ଖେଳକୁଦ

ପିଙ୍କ୍ ବଲ ଟେଷ୍ଟରେ ଅକ୍ଷରଙ୍କୁ ୬ ୱିକେଟ: ଇଂଲଣ୍ଡ ୧୧୨,

ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ଭାରତ-ଇଂଲଣ୍ଡ ଦିବାରାତ୍ର ପିଙ୍କ ବଲ ଟେଷ୍ଟରେ ସ୍ପିନର ଅକ୍ଷର ପଟେଲଙ୍କ ୬ ୱିକେଟ ସଫଳତା ପାଇଁ ଇଂଲଣ୍ଡ ପ୍ରଥମ ଦିନ ଖେଳରେ ମାତ୍ର ୧୧୨ ରନ କରି ଅଲଆଉଟ ହୋଇଛି। ଏହାର ଜବାବରେ ଭାରତ ପ୍ରଥମ ଦିନ ଷ୍ଟମ୍ପ ଅପସାରଣ ସୁଦ୍ଧା ୩ ୱିକେଟ ହରାଇ ୯୯ ରନରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ଭାରତ ଇଂଲଣ୍ଡ ଠାରୁ ମାତ୍ର ୧୩ ରନ ପଛରେ ରହିଥିଲା ବେଳେ ହାତରେ ୭ ୱିକେଟ ସୁରକ୍ଷିତ ରହିଛି। ଅଧିନାୟକ ବିରାଟ କୋହଲି ପ୍ରଥମ ଦିନ ଖେଳର ଅନ୍ତିମ ଓଭରରେ ଆଉଟ ହୋଇଥିଲେ। ସେ ୨୭ ରନ କରିଥିଲା ବେଳେ ଜାକ ଲିଚ ତାଙ୍କର ଦ୍ବିତୀୟ ସଫଳତା କ୍ରମେ କୋହଲିଙ୍କୁ ବୋଲ୍ଡ କରି ଦେଇଥିଲେ। ଷ୍ଟମ୍ପ ଅପସାରଣ ବେଳକୁ ରୋହିତ ଶର୍ମା ୯ଟି ଚୌକା ଜରିଆରେ ୫୭ ରନରେ ଓ ଅଜିଙ୍କ୍ୟ ରାହାଣେ ୧ ରନ କରି ଅପରାଜିତ ରହିଛନ୍ତି। ଓପନର ଶୁବମନ ଗିଲ ୧୧ ଓ ଚେତେଶ୍ବର ପୂଜାରା ଶୂନରେ ଆଉଟ ହୋଇଛନ୍ତି।

ପିଙ୍କ୍ ବଲ୍ ଟେଷ୍ଟରେ ଅଶ୍ବିନ୍ ଓ ଅକ୍ଷରଙ୍କୁ ସଫଳତା: ଇଂଲଣ୍ଡ

ଏଠାକାର ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ବୁଧବାର ଅପରାହ୍ନରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ଭାରତ-ଇଂଲଣ୍ଡ ଟେଷ୍ଟ୍ ସିରିଜର ୩ୟ ମ୍ୟାଚ୍। ଏହି ମ୍ୟାଚରେ ଉଭୟ ଦଳ ବିଜୟ ହାସଲ କରି ସିରିଜରେ ଅପରାଜେୟ ଅଗ୍ରଣୀ ହାସଲ ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ଅଛନ୍ତି। ତେବେ ପ୍ରଥମ ଦିନର ଖେଳରେ ପ୍ରଥମ ସେସନରେ ଘରୋଇ ଭାରତୀୟ ଦଳର ଦବଦବା ରହିଛି। ଭାରତର ଦୁଇ ସ୍ପିନର୍ ରବିଚନ୍ଦ୍ରନ୍ ଅଶ୍ବିନ୍ ୫ଟି ୱିକେଟ୍ ବାଣ୍ଟିନେବା ଫଳରେ ଇଂଲଣ୍ଡ ପ୍ରଥମ ଦିନର ଖେଳରେ ରିପୋର୍ଟ ଲେଖାଯିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୩୦ ଓଭରରେ ୮୬ ରନ୍ କରିଛି ଓ ଏଥିପାଇଁ ଦଳକୁ ୬ଟି ବହୁମୂଲ୍ୟ ୱିକେଟ୍ ହରାଇବାକୁ ପଡ଼ିଛି। ପ୍ରଥମେ ବ୍ୟାଟିଂ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ ହେଁ ଇଂଲିଶ୍ ଟିମର ଅଧିନାୟକ ଜୋ ରୁଟଙ୍କୁ ଦଳର ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନମାନେ ନିରାଶ କରିଛନ୍ତି। ସିରିଜରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଖେଳିବାର ସୁଯୋଗ ପାଇଥିବା ଓପନର ଜ୍ୟାକ୍ କ୍ରଲି ସର୍ବାଧିକ ୫୩ ରନ୍ କରିଥିବା ବେଳେ ଅଧିନାୟକ ରୁଟ୍ ୧୭ ରନ୍ କରିଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟ ୩ ଜଣ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍‌ଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅନ୍ୟତମ ଓପନର ଡୋମିନିକ୍ ସିବଲି ଓ ଦଳକୁ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କରିଥିବା ଜନ୍ନି ବେୟାରଷ୍ଟୋ ଖାତା ବି ଖୋଲିପାରିନାହାନ୍ତି। ଅଲରାଉଣ୍ଡର୍ ବେନ୍ ଷ୍ଟୋକ୍ସ ମାତ୍ର ୬ ରନ୍ କରି ଆଉଟ୍ ହୋଇଛନ୍ତି। ରିପୋର୍ଟ ଲେଖାଯିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବେନ୍ ଫୋକ୍ସ ୧ ଓ ଜୋଫ୍ରା ଆର୍ଚର୍ ୪ ରନ୍ କରି ଅପରାଜିତ ଅଛନ୍ତି।

ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆନ୍ ଓପନ୍: ଜୋକୋଭିଚ୍-ମେଡଭେଡେଭ୍ ପୁରୁଷ

ଚଳିତ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆନ୍ ଓପନ୍ ପୁରୁଷ ସିଙ୍ଗଲ୍ସ ବର୍ଗରେ ଫାଇନାଲ୍ ଲାଇନଅପ୍ ଶୁକ୍ରବାର ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ହୋଇଛି। ଗୁରୁବାର ପ୍ରଥମ ସେମିଫାଇନାଲ୍ ଖେଳାଯାଇଥିବା ବେଳେ ଏଥିରେ ବିଶ୍ବର ଏକ ନମ୍ବର ଖେଳାଳି ସର୍ବିୟାର ନୋଭାକ୍ ଜୋକୋଭିଚ୍‌ ରୁଷିଆର ଯୁବ ଖେଳାଳି ଅସଲାନ୍ କାରାତସେଭ୍‌ଙ୍କୁ ପରାସ୍ତ କରି ପ୍ରଥମ ଖେଳାଳି ଭାବେ ଫାଇନାଲରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ। ସେହିପରି ଶୁକ୍ରବାର ଦ୍ବିତୀୟ ସେମିଫାଇନାଲ୍ ଶେଷ ହେବା ପରେ ଜୋକୋଭିଚଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ପ୍ରତିଦ୍ବନ୍ଦ୍ବୀ ମିଳିଯାଇଛନ୍ତି। ଅର୍ଥାତ୍ ଫାଇନାଲରେ ଜୋନୋଭିଚ୍‌ଙ୍କ ଲଢ଼େଇ ଅନ୍ୟତମ ରୁଷୀୟ ଖେଳାଳି ତଥା ଏଟିପି ରାଙ୍କିଙ୍ଗରେ ଚତୁର୍ଥ ସ୍ଥାନରେ ଥିବା ଡାନିଲ୍ ମେଡଭେଡେଭ୍‌ଙ୍କ ସହ ହେବ। ମେଡଭେଡେଭ୍ ସେମିଫାଇନାଲ୍ ମୁକାବିଲାରେ ଗ୍ରୀସର ପଞ୍ଚମ ସିଡ୍ ଖେଳାଳି ଷ୍ଟେଫାନୋସ୍ ସିଟସିପାସଙ୍କୁ ୬-୪, ୬-୨, ୭-୫ ସେଟରେ ପରାସ୍ତ କରିଛନ୍ତି। ଏଥିସହ ସେ ନିଜ କ୍ୟାରିୟରରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆନ୍ ଓପନ୍ ଫାଇନାଲରେ ପ୍ରବେଶ କରିପାରିଛନ୍ତି। ତା’ଛଡ଼ା ଏହି ସଫଳତା ପାଇବାରେ ସେ ରୁଷିଆର ୩ୟ ଖେଳାଳି ହୋଇଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ପୂର୍ବରୁ ରୁଷିଆର ୟେଭଗେନି କାଫେଲନିକୋଭ୍ ଓ ମାରାତ୍ ସାଫିନ୍‌ ଫାଇନାଲ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯାଇଥିଲେ।

