ଶଟ୍‌ଡାଉନ୍‌କୁ ସଫଳ କରିବା ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଆହ୍ବାନ

ଭୁବନେଶ୍ବର: କୋରୋନା ସଂକ୍ରମଣକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ସାରା ରାଜ୍ୟରେ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ଜାରି ରହିଛି। ଏହାକୁ ରାଜ୍ୟବାସୀ ସମର୍ଥନ କରି ଏଥିରେ ସହଯୋଗ କରିଥିବାରୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଜଣାଇଛନ୍ତି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ। ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି, ଚଳିତ ସପ୍ତାହ ଆମ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଟେ। ଚଳିତ ସପ୍ତାହଟି ଆମ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ଵପୂର୍ଣ୍ଣ। ତେଣୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର କୋରୋନା ରୋଗୀ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିବା ତିନି ସହର ଭୁବନେଶ୍ବର, କଟକ ଓ ଭଦ୍ରକକୁ ୪୮ଘଣ୍ଟା ପାଇଁ ଶୁକ୍ରବାର ରାତି ୮ଟାରୁ ରବିବାର ୮ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଶଟ୍‌ଡାଉନ୍ ଜାରି କରିଛନ୍ତି। ଏହି ୪୮ ଘଣ୍ଟା ପ୍ରଶାସନ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ। ଏହି ୪୮ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରଶାସନ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିବା କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କ କେଉଁ ମାନଙ୍କ ସହ ମିଶିଛନ୍ତି, କେଉଁଠାକୁ ଯାଇଛନ୍ତି ତାହାକୁ ଭଲ ଭାବେ କରିପାରିବ। କୋରୋନା ସଂକ୍ରମଣକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଏହା ଜରୁରୀ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ନବୀନ।

ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକ ଓ ତବଲିଗି ଜମାତ୍ କୋରୋନା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ସାମ୍ପ୍ରତିକ ସମୟରେ ଦେଖାଦେଇଥିବା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସଙ୍କଟ ସମୟରେ ଦୁଇଟି ଘଟଣା ଭାରତର କୋରୋନା ଭୂତାଣୁ ସହ ଚାଲିଥିବା ଯୁଦ୍ଧରେ ବିପଜ୍ଜନକ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଛି। ପ୍ରଥମତଃ ଗତ ସପ୍ତାହରେ ଆନନ୍ଦ ବିହାରରେ ହଜାର ହଜାର ସଂଖ୍ୟାରେ ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକ ଏକାଠି ହେବା ଫଳରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଲକଡାଉନ୍ ନିଷ୍ପତ୍ତି ପାଇଁ ଏକ ଚାଲେଞ୍ଜ୍ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଦିଲ୍ଲୀର ନିଜାମୁଦ୍ଦିନ୍ ତବଲିଗି ଜମାତଠାରେ ଧର୍ମସଭାରେ ମିଳିତ ହୋଇଥିବା ମୁସଲିମ୍ ଧର୍ମାବଲମ୍ବୀ ଆଉ ଏକ ଘାତକ ଘଟଣା। ଦେଶରେ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥିବା କୋରୋନା ଭୂତାଣୁ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଭିତରେ ଥିବା ବେଳେ ଏହି ଦୁଇଟି ଘଟଣା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟାକୁ ବହୁଗୁଣିତ କରିବାରେ ସହାୟକ ହୋଇଛନ୍ତି। ତେଣୁ ଏହି ଘଟଣା ଦେଶର କୋରୋନା ମୁକାବିଲାକୁ ପ୍ରତିହତ କରିଛି ବୋଲି ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦ କହିବା ସହ ଏନେଇ ଦୁଃଖ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ଶୁକ୍ରବାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି କୋବିନ୍ଦ ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟ ଓ କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳର ରାଜ୍ୟପାଳ, ଲେଫ୍ନନାଣ୍ଟ୍ ଗଭର୍ଣ୍ଣର୍ ଓ ପ୍ରଶାସନିକ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସହ ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍ସିଂରେ ଆଲୋଚନା କରିବା ପରେ ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭବନରୁ ଜାରି ଏକ ବିବୃତିରେ ଦେଶର ପ୍ରଥମ ନାଗରିକ ଉପରୋକ୍ତ ମତ ପୋଷଣ କରିଛନ୍ତି।

ଇରାନ୍ ବାଚସ୍ପତି ଓ ଇସ୍ରାଏଲ୍ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ କୋରୋନା,

ବାଗଦାଦ୍: କୋରୋନା ଭୂତାଣୁ ବ୍ୟାପିଚାଲିଥିବାରୁ ଶୁକ୍ରବାର ସୁଦ୍ଧା ସମଗ୍ର ବିଶ୍ବରେ ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୫୬ ହଜାରକୁ ଟପି ୫୬ ହଜାର ୫୭୦ରେ ପହଞ୍ଚିଯାଇଛି। ସେହିପରି ୧୦ ଲକ୍ଷ ୬୨ ହଜାର ୨୩୭ ଜଣ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଶୁକ୍ରବାର ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଥିବା ପ୍ରମୁଖ ବ୍ୟକ୍ତିବିଶେଷଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଇରାନ୍ ସଂସଦର ବାଚସ୍ପତି ଓ ଇସ୍ରାଏଲ୍ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମଧ୍ୟ ରହିଛନ୍ତି। ଇସ୍ରାଏଲ୍ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କୋରୋନା ପଜିଟିଭ୍ ବାହାରିବା ପରେ ତାଙ୍କ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସିଥିବା ଅନେକ ଶୀର୍ଷ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ନିଃସଙ୍ଗବାସରେ ରହିବାକୁ ପଡ଼ିଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। ଇସ୍ରାଏଲ୍ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ନମୁନା ଗତ ଗୁରୁବାର ପଜିଟିଭ୍ ବାହାରିଥିଲା। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଇରାନ ସଂସଦର ବାଚସ୍ପତି ଅଲୀ ଲାରିଜାନିଙ୍କ ଅସୁସ୍ଥତା ନେଇ ୱେବସାଇଟରେ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି। ସେ ନିଃସଙ୍ଗବାସରେ ରହିବା ସହ ତାଙ୍କର ଚିକିତ୍ସା ଚାଲିଛି ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି। ଇରାନ ବିଶ୍ବର ଅନ୍ୟତମ ପ୍ରମୁଖ କେନ୍ଦ୍ରସ୍ଥଳ ପାଲଟିଥିବା ବେଳେ ଗୁରୁବାର ଏଠାରେ ୧୨୪ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିବା ଫଳରେ ଦେଶରେ ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୩ ହଜାର ୧୬୦ରେ ପହଞ୍ଚିଛି।
ବୀମା ନବୀକରଣ ପାଇଁ
ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ କୋରୋନା ଭୂତାଣୁଜନିତ ବିଭୀଷିକା ଜାରି ରହିଥିବା ବେଳେ ଜୀବନ ବୀମା କମ୍ପାନୀମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କୁ ଅତିରିକ୍ତ ମହଲତ ଦେବା ସକାଶେ ବୀମା ନିୟାମକ ଉନ୍ନୟନ ପ୍ରାଧିକରଣ (ଆଇଆର୍‌ଡିଏ) ପକ୍ଷରୁ ନିର୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି। କମ୍ପାନୀମାନେ ଅତି କମ୍‌ରେ ନିଜ ନିଜର ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କୁ ୩୦ ଦିନର ମହଲତ ଦେବାକୁ ଏହି ନିର୍ଦେଶନାମାରେ କୁହାଯାଇଛି। କୋରୋନା ଭୂତାଣୁ ତା’ର କାୟା କ୍ରମଶଃ ବୃଦ୍ଧି କରିଚାଲିଥିବାରୁ ଏହାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ସକାଶେ କେନ୍ଦ୍ର ଓ ରାଜ୍ୟ ସରକାର କଠୋର ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛନ୍ତି। ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ସ୍ବରୂପ ଅଧିକାଂଶ ରାଜ୍ୟରେ ଏବେ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ଘୋଷଣା କରାଯାଇସାରିଛି। ତେଣୁ ଉପଭୋକ୍ତାମାନଙ୍କୁ ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଜୀବନ ବୀମା କମ୍ପାନୀମାନେ ସାମାନ୍ୟ ଆଶ୍ବସ୍ତି ଦେବାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି ବୋଲି ଆଇଆର୍‌ଡିଏ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି। ବିଶେଷକରି ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବୀମା ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ପଲିସି ନବୀକରଣ ପାଇଁ ଏହି ମହଲତ ଦେବା ସକାଶେ କୁହାଯାଇଛି।
