ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପ୍ରସଙ୍ଗ

ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ଫେରିବା ବାଟକୁ ଅନାଇ ରହିଛି କର୍ମସ୍ଥଳୀ

୨୪ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୦ରେ ଦିଲ୍ଲୀର ଆନନ୍ଦ ବିହାର ବସଷ୍ଟାଣ୍ଡରେ ଗାଁକୁ ଫେରିବା ପାଇଁ ଏକାଠି ହୋଇଥିବା ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କ ବ୍ୟାକୁଳତାର ଚିତ୍ର ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥିଲା। ଲକଡାଉନ ଘୋଷଣା ହେବା ମାତ୍ରେ ଲୋକେ ନିଜ ନିଜ ଘରକୁ ଫେରିବା ପାଇଁ ବସଷ୍ଟାଣ୍ଡ ଆଡ଼କୁ ମାଡ଼ିଆସିଲେ। ପୁଣିଥରେ ଲକଡାଉନ ସମୟରେ ଜନତାଙ୍କ ଭୀଷଣ ଭିଡ଼ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଲା ଏପ୍ରିଲ ୧୪ ବାନ୍ଦ୍ରା ରେଳଷ୍ଟେସନରେ। ଲକଡାଉନ ସରିଲା ପରେ ଟ୍ରେନ ଚାଲିବ ବୋଲି ଆଶା କରି ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକମାନେ ହଜାର ହଜାର ସଂଖ୍ୟାରେ ଷ୍ଟେସନରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ। ତ୍‌ତୀୟ ଥର ପାଇଁ ମେ ୧ରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଶ୍ରମିକ ଟ୍ରେନ ଚଳାଇବାର ଘୋଷଣା କରିବା ପରେ ପ୍ରଥମ ଟ୍ରେନ ତେଲେଙ୍ଗାନା-ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡ ଧରିବା ପାଇଁ ଶହ ଶହ ଶ୍ରମିକ ରେଳଷ୍ଟେସନ ବାହାରେ ଜମା ହୋଇଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ମାର୍ଚ୍ଚ-ଏପ୍ରିଲ ଏବଂ ମେ ମାସର ଏହି ତିନୋଟି ଘଟଣା ଗୋଟିଏ କଥା ହିଁ ସୂଚାଇଥିଲା। ଯାହା ଥିଲା ଘରକୁ ଫେରିବା ପାଇଁ ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କ ବ୍ୟାକୁଳତା। ବ୍ୟାକୁଳତା ବି ସ୍ବାଭାବିକ। ରୋଗର ଆଶଙ୍କା ଓ ଭୋକର ଜ୍ବାଳା ସେମାନଙ୍କ ଧୈର୍ଯ୍ୟର ବନ୍ଧ ଭାଙ୍ଗୁଥିଲା। କିଏ ଟ୍ରକଡାଲାରେ ତ କିଏ ସଡ଼କ, ରେଳ ଲାଇନ ଉପରେ ପାଦରେ ଚାଲି ଚାଲି କିଏ ଜନପଥରେ ଦେଶୀ ଡଙ୍ଗାରେ ତ କିଏ ସାଇକେଲରେ କିଏ ପୁଣି ଶଗଡ଼ରେ ନିଜେ ବଳଦ ସାଜି ପିତା ଓ ପତ୍ନୀଙ୍କୁ ବସାଇ ଟାଣି ଟାଣି ଘରକୁ ଫେରିଲେ। ଜଣାପଡ଼ିଲା କାମ ଅନ୍ବେଷଣରେ ଦେଶର ୮ କୋଟି ଶ୍ରମିକ ପ୍ରବାସରେ ରହନ୍ତି। ୮ କୋଟି ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ବଡ଼ ଭାଗ ପ୍ରବାସୀ ନିଜ ନିଜ ରାଜ୍ୟକୁ ଫେରିଲେ। ଏବେ ଆଗାମୀ ଦୁଇମାସ ଯାଏ ଏମାନଙ୍କୁ ଖାଦ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ଦିଆଯିବା ପାଇଁ ୩୫୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଘୋଷଣା ହୋଇଛି।

କର୍ମସ୍ଥଳୀରେ ପହଞ୍ଚାଇବାକୁ ରେଳବାଇର ପଦକ୍ଷେପ: ଆଜିଠୁ ଗଡ଼ିବ ୨୦୦ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଟ୍ରେନ

ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟରୁ ନିଜ କର୍ମସ୍ଥଳୀକୁ ଯିବା ପାଇଁ ଚାହୁଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ଗନ୍ତବ୍ୟସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ରେଳବାଇ ଜୁନ ୧ ତାରିଖ ଠାରୁ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ରେଳଗାଡ଼ି ଗୁଡ଼ିକର ଚଳାଚଳ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଯାଉଛି। ଏହି ଟ୍ରେନ ପୂର୍ବରୁ ଚାଲୁଥିବା ଶ୍ରମିକ ଏବଂ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଟ୍ରେନ ଠାରୁ ଅଲଗା। ମେ ୩୧ ତାରିଖ ରବିବାର ଠାରୁ ଲକଡାଉନ-୪ ସରୁଛି। ଏହାର ପରବର୍ତ୍ତୀ ଦିନ ଅର୍ଥାତ ୧ ଜୁନ ଠାରୁ ଏହି ୨୦୦ ଟ୍ରେନ ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ନେଇ ଧାରଣା ଉପରେ ଦୌଡ଼ିବ। ଏଗୁଡ଼ିକରେ ଯାତ୍ରା କରିବା ପାଇଁ ଗତ ମେ ୨୨ ତାରିଖ ଠାରୁ ଟିକେଟ ବୁକିଂ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି। ନିକଟରେ ରେଳବାଇ ଘୋଷଣା କରିଛି ଯେ ଏସବୁ ଟ୍ରେନରେ ଯାତ୍ରା କରିବାକୁ ହେଲେ ଯାତ୍ରୀମାନେ ୧୨୦ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ସିଟ ବୁକିଂ କରିପାରିବେ।

