ଖେଳକୁଦ

ଚୀନକୁ ହରାଇ ଫ୍ରାନ୍ସର କ୍ବାର୍ଟର ଫାଇନାଲ ପ୍ରବେଶ

ଇତିହାସ ରଚିଲା ଫ୍ରାନ୍ସ। ଦୀର୍ଘ ୨୮ ବର୍ଷ ପରେ ହକି ବିଶ୍ୱକପ୍‌ ଖେଳୁଥିବା ଫ୍ରାନ୍ସ ଭୁବନେଶ୍ବରର କଳିଙ୍ଗ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ଇତିହାସ ରଚିଛି। ସ୍ଥାନୀୟ କଳିଙ୍ଗ ଷ୍ଟାଡିୟମ ଠାରେ ଚାଲିଥିବା ଚତୁର୍ଦ୍ଦଶ ବିଶ୍ବକପ୍‌ର ତ୍ରୟୋଦଶ ଦିନରେ ସୋମବାର ଖେଳାଯାଇଥିବା ଦ୍ବିତୀୟ କ୍ରସଓଭର ମ୍ୟାଚରେ ବିଶ୍ବକପ୍‌ରେ ପଦାର୍ପଣ କରିଥିବା ଚୀନକୁ ୧-୦ରେ ହରାଇ ଫ୍ରାନ୍ସ କ୍ବାର୍ଟର ଫାଇନାଲ ବର୍ଥ ବୁକ୍‌ କରିଛି। ଦୁଇ ଦଳ ମଧ୍ୟରେ ମ୍ୟାଚଟି ବେଶ୍‌ ସଂଘର୍ଷପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଥିଲେ ହେଁ ଶେଷରେ ଫ୍ରାନ୍ସ ବାଜି ମାରିନେଇଛି। ତେବେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ହକି ବିଶ୍ବକପ୍‌ ଖେଳୁଥିବା ଚୀନ ଆରମ୍ଭରୁ ଶେଷ ଯାଏ ଲଢ଼ୁଆ ଖେଳ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିବାରୁ ଦର୍ଶକ ଏହାକୁ ବେଶ୍‌ ପ୍ରଶଂସା କରିଛନ୍ତି। ଫ୍ରାନ୍ସ କ୍ୱାର୍ଟର ଫାଇନାଲ୍‌ରେ ବିଶ୍ୱର ନଂ ୧ ଦଳ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ଭେଟିବ।

ଭାରତକୁ ମିଳିଲା କ୍ବାର୍ଟର ଫାଇନାଲ ଏଣ୍ଟ୍ରି: କାନାଡ଼ାକୁ ୫-୧ରେ

ଚଳିତ ହକି ବିଶ୍ବକପ୍‌ର ଆୟୋଜକ ରାଷ୍ଟ୍ର ଭାରତ ଏହାର ଅନ୍ତିମ ଲିଗ୍‌ ମ୍ୟାଚରେ କାନାଡ଼ାକୁ ହରାଇ କ୍ବାର୍ଟର ଫାଇନାଲରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛି। ଏହା ଭାରତୀୟ ହକିପ୍ରେମୀଙ୍କ ମନରେ ଆନନ୍ଦର ଲହରି ଖେଳାଇ ଦେଇଛି। ଭୁବନେଶ୍ବରସ୍ଥିତ କଳିଙ୍ଗ ଷ୍ଟାଡିଅମ ଠାରେ ଶନିବାର ଖେଳାଯାଇଥିବା ପୁଲ୍‌ ସି’ର ଦ୍ବିତୀୟ ମ୍ୟାଚରେ ଭାରତ କାନାଡ଼ାକୁ ୫-୧ ଗୋଲ ବ୍ୟବଧାନରେ ପରାସ୍ତ କରି ୭ ପଏଣ୍ଟ ସହ ପୁଲ୍‌ ସି’ର ଶୀର୍ଷରେ ରହିବା ସାଙ୍ଗକୁ କ୍ବାର୍ଟର ଫାଇନାଲ ବର୍ଥ ବୁକ୍‌ କରିଛି। ଖେଳର ଚତୁର୍ଥ କ୍ବାର୍ଟରରେ ଭାରତ ଗୋଲ୍ ବର୍ଷା କରି ଏହି ସଫଳତା ପାଇଛି। ଏହି ପୁଲ୍‌ର ଅନ୍ୟତମ କ୍ବାର୍ଟର ଫାଇନାଲ ଦାବିଦାର ତଥା ବିଶ୍ବ ନମ୍ବର ୩ ବେଲ୍‌ଜିଅମ ସହ ଭାରତର ପଏଣ୍ଟ ସମାନ ଥିଲେ ହେଁ ଗୋଲ୍‌ ବ୍ୟବଧାନ ଆଧାରରେ ଭାରତ ପୁଲ୍‌ ଟପ୍ପର ହୋଇଛି।

