ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପ୍ରସଙ୍ଗ

ମାଲକାନଗିରି ପାଇଁ କଣ୍ଟା ଅପପୁଷ୍ଟି: ୟେଲୋ ଜୋନ୍‌ରେ

ମାଲକାନଗିରି ବିକାଶ ପଥରେ ଏବେ କଣ୍ଟା ହୋଇଛି ଶିଶୁ ଅପପୁଷ୍ଟି। ପ୍ରାପ୍ତ ପରିସଂଖ୍ୟାନ ଅନୁଯାୟୀ ଜିଲାର ମୋଟ ଶିଶୁଙ୍କ ୨.୯୪ ପ୍ରତିଶତ ଶିଶୁ ଅପପୁଷ୍ଟିର ରେଡ୍‌ ଜୋନରେ ରହିଥିବା ବେଳେ ୬୧.୯୫ ପ୍ରତିଶତ ଶିଶୁ ୟେଲୋ ଜୋନ୍‌ରେ ରହିଛନ୍ତି। ବିଗତ ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷରେ ଶିଶୁ ମୃତ୍ୟୁ ହାର ଏହି ଜିଲାରେ ସର୍ବାଧିକ ରହିଥିବା ଉପରୋକ୍ତ ପରିସଂଖ୍ୟାନର ସତ୍ୟାସତ୍ୟ ବୟାନ କରୁଛି। ଅଥଚ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ସୁଷମ ଖାଦ୍ୟ ଓ ଉତ୍ତମ ଚିକିତ୍ସା ସୁବିଧା ଉପଲବ୍ଧ କରାଯାଇଥିବା କଥା କୁହାଯାଉଛି। ଅସଲରେ ଗ୍ରାମୀଣ ଇଲାକାରେ ଅପପୁଷ୍ଟିର ହାର ବୃଦ୍ଧି ପାଇ ଚାଲିଥିବା ବେଳେ ସମସ୍ତ ସରକାରୀ ସୁବିଧା ଅପହଞ୍ଚ ହୋଇରହିଛି। ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ସରକାର ସବୁ ଜାଣି ନ ଜାଣିବା ଭଳି ଅଭିନୟ କରୁଛି। ଏହି ନ୍ୟାୟରେ ଚେଇଁ ଶୋଇଥିବ ଯିଏ, ତାକୁ ଉଠାଇବ କିଏ ଉକ୍ତିର ଯଥେଷ୍ଟ ଯଥାର୍ଥତା ରହିଛି।

କଳାହାଣ୍ଡିରେ କାୟା ମେଲାଉଛି କିଡନୀ ରୋଗ

ଏକଦା ଦାରିଦ୍ର୍ୟ, ଅନାହାର, ପଳାୟନ ଓ ପିଲା ବିକ୍ରି ପାଇଁ ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ଥିଲା କଳାହାଣ୍ଡି। ଏବେ କିଡନୀ ଜନିତ ସମସ୍ୟା କଳାହାଣ୍ଡି ପାଇଁ ନୂଆ ବିପତ୍ତି ଭାବେ ଛିଡ଼ାହୋଇଛି। ଶହ ଶହ ଲୋକ କିଡନୀ ଜଡ଼ିତ ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇ ଦୁର୍ଦ୍ଦଶା ଭୋଗୁଛନ୍ତି। ବର୍ଷେ ଭିତରେ ରୋଗୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବହୁ ପରିମାଣରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଲାଣି। ଉପଯୁକ୍ତ ଚିକିତ୍ସା ଅଭାବରୁ ଅନେକ ମୃତ୍ୟୁର ଶିକାର ହୋଇଛନ୍ତି। କଳାହାଣ୍ଡିରେ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ଚିକିତ୍ସା ସୁବିଧା ନ ପାଇ ରୋଗୀମାନେ କଟକ ବଡ଼ ମେଡିକାଲକୁ ଆସୁଛନ୍ତି। ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ଅର୍ଥ ବ୍ୟୟ ସେମାନଙ୍କ ସାମାଜିକ ଓ ଅର୍ଥନୈତିକ ସ୍ଥିତି ଦୋହଲାଇ ଦେଇଛି। ଜିଲାରେ ଏଭଳି ପଞ୍ଚାୟତ ନାହିଁ, ଯେଉଁଠି କିଡନୀ ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ନାହାନ୍ତି। ପାନୀୟ ଜଳ ଏହାର କାରଣ ହୋଇଥାଇ ପାରେ ବୋଲି ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି।

ଦେଶରେ ସାକ୍ଷୀ ଅସୁରକ୍ଷିତ, ନ୍ୟାୟ ମିଳିବ କେମିତି?

ଆମ ନ୍ୟାୟ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ସାକ୍ଷୀମାନଙ୍କୁ ଆଇନର ଆଖି ଓ କାନ କୁହାଯାଉଥିବା ବେଳେ ସେମାନଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ଏବେ ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ ହୋଇଛି। ବିଶେଷକରି ଯଦି ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ବ୍ୟକ୍ତି ଅଭିଯୁକ୍ତ ହୁଏ, ଏପରିସ୍ଥଳେ ସାକ୍ଷୀ ହେବା ଅର୍ଥାତ୍‌ ବିପଦକୁ ବରଣ କରିବା। ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଉ ନ ଥିବାରୁ ଅନେକ ସମୟରେ ସାକ୍ଷୀ ମରଣ ମୁହଁରେ ପଡ଼ୁଛନ୍ତି। ଏଥିସହ ନ୍ୟାୟର ବିଳମ୍ବିତ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ମଧ୍ୟ ସାକ୍ଷୀମାନେ ଆର୍ଥିକ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରୁ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହେଉଛନ୍ତି। ଦେଶର ନ୍ୟାୟ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ସାକ୍ଷୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ କୌଣସି ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ପ୍ରାବଧାନ ନ ଥିବାରୁ ସେମାନେ ହଟହଟା ହେଉଛନ୍ତି। ଯଦି ସାକ୍ଷୀ ଅସୁରକ୍ଷିତ, ତେବେ ନ୍ୟାୟ ପ୍ରତ୍ୟାଶୀଙ୍କୁ ନ୍ୟାୟ ମିଳିବ କେମିତି? ଏହାକୁ ନେଇ ଏବେ ଅନେକ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଙ୍କିମାରୁଛି।

ମୋଦିଙ୍କ ଓଡ଼ିଶା ପ୍ରୀତି: ଦ୍ବିତୀୟ ପାଳିରେ ରାଜ୍ୟର ବିକାଶ

ମୋଦି ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱିତୀୟ ପାଳିର ୧୦୦ ଦିନ ବିତିଛି। ବିଗତ ୧୦୦ ଦିନର ସଫଳତାକୁ ନେଇ ମୋଦି ସରକାର ଦେଶବାସୀଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚାଇଛନ୍ତି। ଏ ଅବସରରେ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ଆୟୋଜିତ ଏକ ସମାବେଶରେ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ମନସୁଖ ମାଣ୍ଡଭ୍ୟା ମୋଦି ସରକାରଙ୍କ ସଫଳତା ଉପସ୍ଥାପନା କରିଛନ୍ତି। ମୋଦି ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱିତୀୟ ପାଳିରେ ଓଡ଼ିଶାବାସୀ ଅଧିକ ଉପକୃତ ହୋଇଛନ୍ତି ବୋଲି ସେ ମତବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି। ଓଡ଼ିଶାକୁ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପ୍ୟାକେଜ୍ ଦିଆଯାଇଛି। ଫନି ସହାୟତା, ରେଳ ବଜେଟ୍‌ ମାଧ୍ୟମରେ ସିଧାସଳଖ ୧୬,୬୦୫.୨ କୋଟି ଟଙ୍କା ସହାୟତା ପାଇଛି ଓଡ଼ିଶା। ମୋଦି ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱିତୀୟ ପାଳିରେ ଓଡ଼ିଶାର ଦୁଇ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ପ୍ରଥମ ପାଳି ଅପେକ୍ଷା ଅତିରିକ୍ତ ଦୁଇଟି ବିଭାଗର ଦାୟିତ୍ୱ ଦିଆଯାଇଛି। ଓଡ଼ିଶାର ବିକାଶ ଦିଗରେ ଏହା ନିଶ୍ଚିତ ସହାୟକ ହେବ। ଅନ୍ୟପଟେ ଓଡ଼ିଶାର ବରିଷ୍ଠ ନେତା ବିଶ୍ୱଭୂଷଣ ହରିଚନ୍ଦନଙ୍କୁ ରାଜ୍ୟପାଳ ପଦରେ ଅଧିଷ୍ଠିତ କରାଯାଇଛି ବୋଲି ମାଣ୍ଡବ୍ୟ କହିଛନ୍ତି।

