ଖେଳକୁଦ

ମୟଙ୍କ ନିରାଶ: ସୁପର୍ ଓଭରରେ ଜିତିଲା ଦିଲ୍ଲୀ କ୍ୟାପିଟାଲ୍ସ,

ଆଇପିଏଲର ତ୍ରୟୋଦଶ ସଂସ୍କରଣର ଦ୍ବିତୀୟ ଦିନରେ ହିଁ ସୁପର୍ ଓଭର୍ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଏଥିସହ କ୍ରିକେଟ୍ ଯେ ଏକ ଅନିଶ୍ଚିତତା ଖେଳ, ତାହା ବି ପୁଣିଥରେ ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଛି। ରବିବାର ଏଠାରେ ଦିଲ୍ଲୀ କ୍ୟାପିଟାଲ୍ସର ମୁକାବିଲା କିଙ୍ଗ୍ସ ଏକାଦଶ ପଞ୍ଜାବ ସହ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଏଥିରେ ଭରପୂର ରୋମାଞ୍ଚ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ପ୍ରଥମେ ବ୍ୟାଟିଂ ସୁଯୋଗ ପାଇଥିବା ଦିଲ୍ଲୀ ୮ ୱିକେଟ୍ ହରାଇ ୧୫୭ ରନ୍ କରିଥିଲା। ଜବାବରେ ଏକଦା ଅତି ଶୋଚନୀୟ ଅବସ୍ଥାରେ ଥିଲେ ମଧ୍ୟ ପଞ୍ଜାବ ଓପନର ମୟଙ୍କ ଅଗରୱାଲଙ୍କ ଦମଦାର ୮୯ ରନର ଇନିଂସ ସହାୟତାରେ ବିଜୟର ବେଶ୍ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚିଯାଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଶେଷ ଓଭରର ପଞ୍ଚମ ବଲରେ ଆଉଟ୍ ହେବା ଫଳରେ ଶେଷ ବଲରେ ବିଜୟ ପାଇଁ ଗୋଟିଏ ରନ୍ ଆବଶ୍ୟକ ହେଉଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲୀୟ ଅଲରାଉଣ୍ଡର୍ ମାର୍କସ୍ ଷ୍ଟୋଇନିସ୍ ପ୍ରତିପକ୍ଷ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ କ୍ରିସ୍ ଜୋର୍ଡାନଙ୍କୁ କ୍ୟାଚ୍ ଆଉଟ୍ କରାଇବା ଫଳରେ ମ୍ୟାଚଟି ଟାଇରେ ଶେଷ ହୋଇଥିଲା। ପରେ ସୁପର୍ ଓଭରରେ ପଞ୍ଜାବ ଅତି ଦୁର୍ବଳ ବ୍ୟାଟିଂ କରି ୩ଟି ବଲ୍ ଭିତରେ ଦୁଇଟି ୱିକେଟ୍ ହରାଇବାରୁ ଦିଲ୍ଲୀ ଆଗରେ ମାତ୍ର ୩ ରନର ଟାର୍ଗେଟ୍ ରହିଥିଲା। ଏହାକୁ ମାତ୍ର ୨ଟି ବଲ୍ ଖେଳି ଦିଲ୍ଲୀ ହାସଲ କରିବା ସହ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ବିଜୟ ସହ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ଉଭୟ ବ୍ୟାଟିଂ ଓ ବୋଲିଂରେ ଚମତ୍କାରିତା ଦେଖାଇଥିବା ଷ୍ଟୋଇନିସ୍ ମ୍ୟାନ୍ ଅଫ୍ ଦ ମ୍ୟାଚ୍ ବିବେଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି।

ଡିଫେଣ୍ଡିଙ୍ଗ୍ ଚାମ୍ପିଅନ୍‌କୁ ହରାଇଲା ସିଏସକେ, କ୍ରମାଗତ

ଶନିବାରଠାରୁ ଏଠାରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଆଇପିଏଲର ତ୍ରୟୋଦଶ ସଂସ୍କରଣରେ ୩ ଥରର ଚାମ୍ପିଅନ୍ ଚେନ୍ନାଇ ସୁପର୍ କିଙ୍ଗ୍ସ (ସିଏସକେ) ବିଜୟ ସହ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ଉଦଘାଟନୀ ମୁକାବିଲାରେ ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂହ ଧୋନିଙ୍କ ନେତୃତ୍ବାଧୀନ ସିଏସକେ ଡିଫେଣ୍ଡିଙ୍ଗ୍ ଚାମ୍ପିଅନ୍ ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସକୁ ୫ ୱିକେଟରେ ପରାସ୍ତ କରି ଗତ ବର୍ଷ ଫାଇନାଲର ପ୍ରତିଶୋଧ ନେଇଛି। ଏଥିସହ ମୁମ୍ବାଇ ବିପକ୍ଷରେ କ୍ରମାଗତ ପଞ୍ଚମ ପରାଜୟ ପରେ ବିଜୟ ଧାରାକୁ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କରିଛି ସିଏସକେ। ପ୍ରଥମେ ବ୍ୟାଟିଂ ପାଇଁ ଆମନ୍ତ୍ରଣ ପାଇଥିବା ମୁମ୍ବାଇ ୯ ୱିକେଟରେ ହରାଇ ୧୬୨ ରନ୍ କରିଥିଲା। ଦଳ ପକ୍ଷରୁ ଓପନର କ୍ବିଣ୍ଟନ୍ ଡି’କକ୍ ୨୦ ବଲ୍ ଖେଳି ୫ଟି ଚୌକା ଜରିଆରେ ୩୩ ରନ୍ କରିଥିଲେ। ଏହାଛଡ଼ା ସୌରଭ ତିୱାରୀ ୩୧ ବଲରେ ୩ଟି ଚୌକା ଓ ଗୋଟିଏ ଛକା ସହ ସର୍ବାଧିକ ୪୨ ରନ୍ କରିଥିଲେ। ଆହୁରି କାଇରନ୍ ପୋଲାର୍ଡ ୧୮, ସୂର୍ଯ୍ୟକୁମାରୀ ଯାଦବ ୧୭ ଓ ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପାଣ୍ଡ୍ୟା ୧୪ ରନ୍ କରିଥିଲେ। ସିଏସକେ ପକ୍ଷରୁ ଲୁଙ୍ଗି ଏନଗିଡି ସର୍ବାଧିକ ୩ଟି ଏବଂ ଦୀପକ ଚହର୍ ଓ ରବୀନ୍ଦ୍ର ଜାଡେଜା ୨ଟି ଲେଖାଏଁ ୱିକେଟ୍ ନେଇଥିଲେ।

ବାଜିଲା ଆଇପିଏଲ୍ ବିଗୁଲ: ଟସ୍ ଜିତିଲା ସିଏସକେ, ମୁମ୍ବାଇର

ଶେଷରେ ଆଇପିଏଲ୍ ଦର୍ଶକଙ୍କ ମନୋସ୍କାମନା ପୂରଣ ହୋଇଛି ଓ ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରିୟ କ୍ରିକେଟରମାନେ ପଡ଼ିଆକୁ ଓହ୍ଲାଇଛନ୍ତି। ଆଇପିଏଲର ତ୍ରୟୋଦଶ ସଂସ୍କରଣ ଗତ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୯ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଥିଲେ ହେଁ ଏକଦା କୋରୋନା ସଂକ୍ରମଣ କାରଣରୁ ଏହା ସମ୍ଭବପର ହେବା ପରି ମନେ ହେଉ ନ ଥିଲା। କିନ୍ତୁ କ୍ରମଶଃ ଅନୁକୂଳ ପରିବେଶ ସ୍‌ଷ୍ଟି ହେବା ପରେ ଆୟୋଜକ ବିସିସିଆଇ ଏହାକୁ ୟୁଏଇରେ ଆୟୋଜନ କରିବା ସକାଶେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲା। ଶେଷରେ ଏହି ସଂସ୍କରଣର ବିଗୁଲ୍ ଶନିବାର ସନ୍ଧ୍ୟା ସାଢ଼େ ୭ଟାରେ ବାଜିଛି ଓ ଏହା କ୍ରିକେଟପ୍ରେମୀଙ୍କ ହ୍‌ତସ୍ପନ୍ଦନକୁ ବଢ଼ାଇ ଦେଇଛି। ଉଦଘାଟନୀ ମ୍ୟାଚରେ ଡିଫେଣ୍ଡିଙ୍ଗ୍ ଚାମ୍ପିଅନ୍ ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସ ବିପକ୍ଷରେ ଟସ୍ ଜିତି ଗତ ବର୍ଷର ରନସର୍ଅପ୍ ଚେନ୍ନାଇ ସୁପର୍ କିଙ୍ଗ୍ସ (ସିଏସକେ) ପ୍ରଥମେ ଫିଲ୍ଡିଂ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି। ଏହି ମ୍ୟାଚରେ ପାଖାପାଖି ୧୪ ମାସ ପରେ ସିଏସକେ ଅଧିନାୟକ ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଧୋନି ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କରିଥିବାରୁ ତାଙ୍କ ପ୍ରଶଂସକମାନଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ଶେଷ ହୋଇଛି। ମୁମ୍ବାଇ ଦଳରେ ବିଦେଶୀ ଖେଳାଳି ଭାବେ କ୍ବିଣ୍ଟନ୍ ଡି’କକ୍, କାଇରନ୍ ପୋଲାର୍ଡ, ଜେମ୍ସ ପାଟିନସନ୍ ଓ ଟ୍ରେଣ୍ଟ୍ ବୋଲ୍ଟ ସ୍ଥାନ ପାଇଛନ୍ତି।

