ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପ୍ରସଙ୍ଗ

ବିଜେପି ଖାତାକୁ ଓଡ଼ିଶାର ୧୫ ଏମ୍‌ପି

ରବିବାର ଥିଲା ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନର ଅନ୍ତିମ ଦିନ। ସେଦିନ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଭୋଟ୍‌ ଦେଇ ଫେରୁଥିବା ଭୋଟରଙ୍କ ମତାମତକୁ ନେଇ ଏକ୍‌ଜିଟ୍‌ ପୋଲ୍‌ ପ୍ରକାଶ ପାଇଁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ପ୍ରକ୍ରିୟା। ଏହାର ସଠିକତା ବିତର୍କର ବିଷୟ ହେଲେ ବି ଜନାଦେଶର ଏକ ଆଭାସ ମିଳିବାର ସମ୍ଭାବନା ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲା। ମେ ୨୩ ସନ୍ଧ୍ୟା ସୁଦ୍ଧା କେନ୍ଦ୍ରରେ ଏବଂ ଓଡ଼ିଶାରେ କେଉଁ ଦଳ ସରକାର ଗଢ଼ିବାକୁ ଯାଉଛି ତାହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହେବାକୁ ଥିଲେ ହେଁ ମତଦାତାମାନେ ପୂର୍ବରୁ ଲୋକଙ୍କ ମୁଡ଼୍‌ କିପରି ରହିଛି ଜାଣିବା ପାଇଁ ଉତ୍ସାହିତ ଥିଲେ। ଓଡ଼ିଶାରେ ଲୋକସଭା ସହ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ହୋଇଥିବାରୁ ଲୋକଙ୍କ ଭିତରେ ଫଳାଫଳକୁ ନେଇ ଅଧିକ ଉତ୍କଣ୍ଠା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା। ଏକ୍‌ଜିଟ୍‌ ପୋଲ୍‌ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଟିଭି, ମୋବାଇଲ ଓ କମ୍ପ୍ୟୁଟର, ଲାପଟପ ସହିତ ଲାଗିରହିଥିଲେ ସହରର ଯୁବପିଢ଼ି। ଓଡ଼ିଶାରେ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ପଞ୍ଚମ ଥର କ୍ଷମତାକୁ ଆସିବେ କି ନାହିଁ ଓ ଦେଶରେ ମୋଦି ସରକାର ପୁଣି ସରକାର ଗଢିବେ କି ନାହିଁ ତାକୁ ନେଇ ଗଳିକନ୍ଦିରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ଚର୍ଚ୍ଚା। ଅନ୍ୟ ଦଳଗୁଡ଼ିକୁ ଏକାଠି କରି କ୍ଷମତାକୁ ଫେରିବା ପାଇଁ କଂଗ୍ରେସ ଯେଉଁ ଉଦ୍ୟମ ଚଳାଇଛି, ସେଥିପ୍ରତି ଜନତାଙ୍କ ରାୟ କ’ଣ ହେବ? ଜନାଦେଶ ଏନ୍‌ଡିଏ ବିପକ୍ଷରେ ଯିବ କି? ଏସବୁ ପ୍ରଶ୍ନକୁ ନେଇ ନିର୍ବାଚନ ସରିବା ପରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି ମାନସ ମନ୍ଥନ। ଓଡ଼ିଶାରେ ଦୁଇଟି ମିଡ଼ିଆ ସଂସ୍ଥା ଏକ୍‌ଜିଟ୍‌ ପୋଲ୍‌ କରିଛନ୍ତି। ରାଜ୍ୟରେ ୪ଟି ସୋପାନରେ ନିର୍ବାଚନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ୨୧ଟି ଲୋକସଭା ଏବଂ ୧୪୬ଟି ବିଧାନସଭା ପାଇଁ ଭୋଟ୍‌ ହୋଇଥିଲା। ପାଟକୁରା ଆସନକୁ ଛାଡି ଅବଶିଷ୍ଟ ୧୪୬ଟି ଆସନରେ ମତଦାନ ହୋଇଛି। ୧୪୬ଟି ଆସନରେ ହୋଇଥିବା ଆସନରୁ କିଏ କେଉଁଠି ବିଜୟୀ ହେବେ ତାକୁ ନେଇ କରାଯାଇଥିବା ଏକ୍‌ଜିଟ୍‌ ପୋଲ୍‌ ମଧ୍ୟରୁ ଏକ୍ସିସ୍‌ ନାମକ ସଂସ୍ଥା ଯେଉଁ ସୂଚନା ଦେଇଛି ତାହା ଶାସକ ବିଜେଡିକୁ ଚମକାଇ ଦେଇଛି। ଏକ୍ସିସ୍‌ ପକ୍ଷରୁ କରାଯାଇଥିବା ଏହି ସର୍ଭେ ଅନୁସାରେ ଓଡ଼ିଶାରେ ୨୧ଟି ଲୋକସଭା ଆସନରୁ ୩ଟି ଆସନ ଜଗତସିଂହପୁର, କଟକ ଓ ବ୍ରହ୍ମପୁର ବିଜୁ ଜନତା ଦଳ ସପକ୍ଷରେ ଯିବ ଓ ନବରଙ୍ଗପୁର, କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଓ ଭଦ୍ରକ ଆସନରେ କଡା ମୁକାବିଲା ହେବ। ବାକି ୧୫ଟି ଆସନ ବିଜେପି ସପକ୍ଷରେ ଯିବ ବୋଲି ଏହି ସର୍ଭେ ରିପୋର୍ଟରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ବିଜେପି ପାଖକୁ ଯାଉଥିବା ଆସନଗୁଡ଼ିକ ହେଲା- ମୟୂରଭଞ୍ଜ, ବାଲେଶ୍ୱର, ଯାଜପୁର, ଭୁବନେଶ୍ୱର, ପୁରୀ, କନ୍ଧମାଳ, କଳାହାଣ୍ଡି, କୋରାପୁଟ, ସୁନ୍ଦରଗଡ଼, ବରଗଡ଼, ସମ୍ବଲପୁର, କେନ୍ଦୁଝର, ବଲାଙ୍ଗୀର, ଆସିକା ଏବଂ ଢେଙ୍କାନାଳ।