ନିଦ ହଜାଇଛି ଟ୍ରାଫିକ୍‌ ଆଇନ: ଲୋକେ ଅଣନିଃଶ୍ବାସୀ

ଦେଶରେ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧ ତାରିଖ ଠାରୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେଉଛି ନୂଆ ଟ୍ରାଫିକ ଆଇନ। ଏହି ଆଇନରେ ଏକାଧିକ ତ୍ରୁଟି ପାଇଁ ଅନେକ ଜରିମାନା ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିଥିବାରୁ ଏହାକୁ ନେଇ ସାରା ଦେଶରେ ଗାଡ଼ି ମାଲିକ ଓ ଚାଳକ ମାନଙ୍କ ଭିତରେ କୋକୁଆ ଭୟ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ଜରିମାନା ଆଦାୟ ହେବା ପରେ ତାକୁ ନେଇ ଏବେ ତୀବ୍ର ଜନ ଅସନ୍ତୋଷ ଦେଖାଦେଇଛି। ଲୋକଙ୍କ ଅସନ୍ତୋଷ କୁହୁଳୁଥିବା ଦେଖି ସରକାରଙ୍କ ମନରେ ଛନକା ପଶିଛି। ଏହି ନିୟମକୁ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ, ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦେଶ ଓ ରାଜସ୍ଥାନ ସରକାର ଗ୍ରହଣ କରି ନ ଥିଲେ ହେଁ ଓଡ଼ିଶା ସରକାର ତୁରନ୍ତ ଏହାକୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରାଇ ବାହାବା ନେଇଥିଲେ। ଭାରତରେ ମଧ୍ୟ ଜରିମାନା ଆଦାୟ କରିବାରେ ଓଡ଼ିଶା ସବା ଆଗରେ ରହି ନିଷ୍ଠାପରତା ପ୍ରଦର୍ଶିତ କରାଇଛି। ଏବେ ଜନ ଅସନ୍ତୋଷକୁ ଦେଖି ଏହି ନିୟମକୁ ବିରୋଧ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି ବିଭାଗୀୟ ମନ୍ତ୍ରୀ। ସରକାର ଶେଷରେ ଏହି ନିୟମ ଠିକ୍‌ ନୁହେଁ ବୋଲି କହି ସଫେଇ ଦେଇଛନ୍ତି।

କଏଦୀରେ ହାଉଜାଉ ଆମେରିକା: ସେଠି ଭାରତର ୫ ଗୁଣା

ଭାରତରେ ଜେଲ୍ ଗୁଡ଼ିକର ସ୍ଥିତି ଏବେ ଭଲ ନାହିଁ। ଦେଶର କେତେକ ଜେଲ୍‌ରେ କଏଦୀମାନେ ପଳାୟନ କରିବା ଉଦ୍ୟମ କରୁଥିବା ବେଳେ କେତେକ ଜେଲ୍‌ରେ ଦୁଇ ଗୋଷ୍ଠୀ କଏଦୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଝଗଡ଼ା, ହିଂସାର ଘଟଣାମାନ ଘଟୁଛି। ନିକଟରେ ଲୁଧିଆନାର ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ ଜେଲ୍‌ରେ କଏଦୀମାନେ ଫେରାର ହେବା ପାଇଁ ହଙ୍ଗାମା କରିଦେଇଥିଲେ। ସେଥିପାଇଁ ପୋଲିସ ସହ ମୁହାଁମୁହିଁ ସ୍ଥିତି ଉତ୍ପନ୍ନ ହୋଇଥିଲା। ହିଂସାରେ ଜଣେ କଏଦୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବା ବେଳେ ଆଉକେତେକ ଆହତ ହୋଇଥିଲେ। ଏଥି ପୂର୍ବରୁ ବି ଜେଲ୍‌ରୁ ଛୁ ମାରିବା ଘଟଣା ଘଟିଥିଲା। କେବଳ ଯେ ଭାରତୀୟ ଜେଲ୍‌ରେ ଏଭଳି ଘଟୁଛି ତାହା ନୁହେଁ, ସାରା ବିଶ୍ବର ଜେଲ୍‌ ଗୁଡ଼ିକରେ ସମାନ ଚିତ୍ର ନଜରକୁ ଆସିଥାଏ। ବିଶ୍ବ ସ୍ତରରେ ଦେଖିଲେ କଏଦୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟାରେ ଆମେରିକା ସର୍ବାଗ୍ରେ ରହିଥିବା ବେଳେ ଭାରତ ବିଶ୍ବର ଟପ୍‌ ୫ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ସାମିଲ୍‌ ଅଛି। ଭାରତ ତୁଳନାରେ ଆମେରିକାରେ ଏହାର ୫ ଗୁଣା କଏଦୀ ରହିଥିବା ଜଣାଯାଇଛି।

ଏ୩୨୦ନିଓ ଜେଟ୍‌ ଝଟ୍‌କା: ବିମାନଯାତ୍ରୀଙ୍କ ଜୀବନ ସହ

ଆଜିକାଲି ବିମାନଯାତ୍ରା କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଈଶ୍ବରଙ୍କୁ ପ୍ରାର୍ଥନା କରିବା ଜରୁରୀ ହୋଇପଡ଼ିଛି। କାରଣ କେତେବେଳେ ଯେ କେଉଁ ବିମାନର ଇଞ୍ଜିନ ଖରାପ ହୋଇଯିବ ବା ବିମାନ ଅଚଳ ହୋଇପଡ଼ିବ, ସେ କଥା କିଏ କହିବ? ଏହା କୌଣସି ଉଡ଼ାକଥା ନୁହେଁ, ବରଂ ସର୍ବେକ୍ଷଣ ଓ ଗବେଷଣା ଆଧାରିତ। ସାରା ବିଶ୍ବରେ ବିମାନ ଇଞ୍ଜିନ ଖରାପ ହେବା ଘଟଣା କ୍ବଚିତ ନଜର ଆସୁଥିବା ବେଳେ ଭାରତରେ ବର୍ଷକୁ ଏହା ପାଖାପାଖି ୨୬ ଥର ହେଉଥିବାର ନଜିର ରହିଛି। ତନ୍ମଧ୍ୟରୁ ଇଣ୍ଡିଗୋ ଓ ଗୋ ଏୟାରଲାଇନ୍ସରେ ଏପରି ଘଟଣା ଅଧିକ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଦେଶର ପ୍ରାୟ ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ବିମାନଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ପରିବହନ କରୁଥିବା ଏହି ଦୁଇ ଏୟାରଲାଇନ୍ସର ଏ୩୨୦ନିଓ ଜେଟ୍‌ର ଇଞ୍ଜିନ ତ୍ରୁଟିଯୁକ୍ତ ରହୁଥିବା ଜଣାଯାଇଛି। ଆମେରିକୀୟ କମ୍ପାନୀ ଏୟାରବସ୍‌ ଏଥିରେ ପ୍ରାଟ୍‌ ଏଣ୍ଡ ହ୍ବିଟ୍‌ନୀର ଇଞ୍ଜିନ ଖଞ୍ଜି ଏହାକୁ ବିଶ୍ବବ୍ୟାପୀ ଯୋଗାଣ କରୁଛି। ଏପରିସ୍ଥଳେ ବେସାମରିକ ବିମାନ ଚଳାଚଳ ନିର୍ଦେଶାଳୟ (ଡିଜିସିଏ) ସାମୟିକ ଭାବେ ତାଗିଦ୍‌ କରି ବିମାନ ଉଡ଼ାଣ ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦେବା କ’ଣ ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ଜୀବନ ସହିତ ଖେଳ ନୁହେଁ କି? ଡିଜିସିଏ କ’ଣ ଦୁର୍ଘଟଣାକୁ ଅପେକ୍ଷା କରିଛି? ୧୮ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଇଣ୍ଡିଗୋ ବିମାନରେ ୬୯ ଥର ତ୍ରୁଟି ପରିଲକ୍ଷିତ ହୋଇଥିଲେ ହେଁ ଡିଜିସିଏ କାହିଁକି ଠୋସ୍‌ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନେଇନାହିଁ, ସେନେଇ ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ ହୋଇଛି। ଏଣୁ ବିମାନଯାତ୍ରୀଙ୍କ ସୁରକ୍ଷାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଡିଜିସିଏକୁ ଅଧିକ କ୍ରିୟାଶୀଳ ହେବାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି। ଶସ୍ତା ବିମାନସେବା ତୁଳନାରେ ଜୀବନନ ବେଶୀ ମୂଲ୍ୟବାନ। ଫଳରେ ଉପରୋକ୍ତ ଦୁଇ ବଡ଼ ଏୟାରଲାଇନ୍ସ ଯେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେମାନଙ୍କ ବିମାନର ତ୍ରୁଟିଯୁକ୍ତ ଇଞ୍ଜିନରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ସୁଧାର ନ ଆସିଛି, ସେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଉକ୍ତ ବିମାନଗୁଡ଼ିକୁ ଉଡ଼ାଣର ଅନୁମତି ଦିଆଯିବା ନିଆଁ ସହ ଖେଳିବା ସଙ୍ଗେ ସମାନ।

ମୋଦିଙ୍କ କୂଟନୈତିକ ଛକା: ବିଶ୍ବରେ ଭାରତର ଛାତି ଚଉଡ଼ା

୨୦୧୪ରେ ଏନ୍‌ଡିଏ ସରକାର କ୍ଷମତାକୁ ଆସିବା ପରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଦେଶର ମୁଖ୍ୟ ଭାବେ ଦାୟିତ୍ବ ନେଇଥିଲେ। ଏହାପରଠାରୁ ସେ ନିଜର ରାଜନୈତିକ ପରିପକ୍ବତା ସହ କୂଟନୈତିକ ଚାତୁରୀ ଦେଖାଇଚାଲିଛନ୍ତି। ଏକାଧିକ ଐତିହାସିକ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇ ପ୍ରାଥମିକ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ବିରୋଧୀ ଦଳର ପ୍ରଶ୍ନବାଣର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ଉକ୍ତ ଯୋଜନାସବୁ ସେମାନଙ୍କ ପାଟି ବନ୍ଦ କରିଦେଇଛି। ସେହିପରି ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ଭାରତର ମର୍ଯ୍ୟାଦାକୁ ବଢ଼ାଇବାରେ ମଧ୍ୟ ମୋଦି ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ସଫଳତା ପାଇଛନ୍ତି। ଆମେରିକା, ଫ୍ରାନ୍ସ, ରୁଷିଆ ପରି ଏକାଧିକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଓ ପ୍ରମୁଖ ରାଷ୍ଟ୍ର ସହ ଭାରତର ଦ୍ବିପାକ୍ଷିକ ସମ୍ପର୍କକୁ ବେଶ୍‌ ସୁଦୃଢ଼ କରିପାରିଛନ୍ତି ମୋଦି। ଏପରିକି ନିଜର କୂଟନୈତିକ ଦକ୍ଷତା ବଳରେ ସେ ଚୀନ୍‌ ରାଷ୍ଟ୍ରମୁଖ୍ୟଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରି ଡୋକଲାମ୍‌ ବିବାଦର ସମାଧାନ କରିଦେଇଛନ୍ତି। ଏବେ ଫ୍ରାନ୍ସରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଜି୭ ଶିଖର ସମ୍ମିଳନୀରେ ବିଶ୍ବର ପ୍ରମୁଖ ରାଷ୍ଟ୍ରମୁଖ୍ୟଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ କଶ୍ମୀର ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଭାରତର ନିଷ୍ପତ୍ତି ଯେ ଅଟଳ, ତାହା ମଧ୍ୟ ମୋଦି ପ୍ରମାଣିତ କରିଦେଇଛନ୍ତି। ବିଶ୍ବ ପାଇଁ ମୋଦି ମାର୍ଗଦର୍ଶକ ସାଜିବା ସହ ଭାରତର ସମ୍ମାନ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ କ୍ରମଶଃ ବଢ଼ିଚାଲିଛି।

ବିଶ୍ବର ସବୁଜ ଫୁସ୍‌ଫୁସ୍‌ରୁ ଉଠୁଛି ଧୂଆଁ

ବ୍ରାଜିଲର ଆମାଜନ ଜଙ୍ଗଲରେ ଲାଗିଛି ଭୟଙ୍କର ନିଆଁ। ଗୋଟିଏ ବର୍ଷ ଭିତରେ ଏଭଳି ନିଆଁ ୭୫ ହଜାର ଥର ଲାଗିଲାଣି। ବିଗତ ଏକ ଦଶନ୍ଧି ମଧ୍ୟରେ ଏତେ ପରମାଣର ବନାଗ୍ନିର ଇଏ ହେଉଛି ପ୍ରଥମ ଘଟଣା। ଦେଶର ଉତ୍ତର ରାଜ୍ୟ ରୋରେମା, ଏକ୍ରେ, ରୋଡ଼େନିଆ ଏବଂ ଅମେଜେନାସ ଏହି ନିଆଁରେ ଭୟଙ୍କର ଭାବେ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଆମାଜନକୁ ପୃଥିବୀର ସବୁଜ ଫୁସ୍‌ଫୁସ୍‌ କୁହାଯାଏ। ବିଶ୍ବର ମୋଟ ରେନ ଫରେଷ୍ଟ ପରିମାଣ ମଧ୍ୟରୁ କେବଳ ଆମାଜନର ପରିମାଣ ୬୦ ପ୍ରତିଶତ ଥିବା ବେଳେ ମୋଟ ଅକ୍ସିଜେନ ପରିମାଣର ୨୦ ପ୍ରତିଶତ ଏହି ଜଙ୍ଗଲରୁ ମିଳିଥାଏ। ପୁଣି ଏହି ଜଙ୍ଗଲରେ ୩୯ ହଜାର ପ୍ରଜାତିର ବୃକ୍ଷଲତା ଥିବାବେଳେ ୧୬ ହଜାର ପ୍ରକାରର ଜୀବଜନ୍ତୁ ବାସ କରନ୍ତି। ଜୈବ ବିବିଧତା ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଅନନ୍ୟ ଏହି ଘଞ୍ଚ ବନାନୀରେ ଲାଗିଥିବା ନିଆଁରେ ଏବେ ସାରା ବିଶ୍ବ ଉତ୍ତପ୍ତ। ଏହାକୁ ନେଇ ଦେଶ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ମନାନ୍ତର ମତାନ୍ତର ଓ ତୀବ୍ର ବାଦ ବିବାଦ ମୁଣ୍ଡ ଟେକିଛି। ପୂରା ବିଶ୍ବରେ ଏବେ ପୁଣିଥରେ ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଏବଂ ପରିବେଶ ସୁରକ୍ଷାକୁ ନେଇ ବ୍ୟାପକ ଚର୍ଚ୍ଚା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି।

ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କୁହୁକ ବାଡ଼ି

ବଜେଟ୍‌ ପରେ ଅର୍ଥନୈତିକ ମାନ୍ଦାବସ୍ଥା ଦେଶର ଚିନ୍ତାର କାରଣ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଏଥିରେ ସୁଧାର ଆଣିବା ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ଆଉ ପାଦେ ଆସିଛନ୍ତି ସରକାର। କେନ୍ଦ୍ର ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ ସୀତାରମଣ ସାଧାରଣ ବର୍ଗ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ନିବେଶକଙ୍କ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ତାଙ୍କ କୁହୁକ ବାଡ଼ି ହଲାଇଛନ୍ତି। ଫଳରେ ୠଣ ସୁଧ ହ୍ରାସ, ଏଫ୍‌ପିଆଇଙ୍କ ସରଚାର୍ଜ ଛାଡ଼, ସିଏସ୍‌ଆର କଟକଣା ହଟାଇବା, ଅଟୋମୋବାଇଲ କ୍ଷେତ୍ର ପାଇଁ କୋହଳ ନୀତି, ପୁଞ୍ଜି ଆୟ ଉପରେ ଉପକର ଛାଡ଼, ଜିଏସ୍‌ଟି ରିଫଣ୍ଡ ଓ ଷ୍ଟାର୍ଟଅପ ପାଇଁ ଆଞ୍ଜେଲ ଟିକସ ଛାଡ଼ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଆଦି କରାଯାଇଛି। ଏଥିସହ ୠଣ ପ୍ରଦାନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ତ୍ବରାନ୍ବିତ କରିବା ପାଇଁ ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ୍ତ ବ୍ୟାଙ୍ଗଗୁଡ଼ିକୁ ସହଯୋଗର ହାତ ବଢ଼ାଇଛନ୍ତି ସରକାର। ଏହି ମେଗା ପ୍ୟାକେଜ୍‌କୁ ନେଇ ସେନସେକ୍ସ ବଢ଼ିବା ସହିତ ବିଭିନ୍ନ ବର୍ଗର ଲୋକେ ବେଶ୍‌ ଉତ୍ସାହିତ ଅଛନ୍ତି।

ଭାରତର ସ୍ମାଶ୍‌ ହିଟ୍‌: ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ୨ ବିଶ୍ବ ଚାମ୍ପିଅନ୍‌

ରବିବାର (ଅଗଷ୍ଟ ୨୫) ଭାରତ ପାଇଁ କ୍ରୀଡ଼ା ଜଗତରେ ଏକ ସ୍ମରଣୀୟ ଦିବସ ହୋଇ ରହିବ। ଏହି ଦିନ ଭାରତର ଦୁଇ ଜଣ ବ୍ୟାଡ୍‌ମିଣ୍ଟନ୍‌ ତାରକା ବିଶ୍ବ ଚାମ୍ପିଅନ୍‌ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏପରିକି ଜଣେ ବ୍ୟାଡ୍‌ମିଣ୍ଟନ୍‌ ଖେଳାଳି ବିଶ୍ବ ଚାମ୍ପିଅନ୍‌ଶିପ୍‌ରେ ଦୁଇଟି ସ୍ବର୍ଣ୍ଣପଦକ ହାସଲ କରିବାର ରେକର୍ଡ ମଧ୍ୟ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଖେଳାଳି ଜଣକ ଆଉ କେହି ନୁହନ୍ତି, ବରଂ ଓଡ଼ିଶାର ପାରା ବ୍ୟାଡ୍‌ମିଣ୍ଟନ୍‌ ଖେଳାଳି ପ୍ରମୋଦ ଭଗତ। ସେ ପ୍ରଥମେ ଶନିବାର ପୁରୁଷ ଡବଲ୍ସରେ ଚାମ୍ପିଅନ୍‌ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ପରେ ରବିବାର ପୁରୁଷ ସିଙ୍ଗଲ୍ସରେ ସମାନ ସଫଳତା ଦୋହରାଇପାରିଛନ୍ତି। ସେହିପରି ଭାରତର ଏକମାତ୍ର ଅଲିମ୍ପିକ୍‌ ରୌପ୍ୟ ପଦକ ବିଜେତା ପିଭି ସିନ୍ଧୁ ଭାରତ ପାଇଁ ଆଉ ଏକ ଗୌରବ ଆଣିଛନ୍ତି। ପ୍ରଥମ ଭାରତୀୟ ଭାବେ ସେ ବିଶ୍ବ ଚାମ୍ପିଅନ୍‌ ହୋଇପାରିଛନ୍ତି। ଗତ ୨୦୧୭ ଓ ୨୦୧୮ରେ ତାଙ୍କୁ ବିଶ୍ବ ଚାମ୍ପିଅନ୍‌ ହେବାର ସୁଯୋଗ ମିଳିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସେ ଅଳ୍ପକେ ବଞ୍ଚିତ ହୋଇଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ରବିବାର ସେ ତାଙ୍କର ପୁରୁଣା ପ୍ରତିଦ୍ବନ୍ଦ୍ବୀ ନୋଜୋମି ଓକୁହାରାଙ୍କୁ ବେଶ୍‌ ସହଜରେ ପରାସ୍ତ କରି ବିଶ୍ବ ଚାମ୍ପିଅନ୍‌ଶିପ୍‌ରେ ତାଙ୍କର ୨୧ତମ ବିଜୟ ସହ ପଞ୍ଚମ ପଦକ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି।

ଉତ୍ତର ପୂର୍ବାଞ୍ଚଳ ମହିଳାଙ୍କ ତାକତ: ଚଳାନ୍ତି ବିଶ୍ବର ଏକମାତ୍ର
ଅନନ୍ୟ ଯୁବନେତା ଥିଲେ ଅରୁଣ: ଖାଇବା, ପିନ୍ଧିବା ଓ ବନ୍ଧୁ


ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