ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପ୍ରସଙ୍ଗ

ଅଭିବ୍ୟକ୍ତିର ସ୍ବାଧୀନତା ବନାମ ଅଦାଲତ ଅବମାନନା

ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟର ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ଓକିଲ ନିଜେ ସୋସାଲ ମିଡିଆରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟର ମୁଖ୍ୟ ବିଚାରପତିମାନଙ୍କୁ ଆକ୍ଷେପ କରି ଅରୁଚିକର ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଲେ। ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ କହିଲେ, ଏହା ନ୍ୟାୟପାଳିକାର ଗରିମା ନଷ୍ଟ କରୁଛି। ସୋସାଲ ମିଡିଆ ଏବଂ ସେଥିରେ ଲେଖିଥିବା ଓକିଲଙ୍କୁ ନୋଟିସ ପଠାଗଲା। ଏହା ଅଦାଲତ ଅବମାନନା ବୋଲି ଦର୍ଶାଗଲା। ଓକିଲ କିନ୍ତୁ ନରମିଲେ ନାହିଁ। ସମ୍ବିଧାନ ପ୍ରଦତ୍ତ ବାକ୍‌ ସ୍ବାଧୀନତା ବଳରେ ସେ ଏଭଳି କହିପାରିବେ ବୋଲି ସ୍ପଷ୍ଟୀକରଣ ଦେଲେ। ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟର ତିନିଜଣିଆ ଖଣ୍ଡପୀଠ ୪ ଜୁଲାଇ ୨୦୨୦ରେ ଏହି ମାମଲାର ଶୁଣାଣି କରି କହିଲେ ଯେ ବରିଷ୍ଠ ଓକିଲ ପ୍ରଶାନ୍ତ ଭୂଷଣ ନିଜର ତ୍ରୁଟି ଓ ସ୍ପଷ୍ଟୀକରଣକୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ନ କରିବା ଯାଏ ଏହି ବିବାଦର ସମାଧାନ ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ। ଆଗକୁ ଏହି ମାମଲା ବିସ୍ତାରିତ ହୋଇପାରେ। ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ତିନିଜଣିଆ ଖଣ୍ଡପୀଠ ଉପରୋକ୍ତ ମର୍ମରେ ଦର୍ଶାଇ ରାୟକୁ ସଂରକ୍ଷିତ ରଖିଥିବା ବେଳେ ଏହାକୁ ନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚା ଜୋର ଧରିଛି।

ରାତି ପାହିଲେ ରାମଲାଲାଙ୍କ ଭବ୍ୟ ମନ୍ଦିରର ଭୂମି ପୂଜନ

ରାତି ପାହିଲେ ହେବ ଅଯୋଧ୍ୟାସ୍ଥିତ ରାମ ମନ୍ଦିରର ଭୂମି ପୂଜନ। ଏଥିପାଇଁ ସରିଛି ପ୍ରସ୍ତୁତି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ୫ ତାରିଖ ୧୨ଟା ୧୫ ମିନିଟ ୧୫ ସେକେଣ୍ଡ ପରେ ଥିବା ଶୁଭବେଳା ୩୨ ସେକେଣ୍ଡ ମଧ୍ୟରେ ମନ୍ଦିରର ଶିଳାନ୍ୟାସ କରିବେ। ଗତବର୍ଷ ନଭେମ୍ବରରେ ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶ ଅଯୋଧ୍ୟା ରାମ ମନ୍ଦିର ସମ୍ପର୍କିତ ଦଶନ୍ଧି ଦଶନ୍ଧି ବ୍ୟାପୀ ବିବାଦକୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ସମାଧାନ କରିବା ପରେ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ବାଟ ଫିଟିଥିଲା ଏବଂ ଏହି ନିର୍ମାଣର ପ୍ରଥମ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ସ୍ବରୂପ ଭୂମି ପୂଜନ ପାଇଁ ଅଗଷ୍ଟ ୫ ତାରିଖର ଏହି ତିଥି ଧାର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଛି। ଅଯୋଧ୍ୟାର ସଡ଼କ ଏବଂ ବିଭିନ୍ନ ମନ୍ଦିର ଗୁଡ଼ିକୁ ଫୁଲରେ ସୁସଜ୍ଜିତ କରାଯାଛି ଏବଂ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ମାଟି ଦୀପ ସରଜୁ ନଦୀକୂଳ, ସହର ଓ ମନ୍ଦିର ଗୁଡ଼ିକରେ ଜଳିଉଠି ଦୀପାବଳିର ରୋଷଣୀ ଦେବା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇ ରହିଛି। ରାମ ଜନ୍ମଭୂମି ତୀର୍ଥକ୍ଷେତ୍ର ଟ୍ରଷ୍ଟ ଉକ୍ତ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ ଓ ଅନୁଗାମୀମାନଙ୍କୁ କୋରୋନା ମହାମାରୀ ସମୟରେ ଅଯୋଧ୍ୟା ଆସି ଭିଡ଼ ନ ଜମାଇବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛି।

କୋରୋନା ଟିକା ଦୌଡ଼ରେ ବାଜିମାରିବ କିଏ?

କୋରୋନା ଭୂତାଣୁର ପ୍ରଭାବୀ ମୁକାବିଲା କରିପାରୁଥିବା ଭଳି ଟିକାକୁ ପ୍ରାପ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ଏବେ ଦେଶ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଏବେ ଜୋରଦାର ଦୌଡ଼ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି। ପ୍ରାୟ ପ୍ରତ୍ୟେକ ପ୍ରକାର ଟିକା ତିଆରିକୁ ପ୍ରାଥମିକତା ଦେଉଥିବା ଆମେରିକା ସମେତ ବହୁ ଧନୀ ଦେଶ କୋରୋନା ଟିକା ବିକଶିତ ପାଇଁ ଦୁଇ ହାତରେ ମୁଠାମୁଠା ଅର୍ଥ ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବାକୁ ପଛାଉନାହାନ୍ତି। ବ୍ରିଟେନ, ଜର୍ମାନୀ, ଫ୍ରାନ୍ସ, କାନାଡ଼ା, ଇସ୍ରାଏଲ ଭଳି ଦେଶ ଟିକା ତିଆରି ନ ହେଉଣୁ ଔଷଧ ତିଆରି କମ୍ପାନୀମାନଙ୍କ ଠାରୁ ଭ୍ୟାକସିନର ଡୋଜ ପାଇଁ ବ୍ୟାବସାୟିକ କଥାବାର୍ତ୍ତା ଆରମ୍ଭ କରିଦେଇଛନ୍ତି। ନିକଟରେ ଜାପାନର ଫାଇଜର ଆଇଏନସି ଏବଂ ବାୟୋନଟେକ ଏସ୍‌ଇ ଠାରୁ ଭ୍ୟାକସିନ ଯୋଗାଣ ପାଇଁ ଡିଲ କରାଯାଇଛି। ଏହି ଦୁଇ କମ୍ପାନୀର ଆଶା ଓ ବିଶ୍ବାସ ଯେ ସେମାନଙ୍କର ଟିକା ଅକ୍ଟୋବର ସୁଦ୍ଧା ରେଗୁଲେଟୋରି ଆପ୍ରୁଭାଲ ପାଇଁ ଚାଲି ଯାଇଥିବ।

ଅଗଷ୍ଟରେ ହୋଇପାରେ ସଂକ୍ରମଣ ବିସ୍ଫୋରଣ

ବିଶ୍ବ ମହାମାରୀ କୋରୋନା କାୟା ମେଲାଇଛି। ଶୁକ୍ରବାର ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ଦେଶର ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୫୫ ହଜାର ଡେଇଁଛି। ଏବେ କୋରୋନା ଭାରତରେ ୧୬ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କୁ ସଂକ୍ରମିତ କରିସାରିଲାଣି। ସଂକ୍ରମିତ ସଂଖ୍ୟା ହୁହୁ ହୋଇ ବଢ଼ିବା ସହିତ ମ୍‌ତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ମଧ୍ୟ ବଢ଼ୁଛି। କୋରୋନା ଜନିତ ମ୍‌ତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ଭାରତ ଏବେ ବିଶ୍ବର ୫ମ ସ୍ଥାନରେ। ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ପ୍ରଦତ୍ତ ସୂଚନାନୁସାରେ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୫୫,୦୭୮ ଜଣ ନୂଆ ପଜିଟିଭ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏହି ସଂଖ୍ୟା ମିଶି ଦେଶର ମୋଟ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୬ ଲକ୍ଷ ୩୮ ହଜାର ୮୭୦ରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ୭୨୯ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ବି ନେଇଛି ଏହି ମହାମାରୀ। ଫଳରେ କୋରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ଜନିତ ମ୍‌ତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୩୫,୭୪୭ରେ ପହଞ୍ଚିଛି। କରୋନା ଭାରତରେ ପ୍ରବେଶ କରିବାର ୧୮୩ ଦିନ ଭିତରେ ୧୬ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ କରିଛି। ପ୍ରତି ୨୧ ଦିନରେ ସଂକ୍ରମିତ ସଂଖ୍ୟା ଦୁଇଗୁଣା ହେବାରେ ଲାଗିଛି। ମହାରାଷ୍ଟ୍ର, ଦିଲ୍ଲୀ, ଆନ୍ଧ୍ର ପ୍ରଦେଶ, ତେଲେଙ୍ଗାନା, ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ, କର୍ଣ୍ଣାଟକରେ ସ୍ଥିତି ଉଦବେଗଜନକ ରହିଛି। ପ୍ରତିଦିନ ଗୁଣିତକ ହିସାବରେ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବଢ଼ୁଥିବାରୁ ଏବଂ ସ୍ଥାନୀୟ ସଂକ୍ରମିତ ଅଧିକ ବାହାରୁଥିବାରୁ ଟେଷ୍ଟ ବଢ଼ିବା ସହିତ ପଜିଟିଭ ସଂଖ୍ୟା ଅଗଷ୍ଟରେ ମଧ୍ୟ ଅଧିକ ରହିପାରେ ବୋଲି ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି। ଏବେ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟାରେ ବିଶ୍ବରେ ନମ୍ବର ୧ରେ ଥିବା ଆମେରିକାରେ ଦୈନିକ ୫୫ ହଜାର ନୂଆ ପଜିଟିଭ ଚିହ୍ନଟ ହେଉଥିବା ବେଳେ ଭାରତରେ ଶୁକ୍ରବାର ୫୫ ହଜାର ଡେଇଁଛି ସଂକ୍ରମଣ।

ଉଡ଼ାଣ ଭରୁ ଭରୁ ଷ୍ଟିଫେନିଆନ ସଚିନ ପାଲଟିଗଲେ

ଗତ କିଛିଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରାଜସ୍ଥାନର ଉପମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଥିଲେ ସଚିନ ପାଇଲଟ। ଏବେ ସେ ପୂର୍ବତନ ଉପମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି। ରାଜସ୍ଥାନ ବିଧାୟକ ଦଳ ବୈଠକରେ ଅନୁପସ୍ଥିତ ଓ କଂଗ୍ରେସ ବିରୋଧରେ ଷଡ଼ଯନ୍ତ୍ର ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ଏଭଳି କ୍ଷମତା ହରାଇବାକୁ ପଡ଼ିଥିବା କୁହାଯାଉଛି। ଉପମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀରୁ ହଟିବା ପୂର୍ବରୁ ସେ ଜନଗଣଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଟ୍ବିଟ କରି ପ୍ରତିକ୍ରିୟାରେ କହିଥିଲେ ଯେ ସତ୍ୟ ସମସ୍ୟାରେ ପଡ଼ିପାରେ। କିନ୍ତୁ ପରାଜିତ ନୁହେଁ। ପରେ ପରେ ସେ ନିଜ ଟ୍ବିଟରର ପରିଚୟ ସ୍ତମ୍ଭରୁ କଂଗ୍ରେସ ଶବ୍ଦକୁ ଉଠାଇ ନେଇଥିଲେ। ୨୦୦୩ରେ କଂଗ୍ରେସ ସହ ହାତ ମିଳାଇବା ପରେ ପରବର୍ତ୍ତୀ ବର୍ଷରେ ସାଂସଦ ହୋଇଯାଇଥିଲେ। ସେତେବେଳକୁ ତାଙ୍କର ବୟସ ମାତ୍ର ୨୬ ବର୍ଷ ଥିଲା। କମ ବୟସରେ ସେ ଏତେବଡ଼ ସଫଳତା ହାସଲ କରିଥିଲେ, ଯାହା ଅନେକଙ୍କ ପାଇଁ ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ଅପେକ୍ଷା କରିବାକୁ ପଡ଼ିଥାଏ।

୩୪ ବର୍ଷ ପରେ ଭାରତରେ ନୂଆ ଶିକ୍ଷାନୀତି: ବଦଳିବ ଢାଞ୍ଚା,

ଦେଶରେ ୩୪ ବର୍ଷ ପରେ ନୂଆ ଶିକ୍ଷାନୀତିର ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି। ଏହି ନୀତି ଫଳରେ ଦେଶରେ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଶିକ୍ଷାର ଢାଞ୍ଚା ବଦଳିଯିବ। କ୍ରୀଡ଼ା ଏବଂ ପ୍ରଯୁକ୍ତି ତଥା କୌଶଳ ସମ୍ପର୍କିତ ବିଷୟକୁ ପ୍ରାଥମିକତା ମିଳିବ। ଏଥି ସହିତ ମାନବସମ୍ବଳ ବିକାଶ ମନ୍ତ୍ରାଳୟର ନାମ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇ ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଭାବେ ପରିଚିତ ହେବ। ଦେଶରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସ୍କୁଲଶିକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ୧୦+୨ ଫର୍ମାଟରେ ଆଧାରିତ ଥିଲା। ଏବେ ଏହା ୫+୩+୩+୪ ଢାଞ୍ଚାକୁ ପରିବର୍ତ୍ତିତ ହେବ। ସ୍କୁଲର ପ୍ରଥମ ପାଞ୍ଚବର୍ଷର ପାଠପଢ଼ାକୁ ଫାଉଣ୍ଡେସନ ଷ୍ଟେଜ ଭାବେ ବିବେଚନା କରାଯିବ। ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ବିଦ୍ୟାର୍ଥୀଙ୍କ ମୂଳଦୁଆ ଟାଣ ହେବ। ପ୍ରଥମ ପାଞ୍ଚବର୍ଷରେ ପାଠପଢ଼ା ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ଏନସିଇଆରଟି ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯିବ। ଏଥିରୁ ୩ ବର୍ଷ ପ୍ରାକ୍ ପ୍ରାଥମିକ ଓ ପର ଦୁଇବର୍ଷ ପ୍ରଥମ ଓ ଦ୍ବିତୀୟ ଶ୍ରେଣୀ ବର୍ଷେ ଲେଖାଏ ପଢ଼ାଯିବ। ଏଥିରେ ପିଲାଙ୍କ ଖେଳକୁଦ ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଜରିଆରେ ଶିକ୍ଷାଦାନ କରାଯିବ।

ବିରଳ ହୋଇଛି ବାଘର ହେଣ୍ଟାଳ

ଦିନେ ଗାଁ ମୁଣ୍ଡରୁ ଶୁଭୁଥିଲା ବାଘର ହେଣ୍ଟାଳ। ଜଙ୍ଗଲ ନିକଟ ଗାଁ ଗୁଡ଼ିକରେ ଜନ-ଜନ୍ତୁ ବିବାଦର କେନ୍ଦ୍ରବିନ୍ଦୁରେ ଥିଲା ବାଘ। କେବେ ବାଘ ଗାଈଗୋରୁ କିମ୍ବା ପୋଢ଼ ଓ ମଇଁଷିଙ୍କୁଶିକାର କରୁଥିଲା ତ କେବେ ମଣିଷ ଉପରକୁ ମାରୁଥିଲା ପଞ୍ଝା। ଏବେ ଆସ୍ତେ ଆସ୍ତେ ଜଙ୍ଗଲର ଘଞ୍ଚତା କମିବା କାରଣରୁ ଏବଂ ବିକାଶ ପ୍ରକଳ୍ପ ପାଇଁ ସଡ଼କ, ରେଳପଥ ଆଦି ବିଛାଯିବା କାରଣରୁ ବାଘର ଆବାସସ୍ଥଳ ସଙ୍କୁଚିତ ହୋଇଛି। କମିଯାଇଛି ବାଘସଂଖ୍ୟା। ୨୦୦୬ ବ୍ୟାଘ୍ର ଗଣନା ଅନୁଯାୟୀ ଓଡ଼ିଶାରେ ୪୫ଟି ବାଘ ଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଥିଲା। ପରବର୍ତ୍ତୀ ୨୦୧୦ ଗଣନାରେ ଏହି ସଂଖ୍ୟା ୩୨କୁ ଖସିଆସିଥିଲା। ପରବର୍ତ୍ତୀ ୨୦୧୪ ଗଣନାରେ ଏହି ସଂଖ୍ୟା ୨୮କୁ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ପରିବେଶବିତମାନେ ଏହାକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତା ପ୍ରକଟ କରିଥିଲେ। ସରକାର ନିଜ ତ୍ରୁଟିକୁ ଖୋଜିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ବାଘ ଗଣନାରେ ତ୍ରୁଟି ହୋଇଥିବ କହି ଯୁକ୍ତି କରିଥିଲେ। ଏବେ ୨୦୧୮ ବାଘ ଗଣନାର ସଦ୍ୟ ରିପୋର୍ଟ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ଏଥିରେ ଓଡ଼ିଶାରେ ବାଘ ସଂଖ୍ୟା ୨୦୧୪ରେ ଯେତିକି ଥିଲା ଅର୍ଥାତ ସେହି ୨୮ ହିଁ ରହିଛି ବୋଲି ଦର୍ଶାଯାଇଛି। ଓଡ଼ିଶାରେ ୪ ବର୍ଷ ଭିତରେ ଗୋଟିଏ ବାଘ କିଭଳି ବଢ଼ିଲେ ନାହିଁ, ତାକୁ ନେଇ ଅନେକ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଛି।



ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