ଖେଳକୁଦ

ସଚିନ୍‌ ଓ ଡୋନାଲ୍ଡ ଆଇସିସି ହଲ୍‌ ଅଫ୍ ଫେମ୍‌ରେ ସାମିଲ୍‌

ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍‌ ଦଳର ପୂର୍ବତନ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍‌ ତଥା ସର୍ବକାଳୀନ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍‌ ମଧ୍ୟରେ ଅନ୍ୟତମ ସଚିନ୍‌ ତେନ୍ଦୁଲକର ଓ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାର ପ୍ରଖ୍ୟାତ ଦ୍ରୁତ ବୋଲର୍‌ ଆଲାନ୍‌ ଡୋନାଲ୍ଡ ଆଇସିସି ହଲ୍‌ ଅଫ୍ ଫେମ୍‌ରେ ସାମିଲ୍‌ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏଥିସହ ଦୁଇ ଥରର ବିଶ୍ବ ଚାମ୍ପିଅନ୍‌ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ମହିଳା କ୍ରିକେଟ୍‌ ଦଳର ପୂର୍ବତନ ସଦସ୍ୟା ପ୍ୟାଥରିନ୍‌ ଫିଜ୍‌ପାଟ୍ରିକ୍‌ ମଧ୍ୟ ଏହି ଗୌରବ ଲାଭ କରିଛନ୍ତି। ଗତ ଜୁଲାଇ ୧୮ ତାରିଖରେ ଲଣ୍ଡନଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଏମାନଙ୍କୁ ଏହି ସମ୍ମାନ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି। ଏହା ତାଙ୍କ ପାଇଁ ବହୁତ ବଡ଼ ସମ୍ମାନ ବୋଲି ନିଜ ପ୍ରତିକ୍ରିୟାରେ ସଚିନ୍‌ କହିଛନ୍ତି। ୪୬ ବର୍ଷୀୟ ସଚିନ୍‌ ସାର୍‌ ଡୋନାଲ୍ଡ ବ୍ରାଡମ୍ୟାନ୍‌ଙ୍କ ପରେ ବିଶ୍ବ କ୍ରିକେଟ୍‌ର ସର୍ବଶ୍ରେଷ୍ଠ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍‌ ଭାବେ ପରିଗଣିତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ସେ ଟେଷ୍ଟ୍‌ ଓ ଦିନିକିଆ କ୍ରିକେଟ୍‌ରେ ସର୍ବାଧିକ ସ୍କୋରର୍‌ ଅଛନ୍ତି। ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍‌ରେ ଦୀର୍ଘ ୨୪ ବର୍ଷ ସକ୍ରିୟ ରହିବା ସହ ସଚିନ୍‌ ତିନିଟିଯାକ ଫର୍ମାଟ୍‌ରେ ୩୪ ହଜାର ୩୫୭ ରନ୍‌ କରିଛନ୍ତି ଓ ଏକମାତ୍ର ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍‌ ଭାବେ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍‌ରେ ଶହେଟି ଶତକ ହାସଲ କରିପାରିଛନ୍ତି।

ଟ୍ରେଭର୍‌ ବେଲିସ୍‌ ସନ୍‌ରାଇଜର୍ସ ହାଇଦ୍ରାବାଦର ମୁଖ୍ୟ କୋଚ୍‌

ଆଇପିଏଲ୍‌ର ତ୍ରୟୋଦଶ ସଂସ୍କରଣ ସକାଶେ ପୂର୍ବତନ ଚାମ୍ପିଅନ୍‌ ସନ୍‌ରାଇଜର୍ସ ହାଇଦ୍ରାବାଦ ଇଂଲଣ୍ଡକୁ ଆଇସିସି ବିଶ୍ବକପ୍‌ ବିଜେତା ହେବାର ସ୍ବାଦ ଚଖାଇଥିବା ଟ୍ରେଭର୍‌ ବେଲିସ୍‌ଙ୍କୁ ମୁଖ୍ୟ କୋଚ୍‌ ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତି ଦେଇଛି। ଏଥିସହ ଗତ ୭ ବର୍ଷ ଧରି ଦଳର କୋଚ୍‌ ରହିଥିବା ଅଷ୍ଟ୍ରେଲୀୟ ଖେଳାଳି ଟମ୍ ମୁଡିଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ଶେଷ ହୋଇଛି। ମୁଡିଙ୍କ ସମୟରେ ଗତ ୨୦୧୬ରେ ହାଇଦ୍ରାବାଦ ଦଳ ଚାମ୍ପିଅନ୍‌ ହୋଇପାରିଥିଲା। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ବେଲିସ୍‌ ପୂର୍ବରୁ ଆଇପିଏଲ୍‌ର ଅନ୍ୟତମ ସଫଳ ଦଳ କୋଲ୍‌କାତା ନାଇଟ୍‌ ରାଇଡର୍ସ ସହ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି ଓ ଏହି ଦଳକୁ ଦୁଇ ଥର ଚାମ୍ପିଅନ୍‌ ମଧ୍ୟ କରାଇପାରିଛନ୍ତି। ବେଲିସ୍‌ଙ୍କ ସହ ଚୁକ୍ତି ନେଇ ହାଇଦ୍ରାବାଦ ଦଳ ପକ୍ଷରୁ ଟ୍ବିଟ୍‌ କରି ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି।

