ଖେଳକୁଦ

୭ ଇଂଲିଶ୍ କ୍ରିକେଟର୍‌ଙ୍କୁ କୋରୋନା, ପାକିସ୍ତାନ ସିରିଜ୍ ପାଇଁ

ଦୁଇ ଦିନ ପରେ ଇଂଲଣ୍ଡର ପାକିସ୍ତାନ ବିପକ୍ଷ ଘରୋଇ ଦିନିକିଆ ସିରିଜ୍ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଥିଲେ ହେଁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଘରୋଇ ଦଳର ସିନିୟର୍ ଟିମ୍ ଏହି ସିରିଜରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିପାରିବ ନାହିଁ। କାରଣ ଦଳର ୭ ଜଣ ଖେଳାଳି କୋରୋନା ପଜିଟିଭ୍ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଥିବାରୁ ସବୁ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ସେଲ୍ଫ ଆଇସୋଲେସନରେ ରହିବାକୁ ପଡ଼ିଛି। ତେଣୁ ପାକିସ୍ତାନ ବିପକ୍ଷ ସିରିଜ୍ ପାଇଁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ଏକ ନୂଆ ଦଳ ଖୁବଶୀଘ୍ର ଚୟନ କରାଯିବ ବୋଲି ଇଂଲଣ୍ଡ ଓ ୱେଲ୍ସ କ୍ରିକେଟ୍ ବୋର୍ଡ (ଇସିବି) ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି। ଇସିବି ଦେଇଥିବା ସୂଚନାନୁସାରେ, ପାକିସ୍ତାନ ବିପକ୍ଷ ରୟାଲ୍ ଲଣ୍ଡନ୍ ଦିନିକିଆ ଓ ଦ ଭିଟାଲିଟି ଟି-୨୦ ସିରିଜ୍ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ କାର୍ଯ୍ୟସୂଚୀ ଅନୁସାରେ ଖେଳାଯିବ। ଦଳର ପ୍ରମୁଖ ଅଲରାଉଣ୍ଡର୍ ବେନ୍ ଷ୍ଟୋକ୍ସ ଦଳକୁ ଫେରିବେ ଓ ତାଙ୍କ ନେତୃତ୍ବରେ ଏକ ନୂଆ ଦଳ ଖୁବଶୀଘ୍ର ଚୟନ କରାଯିବ। ଇଂଲଣ୍ଡ ଜନସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ, ୱେଲ୍ସ ଜନସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ଓ ବ୍ରିଷ୍ଟଲ୍ ଜନସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗର ମିଳିତ ସହଯୋଗରେ ସମସ୍ତ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସେଲ୍ଫ ଆଇସୋଲେସନ୍‌ରେ ଗତ ଜୁଲାଇ ୪ ତାରିଖଠାରୁ ରହିଛନ୍ତି। ସଂକ୍ରମିତ ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଖେଳାଳିମାନେ ଯୁକ୍ତରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ବାରା ଲାଗୁ ହୋଇଥିବା ସମସ୍ତ କ୍ବାରେଣ୍ଟାଇନ ନିୟମ ଅନୁସରଣ କରୁଛନ୍ତି ବୋଲି ଇସିବି ପକ୍ଷରୁ ଜାରି ଏକ ବିବୃତିରେ କୁହାଯାଇଛି।

ୟୁରୋ ୨୦୨୦ ସେମିରେ ଇଟାଲୀ: ୱେମ୍ବଲିରେ ସ୍ପେନକୁ

ଚଳିତ ୟୁରୋ ୨୦୨୦ ସେମିଫାଇନାଲରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛି ଇଟାଲୀ। ଶୁକ୍ରବାରଠାରୁ ପ୍ରତିଯୋଗିତାର କ୍ବାର୍ଟର୍ ଫାଇନାଲ୍ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ପ୍ରଥମ ମ୍ୟାଚରେ ସ୍ପେନ୍ ପ୍ରତିପକ୍ଷ ସ୍ବିଜରଲାଣ୍ଡକୁ ହରାଇ ପ୍ରଥମ ଟିମ୍ ଭାବେ ସେମିଫାଇନାଲରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥିଲା। ଏହାପରେ ଇଟାଲୀ ପ୍ରତିପକ୍ଷ ବେଲଜିୟମକୁ ୨-୧ ଗୋଲରେ ପରାସ୍ତ କରି ଦ୍ବିତୀୟ ଦଳ ଭାବେ ସେମିରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ଏଥିସହ ବିଶ୍ବର ଏକ ନମ୍ବର ଦଳ ବେଲଜିୟମକୁ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରୁ ବିଦାୟ ନେବାକୁ ପଡ଼ିଛି। ବିଜୟୀ ଇଟାଲୀ ପକ୍ଷରୁ ଦୁଇଟିଯାକ ଗୋଲ୍ ପ୍ରଥମାର୍ଦ୍ଧ ଖେଳରେ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ପ୍ରଥମାର୍ଦ୍ଧ ପରେ ଖେଳାଯାଇଥିବା ଷ୍ଟପେଜ୍ ଟାଇମରେ ଏକମାତ୍ର ଗୋଲଟି ବେଲଜିୟମ୍ ପକ୍ଷରୁ ସ୍କୋର୍ ହୋଇଥିଲା। ଏଥିସହ ରୋବର୍ଟୋ ମାନସିନିଙ୍କ ଦଳ କ୍ରମାଗତ ତ୍ରୟୋଦଶ ମ୍ୟାଚରେ ବିଜୟୀ ହେବା ସହ ତା’ର ଅପରାଜେୟ ଧାରାକୁ ୩୨ତମ ମ୍ୟାଚରେ ପହଞ୍ଚାଇଛି। ସେମିଫାଇନାଲରେ ଇଟାଲୀ ଆସନ୍ତା ମଙ୍ଗଳବାର ଲଣ୍ଡନର ୱେମ୍ବଲି ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ସ୍ପେନକୁ ଭେଟିବ। ଶୁକ୍ରବାର ମ୍ୟାଚରେ ବିଜୟୀ ହେବା ପରେ ୟୁରୋପିଆନ୍ ଚାମ୍ପିଅନଶିପ୍ କ୍ବାଲିଫାୟର୍ସ ଓ ଫାଇନାଲ୍ସ ସମେତ ଇଟାଲୀ ରେକର୍ଡ ପଞ୍ଚଦଶ ବିଜୟ ହାସଲ କରିଛି।

