ବାଦ ବିବାଦ

ୟେମେନ୍‌ ସେନା ଶିବିର ଉପରେ ହାଉତି ଆକ୍ରମଣ: ୬୦ ଯବାନ
ସରକାରଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି ସଠିକ୍‌ ଦର୍ଶାଇବାକୁ ଯାଇ ନିତି ଆୟୋଗ

ପାଖାପାଖି ୬ ମାସ ହେଲା ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରରେ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍‌ ସେବା ଉପରେ ରୋକ ଲାଗିଥିବା ବେଳେ ଏହାକୁ ନେଇ ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟ ତାଗିଦ୍‌ ମଧ୍ୟ କରିଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଅଦ୍ୟାବଧି ଏନେଇ କୌଣସି ଠୋସ୍‌ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇ ନ ଥିଲେ ହେଁ ଖୁବ୍‌ଶୀଘ୍ର ଏହି ସେବା ସ୍ବାଭାବିକ ହେବା ନେଇ ସଙ୍କେତ ରହିଛି। ଗତ ଅଗଷ୍ଟ ୫ ତାରିଖରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ସମ୍ବିଧାନର ଧାରା ୩୭୦ ହଟାଇବା ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ କୌଣସି ପ୍ରକାର ଅପ୍ରୀତିକର ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଏଡ଼ାଇବା ସକାଶେ ଏପରି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଥିଲା। ତେବେ ରବିବାର ନିତି ଆୟୋଗର ଜନୈକ ସଦସ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଏପରି ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ସଠିକ୍‌ ଦର୍ଶାଇବାକୁ ଯାଇ ବିଚିତ୍ର ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି। ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀର ଲୋକେ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍‌ର ବ୍ୟବହାର କେବଳ ଅଶ୍ଳୀଳ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଦେଖିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି ବୋଲି ଭିକେ ସାରସ୍ବତ କହିଛନ୍ତି।

ଉଦ୍ଧବଙ୍କୁ ବିରୋଧ: ଶିର୍‌ଡିରେ ଅନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ କାଳ ପାଇଁ ବନ୍ଦ

ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ଶିର୍‌ଡିରେ ସ୍ଥାନୀୟ ବାସିନ୍ଦା ଅନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ କାଳ ପାଇଁ ବନ୍ଦ ଡାକରା ଦେଇଛନ୍ତି। ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଉଦ୍ଧବ ଠାକ୍‌ରେ ପର୍‌ଭନି ଜିଲ୍ଲାର ପାଥରୀ ସହରକୁ ସାଇ ବାବାଙ୍କ ଜନ୍ମସ୍ଥାନ ଭାବେ ଘୋଷଣା କରିବା ସହ ତା’ର ବିକାଶ ସପକ୍ଷରେ ଯୁକ୍ତି ବାଢ଼ିଥିବା ବେଳେ ଏହାକୁ ଶିର୍‌ଡି ବାସିନ୍ଦା ବିରୋଧ କରିଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଏହି ବନ୍ଦ ଡାକରା ସତ୍ତ୍ବେ ସାଇ ବାବାଙ୍କ ଦର୍ଶନ ଉପରେ କୌଣସି ପ୍ରଭାବ ପଡ଼ିବ ନାହିଁ। ମନ୍ଦିର ରବିବାର ଖୋଲା ରହିବ ଓ ଦର୍ଶନାର୍ଥୀ ସାଇ ବାବାଙ୍କୁ ସ୍ବାଭାବିକ ଦର୍ଶନ କରିପାରିବେ ବୋଲି ଶ୍ରୀ ସାଇବାବା ସଂସ୍ଥାନ ଟ୍ରଷ୍ଟ୍‌ ସିଇଓ ଦୀପକ ମଦୁକର ମୁଗଲିକର୍‌ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ଏଥିସହ ବନ୍ଦ ଡାକରା ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଜାନୁଆରୀ ୧୯ ତାରିଖରେ ସାଇ ବାବାଙ୍କ ମନ୍ଦିର ବନ୍ଦ ରହିବ ଯେଉଁ ଖବର ପ୍ରଚାରିତ ହେଉଥିଲା, ସେଥିରେ କୌଣସି ସତ୍ୟତା ନାହିଁ ବୋଲି ମୁଗଲିକର୍‌ କହିଛନ୍ତି। ସେହିପରି ଦର୍ଶନ ପାଇଁ ଆସୁଥିବା ଦର୍ଶନାର୍ଥୀ କୌଣସି ପ୍ରକାର ସମସ୍ୟାରେ ପଡ଼ିବେ ନାହିଁ ବୋଲି ଟ୍ରଷ୍ଟ ସଦସ୍ୟ ବି. ୱାକ୍‌ଚୌରେ କହିଛନ୍ତି।

ଆମକୁ କ’ଣ ବାଉନ୍‌ସର୍‌ ବଳିଯିବେ: ସୁର ରାଉତରାୟ

ରାଜ୍ୟ କଂଗ୍ରେସ ଭବନରେ ଚାଲିଥିବା ବୈଠକ ସମୟରେ ବାହାରେ ବାଉନ୍‌ସର୍‌ ଜଗିବାକୁ ନେଇ ତେଜିବାରେ ଲାଗିଛି କଂଗ୍ରେସ ରାଜନୀତି। ବାଉନ୍‌ସର୍‌ ମୁତୟନକୁ ନେଇ ପିସିସି ସଭାପତି ନିରଞ୍ଜନଙ୍କ ପାଇଁ ଅଡ଼ୁଆ ବଢ଼ୁଛି। ଶୁକ୍ରବାର କଂଗ୍ରେସ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଇତିଶ ପ୍ରଧାନ ଓ ତାଙ୍କ ସମର୍ଥକ ମାନେ ହୋହଲ୍ଲା କରିବାରୁ ନିରଞ୍ଜନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ପୁଅ ଦେବଜ୍ୟୋତି ପଟ୍ଟନାୟକ ବାଉନ୍‌ସର୍‌ ଆଣି କଂଗ୍ରେସ ଅଫିସ୍‌ ପରିସରରେ ମୁତୟନ କରିଥିଲେ। ହେଲେ ସେଇ ବାଉନ୍‌ସର୍‌ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଏବେ ନିରଞ୍ଜନଙ୍କ ପାଇଁ କାଳ ସାଜିଛି। ନିଜ ଦଳର ନେତାମାନେ ନିରଞ୍ଜନଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ୍‌ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଦେଇଛନ୍ତି। ଏହି ଘଟଣାକୁ ତୀବ୍ର ବିରୋଧ କରିଛନ୍ତି କଂଗ୍ରେସର ବରିଷ୍ଠ ନେତା ତଥା ଜଟଣୀ ବିଧାୟକ ସୁରେଶ କୁମାର ରାଉତରାୟ।

ୱାଶିଂଟନ୍‌ରେ ୫୭ ଘଣ୍ଟା ଅଟକି ରହିଲା ଏୟାର୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ ବିମାନ

ଭାରତର ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ୍ତ ବିମାନ ପରିଚାଳନା ସଂସ୍ଥା ଏୟାର୍‌ ଇଣ୍ଡିଆର ଏକ ବିମାନ ପାଖାପାଖି ୫୭ ଘଣ୍ଟା ଧରି ୱାଶିଂଟନ୍‌ ବିମାନବନ୍ଦରରେ ଅଟକି ରହିଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। ଏହି ବିମାନଟି ଗତ ରବିବାର ସକାଳେ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ଅଭିମୁଖେ ଯାତ୍ରା କରିବାର ଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଯାନ୍ତ୍ରିକ ତ୍ରୁଟି କାରଣରୁ ଏହା ପାଖାପାଖି ୫୭ ଘଣ୍ଟା ବିଳମ୍ବରେ ବୁଧବାର ରାତି ପ୍ରାୟ ସାଢ଼େ ୭ଟା ବେଳେ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ଏୟାର୍‌ ଇଣ୍ଡିଆର ଏଆଇ-୧୦୪ ନମ୍ବର ବିମାନଟି ଅନବରତ ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ସେବା ଯୋଗାଇ ଆସୁଥିଲେ ହେଁ ରବିବାର ୱାଶିଂଟନ୍‌ସ୍ଥିତ ବିମାନବନ୍ଦରରେ ୧୩୩ ଜଣ ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ନେଇ ଉଡ଼ାଣ ଭରିବା ସକାଶେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଅଚାନକ ଏହାର ବ୍ରେକିଂ ସିଷ୍ଟମ୍‌ରେ କେତେକ ତ୍ରୁଟି ପରିଲକ୍ଷିତ ହେବା ଫଳରେ ଏହା ପୁନର୍ବାର ପାର୍କିଂ ସ୍ଥଳକୁ ଫେରିଯାଇଥିବା ଏୟାର୍‌ ଇଣ୍ଡିଆର ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି।

୨୨ରେ ଫାଶୀ ପାଇବେନି ନିର୍ଭୟା ଅଭିଯୁକ୍ତ, ରୋକ

ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମର ଶିକାର ହୋଇଥିବା ନିଜ ଝିଅକୁ ନ୍ୟାୟ ଦେଶ ସକାଶେ ଦୀର୍ଘ ୭ ବର୍ଷ ଧରି ଅଦାଲତର ଚକ୍କର୍‌ କାଟୁଥିବା ଆଶା ଦେବୀ ଓ ବଦ୍ରିନାଥ ସିଂହ ଆସନ୍ତା ଜାନୁଆରୀ ୨୨ ତାରିଖ ସେମାନଙ୍କ ଜୀବନର ସବୁଠାରୁ ମହତ୍ତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ଦିନ ହେବ ବୋଲି କହିଥିଲେ। କାରଣ ନିର୍ଭୟା ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ ଘଟଣାର ୪ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଉକ୍ତ ଦିନ ଫାଶୀ ଦିଆଯିବ ବୋଲି ଗତ ୭ ତାରିଖରେ ଦିଲ୍ଲୀ କୋର୍ଟ ନିର୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଏବେ ଆଶା ଦେବୀ ଓ ବଦ୍ରିନାଥଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ଝିଅକୁ ନ୍ୟାୟ ଦେବା ସକାଶେ ଆହୁରି ଅପେକ୍ଷା କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ। କାରଣ ଆସନ୍ତା ୨୨ ତାରିଖରେ ଫାଶୀ ଦିଆଯିବା ଉପରେ ରୋକ ଲଗାଇଛନ୍ତି ତିସ୍‌ହଜାରୀ କୋର୍ଟ। ତେବେ କୋର୍ଟ ପୂର୍ବରୁ ଜାରି କରିଥିବା ଡେଥ୍ ୱାରେଣ୍ଟ୍‌ର ରିଭ୍ୟୁ କରିନାହାନ୍ତି, କେବଳ ରାଜକ୍ଷମା ପାଇଁ ହୋଇଥିବା ଆବେଦନ ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଫାଶୀ ଦଣ୍ଡାଦେଶ ଉପରେ ସାମୟିକ ରୋକ ଲଗାଇଥିବା ବିଚାରପତି ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି।

ସରକାରଙ୍କ ପାଖରେ ମୂର୍ତ୍ତି ପାଇଁ ଟଙ୍କା ଅଛି, ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ନାହିଁ

ସରକାରଙ୍କ ପାଖରେ ମୂର୍ତ୍ତି ତିଆରି କରିବା ସକାଶେ ଟଙ୍କା ଅଛି, କିନ୍ତୁ ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ଉତ୍ତମ ମାନର ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟସେବା ଯୋଗାଇଦେବା ସକାଶେ ଅର୍ଥର ଅଭାବ ରହିଛି। ଏପରି ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇ ବମ୍ବେ ହାଇକୋର୍ଟ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ଭର୍ତ୍ସନା କରିଛନ୍ତି। ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ସରକାର ମହିଳା ଓ ଶିଶୁ ରୋଗ ଚିକିତ୍ସାଳୟ ୱାଡିଆ ହସ୍ପିଟାଲ୍‌କୁ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା କ୍ଷେତ୍ରରେ ପଛଘୁଞ୍ଚା ଦେବା ପରେ ବମ୍ବେ ହାଇକୋର୍ଟ ଏପରି ମତ ଦେଇଛନ୍ତି। ଜଷ୍ଟିସ୍‌ ଏସ୍‌ସି ଧର୍ମାଧିକାରୀ ଓ ଆର୍‌ଆଇ ଚାଗ୍‌ଲାଙ୍କୁ ନେଇ ଗଠିତ ଡିଭିଜନ୍‌ ବେଞ୍ଚ୍‌ ଏ ସଂକ୍ରାନ୍ତରେ ଦାଖଲ ହୋଇଥିବା ଏକ ଜନସ୍ବାର୍ଥ ମାମଲା (ପିଆଇଏଲ୍‌)ର ବିଚାର କରି ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଆଭିମୁଖ୍ୟ ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନଚିହ୍ନ ଲଗାଇଛନ୍ତି। ଶିଶୁ ରୋଗର ନିରାକରଣ ପାଇଁ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ ବାଈ ଜରବାଈ ୱାଡିଆ ହସ୍ପିଟାଲ୍‌ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ବାରା ପରିଚାଳିତ ହେଉଥିବା ବେଳେ ନୋରୋସ୍‌ଜୀ ୱାଡିଆ ପ୍ରସୂତୀ ହସ୍ପିଟାଲ୍‌ ବୃହନ୍‌ମୁମ୍ବାଇ ମ୍ୟୁନିସିପାଲ୍‌ କର୍ପୋରେସନ୍‌ (ବିଏମ୍‌ସି) ମାଧ୍ୟମରେ ପରିଚାଳିତ ହେଉଛି।

ମାଲେସିଆ ଉପରେ ଅଧିକ କଟକଣା ପାଇଁ ଭାରତର ଯୋଜନା

ମାଲେସିଆ ଉପରେ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ କଟକଣା ପାଇଁ ଭାରତ ସରକାର ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ବିଶେଷକରି କଶ୍ମୀର ପ୍ରସଙ୍ଗ, ସିଏଏକୁ ନେଇ ମାଲେସିଆ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମହାତିର ମହମ୍ମଦଙ୍କ ଭାରତ ବିରୋଧୀ ମନ୍ତବ୍ୟ ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ପର୍କକୁ ତିକ୍ତ କରିଛି। ଏଥିସହ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଜାକିର ନାଏକକୁ ଭାରତ ପ୍ରତ୍ୟର୍ପଣ ନ କରାଇ ତାଙ୍କୁ ଦେଶର ନାଗରିକତା ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ନେଇ ଭାରତ ସରକାର କ୍ଷୁବ୍ଧ ହୋଇଛନ୍ତି। ପ୍ରଥମେ ମାଲେସିଆରୁ ଆମଦାନି ହେଉଥିବା ପାମ୍‌ ତେଲ ଉପରେ ଭାରତ ସରକାର ତାରିଫ ବୃଦ୍ଧି କରି ଏହାର ଆମଦାନି କମ୍‌ କରିବା ପାଇଁ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇ ସାରିଛନ୍ତି। ଏହାବାଦ୍‌ ଏବେ ମାଲେସିଆରୁ ଭାରତ ଆମଦାନି କରୁଥିବା ମାକକ୍ରୋପ୍ରୋସେସର ଉପରେ ମଧ୍ୟ ରୋକ ଲଗାଇବା ପାଇଁ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଛି।

୫ ଦିନରେ ୫ ହଜାର ଓଟଙ୍କୁ ମାରିଲା ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ

ମରୁଡ଼ିଗ୍ରସ୍ତ ଦକ୍ଷିଣ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରେ ୫ ଦିନରେ ୫ ହଜାର ଓଟଙ୍କୁ ଗୁଳି କରି ହତ୍ୟା କରାଯାଇଛି। ସେମାନଙ୍କ ଉପରକୁ ଆକାଶମାର୍ଗରୁ ଗୁଳି କରାଯାଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। ପାଣିର ଅଭାବ ଓ ସ୍ଥାନୀୟ ଆଦିମ ଲୋକଙ୍କ ଧନଜୀବନ ପ୍ରତି ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି କରୁଥିବାରୁ ଏହି ଓଟଗୁଡ଼ିକୁ ଗୁଳିକରି ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିବା ମଙ୍ଗଳବାର ସରକାରୀ ଅଧିକାରୀ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ଆଗରୁ ୧୦ ହଜାର ଓଟଙ୍କୁ ମାରିବାକୁ ଯୋଜନା କରାଯାଇଥିଲା। ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଜଙ୍ଗଲରେ ଓଟଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଆଶାତୀତ ଭାବେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଏତେ ସଂଖ୍ୟକ ଓଟ ମାତ୍ରାଧିକ ପାଣି ପିଉଥିବାରୁ ଜଙ୍ଗଲରେ ବସବାସ କରୁଥିବା ଜନଜାତି ପାଇଁ ଏହା ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରୁଛି। ଜନବସତି ଆଡକୁ ମାଡିଆସି ସମ୍ପତ୍ତି ନଷ୍ଟ କରୁଛନ୍ତି। ଏହା ସହିତ ଏ ବର୍ଷ ମରୁ଼ଡ଼ି ହୋଇଥିବାରୁ ଓ ଜଙ୍ଗଲରେ ନିଆଁ ଲାଗିଥିବାରୁ ପାଣିର ଅଭାବ ମଧ୍ୟ ଦେଖା ଦେଇଛି। ତେଣୁ ଓଟମାନଙ୍କୁ ମରାଯାଇଥିବା କହିଛି ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ।



ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