ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପ୍ରସଙ୍ଗ

ସକାରାତ୍ମକ ଲକ୍ଷଣ: କମିଛି ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣା ହାର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଦିନକୁ ଦିନ ବଢ଼ି ଚାଲିଛି ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣା। ଭାରତରେ ଏହା ଉଦ୍‌ବେଗଜନକ ସ୍ଥିତିରେ ରହି ଆସିଥିବା ବେଳେ ଏବେ ଏଥିରେ ସୁଧାର ପରିଲକ୍ଷିତ ହୋଇଛି। ସମୟକ୍ରମେ ଲୋକସଂଖ୍ୟା ଓ ଗାଡ଼ି ସଂଖ୍ୟା ବଢ଼ି ଚାଲିଥିବାରୁ ଦୁର୍ଘଟଣା ମଧ୍ୟ ସେହି ଅନୁପାତରେ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି। ତେବେ ସଡ଼କ ସୁରକ୍ଷା ସଚେତନତାର ଅଭାବ ଓ ଉପଯୁକ୍ତ ମୋଟରଯାନ ଆଇନର କାର୍ଯ୍ୟକାରିତା ଅଭାବରୁ ଏହି ସମସ୍ୟା ଆହୁରି ବଢ଼ିଛି। ଏପରିସ୍ଥଳେ ୨୦୧୦ରୁ ୨୦୧୮ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତରେ ଘଟିଥିବା ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣାର ବାର୍ଷିକ ହାର ପୂର୍ବ ଦଶନ୍ଧି ତୁଳନାରେ ହ୍ରାସ ପାଇଛି, ଯାହାକି ଏକ ସକାରାତ୍ମକ ଲକ୍ଷଣ। ବିଶେଷ କରି ଏହି ଅବଧିରେ ନୀତିନ୍‌ ଗଡ଼କରୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ବରେ କେନ୍ଦ୍ର ସଡ଼କ ପରିବହନ ଏବଂ ରାଜପଥ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଦ୍ବାରା ନିଆଯାଇଥିବା କେତେକ ବରିଷ୍ଠ ପଦକ୍ଷେପ ଯୋଗୁ ଏହା ସମ୍ଭବ ହୋଇ ପାରିଛି। ଲୋକସଂଖ୍ୟା ଓ ଗାଡ଼ି ସଂଖ୍ୟା ଅନୁପାତରେ ଦୁର୍ଘଟଣା ସଂଖ୍ୟା ମଧ୍ୟ ପୂର୍ବ ବର୍ଷ ଭଳି ବଢ଼ିବା କଥା। କିନ୍ତୁ କେତେକ ଠୋସ୍‌ ପଦକ୍ଷେପ ଯୋଗୁ ଏଥିରେ ରୋକ୍‌ ଲଗାଯାଇ ପାରିଛି। ଏଥିସହ ପାଖାପାଖି ୩୦ ବର୍ଷ ପରେ ମୋଟରଯାନ ଆଇନରେ ସଂଶୋଧନ ମଧ୍ୟ କରାଯାଇଛି। ଆଗାମୀଦିନରେ ଯଦି ଏହି ଆଇନକୁ ସଠିକ୍‌ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରାଯିବା ସହ ସଡ଼କ ସୁରକ୍ଷା ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରାଯାଇ ପାରିବ ତେବେ ନିଶ୍ଚିତଭାବେ ଏଥିରେ ଅଧିକ ସୁଧାର ଅଣାଯାଇପାରିବ। ସଡ଼କ ପରିବହନ ଏବଂ ରାଜପଥ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ‘ଭାରତରେ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣା-୨୦୧୮’ ରିପୋର୍ଟ’ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ଏହା ହେଉଛି ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଅଧୀନ ପରିବହନ ଗବେଷଣା ଶାଖାର ବାର୍ଷିକ ପ୍ରକାଶନୀ। ଯେଉଁଥିରେ ରାଜ୍ୟ ଓ କେନ୍ଦ୍ର ଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳର ପୋଲିସ୍‌ ଠାରୁ ମିଳିଥିବା ତଥ୍ୟ ଆଧାରରେ ଦୁର୍ଘଟଣା, ତଦ୍‌ଜ୍ଜନିତ ମୃତକ ଏବଂ ଆହତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟାର ବର୍ଷୱାରୀ ବିବରଣୀ ଉପଲବ୍ଧ କରାଯାଇଥାଏ।

ବ୍ରାଣ୍ଡ ବେନୋରିଟା: ସୁନ୍ଦର ସୃଜନଶୀଳତା ଓ ନିଆରା

ଭିନ୍ନ ତାଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ବ, ନିଆରା ତାଙ୍କ ଚିନ୍ତାଧାରା। ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷିତା ହେବା ସତ୍ତ୍ବେ ପିଲାଟି ଦିନରୁ ସେ ରୁଚି ରଖି ଆସିଥିବା କ୍ଷେତ୍ରକୁ ନା ତ ସେ ଛାଡ଼ିଛନ୍ତି, ନା ତାଙ୍କ ଲକ୍ଷ୍ୟରୁ ବିଚ୍ୟୁତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟର କଷ୍ଟ ପାଇଁ ତାଙ୍କର ହୃଦୟ ବ୍ୟଥିତ ହେଉଥିବାରୁ ସେ ଏଥିଲାଗି କର୍ପୋରେଟ୍‌ ଚାକିରିକୁ ମଧ୍ୟ ତ୍ୟାଗି ଦେଇଥିଲେ। ଜୀବନରେ ସୁନ୍ଦର ସୃଜନଶୀଳତା ମାଧ୍ୟମରେ ନିଜ କଳା ନୈପୁଣ୍ୟକୁ ଉପଯୋଗ କରି କିଛି ନିଆରା ସୃଷ୍ଟି କରିବାରେ ସବୁବେଳେ ବ୍ରତୀ ସେ। ଅନେକଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରେରଣାର ଉତ୍ସ ପାଲଟିଥିବା ଏହି ଯୁବା ଫ୍ୟାଶନ୍‌ ଡିଜାଇନର ଜଣକ ହେଉଛନ୍ତି ବେନୋରିଟା ଦାଶ। ସୃଜନଶୀଳତା ମାଧ୍ୟମରେ ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁରୁ ମଧ୍ୟ ସୁନ୍ଦର ସୁନ୍ଦର ଜିନିଷ ତିଆରି କରାଯାଇପାରେ। ଅଦରକାରୀ ଭାବି ଫିଙ୍ଗି ଦିଆଯାଉଥିବା ଜିନିଷକୁ କିପରି ଭାବେ କ୍ରିଏଟିଭିଟି ଜରିଆରେ ଭିନ୍ନ ଏକ ରୂପ ଦିଆଯାଇପାରେ, ତାହା ପ୍ରମାଣ କରିପାରିଛନ୍ତି ବେନୋରିଟା। ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ପରିବେଶ ସୁରକ୍ଷା ଏକ ବଡ଼ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ହୋଇଛି। ତେବେ ପରିବେଶକୁ ନିଜ ସାଧ୍ୟମତେ ସୁରକ୍ଷା ଦେବା ପାଇଁ ଅଣ୍ଟା ଭିଡ଼ିଛନ୍ତି ୨୮ ବର୍ଷୀୟା ବେନୋରିଟା। ଏଥିପାଇଁ ସେ ଭୁବନେଶ୍ବର ସ୍ଥିତ ଓଲ୍ଡଟାଉନ୍‌ରେ ଲେଡିବେନ୍‌ ନାମକ ଏକ ଷ୍ଟୋର୍‌ ମଧ୍ୟ ଖୋଲିଛନ୍ତି। ଏହି ଷ୍ଟୋର୍‌ରେ ସେ ଅଦରକାରୀ ଜିନିଷରୁ ତିଆରି କରିଥିବା ସାମଗ୍ରୀଗୁଡ଼ିକ ରଖିଛନ୍ତି। ତାଙ୍କର ଏହି ଚିନ୍ତାଧାରା ଯେତିକି ନିଆରା, ଅନ୍ୟ ଯୁବପିଢ଼ିଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଅନୁପ୍ରାଣିତ କରିବା ପାଇଁ ଯଥେଷ୍ଟ।

ବାଲିରେ ରେକର୍ଡ ବେପାର: ୭ ଦିନରେ ୪୦ କୋଟି ପାର

ଦୁଲୁକୁଛି କଟକ। କମ୍ପୁଛି ବାଲିଯାତ୍ରା ପଡ଼ିଆ। ପ୍ରତିଦିନ ଏଠି ଲକ୍ଷାଧିକ ଲୋକଙ୍କ ସମାଗମ। ପବିତ୍ର କାର୍ତ୍ତିକ ପୂର୍ଣ୍ଣମୀ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଐତିହାସିକ ବାଲିଯାତ୍ରା ପୂର୍ବବତ୍‌ ଏହାର ପତିଆରା ବଜାୟ ରଖିଛି। ଚଳିତ ଥର ବାଲିଯାତ୍ରାର ନବକଳେବର ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଏଥିରେ ସ୍ଥାନିତ ମନୋରଞ୍ଜନଧର୍ମୀ ଖେଳ ଓ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆବାଳ ବୃଦ୍ଧବନିତାଙ୍କୁ ଆକର୍ଷିତ କରିବାରେ ସମର୍ଥ ହୋଇଛି। ଅନୁରୂପ ଭାବେ ବେପାର ମଧ୍ୟ ଜୋର୍‌ଦାର ହେଉଛି। ଭଳିକି ଭଳି ଷ୍ଟଲରେ ବିଭିନ୍ନ ରକମର ସାମଗ୍ରୀ ଲୋକଙ୍କୁ ପ୍ରଲୁବ୍ଧ କରାଇପାରିଛି। ବିଶେଷକରି ନିତ୍ୟ ବ୍ୟବହାର୍ଯ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ହସ୍ତତନ୍ତ, ହସ୍ତକଳା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ, ସୁନା ରୁପା ଅଳଙ୍କାର ଠାରୁ ଯାନ୍ତ୍ରିକ ଉପକରଣ ଯାଏ ଏବଂ ତତ୍‌ ସହିତ ଖାଦ୍ୟପେୟ ଠାରୁ ପିଲାଙ୍କ ଖେଳନା ଯାଏ, ସବୁକିଛି ମିଳୁଛି ଏଠି। ପ୍ରଥମ ୭ ଦିନରେ ପଲ୍ଲୀଶ୍ରୀ ମେଳାର ସାଢ଼େ ୧୩ କୋଟିର ବେପାରକୁ ମିଶାଇ ମୋଟ ବେପାର ୪୦ କୋଟିରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ବ ହୋଇଥିବା ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି, ଯଦିଓ ଏ ନେଇ ସ୍ପଷ୍ଟ ପରିସଂଖ୍ୟାନ ମିଳିନାହିଁ। ତେବେ ଏହା ପୂର୍ବ ରେକର୍ଡକୁ ଭାଙ୍ଗିବ ବୋଲି ବାରିହୋଇ ପଡ଼ୁଛି। ବାଲିରେ ଏହି କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କାର ବେପାରରେ ଗ୍ରାମୀଣ କ୍ଷୁଦ୍ର ବ୍ୟବସାୟୀ ଓ କାରିଗରଙ୍କ ପ୍ରଚ୍ଛନ୍ନ ହାତ ରହିଥିବା ଜଣାଯାଇଛି।

ବ୍ୟାଙ୍କ୍ ଜମାକାରୀଙ୍କୁ ପେନ୍‌ ବାମ୍‌: ବଢ଼ିବ ବୀମା ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି

ପ୍ରଚଳିତ ଆଇନ ସଂଶୋଧନର ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ ଦେଶର ସାଧାରଣ ନିରୀହ ଜମାକାରୀଟିଏ ନିଜ କଷ୍ଟୋପାର୍ଜିତ ରାଶିକୁ ଏଥିପାଇଁ ବ୍ୟାଙ୍କ୍‌ରେ ଜମା କରିଥାଏ, ଯାହାକି ତା’ର ଆତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ସମୟରେ ଏହା କାମରେ ଲାଗି ପାରିବ। କିନ୍ତୁ କୌଣସି କାରଣରୁ ବ୍ୟାଙ୍କ୍ ବନ୍ଦ ହୋଇଗଲେ ବା ଡୁବିଗଲେ ଜମାକାରୀଙ୍କୁ ଏକ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୀମା ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି ଦିଆଯିବାର ଆଇନ ରହିଛି। ତେବେ ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କା ଜମା କରୁଥିବା ଜମାକାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ଆଦୌ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ନୁହେଁ। ଏପରିସ୍ଥଳେ ବ୍ୟାଙ୍କ୍‌ଗୁଡ଼ିକରେ ଲଗାତର ହେଉଥିବା ଘୋଟାଲା କାରଣରୁ ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କ ବହୁସଞ୍ଚିତ ଅର୍ଥ ଡୁବୁଥିବାର ଘଟଣାକୁ ଦେଖି ସରକାର ଏବେ ଜମା କରାଯାଇଥିବା ଅର୍ଥ ଉପରେ ବୀମା ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟିର ସୀମା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ପ୍ରୟାସ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ସାମ୍ପ୍ରତିକ ସମୟରେ ଏହା ଜମାକାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ପେନ୍‌ବାମ୍‌ ସଦୃଶ ହେବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି।

ବର୍ଜ୍ୟକୁ ନେଇ ଭାରତ ଉପରେ ବର୍ଷିଲେ ଟ୍ରମ୍ପ୍‌: ସତ୍ୟତା କେତେ

ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ୍‌ ନ୍ୟୁୟର୍କର ଇକୋନମୀ କ୍ଲବ୍‌ରେ ନଭେମ୍ବର ୧୨ରେ ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ସମ୍ପର୍କରେ ବକ୍ତୃତା ଦେଇ ଭାରତ, ରୁଷିଆ ଓ ଚୀନ୍‌କୁ ର୍ଟାର୍ଗେଟ୍‌ କରିଥିଷଲ। ସେ ତାଙ୍କ ସମ୍ବୋଧନରେ କହିଥିଲେ ଯେ ମୁଁ ପୂରା ବିଶ୍ବରେ ଶୁଦ୍ଧ ବାୟୁ ଚାହୁଁଛି। ଶୁଦ୍ଧ ପବନ ସହିତ ବିଶୁଦ୍ଧ ପାଣି ମଧ୍ୟ ଚାହୁଁଛି। ଲୋକେ ମୋତେ ପ୍ରଶ୍ନ କରୁଛନ୍ତି ଯେ ଆପଣ ଏଥିପାଇଁ ଆପଣଙ୍କ ଦେଶରେ କ’ଣ କରିଛନ୍ତି। ଏଥିରେ ମୋ ପାଇଁ ଏକ ସମସ୍ୟା ରହିଛି। ଚୀନ, ରୁଷିଆ, ଭାରତର ବିସ୍ତୃତ ଅଞ୍ଚଳରେ ଟନ୍‌ ଟନ୍‌ ବର୍ଜ୍ୟ ଜମା ହୋଇ ସାରା ବିଶ୍ବର ପବନକୁ ବିଷାକ୍ତ କରାଇବାରେ ଲାଗିଛି। ଟ୍ରମ୍ପ୍‌ ନିଜ ସମ୍ବୋଧନରେ ଭାରତ, ଚୀନ ଓ ରୁଷିଆକୁ ସିଧାସଳଖ ଟାର୍ଗେଟ୍‌ କରି କହିଥିଲେ ଯେ ଏହି ଦେଶଗୁଡ଼ିକ ନିଜର ବର୍ଜ୍ୟ ପରିଚାଳନା ପାଇଁ କିଛି ବ କରୁ ନାହାନ୍ତି। ସେମାନେ ନିଜର ବର୍ଜ୍ୟକୁ ସିଧାସଳଖ ସମୁଦ୍ରରେ ଭସାଇ ଦେଉଛନ୍ତି। ଆଉ ଏହି ବର୍ଜ୍ୟ ସମୁଦ୍ରରେ ସିଧା ଭାସି ଆସି ଲସ୍‌ ଏଞ୍ଜେଲସ୍‌ରେ ପହଞ୍ଚି ଯାଉଛି। ସମସ୍ତେ ଏହା ଦେଖୁଛନ୍ତି କିନ୍ତୁ କେହି କିଛି କହୁ ନାହାନ୍ତି।

