ଖେଳକୁଦ

ଇଂଲଣ୍ଡ ଜିତିଲା ପଞ୍ଚମ ଟେଷ୍ଟ୍‌: ଆଶେସ୍‌ ୨-୨ରେ ଡ୍ର’,

କେନିଂଟନ୍‌ ଓଭାଲ୍‌ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡରେ ଘରୋଇ ଇଂଲଣ୍ଡ ଓ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ମଧ୍ୟରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ୫ମ ଆଶେସ୍‌ ଟେଷ୍ଟ୍‌କୁ ୧୩୫ ରନ୍‌ରେ ଜିତି ଇଂଲଣ୍ଡ ୨-୨ରେ ସିରିଜ୍‌ ଡ୍ର’ ରଖିଛି। ଇଂଲଣ୍ଡ ଦ୍ବିତୀୟ ଇଂନିସ୍‌ରେ ୩୨୯ ରନ୍‌ କରି ଅଲ୍‌ଆଉଟ୍‌ ହୋଇଯିବା ସହ ମୋଟ ୩୯୮ ରନ୍‌ର ଅଗ୍ରଣୀ ହାସଲ କରିଥିଲା। ୩୯୯ ରନ୍‌ ବିଜୟ ଲକ୍ଷ୍ୟର ପିଛା କରିଥିବା ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ରବିବାର ୪ର୍ଥ ଦିବସରେ ମାଥ୍ୟୁ ୱେଡ୍‌ଙ୍କ ଶତକ ସତ୍ତ୍ୱେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଇନିଂସରେ ୨୬୩ ରନ୍‌ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହୋଇଥିଲା। ଫଳରେ ଇଂଲଣ୍ଡ ଆଶେସ୍‌ ଶୃଙ୍ଖଳାକୁ ୨-୨ରେ ଶେଷ କରି ସମ୍ମାନ ବାଣ୍ଟିଛି। କିନ୍ତୁ ପୂର୍ବ ଆଶେ୍‌ସ ସିରିଜ୍‌ର ବିଜେତା ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ହୋଇଥିବାରୁ ଏଥର ମଧ୍ୟ ଆଶେସ୍‌ ଟ୍ରଫିକୁ ନିଜ ପାଖରେ ବଜାୟ ରଖିବାର ଗୌରବ ପାଇଛି। ମାତ୍ର ୨୦୦୧ ପରଠାରୁ ଇଂଲଣ୍ଡ ମାଟିରେ ସିରିଜ୍‌ ଜିତିବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଛି ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ। ଦୀର୍ଘ ୪୭ ବର୍ଷ ପରେ ଆଶେସ୍‌ ଡ୍ର’ରେ ଶେଷ ହୋଇଛି। ଶେଷ ଥର ପାଇଁ ୧୯୭୨ରେ ଆଶେସ୍‌ ଡ୍ର’ରେ ଶେଷ ହୋଇଥିଲା। ପ୍ରଥମ ଇଂନିସ୍‌ରେ ୬ଟି ୱିକେଟ୍‌ ଅକ୍ତିଆର କରିଥିବା ଜୋଫ୍ରା ଆର୍ଚର ପ୍ଲେୟର ଅଫ୍‌ ଦ ମ୍ୟାଚ୍‌ ବିବେଚିତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଷ୍ଟିଭେନ୍‌ ସ୍ମିଥ୍‌ ଓ ବେନ୍‌ ଷ୍ଟୋକ୍ସ ଯୁଗ୍ମ ଭାବେ ପ୍ଳେୟର ଅଫ୍‌ ଦ ସିରିଜ୍‌ ବିବେଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି।

ଆଜି ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଭାରତ-ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ପ୍ରଥମ ଟି-୨୦

