ଦେଶ ଛାଡ଼ି ପଳାଇଛନ୍ତି ସ୍ବାମୀ ନିତ୍ୟାନନ୍ଦ: ଗୁଜରାଟ ପୋଲିସ

ଅହମଦାବାଦ: ଆତ୍ମଘୋଷିତ ଭଗବାନ ସ୍ବାମୀ ନିତ୍ୟାନନ୍ଦ ଦେଶ ଛାଡ଼ି ପଳାୟନ କରିଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ସଙ୍ଗୀନ ଅଭିଯୋଗମାନ ରହିଥିଲା ବେଳେ ସେ ଚତୁରାତର ସହ ଦେଶ ଛାଡ଼ି ପଳାଇବା ଗୁଜରାଟ ପୋଲିସ ପାଇଁ ଚିନ୍ତାର କାରଣ ହୋଇଛି। ବୁଧବାର ଗୁଜରାଟ ହାଇକୋର୍ଟ ସ୍ବାମୀ ନିତ୍ୟାନନ୍ଦ ଓ ଗୁଜରାଟ ସରକାରଙ୍କୁ ନୋଟିସ୍‌ କରିଥିଲା ବେଳେ ସ୍ବାମୀ ନିତ୍ୟାନନ୍ଦ ଦେଶ ଛାଡ଼ି ପଳାଇଥିବା କଥା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ଗୁଜରାଟ ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରଦୀପସିଂ ଜାଡେଜା କହିଛନ୍ତି ଯେ ସ୍ବାମୀଙ୍କୁ ଖସାଇବା ପଛରେ ଯାହାର ବି ଭୂମିକା ଥିବ ସେମାନଙ୍କୁ କଠୋର ଦଣ୍ଡରେ ଦଣ୍ଡିତ କରିବା ପାଇଁ ସରକାର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବେ। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଅହମଦାବାଦ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ଏସ୍‌ପି ଆର୍‌ ଭି ଅସାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ନିତ୍ୟାନନ୍ଦ ଦେଶ ଛାଡ଼ି ପଳାଇବା କଥା ସତ୍ୟ। ତେଣୁ ତାଙ୍କୁ ଏଠାରେ ଖୋଜିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ। ତାଙ୍କୁ ଦେଶର ଆଇନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଅନୁସାରେ ଧରିବା ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରାଯିବ।
ମହିନ୍ଦା ରାଜପକ୍ଷ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାର ନୂଆ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ
ନିକଟରେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ନିର୍ବାଚନ ସମ୍ପନ୍ନ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଏଥିରେ ଗୋଟାବାୟା ରାଜପକ୍ଷ ସ୍ପଷ୍ଟ ବହୁମତ ପାଇଁ ବିଜୟୀ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏହାପରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ପଦରୁ ରନିଲ୍‌ ବିକ୍ରମସିଂହେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ପଦରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଇଛନ୍ତି। ତେଣୁ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଗୋଟାବାୟା ତାଙ୍କ ବଡ଼ ଭାଇ ମହିନ୍ଦା ରାଜପକ୍ଷଙ୍କୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ବୁଧବାର ନିଯୁକ୍ତି ଦେଇଛନ୍ତି। ଇସ୍ତଫା ଦେବା ପରେ ବିକ୍ରମସିଂହେ ତାଙ୍କ ବିବୃତିରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାଜପକ୍ଷଙ୍କୁ ଭେଟିଛନ୍ତି ଓ ଦେଶର ଭବିଷ୍ୟତ ସମ୍ପର୍କରେ ଆଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି। ସଂସଦରେ ଯଦିଓ ବିକ୍ରମସିଂହେଙ୍କ ଦଳ ପାଖରେ ବହୁମତ ଥିଲା, ତଥାପି ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ନିର୍ବାଚନରେ ତାଙ୍କ ଦଳର ଶୋଚନୀୟ ପରାଜୟ କାରଣରୁ ସେ ପଦରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଇଥିବା କହିଛନ୍ତି।
ପ୍ରଥମ ଟେଷ୍ଟ୍‌ରେ ପାକିସ୍ତାନ ୨୪୦
ଚଳିତ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ-ପାକିସ୍ତାନ ଟେଷ୍ଟ୍‌ ସିରିଜ୍‌ ଗୁରୁବାରଠାରୁ ଏଠାରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ପ୍ରଥମ ଟେଷ୍ଟ୍‌ର ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ପାକିସ୍ତାନ ୨୪୦ ରନ୍‌ରେ ଅଲ୍‌ଆଉଟ୍‌ ହୋଇଯାଇଛି। ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ୩ ଦ୍ରୁତ ବୋଲର୍‌ ମିଚେଲ୍‌ ଷ୍ଟାର୍କ, ଜୋଶ୍‌ ହେଜଲ୍‌ଉଡ୍‌ ଓ ପ୍ୟାଟ୍‌ କମିନ୍ସ କୌଣସି ପାକିସ୍ତାନୀ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍‌ଙ୍କୁ ବେଶୀ ସମୟରେ ପିଚ୍‌ରେ ତିଷ୍ଠିବାର ସୁଯୋଗ ଦେଇ ନ ଥିଲେ। ଦୁଇ ଓପନର ଦଳକୁ ଭଲ ପ୍ରାରମ୍ଭ ଦେଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ କେବଳ ଅସଦ୍‌ ଶଫିକ୍‌ଙ୍କୁ ବାଦ୍‌ ଦେଲେ ଅନ୍ୟ କେହି ବଡ଼ ସ୍କୋର୍‌ କରିବାରେ ବିଫଳ ରହିବାରୁ ପ୍ରଥମ ଦିନର ଖେଳ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ଘରୋଇ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ଦଳର ସ୍ଥିତି ଅପେକ୍ଷାକୃତ ଉନ୍ନତ ରହିଛି। ଦଳ ୮୬.୨ ଓଭର୍‌ରେ ୨୪୦ ରନ୍‌ କରି ଅଲ୍‌ଆଉଟ୍‌ ହୋଇଯାଇଥିବା ବେଳେ ଶଫିକ୍‌ ୭ ଚୌକା ସହ ସର୍ବାଧିକ ୭୬ ରନ୍‌ କରିଥିଲେ।

ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପ୍ରସଙ୍ଗ

  • page_22_128
  • page_22_128
  • page_22_128
  • page_22_128
  • page_22_128
  • page_22_128
  • page_22_128
  • page_22_128
  • page_22_128
  • page_22_128
କୁନ୍ଦୁଲି ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ ଓ ଆତ୍ମହତ୍ୟା
ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ କୋରାପୁଟ ଜିଲ୍ଲା କୁନ୍ଦୁଲି ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ ଓ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ମାମଲାକୁ ଦୀର୍ଘଦିନ ବିତି ଯାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ପୀଡ଼ିତାଙ୍କୁ ନ୍ୟାୟ ମିଳିପାରି ନାହିଁ। ତେବେ ଏହି ମାମଲାର ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ତଦନ୍ତକାରୀ ଦଳ (ଏସ୍‌ଆଇଟି) ତଦନ୍ତ ପାଇଁ ନିର୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି ଓଡ଼ିଶା ହାଇକୋର୍ଟ। ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ତତ୍ତ୍ବାବଧାନରେ ଏହି ମାମଲାର ତଦନ୍ତ କରିବେ ୩ ଜଣିଆ ଏସ୍‌ଆଇଟି ଟିମ୍‌। ୩ ଜଣ ଡିଆଇଜି ସ୍ତରୀୟ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ନେଇ ଏସ୍ଆଇଟି ଗଠନ କରିବାକୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ନିର୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି ହାଇକୋର୍ଟ। କୁନ୍ଦୁଲି ସମ୍ପର୍କିତ ଏକାଧିକ ମାମଲାର ଏକକାଳୀନ ଶୁଣାଣି କରି ହାଇକୋର୍ଟ ସୋମବାର ଏହି ନିର୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ମାମଲାର କ୍ଲୋଜର୍‌ ରିପୋର୍ଟ କ୍ରାଇମ୍‌ବ୍ରାଞ୍ଚ ପକ୍ଷରୁ କୋର୍ଟରେ ଦାଖଲ କରାଯାଇଥିଲା। ପୀଡ଼ିତାଙ୍କ ମା’ ସିବିଆଇ ତଦନ୍ତ କରିବାକୁ ଦାବି କରିଥିଲେ। ଉଭୟ ପକ୍ଷରେ ଯୁକ୍ତି ଶୁଣି ମୁଖ୍ୟ ବିଚାରପତି ଜଷ୍ଟିସ୍‌ କେଏସ୍‌ ଜାଭେରୀ ଏସ୍‌ଆଇଟି ତଦନ୍ତ ପାଇଁ ନିର୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ତତ୍ତ୍ବାବଧାନରେ ଏସ୍‌ଆଇଟି ତଦନ୍ତ କରିବ। ସମସ୍ତ ଦିଗକୁ ପୁଙ୍ଖାନୁପୁଙ୍ଖ ତଦନ୍ତ କରି ଏସ୍‌ଆଇଟି ରିପୋର୍ଟ ଦେବାପରେ ୧୬ ଡିସେମ୍ବରରେ ମାମଲାର ପରବର୍ତ୍ତୀ ଶୁଣାଣି ପାଇଁ ଦିନ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିବା ହାଇକୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି।
ସାବଧାନ! ‘ନା’ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ
ରିଜେକ୍ସନ ଅର୍ଥାତ୍‌ ନାମଞ୍ଜୁରୀ କିମ୍ବା କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଅଣସ୍ବୀକୃତିକୁ ସାମ୍ନା କରିବା ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ସହଜ କାମ ନୁହେଁ। ଜୀବନରେ ଅନେକ ସମୟରେ ଆମକୁ ‘ନା’କୁ ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡ଼ିଥାଏ। ତେଣୁ ଆମେ ଯେଉଁଭଳି ଭାବେ ‘ହଁ’କୁ ଆପଣାଇ ନେଉଛନ୍ତି, ଠିକ୍‌ ସେହିଭଳି ଭାବେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ‘ନା’କୁ ମଧ୍ୟ ଆପଣାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବା ଉଚିତ। କ୍ୟାରିଅର, ଚାକିରି, ସମ୍ପର୍କକୁ ନେଇ କେତେକ ଲୋକଙ୍କ ଭିତରେ ସବୁବେଳେ ରିଜେକ୍ସନ୍‌କୁ ନେଇ ସବୁବେଳେ ଏକ ଡର ରହିଥାଏ। ଏପରି ଲୋକଙ୍କଠାରେ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସମ୍ପର୍କରେ, ସାମାଜିକ ସ୍ଥିତିରେ କିମ୍ବା କୌଣସି କାର୍ଯ୍ୟସ୍ଥଳରେ ମଧ୍ୟ ରିଜେକ୍ସନ୍‌କୁ ନେଇ ଏକ ନକାରାତ୍ମକ ଭାବନା ରହିଛି। ରିଜେକ୍ସନ୍‌କୁ ନେଇ ସାମ୍ନା ନ କରିପାରିବା, ମନର କୌଣସି ଡର ନୁହେଁ, ବରଂ ଏକ ରୋଗ ଅଟେ। ଏହି ରୋଗକୁ ‘ରିଜେକ୍ସନ୍‌ ସେନ୍‌ସିଟିଭ୍‌ ଡିସ୍‌ଫୋରିୟା’ (ଆର୍‌ଏସ୍‌ଡି) ବୋଲି କୁହାଯାଏ।

ଫଟୋ ଗ୍ୟାଲେରୀ

ଫେସ୍‌ବୁକ୍‌ରେ ପ୍ରତିନିଧି

ଟ୍ବୀଟରରେ ପ୍ରତିନିଧି

ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