ବାଦ ବିବାଦ

ତାଲିବାନ୍‌ ବୁର୍ଖା ଆଦେଶକୁ ବିରୋଧ, ପାରମ୍ପରିକ ବେଶପୋଷାକରେ ଆଫଗାନ୍‌ ମହିଳା
ଓଡ଼ିଶା ଗାଁରେ ଆନ୍ଧ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଧମକ: ବିରୋଧ କଲେ ଗୁଳି କରିଦିଅ

ଓଡ଼ିଶାର ଗାଁ ମାଣିକପାଟଣାରେ ଏବେ ଆନ୍ଧ୍ର ପ୍ରଦେଶ ସଶସ୍ତ୍ର ପୋଲିସର କଡ଼ା ପହରା। ଗଜପତି ଜିଲ୍ଲା ରାୟଗଡ଼ ବ୍ଲକ୍‌ ଗଙ୍ଗାବାଡ଼ ପଞ୍ଚାୟତର ମାଣିକପାଟଣା ଗାଁରେ ଆନ୍ଧ୍ର ପ୍ରଦେଶର ମନ୍ତ୍ରୀ ଏସ.ଆପ୍ପାଲାରାଜୁଙ୍କ ଦାଦାଗିରି ସୀମା ଲଙ୍ଘିଛି। ଦୁଇଦିନ ତଳେ ସେ ମାଣିକପାଟଣା ଗସ୍ତ କରି ଓଡ଼ିଶା ପ୍ରଶାସନ ବନ୍ଦ କରିଥିବା ଆନ୍ଧ୍ରର ଅସ୍ଥାୟୀ ଅଙ୍ଗନବାଡ଼ି କେନ୍ଦ୍ର ତାଲା ଭାଙ୍ଗି ଅଣ୍ଡା, ଛତୁଆ ବାଣ୍ଟିଲେ। ଓଡ଼ିଶା ସରକାରଙ୍କୁ ଚାଲେଞ୍ଜ୍‌ ଦେଇ ଗଲେ। ଗଲା ପରେ ତାଙ୍କ ନିର୍ଦେଶରେ ଗାଁରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ୨୪ ଘଣ୍ଟିଆ ପୋଲିସ କ୍ୟାମ୍ପ୍‌ ଖୋଲାଯାଇଛି। ସେଠାରେ ଏବେ ଆନ୍ଧ୍ର ପୋଲିସର ୨୪ ଘଣ୍ଟିଆ ନଜର। ଆନ୍ଧ୍ରର ଅଙ୍ଗନବାଡ଼ି କେନ୍ଦ୍ରକୁ ପୁନର୍ବାର ଓଡ଼ିଶାର କୌଣସି ଅଧିକାରୀ ଆସି ତାଲା ପକାଇବାକୁ କିମ୍ବା ସିଲ୍‌ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରୟାସ କଲେ ଗୁଳି କରିଦିଅ ବୋଲି ମନ୍ତ୍ରୀ ଆପ୍ପାଲାରାଜୁ କୁଆଡ଼େ ନିର୍ଦେଶ ଦେଇଥିବା ସେଠାରେ ନିୟୋଜିତ ପୋଲିସ ଅଧିକାରୀ କହୁଛନ୍ତି। ଗ୍ରାମବାସୀ ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଏପରି ନିର୍ଦେଶ ଗଙ୍ଗାବାଡ଼ବାସୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଆତଙ୍କ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି।