ଓଭର୍‌ଥ୍ରୋ’ ନେଇ କେନ୍‌ଙ୍କ ଦୁଃଖ: ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ସମୟରେ

ରବିବାର ଏଠାରେ ବିଶ୍ବକପ୍‌ର ଦ୍ବାଦଶ ସଂସ୍କରଣରେ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ୍‌କୁ ସୁପର୍‌ ଓଭର୍‌ରେ ପରାସ୍ତ କରି ଆୟୋଜକ ଇଂଲଣ୍ଡ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ବିଶ୍ବକାପ୍‌ ଜିତିବାର ଗୌରବ ହାସଲ କରିଛି। ଦଳ ନିଜର ଚତୁର୍ଥ ଫାଇନାଲ୍‌ରେ ଶେଷରେ ବିଶ୍ବକପ୍‌ ଜିତିବାର ସୌଭାଗ୍ୟ ପାଇଥିବା ବେଳେ ଲଗାତର ଦ୍ବିତୀୟ ଥର ପାଇଁ ଫାଇନାଲ୍‌ରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ୍‌କୁ ପୁନର୍ବାର ରନର୍ସଅପ୍‌ରେ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ହେବାକୁ ପଡ଼ିଛି। ତେବେ ଏହି ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ଏକ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ସମୟରେ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ୍‌ ଓଭର୍‌ଥ୍ରୋ’ ଭାବେ ୪ ରନ୍‌ ବ୍ୟୟ କରିବା ଦଳ ପାଇଁ ମହଙ୍ଗା ପଡ଼ିଲା ଓ ମ୍ୟାଚ୍‌ଟି ଟାଇ ହୋଇଥିଲା। ଏହାକୁ ନେଇ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ୍‌ ଅଧିନାୟକ କେନ୍‌ ୱିଲିୟମ୍‌ସନ୍‌ ଯଥେଷ୍ଟ ଦୁଃଖ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ୪ ରନ୍‌ର ଓଭର୍‌ଥ୍ରୋ’ ମ୍ୟାଚ୍‌ର ଗତିପଥକୁ ବଦଳାଇଦେଲା। ବଲ୍‌ଟି ଷ୍ଟୋକ୍ସଙ୍କ ବ୍ୟାଟ୍‌ରେ ବାଜି ଚୌକା ହେବା ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ ଲଜ୍ଜାଜନକ ଘଟଣା। କିନ୍ତୁ ମ୍ୟାଚ୍‌ର ଏପରି ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ଏହା ଘଟିବା ଅନୁଚିତ ଓ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଏହାର ପୁନରାବୃତ୍ତି ହେବ ନାହିଁ ବୋଲି ୱିଲିୟମ୍‌ସନ୍‌ ଆଶା କରିଛନ୍ତି।

ଅବିଶ୍ବସନୀୟ ଫାଇନାଲ: ଇଂଲଣ୍ଡ ପ୍ରଥମ ଥର ବିଶ୍ବକପ୍‌

୪୪ ବର୍ଷର ବିଶ୍ବକପ୍‌ ଇତିହାସରେ ଯୋଡ଼ିହୋଇଛି ସୁନେଲି ଫର୍ଦ। କ୍ରିକେଟ୍‌ର ମକ୍କା ଲର୍ଡସରେ ଲେଖା ହୋଇଛି ବିଶ୍ବକପ୍‌ର ନୂଆ ଇତିହାସ। ଅବିଶ୍ବସନୀୟ ରୋମାଞ୍ଚ, ନାଟକୀୟ ଉତ୍‌ଥାନ-ପତନ ଓ ଅଭୂତପୂର୍ବ ଉତ୍କଣ୍ଠା ଭିତରେ ଏକ ସଂଘର୍ଷପୂର୍ଣ୍ଣ ଫାଇନାଲ୍ ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡକୁ ହରାଇ ଇଂଲଣ୍ଡ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ହୋଇଛି ବିଶ୍ବବିଜେତା। ଘରୋଇ ମାଟିରେ ହିଁ ଇଂଲଣ୍ଡର ଭାଗ୍ୟ ଫିଟିଛି ଏବଂ ବିଶ୍ବକପ୍‌ ଇତିହାସରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ‘ଡବଲ୍ ଟାଇ’ ପ‌ରେ ହୋଇଛି ମ୍ୟାଚ୍‌ର ଫଇସଲା। ତୀବ୍ର ସଂଘର୍ଷ ସହ ସୁପରଓଭର ଏବଂ ଯୁଗଳ ‘ଟାଇ’ ପାଇଁ ବିଶ୍ବକପ୍ ଇତିହାସରେ ଯୋଡ଼ି ହୋଇଛି ନୂଆ ଫର୍ଦ। ତେବେ ଅଧିକ ବାଉଣ୍ଡାରୀ ଆଧାରରେ ଇଂଲଣ୍ଡ ବାଜି ମାରି ବିଶ୍ବବିଜୟୀ ହୋଇଛି। ସେହି କ୍ଷଣି ହିଁ ସାରା ଇଂଲଣ୍ଡ ଉତ୍ସବମୁଖର ହୋଇ ଉଠିଥିଲା। ଫାଇନାଲରେ ଦମ୍‌ଦାର ଓ ଧୈର୍ଯ୍ୟପୂର୍ଣ୍ଣ ବ୍ୟାଟିଂ ପାଇଁ ବେନ୍‌ ଷ୍ଟୋକ୍‌ସ ପ୍ଲେୟର୍‌ ଅଫ୍‌ ଦ ମ୍ୟାଚ ବିବେଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ସେହିପରି ପୁରା ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟ୍‌ରେ ସବୁଠୁ ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ ଲାଗି ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ ଅଧିନାୟକ କେନ୍‌ ୱିଲିୟମସନ୍‌ ପ୍ଲେୟାର ଅଫ୍‌ ଦ ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟ ବିବେଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଲଢ଼େଇ କଲେ ମଧ୍ୟ ଭାଗ୍ୟ ସାଥ୍‌ ନ ଦେବାରୁ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ ଲଗାତର ଦ୍ବିତୀୟ ଥର ପାଇଁ ଉପବିଜେତାରେ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ରହିଥିଲା।

ଦକ୍ଷିଣ ଆଫିକ୍ରା ଠାରୁ ହାରି ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ନମ୍ବର ୨କୁ ଖସିଲା

ଚଳିତ ବିଶ୍ବକପ୍‌ର ଅନ୍ତିମ ଲିଗ୍‌ ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ୧୦ ରନ୍‌ରେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଠାରୁ ପରାଜିତ ହୋଇ ପଏଣ୍ଟ ଟେବଲର ଦ୍ବିତୀୟ ସ୍ଥାନକୁ ଖସିଛି। ଫଳରେ ଭାରତ ଶ୍ରୀର୍ଷ ଦଳ ଭାବେ ସେମିକୁ ଉନ୍ନୀତ ହୋଇଥିଲା ବେଳେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଦ୍ବିତୀୟ ଦଳ ଭାବେ ସେମିଫାଇନାଲ ପାଇଁ ଯୋଗ୍ୟତା ପାଇଛି। ପୂର୍ବରୁ ଇଂଲଣ୍ଡ ତୃତୀୟ ଓ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ ୪ର୍ଥ ଦଳ ଭାବେ ସେମିକୁ ଉନ୍ନୀତ ହୋଇ ସାରିଛନ୍ତି। ମାଞ୍ଚେଷ୍ଟରରେ ଖେଳାଯାଇଥିବା ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ପ୍ରଥମେ ବ୍ୟାଟିଂ କରି ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଅଧିନାୟକ ଫାଫ୍‌ ଡୁ’ ପ୍ଲେସିସ୍‌ଙ୍କ ଶତକ ବଳରେ ୬ ୱିକେଟ୍‌ ହରାଇ ୩୨୫ ରନ୍‌ କରିପାରିଥିଲା। ଏହାର ଜବାବରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ବ୍ୟାଟିଂ ବିପର୍ଯ୍ୟୟର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବା ସତ୍ତ୍ବେ ଡେଭିଡ ୱାର୍ଣ୍ଣରଙ୍କ ଶତକ ବଳରେ ୩୧୫ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯାଇ ୧୦ ରନ୍‌ ପଛରେ ପଡ଼ି ଯାଇଥିଲା।

