ବାଦ ବିବାଦ

ମାଓବାଦୀଙ୍କ କବଳରୁ ମୁକୁଳିଲେ ସିଆରପିଏଫ କମାଣ୍ଡୋ ରାକେଶ୍ବର

ପାଞ୍ଚ ଦିନ ମାଓବାଦୀଙ୍କ ପାଖରେ ବନ୍ଦୀ ଭାବେ ରହିବା ପରେ ସିଆରପିଏଫ କମାଣ୍ଡୋ ରାକେଶ୍ବର ସିଂହ ମାନହସ ମୁକ୍ତି ପାଇଛନ୍ତି। ଗୁରୁବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ମାଓବାଦୀ ତାଙ୍କୁ ଦକ୍ଷିଣ ବସ୍ତର ଜଙ୍ଗଲର ଏକ ଅଜଣା ସ୍ଥାନରେ ଛାଡ଼ିବା ପରେ ସେ ସ୍ଥାନୀୟ ବସାଗୁଡ଼ା ପୋଲିସ ଷ୍ଟେସରେ ପହଞ୍ଚିଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି। ରାକେଶ୍ବର ମୁକ୍ତି ପାଇବା ଖବର ପ୍ରସାରିତ ହେବା ମାତ୍ରେ ଜମ୍ମୁରେ ରହୁଥିବା ରାକେଶ୍ବରଙ୍କ ପରିବାରରେ ଖୁସିର ଲହରି ଖେଳି ଯାଇଛି। ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ସ୍ବାମୀଙ୍କ ପାଇଁ ପାଇଁ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଜଣାଇଛନ୍ତି। ସୂଚନାନୁସାରେ ସାମାଜିକ କର୍ମୀ ଧରମଲାଲ ସୈନୀ ଓ ସ୍ଥାନୀୟ ଆଦିବାସୀ ନେତା ତେଲାମ ବୋରୁଆ ଜଙ୍ଗଲକୁ ଯାଇ ମାଓବାଦୀଙ୍କୁ ବୁଝାସୁଝା କରିବା ପରେ ରାକେଶ୍ବର ମୁକ୍ତି ପାଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି।

ଦୋହରାଇଲା ଦସାଲ୍ଟ: ରାଫେଲ୍ ଡିଲରେ କୌଣସି ଖିଲାପ ହୋଇନି

ଭାରତର ସାମରିକ ଶକ୍ତି ବଢ଼ାଇବା ସକାଶେ ମୋଦୀ ସରକାର ଫ୍ରାନ୍ସ ସରକାରଙ୍କଠାରୁ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ଲଢ଼ୁଆ ରାଫେଲ୍ ଜେଟ୍ କିଣିବା ପାଇଁ ଚୁକ୍ତି ସ୍ବାକ୍ଷର କରିଛନ୍ତି। ଇତିମଧ୍ୟରେ ଦୁଇଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ରାଫେଲ୍ ଭାରତରେ ପହଞ୍ଚି ବାୟୁସେନାରେ ସାମିଲ୍ ହୋଇସାରିଛି। ତେବେ ଏହି ଚୁକ୍ତିରେ ବ୍ୟାପକ ଦୁର୍ନୀତି ହୋଇଛି ବୋଲି ଭାରତର ବିରୋଧୀ ଦଳମାନେ ବାରମ୍ବାର ଅଭିଯୋଗ କରିଆସିବା ସହ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ମଧ୍ୟ ଏନେଇ ଲୋକସଭା ଓ ରାଜ୍ୟସଭାରେ ଉତ୍ତର ଉପସ୍ଥାପିତ କରିସାରିଛନ୍ତି। ଏବେ ଗୁରୁବାର ଏହି ରାଫେଲ୍ ଜେଟ୍ ଯୋଗାଣ ନିମନ୍ତେ ଚୁକ୍ତିବଦ୍ଧ ହୋଇଥିବା ଦସାଲ୍ଟ ଆଭିଏସନ୍ କୌଣସି ପ୍ରକାର ଦୁର୍ନୀତିକୁ ପୂରାପୂରି ଖଣ୍ଡନ କରିଛନ୍ତି। ନିକଟରେ ଫ୍ରାନ୍ସର ଏକ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ରାଫେଲ୍ ଜେଟ୍ ସଂକ୍ରାନ୍ତ ଚୁକ୍ତିରେ ଦୁର୍ନୀତି ହୋଇଥିବାରୁ ଏହାର ତଦନ୍ତ କରାଯିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି ବୋଲି ଦାବି କରିଛି। ଉକ୍ତ ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଏହି ମାମଲାର ତଦନ୍ତ ଦୁର୍ନୀତି ନିବାରଣ ସଂସ୍ଥା ଦ୍ବାରା କରାଯିବାକୁ ଦାବି କରାଯାଇଛି। ରାଫେଲ୍ ଫାଇଟର୍ ଜେଟ୍ ଯୋଗାଣରେ ମଧ୍ୟସ୍ଥତା କରିଥିବା ସଂସ୍ଥାକୁ ଏହି ଚୁକ୍ତି ସ୍ବାକ୍ଷର କରିବା ସକାଶେ ଡସାଲ୍ଟ ପାଖାପାଖି ଏକ ନିୟୁତ ୟୁରୋ ପ୍ରଦାନ କରିଛି ବୋଲି ଉକ୍ତ ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି।

ସିଇଓଙ୍କୁ ଭେଟିଲା ବିଜେପି: ସରକାରୀ ସ୍କୁଲ୍‌କୁ ପ୍ରଚାର ମଇଦାନ ଭାବେ ବ୍ୟବହାର କରୁଛି ବିଜେଡି

ପିପିଲି ଉପନିର୍ବାଚନରେ ବିଜେଡି ପ୍ରାର୍ଥୀ ରୁଦ୍ର ମହାରଥୀଙ୍କ ପାଇଁ ଭର୍ଚୁଆଲ୍‌ ପ୍ରଚାର କରିବେ ବିଜେଡି ସଭାପତି ତଥା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ। ଦଳ ତରଫରୁ ଏହି ପ୍ରଚାରକୁ ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀର ପ୍ରତି ପଞ୍ଚାୟତରେ ପହଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ବେନିୟମ ଭାବେ ସରକାରୀ ସ୍କୁଲ୍‌ ଏବଂ ତାହର ପ୍ରାଙ୍ଗଣକୁ ବ୍ୟବହାର କରାଯିବା ନେଇ ପୋଷ୍ଟର ଲଗାଯାଇଛି। ପାଟଶାଣିପୁରର ଭାଲିଆବିଲି ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଏବଂ ପିପିଲିରେ ଥିବା ସରକାରୀ କୋଠାକୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଭର୍ଚୁଆଲ୍‌ ରାଲି ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଉଛି। ଏପରିକି ସ୍କୁଲ୍‌ ଘରକୁ ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରଚାର ମଇଦାନ ଭାବେ ସଜ୍ଜିତ କରାଯାଇଛି। ଏହା ଦ୍ୱାରା ସରକାରୀ ଦଳ ନିର୍ବାଚନ ଆଚରଣବିଦ୍ଧି ଉଲ୍ଲଘଂନ କରୁଛି। ଏହା ଉପରେ ରୋକ୍ ଲଗାଇବା ଏବଂ ଆଗାମୀ ପିପିଲି ଉପନିର୍ବାଚନକୁ ମୁକ୍ତ, ଅବାଧ ଓ ନିରପେକ୍ଷ କରିବା ପାଇଁ ବିଜେପିର ଏକ ପ୍ରତିନିଧୀ ଦଳ ରାଜ୍ୟ ମୁଖ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଭେଟି ଅବଗତ କରାଇଛନ୍ତି।

ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ବିଉଟି କଣ୍ଟେଷ୍ଟରେ ବିଚିତ୍ର ଦୃଶ୍ୟ: ବିଜେତାଙ୍କଠାରୁ ଛଡ଼ାଇନେଲେ ମୁକୁଟ

ନିକଟରେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ବିଉଟି କଣ୍ଟେଷ୍ଟରେ ଏକ ବିଚିତ୍ର ଘଟଣା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ବିଜେତାଙ୍କ ନାମ ଜୁରୀ ଘୋଷଣା କରିବା ପରେ ଗତ ବର୍ଷର ମିସ୍ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ବିଜେତାଙ୍କ ମୁଣ୍ଡରେ ମୁକୁଟ ପିନ୍ଧାଇ ଔପଚାରିକତା ପୂରଣ କରିଥିଲେ। ଉକ୍ତ ବିଜେତା ଜଣକ ମଧ୍ୟ କ୍ୟାଟୱାକ୍ କରି ତାଙ୍କର ସମସ୍ତ ପ୍ରଶଂସକ ଓ ଜୁରୀ ସଦସ୍ୟମାନଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଦେଇଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଉକ୍ତ ବିଜେତାଙ୍କ ଏହି ଖୁସି ମାତ୍ର କେଇ ସେକେଣ୍ଡ୍ ପରେ ଉଭେଇ ଯାଇଥିଲା। କାରଣ ତାଙ୍କୁ ଅଯୋଗ୍ୟ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିଲା ଓ ତାଙ୍କ ମୁଣ୍ଡରୁ ବିଜେତା ମୁକୁଟଟିକୁ କାଢ଼ିନିଆଯାଇ ରନର୍ସଅପ୍ ବିଜେତାଙ୍କ ମୁଣ୍ଡରେ ପିନ୍ଧାଇ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଏଥିରେ କ୍ରୋଧିତ ହୋଇ ବିଜେତା ଜଣକ ତୁରନ୍ତ ଶୋ’ ଛାଡ଼ି ସେଠାରୁ ପଳାଇଯାଇଥିଲେ। କୌଣସି ବିଉଟି କଣ୍ଟେଷ୍ଟରେ ଏପରି ଘଟଣା ବୋଧହୁଏ ପ୍ରଥମ ଥାର ପାଇଁ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ମିଳିଥିବା ସୂଚନାନୁସାରେ, ଗତ ରବିବାର ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ରାଜଧାନୀ କଲମ୍ବୋରେ ମିସ୍ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ବିଉଟି କଣ୍ଟେଷ୍ଟ୍ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ଏଥିରେ ପୁଷ୍ପିକା ଡି’ ସିଲଭାଙ୍କୁ ବିଜେତା ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିଲା। ଏହାପରେ ୨୦୧୯ରେ ମିସ୍ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ହୋଇଥିବା ତଥା ବର୍ତ୍ତମାନର ମିସେସ୍ ୱାର୍ଲ୍ଡ କ୍ୟାରୋଲିନ୍ ଜୁରି ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଔପଚାରିକତା ପୂରଣ କରିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ କିଛି ସମୟ ପରେ ଘୋଷିକା ଜଣକ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ ଯେ ମିସ୍ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଉପାଧି କେବଳ ବିବାହିତା ମହିଳାଙ୍କୁ ଦିଆଯିବାର ପ୍ରଥା ରହିଛି। ପୁଷ୍ପିକା ବିବାହିତା ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସେ ତାଙ୍କ ପତିଙ୍କୁ ଛାଡ଼ପତ୍ର ଦେଇସାରିଛନ୍ତି। ତେଣୁ ଏହି ମୁକୁଟ ସକାଶେ ସେ ଅଯୋଗ୍ୟ ବୋଲି ଘୋଷିକା ଜଣକ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ।

ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ନିର୍ବାଚନ ବେଳେ ଟିଏମସି ମହିଳା ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ମରଣାନ୍ତକ ଆକ୍ରମଣ