ଅଟୋ ଡ୍ରାଇଭର୍ ପୁଅଙ୍କ ଲମ୍ବା ଉଡାଣ: ଏବେ କୋଟିପତି

ବାମହାତୀ ପେସର ଚେତନ୍ ସାକାରିୟା। ସୌରାଷ୍ଟ୍ର ରଣଜୀ ଟିମର ଜଣେ ନିୟମିତ ସଦସ୍ୟ। ଚେତନଙ୍କ ପିତା ଜଣେ ଅଟୋ ଚାଳକ ଓ ତାଙ୍କ ମଧ୍ୟବିତ୍ତ ପରିବାରର ଆୟ ଯଥେଷ୍ଟ କମ୍। ତଥାପି ତାଙ୍କର କ୍ରିକେଟର୍ ହେବା ସ୍ବପ୍ନରେ ଅର୍ଥ କଦାପି ବାଧକ ହୋଇପାରି ନ ଥିଲା। ଏବେ ତାଙ୍କ ସ୍ବପ୍ନରେ ପର ଲାଗିଛି ଓ ସେ ଲମ୍ବା ଉଡ଼ାଣ ଭରିଛନ୍ତି। ଏହି ପେସର୍ ଜଣକ ଗୁରୁବାର ଚେନ୍ନାଇରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଆଇପିଏର ଚତୁର୍ଦ୍ଦଶ ସଂସ୍କରଣ ପାଇଁ ମିନି ଅକ୍ସନରେ କୋଟିଏରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ବ ଟଙ୍କା ପାଇଛନ୍ତି। ତାଙ୍କୁ ରାଜସ୍ଥାନ ରୟାଲ୍ସ ୧ କୋଟି ୨୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାରେ ନିଜ ଦଳରେ ସାମିଲ୍ କରିଛି। ତେଣୁ ଏହି ଅଟୋ ଚାଳକଙ୍କ ପୁଅ ଏବେ କୋଟିପତି ଖେଳାଳି ତାଲିକାରେ ସାମିଲ୍ ହୋଇପାରିଛନ୍ତି। ଚେତନଙ୍କ ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତି ଅତି ଶୋଚନୀୟ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ତାଙ୍କ ଘରେ ଗତ ୫ ବର୍ଷ ହେଲା ଟିଭିଟିଏ ବି ନାହିଁ। ତେଣୁ କ୍ରିକେଟ୍ ମ୍ୟାଚ୍ ଦେଖିବା ସକାଶେ ଚେତନ୍ ପଡ଼ୋଶୀ ଘରକୁ ଯାଇଥାନ୍ତି ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିଛି।

ଆଇପିଏଲ୍ ନିଲାମୀରେ ରେକର୍ଡ: କ୍ରିସ୍‌ ମୋରିସ୍ ସବୁଠୁ ଦାମୀ

ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟର ସବୁଠୁ ବଡ଼ ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ପ୍ରିମିୟର ଲିଗ୍ (ଆଇପିଏଲ୍) ପାଇଁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ପ୍ରାଥମିକ ପ୍ରସ୍ତୁତି । ଆଇପିଏଲର ୨୦୨୧ ସଂସ୍କରଣ ପାଇଁ ଖେଳାଳି ନିଲାମୀ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ୮ଟି ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜି ଓ ୨୯୨ ଖେଳାଳି ସାମିଲ ହୋଇଛନ୍ତି। ଆଇପିଏଲ୍ ୨୦୨୧ ପାଇଁ ଆଜି ଚେନ୍ନାଇରେ ୨୯୨ ଜଣ ଖେଳାଳିଙ୍କ ଲାଗି ନିଲାମୀ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଛି। ଏଥରେ ୧୬୪ ଜଣ ଭାରତୀୟ ଖେଳାଳି ଥିବା ବେଳେ ୧୨୫ ଜଣ ବିଦେଶୀ ଖେଳାଳି ଅଛନ୍ତି। ଏହି ନିଲାମୀରେ ଏଯାବତ୍ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାର ଅଲରାଉଣ୍ଡର କ୍ରିସ୍ ମୋରିସ ଆଇପିଏଲ୍ ନିଲାମୀ ଇତିହାସରେ ସବୁଠାରୁ ମହଙ୍ଗା ଖେଳାଳି ହୋଇପାରିଛନ୍ତି। ରାଜସ୍ଥାନ ରୟାଲ୍ସ ତାଙ୍କୁ ୧୬.୨୫ କୋଟି ଟଙ୍କାରେ କିଣିଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସ ଏବଂ କିଙ୍ଗସ ଇଲେଭେନ ପଞ୍ଜାବ ମଧ୍ୟ ମୋରିସଙ୍କୁ କିଣିବା ପାଇଁ ପ୍ରତିଯୋଗିତା କରିଥିବା ବେଳେ ଜିତିଛି ରାଜସ୍ଥାନ ରୟାଲ୍ସ। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ୨୦୧୫ରେ ଯୁବରାଜ ସିଂ ଆଇପିଏଲ୍ ନିଲାମୀ ଇତିହାସରେ ସବୁଠାରୁ ମହଙ୍ଗା ଖେଳାଳି ଥିଲେ। ଦିଲ୍ଲୀ କ୍ୟାପିଟାଲ୍ସ ତାଙ୍କୁ ୧୬ କୋଟି ଟଙ୍କାରେ କିଣିଥିଲା, ଯାହା ଏଯାବତ୍ ସର୍ବକାଳୀନ ରେକର୍ଡ ଥିଲା।

