ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପ୍ରସଙ୍ଗ

ପାରିକର: ପ୍ରତିଭା ଓ ପରାକାଷ୍ଠାର ପ୍ରତିବିମ୍ବ

ପାଣାଜୀ: ରବିବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଗୋଆ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା ପୂର୍ବତନ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ମନୋହର ପାରିକରଙ୍କର ଦେହାନ୍ତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହି ବିଜେପି ନେତା ଜଣଙ୍କୁ ମୃତ୍ୟୁ ବେଳକୁ ମାତ୍ର ୬୩ ବର୍ଷ ବୟସ ହୋଇଥିଲା। ପାନ୍‌କ୍ରିଆଟିକ୍ କ୍ୟାନ୍‌ସର୍‌ରେ ପୀଡ଼ିତ ଥିବା ପାରିକର ବିଦେଶରେ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ହୋଇ ଫେରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ କ୍ରମଶଃ ତାଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟାବସ୍ଥାରେ ଅବନତି ଘଟିଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଏସବୁ ସତ୍ତ୍ବେ ସେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଦାୟିତ୍ବ ତୁଲାଇବାରେ ବେଶ୍‌ ସକ୍ରିୟ ରହିଥିଲେ। ଏପରିକି ନାକରେ ପାଇପ୍‌ ଲାଗିଥିବା ବେଳେ ସେ ଏକ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟର ତଦାରଖ କରୁଥିବା ଫଟୋ ସୋସାଲ୍‌ ମିଡିଆରେ ଭାଇରାଲ୍‌ ହୋଇଥିଲା। ତେଣୁ ସେ ତାଙ୍କ ଦାୟିତ୍ବ ପ୍ରତି ବେଶ୍‌ ସଚେତନ ଓ ନିଷ୍ଠାବାନ ଥିଲେ ବୋଲି ପାରିକର ପ୍ରମାଣିତ କରିପାରିଥିଲେ। ସରଳ, ଭଦ୍ର ଓ ଅମାୟିକ ପାରିକର ତାଙ୍କ କର୍ତ୍ତବ୍ୟପରାୟଣ, ଦାୟିତ୍ବବାନ ଓ ଦୂରଦୃଷ୍ଟିସମ୍ପନ୍ନ ସ୍ବଭାବ ଲାଗି ଦଳମତ ନିର୍ବିଶେଷରେ ସାରା ଦେଶରେ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପରିଚିତି ହାସଲ କରିଥିଲେ। ସଭିଁଏ ତାଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ବ ପ୍ରତି ଆକର୍ଷିତ ହେଉଥିଲେ।

ନବୀନଙ୍କ ଚାଷୀ ତୁଷ୍ଟିକରଣ ପ୍ରହସନ

ଓଡ଼ିଶା ଚାଷୀଙ୍କ ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କର ଯଦି ପ୍ରକୃତ ଦରଦ ଥାଆନ୍ତା କିମ୍ବା ରାଜ୍ୟର କୃଷକମାନଙ୍କୁ ସ୍ବାବଲମ୍ବୀ ଓ ଆର୍ଥିକ ଭାବେ ସଶକ୍ତ କରାଇବା ପାଇଁ ପ୍ରକୃତ ହୃଦୟ ଥାଆନ୍ତା, ତେବେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କାଳିଆ ଯୋଜନାର ସମସ୍ତ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ତାଲିକାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ନିକଟକୁ ପଠାଇ ପିଏମ୍‌ କିଷାନ ନିଧି ଯୋଜନାରେ ଅନ୍ତତଃ ୪୫ ଲକ୍ଷ ଚାଷୀଙ୍କୁ ମାସିକ ୫୦ ଟଙ୍କା ଲେଖାଏଁ ଅତିରିକ୍ତ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ରାଶି ଯୋଗାଇବାରେ ସହାୟକ ହୋଇପାରି ଥାଆନ୍ତେ। କିନ୍ତୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ତାହା କଲେନି। ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ କାଳିଆ ଯୋଜନାର ଅଳ୍ପ କେତେକ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ତାଲିକା ପଠାଇ ଦେଇ ବେଶୀ ଭାଗଚାଷୀଙ୍କୁ କେନ୍ଦ୍ର ସହାୟତା ପାଇବାରୁ ବଞ୍ଚିତ କରାଇଲେ। ଆଉ ବୁଲି ବୁଲି କହିଲେ କାଳିଆ ଭଲ, ପିଏମ୍‌ କିଷାନ ନିଧି ଭଲ ନୁହେଁ।

କାହିଁକି ହାରିଥିଲା ମନମୋହନ ସରକାର!

୨୦୧୪ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ଧ୍ବସ୍ତ ହୋଇଥିଲା କଂଗ୍ରେସ ଦୁର୍ଗ। ମନମୋହନ ସିଂ ସରକାରର ଘଟିଥିଲା ଦୁର୍ଗପତନ। ଶୋଚନୀୟ ଭାବେ କଂଗ୍ରେସର ପରାଜୟ ତା’ର ରାଜନୈତିକ ସ୍ଥିତିକୁ ଦୋହଲାଇ ଦେଇଥିଲା। ଆଗାମୀ ୨୦୧୯ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ କଂଗ୍ରେସ ସେଇ ପରାଜୟର ପ୍ରତିଶୋଧ ନେବା ପାଇଁ ଅଣ୍ଟା ଭିଡ଼ିଛି। ବିରୋଧୀମାନଙ୍କୁ ଏକାଠି କରି ମହାମେଣ୍ଟର ମନ୍ତ୍ର ଫୁଙ୍କିଛି। ଏତେସବୁ ପ୍ରୟାସ ପରେ ବି ଦେଶବାସୀଙ୍କ ନିକଟରେ କଂଗ୍ରେସର ସେହି ନିଷ୍ପ୍ରଭ ଛବି ଜଳଜଳ ହୋଇ ଦିଶୁଛି। ଲୋକେ ଏବେ ବି କଂଗ୍ରେସ ଅମଳର କଳାଦିନ ଗୁଡ଼ିକୁ ଭୁଲିପାରୁ ନାହାନ୍ତି। ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନକୁ ଆଉ ମାସେ ଥିବା ବେଳେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କ’ଣ ଥିଲା ମନମୋହନ ସିଂ ସରକାରଙ୍କ ଦୁର୍ବଳତା। କାହିଁକି ତାସ ଘର ପରି ଭୁଶୁଡ଼ି ପଡ଼ିଲା ଏତେ ବିଶାଳ କଂଗ୍ରେସର ରାଜନୈତିକ ସାମ୍ରାଜ୍ୟ।

ନଂ ୧ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସ୍ମାର୍ଟସିଟି ସ୍ବଚ୍ଛତାରେ ୨୮୮

ଦେଶରେ ନଂ ୧ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ବୋଲାଉଥିବା ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କୁ ଲାଗିଛି ଶକ୍ତ ଝଟ୍‌କା। ପୂର୍ବରୁ ହୋଇଥିବା କେତେକ ପ୍ରାୟୋଜିତ ସର୍ଭେରେ ତାଙ୍କ ସ୍ମାର୍ଟସିଟି ଭୁବନେଶ୍ବରକୁ ଶୀର୍ଷରେ ରଖାଯାଇଥିବା ବେଳେ ଏବେ ସ୍ବଚ୍ଛତାରେ ଏହା ତଳକୁ ଖସିବାରେ ଲାଗିଛି। କଥା ନୁହେଁ, ବରଂ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ ବଳରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନଙ୍କୁ ନମ୍ବର ୱାନ ଦର୍ଶାଯାଇ ରାଜଧାନୀ ଭୁବନେଶ୍ବରର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଲାଗିଛି ଫ୍ଲେକ୍ସ ଓ ଫଳକ। ହେଲେ ଭୁବନେଶ୍ବରର ଚମକ କିନ୍ତୁ ଫିକା ପଡ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି। ପୁରୁଷ ହକି ବିଶ୍ବକପ ଆୟୋଜନ ବେଳେ ରଙ୍ଗରେ ସଜେଇ ହୋଇଥିବା ଭୁବନେଶ୍ବର କପାଳରେ ଏବେ ଲାଗିଛି ଲଜ୍ଜାର ଟୀକା। ସହରାଞ୍ଚଳ ବିକାଶ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ହୋଇଥିବା ସ୍ବଚ୍ଛ ସର୍ବେକ୍ଷଣରେ ୨୪୩ ତମ ସ୍ଥାନରୁ ଖସି ଆସିଛି ଭୁବନେଶ୍ବର। ଭୁବନେଶ୍ବରକୁ ୨୮୮ ତମ ରାଙ୍କ ମିଳିଛି। ରାଜ୍ୟରେ ପରିମଳ ପରିଚ୍ଛନ୍ନତା ଦୃଷ୍ଟିରୁ ସର୍ବାଧିକ ଅର୍ଥ ଖର୍ଚ୍ଚ କରୁଥିବା ଭୁବନେଶ୍ବରକୁ ସଫାସୁତୁରାରେ ଟପି ଯାଇଛି ରେଶମ ସହର ବ୍ରହ୍ମପୁର। ପରିମଳ ବ୍ୟବସ୍ଥାର ଉନ୍ନତି ପାଇଁ ବିଏମ୍‌ସି ୭୦ କୋଟି ଖର୍ଚ୍ଚ କରୁଥିବା ବେଳେ ସେଭଳି କିଛି ସ୍ଥିତିର ସୁଧାର ଅଣାଯାଇ ପାରିନି। ବ୍ରହ୍ମପୁର ୧୨୬ତମ ସ୍ଥାନରେ ଥିବା ବେଳେ ଭୁବନେଶ୍ବର ୨୮୮ତମ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି।

ମୋଦିଙ୍କ ସଂକଳ୍ପ: ବିକଶିତ ହେବ ଓଡ଼ିଶା

ୟୁପିଏ ସରକାର ଥିବାବେଳେ ବିଜେଡି ସବୁକଥାରେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଅବହେଳାକୁ ନେଇ ଜୋର୍‌ଦାର ହମଲା କରୁଥିଲା। ମନମୋହନ ସିଂହ ସରକାରଙ୍କ ନୀରବତା ବିଜେଡି ଅଭିଯୋଗକୁ ବଳିଷ୍ଠ କରାଉଥିଲା। ଲୋକେ ନବୀନଙ୍କ ବାହାଦୁରୀକୁ ସାବାସୀ ଦେବା ସହ ୟୁପିଏ ସରକାରକୁ ତୀବ୍ର ସମାଲୋଚନା କରୁଥିଲେ। ଏହାର ଲାଭ ବିଜେଡି ହାସଲ କରିବାକୁ ଲାଗିଲା। ଏପରିକି କେନ୍ଦ୍ରରେ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ସରକାର ଆସିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ନବୀନଙ୍କ ନେତୃତ୍ଵାଧୀନ ବିଜେଡି ସରକାର କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଅବହେଳାକୁ ନେଇ କଥା କଥାକେ ସଡ଼କ ଉପରକୁ ଆସୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ତେବେ ମୋଦି ସରକାରଙ୍କ ମନ୍ତ୍ରୀ ଓ କର୍ମକର୍ତ୍ତାଙ୍କୁ ଧନ୍ୟଵାଦ ଯେ ସେମାନେ ବାରମ୍ବାର ଲୋକଙ୍କ ନିକଟରେ ସୂଚନା ପହଞ୍ଚାଇ ଲୋକଙ୍କ ଭ୍ରମ ଦୂର କରିବା ପରେ ଯାଇ ବିଜେଡି ପଛଘୁଞ୍ଚା ଦେବାକୁ ଲାଗିଲା। ତେବେ ଯାଇ ଜଣାପଡିଲା ଯେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଓଡ଼ିଶାକୁ ଅବହେଳା ନୁହେଁ ବରଂ ବିକାଶ ପାଇଁ ସହଯୋଗର ହାତ ବଢ଼ାଇଛନ୍ତି।

ଏଥର ଭାରତର ବଡ଼ ପ୍ରହାର: ୨୧ ମିନିଟରେ ପିଓକେରେ

ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା ପକ୍ଷରୁ ଫେବ୍ରୁଆରୀ ୨୬ ତାରିଖ ଭୋର୍‌ ୩ଟା ୩୦ ମିନିଟ ସମୟରେ ଏଲ୍‌ଓସି ଅତିକ୍ରମ କରି ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ କଡ଼ା କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନିଆଯାଇଛି। ପୁଲୱାମା ଆକ୍ରମଣ ଘଟଣାର ୧୨ ଦିନ ପରେ ଭାରତ ପାକିସ୍ତାନୀ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଶିବିରକୁ ଏୟାର ଷ୍ଟ୍ରାଇକ କରି ପ୍ରତିଶୋଧ ନେଇଛି। ପାକ୍‌ ଅଧିକୃତ କଶ୍ମୀରରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଂଗଠନ ଜୈଶ୍‌-ଏ-ମହମ୍ମଦର ୪-୫ଟି ତାଲିମ ଶିବିର ଏହାଦ୍ବାରା ଧ୍ବସ୍ତବିଧ୍ବସ୍ତ ହୋଇଯାଇଛି। ବାଲାକୋଟ, ଚାକୋଠି ଓ ମୁଜାଫରାବାଦରେ ଥିବା ଆତଙ୍କବାଦୀ ଶିବିର ସମେତ ଜୈଶ୍‌ର ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କକ୍ଷ ମଧ୍ୟ ମାଟିରେ ମିଶିଛି। ୧୨ଟି ମିରାଜ-୨୦୦୦ ବିମାନରୁ ୧୦୦୦ କେଜି ଓଜନର ବୋମା ବର୍ଷଣ କରି ଭାରତ ଆତଙ୍କବାଦୀମାନଙ୍କୁ କଡ଼ା ଜବାବ ଦେଇଛି। ମୋଟ ୨୧ ମିନିଟର ଏହି ଆକ୍ରମଣକୁ ଉଭୟ ଭାରତ ଓ ପାକିସ୍ତାନ ସ୍ବୀକାର କରିଛନ୍ତି।

କିଭଳି ଥିଲା ବିଚ୍ଛିନ୍ନତାବାଦୀଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ସୁବିଧା

ପୁଲ୍‌ୱାମା ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ ପରେ ସାରା ଦେଶରେ ଜନତାଙ୍କ କ୍ରୋଧ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। କଶ୍ମୀରରୁ କନ୍ୟାକୁମାରୀ ଯାଏ କୋହ ଆଉ ଲୁହରେ ଦେଶବାସୀ ଶହୀଦଙ୍କୁ ଭାବପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଶ୍ରୁଳ ବିଦାୟ ଦେଇଥିବା ବେଳେ ସରକାର ମଧ୍ୟ ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରୁଛନ୍ତି। ପାକିସ୍ତାନ ଠାରୁ ମୋଷ୍ଟ୍‌ ଫେଭର୍‌ଡ ନେସନ୍‌ ମାନ୍ୟତା ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରି ନିଆଯିବା ପରେ କାଶ୍ମୀରର ୬ ବିଚ୍ଛିନ୍ନତାବାଦୀ ନେତାଙ୍କୁ ବିଗତ ୨୮ ବର୍ଷ ଧରି ଦିଆଯାଇ ଆସୁଥିବା ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ଭାରତ ସରକାର ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିଛନ୍ତି। କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂଙ୍କ ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀର ଗସ୍ତର ଦୁଇଦିନ ପରେ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଛି। ଏହି ବିଚ୍ଛିନ୍ନତାବାଦୀ ନେତାମାନେ ଦଶନ୍ଧି ବ୍ୟାପୀ କେବଳ ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥାର ସୁଯୋଗ ପାଇ ନ ଥିଲେ ବରଂ ହୋଟେଲ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଗାଡ଼ିର ଡିଜେଲ୍‌ ଖର୍ଚ୍ଚ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସବୁକିଛି ସୁବିଧା ସରକାରଙ୍କଠାରୁ ପାଇ ଆସୁଥିଲେ। ଏହି ବିଚ୍ଛିନ୍ନତାବାଦୀ ନେତାମାନଙ୍କୁ କେନ୍ଦ୍ର ଏବଂ ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀର ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ପ୍ରକାର ସୁବିଧା ଉପଲବ୍ଧ କରାଯାଇଛି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଏହି ବିଚ୍ଛିନ୍ନତାବାଦୀ ନେତାମାନେ ଦାମୀ ଗାଡ଼ିରେ ବୁଲିବା ସାଙ୍ଗକୁ ପଞ୍ଚତାରକା ହୋଟେଲ୍‌ ଭଳି ସୁବିଧା ଥିବା ହସ୍ପିଟାଲରେ ଚିକିତ୍ସା କରାଉଥିଲେ। ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସରକାର ଏହି ବିଚ୍ଛିନ୍ନତାବାଦୀ ନେତାମାନଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ କେତେ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରୁଥିଲେ ଏବଂ କେଉଁ ପ୍ରକାର ସୁବିଧା ସୁଯୋଗ ଦେଉଥିଲେ।



ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ


କରେନ୍ସି କନଭର୍ଟର

ନୋବେଲ ଡିନର୍
ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର ଭଳି ନୋବେଲ ଡିନରର ମର୍ଯ୍ୟାଦା ଅତି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ ପରେ ପ୍ରତି ବର୍ଷ ଡିସେମ୍ବର ୧୦ ତାରିଖରେ ଷ୍ଟକହୋମ୍ ସିଟିର ବ୍ଳୁ ହଲ୍‌ରେ ଏହି ରାତ୍ରିଭୋଜନର ଆୟୋଜନ କରାଯାଏ। ଏଥିରେ ସ୍ବିଡେନର ରାଜ ପରିବାର, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ, ପଦସ୍ଥ ସରକାରୀ ବ୍ୟକ୍ତି, ନୋବେଲ ବିଜେତା ଏବଂ ଅତିଥି ଉପସ୍ଥିତ ରହନ୍ତି। ପ୍ରତ୍ୟେକ ନୋବେଲ ବିଜେତା ଏଠାକୁ ୧୬ ଜଣ ଅତିଥିଙ୍କୁ ସାଥିରେ ଆଣି ପାରିବେ। ଏହି ଭୋଜନର ସମୟ ସୀମା ୪ ଘଣ୍ଟା। ଏଥିରେ ନୋବେଲ ବିଜେତାମାନେ ସଂକ୍ଷିପ୍ତ ବକ୍ତବ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତି। ଚାରି ଦିନ ଆଗରୁ ୪୦ ଜଣ ରୋଷେୟା ୨୦୦ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସହାୟତାରେ ଭୋଜନ ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ଲାଗିଯାଆନ୍ତି। ୬୦ଟି ଟେବୁଲରେ ଥିବା ୭୦୦୦ ଥାଳି, ୫୦୦୦ ଗ୍ଳାସ୍ ଏବଂ ୧୦,୦୦୦ ରୁପା ବାସନରେ ଖାଦ୍ୟ ପରଷା ଯାଏ। ଏହି ଡିନରର ମୂଲ୍ୟ ୪ କୋଟି ଟଙ୍କା। ୧୯୭୯ ମସିହାର ନୋବେଲ ଶାନ୍ତି ବିଜେତା ମଦର ଟେରେସାଙ୍କ ଅନୁରୋଧ କ୍ରମେ ସେହି ବର୍ଷ ଏହି ଭୋଜନ ବାତିଲ୍‌ କରାଯାଇ ସେହି ଅର୍ଥ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା।

ଜନମତ

ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଭକ୍ତଙ୍କ ଦର୍ଶନକୁ ଶୃଙ୍ଖଳିତ ଓ ବ୍ୟବସ୍ଥିତ କରିବା ନିମନ୍ତେ ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦେଶ କ୍ରମେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଧାଡ଼ି ଦର୍ଶନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ସହ ଆପଣ ଏକମତ ତ ?