ଓପିଏସ୍‌ସିକୁ ଜବାବ ରଖିବାକୁ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦେଶ

ଆସିଷ୍ଟାଣ୍ଟ ପବ୍ଲିକ୍ ପ୍ରସିକ୍ୟୁଟର (ଏପିପି) ପଦବୀରେ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଁ ଓଡ଼ିଶା ଲୋକସେବା ଆୟୋଗ (ଓପିଏସ୍‌ସି) ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରକାଶିତ ବିଜ୍ଞପ୍ତିର ବୈଧତା ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ନେଇ ଦାଏର ମାମଲାରେ ଡକ୍ଟର ଜଷ୍ଟିସ ବି.ଆର.ଷଡଙ୍ଗୀଙ୍କୁ ନେଇ ଗଠିତ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ଖଣ୍ଡପୀଠ ଶୁଣାଣି କରି ନୋଟିସ ଜାରି କରି ଜବାବ ତଲବ କରିଛନ୍ତି। ଓପିଏସସି, ରାଜ୍ୟ ଗୃହ ବିଭାଗ ଓ ପ୍ରସିକ୍ୟୁସନ୍ ନିର୍ଦେଶକଙ୍କୁ ଜବାବ ରଖିବାକୁ ନିର୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି ଉଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟ। ଏଥିସହିତ ଏପିପି ପଦରେ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଁ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବାକୁ ଥିବା ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ତିନି ଆବେଦନକାରୀ ଆଇନଜୀବୀଙ୍କ ଦରଖାସ୍ତ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ ବୋଲି ଉଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟ ଅନ୍ତରୀଣ ନିର୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ତେବେ ଏହି ମାମଲାର ଚୂଡାନ୍ତ ଫଳାଫଳ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରିବ ବୋଲି ଉଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟ କହିଛନ୍ତି। ଆଇନଜୀବୀ ସରୋଜ କୁମାର ରାଉତରାୟ, ସୁଧୀର କୁମାର ବେହେରା ଓ ଆଶିଷ କୁମାର ପୃଷ୍ଟିଙ୍କ ଆବେଦନର ଶୁଣାଣି କରି ଖଣ୍ଡପୀଠ ଏପରି ନିର୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ଆବେଦନକାରୀଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଆଇନଜୀବୀ ଡକ୍ଟର ‌ଜିତେନ୍ଦ୍ର କୁମାର ଲେଙ୍କା ମାମଲା ପରିଚାଳନା କରୁଛନ୍ତି।

ଦୁଷ୍ମନ୍ତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ମାମଲାରେ ଭିନ୍ନ ମୋଡ଼: କିଏ ଆଣିଥିଲା ଭୁବନେଶ୍ବର

କଟକ ବଡ଼ ମେଡିକାଲ୍‌ରେ ଚିକିତ୍ସା ଅବହେଳା ଅଭିଯୋଗ କରି ବୁଧବାର ବିଧାନସଭା ସମ୍ମୁଖରେ ହାତ କାଟି, ବିଷ ପିଇ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ କରିଥିବା ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ଜିଲ୍ଲା କୁଜଙ୍ଗ ଅଞ୍ଚଳର ଦୁଷ୍ମନ୍ତ ଦାସଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି। ଚିକିତ୍ସାଧିନ ଅବସ୍ଥାରେ କଟକ ଏସ୍‌ସିବିରେ ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି। ଦୁଷ୍ମନ୍ତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ତନାଘନ। ବିଶେଷ କରି ଦୁଷ୍ମନ୍ତଙ୍କ ମା’ଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ ପରେ ଏହା ଏକ ଷଡ଼ଯନ୍ତ୍ର ବୋଲି ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି। ଦୁଷ୍ମନ୍ତ ନିଜେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି ନା ତାଙ୍କୁ କେହି ଏଥିପାଇଁ ପ୍ରବର୍ତ୍ତାଇଛି ସେ ନେଇ ଖୋଳତାଡ଼ ହୋଇଛି। ଦୁଷ୍ମନ୍ତଙ୍କ ମା’ ବାସନ୍ତୀ ଦାସ ଗୁରୁବାର କୁଜଙ୍ଗ ଥାନାରେ ଏ ସଂକ୍ରାନ୍ତରେ ଏକ ଏତଲା ଦେବା ପରେ ଏହି ଘଟଣା ଏବେ ନୂଆ ମୋଡ଼ ନେଇଛି। ବାସନ୍ତୀଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ ଆଧାରରେ ପୋଲିସ୍‌ ମାମଲା ରୁଜୁ କରି ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ କରିଛି।

ସର୍ବସମ୍ମୁଖରେ ମହିଳାଙ୍କୁ ଟଙ୍କା ବାଣ୍ଟି ବିବାଦରେ ତେଜସ୍ବୀ, ଭିଡିଓ ଭାଇରାଲ

ବିଚ୍‌ ରାସ୍ତାରେ ଓ ସର୍ବସମ୍ମୁଖରେ ମହିଳାଙ୍କୁ ନଗଦ ଟଙ୍କା ବାଣ୍ଟି ବିବାଦରେ ଫସିଛନ୍ତି ବିହାରର ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଜନତା ଦଳ (ଆରଜେଡି) ନେତା ଲାଲୁ ପ୍ରସାଦ ଯାଦବଙ୍କ ପୁଅ ତେଜସ୍ୱୀ ଯାଦବ। ତେଜସ୍ବୀ ଶହେ କି ୨ ଶହ ନୁହେଁ, ବରଂ ଜଣ ପିଛା ୫ ଶହ ଟଙ୍କା ଲେଖାଏଁ ବାଣ୍ଟିଥିଲେ। ତେଜସ୍ୱୀ ଟଙ୍କା ବାଣ୍ଟିବା ସମୟର ଭିଡିଓ ଏବେ ସୋସାଲ ମିଡିଆରେ ବେଶ୍ ଭାଇରାଲ ହେବାରେ ଲାଗିଛି। ଭାଇରାଲ୍‌‌ ହୋଇଥିବା ଉକ୍ତ ଭିଡିଓରେ ଗରିବ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ତେଜସ୍ବୀ ଆର୍‌ଜେଡି ସୁପ୍ରିମୋ ଲାଲୁ ପ୍ରସାଦଙ୍କ ପୁଅ ବୋଲି ପରିଚୟ ଦେଇ ମୁଁ ଲାଲୁଜୀଙ୍କ ପୁଅ ତେଜସ୍ୱୀ ଯାଦବ ବୋଲି କହୁଥିବା ଶୁଣାଯାଉଛି। ବିହାରର ଗୋପାଳଗଞ୍ଜ ଜିଲ୍ଲାରେ କେତେକ ମହିଳାଙ୍କୁ ଆର୍‌ଜେଡି ନେତା ତେଜସ୍ୱୀ ଟଙ୍କା ବାଣ୍ଟୁଛନ୍ତି। ତେଜସ୍ବୀଙ୍କ ଏପରି ଉଦ୍ୟମର ଭିଡିଓ ସୋସାଲ୍ ମିଡିଆରେ ଭାଇରାଲ୍ ହେବା ପରେ ବିରୋଧୀ ଦଳର ନେତାମାନେ ତାଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ୍ କରିବା ସହ କଡ଼ା ଭାଷାରେ ସମାଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି। ଗତ ଗୁରୁବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଜେଡିୟୁ ବିଧାୟକ ନୀରଜ କୁମାର ତେଜସ୍ୱୀଙ୍କର ଉକ୍ତ ଭିଡିଓଟିକୁ ସୋସାଲ୍ ମିଡିଆରେ ଅପଲୋଡ୍ କରିଥିଲେ। ଏହି ଭିଡିଓକୁ ଶେୟାର କରି ସେ ସମାଲୋଚନା କରିବା ସହ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗୁରୁବାର ସାଧାରଣ ସଭାରେ ଉଦ୍‌ବୋଧନ ଦେଇ ଫେରିବା ସମୟରେ ତେଜସ୍ୱୀ ଗରିବ ଶ୍ରେଣୀର ମହିଳାଙ୍କୁ ଟଙ୍କା ବାଣ୍ଟିଥିଲେ। ସାନ୍ତ୍ବନାମୂଳକ ଭାବେ ଦଳର ନେତୃତ୍ୱ ଦିଆଯାଇଥିବାରୁ ତେଜସ୍ୱୀଙ୍କର ନିଜସ୍ୱ କୌଣସି ପରିଚୟ ନାହିଁ। ଏବେ ମଧ୍ୟ ସେ ଲାଲୁଙ୍କ ପୁଅ ଭାବେ ପରିଚୟ ଦେଉଛନ୍ତି ବୋଲି ନୀରଜ କୁମାର କହିଛନ୍ତି।

ତାଲିବାନୀଙ୍କ ନିଷ୍ଠୁରତା: ବିରୋଧ ପ୍ରଚାର ପାଇଁ ସାମ୍ବାଦିକ ଲହୁଲୁହାଣ

ତାଲିବାନ୍ ଆତଙ୍କୀ ସଂଗଠନ ଦେଶରେ ସରକାର ଗଠନ କରିସାରିଥିବା ବେଳେ ଏବେ ଆତଙ୍କୀମାନେ ମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ଦେଶ ଶାସନ ଦାୟିତ୍ବ ସମ୍ଭାଳିଛନ୍ତି। ଏହାକୁ ବିରୋଧ କରି ମହିଳାମାନେ ରାସ୍ତାକୁ ଓହ୍ଲାଇବା ସହ ବିକ୍ଷୋଭ ଓ ଶୋଭାଯାତ୍ରାମାନ କରୁଛନ୍ତି। ତେବେ ଏହି ଶୋଭାଯାତ୍ରାର ଖବର ପ୍ରସାରଣ କରିଥିବାରୁ ତାଲିବାନୀମାନେ ସାମ୍ବାଦିକମାନଙ୍କୁ ଏପରି ନିର୍ଯାତନା ଦେଇଛନ୍ତି, ଯାହା ଦେଖିଲେ କୌଣସି ସାଧାରଣ ଲୋକ ଭୟରେ ଶିହରୀ ଉଠିବ। ମଙ୍ଗଳବାର କାବୁଲରେ ବେଶ୍ ବ୍ୟାପକ ମାତ୍ରାରେ ମହିଳା ରାସ୍ତାକୁ ଓହ୍ଲାଇ ପାକିସ୍ତାନ ବିରୋଧରେ ସ୍ଲୋଗାନ୍ ଦେଇଥିଲେ। ସେମାନଙ୍କୁ ଘଉଡ଼ାଇବା ସକାଶେ ତାଲିବାନୀ ଆତଙ୍କୀମାନେ ଫାଙ୍କାରେ ଗୁଳି ଚାଳନା କରିବା ସହ ଏହି ଘଟଣାର ଖବର ସଂଗ୍ରହ କରୁଥିବା ସାମ୍ବାଦିକମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଗିରଫ କରିଥିଲେ। ତେବେ ଉକ୍ତ ସାମ୍ବାଦିକମାନଙ୍କୁ ତାଲିବାନୀମାନେ ଅତି ନିର୍ଦ୍ଦୟ ଭାବେ ମାଡ଼ ମାରିଛନ୍ତି। ଏହିପରି ନିର୍ଯାତନାର ଶିକାର ହୋଇଥିବା ଦୁଇ ଜଣ ସାମ୍ବାଦିକ ଫଟୋ ଏବେ ସୋସାଲ୍ ମିଡିଆରେ ଭାଇରାଲ୍ ହୋଇଛି। ଆମେରିକାର ଜଣେ ସାମ୍ବାଦିକ ମାର୍କସ୍ ୟାମ୍ ଏହି ଫଟୋ ଭାଇରାଲ୍ କରିଛନ୍ତି। ଉକ୍ତ ଫଟୋରେ ଦୁଇ ଜଣ ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କ ଲହୁଲୁହାଣ ଚିତ୍ର ରହିଛି। ସେମାନଙ୍କ ଦେହରେ କେବଳ ଅନ୍ତଃବସ୍ତ୍ର ରହିଥିବା ବେଳେ ଶରୀରର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ମାଡ଼ ଦାଗ ରହିଛି। ସମଗ୍ର ଶରୀର ମାଡ଼ରେ ପୂରା ଲାଲ୍ ଦେଖାଯାଉଛି।