କୋପା ଆମେରିକା କ୍ବାର୍ଟର୍ ଫାଇନାଲ୍: ଶୁଟଆଉଟରେ ଜିତିଲା

ଚଳିତ କୋପା ଆମେରିକା ଫୁଟବଲ୍ ଚାମ୍ପିଅନଶିପରେ କ୍ବାର୍ଟର୍ ଫାଇନାଲ୍ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଶୁକ୍ରବାରଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଏଥିରେ ବିଜୟୀ ହୋଇ ପେରୁ ଓ ବ୍ରାଜିଲ ସେମିକୁ ଉନ୍ନୀତ ହୋଇଛନ୍ତି। ପ୍ରତିଯୋଗିତାର ପ୍ରଥମ ଦୁଇଟି କ୍ବାର୍ଟର୍ ଫାଇନାଲ୍ ବେଶ୍ ଘଟଣାବହୁଳ ଥିଲା। ବିଶେଷକରି ପେରୁ ଓ ପାରାଗୁଏ ମଧ୍ୟରେ ଖେଳାଯାଇଥିବା ମ୍ୟାଚର ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ସମୟ ମଧ୍ୟ ଉଭୟ ଦଳ ୩ଟି ଲେଖାଏଁ ଗୋଲ୍ ଦେବାରୁ ମ୍ୟାଚଟି ବରାବର ସ୍ଥିତିରେ ଶେଷ ହୋଇଥିଲା। ତେଣୁ ପେନାଲଟି ଶୁଟଆଉଟର ସହାୟତା ନିଆଯାଇଥିଲା, ଯେଉଁଥିରେ ୪ଟି ଗୋଲ୍ କରି ପେରୁ ଶେଷ ୪ଟି ଦଳରେ ସାମିଲ୍ ହୋଇଥିଲା। ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ସମୟର ପ୍ରଥମାର୍ଦ୍ଧ ଖେଳରେ ୧୧ତମ ମିନିଟରେ ପାରାଗୁଏର ଗୁସ୍ତାଭୋ ଗୋମେଜ୍ ପ୍ରଥମ ଗୋଲ୍ ଦେଇଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ୨୧ତମ ମିନିଟରେ ଗୋମେଜ୍ ଆତ୍ମଘାତୀ ଗୋଲ୍ କରିବା ଫଳରେ ସ୍ଥିତି ବରାବର ହୋଇଥିଲା। ପରେ ୪୦ତମ ମିନିଟ୍ରେ ଜିଆନଲୁକା ଲାପାଡୁଲା ଦ୍ବିତୀୟ ଗୋଲ୍ ଦେବା ଫଳରେ ପ୍ରଥମାର୍ଦ୍ଧ ଖେଳ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ପେରୁ ୨-୧ରେ ଆଗୁଆ ରହିଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଦ୍ବିତୀୟାର୍ଦ୍ଧ ଖେଳରେ ୫୪ତମ ମିନିଟରେ ପାରାଗୁଏର ଜୁନିଅର୍ ଆଲୋନ୍ସୋ ଓ ୮୦ତମ ମିନିଟରେ ପେରୁର ୟୋଶିମାର୍ ୟୋତୁନ୍ ଗୋଲ୍ ଦେବା ଫଳରେ ପେରୁ ୩-୨ରେ ଆଗୁଆ ରହିଥିଲା। କିନ୍ତୁ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ସମୟର ଶେଷ ମିନିଟ ଅର୍ଥାତ୍ ୯୦ତମ ମିନିଟରେ ଗାବ୍ରିଏଲ୍ ଆଭାଲୋସ୍ ପାରାଗୁଏ ପକ୍ଷରୁ ୩ୟ ଗୋଲ୍ ଦେଇ ସ୍ଥିତିକୁ ବରାବର କରିଥିଲେ।

ୟୁରୋ କପ: ସ୍ବିଜରଲାଣ୍ଡକୁ ହରାଇ ସେମିରେ ସ୍ପେନ

ୟୁରୋ କପର ପ୍ରଥମ କ୍ବାର୍ଟର ଫାଇନାଲରେ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ସ୍ପେନ୍ ପେନାଲ୍ଟି ଶୁଟଆଉଟରେ ସ୍ବିଜରଲାଣ୍ଡକୁ ହରାଇ ସେମିଫାଇନାଲରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛି। ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ସମୟ ଓ ଅତିରିକ୍ତ ସମୟରେ ଦୁଇ ଦଳ ମଧ୍ୟରେ ମ୍ୟାଚ ୧-୧ରେ ବରାବର ରହିବା ପରେ ପେନାଲ୍ଟିରେ ସ୍ପେନ ୩-୧ରେ ବିଜୟୀ ହୋଇଛି। ସ୍ବିଜରଲାଣ୍ଡ ପକ୍ଷରୁ ଗାଭ୍ରାନୋଭିକ ପେନାଲ୍ଟିର ପ୍ରଥମ ଗୋଲ କରି ଦଳକୁ ୧-୦ରେ ଆଗୁଆ କରାଇଥିଲେ। ଏହା ପରେ ସ୍ପେନ ପକ୍ଷରୁ ଡାନି ଆଲମୋ ଗୋଲ କରି ମ୍ୟାଚକୁ ୧-୧ ସମାନ ସ୍ତରକୁ ଆଣିଥିଲେ। ମାତ୍ର ସ୍ବିଜରଲାଣ୍ଡ ପକ୍ଷରୁ ଶ୍ଚାରଙ୍କ ଷ୍ଟ୍ରୋକକୁ ସ୍ପେନ ଗୋଲକିପର ଅଟକାଇ ସବୁ ଓଲଟପାଲଟ କରି ଦେଇଥିଲେ। ଏହାପରେ ରଡ୍ରିଙ୍କ ଆଉ ଏକ ପେନାଲ୍ଟି ଶଟକୁ ସ୍ପେନ ଗୋଲ କିପର ଅଟକାଇ ମ୍ୟାଚର ହିରୋ ଭୂମିକାରେ ଅମତୀର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଥିଲେ। ସ୍ପେନ ପକ୍ଷରୁ ମୋରେନ ଦ୍ବିତୀୟ ଓ ଓର୍ଜାବାଲ ୩ୟ ଗୋଲ କରି ଦଳକୁ ପେନାଲ୍ଟି ଶୁଟଆଉଟରେ ୩-୧ରେ ବିଜୟୀ କରାଇଥିଲେ।

ଟି-୨୦ ସିରିଜ୍ ବରାବର କଲା ଇଣ୍ଡିଜ୍: ଶନିବାର ନିର୍ଣ୍ଣାୟକ

ଚଳିତ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ବିପକ୍ଷ ଟି-୨୦ ସିରିଜର ଚତୁର୍ଥ ମ୍ୟାଚକୁ ୨୧ ରନରେ ଜିତି ଘରୋଇ ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ୍ ସିରିଜକୁ ୨-୨ରେ ବରାବର କରିଛି। ଫଳରେ ଆସନ୍ତା ଶନିବାର ଏଠାରେ ଖେଳାଯିବାକୁ ଥିବା ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ଟି-୨୦ ମ୍ୟାଚଟି ଉଭୟ ଦଳ ପାଇଁ କର ବା ମର ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। ଗୁରୁବାର ମ୍ୟାଚରେ ପ୍ରଥମେ ବ୍ୟାଟିଂ ପାଇଁ ଆମନ୍ତ୍ରଣ ପାଇଥିବା ଇଣ୍ଡିଜ୍ ୬ ୱିକେଟରେ ୧୬୭ ରନ୍ କରିଥିଲା। ଦଳ ପକ୍ଷରୁ ଅଧିନାୟକ କାଇରନ୍ ପୋଲାର୍ଡ ମାତ୍ର ୨୫ଟି ବଲରେ ଅପରାଜିତ ୫୧ ରନ୍ କରିଥିଲେ। ତାଙ୍କର ଏହି ଧୂଆଁଧାର ଇନିଂସରେ ୨ଟି ଚୌକା ଓ ୫ଟି ଛକା ରହିଥିଲା। ସେହିପରି ଓପନର ଲେଣ୍ଡଲ ସିମନ୍ସ ୩୪ଟି ବଲ୍ ଖେଳି ୪ଟି ଲେଖାଏଁ ଚୌକା ଓ ଛକା ଜରିଆରେ ୪୭ ରନ୍ କରିଥିଲେ। ଏହାଛଡ଼ା ଫାବିଆନ୍ ଆଲେନ୍ ୧୩ ବଲ୍ ଖେଳି ୨ଟି ଚୌକା ଓ ଗୋଟିଏ ଛକା ସହ ଅପରାଜିତ ୧୯ ରନ୍ କରିବା ସହ ପୋଲାର୍ଡଙ୍କ ସହ ସପ୍ତମ ୱିକେଟ୍ ପାଇଁ ଅବିଭାଜିତ ୬୬ ରନ୍ ଯୋଡ଼ିଥିଲେ। ଆହୁରି ୱିକେଟକିପର୍ ନିକୋଲାସ୍ ପୂରନ୍ ୨ଟି ଚୌକା ସହ ୧୬ ରନ୍ କରିଥିଲେ। ଭ୍ରମଣକାରୀ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ପକ୍ଷରୁ ଜର୍ଜ ଲିଣ୍ଡେ ଓ ତବରେଜ୍ ସାମସୀ ୨ଟି ଲେଖାଏଁ ଏବଂ ଆନରିଚ୍ ନୋର୍ଜେ ଓ କାଗିସୋ ରବାଡା ଗୋଟିଏ ଲେଖାଏଁ ୱିକେଟ୍ ନେଇଥିଲେ।

କୋପା ଆମେରିକା କ୍ବାର୍ଟର ଲାଇନଅପ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ

କୋପା ଆମେରିକା ୨୦୨୦ର କ୍ବାର୍ଟର ଫାଇନାଲ ଲାଇନଅପ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ହୋଇଛି। ଆସନ୍ତା ଶନିବାର ଓ ରବିବାର ଦୁଇଟି ଲେଖାଏଁ କ୍ବାର୍ଟର ଫାଇନାଲ ମ୍ୟାଚ ଖେଳାଯିବାକୁ ସ୍ଥିର ହୋଇଛି। ଲିଗ ପର୍ଯ୍ୟାୟର ଶେଷ ଦିନରେ ଆର୍ଜେଣ୍ଟିନା ୪-୧ ଗୋଲରେ ବଲିଭିଆକୁ ହରାଇ କ୍ବାର୍ଟର ଦୌଡ଼ରୁ ବଞ୍ଚିତ କରିଛି। ଆର୍ଜେଣ୍ଟିନା ପୂର୍ବରୁ କ୍ବାର୍ଟର ଫାଇନାଲ ପାଇଁ ଯୋଗ୍ୟତା ହାସଲ କରି ସାରିଥିଲା ବେଳେ ଶେଷ ଲିଗ ମ୍ୟାଚ ଜିତି ପୂରା ୧୦ ପଏଣ୍ଟ ପାଇ ଗ୍ରୁପ ଏ’ରୁ ଶୀର୍ଷ ଦଳ ଭାବେ କ୍ବାର୍ଟର ଫାଇନାଲକୁ ଉନ୍ନୀତ ହୋଇଛି। ଦଳର ଷ୍ଟାର ଖେଲାଳି ଲିଓନେଲ ମେସି ଜାତୀୟ ଦଳ ପାଇଁ ୧୪୮ତମ ମ୍ୟାଚ ଖେଳି ଦେଶର ସର୍ବାଧିକ ମ୍ୟାଚ ଖେଳିବାର ରେକର୍ଡ କରିଛନ୍ତି। ଏଥିସହ ଆର୍ଜେଣ୍ଟିନା ରବିବାର ଇକ୍ୟୁଏଡର ବିପକ୍ଷରେ କ୍ବାର୍ଟର ଫାଇନାଲ ମ୍ୟାଚ ଖେଳିବାକୁ ଯାଉଛି।

ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ ପ୍ରଥମ ଆଇସିସି ବିଶ୍ବ ଟେଷ୍ଟ ଚାମ୍ପିଅନ ଭାରତ

ଇତିହାସ ରଚିଲା ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ। ଭାରତକୁ ୮ ୱିକେଟରେ ହରାଇ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ ପ୍ରଥମ ଆଇସିସି ବିଶ୍ବ ଟେଷ୍ଟ ଚାମ୍ପିଅନ ହୋଇଛି। ୧୪୪ ବର୍ଷର ଟେଷ୍ଟ ଇତିହାସରେ ପ୍ରଥମ କରି ଅନୁଷ୍ଠିତ ଆଇସିସି ବିଶ୍ବ ଟେଷ୍ଟ ଚାମ୍ପିଅନଶିପ (ଡବ୍ଲୁଟିସି) ମେଗା ଇଭେଣ୍ଟରେ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ ବିଜେତା ହୋଇ ଇତିହାସ ରଚିଛି। ସାଉଥାମ୍ପଟନରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଫାଇନାଲ ମ୍ୟାଚରେ ବର୍ଷା ବାଧକ ସାଜିଥିଲେ ବି ରିଜର୍ଭ ଡେ’ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଜରିଆରେ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ ଅନ୍ତିମ ଦିନର ଅନ୍ତିମ ସେସନ ଖେଳରେ ଭାରତକୁ ହରାଇ ସମ୍ମାନଜନକ ଟାଇଟଲ ହାସଲ କରିଛି। ୧୮୭୭ ମସିହାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟରେ ପ୍ରଥମ କରି ଏପରି ଏକ ବିଶ୍ବ ଟେଷ୍ଟ ଚାମ୍ପିଅନଶିପ ୨୦୧୯ରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ୨ ବର୍ଷରେ ୬୦ଟି ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚ ଖେଳାଯାଇ ଶେଷ ହୋଇଥିଲା ବେଳେ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ ପ୍ରଥମ ବିଶ୍ବ ଟେଷ୍ଟ ଚାମ୍ପିଅନ ହେବାର ସୌଭାଗ୍ୟ ଲାଭ କରିଛି। ଅନ୍ତିମ ଦିନରେ ମାତ୍ର ୧୩୯ ରନର ବିଜୟ ଲକ୍ଷ୍ୟକୁ ପିଛା କରି ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ ୨ ୱିକେଟ ହରାଇ ୧୪୦ ରନ କରି ହାସଲ କରି ନେଇଛି। ବ୍ୟାଟିଂ, ବୋଲିଂ, ଫିଲ୍ଡିଂ ପରି ସବୁ ବିଭାଗରେ ଭାରତକୁ ମାତ ଦେଇ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ ଏହି ବଡ଼ ସଫଳତା ପାଇଛି। ଦୀର୍ଘ ଦୁଇ ଦଶନ୍ଧି ପରେ ନୁଜିଲାଣ୍ଡ ଆଇସିସି ଟ୍ରଫି ହାସଲ କରିଥିଲା ବେଳେ ଭାରତ ୨୦୧୩ ପରେ ଆଉ କୌଣସି ଆଇସିସି ଟ୍ରଫି ଜିତିବାରେ ବିଫଳ ହୋଇ ନକରାତ୍ମକ ରାସ୍ତାରେ ଆଗକୁ ବଢ଼ୁଛି। ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡର ଯୁବ ପେସର୍ କାଇଲ୍ ଜେମିସନ ଘାତକ ବୋଲିଂ କରି ପ୍ରଥମ ଇନିଂସରେ ୫ଟି ଓ ଇନିଂସରେ ୨ଟି ୱିକେଟ ନେଇଥିବାରୁ ତାଙ୍କୁ ପ୍ଲେୟର୍ ଅଫ୍ ଦ ମ୍ୟାଚ୍ ବିବେଚିତ କରାଯାଇଛି।

ଡବ୍ଲୁଟିସି ଫାଇନାଲ: ରୋମାଞ୍ଚକର ସ୍ଥିତିରେ ଭାରତ-ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ

ସାଉଥାମ୍ପଟନ: ବିଶ୍ବ ଟେଷ୍ଟ ଚାମ୍ପିଅନଶିପର ଫାଇନାଲ ମ୍ୟାଚଟି ରୋମାଞ୍ଚକର ସ୍ଥିତିରେ ଉପନୀତ ହୋଇଛି। ବର୍ଷା ପାଇଁ ମ୍ୟାଚ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ହେବା ସତ୍ତ୍ବେ ପୁଣି ଦୁଇ ଦଳ ମଧ୍ୟରେ ଜୋରଦାର ସଂଘର୍ଷ ମ୍ୟାଚରେ ରୋମାଞ୍ଚ ଭରିଛି। ଅନିଶ୍ଚିତ ଖେଳ କ୍ରିକେଟରେ ଅନ୍ତିମ ଦିନରେ ମ୍ୟାଚ ଫୈସଲା ସମ୍ଭାବନାକୁ ଏଡ଼ାଇ ଦିଆଯାଇ ନ ପାରେ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି। ପଞ୍ଚମ ଦିନରେ ଭାରତୀୟ ଦଳ ଦୁଇ ଓପନରଙ୍କ ୱିକେଟ ହରାଇ ଦ୍ବିତୀୟ ଇନିଂସରେ ୬୪ ରନ କରିଛି। ଫଳରେ ପ୍ରଥମ ଇନିଂସରେ ୩୨ ରନ ପଛରେ ଥିବା ଭାରତ ହାତରେ ୮ ୱିକେଟ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖି ୩୨ ରନରେ ଆଗୁଆ ହୋଇଛି। ରୋହିତ ଶର୍ମା ୩୦ ଓ ଶୁବମନ ଗିଲ ୮ ରନ କରି ଆଉଟ ହୋଇଛନ୍ତି। ଷ୍ଟମ୍ପ ଅପସାରଣ ବେଳକୁ ଚେତେଶ୍ବର ପୂଜାରା ୧୨ ଓ ଅଧିନାୟକ ବିରାଟ କୋହଲି ୮ ରନ କରି ଅପରାଜିତ ରହିଛନ୍ତି। ଭାରତର ପତନ ଘଟିଥିବା ଦୁଇଟି ଯାକ ୱିକେଟ ଟିମ୍ ସାଉଦିଙ୍କୁ ମିଳିଛି।

ଡବ୍ଲୁଟିସି ଫାଇନାଲରେ ପ୍ରତିକୂଳ ପାଗ: ଭାରତ ୧୪୬/୩

ଭାରତ-ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ ବିଶ୍ବ ଟେଷ୍ଟ ଚାମ୍ପିଅନଶିପ ଫାଇନାଲ ମ୍ୟାଚଟି ଦ୍ବିତୀୟ ଦିନରେ ବି ପ୍ରତିକୂଳ ପାଗ ପାଇଁ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଛି। ପ୍ରଥମ ଦିନଟି ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ବର୍ଷାରେ ଧୋଇଯିବା ପରେ ଦ୍ବିତୀୟ ଦିନରେ ବି ଖରାପ ଆଲୋକ ପାଇଁ ବାରବାର ଖେଳ ସ୍ଥଗି ରହିବାରୁ ଭାରତ ୧୪୬/୩ ରେ ସୀମୀତ ରହିଛି। ଦ୍ବିତୀୟ ସେସନରେ ଖରାପ ଆଲୋକ ପାଇଁ ଚା’ପାନ ବିରତିକୁ ଆଗୁଆ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିଲା। ମାତ୍ର ଅନ୍ତିମ ସେସନରେ ଖରାପ ଆଲୋକ ପାଇଁ ମ୍ୟାଚ ଆଗେଇ ପାରି ନ ଥିଲା। ବାରମ୍ବାର ଖେଳ ବନ୍ଦ ରହିବାକୁ ନେଇ ଅଧିନାୟକ କୋହଲି ବିରକ୍ତି ପ୍ରକାଶ କରିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ଦ୍ବିତୀୟ ଦିନରେ କେବଳ ୬୪.୪ ଓଭର ବୋଲିଂ ସମ୍ଭବ ହୋଇଥିଲା ବେଳେ ଭାରତୀୟ ଦଳ ୧୪୬/୩ରେ ସୀମିତ ରହିଛି। କୋହଲି ୪୪ ଓ ରାହାଣେ ୨୯ ରନ କରି ଅପରାଜିତ ରହିଛନ୍ତି।

ୟୁରୋ ୨୦୨୦: ଫ୍ରାନ୍ସ-ହଙ୍ଗେରୀ ମ୍ୟାଚ ୧-୧ରେ ଡ୍ର’


ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