ଖେଳକୁଦ

ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆନ୍ ଓପନ୍ ବିଳମ୍ବ ନେଇ ସଙ୍କେତ ଦେଲେ ଭିକ୍ଟୋରିଆ

କୋରୋନା ଭୂତାଣୁ ସଂକ୍ରମଣ କାରଣରୁ ଚଳିତ ବର୍ଷ ୱିମ୍ବଲଡନ୍ ଓପନ୍ ପରି ପ୍ରମୁଖ ଗ୍ରାଣ୍ଡସ୍ଲାମ୍ ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟ୍ ଇତିହାସରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ବାତିଲ୍ ହୋଇଯାଇଛି। ଅବଶ୍ୟ ଗତ ଜାନୁଆରୀ-ଫେବ୍ରୁଆରୀରେ ସିଜନର ପ୍ରଥମ ଗ୍ରାଣ୍ଡସ୍ଲାମ୍ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆନ୍ ଓପନ୍ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲା। ଅନ୍ୟ ଦୁଇ ଗ୍ରାଣ୍ଡସ୍ଲାମ୍ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ୟୁଏସ୍ ଓପନ୍ ଓ ଫ୍ରେଞ୍ଚ୍ ଓପନ୍ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲେ ହେଁ ଏଥିରେ ଯଥେଷ୍ଟ କମ୍ ମାତ୍ରାରେ ଦର୍ଶକ ମ୍ୟାଚ୍ ଦେଖିବାର ସୁଯୋଗ ପାଇଥିଲେ। ତେବେ ଆସନ୍ତା ବର୍ଷର ଗ୍ରାଣ୍ଡସ୍ଲାମ୍ ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟ୍ ମଧ୍ୟ କୋରୋନା ଭୂତାଣୁ ସଂକ୍ରମଣ କାରଣରୁ ପ୍ରଭାବିତ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଛି। ବିଶେଷକରି ଆସନ୍ତା ବର୍ଷର ପ୍ରଥମ ଗ୍ରାଣ୍ଡସ୍ଲାମ୍ ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟ୍ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆନ୍ ଓପନ୍ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ସମୟରେ ଅର୍ଥାତ୍ ଜାନୁଆରୀ ୧୮ରୁ ୩୧ ତାରିଖ ମଧ୍ୟରେ ଖେଳାଯିବ ବୋଲି ପୂର୍ବରୁ ଆୟୋଜକ କହିଥିଲେ ହେଁ ଗୁରୁବାର ଭିକ୍ଟୋରିଆ କ୍ରୀଡ଼ା ମନ୍ତ୍ରୀ ଏପରି ସମ୍ଭାବନା କମ୍ ରହିଥିବା କହିଛନ୍ତି। କ୍ରୀଡ଼ା ମନ୍ତ୍ରୀ ମାର୍ଟିନ୍ ପାକୁଲା କହିଛନ୍ତି ଯେ ୨୦୨୧ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆନ୍ ଓପନ୍ ସପ୍ତାହେ କିମ୍ବା ଦୁଇ ସପ୍ତାହ ବିଳମ୍ବରେ ଆରମ୍ଭ ହେବ। କ୍ରୀଡ଼ା ବିଭାଗ ସହ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ବିଭାଗ ଦାୟିତ୍ବରେ ଥିବା ପାକୁଲା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆନ୍ ଓପନ୍ ଆୟୋଜନ ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ସରକାରୀ ବିଭାଗ ଓ ଟେନିସ୍ ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଆଲୋଚନା ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପହଞ୍ଚିଛି। କିନ୍ତୁ ଅଦ୍ୟାବଧି ଯାହା କିଛି ଆଲୋଚନା ହୋଇଛି, ସେଥିରୁ ଏହି ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟ୍ ସପ୍ତାହେରୁ ଦୁଇ ସପ୍ତାହ ବିଳମ୍ବିତ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି।