ମୋଦି ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ ଦେଲେ ସ୍ବପ୍ନ ଡେଣା ମେଲାଇ ଉଡ଼ିବାର ଶ୍ରେୟ

ଗରିବଙ୍କ ବ୍ୟାଙ୍କ ଜମାଖାତା ଖୋଲିବା ପ୍ରସଙ୍ଗ ହେଉ କି ମାଗଣାରେ ରନ୍ଧନ ଗ୍ୟାସ ଯୋଗାଣ ବ୍ୟବସ୍ଥା, ମାଗଣାରେ ଶୌଚାଳୟ ନିର୍ମାଣ ହେଉ କିମ୍ବା ମାଗଣା ବିଜୁଳି ପ୍ରସଙ୍ଗ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ନେତ୍‌ତ୍ବାଧୀନ ବିଜେପି ସରକାରର ପ୍ରଥମ ପାଳିର ବଡ଼ ବଡ଼ ସ୍ବପ୍ନକୁ ଦ୍ବିତୀୟ ପାଳିରେ ଉଡ଼ାଣର ରୂପ ଦେଇଛନ୍ତି। ସର୍ଜିକାଲ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ, ଏୟାର ଷ୍ଟ୍ରାଇକ, ୱାନ ରାଙ୍କ ୱାନ ପେନସନ, ୱାନ ନେସନ ୱାନ ଟ୍ୟାକ୍ସ ପ୍ରଚଳନ କରି ବିକାଶର ଯାତ୍ରାକୁ ଗତିଶୀଳ କରାଇଛନ୍ତି। ଅନୁଚ୍ଛେଦ ୩୭୦ ଉଚ୍ଛେଦ, ରାମମନ୍ଦିର, ତିନି ତଲାକ, ନାଗରିକତା ସଂଶୋଧନ ଆଇନ, ଚିଫ ଅଫ ଡିଫେନ୍ସ ପଦବୀ ପୂରଣ ଏବଂ ଚାଷୀ, ଉଠାଦୋକାନୀ, ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କୁ ୬୦ ବର୍ଷ ପରେ ମାସକୁ ୩ ହଜାର ଟଙ୍କାର ପେନସନ ଘୋଷଣା ଭଳି ନିଷ୍ପତ୍ତି ମୋଦି ସରକାରଙ୍କ ସବକା ସାଥ ସବକା ବିକାଶର ସଂକଳ୍ପବଦ୍ଧତାକୁ ଦୋହରାଇଛି ଏନଡିଏ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ବିତୀୟ ପାଳି। ପ୍ରଥମ ବର୍ଷ ପୂରଣ ଅବସରରେ ଶନିବାର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ ଏକ ଖୋଲା ଚିଠି ଜରିଆରେ ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ଜଣାଇଛନ୍ତି।

ପଙ୍ଗପାଳ ପ୍ରହାରରେ ଚାଷୀ ଘାଇଲା

ପ୍ରକ୍‌ତିର କୋପ ଥମିବାର ନାଁ ନେଉନାହିଁ। ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ ବିପତ୍ତିର ସାମ୍ନା କରୁଛି ଭାରତ। ପ୍ରାକ୍‌ତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟକୁ ମୁହାଁମୁହିଁ ହେଉଥିବା ଦେଶଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରେ ଆମ ଦେଶ ବି ସର୍ବାଧିକ କ୍ଷତି ସହୁଛି। ଏ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏସିଆର ଦେଶ ଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତ ଶୀର୍ଷରେ। ଏହା ଦୁଃଖଦ ଆଉ ଚିନ୍ତାଜନକ। କୋରୋନା ଭଳି ବିଶ୍ବ ମହାମାରୀ ସମୟରେ ପଙ୍ଗପାଳ ମାନେ ଭାରତର ୫ଟି ରାଜ୍ୟରେ ଚାଷୀଙ୍କ ଆର୍ଥିକ ମେରୁଦଣ୍ଡକୁ ବଙ୍କା କରିଦେଇଛନ୍ତି। ଏହି ପଙ୍ଗପାଳ ଦଳ ଉତ୍ତପ୍ତ ପ୍‌ଥିବୀ ଉପରେ ତିଷ୍ଠି ରହିଥିବା ଫସଲକୁ ଚାଟି ସାରିଲେଣି। ଦେଶର ଅଧିକାଂଶ କ୍ଷେତରୁ ଗହମ କଟାହୋଇ ସାରିଛି। ଅନ୍ୟଥା ଏହା ବି ସେମାନଙ୍କ ମୁହଁରେ ଯାଇଥାନ୍ତା। ଯେଉଁମାନେ ଫଳଚାଷରୁ ବେଶ ଦୁଇ ପଇସା ରୋଜଗାର କରିବେ ବୋଲି ଆଶା ବାନ୍ଧିଥିଲେ, ସେମାନେ ଏବେ ଘୋର ଦୁର୍ଦ୍ଦିନରେ। ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର କମଳା ଚାଷୀମାନଙ୍କ ଦୁଃଖ କଥା କହିଲେ ନ ସରେ। ବିଦର୍ଭରେ ୧୧ ଜିଲାରେ ଆଲର୍ଟ ଜାରି କରିଛି ପ୍ରଶାସନ। ପଞ୍ଜାବ, ରାଜସ୍ଥାନ, ମହାରାଷ୍ଟ୍ର, ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦେଶ, ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶ, ଛତିଶଗଡ଼ ଏବଂ ଆମ ରାଜ୍ୟ ଓଡ଼ିଶାରେ କ୍‌ଷି ବିଭାଗ ଜରୁରୀ ବୈଠକର ଆୟୋଜନ କରିବା ସହ ଚାଷୀମାନଙ୍କୁ ସତର୍କ କରାଇଛି। ପ୍ରଭାବିତ ରାଜ୍ୟଗୁଡ଼ିକରେ ଆଖୁ, ଆମ୍ବ, ସୋରିଷ, ଧନିଆ, ଜିରା, ଆଳୁ ଭଳି ଫସଲକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିଛନ୍ତି ପଙ୍ଗପାଳ ଦଳ। କୁହାଯାଉଛି ଯେ ଚାଷକ୍ଷେତ ଉପରେ ପଙ୍ଗପାଳଙ୍କ ଏଭଳି ଆକ୍ରମଣ ଦୁଇ ଦଶନ୍ଧି ପରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି।

ଓଡ଼ିଶାକୁ ବେଡ଼ି ଉପରେ କୋରଡ଼ା ମାଡ଼: କୋରୋନା ସାଙ୍ଗକୁ ଏଡସ ଆଶଙ୍କା!

ଆଗାମୀ ୨୦୩୦ ସୁଦ୍ଧା ରାଜ୍ୟକୁ ଏଚଆଇଭି ଏଡସ ମୁକ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ଓଡ଼ିଶା ଯେଉଁ ଟାର୍ଗେଟ ରଖିଥିଲା, ସେଥିରେ ଏବେ କୋରୋନା ପାଣି ପୂରାଇ ଦେଇଛି। ରାଜ୍ୟରେ ଏବେ ୫୦ ହଜାର ଏଚଆଇଭି ପଜିଟିଭ ଥିବାବେଳେ କୋରୋନା ଭୂତାଣୁ ସଂକ୍ରମଣ ଭୟରେ ଦେଶବ୍ୟାପୀ ଲକଡାଉନ କାରଣରୁ ରାଜ୍ୟକୁ ଅଢ଼େଇ ଲକ୍ଷ ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକ ଫେରିଆସିଛନ୍ତି। ରାଜ୍ୟକୁ ସମୁଦାୟ ୧୨ରୁ ୧୫ ଲକ୍ଷ ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକ ଫେରିବାର ସମ୍ଭାବନା ଥିବାରୁ ସେମାନଙ୍କର ଯଦି ଏଚଆଇଭି ପରୀକ୍ଷଣ କରା ନ ଯାଏ, ତେବେ ଭବିଷ୍ୟତରେ ଓଡ଼ିଶାରେ ଏଚଆଇଭି ପୀଡ଼ିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବଢ଼ିପାରେ ବୋଲି ଆଶଙ୍କା ପ୍ରକଟ କରିଛି ଓଡ଼ିଶା ରାଜ୍ୟ ଏଡସ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ସମିତି। ପୁଣି ଗାଁ ଗହଳରେ ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ଏଭଳି ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ତାଲିମପ୍ରାପ୍ତ ସ୍ବେଚ୍ଛାସେବୀଙ୍କ ଅଭାବ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ବାଧକ ହୋଇ ଠିଆହୋଇଛି।

ଯାତନା ଦେଉଛି ଯାତାୟାତ: ଭିଟାମାଟି ମୁହାଁ ଯାତ୍ରୀ କଲବଲ

ଦେଶରେ ଏକ ପ୍ରକାର ଠପ ହୋଇପଡ଼ିଛି ଯାତାୟାତ ବ୍ୟବସ୍ଥା। ଅଧିକାଂଶ ଯାତ୍ରା ଏବେ ରଦ୍ଦ। ଏହା ସ୍ବାଭାବିକ। କିନ୍ତୁ କାହାର ଜରୁରୀ ଧାର୍ଯ୍ୟ ଯାତ୍ରା ଶେଷ ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ରଦ୍ଦ ହେବା ବା ବାତିଲ ହେବା ନିନ୍ଦନୀୟ ନୁହେଁ, ବରଂ ଦୁଃଖଦ ମଧ୍ୟ। ମେ ୨୫ ତାରିଖରେ ଦେଶରେ ବିଶେଷ ବିମାନ ସେବାର ପୁନଃ ଆରମ୍ଭ ହେଲା। ପ୍ରଥମ ଦିନ ହିଁ ୮୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ବ ଫ୍ଲାଇଟ ରଦ୍ଦ ହେବା ଫଳରେ ଶହ ଶହ ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ପୁଣିଥରେ ଦୁର୍ଦ୍ଦଶା ଭିତରକୁ ଠେଲି ଦେଲା। ଏବେ ବିମାନବନ୍ଦରରେ ପହଞ୍ଚିବା ଭାରି କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ ହୋଇଛି। ସହର ଠାରୁ ଦୂରରେ ଥିବା ବିମାନବନ୍ଦରରେ ପହଞ୍ଚିବା କେବଳ ବ୍ୟୟବହୁଳ ନୁହେଁ, ଅପରନ୍ତୁ ଗାଡ଼ିଟିଏ ଯୋଗାଡ଼ କରି ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ସମୟର ବହୁ ପୂର୍ବରୁ ପହଞ୍ଚିବାର ଶ୍ରମ ମଧ୍ୟ ସ୍ବୀକାର କରିବାକୁ ପଡ଼ୁଛି। ଦୁଇ ତିନିଗୁଣା ଅଧିକ ଖର୍ଚ୍ଚ କରି ଯେଉଁମାନେ ବିମାନବନ୍ଦରରେ ପହଞ୍ଚିଯାଇଥିଲେ, ସେମାନେ ବିମାନ ରଦ୍ଦ ହେବା ଶୁଣି ପ୍ରଶାସନର ବ୍ୟାପକ ବିଫଳତାକୁ ନେଇ ସମାଲୋଚନା କରୁଥିବା ଦେଖାଗଲା। ଏବେ କୋରୋନା ଭୂତାଣୁ ବିରୋଧରେ ସାରା ବିଶ୍ବ ସଂଘର୍ଷ ଜାରି ରଖିଛି। ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ଲକଡାଉନ ଓ ଶଟଡାଉନ ଭଳି କୌଶଳ ଆପଣାଯାଉଥିବାରୁ ସାରା ଦେଶରେ ପରିବହନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଧ୍ବସ୍ତ ହୋଇଯାଇଛି। ଅଧାବାଟରେ ଅଟକିଥିବା ତୀର୍ଥଯାତ୍ରୀ, ବିଦ୍ୟାର୍ଥୀ, ଶ୍ରମିକ, ପରିବ୍ରାଜକ, ପର୍ଯ୍ୟଟକ, ବିଭିନ୍ନ କାମରେ ନିଜ ବାସସ୍ଥାନରୁ ପରିବାରରୁ ଦୂରରେ ଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିବିଶେଷ ଯେ କୌଣସି ମୂଲ୍ୟ ଦେଇ ମଧ୍ୟ ନିଜ ଭିଟାମାଟିକୁ ଫେରିବା ପାଇଁ ଆପ୍ରାଣ ପ୍ରୟାସ ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି। ପାଦଚଲା ହେଉ ଅବା ବିମାନଯାତ୍ରା, ପ୍ରତ୍ୟେକ ସ୍ଥାନରେ ଲୋକେ ବିକଳ ସ୍ଥିତିର ସାମ୍ନା କରୁଛନ୍ତି। ପ୍ରଶାସନ ଏ ଦିଗରେ ନିଜର ଶିଥିଳ ମନୋଭାବ ଆରମ୍ଭରୁ ପୋଷଣ କରିଆସିଛି।

ଝଡ଼ ପରେ ତାତିର ମାଡ଼: ସିଝୁଛି ରାଜ୍ୟର ୧୦ ଜିଲା

ଚାଲିଯାଇଛି ସାମୁଦ୍ରିକ ଝଡ଼ ଅମ୍ପନ। ଗତବର୍ଷ ସାମୁଦ୍ରିକ ଝଡ଼ ଫନି ପରେ ପରେ ରାଜ୍ୟରେ ଯେଭଳି ଗ୍ରୀଷ୍ମ ପ୍ରବାହ ଜାରି ରହିଥିଲା, ଠିକ ଅନୁରୂପ ଭାବେ ଅମ୍ପନ ପରେ ପରେ ତାତିରେ ସିଝୁଛି ଓଡ଼ିଶା। ତତଲାଗଡ଼ର ଆଖ୍ୟା ପାଇଥିବା ଟିଟିଲାଗଡ଼ ତେଲ କଡ଼େଇ ପରି ଗରମ ହେଲାଣି। କ୍ରମାଗତ ଦୁଇଦିନ ହେଲା ୪୫ ଡିଗ୍ରୀ ଉପରେ ତାପମାତ୍ରା ରହିବା ପରେ ରବିବାର ଟିଟିଲାଗଡ଼ର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ତାପମାତ୍ରା ୪୫.୮ ଡିଗ୍ରୀ ରେକର୍ଡ କରାଯାଇଛି। ଟିଟିଲାଗଡ଼ ସମେତ ପଶ୍ଚିମ ଓଡ଼ିଶା ଓ ଦକ୍ଷିଣ ଓଡ଼ିଶାର ଅଧିକାଂଶ ସ୍ଥାନରେ ତାପମାତ୍ରା ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି। ତାପମାତ୍ରା ବ୍‌ଦ୍ଧିକୁ ଦେଖି ଆଗାମୀ ୪ ଦିନ ପାଇଁ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ହିଟୱେଭ ୱାର୍ଣ୍ଣିଂ ଜାରି କରାଯାଇଛି। ୧୦ଟି ଜିଲାରେ ଆଗାମୀ ୪ ଦିନ ପ୍ରବଳରୁ ଅତିପ୍ରବଳ ରୌଦ୍ରତାପ, ଗୁଳୁଗୁଳି ହେବାର ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିଛି ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ।

ପୁଣି ପ୍ରବାସୀ ହେବେ କି ଓଡ଼ିଆ ଶ୍ରମିକ?