ମଙ୍ଗଳବାର ଚଳିତ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନର ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଭୋଟଗ୍ରହଣ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିବାବେଳେ କାଁଭାଁ ସ୍ଥାନରେ ଗଣ୍ଡଗୋଳ ଘଟିଛି। ଆରାମବାଗ ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀରେ ପ୍ରତିଦ୍ବନ୍ଦ୍ବିତା କରୁଥିବା ତୃଣମୂଳ କଂଗ୍ରେସ (ଟିଏମସି) ପ୍ରାର୍ଥୀ ସୁଜାତା ମଣ୍ଡଳ ଖାନଙ୍କୁ ବିଜେପି ସମର୍ଥକମାନେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିବା ସେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ଆରାଣ୍ଡି ଅଞ୍ଚଳର ଗୋଟିଏ ବୁଥ୍ ପରିଦର୍ଶନ କରୁଥିବାବେଳେ ଅଭିଯୁକ୍ତମାନେ ଲାଠି ଓ ଲୁହାଛଡ଼ ଧରି ତାଙ୍କୁ ଗୋଡ଼ାଇଥିଲେ। ସୁଜାତା ପ୍ରାଣବିକଳରେ ବିଲ ମଧ୍ୟରେ ଦୌଡ଼ି ପ୍ରାଣ ବଞ୍ଚାଇଥିବା ବେଳେ ତାଙ୍କ ସୁରକ୍ଷାକର୍ମୀଙ୍କ ମୁଣ୍ଡରେ ଆଘାତ ଲାଗିଛି। ଏହି ମାମଲାରେ ଉଭୟ ବିଜେପି ଓ ଟିଏମସିର ୫ ଜଣ ସମର୍ଥକ ଗିରଫ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏହାଛଡ଼ା ହୁଗୁଳି ଜିଲ୍ଲାର ଖାନାକୁଲ ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀରେ ମଧ୍ୟ ଟିଏମସି ପ୍ରାର୍ଥୀ ନାଜିବୁଲ କରିମଙ୍କ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ ହୋଇଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି।

ପୁଣି ଆନ୍ଧ୍ର ବିରୋଧରେ ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟ ଗଲା ଓଡ଼ିଶା

କୋଟିଆକୁ ନେଇ ଓଡ଼ିଶା ଏବଂ ଆନ୍ଧ୍ର ମଧ୍ୟରେ ସୀମା ବିବାଦ ତୁଟିବାର ନାଁ ଧରୁ ନାହିଁ। ଗତ ଫେବ୍ରୁଆରୀରେ ଆନ୍ଧ୍ର ସରକାର କୋଟିଆରେ ଜୋର୍‌ଜବରଦସ୍ତ ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ କରିଥିଲେ। ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ନେଇ ଓଡ଼ିଶା ଏବଂ ଆନ୍ଧ୍ର ମଧ୍ୟରେ ବିବାଦ ଘନେଇଥିଲା। ଏହାପରେ ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟଙ୍କ ଦ୍ଵାରସ୍ଥ ହୋଇଥିଲା ଓଡ଼ିଶା। ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟରେ ଏହି ମାମଲା ବିଚାରାଧିନ ଥିବା ବେଳେ ପୁଣିଥରେ କୋଟିଆରେ ଜିଲ୍ଲାପରିଷଦ ଏବଂ ସମିତି ସଭ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ କରିବା ପାଇଁ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ଆନ୍ଧ୍ର ସରକାର। ଏହି ମାମଲାକୁ ନେଇ ପୁଣିଥରେ ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟଙ୍କ ଦ୍ବାରସ୍ଥ ହୋଇଛି ଓଡ଼ିଶା। ରାଜ୍ୟ ଆଇନ ବିଭାଗର ଉପସଚିବ ଭଗବାନ ନାୟକ ସୋମବାର ନୂଆଦିଲ୍ଲୀରେ ଥିବା ଆଡଭୋକେଟ୍ ଅନ୍ ରେକର୍ଡ ଶିବ ଶଙ୍କର ମିଶ୍ରଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖି ପୁଣିଥରେ ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟରେ ଏକ ମାମଲା ଦାଏର କରିବାକୁ କହିଛନ୍ତି। ଏଥିସହିତ ଏକ ଓକିଲାତିନାମା ମଧ୍ୟ ପଠାଇଛନ୍ତି। ଆନ୍ଧ୍ର ପ୍ରଦେଶ ସରକାର କୋଟିଆ ଅଞ୍ଚଳରେ ନିର୍ବାଚନ କରୁଥିବାରୁ ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟରେ ଆବେଦନ କରି ଏହି ନିର୍ବାଚନ ଉପରେ ରହିତାଦେଶ ଜାରି ଆଦେଶ ଆଣିବାକୁ ପଦକ୍ଷେପ ନେବାକୁ ଆଇନ ବିଭାଗ କହିଛି।