ଆଇସିସି ପୁରସ୍କାର ଦୌଡ଼ରେ କୋହଲି, ରୋହିତ ଓ ଧୋନି

ଆଇସିସି ପକ୍ଷରୁ ଦଶନ୍ଧିର ଶ୍ରେଷ୍ଠ କ୍ରିକେଟର୍ ପାଇଁ ବିଶ୍ବର ପ୍ରମୁଖ କ୍ରିକେଟରମାନଙ୍କୁ ସାମିଲ୍ କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତର ତିନି ଜଣ କିମ୍ବଦନ୍ତୀ କ୍ରିକେଟର୍ ସ୍ଥାନ ପାଇଛନ୍ତି। ସେମାନେ ହେଲେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ଅଧିନାୟକ ବିରାଟ କୋହଲି, ଓପନର ରୋହିତ ଶର୍ମା ଓ ଗତ ଅଗଷ୍ଟ ୧୫ ତାରିଖରେ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟକୁ ଗୁଡବାଏ କରିଥିବା ଭାରତୀୟ ଦଳର ପୂର୍ବତନ ଅଧିନାୟକ ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଧୋନି। ଦଶନ୍ଧିର ଶ୍ରେଷ୍ଠ କ୍ରିକେଟର୍ ଦୌଡ଼ରେ ସର୍ବମୋଟ ୫ ଜଣ ଖେଳାଳି ରହିଥିବା ବେଳେ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସବୁଠାରୁ ଆଗରେ ଅଛନ୍ତି କୋହଲି। ତେଣୁ ଏହି ପୁରସ୍କାରଟି କୋହଲିଙ୍କୁ ମିଳିବା ଏକରକମ ନିଶ୍ଚିତ ବୋଲି କୁହାଯାଇପାରେ। ସେହିପରି ଦିନିକିଆ, ଟି-୨୦ ଓ ଟେଷ୍ଟ୍ ଫର୍ମାଟରେ ଦଶନ୍ଧିର ଶ୍ରେଷ୍ଠ କ୍ରିକେଟର୍ ପାଇଁ ହୋଇଥିବା ମନୋନୀତ ଖେଳାଳି ତାଲିକାରେ କୋହଲି ସାମିଲ୍ ଅଛନ୍ତି। ଆହୁରି ତାଙ୍କ ନାମ ସ୍ପିରିଟ୍ ଅଫ୍ କ୍ରିକେଟ୍ ଆୱାର୍ଡ ଦୌଡ଼ରେ ମଧ୍ୟ ସାମିଲ୍ କରାଯାଇଛି। ଆଇସିସିର ସବୁଠାରୁ ମର୍ଯ୍ୟାଦାଜନକ ପୁରସ୍କାର କୁହାଯାଉଥିବା ଦଶନ୍ଧିର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଖେଳାଳି ସୂଚୀରେ କୋହଲିଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ଭାରତୀୟ ଅଫସ୍ପିନର୍ ରବିଚନ୍ଦ୍ରନ୍ ଅଶ୍ବିନ୍ ମଧ୍ୟ ରହିଛନ୍ତି। ଏହି ପୁରସ୍କାର ପାଇଁ ସାମିଲ୍ ଥିବା ଅନ୍ୟ କ୍ରିକେଟରମାନେ ହେଲେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ଷ୍ଟିଭେନ୍ ସ୍ମିଥ୍, ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡର କେନ୍ ୱିଲିଅମସନ୍, ଇଂଲଣ୍ଡର ଜୋ ରୁଟ୍, ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାର ଏବି ଡିଭିଲିୟର୍ସ ଓ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାର କୁମାର ସାଙ୍ଗାକାରା। ପ୍ରତିଟି ବର୍ଗରେ ଖେଳାଳିଙ୍କ ନାମ ଆଇସିସି ୱେବସାଇଟରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଥିବା ବେଳେ ସେମାନେ ପାଇଥିବା ଭୋଟ୍ ଆଧାରରେ ବିଜେତା ଭାବେ ଘୋଷିତ ହେବେ ବୋଲି ଆଇସିସି ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି।

ଆଇଏସ୍ଏଲ-୭: ବିଜୟରୁ ହାଇଦ୍ରାବାଦର ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ,

ଚଳିତ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ସୁପର୍ ଲିଗ୍ (ଆଇଏସଏଲ୍)ର ସପ୍ତମ ସଂସ୍କରଣରେ ସୋମବାର ଚତୁର୍ଥ ମ୍ୟାଚଟି ଖେଳାଯାଇଛି। ଏଥିରେ ହାଇଦ୍ରାବାଦ ଏଫସି ପ୍ରତିପକ୍ଷ ଓଡ଼ିଶା ଏଫସି (ଓଏଫସି)କୁ ୧-୦ ଗୋଲରେ ପରାସ୍ତ କରିଛି। ମ୍ୟାଚର ୩୪ତମ ମିନିଟରେ ଓଏଫସି ଅଧିନାୟକ ଷ୍ଟିଭେନ୍ ଟେଲରଙ୍କ ହାତରେ ବଲ୍ ବାଜିବାରୁ ରେଫରି ପ୍ରତିପକ୍ଷ ହାଇଦ୍ରାବାଦକୁ ପେନାଲଟି କିକ୍ ଦେଇଥିଲେ। ଏହାକୁ ବେଶ୍ ସହଜରେ ଗୋଲରେ ପରିଣତ କରି ଆରିଡେନ୍ ସାଣ୍ଟାନା ହାଇଦ୍ରାବାଦକୁ ୧-୦ରେ ଆଗୁଆ କରାଇଥିଲେ। ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ଆଉ କୌଣସି ଗୋଲ୍ ନ ହେବାରୁ ସ୍ପେନୀୟ ତାରକା ସାଣ୍ଟାନାଙ୍କ ଏହି ଗୋଲଟି ନିର୍ଣ୍ଣାୟକ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଥିଲା। ଏଥିସହ ଚଳିତ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ହାଇଦ୍ରାବାଦ ବିଜୟ ସହ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ଏହାଛଡ଼ା ଓଏଫସି ବିପକ୍ଷରେ ମଧ୍ୟ ଦଳ ତା’ର ପ୍ରଥମ ବିଜୟ ହାସଲ କରିଛି। କାରଣ ଗତ ବର୍ଷର ସଂସ୍କରଣରେ ଦଳ ଓଏଫସି ବିପକ୍ଷ ଦୁଇଟିଯାକ ମ୍ୟାଚରେ ପରାସ୍ତ ହୋଇଥିଲା। ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ହାଇଦ୍ରାବାଦ ପ୍ରତିପକ୍ଷ ଟିମକୁ କୌଣସି ଗୋଲ୍ ଦେବାର ସୁଯୋଗ ଦେଇନାହିଁ।

ଏଟିପି ଫାଇନାଲ୍ସ: ଜୋକୋଭିଚଙ୍କୁ ହରାଇ ସେମିରେ

ଲଣ୍ଡନଠାରେ ଚାଲିଥିବା ଏଟିପି ଫାଇନାଲ୍ସରେ ବୁଧବାର ପାଞ୍ଚ ଥରର ଚାମ୍ପିଅନ୍ ତଥା ଟପ୍ ସିଡ୍ ସର୍ବିୟା ଖେଳାଳି ନୋଭାକ୍ ଜୋକୋଭିଚଙ୍କୁ ପରାଜୟର ମୁହଁ ଦେଖିବାକୁ ପଡ଼ିଛି। ତାଙ୍କୁ ରୁଷିଆର ଡାନିଲ୍ ମେଡଭେଡେଭ୍ ୬-୩, ୬-୩ ସିଧାସଳଖ ସେଟରେ ପରାସ୍ତ କରି କ୍ରମାଗତ ଦ୍ବିତୀୟ ବିଜୟ ସହ ସେମିଫାଇନାଲ୍‌ରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛନ୍ତି। ଏଥିସହ ଗତ ୪ଟି ମୁକାବିଲା ମଧ୍ୟରୁ ମେଡଭେଡେଭ୍ ୩ୟ ବିଜୟ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି। ଗତ ବର୍ଷ ବିଶ୍ବର ଏହି ୪ ନମ୍ବର ଖେଳାଳି ଏହି ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ତାଙ୍କର ଡେବ୍ୟୁ କରିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଗତବର୍ଷ ସେ ତାଙ୍କର ତିନିଟିଯାକ ଗ୍ରୁପ୍ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ମ୍ୟାଚରେ ପରାଜୟ ବରଣ କରିଥିଲେ। ପରାଜୟ ବରଣ କରିବା ପରେ ମେଡଭେଡେଭ୍‌ଙ୍କୁ ପ୍ରଶଂସା କରିବା ସହ ତାଙ୍କର ଚମତ୍କାର ପ୍ରଦର୍ଶନ ପାଇଁ ସେ ବିଜୟୀ ହୋଇପାରିଛନ୍ତି ବୋଲି ଜୋକୋଭିଚ୍ କହିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା କଦାପି ତାଙ୍କ ପାଇଁ ମନେ ରଖିବା ଭଳି ମ୍ୟାଚ ନ ଥିଲା। ମୁଁ ଆହୁରି ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିପାରିଥାନ୍ତି, ଏହା ନିଃସନ୍ଦେହ। କିନ୍ତୁ ମେଡଭେଡେଭ୍‌ଙ୍କ ଉଚ୍ଚ ମାନର ପ୍ରଦର୍ଶନକୁ ଶ୍ରେୟ ମିଳିବା ଉଚିତ ବୋଲି ଜୋକୋଭିଚ୍ ତାଙ୍କ ପ୍ରତିକ୍ରିୟାରେ କହିଛନ୍ତି। ଜୋକୋଭିଚ୍ ତାଙ୍କର ଶେଷ ଗ୍ରୁପ୍ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ଶୁକ୍ରବାର ଜର୍ମାନୀର ଆଲେକ୍‌ଜାଣ୍ଡର୍ ଜ୍ବେରେଭ୍‌ଙ୍କୁ ଭେଟିବେ। ଏହି ମ୍ୟାଚରେ ବିଜୟୀ ହେଲେ, ଜୋକୋଭିଚ୍ ସେମିଫାଇନାଲକୁ ଉନ୍ନୀତ ହୋଇପାରିବେ।

୧୬ ବର୍ଷ ପରେ ପାକିସ୍ତାନ ଗସ୍ତ କରିବ ଇଂଲଣ୍ଡ କ୍ରିକେଟ ଟିମ୍

ଦୀର୍ଘ ୧୬ ବର୍ଷର ବ୍ୟବଧାନ ପରେ ଇଂଲଣ୍ଡ କ୍ରିକେଟ ଟିମ ପାକିସ୍ତାନ ଗସ୍ତ କରିବାକୁ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ହୋଇଛି। ଏନେଇ ଉଭୟ ଦେଶର କ୍ରିକେଟ ବୋର୍ଡ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି। ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ଅକ୍ଟୋବର ୧୪ ଓ ୧୫ ତାରିଖରେ ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ କରାଚୀରେ ୨ଟି ଟି-୨୦ ମ୍ୟାଚ ଖେଳାଯିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଛି। ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ଅକ୍ଟୋବର ଓ ନଭେମ୍ବରରେ ଭାରତରେ ଖେଳାଯିବାକୁ ଥିବା ଟି-୨୦ ବିଶ୍ବକପ ପୂର୍ବରୁ ଦୁଇ ଦେଶ ପ୍ରସ୍ତୁତି ସ୍ବରୂପ ଟି-୨୦ ଖେଳି ସିଧାସଳଖ ଭାରତ ଆସିବେ ବୋଲି ଦୁଇ ଦେଶର କ୍ରିକେଟ ବୋର୍ଡ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି। ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ଜାନୁଆରୀରେ ଦ୍ବିପାକ୍ଷିକ ସିରିଜ ଖେଳିବା ନେଇ ପାକିସ୍ତାନ ଇଂଲଣ୍ଡ ଟିମକୁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ କରିଥିଲା, ମାତ୍ର ବରିଷ୍ଠ ଖେଳାଳିଙ୍କ ଅନୁପସ୍ଥିତି ଓ ଫଣ୍ଡ ଅଭାବ ପାଇଁ ଜାନୁଆରୀରେ ସିରିଜ ଖେଳିବା ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ ବୋଲି ୱେଲ୍ସ କ୍ରିକେଟ ବୋର୍ଡ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଥିଲା।

କରାଚୀ କିଙ୍ଗ୍ସକୁ ପ୍ରଥମ ଟାଇଟଲ୍ ଦେଲେ ବାବର୍, ଡିନ୍ ଜୋନ୍ସଙ୍କୁ ଟାଇଟଲ୍ ଉତ୍ସର୍ଗ

ପାକିସ୍ତାନ କ୍ରିକେଟ୍ ବୋର୍ଡ (ପିସିବି) ପକ୍ଷରୁ ଆୟୋଜିତ ପାକିସ୍ତାନ ସୁପର୍ ଲିଗ୍ (ପିଏସ୍ଏଲ୍)ର ପଞ୍ଚମ ସଂସ୍କରଣ ମଙ୍ଗଳବାର ଉଦଯାପିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏଥିରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଦୁଇଟି ନୂଆ ଦଳ ଭିତରେ ମୁକାବିଲା ହୋଇଥିବା ବେଳେ କରାଚୀ କିଙ୍ଗ୍ସ ପ୍ରତିପକ୍ଷ ଲାହୋର୍ କଲନ୍ଦର୍ସକୁ ୫ ୱିକେଟରେ ପରାସ୍ତ କରି ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଟାଇଟଲ୍ ହାସଲ କରିଛି। ଦଳକୁ ପ୍ରଥମ ଟାଇଟଲ୍ ସ୍ବାଦ ଚଖାଇବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଥିବା ପ୍ରମୁଖ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ବାବର୍ ଆଜମ୍ ଚଳିତ ସଂସ୍କରଣରେ ପଞ୍ଚମ ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ ମୁଖ୍ୟ ଭୂମିକା ନେଇଥିଲା। ସେହିପରି ଦଳର ଦିବଂଗତ ମୁଖ୍ୟ କୋଚ୍ ଡିନ୍ ଜୋନ୍ସଙ୍କୁ ଏହି ପ୍ରଥମ ଟାଇଟଲ୍ ଉତ୍ସର୍ଗ କରାଯାଇଛି। ଦଳର କୋଚ୍ ତଥା ପାକିସ୍ତାନର କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ପେସର୍ ୱାସିମ୍ ଆକ୍ରମ୍ ଦିବଂଗତ ଜୋନ୍ସଙ୍କ ଅମର ଆତ୍ମାର ସଦଗତି କାମନା କରିବା ସହ ଟ୍ରଫିଟିକୁ ତାଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଉତ୍ସର୍ଗ କରିଥିଲେ। ୧୩୫ ରନର ଟାର୍ଗେଟ୍ ପାଇଥିବା କରାଚୀ ପକ୍ଷରୁ ବାବର୍ ୪୯ ବଲ୍ ଖେଳି ୬୩ ରନ୍‌ରେ ଅପରାଜିତ ଥିଲେ ଓ ଦଳକୁ ୮ଟି ବଲ୍ ବାକି ଥିବା ବେଳେ ବିଜୟ ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ପହଞ୍ଚାଇଥିଲେ। ଦଳ ପକ୍ଷରୁ ଚାଦୱିକ୍ ୱାଲଟନ୍ ୨୨ ରନ୍ କରି ବାବରଙ୍କ ସହ ୩ୟ ୱିକେଟ୍ ପାଇଁ ୬୧ ରନ୍ ଯୋଡ଼ିଥିଲେ। ବାବର୍ ପ୍ଲେୟର୍ ଅଫ୍ ଦ ମ୍ୟାଚ୍ ବିବେଚିତ ହୋଇଥିଲେ। ବାବର୍ ଏହି ସଂସ୍କରଣରେ ୧୨ଟି ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳି ୫୯.୧୨ ହାରରେ ୪୭୩ ରନ୍ କରିଛନ୍ତି। ଫଳରେ ତାଙ୍କୁ ପ୍ଳେୟର୍ ଅଫ୍ ଦ ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟ୍ ମଧ୍ୟ ବିବେଚିତ କରାଯାଇଛି।

ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରେ କୋରୋନା ସଂକ୍ରମଣ: ଆଡିଲେଡ ଟେଷ୍ଟକୁ
ଆଜି ପିଏସଏଲ୍ ଫାଇନାଲରେ କରାଚୀ-ଲାହୋର ଲଢ଼େଇ

ଗତ ମାର୍ଚ୍ଚ ମଧ୍ୟ ଭାଗରେ ପାକିସ୍ତାନ ସୁପର୍ ଲିଗ୍ (ପିଏସ୍ଏଲ୍)ର ଲିଗ୍ ମ୍ୟାଚଗୁଡ଼ିକ ଶେଷ ହୋଇଥିଲେ ହେଁ କୋରୋନା ସଂକ୍ରମଣ କାରଣରୁ ଆୟୋଜକ ପାକିସ୍ତାନ କ୍ରିକେଟ ବୋର୍ଡ (ପିସିବି) ଏହାକୁ ବନ୍ଦ ରଖିଥିଲା। ତେବେ ସ୍ଥିତି ସୁଧୁରିବା ପରେ ପାଖାପାଖି ୮ ମାସ ପରେ ପିଏସଏଲର ପ୍ଲେଅଫ୍ ମ୍ୟାଚଗୁଡ଼ିକ ଖେଳାଯାଉଛି। ଇତିମଧ୍ୟରେ ତିନିଟି ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳାଯାଇଥିବା ବେଳେ ମଙ୍ଗଳବାର ଫାଇନାଲ୍ ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିବା ସକାଶେ କରାଚୀ କିଙ୍ଗ୍ସ ଓ ଲାହୋର୍ କଲନ୍ଦର୍ସ ଯୋଗ୍ୟତା ହାସଲ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଦୁଇ ଦଳ ମଧ୍ୟରୁ ଗତ ୧୪ ତାରିଖରେ ଖେଳାଯାଇଥିବା ପ୍ରଥମ କ୍ବାଲିଫାୟରରେ କରାଚୀ ସୁପର୍ ଓଭର୍‌ରେ ଚମତ୍କାର ବିଜୟ ହାସଲ କରି ସିଧାସଳଖ ଫାଇନାଲରେ ସ୍ଥାନ ପକ୍କା କରିଥିବାବେଳେ ଉକ୍ତ ଦିନର ଦ୍ବିତୀୟ ମ୍ୟାଚ୍ (ଏଲିମିନେଟର୍ ୧)ରେ ଲାହୋର୍ କଲନ୍ଦର୍ସ ୫ ୱିକେଟରେ ବିଜୟୀ ହୋଇଥିଲା। ଫଳରେ ଦଳର ମୁକାବିଲା ଦ୍ବିତୀୟ ଏଲିମିନେଟରରେ କ୍ବାଲିଫାୟର୍‌ର ପରାଜିତ ଦଳ ମୁଲତାନ୍ ସୁଲାନ୍ସ ମଧ୍ୟରେ ହୋଇଥିଲା। ଗତ ରବିବାର ଖେଳାଯାଇଥିବା ଉକ୍ତ ମ୍ୟାଚରେ ଲାହୋର୍ ଟିମ୍ ୨୫ ରନ୍‌ରେ ବିଜୟୀ ହୋଇ ଫାଇନାଲ୍ ଖେଳିବାକୁ ଯୋଗ୍ୟତା ହାସଲ କରିଛି।

ବିସିସିଆଇ ଚୟନକର୍ତ୍ତା ପଦ ପାଇଁ ଅଗରକର, ମନିନ୍ଦର,

ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ ବୋର୍ଡ (ବିସିସିଆଇ) ସିନିୟର ଚୟନ କମିଟିର ଖାଲି ହୋଇଥିବା ୩ ସଦସ୍ୟ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିବାର ସମୟ ଅବଧି ଶେଷ ହୋଇଛି। ସମୟ ଅବଧି ଶେଷ ହେବାରୁ ମାତ୍ର ୪ ଘଣ୍ଟା ପୂର୍ବରୁ ଅଜିତ ଅଗରକର, ଚେତନ ଶର୍ମା, ମନିନ୍ଦର ସିଂହ ଓ ଶିବସୁନ୍ଦର ଦାସ ଆବେଦନ କରିଛନ୍ତି। ଏମାନଙ୍କ ଭିତରୁ କେଉଁ ୩ ଜଣ ଚୟନକର୍ତ୍ତା ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବେ ତାହା ବୋର୍ଡ ପ୍ରମୁଖ କର୍ମକର୍ତ୍ତା ବିଧି ବ୍ୟବସ୍ଥା ଅନୁସାରେ ପୂରଣ କରିବେ ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିଛି। ବିସିସିଆଇର ସମ୍ବିଧାନ ବଦଳି ସାରିଥିବାରୁ ଆଉ ଜୋନ୍ ଭିତ୍ତିରେ ଖେଳାଳି ଚୟନକର୍ତ୍ତା ଚୟନ କରିବାର କୌଣସି ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ। ପୂର୍ବରୁ ଯେଉଁ ଜୋନ ଭିତ୍ତିକ ଚୟନ କରାଯାଉଥିଲା ତାହା ବଦଳିବ ନା ନାହିଁ, ବୋର୍ଡ କର୍ମକର୍ତ୍ତା ସ୍ପଷ୍ଟ କରି ନାହାନ୍ତି।

ରବିବାରଠାରୁ ଏଟିପି ଫାଇନାଲ୍ସ: ଜୋକୋଭିଚ୍‌ଙ୍କ ଗ୍ରୁପ୍‌ରେ

ଆସନ୍ତା ରବିବାରଠାରୁ ଲଣ୍ଡନରେ ବର୍ଷର ଶେଷ ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟ୍‌ ଏଟିପି ଫାଇନାଲ୍ସ ଆରମ୍ଭ ହେବ। ଏହି ପ୍ରତିଯୋଗିତା ସକାଶେ ଯୋଗ୍ୟତା ଲାଭ କରିଥିବା ଖେଳାଳିମାନଙ୍କୁ ଗୁରୁବାର ଦୁଇଟି ଗ୍ରୁପ୍‌ରେ ବିଭକ୍ତ କରାଯାଇଛି। ଗୋଟିଏ ଗ୍ରୁପ୍‌ରେ ବିଶ୍ୱର ଏକ ନମ୍ବର ଖେଳାଳି ସର୍ବିୟାର ନୋଭାକ୍ ଜୋକୋଭିଚ୍‌ଙ୍କ ସହ ନିକଟରେ ପ୍ୟାରିସ୍ ଓପନ୍‌ରେ ଚାମ୍ପିଅନ୍ ହୋଇଥିବା ରୁଷିଆର ଡାନିଲ୍ ମେଡଭେଡେଭ୍, ଜର୍ମାନୀର ଆଲେକଜାଣ୍ଡର୍ ଜ୍ୱେରେଭ୍ ଓ ଆର୍ଜେଣ୍ଟିନାର ଡିଏଗୋ ସ୍କ୍ବାର୍ଜମାନ୍ ସ୍ଥାନ ପାଇଛନ୍ତି। ଜୋକୋଭିଚ୍‌ଙ୍କ ଏହି ଗ୍ରୁପ୍‌ର ନାମ ଗ୍ରୁପ୍ ଟୋକିଓ ରହିଥିବା ବେଳେ ସ୍ପେନର ରାଫେଲ୍ ନାଡାଲଙ୍କ ଗ୍ରୁପ୍‌ର ନାମ ଗ୍ରୁପ୍ ଲଣ୍ଡନ ରହିଛି। ଗ୍ରୁପ୍ ଲଣ୍ଡନରେ ନାଡାଲଙ୍କ ସହ ଗ୍ରୀସ୍ର ଷ୍ଟେଫାନୋସ୍ ସିଟ୍ସିପାସ୍ ଓ ଅଷ୍ଟ୍ରିଆର ଡୋମିନିକ୍ ଥିମ୍ ପ୍ରମୁଖ ରହିଛନ୍ତି। ତା’ଛଡ଼ା ଏହି ଗ୍ରୁପରେ ଅନ୍ୟତମ ଖେଳାଳି ଭାବେ ରୁଷିଆର ଆଣ୍ଡ୍ରୁ୍ୟ ରୁବଲେଭ୍ ମଧ୍ୟ ସ୍ଥାନ ପାଇଛନ୍ତି। ସେହିପରି ଜୋକୋଭିଚ୍‌ଙ୍କ ଟିମ୍‌ର ନାମ ଗ୍ରୁପ୍ ଟୋକିଓ ରହିଛି।

କୃନାଲ ପାଣ୍ଡ୍ୟାଙ୍କୁ ଅଟକାଇଲେ ମୁମ୍ବାଇ ବିମାନବନ୍ଦର କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ

ମୁମ୍ବାଇ: ଅଲଆଉଣ୍ଡର କୃନାଲ ପାଣ୍ଡ୍ୟା ଆଇପିଏଲ ଖେଳି ଦୁବାଇରୁ ସ୍ବଦେଶ ଫେରିବା ବେଳେ ହଟହଟାକୁ ସାମ୍ନା କରିଛନ୍ତି। ପାଣ୍ଡ୍ୟା ମୁମ୍ବାଇ ବିମାନବନ୍ଦରରେ ପହଞ୍ଚିବା ମାତ୍ରେ ରାଜସ୍ବ ଗୁଇନ୍ଦା ନିର୍ଦେଶାଳୟ (ଡିଆରଇ) ତାଙ୍କୁ ଅଟକାଇଥିଲା। ପାଣ୍ଡ୍ୟା ବିମାନବନ୍ଦରରେ ପହଞ୍ଚିବା ପୂର୍ବରୁ ଯେଉଁ ଆସେସରୀ ନେଇ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ, ତାହା ଠାରୁ ତାଙ୍କ ପାଖରେ ଅଧିକ ରହିଥିଲା। ବିଶେଷକରି କିଛି ବେଆଇନ ସୁନା ତାଙ୍କ ପାଖରେ ଥିବା ନେଇ ଡିଆରଆଇ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲା ମାତ୍ରେ ତାଙ୍କୁ ଅଟକ ରଖିଥିଲା। ମାତ୍ର ପାଣ୍ଡ୍ୟାଙ୍କ ପାଖରେ କେତେ ପରିମାଣର ବେଆଇନ ସୁନା ରହିଛି, ତାହା ଜଣାପଡ଼ି ନାହିଁ। ପାଣ୍ଡ୍ୟାଙ୍କ ପରି ଜଣେ ଅର୍ନ୍ତଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟରକୁ ମୁମ୍ବାଇ ବିମାନବନ୍ଦରରେ ଡିଆରଆଇ ଅଟକାଇବା ଅପମାନଜନକ ସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି କରିଛି।

ଦିଲ୍ଲୀ ହାରିଲା: ମୁମ୍ବାଇ ପଞ୍ଚମ ଥର ପାଇଁ ଆଇପିଏଲ ଚାମ୍ପିଅନ

ଦୁବାଇ: ଆଇପିଏଲ-୧୩ରେ ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସ ୫ ୱିକେଟରେ ଦିଲ୍ଲୀ କ୍ୟାପିଟାଲ୍ସକୁ ପରାସ୍ତ କରି ପଞ୍ଚମ ଥର ପାଇଁ ଆଇପିଏଲ ଚାମ୍ପିଅନ ହୋଇଛି। ମୁମ୍ବାଇକୁ ଫାଇନାଲରେ ଫେଭରିଟ ବିବେଚନା କରାଯାଉଥିଲା ବେଳେ ଦଳ ସବୁ ବିଭାଗରେ ଉନ୍ନତ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରି ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଫାଇନାଲକୁ ଉନ୍ନୀତ ହୋଇଥିବା ଦିଲ୍ଲୀକୁ ପରାସ୍ତ କରିଛି। ପ୍ରଥମେ ବ୍ୟାଟିଂ କରିଥିବା ଦିଲ୍ଲୀ କ୍ୟାପିଟାଲ୍ସ ପ୍ରଥମ ବଲରେ ମାର୍କସ ଷ୍ଟୋଇନିସଙ୍କୁ ହରାଇଥିଲା। ଟ୍ରେଣ୍ଟ ବୋଲ୍ଟ ପ୍ରଥମ ବଲରେ ଷ୍ଟୋଇନିସଙ୍କୁ ଆଉଟ କରି ମୁମ୍ବାଇ ପାଇଁ ବଡ଼ ସଫଳତା ଆଣିଥିଲେ। ପରେ ପରେ ଶିଖର ଧୱନ ୧୫ ଓ ଅଜିଙ୍କ୍ୟ ରାହାଣେ ମାତ୍ର ୨ ରନ କରି ଆଉଟ ହେବାରୁ ଦିଲ୍ଲୀ ୨୨ ରନ ମଧ୍ୟରେ ୩ଟି ୱିକେଟ ହରାଇ ବିପର୍ଯ୍ୟୟର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିଲା। ୩ୟ ୱିକେଟର ପତନ ଘଟିବା ପରେ ଅଧିନାୟକ ଶ୍ରେୟସ ଆୟର ୬୫ ୱିକେଟ କିପର ଋଷଭ ପନ୍ତ ୫୬ ରନ କରି ଦିଲ୍ଲୀକୁ ସମ୍ମାନଜନକ ସ୍କାରରେ ପହଞ୍ଚାଇ ଦେଇଥିଲେ। ଫଳରେ ଦିଲ୍ଲୀ ୭ ୱିକେଟରେ ୧୫୬ ରନ କରିପାରି ଥିଲା। ମୁମ୍ବାଇ ପକ୍ଷରୁ ସଫଳ ବୋଲର ଭାବେ ବୋଲ୍ଟ ୩ଟି, କୁଲ୍ଟର-ନାଇଲ ୨ଟି ୱିକେଟ ନେଇଥିଲେ।

ବାଂଲାଦେଶ କ୍ରିକେଟର୍ ମୋମିନୁଲ୍ ହକ୍‌ଙ୍କୁ କୋରୋନା, ସାମାନ୍ୟ ଲକ୍ଷଣ ରହିଛି

ଢାକା: ଗତ ନଭେମ୍ବର ୬ ତାରିଖରେ ବାଂଲାଦେଶ ସୀମିତ ଓଭର୍ କ୍ରିକେଟ୍ ଦଳର ଅଧିନାୟକମହମ୍ମଦୁଲ୍ଲା ରିୟାଦ୍ କୋରୋନା ଭୂତାଣୁ ସଂକ୍ରମିତ ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିବା ପରେ ଆସନ୍ତା ୧୪ ତାରିଖରୁ ଆରମ୍ଭ ହେଉଥିବା ପାକିସ୍ତାନ ସୁପର୍ ଲିଗ୍ (ପିଏସଏଲ୍) ପ୍ଲେଅଫ୍‌ରୁ ବାଦ୍ ପଡ଼ିଥିଲେ। ସେ ଟେବଲ୍ ଟପ୍ପର୍ ମୁଲତାନ୍ ସୁଲତାନ୍ସ ଟିମରେ ଇଂଲିଶ୍ ଅଲରାଉଣ୍ଡର୍ ମୋଇନ୍ ଅଲୀଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ ପ୍ଲେଅଫ୍ ଖେଳିବା ସକାଶେ ଦଳରେ ସାମିଲ୍ ହୋଇଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ଦେଶର ଓପନର ତମିମ୍ ଇକବାଲ୍ ପିଏସ୍ଏଲ୍ ଖେଳିବା ସକାଶେ ପାକିସ୍ତାନ ଅଭିମୁଖେ ବାହାରି ଯାଇଥିବା ବେଳେ ମହମ୍ମଦୁଲ୍ଲାଙ୍କୁ ନିରାଶ ହେବାକୁ ପଡ଼ିଛି। ମଙ୍ଗଳବାର ବାଂଲାଦେଶ କ୍ରିକେଟ୍ ଦଳର ଆଉ ଜଣେ ପ୍ରମୁଖ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ଶରୀରରେ କୋରୋନା ଭୂତାଣୁ ସଂକ୍ରମଣ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। ସେ ହେଉଛନ୍ତି ବାଂଲାଦେଶ ଟେଷ୍ଟ୍ ଦଳର ଅଧିନାୟକ ମୋମିନୁଲ୍ ହକ୍। ମଙ୍ଗଳବାର ତାଙ୍କ ନମୁନା ପଜିଟିଭ୍ ଆସିଥିବା ବେଳେ ତାଙ୍କଠାରେ କୋଭିଡ୍‌ଜନିତ କେତେକ ଲକ୍ଷଣ ମଧ୍ୟ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ମଧ୍ୟ କୋଭିଡ୍-୧୯ ସଂକ୍ରମିତ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି ଏବଂ ଉଭୟ ବର୍ତ୍ତମାନ ସେମାନଙ୍କ ଘରେ କ୍ବାରେଣ୍ଟାଇନରେ ଅଛନ୍ତି। ମୋମିନୁଲ୍‌ଙ୍କ ନମୁନା ପଜିଟିଭ୍ ରହିଥିବା ସଂକ୍ରାନ୍ତ ଖବରର ପୁଷ୍ଟି ବାଂଲାଦେଶ କ୍ରିକେଟ୍ ବୋର୍ଡର ମୁଖ୍ୟ ଫିଜିଓ ଡା. ଦେବାଶିଷ ଚୌଧୁରୀ କରିଛନ୍ତି।



ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