ମୂର୍ତ୍ତି ଉଚ୍ଚତା ବିବାଦ: ବିଭିନ୍ନ କମିଟି ସହ ଆଲୋଚନା କରିବେ ସରକାର


ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ

୩୨ତମ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ଉଦଯାପିତ: ଟୋକିଓକୁ
ଟୋକିଓ: ୧୭ ଦିନ ଧରି ଚାଲିଥିବା କ୍ରୀଡ଼ା ମହାକୁମ୍ଭ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସର ୩୨ତମ ସଂସ୍କରଣରେ ରବିବାର ପୂର୍ଣ୍ଣଚଛେଦ ପଡ଼ିଛି। ଗତ ୨୦୨୦ରେ ସଂସ୍କରଣଟି ଆୟୋଜିତ ହେବାକୁ ଥିଲେ ହେଁ କୋରୋନା ମହାମାରୀ କାରଣରୁ ଏହାକୁ ବର୍ଷେ ଘୁଞ୍ଚାଇ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଜାପାନରେ ଗତ ୨୩ ତାରିଖରେ ସଂସ୍କରଣ ଆରମ୍ଭ ପୂର୍ବରୁ ରାଜଧାନୀ ଟୋକିଓରେ ଏମର୍ଜେନସି ଜାରି ହେବା ସତ୍ତ୍ବେ ଆୟୋଜକଙ୍କ ଦୃଢ଼ ଇଛାଶକ୍ତି ଓ ଅଂଶୀଦାର ଦେଶର ସହଯୋଗ ବଳରେ ଅନତର୍ଜାତୀୟ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ କମିଟି (ଆଇଓସି) ଓ ଟୋକିଓ ୨୦୨୦ ସୁଚାରୁ ରୂପେ ଶେଷ କରିଛନ୍ତି। ସଂସ୍କରଣଟି ରବିବାର ଉଦଯାପିତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ବିନା ଦର୍ଶକରେ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ବିଶ୍ବବ୍ୟାପୀ ଦର୍ଶକ ଏହାକୁ ମନଭରି ଉପଭୋଗ କରିଛନ୍ତି। ଆକର୍ଷଣୀୟ ଉଦଘାଟନୀ ଉତ୍ସବ ସହ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଅଲିମ୍ପିକ୍ସର ୩୨ତମ ସଂସ୍କରଣଟି ରଙ୍ଗିନ ଆଲୋକମାଳା ସହ ରଙ୍ଗବେରଙ୍ଗର ଆତସବାଜି ସହ ଶେଷ ହୋଇଛି। ଆତସବାଜିରେ ଟୋକିଓ ଆକାଶ ପ୍ରଜ୍ଜ୍ବଳିତ ହେବା ସହ ଅଲିମ୍ପିକ୍ ରିଙ୍ଗଗୁଡ଼ିକର ଚିତ୍ର ପ୍ରତିଫଳିତ ହୋଇଥିଲା, ଯାହାକି ବେଶ୍ ଉପଭୋଗ୍ୟ ଥିଲା। ଏଥିସହ ଜାପାନ ରାଜଧାନୀରେ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ଇଭେଣ୍ଟ ଉପରେ ପରଦା ଟଣାଯାଇଛି ଓ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସଂସ୍କରଣର ଆୟୋଜକ ପ୍ୟାରିସକୁ ପତାକା ହସ୍ତାନ୍ତର କରାଯାଇଛି। ଏହି ପତାକା ହସ୍ତାନ୍ତର ସହ କୌଣସି ପ୍ରକାର ବାଧାବିଘ୍ନ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ପରି କ୍ରୀଡ଼ା ମହାକୁମ୍ଭ ଆୟୋଜନରେ ବାଧକ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ, ଏପରି ଏକ ବାର୍ତ୍ତା ମଧ୍ୟ ଦିଆଯାଇଛି। ତା’ଛଡ଼ା ଘାତକ କୋରୋନାରେ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଥିବା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ସ୍ମରଣ କରାଯାଇଥିଲା। ଉଦଯାପନୀ ଉତ୍ସବରେ ଭାରତର ଧ୍ବଜାବାହକ ଦାୟିତ୍ବ ବ୍ରୋଞ୍ଜପଦକ ଜିତିଥିବା ପୁରୁଷ ରେସଲର୍ ବଜରଙ୍ଗ ପୁନିଆ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ପ୍ରଦର୍ଶନକାରୀ ପ୍ରତିଯୋଗୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ବ ନେଇଥିଲେ।