ଧର୍ମଶାଳା: ରବିବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଏଠାକାର ଏଚ୍‌ପିସିଏ ଷ୍ଟାଡିୟମ୍‌ରେ ଘରୋଇ ଭାରତ ଭ୍ରମଣକାରୀ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ବିପକ୍ଷରେ ଟି-୨୦ ସିରିଜ୍‌ ଆରମ୍ଭ କରିବ। ଏହି ସିରିଜ୍‌ ମାଧ୍ୟମରେ ଦୁଇ ଦଳ ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରେ ଖେଳାଯିବାକୁ ଥିବା ଆଇସିସି ଟି-୨୦ ବିଶ୍ବକପ୍‌ ସକାଶେ ନିଜକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ପାଇଁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛନ୍ତି। ତେବେ ପ୍ରଥମ ଟି-୨୦ରେ ଫଟାଫଟ୍‌ କ୍ରିକେଟ୍‌ର ମଜାରେ ବର୍ଷା ଗ୍ରହଣ ଲଗାଇବାର ଯଥେଷ୍ଟ ଆଶଙ୍କା ରହିଛି। ଗତ ୩ ଦିନ ହେଲା ଏଠାରେ ଲଗାଣ ବର୍ଷା ଜାରି ରହିଛି ଓ ମ୍ୟାଚ୍‌ ପାଇଁ ପଡ଼ିଆକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ସକାଶେ ଷ୍ଟାଡିୟମ୍‌ର ଷ୍ଟାଫ୍‌ଙ୍କୁ ବେଶ୍‌ ପରିଶ୍ରମ କରିବାକୁ ପଡ଼ୁଛି। ବର୍ଷା ଛାଡ଼ିଗଲେ ବି ମ୍ୟାଚ୍‌ ଠିକ୍‌ ସମୟରେ ଆରମ୍ଭ ହେବା ନେଇ ଆଦୌ ସମ୍ଭାବନା ନାହିଁ ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି।

ଆଶେସ୍‌ର ଅନ୍ତିମ ଟେଷ୍ଟ୍‌ରେ ଇଂଲଣ୍ଡକୁ ଅଗ୍ରଣୀ: ଆର୍ଚରଙ୍କୁ ୬

ସ୍ଥାନୀୟ କେନିଂଟନ୍‌ ଓଭାଲ୍‌ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡରେ ଚାଲିଥିବା ଇଂଲଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷ ପଞ୍ଚମ ତଥା ଅନ୍ତିମ ଆଶେସ୍‌ ଟେଷ୍ଟ୍‌ରେ ଭ୍ରମଣକାରୀ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ପ୍ରଥମ ଇନିଂସରେ ପଛୁଆ ରହିଛି। ବିଶ୍ୱର ଏକ ନମ୍ବର ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ଷ୍ଟିଭ୍ ସ୍ମିଥ୍ ପୁଣିଥରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ପାଇଁ ସଙ୍କଟମୋଚକ ସାଜିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଦଳକୁ ଅଗ୍ରଣୀ ଦେଇପାରି ନାହାନ୍ତି। ସ୍ମିଥ୍‌ଙ୍କ ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ ପାଳି ସତ୍ତ୍ବେ ଇଂଲଣ୍ଡ ଠାରୁ ପ୍ରଥମ ଇନିଂସରେ ୬୯ ରନ୍‌ରେ ପଛରେ ପଡ଼ିଯାଇଛି। ଜୋଫ୍ରା ଆର୍ଚର ଓ ସାମ କୁରାନଙ୍କ ଘାତକ ବୋଲିଂର ସାମ୍ନା କରି ନ ପାରି ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଘୋର ବ୍ୟାଟିଂ ବିପର୍ଯ୍ୟୟର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବା ସହ ପ୍ରଥମ ଇନିଂସରେ ମାତ୍ର ୨୨୫ ରନ୍‌ କରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଛି। ଚଳିତ ସରିଜ୍‌ରେ ଆର୍ଚର ଦ୍ବିତୀୟ ଥର ପାଇଁ ଗୋଟିଏ ଇନିଂସରେ ୬ଟି ୱେକେଟ୍‌ ହାସଲ କରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି। ଦ୍ବିତୀୟ ଦିନ ଖେଳ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ଇଂଲଣ୍ଡ ଦ୍ବିତୀୟ ପାଳିରେ ବିନା ୱିକେଟ୍‌ରେ ୯ ରନ୍‌ ସଂଗ୍ରହ କରିଛି। ଇଂଲଣ୍ଡ ହାତରେ ଏବେ ୧୦ଟି ୱିକେଟ୍‌ ଥିବା ବେଳେ ମୋଟ୍‌ ୭୮ ରନ୍‌ରେ ଅଗ୍ରଣୀ ହାସଲ କରିଛି।