ରେକର୍ଡ ଗ୍ରାଣ୍ଡସ୍ଲାମ୍ ଆଶା ଧୂଳିସାତ୍, ସିଟିପାସ୍‌ଙ୍କଠାରୁ ହାରି

ଚଳିତ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆନ୍ ଓପନ୍‌ରେ ଟାଇଟଲ୍ ଜିତି ପୁରୁଷ ସିଙ୍ଗଲ୍ସରେ ସର୍ବାଧିକ ୨୧ଟି ଗ୍ରାଣ୍ଡସ୍ଲାମ୍ ଟ୍ରଫି ହାସଲ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଥିବା ସ୍ପେନର ଦ୍ବିତୀୟ ସିଡ୍ ଖେଳାଳି ରାଫେଲ୍ ନାଡାଲଙ୍କୁ ବୁଧବାର ଜବରଦସ୍ତ ଝଟକା ଲାଗିଛି। ଏହି ତାରକା ଖେଳାଳି ଜଣକ ବୁଧବାରର ପୁରୁଷ ସିଙ୍ଗଲ୍ସ କ୍ବାର୍ଟର୍ ଫାଇନାଲ୍ ମୁକାବିଲାରେ ପରାସ୍ତ ହୋଇ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରୁ ବିଦାୟ ନେଇଛନ୍ତି। ତାଙ୍କୁ ଗ୍ରୀସର ଷ୍ଟେଫାନୋସ୍ ସିଟସିପାସ୍ ୩-୬,୨-୬,୭-୬(୪),୬-୪,୭-୫ର ସଂଘର୍ଷପୂର୍ଣ୍ଣ ମୁକାବିଲାରେ ପରାସ୍ତ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ମୁକାବିଲାରେ ନାଡାଲ୍ ପ୍ରଥମ ଦୁଇଟି ସେଟରେ ବିଜୟୀ ହେବା ପରେ ବେଶ୍ ସହଜରେ ଫାଇନାଲରେ ପହଞ୍ଚିଯିବେ ବୋଲି ଧରିନେଇଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ପଞ୍ଚମ ସିଡ୍ ସିଟସିପାସ୍ ଚମତ୍କାର ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କରି ଉଭୟ ନାଡାଲ୍ ଓ ତାଙ୍କର ପ୍ରଶଂସକଙ୍କୁ ନିରାଶ କରିଦେଇଥିଲେ। ଏଥିସହ ନାଡାଲଙ୍କୁ କୌଣସି ଗ୍ରାଣ୍ଡସ୍ଲାମ୍ ମୁକାବିଲାରେ ପ୍ରଥମ ଦୁଇଟି ସେଟରେ ପଛୁଆ ଥିବା ସତ୍ତ୍ବେ ପରାସ୍ତ କରିବାରେ ସିଟସିପାସ୍ ବିଶ୍ବର ଦ୍ବିତୀୟ ଖେଳାଳି ହୋଇପାରିଥିଲେ। ଏହି ମ୍ୟାଚଟି ପାଖାପାଖି ୪ ଘଣ୍ଟା ୫ ମିନିଟ୍ ଧରି ଚାଲିଥିଲା। ଶୁକ୍ରବାର ଖେଳାଯିବାକୁ ଥିବା ସେମିଫାଇନାଲରେ ସିଟସିପାସ୍ ଅନ୍ୟତମ ରୁଷୀୟ ଖେଳାଳି ଡାନିଲ୍ ମେଡଭେଡେଭ୍‌ଙ୍କୁ ଭେଟିବେ। କାରଣ ଅନ୍ୟତମ କ୍ବାର୍ଟର୍ ଫାଇନାଲ୍ ମୁକାବିଲାରେ ଚତୁର୍ଥ ସିଡ୍ ମେଡଭେଡେଭ୍ ନିଜ ଦେଶର ସପ୍ତମ ସିଡ୍ ଆଣ୍ଡ୍ରେ ରୁବଲେଭଙ୍କୁ ୭-୫,୬-୩,୬-୨ରେ ପରାସ୍ତ କରିଛନ୍ତି। ୨୨ ବର୍ଷୀୟ ସିଟସିପାସ୍ ଦ୍ବିତୀୟ ଥର ପାଇଁ ଏହି ପ୍ରତିଯୋଗିତାର ସେମିଫାଇନାଲକୁ ଉନ୍ନୀତ ହୋଇପାରିଛନ୍ତି।

ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟରୁ ଫାଫ୍ ଡୁ ପ୍ଲେସିଙ୍କ ଅବସର, ଟି-୨୦କୁ
ଡେବ୍ୟୁରେ ୫ ଓ୍ବିକେଟ୍ ନେବାରେ ଅକ୍ଷର ନବମ ଭାରତୀୟ,

