ମୁଖ୍ୟ ଖବର

ମନ୍ତ୍ରିମଣ୍ଡଳରୁ ଏସ୍‌ବିଏସ୍‌ପି ମୁଖ୍ୟଙ୍କୁ ବିଦାକଲେ ଯୋଗୀ

ଲକ୍ଷ୍ନୌ: ରବିବାର ସପ୍ତଦଶ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନର ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଶେଷ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଆସନ୍ତା ୨୩ ତାରିଖକୁ ସମସ୍ତେ ସତୃଷ୍ଣ ନୟନରେ ଅପେକ୍ଷା କରିରହିଛନ୍ତି। ତେବେ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ନିର୍ବାଚନ ଶେଷ ହେବା ପରେ ବିଭିନ୍ନ ଗଣମାଧ୍ୟମ ପକ୍ଷରୁ ହୋଇଥିବା ଏକ୍‌ଜିଟ୍‌ ପୋଲ୍‌ ପୁଣିଥରେ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ମୁଣ୍ଡରେ ଶିରପା ବାନ୍ଧିଥିବା ବେଳେ ଏନ୍‌ଡିଏ ୩ ଶହରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ବ ଆସନରେ ବିଜୟୀ ହେବ ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି। ତେବେ ଏହାର ଦିନକ ପରେ ଅର୍ଥାତ୍‌ ସୋମବାର ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥ ତାଙ୍କ ମନ୍ତ୍ରିମଣ୍ଡଳରୁ ସହଯୋଗୀ ଦଳ ସୁହେଲ୍‌ଦେବ ଭାରତୀୟ ସମାଜ ପାର୍ଟି (ଏସ୍‌ବିଏସ୍‌ଫି)ର ମୁଖ୍ୟ ଓମ୍‌ ପ୍ରକାଶ ରାଜଭରଙ୍କୁ ବିଦା କରିଦେଇଛନ୍ତି। ବିଜେପି କର୍ମୀମାନଙ୍କୁ ଗାଳିଗୁଲଜ କରିବା ସହ ଧମକଚମକ ଦେଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ଓମ୍‌ ପ୍ରକାଶଙ୍କ ବିରୋଧରେ ରହିଥିବା ବେଳେ ସୋମବାର ଏନେଇ ଆଦିତ୍ୟନାଥ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ବହିଷ୍କାର ନେଇ ଆଦିତ୍ୟନାଥ କରିଥିବା ସୁପାରିସ୍‌କୁ ରାଜ୍ୟପାଳ ରାମ ନାଏକ ମଧ୍ୟ ମଞ୍ଜୁର କରିଛନ୍ତି। ଓମ୍‌ ପ୍ରକାଶଙ୍କୁ ବହିଷ୍କାର କରିବା ସହ ଚଳିତ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ବୋର୍ଡ ଓ ନିଗମରେ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଥିବା ସମସ୍ତ ସଦସ୍ୟମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଆଦିତ୍ୟନାଥ ବିଦା କରିଦେଇଛନ୍ତି। ଓମ୍‌ ପ୍ରକାଶଙ୍କ ବହିଷ୍କାର ନେଇ ରାଜଭବନ ପକ୍ଷରୁ ଏକ ବିବୃତି ଜାରି କରାଯାଇଛି, ଯେଉଁଥିରେ ପଛୁଆ ବର୍ଗ ଉନ୍ନୟନ ଓ ଭିନ୍ନକ୍ଷମଙ୍କ ବିକାଶ ବିଭାଗ ଦାୟିତ୍ବରେ ଥିବା ରାଜଭରଙ୍କଠାରୁ ସମସ୍ତ ଦାୟିତ୍ବ ଅପସାରଣ କରିନିଆଯାଇଥିବା ଦର୍ଶାଯାଇଛି। ଓମ୍‌ ପ୍ରକାଶଙ୍କ ବିଭାଗର ଅତିରିକ୍ତ ଦାୟିତ୍ବ ବିଜେପି ବିଧାୟକ ଅନୀଲ ରାଜଭର୍‌ଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି। ଓମ୍‌ ପ୍ରକାଶ ରାଜଭର ପୂର୍ବ ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶରେ ବିଦ୍ରୋହ କରିଥିବା ବେଳେ ତାଙ୍କ ବିଭାଗର ରାଷ୍ଟ୍ର ପାହ୍ୟା ମନ୍ତ୍ରୀ ଥିବା ଅନୀଲ ରାଜଭର ବିଜେପି ସପକ୍ଷରେ ଭଲ ପ୍ରଚାର କରିଥିଲେ। ତେଣୁ ତାଙ୍କୁ ଓମ୍‌ ପ୍ରକାଶଙ୍କ ବିଭାଗର ଦାୟିତ୍ବ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ନିଜର ବହିଷ୍କାର ନେଇ ଓମ୍‌ ପ୍ରକାଶ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦୁଇ ମାସ ପୂର୍ବରୁ ବିଜେପି ଆମକୁ ବିକଳ୍ପ ବାଛିବାର ସୁଯୋଗ ଦେବା ଉଚିତ ଥିଲା। ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ଆମକୁ ବିଦାୟ କରି ବିଜେପି ମୋତେ ଓ ମୋର ସହଯୋଗୀଙ୍କୁ ଧୋକା ଦେଇଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଆମେ କୁଆଡ଼େ ଯିବୁ ବୋଲି ମଧ୍ୟ ଓମ୍‌ ପ୍ରକାଶ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି। ବିଜେପି ଦଳରେ ପଛୁଆ ବର୍ଗର ପ୍ରତିନିଧିତ୍ବ କରୁଥିବା ନେତା କେଶବ ପ୍ରସାଦ ମୌର୍ଯ୍ୟ ବିଦାୟୀ ମନ୍ତ୍ରୀ ଓମ୍‌ ପ୍ରକାଶଙ୍କୁ ସମାଲୋଚନା କରିବା ସହ ଓମ୍‌ ପ୍ରକାଶ କଦାପି ପଛୁଆବର୍ଗଙ୍କ କଲ୍ୟାଣ ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରିନାହାନ୍ତି, ସେ କେବଳ ନିଜ ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କ ବିକାଶ କରିଛନ୍ତି ବୋଲି ସମାଲୋଚନା କରି କହିଛନ୍ତି।

