ଖେଳକୁଦ

ଚତୁର୍ଥ କେକେଆର୍ ଖେଳାଳି ଭାବେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ କ୍ରିଷ୍ଣା କୋଭିଡ୍

ଗତ ମଙ୍ଗଳବାର ଦାମୀ ଲିଗ୍ ଆଇପିଏଲର ଚତୁର୍ଦ୍ଦଶ ସଂକ୍ରମଣକୁ ଅନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ କାଳ ପାଇଁ ବିସିସିଆଇ ସ୍ଥଗିତ ରଖିଛି। ଏକାଧିକ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜିର ୪ ଜଣ ଖେଳାଳି କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମିତ ଭାବେ ଚିହ୍ନଟ ହେବା ପରେ ଏହି ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟ୍ କୋରୋନା ହଟସ୍ପଟ୍ ପାଲଟିଯିବା ଭୟରେ ବିସିସିଆଇ ଏହାକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବା ସହ ସମସ୍ତ ବିଦେଶୀ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ଦେଶରେ ସୁରକ୍ଷିତ ଭାବେ ପହଞ୍ଚାଇବ ବୋଲି କହିଥିଲା। ତେବେ ଏହି ଲୋକପ୍ରିୟ ଟି-୨୦ ଲିଗ ସ୍ଥଗିତ ହେବାର ୫ ଦିନ ପରେ କୋଲକାତା ନାଇଟ୍ ରାଇଡର୍ସର ଚତୁର୍ଥ ଖେଳାଳି ଭାବେ ପେସର୍ ପ୍ରସିଦ୍ଧ କ୍ରିଷ୍ଣା କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଏହି ଦଳର ସ୍ପିନର୍ ବରୁନ୍ ଚକ୍ରବର୍ତ୍ତୀ, ସନ୍ଦୀପ ୱାରିୟର୍ ଓ ଟିମ୍ ସିଫର୍ଟଙ୍କ କୋଭିଡ୍ ନମୁନା ପଜିଟିଭ୍ ଆସିଥିଲା। ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରସିଦ୍ଧଙ୍କ ନମୁନା ପଜିଟିଭ୍ ଆସିବା ପରେ ସେ ଭାରତର ଆଗାମୀ ଇଂଲଣ୍ଡ ଗସ୍ତରେ ସାମିଲ୍ ହେବା ନେଇ ସନ୍ଦେହ ଉପୁଜିଛି। ଗତ ଶୁକ୍ରବାର ବିସିସିଆଇ ଭାରତର ଆଗାମୀ ଇଂଲଣ୍ଡ ଗସ୍ତ ପାଇଁ ଟିମ୍ ଘୋଷଣା କରିଥିଲା। ଉକ୍ତ ଦଳ ଇଂଲଣ୍ଡରେଆସନ୍ତା ଜୁନ୍ ୧୮ରୁ ୨୨ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସାଉଥାମ୍ପଟନଠାରେ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ୍ ସହ ପ୍ରଥମ ବିଶ୍ବ ଟେଷ୍ଟ୍ ଚାମ୍ପିଅନଶିପ୍ ଫାଇନାଲ୍ ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିବା ସହ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୪ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୫ଟି ଟେଷ୍ଟ୍ ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିବାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରହିଛି। ଏହି ଦଳରେ ୨୦ ଜଣ ଖେଳାଳିଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ୪ ଜଣ ଷ୍ଟାଣ୍ଡବାଇ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ସ୍ଥାନ ଦିଆଯାଇଛି। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ମଧ୍ୟ ସାମିଲ୍ ରହିଛନ୍ତି।

କୋରୋନାରେ ଆଖି ବୁଜିଲେ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ସ୍ବର୍ଣ୍ଣ ବିଜେତା ହକି

୧୯୮୦ ମସ୍କୋ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସରେ ସ୍ବର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ଜିତିଥିବା ଭାରତୀୟ ହକି ଦଳର ପ୍ରମୁଖ ସଦସ୍ୟ ରବୀନ୍ଦ୍ର ପାଲ ସିଂହ କୋରୋନା ସଂକ୍ରମଣରେ ଶନିବାର ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି। ୬୨ ବର୍ଷୀୟ ରବୀନ୍ଦ୍ର ପାଲ ସିଂହ କୋରୋନାରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହେବା ପରେ ଲକ୍ଷ୍ନୌର ଏକ କୋଭିଡ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଥିଲେ। ସେଣ୍ଟର ହାଫରେ ଜଣେ ଦକ୍ଷ ଖେଳାଳି ଭାବେ ତାଙ୍କର ପରିଚୟ ଥିଲା। ରବୀନ୍ଦ୍ର ୧୯୮୦ ଓ ୧୯୮୩ରେ କରାଚୀରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଚାମ୍ପିଅନ୍ସ ଟ୍ରଫି, ୧୯୮୨ରେ ମୁମ୍ବାଇରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ବିଶ୍ବକପ୍, ୧୯୮୨ରେ କରାଚୀରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏସିଆ କପ୍ ଓ ୧୯୮୪ ଏଲ ଏଞ୍ଜଲସ ଅଲିମ୍ପିକ ଦଳରେ ବି ପ୍ରମୁଖ ସଦସ୍ୟ ଭାବେ ସ୍ଥାନ ପାଇଥିଲେ। ହକି ଇଣ୍ଡିଆ ପକ୍ଷରୁ ରବୀନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ପରଲୋକରେ ଶୋକ ପ୍ରକାଶ କରାଯିବା ସହ ପରିବାର ଲୋକଙ୍କୁ ଅସମୟରେ ଧୈର୍ଯ୍ୟ ଧରିବା ପାଇଁ ଅନୁରୋଧ କରାଯାଇଛି।

