ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପ୍ରସଙ୍ଗ

ଟ୍ରେଡ୍‌ ୱାରରେ ଚୀନ ଧରାଶାୟୀ: ୨୭ ବର୍ଷରେ ଅର୍ଥନୈତିକ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ସର୍ବନିମ୍ନ

ଆମେରିକା-ଚୀନ ଟ୍ରେଡ୍‌ ୱାର ଥମିବାର ନାଁ ନେଉନାହିଁ। ବିଗତ ଦେଢ଼ ବର୍ଷ ଧରି ଏହି ଦୁଇ ଅର୍ଥନୈତିକ ମହାଶକ୍ତି ମଧ୍ୟରେ ଲାଗିଥିବା ଲଢ଼େଇର ପରିଣାମ ଉଭୟ ଦେଶକୁ ଭୋଗିବାକୁ ପଡ଼ିଛି। ଚୀନର ସାଂଘାଇ କମ୍ପୋଜିଟ ସୂଚକାଙ୍କ ମଙ୍ଗଳବାର ୩.୮ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇଛି। ଆମେରିକା ସହିତ ଚୀନର ଟ୍ରେଡ୍‌ ୱାର ଶାନ୍ତ ପଡ଼ିବ ବୋଲି ଆମେରିକୀୟ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍‌ଡ ଟ୍ରମ୍ପ କହିବା ପରେ ବି ଚୀନର ଉତ୍ପାଦ ଉପରେ ଆମେରିକା ତା’ର ଶୁଳ୍‌କ ବୃଦ୍ଧିରେ ହ୍ରାସ ଘଟାଇ ନାହିଁ। ହଂକଂ, ତାଇୱାନ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ ଭଳି ବିକଶିତ ବଜାର ଗୁଡ଼ିକରେ ଏହାର ଉଷ୍ମତା ଅନୁଭବ କରିହେଉଛି। ଚୀନର ଆର୍ଥିକ ବୃଦ୍ଧିର ଗତି ଚଳିତ ବର୍ଷର ଦ୍ବିତୀୟ ତ୍ରୟମାସରେ ପାଖାପାଖି ୩ ଦଶନ୍ଧିର ସବୁଠୁ ନିମ୍ନସ୍ତର ୬.୨ ପ୍ରତିଶତ ରହିଛି। ଆମେରିକା-ଚୀନ ଟ୍ରେଡ୍‌ ୱାର ଏବଂ ବୈଶ୍ବିକ ସ୍ତରରେ ଚୀନ ସାମଗ୍ରୀର ଚାହିଦା ହ୍ରାସ କାରଣରୁ ଏହି କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ଦେଶର ଜିଡିପି (ମୋଟ ଘରୋଇ ଉତ୍ପାଦ) ବୃଦ୍ଧି ହାରରେ ହ୍ରାସ ଘଟିଛି। ଚୀନର ସରକାରୀ ପରିସଂଖ୍ୟାନ ଅନୁଯାୟୀ ଜିଡିପି ଅଭିବୃଦ୍ଧି ହାର ପ୍ରଥମ ତ୍ରୟମାସର ୬.୪ ପ୍ରତିଶତକୁ ହ୍ରାସ ଘଟି ୬.୨ ପ୍ରତିଶତରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ଜିଡିପିର ଏହି ହାର ଦ୍ବିତୀୟ ତ୍ରୟମାସରେ ବିଗତ ୨୭ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ସବୁଠୁ କମ୍‌।

