ସାରଦାଙ୍କ ନାମରେ ଏକାଡେମୀର ଗୀତି କବିତା

ବୁଧବାର ଶେଷ ହେବ ସଂସଦର ମୌସୁମୀ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ବର୍ତ୍ତମାନ ସଂସଦର ମୌସୁମୀ ଅଧିବେଶନ ଜାରି ରହିଥିବା ବେଳେ ଏହି ଅଧିବେଶନରେ ଅନେକଗୁଡ଼ିଏ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଲ୍ ଆଗତ କରାଯିବାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରହିଛି। ଇତିମଧ୍ୟରେ ଲୋକସଭାରେ କୃଷି ବିଲ୍ ଆଗତ ହେବା ସହ ପାରିତ ମଧ୍ୟ ହୋଇସାରିଛି। ରାଜ୍ୟସଭାରେ ଏହାକୁ ପାରିତ କରିବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଏନଡିଏ ସରକାର ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛି। କିନ୍ତୁ ଦେଶରେ କୋରୋନା ଭୂତାଣୁ ସଂକ୍ରମଣଜନିତ ସ୍ଥିତି କ୍ରମଶଃ ସାଂଘାତିକ ରୂପ ନେଉଥିବାରୁ ଏହି ଅଧିବେଶନ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ସମୟ ପୂର୍ବରୁ ବନ୍ଦ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଛି। ଗତ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୪ରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଆସନ୍ତା ଅକ୍ଟୋବର ୧ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବାର ଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଏହି ଅଧିବେଶନଟି ୧୮ଟି କାର୍ଯ୍ୟଦିବସ ପୂରଣ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଆସନ୍ତା ବୁଧବାର ବନ୍ଦ ହୋଇଯିବ ବୋଲି ଶୁଣାଯାଉଛି। ଇତିମଧ୍ୟରେ ସାଂସଦମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ନୀତିନ୍ ଗଡ଼କରୀ ଓ ପ୍ରହଲ୍ଲାଦ ପଟେଲଙ୍କ ସମେତ ୩୦ ଜଣ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇସାରିଥିବାରୁ ଏହି ଅଧିବେଶନ ଯଥେଷ୍ଟ ପୂର୍ବରୁ ବନ୍ଦ ହେବା ଏକରକମ ନିଶ୍ଚିତ ହୋଇଛି।

ଡିଫେଣ୍ଡିଙ୍ଗ୍ ଚାମ୍ପିଅନ୍‌କୁ ହରାଇଲା ସିଏସକେ,

ଅବୁ ଧାବୀ: ଶନିବାରଠାରୁ ଏଠାରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଆଇପିଏଲର ତ୍ରୟୋଦଶ ସଂସ୍କରଣରେ ୩ ଥରର ଚାମ୍ପିଅନ୍ ଚେନ୍ନାଇ ସୁପର୍ କିଙ୍ଗ୍ସ (ସିଏସକେ) ବିଜୟ ସହ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ଉଦଘାଟନୀ ମୁକାବିଲାରେ ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂହ ଧୋନିଙ୍କ ନେତୃତ୍ବାଧୀନ ସିଏସକେ ଡିଫେଣ୍ଡିଙ୍ଗ୍ ଚାମ୍ପିଅନ୍ ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସକୁ ୫ ୱିକେଟରେ ପରାସ୍ତ କରି ଗତ ବର୍ଷ ଫାଇନାଲର ପ୍ରତିଶୋଧ ନେଇଛି। ଏଥିସହ ମୁମ୍ବାଇ ବିପକ୍ଷରେ କ୍ରମାଗତ ପଞ୍ଚମ ପରାଜୟ ପରେ ବିଜୟ ଧାରାକୁ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କରିଛି ସିଏସକେ। ପ୍ରଥମେ ବ୍ୟାଟିଂ ପାଇଁ ଆମନ୍ତ୍ରଣ ପାଇଥିବା ମୁମ୍ବାଇ ୯ ୱିକେଟରେ ହରାଇ ୧୬୨ ରନ୍ କରିଥିଲା। ଦଳ ପକ୍ଷରୁ ଓପନର କ୍ବିଣ୍ଟନ୍ ଡି’କକ୍ ୨୦ ବଲ୍ ଖେଳି ୫ଟି ଚୌକା ଜରିଆରେ ୩୩ ରନ୍ କରିଥିଲେ। ଏହାଛଡ଼ା ସୌରଭ ତିୱାରୀ ୩୧ ବଲରେ ୩ଟି ଚୌକା ଓ ଗୋଟିଏ ଛକା ସହ ସର୍ବାଧିକ ୪୨ ରନ୍ କରିଥିଲେ। ଆହୁରି କାଇରନ୍ ପୋଲାର୍ଡ ୧୮, ସୂର୍ଯ୍ୟକୁମାରୀ ଯାଦବ ୧୭ ଓ ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପାଣ୍ଡ୍ୟା ୧୪ ରନ୍ କରିଥିଲେ। ସିଏସକେ ପକ୍ଷରୁ ଲୁଙ୍ଗି ଏନଗିଡି ସର୍ବାଧିକ ୩ଟି ଏବଂ ଦୀପକ ଚହର୍ ଓ ରବୀନ୍ଦ୍ର ଜାଡେଜା ୨ଟି ଲେଖାଏଁ ୱିକେଟ୍ ନେଇଥିଲେ।
ଏଲଇଡି ଆମଦାନି ନେଇ
କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଚୀନ୍ ସାମଗ୍ରୀର ଆମଦାନିକୁ ନିରୁତ୍ସାହିତ କରିବା ସକାଶେ ଲଗାତର ପଦକ୍ଷେପମାନ ନେଇଚାଲିଛନ୍ତି। ଏହି କ୍ରମରେ ଶୁକ୍ରବାର କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଚୀନରୁ ଆମଦାନି ହେଉଥିବା ଏଲଇଡିର ମାନ ଯାଞ୍ଚ୍ ପାଇଁ ନିର୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ଚୀନ୍ ସହ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଦେଶରୁ ଭାରତକୁ ଆମଦାନୀ ହେଉଥିବା ଏଲଇଡି ଉତ୍ପାଦର କଡ଼ାକଡ଼ି ମାନ ଯାଞ୍ଚ୍ ପାଇଁ ନିର୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଥିବାରୁ ଚୀନ୍ ଉତ୍ପାଦନ ବିରୋଧରେ ଭାରତର ଏହା ଆଉ ଏକ ଠୋସ୍ ପଦକ୍ଷେପ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି। ଏ ସଂକ୍ରାନ୍ତରେ ଶୁକ୍ରବାର ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର ମହାନିର୍ଦେଶାଳୟ (ଡିଜିଏଫଟି) ପକ୍ଷରୁ ଏକ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି କରାଯାଇଛି। ଏହି ବିଜ୍ଞପ୍ତିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ କୌଣସି ଏଲଇଡି ଉତ୍ପାଦ ଆମଦାନି ପୂର୍ବରୁ ଏହାର ନମୁନାର କଡ଼ା ଯାଞ୍ଚ୍ କରାଯିବ। ମାନ ପରୀକ୍ଷା ସକାଶେ ଏହି ନମୁନାକୁ ଭାରତୀୟ ମାନକ ବ୍ୟୁରୋ (ବିଆଇଏସ୍) ସ୍ବୀକୃତିପ୍ରାପ୍ତ ଲାବୋରେଟୋରୀକୁ ପଠାଯିବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ। ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଓ ଆଇଟି ଉତ୍ପାଦ (ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ପଞ୍ଜୀକରଣ) ନିର୍ଦେଶନାମା, ୨୦୧୨ ଅନୁସାରେ ଏହି ମାନ ଯାଞ୍ଚ୍ କରାଯିବ ବୋଲି ଜାରି ବିଜ୍ଞପ୍ତିରେ ଡିଜିଏଫଟି ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି। ସେହିପରି ଦେଶର ପ୍ରମୁଖ ବନ୍ଦର କାଣ୍ଡଲା, ପାରାଦୀପ, କୋଚି ଓ ମୁମ୍ବାଇ ଆଦି ଦେଇ ଭାରତକୁ ଆମଦାନୀ ହେଉଥିବା ଏଲ୍ଇଡି ଉତ୍ପାଦନର ମାନ ଯାଞ୍ଚ୍ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ବାଣିଜ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଅଧୀନସ୍ଥ ବିଆଇଏସ୍ ପକ୍ଷରୁ ନିର୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି।
ଡିଫେଣ୍ଡିଙ୍ଗ୍ ଚାମ୍ପିଅନ୍‌କୁ ହରାଇଲା
ଶନିବାରଠାରୁ ଏଠାରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଆଇପିଏଲର ତ୍ରୟୋଦଶ ସଂସ୍କରଣରେ ୩ ଥରର ଚାମ୍ପିଅନ୍ ଚେନ୍ନାଇ ସୁପର୍ କିଙ୍ଗ୍ସ (ସିଏସକେ) ବିଜୟ ସହ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ଉଦଘାଟନୀ ମୁକାବିଲାରେ ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂହ ଧୋନିଙ୍କ ନେତୃତ୍ବାଧୀନ ସିଏସକେ ଡିଫେଣ୍ଡିଙ୍ଗ୍ ଚାମ୍ପିଅନ୍ ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସକୁ ୫ ୱିକେଟରେ ପରାସ୍ତ କରି ଗତ ବର୍ଷ ଫାଇନାଲର ପ୍ରତିଶୋଧ ନେଇଛି। ଏଥିସହ ମୁମ୍ବାଇ ବିପକ୍ଷରେ କ୍ରମାଗତ ପଞ୍ଚମ ପରାଜୟ ପରେ ବିଜୟ ଧାରାକୁ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କରିଛି ସିଏସକେ। ପ୍ରଥମେ ବ୍ୟାଟିଂ ପାଇଁ ଆମନ୍ତ୍ରଣ ପାଇଥିବା ମୁମ୍ବାଇ ୯ ୱିକେଟରେ ହରାଇ ୧୬୨ ରନ୍ କରିଥିଲା। ଦଳ ପକ୍ଷରୁ ଓପନର କ୍ବିଣ୍ଟନ୍ ଡି’କକ୍ ୨୦ ବଲ୍ ଖେଳି ୫ଟି ଚୌକା ଜରିଆରେ ୩୩ ରନ୍ କରିଥିଲେ। ଏହାଛଡ଼ା ସୌରଭ ତିୱାରୀ ୩୧ ବଲରେ ୩ଟି ଚୌକା ଓ ଗୋଟିଏ ଛକା ସହ ସର୍ବାଧିକ ୪୨ ରନ୍ କରିଥିଲେ। ଆହୁରି କାଇରନ୍ ପୋଲାର୍ଡ ୧୮, ସୂର୍ଯ୍ୟକୁମାରୀ ଯାଦବ ୧୭ ଓ ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପାଣ୍ଡ୍ୟା ୧୪ ରନ୍ କରିଥିଲେ। ସିଏସକେ ପକ୍ଷରୁ ଲୁଙ୍ଗି ଏନଗିଡି ସର୍ବାଧିକ ୩ଟି ଏବଂ ଦୀପକ ଚହର୍ ଓ ରବୀନ୍ଦ୍ର ଜାଡେଜା ୨ଟି ଲେଖାଏଁ ୱିକେଟ୍ ନେଇଥିଲେ।
ବାଜିଲା ଆଇପିଏଲ୍ ବିଗୁଲ: ଟସ୍
ଶେଷରେ ଆଇପିଏଲ୍ ଦର୍ଶକଙ୍କ ମନୋସ୍କାମନା ପୂରଣ ହୋଇଛି ଓ ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରିୟ କ୍ରିକେଟରମାନେ ପଡ଼ିଆକୁ ଓହ୍ଲାଇଛନ୍ତି। ଆଇପିଏଲର ତ୍ରୟୋଦଶ ସଂସ୍କରଣ ଗତ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୯ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଥିଲେ ହେଁ ଏକଦା କୋରୋନା ସଂକ୍ରମଣ କାରଣରୁ ଏହା ସମ୍ଭବପର ହେବା ପରି ମନେ ହେଉ ନ ଥିଲା। କିନ୍ତୁ କ୍ରମଶଃ ଅନୁକୂଳ ପରିବେଶ ସ୍‌ଷ୍ଟି ହେବା ପରେ ଆୟୋଜକ ବିସିସିଆଇ ଏହାକୁ ୟୁଏଇରେ ଆୟୋଜନ କରିବା ସକାଶେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲା। ଶେଷରେ ଏହି ସଂସ୍କରଣର ବିଗୁଲ୍ ଶନିବାର ସନ୍ଧ୍ୟା ସାଢ଼େ ୭ଟାରେ ବାଜିଛି ଓ ଏହା କ୍ରିକେଟପ୍ରେମୀଙ୍କ ହ୍‌ତସ୍ପନ୍ଦନକୁ ବଢ଼ାଇ ଦେଇଛି। ଉଦଘାଟନୀ ମ୍ୟାଚରେ ଡିଫେଣ୍ଡିଙ୍ଗ୍ ଚାମ୍ପିଅନ୍ ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସ ବିପକ୍ଷରେ ଟସ୍ ଜିତି ଗତ ବର୍ଷର ରନସର୍ଅପ୍ ଚେନ୍ନାଇ ସୁପର୍ କିଙ୍ଗ୍ସ (ସିଏସକେ) ପ୍ରଥମେ ଫିଲ୍ଡିଂ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି। ଏହି ମ୍ୟାଚରେ ପାଖାପାଖି ୧୪ ମାସ ପରେ ସିଏସକେ ଅଧିନାୟକ ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଧୋନି ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କରିଥିବାରୁ ତାଙ୍କ ପ୍ରଶଂସକମାନଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ଶେଷ ହୋଇଛି। ମୁମ୍ବାଇ ଦଳରେ ବିଦେଶୀ ଖେଳାଳି ଭାବେ କ୍ବିଣ୍ଟନ୍ ଡି’କକ୍, କାଇରନ୍ ପୋଲାର୍ଡ, ଜେମ୍ସ ପାଟିନସନ୍ ଓ ଟ୍ରେଣ୍ଟ୍ ବୋଲ୍ଟ ସ୍ଥାନ ପାଇଛନ୍ତି।

ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପ୍ରସଙ୍ଗ

  • page_22_128
  • page_22_128
  • page_22_128
  • page_22_128
  • page_22_128
  • page_22_128
  • page_22_128
  • page_22_128
  • page_22_128
  • page_22_128
ସାଉଦି ଆରବରେ ଭିକ ମାଗୁଛନ୍ତି ୪୫୦ ଭାରତୀୟ ଶ୍ରମିକ
କୋରୋନା ମହାମାରୀ ଅନେକ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ଜୀବିକା ଛଡ଼ାଇ ନେଇଛି। କେବଳ ଆମ ଦେଶ ନୁହେଁ, ବିଦେଶରେ ମଧ୍ୟ ସମାନ ଅବସ୍ଥା ଉପୁଜିଛି। ଅଧିକ କିଛି ରୋଜଗାର ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ବିଦେଶ ଯାଇଥିବା କେତେକ ଭାରତୀୟଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ନେଇ ନୂଆ ନୂଆ ଖବର ସାମ୍ନାକୁ ଆସିବାରେ ଲାଗିଛି। ମିଳିଥିବା ସୂଚନାନୁସାରେ କୋରୋନା ପାଇଁ କର୍ମ ସଂସ୍ଥାନ ହରାଇଥିବା ପ୍ରାୟ ୪୫୦ ଭାରତୀୟ ଶ୍ରମିକ ସାଉଦି ଆରବରେ ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ଭିକ୍ଷା ବୃତ୍ତି କରି ଧରା ପଡ଼ିବା ପରେ ସେମାନଙ୍କୁ ଡିଟେନସନ ସେଣ୍ଟରକୁ ପଠାଇ ଦିଆଯାଇଛି। ଏହି ଶ୍ରମିକମାନେ ତେଲେଙ୍ଗାନା, ଆନ୍ଧ୍ର ପ୍ରଦେଶ, ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶ, ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀର, ବିହାର, ଦିଲ୍ଲୀ, ରାଜସ୍ଥାନ, କର୍ଣ୍ଣାଟକ, ହରିୟାଣା, ପଞ୍ଜାବ, ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ବୋଲି ସୂଚନା ମିଳିଛି। କୋରୋନା ପାଇଁ ଚାକିରି ଚାଲିଯିବା ପରେ ସେମାନେ ଅନ୍ୟ ଉପାୟ ନ ପାଇ ଭିକ୍ଷା ବୃତ୍ତି କରୁଥିଲେ ବୋଲି ସ୍ବୀକାର କରିଛନ୍ତି।
ଭାରତ ପରେ ଆମେରିକାରେ ବି ବ୍ୟାନ୍ ହେବ ଟିକଟକ୍‌, ରବିବାର ଘୋଷଣା ୱାଶିଂଟନ୍: ଚୀନ୍ ସହ ଭାରତର ସୀମା ବିବାଦ ଦିନକୁ ଦିନ ଅଧିକ ଘନୀଭୂତ ହେଉଥିବା ବେଳେ ଏହି କାରଣରୁ ଦେଶରେ ଚୀନ୍ ସାମଗ୍ରୀ ବିରୋଧରେ ବ୍ୟାପକ ଜନଅସନ୍ତୋଷ ବଢ଼ି ଚାଲିଛି। ଭାରତ ସରକାର ଚୀନୀ ସାମଗ୍ରୀର ଆମଦାନୀକୁ ରୋକିବା ଉପରେ ଜୋର୍ ଦେଉଥିବା ବେଳେ ଶତାଧିକ ଚୀନୀ କମ୍ପାନୀ ମୋବାଇଲ୍ ଆପ୍ ଉପରେ ମଧ୍ୟ କଟକଣା ଲଗାଇସାରିଛନ୍ତି। ଏଥି ମଧ୍ୟରେ ଯୁବପିଢ଼ିଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବେଶ୍ ଆଦ୍ରୁତି ଲାଭ କରିଥିବା ଟିକଟକ୍ ଅନ୍ୟତମ। ଭାରତରେ ଏହି ଆପକୁ ବ୍ୟାନ୍ କରାଯିବା ପରେ ଏବେ ଆମେରିକା ସରକାର ମଧ୍ୟ ସମାନ ପନ୍ଥା ଅବଲମ୍ବନ କରିଛନ୍ତି। ଭାରତରେ ବ୍ୟାନ୍ ହେବା ପରେ ଟିକଟକ୍ ମାଲିକ ବାଇଟଡ୍ୟାନ୍ସ ଓରାକ୍ଲ କର୍ପ ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କେତେକ କମ୍ପାନୀ ସହ ମିଶି ଟିକଟକ୍ ଗ୍ଲୋବାଲ୍ ନାମରେ ଏକ କମ୍ପାନୀ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ଉଦ୍ୟମ ଚଳାଇଥିଲା। ଖୁବଶୀଘ୍ର ଏନେଇ ଚୁକ୍ତିନାମା ହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମଧ୍ୟ କଥା ଆଗେଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ୍ ଏହାକୁ ବ୍ୟାନ୍ କରାଯିବା ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରିଆସିଥିବା ବେଳେ ଆସନ୍ତା ରବିବାର ଅର୍ଥାତ୍ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୦ ତାରିଖଠାରୁ ଏହାକୁ ଲାଗୁ କରାଯିବ ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି। ଅବଶ୍ୟ ରବିବାର ଏନେଇ ବିଧିବଦ୍ଧ ଘୋଷଣା ନ ହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏ ସଂକ୍ରାନ୍ତ ଦ୍ବନ୍ଦ୍ବ ଜାରି ରହିବ ବୋଲି ଦେଶର ବାଣିଜ୍ୟ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି। ଟିକଟକ୍ ସହ ଅନ୍ୟତମ ଚୀନୀ ଆପ୍ ୱିଚାଟ୍ ପରି ମେସେଜିଂ ଆପ୍ ଉପରେ ମଧ୍ୟ କଟକଣା ଲଗାଯିବ। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ବାଇଟଡ୍ୟାନ୍ସ ଆମେରିକାରେ ଥିବା ଏହାର ସହଯୋଗୀ କମ୍ପାନୀମାନଙ୍କ ସହ ମିଶି ନୂଆ କମ୍ପାନୀ ଗଠନ କରିବା ପାଇଁ ଆଗେଇ ଚାଲିଥିଲେ ହେଁ ଅଦ୍ୟାବଧି ଏହାକୁ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଟ୍ରମ୍ପ୍ ମଞ୍ଜୁରୀ ଦେଇନାହାନ୍ତି। ଅବଶ୍ୟ ଏବେ ବି ବାଇଟଡ୍ୟାନ୍ସ ପାଖରେ ଆସନ୍ତା ନଭେମ୍ବର ୧୨ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆମେରିକୀୟ ସହଯୋଗୀ କମ୍ପାନୀମାନଙ୍କ ସହ ମିଶି ନୂଆ କମ୍ପାନୀ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିବା ପାଇଁ ସୁଯୋଗ ରହିଛି। କାରଣ ବାଣିଜ୍ୟ ବିଭାଗ ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କ ସୂଚନାନୁସାରେ, ଟିକଟକର ଅତିରିକ୍ତ ଟେକନିକାଲ୍ ଦେଣନେଣ ଉପରେ ଆସନ୍ତା ନଭେମ୍ବର ୧୨ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କଟକଣା ଲଗାଯିବ ନାହିଁ। ମୂଳ ଟିକଟକ୍ ଏହି ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବଳବତ୍ତର ରହିବ ବୋଲି ବାଣିଜ୍ୟ ବିଭାଗ ସଚିବ ୱିଲବୁର୍ ରୋସ୍ କହିଛନ୍ତି। ଟିକଟକ୍ ବ୍ୟାନ୍ ସଂକ୍ରାନ୍ତ ଖବର ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରଚାରିତ ହେବା ପରେ ଓରାକ୍ଲ କର୍ପ ଶେୟାର୍ ଦାମ୍ ୧.୬ ପ୍ରତିଶତ ଖସିଯାଇଛି। ଆମେରିକାର ବାଣିଜ୍ୟ ବିଭାଗ ତା’ର ନିଷ୍ପତ୍ତିରେ କାଏମ ରହିଲେ, ଆମେରିକାରେ ୱିଚାଟ୍ ଓ ଟିକଟକ୍ ଆପଲ ଇଙ୍କର ଆପ୍ ଷ୍ଟୋର, ଆଲଫାବେଟ୍ ଇଙ୍କର ଗୁଗଲ୍ ପ୍ଲେ ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ଏହି ଦୁଇଟି ଆପ୍ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ ନାହିଁ। ଫଳସ୍ବରୂପ ଆମେରିକାରେ କୌଣସି ମୋବାଇଲ୍ ଉପଯୋଗକାରୀ ଏହି ଦୁଇଟି ଆପ ଡାଉନଲୋଡ୍ କି ଅପଡେଟ୍ କରିବାର ସୁଯୋଗ ପାଇବେ ନାହିଁ। - ଭାରତ ପରେ ଆମେରିକାରେ ବି ବ୍ୟାନ୍ ହେବ ଟିକଟକ୍‌, ରବିବାର ଘୋଷଣା
ଚୀନ୍ ସହ ଭାରତର ସୀମା ବିବାଦ ଦିନକୁ ଦିନ ଅଧିକ ଘନୀଭୂତ ହେଉଥିବା ବେଳେ ଏହି କାରଣରୁ ଦେଶରେ ଚୀନ୍ ସାମଗ୍ରୀ ବିରୋଧରେ ବ୍ୟାପକ ଜନଅସନ୍ତୋଷ ବଢ଼ି ଚାଲିଛି। ଭାରତ ସରକାର ଚୀନୀ ସାମଗ୍ରୀର ଆମଦାନୀକୁ ରୋକିବା ଉପରେ ଜୋର୍ ଦେଉଥିବା ବେଳେ ଶତାଧିକ ଚୀନୀ କମ୍ପାନୀ ମୋବାଇଲ୍ ଆପ୍ ଉପରେ ମଧ୍ୟ କଟକଣା ଲଗାଇସାରିଛନ୍ତି। ଏଥି ମଧ୍ୟରେ ଯୁବପିଢ଼ିଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବେଶ୍ ଆଦ୍ରୁତି ଲାଭ କରିଥିବା ଟିକଟକ୍ ଅନ୍ୟତମ। ଭାରତରେ ଏହି ଆପକୁ ବ୍ୟାନ୍ କରାଯିବା ପରେ ଏବେ ଆମେରିକା ସରକାର ମଧ୍ୟ ସମାନ ପନ୍ଥା ଅବଲମ୍ବନ କରିଛନ୍ତି। ଭାରତରେ ବ୍ୟାନ୍ ହେବା ପରେ ଟିକଟକ୍ ମାଲିକ ବାଇଟଡ୍ୟାନ୍ସ ଓରାକ୍ଲ କର୍ପ ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କେତେକ କମ୍ପାନୀ ସହ ମିଶି ଟିକଟକ୍ ଗ୍ଲୋବାଲ୍ ନାମରେ ଏକ କମ୍ପାନୀ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ଉଦ୍ୟମ ଚଳାଇଥିଲା। ଖୁବଶୀଘ୍ର ଏନେଇ ଚୁକ୍ତିନାମା ହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମଧ୍ୟ କଥା ଆଗେଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ୍ ଏହାକୁ ବ୍ୟାନ୍ କରାଯିବା ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରିଆସିଥିବା ବେଳେ ଆସନ୍ତା ରବିବାର ଅର୍ଥାତ୍ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୦ ତାରିଖଠାରୁ ଏହାକୁ ଲାଗୁ କରାଯିବ ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି। ଅବଶ୍ୟ ରବିବାର ଏନେଇ ବିଧିବଦ୍ଧ ଘୋଷଣା ନ ହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏ ସଂକ୍ରାନ୍ତ ଦ୍ବନ୍ଦ୍ବ ଜାରି ରହିବ ବୋଲି ଦେଶର ବାଣିଜ୍ୟ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି। ଟିକଟକ୍ ସହ ଅନ୍ୟତମ ଚୀନୀ ଆପ୍ ୱିଚାଟ୍ ପରି ମେସେଜିଂ ଆପ୍ ଉପରେ ମଧ୍ୟ କଟକଣା ଲଗାଯିବ।
ଚୀନ ପାଇଁ ଗୁଇନ୍ଦାଗିରି ମହଙ୍ଗା: ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କ ସମେତ ୩ ଗିରଫ
ସୀମାରେ ଭାରତ-ଚୀନ ମଧ୍ୟରେ ଟକରା ଟକରି ପରିସ୍ଥିତି ଜାରି ରହିଥିବା ବେଳେ ଏବେ ଚୀନ ନାମରେ ଏକ ଭିନ୍ନ ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଛି ଭାରତ। ଦୁଇ ଦେଶର ସମ୍ପର୍କରେ ତିକ୍ତତାକୁ ନେଇ ଭାରତ ଇତିମଧ୍ୟରେ ଆର୍ଥିକ କଟକଣାସ୍ବରୂପ କେତେକ ମୋମାବାଇଲ ଆପ ଓ ଚୀନୀ କମ୍ପାନୀର ଟେଣ୍ଡରକୁ ବାତିଲ କରିଥିବା ବେଳେ ଏବେ ଚୀନ ବିରୋଧରେ ଗୁଇନ୍ଦାଗିରି ଭଳି ସଙ୍ଗୀନ ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଛି। ଏହି କ୍ରମରେ ଭାରତୀୟ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ବିଭାଗ ସହ ସମ୍ପର୍କିତ ଅତି ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ତଥ୍ୟ ଯୋଗାଉଥିବା ଅଭିଯୋଗରେ ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସ ରାଜୀବ ଶର୍ମା ନମେକ ଜଣେ ମୁକ୍ତବ୍‌ତ୍ତ (ଫ୍ରିଲାନ୍ସ) ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି। ଏହି ଅଭିଯୋଗରେ ରାଜୀବଙ୍କ ସମେତ କିଙ୍ଗ୍ ଶି’ ନାମ୍ନୀ ଜଣେ ଚୀନୀ ମହିଳା ଓ ତାଙ୍କ ନେପାଳ ସହଯୋଗୀ ଶେର୍ ସିଂଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଗିରଫ କରାଯାଇଛି। ଏହି ସୂଚନା ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସର ଡେପୁଟି କମିଶନର (ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ସେଲ) ସଞ୍ଜୀବ ଯାଦବ ଦେଇଛନ୍ତି। ଗିରଫ ବ୍ୟକ୍ତିମାନଙ୍କଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ କାଗଜପତ୍ର, ଫୋନ, ଲାପଟପ, ପେନ ଡ୍ରାଇଭ ଓ ଆହୁରି ଅନେକ ପ୍ରମାଣ ଜବତ କରାଯାଇଛି।

ଫଟୋ ଗ୍ୟାଲେରୀ

ବାହାଘରର ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଦିନରେ କରନ୍ତୁନି ଏସବୁ ଭୁଲ, ଛାଡ଼ପତ୍ର ଯାଏ ପହଞ୍ଚିପାରେ କଥା
ଯେତେବେଳେ ଦୁଇ ଜଣ ବିବାହ କରନ୍ତି, ସେତେବେଳେ ଦୁଇଟି ପରିବାର ଏକ ହୋଇଥାନ୍ତି ଓ ବିବାହିତ ଯୋଡ଼ି ଏକ ନୂଆ ଜୀବନ ଆରମ୍ଭ କରିଥାନ୍ତି। ଭାରତୀୟ ପରମ୍ପରାରେ ବାହାଘରକୁ ଗୁରୁତ୍ବ ଦିଅଯାଏ। ବିବାହ କେବଳ କିଛି ଦିନର ସାଥୀ ନୁହେଁ, ବରଂ ସାତ ଜନ୍ମର ସମ୍ପର୍କ ଭାବେ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଏ। ଜଣେ ଝିଅ ଓ ପୁଅ ପାଇଁ ବାହାଘର ଏକ ନୂଆ ବନ୍ଧନ ହୋଇଥାଏ। କିନ୍ତୁ ଝିଅମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି ଅନୁଭବ କିଛି ମାତ୍ରାରେ ନିଆରା ହୋଇଥାଏ। କାରଣ ବାହାଘର ପରେ ଝିଅଙ୍କୁ ହିଁ ଘର ଛାଡ଼ି ଶାଶୂ ଘରକୁ ଯିବାକୁ ପଡ଼ିଥାଏ। ସେଠାରେ ସେ ଏକ ନୂଆ ପରମ୍ପରାକୁ ଆପଣାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥାନ୍ତି। ବାହାଘରର ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଅବସ୍ଥାରେ ଦମ୍ପତିମାନେ କେତେକ ଭୁଲ କରିବା ସ୍ବାଭାବିକ କଥା। କିନ୍ତୁ ଅନେକ ସମୟରେ ଏହି ଭୁଲ ପାଇଁ ଛାଡ଼ପତ୍ର ଯାଏ ବି କଥା ପହଞ୍ଚି ଯାଏ। ଚାଲନ୍ତୁ ଜାଣିବା ବାହାଘରର ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଅବସ୍ଥାରେ ଦମ୍ପତିମାନେ କେଉଁସବୁ ଭୁଲ ନ କରିବା ଉଚିତ।

ଫେସ୍‌ବୁକ୍‌ରେ ପ୍ରତିନିଧି

ଟ୍ବୀଟରରେ ପ୍ରତିନିଧି

ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