ଇଂଲଣ୍ଡ ଗସ୍ତ ପାଇଁ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆକୁ ଫେରିଲେ ଜାଡେଜା ଓ ଶମୀ

ଆସନ୍ତା ଜୁନ୍ ୧୮ ତାରିଖରେ ଭାରତ ଓ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ୍ ମଧ୍ୟରେ ଇଂଲଣ୍ଡର ସାଉଥାମ୍ପଟନଠାରେ ପ୍ରଥମ ବିଶ୍ବ ଟେଷ୍ଟ୍ ଚାମ୍ପିଅନଶିପ୍ (ଡବ୍ଲ୍ୟୁଟିସି) ଫାଇନାଲ୍ ଖେଳାଯିବ। ଏହି ମ୍ୟାଚ୍ ପରେ ଭାରତ ଘରୋଇ ଇଂଲଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷରେ ଏକ ପାଞ୍ଚ ମ୍ୟାଚ୍ ବିଶିଷ୍ଟ ଟେଷ୍ଟ୍ ସିରିଜ୍ ଖେଳିବାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ମଧ୍ୟ ରହିଛି। ଏଥି ସକାଶେ ଶୁକ୍ରବାର ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି। ବିସିସିଆଇ ଚୟନ କମିଟି ପକ୍ଷରୁ ୨୦ ଜଣ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ଏହି ଗସ୍ତ ସକାଶେ ଚୟନ କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ଦୁଇ ଜଣ ପ୍ରମୁଖ ସଦସ୍ୟ ଅଲରାଉଣ୍ଡର୍ ରବୀନ୍ଦ୍ର ଜାଡେଜା ଓ ପେସର୍ ମହମ୍ମଦ ଶମୀ ଦଳକୁ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କରିଛନ୍ତି। ଉଭୟ ଜାଡେଜା ଓ ଶମୀ ଦୀର୍ଘଦିନ ଧରି ଆହତଜନିତ କାରଣରୁ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆଠାରୁ ଦୂରେଇ ରହିଥିଲେ। ଗତ ବର୍ଷ ଡିସେମ୍ବରରେ ଆଡିଲେଡଠାରେ ଖେଳାଯାଇଥିବା ଦିବାରାତ୍ର ଟେଷ୍ଟରେ ଶେଷ ଥର ପାଇଁ ଶମୀ ଖେଳିଥିବା ବେଳେ ଜାଡେଜା ଉକ୍ତ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଟୁର୍ ସମୟରେ ହିଁ ଆହତ ହୋଇଥିଲେ। ଗତ ଜାନୁଆରୀରେ ସିଡନୀଠାରେ ଖେଳାଯାଇଥିବା ଟେଷ୍ଟ୍ ସିରିଜର ସିଡନୀ ଟେଷ୍ଟରେ ଆହତ ହୋଇଥିଲେ। ଉଭୟ ଖେଳାଳି ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଆଇପିଏଲର ଚତୁର୍ଦ୍ଦଶ ସଂସ୍କରଣରେ ଖେଳିଥିଲେ, ଯାହାକି ଗତ ମଙ୍ଗଳବାର କୋରୋନା ସଂକ୍ରମଣ କାରଣରୁ ଅନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ କାଳ ପାଇଁ ସ୍ଥଗିତ ରହିଛି। ଜାଡେଜା ଓ ଶମୀଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ଦଳରେ ବିଶେଷ କୌଣସି ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇନାହିଁ। ଗତ ଇଂଲଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷ ଘରୋଇ ଟେଷ୍ଟ୍ ସିରିଜରେ ୩-୧ରେ ବିଜୟୀ ହୋଇ ଭାରତୀୟ ଦଳର ନେତୃତ୍ବ ବିରାଟ କୋହଲି ବଜାୟ ରଖିଛନ୍ତି। ଗତ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଟୁରରେ ତାଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ ଅଜିଙ୍କ୍ୟ ରାହାଣେ ଅଧିନାୟକ ଦୟିତ୍ବ ତୁଲାଇଥିଲେ। କାରଣ ପତ୍ନୀ ଅନୁଷ୍କା ଗର୍ଭବତୀ ଥିବାରୁ କୋହଲି ଟେଷ୍ଟ୍ ସିରିଜ ଅଧାରୁ ସ୍ବଦେଶ ଫେରିଥିଲେ।

ଗଣ୍ଡଗୋଳରେ ରେସଲରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ: ସୁଶୀଲ କୁମାରଙ୍କ

ଜଣେ ଜୁନିୟର୍ ନ୍ୟାସନାଲ ଚାମ୍ପିଅନ୍ ରେସଲରଙ୍କ ହତ୍ୟା ମାମଲାରେ ଜଡ଼ିତ ଥିବା ଅଭିଯୋଗରେ ଦୁଇ ଥରର ଅଲିମ୍ପିକ୍ ପଦକ ବିଜେତା ରେସଲର୍ ସୁଶୀଲ କୁମାରଙ୍କୁ ପଚରାଉଚରା କରିବା ପାଇଁ ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଚଢାଉ କରିଛି। ମିଳିଥିବା ସୂଚନାନୁସାରେ, ମଙ୍ଗଳବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ନର୍ଥ ଦିଲ୍ଲୀର ଛତ୍ରଶାଳ ଷ୍ଟାଡିୟମ୍ ପରିସରରେ ଦୁଇ ଗୋଷ୍ଠୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସଂଘର୍ଷ ଘଟିବା ଫଳରେ ଏଥିରେ ଜଣେ ଜୁନିୟର୍ ନ୍ୟାସନାଲ୍ ଚାମ୍ପିଅନ୍ ରେସଲରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା। ଦିଲ୍ଲୀ ନର୍ଥ-ୱେଷ୍ଟ ଆଡିସନାଲ୍ ଡିସିପି ଡ. ଗୁରଇକବାଲ୍ ସିଂହ ସିଦ୍ଧୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ହତ୍ୟା ମାମଲାରେ ଜଡ଼ିତ ଥିବା ଅଭିଯୋଗର ତଦନ୍ତ ପାଇଁ ଏକ ଟିମ୍ ସୁଶୀଲ କୁମାରଙ୍କ ଘରକୁ ଯାଇଥିଲେ ହେଁ ସେଠାରେ ତାଙ୍କୁ ଠାବ କରାଯାଇପାରିନାହିଁ। ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଧରିବା ପାଇଁ ଏକାଧିକ ପୋଲିସ ଟିମ୍ ଗଠନ କରାଯାଇଛି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

ପ୍ରକାଶ ପାଦୁକୋନ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ: ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି

ଦେଶର ବ୍ୟାଡମିଣ୍ଟନ ଲିଜେଣ୍ଡ୍ ପ୍ରକାଶ ପାଦୁକୋନ୍ କୋଭିଡ୍-୧୯ ଭୂତାଣୁ ଦ୍ବାରା ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇ ଏକ ସ୍ଥାନୀୟ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଛନ୍ତି। ତେବେ ସେ ଧୀରେ ଧୀରେ ସୁସ୍ଥ ହେଉଥିବା ହସ୍ପିଟାଲ୍ ସୂତ୍ରରୁ କୁହାଯାଇଛି। ପ୍ରାୟ ୧୦ ଦିନ ତଳେ ପ୍ରକାଶଙ୍କ ସହ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ଉଜ୍ଜ୍ବଳା ଓ ଦ୍ବିତୀୟ କନ୍ୟା ଅନିଶାଙ୍କ ଠାରେ କୋଭିଡ୍ ଲକ୍ଷଣ ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା। କୋଭିଡ୍ ନମୁନା ଟେଷ୍ଟ ପରେ ସେମାନଙ୍କ ରିପୋର୍ଟ ପଜିଟିଭ୍ ଆସିଥିବା ପ୍ରକାଶଙ୍କ ଘନିଷ୍ଠ ବନ୍ଧୁ ବିମଳ କୁମାର ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ସେମାନେ ଗୋଟିଏ ସପ୍ତାହ ଆଇସୋଲେସନରେ ରହିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରକାଶଙ୍କ ଜ୍ବର ନ କମିବାରୁ ଗତ ଶନିବାର ସେ ବେଙ୍ଗାଲୁରୁର ଏକ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଥିଲେ। ଅବଶ୍ୟ ତାଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟାବସ୍ଥା ଏବେ ଭଲ ରହିଛି ଓ ଆଗାମୀ ୨/୩ ଦିନ ଭିତରେ ସେ ହସ୍ପିଟାଲରୁ ଡିସଚାର୍ଜ ହେବା ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି ବୋଲି ବିମଳ କହିଛନ୍ତି।

ସହଜ ବିଜୟ ସହ ଟେବଲ୍ ଟପ୍‌କୁ ଫେରିଲା ଚେନ୍ନାଇ,

ଚଳିତ ଆଇପିଏଲର ଚତୁର୍ଦ୍ଦଶ ସଂସ୍କରଣରେ ବୁଧବାର ୨୩ତମ ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳାଯାଇଛି, ଯେଉଁଥିରେ ଚେନ୍ନାଇ ସୁପର୍ କିଙ୍ଗ୍ସର ମୁକାବିଲା ସନରାଇଜର୍ସ ହାଇଦ୍ରାବାଦ ସହ ହୋଇଛି। ଏଥିରେ ଚେନ୍ନାଇ ୭ ୱିକେଟ୍‌ରେ ବିଜୟୀ ହୋଇ ବେଶ୍ ସହଜରେ ହାଇଦ୍ରାବାଦକୁ ପରାସ୍ତ କରିବା ସହ ପୁଣିଥରେ ପଏଣ୍ଟ୍ ଟେବୁଲ୍ ଟପ୍ ସ୍ଥାନକୁ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କରିଛି। ମଙ୍ଗଳବାର ରୟାଲ୍ ଚାଲେଞ୍ଜର୍ସ ବାଙ୍ଗାଲୋର୍ (ଆରସିବି) ଏହି ସ୍ଥାନ ଚେନ୍ନାଇଠାରୁ ଛଡ଼ାଇ ନେଇଥିଲେ ହେଁ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ଭିତରେ ଚେନ୍ନାଇ ଏହି ସ୍ଥାନକୁ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କରିଛି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ପଞ୍ଚମ ପରାଜୟ ସହ ହାଇଦ୍ରାବାଦ ସବାତଳେ କାଏମ୍ ରହିଛି। ପ୍ରଥମେ ବ୍ୟାଟିଂ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇ ହାଇଦ୍ରାବାଦ ୩ଟି ୱିକେଟ୍ ବିନିମୟରେ ୧୭୧ ରନ୍ କରିଥିଲା। ଦଳ ପକ୍ଷରୁ ମନୀଷ ପାଣ୍ଡେ ୪୬ ବଲ୍ ଖେଳି ୫ଟି ଚୌକା ଓ ଗୋଟିଏ ଛକା ସହ ସର୍ବାଧିକ ୬୧ ରନ୍ କରିଥିବା ବେଳେ ଓପନର ତଥା ଅଧିନାୟକ ଡେଭିଡ୍ ୱାର୍ଣ୍ଣର୍ ୫୫ ବଲ୍‌ରେ ୩ଟି ଚୌକା ଓ ୨ଟି ଛକା ଜରିଆରେ ୫୭ ରନ୍ କରିଥିଲେ। ଏହାଛଡ଼ା କେନ୍ ୱିଲିୟମସନ୍ ମାତ୍ର ୧୦ଟି ବଲ୍ ଖେଳି ୪ଟି ଚୌକା ଓ ଗୋଟିଏ ଛକା ମାଧ୍ୟମରେ ୨୬ ଏବଂ କେଦାର ଯାଦବ ଗୋଟିଏ ଲେଖାଏଁ ଚୌକା ଓ ଛକା ସହ ମାତ୍ର ୪ଟି ବଲରେ ୧୨ ରନ୍ କରି ଅପରାଜିତ ରହି ଦଳୀୟ ସ୍କୋରକୁ ୧୭୧ରେ ପହଞ୍ଚାଇଥିଲେ। ପ୍ରତିପକ୍ଷ ଚେନ୍ନାଇ ପକ୍ଷରୁ ଲୁଙ୍ଗି ଏନଗିଡି ୨ଟି ଓ ସାମ୍ କୁରାନ୍ ଅନ୍ୟ ୱିକେଟଟି ନେଇଥିଲେ।

ରୋମାଞ୍ଚକର ମୁକାବିଲାରେ ଦିଲ୍ଲୀକୁ ୧ ରନ୍‌ରେ ହରାଇ

ଅହମଦାବାଦ: ଚଳିତ ଆଇପିଏଲର ମଙ୍ଗଳବାର ଏକ ରୋମାଞ୍ଚକର ମ୍ୟାଚରେ ବିଜୟୀ ହୋଇଛି ରୟାଲ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜର୍ସ ବାଙ୍ଗାଲୋର (ଆରସିବି)। ଏଥିସହ ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କ ଦଳ ଦିଲ୍ଲୀ କ୍ୟାପିଟାଲ୍ସକୁ ମାତ୍ର ୧ ରନରେ ପରାସ୍ତ କରି ବିଜୟଧାରାକୁ ଫେରିଛି। ଷଷ୍ଠ ମ୍ୟାଚ୍‌ରୁ ପଞ୍ଚମ ବିଜୟ ସହ ପୁଣି ଆରସିବି ପଏଣ୍ଟ ଟେବଲର ଶୀର୍ଷସ୍ଥାନକୁ ଫେରିପାରିଛି। ଦିଲ୍ଲୀ ଷଷ୍ଠ ମ୍ୟାଚ୍‌ରୁ ଦ୍ବିତୀୟ ପରାଜୟ ବରଣ କରି ଦିଲ୍ଲୀ ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି। ଏବି ଡି’ଭିଲିଅର୍ସଙ୍କ ବିସ୍ଫୋରକ ଅପରାଜିତ ୭୫ ରନ୍ ବଳରେ ପ୍ରଥମେ ବ୍ୟାଟିଂ କରିଥିବା ବାଙ୍ଗାଲୋର ୫ ୱିକେଟ ହରାଇ ୧୭୧ ରନ୍ କରିଥିଲା। ପରେ ଋଷଭ ପନ୍ତ୍ ଓ ସିମ୍ରନ୍ ହେଟମେୟରଙ୍କ ବିସ୍ଫୋରକ ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ ସତ୍ତ୍ବେ ମହମ୍ମଦ ସିରାଜଙ୍କ ୟର୍କର ଭରା ଶେଷ ଓଭର କାରଣରୁ ଦିଲ୍ଲୀ ୪ ୱିକେଟ ହରାଇ ୧୭୦ ରନ୍ କରି ପାରିଥିଲା। ଶେଷ ଓଭରରୁ ୧୪ ରନ୍‌ ଆବଶ୍ୟକ ପଡ଼ିଥିବାବେଳେ ପନ୍ତ୍‌ କେବଳ ଶେଷ ଦୁଇ ବଲକୁ ଚୌକା ମାରିପାରିଥିଲେ। ରନ୍‌ ବର୍ଷା ପାଇଁ ଡି’ଭିଲିଅର୍ସ ନିର୍ଦ୍ବନ୍ଦ୍ବରେ ପ୍ଲେୟର ଅଫ୍ ଦ ମ୍ୟାଚ୍‌ ବିବେଚିତ ହୋଇଥିଲେ।