ଅଲିମ୍ପିକ୍‌ ଚାମ୍ପିଅନ୍‌ ଆର୍ଜେଣ୍ଟିନାକୁ ମାତ୍‌ ଦେଲା ଫ୍ରାନ୍ସ: ସ୍ପେନ୍‌ର

ଚଳିତ ହକି ବିଶ୍ବକପ୍‌ରେ ପୁଲ୍‌ ଏ’ର ଏକ ରୋମାଞ୍ଚକର ମୁକାବିଲାରେ ଫ୍ରାନ୍ସ ଅଲିମ୍ପିକ୍‌ ଚାମ୍ପିଅନ୍‌ ଆର୍ଜେଣ୍ଟିନାକୁ ୫-୩ ଗୋଲ୍‌ରେ ପରାସ୍ତ କରି କ୍ରସଓଭର ମ୍ୟାଚ୍‌ ଖେଳିବା ପାଇଁ ଯୋଗ୍ୟତା ହାସଲ କରିଛି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଆର୍ଜେଣ୍ଟିନା ପୁଲ୍‌ ଏ’ରୁ ପରାଜୟ ସତ୍ତ୍ବେ ୬ ପଏଣ୍ଟ ପାଇ ଶୀର୍ଷ ଦଳ ଭାବେ ସିଧାସଳଖ କ୍ବାର୍ଟର ଫାଇନାଲ୍‌କୁ ଉନ୍ନୀତ ହୋଇଛି। ପୁଲ୍‌ ଏ’ର ଆଉ ଏକ ମୁକାବିଲାରେ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ ୨ଟି ଗୋଲ ବରଣ କରିବା ସତ୍ତ୍ବେ ମ୍ୟାଚ୍‌କୁ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କରି ୨-୨ରେ ସ୍ପେନ୍‌ ସହ ମ୍ୟାଚ୍‌ ଡ୍ର କରିଛି। ଫଳରେ ସ୍ପେନ୍‌ ପୁଲ୍‌ରେ ୩ଟି ମ୍ୟାଚ୍‌ ଖେଳି ୨ଟି ଡ୍ର’ରୁ ୨ ପଏଣ୍ଟ ପାଇ ୪ର୍ଥ ସ୍ଥାନରେ ରହିବାରୁ ପ୍ରଥମ ଦଳ ଭାବେ ପ୍ରତିଯୋଗତାରୁ ବାଦ୍‌ ପଡ଼ିଛି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ୍‌ ୪ ପଏଣ୍ଟ ପାଇବା ସତ୍ତ୍ବେ ଗୋଲ୍‌ ବ୍ୟବଧାନରେ ଫ୍ରାନ୍ସଠାରୁ ପଛରେ ରହି ତୃତୀୟ ଦଳ ଭାବେ କ୍ରସଓଭର ମ୍ୟାଚ୍‌ ଖେଳିବାକୁ ଯୋଗ୍ୟତା ହାସଲ କରିଛି।

ପୂଜାରା-ଦ୍ରାବିଡ଼ଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଦୈବସଂଯୋଗର ସମନ୍ବୟ

