ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପ୍ରସଙ୍ଗ

ଓଡ଼ିଶାରେ ଗଭୀରକୁ ଲମ୍ବିଛି ଦୁର୍ନୀତିର ଚେର, ଦେଶରେ ଦ୍ବିତୀୟ

ଗତ ଅଗଷ୍ଟ ମାସରେ ଓଡ଼ିଶା ଭିଜିଲାନ୍ସ ପୋଲିସ ଜଣେ ସରକାରୀ ବାବୁଙ୍କ ଘର ଉପରେ ଚଢ଼ାଉ କରି କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କାର ଆୟ ବହିର୍ଭୁତ ସମ୍ପତ୍ତି ଠାବ କରିଥିଲେ। ରାଜସ୍ବ ଓ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପରିଚାଳନା ବିଭାଗର ଏହି ସ୍ପେସାଲ ସେକ୍ରେଟାରୀ ଅଜୟ ଦାସ ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ସ୍ଥାବର ସମ୍ପତ୍ତିମାନ କ୍ରୟ କରିଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଥିଲା। ଭୁବନେଶ୍ବରର ଟଙ୍କପାଣି ରୋଡ଼ରେ ଥିବା ଘର, ପଟିଆ ଓ ନୂଆଗାଁରେ ଥିବା ଘର ସମେତ ବାଲେଶ୍ବର ଘର ଉପରେ ଚଢ଼ାଉ ହେବା ପରେ ଏହି ତଥ୍ୟ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥିଲା। ତାଙ୍କର ଭୁବନେଶ୍ବରରେ ଦୁଇଟି ଫ୍ଲାଟ ସମେତ ପୁରୀରେ ଗୋଟିଏ ଫ୍ଲାଟ ଥିବା ଜବତ ନଥିରୁ ଜଣାପଡ଼ିଥିଲା। ସେହିପରି ସେପ୍ଟେମ୍ବର ମାସରେ ଫ୍ୟାକ୍ଟ୍ରି ଆଣ୍ଡ ବଏଲର ବିଭାଗର ଉପନିର୍ଦେଶକ ରମେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ବେହେରାଙ୍କ ଘର ଉପରେ ଚଢ଼ାଉ କରିଥିଲା ଭିଜିଲାନ୍ସ। କଟକ, ଭୁବନେଶ୍ବର, ଯାଜପୁର ଓ ପୁଡୁଚେରୀରେ ତାଙ୍କର ଫ୍ଲାଟ ଓ ପ୍ଲଟ ରହିଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଥିଲା। ଅକ୍ଟୋବର ମାସରେ ଉଦ୍ୟାନ ଓ କ୍‌ଷି ବିଭାଗର ପ୍ରାକ୍ତନ ଅତିରିକ୍ତ ନିର୍ଦେଶକ ରମେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ଦାସ ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ପଡ଼ିଥିଲେ। କଟକ ବିଡ଼ାନାସୀ ଜ୍ୟୋତିବିହାର ଠାରେ ଥିବା ଦୁଇମହଲା କୋଠା ସମେତ ସିଡିଏ ଓ ଏରସମାରେ କୋଠା ଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଥିଲା। ସେହି ମାସରେ ଗଞ୍ଜାମର ଜଣେ କୋଟିପତି ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଆୟବହିର୍ଭୁତ ସମ୍ପତ୍ତି ତାଲିକାକୁ ଭିଜିଲାନ୍ସ ସର୍ବସାଧାରଣ ନଜରକୁ ଆଣିଥିଲା। ଅଗଷ୍ଟ ମାସରେ ବନ ବିଭାଗର ଜଣେ ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ରେଞ୍ଜ ଅଧିକାରୀ ଅଭୟ କୁମାର ଜେନା ଭିଜିଲାନ୍ସ ଚଢ଼ାଉର ସାମ୍ନା କରିଥିଲେ। ମହାମାରୀ କୋରୋନା ଆତଙ୍କରେ ବିଶ୍ବ ଥରହର ହେଉଥିବା ବେଳେ ଓଡ଼ିଶାର ପଦସ୍ଥ ଅଧିକାରୀ ଓ ସେବା ନିବ୍‌ତ୍ତ ଅଧିକାରୀମାନେ ଦୁର୍ନୀତି ମହାମାରୀକୁ କିଭଳି ଦ୍‌ଢ଼ଭାବେ ପ୍ରସାରିତ କରୁଥିଲେ, ତାହା ରାଜ୍ୟ ଭିଜିଲାନ୍ସର ସୌଜନ୍ୟରୁ ରାଜ୍ୟବାସୀଙ୍କ ନିକଟରେ ସୂଚନା ପହଞ୍ଚି ପାରିଥିଲା। କେବଳ ଉପରୋକ୍ତ କର୍ମଚାରୀମାନେ ଏକା ନୁହନ୍ତି। ଏମାନଙ୍କ ସହ ହଜାର ହଜାର ଅସାଧୁ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀ ନିଜ କ୍ଷମତାକୁ ପ୍ରୟୋଗ କରି କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କାର ସମ୍ପତ୍ତି ହଡ଼ପ କରିବାରେ ଲାଗିଛନ୍ତି।

ଯୋଜନ ଦୂରରେ ସାଂସଦ ଆଦର୍ଶ ଗ୍ରାମ ଯୋଜନା

ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲା ପାତ୍ରପଡ଼ା ବ୍ଲକର କେଶରୀପଡ଼ା। ଏହି ଗ୍ରାମକୁ ବ୍ରହ୍ମପୁରର ତତ୍କାଳୀନ ସାଂସଦ ସିଦ୍ଧାନ୍ତ ମହାପାତ୍ର ସାଂସଦ ଆଦର୍ଶଗ୍ରାମ ଭାବେ ଚିହ୍ନଟ କରି ସର୍ବାଙ୍ଗୀନ ବିକାଶ ପାଇଁ ଦାୟିତ୍ବ ନେଇଥିଲେ। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ସାଂସଦ ଆଦର୍ଶ ଗ୍ରାମ ଘୋଷଣାର ବର୍ଷେ ବିଳମ୍ବରେ ବ୍ରହ୍ମପୁର ସାଂସଦଙ୍କ ଏଭଳି ଘୋଷଣା କେଶରୀପଡ଼ାବାସୀଙ୍କୁ ବଡ଼ ସ୍ବପ୍ନ ଦେଖାଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ସାଂସଦଙ୍କ ଅବଧି ସରିଲା। ୨୦୧୯ରେ ନୂଆ ସାଂସଦ କ୍ଷମତାକୁ ଆସିଲେ। ହେଲେ ବିକାଶ ତ ଦୂରକଥା, ଗାଁରେ ଅଚଳ ପଡ଼ିଥିବା ୭ଟି ନଳକୂପ ଦୀର୍ଘଦିନ ଧରି ମରାମତି ହୋଇପାରିଲା ନାହିଁ। ଅଧପନ୍ତରିଆ ହୋଇ ପଡ଼ିରହିଲା ଜଳଯୋଗାଣ ପ୍ରକଳ୍ପ। ସାଂସଦ ଆଦର୍ଶଗ୍ରାମ ଯୋଜନାର ଆଉ ଏକ ଅସଫଳ ଗାଁ ହେଲା ପିତାଗୁଡ଼ା। କୋରାପୁଟ ଜିଲା ସେମିଳିଗୁଡ଼ା ବ୍ଲକର ଏହି ଗାଁକୁ ୨୦୧୫ରେ ତତ୍କାଳୀନ ବିଜେଡି ସାଂସଦ ଝିନ ହିକକା ଆଦର୍ଶ ଗ୍ରାମ ରୂପେ ଗଢ଼ିବାର ଦାୟିତ୍ବ ନେଇଥିଲେ। ୨ ବର୍ଷ ପରେ ୨୦୧୮ରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ବାରା ନିୟୋଜିତ ଆସାମର ତେଜପୁର ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟର ଏକ ଗବେଷକ ଦଳ ଗାଁରେ କିଭଳି ବିକାଶ ପହଞ୍ଚିଛି ନିରୀକ୍ଷଣ କରିବାକୁ ଆସିଥିଲେ। ଗ୍ରାମବାସୀ ଗବେଷକ ଦଳକୁ ସଫା ସଫା କହିଥିଲେ ଯେ ଗାଁରେ ଥିବା ଉଚ୍ଚ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ୩୫୦ ଛାତ୍ର। ଶିକ୍ଷକ କିନ୍ତୁ ଦୁଇଜଣ। ସେମାନେ ବି ପାଳି କରି ଆସୁଛନ୍ତି। ସାଂସଦଙ୍କୁ ବିଗତ ୨ ବର୍ଷ ଭିତରେ ଗ୍ରାମବାସୀ ଥରୁଟିଏ ଦେଖି ନ ଥିବା କହିଥିଲେ।

ଭୁଶୁଡ଼ୁଛି ଲାଲଗଡ଼

ଦଶ ବର୍ଷ ତଳେ ରାଜ୍ୟର ୧୯ ଜିଲା ଥିଲା ମାଓପ୍ରବଣ। ୨୦୧୮ରେ ୬ଟି ଜିଲାକୁ ଓଡ଼ିଶା ମାଓ ଉପଦ୍ରବମୁକ୍ତ ଘୋଷଣା କରିଥିଲା। କିନ୍ତୁ ସେହିବର୍ଷ ମାଓ ହିଂସାରେ ସାମିଲ ହେଲା ଆଉ ଦୁଇଟି ନୂଆ ଜିଲା - ବୌଦ୍ଧ ଓ ଅନୁଗୁଳ। ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ ମାଓ ହିଂସା ଘଟି ଚାଲିଥିବାବେଳେ ୨୦୧୪ରେ ଓଡ଼ିଶାର ଟପ ମାଓନେତା ସବ୍ୟସାଚୀ ପୋଲିସ ଦ୍ବାରା ଗିରଫ ହେଲେ। ସେହି ସମୟରେ ରାଜ୍ୟରେ ଥିଲେ ଓଡ଼ିଶା କ୍ୟାଡରର ୬ ଶହରୁ ଅଧିକ ମାଓବାଦୀ। ସବ୍ୟସାଚୀ ପଣ୍ଡାଙ୍କ ଗିରଫ ପରେ ଓଡ଼ିଶା କ୍ୟାଡରର ମାଓବାଦୀମାନେ ଲାଲ ଶିବିର ଉପରୁ ମୁହଁ ଫେରାଇ ଆଣିଲେ। ପୋଲିସର ମନୋବଳ ବଢ଼ିଲା। ୨୦୨୦ରେ ପୁଣି ୫ଟି ଜିଲା ମାଓ ଉପଦ୍ରବ ମୁକ୍ତ ଜିଲା ଭାବେ ଘୋଷିତ ହେଲା। ଏବେ ମାତ୍ର ୩୦ରୁ କମ ଓଡ଼ିଶା କ୍ୟାଡରର ମାଓବାଦୀ ଘାଟି ଜଗି ପଡ଼ିରହିଛନ୍ତି। ସେପଟେ ଓଡ଼ିଶା ସମେତ ତେଲେଙ୍ଗାନା, ଛତିଶଗଡ଼, ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡ ଆଦି ରାଜ୍ୟରେ ମାଓବାଦୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମିଳିତ ଅଭିଯାନ ହାତକୁ ନେବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି। ଅନ୍ୟପଟେ ସୀମାନ୍ତରେ ପୋଲିସ ଅଭିଯାନକୁ କାଉଣ୍ଟର କରିବା ପାଇଁ ମାଓବାଦୀମାନେ ମେଳି ବାନ୍ଧୁଛନ୍ତି। ଗତ ୨ ମାସ ତଳେ କନ୍ଧମାଳ ଜିଲାର ତୁମୁଡ଼ିବନ୍ଧ ବ୍ଲକରେ ପୋଲିସ ଆକ୍ରମଣରେ ୫ ମାଓବାଦୀଙ୍କ ମ୍‌ତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବା ବେଳେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ଚନ୍ଦ୍ରପୁର ଜିଲା ଗଡ଼ଚିରୋଲି ଅଞ୍ଚଳରେ ୩ରୁ ଅଧିକ ମାଓବାଦୀଙ୍କ ମ୍‌ତ୍ୟୁରୁ ସୀମାନ୍ତରେ ପୋଲିସର ଅଭିଯାନକୁ ସୂଚାଉଛି। ଏସବୁ ଦେଖିଲେ ମନେହେଉଛି ଲାଲଦୁର୍ଗର ପତନର ବେଳ ବୋଧେ ଆସିଯାଇଛି।

ସ୍ମାର୍ଟରୁ ଓଭରସ୍ମାର୍ଟ: ଭୁବନେଶ୍ବର ସ୍ମାର୍ଟସିଟି ଯୋଜନା ଦିଗହରା

ଆଉ ମାତ୍ର କିଛି ମାସ ପରେ ଭୁବନେଶ୍ବର ସ୍ମାର୍ଟସିଟି ଘୋଷଣାକୁ ପୂରିବ ୫ ବର୍ଷ। ଏତିକି ସମୟ ଗୋଟିଏ ସହରର ବିକାଶ ପାଇଁ କମ ସମୟ ନୁହେଁ। କିନ୍ତୁ ଏହି ରାଜଧାନୀ ସହର ପାଦେ ଆଗକୁ ଗଲାବେଳେ ଦୁଇପାଦ ପଛାଉଛି। ବହୁ ପ୍ରକଳ୍ପ ଆରମ୍ଭ ହୋଇନି। ଅନେକ ପ୍ରକଳ୍ପ ଅଧପନ୍ତରିଆ। କୁସୁମ, କୁଟୁମ୍ବ ଓ ସ୍ବାଭିମାନ ଭଳି ଯୋଜନାର ବାସ୍ତବ ସୁଫଳ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁନି। ସବୁ ରୁଟରେ ମୋ ବସ ଗଡ଼ୁନି। ସହରବାସୀଙ୍କୁ ସାଇକେଲରେ ଅଭ୍ୟସ୍ତ କରାଇବା ପାଇଁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ‘ମୋ ସାଇକେଲ’ ଖତଖାଉଛି। ନିର୍ମାଣ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ପାଇଁ ସୁଳଭ ଭଡ଼ାଘର ବ୍ୟବସ୍ଥା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହୋଇନି। ରାତ୍ରି ଆଶ୍ରୟସ୍ଥଳରେ ସହରର ସମସ୍ତ ନିରାଶ୍ରୟଙ୍କୁ ଜାଗା ଅଣ୍ଟୁନି। ଠିକାଦାରି ସଂସ୍ଥାଙ୍କ ପକେଟ ଭରିବା ପାଇଁ ଚାଲିଛି ଭଙ୍ଗାଗଢ଼ାର ନିର୍ମାଣ ଖେଳ। କେଉଁଠି ଭଲ ଡ୍ରେନକୁ ଭାଙ୍ଗି ପୁଣିଥରେ ତିଆରି କରାଯାଉଛି ତ କେଉଁଠି ବନ୍ୟାଜଳ ନିଷ୍କାସନ ନାଳର ମରାମତି ବା ନିର୍ମାଣ ଅବଧି ଘୁଞ୍ଚି ଘୁଞ୍ଚି ଚାଲିଛି। ଫନି ବାତ୍ୟାରେ ଧ୍ବସ୍ତ ହୋଇଯାଇଥିବା ବସଷ୍ଟପର ପ୍ରତୀକ୍ଷାଳୟ ଗୁଡ଼ିକର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ମରାମତି ଆଜି ସୁଦ୍ଧା ସମ୍ଭବ ହୋଇନି। ସବୁଠୁ ବିଡ଼ମ୍ବନାର କଥା ଯେ ସ୍ମାର୍ଟସିଟିର ପ୍ରଥମ ଯୋଜନା ‘ଭୁବନେଶ୍ବର ୱାନ’ ୱେବସାଇଟ ଆରମ୍ଭ ହେବାର ୫ ବର୍ଷ ପରେ ବି ବୈଷୟିକ ତ୍ରୁଟି କାରଣରୁ ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କ ଦ୍ବାରା ଆଦ୍‌ତ ହେବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ଅଲୋଡ଼ା ହୋଇ ରହିଛି।

