ଡବଲ୍‌ ଇଞ୍ଜିନ୍‌ ମୋଦି ସରକାର Double Engine Modi Sarkar
ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ଫିଟ୍‌ନେସ୍‌ ଭିଡିଓ‌ - ପ୍ରାୟୋଜିତ ନୁହେଁ ତ? Naveen Pattnaik fitness video - Is it sponsoered !
ଓଡ଼ିଶାକୁ ମୋଦିଙ୍କ ଉପହାର Modi's Gift to Odisha
ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଉଠୁଛି ବଡ଼ ଏକାଦଶୀ ମହାଦୀପ, ପୁରୀ ୨୦ ନଭେମ୍ବର ୨୦୧୮, ଭୋର୍‌ ୪ଟା ୪୫ Bada Ekadasi Mahadipa at Shrimandira, Puri 20 Nov 2018 4.45 am
ଓଡ଼ିଆ ସମାଜ ପକ୍ଷରୁ ସାଂସଦ ରଘୁନାଥ ଓ ସୋନାଲଙ୍କୁ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା Odia Samaj felicitates MPs Raghunath and Sonal
ଏବେ ସୁରତ ବି କହିବ ଜୟ ଜଗନ୍ନାଥ Surat Bole Jai Jagannath
ପବିତ୍ର ବ୍ୟଞ୍ଜନ ଦ୍ବାଦଶୀ Holy Byanjan Dwadashi
ଅନନ୍ୟ ସର୍ଜନା Unique Innovation
ସ୍ଥପତି ଓ ଭାସ୍କର୍ଯ୍ୟ ଶିଳ୍ପୀ ରଘୁନାଥ ମହାପାତ୍ର Architect and Sculptor Raghunath Mohapatra
ଓଡ଼ିଶାର ପାରମ୍ପରିକ ବସ୍ତ୍ର ପ୍ରସ୍ତୁତି Cultural Clothing of Odisha
କୁମ୍ଭକାରଙ୍କ ଗାଁ Potter Village
ଅଞ୍ଜଳି ଶିଶୁ ମହୋତ୍ସବ Anjali Children Festival
ଓଡ଼ିଶାରେ କମଳା ଚାଷ Orange Farming in Odisha
ମାନସିକ ବିକାରଗ୍ରସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରୟାସ Prayas For Mentally Challanged
ବ୍ରିଙ୍ଗ ୟୋର ଓନ ଫିଲ୍ମ ଫେଷ୍ଟିଭାଲ Bring Your Own Film Festival
ଓଡ଼ିଶାରେ ଏମୁ ଚାଷ Emu Farming in Odisha

ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ


କରେନ୍ସି କନଭର୍ଟର

ନୋବେଲ ଡିନର୍
ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର ଭଳି ନୋବେଲ ଡିନରର ମର୍ଯ୍ୟାଦା ଅତି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ ପରେ ପ୍ରତି ବର୍ଷ ଡିସେମ୍ବର ୧୦ ତାରିଖରେ ଷ୍ଟକହୋମ୍ ସିଟିର ବ୍ଳୁ ହଲ୍‌ରେ ଏହି ରାତ୍ରିଭୋଜନର ଆୟୋଜନ କରାଯାଏ। ଏଥିରେ ସ୍ବିଡେନର ରାଜ ପରିବାର, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ, ପଦସ୍ଥ ସରକାରୀ ବ୍ୟକ୍ତି, ନୋବେଲ ବିଜେତା ଏବଂ ଅତିଥି ଉପସ୍ଥିତ ରହନ୍ତି। ପ୍ରତ୍ୟେକ ନୋବେଲ ବିଜେତା ଏଠାକୁ ୧୬ ଜଣ ଅତିଥିଙ୍କୁ ସାଥିରେ ଆଣି ପାରିବେ। ଏହି ଭୋଜନର ସମୟ ସୀମା ୪ ଘଣ୍ଟା। ଏଥିରେ ନୋବେଲ ବିଜେତାମାନେ ସଂକ୍ଷିପ୍ତ ବକ୍ତବ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତି। ଚାରି ଦିନ ଆଗରୁ ୪୦ ଜଣ ରୋଷେୟା ୨୦୦ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସହାୟତାରେ ଭୋଜନ ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ଲାଗିଯାଆନ୍ତି। ୬୦ଟି ଟେବୁଲରେ ଥିବା ୭୦୦୦ ଥାଳି, ୫୦୦୦ ଗ୍ଳାସ୍ ଏବଂ ୧୦,୦୦୦ ରୁପା ବାସନରେ ଖାଦ୍ୟ ପରଷା ଯାଏ। ଏହି ଡିନରର ମୂଲ୍ୟ ୪ କୋଟି ଟଙ୍କା। ୧୯୭୯ ମସିହାର ନୋବେଲ ଶାନ୍ତି ବିଜେତା ମଦର ଟେରେସାଙ୍କ ଅନୁରୋଧ କ୍ରମେ ସେହି ବର୍ଷ ଏହି ଭୋଜନ ବାତିଲ୍‌ କରାଯାଇ ସେହି ଅର୍ଥ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା।

ଜନମତ

ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଭକ୍ତଙ୍କ ଦର୍ଶନକୁ ଶୃଙ୍ଖଳିତ ଓ ବ୍ୟବସ୍ଥିତ କରିବା ନିମନ୍ତେ ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦେଶ କ୍ରମେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଧାଡ଼ି ଦର୍ଶନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ସହ ଆପଣ ଏକମତ ତ ?