ଆଇପିଏଲ୍-୧୩: ଷ୍ଟାଡିୟମକୁ ସାମ୍ବାଦିକ ମନା, ମ୍ୟାଚ୍‌ପର

ଶନିବାର ଭାରତୀୟ ସମୟ ରାତି ସାଢ଼େ ୭ଟାରୁ ୟୁଏଇରେ ଆରମ୍ଭ ହେବ ଆଇପିଏଲର ତ୍ରୟୋଦଶ ସଂସ୍କରଣ। ଭାରତରେ କୋରୋନା ସଂକ୍ରମଣ କାରଣରୁ ଏହାକୁ ଦ୍ବିତୀୟ ଥର ପାଇଁ ୟୁଏଇରେ ଆୟୋଜନ କରାଯାଉଥିବା ବେଳେ ଷ୍ଟାଡିୟମକୁ କୌଣସି ଦର୍ଶକ ପ୍ରବେଶ ପାଇଁ ଅନୁମତି ପାଇବେ ନାହିଁ। ସାମାଜିକ ଦୂରତା ନିୟମ ଲାଗୁ ହୋଇଥିବାରୁ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଆଇପିଏଲ ଇତିହାସରେ ଖେଳାଳିମାନେ ବିନା ଦର୍ଶକରେ ପଡ଼ିଆରେ ସେମାନଙ୍କ କ୍ରିକେଟ୍ କୌଶଳ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବେ। ତେବେ ଏହି ମ୍ୟାଚଗୁଡ଼ିକର ସିଧାସଳଖ ବିବରଣୀ ହାସଲ କରିବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଗଣମାଧ୍ୟମ ପ୍ରତିନିଧିମାନେ ସୁଯୋଗ ପାଇବେ ନାହିଁ। କାରଣ ଆଇପିଏଲର ତ୍ରୟୋଦଶ ସଂସ୍କରଣରେ କୌଣସି ସାମ୍ବାଦିକ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ପ୍ରବେଶ ପାଇଁ ଅନୁମତି ମିଳିବ ନାହିଁ ବୋଲି ବିସିସିଆଇ ପକ୍ଷରୁ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି। ସମସ୍ତଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟଗତ ନିରାପତ୍ତାକୁ ଆଖି ଆଗରେ ରଖି ଏପରି ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଛି। ସେହିପରି ଆଇପିଏଲ୍ ଇତିହାସରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ କୌଣସି ଟିମ୍ ମ୍ୟାଚ୍ ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରେସ୍ ମିଟ୍ ମଧ୍ୟ କରିପାରିବେ ନାହିଁ। ସେହିପରି ମ୍ୟାଚ୍ ପରେ ଆୟୋଜିତ ହେଉଥିବା ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ଗଣମାଧ୍ୟମ ପ୍ରତିନିଧିମାନେ ଭର୍ଚୁଆଲ୍ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିପାରିବେ ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି। ଏହାଛଡ଼ା କୌଣସି ପ୍ରାକ୍ଟିସ୍ ସେସନରେ ମଧ୍ୟ ଗଣମାଧ୍ୟମ ପ୍ରତିନିଧିମାନଙ୍କୁ କଭର୍ କରିବାର ସୁଯୋଗ ଦିଆଯିବ ନାହିଁ ବୋଲି ବିସିସିଆଇ ପକ୍ଷରୁ ଜାରି ଏକ ବିବୃତିରେ କୁହାଯାଇଛି।

ଫ୍ରେଞ୍ଚ୍ ଓପନରୁ ଓହରିଲେ ଓସାକା, ନିକଟରେ ଜିତିଥିଲେ ୟୁଏସ୍

ଗତ ସପ୍ତାହରେ ନ୍ୟୁୟର୍କରେ ଖେଳାଯାଇଥିବା ବର୍ଷର ଅନ୍ୟତମ ଗ୍ରାଣ୍ଡସ୍ଲାମ୍ ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟରେ ଜବରଦସ୍ତ ପ୍ରଦର୍ଶନ ପୂର୍ବକ ଜାପାନର ପ୍ରମୁଖ ମହିଳା ଖେଳାଳି ନାଓମି ଓସାକା ତାଙ୍କ ଉନ୍ନତ ଫର୍ମ ଆଗାମୀ ଫ୍ରେଞ୍ଚ୍ ଓପନରେ ଜାରି ରଖିପାରିବେ ନାହିଁ। ନ୍ୟୁୟର୍କରେ ଫାଇନାଲରେ ବେଲାରୁଷର ଭିକ୍ଟୋରିଆ ଆଜାରେଙ୍କାଙ୍କୁ ପରାସ୍ତ କରି ଚାମ୍ପିଅନ୍ ହୋଇଥିବା ଓସାକା ମାଂସପେଶୀଜନିତ ଆଘାତରେ ପୀଡ଼ିତ ଥିବାରୁ ଚଳିତ ବର୍ଷର ୩ୟ ଗ୍ରାଣ୍ଡସ୍ଲାମ୍ ଟେନିସ୍ ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟରୁ ଓହରିଯାଇଛନ୍ତି। ଏନେଇ ୨୨ ବର୍ଷୀୟା ଓସାକା ତାଙ୍କ ଅଫିସିଆଲ୍ ଟ୍ବିଟର୍ ହ୍ୟାଣ୍ଡଲ ମାଧ୍ୟମରେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ଏବେ ବି ତାଙ୍କ ହାତର ମାଂସପେଶୀରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ରହିଛି ଓ ଏହି କାରଣରୁ ସେ ରୋଲାଣ୍ଡ ଗ୍ୟାରୋସରେ ଖେଳିପାରିବେ ନାହିଁ ବୋଲି ଟ୍ବିଟ୍ କରି ଓସାକା କହିଛନ୍ତି। ଗତ ୩ ସପ୍ତାହ ଧରି ତାଙ୍କୁ ସମର୍ଥକମାନେ ଦେଇଥିବା ଭରପୂର ସମର୍ଥନ ପାଇଁ ଓସାକା ସେମାନଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଦେବା ସହ ସେମାନଙ୍କ ସମର୍ଥନା ବିନା ସେ କଦାପି ଚାମ୍ପିଅନ୍ ହୋଇପାରି ନ ଥାନ୍ତେ ବୋଲି ଟ୍ବିଟ୍ କରି ଓସାକା କହିଛନ୍ତି। ଏଥିସହ ଏହି ପ୍ରତିଯୋଗିତାର ଆୟୋଜକ ଓ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରୁଥିବା ଖେଳାଳିମାନଙ୍କୁ ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ ପାଇଁ ବଧେଇ ଦେଇଛନ୍ତି।

୨୦୨୧କୁ ଘୁଞ୍ଚିଲା ଥୋମାସ୍ ଓ ଉବେର୍ କପ୍ ବ୍ୟାଡମିଣ୍ଟନ୍

ଚଳିତ ବର୍ଷ ଗତ ମାର୍ଚ୍ଚ ଦ୍ବିତୀୟ ସପ୍ତାହରୁ କୋରୋନା ସଂକ୍ରମଣ କାରଣରୁ ଏକାଧିକ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ବାତିଲ୍ ହୋଇଥିଲା। ଗତ କିଛି ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଯଦିଓ କ୍ରମଶଃ କ୍ରୀଡ଼ାବିତମାନେ ପଡ଼ିଆକୁ ଆସିବାରେ ଲାଗିଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଏବେ ବି ଅନେକ କ୍ରୀଡ଼ାରେ ସ୍ଥିତି ଆଦୌ ସ୍ବାଭାବିକ ହୋଇନାହିଁ। ଏଥି ମଧ୍ୟରେ ବ୍ୟାଡମିଣ୍ଟନ୍ ଅନ୍ୟତମ। ବିଶ୍ବ ବ୍ୟାଡମିଣ୍ଟନ୍ ମହାସଂଘ (ବିଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଫ୍) ପକ୍ଷରୁ କୋରୋନା ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ବିଭିନ୍ନ ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟର ପରିବର୍ତ୍ତିତ କାର୍ଯ୍ୟସୂଚୀ ମଧ୍ୟ ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଏବେ ବି ଅନେକ ଦେଶରେ କୋରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ମାତ୍ରା ଚିନ୍ତାଜନକ ଥିବାରୁ ଅଧିକାଂଶ ଦେଶ ବିଦେଶ ଗସ୍ତ କରି ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟ୍ ଖେଳିବାକୁ ଆଗ୍ରହୀ ହେଉନାହାନ୍ତି। ଫଳସ୍ବରୂପ ବିଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଫ୍ ପାଇଁ ଏହା ମୁଣ୍ଡବ୍ୟଥାର କାରଣ ହୋଇଛି। ଆସନ୍ତା ଅକ୍ଟୋବର ୩ରୁ ଡେନମାର୍କର ଆରହସଠାରେ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଥିବା ଥୋମାସ୍ ଓ ଉବେର୍ କପରୁ ଏକାଧିକ ଦେଶ ଓହରିଯାଇଥିବାରୁ ଶେଷରେ ଏହା ଆସନ୍ତା ୨୦୨୧କୁ ଘୁଞ୍ଚିଯାଇଛି। ଅବଶ୍ୟ ଏହି ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟ୍ ପରେ ଅକ୍ଟୋବର ୧୩ ତାରିଖରୁ ହେବାକୁ ଥିବା ଡେନମାର୍କ ଓପନ୍ ଓ ଅକ୍ଟୋବର ୨୦ରୁ ହେବାକୁ ଥିବା ଡେନମାର୍କ ମାଷ୍ଟର୍ସ ପୂର୍ବ କାର୍ଯ୍ୟସୂଚୀ ଅନୁସାରେ ଆୟୋଜିତ ହେବ ବୋଲି ବିଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଫ୍ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି।

ୟୁଏସ୍ ଓପନ୍: ଜ୍ବେରେଭଙ୍କୁ ହରାଇ ପ୍ରଥମ ଟାଇଟଲ୍ ଜିତିଲେ

ଚଳିତ ୟୁଏସ୍ ଓପନ୍ ଗ୍ରାଣ୍ଡସ୍ଲାମ୍ ଟେନିସ୍ ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟର ପୁରୁଷ ସିଙ୍ଗଲ୍ସରେ ଚାମ୍ପିଅନ୍ ହୋଇଛନ୍ତି ଅଷ୍ଟ୍ରିଆର ଡୋମିନିକ୍ ଥିମ୍। ଭାରତୀୟ ସମୟ ରବିବାର ମଧ୍ୟରାତ୍ରରେ ଖେଳାଯାଇଥିବା ଫାଇନାଲରେ ବିଶ୍ବର ୩ ନମ୍ବର ଖେଳାଳି ଜ୍ବେରେଭ୍ ତାଙ୍କ ପ୍ରତିଦ୍ବନ୍ଦ୍ବୀ ଜର୍ମାନୀର ଆଲେକଜାଣ୍ଡର୍ ଜ୍ବେରେଭଙ୍କୁ ସଂଘର୍ଷପୂର୍ଣ୍ଣ ମୁକାବିଲାରେ ୨-୬, ୪-୬, ୬-୪, ୬-୩, ୭-୬(୬) ସେଟରେ ହରାଇ କ୍ୟାରିଅରର ପ୍ରଥମ ଗ୍ରାଣ୍ଡସ୍ଲାମ୍ ଟାଇଟଲ୍ ହାସଲ କରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି। ପୂର୍ବରୁ ତିନି ଥର ଗ୍ରାଣ୍ଡସ୍ଲାମ୍ ପ୍ରତିଯୋଗିତାର ଫାଇନାଲରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥିବା ଥିମ୍ ରବିବାର ମ୍ୟାଚରେ ପ୍ରଥମ ଦୁଇଟି ସେଟରେ ପରାସ୍ତ ହେବା ଫଳରେ ପୁନର୍ବାର ଏହି ଧାରା ବଜାୟ ରଖିବେ ବୋଲି ପ୍ରଶଂସକମାନେ ଆଶଙ୍କା କରିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ପରବର୍ତ୍ତୀ ତିନିଟି ସେଟରେ ଜବରଦସ୍ତ ପ୍ରଦର୍ଶନ ପୂର୍ବକ ୨୭ ବର୍ଷୀୟ ଥିମ୍ ବିଜୟ ଲାଭ କରିବା ସହ ଟାଇଟଲ୍ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି। ଫାଇନାଲରେ ପହଞ୍ଚିବା ପୂର୍ବରୁ ମାତ୍ର ଗୋଟିଏ ସେଟରେ ହାରିଥିବା ଥିମ୍ ଟାଇଟଲ୍ ମୁକାବିଲା ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ସାମାନ୍ୟ ଫର୍ମହୀନ ଜଣାପଡ଼ିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ପରେ ସେ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ଘାତପ୍ରତିଘାତକୁ ପଛରେ ପକାଇପାରିଥିଲେ।

ଦ୍ବିତୀୟ ଦିନିକିଆରେ ଇଂଲଣ୍ଡ ୨୪ ରନରେ ବିଜୟୀ: ୧-୧ରେ

ଚଳିତ ଇଂଲଣ୍ଡ ଗସ୍ତରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ପୂର୍ବରୁ ଟି-୨୦ ସିରିଜରେ ପରାସ୍ତ ହୋଇଥିଲେ ହେଁ ଦିନିକିଆ ସିରିଜର ପ୍ରଥମ ମ୍ୟାଚକୁ ଜିତି ଦିନିକିଆ ସିରିଜରେ ୧-୦ରେ ଆଗୁଆ ରହିଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଘରୋଇ ଇଂଲଣ୍ଡ ସିରିଜର ଦ୍ବିତୀୟ ମ୍ୟାଚକୁ ୨୪ ରନରେ ଜିତି ସିରିଜ୍ ବରାବର କରିଛି। ପ୍ରଥମେ ବ୍ୟାଟିଂ ପାଇଁ ଆମନ୍ତ୍ରଣ ପାଇବା ପରେ ଇଂଲଣ୍ଡ ଦୁର୍ବଳ ବ୍ୟାଟିଂ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରି ୯ ୱିକେଟରେ ୨୩୧ ରନ୍ କରିଥିଲା। ଜବାବରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଅପେକ୍ଷାକ୍‌ତ ସହଜ ଟାର୍ଗେଟ୍ ପାଇଥିଲେ ହେଁ ଇଂଲିଶ୍ ବୋଲରଙ୍କ ଶାଣିତ ପ୍ରଦର୍ଶନ ଆଗରେ ନତମସ୍ତକ ହୋଇଥିଲା ଓ ଦଳର ସବୁ ଖେଳାଳି ୪୮.୪ ଓଭର୍ରେ ୨୦୭ ରନରେ ଅଲଆଉଟ୍ ହୋଇଯାଇଥିଲେ। ଇଂଲିଶ୍ ପେସର୍ ଜୋଫ୍ରା ଆର୍ଚର୍ ୧୦ ଓଭରରେ ମାତ୍ର ୩୪ ରନ୍ ବ୍ୟୟ କରି ୩ ଜଣ ଅଗ୍ରଭାଗ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନଙ୍କୁ ଆଉଟ୍ କରି ମ୍ୟାନ୍ ଅଫ ଦ ମ୍ୟାଚ୍ ବିବେଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ସିରିଜର ୩ୟ ତଥା ନିର୍ଣ୍ଣାୟକ ଦିନିକିଆଟି ଆସନ୍ତା ୧୬ ତାରିଖରେ ଏଠାରେ ଖେଳାଯିବ। ସିରିଜ୍ ୧-୧ରେ ବରାବର ହୋଇଥିବାରୁ ଏହି ମ୍ୟାଚଟି ଯେଉଁ ଟିମ୍ ଜିତିବ, ଉକ୍ତ ଟିମ୍ ସିରିଜରେ ବିଜୟୀ ହେବ।

ରାଜସ୍ଥାନ ରୟାଲ୍ସକୁ ଫେରିଲେ ୱାର୍ଣ୍ଣ: ମେଣ୍ଟର ଓ ଆମ୍ବାସାଡର୍

ଆଇପିଏଲର ତ୍ରୟୋଦଶ ସଂସ୍କରଣ ଆସନ୍ତା ୧୯ରୁ ୟୁଏଇରେ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଥିବା ବେଳେ ପ୍ରଥମ ସଂସ୍କରଣର ଚାମ୍ପିଅନ୍ ରାଜସ୍ଥାନ ରୟାଲ୍ସ ସହ ପୁଣି ଥରେ ଯୋଡ଼ି ହୋଇଛନ୍ତି କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲୀୟ ସ୍ପିନର୍ ଶେନ୍ ୱାର୍ଣ୍ଣ। ଉଦଘାଟନୀ ସଂସ୍କରଣରେ ଚାମ୍ପିଅନ୍ ଦଳର ନେତୃତ୍ବ ନେଇଥିବା ୱାର୍ଣ୍ଣ ଏଥର ଦଳ ସହ ବ୍ରାଣ୍ଡ୍ ଆମ୍ବାସାଡର୍ ଓ ମେଣ୍ଟର ଭାବେ ଯୋଗ ଦେବେ। ଚଳିତ ସଂସ୍କରଣ ଆରମ୍ଭ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ୱାର୍ଣ୍ଣ ଖୁବଶୀଘ୍ର ୟୁଏଇରେ ପହଞ୍ଚିବେ। ଟିମ୍ ମେଣ୍ଟର ଭାବେ ୱାର୍ଣ୍ଣ ତାଙ୍କର ପୂର୍ବତନ ଭିକ୍ଟୋରିଆ ଦଳର ସାଥୀ ଖେଳାଳି ତଥା ରୟାଲ୍ସର ମୁଖ୍ୟ କୋଚ୍ ଆଣ୍ଡ୍ରୁ ମ୍ୟାକଡୋନାଲ୍ଡଙ୍କ ସହ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାର ସୁଯୋଗ ପାଇବେ। ଗତ ୨୦୦୩ରୁ ୨୦୦୭ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୱାର୍ଣ୍ଣ ଓ ମ୍ୟାକଡୋନାଲ୍ଡ ଭିକ୍ଟୋରିଆ ପକ୍ଷରୁ ସାଥୀ ହୋଇ ଖେଳିଥିଲେ। ସେହିପରି ୱାର୍ଣ୍ଣ ରାଜସ୍ଥାନ ରୟାଲ୍ସର କ୍ରିକେଟ୍ ମୁଖ୍ୟ ଜୁବିନ୍ ଭରୁଚାଙ୍କ ସହ ପୁଣି ଥରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାର ସୁଯୋଗ ପାଇବେ। ଆଇପିଏଲର ଉଦଘାଟନୀ ସଂସ୍କରଣରେ ୨୦୦୮ରେ ୱାର୍ଣ୍ଣ ଦଳର ନେତୃତ୍ବ ନେଇଥିବା ବେଳେ ଭରୁଚା ମଧ୍ୟ ଦାୟିତ୍ବରେ ଥିଲେ।

ଗୋଇଠିରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା କାରଣରୁ ଇଟାଲିଆନ୍ ଓପନରୁ ଓହରିଲେ

ଚଳିତ ୟୁଏସ୍ ଓପନର ସେମିଫାଇନାଲରେ ବେଲାରୁଷର ଭିକ୍ଟୋରିଆ ଆଜାରେଙ୍କାଙ୍କଠାରୁ ପରାସ୍ତ ହୋଇ ବିଦାୟ ନେଇଥିଲେ ଆମେରିକାର ପୂର୍ବତନ ଏକ ନମ୍ବର ମହିଳା ଖେଳାଳି ସେରେନା ୱିଲିୟମ୍ସ। ଏଥିସହ ତାଙ୍କର ରେକର୍ଡ ୨୪ତମ ଗ୍ରାଣ୍ଡସ୍ଲାମ୍ ଟାଇଟଲ୍ ହାସଲ କରିବାର ସ୍ବପ୍ନ ମଧ୍ୟ ଭାଙ୍ଗିଯାଇଥିଲା। ଅଦ୍ୟାବଧି ୨୩ଟି ଗ୍ରାଣ୍ଡସ୍ଲାମ୍ ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟ ଟାଇଟଲ୍ ହାସଲ କରିସାରିଥିବା ଏହି ଖେଳାଳି ଜଣକ ମା’ ହେବା ପରେ ତାଙ୍କର ପୂର୍ବ ସଫଳତାକୁ ବଜାୟ ରଖିଥିଲେ ହେଁ ୟୁଏସ୍ ଓପନ୍ ଫାଇନାଲ୍‌ରେ ପହଞ୍ଚିପାରି ନ ଥିଲେ। ତେବେ ଏହି ଖେଳାଳି ଜଣକ ଆସନ୍ତା ସପ୍ତାହରୁ ଆରମ୍ଭ ହେଉଥିବା ଇଟାଲିଆନ୍ ଓପନରୁ ଓହରିଯାଇଛନ୍ତି। ୩୮ ବର୍ଷୀୟା ସେରେନା ତାଙ୍କ ଗୋଇଠିରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଅନୁଭବ କରିବାରୁ ଏହି ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ସାମିଲ୍ ହେବେ ନାହିଁ ବୋଲି ଶନିବାର ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ରୋମରେ ତାଙ୍କର ଯଥେଷ୍ଟ ସମର୍ଥକ ବିଗତ ଦିଗରେ ତାଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରିଆସିଛନ୍ତି। ଚଳିତ ସଂସ୍କରଣରେ ମଧ୍ୟ ସେ ସମାନ ଭଲ ପାଇବା ପାଇପାରିଥାନ୍ତେ। କିନ୍ତୁ ଆଘାତଜନିତ କାରଣରୁ ସେ ରୋମ୍ ଯାଇପାରିବେ ନାହିଁ। କିନ୍ତୁ ତୁରନ୍ତ ଦର୍ଶକଙ୍କ ନିକଟକୁ ଫେରିବେ ବୋଲି ମହିଳା ଟେନିସ୍ ଆସୋସିଏସନ୍ (ଡବ୍ଲ୍ୟୁଟିଏ) ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରକାଶିତ ଏକ ବିବୃତିରେ ସେରେନା ଆଶା ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି।

ଅଦ୍ବିତୀୟ ଆଣ୍ଡରସନ: ୬୦୦ ଟେଷ୍ଟ ୱିକେଟ କ୍ଲବରେ ବିଶ୍ବର

ଇଂଲଣ୍ଡର ଦ୍ରୁତ ବୋଲର ଜେମ୍ସ ଆଣ୍ଡରସନ ବିଶ୍ବର ପ୍ରଥମ ପେସ୍ ବୋଲର ଭାବେ ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟରେ ୬ ଶହ ୱିକେଟ କ୍ଲବରେ ସାମିଲ ହୋଇଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ପୂର୍ବରୁ ୩ ଜଣ ବୋଲର ୬୦୦ ୱିକେଟ କ୍ଲବରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ ବି ସେମାନେ ସମସ୍ତେ ସ୍ପିନର ହୋଇଥିଲା ବେଳେ ଆଣ୍ଡରସନ ହେଉଛନ୍ତି ପ୍ରଥମ ପେସ ବୋଲର। ରୋଜ ବାୱେଲରେ ଖେଳାଯାଇଥିବା ମ୍ୟାଚରେ ଆଣ୍ଡରସନ ପାକିସ୍ତାନ ଦଳର ଅଧିନାୟକ ଆଝାର ଅଲୀଙ୍କୁ ସ୍ଲିପ କରାଇ କ୍ୟାରିୟରର ଏହି ବହୁ ପ୍ରତିକ୍ଷୀତ ମାଇଲଷ୍ଟାନ ଛୁଇଁଥିଲେ। ଜଣେ ପେସ ବୋଲର ଭାବେ ଏତେ ବାଟ ଅଗ୍ରସର ହେବା କଠିନ ଥିଲେ ବି ୩୮ ବର୍ଷୀୟ ଆଣ୍ଡରସନ ନିଜକୁ ଫିଟ ରଖିପାରି ଶେଷରେ ଏହି ବଡ଼ ସଫଳତା ପାଇଛନ୍ତି। ସେ ୫୯୯ ୱିକେଟ ହାସଲ କରି ୬୦୦ ୱିକେଟ ହାସଲ କରିବା ପାଇଁ ଉତ୍କଣ୍ଠାର ସହ ଅପେକ୍ଷା କରିଥିଲା ବେଳେ ଇଂଲଣ୍ଡ ଫିଲ୍ଡରମାନେ ତାଙ୍କ ବୋଲିଂରେ ଲଗାତର ୪ଟି କ୍ୟାଚ ହାତଛଡ଼ା କରି ତାଙ୍କୁ ନିରାଶ କରିଥିଲେ। ଆଉ ଶେଷରେ ସେ ପାକ୍ ଅଧିନାୟକ ଆଝାର ଅଲୀଙ୍କୁ ସ୍ଲିପରେ ଜୋ ରୁଟଙ୍କ ଦ୍ବରା କ୍ୟାଚ କରାଇ ଏହି ବିରଳ କୃତିତ୍ବର ଅଧିକାରୀ ହୋଇପାରି ଥିଲେ।

ବାର୍ସିଲୋନା ଛାଡ଼ିବାକୁ ଷ୍ଟାର ଫୁଟବଲର ମେସିଙ୍କ ପ୍ରସ୍ତାବ

ଷ୍ଟାର ଫୁଟବଲର ମେସି ବାର୍ସିଲୋନା ଫୁଟବଲ କ୍ଲବ ଛାଡ଼ିବା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଛନ୍ତି। ମେସି ଏକପାଖିଆ ଭାବେ ଚୁକ୍ତି ବାତିଲ କରିବା ପାଇଁ ବିଧିବଦ୍ଧ ଭାବେ ତାଙ୍କ ଓକିଲଙ୍କ ଜରିଆରେ ନୋଟିସ କରିଛନ୍ତି। ମାତ୍ର ବାର୍ସିଲୋନା ପକ୍ଷରୁ ଏନେଇ କୌଣସି ସ୍ପଷ୍ଟୀକରରଣ ଦିଆଯାଇ ନାହିଁ। ଗତ ଜୁନ ୧୦ରେ ମେସିଙ୍କ ଚୁକ୍ତି ମିଆଦ ଶେଷ ହୋଇଥିଲେ ବି ଆଉ ଏକ କ୍ଲଜ୍ ଅନୁସାରେ ବିଧିବଦ୍ଧ ଘୋଷଣା ନ ହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୨୦୨୧ ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେ କ୍ଲବ ପାଇଁ ଖେଳିପାରିବେ। ମାତ୍ର ମେସି ଆଉ ବାର୍ସିଲୋନା ସହ ରହିବା ପାଇଁ ଚାହୁଁ ନାହାନ୍ତି। ବିଶେଷକରି ଗତ ୧୧ ଦିନ ତଳେ ବାର୍ସିଲୋନା ଚାମ୍ପିଅନ୍ସ ଲିଗ୍ କ୍ବାର୍ଟର ଫାଇନାଲରେ ବାୟର୍ଣ୍ଣ ମ୍ୟୁନିକ ଠାରୁ ୨-୮ ଗୋଲରେ ହାରିଯିବା ପରେ ସବୁକିଛି ବଦଳି ଯାଇଛି। କାରଣ ଚାମ୍ପିଅନ୍ସ ଳିଗ ଇତିହାସରେ ବାର୍ସିଲୋନା ନିକଟ ଅତୀତରେ କେବେ ହେଲେ କୌଣସି ମ୍ୟାଚରେ ୮ଟି ଗୋଲ ବରଣ କରି ନ ଥିଲା। ଏଥିପାଇଁ କ୍ଲବ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ମାତ୍ର ୬ ମାସ ତଳେ କୋଚ ଭାବେ ଯୋଗ ଦେଇଥିବା କୁଇକ୍ୟୁ ସେଟିଏନ୍ ଓ କ୍ଲବ ଡାଇରେକ୍ଟର ଏରିକ ଆବିଡାଲଙ୍କୁ ବହିଷ୍କାର କରିଛନ୍ତି। କ୍ଲବ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଟିମରେ ଏକାଧିକ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବା ନେଇ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିଲା ବେଳେ ମେସି ତାଙ୍କର ଦୀର୍ଘଦିନର ସମ୍ପର୍କ ନିଜ ତରଫରୁ ତୁଟାଇବା ପାଇଁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି।

ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ବ୍ୟାଡମିଣ୍ଟନ ପତି-ପତ୍ନୀ: ‘ସ୍ବାମୀ ନ ଗଲେ ମୁଁ ଯିବିନି’

ଅଗଷ୍ଟ ୭ରୁ ଜାତୀୟ ବ୍ୟାଡମିଣ୍ଟନ ଏକାଡେମୀରେ ଟୋକିଓ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ସକାଶେ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ନେଇ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଶିବିର ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଭାରତୀୟ ବ୍ୟାଡମିଣ୍ଟନ ଆସୋସିଏସନ ଓ ଭାରତୀୟ କ୍ରୀଡ଼ା ପ୍ରାଧିକରଣ ସଂସ୍ଥା (ସାଇ) ପକ୍ଷରୁ ଯେଉଁମାନଙ୍କୁ ଡକାଯାଇଛି ସେମାନଙ୍କୁ ନେଇ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ସକାଶେ ବ୍ୟବସ୍ଥା ହୋଇଛି। ମୋଟ ୮ ଜଣ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ମାନ୍ୟତାର ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ନେଇ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଶିବିର ସକାଶେ ସାଇ ପକ୍ଷରୁ ତାଲିକା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ମାତ୍ର ଏହାକୁ ନେଇ ଖପ୍ପା ହୋଇଛନ୍ତି ଲଣ୍ଡନ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ପଦକ ବିଜେତା ତଥା ବିଶ୍ବର ପୂର୍ବତନ ୧ ନମ୍ବର ମାନ୍ୟତାପ୍ରାପ୍ତ ଖେଳାଳି ସାଇନା ନେହ୍ବାଲ। କାହିଁକି ନା ଯେଉଁ ୮ ଜଣ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ଜାତୀୟ କ୍ୟାମ୍ପ ପାଇଁ ଡକାଯାଇଛି, ସେମାନଙ୍କ ଭିତରେ ତାଙ୍କ ସ୍ବାମୀ ପରୁପଲ୍ଲୀ କାଶ୍ୟପଙ୍କ ନାଁ ନାହିଁ। ତେଣୁ ସେ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଭାବେ ସାଇ କତ୍ତୃପକ୍ଷ ଓ ସଂଘର କର୍ମକର୍ତ୍ତାଙ୍କ ସହ ଏନେଇ କଥା ହୋଇଥିଲେ ବି କୌଣସି ସଫଳତା ପାଇ ନାହାନ୍ତି। ତେଣୁ ସେ ଏହାର ପ୍ରତିବାଦରେ ଜାତୀୟ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଶିବିରକୁ ନ ଯାଇ ଏକ ଘରୋଇ ଏକାଡେମୀରେ ଅଭ୍ୟାସ କରୁଛନ୍ତି। ତାଙ୍କର କହିବା କଥା ହେଲା ଏବେ ବି କଶ୍ୟପଙ୍କ ନିକଟରେ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ଯୋଗ୍ୟତା ସକାଶେ ଦକ୍ଷତା ରହିଛି, ତେଣୁ ତାଙ୍କୁ ସୁଯୋଗ ମଳିବା ଦରକାର।

ଉସେନ୍ ବୋଲ୍ଟ କୋରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ଜନ୍ମଦିନ ପାର୍ଟିରେ ଥିଲେ


ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