ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ବ୍ରହ୍ମପୁର ଡିଏଫ୍ଓ

ବ୍ରହ୍ମପୁର: ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ସରକାରୀ ବାବୁ। ବ୍ରହ୍ମପୁର ଡିଏଫ୍‌ଓ ଆଶିଷ କୁମାର ବେହେରାଙ୍କ ଘରେ ଶୁକ୍ରବାର ଚଢ଼ାଉ କରିଛି ଭିଜିଲାନ୍ସ। ଆୟ ବହିର୍ଭୂତ ସମ୍ପତି ଠୁଳ ଅଭିଯୋଗରେ ଭିଜିଲାନ୍ସ ପକ୍ଷରୁ ଏହି ଚଢ଼ାଉ କରାଯାଇଛି। ଡିଏଫ୍‌ଓଙ୍କ ବ୍ରହ୍ମପୁରସ୍ଥିତ ବାସଭବନ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ, ବାସଭବନ, ଦିଗପହଣ୍ଡି ରେଞ୍ଜ ଅଫିସ୍‌, ଖଲ୍ଲିକୋଟ ରେଞ୍ଜ ଅଫିସ୍‌ ଓ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ଥିବା ଏକ ଆପାର୍ଟମେଣ୍ଟ୍‌ରେ ଖୋଳତାଡ଼ ଜାରି ରହିଛି। କଟକ ଭିଜିଲାନ୍ସ ସେଲ୍‌ ପକ୍ଷରୁ ଏକକାଳୀନ ୯ଟି ସ୍ଥାନରେ ଚଢ଼ାଉ କରାଯାଇଛି। ଭିଜିଲାନ୍ସ ହାତରେ ବହୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କାଗଜପତ୍ର ଲାଗିଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। ସେ ବ୍ରହ୍ମପୁର ବାସଭବନରେ ନ ଥିବାରୁ ଭିଜିଲାନ୍ସ ଟିମ୍‌ ତାଙ୍କ ଘର ଆଗରେ ବସି ରହିଛି। ସେପଟେ ସେ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଚାଲି ଯାଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି।

କୁମାରସ୍ବାମୀଙ୍କୁ ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କ ଦ୍ବିତୀୟ ଚିଠି: ଶୁକ୍ରବାର ଆସ୍ଥା

ବେଙ୍ଗାଳୁରୁ: କର୍ଣ୍ଣାଟକ ବିଧାନସଭାରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଏଚ୍‌ଡି କୁମାରସ୍ବାମୀ ଗୁରୁବାର ବହୁମତ ସାବ୍ୟସ୍ତ କରିବାକୁ ଥିଲେ ହେଁ ବାଚସ୍ପତି କେଆର୍‌ ରମେଶ କୁମାର ଗୃହକୁ ଶୁକ୍ରବାର ପୂର୍ବାହ୍ନ ୧୧ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମୁଲତବୀ କରିଥିଲେ। ତେବେ ଆସ୍ଥା ଭୋଟ୍‌ ପାଇଁ ସମୟ ଗଡ଼ିଚାଲିବା ଫଳରେ ରାଜ୍ୟପାଳ ଭଜୁଭାଇ ଭାଲା ଗୁରୁବାର କୁମାରସ୍ବାମୀଙ୍କୁ ଶୁକ୍ରବାର ଅପରାହ୍ନ ସୁଦ୍ଧା ଆସ୍ଥାଭୋଟ୍‌ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଶେଷ କରିବାକୁ ନିର୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ। କିନ୍ତୁ କଂଗ୍ରେସ-ଜେଡି (ଏସ୍‌) ମେଣ୍ଟ ଏହି ଡେଡ୍‌ଲାଇନ୍‌କୁ ସମ୍ମାନ ଦେଇ ନ ଥିବା ବେଳେ ଶୁକ୍ରବାର ରାଜ୍ୟପାଳ ପୁନର୍ବାର କୁମାରସ୍ବାମୀଙ୍କୁ ଦ୍ବିତୀୟ ଚିଠି ଲେଖିଛନ୍ତି। ଏହି ଚିଠିରେ ଭାଲା ଆସ୍ଥା ଭୋଟ୍‌ ଉପରେ ଜୋର୍‌ ଦେବା ସହ ଯେନତେନ ପ୍ରକାରେଣ ଶୁକ୍ରବାର ବହୁମତ ସାବ୍ୟସ୍ତ କରିବାକୁ କହିଛନ୍ତି। ଅବଶ୍ୟକ ପଡ଼ିଲେ ଗୃହ କାର୍ଯ୍ୟର ଅବଧିକୁ ବଢ଼ାଇ ଦିଆଯିବ ବୋଲି ଭାଲା କୁମାରସ୍ବାମୀଙ୍କୁ ଲେଖିଥିବା ଚିଠିରେ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି।
କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଏସି ସ୍କିମ୍‌ରେ
କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଦେଶର ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ମିତବ୍ୟୟୀ ଦରରେ ଏସି ଯୋଗାଇଦେବା ସକାଶେ ଘୋଷଣା କରିଥିବା ବେଳେ ଏବେ ଏହି ଦାୟିତ୍ବ ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ୍ତ କମ୍ପାନୀ ଏନର୍ଜି ଏଫିସିଏନ୍ସି ସର୍ଭିସେସ୍‌ ଲିମିଟେଡ୍‌ (ଇଇଏସ୍‌ଏଲ୍‌)କୁ ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି। ଏହି କମ୍ପାନୀ ବଜାର ମୂଲ୍ୟଠାରୁ ପାଖାପାଖି ୪୦ ପ୍ରତିଶତ କମ୍‌ ମୂଲ୍ୟରେ ଏସି ଯୋଗାଇଦେବ ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି। ଇତିମଧ୍ୟରେ କମ୍ପାନୀ ଏହାର ଅଫିସିଆଲ୍‌ ୱେବ୍‌ସାଇଟ୍‌ ମାଧ୍ୟମରେ ୧.୫ ଟନ୍‌ ବିଶିଷ୍ଟ ଏସିର ବିକ୍ରି ମଧ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିଦେଇଛି। ଏହିସବୁ ଏସି ୫.୪ ଷ୍ଟାର୍‌ବିଶିଷ୍ଟ ଓ ଏହା ଯଥେଷ୍ଟ ମାତ୍ରାରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ସଞ୍ଚୟ କରିବାର କ୍ଷମତା ରଖନ୍ତି। ଚଳିତ ବର୍ଷ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ୫୦ ହଜାର ଏସି ବିକ୍ରି କରିବା ସକାଶେ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛନ୍ତି। ସେହିପରି ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ଏହା ୨ ଲକ୍ଷକୁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯିବା ନେଇ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଛି।
ସଚିନ୍‌ ଓ ଡୋନାଲ୍ଡ ଆଇସିସି ହଲ୍‌
ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍‌ ଦଳର ପୂର୍ବତନ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍‌ ତଥା ସର୍ବକାଳୀନ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍‌ ମଧ୍ୟରେ ଅନ୍ୟତମ ସଚିନ୍‌ ତେନ୍ଦୁଲକର ଓ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାର ପ୍ରଖ୍ୟାତ ଦ୍ରୁତ ବୋଲର୍‌ ଆଲାନ୍‌ ଡୋନାଲ୍ଡ ଆଇସିସି ହଲ୍‌ ଅଫ୍ ଫେମ୍‌ରେ ସାମିଲ୍‌ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏଥିସହ ଦୁଇ ଥରର ବିଶ୍ବ ଚାମ୍ପିଅନ୍‌ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ମହିଳା କ୍ରିକେଟ୍‌ ଦଳର ପୂର୍ବତନ ସଦସ୍ୟା ପ୍ୟାଥରିନ୍‌ ଫିଜ୍‌ପାଟ୍ରିକ୍‌ ମଧ୍ୟ ଏହି ଗୌରବ ଲାଭ କରିଛନ୍ତି। ଗତ ଜୁଲାଇ ୧୮ ତାରିଖରେ ଲଣ୍ଡନଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଏମାନଙ୍କୁ ଏହି ସମ୍ମାନ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି। ଏହା ତାଙ୍କ ପାଇଁ ବହୁତ ବଡ଼ ସମ୍ମାନ ବୋଲି ନିଜ ପ୍ରତିକ୍ରିୟାରେ ସଚିନ୍‌ କହିଛନ୍ତି। ୪୬ ବର୍ଷୀୟ ସଚିନ୍‌ ସାର୍‌ ଡୋନାଲ୍ଡ ବ୍ରାଡମ୍ୟାନ୍‌ଙ୍କ ପରେ ବିଶ୍ବ କ୍ରିକେଟ୍‌ର ସର୍ବଶ୍ରେଷ୍ଠ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍‌ ଭାବେ ପରିଗଣିତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ସେ ଟେଷ୍ଟ୍‌ ଓ ଦିନିକିଆ କ୍ରିକେଟ୍‌ରେ ସର୍ବାଧିକ ସ୍କୋରର୍‌ ଅଛନ୍ତି। ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍‌ରେ ଦୀର୍ଘ ୨୪ ବର୍ଷ ସକ୍ରିୟ ରହିବା ସହ ସଚିନ୍‌ ତିନିଟିଯାକ ଫର୍ମାଟ୍‌ରେ ୩୪ ହଜାର ୩୫୭ ରନ୍‌ କରିଛନ୍ତି ଓ ଏକମାତ୍ର ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍‌ ଭାବେ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍‌ରେ ଶହେଟି ଶତକ ହାସଲ କରିପାରିଛନ୍ତି।
ଟ୍ରେଭର୍‌ ବେଲିସ୍‌ ସନ୍‌ରାଇଜର୍ସ
ଆଇପିଏଲ୍‌ର ତ୍ରୟୋଦଶ ସଂସ୍କରଣ ସକାଶେ ପୂର୍ବତନ ଚାମ୍ପିଅନ୍‌ ସନ୍‌ରାଇଜର୍ସ ହାଇଦ୍ରାବାଦ ଇଂଲଣ୍ଡକୁ ଆଇସିସି ବିଶ୍ବକପ୍‌ ବିଜେତା ହେବାର ସ୍ବାଦ ଚଖାଇଥିବା ଟ୍ରେଭର୍‌ ବେଲିସ୍‌ଙ୍କୁ ମୁଖ୍ୟ କୋଚ୍‌ ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତି ଦେଇଛି। ଏଥିସହ ଗତ ୭ ବର୍ଷ ଧରି ଦଳର କୋଚ୍‌ ରହିଥିବା ଅଷ୍ଟ୍ରେଲୀୟ ଖେଳାଳି ଟମ୍ ମୁଡିଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ଶେଷ ହୋଇଛି। ମୁଡିଙ୍କ ସମୟରେ ଗତ ୨୦୧୬ରେ ହାଇଦ୍ରାବାଦ ଦଳ ଚାମ୍ପିଅନ୍‌ ହୋଇପାରିଥିଲା। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ବେଲିସ୍‌ ପୂର୍ବରୁ ଆଇପିଏଲ୍‌ର ଅନ୍ୟତମ ସଫଳ ଦଳ କୋଲ୍‌କାତା ନାଇଟ୍‌ ରାଇଡର୍ସ ସହ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି ଓ ଏହି ଦଳକୁ ଦୁଇ ଥର ଚାମ୍ପିଅନ୍‌ ମଧ୍ୟ କରାଇପାରିଛନ୍ତି। ବେଲିସ୍‌ଙ୍କ ସହ ଚୁକ୍ତି ନେଇ ହାଇଦ୍ରାବାଦ ଦଳ ପକ୍ଷରୁ ଟ୍ବିଟ୍‌ କରି ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି।

ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପ୍ରସଙ୍ଗ

  • page_22_128
  • page_22_128
  • page_22_128
  • page_22_128
  • page_22_128
  • page_22_128
  • page_22_128
  • page_22_128
  • page_22_128
  • page_22_128
ଆସ୍ଥା ଭୋଟ୍‌ରେ ଭାଗ ନେବାକୁ
କର୍ଣ୍ଣାଟକର ମେଣ୍ଟ ସରକାରରୁ ୧୩ ଜଣ ବିଦ୍ରୋହୀ କଂଗ୍ରେସ ଓ ଜେଡି(ଏସ୍‌) ବିଧାୟକ ବିଧାନସଭାରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଇଥିବା ବେଳେ ସେମାନଙ୍କ ଇସ୍ତଫାପତ୍ରକୁ ବାଚସ୍ପତି କେଆର୍‌ ରମେଶ କୁମାର ଅଦ୍ୟାବଧି ଗ୍ରହଣ କରିନାହାନ୍ତି। ଏହା ବିରୋଧରେ ବିଧାୟକମାନେ ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟରେ ପହଞ୍ଚିଥିବା ବେଳେ ମଙ୍ଗଳବାର ମାମଲାର ଶୁଣାଣି କରାଯାଇଛି। ତେବେ ଏହି ମାମଲାରେ ହାଜର ହୋଇ ବିଦ୍ରୋହୀ ବିଧାୟକମାନେ ଆସନ୍ତା ଗୁରୁବାର ହେବାକୁ ଥିବା ଆସ୍ଥା ଭୋଟ୍‌ରେ ସେମାନଙ୍କୁ ଭାଗ ନେବା ସକାଶେ କେହି ବି ବାଧ୍ୟ କରିପାରିବେ ନାହିଁ ବୋଲି ମତ ରଖିଛନ୍ତି। କୋର୍ଟରେ ବିଦ୍ରୋହୀ କଂଗ୍ରେସ ବିଧାୟକମାନଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ମାମଲା ପରିଚାଳନା କରୁଥିବା ବରିଷ୍ଠ ଆଇନଜୀବୀ ମୁକୁଲ ରୋହତଗୀ ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ଜଷ୍ଟିସ୍‌ ରଞ୍ଜନ ଗୋଗୋଇଙ୍କ ନେତୃତ୍ବାଧୀନ ଖଣ୍ଡପୀଠଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ କଂଗ୍ରେସ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି ଆସ୍ଥା ଭୋଟ୍‌ରେ ଭାଗ ନେବା ସକାଶେ ସମସ୍ତଙ୍କ ବିଧାୟକଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଏକ ହ୍ବିପ୍‌ ଜାରି ହେବ ଓ ଯିଏ ଏହି ହ୍ବିପ୍‌ ନ ମାନିବ, ତାଙ୍କୁ ଅଯୋଗ୍ୟ ଘୋଷଣା କରାଯିବ। ଏହା କୋର୍ଟଙ୍କ ସୁରକ୍ଷାକୁ ଅତିକ୍ରମ କରିବା ସକାଶେ ଏକ ଉଦ୍ୟମ ବୋଲି ପୂର୍ବତନ ଆଟର୍ଣ୍ଣି ଜେନେରାଲ୍‌ ରୋହତ୍‌ଗୀ କହିଛନ୍ତି।
ରାଜ୍ୟରେ ବେକାରୀ ସମସ୍ୟା
ମହାମାରୀ ପରି ରାଜ୍ୟରେ ବେକାରୀ ସମସ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି। ରୋଜଗାର ପାଇଁ ଶିକ୍ଷିତ ଯୁବକଯୁବତୀମାନେ ବାହାର ରାଜ୍ୟକୁ ଯାଇ ଦାଦନ ଖଟିବାକୁ ମଧ୍ୟ ପଛାଉ ନାହାନ୍ତି। ଏପରିକି ବିଭିନ୍ନ ସମୟରେ ବେକାରୀ ସମସ୍ୟା ପ୍ରତିବାଦରେ ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ରାଜରାସ୍ତାକୁ ଓହ୍ଲାଇଛନ୍ତି। ବେକାରୀ ଦୂରିକରଣ କଥା କହୁଥିବା ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଏଥିପାଇଁ ବହୁବାର ସମାଲୋଚିତ ହେବାକୁ ପଡ଼ିଛି। କିନ୍ତୁ ଦୀପତଳ ଅନ୍ଧାର ଭଳି ଖୋଦ୍‌ ରାଜ୍ୟରେ ପାଖାପାଖି ଦେଢ ଲକ୍ଷ ସରକାରୀ ପଦବୀ ଖାଲି ପଡ଼ିଛି ବୋଲି ସରକାର ନିଜେ ସ୍ବୀକାର କରିଛନ୍ତି। କଂଗ୍ରେସ ବିଧାୟକ ଦଳ ନେତା ନରସିଂହ ମିଶ୍ରଙ୍କ ଏକ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତରରେ ଏହା କହିଛନ୍ତି ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିରଞ୍ଜନ ପୂଜାରୀ।
ୟୁପି ସ୍କୁଲ୍‌ରେ ଅଭାବନୀୟ କାଣ୍ଡ
ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଏକ ଅଭାବନୀୟ କାଣ୍ଡ ଘଟିଛି। ଏଠାକାର ଏକ ସ୍କୁଲ୍‌ର ୫୧ ଜଣ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଆଘାତାରେ ଗୁରୁତର ଭାବେ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶର ବଳରାମପୁର ଜିଲ୍ଲାରେ ଏକ ପ୍ରାଥମିକ ସ୍କୁଲ୍‌ରେ ଏଭଳି ଅଘଟଣ ଘଟିଛି। ଉଚ୍ଚ କ୍ଷମତାସମ୍ପନ୍ନ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ତାର ସ୍କୁଲ୍‌ କୋଠା ସହ ଗଛରେ ଲାଗିଥିବାରୁ ଏହା ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସି ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ପୂର୍ବାହ୍ନ ୧୦ଟା ବେଳେ ସ୍କୁଲ୍‌ର ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ସେମାନଙ୍କ ଚପଲ ଓହ୍ଲାଇ ଚଟାଣରେ ବସିବା ବେଳେ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଆଘାତାରେ ଛିଟ୍‌କି ପଡ଼ିଥିଲେ। ନାରାୟଣନଗର ପ୍ରାଥମିକ ସ୍କୁଲ୍‌ରେ ଚଟାଣ ଓଦା ଥିବାରୁ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଆଘାତରେ ଆହତ ହୋଇଥିବା ପୂର୍ବ ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶ ଜିଲ୍ଲାର ଜନୈକ ପୋଲିସ୍‌ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି।