ଚଳିତ ୪ ମ୍ୟାଚ୍ ବିଶିଷ୍ଟ ଟେଷ୍ଟ୍ ସିରିଜରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଗତ ସପ୍ତାହରେ ବରଣ କରିଥିବା ୨୨୭ ରନର ପରାଜୟର ପ୍ରତିଶୋଧ ନେଇଛି। ଦଳ ଦ୍ବିତୀୟ ଟେଷ୍ଟରେ ଇଂଲଣ୍ଡକୁ ୩୧୭ ରନରେ ପରାସ୍ତ କରିବା ସହ ସିରିଜକୁ ୧-୧ରେ ବରାବର କରିଛି। ଗତ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଗସ୍ତରେ ପ୍ରଥମେ ଟେଷ୍ଟରେ ଶୋଚନୀୟ ପରାଜୟ ବରଣ କରିବା ପରେ ପରବର୍ତ୍ତୀ ମ୍ୟାଚଗୁଡ଼ିକରେ ଧମାକାଦାର ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ ପରି ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଚେନ୍ନାଇରେ ମଧ୍ୟ ଏହାକୁ ଦୋହରାଇପାରିଛି। ତେବେ ଏହି ମ୍ୟାଚରେ ଭାରତ ପକ୍ଷରୁ ଡେବ୍ୟୁ କରିଥିବା ବାମହାତୀ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ଓ ସ୍ପିନର୍ ଅକ୍ଷର ପଟେଲ୍ ଇଂଲଣ୍ଡର ଦ୍ବିତୀୟ ଇନିଂସରେ ଘାତକ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଥିଲେ। ଏହି ସ୍ପିନର୍ ଜଣକ ତାଙ୍କର ଡେବ୍ୟୁ ଟେଷ୍ଟରେ ୫ଟି ୱିକେଟ୍ ନେବା ଫଳରେ ଇଂଲଣ୍ଡ ଧରାଶାୟୀ ହୋଇଥିଲା। ମ୍ୟାଚରେ ସମୁଦାୟ ୭ଟି ସଫଳତା ପାଇଥିବା ଅକ୍ଷର ଦ୍ବିତୀୟ ଇନିଂସରେ ମାତ୍ର ୬୦ ରନ୍ ବ୍ୟୟ କରିଥିଲେ। ଏଥିସହ ଡେବ୍ୟୁ ଟେଷ୍ଟରେ ୫ଟି ୱିକେଟ୍ ନେବାରେ ସେ ଭାରତର ନବମ ଓ ଦ୍ବିତୀୟ ବାମହାତୀ ବୋଲର୍ ହୋଇପାରିଛନ୍ତି। ପୂର୍ବରୁ କେବଳ ଦିଲୀପ ଦୋସୀ ଏହି ସଫଳତା ପାଇଥିଲେ। ସଂଯୋଗବଶତଃ ସେ ମଧ୍ୟ ଚେନ୍ନାଇରେ ଡେବ୍ୟୁ କରିବା ସହ ୫ଟି ୱିକେଟର ସଫଳତା ପାଇଥିଲେ। ସେ ଉକ୍ତ ସଫଳତା ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ବିପକ୍ଷରେ ହାସଲ କରିଥିଲେ।

ଚେନ୍ନାଇ ଟେଷ୍ଟ ଜିତି ସିରିଜ ବରାବର କଲା ଭାରତ

ଦ୍ବିତୀୟ ଟେଷ୍ଟରେ ଭାରତ ୩୧୭ ରନରେ ଇଂଲଣ୍ଡକୁ ପରାସ୍ତ କରିଛି। ଫଳରେ ୪ ମ୍ୟାଚ ବିଶିଷ୍ଟ ସିରିଜ ଦ୍ବିତୀୟ ମ୍ୟାଚ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ୧-୧ ସମାନ ସ୍ଥିତିକୁ ଆସିଛି। ମଙ୍ଗଳବାର ମ୍ୟାଚର ୪ର୍ଥ ଦିନ ରହିଥିଲା ବେଳେ ଭାରତୀୟ ଦଳର ସ୍ପିନ କମ୍ବିନେସନ ଇଂଲଣ୍ଡ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନଙ୍କୁ ଧୂଳି ଚଟାଇବାରେ ସଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି। ୪୮୨ ରନର ବିଶାଳ ବିଜୟ ଲକ୍ଷ୍ୟର ପିଛା କରି ବ୍ୟାଟିଂ କରିଥିବା ଇଂଲଣ୍ଡ ୪ର୍ଥ ଇନିଂସରେ ୧୬୪ ରନରେ ଅଲଆଉଟ ହୋଇ ୩୧୭ ରନରେ ମ୍ୟାଚ ହାରିଛି। ଭାରତ ପକ୍ଷରୁ ଦ୍ବିତୀୟ ଇନିଂସରେ ଅକ୍ଷର ପଟେଲ ୫ଟି, ରବିଚନ୍ଦ୍ରନ ଅଶ୍ବିନ ୩ଟି ଓ କୁଲଦୀପ ଯାଦବ ୨ଟି ୱିକେଟ ନେଇ ଇଂଲଣ୍ଡର ଇନିଂସକୁ ଶେଷ କରିଛନ୍ତି। ଇଂଲଣ୍ଡ ପକ୍ଷରୁ ମୋଇନ ଅଲୀ ସର୍ବାଧିକ ୪୩ ରନ କରିଥିଲା ବେଳେ ଅନ୍ୟ ସମସ୍ତ ଟପ ଅର୍ଡର ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ ଭାରତୀୟ ସ୍ପିନରଙ୍କୁ ଖେଳିବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି। ପ୍ରଥମ ଇନିଂସରେ ଭାରତୀୟ ସ୍ପିନର ୭ଟି ୱିକେଟ ନେଇଥିଲା ବେଳେ ଦ୍ବିତୀୟ ଇନିଂସରେ ସମସ୍ତ ୧୦ଟିଯାକ ୱିକେଟ ନେଇଛନ୍ତି। ଫଳରେ ମୋଟ ୨୦ ୱିକେଟରୁ ଭାରତୀୟ ସ୍ପିନର ୧୭ଟି ୱିକେଟ ନେଇଥିଲା ବେଳେ ପେସରଙ୍କୁ କେବଳ ୩ଟି ୱିକେଟ ମିଳିଛି।