ପ୍ରେସିଡେନସିଆଲ ଡିବେଟ: ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ

ଖୁବଶୀଘ୍ର ଆମେରିକା ନିଜର ଆଗାମୀ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କୁ ବାଛିବ। ପୂରା ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ଆମେରିକୀୟଙ୍କ ନଜର ରହିଥାଏ ପ୍ରେସିଡେନସିଆଲ ଡିବେଟ ଉପରେ। ଏହି ନିର୍ବାଚନରେ ଗୋଟିଏ ବିତର୍କ ସରିଥିବା ବେଳେ ଆଉ ଦୁଇଟି ଆଗାମୀ ଅକ୍ଟୋବର ୧୫ ଏବଂ ଅକ୍ଟୋବର ୨୨ରେ ଯଥାକ୍ରମେ ନେଶବିଲ ଏବଂ ଟେନେସି ଠାରେ ଆୟୋଜିତ ହେବ। ଏହି ବହୁଚର୍ଚ୍ଚିତ ଡିବେଟ ଯଦିଓ ସାମ୍ବିଧାନିକ ବାଧ୍ୟବାଧକତା ଠାରୁ ମୁକ୍ତ ତଥାପି ଏହା ଉଭୟ ଡେମୋକ୍ରାଟିକ ଓ ରିପବ୍ଲିକାନଙ୍କ ପାଇଁ ପରମ୍ପରା ପାଲଟିଛି। ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଦଳ ଉପରେ ଦ୍‌ଢ଼ ବିଶ୍ବାସ ରଖୁ ନ ଥିବା ଅନେକଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି ଡିବେଟ ମତଦାନ ବେଳେ ପ୍ରାର୍ଥୀ ବାଛିବାର ମାପକ ହୋଇଥାଏ। ଦଳଗୁଡ଼ିକର ପ୍ରାର୍ଥମାନେ ପ୍ରାର୍ଥିପତ୍ର ଦାଖଲ କରିସାରିବା ପରେ ନାଗରିକଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ଏକ ବିରାଟ ପ୍ରକୋଷ୍ଠରେ ଦର୍ଶକମାନଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ନିଜର ତର୍କ ରଖନ୍ତି। ଏହାକୁ ଆମେରିକା ପ୍ରେସିଡେନସିଆଲ ଡିବେଟ କୁହାଯାଏ।

ମାନ୍ଦାବସ୍ଥାର ଅନ୍ଧାରରେ ଆଲୋକର ସ୍ଫୁଲିଙ୍ଗ

ଦେଶର ଅର୍ଥ ବ୍ୟବସ୍ଥା ସବୁଠୁ ଖରାପ ସମୟ ଦେଇ ଗତିକରୁଛି। ପାର୍ବଣ ଋତୁରେ ଅଫର ଜରିଆରେ ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କୁ ଆକର୍ଷିତ କରାଯିବାର ପ୍ରୟାସ କ’ଣ ମାନ୍ଦାବସ୍ଥାକୁ ସଜାଡ଼ି ପାରିବ? ଡୁବୁଥିବା ଅର୍ଥନୀତିକୁ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ଶେଷରେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ କେତେକ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛନ୍ତି। ପର୍ବପର୍ବାଣୀରେ ଚାହିଦା ବଢ଼ାଇବା ପାଇଁ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କୁ ୧୦ ହଜାର ଟଙ୍କାର ସୁଧମୁକ୍ତ ଋଣ ଦେବା ଓ ଏଲଟିସିର ନଗଦ ଅଗ୍ରୀମରେ ଦେବା ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର ବିଜେତା ଅଭିଜିତ ବାନାର୍ଜୀ ଏବଂ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ଏଷ୍ଟର ଯେଉଁ ଦାବି କରୁଥିଲେ, ତାହା କରିଛନ୍ତି ନିର୍ମଳା। ଉଭୟଙ୍କ ଦାବି ଥିଲା ସରକାର ସିଧାସଳଖ ଲୋକଙ୍କ ପକେଟକୁ ପଇସା ଦିଅନ୍ତୁ, ତେବେ ଯାଇ ଅର୍ଥ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ଗତି ମିଳିବ। ଏବେ ୪୭ ଲକ୍ଷ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପକେଟକୁ ପଇସା ଦେଇ ଅର୍ଥନୀତି ଆଗକୁ ଯିବାର ପରିକଳ୍ପନା କରାଯାଇଛି।

ଭାରତକୁ ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ ଚିନ୍ତା: ପାଉନାହାନ୍ତି ୬୩ ପ୍ରତିଶତ

କୋରୋନାର ପ୍ରଭାବ ପୀଡ଼ତମାନଙ୍କ ଉପରେ ଲମ୍ବା ସମୟ ଧରି ରହିବ। ଥକାପଣ, ଫୁସଫୁସ, ହ୍‌ତପିଣ୍ଡ ଏବଂ ମସ୍ତିଷ୍କରେ ପ୍ରଭାବ ପରିଲକ୍ଷିତ ହେବ। ମହାମାରୀର ଏଭଳି ପ୍ରକୋପ ଅନେକ ବର୍ଷ ଯାଏ ଆମ ସହିତ ରହିବ ବୋଲି ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ସୂଚାଇ ଦେଇଛନ୍ତି। କ୍ଷୁଧା ଏବଂ ପୁଷ୍ଟିହୀନତାରେ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ପୀଡ଼ିତ ଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ କୋରୋନା ଅଧିକ ଯାତନା ଦେବ। ଭାରତରେ କୋଭିଡ ସଂକ୍ରମଣ ଓ ମ୍‌ତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ବିଶ୍ବର ଅନେକ ଦେଶ ଠାରୁ କମ ଥିବା ବେଳେ ଆମେ ଏହାକୁ ନେଇ ଉତ୍ସାହିତ ହେବାର କୌଣସି କାରଣ ନାହିଁ। କାରଣ ଭାରତର ୬୩ ପ୍ରତିଶତ ଗ୍ରାମୀଣ ଜନତାଙ୍କ ଆୟ ଉପରେ କୋରୋନାର ନକାରାତ୍ମକ ପ୍ରଭାବ ପଡ଼ିଛି। ଆୟ ହ୍ରାସ ପାଇବା ଫଳରେ ବଜାରରୁ ସେମାନେ ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀ କିଣିବାରେ ସକ୍ଷମ ହେଉ ନ ଥିବା ଭଳି ଏକ ଖବର ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି।

ନିଆଁ ଧୂଆଁ ପରିବା ବଜାର

କୋରୋନା କମାଇ ଦେଇଛି ଅନେକଙ୍କ ଆୟ। ଛଡ଼ାଇ ନେଇଛି ଅନେକଙ୍କ ଜୀବିକା। ଏଭଳି ଏକ ବିଶ୍ବ ମହାମାରୀକୁ ନେଇ ଲଢ଼ୁଥିବା ମଣିଷମାନଙ୍କୁ ଘାଇଲା କଲାଣି ପରିବା ବଜାର। ଏବେ ଏହି ବଜାରରେ ଲାଗିଛି ନିଆଁ। ହୁହୁ ହୋଇ ବଢ଼ିଚାଲିଛି ପରିବାର ଦର। ଏଥିପାଇଁ କିଏ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଦାୟୀ କରୁଛି ତ କିଏ କହୁଛି ରାଜ୍ୟ ଦାୟୀ। କିନ୍ତୁ ଏକଥା ସତ ଯେ ରାଜ୍ୟରେ ଯେଉଁ ପନିପରିବା ଉତ୍ପାଦିତ ହେଉଛି ତାହା ସାଇତି ରଖିବାକୁ ଶୀତଳ ଭଣ୍ଡାର ନାହିଁ କି ମୂଲ୍ୟଯୋଗ କରିବାକୁ ଯଥେଷ୍ଟ ପ୍ରକ୍ରିୟାକରଣ ଶିଳ୍ପ ନାହିଁ। ଏବେ ବଜାରରେ ଯାହା ସ୍ଥିତି, ୫୦୦ ଟଙ୍କାର ପରିବାର କିଣିଲେ ଭର୍ତ୍ତି ହେଉନି ବ୍ୟାଗ। ହିଡ଼ ମୁଣ୍ଡରେ ପ୍ରକ୍‌ତ ମୂଲ୍ୟ ପାଇବାକୁ ଚାଷୀ ସଂଘର୍ଷ କରୁଥିବା ବେଳେ ଚଢ଼ା ଦାମରେ କିଣୁଥିବାରୁ ଖାଉଟି ବି ଚିନ୍ତାରେ। ପରିବା ବଜାରର ଏହି ଅସମ୍ଭାଳ ସ୍ଥିତିକୁ ନେଇ ଆମର ଏ ଆଲେଖ୍ୟ - ନିଆଁ ଧୂଆଁ ପରିବା ବଜାର।

ମାଳମାଳ ଭଲ ବେଳାଭୂମି, କେବଳ ପୁରୀ ପାଇଲା ମାନ୍ୟତା
୭୯ରେ ବିଗ୍ ବି’: ଜାଣନ୍ତୁ ମହାନାୟକଙ୍କ ଜୀବନର କେତୋଟି

ବଲିଉଡରେ ମହାନାୟକ ଭାବେ ପରିଚିତ ବିଗ୍ ବି’ ଅମିତାଭ ବଚ୍ଚନ ରବିବାର ତାଙ୍କର ୭୮ତମ ଜନ୍ମଦିନ ପାଳନ କରିଛନ୍ତି। ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶର ଆହ୍ଲାବାଦ (ଏବେ ପ୍ରୟାଗରାଜ ଭାବେ ପରିଚିତ) ସହରରେ ୧୯୪୨ ମସିହା ଅକ୍ଟୋବର ୧୧ ତାରିଖରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ଅମିତାଭ ଏକଦା ନିଜର ଓଜନଦାର କଣ୍ଠସ୍ବର ପାଇଁ ରେଡିଓ ଷ୍ଟେସନ୍‌ରୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାତ ହୋଇଥିଲେ ହେଁ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ଏହି କଣ୍ଠସ୍ବର ହିଁ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରସିଦ୍ଧି ଦେଇଥିଲା। କୋଟି କୋଟି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରପ୍ରେମୀଙ୍କ ପାଇଁ ସେ ପାଲଟିଥିଲେ ପ୍ରେରଣାର ଉତ୍ସ। ହିନ୍ଦୀ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ପ୍ରେମୀଙ୍କ ନିକଟରେ ନିଜର ଏକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପରିଚୟ ସ୍‌ଷ୍ଟି କରିପାରିଥିବା ଅମିତାଭଙ୍କର ଏବେ ବି କ୍ରେଜ୍ କମିନାହିଁ। ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ସହ ଟିଭିରେ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କର ଦବଦବା କାଏମ ରହିଛି। ତେବେ ଏହି ମେଗାଷ୍ଟାରଙ୍କ ସମ୍ପର୍କରେ କିଛି ଅନାଲୋଚିତ ତଥ୍ୟ ଉପରେ ଏଠାରେ ଆଲୋକପାତ କରିବା।

ମାନସିକ ରୋଗର ମାଡ଼: ଧନୀ ବେହାଲ, ଗରିବ କରିବେ

ମୁଁ ମୋର ମାନସିକ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟର ଯତ୍ନ ରଖିବା ପ୍ରୟାସରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ୧,୬୧,୮୦୦ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିଛି। ମାନସିକ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ପ୍ରତି ସଚେତିତ ହେବା ଜରୁରୀ ଏବଂ ଏହା ବହୁତ ମହଙ୍ଗା ମଧ୍ୟ। କାହିଁକି? କାରଣ ଭାରତର ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟସେବା ଓ ଭିତ୍ତିଭୂମିରେ ମାନସିକ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକୁ ଯେତିକି ଗୁରୁତ୍ବ ଦେବା କଥା ଦିଆଯାଉ ନାହିଁ। ଏକ ମିଡିଆ ସଂସ୍ଥାରେ କାମ କରୁଥିବା କର୍ଣ୍ଣିକା କୋହଲି ଗତ ଜୁଲାଇ ୨୧ରେ ଟ୍ବିଟ କରି ଉପରୋକ୍ତ ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇଥିଲେ। ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀରେ ରହୁଥିବା କର୍ଣ୍ଣିକା ଜଣେ ସାମ୍ବାଦିକା। ତାଙ୍କର ଆୟ ମଧ୍ୟ ଠିକଠାକ। ଏସବୁ ସତ୍ତ୍ବେ ତାଙ୍କୁ ମନେହେଉଛି ଯେ ଡିପ୍ରେସନ ଏବଂ ଆଙ୍ଗଜାଇଟିର ଚିକିତ୍ସାରେ ଅତ୍ୟଧିକ ଅର୍ଥ ଖର୍ଚ୍ଚ ହେଉଛି। ମୌଲଶ୍ରୀ କୁଲକର୍ଣ୍ଣିଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଏଭଳି ମନେହେଉଛି। କାଉନସେଲିଂ ଏବଂ ଥେରାପିରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ୫୦-୬୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ସେ ଖର୍ଚ୍ଚ କରିସାରିଲେଣି।



ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