ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପ୍ରସଙ୍ଗ

କୋରୋନା ବଢ଼ାଇଛି ଘରୋଇ କଳି

କୋରୋନା ପାଇଁ ଦେଶରେ ପାଳିତ ହେଉଛି ଲକଡାଉନ। ସ୍କୁଲ, କଲେଜ, ଅଫିସ, ବ୍ୟବସାୟ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ, ଉଦ୍ୟୋଗ, ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଓ ମନୋରଞ୍ଜନ ଶିଳ୍ପ ସହ ଜଡ଼ିତ କର୍ମଚାରୀମାନେ ୨୪ ଘଣ୍ଟା x ୭ ଦିନ ଘରମାନଙ୍କରେ ନିଜକୁ ବନ୍ଦୀ କରି ରହୁଛନ୍ତି। କୋରୋନା ପାଇଁ ତାଲାବନ୍ଦ ସମୟରେ ବାହାରେ ସିନା ହିଂସାକାଣ୍ଡ ଓ ଅସାମାଜିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ହ୍ରାସ ପାଇଛି, କିନ୍ତୁ ଘରୋଇ ହିଂସା ବ୍‌ଦ୍ଧି ପାଉଥିବା କୁହାଯାଉଛି। ଚୀନର ବିଭିନ୍ନ ସହରରେ ତାଲାବନ୍ଦ ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଛାଡ଼ପତ୍ର ଓ ଘରୋଇ ହିଂସା ଭଳି ମାମଲା ସଂଖ୍ୟା ବଢ଼ିଛି। କୋରୋନା ଭୂତାଣୁ ପାଇଁ ଜାରି ତାଲାବନ୍ଦକୁ ଉଠାଇ ଦିଆଯିବା ପରେ ଏହିସବୁ ମାମଲା ସେଠାରେ ବଢ଼ିଥିବା କୁହାଯାଉଛି। କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଚୀନର ସିଆନ ଓ ସିଚୁଆନ ପ୍ରଦେଶର ଡାଜହୌ ସହରରେ ଏସବୁ ମାମଲା ସଂଖ୍ୟା ସର୍ବାଧିକ ରହିଛି। ହୁନାନ ପ୍ରଦେଶର ମିୟୁଓ ରେ ଛାଡ଼ପତ୍ର ମାମଲା ରୁଜୁ କରିବାକୁ ଲୋକମାନେ ଏତେ ସଂଖ୍ୟାରେ ଭିଡ଼ ଲଗାଇଛନ୍ତି ଯେ ଏହାର କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କୁ ଖାଇବାକୁ ସମୟ ମିଳୁ ନାହିଁ। ସାଂଘାଇସ୍ଥିତ ଜଣେ ଓକିଲ ଷ୍ଟିଭ ଲି କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ ପାଖରେ ୨୫ ପ୍ରତିଶତ ଅଧିକ ମାମଲା ପହଞ୍ଚିଛି। ୨୦୦୩ରୁ ଚୀନ ସରକାର ଆଇନରେ ସରଳତା ଆଣିବା ପରଠାରୁ ଦେଶରେ ଛାଡ଼ପତ୍ର ମାମଲା ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି। ଗତବର୍ଷ ଦେଶରେ ୪୧ ଲକ୍ଷ ଛାଡ଼ପତ୍ର ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଥିଲା। ଚୀନରେ ଛାଡ଼ପତ୍ର ଓ ଘରୋଇ ହିଂସା ମାମଲା ବ୍‌ଦ୍ଧି ପାଇବା ଅନ୍ୟ ଦେଶ ବିଶେଷ କରି ଆମେରିକା ଓ ଭାରତ ଭଳି ଦେଶ ପାଇଁ ଚିନ୍ତାର କାରଣ ହୋଇଛି। ଏହିସବୁ ଦେଶରେ ଏବେ କୋରୋନା ପାଇଁ ତାଲାବନ୍ଦ ଜାରି ହୋଇଛି। ଏଥିଯୋଗୁ ପତି-ପତ୍ନୀ ଦିନସାରା ଘରେ ରହୁଥିବାରୁ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ମତପାର୍ଥକ୍ୟ ସ୍ବରୂପ ହିଂସା ଓ ଛାଡ଼ପତ୍ର ପରିସ୍ଥିତି ସ୍‌ଷ୍ଟି ହୋଇଛି।

କୋରୋନା ବେଳର ଅସଲ ସାଥୀ

କୋରୋନା ପାଇଁ ଲଢ଼ୁଛି ବିଶ୍ବ। ଏଭଳି ଏକ ସଙ୍କଟଜନକ ସ୍ଥିତିରେ ଅସହାୟଙ୍କୁ ସହାୟତା କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ପିଏମ୍ କେୟାର୍ସ ନାମକ ଏକ ସଂଗଠନ ଜରିଆରେ ପାଣ୍ଠି ଯୋଗାଡ଼ ପାଇଁ ଅଣ୍ଟା ଭିଡ଼ିଛନ୍ତି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦିଙ୍କ ଆହ୍ବାନକୁ ସାରା ଦେଶବାସୀ ଦଳମତ ନିର୍ବିଶେଷରେ ସ୍ବାଗତ କରିବା ସହ ନିଜ ନିଜର ସାମର୍ଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ ସହାୟତା ପାଇଁ ଆଗେଇ ଆସିଛନ୍ତି। ଛାତ୍ର, ଯୁବକ, ଶ୍ରମିକ, ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ଠାରୁ ବଡ଼ ବଡ଼ ଉଦ୍ୟୋଗପତିମାନେ ଅକୁଣ୍ଠ ଚିତ୍ତରେ ସହାୟତା ରାଶି ପ୍ରଦାନ କରୁଥିବା ଜଣାଯାଇଛି। ପିଏମ କେୟାର୍ସକୁ ଭାରତୀୟ ଜୀବନ ବୀମା ନିଗମ ୧୦୫ କୋଟି ଟଙ୍କା ଦେଇଥିବା ବେଳେ ବିଖ୍ୟାତ ଉଦ୍ୟୋଗପତି ନାରାୟଣ ମୂର୍ତ୍ତି ଏବଂ ରିଅଲ ଇଷ୍ଟେଟ କମ୍ପାନୀ ଡିଏଲଏଫ ମଧ୍ୟ ନିଜ ନିଜର ଅନୁଦାନ ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି। କୋରୋନା ଲଢ଼େଇରେ ଉଦ୍ୟୋଗ ଜଗତ ସେମାନଙ୍କର ପାଣ୍ଠି ଖୋଲିଦେଇଛନ୍ତି। ନାରାୟଣ ମୂର୍ତ୍ତି ୧୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ସହାୟତା ଦେଇଛନ୍ତି।

ଦର୍ଶକଙ୍କୁ ଦୂରଦର୍ଶନର ଭେଟି: ଛୋଟ ପରଦାକୁ ଫେରିଲା ସୁବର୍ଣ୍ଣ

ବିଶ୍ବ ଯୁଦ୍ଧଠାରୁ ଅଧିକ ଘାତକ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଥିବା ମହାମାରୀ କୋରୋନାର ଆତଙ୍କରେ ଭୀତତ୍ରସ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି ବିଶ୍ବବାସୀ। ଏପରିସ୍ଥଳେ କଠିନ ନିଷ୍ପତ୍ତି ପୂର୍ବକ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ପୂରା ଭାରତବର୍ଷକୁ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ଅବଧିରେ ଲୋକମାନଙ୍କର ଘରେ ରହଣିକୁ ଅଧିକ ଉପଭୋଗ୍ୟ କରିବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଛୋଟ ପରଦାରେ ସୁବର୍ଣ୍ଣ ଯୁଗକୁ ଫେରାଇ ଆଣିବାର ପ୍ରୟାସ ଆରମ୍ଭ କରିଛି ଦୂରଦର୍ଶନ। ଲୋକମାନେ। ଅଭୂଲା ପୁରାତନ ସ୍ମୃତି ଚାରଣ ପୂର୍ବକ ଲୋକମାନେ ଘରେ ରହି ମନୋରଞ୍ଜନ କରିବେ ଏବଂ ବାହାରକୁ ନ ଯିବେ, ସେଥିପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇଛି। ଖାସ୍‌ ଏଥି ନିମନ୍ତେ ୮୦ ଓ ୯୦ ଦଶକର ଲୋକପ୍ରିୟ ତଥା କାଳଜୟୀ ଟେଲି ଧାରାବାହିକ ଗୁଡ଼ିକୁ ଏବେ ପୁନଃ ପ୍ରସାରଣ କରାଯାଉଛି।

କୋରୋନାର ମାଡ଼: ଦୁର୍ଦ୍ଦିନରେ ରାଜ୍ୟ ବାହାରେ ଦେଢ଼ଲକ୍ଷ
କୋରୋନାକୁ ଏଭଳି ମୁକାବିଲା କରୁଛନ୍ତି ୟୁରୋପର ଏହି ୧୦

ସମଗ୍ର ମହାଦେଶରେ ୟୁରୋପର ଲୋକ ନିଜର ସ୍ବାଧୀନତା ଉପରେ ଲାଗିଥବା କଟକଣା ସହିତ ସଂଘର୍ଷ କରୁଥବା ବେଳେ ଅପରପାର୍ଶ୍ବରେ ସରକାର କୋରୋନା ଭୂତାଣୁ ବ୍ୟାପି ନ ଯାଉ ସେ ଦିଗରେ ପ୍ରୟାସ ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି। ସ୍ପେନରେ ମହାମାରୀର କେନ୍ଦ୍ରସ୍ଥଳ ପାଲଟିଛି ମାଦ୍ରିଦ। ଦେଶରେ କୋରୋନା ଜନିତ ମ୍‌ତ୍ୟୁସଂଖାରେ ଅଧା ସଂଖ୍ୟକ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ଏଠାରୁ ଯାଇଛି। ଏଠାରେ ବଡ଼ ବଡ଼ ହୋଟେଲ ଆଉ କନ୍‌ଫରେନ୍ସ ହଲ ଗୁଡ଼ିକ ହସ୍ପିଟାଲ ଭାବେ ବ୍ୟବହ୍‌ତ ହେଉଛି। ସୁପର ମାର୍କେଟର ଦୋକାନ ଗୁଡ଼ିକ ଆଗରେ ଲୋକେ ଲମ୍ବା ଧାଡ଼ିରେ ଠିଆହୋଇ ରହିଛନ୍ତି। ଜଣକ ଠାରୁ ଆଉଜଣେ ତିନି ଫୁଟର ଦୂରତ୍ବ ବଜାୟ ରଖୁଛନ୍ତି। ଔଷଧ ଦୋକାନ ଗୁଡ଼ିକ ଦୋକାନ ଭିତରକୁ ଜଣେ ବା ଦୁଇଜଣ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଛାଡ଼ୁଛନ୍ତି। ପୋଲିସ ପକ୍ଷରୁ କଟକଣା ଜାରି କରାଯାଇଛି ଓ ହଜାର ହଜାର ଲୋକ ଆଇନ ଅମାନ୍ୟ କରି ଜରିମାନା ଭରିଛନ୍ତି।

ଆହୁରି ଦ୍‌ଢ଼ ହେବ ଲକଡାଉନ କଟକଣା: ସୀମାରେ ଅଟକିବେ

ଲକଡାଉନର ବାସ୍ତବ ସ୍ଥିତି କିପରି ଅଛି, ତାହା ଶନିବାର ଜାତୀୟ ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀର ଆନନ୍ଦ ବିହାର ବସଷ୍ଟାଣ୍ଡରୁ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଲୋକେ ପ୍ରବାସରୁ ନିଜ ନିଜ ଘରକୁ ଫେରିବା ପାଇଁ ହଜାର ହଜାର ସଂଖାରେ ଗୋଟିଏ ଜାଗାରେ ରୁଣ୍ଡ ହୋଇଥିବା ପ୍ରମୁଖ ଚର୍ଚ୍ଚାର ପ୍ରସଙ୍ଗ ପାଲଟିଛି। ଧୈର୍ଯ୍ୟ, ସଂଯମ ଓ ଶ୍‌ଙ୍ଖଳାକୁ ଜଳାଞ୍ଜଳି ଦେଇ ଲୋକେ ସଡ଼କ ଉପରକୁ ଓହ୍ଲାଉଥିବାରୁ ଏଭଳି ମହାମାରୀ ଯେ ଦେଶରେ ଉଗ୍ରରୂପ ନେଇପାରେ ସେନେଇ ଆଶଙ୍କା ସ୍‌ଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ତେଣେ ବିଭିନ୍ନ ରାଜର ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଶ୍ରମିକ ପେଟପାଟଣାର ଦ୍ବାହିରେ ପ୍ରବାସକୁ ଯାଇ ଏବେ ଲକଡାଉନ କାରଣରୁ ଅଖିଆ ଅପିଆ ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟରେ ଦହଗଞ୍ଜ ହେଉଛନ୍ତି। ସଡ଼କ ଉପରେ ଶ୍ରମିକ ଓ କରୋନା ଭୂତାଣୁକୁ ମୁହାଁମୁହିଁ ହେବାକୁ ଛାଡ଼ି ଦିଆଯାଇଛି। ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ନେଇ ଓଡ଼ିଶା ହାଇକୋର୍ଟ ଲକଡାଉନକୁ କଟକଣା କରିବା ସହିତ ସୀମା ଗୁଡ଼ିକ ସିଲ କରିବା ପାଇଁ ସରକାରଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ହାଇକୋର୍ଟ ସୂଚିତ କରାଇଛନ୍ତି ଯେ ଦିଲ୍ଲୀ ଆନନ୍ଦ ବିହାର ବସ୍ ଟର୍ମିନାଲର ସ୍ଥିତି ତିଆରି ନ ହେଉ। ପ୍ରବାସୀମାନଙ୍କୁ ରାଜ୍ୟ ସୀମାରେ ଓ ଦିଲ୍ଲୀ ସୀମାରେ ଅଟକ ରଖାଯାଉ। ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସୀମାରେ ଶିବିର ଖୋଲାଯାଉ। ମାଗଣା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା ଓ ଖାଦ୍ୟପେୟର ସୁବିଧା ସରକାର ଯୋଗାନ୍ତୁ। ଏ ଲଢ଼େଇ ଲମ୍ବା ସମୟର ଲଢ଼େଇ। ଏଥପାଇଁ ଧୈର୍ଯ୍ୟ ଓ ଆତ୍ମସଂଯମ ନିହାତି ଅପରିହାର୍ଯ୍ୟ ବୋଲି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି। ଏ ହେଉଛି ଅସାଧାରଣ ସମୟ। ସଙ୍କଟର ସମୟ। ଏହି ସମୟରେ ବିପଦର ସାମ୍ନା ନ କରିବାକୁ ହୋମ କ୍ବାରେଣ୍ଟାଇନ ଉପଯୁକ୍ତ ବୋଲି ବିଶ୍ବ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ମାର୍ଗଦର୍ଶନ କରାଇଛି। ହେଲେ ଏହାକୁ ଅନେକ ଅଞ୍ଚଳରେ ଲୋକେ ଗୁରୁତର ସହ ବିଚାର କରୁନାହାନ୍ତି। ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ଦ୍ବାରା କରୋନା ଭୂତାଣୁର ସଂକ୍ରମଣ ବ୍ୟାପିବା ଆଶଙ୍କାରେ ରାଜ୍ୟ ଓ ଜିଲା ସୀମାକୁ ସିଲ୍ କରିବା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ନିର୍ଦେଶ ଦେଇଥିବାରୁ ଲକଡାଉନ କଟକଣା ଆହୁରି ଦ୍‌ଢ଼ ହେବା ନିଶ୍ଚିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ମାସ୍କ ବେପାରରେ ମାଲେମାଲ ଚୀନ

ଚୀନର ଉହାନ ସହରରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥବା କୋରୋନା ଭୂତାଣୁ ସାରା ବିଶ୍ବର ଅର୍ଥନୀତିକୁ ଧ୍ବସ୍ତ କରିବାରେ ଲାଗିଛି। ବିଶ୍ବର ପ୍ରମୁଖ ଦେଶଗୁଡ଼ିକ ନିଜ ଅର୍ଥନୀତିକୁ ସୁଧାରିବା ପାଇଁ ବ୍ୟାପକ ପ୍ରଯତ୍ନ ହେବା ସହ ଚିନ୍ତିତ ଥିବା ବେଳେ ଚୀନ ତେଣେ ମାସ୍କ ତିଆରି କରି ମୋଟା ଅଙ୍କର ମୁନାଫା କମାଇବାରେ ଲାଗିପଡ଼ିଛି। ଚୀନ ପାଇଁ ବହୁଳ ମାସ୍କ ରପ୍ତାନୀ ଏବେ ଲାଭଦାୟକ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଛି। ମଧ୍ୟ ଚୀନର ହୁବେଇ ପ୍ରଦେଶର ରାଜଧାନୀ ଉହାନରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା କୋରୋନା ଫେବ୍ରୁଆରୀ ମାସରେ ହୁବେଇକୁ କବଳିତ କରିସାରିଥିଲା। ଏହାପରେ ଇଟାଲୀ, ବ୍ରିଟେନ, ଜାପାନ, ଭାରତ ସମେତ ବିଶ୍ବର ୧୯୯ଟି ଦେଶରେ ନିଜର କାୟା ବିସ୍ତାର କରିଥିଲା। କୋରୋନା ଭୂତାଣୁରେ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବ୍‌ଦ୍ଧି ପାଉଥବା ବେଳେ ଏହାକୁ ନେଇ ସୋସାଲ ମିଡିଆରେ ବ୍ୟାପକ ସଚେତନତା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଥିଲା। ହାତ ଧୋଇବା ଦ୍ବାରା ସଂକ୍ରମିତକୁ ରୋକାଯାଇ ପାରିବ ବୋଲି କୁହାଯିବା ପରେ ଓ ନାକକୁ ଘୋଡ଼ାଇ ରଖିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ଦର୍ଶାଯିବା ପରେ ରାତାରାତି ସାନିଟାଇଜର ଓ ମାସ୍କର ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ଚାହିଦା ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଲା। ମାସ୍କ ସମେତ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ଉପକରଣ ଗୁଡ଼ିକର ଚାହିଦା ଗାଁରୁ ସହର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଲା। ଏହାକୁ ଦ୍‌ଷ୍ଟିରେ ରଖି ଗୁଆନ ସୁଞ୍ଜେ ନାମକ ଏକ କମ୍ପାନୀ ମାସ୍କ ଉତ୍ପାଦନ ପାଇଁ ଏକ କାରଖାନା ମାତ୍ର ୧୧ ଦିନରେ ନିର୍ମାଣ କରିଦେଲା। ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ ଚୀନରେ ୫ ଏକର ଜମି ଉପରେ ମାତ୍ର ୧୧ ଦିନରେ ମାସ୍କ ଉତ୍ପାଦନର ଏକ ନୂଆ କାରଖାନା ତିଆରି ହେବା ଦେଖି ଅନେକ ଅବାକ ହୋଇଗଲେ। ଏହାର ବ୍ୟବସାୟିକ ଭବିଷ୍ୟତ ନେଇ ଅନେକେ ସନ୍ଦେହ କରୁଥଲେ। କିନ୍ତୁ ସାରା ବିଶ୍ବରେ ଚାହିଦା ଥିବା ଏନ-୯୫ ମାସ୍କ ତିଆାରି କରି ଏହି କମ୍ପାନୀ ଲୋକଙ୍କ ସବୁ ସନ୍ଦେହ ଯେ ଅମୂଳକ ତା’ର ଉତ୍ତର ଦେଇଥିଲା। ଏହି କମ୍ପାନୀ ଚୀନରେ ନିଜ ଉତ୍ପାଦକୁ ବିକ୍ରି କରାଇବାରେ ସଫଳ ହେବା ସହିତ କୋରୋନା ପ୍ରଭାବିତ ଇଟାଲୀକୁ ରପ୍ତାନୀ କରି ବେଶ୍ ଦୁଇ ପଇସା କମାଇବାରେ ସଫଳ ହୋଇଥିଲା।

ବ୍ୟାଧିରେ ବେହାଲ ଅର୍ଥନୀତି

ପ୍ରାଣଘାତୀ କୋରୋନା ଭୂତାଣୁ ଚୀନରେ ସଂହାରଲୀଳା ଚଳାଇବା ସହ ଏହାର ଅର୍ଥନୀତିକୁ ଦୋହଲାଇ ଦେଇଛି। ଇଟାଲୀରେ ମଧ୍ୟ ଏହାର ଆତଙ୍କ ଚୀନ ଠାରୁ ବଳିଗଲାଣି। କୋରୋନା ଭୂତାଣୁ ସଂକ୍ରମଣ ଭୟରେ ଚୀନର ଅଧିକାଂଶ ବଡ଼ ବଡ଼ ସହରରେ ବ୍ୟବସାୟିକ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଛି। ବିଶେଷକରି ଚୀନରୁ ସାମଗ୍ରୀ ଆମଦାନି ଉପରେ ଅନେକ ରାଷ୍ଟ୍ର କଟକଣା ଜାରି କରିଥିବାରୁ ଏହାର ଶିଳ୍ପ ଉତ୍ପାଦ ଗୁରୁତର ଭାବେ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି। ଏହି କ୍ରମରେ ଚୀନରୁ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ସ, ଟେଲିକମ ସାମଗ୍ରୀ, ଔଷଧୀୟ ଦ୍ରବ୍ୟ, ଜୈବିକ ରସାୟନ ଏବଂ ଦୁଗ୍‌ଧ ପ୍ରକ୍ରିୟାକରଣ ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ଶିଳ୍ପ ଯନ୍ତ୍ରପାତି ଏବଂ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ଯନ୍ତ୍ରାଂଶ ଇତ୍ୟାଦି ୫ ପ୍ରକାର ସାମଗ୍ରୀ ଆମଦାନି ଉପରେ ଭାରତ କଟକଣା ଜାରି କରିଛି। ତେଣୁ ଏହିସବୁ କ୍ଷେତ୍ରରେ ମଧ୍ୟ ସମ୍ପ୍ରତି ଭାରତୀୟ ବଜାର ପ୍ରଭାବିତ ହେବାର ଦେଖାଦେଇଛି।

ଫାଶୀରେ ଝୁଲିଲେ ନିର୍ଭୟା ଦୋଷୀ

୨୦୧୨ରେ ହୋଇଥିବା ନିର୍ଭୟା ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ ଘଟଣାର ୪ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦ ତାରିଖରେ ଫାଶୀ ଦିଆଗଲା। ଫାଶୀ ପରେ ନିର୍ଭୟାର ମା ନ୍ୟାୟ ମିଳିଲା ବୋଲି ତତ୍‌କ୍ଷଣାତ ନିଜ ପ୍ରତିକ୍ରିୟାରେ ସୂଚିତ କରାଇଥିଲେ। ଦିଲ୍ଲୀର ତିହାର ଜେଲ୍‌ରେ ଭୋର ୫ଟା ୩୦ ମିନିଟ ସମୟରେ ଫାଶୀ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଏହାପରେ ତିହାର ଜେଲ୍‌ର ନିର୍ଦେଶକ ସନ୍ଦୀପ ଗୋୟଲ ୪ ଜଣ ଦୋଷୀ ମୁକେଶ ସିଂ, ବିନୟ ଶର୍ମା, ଅକ୍ଷୟ କୁମାର ସିଂ ଏବଂ ପବନ ଗୁପ୍ତାଙ୍କୁ ଯାଞ୍ଚ କରି ମୃତ ଘୋଷିତ କରିଥିଲେ। ଦେଶର ଇତିହାସରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ତିହାର ଜେଲ୍‌ରେ ଏକସଙ୍ଗେ ୪ ଜଣ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଫାଶୀଖୁଣ୍ଟରେ ଝୁଲାଇ ଦିଆଗଲା। ଫାଶୀ ପରେ ଶବଗୁଡ଼ିକୁ ତିହାର ଜେଲ୍‌ରୁ ଦିଲ୍ଲୀର ଏକ ସରକାରୀ ହସ୍ପିଟାଲକୁ ନିଆଯାଇ ପୋଷ୍ଟମର୍ଟମ କରାଯାଇଥିଲା। ଜେଲ୍‌ ନିୟମ ଏବଂ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦେଶ ଅନୁସାରେ ପୋଷ୍ଟମର୍ଟମ ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିଛି।

କହନ୍ତୁ କୋରୋନା କୁ ନା: ଜାଣନ୍ତୁ କ’ଣ କରିବେ, କ’ଣ

କୋରୋନା ବା କୋଭିଡ୍-୧୯କୁ ନେଇ ଏବେ ସାରା ବିଶ୍ବ ଏବେ ଚିନ୍ତିତ। ଚୀନ୍‌ର ଉହାନ୍‌ ସହରରୁ ସୃଷ୍ଟ ଏହି ପ୍ରାଣଘାତୀ ଭୂତାଣୁ ବିଶ୍ବର ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତ ଦେଶରେ ନିଜ କାୟା ବିସ୍ତାର କରି ସାରିଲାଣି। ଏହି ଭୂତାଣୁକୁ ବିଶ୍ବ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ (ଡବ୍ଲୁଏଚ୍‌ଓ) ପକ୍ଷରୁ ମହାମାରୀ ଭାବେ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି। ବିଶ୍ବବ୍ୟାପୀ ମହାମାରୀ ଆତଙ୍କ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିବା ଏହି ଭୂତାଣୁକୁ କାବୁ କରିବା ପାଇଁ ଅହର୍ନିଶି ଉଦ୍ୟମ ଜାରି ରହିଛି। କୋରୋନା ଭୂତାଣୁ ସହ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ଏକ ପ୍ରକାର ବିଶ୍ବଯୁଦ୍ଧ। ଯଦିଓ ଏହାକୁ ନିରସ୍ତ୍ର କରିବା ପାଇଁ ବିଶ୍ବର କୌଣସି ଦେଶ ଏଯାବତ୍‌ ମହୌଷଧି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇପାରି ନହାନ୍ତି, ତଥାପି କୋରୋନାକୁ ରୋକିବାକୁ ସମ୍ମିଳିତ ଚକ୍ରବ୍ୟୁହ ରଚନା ହୋଇ ସାରିଛି। କୋରୋନା ପୀଡ଼ିତ ରାଷ୍ଟ୍ରସମୂହ ସହିତ ତାଳ ଦେଇ ଭାରତ ଏବଂ ଓଡ଼ିଶା ମଧ୍ୟ ସଚେତନତା ଓ ସ୍ବଚ୍ଛତା ରୂପକ ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଅସ୍ତ୍ରରେ କୋରୋନା ଭୂତାଣୁକୁ ପ୍ରତିହତ କରିବା ପାଇଁ ରଣନୀତି ଆପଣାଇଛନ୍ତି। କୋରୋନାକୁ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ଭାବେ ଘୋଷଣା କରି ଏହାର ବ୍ୟାପକତାକୁ ହ୍ରାସ କରିବା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ରଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ରାଜ୍ୟ ସରକାର ରାତିଦିନ ଏକ କରି ଲୋକମାନଙ୍କୁ ସଚେତନ କରୁଛନ୍ତି। କୋରୋନା ଭୂତାଣୁ ସଂକ୍ରମଣ ସମଗ୍ର ମାନବ ସମାଜ ପାଇଁ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଆହ୍ବାନ ଭାବେ ଉଭା ହୋଇଛି। ଆମେମାନେ ଏମିତି ଏକ ମହାମାରୀ ସହିତ ଲଢ଼ୁଛେ ଯାହାର କୌଣସି ପ୍ରତିକାର ନାହିଁ। କେବଳ ପ୍ରତିଷେଧକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ହିଁ ଆମକୁ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିପାରିବ। ନିଜକୁ ଏବଂ ନିଜ ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ଏହି ମହାମାରୀ ଠାରୁ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିବା ପାଇଁ ଆମକୁ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସ୍ତରରେ ପ୍ରତିବଦ୍ଧ ଓ ପାରିବାରିକ ସ୍ତରରେ ଦାୟିତ୍ବ ସମ୍ପନ୍ନ ହେବାକୁ ପଡ଼ିବ। କୋରୋନାକୁ ନେଇ ମିଥ୍ୟା ପ୍ରଚାର ଓ ଭୁଲ୍‌ ତଥ୍ୟଠାରୁ ଦୂରେଇ ରହିବାକୁ ପଡ଼ିବ। ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ପକ୍ଷରୁ କୋରୋନା ଭୂତାଣୁ ମୁକାବିଲା ନେଇ ବିଭିନ୍ନ ପରାମର୍ଶ ଓ ନିର୍ଦେଶନାମା ଜାରି କରାଯିବା ପରେ ରାଜ୍ୟ ଓ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ମଧ୍ୟ ସଚେତନତା ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ପରାମର୍ଶ ଏବଂ ନିର୍ଦେଶନାମା ଜାରି କରିଛନ୍ତି। ଏହାକୁ ମାନି ଚଳିଲେ ଆମେ କୋରୋନା କୁ ନା ବୋଲି କହିପାରିବା।

ଆପଣାନ୍ତୁ ୮ଟି ଉପାୟ, ପାଖ ମାଡ଼ିବନି କୋରୋନା

ଦେଶରେ କୋରୋନା ଭୂତାଣୁର ବ୍ୟାପକତା ବଢ଼ିଚାଲିଥିବାରୁ ବୁଧବାର ସୁଦ୍ଧା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୪୭ରେ ପହଞ୍ଚିସାରିଛି। ସମଗ୍ର ବିଶ୍ବରେ ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୭ ହଜାର ୯୫୬ରେ ପହଞ୍ଚିଥିବା ବେଳେ ଚୀନ୍‌ରେ କେବଳ ୩ ହଜାର ୨୩୭ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ଏହାଛଡ଼ା ଇଟାଲୀରେ ୨ ହଜାର ୫୦୩ ଜଣ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଥିବା ବେଳେ ୩୦ ହଜାର ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି। ସମଗ୍ର ବିଶ୍ବରେ ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ମଧ୍ୟ ଦେଢ଼ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ହୋଇସାରିଛି। ଏହାକୁ ରୋକିବା ଭାରତ ସରକାର ଓ ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଯାବତୀୟ ଉପାୟ ଓ ସତର୍କତାମୂଳକ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରିଚାଲିଥିଲେ ହେଁ ଏହି ଭୂତାଣୁ ତା’ର କାୟା ବଢ଼ାଇଚାଲିଛି। ଏପରି ସ୍ଥିତିରେ କେବଳ ସତର୍କ ରହିଲେ ହିଁ କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ନିଜକୁ ଏହି ଘାତକ ଭୂତାଣୁଠାରୁ ନିଜକୁ ବଞ୍ଚାଇପାରିବ। ବିଶେଷକରି ନିମ୍ନରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ୮ଟି ଉପାୟ ଅବଲମ୍ବନ କଲେ, ଏହି ଘାତକ ଭୂତାଣୁକୁ ମାତ୍‌ ଦିଆଯାଇପାରିବ।



ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