ସ୍ୱଚ୍ଛ ଭାରତକୁ ‘ଫୋନି’ ଝଟ୍‌କା

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ୨୦୧୯ ସୁଦ୍ଧା ଦେଶକୁ ସ୍ବଚ୍ଛ କରିବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ନେଇ ସ୍ବଚ୍ଛ ଭାରତ ଜନ ଆନ୍ଦୋଳନ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଥିଲା ତା’ ଉପରେ ଫୋନି ମାଡ଼ ହୋଇଛି। ବାତ୍ୟା ‘ଫୋନି’ ମାଡ଼ରେ ସହର ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଗାଁ ଗହଳରେ ସ୍ୱଚ୍ଛଭାରତ ଯୋଜନାରେ ନିର୍ମାଣ ହୋଇଥିବା ଶୌଚାଳୟ ମଧ୍ୟରୁ ସଂଖ୍ୟାଧିକ ଏବେ ମାଟିରେ ମିଶିଯାଇଛି। ଏଥିଯୋଗୁଁ ଚଳିତବର୍ଷ ଅକ୍ଟୋବର ଦୁଇ ତାରିଖ ମଧ୍ୟରେ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଶୌଚାଳୟ ଯୋଗାଣର ଯେଉଁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରହିଥିଲା ତାହା ପୂରଣ ନେଇ ଆଶଙ୍କା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ପ୍ରଭାବିତ ଅଞ୍ଚଳରେ ଭାଙ୍ଗି ଯାଇଥିବା ଶୌଚାଳୟଗୁଡ଼ିକର ତତ୍କାଳ ପୁନରୁଦ୍ଧାର ଓ ନିର୍ମାଣ ଏତେଟା ସହଜ ନୁହେଁ। କାରଣ ଏବେ ବି ବହୁ ଅଞ୍ଚଳକୁ ସଡ଼କ ଓ ବିଜୁଳି ସଂଯୋଗ ହୋଇପାରି ନାହିଁ। ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ପାଇଖାନା ନିର୍ମାଣ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଓଡ଼ିଶା ପଛରେ ଥିବାବେଳେ ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଧାର୍ଯ୍ୟ ସମୟସୀମା ମଧ୍ୟରେ କିଭଳି ଲକ୍ଷ୍ୟ ପୂରଣ କରାଯିବ ତାହା ଏବେ ଚିନ୍ତାର କାରଣ ପାଲଟିଛି।

ରାଜନୈତିକ ହିଂସା ପାଇଁ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ମାଟି ଉର୍ବର

କୋଲ୍‌କାତା: ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଦେଶର ପଶ୍ଚିମ ଭାଗର ଏକ ପ୍ରମୁଖ ରାଜ୍ୟ। ଏଠାରେ ଅଦ୍ୟାବଧି ବାମପନ୍ଥୀ ସରକାର ଅଧିକ ଦିନ କ୍ଷମତାରେ ରହିଥିବା ବେଳେ ଗତ ୨୦୧୪ଠାରୁ ମମତା ବାନାର୍ଜୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ବାଧୀନ ତୃଣମୂଳ କଂଗ୍ରେସ (ଟିଏମ୍‌ସି) କ୍ଷମତା ଉପଯୋଗ କରିଆସୁଛି। ଭାରତ ପରି ଏକ ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ରାଷ୍ଟ୍ରରେ ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ସରକାର ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ନିରାପତ୍ତା ଯୋଗାଇ ଦେବା ଏକ ବାଧ୍ୟବାଧକତା ଥିବା ବେଳେ ଦେଶର ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟ ତୁଳନାରେ ଏଠାରେ ମଣିଷ ଜୀବନ ଅପେକ୍ଷାକୃତ ଶସ୍ତା ଥିବା ପରି ମନେହୁଏ। କାରଣ ଏଠାରେ କ୍ଷମତା ହାସଲ ପାଇଁ ସବୁବେଳେ ମଣିଷକୁ ବଳି ଚଢ଼ାଯାଇଛି। ବିଶେଷକରି ଗତ ୩୦ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ବାମପନ୍ଥୀ ଦଳମାନେ ଶାସନର ଗାଦି ହାତେଇବା ସକାଶେ ଶହ ଶହ ଲୋକଙ୍କୁ ବଳି ପକାଇ ଦେଇଛନ୍ତି। ୧୯୯୦ରେ ୪ ଶହ ଲୋକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହେଉ କିମ୍ବା ଗତ ବର୍ଷର ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନରେ ୫୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ବ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ଯିବା ହେଉ, ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ରାଜନୈତିକ ହିଂସାର ଏକ ଲମ୍ବା ଇତିହାସ ରହିଛି। ଚଳିତ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ମଧ୍ୟ ଇତିହାସ ନିଜକୁ ଦୋହରାଇଛି। ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ମତଦାନଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଗତ ୧୨ ତାରିଖରେ ଶେଷ ହୋଇଥିବା ଷଷ୍ଠ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ମତଦାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହା ଜାରି ରହିଛି ଓ ଅଦ୍ୟାବଧି ୪୦ ଜଣ ଲୋକ ସେମାନଙ୍କ ବହୁମୂଲ୍ୟ ଜୀବନ ହରାଇସାରିଲେଣି ବୋଲି ଏକ ମିଡିଆ ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି।

‘ଫୋନି’ ଗିଳିଦେଲା କୋଟିଏ ଗଛ

ମେ’ ୩ ତାରିଖରେ ଆସିଥିବା ଭୀଷଣ ବାତ୍ୟା ‘ଫୋନି’ ଉପକୂଳ ଓଡ଼ିଶାର ସବୁଜ ବନାନୀକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ନଷ୍ଟଭ୍ରଷ୍ଟ କରିଦେଇଛି। ଯେତିକି ଗଛ ଉପୁଡ଼ି ପଡ଼ିଛି ତା’ଠାରୁ ଅଧିକ ଗଛ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଛି। ଫୋନି ମାଡ଼ରେ ୨୦ ଲକ୍ଷରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ବ ଗଛ ନଷ୍ଟ ହୋଇଥିବା ସରକାରୀ ରିପୋର୍ଟ କହୁଥିବା ବେଳେ ପାଖାପାଖି ଛୋଟ ଓ ବଡ଼ ଗଛ ମିଶାଇ କୋଟିଏ ଗଛ ନଷ୍ଟ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। ବାତ୍ୟା ‘ଫୋନି’ ପୁରୀରେ ସିଧା ମାଡ଼ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଖୋର୍ଦ୍ଧା, କଟକ, ଜଗତସିଂହପୁର, କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା, ଯାଜପୁର, ମୟୂରଭଞ୍ଜ, ବାଲେଶ୍ୱରରେ ବ୍ୟାପକ କ୍ଷତି କରିଛି। ସର୍ବାଧିକ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇଛି ଗଛଲତା ଉପରେ। ଲକ୍ଷଲକ୍ଷ ଗଛ ଭାଙ୍ଗିଛି, ଉପୁଡ଼ି ପଡ଼ିଛି। ପୁରୀରେ ବାଲୁଖଣ୍ଡ-କୋଣାର୍କ ଅଭୟାରଣ୍ୟ ପୂରା ଛାରଖାର ହୋଇଛି। ଏହି ଅଭୟାରଣ୍ୟର ଲକ୍ଷଲକ୍ଷ ଗଛ ଉଜୁଡ଼ିଛି। ପୁରୀ-କୋଣାର୍କ ମେରାଇନ୍‌ ଡ୍ରାଇଭ୍‌ରେ ଏବେ କାଁ ଭାଁ ଥୁଣ୍ଟା ଗଛ ଛିଡ଼ା ହୋଇଛି। ସାକ୍ଷୀଗୋପାଳରେ ବ୍ୟାପକ ନଡ଼ିଆ ଗଛ ଭାଙ୍ଗି ପଡ଼ିଛି। ଅସ୍ତରଙ୍ଗ, ନିମାପଡ଼ା, ବ୍ରହ୍ମଗିରିରେ ବହୁ ଗଛ ଉଜୁଡ଼ିଛି। ସେହିପରି ରାଜଧାନୀ ଭୁବନେଶ୍ବରରେ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟାପକ ଗଛ ନଷ୍ଟ ହୋଇପଡ଼ିଛି।

ସେଦିନ ବି ଥିଲା ଶୁକ୍ରବାର

୧୯୯୯ ମସିହା ଅକ୍ଟୋବର ୨୯ ତାରିଖ ଶୁକ୍ରବାର। ଓଡ଼ିଶା ପାଇଁ ଥିଲା କାଳ ଦିବସ। ଆଖି ଆଗରେ ଦୋହଲିଗଲା ସବୁକିଛି। ଭାଙ୍ଗିଗଲା ଘର, ଉପୁଡ଼ିଗଲା ଗଛ, କ୍ଷୟକ୍ଷତିର ଏକ ଭୟାନକ ଦୃଶ୍ୟ ଦେଖିଲେ ଓଡ଼ିଶାବାସୀ। ପ୍ରଳୟକାରୀ ମହାବାତ୍ୟା ଆଣିଦେଲା ଦୁଃଖ। ସେ ଦୁଃଖକୁ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭୁଲିପାରି ନାହାନ୍ତି ଓଡ଼ିଶାବାସୀ। ଭବିଷ୍ୟତରେ ମଧ୍ୟ କେହି କେବେ ପ୍ରକୃତିର ଏହି କରାଳ ରୂପକୁ ଭୁଲିପାରିବେ ନାହିଁ। ପବନ, ବର୍ଷା, ସାଙ୍ଗକୁ ଅନ୍ଧାର ରାତି ଲୋକଙ୍କ ମନରେ ଭୟ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲା। ବିଶେଷକରି ଜଗତସିଂହପୁର ଏରସମାରେ ବାତ୍ୟାର କରୁଣଚିତ୍ର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ଚାରିଆଡ଼େ ଖାଲି ଶବ ଆଉ ଶବ। ଏହାର ପ୍ରାୟ ୨୦ ବର୍ଷ ପରେ ଅର୍ଥାତ ୨୦୧୯ ମସିହା ମେ’ ୩ ତାରିଖ ଶୁକ୍ରବାର ପ୍ରକୃତି ପୁଣି ଥରେ ତା’ର କରାଳ ରୂପ ଦେଖାଇଛି। ତେବେ ସଂଯୋଗବଶତଃ ୧୯୯୯ ମସିହା ଅକ୍ଟୋବର ୨୯ଥିଲା ଶୁକ୍ରବାର ଆଉ ୨୦୧୯ ମେ’ ୩ ତାରିଖ ବି ଶୁକ୍ରବାର। ୧୯୯୯ ମହାବାତ୍ୟା ତୁଳନାରେ ଫୋନି ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା କମ୍‌ ଥିଲେ ମଧ୍ୟ କ୍ଷୟକ୍ଷତିର ପରିମାଣ କିଛି କମ୍‌ ନୁହେଁ। ଫୋନି ତାଣ୍ଡବରେ ଶ୍ରୀହୀନ ହୋଇପଡ଼ିଛି ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଉପକୂଳ ଓଡ଼ିଶା।

ବାଜି ମାରିନେବ ବିଜେପି !

ଶୁକ୍ରବାର ସରିଛି ୧୭ଶ ଲୋକସଭା ପାଇଁ ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରଚାର। ଆସନ୍ତା ୧୯ ତାରିଖରେ ସପ୍ତମ ତଥା ଶେଷ ପର୍ଯାୟ ଲାଗି ଭୋଟ୍‌ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ। ଶେଷ ପର୍ଯାୟରେ ଆଉ ୫୯ଟି ଆସନରେ ଭୋଟ୍‌ ଗ୍ରହଣ ବାକି ଥିବା ବେଳେ ୪୮୩ ଆସନରେ ଭୋଟ୍‌ ଗ୍ରହଣ ସରିଯାଇଛି। ଗୋଟିଏ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ନିର୍ବାଚନ ବାକିଥିବା ବେଳେ ପୂର୍ଣ୍ଣ ସଂଖ୍ୟାଗରିଷ୍ଠତାର ସହ ବିଜୟ ଲାଭ କରିବ ବୋଲି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ଦମ୍ଭୋକ୍ତି ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦିଙ୍କ ସମେତ ବିଜେପି ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଅମିତ ଶାହ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। ବିଜେପି ଜୋର୍‌ଦାର ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରଚାର କରିଛି ଏବଂ ବିଜୟ ମଧ୍ୟ ତା’ର ଶ୍ରେୟ ବୋଲି ମୋଦି ସୂଚିତ କରାଇଛନ୍ତି। ବିରୋଧୀଙ୍କୁ କଟାକ୍ଷ କରି ମୋଦି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେଉଁମାନେ ୧୦-୨୦ ଆସନରୁ ନିର୍ବାଚନ ଲଢ଼ୁଛନ୍ତି ସେମାନେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହେବା ଦୌଡ଼ରେ ସାମିଲ ହୋଇଛନ୍ତି। ଜନତା ସେମାନଙ୍କୁ କେବେ ବି କ୍ଷମତା ଦେବେ ନାହିଁ। ବିଜେପି ଓଡ଼ିଶାରେ ଭୁବନେଶ୍ୱର, ପୁରୀ, ଢେଙ୍କାନାଳ, ଯାଜପୁର, କଳାହାଣ୍ଡି, ମୟୁରଭଞ୍ଜ, ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଓ ବାଲେଶ୍ୱର ଆଦି ୧୨ଟି ଲୋକସଭା ଆସନରୁ ବିଜୟ ଲାଭ କରୁଥିବା ନେଇ ବିଜେପି ମହଲରୁ ଆଶା ପ୍ରକଟ କରାଯାଇଛି।

ବାତ୍ୟା ପରେ ନେତା ଓ ମନ୍ତ୍ରୀ ଗାଏବ

ମହାବାତ୍ୟା ‘ଫୋନି’ ଉପକୂଳ ଓଡ଼ିଶାକୁ ଛାରଖାର୍‌ କରିଦେଇଛି। ବାତ୍ୟା ପରେ ପାଣି ଓ ବିଜୁଳି ସମେତ ଖାଦ୍ୟ ଟିକିଏ ପାଇବା ପାଇଁ ଡହଳବିକଳ ହେଉଛନ୍ତି। ଫୋନିକୁ ଦୁଇ ସପ୍ତାହ ବିତିଯାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଲୋକମାନେ ସ୍ବାଭାବିକ ଅବସ୍ଥାକୁ ଫେରିପାରି ନାହାନ୍ତି। ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ଏବେ ବି ବିଜୁଳି ଓ ଖାଦ୍ୟପାନୀୟ ପହଞ୍ଚିପାରିନାହିଁ। ଏପରିସ୍ଥିତିରେ ବିଭିନ୍ନ ସଂଗଠନ ଓ ସଂସ୍ଥାମାନେ ସହଯୋଗ ହାତ ବଢ଼ାଇଥିବା ବେଳେ କିନ୍ତୁ ଅଧିକାଂଶ ନେତା ଓ ମନ୍ତ୍ରୀ ଗାଏବ ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି। ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ଭୋଟ୍‌ ପାଇଁ ଲୋକମାନଙ୍କ ଦୁଆର ପିଣ୍ଢାରେ ପଇଁତରା ମରୁଥିବା ନେତାମାନଙ୍କର କିନ୍ତୁ ଏବେ ଦେଖାନାହିଁ। ଫୋନି ଆସିବାର ଦିନ କେଇଟା ପୂର୍ବରୁ ଘରକୁ ଘର ବୁଲି ଭୋଟ୍‌ ମାଗୁଥିବା, ଦୁଃଖସୁଖରେ ଛିଡ଼ା ହେବା ପାଇଁ ପ୍ରତିଶୃତି ଦେଇଥିବା ନେତାଙ୍କର ସାହାଯ୍ୟ ଓ ସହାୟତାକୁ ଅନାଇ ବସିଥିଲେ ବାତ୍ୟା ପ୍ରଭାବିତ ଲୋକେ। ବାତ୍ୟା ଜନିତ ଉଦ୍ଧାର ଓ ଥଇଥାନ କାର୍ଯ୍ୟରେ ସାମିଲ୍‌ ହୋଇ ସ୍ୱାଭାବିକ ଅବସ୍ଥା ଫେରାଇ ଆଣିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବେ କ’ଣ, ଅଧିକାଂଶ ନେତା ଓ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କର ବାତ୍ୟା ଅଞ୍ଚଳରେ ଦର୍ଶନ ବି ମିଳୁନାହିଁ। ଏହି ବେପରୁଆ ମନୋଭାବ ଯୋଗୁଁ ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ସମାଲୋଚନାର ଶିକାର ହୋଇଛନ୍ତି। ସାହାଯ୍ୟ ସହଯୋଗ ପାଇଁ ଯେଉଁ ଲୋକମାନେ ସେମାନଙ୍କ ପାଖରେ ପହଞ୍ଚୁଛନ୍ତି ସେମାନେ ନିଜକୁ ପାୱାର ଲେସ୍‌ କହି ହାତଟେକି ଦେଉଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି।

ବିବାଦର ଅନ୍ୟ ନାମ ସାଧ୍ବୀ ପ୍ରଜ୍ଞା ଠାକୁର

ଚଳିତ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ନେତାମାନଙ୍କ ତୁଣ୍ଡ ଆଦୌ ବୋଲ ମାନୁନାହିଁ। ଦେଶର ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ନିଜ ଆଡ଼କୁ ଟାଣିବା ସକାଶେ ନେତା କୌଣସି ପ୍ରକାର ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେବାକୁ ବି ପଛାଉନାହାନ୍ତି। ନିଜର ପ୍ରତିଦ୍ବନ୍ଦ୍ବୀକୁ ପଛରେ ପକାଇବା ସକାଶେ ନେତାମାନେ ଆଜିକାଲି ଯେ କୌଣସି ସୀମା ଅତିକ୍ରମ କରିଯାଉଛନ୍ତି। ଗୋଟିଏ ପଟେ ବିଜେପି ପୁନର୍ବାର କେନ୍ଦ୍ରରେ ସରକାର ଗଠନ କରିବା ସକାଶେ ବିରୋଧୀ ଦଳର ନେତାମାନଙ୍କ ବିରୋଧରେ ସମାଲୋଚନାମୂଳକ ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଉଥିବା ବେଳେ ବିରୋଧୀ ଦଳର ନେତାମାନେ ମଧ୍ୟ ବିଜେପିର ବରିଷ୍ଠ ନେତାମାନଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ କରିବାର ସାମାନ୍ୟତମ ସୁଯୋଗ ହାତଛଡ଼ା କରୁନାହାନ୍ତି। ତେବେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ଯଦି କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିବିଶେଷ ନିଜର ବିବାଦୀୟ ମନ୍ତବ୍ୟ ପାଇଁ ବେଶୀ ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ଥାଆନ୍ତି, ସେ ହେଉଛନ୍ତି ସାଧ୍ବୀ ପ୍ରଜ୍ଞା ଠାକୁର। ସାଧ୍ବୀ ପ୍ରଜ୍ଞା ବିଜେପିରେ ସାମିଲ୍‌ ହେବା ପରେ ନିୟମିତ ଭାବେ କିଛି ନା କିଛି ବିବାଦୀୟ ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଉଛନ୍ତି। ତେଣୁ ତାଙ୍କୁ ଆମେ ବିବାଦର ଅନ୍ୟ ନାମ ବୋଲି ମଧ୍ୟ କହିପାରବା।

ସରକାର ଗଠନରେ କଂଗ୍ରେସକୁ ସହାୟତା କରିବ କି ବିଜେଡି

ଆସନ୍ତା ମେ ୧୯ ତାରିଖରେ ସରିବ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ। ୨୩ରେ ଭୋଟ ଗଣତି ହୋଇ ଫଳାଫଳ ପ୍ରକାଶ ପାଇବ। କିନ୍ତୁ ଏବେଠାରୁ ରାଜନୈତିକ ଦଳମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସରକାର ଗଠନ ନେଇ ଆକଳନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଗଲାଣି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ବିଜେପି ପୁଣି କ୍ଷମତାକୁ ଫେରିବ ବୋଲି ଆଶା ବାନ୍ଧି ବସିଛି। ଏକା ନ ହେଲେ ବି ସହଯୋଗୀ ଦଳକୁ ନେଇ ସରକାର ଗଢ଼ିବ ବୋଲି ଯୋଜନା ରଖିଛି ବିଜେପି। ମେଣ୍ଟ ସହ ସରକାର ଗଢିବାରେ ବିଜେପିର ଅନୁଭୂତି ରହିଥିବାର ସୂଚନା ଦେଇ ପରୋକ୍ଷରେ ମେଣ୍ଟ ସରକାରର ଇଙ୍ଗିତ ଦେଇସାରିଛନ୍ତି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି। ଅନ୍ୟ ପଟେ ବିରୋଧୀ ଏକାଠି ହୋଇ ସରକାର ଗଢ଼ିବେ ବୋଲି ଆଶା ବାନ୍ଧିଛନ୍ତି। ବିରୋଧୀ ସରକାର ଗଠନ କରିବା ନେଇ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ କରିଦେଇଛନ୍ତି। ଆଞ୍ଚଳିକ ଦଳମାନଙ୍କୁ ଏକାଠି କରି କଂଗ୍ରେସ କେନ୍ଦ୍ରରେ ସରକାରକୁ ଆସିବା ନେଇ ଆଶାବାନ୍ଧି ବସିଛି। ଏଥିନେଇ ଦଳ ପକ୍ଷରୁ ଉଦ୍ୟମ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। କଂଗ୍ରେସ ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟରେ ଥିବା ଆଞ୍ଚଳିକ ଦଳମାନଙ୍କ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା ଆରମ୍ଭ କରିଦେଇଛି। ଓଡ଼ିଶାରେ ବିଜେଡି ମୁଖିଆ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଇତିମଧ୍ୟରେ ତାଙ୍କ ପୂର୍ବ ଘୋଷିତ ସମଦୂରତା କଥା ଦୂରକୁ ଠେଲିଦେଇଛନ୍ତି। କିଛିଦିନ ତଳେ ଓଡିଶା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ କହିଥିଲେ ଓଡିଶା ବିକାଶରେ ଯେଉଁ ଦଳ ସହଯୋଗ କରିବ, ଆମେ ସେହି ଦଳକୁ ସମର୍ଥନ ଦେବୁ। ଏଣୁ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଅନ୍ୟ ଆଞ୍ଚଳିକ ଦଳମାନଙ୍କୁ ସାଥୀରେ ଧରି ସରକାର ଗଢ଼ିବା ପାଇଁ କଂଗ୍ରେସ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଥିବାରୁ ବିଜେଡି ସହ ଆଲୋଚନା ଆରମ୍ଭ କରିଦେଇଥିବା କଥା ଜଣାପଡ଼ିଛି।

ଗଡ଼ ଛାଡ଼ିବାକୁ ଦିଦି ନାରାଜ: ଗଣତନ୍ତ୍ର ଗଡ଼ ଗଡ଼

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: କୌଣସି ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ଦେଶ ପରିଚାଳନା ସକାଶେ ରାଜନୀତି ଏକମାତ୍ର ମାଧ୍ୟମ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ନିର୍ବାଚନ ମାଧ୍ୟମରେ ଦେଶର ଗଣ ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରତିନିଧି ବାଛିଥାନ୍ତି। ଦେଶ ସ୍ବାଧୀନତା ଲାଭ କରିବା ପରେ ଦେଶବାସୀ ବେଡ଼ି ପୀଡ଼ାରୁ ରକ୍ଷା ପାଇଥିଲେ ଓ ଖୋଲା ଆକାଶ ତଳେ ଶାନ୍ତିରେ ନିଃଶ୍ବାସ ମାରିଥିଲେ। ସେମାନେ ଭାବିନେଇଥିଲେ ଯେ ଆମେ ନିଜକୁ ନିଜେ ଶାସନ କରିବୁ। ତେଣୁ ଦେଶ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ ସ୍ବର୍ଣ୍ଣପ୍ରସୂ ହେବ ଓ ସମସ୍ତେ ସୁଖରେ ରହିବେ। କିନ୍ତୁ ସମୟ କ୍ରମେ ଏହି ଚିନ୍ତାଧାରା ଉପରେ ଅଙ୍କୁଶ ଲାଗିଆସିଛି ଓ ରାଜନୀତିରେ ସକ୍ରିୟ ଥିବା ନେତାମାନେ ନିଜର ବିକାଶରେ ହିଁ ଦେଶର ବିକାଶ ବୋଲି ଧରିନେଇଛନ୍ତି। ତେଣୁ କ୍ଷମତା ଦଖଲ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ରାଜନୀତିର ଏକମାତ୍ର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଓ ଏଥିପାଇଁ କଳ ବଳ କୌଶଳ ସବୁକିଛି ଲଗାଇଦେବା ସକାଶେ ସମସ୍ତେ ଆଗଭର। ନ୍ୟାୟ ହେଉ କି ଅନ୍ୟାୟ, ଜୀବନ ରହୁ କି ଜୀବନ ଚାଲିଯାଉ, କେବଳ କ୍ଷମତା ଦରକାର, ଏହା ହିଁ ବର୍ତ୍ତମାନ ରାଜନୀତିର ଏକମାତ୍ର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ପାଲଟିଯାଇଛି। ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ଯେପରି ହିଂସାକାଣ୍ଡ ଜାରି ରହିଛି, ତାହା ଏପରି କିଛି କହୁଥିବାର ପ୍ରତୀୟମାନ ହୁଏ।

ଭାରତରେ ଗଣତନ୍ତ୍ରର ଗତି କୁଆଡ଼େ?

ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ଧନସମ୍ପତ୍ତି ସହ ତାଳ ଦେଇ ବଢ଼ିଛି ଅପରାଧୀ ପ୍ରାର୍ଥୀ ସଂଖ୍ୟା ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ୧୯୪୭ ମସିହାରେ ଭାରତ ସ୍ବାଧୀନତା ଲାଭ କରିବା ପରେ ଡ. ଭୀମରାଓ ବାବା ସାହେବ ଆମ୍ବେଦକରଙ୍କ ଦ୍ବାରା ଦେଶର ସମ୍ବିଧାନ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେଲା। ଦେଶ ଶାସନର ଦାୟିତ୍ବ ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ ଦିଆଯାଇଥିଲା। କ୍ରମଶଃ ଦେଶ ବିଶ୍ବର ପ୍ରମୁଖ ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ରାଷ୍ଟ୍ରର ମର୍ଯ୍ୟାଦା ପାଇଛି। ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ ଶାସନ କରିବା ସକାଶେ ସେମାନଙ୍କ ଦ୍ବାରା ନିର୍ବାଚିତ ପ୍ରତିନିଧି ଲୋକସଭାରେ ପହଞ୍ଚି ସେମାନଙ୍କ କଲ୍ୟାଣ ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ବ୍ରତୀ ହୋଇଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ସ୍ବାଧୀନତାକୁ ୭୨ ବର୍ଷ ପୂରିବାକୁ ବସିଥିବା ବେଳେ ଦେଶର ଗଣତନ୍ତ୍ର କେଉଁ ଦିଗରେ ଅଗ୍ରସର ହେଉଛି ଓ ଭାରତରେ ଗଣତନ୍ତ୍ରର ଗତି କୁଆଡ଼େ ବୋଲି ଏକ ପ୍ରଶ୍ନ ସ୍ବତଃ ମନକୁ ଆସୁଛି। ତେବେ ଏପରି ଏକ ପ୍ରଶ୍ନର ଏକମାତ୍ର ଉତ୍ତର ହେଉଛି, ଦେଶକୁ ଗଣତନ୍ତ୍ର ଶାସନ ଦ୍ବାରା ଶାସିତ କରିବା ସକାଶେ ଯେଉଁମାନେ ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରାଣବଳୀ ଦେଇଛନ୍ତି, ବର୍ତ୍ତମାନ ରାଜନୈତିକ ସ୍ଥିତି ଯେଉଁ ଅବସ୍ଥାରେ ପହଞ୍ଚିଛି, ସେମାନେ ସ୍ବପ୍ନରେ ବି ଏପରି ଆକଳନ କରି ନ ଥିବେ।

ବିପତ୍ତି ବେଳେ ନିରୁଦ୍ଦିଷ୍ଟ ବିଜୁ ଯୁବ ବାହିନୀ

ଧନୀ ଓ ଗରିବ କାହାରିକୁ ଛାଡ଼ିଲା ନାହିଁ। କୁଡ଼ିଆ ଘରଠୁ ଆରମ୍ଭ କରି ବଡ଼ ପ୍ରାସାଦର ରଙ୍ଗୀନ କାଚ ଯାଏଁ ସବୁକିଛିକୁ ଧରାଶାୟୀ କରିଦେଲା ସାମୁଦ୍ରିକ ଝଡ଼ ଫୋନି। ୧୯୯୯ ମହାବାତ୍ୟାର ପ୍ରାୟ ୨୦ ବର୍ଷ ପରେ ଓଡ଼ିଶାର ଉପକୂଳବର୍ତ୍ତୀ ଜିଲାଗୁଡ଼ିକୁ ଉଜାଡ଼ି ଦେଇଛି ଫୋନି। ପୁରୀ, କଟକ, ଖୋର୍ଦ୍ଧା, କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଓ ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ଜିଲାର ଅନେକ ଲୋକ ବାତ୍ୟାର ୧୧ ଦିନ ପରେ ମଧ୍ୟ ବିଜୁଳି, ପାନୀୟ ଜଳ, ଟେଲିଫୋନ ସେବାରୁ ବଞ୍ଚିତ ରହିଛନ୍ତି। ଏଗୁଡିକୁ ସ୍ଵସ୍ଥିତିକୁ ଆଣିବାରେ ପ୍ରଶାସନ ସକ୍ରିୟ ଥିବା ଭଳି ଜଣାପଡୁ ନାହିଁ। ବାତ୍ୟା ପ୍ରଭାବରେ ଯାହାସବୁ କ୍ଷତି ଘଟିଛି, ତା’ର ପୁନରୁଦ୍ଧାର ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟତଃ ମାନବସମ୍ବଳର ଅଭାବ ଥିବାରୁ ପରିସ୍ଥିତିରେ ସୁଧାର ଆସିବାରେ ବିଳମ୍ବ ହେଉଥିବା ସରକାରୀ ଅଧିକାରୀମାନେ କହିସାରିଲେଣି। ଆନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଦେଶ, ତେଲେଙ୍ଗାନା ଆଦି ରାଜ୍ୟର କୁଶଳୀ ଶ୍ରମିକ ଏଠାରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ କାମ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ପୁରୀ ଜିଲ୍ଲାର ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବହୁତ ଗାଁ ଗହଳିରେ ରାସ୍ତା ସଫା କରାଯାଇ ନାହିଁ କି ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଖୁଣ୍ଟରେ ତାର ସଂଯୋଗ ହୋଇପାରି ନାହିଁ। ଏହା ଏବେ ସହରଠାରୁ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଲୋକଙ୍କ ଅସନ୍ତୋଷ ବୃଦ୍ଧିର କାରଣ ପାଲଟିଛି। ଏଭଳି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ କରଦାତାଙ୍କ ଅର୍ଥରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଗଠନ କରିଥିବା ବିଜୁ ଯୁବ ବାହିନୀକୁ ଲୋକେ ଖୋଜିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ବେଳେ ରାଜ୍ୟରେ ହାଉଯାଉ ହେଉଥିବା ଏହି ବାହିନୀର ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ସମୟରେ ଦେଖା ନ ଥିବାରୁ ଏମାନେ କୁଆଡେ ଗଲେ ବୋଲି ଲୋକେ ପ୍ରଶ୍ନ କରିବା ଆରମ୍ଭ କଲେଣି।



ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ


କରେନ୍ସି କନଭର୍ଟର

ନୋବେଲ ଡିନର୍
ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର ଭଳି ନୋବେଲ ଡିନରର ମର୍ଯ୍ୟାଦା ଅତି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ ପରେ ପ୍ରତି ବର୍ଷ ଡିସେମ୍ବର ୧୦ ତାରିଖରେ ଷ୍ଟକହୋମ୍ ସିଟିର ବ୍ଳୁ ହଲ୍‌ରେ ଏହି ରାତ୍ରିଭୋଜନର ଆୟୋଜନ କରାଯାଏ। ଏଥିରେ ସ୍ବିଡେନର ରାଜ ପରିବାର, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ, ପଦସ୍ଥ ସରକାରୀ ବ୍ୟକ୍ତି, ନୋବେଲ ବିଜେତା ଏବଂ ଅତିଥି ଉପସ୍ଥିତ ରହନ୍ତି। ପ୍ରତ୍ୟେକ ନୋବେଲ ବିଜେତା ଏଠାକୁ ୧୬ ଜଣ ଅତିଥିଙ୍କୁ ସାଥିରେ ଆଣି ପାରିବେ। ଏହି ଭୋଜନର ସମୟ ସୀମା ୪ ଘଣ୍ଟା। ଏଥିରେ ନୋବେଲ ବିଜେତାମାନେ ସଂକ୍ଷିପ୍ତ ବକ୍ତବ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତି। ଚାରି ଦିନ ଆଗରୁ ୪୦ ଜଣ ରୋଷେୟା ୨୦୦ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସହାୟତାରେ ଭୋଜନ ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ଲାଗିଯାଆନ୍ତି। ୬୦ଟି ଟେବୁଲରେ ଥିବା ୭୦୦୦ ଥାଳି, ୫୦୦୦ ଗ୍ଳାସ୍ ଏବଂ ୧୦,୦୦୦ ରୁପା ବାସନରେ ଖାଦ୍ୟ ପରଷା ଯାଏ। ଏହି ଡିନରର ମୂଲ୍ୟ ୪ କୋଟି ଟଙ୍କା। ୧୯୭୯ ମସିହାର ନୋବେଲ ଶାନ୍ତି ବିଜେତା ମଦର ଟେରେସାଙ୍କ ଅନୁରୋଧ କ୍ରମେ ସେହି ବର୍ଷ ଏହି ଭୋଜନ ବାତିଲ୍‌ କରାଯାଇ ସେହି ଅର୍ଥ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା।

ଜନମତ

ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଭକ୍ତଙ୍କ ଦର୍ଶନକୁ ଶୃଙ୍ଖଳିତ ଓ ବ୍ୟବସ୍ଥିତ କରିବା ନିମନ୍ତେ ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦେଶ କ୍ରମେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଧାଡ଼ି ଦର୍ଶନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ସହ ଆପଣ ଏକମତ ତ ?