ଭାରତରେ ବଢ଼ୁଛି ସଂକ୍ରମଣ: ୟୁଏଇ ଆଇସିସି ଟି-୨୦

ଭାରତରେ କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମଣର ଦ୍ବିତୀୟ ଲହରୀ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଏକଦମ୍ ଗମ୍ଭୀର କରିଦେଇଛି। ବିଶେଷକରି ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ସମେତ ୮ଟି ରାଜ୍ୟରେ ପରିସ୍ଥିତି ଏକରକମ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ବାହାରକୁ ଚାଲିଯାଇଛି। ହସ୍ପିଟାଲଗୁଡ଼ିକ କୋଭିଡ୍ ରୋଗୀଙ୍କ ଦ୍ବାରା ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଯାଇଥିବା ବେଳେ ଅନେକ ହସ୍ପିଯାଲରେ ବେଡ୍ ନ ପାଇ କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମିତମାରେ ପ୍ରାଣ ହରାଉଛନ୍ତି। ଦିଲ୍ଲୀ ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କେତେକ ରାଜ୍ୟରେ ଅକ୍ସିଜେନର ବ୍ୟାପକ ଅଭାବ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଆହୁରି ଦୁର୍ବିସହ କରିଦେଇଛି। ଏପରି ସ୍ଥିତିରେ ବିସିସିଆଇ ପକ୍ଷରୁ କୌଣସି ପ୍ରକାରେ ୬ଟି ଭେନ୍ୟୁରେ ଆଇପିଏଳର ଚତୁର୍ଦ୍ଦଶ ସଂସ୍କରଣ ଜାରି ରହିଛି। କିନ୍ତୁ ଆସନ୍ତା ଅକ୍ଟୋବର-ନଭେମ୍ବରରେ ଆଇସିସି ପକ୍ଷରୁ ଟି-୨୦ ବିଶ୍ବକପ୍ ଭାରତରେ ଆୟୋଜିତ ହେବାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରହିଛି। ତେବେ ଭାରତରେ କୋଭିଡ୍ ସ୍ଥିତି ଯାହା ରହିଛି, ତାହାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ କରି ବିସିସିଆଇ ଏହି ବିଶ୍ବକପକୁ ଭାରତ ପରିବର୍ତ୍ତ ୟୁଏଇକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିବା ସକାଶେ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଛି। ଅବଶ୍ୟ ଅଦ୍ୟାବଧି ଏହି ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟର ଭେନ୍ୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ନେଇ କୌଣସି ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇନାହିଁ। କିନ୍ତୁ ଏକ ଇଂରାଜୀ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରକାଶିତ ଖବର ଅନୁସାରେ, ଆଇସିସି ଟି-୨୦ ବିଶ୍ବକପ୍ ଆୟୋଜନ ସକାଶେ ଷ୍ଟାଣ୍ଡବାଇ ଭେନ୍ୟୁ ଭାବେ ୟୁଏଇକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ରହିବାକୁ କୁହାଯାଇଛି। ଆସନ୍ତା ଅକ୍ଟୋବର-ନଭେମ୍ବର ବେଳକୁ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ସୁଧାର ଆସି ନ ଥିଲେ, ୟୁଏଇରେ ହିଁ ଏହି ବିଶ୍ମକପ୍ ଆୟୋଜିତ ହେବା ପରି ମନେ ହେଉଛି।

ବିଜୟ ଧାରାକୁ ଫେରିଲା କେକେଆର୍: ପଞ୍ଜାବ କିଙ୍ଗ୍‌ସକୁ ୫

ପୁଣି ବିଜୟ ଧାରାକୁ ଫେରିଛି କୋଲକାତା ନାଇଟ୍ ରାଇଡର୍ସ (କେକେଆର୍‌) ଦଳ। ଚଳିତ ଆଇପିଏଲ୍‌ରେ ଲଗାତାର ଚାରିଟି ପରାଜୟ ବରଣ କରି ସବାଶେଷ ସ୍ଥାନରେ ଥିବା ଏହି ପୂର୍ବବିଜେତା ଦଳ ସୋମବାର ଅହମଦାବାଦରେ ପଞ୍ଜାବ କିଙ୍ଗ୍ସକୁ ପରାସ୍ତ କରି ବହୁପ୍ରତୀକ୍ଷିତ ବିଜୟ ପାଇଛି। ଚଳିତ ଆଇପିଏଲ୍‌ର ୨୧ତମ ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ସୋମବାର କେକେଆର୍‌ ଉଭୟ ବଲ୍ ଓ ବ୍ୟାଟ୍‌ରେ ଅପେକ୍ଷାକୃତ ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲା। ବୋଲରଙ୍କ ଚମତ୍କାର ପ୍ରଦର୍ଶନ ପରେ ଅଧିନାୟକ ଇଅନ ମୋର୍ଗାନ୍‌ଙ୍କ ଲଢ଼ୁଆ ଇନିଂସ ବଳରେ ପଞ୍ଜାବ କିଙ୍ଗ୍ସକୁ ୫ ୱିକେଟରେ କଲକାତା ପରାସ୍ତ କରିଛି। ପ୍ରଥମେ ବ୍ୟାଟିଂ କରି ପଞ୍ଜାବ ୯ ୱିକେଟରେ ୧୨୩ ରନ୍‌ କରିଥିଲା। ପରେ ୧୬.୪ ଓଭରରେ ୫ ୱିକେଟ ହରାଇ କେକେଆର୍ ସହଜରେ ମ୍ୟାଚ୍‌ ଜିତି ନେଇଥିଲା। କ୍ରମାଗତ ୪ଟି ପରାଜୟ ପରେ କେକେଆର୍ ବିଜୟ ଧାରାକୁ ଫେରିଥିବା ବେଳେ ଏହି ୨ୟ ବିଜୟ ହାସଲ କରିଛି। ତେବେ ପଞ୍ଜାବ ୬ଷ୍ଠ ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ୪ର୍ଥ ପରାଜୟ ଭୋଗିଛି।

