ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପ୍ରସଙ୍ଗ

ଅଧାବାଟେ ନଇଁଗଲା ସଞ୍ଜ: ନୀରବି ଗଲା ତପୁଙ୍କ ସ୍ବର

କିଛି ବାଟ ଚାଲି ପୁଣି ଫେରିଯିବି ଭାବିଥିଲି, ହେଲେ ସଞ୍ଜ ନଇଁଯିବ ଭାବି ନ ଥିଲି... ‘ଚକଲେଟ୍’ ଫିଲ୍ମରେ ବୋଲିଥିବା ଏହି ଗୀତଟି ଆଜି ସତେ ଯେମିତି ସତ ହୋଇଯାଇଛି। ଜୀବନର ଅଧାବାଟରେ ନଇଁ ଯାଇଛି ସଞ୍ଜ। ଓଡ଼ିଆ ସଙ୍ଗୀତ ଦୁନିଆକୁ ପରକରି ଅଫେରା ରାଇଜକୁ ଚାଲିଯାଇଛନ୍ତି ଓଲିଉଡ୍‌ ଜଗତର ଲୋକପ୍ରିୟ ଗାୟିକା ଧ୍ରୁତିତପା (ତପୁ) ମିଶ୍ର। ମହାମାରୀ କୋଭିଡ୍‌ରେ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇ ଦୀର୍ଘ ୨୯ ଦିନ ଧରି ସଂଗ୍ରାମ କରିବା ପରେ ଜୀବନ ଯୁଦ୍ଧରେ ହାରିଯାଇଛନ୍ତି ସେ। ଶନିବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ହସ୍ପିଟାଲ୍‌ରେ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଅବସ୍ଥାରେ ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ସେ ନିକଟରେ କୋରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇ ହସ୍ପିଟାଲ୍‌ରେ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଥିଲେ। ପରେ ତପୁ କୋରୋନାରୁ ସୁସ୍ଥ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ଫୁସ୍‌ଫୁସ୍‌ ସଂକ୍ରମଣ ହେବା କାରଣରୁ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟବସ୍ଥା ଗୁରୁତର ଥିଲା। ପାଖାପାଖି ଏକ ମାସ ହେବ ମେଡିକାଲରେ ସଂଘର୍ଷ କରିବା ପରେ ଶେଷରେ ତପୁ ସବୁଦିନ ପାଇଁ ଆଖି ବୁଜିଛନ୍ତି। ମୃତ୍ୟୁବେଳକୁ ତାଙ୍କୁ ୩୬ ବର୍ଷ ବୟସ ହୋଇଥିଲା। ତାଙ୍କ ବିୟୋଗରେ ସ୍ତବ୍ଧ ହୋଇଯାଇଛି ସମଗ୍ର କଳାଜଗତ। ସେ ଆଜି ଆମ ଗହଣରେ ନାହାନ୍ତି, ହେଲେ ରହିଯାଇଛି ତାଙ୍କ ସ୍ମୃତି।

ଅନାଥ ଶିଶୁଙ୍କ ମା’ ସିନ୍ଧୁତାଇ: ସାରା ଜୀବନ ଅସହାୟ ଶିଶୁଙ୍କ

ରାସ୍ତାକଡ଼ର ଅସହାୟ ପିଲାଙ୍କୁ ଯିଏ କୋଳେଇ ନେଇପାରେ, କାନ୍ଦୁଥିବା ପିଲାଙ୍କ ମୁହଁରେ ଯିଏ ଦେଇପାରେ ଚେନାଏ ହସ, ବେସାହାରା ପିଲାଙ୍କୁ ଯିଏ ମୁଣ୍ଡ ଉପରେ ନିରାପଦ ଛାତ ଟିକିଏ ଦେଇପାରେ, ଭୋକରେ ଡହଳ ବିକଳ ହେଉଥିବା ପିଲା ମୁହଁରେ ଯିଏ ଦି ମୁଠା ଦାନା ଦେଇପାରେ, ୟା ଠୁ ମହାନ କାମ ଆଉ କ’ଣ ହୋଇପାରେ? ଅନ୍ୟର ଦୁଃଖକଷ୍ଟକୁ ପ୍ରକୃତରେ ସେଇମାନେ ହିଁ ଚିହ୍ନିପାରନ୍ତି, ଯିଏ ନିଜେ ଖରାପ ସମୟକୁ ପାଖରୁ ଦେଖିଥିବେ। ଯେମିତିକି ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଅନ୍ତର୍ଗତ ପୁନେର ସିନ୍ଧୁତାଇ ସପକାଲ। ଦିନେ ସିନ୍ଧୁତାଇଙ୍କୁ ଶ୍ମଶାନର ଶବ ନିକଟରେ ପରମ୍ପରା ଅନୁଯାୟୀ ଛାଡି ଦିଆଯାଇଥିବା ଖାଦ୍ୟ ଖାଇ ଭୋକ ମେଣ୍ଟାଇବାକୁ ପଡିଥିଲା। ସିନ୍ଧୁତାଇ ଏବେ ଅନାଥ ଶିଶୁଙ୍କ ମା’ ନାଁରେ ପରିଚିତ। ଦିନେ ୮ ଦିନର ଶିଶୁକନ୍ୟା ମୁହଁରେ ଆହାର ଟିକେ ଦେବାକୁ ସେ ଅସହାୟ ହୋଇପଡିଥିଲେ। ଆଜି ତାଙ୍କ ନିକଟରେ ୧୦୫୦ ଦେବ ଶିଶୁ। ସମସ୍ତେ ତାଙ୍କୁ ମା’ ଡାକନ୍ତି। ୨୦୭ ଜଣ ନାତିନାତୁଣୀ ଓ ୩୬ ଜଣ ନାତୁଣୀ ଜ୍ବାଇଁଙ୍କ ସ୍ନେହ ପରଶରେ ବନ୍ଧା ହୋଇଛନ୍ତି ସିନ୍ଧୁ ମା।

ମଳରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛି ବିଶ୍ବର ମହଙ୍ଗା କଫି

ଶୀତୁଆ ସକାଳ ହେଉ କିମ୍ବା ବର୍ଷା ଭିଜା ଦିନ କପେ କଫି ମନ ଆଉ ଶରୀରରେ କିଛି ଅଲଗା ପ୍ରକାରର ଫୁର୍ତ୍ତି ଆଣିଦିଏ। ଅନୁରୂପ ଭାବେ କର୍ମ କ୍ଲାନ୍ତ ଦିନର ଶେଷରେ ଟିକେ ଆରାମ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ମନ ଖୋଜୁଥାଏ ଗୋଟେ କପ୍ କଫି। କଫି ପିଇବା କାହା ପାଇଁ ସଉକ ହୋଇଯାଇଛି ତ କାହା ପାଇଁ ଅଭ୍ୟାସ। କେଉଁ ଆବହମାନ କାଳରୁ କଫିକୁ ନେଇ ମଣିଷ ଭିତରେ ରହିଛି ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଆକର୍ଷଣ। କଫି ମୋହରେ ପଡ଼ିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ପୃଥିବୀର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନ ପରିକ୍ରମା କରି ଏହାର ସ୍ବାଦର ମଜା ନେଉଥିବା ମଧ୍ୟ ନଜିର ରହିଛି। ହେଲେ ବିଲେଇ ଭଳି ଦେଖାଯାଉଥିବା ‘ସିଭେଟ୍’ ନାମକ ପ୍ରାଣୀ ମଳରୁ ସଂଗୃହୀତ କଫି ‘କୋପି ଲୁୱାକ୍’ର ଚାହିଦା ଯେମିତି, ଏହାର ଦାମ୍‌ ମଧ୍ୟ ସେତିକି। ଏହା ବିଶ୍ବର ଅନ୍ୟତମ ମହଙ୍ଗା କଫିର ମାନ୍ୟତା ପାଇଛି। କୁହାଯାଏ, ଏହି କଫିକୁ ଯିଏ ଥରେ ପିଇଛି ତାକୁ ଅନ୍ୟ କୌଣସି କଫି ଭଲ ଲାଗିବ ନାହିଁ। ଅତ୍ୟନ୍ତ ସ୍ୱାଦିଷ୍ଟ ଲାଗୁଥିବା ଏହି କଫିର ଉତ୍ପାଦନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ମଧ୍ୟ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ କରିବା ଭଳି। ସେହିପରି ହାତୀ ମଳରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଥିବା କଫିକୁ ଦୁନିଆର ସବୁଠୁ ମହଙ୍ଗା କଫି ଭାବେ ପରିଚିତି ହାସଲ କରିଛି।

ଚୀନକୁ ଚାରିପଟୁ ଘେରିଲେ ଜି-୭ ଦେଶ

ବ୍ରିଟେନର କର୍ଣ୍ଣୱାଲ ଅନ୍ତର୍ଗତ କାର୍ବିସ ବେ ଠାରେ ଆୟୋଜିତ ବିଶ୍ବର ୭ଟି ସମ୍‌ଦ୍ଧ ଦେଶର ସଂଗଠନ ଜି-୭ ବୈଠକ ଶେଷଦିନରେ ଚୀନର ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ନେଇ ଜୋରଦାର ଚର୍ଚ୍ଚା ହୋଇଛି। ଚୀନ ମୁସଲମାନମାନଙ୍କ ମାନବିକ ଅଧିକାର କ୍ଷୁଣ୍ଣ କରୁଥିବା ନେଇ ଜି-୭ ଦେଶର ନେତାମାନେ ଚୀନ ଉପରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ। ହଂକଂ ପାଇଁ ଅଧିକ ସ୍ବାଧୀନତା ଦାବି କରାଯାଇଥିଲା। ଏଥିପାଇଁ ହଂକଂ ଉପରେ ବ୍ରିଟେନ ଏବଂ ଚୀନର ଘୋଷଣାପତ୍ର କଥା ଉଠାଯାଇଥିଲା। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଚୀନରୁ କୋରୋନା ଭୂତାଣୁ ଉତ୍ପତ୍ତିକୁ ନେଇ ବ୍ୟାପକ ଗବେଷଣା ହେବା ଉଚିତ ବୋଲି ଦାବି ଉଠିଥିଲା। ଏଭଳି ମନେ ହୋଇଥିଲା ଯେଭଳିକି ଜି-୭ ରାଷ୍ଟ୍ରଗୋଷ୍ଠୀର ନେତାମାନେ ଚୀନ ବିରୋଧରେ ଏକାଠି ହୋଇ ଲଢ଼ିବାର ପ୍ରୟାସ ଆରମ୍ଭ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ଚୀନ ମଧ୍ୟ ଏହାକୁ ନେଇ ନିଜର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଶୁଣାଇଥିଲା।

ଇଞ୍ଜେକସନର ଦାମ ୧୬ କୋଟି

ଗୁଜରାଟ, ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଓ ଏବେ ହାଇଦ୍ରାବାଦର ଜଣେ ୩ ବର୍ଷର ଅୟାଂଶ ନାମ୍ନୀ କୁନିଝିଅକୁ ଦିଆଯାଇଛି ୧୬ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଇଞ୍ଜେକସନ। ଏକ ବିରଳ ରୋଗର ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ଏହା ଦିଆଯାଇଛି। ଏହି ଇଞ୍ଜେକସନର ନାଁ ଜୋଲଜେନସ୍ମା। ସ୍ପାଇନାଲ ମସ୍କୁଲାର ଆଟ୍ରୋପି ନାମକ ରୋଗ ପାଇଁ ଏହା ଦିଆଯାଇଥାଏ। ଅୟାଂଶଙ୍କ ବାପା ଯୋଗେଶ ଗୁପ୍ତା ଓ ମା ଏକ ଘରୋଇ ସଂସ୍ଥାରେ କାମ କରନ୍ତି। ଏହି ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କ ନିକଟରେ ଅର୍ଥାଭାବ ହେବାରୁ ସେମାନେ କ୍ରାଉଡ ଫଣ୍ଡିଙ୍ଗ ଜରିଆରେ ସହାୟତା ଲୋଡ଼ିଥିଲେ। ଅୟାଂଶଙ୍କ ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଁ ତିନିମାସ ମଧ୍ୟରେ ୬୫ ହଜାର ବଦାନ୍ୟ ବ୍ୟକ୍ତି ସହଯୋଗ ପାଇଁ ଆଗେଇ ଆସିଲେ। ୩ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଯୋଗାଡ଼ ହୋଇପାରିଥିଲା ୧୬ କୋଟି ଟଙ୍କା। ଏହି ଟଙ୍କାରେ ସମ୍ପ୍‌କ୍ତ ଇଞ୍ଜେକସନକୁ ଆମେରିକାରୁ ମଗା ଯାଇଥିଲା। ଜୁନ ୮ ତାରିଖରେ ଏହା ଆମେରିକାର ନୋଭାର୍ଟିସରୁ ଆସି ହାଇଦ୍ରାବାଦରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ପରୀକ୍ଷା ନିରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଥିଲା। ଶୁକ୍ରବାର ଜୁନ ୧୦ ତାରିଖରେ ଏହି ଟିକା ଆୟାଂଶଙ୍କୁ ଦିଆଯିବା ପରେ ଏବେ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଡାକ୍ତରୀ ଦଳ ଝିଅଟିର ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟାବସ୍ଥା ଉପରେ ନଜର ରଖିଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି।

ଗୁରୁତର କୋରୋନା ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ଏକମୋ ଚିକିତ୍ସା

ରାଜ୍ୟରେ ସଙ୍କଟଜନକ ଅବସ୍ଥାରେ ଏକାଧିକ କୋରୋନା ରୋଗୀଙ୍କୁ ଏକମୋ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ପଡ଼ୋଶୀ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଓ ତାମିଲନାଡ଼ୁ ଆଦି ଯିବାକୁ ପଡ଼ୁଛି। ଏହାକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟରେ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ଭିତ୍ତିଭୂମି ନାହିଁ କି ସାଧନ ବ୍ୟକ୍ତି ନାହାନ୍ତି। ରାଜ୍ୟରେ କେବଳ ଦୁଇଟି ଘରୋଇ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଏଭଳି ମେସିନ ଥିବା ବେଳେ ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ରେଫରାଲ ହସ୍ପିଟାଲ କଟକ ବଡ଼ ମେଡିକାଲରେ ଏକମୋ ମେସିନ ନାହିଁ। ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା ଗନ୍ଦିଆ ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀର ପୂର୍ବତନ ବିଧାୟକ ନବୀନ ନନ୍ଦ ନିଜ ପୁଅ ପାଇଁ ଏଭଳି ଚିକିତ୍ସାର ଆବଶ୍ୟକତା ଥିବା ଦର୍ଶାଇ ଆକୁଳ ନିବେଦନ କରିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ତାଙ୍କୁ ଏକମୋ ଚିକିତ୍ସା ମିଳିପାରି ନ ଥିଲା। ଶେଷରେ ତାଙ୍କ ପୁଅର ମ୍‌ତ୍ୟୁ ଘଟିଲା। ବ୍ରହ୍ମପୁର ବାସୁଦେବନଗର ଅଞ୍ଚଳର ଯୁବ ଇଞ୍ଜିନିୟର ଅମ୍ରିତଙ୍କୁ ଏଭଳି ଚିକିତ୍ସାର ଆବଶ୍ୟକତା ପଡ଼ିଥିଲା। ଭୁବନେଶ୍ବର ଏମ୍ସରେ ଚିକିତ୍ସିତ ହେଉଥିବା ଅମ୍ରିତ ପ୍ରଧାନଙ୍କୁ ଏମ୍ସରେ ଏଭଳି ଚିକିତ୍ସା ମିଳିପାରି ନ ଥିବାରୁ ତାଙ୍କୁ ଏୟାର ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସରେ ଚେନ୍ନାଇସ୍ଥିତ ଆପୋଲୋ ହସ୍ପିଟାଲକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇ ସେଠାରେ ଏକମୋ ଚିକିତ୍ସା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ପରିବାର ସୂତ୍ରରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି। ଶନିବାର ଡାକ୍ତରମାନେ ତାଙ୍କର ଟ୍ରାକୋଷ୍ଟୋନ ଅପରେସନ କରିଛନ୍ତି। ଗଳା ନିକଟରେ ଏକ ରନ୍ଧ୍ର କରାଯାଇ ଏକ ପାଇପ ଜରିଆରେ ଫୁସଫୁସକୁ ଅକ୍ସିଜେନ ଯୋଗାଣ କରାଯାଇଛି। ଅମ୍ରିତ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ଏକମୋ ମେସିନ ଉପରେ ନିର୍ଭରଶୀଳ ଅଛନ୍ତି। ମିଲାପ ଫଣ୍ଡ ରେଜର ସହାୟତାରେ ୭୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଯୋଗାଡ଼ ହୋଇଛି। ଦେଢ଼ କୋଟି ଖର୍ଚ୍ଚର ଆକଳନ କରିଛନ୍ତି ବିଶେଷଜ୍ଞ। ତେବେ ଅମ୍ରିତଙ୍କୁ ଭୁବନେଶ୍ବରରୁ ଚେନ୍ନାଇ ନେବାରେ ୨୯ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। ଏହି ଚିକିତ୍ସାରେ ଦିନକୁ ଅତିକମରେ ୨ ଲକ୍ଷ ଖର୍ଚ୍ଚ ହେଉଥିବାରୁ ସାଧାରଣ ପରିବାରର ଗୁରୁତର ରୋଗୀ ଏହି ଚିକିତ୍ସା ଗ୍ରହଣ ପାଇଁ ଅନୁକମ୍ପା ଓ ଅନୁଦାନ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରିବା ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟକିଛି ବିକଳ୍ପ ହିଁ ନାହିଁ।

ବ୍ଲାକ ଫଙ୍ଗସର ଭୟାବହତା ନେଇ ଗୁଜରାଟ ମହିଳାଙ୍କ କାହାଣୀ

ସଦ୍ୟପ୍ରାପ୍ତ ଏକ ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ ଏବେ ସୁଦ୍ଧା ଦେଶରେ ୧୨ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ମ୍ୟୁକର ମାୟୋକୋସିସ ଓ ବ୍ଲାକ ଫଙ୍ଗସ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ସମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ଏକ ଆକଳନ ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ରୋଗର ଶିକାର ହେଉଥିବା ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୫୦ ପ୍ରତିଶତଙ୍କ ପ୍ରାଣହାନି ଘଟିଥାଏ। ଯେଉଁମାନେ ବଞ୍ଚିଯାନ୍ତି ଅନେକ୍ଷକ୍ଷେତ୍ରରେ ସେମାନଙ୍କ ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇବାକୁ ଯାଇ ଆଖିକୁ ବାହାର କରିବାକୁ ପଡ଼େ। ଚକ୍ଷୁରୋଗ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଡାକ୍ତର ସପନ ଶାହଙ୍କ କହିବା କଥା ହେଉଛି ଅହମଦାବାଦରେ ରହୁଥିବା ଦୀପିକା ବେନ ମୁକେଶ ଭାଇ ଶାହଙ୍କ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଗୁଜରାଟରେ ରିପୋର୍ଟ ହୋଇଥିବା ବ୍ଲାକ ଫଙ୍ଗସର ଆରମ୍ଭ ବେଳର ଘଟଣା ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ। ସେ କହିଥିଲେ, ମୁଁ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ମାସରେ ମଧ୍ୟ ବ୍ଲାକ ଫଙ୍ଗସ ସଂକ୍ରମିତ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଦେଖିଥିଲି। କିନ୍ତୁ ସେ ଅପରେସନ ପାଇଁ ରାଜି ନ ଥିଲେ। ଗତବର୍ଷ ଅକ୍ଟୋବରରେ କୋଭିଡରେ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିବା ଦୀପିକା ବେନଙ୍କ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ୪ ଥର ସର୍ଜରୀ ହୋଇସାରିଛି। ଆଖି, ନାକ ଓ ମୁହଁରେ କରାଯାଇଥିବା ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର ତାଙ୍କୁ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବଞ୍ଚାଇ ରଖିଛି। ତାଙ୍କର ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ଡାହାଣ ଆଖିକୁ ବାହାର କରି ଦିଆଯାଇଛି। ପାଟିରୁ ସବୁ ଦାନ୍ତ ବାହାର କରିଦେବାକୁ ପଡ଼ିଛି। ମୁଣ୍ଡର ନିମ୍ନଭାଗରେ ଏକ ଅସ୍ଥିକୁ ହଟାଇବାକୁ ପଡ଼ିଛି। କାହିଁକି ନା ସେଠାରେ ମଧ୍ୟ ବ୍ଲାକ ଫଙ୍ଗସ ପହଞ୍ଚିଯାଇଥିଲା।



ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