ୱାର୍ଲ୍ଡ କପ୍‌ରେ ରୋହିତଙ୍କ ୱାର୍ଲ୍ଡ ରେକର୍ଡ
ରୋହିତ-ରାହୁଲଙ୍କ ରନ୍‌ ବର୍ଷାରେ ଭାସିଗଲା ଶ୍ରୀଲଙ୍କା

ମ୍ୟାନ୍‌ ଇନ୍‌ ଫର୍ମ ରୋହିତ ଶର୍ମାଙ୍କ ରେକର୍ଡ ୫ମ ବିଶ୍ବକପ୍‌ ଶତକ ଓ ଲୋକେଶ ରାହୁଲଙ୍କ ଅପରାଜିତ ଶତକୀୟ ଇନିଂସର ରନ୍‌ ବର୍ଷାରେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଏକପ୍ରକାର ଭାସିଯାଇଛି। ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଦ୍ବାରା ଧାର୍ଯ୍ୟ ବିଜୟ ଲକ୍ଷ୍ୟକୁ ଭାରତ ମାତ୍ର ୩ ୱିକେଟ୍‌ ହରାଇ ୬.୩ ଓଭର ବାକି ଥାଇ ଜିତି ନେଇଛି। ଏଥିସହ ଭାରତ ଚଳିତ ବିଶ୍ବକପ୍‌ରେ ଲିଗ୍‌ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ମ୍ୟାଚ୍‌ ଶେଷରେ ୯ଟି ମ୍ୟାଚ୍‌ରୁ ୧୫ ପଏଣ୍ଟରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ଭାରତ ଶୀର୍ଷ ଦଳ ଭାବେ ବିଶ୍ବକପ ସେମି ଖେଳିବାକୁ ଯୋଗ୍ୟତା ଅର୍ଜନ କରିବ ନା ନାହିଁ, ତାହା ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା-ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ମ୍ୟାଚ୍‌ର ଫଳାଫଳ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରୁଛି। ଯଦି ଭାରତ ପ୍ରଥମ ଦଳ ଭାବେ ସେମିକୁ ଉନ୍ନୀତ ହୁଏ, ତାହେଲେ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ ସହ ମ୍ୟାଚ୍‌ ଖେଳିବ। ଆଉ ଯଦି ଦ୍ବିତୀୟ ଦଳ ଭାବେ ସେମିକୁ ଉନ୍ନୀତ ହୁଏ, ତାହେଲେ ଭାରତର ମୁକାବିଲା ଇଂଲଣ୍ଡ ସହ ହେବ। ବର୍ତ୍ତମାନ ସ୍ଥିତିରେ ଭାରତର ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ସହ ସେମିଫାଇନାଲ ମ୍ୟାଚ୍‌ ଖେଳିବାର କୌଣସି ସମ୍ଭାବନା ନାହିଁ।

୨୭ ବର୍ଷ ପରେ ସେମିରେ ଇଂଲଣ୍ଡ, ପାକିସ୍ତାନ ପଥ କଣ୍ଟକିତ

ଡରହାମ୍‌: ଚଳିତ ବିଶ୍ବକପ୍‌ରେ ବୁଧବାର ଏଠାରେ ଇଂଲଣ୍ଡ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ୍‌କୁ ୧୧୯ ରନ୍‌ର ବୃହତ୍‌ ବ୍ୟବଧାନରେ ପରାସ୍ତ କରି ତୃତୀୟ ଦଳ ଭାବେ ଦୀର୍ଘ ୨୭ ବର୍ଷର ବ୍ୟବଧାନ ପରେ ସେମିଫାଇନାଲ୍‌ରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛି। ଦଳ ୯ଟି ମ୍ୟାଚ୍‌ରୁ ୬ଟି ବିଜୟ ଓ ତିନିଟି ପରାଜୟ ସହ ୧୨ ପଏଣ୍ଟ୍‌ ପାଇ ଟେବୁଲ୍‌ର ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ୍‌ ବୃହତ୍‌ ବ୍ୟବଧାନରେ ପରାସ୍ତ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଦଳର ସେମିଫାଇନାଲ୍‌ରେ ପହଞ୍ଚିବା ସମ୍ଭାବନା ଅଧିକ ଉଜ୍ଜ୍ବଳ ରହିଛି। କାରଣ ସେମିଫାଇନାଲ୍‌ରେ ଖେଳିବା ସକାଶେ ଆଶା ବାନ୍ଧିଥିବା ପାକିସ୍ତାନ ପାଇଁ ପଥ ବେଶ୍‌ କଷ୍ଟକର ରହିଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ୍‌ର ଯାହା ରନ୍‌ରେଟ୍‌ ରହିଛି, ତାହାକୁ ଟପିବା ସକାଶେ ପାକିସ୍ତାନକୁ ବାଂଲାଦେଶ ବିପକ୍ଷରେ ୩୧୬ ରନ୍‌ ବ୍ୟବଧାନରେ ବିଜୟୀ ହେବାକୁ ପଡ଼ିବ। ଏତେ ବଡ଼ ବ୍ୟବଧାନରେ ପାକିସ୍ତାନ ବିଜୟୀ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା କ୍ଷୀଣ ଥିବାରୁ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ୍‌ ଚତୁର୍ଥ ଦଳ ଭାବେ ସେମିଫାଇନାଲ୍‌ରେ ପ୍ରବେଶ କରିବା ଏକରକମ ନିଶ୍ଚିତ ବୋଲି କୁହାଯାଇପାରେ।



ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ

ନୋବେଲ ଡିନର୍
ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର ଭଳି ନୋବେଲ ଡିନରର ମର୍ଯ୍ୟାଦା ଅତି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ ପରେ ପ୍ରତି ବର୍ଷ ଡିସେମ୍ବର ୧୦ ତାରିଖରେ ଷ୍ଟକହୋମ୍ ସିଟିର ବ୍ଳୁ ହଲ୍‌ରେ ଏହି ରାତ୍ରିଭୋଜନର ଆୟୋଜନ କରାଯାଏ। ଏଥିରେ ସ୍ବିଡେନର ରାଜ ପରିବାର, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ, ପଦସ୍ଥ ସରକାରୀ ବ୍ୟକ୍ତି, ନୋବେଲ ବିଜେତା ଏବଂ ଅତିଥି ଉପସ୍ଥିତ ରହନ୍ତି। ପ୍ରତ୍ୟେକ ନୋବେଲ ବିଜେତା ଏଠାକୁ ୧୬ ଜଣ ଅତିଥିଙ୍କୁ ସାଥିରେ ଆଣି ପାରିବେ। ଏହି ଭୋଜନର ସମୟ ସୀମା ୪ ଘଣ୍ଟା। ଏଥିରେ ନୋବେଲ ବିଜେତାମାନେ ସଂକ୍ଷିପ୍ତ ବକ୍ତବ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତି। ଚାରି ଦିନ ଆଗରୁ ୪୦ ଜଣ ରୋଷେୟା ୨୦୦ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସହାୟତାରେ ଭୋଜନ ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ଲାଗିଯାଆନ୍ତି। ୬୦ଟି ଟେବୁଲରେ ଥିବା ୭୦୦୦ ଥାଳି, ୫୦୦୦ ଗ୍ଳାସ୍ ଏବଂ ୧୦,୦୦୦ ରୁପା ବାସନରେ ଖାଦ୍ୟ ପରଷା ଯାଏ। ଏହି ଡିନରର ମୂଲ୍ୟ ୪ କୋଟି ଟଙ୍କା। ୧୯୭୯ ମସିହାର ନୋବେଲ ଶାନ୍ତି ବିଜେତା ମଦର ଟେରେସାଙ୍କ ଅନୁରୋଧ କ୍ରମେ ସେହି ବର୍ଷ ଏହି ଭୋଜନ ବାତିଲ୍‌ କରାଯାଇ ସେହି ଅର୍ଥ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା।