ଖେଳକୁଦ

ଆଇସିସି ବିଶ୍ବକପ୍‌: ଇଣ୍ଡିଜ୍‌ ରିଜର୍ଭ ଲିଷ୍ଟ୍‌ରେ ୨ ଭେଟେରାନ୍‌

ଆଗାମୀ ମେ’ ୩୦ ତାରିଖରୁ ଇଂଲଣ୍ଡରେ ଆରମ୍ଭ ହେଉଥିବା ଆଇସିସି ବିଶ୍ବକପ୍‌ ପାଇଁ ୱେଷ୍ଟ୍‌ଇଣ୍ଡିଜ୍‌ ତା’ର ଦଳ ଘୋଷଣା କରିସାରିଛି। ଏହି ଦଳରେ ଗତ ଆଇପିଏଲ୍‌ର ସବୁଠାରୁ ବିଧ୍ବଂସୀ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍‌ ଭାବେ ସାମ୍‌ନାକୁ ଆସିଥିବା ଆନ୍ଦ୍ରେ ରସେଲ୍‌ ସ୍ଥାନ ପାଇଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଆଇପିଏଲ୍‌ର ଆଇ ଦୁଇ ଜଣ ସଫଳ ଖେଳାଳି ଡ୍ବେନ୍‌ ବ୍ରାଭୋ ଓ କିରନ୍‌ ପୋଲାର୍ଡଙ୍କୁ ଦଳରେ ସ୍ଥାନ ମିଳି ନ ଥିଲା। ଏହି ଦୁଇ ଭେଟେରାନ୍‌ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ଦଳରୁ ବାଦ୍‌ ଦିଆଯାଇଥିବାରୁ ଏହା ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରଶଂସକଙ୍କୁ ନିରାଶ କରିଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଏବେ ସେମାନଙ୍କ ସକାଶେ କ୍ରିକେଟ୍‌ ୱେଷ୍ଟ୍‌ଇଣ୍ଡିଜ୍‌ (ସିଡବ୍‌ଲ୍ୟୁଆଇ) ଏକ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛି। ଏହି ଦୁଇ ଖେଳାଳଙ୍କୁ ରିଜର୍ଭ ଲିଷ୍ଟ୍‌ରେ ରଖାଯାଇଛି। ଏହି ଲିଷ୍ଟ୍‌ରେ ସମୁଦାୟ ୧୦ ଜଣ ଖେଳାଳି ରହିଥିବା ବେଳେ ପୂର୍ବରୁ ଘୋଷିତ ୧୫ ଜଣିଆ ଦଳର କେହି ଆହତ ହେଲେ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କୌଣସି କାରଣରୁ ବାଦ୍‌ ପଡ଼ିଲେ, ଏମାନଙ୍କୁ ବିଶ୍ବକପ୍‌ ଦଳରେ ସାମିଲ୍‌ କରାଯିବ ବୋଲି (ସିଡବ୍‌ଲ୍ୟୁଆଇ)ଚୟନ କମିଟିର ଅନ୍ତରୀଣ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରବର୍ଟ ହେନ୍ସ କହିଛନ୍ତି।

ବିଶ୍ବକପ୍‌ କୋହଲିଙ୍କ ନେତୃତ୍ବ ପାଇଁ ଅଗ୍ନି ପରୀକ୍ଷା

ମେ ୩୦ରୁ ଜୁଲାଇ ୧୪ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଇଂଲଣ୍ଡ ମାଟିରେ ଖେଳାଯିବାକୁ ଥିବା ବିଶ୍ବକପ୍‌ ଭାରତୀୟ ଦଳର ଅଧିନାୟକ ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କ ପାଇଁ ଅଗ୍ନି ପରୀକ୍ଷା। ପ୍ରଥମ ଭାରତୀୟ ଅଧିନାୟକ ଭାବେ କୋହଲି ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ମାଟିରେ ଟେଷ୍ଟ ସିରିଜ୍‌ ଜିତିବାର ଗୌରବ ଲାଭ କରିବା ପରେ ତାଙ୍କ ଉପରେ ଯେଉଁ ଭରସା ନେଇ କୋଟି କୋଟି ଫ୍ୟାନ ଅପେକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି, ତାହାକୁ ଯଥାସାଧ୍ୟ ପ୍ରମାଣିତ କରିବା ପାଇଁ ଏହା ଏକ ବଡ଼ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ। ନିଜକୁ ଜଣେ ଚାମ୍ପିଅନ୍‌ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ ଭାବେ ପ୍ରମାଣିତ କରିଥିବା କୋହଲିଙ୍କୁ କିନ୍ତୁ ଜଣେ ସଫଳ ଅଧିନାୟକ ହେବାକୁ ହେଲେ ବିଶ୍ବକପ ସଫଳତା ନିହାତି ଜରୁରୀ। ପୂର୍ବରୁ କପିଳ ଦେବ ଓ ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂହ ଧୋନିଙ୍କୁ ଯେଉଁ ଗୌରବ ମିଳିଛି, ତାହା ପାଇବାରେ କୋହଲି କେତଦୂର ସଫଳ ହେବେ ତାହା ଆସନ୍ତା ବିଶ୍ବକପ୍‌ରୁ ହିଁ ଜଣାପଡ଼ିବ।

ବାବର୍‌ଙ୍କ ଶତକକୁ ଫିକା କଲେ ରୟ, ଇଂଲଣ୍ଡ ସିରିଜ୍‌ ବିଜୟୀ

ଚଳିତ ଦିନିକିଆ ସିରିଜ୍‌ରେ ଭ୍ରମଣକାରୀ ପାକିସ୍ତାନକୁ ପଛରେ ପକାଇ ଘରୋଇ ଇଂଲଣ୍ଡ ବିଜୟୀ ହୋଇଛି। ଦଳ ଶୁକ୍ରବାର ଏଠାରେ ଖେଳାଯାଇଥିବା ଚତୁର୍ଥ ଦିନିକିଆକୁ ୩ ୱିକେଟ୍‌ରେ ଜିତିନେଇ ଆଗାମୀ ବିଶ୍ବକପ୍‌ ସକାଶେ ନିଜର ଦୃଢ଼ ଦାବିଦାରୀ ପୈଶ କରିଛି। ପ୍ରଥମେ ବ୍ୟାଟିଂ ପାଇଁ ଆମନ୍ତ୍ରଣ ପାଇଥିବା ପାକିସ୍ତାନ ୭ ୱିକେଟ୍‌ ହରାଇ ୩୪୦ ରନ୍‌ କରିଥିବା ବେଳେ ଦଳ ପକ୍ଷରୁ ବାବର୍‌ ଆଜମ୍‌ ୧୧୫ ରନ୍‌ର ସୁନ୍ଦର ଇନିଂସ ଖେଳିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଇଂଲିଶ୍‌ ଓପନର ଜେସନ୍‌ ରୟ ୧୧୪ ରନ୍‌ର ଆକର୍ଷଣୀୟ ଇନିଂସ ଖେଳି ଦଳକୁ ବିଜୟୀ କରାଇବା ସହ ବାବର୍‌ଙ୍କ ଶତକକୁ ଫିକା କରିଥିଲେ। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଚଳିତ ସିରିଜ୍‌ରେ ଲଗାତର ତୃତୀୟ ଥର ପାଇଁ ତିନି ଶହରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ବ ସ୍କୋର୍‌ କରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଘରୋଇ ଦଳ ସଫଳତାର ସହ ତାହାକୁ ଚେଜ୍‌ କରିପାରିଛି। ଦ୍ବିତୀୟ ୱିକେଟ୍‌ ପାଇଁ ଶତାଧିକ ରନ୍‌ର ଭାଗିଦାରୀ କରିଥିବା ରୟ ମ୍ୟାନ୍‌ ଅଫ୍‌ ଦ ମ୍ୟାଚ୍‌ ବିବେଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ପାକିସ୍ତାନର ଦୁଇ ଓପନର ଇମାମ୍‌-ଉଲ୍‌-ହକ୍‌ ଓ ଫାଖର୍‌ ଜମାନ୍‌ ଇନିଂସ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ହେଁ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଭାବେ ୩ ରନ୍‌ କରିଥିବା ବେଳେ ମାର୍କ ଉଡ୍‌ଙ୍କ ବଲ୍‌ରେ କହୁଣିରେ ଆଘାତ ପାଇ ଇମାମ୍‌ ପ୍ୟାଭିଲିୟନ୍‌ ଫେରିଥିଲେ। ବାବର୍‌ ଅନ୍ୟତମ ଓପନର ଜମାନ୍‌ଙ୍କ ସହ ଯୋଗ ଦେଇ ଶତାଧିକ ରନ୍‌ର ଭାଗିଦାରୀ କରି ସ୍ଥିତିକୁ ସୁଧାରିନେଇଥିଲେ। ଜମାନ୍‌ ୫ ଚୌକା ଓ ୨ ଛକା ସହ ୫୭ ରନ୍‌ କରିଥିବା ବେଳେ ବାବର୍‌ ୧୧୨ ବଲ୍‌ ଖେଳି ୧୩ଟି ଚୌକା ଓ ଗୋଟିଏ ଛକା ଜରିଆରେ ୧୧୫ ରନ୍‌ର ଦୃଢ଼ ଇନିଂସ ଖେଳିଥିଲେ। ଏହାଛଡ଼ା ମହମ୍ମଦ ହାଫିଜ୍‌ ୨ଟି ଚୌକା ଓ ୩ଟି ଛକା ସହାୟତାରେ ୫୯, ଶୋଏବ୍‌ ମଲିକ ୪ ଚୌକା ସହ ୪୧ ଏବଂ ଅଧିନାୟକ ସର୍ଫରାଜ ଅହମ୍ମଦ ୩ ଚୌକା ସହ ଅପରାଜିତ ୨୧ ରନ୍‌ କରିବା ଫଳରେ ଦଳ ଇଂଲଣ୍ଡକୁ ୩୪୧ ରନ୍‌ର ଟାର୍ଗେଟ୍‌ ଦେଇପାରିଥିଲା। ଇଂଲଣ୍ଡ ପକ୍ଷରୁ ଟମ୍‌ କୁରାନ୍‌ ୪ଟି ଓ ଉଡ୍‌ ୨ଟି ୱିକେଟ୍‌ ନେଇଥିଲେ। ଜବାବରେ ଇଂଲଣ୍ଡ ପକ୍ଷରୁ ରୟ ଓ ତାଙ୍କ ଓପନିଂ ଯୋଡ଼ିଦାର ଜେମ୍ସ ଭିନ୍ସ ପ୍ରଥମ ୱିକେଟ୍‌ ପାଇଁ ୯୪ ରନ୍‌ ଯୋଡ଼ି ଦଳର ମୂଳଦୁଆ ଦୃଢ଼ କରିଥିଲେ। ଭିନ୍ସ ୬ ଚୌକା ସହ ୪୩ ରନ୍‌ କରି ବିଦାୟ ନେବା ପରେ ରାୟ ତାଙ୍କ ଶତକ ପୂରା କରିବା ସହ ଦ୍ବିତୀୟ ୱିକେଟ୍‌ ପାଇଁ ରୁଟ୍‌ଙ୍କ ସହ ୧୦୭ ରନ୍‌ର ଭାଗିଦାରୀ କରି ଦଳକୁ ବିଜୟ ଦିଗରେ ଅଗ୍ରସର କରାଇନେଇଥିଲେ। ୭୫ ବଲ୍‌ରେ ଶତକ ପୂରଣ କରିବା ପରେ ରୟ ୧୧ ଚୌକା ଓ ୪ ଛକା ଜରିଆରେ ୧୧୪ ରନ୍‌ କରି ଆଉଟ୍‌ ହୋଇଥିଲେ। ଏହାପରେ ପାକିସ୍ତାନ ୫୭ ରନ୍‌ ମଧ୍ୟରେ ଅଧିନାୟକ ଜୋସ୍‌ ବଟଲର୍‌ଙ୍କ ସମେତ ୪ ଜଣ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍‌ଙ୍କୁ ଆଉଟ୍‌ କରି ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ କିଛିଟା ରୋମାଞ୍ଚ ଭରିଥିଲା। କିନ୍ତୁ ସପ୍ତମ ୱିକେଟ୍‌ ପାଇଁ କୁରାନ୍‌ ଓ ଜନ୍‌ ଡେନ୍‌ଲି ୬୧ ରନ୍‌ ଯୋଡ଼ି ଇଂଲଣ୍ଡର ସିରିଜ୍‌ ବିଜୟ ନିଶ୍ଚିତ କରିଥିଲେ। ୧୭ ରନ୍‌ କରି ଡେନ୍‌ଲି ଆଉଟ୍‌ ହୋଇଥିବା ବେଳେ କୁରାନ୍‌ ୫ ଚୌକା ସହ ୩୧ ରନ୍ କରି ଅପରାଜିତ ରହିଥିଲେ। ତାଙ୍କ ସହ ଆଦିଲ୍‌ ରଶିଦ୍‌ ମଧ୍ୟ ଉପଯୋଗୀ ୧୨ ରନ୍‌ କରିଥିଲେ ଓ ଦଳ ୪୯.୩ ଓଭର୍‌ରେ ବିଜୟ ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ପହଞ୍ଚିଯାଇଥିଲା। ପାକିସ୍ତାନ ପକ୍ଷରୁ ଇମାଦ୍‌ ୱାସିମ୍‌, ମହମ୍ମଦ ହସନୈନ୍‌ ୨ଟି ଲେଖାଏଁ ୱିକେଟ୍‌ ନେଇଥିଲେ।

ମୋସାଡେକ୍‌ଙ୍କ ରେକର୍ଡ ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ: ଦିନିକିଆରେ ବାଂଲାକୁ

ଆୟର୍ଲାଣ୍ଡ୍‌ରେ ଖେଳାଯାଉଥିବା ତ୍ରିରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଟ୍ରଫି ଶୁକ୍ରବାର ଉଦ୍‌ଯାପିତ ହୋଇଯାଇଥିବା ବେଳେ ଏଥିରେ ବାଂଲାଦେଶ ରେକର୍ଡ ସଫଳତା ହାସଲ କରିଛି। ଦଳ ଫାଇନାଲ୍‌ରେ ୱେଷ୍ଟ୍‌ଇଣ୍ଡିଜ୍‌କୁ ୫ ୱିକେଟ୍‌ରେ ପରାସ୍ତ କରି ଦିନିକିଆ କ୍ରିକେଟ୍‌ରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଚାମ୍ପିଅନ୍‌ ହୋଇପାରିଛି। ଦଳର ଏହି ବିଜୟରେ ମଧ୍ୟମକ୍ରମ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍‌ ମୋସାଡେକ୍‌ ହୋସେନ୍‌ଙ୍କ ୨୦ ବଲ୍‌ରୁ ଅର୍ଦ୍ଧଶତକୀୟ ଇନିଂସ ମୁଖ୍ୟ ଭୂମିକା ନିର୍ବାହ କରିଛି। ମୋସାଡେକ୍‌ ମାତ୍ର ୨୦ ବଲ୍‌ରେ ଅପରାଜିତ ୫୨ ରନ୍‌ କରିବା ସହ ନିଜ ଦେଶ ପକ୍ଷରୁ ଦ୍ରୁତତମ ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ ହାସଲକାରୀ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍‌ ହେବାର ଗୌରବ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ବର୍ଷା ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ପ୍ରଥମେ ବ୍ୟାଟିଂ କରିଥିବା ୱେଷ୍ଟ୍‌ଇଣ୍ଡିଜ୍‌ ଗୋଟିଏ ୱିକେଟ୍‌ ହରାଇ ୧୫୨ ରନ୍ କରିଥିବା ବେଳେ ବାଂଲାଦେଶକୁ ୨୪ ଓଭର୍‌ରେ ୨୧୩ ରନ୍‌ର ସଂଶୋଧିତ ଟାର୍ଗେଟ୍‌ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଦଳ ଏହାକୁ ୨୨.୫ ଓଭର୍‌ରେ ହାସଲ କରି ଚାମ୍ପିଅନ୍‌ ହୋଇଛି। ଟସ୍‌ ଜିତି ବାଂଲାଦେଶ ଫିଲ୍‌ଡିଂ କରିବାରୁ ୱେଷ୍ଟ୍‌ଇଣ୍ଡିଜ୍‌ ବ୍ୟାଟିଂ କରିଥିଲା। ଦଳ ପକ୍ଷରୁ ଦୁଇ ଓପନର ଶାଇ ହୋପ୍‌ ଓ ସୁନୀଲ ଆମ୍ବ୍ରିସ୍‌ ଜବରଦସ୍ତ ବ୍ୟାଟିଂ କରି ୨୨.୪ ଓଭର୍‌ରେ ୧୪୪ ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲେ। ହୋପ୍‌ ୬୪ ବଲ୍‌ ଖେଳି ୬ଟି ଚୌକା ଓ ୩ଟି ଛକା ସହ ୭୪ ରନ୍‌ କରି ଏକମାତ୍ର ଖେଳାଳି ଭାବେ ଆଉଟ୍ ହୋଇଥିଲେ। ଏହାପରେ ଅନ୍ୟତମ ଓପନର ଆମ୍ବ୍ରିସ୍‌ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଭାବେ ୭ଟି ଚୌକା ସହ ୬୯ ରନ୍‌ ଓ ଡାରେନ୍‌ ବ୍ରାଭୋ ୩ ରନ୍‌ କରି ବ୍ୟାଟିଂ କରୁଥିବା ବେଳେ ବର୍ଷା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ପାଖାପାଖି ୫ ଘଣ୍ଟା ପରେ ପୁନର୍ବାର ଖେଳ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ମ୍ୟାଚ୍‌ ରେଫରୀ ଇଣ୍ଡିଜ୍‌ ଇନିଂସକୁ ସମାପ୍ତ କରିଥିଲେ ଓ ବାଂଲାଦେଶକୁ ୨୧୩ ରନ୍‌ର ଟାର୍ଗେଟ୍‌ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଏହି ଲକ୍ଷ୍ୟର ପିଛା କରି ବାଂଲାଦେଶ ପ୍ରଥମ ୱିକେଟ୍‌ରେ ୫୯ ରନ୍‌ ଯୋଡ଼ିଥିଲେ ହେଁ ନିୟମିତ ବ୍ୟବଧାନରେ ୱିକେଟ୍‌ ହରାଇଚାଲିଥିଲା। ଦଳ ୧୪୩ ରନ୍‌ରେ ପହଞ୍ଚିବା ବେଳକୁ ୫ ଜଣ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍‌ ପ୍ୟାଭିଲିୟନ୍‌ ଫେରିସାରିଥିଲେ। ସୌମ୍ୟ ସରକାର ମାତ୍ର ୪୧ ବଲ୍‌ ଖେଳି ୯ ଚୌକା ଓ ୩ ଛକା ସହ ୬୬ ରନ୍‌ କରିଥିବା ବେଳେ ମୁସଫିକର୍‌ ରହିମ୍‌ ୨୨ ବଲ୍‌ରେ ୨ଟି ଲେଖାଏଁ ଚୌକା ଓ ଛକା ସହ ୩୬ ରନ୍‌ କରିଥିଲେ। ତେବେ ମୋସାଡେକ୍‌ଙ୍କ ଇନିଂସ ସବୁଠାରୁ ଆକର୍ଷଣୀୟ ଥିଲା। ସେ ମାତ୍ର ୨୦ ବଲ୍‌ରେ ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ ପୂରଣ କରିବା ସହ ୨୪ ବଲ୍‌ ଖେଳି ୨ଟି ଚୌକା ଓ ୫ଟି ଛକା ସହ ୫୨ ରନ୍‌ କରି ଅପରାଜିତ ରହିଥିଲେ। ଦଳକୁ ୨୨.୫ ଓଭର୍‌ରେ ବିଜୟ ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ପହଞ୍ଚାଇଥିବା ମୋସାଡେକ୍‌ ଷଷ୍ଠ ୱିକେଟ୍‌ ପାଇଁ ମହମ୍ମଦୁଲ୍ଲାଙ୍କ ସହ ମାତ୍ର ୪୩ ବଲ୍‌ରେ ଅବିଭାଜିତ ୭୦ ରନ୍‌ ଯୋଡ଼ିଥିଲେ। ସେ ନିର୍ଦ୍ବନ୍ଦ୍ବରେ ମ୍ୟାନ୍‌ ଅଫ୍‌ ଦ ମ୍ୟାଚ୍‌ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଇଣ୍ଡିଜ୍‌ ଓପନର୍‌ ହୋପ୍ ମ୍ୟାନ୍‌ ଅଫ୍‌ ଦ ସିରିଜ୍‌ ହୋଇଥିଲେ। ଏହି ସିରିଜ୍‌ରେ ଅନ୍ୟତମ ଦଳ ଭାବେ ଆୟର୍ଲାଣ୍ଡ୍‌ ଭାଗ ନେଇଥିଲା।

କିଏ ହେବେ ଭାରତର ଗେମ୍‌ ଚେଞ୍ଜର !
୨୦୨୦ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସରୁ ବାଦ୍‌ ପଡ଼ିବ ପାକ୍‌ ହକି ଦଳ!

କରାଚୀ: ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ଜାପାନ ରାଜଧାନୀ ଟୋକିଓଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ। ଏଥିରେ ଭାଗ ନେବା ସକାଶେ ଯୋଗ୍ୟତା ପାଇବା ପାଇଁ ହକି ଦଳମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଆସନ୍ତା ମାସଠାରୁ କ୍ବାଲିଫାଇଙ୍ଗ୍‌ ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟ୍‌ ଖେଳାଯିବ। ଶୁକ୍ରବାର ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ହକି ମହାସଂଘ (ଏଫ୍‌ଆଇଏଚ୍‌) ପକ୍ଷରୁ କ୍ବାଲିଫାଇଙ୍ଗ୍‌ ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟ୍‌ ପାଇଁ ଦଳ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ପାକିସ୍ତାନକୁ ଏଥିରେ ସାମିଲ୍‌ କରାଯାଇ ନ ଥିବାରୁ ଆଗାମୀ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସରେ ଏହି ଦଳ ଭାଗ ନେବା ନେଇ ଯଥେଷ୍ଟ ସନ୍ଦେହ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ଏହାକୁ ପାକିସ୍ତାନ ହକି ପ୍ରତି ଏକ ବଡ଼ ଧକ୍କା ବୋଲି ପାକିସ୍ତାନ ହକି ମହାସଂଘ (ପିଏଚ୍‌ଏଫ୍‌)ର ମହାସଚିବ ଆସିଫ୍ ବାଜୱା କହିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗତ ଫେବ୍ରୁଆରୀ-ଏପ୍ରିଲ୍‌ରେ ଖେଳାଯାଇଥିବା ଏଫ୍‌ଆଇଏଚ୍‌ ପ୍ରୋ-ହକି ଲିଗ୍‌କୁ ଆମେ ଦଳ ପଠାଇ ନ ଥିବାରୁ ଏଫ୍‌ଆଇଏଚ୍‌ ଏପରି ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛି। ତେବେ ପାକିସ୍ତାନକୁ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସରେ ଭାଗ ନେବା ସକାଶେ ସୁଯୋଗ ଦେବା ନେଇ ପୁନର୍ବିଚାର ପାଇଁ ସେ ଏଫ୍‌ଆଇଏଚ୍‌କୁ ଚିଠି ଲେଖିବେ। ଅତି କମ୍‌ରେ କ୍ବାଲିଫାଇଙ୍ଗ୍‌ ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟ୍‌ରେ ଦଳକୁ ସାମିଲ୍‌ କରିବା ସକାଶେ ସେ ଅନୁରୋଧ କରିବେ ବୋଲି କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ଖେଳାଳି ଶାହବାଜ୍‌ ଅହମଦଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ ପିଏଚ୍‌ଏଫ୍‌ର ମହାସଚିବ ଦାୟିତ୍ବ ପାଇଥିବା ବାଜୱା କହିଛନ୍ତି। ଏଥିସହ ସେ ପାକିସ୍ତାନରେ ହକିର ଭବିଷ୍ୟତ ସମ୍ପର୍କରେ ସେ ସରକାରୀ ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କ ସହ ମଧ୍ୟ ଆଲୋଚନା କରିବେ ବୋଲି ବାଜୱା କହିଛନ୍ତି। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ଗତ ପ୍ରୋ-ହକି ଲିଗ୍‌ରେ ଭାଗ ନ ନେଇଥିବାରୁ ଏଫ୍‌ଆଇଏଚ୍‌ ପିଏଚ୍‌ଏଫ୍‌ ଉପରେ ୧ ଲକ୍ଷ ୭୦ ହଜାର ୟୁରୋର ଜରିମାନା ମଧ୍ୟ କରିସାରିଛି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଆବଶ୍ୟକ ଅର୍ଥାଭାବରୁ ପାକସ୍ତାନ ଅଲିମ୍ପିକ୍‌ କ୍ବାଲିଫାଇଙ୍ଗ୍‌ ଇଭେଣ୍ଟ୍‌ରେ ପାକିସ୍ତାନ ଭାଗ ନେଇପାରି ନ ଥିଲା।

ସୁସ୍ଥ ହୋଇନାହାନ୍ତି ସାରାପୋଭା, ଫ୍ରେଞ୍ଚ୍‌ ଓପନ୍‌ରୁ ଓହରିଲେ

ମସ୍କୋ: ଚଳିତ ବର୍ଷର ଦ୍ବିତୀୟ ଗ୍ରାଣ୍ଡସ୍ଲାମ୍‌ ମୁକାବିଲା ଫ୍ରେଞ୍ଚ୍‌ ଓପନ୍‌ ଆସନ୍ତା ମେ’ ୨୬ ତାରିଖଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହେଉଥିବା ବେଳେ ଏଥିରେ ରୁଷିଆର ପୂର୍ବତନ ଏକ ନମ୍ବର ଖେଳାଳି ମାରିଆ ସାରାପୋଭାଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ପ୍ରଶଂସକମାନେ ମିସ୍‌ କରିବେ। କାରଣ ଏହି ଖେଳାଳି ଆଘାତଜନିତ କାରଣରୁ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ଭାଗ ନେଇପାରିବେ ନାହିଁ ବୋଲି ବୁଧବାର ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। କାନ୍ଧରେ ଆଘାତ ପାଇଥିବା ସାରାପୋଭା ଅଦ୍ୟାବଧି ଏଥିଜନିତଯନ୍ତ୍ରଣାରୁ ଶତ ପ୍ରତିଶତ ମୁକ୍ତ ହୋଇପାରିନାହାନ୍ତି। ତେବେ ଫ୍ରେଞ୍ଚ୍‌ ଓପନ୍‌ରୁ ଓହରିଯିବା ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବା ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଆଦୌ ସହଜ ନ ଥିଲା ବୋଲି ଇନ୍‌ଷ୍ଟାଗ୍ରାମ୍‌ ମାଧ୍ୟମରେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ସାରାପୋଭା। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ୩୨ ବର୍ଷୀୟା ସାରାପୋଭା ଫ୍ରେଞ୍ଚ୍‌ ଓପନ୍‌ରେ ପୂର୍ବରୁ ଦୁଇ ଥର ଚାମ୍ପିଅନ୍‌ ହୋଇସାରିଛନ୍ତି। ଅଦ୍ୟାବଧି ୫ଟି ଗ୍ରାଣ୍ଡ୍‌ସ୍ଲାମ୍‌ ଟାଇଟଲ୍‌ ହାତେଇସାରିଥିବା ସାରାପୋଭା ଆଘାତଜନିତ କାରଣରୁ ଚଳିତ ସିଜନ୍‌ରେ ଅଦ୍ୟାବଧି କୌଣସି ମୁକାବିଲାରେ ଭାଗ ନେଇପାରିନାହାନ୍ତି। ଗତ ଜାନୁଆରୀ ମାସରୁ ସେ ପେସାଦାର ଟେନିସ୍‌ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରହିଥିବା ବେଳେ ଗତ ଫେବ୍ରୁଆରୀରେ ତାଙ୍କ କାନ୍ଧରେ ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର କରାଇଥିଲେ। ତେବେ ଇତି ମଧ୍ୟରେ ସେ ପ୍ରାକ୍ଟିସ୍‌ କୋର୍ଟକୁ ଫେରିଛନ୍ତି ଓ ଧୀରେ ଧୀରେ ସେ ତାଙ୍କ କାନ୍ଧଯନ୍ତ୍ରଣାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଉଛନ୍ତି ବୋଲି ମଧ୍ୟ ନିଜ ପ୍ରଶଂସକଙ୍କୁ ଇନ୍‌ଷ୍ଟାଗ୍ରାମ୍‌ ମାଧ୍ୟମରେ ସାରାପୋଭା ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

ହକିରେ ଭାରତ ୪-୦ରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆଠାରୁ ହାରିଲା

ପର୍ଥ: ବର୍ତ୍ତମାନ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଗସ୍ତରେ ଥିବା ଭାରତୀୟ ହକି ଦଳ ବୁଧବାର ଗସ୍ତର ଚତୁର୍ଥ ମ୍ୟାଚ୍‌ ଖେଳିଥିବା ବେଳେ ଏଥିରେ ଘରୋଇ ଦଳଠାରୁ ୦-୪ରେ ପରାସ୍ତ ହୋଇଛି। ପୂର୍ବରୁ ଦଳ ପ୍ରଥମ ଦୁଇଟି ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ବିଜୟୀ ହୋଇଥିଲେ ହେଁ ଭାରତ ତୃତୀୟ ମ୍ୟାଚ୍‌କୁ ୧-୧ରେ ଡ୍ର’ ରଖିଥିଲା। କିନ୍ତୁ ବୁଧବାର ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ବିପକ୍ଷ ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ଭାରତ କୌଣସି ଗୋଲ୍‌ କରି ନ ଥିବା ବେଳେ ଘରୋଇ ଦଳ ପକ୍ଷରୁ ବ୍ଲେକ୍‌ ଗୋଭର୍ସ ଓ ଜେରେମି ହେୱାର୍ଡ ଦୁଇଟି ଲେଖାଏଁ ଗୋଲ୍‌ ଦେଇଥିଲେ। ଏଥିସହ ଗସ୍ତରେ ବିଶ୍ବର ୫ ନମ୍ବର ଦଳ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ପରାଜୟର ସ୍ବାଦ ଚାଖିଛି। ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ଭାରତ ସକାରାତ୍ମକ ପ୍ରାରମ୍ଭ କରିଥିଲା ଓ ପଞ୍ଚମ ମିନିଟ୍‌ରେ ଦଳକୁ ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ ପ୍ରଦର୍ଶନର ଫାଇଦା ମିଳିଥିଲା। ପଞ୍ଚମ ମିନିଟ୍‌ରେ ଭାରତକୁ ପ୍ରଥମ ପେନାଲ୍‌ଟି କର୍ଣ୍ଣର୍‌ ମିଳିଥିଲା। କିନ୍ତୁ ହରମନ୍‌ପ୍ରୀତ୍‌ ସିଂହଙ୍କ ଶଟ୍‌କୁ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲୀୟ ଗୋଲ୍‌କିପର୍‌ ଜୋହାନ୍‌ ଡର୍ଷ୍ଟ ରୋକିଦେବା ଫଳରେ ଭାରତକୁ ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଅଗ୍ରଣୀ ମିଳିପାରି ନ ଥିଲା। ଦ୍ବାଦଶ ମିନିଟ୍‌ରେ ପୁନର୍ବାର ହରମନ୍‌ପ୍ରୀତ୍‌ ଆଉ ଏକ ଗୋଲ୍‌ ସୁଯୋଗ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲେ। ସେ ନୀଳକାନ୍ତ ଶର୍ମାଙ୍କ ସହଯୋଗରେ ଏହି ଗୋଲ୍‌ ସୁଯୋଗ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଗୋଲ୍‌ କରିପାରି ନ ଥିଲେ। ବରଂ ପ୍ରଥମ କ୍ବାର୍ଟର୍‌ ଶେଷ ହେବାକୁ ମାତ୍ର କେଇ ସେକେଣ୍ଡ୍‌ ବାକି ଥିବା ବେଳେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଲଗାତର ଦୁଇଟି ପେନାଲ୍‌ଟି କର୍ଣ୍ଣର୍‌ ପାଇଥିଲା ଓ ଗୋଭର୍ସ ମ୍ୟାଚ୍‌ର ପ୍ରଥମ ଗୋଲ୍‌ ସ୍କୋର୍‌ କରିବାରେ କୌଣସି ତ୍ରୁଟି କରି ନ ଥିଲେ। ଦ୍ବିତୀୟ କ୍ବାର୍ଟର୍‌ର ପାଞ୍ଚ ମିନିଟ୍‌ ଭିତରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ତା’ର ଅଗ୍ରଣୀକୁ ଦ୍ବିଗୁଣିତ କରିଥିଲା। ଏଥର ଗୋଲ୍‌ ଦେଇଥିଲେ ହେୱାର୍ଡ। ଏହା ମଧ୍ୟ ଏକ ପେନାଲ୍‌ଟି କର୍ଣ୍ଣର୍‌ରୁ ସ୍କୋର୍‌ ହୋଇଥିଲା। ବିଂଶତମ ମିନିଟ୍‌ରେ ଦଳକୁ ଲଗାତର ଦୁଇଟି ପେନାଲ୍‌ଟି କର୍ଣ୍ଣର୍‌ ମିଳିଥିଲା। ପ୍ରଥମ ଶଟ୍‌କୁ ଯଦିଓ ଭାରତୀୟ ଗୋଲ୍‌କିପର୍‌ କ୍ରିଶନ୍‌ ବାହାଦୁର ପାଠକ ରୋକିଦେଇଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଦ୍ବିତୀୟ ଉଦ୍ୟମରେ ହେୱାର୍ଡ ଗୋଲ୍‌ ଦେଇଥିଲେ। ଏହାପରେ ୨୨ତମ ଓ ୨୫ତମ ମିନିଟ୍‌ରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ପାଇଁ ଗୋଲ୍‌ ସୁଯୋଗ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଭାରତୀୟ ଗୋଲ୍‌କିପର୍‌ ପାଠକ ସତର୍କ ରହିଥିବାରୁ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଆଉ ଗୋଲ୍‌ କରିପାରି ନ ଥିଲା। ଇତିମଧ୍ୟରେ ଭାରତକୁ ମଧ୍ୟ ପଞ୍ଚମ ପେନାଲ୍‌ଟି କର୍ଣ୍ଣର୍‌ ମିଳିଥିଲା। ସୁମିତ୍‌ କୁମାର ଏହାକୁ ହିଟ୍‌ କରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ତାହାକୁ ଡର୍ଷ୍ଟ ରୋକିଦେଇଥିଲେ। ଦ୍ବିତୀୟ କ୍ବାର୍ଟର୍‌ର ଶେଷ ମିନିଟ୍‌ରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ପେନାଲ୍‌ଟି କର୍ଣ୍ଣର୍‌ ମିଳିଥିଲା। ତେବେ ଟ୍ରେଣ୍ଟ୍‌ ମିଟ୍ଟନ୍‌ଙ୍କ ଶଟ୍‌କୁ ପାଠକ ରୋକିଦେଇଥିଲେ ଓ ପ୍ରଥମାର୍ଦ୍ଧ ଖେଳ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ତା’ର ୨-୦ର ଅଗ୍ରଣୀକୁ ବଜାୟ ରଖିଥିଲା। ତୃତୀୟ କ୍ବାର୍ଟର୍‌ରେ ଦୁଇ ଦଳ ମଧ୍ୟରେ କଡ଼ା ଟକ୍କର ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ କେହି କାହାରିକୁ ଗୋଲ୍‌ ଦେଇପାରି ନ ଥିଲେ। ଚତୁର୍ଥ କ୍ବାର୍ଟର୍‌ରେ ୫୧ତମ ମିନିଟ୍‌ରେ ଭାରତର ଆଉ ଏକ ପେନାଲ୍‌ଟି କର୍ଣ୍ଣର୍‌ ମଧ୍ୟ ବେକାର ଯାଇଥିଲା। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଶେଷ ଦୁଇ ମିନିଟ୍‌ରେ ଦୁଇଟି ଗୋଲ୍‌ କରି ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ମ୍ୟାଚ୍‌କୁ ୪-୦ରେ ଜିତିନେଇଥିଲା। ୫୯ତମ ମିନିଟ୍‌ରେ ହେୱାର୍ଡ ଓ ଶେଷ ମିନିଟ୍‌ରେ ଗୋଭର୍ସ ଗୋଲ୍‌ ସ୍କୋର୍‌ କରିଥିଲେ। ଗସ୍ତର ପଞ୍ଚମ ତଥା ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ମ୍ୟାଚ୍‌ ଆସନ୍ତା ଶୁକ୍ରବାର ଭାରତ ଓ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ମଧ୍ୟରେ ଖେଳାଯିବ।

୩ୟ ଦିନିକିଆରେ ବେୟାର୍‌ଷ୍ଟୋଙ୍କ ଶତକ: ଇଂଲଣ୍ଡକୁ

ଚଳିତ ପାକିସ୍ତାନ ବିପକ୍ଷ ୫ ମ୍ୟାଚ୍‌ ବିଶିଷ୍ଟ ଦିନିକିଆ ସିରିଜ୍‌ରେ ଘରୋଇ ଇଂଲଣ୍ଡ ଦଳ ୨-୦ ଅପରାଜେୟ ଅଗ୍ରଣୀ ଲାଭ କରିଛି। ତୃତୀୟ ଦିନିକିଆ ମଙ୍ଗଳବାର ଏଠାରେ ଖେଳାଯାଇଥିବା ବେଳେ ଏଥିରେ ଇଂଲଣ୍ଡ ଓପନର ଜନ୍ନି ବେୟାର୍‌ଷ୍ଟୋଙ୍କ ଶତକୀୟ ଇନିଂସକୁ ଆଧାର କରି ୬ ୱିକେଟ୍‌ରେ ବିଜୟୀ ହୋଇଛି। ଟସ୍‌ ହାରି ପ୍ରଥମେ ବ୍ୟାଟିଂ କରିଥିଲେ ହେଁ ପାକିସ୍ତାନ ୯ ୱିକେଟ୍‌ ବିନିମୟରେ ୩୫୮ର ବିଶାଳ ସ୍କୋର୍‌ କରିଥିଲା। ଓପନର ଇମାମ୍‌ ଉଲ୍‌ ହକ୍‌ ୧୫୧ ରନ୍‌ର ଜବରଦସ୍ତ ଇନିଂସ ଖେଳିଥିଲେ ହେଁ ଇଂଲଣ୍ଡ ମାତ୍ର ୪ ୱିକେଟ୍‌ ହରାଇ ୩୧ଟି ବଲ୍‌ ବାକି ଥିବା ବେଳେ ବିଜୟୀ ହୋଇଥିଲା। ଇଂଲଣ୍ଡ ପକ୍ଷରୁ ବେୟାର୍‌ଷ୍ଟୋଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ତାଙ୍କ ଓପନିଂ ଯୋଡ଼ିଦାର ଜେସନ୍‌ ରୟ ୭୬, ମୋଇନ୍‌ ଅଲୀ ଅପରାଜିତ ୪୬ ଓ ଜୋ ରୁଟ୍‌ ୪୩ ରନ୍‌ କରି ଦଳର ବିଜୟକୁ ବେଶ୍‌ ସହଜ କରିଥିଲେ। ୯୩ ବଲ୍‌ ଖେଳି ୧୫ ଚୌକା ଓ ୫ ଛକା ସହାୟତାରେ ୧୨୮ ରନ୍‌ କରିଥିବା ବେୟାର୍‌ଷ୍ଟୋ ମ୍ୟାନ୍‌ ଅଫ୍‌ ଦ ମ୍ୟାଚ୍‌ ବିବେଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି।

ଇତିହାସ ରଚିଲେ ଲକ୍ଷ୍ମୀ: ଆଇସିସିରେ ପ୍ରଥମ ମହିଳା ରେଫରୀ

ଭାରତର ଜିଏସ୍‌ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ମଙ୍ଗଳବାର ଐତିହାସିକ ସଫଳତା ପାଇଛନ୍ତି। ସେ ପ୍ରଥମ ମହିଳା ଭାବେ ଆଇସିସିର ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମ୍ୟାଚ୍‌ ରେଫରୀ ପ୍ୟାନେଲ୍‌ରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଛନ୍ତି। ଚଳିତ ମାସ ପ୍ରାରମ୍ଭରେ କ୍ଲାଇରେ ପୋଲୋସାକ୍‌ ପ୍ରଥମ ମହିଳା ଭାବେ କୌଣସି ପୁରୁଷ ଦିନିକିଆ ପରିଚାଳନାର କରିବାର କିଛି ଦିନ ପରେ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ ଏପରି ସଫଳତା ମିଳିଛି। ଫଳସ୍ବରୂପ ପୁରୁଷ କ୍ରିକେଟ୍‌ ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ କ୍ରମଶଃ ମହିଳା ଅଫିସିଆଲ୍‌ଙ୍କ ପ୍ରବେଶ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଲକ୍ଷ୍ମୀ କୌଣସି ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍‌ ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ରେଫରୀ ଭୂମିକା ତୁରନ୍ତ ତୁଲାଇବା ସକାଶେ ଯୋଗ୍ୟତା ହାସଲ କରିଛନ୍ତି। ୫୧ ବର୍ଷୀୟା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ୨୦୦୮-୦୯ରୁ ଘରୋଇ ମହିଳା କ୍ରିକେଟ୍‌ରେ ମ୍ୟାଚ୍‌ ରେଫରୀ ଦାୟିତ୍ବ ତୁଲାଇ ଆସୁଛନ୍ତି। ଅଦ୍ୟାବଧି ସେ ୩ଟି ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଦିନିକିଆ ଓ ସମାନ ସଂଖ୍ୟକ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଟି-୨୦ ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ରେଫରୀ ରହିଛନ୍ତି।

ୱାର୍ଣ୍ଣର୍‌ ଜିତିଲେ ଅରେଞ୍ଜ କ୍ୟାପ୍‌, ତାହିର୍‌ଙ୍କୁ ପର୍ପଲ୍‌


ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ


କରେନ୍ସି କନଭର୍ଟର

ନୋବେଲ ଡିନର୍
ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର ଭଳି ନୋବେଲ ଡିନରର ମର୍ଯ୍ୟାଦା ଅତି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ ପରେ ପ୍ରତି ବର୍ଷ ଡିସେମ୍ବର ୧୦ ତାରିଖରେ ଷ୍ଟକହୋମ୍ ସିଟିର ବ୍ଳୁ ହଲ୍‌ରେ ଏହି ରାତ୍ରିଭୋଜନର ଆୟୋଜନ କରାଯାଏ। ଏଥିରେ ସ୍ବିଡେନର ରାଜ ପରିବାର, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ, ପଦସ୍ଥ ସରକାରୀ ବ୍ୟକ୍ତି, ନୋବେଲ ବିଜେତା ଏବଂ ଅତିଥି ଉପସ୍ଥିତ ରହନ୍ତି। ପ୍ରତ୍ୟେକ ନୋବେଲ ବିଜେତା ଏଠାକୁ ୧୬ ଜଣ ଅତିଥିଙ୍କୁ ସାଥିରେ ଆଣି ପାରିବେ। ଏହି ଭୋଜନର ସମୟ ସୀମା ୪ ଘଣ୍ଟା। ଏଥିରେ ନୋବେଲ ବିଜେତାମାନେ ସଂକ୍ଷିପ୍ତ ବକ୍ତବ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତି। ଚାରି ଦିନ ଆଗରୁ ୪୦ ଜଣ ରୋଷେୟା ୨୦୦ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସହାୟତାରେ ଭୋଜନ ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ଲାଗିଯାଆନ୍ତି। ୬୦ଟି ଟେବୁଲରେ ଥିବା ୭୦୦୦ ଥାଳି, ୫୦୦୦ ଗ୍ଳାସ୍ ଏବଂ ୧୦,୦୦୦ ରୁପା ବାସନରେ ଖାଦ୍ୟ ପରଷା ଯାଏ। ଏହି ଡିନରର ମୂଲ୍ୟ ୪ କୋଟି ଟଙ୍କା। ୧୯୭୯ ମସିହାର ନୋବେଲ ଶାନ୍ତି ବିଜେତା ମଦର ଟେରେସାଙ୍କ ଅନୁରୋଧ କ୍ରମେ ସେହି ବର୍ଷ ଏହି ଭୋଜନ ବାତିଲ୍‌ କରାଯାଇ ସେହି ଅର୍ଥ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା।

ଜନମତ

ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଭକ୍ତଙ୍କ ଦର୍ଶନକୁ ଶୃଙ୍ଖଳିତ ଓ ବ୍ୟବସ୍ଥିତ କରିବା ନିମନ୍ତେ ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦେଶ କ୍ରମେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଧାଡ଼ି ଦର୍ଶନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ସହ ଆପଣ ଏକମତ ତ ?