ଜୀବନ ଯୁଦ୍ଧରେ ହାରିଗଲେ ପାକ୍‌ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍‌ଙ୍କ ଶିଶୁକନ୍ୟା

ଇସଲାମାବାଦ: ସମ୍ପ୍ରତି ଇଂଲଣ୍ଡ ଗସ୍ତରେ ଥିବା ପାକିସ୍ତାନ ଦଳ ଇଂଲଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷ ଦିନିକିଆ ସିରିଜ୍‌ରେ କ୍ଲିନ୍‌ସୁଇପ୍‌ର ଶିକାର ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଆଗାମୀ ବିଶ୍ବକପ୍‌ ପାଇଁ ଦଳର ଅଭ୍ୟାସକୁ ଜବରଦସ୍ତ ଝଟ୍‌କା ଲାଗିଛି। ରବିବାର ଦଳ ସିରିଜ୍‌ରେ ପରାଜୟ ବରଣ କରିଥିବା ବେଳେ ପାକିସ୍ତାନ ଦଳର ଅନ୍ୟତମ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍‌ ଆସିଫ୍ ଅଲୀଙ୍କ ପାଖରେ ଦାରୁଣ ଦୁଃଖଦ ଖବର ପହଞ୍ଚିଛି। ତାଙ୍କର ୨ ବର୍ଷୀୟା କନ୍ୟା ଷ୍ଟେଜ୍‌-୪ କ୍ୟାନ୍‌ସର୍‌ରେ ପୀଡ଼ିତ ହୋଇ ଆମେରିକାରେ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଥିଲେ ମଧ୍ୟ ରବିବାର ଜୀବନ ଯୁଦ୍ଧରେ ହାରିଯାଇଛନ୍ତି। ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଯାଇଥିବା ବେଳେ ଏପରି ଏକ ଦୁଃଖଦ ସମୟରେ ଆସିଫ୍‌ଙ୍କ ପାକିସ୍ତାନ ସୁପର୍‌ ଲିଗ୍‌ (ପିଏସ୍‌ଏଲ୍‌) ଦଳ ଇସଲାମାବାଦ ୟୁନାଇଟେଡ୍‌(ଆଇଏସ୍‌ଏଲ୍‌ୟୁ) ପକ୍ଷରୁ ଶୋକବାର୍ତ୍ତା ପ୍ରଦାନ ପୂର୍ବକ ଶୋକ ପ୍ରକାଶ କରାଯାଇଛି। ଏହି ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍‌ ପକ୍ଷରୁ ଟ୍ବିଟର୍‌ରେ ଏକ ଶୋକବାର୍ତ୍ତା ପଠାଯାଇଛି, ଯେଉଁଥିରେ ଏପରି ଦୁଃଖଦ ସମୟରେ ଆସିଫ୍‌ଙ୍କ ସହ ସମଗ୍ର ଆଇଏସ୍‌ଏଲ୍‌ୟୁ ପରିବାର ରହିଛି ବୋଲି ଦର୍ଶାଯାଇଛି। ଏଥିରେ ଆହୁରି କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଆସିଫ୍‌ ଶକ୍ତି ଓ ସାହସର ଏକ ପ୍ରତୀକ ବୋଲି ନିଜକୁ ସାବ୍ୟସ୍ତ କରିବା ସହ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରେରଣାର ଉତ୍ସ ହୋଇପାରିଛନ୍ତି। ଏପରି ଦୁଃସମୟରେ ଆସିଫ୍‌ ଓ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀଙ୍କୁ ସର୍ବଶକ୍ତିମାନ ଏହି ଦୁଃଖ ସହ୍ୟ କରିବାର ସାମର୍ଥ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତୁ ବୋଲି ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍‌ ପକ୍ଷରୁ କାମନା କରାଯାଇଛି। ଗତ ମାସରେ ତାଙ୍କ ଝିଅ ଆମେରିକାରେ ଚିକିତ୍ସିତ ହେବା ସକାଶେ ଯାଇଥିବା ନେଇ ଆସିଫ୍‌ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ। ଗତ ବର୍ଷ ଆଇଏସ୍‌ଏଲ୍‌ୟୁକୁ ଚାମ୍ପିଅନ୍‌ କରାଇଥିବା ମୁଖ୍ୟ କୋଚ୍‌ ଡିନ୍‌ ଜୋନ୍ସ ମଧ୍ୟ ସମବେଦନା ଜଣାଇବା ସହ ଆସିଫ୍‌ଙ୍କ କନ୍ୟାଙ୍କ ଅମର ଆତ୍ମାର ସଦ୍‌ଗତି କାମନା କରିଛନ୍ତି। ପୂର୍ବରୁ ଗତ ମାର୍ଚ୍ଚ ମାସରେ ଆସିଫ୍‌ ଓ ତାଙ୍କ କନ୍ୟାଙ୍କ ସ୍ଥିତି ସମ୍ପର୍କରେ ଅବଗତ ହେବା ପରେ ଜୋନ୍ସ ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ବେଶ୍‌ ଭାବବିହ୍ବଳ ହୋଇପଡ଼ିଥିଲେ।
ନିର୍ବାଚନ ୨୦୧୯ ପ୍ରସଙ୍ଗରୁ
୮ଟିରାଜ୍ୟରେ ୫୯ଟି ଲୋକସଭା ଆସନ ଲାଗି ମତଦାନ ସହିତ ୨୦୧୯ ନିର୍ବାଚନ ମହାଯୁଦ୍ଧ ସରିଛି। ମେ ୨୩ରେ ବାହାରିବ ନିର୍ବାଚନ ଫଳାଫଳ। ତେବେ ଚଳିତ ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରଚାର ଦେଶର ନିର୍ବାଚନୀ ଇତିହାସରେ ଅନେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ନୂଆ ବୋଲି ରାଜନୈତିକ ସୀମକ୍ଷକମାନେ କହନ୍ତି। ଚଳିତ ଥର ପ୍ରଚାରରେ ଲୋକଙ୍କ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଗୁରୁତ୍ୱହୀନ ହୋଇପଡିଥିଲା। ଅନେକ ଉପଲବ୍ଧିତା କହିବାକୁ ଥିଲେ ହେଁ ବିଜେପି ସେସବୁ ଠାରୁ ଦୂରେଇରହିଲା ଓ କଂଗ୍ରେସ ଏସବୁ ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ଆୟୁଧ ନ କରି ବିଜେପି ଭ୍ରମର ଶିକାର ହେଲା। ପୁରା ନିର୍ବାଚନ କାଳରେ କଂଗ୍ରେସ ମୋଦିଙ୍କୁ ସମାଲୋଚନା କରିବାରେ ଲାଗିଥିବା ବେଳେ ବିଜେପି ଗାନ୍ଧି, ନେହରୁ, ସର୍ଜିକାଲ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ, ଶହୀଦ ଯବାନଙ୍କ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଭିତରେ ବୁଡିରହିଲା।
ମାଇଣ୍ଡ୍‌ଟ୍ରିର ୧୩୪୪୦ ଶେୟାର୍‌
ଭିତ୍ତିଭୂମି ବିକାଶ ଦିଗରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ଦେଶର ପ୍ରମୁଖ କମ୍ପାନୀ ଲାର୍ସନ୍‌ ଏଣ୍ଡ୍‌ ଟୁବ୍ରୋ (ଏଲ୍‌ଏଣ୍ଡ୍‌ଟି) ଗତ ଶୁକ୍ରବାର ମାଇଣ୍ଡ୍‌ଟ୍ରି କମ୍ପାନୀରେ ତା’ର ଅଂଶଧନ ପରିମାଣକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିଛି। କମ୍ପାନୀ ମାଇଣ୍ଡ୍‌ଟ୍ରିର ୧୩୪୪୦ ଶେୟାର୍‌ ଖଣିଦ୍‌ କରିଥିବା ନେଇ ଷ୍ଟକ୍‌ ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜ୍‌ରେ ନିଜର ନିୟମିତ ଫାଇଲିଂରେ ମାଇଣ୍ଡଟ୍ରି ସୂଚନା ଦେଇଛି। ଚଳିତ ମାସ ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ଏହି କମ୍ପାନୀ ମାଇଣ୍ଡ୍‌ଟ୍ରିର ଭିଜି ସିଦ୍ଧାର୍ଥ ଓ କେଫ୍ କଫି ଡେ’ର ୨୦ ପ୍ରତିଶତ ଶେୟାର୍‌ ଖରିଦ୍‌ କରିଥିଲା। ଉକ୍ତ ଶେୟାର୍‌କୁ କମ୍ପାନୀ ପକ୍ଷରୁ ୩୨୧୦ କୋଟି ଟଙ୍କାରେ ଖରିଦ୍‌ କରାଯାଇଥିଲା। ବର୍ତ୍ତମାନ ଏଲ୍‌ଏଣ୍ଡ୍‌ଟି କମ୍ପାନୀ ଶେୟାର୍‌ ପିଛା ୧୦ ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟରେ ୧୩ ହଜାର ୪୪୦ଟି ଶେୟାର୍‌ ଖରିଦ୍‌ କରିଥିବା ମାଇଣ୍ଡ୍‌ଟ୍ରି ପକ୍ଷରୁ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି।
ଇଂଲଣ୍ଡକୁ ୪-୦ରେ ସିରିଜ୍‌ ବିଜୟ
ଲିଡ୍ସ: ପାକିସ୍ତାନ ବିପକ୍ଷ ଦିନିକିଆ ସିରିଜ୍‌କୁ ୪-୦ରେ ଜିତିନେଇଛି ଘରୋଇ ଇଂଲଣ୍ଡ। ପୂର୍ବରୁ ୫ ମ୍ୟାଚ୍‌ ବିଶିଷ୍ଟ ସିରିଜ୍‌ର ପ୍ରଥମ ମ୍ୟାଚ୍‌ଟି ବର୍ଷା କାରଣରୁ ବାତିଲ୍‌ ହୋଇଯାଇଥିଲେ ହେଁ ଇଂଲଣ୍ଡ ପରବର୍ତ୍ତୀ ୩ଟିଯାକ ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ବିଜୟୀ ହୋଇ ସିରିଜ୍‌ ଜିତିନେଇଥିଲା। ରବିବାର ଏଠାରେ ପଞ୍ଚମ ଦିନିକିଆ ଖେଳାଯାଇଥିବା ବେଳେ ଏଥିରେ ଜୋ ରୁଟ୍‌ଙ୍କ ୮୪ ଓ ଦ୍ରୁତ ବୋଲର୍‌ କ୍ରିସ୍‌ ଓକ୍ସଙ୍କ ୫ ୱିକେଟ୍‌ର ସଫଳତାକୁ ଆଧାର କରି ଘରୋଇ ଦଳ ୫୪ ରନ୍‌ରେ ବିଜୟୀ ହେବା ସହ ଆଉ ୯ ଦିନ ପରେ ଆରମ୍ଭ ହେଉଥିବା ବିଶ୍ବକପ୍‌ ପାଇଁ ଜବରଦସ୍ତ ଅଭ୍ୟାସ କରିଛି ଓ ଅପରାଜେୟ ରହି ଦଳ କ୍ରିକେଟ୍‌ ମହାକୁମ୍ଭରେ ଐତିହାସିକ ସଫଳତା ପାଇଁ ହକ୍‌ଦାର ବୋଲି ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଦଳମାନଙ୍କୁ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛି। ୮୮ ମ୍ୟାଚ୍‌ବିଶିଷ୍ଟ ଦିନିକିଆ କ୍ୟାରିୟର୍‌ରେ ତୃତୀୟ ଥର ପାଇଁ ୫ ୱିକେଟ୍‌ର ସଫଳତା ପାଇଥିବା ଓକ୍ସ ମ୍ୟାନ୍‌ ଅଫ୍ ଦ ମ୍ୟାଚ୍‌ ଓ ଓପନିଂ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍‌ ଜେସନ୍‌ ରୟ ମ୍ୟାନ୍‌ ଅଫ୍‌ ଦ ସିରିଜ୍‌ ବିବେଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଏହି ସିରିଜ୍‌ରେ ବିଜୟଶୂନ୍ୟ ରହିଥିବା ଦଳ ଆଗାମୀ ବିଶ୍ବକପ୍‌ରେ ନକାରାତ୍ମକ ମନୋଭାବ ନେଇ ପ୍ରବେଶ କରିବ। ଟସ୍‌ ଜିତି ବ୍ୟାଟିଂ କରିଥିବା ଇଂଲଣ୍ଡ ୯ ୱିକେଟ୍‌ ହରାଇ ୩୫୧ ରନ୍‌ କରି ସିରିଜ୍‌ରେ ଲଗାତାର ଚତୁର୍ଥ ଥର ପାଇଁ ୩ ଶହରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ବ ସ୍କୋର୍‌ କରିଥିଲା। ଦଳ ପକ୍ଷରୁ ରୁଟ୍‌ ୭୩ ବଲ୍‌ ଖେଳି ୯ଟି ଚୌକା ସହ ୮୪ ରନ୍‌ କରିଥିବା ବେଳେ ଅଧିନାୟକ ଇଅନ୍‌ ମୋର୍ଗାନ୍‌ ୬୪ ବଲ୍‌ ଖେଳି ୪ଟି ଚୌକା ଓ ୫ଟି ଛକା ସହାୟତାରେ ୭୬ ରନ୍‌ କରିଥିଲେ। ଉଭୟଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ୧୧୭ ରନ୍‌ର ଭାଗିଦାରୀ ମଧ୍ୟ ହୋଇଥିଲା। ସେହିପରି ଜୋସ୍‌ ବଟଲର୍‌ ୨ଟି ଚୌକା ସହ ୩୪, ଓପନର ଜେମ୍ସ ଭିନ୍ସ ୭ ଚୌକା ସହ ୩୩, ତାଙ୍କ ଓପନିଂ ଯୋଡ଼ିଦାର ଜନ୍ନି ବେୟାର୍‌ଷ୍ଟୋ ୬ ଚୌକା ସହ ୩୨ ଏବଂ ଶେଷ ଭାଗରେ ଟମ୍‌ କୁରାନ୍‌ ମାତ୍ର ୧୫ ବଲ୍‌ରେ ୨ଟି ଲେଖାଏଁ ଚୌକା ଓ ଛକା ସହ ଅପରାଜିତ ୨୯ ରନ୍‌ କରିଥିଲେ। ପାକିସ୍ତାନ ପକ୍ଷରୁ ଶାହିନ୍‌ ଶାହ ଆଫ୍ରିଦି ୪ଟି ଓ ଇମାଦ୍‌ ୱାସିମ୍‌ ୩ଟି ୱିକେଟ୍‌ ନେଇଥିଲେ। ଜବାବରେ ପାକିସ୍ତାନ ପକ୍ଷରୁ ଅଧିନାୟକ ସର୍ଫରାଜ ଅହମଦ ୭ ଚୌକା ଓ ୨ଟି ଛକା ସହ ୯୭ ଏବଂ ଇନ୍‌ଫର୍ମ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍‌ ବାବର୍‌ ଆଜମ୍‌ ୯ ଚୌକା ଓ ଗୋଟିଏ ଛକା ସହ ୯୭ ରନ୍‌ କରିଥିଲେ। ଏହାଛଡ଼ା ଏହି ଦୁଇ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍‌ ଚତୁର୍ଥ ୱିକେଟ୍‌ ପାଇଁ ୧୪୬ ରନ୍‌ ମଧ୍ୟ ଯୋଡ଼ିଥିଲେ। ପ୍ରଥମ ୩ ଜଣ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍‌ଙ୍କୁ ମାତ୍ର ୬ ରନ୍‌ ମଧ୍ୟରେ ହରାଇଥିବା ପାକିସ୍ତାନ ୪୬.୫ ଓଭର୍‌ରେ ୨୯୭ ରନ୍‌ କରି ଆଉଟ୍‌ ହେବା ଫଳରେ ସିରିଜ୍‌ରେ ଇଂଲଣ୍ଡ ଆଉ ଏକ ସହଜସାଧ୍ୟ ବିଜୟ ଲାଭ କରିଥିଲା। ଇଂଲଣ୍ଡ ପକ୍ଷରୁ ଓକ୍ସଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ଆଦିଲ୍‌ ରଶିଦ୍‌ ୨ଟି ୱିକେଟ୍‌ ନେଇଥିଲେ।

ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପ୍ରସଙ୍ଗ

  • page_22_128
  • page_22_128
  • page_22_128
  • page_22_128
  • page_22_128
  • page_22_128
  • page_22_128
  • page_22_128
  • page_22_128
  • page_22_128
ଗଡ୍‌ସେ ପ୍ରକରଣରେ କମଲ
ଗତ ସପ୍ତାହରେ ଦକ୍ଷିଣ ଭାରତ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରର ଅପ୍ରତିଦ୍ବନ୍ଦ୍ବୀ ନାୟକ ତଥା ରାଜନୈତିକ ଦଳ ମକ୍କଲ ନିଧି ମୈୟମ୍‌ (ଏମ୍‌ଏନ୍‌ଏମ୍‌)ର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା କମଲ ହାସନ୍‌ ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧିଙ୍କ ହତ୍ୟାକାରୀ ନାଥୁରାମ୍‌ ଗଡ୍‌ସେଙ୍କୁ ପ୍ରଥମ ହିନ୍ଦୁ ଆତଙ୍କବାଦୀ ବୋଲି ସମ୍ବୋଧନ କରିଥିବା ବେଳେ ଏହି ବିବାଦ କ୍ରମଶଃ ଅଧିକ ଜଟିଳ ହେବାରେ ଲାଗିଛି। ତେବେ ଏହି ମାମଲାରେ କମଲ୍‌ଙ୍କୁ ସୋମବାର ମଦୁରାଇ ହାଇକୋର୍ଟ ଆଗୁଆ ଜାମିନ୍‌ ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି। ତାମିଲନାଡ଼ୁର ଆରାଭକୁରିଚି ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀରେ ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ମତଦାନ ପାଇଁ ପ୍ରଚାର କରୁଥିବା ବେଳେ ଗଡ୍‌ସେଙ୍କୁ ସ୍ବାଧୀନ ଭାରତର ପ୍ରଥମ ଆତଙ୍କବାଦୀ ବୋଲି ସମ୍ବୋଧନ କରିଥିଲେ। ଏହି ମାମଲାରେ ଏକ ଚରମପନ୍ଥୀ ଗୋଷ୍ଠୀ ପକ୍ଷରୁ କରୁର୍‌ ଜିଲ୍ଲା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଆରାଭକୁରୁଚି ପୋଲିସ୍‌ ଷ୍ଟେସନ୍‌ରେ ମାମଲା ରୁଜୁ କରାଯାଇଥିଲା। ତେବେ ଗିରଫ କରି କମଲ ତୁରନ୍ତ ଆଗୁଆ ଜାମିନ୍‌ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିଥିଲେ ଓ ସୋମବାର ହାଇକୋର୍ଟ ତାଙ୍କର ଏହି ଆବେଦନକୁ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି।
‘ମୁଁ ବିଜୟାନନ୍ଦ କହୁଛି’ ନାଟକ ମଞ୍ଚସ୍ଥ
ସ୍ବର୍ଗତ ଅମୀୟ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ସ୍ମୃତିରେ ଭୁବନେଶ୍ବର ରବୀନ୍ଦ୍ର ମଣ୍ଡପଠାରେ ଚାଲିଥିବା ପଞ୍ଚମବେଦ ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ନାଟକ ମହୋତ୍ସବର ଗୁରୁବାର ଥିଲା ଦ୍ବିତୀୟ ସନ୍ଧ୍ୟା। ଏହି ସମୟରେ ରାଉରକେଲାର ସମ୍ପର୍କ ପକ୍ଷରୁ ନାଟକ ‘ମୁଁ ବିଜୟାନନ୍ଦ କହୁଛି...’ ମଞ୍ଚସ୍ଥ ହୋଇଥିଲା। ଏହି ନାଟକର ରଚନା ଓ ନିର୍ଦେଶନା ଭାସ୍କରଚନ୍ଦ୍ର ମହାପାତ୍ର ଦେଇଥିବା ବେଳେ ସଙ୍ଗୀତରେ ଭାସ୍କର ପୁହାଣ, ଅଜୟ ପାଣି, ବିବେକ ପଣ୍ଡା ଓ ପ୍ରଦୀପ ଗୁରୁୱାରା ସହଯୋଗ କରିଥିଲେ। ଏହି ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଅତିଥି ଭାବେ ପ୍ରଶାସକ ଭରତ ଚନ୍ଦ୍ର ବେହେରା, ଗଗନ ବିହାରୀ ଦାସ ଓ ବିଶିଷ୍ଟ ନାଟ୍ୟକାର ଧୀରେନ୍ଦ୍ର ମଲ୍ଲିକ ପ୍ରମୁଖ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ପଞ୍ଚମବେଦର କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ସଭାପତି ହରେନ୍‌ ସାହୁ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପରିଚାଳନା କରିଥିଲେ।