ଟିଏମସି ନେତାଙ୍କ ଘରେ ଇଭିଏମ୍, ଅଧିକାରୀ ନିଲମ୍ବିତ

ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ମଙ୍ଗଳବାର ୩ୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନର ଭୋଟ୍ ଗ୍ରହଣ ଚାଲିଥିବା ବେଳେ ଜନୈକ ଶାସକ ଟିଏମସି ଦଳର ନେତାଙ୍କ ଘରେ ଇଭିଏମ୍ ମିଳିଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। ଏହି ଇଭିଏମ୍ ଉକ୍ତ ଟିଏମସି ନେତାଙ୍କ ଘରୁ ମିଳିବା ପରେ ନିର୍ବାଚନ ଦାୟିତ୍ବରେ ଥିବା ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ତୁରନ୍ତ ନିର୍ବାଚନ କମିଶନ୍ (ଇସି) ନିଲମ୍ବିତ କରିଛନ୍ତି। ଉକ୍ତ ଟିଏମସି ନେତାଙ୍କ ଘରୁ ଇଭିଏମ୍ ସହ ଭିଭିପାଟ୍ ଆଦି ମଧ୍ୟ ଜବତ କରାଯାଇଛି। ଉଲୁବେରିଆ ଆସନ ଅନ୍ତର୍ଗତ ସେକ୍ଟର-୧୭ ବୁଥ୍‌ରେ ଏପରି ଅନିୟମିତତା ଦେଖାଦେଇଛି। ତେଣୁ ଉକ୍ତ ବୁଥ ଦାୟିତ୍ବରେ ଥିବା ଅଧିକାରୀ ତପନ ସରକାରଙ୍କୁ ଇସି ନିଲମ୍ବନ କରିଛନ୍ତି। ଏହାଛଡ଼ା ଉକ୍ତ ବୁଥରେ ପୁନର୍ବାର ଭୋଟ୍ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବା ସକାଶେ ଇସି ନିର୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ସରକାର ୩ୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବଦିନ ଅର୍ଥାତ୍ ସୋମବାର ରାତିରେ ତାଙ୍କର ଜଣେ ବନ୍ଧୁଙ୍କ ଘରେ ରାତି କାଟିଥିଲେ। ଉକ୍ତ ବନ୍ଧୁ ଜଣକ ଟିଏମସିର ଜଣେ ସ୍ଥାନୀୟ ନେତା ହୋଇଥିବାରୁ ସରକାରଙ୍କ ବିରୋଧରେ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇଛି।

ପୁଣି କାଠଗଡ଼ାରେ ଫେସବୁକ: ୫୦ କୋଟି ୟୁଜର୍ସଙ୍କ ତଥ୍ୟ ଚୋରି

ତଥ୍ୟ ଗୋପନୀୟତା ମାମଲାରେ ପୁଣି କାଠଗଡ଼ାରେ ଛିଡ଼ା ହୋଇଛି ଫେସ୍‌ବୁକ୍‌। ଏହି ସୋସିଆଲ ସାଇଟ୍‌ ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କ ତଥ୍ୟ ହ୍ୟାକର୍ସଙ୍କ ଓ୍ବେବସାଇଟ୍‌ରେ ଘୂରି ବୁଲୁଥିବା ସାମ୍‌ନାକୁ ଆସିଛି। ୫୦ କୋଟିରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ୟୁଜର୍ସଙ୍କ ଫେସ୍‌ବୁକ୍‌ ଆଇଡିଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଫୋନ୍‌ ନମ୍ବର, ଇମେଲ ଆଇଡି, ଫଟୋ, ଜନ୍ମସ୍ଥାନ ଆଦି ଡାଟା ହ୍ୟାକର୍ସଙ୍କ ଓ୍ବେବସାଇଟ୍‌ରେ ଉପଲବ୍ଧ ହେଉଥିବା ଜଣାପଡ଼ିବା ପରେ ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କ ତଥ୍ୟ କେତେ ସୁରକ୍ଷିତ ସେ ନେଇ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଛି। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ହ୍ୟାକର୍ସଙ୍କ ଏକ ଓ୍ବେବସାଇଟ୍‌ରେ ୫୦ କୋଟିରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଫେସ୍‌ବୁକ୍‌ ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କ ତଥ୍ୟ ଉପଲବ୍ଧ ହୋଇଛି। ଏଥିରେ ୬୧ ଲକ୍ଷ ଭାରତୀୟଙ୍କ ଡାଟା ରହିଛି। ଏ ନେଇ 'ବିଜ୍‌ନେସ୍‌ ଇନ୍‌ସାଇଡର' ଓ୍ବେବସାଇଟ୍‌ ପକ୍ଷରୁ ଖବର ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି।

ସରପଞ୍ଚ ପରେ କୋଟିଆରେ ଜିଲ୍ଲାପରିଷଦ ନିର୍ବାଚନ କରିବ ଆନ୍ଧ୍ର

କୋଟିଆକୁ ନେଇ ଓଡ଼ିଶା ଏବଂ ଆନ୍ଧ୍ର ମଧ୍ୟରେ ସୀମା ବିବାଦ ତୁଟିବାର ନାଁ ଧରୁ ନ ଥିବା ବେଳେ ଏବେ ପୁଣି ସେଠାରେ ନିର୍ବାଚନ କରିବାକୁ ଯାଉଛି ଆନ୍ଧ୍ର। ଆସନ୍ତା ମାସ ୮ ତାରିଖରେ କୋରାପୁଟ ଜିଲ୍ଲାର କୋଟିଆ ପଞ୍ଚାୟତରେ ଜିଲ୍ଲାପରିଷଦ ଏବଂ ସମିତି ସଭ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ କରିବା ପାଇଁ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି କରିଛନ୍ତି ଆନ୍ଧ୍ର ସରକାର। ଏପ୍ରିଲ୍‌ ୧ ତାରିଖରେ ଏହି ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଆସନ୍ତା ୮ ତାରିଖରେ ଭୋଟ୍ ଗ୍ରହଣ ହେବ। ୧୦ ତାରିଖରେ ଭୋଟ୍ ଗଣତି କରାଯିବ। କୋଟିଆର ତଳଗଞ୍ଜେଇପଦରକୁ ଗଞ୍ଜେଇଭାଦ୍ରା ନାମକରଣ କରି ନିର୍ବାଚନ କରିବାକୁ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ଗତ ଫେବ୍ରୁଆରୀ ୧୩ରେ କୋଟିଆ ପଞ୍ଚାୟତର ତିନି ଗ୍ରାମ ତଳ ଗଞ୍ଜେଇ ପଦର, ଫଗୁଣସିନେରି ଓ ଫାଟୁସିନେରିରେ ଆନ୍ଧ୍ର ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ କରିଥିଲା। ଏହାକୁ ନେଇ ଏବେବି ବାଦ ବିବାଦ ଲାଗିରହିଥିବା ବେଳେ ରବିବାର ସମ୍ପୃକ୍ତ ପଞ୍ଚାୟତଗୁଡ଼ିକରେ ଜିଲ୍ଲା ପରିଷଦ ସଭ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ତାରିଖ ଘୋଷଣା କରିଛି। ଯାହାକି କୋରାପୁଟ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନର ଚିନ୍ତା ବଢ଼ାଇ ଦେଇଛି।



ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