ମାର୍ଶଙ୍କୁ ୪ ୱିକେଟ୍‌: ନିର୍ଣ୍ଣାୟକ ଆଶେସ୍‌ ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ଇଂଲଣ୍ଡକୁ

ଇଂଲଣ୍ଡ ଓ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ମଧ୍ୟରେ ଚଳିତ ଆଶେସ୍‌ ସରିଜର ଅନ୍ତିମ ତଥା ନିର୍ଣ୍ଣାୟକ ମୁକାବିଲା ଗୁରୁବାରଠାରୁ ଏଠାରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ଅଧିନାୟକ ଜୋ ରୁଟ୍‌ ଓ ଜୋସ୍‌ ବଟଲରଙ୍କ ଲଢ଼ୁଆ ବ୍ୟାଟିଂ ସତ୍ତ୍ବେ ଭ୍ରମଣକାରୀ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଭଲ ସ୍ଥିତିରେ ଉପନୀତ ହୋଇଛି। ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ୮୨ ଓଭର୍‌ ଖେଳରେ ଇଂଲଣ୍ଡ ୮ ୱିକେଟ୍‌ ହରାଇ ୨୭୧ ରନ୍‌ କରିଛି। ବଟଲର ୮୪ଟି ବଲ୍‌ରୁ ୬ଟି ଚୌକା ଓ ୩ଟି ଛକା ଜରିଆରେ ୬୪ ରନ୍‌ରେ ଅପରାଜିତ ରହି ଇଂଲଣ୍ଡ ସ୍କୋର୍‌କୁ ଆଗକୁ ନେବା ପାଇଁ ଏକମାତ୍ର ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍‌ ଭାବେ ଉଭା ହୋଇଛନ୍ତି। ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ପକ୍ଷରୁ ମିଚେଲ ମାର୍ଶ ୪ଟି ୱିକେଟ୍‌ ପାଇଥିଲା ବେଳେ ଜୋଶ୍‌ ହେଜଲଉଡ୍‌ ଓ ପ୍ୟାଟ୍‌ କମିନ୍ସ ୨ଟି ଲେଖାଏଁ ୱିକେଟ୍‌ ପାଇଛନ୍ତି। ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ଶାଣିତ ପେସ୍‌ ବୋଲିଂ ଆଗରେ ପୁଣିଥରେ ଇଂଲିଶ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ ବଡ଼ ଇନିଂସ ଖେଳିବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି।

ୟୁଏସ୍‌ ଓପନ: ସେମିରେ ନାଡାଲଙ୍କୁ ଭେଟିବେ ବେରେଟ୍ଟିନି

ଯୁଏସ୍‌ ଓପନ ପୁରୁଷ ବର୍ଗର ସେମିଫାଇନାଲ ଲାଇନ୍‌ଅପ୍‌ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ହୋଇଛି। ଟାଇଟଲ ଫେଭରିଟ ରାଫେଲ ନାଡାଲଙ୍କ ବିପକ୍ଷରେ ସେମିଫାଇନାଲ ଖେଳିବା ପାଇଁ ମାଟେଓ ବେରେଟ୍ଟିନି ଯୋଗ୍ୟତା ହାସଲ କରିଛନ୍ତି। ସେହିପରି ଆଉ ଏକ ସେମି ଫାଇନାଲ ମେଡଭେଡେଭ ଓ ଦିମିତ୍ରୋଭଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ପୂର୍ବରୁ କେବେ ହେଲେ ୟୁଏସ୍‌ ଓପନରେ ମ୍ୟାଚ୍‌ ଜିତି ନ ଥିବା ବେରେଟ୍ଟିନି ଚମତ୍କାର ପ୍ରଦର୍ଶନ ଜରିଆରେ ଚଳିତ ୟୁଏସ୍‌ ଓପନ୍‌ର ସେମିରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛନ୍ତି। କ୍ବାର୍ଟର ଫାଇନାଲରେ ବେରେଟ୍ଟିନି ଅଭିଜ୍ଞ ଗାଏଲ୍ସ ମୋନିଫିଲ୍ସଙ୍କୁ କଡ଼ା ମୁକାବିଲାରେ ହରାଇ ଦେଇଛନ୍ତି। ବେରେଟ୍ଟିନି ୩-୬, ୬-୩, ୬-୨, ୩-୬, ୭-୬ (୭-୫)ରେ ମୋନିଫିଲ୍ସଙ୍କୁ ହରାଇ ତାଙ୍କ କ୍ୟାରିଅରର ଏକ ବଡ଼ ସଫଳତା ପାଇଛନ୍ତି। ଏହି ୫ ସେଟ୍‌ ବିଶିଷ୍ଟ ମୁକାବିଲାରେ ଅନ୍ତିମ ସେଟ୍‌କୁ ଟାଇବ୍ରେକରରେ ଜିଣିବେରେଟ୍ଟିନି ଏକ ବଡ଼ ବିଜୟ ସହ ସେମିରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛନ୍ତି।

