ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପ୍ରସଙ୍ଗ

ଜାଣନ୍ତୁ କୋରୋନା ଟିକା ପ୍ରସ୍ତୁତକାରୀ ସିରମ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟର କାହାଣୀ
ବାଇଡେନ‌-ହ୍ୟାରିସ ବ୍ରିଗେଡରେ ୨୧ ଭାରତୀୟ-ଆମେରିକୀୟ

ବିଶ୍ୱର ସବୁଠାରୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଦେଶ ଆମେରିକାରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ବାଇଡେନ୍‌-ହ୍ୟାରିସ ଯୁଗ। ଆମେରିକାର ୪୬ତମ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭାବେ ୭୮ ବର୍ଷୀୟ ଜୋସେଫ ଆର. ବାଇଡେନ ଓ ୪୯ତମ ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭାବେ ୫୬ ବର୍ଷୀୟା ଭାରତୀୟ ବଂଶୋଦ୍ଭବ କମଲା ହ୍ୟାରିସ ବୁଧବାର ଶପଥ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି। ଶପଥ ନେବା ପରେ ବାଇଡେନ କହିଛନ୍ତି, ଆମେରିକାରେ ଗଣତନ୍ତ୍ରର ବିଜୟ ହୋଇଛି ଏବଂ ଜନସାଧାରଣ ନୂଆ ଇତିହାସ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି। ଏକତା ଯୋଗୁଁ ଆମେ କେବେ ପରାସ୍ତ ହୋଇନାହୁଁ। ତେଣୁ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଆମେରିକାବାସୀଙ୍କୁ ଏକଜୁଟ୍ ହେବାକୁ ସେ ଆହ୍ବାନ ଦେଇଛନ୍ତି। ସେହିପରି ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭାବେ ଶପଥ ନେଇଥିବା କମଲା ହ୍ୟାରିସ ଆଜି ଇତିହାସ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି। ପ୍ରଥମ ମହିଳା ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି ତଥା ପ୍ରଥମ କୃଷ୍ଣକାୟ ଏବଂ ପ୍ରଥମ ଦକ୍ଷିଣ ଏସୀୟ ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି ହେବାର ଗୌରବ ଅର୍ଜନ କରିଥିବା କମଲା ଆମେରିକୀୟ ଗଣତନ୍ତ୍ରର ସଫଳ କାହାଣୀର ଏକ ଜ୍ବଳନ୍ତ ଉଦାହରଣ ପାଲଟିଛନ୍ତି। କମଲା ହ୍ୟାରିସଙ୍କ ପାଇଁ ଭାରତ ଗର୍ବିତ। କମଲା ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ସଫଳତାର ସବୁ ଶ୍ରେୟ ତାଙ୍କ ମା’ ଶ୍ୟାମଲା ଗୋପାଳନ୍‌ଙ୍କୁ ‌ଦେଇଛନ୍ତି। ମା’ଙ୍କ ତ୍ୟାଗ ପାଇଁ ହିଁ ମୁଁ ଆଜି ଏ ସଫଳତା ହାସଲ କରିଛି ବୋଲି ହ୍ୟାରିସ ବୁଧବାର ଶପଥ ଗ୍ରହଣ ପୂର୍ବରୁ କହିଥିଲେ। ସେ କହିଛନ୍ତି, ଜଣେ ଭାରତୀୟ କୃଷ୍ଣକାୟ ମହିଳା ତଥା ତାଙ୍କ ମା’ଙ୍କ ପାଇଁ ସେ ଗର୍ବିତ। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ବାଇଡେନ୍‌ ଏବଂ ହ୍ୟାରିସଙ୍କୁ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇଛନ୍ତି। ଭାରତ-ଆମେରିକା ରଣନୀତିକ ସମ୍ପର୍କ ଆଗକୁ ଆହୁରି ମଜବୁତ୍‌ ହେବ ବୋଲି ମୋଦୀ ଟ୍ବିଟ୍‌ ଜରିଆରେ ଆଶା ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି।

ୟଙ୍ଗ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଦମ୍ ଦେଖିଲା ବିଶ୍ବ, ଧୂଳି ଚାଟିଲା ଅଭିଜ୍ଞ

ବ୍ରିସବେନ: ଗତ ଡିସେମ୍ବର ୧୭ରୁ ଆଡିଲେଡ୍‌ଠାରେ ବହୁପ୍ରତୀକ୍ଷିତ ଭାରତ-ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଟେଷ୍ଟ୍ ସିରିଜ୍ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ଉକ୍ତ ଟେଷ୍ଟ ଆରମ୍ଭ ହେବା ପରେ କୋଭିଡ୍ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ସବୁଠାରୁ ରୋମାଞ୍ଚକର ମୁକାବିଲା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ ବୋଲି ସମସ୍ତେ ଆଶା ରଖିଥିଲେ। ବିଶେଷକରି ପ୍ରଥମ ଟେଷ୍ଟ ପରେ ଭାରତୀୟ ଦଳର ନିୟମିତ ଅଧିନାୟକ ବିରାଟ କୋହଲି ସ୍ବଦେଶ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କରିବା ପରେ ଅଭିଜ୍ଞ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଟିମକୁ କିପରି ଭାବେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ମୁକାବିଲା କରିବ, ତା’ ଉପରେ ସମସ୍ତଙ୍କ ନଜର ରହିଥିଲା। ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ଘରୋଇ ଦଳକୁ ଫେବରିଟ୍ ବୋଲି କହିବା ସହ ଭାରତ ଶୋଚନୀୟ ପରାଜୟ ବରଣ କରି ଖାଲି ହାତରେ ସ୍ବଦେଶ ଫେରିବ ବୋଲି କହିବାକୁ ପଛାଇ ନ ଥିଲେ। ଏପରିକି କେହି କେହି ଭାରତ କ୍ଲିନସୁଇପର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବ ବୋଲି ମଧ୍ୟ ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିଥିଲେ। ସିରିଜର ପିଙ୍କ୍ ବଲ୍ ଟେଷ୍ଟ୍‌ରେ ଦ୍ବିତୀୟ ଇନିଂସରେ ଭାରତ ମାତ୍ର ୩୬ ରନରେ ଅଲଆଉଟ୍ ହେବା ଫଳରେ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନଙ୍କୁ ଖୁସି ହେବାର ଏକ ମୌକା ମିଳିଯାଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ଯୁବ ଖେଳାଳିମାନେ ଭିନ୍ନ କିଛି ଫଳାଫଳ ଦେବା ଚକ୍କରରେ ଥିଲେ ଓ ପରବର୍ତ୍ତୀ ମେଲବର୍ଣ୍ଣ ଟେଷ୍ଟରେ ଏହା ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଥିଲା। ନିୟମିତ ଅଧିନାୟକ କୋହଲି ସ୍ବଦେଶ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କରିବା ପରେ ଅଜିଙ୍କ୍ୟ ରାହାଣେ ମଙ୍ଗ ଧରିଥିଲେ। ରାହାଣେ ଅଧିନାୟକ ଭାବେ ଦାୟିତ୍ବ ନେଇ ଶତକୀୟ ଇନିଂସ ସହ ଦଳର ବିଜୟରେ ମୁଖ୍ୟ ନାୟକ ସାଜିଥିଲେ।

ଜୀବିକାକୁ ମିଠା କରିଛି ମହେଶ୍ଵରଙ୍କ ମହୁ ଚାଷ

ଧାନ ଓ ପନିପରିବା ଚାଷରେ ସଫଳ ହୋଇଥିବା କେନ୍ଦୁଝରର ଜଣେ ଚାଷୀ ଏବେ ଜୈବିକ ପ୍ରଣାଳୀରେ ମହୁ ଉତ୍ପାଦନ କରି ସ୍ୱାବଲମ୍ବୀ ହୋଇପାରିଛନ୍ତି। ଅପେକ୍ଷାକୃତ କମ ପରିଶ୍ରମରେ ଅଧିକ ଆୟ ତାଙ୍କ ଉତ୍ସାହକୁ ବଢ଼ାଇଛି। କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲ୍ଲା ହରିଚନ୍ଦନପୁର ବ୍ଲକ କପ୍ତିପଦା ରେମାଲ ସାହିର ମହେଶ୍ଵରଙ୍କ ବାଡ଼ିରେ ଏବେ ଧାଡିକୁ ଧାଡି ମହୁବାକ୍ସ। ପୋତାଯାଇଛି ବାଉଁଶ ଖୁଣ୍ଟ। ସେଥିରେ ତିଆରି ହୋଇଛି ଷ୍ଟାଣ୍ଡ। ଷ୍ଟାଣ୍ଡ ଉପରେ ଯତ୍ନର ସହ ବସାଯାଇଛି ଧାଡିକୁ ଧାଡି ମହୁବାକ୍ସ। ବାକ୍ସ ଭିତରକୁ ଶତ୍ରୁ ଯେଭଳି ପଶି ନ ପାରିବ, ସେଥିପାଇଁ ତା ଉପରେ ଘୋଡାଇ ଦିଆଯାଇଛି ଅଖା। ମଗଜ ଖଟାଇ ଚାଷୀ ଜଣକ ମହୁ ବାକ୍ସ ନିକଟରେ ଠିଆ କରାଇଦେଇଛନ୍ତି ପାଳଭୂତ। ଦୂରରୁ ଦେଖିଲେ ଜଣାପଡିବ ଜଣେ ପହରାଦାର ଯେଭଳି କ୍ଷେତ ନିକଟରେ ପହରା ଦେଉଛନ୍ତି। ଏଭଳି ଦେଶୀ ଉପାୟରେ ବିଦେଶୀ ମହୁମାଛି ଚାଷ କରି ସ୍ୱାବଲମ୍ବୀ ହୋଇଛନ୍ତି କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲ୍ଲା ହରିଚନନ୍ଦପୁର ବ୍ଲକ କପ୍ତିପଦା ରେମାଳ ସାହିର ମହେଶ୍ୱର ମହାନ୍ତ। ମହେଶ୍ୱର ଏବେ ଜଣେ ସଫଳ ମହୁଚାଷୀ ଭାବେ ନିଜର ଏକ ଭିନ୍ନ ପରିଚୟ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି।

ବଜେଟ ପାଇଁ ଲୋକଙ୍କ ପ୍ରସ୍ତାବ: ଆଦିବାସୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକୁ ମିଳୁ ପ୍ରାଥମିକତା

କୋରୋନା କାଳରେ ବିଶ୍ବବ୍ୟାପୀ ଜନଗଣ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ, ଜୀବିକା ଓ ଅର୍ଥନୀତି। ବିଶେଷ ମାତ୍ରାରେ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛନ୍ତି ଆଦିବାସୀ ଓ ସ୍ଥାନାନ୍ତରୀ ଶ୍ରମିକ। ବିପଦସଙ୍କୁଳ ଜନଜାତିଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଏବେ ଚିନ୍ତାର ବିଷୟ ହୋଇଛି। ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ, ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ଜୀବିକା ସାଙ୍ଗକୁ ସାମାଜିକ ସୁରକ୍ଷା ପଦକ୍ଷେପ ନେବା ପାଇଁ ବଜେଟରେ ବ୍ୟୟ ବରାଦ ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ। ଏଥି ସହିତ ପ୍ରାକୃତିକ କୃଷିର କୌଶଳକୁ ବ୍ୟାପକ କରାଯିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି ବୋଲି ସିୱାଇଏସଡି ଏବଂ ଓଡ଼ିଶା ବଜେଟ ଆକାଉଣ୍ଟେବିଲିଟି ସେଣ୍ଟର (ଓବାକ) ପକ୍ଷରୁ ଆୟୋଜିତ ୱେବିନାରରେ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି। ସେହିଭଳି ମୋଟ ରାଜ୍ୟ ବଜେଟର ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ଅର୍ଥ ସାମାଜିକ କ୍ଷେତ୍ର ଗୁଡ଼ିକରେ ଆବଣ୍ଟନ ହେବାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଥିବା ନେଇ ଲୋକଙ୍କ ନିକଟରୁ ପରାମର୍ଶ ଆସିଛି।

ବଜେଟ ନ ହୁଡୁ ବାଟ

କୋଭିଡ ସମୟରେ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି ବାସ୍ତବତା। ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି ଅନେକ ଆହ୍ବାନ। ସେଗୁଡିକ ପ୍ରତି ସରକାର ଯତ୍ନବାନ ହେବା ସହିତ ଆଗାମୀ ବଜେଟରେ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ବ୍ୟୟ ବରାଦର ପ୍ରାବଧାନ ରଖିବା ଉଚିତ ବୋଲି ମତ ରଖିଛନ୍ତି ବିଶିଷ୍ଟ ବ୍ୟକ୍ତି। କୋଭିଡ ଅନେକ ଘଟଣାକୁ ସୂଚାଇଦେଇଛି। ତୃଣମୂଳ ସ୍ତରରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଭିତ୍ତିଭୂମି ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ସାମାଜିକ ସୁରକ୍ଷା ଓ ଖାଦ୍ୟ ନିରାପତ୍ତା ଦିଗରେ ରହିଥିବା ଅନେକ ତ୍ରୁଟିକୁ ଧରାପକାଇ ଦେଇଛି ଏହି ମହାମାରୀ। ସେସବୁ ତ୍ରୁଟି ବିଚ୍ୟୁତିକୁ ସଜାଡି ବଜେଟକୁ ବାସ୍ତବମୁଖୀ କରିବା ଦିଗରେ ସରକାର ପଦକ୍ଷେପ ନିଅନ୍ତୁ ବୋଲି ଅଗ୍ରଣୀ ସାମାଜିକ ସଂଗଠନ ସିୱାଇଏସଡ଼ି ପକ୍ଷରୁ ମଙ୍ଗଳବାର ହେବାକୁ ଥିବା ଭର୍ଚୁଆଲ କର୍ମଶାଳା ପୂର୍ବରୁ ନିଜ ପ୍ରତିକ୍ରିୟାରେ କହିଛନ୍ତି ରାଜ୍ୟର ବହୁ ଚାଷୀ, ଅଙ୍ଗନବାଡି କର୍ମୀ ଓ ତୃଣମୂଳ ସ୍ତରୀୟ ଲୋକପ୍ରତିନିଧି। ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ବଜେଟର କଳେବର ବଡ଼ ହେଉଥିବା ବେଳେ ଅନେକ ଯୋଜନା ପ୍ରାଥମିକତା ପାଉ ନ ଥିବା ନେଇ ମୁହଁ ଖୋଲିଛନ୍ତି ରାଜ୍ୟର ବିଭନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳରେ ଏ କ୍ଷେତ୍ରରେ କାମ କରୁଥିବା ନାଗରିକ ସମାଜ।



ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