ଖେଳକୁଦ

ଘୁଞ୍ଚିଲା ଟୋକିଓ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ: ୨୦୨୧ରେ ଆୟୋଜିତ ହେବ

କୋରୋନା ଭୂତାଣୁର ବର୍ଦ୍ଧିତ ପ୍ରଭାବ କାରଣରୁ ପାଖାପାଖି ମାସେ ଧରି ଆସନ୍ତା ଜୁଲାଇ-ଅଗଷ୍ଟରେ ହେବାକୁ ଥିବା ଟୋକିଓ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ଆୟୋଜକ ଏହି ପ୍ରତିଯୋଗିତାକୁ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ସମୟରେ କରିବେ ବୋଲି ଦୃଢ଼ୋକ୍ତି ପ୍ରକାଶ କରିଆସୁଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ମଙ୍ଗଳବାର ସେମାନେ କୋରୋନାର ବ୍ୟାପକ ପ୍ରଭାବ ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଏହି ମହାକୁମ୍ଭକୁ ବର୍ଷେ ପାଇଁ ଘୁଞ୍ଚାଇ ଦେବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଅଲିମ୍ପିକ୍‌ କମିଟି (ଆଇଓସି) ଓ ଜାପାନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଶିଞ୍ଜୋ ଆବେ ଏବଂ ସ୍ଥାନୀୟ ଆୟୋଜକମାନେ ଏଥିରେ ସହମତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ଏହି ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଆୟୋଜିତ ହେଲେ ଅନେକ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ପ୍ରଭାବିତ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଛି। କିନ୍ତୁ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଏହା ଆୟୋଜିତ ନ ହେବା ସପକ୍ଷରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହେବାରୁ ବିଶ୍ବର ବିଭିନ୍ନ ଦେଶର ଆଥଲେଟ୍‌ମାନେ ବେଶ୍‌ ଆଶ୍ବସ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏନେଇ ଆଇଓସି ପକ୍ଷରୁ ଜାରି ଏକ ବିବୃତିରେ ଏହି ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ଗ୍ରୀଷ୍ମୠତୁରେ ହିଁ ହେବ ବୋଲି କୁହାଯିବା ସହ ଏହି ପ୍ରତିଯୋଗିତାର ନାମ ୨୦୨୦ ଟୋକିଓ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ରହିବ ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି।

ସ୍ପେନୀୟ ଫୁଟବଲ୍‌ କୋଚ୍‌ଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କୋରୋନା,

ସ୍ପେନ୍‌ ଫୁଟବଲ୍‌ କୋଚ୍‌ ଫ୍ରାନ୍‌ସିସ୍‌କୋ ଗାର୍ସିଆଙ୍କର ଗତ ରବିବାର ରାତିରେ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ବରେ କୋକୁଆ ଭୟ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିବା କୋରୋନା ଭାଇରସ୍‌ ଏହି ଯୁବ ଫୁଟବଲ୍‌ କୋଚ୍‌ଙ୍କ ଜୀବନ ନେଇଛି। ୨୧ ବର୍ଷୀୟ ଗାର୍ସିଆ ପାଖାପାଖି ୪ ବର୍ଷ ହେଲା ମାଲାଗାଭିତ୍ତିକ ଆଟ୍‌ଲେଟିକୋ ପୋର୍ଟାଡା ଆଲ୍‌ଟା ଦଳର କୋଚ୍‌ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଆସୁଥିଲେ। ତେବେ ନିକଟରେ ତାଙ୍କଠାରେ କୋରୋନା ଭୂତାଣୁ ସଂକ୍ରମଣ ପରି ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଯିବାରୁ ଗାର୍ସିଆଙ୍କୁ ନିଃସଙ୍ଗବାସରେ ରଖାଯାଇଥିଲା। ତା’ଛଡ଼ା ଏହି ଯୁବ ଫୁଟବଲ୍‌ କୋଚ୍‌ଙ୍କୁ ହସ୍ପିଟାଲ୍‌ରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯିବା ପରେ ସେ ଲିଉକୋମିଆ ରୋଗରେ ମଧ୍ୟ ପୀଡ଼ିତ ଥିବା ଡାକ୍ତରମାନେ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ। ତେବେ ଅଦ୍ୟାବଧି ସ୍ପେନ୍‌ରେ ୩ ଶହ ଲୋକ ଏହି ଭୂତାଣୁ ଆକ୍ରମଣରେ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିସାରିଥିବା ବେଳେ ମାଲାଗା ଅଞ୍ଚଳରେ ୫ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ତେବେ ମାଲାଗା ଅଞ୍ଚଳର ମୃତକମାନଙ୍କ ବୟସ ୭୦ରୁ ୮୦ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ବେଳେ ଗାର୍ସିଆ ସର୍ବକନିଷ୍ଠ ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି।

ବାନ୍ଧବୀ ରିନ୍ନିଙ୍କୁ ଜୀବନସାଥୀ କରିବେ ଉନାଦକତ୍‌

ନିକଟରେ ସୌରାଷ୍ଟ୍ରକୁ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ରଣ୍‌ଜୀ ଟ୍ରଫିରେ ଚାମ୍ପିଅନ୍‌ କରାଇଥିବା ଅଧିନାୟକ ଜୟଦେବ ଉନାଦକତ୍‌ ରବିବାର ତାଙ୍କ ପ୍ରଶଂସକମାନଙ୍କୁ ଚମକାଇବା ଭଳି ଖବର ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହି ବାମହାତୀ ପେସର୍‌ ଅଚାନକ ତାଙ୍କ ଜୀବନର ଏକ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଷ୍ପତ୍ତି ସମ୍ପର୍କରେ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। କ୍ରିକେଟ୍‌ରେ ଅଦ୍ୟାବଧି ବେଶ୍‌ ସଫଳତା ପାଇଥିବା ଏହି ବୋଲର୍‌ ଜଣକ ଜୀବନର ଦ୍ବିତୀୟ ଇନିଂସର ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି। ସେ ତାଙ୍କ ଦୀର୍ଘଦିନର ବାନ୍ଧବୀ ରିନ୍ନିଙ୍କୁ ଜୀବନ ସାଥୀ କରିବେ ବୋଲି ସୋସାଲ୍‌ ମିଡିଆ ମାଧ୍ୟମରେ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ଇନ୍‌ଷ୍ଟାଗ୍ରାମ୍‌ରେ ସେ ଏହି ଖବର ଦେବା ସହ ତାଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ଜୀବନ ସାଥୀ ମିଳିଯାଇଛି ଓ ସେ ଭଲ ପାଇବାର ଆବିଷ୍କାର କରିପାରିଛନ୍ତି ବୋଲି ଉନାଦକତ୍‌ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି।

ଭାରତ-ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଦିନିକିଆ ସିରିଜ୍‌କୁ ଚଳୁ କଲା

ଗତ ୧୨ ତାରିଖଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଭାରତ ଓ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଦିନିକିଆ ସିରିଜ୍‌ ବାତିଲ୍‌ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହି ସିରିଜ୍‌ର ପ୍ରଥମ ମ୍ୟାଚ୍‌ଟି ଧର୍ମଶାଳାରେ ଖେଳାଯିବାର ଥିଲେ ହେଁ ବର୍ଷା କାରଣରୁ ଟସ୍‌ ବି ପଡ଼ିପାରି ନ ଥିଲା। ଏହାପରେ ସିରିଜ୍‌ର ଅବଶିଷ୍ଟ ଦୁଇଟି ମ୍ୟାଚ୍‌ ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୫ରେ ଲକ୍ଷ୍ନୌଠାରେ ଓ ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୮ରେ କୋଲ୍‌କାତାରେ ଖେଳାଯିବାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରହିଥିଲା। କିନ୍ତୁ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ବରେ କୋରୋନା ଭାଇରସ୍‌ ତା’ର କାୟା ବଢ଼ାଇ ଚାଲିଥିବା ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ବିସିସିଆଇ ପକ୍ଷରୁ ଏହି ସିରିଜ୍‌କୁ ଶୁକ୍ରବାର ବାତିଲ୍‌ କରିଦିଆଯାଇଛି। ଭାରତରେ କୋରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୮୦ ଟପିଥିବା ବେଳେ ଭ୍ରମଣକାରୀ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଦଳର ଖେଳାଳିମାନେ ସିରିଜ୍‌ ଜାରି ରଖିବା ସକାଶେ ଅମଙ୍ଗ ହେବାରୁ ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ବିସିସିଆଇ ସିରିଜ୍‌କୁ ବାତିଲ୍‌ କରିଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। ଏଥିସହ ଗତ ୩ ଦଶନ୍ଧି ଭିତରେ ଦ୍ବିତୀୟ ଥର ପାଇଁ ଭାରତ ବିପକ୍ଷ କୌଣସି ଘରୋଇ ସିରିଜ୍‌କୁ ବାତିଲ୍‌ କରାଯାଇଛି। ଗତ ୨୦୧୪ରେ ଭାରତ ଗସ୍ତରେ ଆସିଥିବା ୱେଷ୍ଟ୍‌ଇଣ୍ଡିଜ୍‌ ଖେଳାଳିମାନେ ପାଉଣାଜନିତ ବିବାଦ କାରଣରୁ ସିରିଜ୍‌ ଅଧାରୁ ଓହରିଯାଇଥିଲେ।

କୋରୋନା କାରଣରୁ ଆଇପିଏଲ୍‌-୧୩ ବିଳମ୍ବିତ: ଏପ୍ରିଲ୍‌

ଆସନ୍ତା ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୯ ତାରିଖଠାରୁ ଆଇପିଏଲ୍‌ର ତ୍ରୟୋଦଶ ସଂସ୍କରଣ ଆରମ୍ଭ ହେବାର ଥିଲା। ତେବେ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ବରେ କୋରୋନା ଭାଇରସ୍‌ ଆତଙ୍କ ଖେଳାଇ ଦେଇଥିବାରୁ ଏହାକୁ ଆସନ୍ତା ଏପ୍ରିଲ୍‌ ୧୫ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଘୁଞ୍ଚାଇ ଦିଆଯାଇଛି। କୋରୋନା ଭାଇରସ୍‌ର ବ୍ୟାପକତାକୁ ରୋକିବା ସକାଶେ ବିସିସିଆଇ ପକ୍ଷରୁ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ସତର୍କତାମୂଳକ ପଦକ୍ଷେପ ନେବା ସକାଶେ ନିର୍ଦେଶାବଳୀ ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତ ଗସ୍ତରେ ଥିବା ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାକୁ ତା’ର ଶେଷ ଦୁଇଟି ଦିନିକିଆ ମ୍ୟାଚ୍‌ ବିନା ଦର୍ଶକରେ ଖେଳିବାକୁ ପଡ଼ିବ ବୋଲି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି। ବିଦେଶୀ ଖେଳାଳିମାନେ ଆଇପିଏଲ୍‌ରେ ଭାଗ ନେବାକୁ ଥିବା ବେଳେ ଭାରତ ସରକାର ଆସନ୍ତା ଏପ୍ରିଲ୍‌ ୧୫ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ଭିସାକୁ ବାତିଲ୍‌ କରିଦେଇଥିବାରୁ ଶେଷରେ ବିସିସିଆଇ ବିଶ୍ବର ସବୁଠାରୁ ଲୋକପ୍ରିୟ ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟ୍‌କୁ ୧୭ ଦିନ ବିଳମ୍ବରେ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି। ତେବେ ଦର୍ଶକମାନେ ଏପରି ନିଷ୍ପତ୍ତିରେ ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ଓ ସୋସାଲ୍‌ ମିଡିଆ ମାଧ୍ୟମରେ ନିଜର ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି।

ଅଷ୍ଟ୍ରେଲୀୟ ପେସର୍‌ଙ୍କୁ କୋରୋନା! ଯାଞ୍ଚ୍‌ ରିପୋର୍ଟକୁ ଅପେକ୍ଷା

କୋରୋନା ଭୂତାଣୁ ଡରରେ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ବରେ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ କ୍ରୀଡ଼ା ପ୍ରତିଯୋଗିତାକୁ ବାତିଲ୍‌ କରାଯାଉଥିବା ବେଳେ କେତେକ ସ୍ଥାନରେ ବିନା ଦର୍ଶକରେ ମୁକାବିଲା ଖେଳାଯିବା ସକାଶେ ନିର୍ଦେଶନାମା ଜାରି ହୋଇଛି। ସେହିପରି କେତେକ କ୍ରୀଡ଼ାବିତ୍‌ଙ୍କଠାରେ ମଧ୍ୟ ଏହି ଭୂତାଣୁ ଠାବ କରାଯାଇସାରିଛି। ଏବେ ଜଣେ କ୍ରିକେଟର୍‌ ଏଥିରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଥିବା ସନ୍ଦେହ କରାଯାଉଛି। ଏହି ଖେଳାଳି ଜଣକ ହେଉଛନ୍ତି ଅଷ୍ଟ୍ରେଲୀୟ ପେସର୍‌ କେନ୍‌ ରିଚାର୍ଡସନ୍‌। ତାଙ୍କ ଶରୀରରେ କୋରୋନା ଭୂତାଣୁ ରହିଥିବା ସନ୍ଦେହ କରାଯିବାରୁ ତାଙ୍କୁ ଦଳଠାରୁ ଅଲଗା ରଖାଯାଇଛି। ତେବେ ତାଙ୍କ ନମୁନାର ଯାଞ୍ଚ୍ ରିପୋର୍ଟକୁ ଅପେକ୍ଷା କରାଯାଇଛି। ଏହି କାରଣରୁ ତାଙ୍କୁ ଏଠାରେ ଖେଳାଯାଇଥିବା ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଓ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ୍‌ ଦିନିକିଆ ମ୍ୟାଚ୍‌ରୁ ବାଦ୍‌ ଦିଆଯାଇଛି। ତାଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଦଳରେ ପେସର୍‌ ସିନ୍‌ ଆବୋଟ୍‌ଙ୍କୁ ସାମିଲ୍‌ କରାଯାଇଛି।

ଲକ୍ଷ୍ନୌ, କୋଲକୋତା ମ୍ୟାଚ୍‌କୁ ଦର୍ଶକ ମନା: ଖାଲି ଷ୍ଟାଡିମ୍‌ରେ
ରୋଡ୍‌ ସେଫ୍‌ଟି ୱାର୍ଲ୍ଡ ସିରିଜ୍‌: ପୁଣି ହାରିଲା ୱେଷ୍ଟ୍‌ଇଣ୍ଡିଜ୍‌,

ଚଳିତ ରୋଡ୍‌ ସେଫ୍‌ଟି ୱାର୍ଲ୍ଡ ସିରିଜ୍‌ ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟ୍‌ରେ ବୁଧବାର ୱେଷ୍ଟ୍‌ଇଣ୍ଡିଜ୍‌ ଲିଜେଣ୍ଡ୍‌ସ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ତା’ର ଲଗାତର ଦ୍ବିତୀୟ ପରାଜୟ ବରଣ କରିଛି। ପୂର୍ବରୁ ଇଣ୍ଡିଆ ଲିଜେଣ୍ଡ୍‌ସଠାରୁ ପରାଜୟ ବରଣ କରିଥିବା ବ୍ରାଏନ୍‌ ଲାରାଙ୍କ ନେତୃତ୍ବାଧୀନ ଇଣ୍ଡିଜ୍‌ ଲିଜେଣ୍ଡ୍‌ସ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ନିଜର ପ୍ରଥମ ମ୍ୟାଚ୍‌ ଖେଳିଥିବା ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଲିଜେଣ୍ଡ୍‌ସ ଦଳଠାରୁ ୬ ୱିକେଟ୍‌ରେ ପରାସ୍ତ ହୋଇଛି। ଟସ୍‌ରେ ହାରି ପ୍ରଥମେ ବ୍ୟାଟିଂ କରିଥିବା ୱେଷ୍ଟ୍‌ଇଣ୍ଡିଜ୍‌ ୮ ୱିକେଟ୍‌ ହରାଇ ୧୪୩ ରନ୍‌ କରିଥିବା ବେଳେ ଜବାବରେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ମାତ୍ର ୪ଟି ୱିକେଟ୍‌ ହରାଇ ହାତରେ ୯ଟି ବଲ୍‌ ବାକି ଥିବା ବେଳେ ବିଜୟ ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ପହଞ୍ଚିଯାଇଥିଲା। ୨ଟି ୱିକେଟ୍‌ ସହ ମାତ୍ର ୩୦ଟି ବଲ୍‌ରେ ୬ଟି ଚୌକା ଓ ୨ଟି ଛକା ଜରିଆରେ ଅପରାଜିତ ୫୪ ରନ୍ କରିଥିବା ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକୀୟ ଅଲ୍‌ରାଉଣ୍ଡର୍‌ ଏଲ୍‌ବି ମର୍କେଲ୍‌ଙ୍କୁ ମ୍ୟାନ୍‌ ଅଫ୍‌ ଦ ମ୍ୟାଚ୍‌ ବିବେଚିତ କରାଯାଇଛି।

କୋରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୬୨: ଆଇପିଏଲ୍‌ ନେଇ
୨୦୨୧ ଆଇସିସି ମହିଳା ବିଶ୍ବକପ୍‌ର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କାର୍ଯ୍ୟସୂଚୀ

ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ଖେଳାଯିବାକୁ ଥିବା ମହିଳା ବିଶ୍ବକପ୍‌ ସକାଶେ ବୁଧବାର ଆୟୋଜକ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍‌ ପରିଷଦ (ଆଇସିସି) ପକ୍ଷରୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କାର୍ଯ୍ୟସୂଚୀ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି। ଏହି ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟ୍‌ଟି ଫେବ୍ରୁଆରୀ-ମାର୍ଚ୍ଚରେ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ୍‌ର ୬ଟି ଗ୍ରାଉଣ୍ଡ୍‌ରେ ଖେଳାଯିବ। ଏହି ୩୧ ମ୍ୟାଚ୍‌ ବିଶିଷ୍ଟ ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟ୍ ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ଫେବ୍ରୁଆରୀ ୬ ତାରିଖରେ ଆରମ୍ଭ ହେବ। ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ଆୟୋଜକ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ୍‌ର ମୁକାବିଲା ଗୋଟିଏ କ୍ବାଲିଫାୟର୍‌ ଦଳ ହେବ। ଏହି ମ୍ୟାଚ୍‌ଟି ଅକ୍‌ଲାଣ୍ଡ୍‌ର ଇଡେନ୍‌ ପାର୍କରେ ଖେଳାଯିବ। ଅକ୍‌ଲାଣ୍ଡ୍‌ ବ୍ୟତୀତ ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟ୍‌ର ମ୍ୟାଚ୍‌ଗୁଡ଼ିକ ହାମିଲଟନ୍‌, ତୌରଙ୍ଗା, ୱେଲିଂଟନ୍‌, କ୍ରାଏଷ୍ଟ୍‌ଚର୍ଚ୍ଚ ଓ ଡୁନେଡିନ୍‌ଠାରେ ଖେଳାଯିବ। ମାର୍ଚ୍ଚ ୭ ତାରିଖରେ କ୍ରାଏଷ୍ଟ୍‌ଚର୍ଚ୍ଚଠାରେ ଫ୍ଲଡ୍‌ଲାଇଟ୍‌ରେ ଫାଇନାଲ୍‌ ମ୍ୟାଚ୍‌ ଖେଳାଯିବ। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ମାର୍ଚ୍ଚ ୩ ଓ ୪ ତାରିଖରେ ଦୁଇଟି ସେମିଫାଇନାଲ୍‌ ତୌରଙ୍ଗା ଓ ହାମିଲଟନ୍‌ଠାରେ ଖେଳାଯିବାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ହୋଇଛି।

ମେରୀ କମ୍‌ ଏସିଆନ୍‌ ବକ୍ସିଂ ସେମିରେ ପହଞ୍ଚି ପାଇଲେ

ଭାରତର ପ୍ରମୁଖ ମହିଳା ବକ୍ସର୍‌ ଏମ୍‌ସି ମେରୀ କମ୍‌ ଆସନ୍ତା ଜୁଲାଇ-ଅଗଷ୍ଟରେ ଟୋକିଓରେ ଖେଳାଯିବାକୁ ଥିବା ଅଲିମ୍ପିକ୍ସରେ ଭାଗ ନେବା ସକାଶେ ଯୋଗ୍ୟତା ପାଇଛନ୍ତି। ରେକର୍ଡ ୬ ଥରର ବିଶ୍ବ ଚାମ୍ପିଅନ୍‌ ମେରୀ କମ୍‌ ଜୋର୍ଡାନ୍‌ରେ ଚାଲିଥିବା ଏସିଆନ୍‌ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ କ୍ବାଲିଫାୟର୍ସର ସେମିଫାଇନାଲ୍‌ରେ ପ୍ରବେଶ କରି ଏହି ଯୋଗ୍ୟତା ପାଇବା ସହ ପଦକ ମଧ୍ୟ ପକ୍କା କରିଛନ୍ତି। ଲଣ୍ଡନ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସରେ ବ୍ରୋଞ୍ଜ୍‌ ପଦକ ପାଇଥିବା ମେରୀ କମ୍‌ ଦ୍ବିତୀୟ ଥର ପାଇଁ ଏହି ଚାରିବର୍ଷିଆ କ୍ରୀଡ଼ା ମହାକୁମ୍ଭରେ ଭାଗ ନେବେ। ଚଳିତ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ମେରୀ କମ୍‌ ୫୧ କିଗ୍ରା ବର୍ଗରେ କ୍ବାର୍ଟର୍‌ ଫାଇନାଲ୍‌ ମୁକାବିଲାରେ ଫିଲିପାଇନ୍ସ ପ୍ରତିଦ୍ବନ୍ଦ୍ବୀ ଆଇରିଶ୍‌ ମାଗ୍‌ନୋଙ୍କୁ ୫-୦ରେ ପରାସ୍ତ କରିଛନ୍ତି।



ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