୨୦୧୨ରେ ରାହୁଲ ଦ୍ରାବିଡ଼ ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟରୁ ଅବସର ଘୋଷଣା ପରେ ଚେତେଶ୍ବର ପୂଜାରା ଆପାତତଃ ସେହି ସ୍ଥାନରେ ବ୍ୟାଟିଂ କରି ଆସୁଛନ୍ତି। ଜଣେ ସ୍ପେଶାଲିଷ୍ଟ ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ ଭାବେ ପୂଜାରା ନିଜକୁ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ମଧ୍ୟ କରିଛନ୍ତି। ମାତ୍ର ବିଦେଶ ମାଟିରେ ବେଳେ ବେଳେ ପୂଜାରାଙ୍କ ପ୍ରଦର୍ଶନକୁ ନେଇ ସମାଲୋଚନା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ଏଥିପାଇଁ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କୁ କେତେଥର ଦଳଠାରୁ ଦୂରେଇ ରହିବାକୁ ପଡ଼ିଛି। ଏହିପରି ଏକ ସ୍ଥିତିରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ବିପକ୍ଷରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଟେଷ୍ଟ ସିରିଜର ପ୍ରଥମ ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ପୂଜାରା ଶତକ ହାସଲ କରି ଭାରତର ସମ୍ମାନ ବଜାୟ ରଖିବା ପରେ ଏକ ପରିସଂଖ୍ୟାନ ରିପୋର୍ଟ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟରେ ଏକ ଅବଦାନ ଛାଡ଼ି ଯାଇଥିବା ଦ୍ରାବିଡଙ୍କ ରାସ୍ତାରେ ପୂଜାରା ଅଗ୍ରସର ହେଉଥିବା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି।

ଆଡିଲେଡ୍‌ ଟେଷ୍ଟ୍‌ରେ ଶତକ କରି ଭାରତର ମାନ ରଖିଲେ


ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ


କରେନ୍ସି କନଭର୍ଟର

ସବୁଠାରୁ ମୂଲ୍ୟବାନ ପୁସ୍ତକ
୨୦୧୦ ମସିହାରେ ଗୋଟିଏ ପୁସ୍ତକ ନିଲାମ ହେଲା। ତାହାର ମୂଲ୍ୟ ୧୧.୫ ମିଲିୟନ ଡଲାର ଅର୍ଥାତ୍‌ ଭାରତୀୟ ମୁଦ୍ରାରେ ୭୬ କୋଟି ୫୬ ଲକ୍ଷ ୬୯ ହଜାର ୪୨୫ କୋଟି ଟଙ୍କା ରହିଥିଲା। ଏ ପୁସ୍ତକ ହେଉଛି ଜନ୍ ଜେମସ୍ ଅଡୁବନଙ୍କର ‘ବାର୍ଡ୍‌ସ ଅଫ ଆମେରିକା’। ୧୮୨୭-୧୮୩୮ ଏହି ୧୧ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଅଡୁବନ୍ ଏହି ପୁସ୍ତକ ରଚନା କରିଥିଲେ। ବାସ୍ତବରେ ଏଥିରେ ଆମେରିକାର ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରଜାତିର ଚଢ଼େଇଙ୍କ ସମ୍ପର୍କରେ ତଥ୍ୟ ଏବଂ ଚଢ଼େଇଙ୍କର ଚିତ୍ର ରହିଛି। ଆମେରିକାରେ ଏହାର ମୁଦ୍ରଣ ସମ୍ଭବ ନ ହେବାରୁ ଲେଖକ ଇଂଲଣ୍ଡ ଆସି ଏହା ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ। ହାତ ତିଆରି କାଗଜରେ ମୁଦ୍ରିତ ଏହି ପୁସ୍ତକରେ ପ୍ଳେଟ ମାଧ୍ୟମରେ ଚଢ଼େଇଙ୍କ ଚିତ୍ର ମୁଦ୍ରଣ କରାଯାଇ ହାତରେ ରଂଗ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଏହାର ସମୁଦାୟ ୨୦୦ ପୁସ୍ତକ ମୁଦ୍ରିତ ହୋଇଥିଲା।

ଜନମତ

ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଭକ୍ତଙ୍କ ଦର୍ଶନକୁ ଶୃଙ୍ଖଳିତ ଓ ବ୍ୟବସ୍ଥିତ କରିବା ନିମନ୍ତେ ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦେଶ କ୍ରମେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଧାଡ଼ି ଦର୍ଶନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ସହ ଆପଣ ଏକମତ ତ ?