ଆଇପିଏଲ୍‌ରେ କୋଭିଡ୍ ଭୟ: ୩ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲୀୟ ସମେତ

ଭାରତରେ ଆଇପିଏଲର ଚତୁର୍ଦ୍ଦଶ ସଂସ୍କରଣ ୬ଟି ଭେନ୍ୟରେ ବିସିସିଆଇ ପକ୍ଷରୁ ଜାରି ରହିଛି। ଗତ ବର୍ଷ କୋରୋନା ସଂକ୍ରମଣ କାରଣରୁ ଏହାକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ଭିନ୍ନ ଏକ ୱିଣ୍ଡୋରେ ୟୁଏଇରେ କରାଯାଇଥିଲା। ଚଳିତ ବର୍ଷ ବିସିସିଆଇ ଏହାକୁ ବିଦେଶରେ ନ କରି କୋଭିଡ୍ ପ୍ରୋଟୋକଲ୍ ଅବଲମ୍ବନ ପୂର୍ବକ ଓ ବାୟୋ ବବଲ୍ ପରିବେଶରେ ଖେଳାଳି, ସପୋର୍ଟ ଷ୍ଟାଫ୍ ଓ ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟ୍ ସହ ଜଡ଼ିତ ପ୍ରତିଟି ବ୍ୟକ୍ତିବିଶେଷଙ୍କୁ ରଖି ଏହାର ଆୟୋଜନ ଜାରି ରଖିଛି। ତେବେ ଏହି ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟର ପ୍ରାଥମିକ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଏକାଧିକ ଖେଳାଳି ଆହତ କାରଣରୁ ଆଇପିଏଲ-୧୪ରୁ ଓହରିଯାଇଥିବା ବେଳେ ଏବେ ୫ ଜଣ ଖେଳାଳି କେବଳ କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମଣ ଭୟରେ ଏହି ସଂସ୍କରଣରେ ଆଉ ଖେଳିବେ ନାହିଁ ବୋଲି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। ଅହତ କାରଣରୁ ପ୍ରଥମେ ବେନ୍ ଷ୍ଟୋକ୍ସ ଓ ପରେ ଜୋଫ୍ରା ଆର୍ଚର୍ ସ୍ବଦେଶ ଫେରିବା ଫଳରେ ରାଜସ୍ଥାନ ରୟାଲ୍ସକୁ ଜବରଦସ୍ତ ଝଟକା ଲାଗିଛି। କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ଭାରତରେ କୋଭିଡଜନିତ ସ୍ଥିତି ସଙ୍ଗୀନ ହୋଇଥିବାରୁ ୫ ଜଣ ଖେଳାଳି ଏକରକମ ଭୟଭୀତ ହୋଇ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ କାରଣ ଦର୍ଶାଇ ଏହି ଦାମୀ ଲିଗ ଅଧାରୁ ଓହରିଯାଇଛନ୍ତି।

ବାର୍ସିଲୋନା ଓପନରେ ନାଡାଲ୍ ଚାମ୍ପିଅନ୍, ସିଟସିପାସ୍ ରନର୍ସ

ଚଳିତ ବାର୍ସିଲୋନା ଓପନ୍ ଟେନିସ୍ ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟରେ ସ୍ପେନର ଟପ୍ ସିଡ୍ ଖେଳାଳି ରାଫେଲ୍ ନାଡାଲ୍ ଚାମ୍ପିଅନ୍ ହୋଇଛନ୍ତି। ରବିବାର ରାତିରେ ଖେଳାଯାଇଥିବା ପ୍ରତିଯୋଗିତାର ଫାଇନାଲରେ ସେ ଗ୍ରୀସ୍‌ର ଦ୍ବିତୀୟ ସିଡ୍ ଖେଳାଳି ଷ୍ଟେଫାନୋସ୍ ସିଟସିପାସ୍‌ଙ୍କୁ ୬-୪, ୬-୭,(୬), ୭-୫ରେ ହରାଇଛନ୍ତି। ଏଥିସହ ନାଡାଲ୍ କ୍ଲେକୋର୍ଟରେ ତାଙ୍କର ଦ୍ବାଦଶ ଟାଇଟଲ୍ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି। ଗତବର୍ଷ କୋରୋନା ସଂକ୍ରମଣ କାରଣରୁ ଏହି ୩ୟ ସିଡ୍ ଖେଳାଳି ଜଣକ ରବିବାର ମ୍ୟାଚରେ ସଂଘର୍ଷ କରୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ଅବଶ୍ୟ ଶେଷରେ ସେ ସିଟସିପାସଙ୍କୁ ଅତିକ୍ରମ କରି ଟାଇଟଲ୍ ହାସଲ କରିଥିଲେ। ଏହି ମ୍ୟାଚ୍‌ଟି ୩ ଘଣ୍ଟା ୩୮ ମିନିଟ୍ ଧରି ଚାଲିଥିଲା। ଗତ ୧୯୯୧ଠାରୁ ଟେନିସ୍ ସଂକ୍ରାନ୍ତ ତଥ୍ୟ ରେକର୍ଡଭୁକ୍ତ କରାଯିବା ପରଠାରୁ ଏହା ସବୁଠାରୁ ଦୀର୍ଘତମ ତଥା ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଏଟିପି ଫାଇନାଲ୍ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି। ସେହିପରି ବାର୍ସିଲୋନା ଓପନରେ ଗତ ୧୦ଟି ସିଜନରେ ସେ ତାଙ୍କର ସପ୍ତମ ଟାଇଟଲ୍ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି। ଏହାଛଡ଼ା ଷୋଡ଼ଶ ସଂସ୍କରଣରେ ସେ ଦ୍ବାଦଶ ଟାଇଟଲ୍ ହାତେଇଛନ୍ତି। କୋରୋନା ମହାମାରୀ କାରଣରୁ ଗତବର୍ଷ ଏହି ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟ୍ ଖେଳାଯାଇ ନ ଥିଲା।

ସୁପର ଓଭରରେ ହାଇଦ୍ରାବାଦକୁ ହରାଇଲା ଦିଲ୍ଲୀ

ଚଳିତ ଇଣ୍ଡିଆନ୍‌ ପ୍ରିମିୟର ଲିଗ୍‌ (ଆଇପିଏଲ୍‌)ରେ ରବିବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ପ୍ରଥମ ସୁପର ଓଭର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଚେନ୍ନାଇର ଏମ୍‌ଏ ଚିଦାମ୍ବରମ୍‌ ଷ୍ଟାଡିୟମ୍‌ରେ ଖେଳାଯାଇଥିବା ଆଇପିଏଲର ୨୦ତମ ମ୍ୟାଚରେ ସନ୍‌ରାଇଜର୍ସ ହାଇଦରାବାଦକୁ ପରାସ୍ତ କରିଛି ଦିଲ୍ଲୀ କ୍ୟାପିଟାଲ୍‌ସ। ଅକ୍ଷର ପଟେଲ ବୋଲିଂ କରିଥିବା ସୁପର ଓଭରରେ ସନ୍‌ରାଇଜର୍ସର ଡେଭିଡ୍‌ ୱାର୍ଣ୍ଣର ଓ କେନ୍ ୱିଲିୟମ୍‌ସନ ୭ ରନ୍ କରିଥିଲେ। ରସିଦ୍‌ ଖାନ ବୋଲିଂ କରିଥିବା ଓଭରରେ ଦିଲ୍ଲୀର ଋଷଭ ପନ୍ତ୍ ଓ ଶିଖର ଧାୱନ ଶେଷ ବଲ୍‌ରେ ବିଜୟଲକ୍ଷ୍ୟ ହାସଲ କରିଥିଲେ। ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ୨୦ ଓଭର ଶେଷରେ ଉଭୟ ଦଳ ସମାନ ୧୫୯ ରନ୍ ଲେଖାଏଁ କରିବାରୁ ମ୍ୟାଚ୍‌ ଟାଇ ରହିଥିଲା ଓ ସୁପର ଓଭର ହୋଇଥିଲା। ପୃଥ୍ବୀ ଶ’ଙ୍କ ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ ବଳରେ ପ୍ରଥମେ ବ୍ୟାଟିଂ କରି ଦିଲ୍ଲୀ ୪ ୱିକେଟରେ ୧୫୯ ରନ୍ କରିଥିଲା। ପରେ କେନ୍ ୱିଲିୟମ୍‌ସନଙ୍କ ଲଢ଼ୁଆ ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ ବଳରେ ସନ୍‌ରାଇଜର୍ସ ୭ ୱିକେଟରେ ୧୫୯ ରନ୍ କରିଥିଲା। ୫ମ ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ୪ର୍ଥ ବିଜୟ ଫଳରେ ଦିଲ୍ଲୀ ୮ ପଏଣ୍ଟ ସହ ୨ୟ ସ୍ଥାନକୁ ଉନ୍ନୀତ ହୋଇଛି। ସନ୍‌ରାଇଜର୍ସ ୫ମ ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ୪ର୍ଥ ପରାଜୟ ଭୋଗି ୭ମ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି।

ଆରସିବିକୁ ପ୍ରଥମ ପରାଜୟର ସ୍ବାଦ ଚଖାଇଲା ଚେନ୍ନାଇ

କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ୪ଟି ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ବିଜୟୀ ହୋଇଥିବା ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କ ଅଧିନାୟକତ୍ବରେ ଚଳିତ ଆଇପିଏଲ୍‌ରେ ଖେଳୁଥିବା ରୟାଲ ଚାଲେଞ୍ଜର୍ସ ବାଙ୍ଗାଲୋର୍ (ଆରସିବି) ରବିବାର ତା’ର ପ୍ରଥମ ପରାଜୟ ଚାଖିଛି। ପ୍ରତିପକ୍ଷ ଚେନ୍ନାଇ ରବିବାରର ପ୍ରଥମ ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ୬୯ ରନ୍‌ରେ ଆରସିବିକୁ ପରାସ୍ତ କରିଛି। ପ୍ରଥମେ ବ୍ୟାଟିଂ କରି ଚେନ୍ନାଇ ୪ ଓ୍ୱିକେଟରେ ବିଶାଳ ୧୯୧ ରନ୍ କରିଥିଲା। ଦଳ ପକ୍ଷରୁ ଅଲରାଉଣ୍ଡର ରବୀନ୍ଦ୍ର ଜାଡେଜା ମାତ୍ର ୨୮ ବଲ୍ ଖେଳି ୬୨ ରନ୍ କରିଥିଲେ। ଏହି ଇନିଂସରେ ସେ ୪ଟି ଚୌକା ଓ ୬ଟି ଛକା ଲଗାଇବା ସହ ଶେଷ ଓଭରରେ ୫ଟି ଛକା ସମେତ ୩୭ ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରି ଆଇପିଏଲରେ ଗୋଟିଏ ଓଭରରେ ସର୍ବାଧିକ ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିବାର ରେକର୍ଡ ନିଜ ନାମରେ କରିଛନ୍ତି। ପୂର୍ବରୁ ଏହି ରେକର୍ଡ କ୍ରିସ୍ ଗେଲଙ୍କ ନାମରେ ଥିଲା। ସେହିପରି ସେ ଗୋଟିଏ ଓଭରରେ ସର୍ବାଧିକ ୫ଟି ଛକା ମାରି ଗେଲଙ୍କ ରେକର୍ଡର ସମକକ୍ଷ ହୋଇଛନ୍ତି। ଜାଡେଜା ହର୍ଷଲଙ୍କ ଗୋଟିଏ ଓଭରରେ ୫ଟି ଛକା ସହ ଗୋଟିଏ ଚୌକା, ୨ ରନ୍ ଓ ଗୋଟିଏ ନୋ ବଲ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ୩୭ ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲେ। ଏହାଛଡ଼ା ଓପନର ଫାଫ୍ ଡୁପ୍ଲେସି ୫ଟି ଚୌକା ଓ ଗୋଟିଏ ଛକା ସହ ୫୦, ଅନ୍ୟତମ ଓପନର ଋତୁରାଜ ଗାଏକ୍ୱାଡ୍ ୪ଟି ଚୌକା ଓ ଗୋଟିଏ ଛକା ଜରିଆରେ ୩୩ ଓ ସୁରେଶ ରାଇନା ୧୪ ବଲରେ ଗୋଟିଏ ଚୌକା ଓ ୩ଟି ଛକା ସହ ୨୪ ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲେ। ଆରସିବି ପକ୍ଷରୁ ହର୍ଷଲ ପଟେଲ୍ ୩ଟି ଓ ୟୁଜବେନ୍ଦ୍ର ଚହଲ୍ ଗୋଟିଏ ଓ୍ୱିକେଟ୍ ନେଇଥିଲେ।

ମୋରିସଙ୍କ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ପ୍ରଦର୍ଶନରେ ରାଜସ୍ଥାନର ଦ୍ବିତୀୟ ବିଜୟ,

ଚଳିତ ଆଇପିଏଲରେ ଶନିବାର ଅଷ୍ଟାଦଶ ମ୍ୟାଚ୍ ଏଠାକାର ୱାଙ୍ଖେଡେ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ଖେଳାଯାଇଥିବା ବେଳେ ଏଥିରେ ରାଜସ୍ଥାନ ରୟାଲ୍ସ ୬ ୱିକେଟରେ ବିଜୟୀ ହୋଇଛି। ପ୍ରଥମେ ବ୍ୟାଟିଂ ଆମନ୍ତ୍ରଣ ପାଇଥିବା କୋଲକାତା ନାଇଟ୍ ରାଇଡର୍ସ ୨୦ ଓଭରରେ ୯ ୱିକେଟ୍ ହରାଇ ମାତ୍ର ୧୩୩ ରନ୍ କରିଥିଲା। ଦଳ ପକ୍ଷରୁ ରାହୁଲ ତ୍ରିପାଠୀ ମାତ୍ର ୨୬ ବଲ ଖେଳି ଗୋଟିଏ ଚୌକା ଓ ୨ଟି ଛକା ସହ ୩୬, ଦିନେଶ କାର୍ତ୍ତିକ ୨୪ ବଲରେ ୪ଟି ଚୌକା ସହ ୨୫, ଓପନର ନୀତିଶ ରାଣା ଗୋଟିଏ ଲେଖାଏଁ ଚୌକା ଓ ଛକା ସହ ୨୨ ରନ୍ କରିଥିଲେ। ସେହିପରି ରାଜସ୍ଥାନ ପକ୍ଷରୁ କ୍ରିସ୍ ମୋରିସ୍ ଆଇପିଏଲରେ ତାଙ୍କର ସର୍ବଶ୍ରେଷ୍ଠ ବୋଲିଂ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ। ସେ ତାଙ୍କର ୪ ଓଭରରେ ମାତ୍ର ୨୩ ରନରେ ୪ଟି ୱିକେଟ୍ ନେବା ଫଳରେ କୋଲକାତା ବେଶି ବାଟ ଯାଇପାରି ନ ଥିଲା। ଏହାଛଡ଼ା ଜୟଦେବ ଉନାଦକତ୍, ଚେତନ ସାକାରିଆ ଓ ମୁସ୍ତାଫିଜୁର୍ ରହିମ ଗୋଟିଏ ଲେଖାଏଁ ୱିକେଟ୍ ନେଇଥିଲେ। ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ ବୋଲିଂ ପାଇଁ କ୍ରିସ୍ ମୋରିସ୍ ମ୍ୟାନ୍ ଅଫ୍ ଦ ମ୍ୟାଚ୍ ବିବେଚିତ ହୋଇଥିଲେ।



ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