ଚେନ୍ନାଇ ଟେଷ୍ଟରେ ଅଶ୍ବିନଙ୍କ ଶତକ: ଇଂଲଣ୍ଡ ଆଗରେ ୪୮୨

ଚଳିତ ଚେନ୍ନାଇ ଟେଷ୍ଟରେ ସୋମବାର ୩ୟ ଦିନରେ ଭାରତ ପକ୍ଷରୁ ରବିଚନ୍ଦ୍ରନ୍ ଅଶ୍ବିନ୍ ଶତକ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଡାହାଣହାତୀ ନିମ୍ନକ୍ରମ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ଜଣକ ୧୪୮ ବଲ୍ ଖେଳି ୧୪ଟି ଚୌକା ଓ ଗୋଟିଏ ଛକା ସହ ୧୦୬ ରନ୍ କରିଛନ୍ତି। ଫଳରେ ଭାରତ ଦ୍ବିତୀୟ ଇନିଂସରେ ୨୮୬ ରନ୍ କରି ଅଲଆଉଟ୍ ହୋଇଯାଇଛି। ଏଥିସହ ଭାରତ ଭ୍ରମଣକାରୀ ଇଂଲଣ୍ଡ ଆଗରେ ବିଶାଳ ୪୮୨ ରନର ଟାର୍ଗେଟ୍ ରଖିଛି। ଏହି ଟାର୍ଗେଟର ପିଛା କରିବାକୁ ଯାଇ ଇଂଲଣ୍ଡ ରିପୋର୍ଟ ଲେଖାଯିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୧୯ ଓଭରରେ ୩ ୱିକେଟ୍ ହରାଇ ୫୩ ରନ୍ କରିଛି। ଇଂଲଣ୍ଡ ଓପନର ରୋରି ବର୍ଣ୍ଣସ ୪ଟି ଚୌକା ସହ ୨୫ ରନ କରି ଆଉଟ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଡୋମିନିକ ସିବଲି ୩ ରନ ଓ ଜାକ ଲିଚ୍ ଖାତା ଖୋଲିବା ପୂର୍ବରୁ ଆଉଟ ହୋଇଛନ୍ତି। ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କ୍ରିଚରେ ଏବେ ଡାନିଏଲ ଲରେନ୍ସ ୨ଟି ଚୌକା ସହ ୧୯ ରନ ଓ ଇଂଲଣ୍ଡ ଅଧିନାୟକ ଜୋ ରୁଟ ୨ ରନ କରି ଅପରାଜିତ ଅଛନ୍ତି। ବର୍ଣ୍ଣସଙ୍କ ୱିକେଟ୍ ଅଶ୍ବିନ୍ ନେଇଥିବାବେଳେ ସିବଲି ଓ ଲିଚଙ୍କୁ ଅକ୍ଷର ପଟେଲ୍ ଆଉଟ କରିଛନ୍ତି। ଅଶ୍ବିନ୍ ଶେଷ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ଭାବେ ଆଉଟ୍ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ଅଧିନାୟକ ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କ ସହ ସପ୍ତମ ୱିକେଟରେ ୯୬ ରନ୍ ଯୋଡ଼ିଥିଲେ। ଏହାଛଡ଼ା ଶେଷ ୱିକେଟରେ ସେ ମହମ୍ମଦ ସିରାଜଙ୍କ ସହ ୪୯ ରନ୍ ଯୋଡ଼ିବା ସହ ଅଷ୍ଟମ ସ୍ଥାନରେ ବ୍ୟାଟିଂ କରିବାକୁ ଆସିଥିବା ଏହି ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ଜଣକ ପଞ୍ଚମ ଥର ପାଇଁ ଶତକ ଅର୍ଜନ କରିଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ କୋହଲି ୭ଟି ଚୌକା ସହ ୬୨ ରନ୍ କରିଛନ୍ତି।

ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆନ୍ ଓପନ୍ କ୍ବାର୍ଟରରେ ପହଞ୍ଚିଲେ ନାଡାଲ୍: ରେକର୍ଡ

