ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପ୍ରସଙ୍ଗ

ଫେସ୍‌ବୁକ୍‌ର ବେଳା ଖରାପ

୨୦୧୮ ଫେସବୁକ୍‌ ପାଇଁ ଥିଲା ଏକ ଭଲ ବର୍ଷ। ୨୦୧୯ ଫେସବୁକ ପାଇଁ ଖରାପ ସମୟ ଆଣି ଆସୁଛି। ଗତବର୍ଷ ଫେସବୁକ୍‌ ନାମରେ ବହୁ ସଂଗୀନ ଅଭିଯୋଗ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥିଲା। ନିଜ ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କ ତଥ୍ୟ ଫେସବୁକ୍‌ ବିକ୍ରି କରୁଥିବା ନେଇ ଶୁଣିବାକୁ ଓ ପଢ଼ିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ଫେସବୁକ୍‌ର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ମାର୍କ ଜୁକରବର୍ଗ ଆମେରିକା ସିନେଟରେ ଉତ୍ତର ଦେବା ପାଇଁ ହାଜର ହେବାକୁ ପଡ଼ିଥିଲା। ଫେସବୁକ୍‌ ନିଜର ଭୁଲ୍‌ ମାନିଥିଲା ଏବଂ ଏହାର ପୁନରାବୃତ୍ତି ହେବ ନାହିଁ ବୋଲି ମଧ୍ୟ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତିବଦ୍ଧ ହୋଇଥିଲା। ଜୁକରବର୍ଗ କ୍ଷମା ମାଗି ଦଣ୍ଡମୁକ୍ତ ସିନା ହୋଇଗଲେ, ହେଲେ ଫେସବୁକ୍‌ ନିଜର ବିଶ୍ବସନୀୟତାର ପ୍ରଶ୍ନଘେରକୁ ଚାଲିଆସିଥିଲା। ୨୦୧୮ ବର୍ଷରେ ଫେସବୁକ୍‌ ନାମରେ ବିଶ୍ବର ବିଭିନ୍ନ କୋଣରୁ ଅଶାନ୍ତିର ସ୍ବର ଶୁଭିଥିଲେ ହେଁ ମାର୍କ ଜୁକରବର୍ଗ କଠିନ ସଂକଟରୁ ମୁକୁଳି ଯାଇଥିଲେ। ୨୦୧୮ ଫେସବୁକ୍‌ ପାଇଁ ଏକ ଭଲ ବର୍ଷ ଭାବେ ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଥିଲା। ଲମ୍ବା ସମୟ ଧରି ଫେସବୁକ୍‌ ଏହାର ଭଲ ଫଳ ଭୋଗି ଆସିଥିବା ବେଳେ ୨୦୧୯ରେ ସ୍ଥିତି ଭିନ୍ନ ରକମର ହେବାକୁ ଯାଉଛି।

ଏବେ ପୂରା ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ ମିଳିବ ସଂରକ୍ଷଣ ସୁବିଧା