ଫଟୋ ଗ୍ୟାଲେରୀ

ବଢ଼ୁଛି ର’ ପାର୍ଟି ଟ୍ରେଣ୍ଡ, ପରଷା
ପାର୍ଟି ଓ ଗେଟ୍‌ ଟୁଗେଦରରେ ଖାଦ୍ୟ ପେୟ ନାମରେ ପରଷା ଯାଉଥିବା ହେଭି ଖାଦ୍ୟ ଆମ ଡାଏଟ୍‌ ପ୍ଲାନ୍‌ ଉପରେ ଭାରୀ ପଡ଼ିଯାଏ। ଏପରିସ୍ଥଳେ ଆଜିକାଲି ହେଲ୍‌ଦି ପାର୍ଟି ଥିମ୍‌ସର ପ୍ରଚଳନ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି। ସାଲାଡ଼ ବାର୍‌ସ, ଜୁସ୍‌ ସିଜନ, ସ୍କିନି ଅଲ୍‌ଫ୍ରେସ୍କୋ ପରେ ଆଉ ଏକ ଟ୍ରେଣ୍ଡ ଏବେ ଲୋକପ୍ରିୟ ହେବାରେ ଲାଗିଛି। ଏହା ହେଉଛି ର’ ଫୁଡ୍‌ ପାର୍ଟି। ଅର୍ଥାତ କଞ୍ଚା ଖାଦ୍ୟ ପଦାର୍ଥର ପାର୍ଟି। ନାମରୁ ଜଣାପଡ଼ୁଛି ଏଥିରେ ହେଭି, ଅଏଲି ଆପେଟାଇଜର୍ସ ବଦଳରେ ର’ ଫୁଡ୍‌ ଆପେଟାଇଜର୍ସ ପରଷା ଯାଉଛି। ପାର୍ଟିରେ ଏହାକୁ ମ୍ୟାଚ୍‌ କରି ଡ୍ରିଙ୍କସ୍‌ ମଧ୍ୟ ଦିଆଯାଉଛି। ଏହି ର’ ଫୁଡ୍‌ ସହିତ ଅଁଳା ଶଟ୍‌ସ କିମ୍ବା ସ୍ପିନାଚ୍‌ ଲେମନ୍‌ ଡ୍ରିଙ୍କସ୍‌ ଆଦି ଦିଆଯାଉଛି।
ପଦ୍ମଟୋପି ମୁଣ୍ଡେଇଲେ ଦାମ
ବଡ଼ବୋଲା ଦାମବାବୁ ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ଓ ତୁଣ୍ଡ ହୁଡିଲାବାଲା ନେତା ଭାବେ ରାଜ୍ୟ ରାଜନୀତିରେ ବେଶ୍‌ ଜଣାଶୁଣା। ତାଙ୍କ ମୁହଁରୁ ପଦୁଟିଏ କଥା ଖସାଇବାକୁ ଆମ ମିଡିଆବାଲେ ତାଙ୍କ ଦୁଆରେ ଗୁହାରିଆ ଭାବେ ପଡ଼ିଥାନ୍ତି। ଦାମ ତୁଣ୍ଡ ଖୋଲିଲା ମାନେ ସେଥିରୁ କେହି ବାଦ୍‌ ପଡ଼ନ୍ତିନି। ଅତୀତରେ ବିଜେପିକୁ ବହୁବାର ବଜ୍ରାଘାତ କରିଥିବା ବିଜୁବାବୁଙ୍କ ପଟ୍ଟଶିଷ୍ୟ ଦାମବାବୁ ଆଜି କିନ୍ତୁ ପଦ୍ମ ପ୍ରେମରେ ଉବୁଟୁବୁ। ଏଇ ନିକଟ ଅତୀତରେ ଦିଲ୍ଲୀକୁ ଯାଇ ଗେରୁଆ ଗାମୁଛାକୁ ବେକରେ ପକେଇ ଏବେ ବିଜେପିକି କାନ୍ଧ ନଗେଇକି ଟେକି ଚାଲିଛନନ୍ତି। ବିମାନବନ୍ଦରରୁ ବିରାଟ ପଟୁଆରରେ ହଜାର ହଜାର ସମର୍ଥକଙ୍କୁ ଦେଖି ବାବୁ ପୂରା ଗଦ୍‌ଗଦ୍‌। ଶେଷରେ ରାଜ୍ୟ ପଦ୍ମଦଳିଆଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ମୁକୁବାବୁ ଦାମବାବୁଙ୍କୁ ଟୋପି ପିନ୍ଧାଉଥିବା ବେଳେ ମଞ୍ଚତଳେ ଗଣମାଧ୍ୟମ ପ୍ରତିନିଧିମାନେ ଟୁପୁଟାପ ହଉଥେଲେ, ଯାହା ହଉ ପଧାନପୁଅ ବୁଢ଼ାକୁ ପଦ୍ମଟୋପି ପିନ୍ଧେଇଦେଲେ।
ଏ ଦଳରୁ ସେ ଦଳ
ଆପଣମାନେ ଡାଳିମାଙ୍କୁଡ଼ି ଖେଳ କଥା ତ ଶୁଣିଥିବେ। ଗୋଟିଏ ଡାଳରୁ ଆଉ ଗୋଟିଏ ଡାଳକୁ ଡେଇଁ ଡେଇଁ ମାଙ୍କଡ଼ମାନେ ଖେଳରେ ମାତିଯାଆନ୍ତି। ଆଉ ସେମାନଙ୍କୁ ଦେଖି ଛୋଟପିଲା ଖୁସିରେ ଟେକା ମାରନ୍ତି। ଠିକ୍‌ ସେଇମିତି ଏବେକା ରାଜନୀତିର ବାତାବରଣ ହେଇଯାଇଛି। ସହଜେ ପୁଣି ନିର୍ବାଚନର ୠତୁ ଆସି ପହଞ୍ଚିଯାଇଛି। ସେଥିପାଇଁ ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆଶାତୀତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ସୁବିଧା ସୁଯୋଗ ଦେଖି ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସ୍ବାର୍ଥକୁ ଅସୁଲ କରିବାକୁ ନେତାମାନେ ଦଳ ବଦଳ କରିବାରେ ଲାଗି ପଡ଼ିଛନ୍ତି। ସକାଳେ ଗୋଟେ ଦଳ ପୁଣି ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଆଉ ଗୋଟିଏ ଦଳ। ନେତାଙ୍କ ଓଜନକୁ ତଉଲେଇ ଦଳ ସୁପ୍ରିମୋମାନେ ମଧ୍ୟ ଦଳର ଫାଇଦା ଚିନ୍ତା କରି ସେମାନଙ୍କୁ କୋଳେଇ ନେବାକୁ କ୍ଷେତ୍ର ପ୍ରସ୍ତୁତ କରି ରଖିଛନ୍ତି। ଦେଖାଯାଉ ୨୦୧୯ ନିର୍ବାଚନ ବୈତରଣୀକୁ କିଏ କେମିତି ପାର ହଉଛି।

ଫେସ୍‌ବୁକ୍‌ରେ ପ୍ରତିନିଧି

ଟ୍ବୀଟରରେ ପ୍ରତିନିଧି

ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ


କରେନ୍ସି କନଭର୍ଟର

ନୋବେଲ ଡିନର୍
ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର ଭଳି ନୋବେଲ ଡିନରର ମର୍ଯ୍ୟାଦା ଅତି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ ପରେ ପ୍ରତି ବର୍ଷ ଡିସେମ୍ବର ୧୦ ତାରିଖରେ ଷ୍ଟକହୋମ୍ ସିଟିର ବ୍ଳୁ ହଲ୍‌ରେ ଏହି ରାତ୍ରିଭୋଜନର ଆୟୋଜନ କରାଯାଏ। ଏଥିରେ ସ୍ବିଡେନର ରାଜ ପରିବାର, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ, ପଦସ୍ଥ ସରକାରୀ ବ୍ୟକ୍ତି, ନୋବେଲ ବିଜେତା ଏବଂ ଅତିଥି ଉପସ୍ଥିତ ରହନ୍ତି। ପ୍ରତ୍ୟେକ ନୋବେଲ ବିଜେତା ଏଠାକୁ ୧୬ ଜଣ ଅତିଥିଙ୍କୁ ସାଥିରେ ଆଣି ପାରିବେ। ଏହି ଭୋଜନର ସମୟ ସୀମା ୪ ଘଣ୍ଟା। ଏଥିରେ ନୋବେଲ ବିଜେତାମାନେ ସଂକ୍ଷିପ୍ତ ବକ୍ତବ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତି। ଚାରି ଦିନ ଆଗରୁ ୪୦ ଜଣ ରୋଷେୟା ୨୦୦ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସହାୟତାରେ ଭୋଜନ ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ଲାଗିଯାଆନ୍ତି। ୬୦ଟି ଟେବୁଲରେ ଥିବା ୭୦୦୦ ଥାଳି, ୫୦୦୦ ଗ୍ଳାସ୍ ଏବଂ ୧୦,୦୦୦ ରୁପା ବାସନରେ ଖାଦ୍ୟ ପରଷା ଯାଏ। ଏହି ଡିନରର ମୂଲ୍ୟ ୪ କୋଟି ଟଙ୍କା। ୧୯୭୯ ମସିହାର ନୋବେଲ ଶାନ୍ତି ବିଜେତା ମଦର ଟେରେସାଙ୍କ ଅନୁରୋଧ କ୍ରମେ ସେହି ବର୍ଷ ଏହି ଭୋଜନ ବାତିଲ୍‌ କରାଯାଇ ସେହି ଅର୍ଥ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା।

ଜନମତ

ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଭକ୍ତଙ୍କ ଦର୍ଶନକୁ ଶୃଙ୍ଖଳିତ ଓ ବ୍ୟବସ୍ଥିତ କରିବା ନିମନ୍ତେ ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦେଶ କ୍ରମେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଧାଡ଼ି ଦର୍ଶନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ସହ ଆପଣ ଏକମତ ତ ?