ଚଳିତ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆନ୍ ଓପନ୍‌ର ଅଷ୍ଟମ ଦିନର ମୁକାବିଲାରେ ସ୍ପେନର ରାଫେଲ୍ ନାଡାଲ୍ ତାଙ୍କ ପ୍ରିକ୍ବାର୍ଟର୍ ମୁକାବିଲାରେ ବିଜୟୀ ହୋଇ କ୍ବାର୍ଟର୍ ଫାଇନାଲରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛନ୍ତି। ଏଥିସହ ପୁରୁଷ ବର୍ଗରେ ସର୍ବାଧିକ ଗ୍ରାଣ୍ଡସ୍ଲାମ୍ ଟାଇଟଲ୍ ହାସଲ କରିବା ଦିଗରେ ନାଡାଲ୍ ଆଉ ପାଦେ ଆଗେଇଛନ୍ତି। ଅଦ୍ୟାବଧି ସ୍ବିଜରଲାଣ୍ଡର ରୋଜର୍ ଫେଡେରର୍ ଓ ନାଡାଲ୍ ଉଭୟ ୨୦ଟି ଲେଖାଏଁ ଗ୍ରାଣ୍ଡସ୍ଲାମ୍ ଟାଇଟଲ୍ ପାଇଛନ୍ତି। ଏଠାରେ ଟାଇଟଲ୍ ଜିତିଲେ, ନାଡାଲ୍ ସର୍ବାଧିକ ଥର ଗ୍ରାଣ୍ଡସ୍ଲାମ୍ ମୁକାବିଲାରେ ଚାମ୍ପିଅନ୍ ହେବାର ଗୌରବ ଲାଭ କରିବେ। ସେ ତାଙ୍କର ପ୍ରିକ୍ବାର୍ଟର୍ ଫାଇନାଲ୍ ମୁକାବିଲାରେ ସୋମବାର ଇଟାଲୀର ଫାବିଓ ଫୋଗନିନିଙ୍କୁ ୬-୩,୬-୪,୬-୨ ସେଟରେ ପରାସ୍ତ କରି କ୍ୟାରିୟରରେ ୪୩ତମ ଥର ପାଇଁ ଗ୍ରାଣ୍ଡସ୍ଲାମ୍ ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟର କ୍ବାର୍ଟର୍ ଫାଇନାଲ୍‌ରେ ପହଞ୍ଚିପାରିଛନ୍ତି। ନାଡାଲ୍ ତାଙ୍କ ବିଜୟ ଧାରା ଜାରି ରଖିଲେ ଫାଇନାଲରେ ୮ ଥରର ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆନ୍ ଓପନ୍ ଚାମ୍ପିଅନ୍ ତଥା ବିଶ୍ବର ଏକ ନମ୍ବର ଖେଳାଳି ସର୍ବିୟାର ନୋଭାକ୍ ଜୋକୋଭିଚଙ୍କ ସହ ଫାଇନାଲ୍ ଖେଳିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ପୂର୍ବରୁ ରବିବାର ପେଟଯନ୍ତ୍ରଣା ସତ୍ତ୍ବେ ଜୋକୋଭିଚ୍ ତାଙ୍କର ପ୍ରିକ୍ବାର୍ଟର୍ ମୁକାବିଲାରେ ବିଜୟୀ ହୋଇ କ୍ବାର୍ଟରରେ ପ୍ରବେଶ କରିସାରିଛନ୍ତି। ନାଡାଲଙ୍କର କ୍ବାର୍ଟର ଫାଇନାଲରେ ଗ୍ରୀସର ଷଷ୍ଠ ସିଡ୍ ଖେଳାଳି ଷ୍ଟେଫାନୋସ୍ ସିଟସିପାସ୍‌ଙ୍କ ସହ ହେବ। କାରଣ ସିଟସିପାସ୍‌ଙ୍କ ପ୍ରିକ୍ବାର୍ଟର୍ ଫାଇନାଲ୍ ପ୍ରତିଦ୍ବନ୍ଦ୍ବୀ ଇଟାଲୀର ମାଟିଓ ବେରେଟିନି ପେଟ ଯନ୍ତ୍ରଣା କାରଣରୁ ଏହି ମ୍ୟାଚରୁ ଓହରିଯାଇଛନ୍ତି।