ଏପ୍ରିଲରେ ହୋଇପାରେ ନିର୍ବାଚନ। ତିନି ରାଜ୍ୟରେ ପରାଜୟ ପରେ ବିଜେପିକୁ ଘାରିଛି ନିର୍ବାଚନ ବିଜୟର ଚିନ୍ତା। ବନ୍ଦ, ଧର୍ମଘଟ, ସଭା, ସମାବେଶ ଜରିଆରେ ବିରୋଧୀ ସରକାର ବିରୋଧୀ ହାୱା ପ୍ରବାହିତ କରିବାର କୌଶଳ ଆପଣାଉଥିବା ବେଳେ ମୋଦି ସରକାର ଦେଇଛନ୍ତି ମାଷ୍ଟରଷ୍ଟ୍ରୋକ। ସାଧାରଣ ବର୍ଗର ଗରିବ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ସରକାରୀ ଚାକିରି ଏବଂ ଶିକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ରରେ ୧୦ ଭାଗ ସଂରକ୍ଷଣ ବ୍ୟବସ୍ଥା ପାଇଁ ପାର୍ଲାମେଣ୍ଟରେ ଜାନୁଆରୀ ୮ରେ ଆଗତ ହୋଇଛି ବିଲ୍‌। ହିନ୍ଦୁ, ମୁସଲିମ ଓ ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନ ଆଦି ବିଭିନ୍ନ ଧର୍ମର ଗରିବମାନେ ଏଥିରୁ ଲାଭ ପାଇବାକୁ ଥିବାରୁ ବିରୋଧୀଦଳ ଗୁଡ଼ିକର ମୁହଁ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଛି। ବିରୋଧୀମାନେ ବିଜେପିକୁ ଏହି ବିଲ୍‌ ଏବେ କାହିଁକି ଆଣିଲ ବୋଲି ପ୍ରଶ୍ନ ପଚାରିବା ବ୍ୟତୀତ ଆଉ କୌଣସି କଥା ନେଇ ବିରୋଧ କରିପାରୁ ନାହାନ୍ତି। ଆର୍ଥିକ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଗରିବ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ଦେଶର ପ୍ରଥମ ସଂରକ୍ଷଣ ବ୍ୟବସ୍ଥା ହୋଇଥିଲେ ହେଁ କେତେକ ସଂଗଠନ ଏହା ବିରୋଧରେ ଅଦାଲତକୁ ଯାଇ ନିଷ୍ପତ୍ତିର ମୋଡ଼ ବଦଳାଇବା କିମ୍ବା ବିଳମ୍ବିତ କରି ଝୁଲାଇ ରଖିବା ସପକ୍ଷରେ ଥିବା କୁହାଯାଉଛି।

ଓଡ଼ିଶା ପାଲଟିଛି ତାମିଲ ଉପନିବେଶ

୨୦୧୬ରେ ଓଡ଼ିଶାର ଏକ ନ୍ୟୁଜ ଚାନେଲ ପକ୍ଷରୁ ଓଡ଼ିଶା ପାୱାର ଲିଷ୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଥିଲା। ଜନମତ ସଂଗ୍ରହ ଆଧାରରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଏହି ତାଲିକାରେ ପ୍ରଥମ ସ୍ଥାନରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ, ଦ୍ବିତୀୟରେ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ଥିବାବେଳେ ରାଜ୍ୟର ବହୁ ରାଜନେତା ଏପରିକି ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବଙ୍କୁ ପଛରେ ପକାଇ ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନକୁ ଆସିଥିଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସଚିବ ଭି କାର୍ତ୍ତିକେୟନ ପାଣ୍ଡିଆନ। ସେହି ତାଲିକାର ୯ ନମ୍ବର ସ୍ଥାନରେ ଥିଲେ ବିରୋଧୀଦଳ ନେତା ନରସିଂହ ମିଶ୍ର। କେବଳ ଏହି ସର୍ଭେ ନୁହେଁ, ଅପରନ୍ତୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଏହି ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସଚିବ ଓଡ଼ିଶାର ସୁପର ଚିଫ୍‌ ମିନିଷ୍ଟର ଭାବେ ବିଭିନ୍ନ ସମୟରେ ଚର୍ଚ୍ଚାକୁ ଆସିଛନ୍ତି।

ଘର ବୁଡ଼ି ପାଣି ଆଣ୍ଠୁଏ, ତଥାପି ଚେତା ପଶୁନି

ରାଜ୍ୟରେ ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ ଯୋଜନା ହେଉଛି। ଉଡ଼ୁଛି କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କା। ଯୋଜନାର ବର୍ଷା ହେଉଥିବା ବେଳେ ଲୋକେ କିନ୍ତୁ ଓଦା ହେଉ ନ ଥିବା ବିରୋଧୀ କହୁଛନ୍ତି। ହେଲେ କାହାକୁ ପରବାୟ କରୁନାହାନ୍ତି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ। ଭିଡିଓ କନ୍‌ଫରେନ୍‌ସିଂ ଓ କାହା ସହ ଗୋଟିଏ ଫୋନ କଲ୍‌ରେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ମଞ୍ଜୁର ହୋଇଯାଉଛି। ଯୋଜନାର ନାଁକୁ ଆକର୍ଷଣୀୟ କରିବା ପାଇଁ ବ୍ୟୁରୋକ୍ରାଟମାନେ ଆଣ୍ଠେଇ ପଡ଼ିଛନ୍ତି। କେଉଁ ଯୋଜନାର ନାଁ ‘ପିଠା’ ତ କାହାର ନାମ ‘କାଳିଆ’ ଦିଆଯାଉଛି। ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଖଣ୍ଡି ଖଣ୍ଡି ଓଡ଼ିଆରେ ‘ପିଠା’ ବୋଲି କହିଦେବା ମାତ୍ରେ ଏହାର ମୂଳ ଅର୍ଥ ଓ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟକୁ ଭୁଲିଯାଇ କର୍ମୀମାନେ ‘ପିଠା’ ତିଆରି କରି ପିସିଖିଆମାନଙ୍କୁ ଖୁଆଇବାରେ ଲାଗିଯାଉଛନ୍ତି। ଏସବୁ ବାବଦରେ ଖର୍ଚ୍ଚ ସହ ତାଳ ଦେଇ ୠଣଭାର ମଧ୍ୟ ଉଦ୍‌ବେଗଜନକ ଭାବରେ ବଢ଼ିଚାଲିଛି। ମୂଳକଥା ଛାଡ଼ନ୍ତୁ, କେବଳ ସୁଧ ଗଣିବାରେ ଯାଉଛି ବର୍ଷକୁ ୫ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା। ଚଳିତ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ରାଜ୍ୟର ୠଣଭାର ୯୧,୯୪୩,୬୮ କୋଟି ଅର୍ଥାତ୍‌ ପାଖାପାଖି ୯୨ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କାରେ ପହଞ୍ଚିବ।

ଭଦ୍ର ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କ ସହର

ବିଶ୍ବ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନର ଏକ ପରିସଂଖ୍ୟାନ ଅନୁଯାୟୀ ୨୦୧୬ରେ ଆମ ଦେଶରେ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣା କାରଣରୁ ୨,୯୯,୦୯୧ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ଯାଇଥିଲା। ଯାନବାହନ ନିର୍ମାତା ଫୋର୍ଡ ପକ୍ଷରୁ ନିକଟରେ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣା ସମ୍ପର୍କିତ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ନେଇ ଏକ ସର୍ଭେ କରାଯାଇଥିଲା। ଏଥିରେ ଭାରତର ୧୦ ସହରରେ ଗାଡ଼ି ଚଳାଉଥିବା ଡ୍ରାଇଭରମାନଙ୍କ ବ୍ୟବହାରର ଅଧ୍ୟୟନ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡ଼ିଥିଲା କି କୋଲକାତା ଏବଂ ହାଇଦ୍ରାବାଦ ସହରରେ ସବୁଠୁ ସଭ୍ୟ ଭାବରେ ଗାଡ଼ି ଚାଳନା କରାଯାଇଥାଏ। ଦିଲ୍ଲୀ ଏବଂ ମୁମ୍ବାଇରେ ଡ୍ରାଇଭରମାନେ ବେପରୁଆ ଭାବରେ ଗାଡ଼ିଚାଳନା କରୁଥିବା ସଂଖ୍ୟା ଅଧିକ ଥିବା ଏହି ସର୍ଭେରୁ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ଛୋଟ ସହର ହିସାବରେ ଲୁଧିଆନାର ଲୋକେ ସଡ଼କ ଉପରେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଭଦ୍ରଭାବେ ଗାଡ଼ିଚାଳନା କରୁଥିବା ବେଳେ ଇନ୍ଦୋରର ଡ୍ରାଇଭରମାନେ ସଡ଼କ ଉପରେ ସବୁଠୁ ବେଶୀ ଅସଭ୍ୟ ଆଚରଣ କରିଥାନ୍ତି।



ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ


କରେନ୍ସି କନଭର୍ଟର

ଜନମତ

ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଭକ୍ତଙ୍କ ଦର୍ଶନକୁ ଶୃଙ୍ଖଳିତ ଓ ବ୍ୟବସ୍ଥିତ କରିବା ନିମନ୍ତେ ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦେଶ କ୍ରମେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଧାଡ଼ି ଦର୍ଶନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ସହ ଆପଣ ଏକମତ ତ ?