ଆଶେସ ସିରିଜ୍‌: ସ୍ମିଥ୍‌ଙ୍କ ଦ୍ବିଶତକ ବଳରେ ମଜଭୁତ ସ୍ଥିତିରେ
ଆଶେସ୍‌ ସିରିଜରେ ସ୍ମିଥ୍‌ଙ୍କ ରନ୍‌ ବର୍ଷା, ୪ର୍ଥ ଟେଷ୍ଟରେ ଦ୍ବିଶତକ

ଆଶେସ୍‌ ସିରିଜ୍‌ରେ ଷ୍ଟିଭ ସ୍ମିଥ୍‌ଙ୍କ ରନ୍‌ ବର୍ଷା ଜାରି ରହିଛି। ଆହତଜନିତ ସମସ୍ୟା ପାଇଁ ତୃତୀୟ ଟେଷ୍ଟ ଖେଳି ନ ପାରିବାରୁ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ନାଟକୀୟ ମୁକାବିଲାରେ ୧ ୱିକେଟ୍‌ରେ ହାରି ଯାଇଥିଲା। ମାତ୍ର ଆଶେସ୍‌ ଜିଣିବା ପାଇଁ ପଣ କରିଥିବା ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ୪ର୍ଥ ଟେଷ୍ଟରେ ସ୍ମିଥ୍‌ଙ୍କ ଲଢ଼ୁଆ ଦ୍ବିଶତକ ବଳରେ ଇଂଲଣ୍ଡ ଉପରେ ଚାପ ସୃଷ୍ଟି କରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଛି। ଶେଷ ଖବର ସୁଦ୍ଧା ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଦ୍ବିତୀୟ ଦିନରେ ୮ ୱିକେଟ୍‌ରେ ୪୯୭ ରନ୍‌ରେ ପାଳି ସମାପ୍ତି ଘୋଷଣା କରିଛି। ଚମତ୍କାର ଫର୍ମରେ ଥିବା ସ୍ମିଥ୍‌ ୨୧୧ ରନ୍‌ କରି ଆଉଟ ହୋଇଛନ୍ତି। ସ୍ମିଥ୍‌ ୩୧୯ଟି ବଲ୍‌ର ସାମ୍ନା କରି ୨୪ଟି ଚୌକା ଓ ୨ଟି ଛକା ଜରିଆରେ ଦ୍ବିଶତକ ପୂରଣ କରି ଇଂଲଣ୍ଡ ବୋଲରଙ୍କୁ ନିରାଶ କରିଛନ୍ତି। ତୃତୀୟ ମ୍ୟାଚ ସୁଦ୍ଧା ଦୁଇ ଦଳ ମଧ୍ୟରେ ସ୍ଥିତି ୧-୧ରେ ବରାବର ରହିଥିଲା ବେଳେ ଚଳିତ ଟେଷ୍ଟରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ପଲା ଭାରୀ କରିଛନ୍ତି ସ୍ମିଥ୍‌।



ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