୭୫ ପ୍ରତିଶତ ଭାରତୀୟ ଚାକିରିରେ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ, ଦରମାରେ

ଦେଶର ଅଗ୍ରଣୀ ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ ରିକ୍ର୍ୟୁଟ୍‌ମେଣ୍ଟ୍‌ ତଥା କ୍ୟାରିୟର୍‌ ସଲ୍ୟୁସନ୍‌ ୱିଜ୍‌ଡମ୍‌ ଜବ୍‌ସ ଡଟ୍‌କମ୍‌ର ଏକ ସର୍ଭେ ଅନୁଯାୟୀ ଦେଶର ଘରୋଇ କ୍ଷେତ୍ରର ଅଧିକାଂଶ କର୍ମଚାରୀ ନିଜର ଦରମାକୁ ନେଇ ଅସନ୍ତୁଷ୍ଟ। ୱିଜ୍‌ଡମ୍‌ ଜବ୍‌ସ ପକ୍ଷରୁ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଦରମା ହାରକୁ ନେଇ ସେମାନଙ୍କର ସନ୍ତୁଷ୍ଟି କେତେ ଜାଣିବା ପାଇଁ ହାଇଦ୍ରାବାଦ, ମୁମ୍ବାଇ, ଦିଲ୍ଲୀ, ଚେନ୍ନାଇ, ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ ତଥା ପୁନେରେ ଏକ ସର୍ଭେ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ସର୍ଭେରେ ଆଇଟି, ଟେଲିକମ୍‌, ରିଟେଲ୍‌, ଶିକ୍ଷା, ମିଡିଆ ତଥା ଏଣ୍ଟରଟେନ୍‌ମେଣ୍ଟ୍‌, ଇନ୍‌ଫ୍ରାଷ୍ଟ୍ରକ୍ଚର୍‌, ହେଲ୍‌ଥ କେୟାର ତଥା ଲଜିଷ୍ଟିକ୍‌ ଆଦି ୧୦ଟି କ୍ଷେତ୍ରକୁ ସଂଶ୍ଲିଷ୍ଟ କରାଯାଇଥିଲା। ସର୍ଭେରେ ସାମିଲ୍‌ ହୋଇଥିବା ୭୦ ପ୍ରତିଶତ ଉତ୍ତରଦାତା ନିଜର ଆୟ ବଜାରମାନଙ୍କ ସହ ଅନୁରୂପ ହେଉ ନ ଥିବା ଦର୍ଶାଇଥିଲେ। ସର୍ଭେରେ ଭାଗ ନେଇଥିବା ୫୩ ପ୍ରତିଶତ କର୍ମଚାରୀ କହିଥିଲେ ଯେ ମହଙ୍ଗା ଅନୁଯାୟୀ ଦରମା ହାର ତ୍ରୟମାସିକ ନ ହେଲେ ବି ବର୍ଷକୁ ଥରେ ବଢ଼ିବା ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି ସୂଚିତ କରାଇଥିଲେ। ସେହିପରି ନିକଟରେ ଆୟୋଜିତ ଅନ୍ୟ ଏକ ସର୍ଭେରେ ୭୫ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ ନିଜ ଚାକିରିରେ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ, କିନ୍ତୁ ଦରମାରେ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ନ ଥିବା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ମନ୍‌ଷ୍ଟର ସାଲାରୀ ଇଣ୍ଡେକ୍ସ ରିପୋର୍ଟରେ ଏଭଳି ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି।

ବଢ଼ୁଛି ଯୌନାକାଂକ୍ଷା: ଅଫିସ୍‌ରେ ସେକ୍ସ! ଦିଲ୍ଲୀରେ ସର୍ବାଧିକ

ସେକ୍ସକୁ ନେଇ ଭାରତୀୟମାନେ କ’ଣ ଚିନ୍ତା କରନ୍ତି? ଭାରତୀୟଙ୍କ ଯୌନ ବ୍ୟବହାରରେ କେତେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆସିଛି? ଏହାକୁ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଇଣ୍ଡିଆ ଟୁଡେ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଭଳି ଚଳିତ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟ ସେକ୍ସ ସମ୍ପର୍କିତ ଏକ ମେଗା ସର୍ଭେର ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଥିଲା। ଇଣ୍ଡିଆ ଟୁଡେର ଏହି ୨୦୧୯ ସର୍ଭେରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରଶ୍ନମାନ ପଚରାଯାଇଥିଲା। ସେଥିରେ ଗୋଟିଏ ପ୍ରଶ୍ନ ଥିଲା, ଅଫିସ୍‌ରେ ତୁମେ କେବେ ସେକ୍ସ କରିଛ କି? ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀରେ ସବୁଠୁ ଅଧିକ ଲୋକ ୨୭.୬ ପ୍ରତିଶତ କହିଥିଲେ କି ହଁ ସେମାନେ ଅଫିସ୍‌ ପରିସରରେ ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କ ରଖିଛନ୍ତି, ଯାହାକି ଦେଶରେ ସର୍ବାଧିକ ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିଛି। ଦିଲ୍ଲୀ ପରେ ଏଭଳି ସମ୍ପର୍କ ସ୍ଥାପନା କରିଥିବା ଲୋକଙ୍କ ଭିତରେ ରାଞ୍ଚି ଦ୍ବିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି। ୧୯.୫ ପ୍ରତିଶତ ରାଞ୍ଚିବାସୀ ଅଫିସ୍‌ ପରିସରରେ ଯୌନ ସମ୍ବନ୍ଧ ରଖିଥିବା କହିଛନ୍ତି। ସମୟ କ୍ରମେ ଦିଲ୍ଲୀ ଏବଂ ଏହାର ଉପକଣ୍ଠସ୍ଥ ଗୁରୁଗ୍ରାମ୍‌ ଓ ନୋଏଡାରେ ବିଭିନ୍ନ ଅଫିସ୍‌ ଏବଂ କର୍ମଚାରୀ ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି। ଚାକିରି ଅନ୍ବେଷଣରେ ସାରା ଦେଶର ଯୁବକଯୁବତୀମାନେ ଏଠାରେ ପହଞ୍ଚୁଛନ୍ତି। ଏଠାରେ କାମ କରୁଥିବା ଅନେକ ନବଯୁବକ ଏହି ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ‘ହଁ’ରେ ଦେଇଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଏଠାରେ କାମ କରୁଥିବା ଯୁବତୀମାନେ ଏହି ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତରକୁ ଏଡ଼ାଇ ଯାଇଛନ୍ତି। ଏଭଳି ସମ୍ପର୍କ ଅଫିସ୍‌ରେ ହେବା ଅସମ୍ଭବ ବୋଲି ଅନେକ କହିଛନ୍ତି।

ଦୂତୀଙ୍କ ଦବ୍‌ଦବା: ବିଶ୍ବର ୧୦୦ ଉଦୀୟମାନ ପ୍ରତିଭାଙ୍କ

ନିଜର ଦୌଡ଼ ଦକ୍ଷତା ଓ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସମ୍ପର୍କକୁ ନେଇ ସର୍ବଦା ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ରହିଆସିଥିବା ଓଡ଼ିଶାର ଦୌଡ଼ରାଣୀ ଦୂତୀ ଚାନ୍ଦ ଏବେ ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ ସଫଳତା ଏବଂ ପ୍ରଶଂସା ସାଉଁଟିବାରେ ଲାଗିଛନ୍ତି। ଦୂତୀ ଏବେ ଆଉ ଏକ ସଫଳତା ହାସଲ କରି ଓଡ଼ିଶା ତଥା ଦେଶ ପାଇଁ ଗୌରବ ଆଣିଛନ୍ତି। ବିଶ୍ବର ଅନ୍ୟତମ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଆମେରିକାର ଚର୍ଚ୍ଚିତ ‘ଟାଇମ୍‌’ ପତ୍ରିକା ଦ୍ବାରା ପ୍ରକାଶିତ ବିଶ୍ବର ବିଭିନ୍ନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସଫଳତା ହାସଲ କରିଥିବା ୧୦୦ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଉଦୀୟମାନ ପ୍ରତିଭାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସାମିଲ୍‌ ହୋଇଛନ୍ତି ସ୍ପ୍ରିଣ୍ଟ କୁଇନ୍‌ ଦୂତୀ ଚାନ୍ଦ। ଜଣେ କ୍ରୀଡ଼ାବିତ୍‌ ଭାବେ ‘ଟାଇମ୍‌’ ପତ୍ରିକାରେ ସ୍ଥାନିତ ହେବାରେ ଦୂତୀ ହେଉଛନ୍ତି ପ୍ରଥମ ଭାରତୀୟ ମହିଳା। ପ୍ରତ୍ୟେକ ଓଡ଼ିଆଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ନିଶ୍ଚିତ ରୂପେ ଗର୍ବ ଓ ଗୌରବର ବିଷୟ। ଓଡ଼ିଶା ଭଳି ପଛୁଆ ରାଜ୍ୟରୁ ଜଣେ କ୍ରୀଡ଼ାବିତ୍‌ ଭାବେ ବିଶ୍ବ ବିଖ୍ୟାତ ପତ୍ରିକାରେ ସ୍ଥାନ ପାଇବା ହୁଏତ ଅସମ୍ଭବ ହୋଇପାରେ। ମାତ୍ର ଦୂତୀ ତାଙ୍କ ସଂଘର୍ଷମୟ ଜୀବନରେ ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ ସଫଳତାର ପାହାଚ ଚଢ଼ି ଶେଷରେ ଅସମ୍ଭବକୁ ସମ୍ଭବ କରି ଦେଖାଇଛନ୍ତି। ଏଥିସହ ଦେଶ ଓ ରାଜ୍ୟକୁ ଗୌରବାନ୍ବିତ ମଧ୍ୟ କରିଛନ୍ତି।

ପାଞ୍ଚ ମିନିଟ୍‌ ପାଇଁ ଶତ୍ରୁ ହେଲେ ମିତ୍ର

ଭାରତ ଓ ପାକିସ୍ତାନର ସମ୍ପର୍କରେ ତିକ୍ତତା କାହାକୁ ଅଛପା ନାହିଁ। ବିଶେଷକରି ଊରି, ପଠାନକୋଟ୍‌ ଓ ପୁଲ୍‌ୱାମାରେ ଆତଙ୍କୀ ଆକ୍ରମଣ ପରେ ପାକିସ୍ତାନର ବାଲାକୋଟ୍‌ ଉପରେ ଭାରତର ସର୍ଜିକାଲ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍‌ ଏବଂ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ଜମ୍ମୁ ଓ କଶ୍ମୀରରେ ଧାରା ୩୭୦ ଉଚ୍ଛେଦକୁ ନେଇ ଦୁଇ ପଡ଼ୋଶୀ ରାଷ୍ଟ୍ର ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ପର୍କ ଅହି-ନକୁଳ ସଦୃଶ ହୋଇଛି। ଏପରି ସ୍ଥଳେ ଦୁଇ ଦେଶର ରାଷ୍ଟ୍ରନେତା ନିଜ ନିଜ ବୟାନବାଜି ମାଧ୍ୟମରେ ଏହାକୁ ଏକାଧିକ ଥର ପୁଷ୍ଟ କରି ଆସିଛନ୍ତି। ଏହିକ୍ରମରେ ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇମ୍ରାନ ଖାନ୍‌ ଓ ପଞ୍ଜାବ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କ୍ୟାପଟେନ୍‌ ଅମରିନ୍ଦର ସିଂହ ମଧ୍ୟ ପରସ୍ପର ଉପରେ ବେଶ୍‌ ଆରୋପ ପ୍ରତ୍ୟାରୋପ ଲଗାଇଛନ୍ତି। ତେବେ ନିକଟରେ କରତାରପୁର କରିଡର ଉଦ୍‌ଘାଟନୀ ଅବସରରେ ଏହି ଦୁଇ ଶତ୍ରୁ ଦେଶର ନେତାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପାଞ୍ଚ ମିନିଟ୍‌ର ସାକ୍ଷାତ ଆଲୋଚନାରେ ଉଭୟଙ୍କ ଭାବର ଆଦାନପ୍ରଦାନ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି, ଯାହାକି ଚର୍ଚ୍ଚାକୁ ଖୋରାକ ଯୋଗାଇଛି।

ଦୁଲୁକିଲା କଟକ: ପସରା ମେଲିଲା ଐତିହାସିକ ବାଲିଯାତ୍ରା

କଟକ: ମଙ୍ଗଳବାରଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ଉତ୍କଳର ପ୍ରାଚୀନ ନୌବାଣିଜ୍ୟ ପରମ୍ପରାର ସ୍ମୃତି, ଐତିହ୍ୟ ଓ ପରମ୍ପରାର ପ୍ରତୀକ କଟକ ବାଲିଯାତ୍ରା। ଚଳିତ ବର୍ଷଠାରୁ ଓଡ଼ିଶାର ସର୍ବପ୍ରାଚୀନ ତଥା ସର୍ବବୃହତ୍‌ ମୁକ୍ତାକାଶ ବାଣିଜ୍ୟିକ ସାଂସ୍କୃତିକ ମହାକୁମ୍ଭକୁ ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ମହୋତ୍ସବ ଭାବେ ପାଳନ କରାଯାଉଛି। ଆଜିଠାରୁ ୧୯ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମହାନଦୀର ବିସ୍ତୀର୍ଣ୍ଣ ବାଲୁକା ଶଯ୍ୟାରେ ଚାଲିବ ଏହି ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଉତ୍ସବ। ବାଲିଯାତ୍ରା ପାଇଁ ୮ ଦିନ ଦୁଲୁକିବ କଟକ ସହର। ଏଥିପାଇଁ ଚଳଚଞ୍ଚଳ ହୋଇଉଠିଛି କଟକ ସହର। ବାଲିଯାତ୍ରାକୁ ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ମହୋତ୍ସବର ମାନ୍ୟତା ମିଳିଥିବାରୁ ଏଥର ବାଲିଯାତ୍ରାକୁ ନୂଆ ଢଙ୍ଗରେ ଆୟୋଜନ କରିବାକୁ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛି ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ। ମେଳାରୁ ବିଭିନ୍ନ ଘରୋଇ ଉପକରଣ କିଣିବା ସହ ଦୋଳି ଓ ଖାଦ୍ୟର ମଜା ନେବା ପାଇଁ ଲୋକଙ୍କ ଭିଡ଼ ଜମିବ। ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ପଥ ଉତ୍ସବ ସହ ବୋଟିଂର ମଜା ନେବେ ଦର୍ଶକ। ଏଥିସହ ପ୍ରତିଦିନ ସନ୍ଧ୍ୟାକୁ ରଙ୍ଗୀନ୍‌ କରିବା ପାଇଁ ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଛି ବିଭିନ୍ନ ସାଂସ୍କୃତିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ। ଏଥିସହ ‘ମାରିଟାଇମ୍‌ ଜୋନ୍‌’, ‘ଆମ ବାଲିଯାତ୍ରା’ଆପ୍‌, ‘ମୋ କଟକ ବାଲିଯାତ୍ରା ରିକ୍ସା’, ‘ମୋ ସାଇକେଲ୍‌’, ‘ତାରକସି ପ୍ୟାଭିଲିୟନ୍‌’, ‘ପଥୋତ୍ସବ’, ‘ବୋଟିଂ’ ଆଦି ନୂଆ ବିଭବ ଯୋଡ଼ି ହୋଇଛି ଚଳିତ ବର୍ଷ ବାଲିଯାତ୍ରାରେ। ଏଥରର ଐତିହାସିକ ବାଲିଯାତ୍ରାକୁ ବାଚସ୍ପତି ଡକ୍ଟର ସୂର୍ଯ୍ୟନାରାୟଣ ପାତ୍ର ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଥିବା ବେଳେ ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତ ସିଦ୍ଧାର୍ଥୋ ରେଜା ସୂର୍ଯ୍ୟୋଦିପୁର ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗଦେଇଛନ୍ତି। ରାଜ୍ୟ ଓ ରାଜ୍ୟ ବାହାରୁ ଆସିଥିବା ଶହ ଶହ ସଂଖ୍ୟାରେ ବ୍ୟବସାୟୀ ନିଜର ପସରା ମେଲାଇ ସାରିଲେଣି। ଏଥର ପ୍ରାୟ ୧୫ ଶହ ଷ୍ଟଲ୍‌ ପଡ଼ିଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି।

ପ୍ରତୀକ୍ଷାରେ ପ୍ରତୀକ୍ଷା: ଓଡ଼ିଆ ଝିଅ ‘ମିସ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ

ଭୁବନେଶ୍ବର: ଜାତୀୟ ସ୍ତରୀୟ ସୁନ୍ଦରୀ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ଆଉ ଜଣେ ଓଡ଼ିଆ ଝିଅଙ୍କ କମାଲ୍‌। ବିଭିନ୍ନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଜଣକ ପରେ ଜଣେ ଓଡ଼ିଆ ଝିଅ ଓଡ଼ିଶା ପାଇଁ ଗୌରବ ସାଉଁଟୁଥିବା ବେଳେ ଏହି କ୍ରମରେ ଏବେ ଯୋଡ଼ି ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି ସମ୍ବଲପୁରର ଝିଅ ପ୍ରତୀକ୍ଷା ମିଶ୍ର। ‘ମିସ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ ଇଣ୍ଟର୍‌ନ୍ୟାସ୍‌ନାଲ୍‌’ ସୁନ୍ଦରୀ ପ୍ରତିଯୋଗିତାର ଗ୍ରାଣ୍ଡ୍‌ ଫିନାଲେରେ ସାମିଲ୍‌ ହୋଇ ଟାଇଟଲ୍‌ ଅପେକ୍ଷାରେ ରହିଥିବା ପ୍ରତୀକ୍ଷା ପୁଣିଥରେ ଓଡ଼ିଶା ପାଇଁ ସୁନାମ ଅର୍ଜିଛନ୍ତି। ଆସନ୍ତା ୧୮ରେ ଇଣ୍ଡିଆନ୍‌ ଫ୍ୟାଶନ୍‌ ଫିଏଷ୍ଟା (ଆଇଏଫ୍‌ଏଫ୍‌) ପକ୍ଷରୁ ଇଣ୍ଡୋନେସିଆର୍ ଜାକର୍ତ୍ତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବାକୁ ଯାଉଥିବା ‘ମିସ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ ଇଣ୍ଟର୍‌ନ୍ୟାସ୍‌ନାଲ୍‌’ ଫାଇନାଲିଷ୍ଟ୍‌ ହୋଇପାରିଛନ୍ତି ପ୍ରତୀକ୍ଷା। ଏହି ପ୍ରତିଯୋଗିତାର ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ରାଉଣ୍ଡ୍‌ରେ ସଫଳତା ସହ ଉତ୍ତୀର୍ଣ୍ଣ ହୋଇ ସେ ଟପ୍ ୨୫ରେ ନିଜର ସ୍ଥାନ ପକ୍କା କରିସାରିଛନ୍ତି। ଏବେ ଏହାର ଗ୍ରାଣ୍ଡ୍‌ ଫିନାଲେ ପାଇଁ ସେ ଏବେ ଜାକର୍ତ୍ତା ଯାତ୍ରା କରିଛନ୍ତି। ସମ୍ବଲପୁର ବୁଢ଼ାରଜାସ୍ଥିତ ଶାନ୍ତିନଗରରେ ରହୁଥିବା ପ୍ରଶାନ୍ତ ମିଶ୍ରଙ୍କ ଝିଅ ପ୍ରତୀକ୍ଷାଙ୍କର ଏହି କୃତିତ୍ବ ପାଇଁ ସବୁଆଡ଼ୁ ଶୁଭେଚ୍ଛାର ଛୁଟିଛି ଓ ଫିନାଲେରେ ତାଙ୍କ ସଫଳତା କାମନା କରାଯାଇଛି।

ଆଜି ପବିତ୍ର କାର୍ତ୍ତିକ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା: ଆ କା ମା ବୈ... ସାଙ୍ଗକୁ

ଭୁବନେଶ୍ବର: ଆଜି ହେଉଛି କାର୍ତ୍ତିକ ମାସ ଶୁକ୍ଳପକ୍ଷର ପବିତ୍ର ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ତିଥି। ଏହି ଦିନଟି କାର୍ତ୍ତିକ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା, ରାସ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ନାମରେ ପରିଚିତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଏହା ତ୍ରିପୁରାରୀ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ବା ଦେବ ଦୀପାବଳି ନାମରେ ମଧ୍ୟ ଜଣାଯାଏ। ଏହି ଦିବସଟିକୁ ସାରା ଦେଶରେ ହିନ୍ଦୁ, ଶିଖ୍‌ ଓ ଜୈନ୍‌ମାନେ ମହା ଆଡ଼ମ୍ବରରେ ପାଳନ କରିଥାନ୍ତି। ବିଶେଷକରି ଓଡ଼ିଶାରେ ଏହି ଦିବସଟିକୁ ନିଆରା ଢଙ୍ଗରେ ପାଳନ କରାଯାଉଛି। ଓଡ଼ିଶାର ଆଚାର ବିଚାର, ଚାଲିଚଳଣି ତଥା ଧର୍ମୀୟ ଭାବନା ସହିତ ଏହି ପର୍ବ ଓତଃପ୍ରୋତ ଭାବେ ଜଡ଼ିତ। ଗୌରବମୟ ଉତ୍କଳର ପ୍ରାଚୀନ ଇତିହାସ ସହିତ ଏହା ଏତେ ନିବିଡ଼ ଭାବରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଯେ ଏହି ଦିବସର ଗୁରୁତ୍ୱକୁ ବାଦ ଦେଲେ ଖ୍ରୀଷ୍ଟପୂର୍ବୀୟ କାଳରେ ଓଡ଼ିଶାରେ ନୌବାଣିଜ୍ୟ ସମ୍ପର୍କରେ ଚିନ୍ତା ବି କରାଯାଇ ପାରେ ନାହିଁ। ଅତଏବ ଧର୍ମଗତ ତଥା ଐତିହାସିକ ଉଭୟ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରୁ ଏହାର ମୂଲ୍ୟବୋଧ ଅତୀବ ବୈଶିଷ୍ଟ୍ୟରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ। ବିଶ୍ୱଜନନୀ କରୁଣାମୟୀ ମା’ ଦୁର୍ଗାଙ୍କ ଶାରଦୀୟ ବନ୍ଦନା ପରେ ପରେ ଚନ୍ଦ୍ର ଏବଂ ମା କାଳୀଙ୍କ ଆରାଧନା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଆଡ଼ମ୍ବର ସହକାରେ ସମାହିତ ହୁଏ। ଦେବ ସେନାପତି ଚିର କୁମାର କାର୍ତ୍ତିକେୟଙ୍କ ଆରାଧନା ଏହି ମାସରେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଉତ୍ସାହର ସହିତ ସମ୍ପାଦିତ ହୁଏ ଓଡ଼ିଶାର ପୁରପଲ୍ଲୀରେ। ଏଥିସହ ମହାଦେବ ଓ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କୁ ପୂଜା କରାଯାଇଥାଏ। ତେବେ ଓଡ଼ିଶାରେ ଏଥି ସହିତ ଆଉ ଏକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଉତ୍ସବ ପାଳିତ ହୁଏ ଯାହା ବୋଇତ ବନ୍ଦାଣ ନାମରେ ଖ୍ୟାତ। ଏହାପଛରେ ରହିଛି ପ୍ରାୟ ଅଢ଼େଇ ହଜାର ବର୍ଷର ଗୌରବପୂର୍ଣ୍ଣ ଐତିହ୍ୟ ଏବଂ ଅନେକ ଲୋକକଥା।



ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