ବିଶ୍ବ ମହାମାରୀ କୋରୋନା ପାଇଁ ଲକଡାଉନ ଘୋଷଣା ହେବା ପରେ ଦାନା ପାଇଁ ଦାଦନ ଯାଇଥିବା ଶ୍ରମିକଙ୍କ ଅସଲ ଦୁର୍ଦ୍ଦଶା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। କାର୍ଯ୍ୟସ୍ଥଳୀରେ କାମ ବନ୍ଦ ହେବାରେ ଜୀବିକାର ସଙ୍କଟ ସହିତ ରୋଗର ଭୟ ଘାରିଥିଲା। ଏଭଳି ସମୟରେ ସେମାନେ ନିଜ ଭିଟାମାଟି ଓ ଘରମୁହାଁ ହେବାକୁ ଆରମ୍ଭ କଲେ। ପ୍ରବାସରେ ଥିବା ନିଜ ରାଜ୍ୟର ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କୁ ଫେରାଇ ଆଣିବା ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟର ପ୍ରଶାସନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ କଲେ। ଓଡ଼ିଶା ସରକାର ମଧ୍ୟ ଏଥିପାଇଁ ବରିଷ୍ଠ ପ୍ରଶାସନିକ ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ନୋଡାଲ ଅଫିସର ଭାବେ ଦାୟିତ୍ବାର୍ପଣ କରିଥିଲେ। ଘରମୁହାଁ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ପାଇଁ ପଞ୍ଜୀକରଣ ଆରମ୍ଭ ହେଲା। ଏଥିରୁ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଲା ପ୍ରବାସରେ ଥିବା ରାଜ୍ୟର ଅସଲ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା। ଯାହାକୁ ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ସରକାର ଅସ୍ବୀକାର କରିଚାଲିଥିଲେ। ଶ୍ରମିକମାନେ ଫେରିବା ପରେ ଘର ଲୋକେ ଯେଉଁଭଳି ଆାଶ୍ବସ୍ତ ହୋଇଥିଲେ, ଏବେ ସେ ଖୁସି ମଉଳିଯିବାକୁ ବସିଛି। ଗାଁରେ କାମଧନ୍ଦା ନାହିଁ। କାମଧନ୍ଦା ଯେଉଁଠି ଅଛି, ସେଠାରେ ଦକ୍ଷତା ଅନୁଯାୟୀ ମଜୁରି ନାହିଁ। ସର୍ବାଧିକ ଲୋକଙ୍କ ସାମର୍ଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ କାମଧନ୍ଦା ଯୋଗାଣର ସୁବିଧା ନାହିଁ। ପୁଣି ପୂର୍ବ ରୋଜଗାରରୁ ଅଧାରୁ ଅଧିକ ଆୟ ହ୍ରାସ ପାଇଛି। ଆୟର ନିଶ୍ଚିତତା ଓ ସାମର୍ଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ କାମ ଖୋଜିବା ପାଇଁ ଅନେକ ଶ୍ରମିକ ପୁଣିଥରେ ପ୍ରବାସକୁ ଫେରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିବା ବେଳେ ଅତୀତର ତିକ୍ତ ଅଭିଞତା ସେମାନଙ୍କ ପାଦକୁ ପଛରୁ ଜାବୁଡ଼ି ଧରୁଛି। ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ଦାନା ପାଇଁ ଦାଦନ ଖଟିବାକୁ ଯାଇ ଲକଡାଉନ ପାଇଁ ଘରକୁ ଫେରିଥିବା ଶ୍ରମିକ କ’ଣ ପୁଣିଥରେ ପ୍ରବାସୀ ହେବେ କି, ତାକୁ ନେଇ ଏବେ ଚର୍ଚ୍ଚା ଜୋର ଧରିଛି। ଏଭଳି ପ୍‌ଷ୍ଠଭୂମିରେ ଆମର ଏ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡ ଜିରୋ ରିପୋର୍ଟ।

ଅମ୍ପନ କ୍ଷତରେ ମୋଦି ମଲମ

କୋରୋନା ମହାମାରୀ ମଝିରେ ବୁଧବାର ଆସିଥିବା ସାମୁଦ୍ରିକ ବାତ୍ୟା ଅମ୍ପନ ଓଡ଼ିଶା ଓ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ବ୍ୟାପକ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ରଚିଛି। ଏହା ଓଡ଼ିଶାରେ ୨ ଜଣଙ୍କ ମ୍‌ତ୍ୟୁ ସହ ୮୯ଟି ବ୍ଲକର ୧୫୦୦ ପଞ୍ଚାୟତରେ କ୍ଷତିଘଟାଇଛି। ରାଜ୍ୟର ୪୪ ଲକ୍ଷ ୮୦ ହଜାର ଲୋକ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ଓ ପରୋକ୍ଷରେ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ୧ ଲକ୍ଷ ହେକ୍ଟର ଫସଲ ଉଜାଡ଼ି ଦେବା ସହିତ ୪୪ ଲକ୍ଷ ବିଜୁଳି ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କୁ ଅନ୍ଧାରରେ ଛାଡ଼ିଦେଇ ଯାଇଛି ଏହି ବାତ୍ୟା। ତେବେ ଅମ୍ପନ ସବୁଠୁ ବେଶୀ କ୍ଷତି କରିଛି ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ। ରାଜ୍ୟର ଦକ୍ଷିଣ ଚବିଶ ପ୍ରଗଣା, ଉତ୍ତର ଚବିଶ ପ୍ରଗଣା, ମିଦନାପୁର ଓ କୋଲକାତା ସବୁଠୁ ବେଶୀ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି। ସଚିବାଳୟର ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କକ୍ଷରେ ରାତି ବିତାଇଥିବା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମମତା ବାନାର୍ଜୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗୋଟିଏ ମହାବାତ୍ୟା ଦେଶର ଏକ ପ୍ରମୁଖ ମହାନଗରୀରେ ଏଭଳି କ୍ଷତି ଘଟାଇପାରେ, ତାହା ପ୍ରଥମ କରି ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ କଲି। ୨୨୩ ବର୍ଷ ପରେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଏଭଳି ଏକ ଝଡ଼ର ଟାର୍ଗେଟ ହୋଇଥିବା ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଛି। ଏକଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କାର କ୍ଷୟକ୍ଷତି କେବଳ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ହୋଇଥିବା ମମତା ସୂଚିତ କରାଇଛନ୍ତି। ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମମତା ବାନାର୍ଜୀଙ୍କ ନିମନ୍ତ୍ରଣ ରକ୍ଷା କରି ଲକଡାଉନ ପାଇଁ ଦିଲ୍ଲୀରୁ ବାହାରି ନ ଥିବା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ୮୩ ଦିନ ପରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଦିଲ୍ଲୀ ବାହାରକୁ ଆସିଛନ୍ତି। ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମମତା ବାନାର୍ଜୀ, ରାଜ୍ୟପାଳ, କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସହିତ ମୋଦି ଆକାଶମାର୍ଗରୁ ବାତ୍ୟା କ୍ଷୟକ୍ଷତି ଅଞ୍ଚଳ ପରିଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି। ବାତ୍ୟାଞ୍ଚଳ ପରିଦର୍ଶନ ପରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ତତକ୍ଷାଣତ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ପାଇଁ ୧୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଅଗ୍ରୀମ ସହାୟତା ରାଶି ସହିତ ମ୍‌ତ୍ୟୁବରଣ କରିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପରିବାରକୁ ୨ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଲେଖାଏଁ ଓ ଆହତମାନଙ୍କ ପରିବାରକୁ ୫୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ଲେଖାଏଁ ଅନୁକମ୍ପାମୂଳକ ସହାୟତା ରାଶି ମଧ୍ୟ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ଏକା ସମୟରେ କୋରୋନା ଏବଂ ଅମ୍ପନ ଭଳି ଦୁଇ ଦୁଇଟି ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ସହିତ ମୁହାଁମୁହିଁ ଲଢ଼େଇ କରିଥିବାରୁ ମମତାଙ୍କୁ ପ୍ରଶଂସା କରିଥିଲେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି। ଏଥିପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ଆବଶ୍ୟକୀୟ ସହଯୋଗ କରିବ ବୋଲି ମଧ୍ୟ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇଥିଲେ।

କୋରୋନାକୁ ଭାରତୀୟ ନାରୀଶକ୍ତିର ଚାଲେଞ୍ଜ: ବିପଦକୁ ମଣିଲେ ସୁଯୋଗ

କୋରୋନା ମୁକାବିଲାର ପ୍ରମୁଖ ଅସ୍ତ୍ର ହେଉଛି ସାମାଜିକ ଦୂରତ୍ବ, ହାତଧୁଆ ଆଉ ମାସ୍କ ପରିଧାନ। ଡିସେମ୍ବରରେ ଚୀନରେ ପ୍ରଥମ ରୋଗୀ ଚିହ୍ନଟ ହେବା ଦିନ ଠାରୁ ସାରା ବିଶ୍ବରେ ମାସ୍କ ଉତ୍ପାଦନ ଓ ଆମଦାନି ଉପରେ ବିଭିନ୍ନ ଦେଶ ପ୍ରୟାସ ଜାରି ରଖିଛି। ତେବେ ଦେଶର ଏଭଳି ଏକ ବିପଦକୁ ସୁଯୋଗରେ ପରିଣତ କରିବା ପାଇଁ ସାରା ଦେଶର ମହିଳା ସ୍ବୟଂ ସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠୀ ଆଗେଇ ଆସିଛନ୍ତି। ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟରେ ଗଠିତ ଏହି ଗୋଷ୍ଠୀ କୋରୋନା ଭଳି ମହାମାରୀକୁ ଚାଲେଞ୍ଜ କରିବାରେ ସମର୍ଥ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏହି ଗୋଷ୍ଠୀ ଗୁଡ଼ିକର ଉଦ୍ୟମ ଫଳରେ ତୁରନ୍ତ ସାଢ଼େ ସାତକୋଟି ମାସ୍କ ତିଆରି ହୋଇ ଉପଲବ୍ଧ ହୋଇପାରିଥିଲା। ଏବେ ଦେଶର ୬ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ବ କମ୍ପାନୀ ଆଇଏସଆଇ ସ୍ବୀକ୍‌ତ ଥିବା ମାସ୍କ ଉତ୍ପାଦନ ପାଇଁ ଆଗେଇ ଆସିଛନ୍ତି। ମାସ୍କ ଉତ୍ପାଦନକାରୀ ଏହି କମ୍ପାନୀ ଗୁଡ଼ିକ ନିଜ କ୍ଷମତା ଠାରୁ ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ଅଧିକ ଉତ୍ପାଦନ କରି ଚର୍ଚ୍ଚାକୁ ଆସିଛନ୍ତି।

ଲକଡାଉନ ୪ ଆରମ୍ଭ: କଟକଣା କୋହଳ, ବଢ଼ୁଛନ୍ତି ସଂକ୍ରମିତ
ଡରାଉଛି ମହାବାତ୍ୟା ଅମ୍ପନ: ୧୯୯୯ ପରେ

ସମୁଦ୍ର ଭିତରେ ମହାବାତ୍ୟାର ରୂପ ନେଇଛି ଅମ୍ପନ। ସ୍ଥଳଭାଗ ଛୁଇଁବା ବେଳକୁ ଏହା ଅତି ଭୟଙ୍କର ଝଡ଼ବାତ୍ୟାରେ ପରିଣତ ହୋଇଥିବ। ସମୁଦ୍ର ଭିତରେ ଘଣ୍ଟାକୁ ୧୩ କିମି ବେଗରେ ଗତି କରୁଥିବା ଏହି ସୁପରସାଇକ୍ଲୋନ ଏହାର ବେଗ କମାଇ ୬ରୁ ୪ କିମି ବେଗରେ ଉତ୍ତର, ଉତ୍ତରପୂର୍ବ ମୁହାଁ ହୋଇ ଏହା ଓଡ଼ିଶା-ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଓ ବଙ୍ଗଳାଦେଶ ଆଡ଼କୁ ମାଡ଼ିଆସୁଛି। ଅର୍ଥାତ ସମୁଦ୍ର ଭିତରେ ଏହା ଶକ୍ତି ଜୁଟାଇବାରେ ଲାଗିଛି। ସମୁଦ୍ର ଗର୍ଭରେ ଏହାର ଗତି ଯେତେ କମ ହେବ, ସ୍ଥଳଭାଗ ଛୁଇଁବା ବେଳକୁ ଏହା ସେତେ ଭୟଙ୍କର ହେବ। ଅମ୍ପନର ଆଖି ଏବେ ଦକ୍ଷିଣ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବଙ୍ଗୋପସାଗର ମଧ୍ୟରେ ରହିଛି। ୨୦ ତାରିଖ ଅପରାହ୍ନରୁ ସନ୍ଧ୍ୟା ମଧ୍ୟରେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ଦୀଘା ଉପକୂଳ ଓ ବାଂଲାଦେଶର ହାତିଆ ଦ୍ବୀପ ମଧ୍ୟରେ ସ୍ଥଳଭାଗ ଛୁଇଁବ ବୋଲି ପୂର୍ବାନୁମାନ କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ଏହା ସୁନ୍ଦରବନରେ ଲ୍ୟାଣ୍ଡଫଲ କରିବ ବୋଲି ଭାରତୀୟ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ସ୍ପଷ୍ଟ ସୂଚନା ଦେଇଛି। ସ୍ଥଳଭାଗ ଛୁଇଁବା ବେଳକୁ ଘଣ୍ଟା ପ୍ରତି ପବନର ବେଗ ୨୨୦ରୁ ୨୩୦ କିମି ରହିପାରେ। ଏପରିକି ଏହା ସର୍ବାଧିକ ୨୬୫ କିମି ରହିପାରେ ବୋଲି ମଧ୍ୟ ପୂର୍ବାନୁମାନ କରାଯାଇଛି। ସ୍ଥଳଭାଗ ଛୁଇଁବା ବେଳକୁ ଓଡ଼ିଶାର ଗଞ୍ଜାମ, ପୁରୀ, ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଉପକୂଳରେ ପବନର ବେଗ ୭୫ କିମି ରହିଥିବ। ଧାମରା ଓ ଚାନ୍ଦବାଲି ପାଖ ଦେଇ ଅତିକ୍ରମ କରିବାର ସୂଚନା ରହିଛି। ଅମ୍ପନର ପ୍ରଭାବରେ କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା, ଜଗତସିଂହପୁର, ବାଲେଶ୍ବର, ଯାଜପୁର ଓ ଭଦ୍ରକ ଜିଲାରେ ବର୍ଷା ପବନ ବହିବ। ତଳିଆ ଅଞ୍ଚଳର କଚାଘର, ବିଜୁଳି ଭିତ୍ତିଭୂମି, ପାନୀୟ ଜଳ ଯୋଗାଣ ବ୍ୟବସ୍ଥା, ମୋବାଇଲ ନେଟୱାର୍କ ଓ ଅଧିକ ପବନ ହେଲେ କୋଠାଘର ଗୁଡ଼ିକ ଉପରେ ବି ପ୍ରଭାବ ପଡ଼ିବ ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି। ଝଡ଼ ଆସିବା ଆଗରୁ କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା, ଜଗତସିଂହପୁର, ବାଲେଶ୍ବର ଓ ଭଦ୍ରକ ଜିଲାବାସୀଙ୍କ ମନରେ ଛନକା ପଶିଛି। ଲୋକେ ସୋମବାର ନିଜ ନିଜ ଛାତ ଉପରେ ବାଲିବସ୍ତା ପକାଉଥିବା ଭଳି ଦ୍‌ଶ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ପୁରୀ ସମୁଦ୍ର କୂଳରେ ୨ ନମ୍ବର ବିପଦ ସଙ୍କେତ ଲାଗୁ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଭୁବନେଶ୍ବର ଆଞ୍ଚଳିକ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ୟେଲୋ ୱାର୍ଣ୍ଣିଂ ଜାରି କରିଛି। ପୁରୀ ଜିଲା ଅସ୍ତରଙ୍ଗ ବ୍ଲକର ଲୋକେ ଘରର ଛାତ ଉପରେ ବାଲିବସ୍ତା ରଖୁଥିବା ବେଳେ ସମୁଦ୍ର କୂଳ ଅଞ୍ଚଳରୁ ପ୍ରଶାସନ ଲୋକଙ୍କୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ବାତ୍ୟାର ବଳୟ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଥିବାରୁ ପ୍ରଶାସନ ଓ ଉପକୂଳ ବାସିନ୍ଦାଙ୍କ ନିଦ ହଜିଯାଇଛି।

‘ଅମ୍ଫାନ’ ପାଇଁ ଜିରୋ କାଜୁଆଲିଟି ଟାର୍ଗେଟ

ଗୋଟିଏ ପଟେ ବିଶ୍ବ ମହାମାରୀ କୋରୋନା ସହିତ ରାଜ୍ୟ ଲଢ଼ୁଥିବା ବେଳେ ଅନ୍ୟପଟେ ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ସ୍‌ଷ୍ଟ ଲଘୁଚାପ ବାତ୍ୟା ରୂପ ନେଇ ଘଣ୍ଟା ପ୍ରତି ୫ କିମି ବେଗରେ ଅଗ୍ରସର ହେବାରେ ଲାଗିଛି। ଓଡ଼ିଶା ମୁଣ୍ଡ ଉପରେ ଏଭଳି ଦ୍ବୈତ ବିପଦ ଲଦି ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଏହି ସାମୁଦ୍ରିକ ବାତ୍ୟା ‘ଅମ୍ଫାନ’ର କ୍ଷୟକ୍ଷତିକୁ ରୋକିବା ଦିଗରେ ବ୍ୟାପକ ପ୍ରୟାସ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି। ଶନିବାର ମୁଖ୍ୟ ରିଲିଫ କମିଶନର ଓ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ବାତ୍ୟାରେ ପ୍ରଭାବିତ ଜିଲାପାଳମାନଙ୍କ ସହିତ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍ସିଂ ଜରିଆରେ କିଭଳି ଶୂନ୍ୟ ମ୍‌ତ୍ୟୁ ହାର (ଜିରୋ କାଜୁଆଲିଟି)ରହିବ , ତାହା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ବାରୋପ କରିଛନ୍ତି। ଜିଲାପାଳଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା ବେଳେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ସ୍ପଷ୍ଟ ନିର୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ସେଭଳି ପରିସ୍ଥିତି ସ୍‌ଷ୍ଟି ହୁଏ, ତେବେ ବାତ୍ୟାର ମୁହଁରେ ଥିବା ୧୧ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କୁ କିଭଳି ସ୍ଥାନାନ୍ତରିତ କରାଯିବ, ସେ ଦିଗରେ ସଜାଗ ହୋଇ ରୁହ।

କନ୍ଦାଉଛି କୋରୋନା: ମାନସିକ ଚାପ ଓ ଦୁଃଶ୍ଚିନ୍ତା ଘେରରେ

କୋରୋନା ସଙ୍କଟର ପ୍ରଭାବ ଏବେ ଲୋକଙ୍କ ମାନସିକ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ବ୍ୟାପକ ଭାବରେ ପଡ଼ିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ଏହି ଭୂତାଣୁର ଆରମ୍ଭ ଦିନରୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଯାଏ ବିଶ୍ବର କେତେକ ଦେଶରେ ମାନସିକ ରୋଗୀସଂଖ୍ୟାରେ ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ବ୍‌ଦ୍ଧିଘଟିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। ବିଶ୍ବରେ ୩ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ନେଇଥିବା କୋରୋନା କେତେକ ଦେଶରେ ୮୦ ପ୍ରତିଶତଙ୍କ ଜୀବିକା ଛଡ଼ାଇ ନେଇଥିବା ବେଳେ ପୂର୍ବତୁଳନାରେ ଆଉ ୨୭ କୋଟିରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ବ ଲୋକଙ୍କୁ ମାନସିକ ପୀଡ଼ା ଦେଇଛି। ସବୁଠୁ ଅଧିକ ମାନସିକ ଦୁଶ୍ଚିନ୍ତାର ପ୍ରଭାବ ଶିଶୁ,ଯୁବାବର୍ଗ ଓ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଦେଖିବାକୁମିଳୁଛି। ଏହାକୁ ନେଇ ମିଳିତ ଜାତିସଂଘ ପକ୍ଷରୁ ଏକ ନୂଆ ରିପୋର୍ଟ ଜାରି କରାଯାଇଛି। ଏହି ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ କୋରୋନା ଭୂତାଣୁ ସଂକ୍ରମଣ ପୂର୍ବରୁ ସାରା ବିଶ୍ବରେ ୨୭ କୋଟି ଲୋକ ମାନସିକ ରୋଗରେ ପୀଡ଼ିତ ଥିଲେ। ଏବେ ଏହି ସଂଖ୍ୟାରେ ଆଉ ପାଖାପାଖି ୨୭ କୋଟି ଯୋଡ଼ି ହୋଇଥିବା ବିଭିନ୍ନ ବିଶ୍ଳେଷଣରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି।



ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