ଚେନ୍ନାଇ ଟେଷ୍ଟରେ ମଜଭୁତ ସ୍ଥିତିରେ ଭାରତ

ଭାରତ-ଇଂଲଣ୍ଡ ଦ୍ବିତୀୟ ଟେଷ୍ଟରେ ଘରୋଇ ଦଳ ଭ୍ରମଣକାରୀ ଦଳ ଉପରେ ଚାପ ସୃଷ୍ଟି କରିବାରେ ପୂରା ସଫଳ ହୋଇଛି। ୩ୟ ଦିନ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ସୁଦ୍ଧା ଭାରତ ଦ୍ବିତୀୟ ଇନିଂସରେ ୬ ୱିକେଟ ହରାଇ ୧୫୬ ରନରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ଫଳରେ ଭାରତୀୟ ଦଳ ରିପୋର୍ଟ ଲେଖାଯିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହାତରେ ୪ ୱିକେଟ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖି ମୋଟ ଅଗ୍ରଣୀକୁ ୩୫୧ ରନକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିଛି। ଅଧିନାୟକ ବିରାଟ କୋହଲି ୩୮ ଓ ରବିଚନ୍ଦ୍ରନ ଅଶ୍ବିନ ୩୪ ରନରେ ଅପରାଜିତ ରହିଛନ୍ତି। ଇଂଲଣ୍ଡ ପକ୍ଷରୁ ଜାକ ଲିଚ ୩ଟି ୱିକେଟ ନେଇଥିଲା ବେଳେ ମୋଇନ ଅଲୀଙ୍କୁ ଆଉ ୨ଟି ୱିକେଟ ମିଳିଛି। ଚେତେଶ୍ବର ପୂଜାରା ୭ ରନ କରି ରନ ଆଉଟ ହୋଇଛନ୍ତି। ଭାରତ ପକ୍ଷରୁ ରୋହିତ ର୍ଶମା ଦ୍ବିତୀୟ ଇନିଂସରେ ୨୬, ଶୁବମନ ଗିଲ ୧୪, ଋଷଭ ପନ୍ତ ୮, ଅଜିଙ୍କ୍ୟ ରାହାଣେ ୧୦ ଓ ଅକ୍ଷର ପଟେଲ ୭ ରନ କରି ଦ୍ବିତୀୟ ଇନିଂସରେ ଆଉଟ ହୋଇଛନ୍ତି। ସ୍ପିନରଙ୍କୁ ସୁହାଉଥିବା ଏହି ପିଚରେ ୪ର୍ଥ ଇନିଂସରେ ବ୍ୟାଟିଂ କରିବା ମୁସ୍କିଲ ବ୍ୟାପାର ହୋଇଥିଲା ବେଳେ ଭାରତୀୟ ଦଳ ଭ୍ରମଣକାରୀ ଇଂଲଣ୍ଡକୁ କେତେ ଟାର୍ଗେଟ ଦେଉଛି ତାହାକୁ ଅପେକ୍ଷା।

ଚେନ୍ନାଇ ଟେଷ୍ଟ୍‌ରେ ଭାରତର ସ୍ଥିତି ସୁଦୃଢ଼: ୨୪୯ ରନ୍‌ରେ
ବେସ୍‌ଙ୍କୁ ୪ ୱିକେଟ୍, ପନ୍ତ ଓ ପୂଜାରାଙ୍କ ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ: ଭାରତ

ଚଳିତ ଚେନ୍ନାଇ ଟେଷ୍ଟରେ ଭ୍ରମଣକାରୀ ଇଂଲଣ୍ଡ ତା’ର ପ୍ରଥମ ଇନିଂସରେ ୫୭୮ ରନ୍ କରିଥିବା ବେଳେ ୩ୟ ଦିନର ଖେଳ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ଭାରତ ୬ ୱିକେଟ୍ ହରାଇ ୨୫୭ ରନ୍ କରିଛି। ଦଳର ସମସ୍ତ ସ୍ପେଶାଲିଷ୍ଟ୍ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ପ୍ୟାଭିଲିଅନ୍ ଫେରିସାରିଥିବାରୁ ଭାରତ ଫଲୋଅନ୍ ଆଶଙ୍କା ମଧ୍ୟ ଦେଇ ଗତି କରୁଛି। ଏବେ ବି ଫଲୋଅନ୍ ଏଡ଼ାଇବାକୁ ଭାରତ ଆହୁରି ୧୨୧ ରନ୍ ଆବଶ୍ୟକ କରୁଥିବା ବେଳେ ହାତରେ କେବଳ ୪ଟି ୱିକେଟ୍ ବାକି ରହିଛି। ଇଂଲିଶ୍ ସ୍ପିନର୍ ଡୋମିନିକ୍ ବେସ୍ ୪ ଜଣ ଭାରତୀୟ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନଙ୍କୁ ଆଉଟ୍ କରିବା ଫଳରେ ଘରୋଇ ଦଳର ସ୍ଥିତି ଖରାପ ହୋଇଛି। ଅବଶ୍ୟ ଚେତେଶ୍ବର ପୂଜାରା ଓ ଋଷଭ ପନ୍ତ୍ ଅର୍ଦ୍ଧଶତକୀୟ ଇନିଂସ ସହ ଭାରତର ସ୍ଥିତିକୁ ସାମାନ୍ୟ ସୁଧାରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଛନ୍ତି। ମାତ୍ର ୭୩ ରନରେ ୪ ଜଣ ଶୀର୍ଷ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନଙ୍କୁ ହରାଇଥିବା ଭାରତ ପାଇଁ ପୂଜାରା ୭୩ ଓ ପନ୍ତ୍ ୯୧ ରନ୍ କରିଛନ୍ତି। ସେହିପରି ଇଂଲଣ୍ଡ ପକ୍ଷରୁ ଅନ୍ୟ ଦୁଇଟି ୱିକେଟ୍ ପେସର୍ ଜୋଫ୍ରା ଆର୍ଚର ନେଇଛନ୍ତି। ଦ୍ବିତୀୟ ଦିନର ଖେଳ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ଇଂଲଣ୍ଡ ୩୨୧ ରନରେ ଆଗୁଆ ଥିବା ବେଳେ ଭାରତ ପକ୍ଷରୁ ୱାଶିଂଟନ୍ ସୁନ୍ଦର ୩୩ ଓ ରବିଚନ୍ଦ୍ରନ୍ ଅଶ୍ବିନ୍ ୮ ରନ୍ କରି ଅପରାଜିତ ଅଛନ୍ତି।



ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