ଫଟୋ ଗ୍ୟାଲେରୀ

ଶେଫର୍ଡଙ୍କୁ ସାବାସୀ: ୭୧ ବର୍ଷ
ଜୀବନରେ ଯଦି କୌଣସି ଲକ୍ଷ୍ୟ ହାସଲ କରିବାକୁ ଚାହାନ୍ତି କିମ୍ବା ନିଜ ସହିତ କରିଥିବା ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ପୂରଣ କରିବାକୁ ଚାହାନ୍ତି, ତେବେ ବୟସ କେବଳ ଏକ ନମ୍ବର ହୋଇ ରହିଯିବ। ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କର କାମ କରିବାର ସାହସ ଓ ଧୈର୍ଯ୍ୟ ରହିବା ଉଚିତ। ଏହି ସାହସ ଓ ଧୈର୍ଯ୍ୟକୁ ପ୍ରମାଣ କରିବାକୁ ଯାଇ ଆମେରିକାର ଏର୍ଣ୍ଣେଷ୍ଟାଇନ୍‌ ଶେଫର୍ଡ କେବଳ ଯୁବପିଢ଼ିଙ୍କୁ ମାତ୍‌ ଦେଇ ନାହାନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରେରଣା ମଧ୍ୟ ପାଲଟିଛନ୍ତି। କିଶୋରାବସ୍ଥାରେ ଦୁର୍ଘଟଣାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏଥିରେ ଭାଙ୍ଗି ନ ପଡ଼ି ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ୭୧ ବର୍ଷ ବୟସରେ ଶେଫର୍ଡ ନିଜ ବଡିକୁ ମଜ୍‌ବୁତ କରି ବଡି ବିଲ୍ଡିଂ ଚାମ୍ପିଅନଶିପ୍‌ ଜିତିଥିଲେ। ଆଜି ୮୨ ବର୍ଷ ବୟସରେ ବି ଶେଫର୍ଡ ତାଙ୍କ ବଡିକୁ ମଜ୍‌ବୁତ ରଖି ପାରିଛନ୍ତି।

ଫେସ୍‌ବୁକ୍‌ରେ ପ୍ରତିନିଧି

ଟ୍ବୀଟରରେ ପ୍ରତିନିଧି

ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ

ନୋବେଲ ଡିନର୍
ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର ଭଳି ନୋବେଲ ଡିନରର ମର୍ଯ୍ୟାଦା ଅତି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ ପରେ ପ୍ରତି ବର୍ଷ ଡିସେମ୍ବର ୧୦ ତାରିଖରେ ଷ୍ଟକହୋମ୍ ସିଟିର ବ୍ଳୁ ହଲ୍‌ରେ ଏହି ରାତ୍ରିଭୋଜନର ଆୟୋଜନ କରାଯାଏ। ଏଥିରେ ସ୍ବିଡେନର ରାଜ ପରିବାର, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ, ପଦସ୍ଥ ସରକାରୀ ବ୍ୟକ୍ତି, ନୋବେଲ ବିଜେତା ଏବଂ ଅତିଥି ଉପସ୍ଥିତ ରହନ୍ତି। ପ୍ରତ୍ୟେକ ନୋବେଲ ବିଜେତା ଏଠାକୁ ୧୬ ଜଣ ଅତିଥିଙ୍କୁ ସାଥିରେ ଆଣି ପାରିବେ। ଏହି ଭୋଜନର ସମୟ ସୀମା ୪ ଘଣ୍ଟା। ଏଥିରେ ନୋବେଲ ବିଜେତାମାନେ ସଂକ୍ଷିପ୍ତ ବକ୍ତବ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତି। ଚାରି ଦିନ ଆଗରୁ ୪୦ ଜଣ ରୋଷେୟା ୨୦୦ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସହାୟତାରେ ଭୋଜନ ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ଲାଗିଯାଆନ୍ତି। ୬୦ଟି ଟେବୁଲରେ ଥିବା ୭୦୦୦ ଥାଳି, ୫୦୦୦ ଗ୍ଳାସ୍ ଏବଂ ୧୦,୦୦୦ ରୁପା ବାସନରେ ଖାଦ୍ୟ ପରଷା ଯାଏ। ଏହି ଡିନରର ମୂଲ୍ୟ ୪ କୋଟି ଟଙ୍କା। ୧୯୭୯ ମସିହାର ନୋବେଲ ଶାନ୍ତି ବିଜେତା ମଦର ଟେରେସାଙ୍କ ଅନୁରୋଧ କ୍ରମେ ସେହି ବର୍ଷ ଏହି ଭୋଜନ ବାତିଲ୍‌ କରାଯାଇ ସେହି ଅର୍ଥ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା।