ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପ୍ରସଙ୍ଗ

ଓଡ଼ିଶାରେ ବଢ଼ୁଛି ଡେଷ୍ଟିନେସନ ୱେଡିଂ କ୍ରେଜ: ଲୁଭାଉଛି

କୁହାଯାଏ ବିବାହ ସ୍ବର୍ଗରେ ସ୍ଥିର କରାଯାଏ, ଆଉ ମର୍ତ୍ତ୍ୟରେ ସମ୍ପାଦିତ ହୁଏ। ଯଦି ଆପଣ ସତରେ ଭାବୁଥାନ୍ତି ଯେ ବିବାହ ସ୍ବର୍ଗରେ ହୁଏ, ତେବେ ଓଡ଼ିଶା ପର୍ଯ୍ୟଟନ ବିଭାଗ ଆପଣଙ୍କୁ ଭିନ୍ନ କିଛି ଚିନ୍ତା କରିବାର ଖୋରାକ ଦେବ। ଏବେ ସ୍ବର୍ଗସମ ବିବାହ ଓଡ଼ିଶାରେ ହୋଇପାରୁଛି। କାହିଁକି ନା ପର୍ଯ୍ୟଟନର ବିକାଶ ପାଇଁ ଓଡ଼ିଶା ପର୍ଯ୍ୟଟନ ବିଭାଗ ନିକଟରେ ଏବେ ବିବାହର ପ୍ୟାକେଜ ରହିଛି। ଓଡ଼ିଶା ପର୍ଯ୍ୟଟନ ବିକାଶ ନିଗମ (ଓଟିଡିସି) ଏହି ଅଭିନବ ପ୍ୟାକେଜକୁ ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଛି, ଯାହାକି ଗୋପାଳପୁର, ଚାନ୍ଦିପୁର, କୋଣାର୍କ, ରମ୍ଭା, ବଡ଼ମୂଳ ଭଳି ୬ଟି ପାନ୍ଥନିବାସରେ ଏଭଳି ସୁବିଧା ଉପଲବ୍ଧ କରାଇଛି। ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଏହି ୬ଟି ପାନ୍ଥନିବାସରେ ଡେଷ୍ଟିନେସନ ୱେଡିଂ ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ଭିତ୍ତିଭୂମି ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ବିକାଶମୂଳକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି।

ବିଜେଡି କର୍ମୀଙ୍କ ଗୁଣ୍ଡାଗିରି: ଶିଖ୍‌ ଯୁବକଙ୍କୁ ମରଣାନ୍ତକ

ଭୁବନେଶ୍ବର: ଶିଖ୍‌ ଯୁବକଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ ଘଟଣା ଏବେ ରାଜଧାନୀରେ ଚାଞ୍ଚଲ୍ୟ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। ଏହି ଘଟଣା ଏବେ ବେଳକୁ ବେଳ ରୋଚକ ହେବାରେ ଲାଗିଛି। ଘଟଣାରେ ନୂଆ ନୂଆ ଟ୍ବିଷ୍ଟ ଯୋଡ଼ି ହେବାରେ ଲାଗିଛି। ଗୋଟିଏ ପଟେ ଏହି ଘଟଣାରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ୩ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ସାଙ୍ଗେ ସାଙ୍ଗେ ଜାମିନ୍‌ ମିଳି ଯାଇଥିବା ବେଳେ ବିଜେଡି ବିଧାୟକ ଓ ପୋଲିସ୍‌ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ରାତି ଅଧିଆ ବିଜେକୁ ନେଇ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଛି। କଂଗ୍ରେସ ଏନେଇ ବିଧାୟକଙ୍କ ନାଁରେ ମାମଲା କରାଯିବାକୁ ଦାବି କରିଥିଲା ବେଳେ, ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କ ପ୍ରତି କୋହଳ ଦଫାକୁ ନେଇ ବିଜେପି ମଧ୍ୟ ବର୍ଷିଛି। ଅନ୍ୟପଟେ ଏହି ଘଟଣାକୁ ନେଇ କଡ଼ା ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ରଖିଛି ଶିରୋମଣି ଅକାଳି ଦଳ। ପରବିନ୍ଦରଙ୍କୁ ନ୍ୟାୟ ନ ମିଳିଲେ ରାସ୍ତାକୁ ଓହ୍ଲାଇବାକୁ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛି ଦଳ। ସେହିପରି ଏହି ଘଟଣାକୁ ନେଇ ବିଜେପି ନେତା ଜଗନ୍ନାଥ ପ୍ରଧାନ ବିଧାୟକ ଅନନ୍ତ ଜେନା ଏବଂ ଅନୁପ କାନୁନ୍‌ଗୋଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଲକ୍ଷ୍ମୀସାଗର ଥାନାରେ ଏତଲା ଦେଇଛନ୍ତି।

ଏଠି ମହିଳା ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ସୁରକ୍ଷିତ, ୨୦୧୮ରେ ଶୂନ

ଗତବର୍ଷ ହାଇଦ୍ରାବାଦର ଭେଟେରିନାରୀ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ ଓ ହତ୍ୟା ଘଟଣା ସମଗ୍ର ଦେଶର ବୁଦ୍ଧିଜୀବୀଙ୍କୁ ଲଜ୍ଜିତ କରିଥିବା ବେଳେ ୨୦୧୨ର ନିର୍ଭୟା କାଣ୍ଡ ଦେଶରେ ମହିଳାମାନେ ଯେ କେତେ ମାତ୍ରାରେ ଅସୁରକ୍ଷିତ, ତାହା ପ୍ରମାଣିତ କରିଦେଇଛି। ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଜଣେ ପାରା ମେଡିକାଲ୍‌ ଛାତ୍ରୀ ରାତି ୯ଟା ବେଳେ ନିଜ ଘରକୁ ଫେରୁଥିବା ବେଳେ ତାଙ୍କୁ ଯେପରି ଭାବେ ପାଶବିକ ଅତ୍ୟାଚାର କରାଗଲା, ସେପରି ଘଟଣା ବୋଧହୁଏ ଭାରତ ଇତିହାସରେ ପୂର୍ବରୁ କେବେ ଘଟି ନ ଥିଲା। ଅଧିକନ୍ତୁ ଗତବର୍ଷ ରାତିରେ ପୁଣିଜଣେ ଯୁବତୀଙ୍କୁ ମାନସିକ ବିକାରଗ୍ରସ୍ତ ଯୁବକମାନେ ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ କରିବା ସହ କିରୋସିନି ଢାଳି ନିଆଁ ଲଗାଇ ଅତି ଅମାନବୀୟ ଭାବେ ହତ୍ୟା କରିଥିଲେ। ଏହି ଦୁଇଟି ଘଟଣା ଭାରତରେ ମହିଳାଙ୍କ ପ୍ରତି ହେଉଥିବା ଅତ୍ୟାଚାରର ଉଦାହରଣ ମାତ୍ର। ଛୋଟ ଛୋଟ ଘଟଣା କେଉଁଠି କେତେ ଯେ ଘଟୁଛି, ତାହା ଇୟତ୍ତା ନାହିଁ। ଏପରି ସ୍ଥିତିରେ ଦେଶରେ ଏପରି ଏକ ଅଞ୍ଚଳ ଅଛି, ଯେଉଁଠି ବର୍ଷେ ଭିତରେ ଗୋଟିଏ ବି ଦୁଷ୍କର୍ମ ହୋଇନି, ତାହା କହିଲେ ବୋଧହୁଏ କେହି ବିଶ୍ବାସ କରିବେ ନାହିଁ। କିନ୍ତୁ ଏହା ନିରାଟ ସତ।

ଆଜି ପବିତ୍ର ମକର ସଂକ୍ରାନ୍ତି: ନୂଆ ଫସଲର ଖୁସି ଓ ଗୁଡ଼ିଉଡ଼ା

ଭୁବନେଶ୍ବର: ଭାରତୀୟ ସଂସ୍କୃତିରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ପର୍ବର ବିଶେଷ ମହତ୍ତ୍ୱ ଓ ଗରିମା ରହିଆସିଛି। ବିଭିନ୍ନତା ମଧ୍ୟରେ ଏକତାର ସର୍ବଶ୍ରେଷ୍ଠ ଉଦାହରଣ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଥିବା ଭାରତ ଧର୍ମୀୟ ଭାବନାକୁ ସବୁବେଳେ ପ୍ରାଧାନ୍ୟତା ଦେଇଆସିଛି। ଏଠି ବାରମାସରେ ତେର ପର୍ବ- ଉକ୍ତିକୁ ଯଥାର୍ଥରେ ପ୍ରମାଣିତ କରି ଆସିଛି ମକର ସଂକ୍ରାନ୍ତି। ଆଜି ହେଉଛି ପବିତ୍ର ମକର ସଂକ୍ରାନ୍ତି। ଆଜିଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କର ଉତ୍ତରାୟଣ ଗତି। ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁମାନେ ବୁଡ଼ ପକାଇ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଦେବତାଙ୍କୁ ଅର୍ଘ୍ୟ ଦାନ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ପର୍ବକୁ ସମସ୍ତେ ବେଶ୍‌ ଉତ୍ସାହର ସହିତ ପାଳନ କରନ୍ତି। ମକର ସଂକ୍ରାନ୍ତି ଦିନ ସୂର୍ଯ୍ୟ ମକର ରାଶିରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥାନ୍ତି। ସୌର ଗଣନା ଅନୁସାରେ ମକର ସଂକ୍ରାନ୍ତିକୁ ମକର ମାସର ପ୍ରଥମ ଦିନ ହିସାବରେ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଏ। ସଂକ୍ରାନ୍ତି ହେଉଛି ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କର ଗୋଟିଏ ରାଶିରୁ ଅନ୍ୟ ରାଶିକୁ ଚଳନ କରିବାର ଦିନ। ମକର ସଂକ୍ରାନ୍ତି ଦିନ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଧନୁ ରାଶିରୁ ମକର ରାଶିକୁ କ୍ରମଶଃ ଗମନ କରନ୍ତି। ଏହି ଦିନଠାରୁ ସୂର୍ଯଙ୍କର ଉତ୍ତରାୟଣ ଗତି ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥାଏ। ତେଣୁ ମକର ସଂକ୍ରାନ୍ତିରେ ଅନ୍ନବସ୍ତ୍ର ଓ ତିଳ ଦାନ ଦ୍ୱାରା ବିଶେଷ ପୁଣ୍ୟଫଳ ପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଥାଏ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ ରହିଛି। ଭାରତର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ମକର ସଂକ୍ରାନ୍ତିର ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ନାମ ରହିଛି। ସ୍ଥାନ ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ପର୍ବ ପାଳନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବିଭିନ୍ନ ରୀତିନୀତି ମଧ୍ୟ ପରିଲକ୍ଷିତ ହୋଇଥାଏ। ମକରରେ ଜଳାଶ୍ରୟରେ ଭୋର୍‌ରୁ ବୁଡ଼ ପକାଇ ଦେବଦର୍ଶନ କଲେ ଅପାର ପୂଣ୍ୟ ମିଳେ ବୋଲି ବିଶ୍ବାସ ରହିଛି। ସେଥିପାଇଁ ମକରରେ ଲୋକମାନେ ନଦୀ, ସମୁଦ୍ରରେ ବୁଡ଼ ପକାଇଥାନ୍ତି।

ବିକାଶ ବାଟବଣା: ପଛରେ ପଡ଼ିଛି ଓଡ଼ିଶାର ଛୋଟ ସହର

କଟକ, ଭୁବନେଶ୍ବର, ରାଉରକେଲା, ପୁରୀ, ସମ୍ବଲପୁର ଓ ବ୍ରହ୍ମପୁରକୁ ବାଦ୍‌ ଦେଲେ ରାଜ୍ୟର ଅନ୍ୟ କୌଣସି ସହରରେ ଆଶା କରାଯାଉଥିବା ଭିତ୍ତିଭୂମିର ବିକାଶ ଘଟିନି। ରାଜ୍ୟର ଗାଁଗଣ୍ଡାରୁ ଲୋକେ ଶିକ୍ଷା, ଜୀବିକା ଓ ସ୍ବାଚ୍ଛନ୍ଦ୍ୟ ପାଇଁ ବଡ଼ ସହରକୁ ଯେଭଳି ପସନ୍ଦ କରୁଛନ୍ତି, ଆଖପାଖରେ ଥିବା ଛୋଟ ଛୋଟ ସହରରେ ସେଭଳି ରହିବା ପାଇଁ ପସନ୍ଦ କରୁନାହାନ୍ତି। ବିକାଶ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ବିକେନ୍ଦ୍ରୀକରଣ କଥା ଯେଭଳି କୁହାଯାଉଛି, ବାସ୍ତବରେ ତାର ଓଲଟା ଚିତ୍ର ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି। ରାଜଧାନୀ ଭୁବନେଶ୍ବରର ରାସ୍ତାଘାଟ, ଜଳ, ବିଜୁଳି ଓ ପରିମଳ, ବ୍ୟବସାୟ ସ୍ଥାନୀୟ ଶାସନ, ଟ୍ରାଫିକ, ଆଇନଶୃଙ୍ଖଳା, ଉନ୍ନତ ଜୀବନଯାତ୍ରାର ସ୍ଥିତି ଯେଭଳି ଅଛି, ତାହା ରାଜ୍ୟର ଆଉ କୌଣସି ସହରରେ ନାହିଁ। ସରକାର ରାଜଧାନୀ ପାଇଁ ଯେତିକି ଅର୍ଥ ଖର୍ଚ୍ଚ କରୁଛନ୍ତି, ରାଜ୍ୟର ଅନ୍ୟ ସହର ଗୁଡ଼ିକର ସ୍ଥିତି ସଜାଡ଼ିବାରେ ସେହି ଅନୁସାରେ ଖର୍ଚ୍ଚ କରୁନାହାନ୍ତି। ଜନସଂଖ୍ୟା ବଢ଼ିଛି। ଲୋକେ ସୁବିଧା ପାଇଁ ସହରାଭିମୁଖୀ ହୋଇଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଛୋଟ ଛୋଟ ସହର ଗୁଡ଼ିକରେ ବିକାଶ ସଙ୍କୁଚିତ ହୋଇଯାଉଥିବାରୁ କଟକ, ଭୁବନେଶ୍ବର, ବ୍ରହ୍ମପୁର ସହରରେ ଘର କରି ରହିବା ପାଇଁ ଆଗ୍ରହ ବଢ଼ିଚାଲିଛି। ସ୍ମାର୍ଟ ସିଟି ମିଶନରେ ଭୁବନେଶ୍ବର, ରାଉରକେଲା, କଟକ, ବ୍ରହ୍ମପୁର ଏବଂ ସମ୍ବଲପୁରକୁ ଯୋଡ଼ିବାର ଆଭିମୁଖ୍ୟ ନେଇ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସଫଳ ହୋଇ ନ ଥିବା ସରକାରଙ୍କ ଆନ୍ତରିକତାକୁ ପଦାରେ ପକାଇଦେଇଛି। ସହର ଗୁଡ଼ିକର ସମାନ ଯୋଗ୍ୟତା ନ ଥିବାରୁ ଭୁବନେଶ୍ବର ସହିତ କଟକ, ସମ୍ବଲପୁର ଓ ବ୍ରହ୍ମପୁର ବି ସମାନ ହୋଇପାରି ନାହାନ୍ତି। ଭୁବନେଶ୍ବରକୁ ୭୦ ମାର୍କ ମିଳିଥିବା ବେଳେ କଟକ, ସମ୍ବଲପୁର ଏବଂ ବ୍ରହ୍ମପୁରକୁ ୬୦ ଲେଖାଏଁ ମାର୍କ ମିଳିଛି। ସ୍ମାର୍ଟସିଟି ଗାଇଡଲାଇନ ସ୍କୋର ଅନୁଯାୟୀ ସମ୍ବଲପୁର ପାଇଛି ୫୫ ମାର୍କ।

ଚାଷୀଙ୍କୁ ବଳିଗଲେ ବେକାରୀ: ପ୍ରତି ୨ ଘଣ୍ଟାରେ ୩ ଜଣଙ୍କ

ଦେଶରେ ଚାଷୀ ଆତ୍ମହତ୍ୟାକୁ ନେଇ ସଡ଼କରୁ ସଂସଦ ଯାଏ ହୋହଲ୍ଲା ଚାଲିଥିବା ବେଳେ ଏନ୍‌ସିଆର୍‌ବି ରିପୋର୍ଟରେ ଚାଷୀଙ୍କ ତୁଳନାରେ ବେରୋଜଗାରୀ ମାନଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ହାର ଅଧିକ ବୋଲି ଏକ ଚମକପ୍ରଦ ତଥ୍ୟ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ଚାଷୀଙ୍କ ତୁଳନାରେ ବେକାରୀ ଓ ବେରୋଜଗାରୀମାନେ ଅଧିକ ସଂଖ୍ୟାରେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରୁଥିବା ଜାତୀୟ ଅପରାଧିକ ପରିସଂଖ୍ୟାନ ବ୍ୟୁରୋ (ଏନ୍‌ସିଆରବି) ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି। ଏହି ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ଦେଶରେ ୨୦୧୮ରେ ପ୍ରତି ୨ ଘଣ୍ଟାରେ ପ୍ରାୟ ୩ ଜଣ ବେରୋଜଗାରୀ ଆତ୍ମହତ୍ୟାର ରାସ୍ତା ବାଛି ନେଇଥିଲେ। ଅର୍ଥାତ୍‌ ଦିନକୁ ୩୬ ଜଣ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଥିବା ଘଟଣା ଘଟିଛି ଆମ ଦେଶରେ। ଯାହାକି ଚାଷୀଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଠାରୁ ଢେର ଅଧିକ। ବୃତ୍ତି ଆଧାରରେ ସର୍ବାଧିକ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଦିନ ମଜୁରିଆଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ଜଣାଯାଇଛି। କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଅଧୀନସ୍ଥ ଏନ୍‌ସିଆରବି ଦେଶର ଅପରାଧ ସହିତ ଜଡ଼ିତ ପରିସଂଖ୍ୟାନ ଏବଂ ଟ୍ରେଣ୍ଡ୍‌ର ରିପୋର୍ଟ ଜାରି କରିଥାଏ।

ଜୀବନ ଜୀବିକାର ବାଟ ଦେଖାଇଛି ନାରୀ ଶକ୍ତି

ଗ୍ରାମୀଣ ମହିଳାଙ୍କ ଆର୍ଥିକ ଉନ୍ନତି ଆଭିମୁଖ୍ୟ ନେଇ ଆମରାଜ୍ୟରେ ଗଠିତ ମହିଳା ସ୍ୱୟଂ ସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠୀ ଗୁଡିକ ଏବେ ଧୀରେ ଧୀରେ ସଶକ୍ତ ହେବାରେ ଲାଗିଛନ୍ତି। ଯେଉଁମାନେ ପରିବାରର ଚାରିକାନ୍ଥର ଚୌହଦି ଭିତରେ ନିଜକୁ ସୀମିତ ରଖୁଥିଲେ, ସେମାନେ ବିଭିନ୍ନ ରୋଜଗାର ଭିତ୍ତିକ କାର୍ଯ୍ୟରେ ନିଜକୁ ନିୟୋଜିତ କରି ବେଶ୍‌ ଦୁଇ ପଇସା ରୋଜଗାର କରିପାରୁଛନ୍ତି। ଆର୍ଥିକ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ସ୍ୱାବଲମ୍ବୀ ହେଉଥିବାରୁ ସାମାଜିକ ଓ ରାଜନୈତିକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସେମାନଙ୍କ ପତିଆରା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଦିନେ ଯେଉଁ ମହିଳାମାନେ ଗାଁ ଦାଣ୍ଡରେ ପରସ୍ପରକୁ ଭେଟିଲେ ମୁହଁ ପୋତି ଚାଲିଯାଉଥିଲେ, ସେହି ମହିଳାମାନେ ଏବେ ଗାଁ ଦାଣ୍ଡରେ ବସି ସଞ୍ଚୟ, ଋଣ ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ବିକାଶ ଦିଗରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇପାରୁଛନ୍ତି। ବିଗତ ଦୁଇ ଦଶନ୍ଧି ଧରି ଓଡ଼ିଶାର ଗ୍ରାମୀଣ ମହିଳାମାନେ ୬ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଦଳ ଗଢି କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କାର ପୁଞ୍ଜି ସଂଗ୍ରହ କରିପାରିଛନ୍ତି ଓ ତାଲିମ ନେଇ ନିଜ ଉତ୍ପାଦିତ ଦ୍ରବ୍ୟକୁ ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ବଜାରରେ ପହଞ୍ଚାଇ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହି ଦଳଗୁଡିକୁ ମାର୍ଗଦର୍ଶନ ଦେବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟରେ ମିଶନ ଶକ୍ତି ବିଭାଗ ଖୋଲାଯାଇଛି। ପାରମ୍ପରିକ ଲୁଙ୍ଗି ଗାମୁଛା ବୁଣି ଦିନେ ଯେଉଁ ଗ୍ରାମୀଣ କାରିଗର ଦିନକୁ ୨୦୦ ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର ପାଇଁ ଅକ୍ଷମ ଥିଲା, ସେଠି ସ୍ୱୟଂ ସହାୟକ ଦଳ ଗଢ଼ାଯିବ ପରେ ଆଧୁନିକ ତଥା ବଜାର ଚାହିଦାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ନୁଆ ନୁଆ ଉତ୍ପାଦ ତିଆରି ହେବା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଉଦ୍ୟୋଗୀ ମନୋବୃତ୍ତି ନେଇ ଦଳଗୁଡିକ ବ୍ୟବସାୟର ଏକ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣିମ ଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ହ୍ୟାଣ୍ଡଲୁମ, ହ୍ୟାଣ୍ଡ କ୍ରାଫ୍ଟ , ଅଣ କାଷ୍ଠ ବନଜାତ ଦ୍ରବ୍ୟ, ଖାଦ୍ୟ ପ୍ରକ୍ରିୟାକରଣ ଓ ପ୍ୟାକେଜିଙ୍ଗ, ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ମସଲା, ଗୋପାଳନ, ଫୁଲଚାଷ, ମାଛ ଚାଷ, ବାଉଁଶର ତିଆରି ବିଭିନ୍ନ ଦ୍ରବ୍ୟ ତିଆରି କରି ବ୍ୟବସାୟର ନୂଆ ଧାରା ତିଆରି କରିଛନ୍ତି ସେମାନେ।

ଓଡ଼ିଶାରେ ପ୍ରକୃତି କୋଳରେ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ରୋମାଞ୍ଚକର ଓ

ରାଜ୍ୟରେ ରହିଛି ଅମାପ ପ୍ରାକୃତିକ ବିଭବ। ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ପାଇଁ ଏ ସ୍ଥାନ ଗୁଡ଼ିକ ଆକର୍ଷଣର କେନ୍ଦ୍ରବିନ୍ଦୁ ହୋଇ ରହିଛି। ଓଡ଼ିଶାର ଶିମିଳିପାଳ, ଚିଲିକା, ଭିତର କନିକା ଭଳି ସ୍ଥାନ ଗୁଡ଼ିକ ଯେତିକି ଆକର୍ଷଣୀୟ ସେତିକି ମନୋମୁଗ୍ଧକର ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଛି। ପର୍ଯ୍ୟଟନ ମାନଚିତ୍ରରେ ରାଜ୍ୟର ଅନେକ ମନ୍ଦିର, ଜଳପ୍ରପାତ, ଗିରିଶୃଙ୍ଗ, ବେଳାଭୂମି, ଶପିଂ ସେଣ୍ଟର, ହସ୍ତକଳା, ନୃତ୍ୟ ଓ ଯାନିଯାତ୍ରା ଯୋଡ଼ିହୋଇ ରହିଥିବା ବେଳେ ନିକଟରେ ରାଜ୍ୟର ୩୦ଟି ଇକୋ ଟୁରିଜମ୍‌ ସ୍ପଟକୁ ଅଧିକ ଆକର୍ଷଣୀୟ କରାଯାଇଛି। ଓଡ଼ିଶା ପର୍ଯ୍ୟଟନ ବିକାଶ ନିଗମ (ଓଟିଡିସି) ଏସବୁ ସ୍ଥାନ ଗୁଡ଼ିକର ପ୍ରସାର, ବିପଣନ ଓ ଲୋକାଭିମୁଖୀ ତଥା ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରିୟ ଗନ୍ତବ୍ୟ ସ୍ଥାନରେ ପରିଣତ କରାଯିବା ଦିଗରେ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ନେଇଛି।

ମଦ ପିଇ ମାତାଲ: ପ୍ରତି ୪ ଜଣରେ ଜଣେ ଭାରତୀୟ ମଦୁଆ


ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