ଘୁଞ୍ଚିଲା ଟୋକିଓ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ
କୋରୋନା ଭୂତାଣୁର ବର୍ଦ୍ଧିତ ପ୍ରଭାବ କାରଣରୁ ପାଖାପାଖି ମାସେ ଧରି ଆସନ୍ତା ଜୁଲାଇ-ଅଗଷ୍ଟରେ ହେବାକୁ ଥିବା ଟୋକିଓ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ଆୟୋଜକ ଏହି ପ୍ରତିଯୋଗିତାକୁ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ସମୟରେ କରିବେ ବୋଲି ଦୃଢ଼ୋକ୍ତି ପ୍ରକାଶ କରିଆସୁଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ମଙ୍ଗଳବାର ସେମାନେ କୋରୋନାର ବ୍ୟାପକ ପ୍ରଭାବ ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଏହି ମହାକୁମ୍ଭକୁ ବର୍ଷେ ପାଇଁ ଘୁଞ୍ଚାଇ ଦେବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଅଲିମ୍ପିକ୍‌ କମିଟି (ଆଇଓସି) ଓ ଜାପାନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଶିଞ୍ଜୋ ଆବେ ଏବଂ ସ୍ଥାନୀୟ ଆୟୋଜକମାନେ ଏଥିରେ ସହମତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ଏହି ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଆୟୋଜିତ ହେଲେ ଅନେକ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ପ୍ରଭାବିତ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଛି। କିନ୍ତୁ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଏହା ଆୟୋଜିତ ନ ହେବା ସପକ୍ଷରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହେବାରୁ ବିଶ୍ବର ବିଭିନ୍ନ ଦେଶର ଆଥଲେଟ୍‌ମାନେ ବେଶ୍‌ ଆଶ୍ବସ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏନେଇ ଆଇଓସି ପକ୍ଷରୁ ଜାରି ଏକ ବିବୃତିରେ ଏହି ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ଗ୍ରୀଷ୍ମୠତୁରେ ହିଁ ହେବ ବୋଲି କୁହାଯିବା ସହ ଏହି ପ୍ରତିଯୋଗିତାର ନାମ ୨୦୨୦ ଟୋକିଓ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ରହିବ ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି।
ସ୍ପେନୀୟ ଫୁଟବଲ୍‌ କୋଚ୍‌ଙ୍କ ଜୀବନ
ସ୍ପେନ୍‌ ଫୁଟବଲ୍‌ କୋଚ୍‌ ଫ୍ରାନ୍‌ସିସ୍‌କୋ ଗାର୍ସିଆଙ୍କର ଗତ ରବିବାର ରାତିରେ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ବରେ କୋକୁଆ ଭୟ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିବା କୋରୋନା ଭାଇରସ୍‌ ଏହି ଯୁବ ଫୁଟବଲ୍‌ କୋଚ୍‌ଙ୍କ ଜୀବନ ନେଇଛି। ୨୧ ବର୍ଷୀୟ ଗାର୍ସିଆ ପାଖାପାଖି ୪ ବର୍ଷ ହେଲା ମାଲାଗାଭିତ୍ତିକ ଆଟ୍‌ଲେଟିକୋ ପୋର୍ଟାଡା ଆଲ୍‌ଟା ଦଳର କୋଚ୍‌ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଆସୁଥିଲେ। ତେବେ ନିକଟରେ ତାଙ୍କଠାରେ କୋରୋନା ଭୂତାଣୁ ସଂକ୍ରମଣ ପରି ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଯିବାରୁ ଗାର୍ସିଆଙ୍କୁ ନିଃସଙ୍ଗବାସରେ ରଖାଯାଇଥିଲା। ତା’ଛଡ଼ା ଏହି ଯୁବ ଫୁଟବଲ୍‌ କୋଚ୍‌ଙ୍କୁ ହସ୍ପିଟାଲ୍‌ରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯିବା ପରେ ସେ ଲିଉକୋମିଆ ରୋଗରେ ମଧ୍ୟ ପୀଡ଼ିତ ଥିବା ଡାକ୍ତରମାନେ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ। ତେବେ ଅଦ୍ୟାବଧି ସ୍ପେନ୍‌ରେ ୩ ଶହ ଲୋକ ଏହି ଭୂତାଣୁ ଆକ୍ରମଣରେ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିସାରିଥିବା ବେଳେ ମାଲାଗା ଅଞ୍ଚଳରେ ୫ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ତେବେ ମାଲାଗା ଅଞ୍ଚଳର ମୃତକମାନଙ୍କ ବୟସ ୭୦ରୁ ୮୦ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ବେଳେ ଗାର୍ସିଆ ସର୍ବକନିଷ୍ଠ ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି।

ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପ୍ରସଙ୍ଗ

  • page_22_128
  • page_22_128
  • page_22_128
  • page_22_128
  • page_22_128
  • page_22_128
  • page_22_128
  • page_22_128
  • page_22_128
  • page_22_128
ଉତ୍ତର କୋରିଆ ଛୁଇଁନି କୋରୋନା! ବିଶେଷଞଙ୍କ ସନ୍ଦେହ
କୋରୋନା ଭୂତାଣୁ ସଂକ୍ରମଣ ନେଇ ସାରା ପୃଥିବୀରେ ଆତଙ୍କ ଦେଖାଦେଇଛି। ଇତିମଧ୍ୟରେ ଏହା ୨୦୫ଟି ଦେଶରେ ମହାମାରୀ ରୂପ ନେଇଛି। ତେବେ ଉତ୍ତର କୋରିଆ ଏବେ ବି କୋରୋନା ପହଞ୍ଚି ନାହିଁ। ଏସମ୍ପର୍କରେ ଉତ୍ତର କୋରିଆ ପକ୍ଷରୁ ସ୍ପଷ୍ଟ କରାଯାଇଛି। ଚୀନ ସୀମାକୁ ଲାଗିଥିବା ଉତ୍ତର କୋରିଆ କୋରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ସୂଚନା ପାଇବା ପରେ ଦୃଢ଼ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲା। ଏହାର ସମସ୍ତ ସୀମାକୁ ଉତ୍ତର କୋରିଆ ସିଲ୍‌ କରିଦେଇଥିଲା। ଏଥି ସହିତ ଦେଶରେ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ସୁରକ୍ଷା ଏବଂ ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରାଯାଇଥିଲା। ଏହାଦ୍ୱାରା ଦେଶରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା କୋରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇ ନ ଥିବା ଉତ୍ତର କୋରିଆ ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ ଏମରଜେନ୍ସି ଆଣ୍ଟି-ଏପିଡ଼େମିକ ମୁଖ୍ୟାଳୟ ନିର୍ଦେଶକ ପାକ୍‌ ମାୟୋଙ୍ଗ ସୁ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।
ସାମ୍ବାଦିକ ଡାନିଏଲଙ୍କ ହତ୍ୟା ଅଭିଯୁକ୍ତର ଦଣ୍ଡାଦେଶ କୋହଳ
ପାକିସ୍ତାନରେ ସାମ୍ବାଦିକ ଡାନିଏଲ୍ ପର୍ଲଙ୍କ ହତ୍ୟା ଅଭିଯୁକ୍ତ ଅହମଦ୍ ଓମେର୍ ସଈଦ୍ ଶେଖର ଦଣ୍ଡାଦେଶକୁ ଗୁରୁବାର ପାକିସ୍ତାନର ଏକ କୋର୍ଟ କୋହଳ କରିଛନ୍ତି। ପୂର୍ବରୁ ଏହି ଅଭିଯୁକ୍ତ ଜଣକ ଫାଶୀ ଦଣ୍ଡାଦେଶ ପାଇଥିଲେ ହେଁ ଏହାକୁ ସିନ୍ଧ ହାଇକୋର୍ଟ ସାତ ବର୍ଷ ଜେଲ୍ ଦଣ୍ଡାଦେଶକୁ ପରିବର୍ତ୍ତିତ କରିଛନ୍ତି। ଗତ ୨୦୦୨ରେ ସାମ୍ବାଦିକ ପର୍ଲଙ୍କୁ ପ୍ରଥମେ ଅପହରଣ ଓ ପରେ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ଏହି ମାମଲାରେ ଶେଖ୍ ଓ ତାଙ୍କର ୩ ଜଣ ସହଯୋଗୀଙ୍କୁ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ କରିବା ସହ ଏକ ଆତଙ୍କବାଦୀ ନିରୋଧୀ କୋର୍ଟ ଫାଶୀ ଦଣ୍ଡାଦେଶ ଶୁଣାଇଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଗୁରୁବାର ସିନ୍ଧ୍ ହାଇକୋର୍ଟ ଏହି ୪ ଜଣଙ୍କ ଆବେଦନର ବିଚାର କରି ସେମାନଙ୍କ ଦଣ୍ଡାଦେଶକୁ ବେଶ୍ କୋହଳ କରିଦେଇଛନ୍ତି। କାନ୍ଦାହାର ବିମାନ ଅପହରଣ ମାମଲାରେ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ବାରା ଖଲାସ ହୋଇଥିବା ୩ ଜଣ ଆତଙ୍କବାଦୀ ମଧ୍ୟରେ ଶେଖ୍ ଅନ୍ୟତମ ଥିଲା।
ଫିଲିପାଇନ୍ସରେ କ୍ବାରେଣ୍ଟାଇନ୍‌କୁ ସହଯୋଗ ନ କଲେ ଗୁଳି ନିର୍ଦେଶ
କୋରୋନା ସଂକ୍ରମଣ କାରଣରୁ ପୃଥିବୀର ବିଭିନ୍ନ ରାଷ୍ଟ୍ରରେ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ଦିନକୁ ଦିନ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି। ସେହିପରି ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ମଧ୍ୟ ପ୍ରତିଦିନ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି। ସଂକ୍ରମିତଙ୍କୁ କ୍ବାରେଣ୍ଟାଇନରେ ମଧ୍ୟ ରଖାଯାଉଛି। କୋରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ରୋକିବା ଲାଗି ଫିଲିପାଇନ୍ସ ସରକାର ଦୃଢ଼ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି। କ୍ବାରେଣ୍ଟାଇନରେ ସହଯୋଗ କରୁ ନ ଥିବା ଏବଂ ହିଂସ୍ରକ ଆଚରଣ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିବିଶେଷଙ୍କୁ ଗୁଳି କରିବାକୁ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରୋଡ୍ରିଗୋ ଡୁର୍ଟେଟ ନିର୍ଦେଶ ଦେଇଥିବା କୁହାଯାଉଛି। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ଇତିମଧ୍ୟରେ ଦେଶରେ ୨,୩୧୧ ଜଣ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିବାବେଳେ ୯୬ ଲୋକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି।
କରୋନା ପ୍ରଭାବ: ବିଶ୍ବର ଏସବୁ
ଏବେ ସାରା ବିଶ୍ବରେ ସମସ୍ତଙ୍କ ମୁହଁରେ କୋରୋନା ଭାଇରସ କଥା ଶୁଣିବାକୁ ମିଳୁଛି। ସମସ୍ତେ ଏହି ଭାଇରସକୁ ଡରିମରି ରହିଛନ୍ତି। ଚୀନ୍‌ରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଏହି ଭାଇରସ ଏବେ ପୂରା ଦୁନିଆକୁ ନିଜ ଶିକାର କରିଛି। ଏପରିସ୍ଥଳେ ଗୋଟିଏ ପଟେ ଲୋକେ ନିଜକୁ ରକ୍ଷା କରିବା ଲାଗି ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ଉପାୟ ଅବଲମ୍ବନ କରୁଛନ୍ତି। ଏପରିକି ଲୋକେ ଘରୁ ବାହାରକୁ ଯିବାରୁ ଦୂରେଇ ରହୁଛନ୍ତି। ଏପରିସ୍ଥଳେ ବିଶ୍ବର ଲୋକପ୍ରିୟ ପର୍ଯ୍ୟଟନସ୍ଥଳୀରେ ଯେଉଁଠି ବର୍ଷସାରା ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ଭିଡ଼ ଲାଗି ରହୁଥିଲା, ସେହି ସବୁ ସ୍ଥାନ ଏବେ ଖାଁ ଖାଁ ଦେଖାଯାଉଛି। କୌଣସି ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁନି ଓ ସେସବୁ ସ୍ଥାନରେ ଶାନ୍ତି ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି। ଚାଲନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏଭଳି କିଛି ପର୍ଯ୍ୟଟନସ୍ଥଳୀ ସମ୍ପର୍କରେ, ଯାହା ଏବେ ଖାଲି ଖାଲି ରହିଛି।

ଫଟୋ ଗ୍ୟାଲେରୀ

କର୍ମଜୀବୀ ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ସମସ୍ୟା
ସାରା ଦେଶରେ କୋରୋନା ଭାଇରସ ସଂକ୍ରମଣ ବଢ଼ିଚାଲିଥିବାକୁ ଦ୍‌ଷ୍ଟିରେ ରଖି ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ବାରା ୨୫ ମାର୍ଚ୍ଚରୁ ପୂରା ଦେଶରେ ଲକଡାଉନ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି। ଅଫିସ ଯାଇ ପାରୁ ନ ଥିବା କାରଣରୁ ଲୋକେ ଘରୁ ନିଜର ସମସ୍ତ ଅଫିସିଆଲ କାମ କରୁଛନ୍ତି। ଭାରତରେ କୋରୋନା ଭାଇରସ ଲକଡାଉନର ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ବିଡ଼ମ୍ବନା ହେଉଛି ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି ସମୟରେ କାମର ବୋଝ ହାଲୁକା ହେବା ବଦଳରେ ଦୁଇଗୁଣା ହୋଇଯାଉଛି। ତେଣୁ ଲକଡାଉନ ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ସମସ୍ୟା ପାଲଟିବାରେ ଲାଗିଛି। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ଏଥିପାଇଁ କର୍ମଜୀବୀ ମହିଳାମାନେ ଗୋଟିଏ ପଟେ ୱାର୍କ ଫ୍ରମ ହୋମ କରି ୯ରୁ ୧୦ ଘଣ୍ଟା ଅଫିସ କାମ କରୁଥିବା ବେଳେ ବାକି ସମୟରେ ସେମାନଙ୍କୁ ଘର ଓ ପରିବାରର ପୂରା ଧ୍ୟାନ ଦେବାକୁ ପଡ଼ୁଛି। ତେଣୁ ସେମାନେ ଶାରୀରିକ ଓ ମାନସିକ ଭାବେ ଅଧିକ ଥକି ଯାଉଛନ୍ତି।

ଫେସ୍‌ବୁକ୍‌ରେ ପ୍ରତିନିଧି

ଟ୍ବୀଟରରେ ପ୍ରତିନିଧି

ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