ସହରରେ ଘର ଏବେ ସ୍ବପ୍ନ: ମୁମ୍ବାଇ ମହଙ୍ଗା, ଭୁବନେଶ୍ବର ଶସ୍ତା

ରିଲାଏନ୍ସର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀ ଓ ଆଦିତ୍ୟ ବିର୍ଲା ଗ୍ରୁପ୍‌ର ମୁଖ୍ୟ କୁମାର ମଙ୍ଗଳମ ବିର୍ଲା ଦକ୍ଷିଣ ମୁମ୍ବାଇର ଯେଉଁ ଜାଗାରେ ରହନ୍ତି, ସେହି ଅଞ୍ଚଳରେ ଘରଟିଏ କିଣିବା ଅନେକ ଭାରତୀୟଙ୍କ ପାଇଁ କେବଳ ହିଁ ସ୍ବପ୍ନ ଦେଖିବା ସହ ସମାନ। ମଫତଲାଲ, ଖଣ୍ଡେଲୱାଲ, ଟାଟାଙ୍କ ପରି ଖ୍ୟାତନାମା ଶିଳ୍ପପତି ଓ ଅମିତାଭ ବଚନ, ଶାହରୁଖ ଖାନ, ସଲମାନ ଖାନ, ଅକ୍ଷୟ କୁମାର, ସୁନୀଲ ଶେଟ୍ଟୀଙ୍କ ଭଳି ସିନେତାରକା ମାନଙ୍କ ଆବାସିକ ଅଞ୍ଚଳ କେବଳ ମାୟନଗରୀ ପାଇଁ ନୁହେଁ ଦେଶବାସୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅନେକଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଦର୍ଶନୀୟ ସ୍ଥାନ କହିଲେ ଅତ୍ୟୁକ୍ତି ହେବ ନାହିଁ। ଭାରତୀୟ ଅଲଟ୍ରାରିଚଙ୍କ ଏହି ସହର ଏବେ ଦେଶର ସାଧାରଣ ଜନଗଣଙ୍କ ହାତରୁ ଖସିଯିବାରେ ଲାଗିଛି। ଏହି ନାମୀଦାମୀ ଲୋକପ୍ରିୟ ଚେହେରାଙ୍କ ଆବାସ ପାଖାପାଖି ଜାଗାର ଦାମ ଏବେ ପ୍ରତି ବର୍ଗଫୁଟ ପିଛା ୬୦ ହଜାର ଟଙ୍କାରେ ପହଞ୍ଚିସାରିଛି। ପ୍ରତି ବର୍ଗଫୁଟ କୁ ୬୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ଦେଇ କେତେ ଯେ ଲୋକ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ଜାଗା କିଣିପାରିବେ ଅନୁମାନ କରନ୍ତୁ।

ଭଡ଼ାଟିଆ ଓ ଘରମାଲିକଙ୍କ ଦୁଃଖ ଲାଘବ କରିବ ନୂଆ

ନିକଟରେ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଏକ ସର୍ଭେ କରାଯାଇଥିଲା। ସେଥିରୁ ଜଣା ପଡିଥିଲା ଯେ ଦେଶର ପ୍ରମୁଖ ସହର ଗୁଡ଼ିକରେ ୧.୧ କୋଟି ଘରକୁ ଏହାର ମାଲିକ ଭଡ଼ା ନ ଦେଇ ତାଲା ପକାଇ ରଖିଛନ୍ତି ଓ ଭଡ଼ା ଦେବାକୁ କୁଣ୍ଠିତ ହେଉଛନ୍ତି। ଭଡ଼ାଟିଆ କାଳେ ଘର ମାଡ଼ିବସିବ, ଏହି ଡର ସେମାଙ୍କୁ ଘରଭଡ଼ା ଦେବାରୁ ନିବୃତ କରିରଖିଛି। ସେହିଭଳି ଛୋଟ ଓ ବଡ଼ ସହରରେ ଅନେକ ଭଡ଼ାଟିଆ ଘରମାଲିକଙ୍କ ଜୁଲମକୁ ନେଇ ଶତାଧିକ ମାମଲା ରୁଜୁ କରିଥିବା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଗଠିତ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର କମିଟି ଭଡ଼ାଘର ଆଇନ ପାଇଁ ଏକ ଚିଠା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି।ଏହାକୁ ଟେନାନ୍ସି ଆକ୍ଟ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି। ଟେନାନ୍ସି ଆକ୍ଟର ଚିଠା କାମ ଦ୍ରୁତଗତିରେ ଚାଲି ସରିବା ଉପରେ। ଘରମାଲିକ ଓ ଭଡ଼ାଟିଆ ଆଦି ଉଭୟଙ୍କ ସ୍ୱାର୍ଥକୁ ଏଥିରେ ପ୍ରାଥମିକତା ଦିଆଯାଇଛି। ଏଥିରେ ରେଣ୍ଟ କୋର୍ଟ ଏବଂ ରେଣ୍ଟ ଟ୍ରିବ୍ୟୁନାଲ ଗଠନ କରିବାର ପ୍ରସ୍ତାବ ମଧ୍ୟ ରହିଛି।

ଓଡ଼ିଶାରେ ହୋଇନି ଅବାଧ ଓ ନିରପେକ୍ଷ ନିର୍ବାଚନ!

ଭୁବନେଶ୍ବର: ଓଡ଼ିଶାରେ ଚଳିତ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନରେ ସ୍ବଚ୍ଛତା ଅବଲମ୍ବନ କରାଯାଇଥିବା ନେଇ ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ହାଇକୋର୍ଟରେ ଦାଏର ହୋଇଥିବା ୧୨ଟି ନିର୍ବାଚନୀ ମାମଲା ଏହାକୁ ପୁଷ୍ଟ କରୁଛି। ନିର୍ବାଚନୀ ଉଷ୍ମତା ଏବଂ ହାର୍‌ଜିତ୍‌କୁ ନେଇ କେବେଠୁ ଶେଷ ହେଲାଣି ମାନସମନ୍ଥନ। ଏବେ ଯେଉଁ ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ନେଇ ରାଜ୍ୟ ରାଜନୀତି ସରଗରମ ରହିଛି, ତାହା ହେଉଛି ହାଇକୋର୍ଟରେ ପହଞ୍ଚୁଥିବା ନିର୍ବାଚନୀ ମାମଲା। ଦିନକୁ ଦିନ ହାଇକୋର୍ଟରେ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି ନିର୍ବାଚନୀ ମାମଲା। ଜଣକ ପରେ ଜଣେ ନେତାଙ୍କ ନାମରେ ଏହି ମାମଲା ରୁଜୁ ହେଉଛି। କିଏ ସତ୍ୟପାଠରେ ସତ୍ୟ ଲୁଚାଇଛି ତ ଆଉ କିଏ ସମ୍ପତ୍ତି ତାଲିକା ଦେଇନାହିଁ। ଏଥିସହ କାହା ନାମରେ ଏକାଧିକ ଅପରାଧିକ ମାମଲା ଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସେ ଏହାକୁ ସର୍ବସାଧାରଣରେ ପ୍ରକାଶ କରିନାହିଁ। ଏପରିକି ଗୋଟିଏ ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀରେ ଭୋଟର୍‌ଙ୍କ ଠାରୁ ଅଧିକ ଭୋଟ୍‌ ଇଭିଏମ୍‌ରେ ପଡ଼ିଥିବା ନେଇ ଗଣତି ବେଳେ ଜଣାପଡ଼ିଛି। ଏମିତି ଅନେକ ଅଭିଯୋଗ ଆଣି ପରାଜିତ ପ୍ରାର୍ଥୀ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ଦ୍ବାର ଖଟଖଟ କରିଛନ୍ତି। ଜାଲିଆତି କରି ନିର୍ବାଚନ ଜିତିଥିବା ନେତାଙ୍କୁ ଅଯୋଗ୍ୟ ଘୋଷିତ କରି ସେଠାରେ ସାନି ନିର୍ବଚାନ କରିବାକୁ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଆବେଦନକାରୀ। ୨୦୧୯ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନରେ ଅନିୟମିତତା ହୋଇଥିବା ନେଇ ୧୨ ଜଣ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମାମଲା ପହଞ୍ଚିଛି ହାଇକୋର୍ଟରେ। ପୂର୍ବରୁ କୌଣସି ନିର୍ବାଚନରେ ଏତେ ସଂଖ୍ୟକ ମାମଲା ହାଇକୋର୍ଟରେ ପହଞ୍ଚି ନ ଥିଲା। ରାଉରକେଲା ବିଧାୟକ ସାରଦା ନାୟକ ଓ ସାନଖେମୁଣ୍ଡି ବିଧାୟକ ରମେଶ ଜେନାଙ୍କ ନାମରେ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ବାଲେଶ୍ୱର ସାଂସଦ ଓ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରତାପ ଷଡ଼ଙ୍ଗୀ, ରେମୁଣା ବିଧାୟକ ସୁଧାଂଶୁ ଶେଖର ପରିଡ଼ା, ସୋର ବିଧାୟକ ପର୍ଶୁରାମ ଧଡ଼ା, ବରୀ ବିଧାୟିକା ସୁନନ୍ଦା ଦାସ, ଲକ୍ଷ୍ମୀପୁର ବିଧାୟକ ପ୍ରଭୁ ଜାନୀ ଓ ବାରବାଟୀ-କଟକ ବିଧାୟକ ମହମ୍ମଦ ମୋକିମ, ରାୟଗଡ଼ା ବିଧାୟକ ମକରନ୍ଦ ମୁଦୁଲି, କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି ବିଧାୟକ ସନ୍ତୋଷ ସିଂ ସାଲୁଜା, ବୌଦ୍ଧ ବିଧାୟକ ପ୍ରଦୀପ କୁମାର ଅମାତ ଓ ପୋଲସରା ବିଧାୟକ ଶ୍ରୀକାନ୍ତ ସାହୁଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମଧ୍ୟ ବିଭିନ୍ନ କାରଣ ଦର୍ଶାଇ ନିର୍ବାଚନ ଅସିଦ୍ଧ ଘୋଷଣା କରିବା ପାଇଁ ହାଇକୋର୍ଟରେ ଆବେଦନ କରାଯାଇଛି।

ମୋଦିଙ୍କୁ ଶ୍ରେୟ: ଭାରତ ଏବେ ବିଶ୍ବର ତୃତୀୟ ଷ୍ଟାର୍ଟଅପ୍‌ ହବ୍‌

ଦ୍ୱିତୀୟ ଥର କ୍ଷମତାକୁ ଆସିଥିବା ମୋଦି ସରକାର ସିଧାସଳଖ ନିଯୁକ୍ତି ଦେବା ବଦଳରେ ଷ୍ଟାର୍ଟଅପ୍‌ ଉପରେ ପ୍ରାଥମିକତା ଦେଇଆସୁଛନ୍ତି। ମାତ୍ର ୪ ବର୍ଷ ପୁରୁଣା ଷ୍ଟାର୍ଟଅପ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ ଏବେ କ୍ରମଶଃ ସୁଦୃଢ ହେବାରେ ଲାଗିଛି। ଭାରତୀୟ ଯୁବାବର୍ଗ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦିଙ୍କ ଏହି ଆହ୍ବାନକୁ ଫଳବତୀ କରାଇବା ପାଇଁ ବିଶେଷ ଯତ୍ନ ନେଇଛନ୍ତି। ସାରା ଦେଶରେ ଏବେ ୨୦ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଷ୍ଟାର୍ଟଅପ୍‌ ଠିଆହୋଇଛି। ଦିନେ ଯେଉଁମାନେ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ସଂସ୍ଥା ଆଗରେ ବେକ ଭାଙ୍ଗି ଠିଆ ହେବାର ଚିନ୍ତାରେ ଥିଲେ, ସେମାନେ ଏବେ ନିଯୁକ୍ତିଦାତା ଭାବେ ନିଜସ୍ୱ ପରିଚୟ ତିଆରି କଲେଣି। ସରକାରଙ୍କ ଲକ୍ଷ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଏବେ ନିଯୁକ୍ତି ସୃଷ୍ଟି କରିବା ଅପେକ୍ଷା ନିଯୁକ୍ତିଦାତାଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି କରିବା ଉପରେ ଫୋକସ ରହିଛି।

ତାତି ଛଡ଼ାଇନେବ ୩.୪ କୋଟି ଚାକିରି!

ନିକଟରେ ମିଳିତ ଜାତିସଙ୍ଘ ଏକ ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରକାଶ କରିଛି। ସେଥିରେ ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତା ପ୍ରକଟ କରାଯାଇଛି। ବିଶେଷ କରି ଭାରତରେ ବଢୁଥିବା ରୌଦ୍ରତାପ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଗରିବ ଓ ମେହନତୀ ଜନଗଣଙ୍କ ଜୀବନ ଓ ଜୀବିକା ଉପରେ ନକାରାତ୍ମକ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି। ରୌଦ୍ରତାପ କାରଣରୁ ୨୦୩୦ ମସିହା ସୁଦ୍ଧା ୩.୪ କୋଟି ଚାକିରିର ପରିସମାପ୍ତି ଘଟିବ ବୋଲି ଏହି ରିପୋର୍ଟରେ ପୂର୍ବାନୁମାନ କରାଯାଇଛି। ବଢୁଥିବା ରୌଦ୍ରତାପ ଶ୍ରମ ସମୟ ଓ ଉତ୍ପାଦନକୁ କମାଇ ଦେଇଛି। ଧୁ ଧୁ ତାତିରେ ୪୫-୫୦ ଡ଼ିଗ୍ରୀ ତାତିରେ ଶ୍ରମଜୀବୀ ମାନେ କାମ କରିବାକୁ ଯାଇପାରୁ ନାହାନ୍ତି। ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ସମୟରେ କାମ କରି ନ ପାରିଲେ ସେମାନଙ୍କ ଆୟ କମିଯାଉଛି ଓ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବ୍ୟୟ ବଢ଼ିଯାଉଛି। ୪୦ ବର୍ଷ ତଳେ କୋରାପୁଟର ସେମିଳିଗୁଡ଼ା ପାହାଡ଼ ଉପରେ ଜଣେ ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ମେ ଓ ଜୁନ ମାସରେ ଦିନ ୧୨ଟା ବେଳକୁ କାମ କରୁଥିବାର ଦେଖାଯାଉଥିଲା। ଏବେ ଦିନ ୧୧ଟାରେ ଘରବାହାରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁନାହାନ୍ତି ଶ୍ରମିକ। ଚଳିତ ବର୍ଷ ଓଡ଼ିଶାର ତତଲାଗଡ଼ ବୋଲି କୁହାଯାଉଥିବା ଟିଟିଲାଗଡ଼ରେ ଏଭଳି ଦୃଶ୍ୟକୁ ସାମ୍ନା କରାଯାଇଛି।

ଜମୁଛି ପାଟକୁରା ପାଲା: ବିଜେଡି-ବିଜେପି ଶତ୍ରୁ ନା ମିତ୍ର?

ଭୁବନେଶ୍ବର: ଗତ ଦୁଇ ମାସ ଧରି ଲାଗିଥିବା ଚର୍ଚ୍ଚାର ଅବସାନ ଘଟିଛି। ପାଟକୁରା ପାଇଁ ବାଜିଛି ରଣଦୁନ୍ଦୁଭି। ମଇଦାନରେ ହେବ ଲଢେଇ। ବହୁଚର୍ଚ୍ଚିତ ପାଟକୁରା ଆସନରେ ହେବ ନିର୍ବାଚନ। ତାରିଖ ଘୋଷଣା ପରେ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଯେତିକି ଉତ୍ସାହ ଓ ଉତ୍କଣ୍ଠା ରହିଛି, ତା’ଠାରୁ କେତେ ଗୁଣ ଅଧିକ ଉତ୍ସାହିତ ହୋଇ ପଡ଼ିଛନ୍ତି ଭୋଟର୍‌। ଦୀର୍ଘ ଦିନର ବିରାମ ପରେ ତୃତୀୟ ଥର ପାଇଁ ପାଟକୁରା ବିଧାନସଭା ଆସନ ଲାଗି ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ତାରିଖ ଘୋଷଣା ହେବା ପରେ କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ରାଜନୀତି ପୁଣି ସରଗରମ୍‍ ହେବା ସହ ଅପେକ୍ଷାରତ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ଭିତରେ ଜୋଶ୍‌ ଭରିଛି। ପାଟକୁରା ବିଜେଡିର ଥିଲା ଓ ରହିବ ବୋଲି ଏହି ଦଳର ନେତାମାନେ ଆଶାବ୍ୟକ୍ତ କରୁଥିବା ବେଳେ କଂଗ୍ରେସ ଓ ବିଜେପି ବି ଏହି ଆସନ ଅକ୍ତିଆର କରିବେ ବୋଲି ଦାବି କରୁଛନ୍ତି। ତେବେ ନିର୍ବାଚନ ପରେ ବିଜେଡି ଓ ବିଜେପି ଭିତରେ ଥିବା ସମ୍ପର୍କ ମଧୁରରୁ ଅତି ମଧୁର ହେଉଥିବାରୁ ପାଟକୁରା ଲଢ଼େଇ କେତେ ଜମିବ, ତାକୁ ନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି। ତେବେ କଂଗ୍ରେସ ଏହାକୁ କଟାକ୍ଷ କରି ବିଜେପି ଓ ବିଜେଡି ଗୋଟିଏ ମୁଦ୍ରାର ଦୁଇଟି ପାର୍ଶ୍ୱ ବୋଲି କହିଛି। ଏପରି ଗୋଳିଆ ନିର୍ବାଚନୀ ବାତାବରଣରେ ବିଜେଡି ସୁପ୍ରିମୋ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ତାଙ୍କ ଜିଦ୍‌ରେ ଅଟଳ ରହି ବିଜେପି ନେତା ବିଜୟ ମହାପାତ୍ରଙ୍କ ବାଟ ଓଗାଳୁଛନ୍ତି ନା ପରିବର୍ତ୍ତିତ ରାଜନୈତିକ ସମୀକରଣ ଅନୁଯାୟୀ ତାଙ୍କୁ ବାଟ ଛାଡ଼ୁଛନ୍ତି, ତାହା ସଭିଁଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା। ଅପରପେକ୍ଷ ପାଟକୁରା ନିର୍ବାଚନରେ ଏବେ ବିଜେଡି ବିଜେପିର ଅସଲରେ ଶତ୍ରୁ ନା ମିତ୍ର ଏହା ମଧ୍ୟ ପ୍ରମାଣିତ ହେବାକୁ ଯାଉଛି। କିନ୍ତୁ ଏହାକୁ ନେଇ ପାଟକୁରା ଭୋଟର ତଥା ରାଜ୍ୟବାସୀଙ୍କର ନାହିଁ ନ ଥିବା ଉତ୍କଣ୍ଠା ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି।

ନୋମୋଫୋବିଆ କବଳରେ ଯୁବପିଢ଼ି: ଡ଼ିଜିଟାଲ କର୍ଫ୍ୟୁ ଜରୁରୀ
ଓଡ଼ିଶାରେ ନ୍ୟାୟ ବିଳମ୍ବିତ: ବିଚାରାଧୀନ ମାମଲାରେ ଶୀର୍ଷରେ
ବଢ଼ିଛି ବଜେଟ୍‌, କମିଛି ସାମାଜିକ ବିକାଶ

ରାଜ୍ୟବାସୀଙ୍କ କଲ୍ୟାଣ ନିମନ୍ତେ ନୂତନ ଯୋଜନା ପ୍ରଣୟନ କରାଯିବାରେ ଅସୁବିଧା ନାହିଁ। କିନ୍ତୁ ଏଥିଯୋଗୁ ଆବଶ୍ୟକ ସାମାଜିକ ବିକାଶ ବଳି ପଡ଼ିବା ଅନୁଚିତ। ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଯୋଜନା ପାଇଁ ଅର୍ଥ କେଉଁଠୁ ଆସିବ ଏବଂ କେଉଁ ଉପାୟରେ ଏହାର ପ୍ରଭାବକୁ ବଜେଟ୍‌ରେ ସର୍ବନିମ୍ନ କରାଯାଇପାରିବ, ସେଥି ନିମନ୍ତେ ବୁଦ୍ଧି ବିବେକ ଖଟାଇବା ଆବଶ୍ୟ। ନଚେତ୍‌ ଦଳୀୟ ସ୍ବାର୍ଥକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ପ୍ରଣୟନ ହେଉଥିବା ଯୋଜନାସବୁ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟବାସୀ ମୌଳିକ ସୁବିଧା ସୁଯୋଗରୁ ବଞ୍ଚିତ ହେବା ସ୍ବାଭାବିକ। ନିକଟରେ ଉପସ୍ଥାପିତ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ବଜେଟ୍‌ରେ ଏହାର ନମୁନା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ସରକାର ପୂର୍ବରୁ ଘୋଷଣା କରିଥିବା ଯୋଜନାସବୁ ରୂପାୟନ ପାଇଁ ବଜେଟ୍‌ର ସିଂହଭାଗ ବ୍ୟୟବରାଦ କରିଛନ୍ତି। ଯଦ୍ଦ୍ବାରା ସାମାଜିକ ବିକାଶ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ହେବା ସହିତ ଶିକ୍ଷା ଓ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସେବାରେ ମଧ୍ୟ ସେପରି ଆଖିଦୃଶିଆ ଉନ୍ନତି ପରିଲକ୍ଷିତ ହେଉନି, ଯାହାକି ଚିନ୍ତାର ବିଷୟ।

ରୋହିତଙ୍କ ରୟାଲ୍‌ ରନ୍‌: ବିଶ୍ବକପ୍‌ ଟପ୍‌ ସ୍କୋରର୍‌ଙ୍କ ଏକାଧିକ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍‌ର ହିଟ୍‌ମ୍ୟାନ୍‌ ଭାବେ ପରିଚିତ ରୋହିତ ଶର୍ମାଙ୍କ ରୟାଲ୍‌ ରନ୍‌ ଏବେ ଚାଲିଛି। ଚଳିତ ବିଶ୍ବକପ୍‌ରେ ତାଙ୍କ ବ୍ୟାଟ୍‌ରୁ ଅବିଶ୍ରାନ୍ତ ରନ୍‌ ବର୍ଷା ହୋଇ ଚାଲିଛି। ଫଳରେ ଚାମ୍ପିଅନ୍‌ ହେବା ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ଭାରତ ତା’ର ଦବ୍‌ଦବା ଜାରି ରଖିଛି। ଚଳିତ ବିଶ୍ବକପ୍‌ ପୂର୍ବରୁ ରୋହିତ ଇଂଲିଶ୍‌ ବାତାବରଣରେ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିପାରିବେ କି ନାହିଁ ବୋଲି କେତେକ ଆଶଙ୍କା ପ୍ରକାଶ କରୁଥିଲେ ହେଁ ସେ ତାହାକୁ ଭୁଲ୍‌ ପ୍ରମାଣିତ କରିଛନ୍ତି। ଏପରିକି ତାଙ୍କର ନିୟମିତ ଓପନିଂ ଯୋଡ଼ିଦାର ଶିଖର ଧୱନ୍‌ଙ୍କ ଅନୁପସ୍ଥିତିରେ ମଧ୍ୟ ସେ ପରିସ୍ଥିତି ସହ ଖାପ ଖୁଆଇ ନିଜକୁ ଢାଳିପାରିଛନ୍ତି। ଫଳସ୍ବରୂପ ଲିଗ୍‌ରେ ୮ଟି ମ୍ୟାଚ୍‌ ସୁଦ୍ଧା ସେ ଟପ୍‌ ସ୍କୋରର୍‌ ହେବା ସହ ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟ୍‌ରେ ଭାରତର ବିଜୟ ସମ୍ଭାବନାକୁ ବହୁଗୁଣିତ କରିପାରିଛନ୍ତି।

ଆଳୁ ଖୋଳୁ ଖୋଳୁ ମହାଦେବ: ମିଶନ୍ ଏକ ଗପ ପେଡ଼ି

ଭୁବନେଶ୍ୱର: କର୍ଣ୍ଣାଟକ ପରେ ଓଡ଼ିଶା ହେଉଛି ଦେଶର ଦ୍ୱିତୀୟ ରାଜ୍ୟ ଯେଉଁଠି ସାଧାରଣ ବଜେଟ୍‌ ସହ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର କୃଷି ବଜେଟ୍‌ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇ ଆସୁଛି। ତେବେ କୃଷି ବଜେଟ୍‌ର ଆକାର ୭ ହଜାର ୧୬୨ କୋଟି ଟଙ୍କାରୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇ ୨୦୧୯-୨୦ରେ ୨୦ ହଜାର ୭୧୪ କୋଟି ଟଙ୍କାରେ ପହଞ୍ଚିଲାଣି। ରାଜ୍ୟ ସରକାର କୃଷିକୁ ଅଧିକ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ଦେଉଛନ୍ତି ବୋଲି କହି ଡିଣ୍ଡିମ ପିଟୁଥିବା ବେଳେ ପ୍ରତିବର୍ଷ କୃଷି ବଜେଟ୍‌ରେ ନୂଆ ନୂଆ ମନଲୋଭା ଯୋଜନା ପରେ ଯୋଜନା ଘୋଷଣା କରିବାରେ ଲାଗିଛନ୍ତି। ମାତ୍ର କୃଷି ଓ କୃଷକଙ୍କ ସଶକ୍ତିକରଣ ପାଇଁ ଦାବି କରୁଥିବା ସରକାର କେବଳ ଯୋଜନା ମାଧ୍ୟମରେ ସୁନେଲି ସ୍ୱପ୍ନ ଦେଖାଇ ଆସୁଛନ୍ତି। କାରଣ ଏହାର ସଦ୍ୟତମ ଉଦାହରଣ ହେଉଛି ରାଜ୍ୟରେ ଘୋଷଣା ହୋଇଥିବା ଆଳୁ ମିଶନ୍‌। ଆଳୁ ମିଶନ ଘୋଷଣାକୁ ୫ ବର୍ଷ ବିତିଯାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ତାହାର ଫଳ ଅତ୍ୟନ୍ତ ନୈରାଶ୍ୟଜନକ ହୋଇଛି। ଆଳୁ ଚାଷକୁ ୧୫ ହଜାର ହେକ୍ଟରରୁ ବଢ଼ାଇ ୬୦ ହଜାର ହେକ୍ଟର କରିବା ସହ ଉତ୍ପାଦନକୁ ଅଢ଼େଇ ଲକ୍ଷ ମେଟ୍ରିକ୍‌ ଟନ୍‌ରୁ ବଢ଼ାଇ ପାଖାପାଖି ୧୨ ଲକ୍ଷ ମେଟ୍ରିକ୍‌ ଟନ୍‌ରେ ପହଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଥିଲା। ସମ୍ପ୍ରସାରଣ ଓ ଗବେଷଣା, ବିହନ ଉତ୍ପାଦନ, ଶୀତଳ ଭଣ୍ଡାର ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଭଳି ବିଭିନ୍ନ ଦିଗ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯାଇ ମୋଟ୍‌ ୨୬୭ କୋଟି ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟ ବରାଦ କରାଯାଇଥିଲା। ଆଳୁ ଉତ୍ପାଦନ ହେଉ ବା ଶୀତଳ ଭଣ୍ଡାର ପ୍ରତିଷ୍ଠା, ଆଳୁ ମିଶନର କୌଣସି ଗୋଟିଏ ଲକ୍ଷ୍ୟ ପୂରଣ ହୋଇ ନ ଥିବାରୁ ଓଡ଼ିଶାରେ ଆଳୁ ମିଶନ୍‌ ଯେ ପୂରା ଫେଲ୍‌, ତାହା ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇସାରିଛି। କୌଣସି ମିଶନ ବା ନୂଆ ଯୋଜନା ଘୋଷଣା ହେବା ପରେ ତାହା ସରକାରଙ୍କ ପ୍ରାଥମିକତା ପାଲଟିବା ଆଶା କରାଯାଏ। ହେଲେ ବିଗତ ଛଅ ବର୍ଷର କୃଷି ବଜେଟ୍‌ରେ ଘୋଷିତ ଏହିପରି କେତେକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅଲୋଡ଼ା ହୋଇଯାଇଛି। ତେବେ କୌଣସି ଯୋଜନାକୁ ସଫଳତାର ସହ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବାରେ ସରକାରଙ୍କ ଟ୍ରାକ୍‌ ରେକର୍ଡ ସେତେଟା ଉତ୍ସାହଜନକ ହୋଇ ନ ଥିବାରୁ ଭବିଷ୍ୟତରେ ‘କାଳିଆ’ ଯୋଜନାର କାର୍ଯ୍ୟକାରିତା ପ୍ରତି ସେହିଭଳି ଆନ୍ତରିକତାର ଅଭାବ ଯେ ଦେଖା ନ ଦେବ, ତାହା କିଏ କହିବ?



ଶ୍ରୀଜୀଉଙ୍କ ସୁନାବେଶ ଦର୍ଶନ

ନୋବେଲ ଡିନର୍
ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର ଭଳି ନୋବେଲ ଡିନରର ମର୍ଯ୍ୟାଦା ଅତି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ ପରେ ପ୍ରତି ବର୍ଷ ଡିସେମ୍ବର ୧୦ ତାରିଖରେ ଷ୍ଟକହୋମ୍ ସିଟିର ବ୍ଳୁ ହଲ୍‌ରେ ଏହି ରାତ୍ରିଭୋଜନର ଆୟୋଜନ କରାଯାଏ। ଏଥିରେ ସ୍ବିଡେନର ରାଜ ପରିବାର, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ, ପଦସ୍ଥ ସରକାରୀ ବ୍ୟକ୍ତି, ନୋବେଲ ବିଜେତା ଏବଂ ଅତିଥି ଉପସ୍ଥିତ ରହନ୍ତି। ପ୍ରତ୍ୟେକ ନୋବେଲ ବିଜେତା ଏଠାକୁ ୧୬ ଜଣ ଅତିଥିଙ୍କୁ ସାଥିରେ ଆଣି ପାରିବେ। ଏହି ଭୋଜନର ସମୟ ସୀମା ୪ ଘଣ୍ଟା। ଏଥିରେ ନୋବେଲ ବିଜେତାମାନେ ସଂକ୍ଷିପ୍ତ ବକ୍ତବ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତି। ଚାରି ଦିନ ଆଗରୁ ୪୦ ଜଣ ରୋଷେୟା ୨୦୦ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସହାୟତାରେ ଭୋଜନ ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ଲାଗିଯାଆନ୍ତି। ୬୦ଟି ଟେବୁଲରେ ଥିବା ୭୦୦୦ ଥାଳି, ୫୦୦୦ ଗ୍ଳାସ୍ ଏବଂ ୧୦,୦୦୦ ରୁପା ବାସନରେ ଖାଦ୍ୟ ପରଷା ଯାଏ। ଏହି ଡିନରର ମୂଲ୍ୟ ୪ କୋଟି ଟଙ୍କା। ୧୯୭୯ ମସିହାର ନୋବେଲ ଶାନ୍ତି ବିଜେତା ମଦର ଟେରେସାଙ୍କ ଅନୁରୋଧ କ୍ରମେ ସେହି ବର୍ଷ ଏହି ଭୋଜନ ବାତିଲ୍‌ କରାଯାଇ ସେହି ଅର୍ଥ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା।