ବାଦ ବିବାଦ

ଗୁରୁତର ଶରିଫଙ୍କ ବିଦେଶ ଯିବା ନେଇ ଉପୁଜୁଛି ବାଧା
ଯଦି ବାବରୀ ମସଜିଦ ବେଆଇନ, ଆଡ଼ଭାନୀଙ୍କ ନାଁରେ ମାମଲା

ଅଲ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ ମଜଲିସ୍‌-ଏ-ଇତେହାଦ୍‌-ଉଲ୍‌-ମୁସଲିମିନ୍‌ (ଏଆଇଏମ୍‌ଆଇଏମ୍‌)ର ସଭାପତି ତଥା ସାଂସଦ ଅସଦୁଦ୍ଦିନ୍‌ ଓୱେସୀ ଅଯୋଧ୍ୟା ମାମଲାରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ରାୟକୁ ବିରୋଧ କରିବା ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି। ହାଇଦ୍ରାବାଦରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏକ ରାଲିରେ ଭାଗ ନେଇ ୱଏସୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ବାବରୀ ମସଜିଦ ବେଆଇନ ଥିଲା ତାହେଲେ ଏଲ୍‌କେ ଆଡ଼ଭାନୀ, ମୂରଲୀ ମନୋହର ଯୋଶୀ, ଉମା ଭାରତୀଙ୍କ ପରି ନେତାଙ୍କ ନାଁରେ କହିଁକି ମାମଲା ଚାଲିଛି ?। ଆଉ ଯଦି ବାବ୍ରି ମସଜିଦ ଆଇନ ସମତ ଥିଲା ତାହେଲେ ଆଡ଼ଭାନୀକୁ ଜମି ମିଳିଲା କିପରି ? ଯିଏ ଜଣଙ୍କର ଘର ଭାଙ୍ଗିଲା, ପୁଣି ସେହି ଘର ସେହି ଘର ଭାଙ୍ଗିଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ମିଳିଲା କିପରି ?। ସୁପିମକୋର୍ଟ ସୁପ୍ରିମ, ମାତ୍ର ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ରାୟ ନିରପେକ୍ଷ ବୋଲି ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇ ପାରିବ ନାହିଁ।

ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ହାଇଡ୍ରାମା: ସରକାର ଗଢ଼ିପାରିବନି ବିଜେପି

ରବିବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ରାଜନୀତିରେ ହାଇଡ୍ରାମା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ନିର୍ବାଚନରେ ସର୍ବାଧିକ ୧୦୫ଟି ଆସନ ଜିତିଥିବା ବିଜେପିକୁ ରାଜ୍ୟପାଳ ଭଗତ ସିଂହ କୋଶୟାରି ଶନିବାର ସରକାର ଗଠନ ପାଇଁ ଆମନ୍ତ୍ରଣ କରିଥିଲେ। ଏଥିପାଇଁ ବିଜେପି ରବିବାର ଦିନତମାମ ଏକାଧିକ ବୈଠକରେ ସରକାର ଗଠନ ସଂକ୍ରାନ୍ତରେ ବ୍ୟାପକ ବିଚାରବିମର୍ଶ କରିଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଶେଷରେ ସଂଖ୍ୟାଗରିଷ୍ଠତା ପ୍ରମାଣ କରିବା ସକାଶେ ଦଳ ପାଖରେ ଯଥେଷ୍ଟ ସମର୍ଥନ ନ ଥିବା ଅନୁଭବ କରି ରାଜ୍ୟ ସଭାପତି ଚନ୍ଦ୍ରକାନ୍ତ ପାଟିଲ୍‌ ଦଳର ଅକ୍ଷମତା ପ୍ରକାଶ କରିବା ସହ ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଅବଗତ କରାଇଛନ୍ତି। ଅଧିକନ୍ତୁ ସେ ରାଜ୍ୟରେ ଦ୍ବିତୀୟ ସର୍ବାଧିକ ଆସନ ଜିତିଥିବା ତଥା ଏହାର ସହଯୋଗୀ ଦଳ ଶିବସେନା ଏନ୍‌ସିପି ଓ କଂଗ୍ରେସ ସହଯୋଗରେ ସରକାର ଗଠନ କରିବାକୁ ଆଗେଇ ଆସିବା ସକାଶେ ଆଗ୍ରହ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି।

ଅଯୋଧ୍ୟା ମାମଲା ରାୟକୁ ପକ୍ଷପାତପୂର୍ଣ୍ଣ କହିଲେ ଓୱେସୀ

ଶନିବାର ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟର ୫ଜଣିଆ ଖଣ୍ଡପୀଠ ବହୁପ୍ରତୀକ୍ଷିତ ଅଯୋଧ୍ୟା ରାମ ଜନ୍ମଭୂମି-ବାବ୍ରି ମସଜିଦ୍‌ ବିବାଦରେ ରାୟ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ଜଷ୍ଟିସ୍‌ ରଞ୍ଜନ ଗୋଗୋଇଙ୍କ ନେତୃତ୍ବାଧୀନ ଖଣ୍ଡପୀଠ ଏହି ମାମଲାରେ ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ରାମ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦେଇଥିବା ବେଳେ ମୁସଲିମ୍‌ମାନଙ୍କୁ ବିକଳ୍ପ ଜମି ଯୋଗାଇଦେବା ସକାଶେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ନିର୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ତେବେ ଏପରି ରାୟକୁ ପକ୍ଷପାତପୂର୍ଣ୍ଣ ବୋଲି କହିବା ସହ ଏଥିରେ ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ଅଲ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ ମଜଲିସ୍‌-ଏ-ଇତେହାଦ୍‌-ଉଲ୍‌-ମୁସଲିମିନ୍‌ (ଏଆଇଏମ୍‌ଆଇଏମ୍‌)ର ମୁଖ୍ୟ ତଥା ସାଂସଦ ଅସଦୁଦ୍ଦିନ୍‌ ଓୱେସୀ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅଯୋଧ୍ୟା ମାମଲାରେ ଆସିଥିବା ରାୟ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ପକ୍ଷପାତପୂର୍ଣ୍ଣ ରହିଛି। ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟଙ୍କ ରାୟ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏହା ବିଭ୍ରାନ୍ତମୁକ୍ତ ନୁହେଁ। ଏପରି ରାୟରେ ସେ ଆଦୌ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ନୁହନ୍ତି ବୋଲି ଓୱେସୀ କହିଛନ୍ତି।

ପୁଣି ପଲଟିଲା ପାକିସ୍ତାନ: ଉଦ୍‌ଘାଟନୀରେ ମାଗଣା ହେବନି

ଗତ ନଭେମ୍ବର ୧ ତାରିଖରେ ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇମ୍ରାନ୍‌ ଖାନ୍‌ ବହୁଚର୍ଚ୍ଚିତ କର୍‌ତାରପୁର କରିଡର୍‌ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଏକାଧିକ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ। ଶିଖ୍‌ ଧର୍ମର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ଗୁରୁ ନାନକ ଦେବଙ୍କ ୫୫୦ତମ ଜନ୍ମବାର୍ଷିକୀ ଅବସରରେ କର୍‌ତାରପୁର କରିଡର୍‌ର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରାଯିବ। ଶନିବାର ଏହାର ଉଦ୍‌ଘାଟନ ହେବାକୁ ଥିବା ବେଳେ ଭାରତର ଶିଖ୍ ଧର୍ମାବଲମ୍ବୀମାନେ ଉକ୍ତ ଦିନ ମାଗଣାରେ ଗୁରୁଦ୍ବାରା ଦରବାର ସାହିବ୍‌ ଯାତ୍ରା କରିପାରିବେ ବୋଲି ଇମ୍ରାନ୍‌ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ। ତା’ଛଡ଼ା ଉଦ୍‌ଘାଟନୀ ସହ ନାନକଙ୍କ ଜନ୍ମଦିନ ନଭେମ୍ବର ୧୨ ତାରିଖରେ ଭାରତୀୟ ଶିଖ୍ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ପାଇଁ ପାସ୍‌ପୋର୍ଟର ମଧ୍ୟ ଆବଶ୍ୟକତା ପଡ଼ିବ ନାହିଁ ଓ ସେମାନଙ୍କୁ ଆଗୁଆ ବୁକିଂ କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ବି ନାହିଁ ବୋଲି ଇମ୍ରାନ୍‌ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଗୁରୁବାର ପାକିସ୍ତାନୀ ସେନାର ମିଡିଆ ଶାଖା ପକ୍ଷରୁ ଉଦ୍‌ଘାଟନୀ ଉତ୍ସବରେ ଭାରତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ପାଇଁ ପାସ୍‌ପୋର୍ଟକୁ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ କରାଯାଇଛି। ପୁଣି ଶୁକ୍ରବାର ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଘୋଷଣା କେବଳ ପାଣିର ଗାର ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଛି। କାରଣ ଉଦ୍‌ଘାଟନୀରେ ବି ଭାରତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟଟକମାନଙ୍କୁ ସେବା ଶୁଳ୍କ ଭାବେ ୨୦ ଡଲାର୍‌ ପଇଠ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ ବୋଲି ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି।

ଅଲ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ ମୁସ୍‌ଲିମ ଲ’ ବୋର୍ଡ ନାରାଜ, ନିର୍ମୋହି ଅଖାଡ଼ାର

ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ଆଯୋଧ୍ୟା ରାୟକୁ ନିର୍ମୋହି ଅଖାଡ଼ା ସ୍ବାଗତ କରିଛି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଅଲ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ ମୁସଲିମ ପର୍ସନାଲ୍‌ ଲ’ ବୋର୍ଡ (ଏଆଇଏମ୍‌ପିଏଲ୍‌ବି) ମାପିଚୁପି ମନ୍ତବ୍ୟ ରଖିଛି। ଆମେ ସୁପ୍ରମକୋର୍ଟଙ୍କ ରାୟକୁ ସମ୍ମାନ ଜଣାଉଛୁ। ମାତ୍ର ଏହା ଏଆଇଏମ୍‌ପିଏଲ୍‌ବିକୁ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ କରିନାହିଁ। ଆମକୁ ଉଚିତ ନ୍ୟାୟ ମିଳିଛି ବୋଲି ଆମେ କଦାପି କହିପାରିବୁ ନାହିଁ। ଏହା ପରେ ଏଆଇଏମ୍‌ପିଏଲ୍‌ବି କ’ଣ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବ, ସେନେଇ ମଧ୍ୟ ନିଷ୍ପତ୍ତି କରିନାହୁଁ। ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ରାୟକୁ ଭଲ ଭାବେ ଅନୁଧ୍ୟାନ କରିବା ପରେ ଏଆଇଏମ୍‌ପିଏଲ୍‌ବି ରିଭ୍ୟୁ ପିଟିସନ୍‌ ଦାଖଲ କରିବ ନା ନାହିଁ, ତାହା ଉପରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବ ବୋଲି ଏକ ଅଯୋଧ୍ୟା ସଂକ୍ରାନ୍ତ ରାୟ ପ୍ରକାଶ ପାଇବା ପରେ ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀ ଜରିଆରେ ବୋର୍ଡ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି।

ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ଐତିହାସିକ ରାୟ: ଶ୍ରୀରାମଙ୍କୁ ମିଳିଲା ଅଯୋଧ୍ୟା

ଅଯୋଧ୍ୟା ମାମଲାରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ତାଙ୍କର ଐତିହାସିକ ରାୟ ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି। ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ଜଷ୍ଟିସ ରଞ୍ଜନ ଗୋଗୋଇଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଗଠିତ ୫ ଜଣିଆ ଖଣ୍ଡପୀଠ ୫-୦ ମତରେ ରାୟ ପ୍ରକାଶ କରି ବୁହୁ ପୁରୁଣା ବିବାଦର ସମାଧାନ ପାଇଁ ଭରପୁର ଉଦ୍ୟମ କରିଛନ୍ତି। ରାମ ଜନ୍ମଭୂମି-ବାବ୍ରି ମସଜିଦ ମାମଲାରେ ଆହ୍ଲାବାଦ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କୁ ରାୟକୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଖରଜ କରିଛନ୍ତି। ବିବାଦୀୟ ଜମିକୁ ୩ ପକ୍ଷଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବାଣ୍ଟିବା ପାଇଁ ଆହ୍ଲାବାଦ ହାଇକୋର୍ଟ ଯେଉଁ ରାୟ ଦେଇଥିଲେ, ତାହାକୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଖାରଜ କରିଛନ୍ତି। ଏଥିସହ ବିବାଦୀୟ ଜମିକୁ ରାମ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଟ୍ରଷ୍ଟି ହାତରେ ଦେବା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ତାଙ୍କର ଐତିହାସିକା ରାୟରେ ନିର୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ମସଜିଦ ପାଇଁ ବିକଳ୍ପ ସ୍ଥାନ ଚୟନ କରି ୫ ଏକର ଜମି ପ୍ରଦାନ ପାଇଁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ତାଙ୍କ ରାୟରେ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ଅଯୋଧ୍ୟରେ ହିଁ ୫ ଏକର ଜମି ସୁନି ୱାକଫ ବୋର୍ଡକୁ ପ୍ରଦାନ କରିବା ପାଇଁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ତାଙ୍କ ରାୟରେ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି।

ଆଇଏସ୍‌ଆଇର ହନିଟ୍ରାପ୍‌ରେ ଓଡ଼ିଆ ଯବାନ

ପାକ୍‌ ଗୁଇନ୍ଦା ସଂସ୍ଥା ଆଇଏସ୍‌ଆଇର ହନିଟ୍ରାପ୍‌ରେ ଭାରତୀୟ ସେନାର ଓଡ଼ିଆ ଯବାନ। ପୁଣି ପାକ୍ ସୁନ୍ଦରୀଙ୍କ ପ୍ରେମ ଫାଶରେ ପଡ଼ିଛନ୍ତି ଓଡ଼ିଆ ଯବାନ ବିଚିତ୍ର ବେହେରା। ମାସେ କି ଦୁଇ ମାସ ନୁହଁ, ପ୍ରାୟ ୨ ବର୍ଷ ଧରି ପ୍ରେମ ଫାଶରେ ପଡ଼ି ଆଇଏସ୍‌ଆଇର ଜଣେ ମହିଳା ଗୁପ୍ତଚରଙ୍କୁ ଦେଶର ଗୋପନୀୟ ତଥ୍ୟ ଦେଇଥିବା ଆଶଙ୍କା କରାଯାଉଛି। ଯେଉଁଥିପାଇଁ ରାଜସ୍ଥାନର ଜୟପୁର ରେଳ ଷ୍ଟେସନ୍‌ରୁ ବିଚିତ୍ରଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି ରାଜସ୍ଥାନ କ୍ରାଇମ୍‌ବ୍ରାଞ୍ଚ୍‌। ସ୍ଥଳସେନାରେ ଚାକିରି କରୁଥିବା ବିଚିତ୍ରଙ୍କ ଘର ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲା ହିଞ୍ଜିଳିକାଟୁ ପୌରପାଳିକା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଆଙ୍କୋରଡ଼ା ଗ୍ରାମରେ। ଏ ଖବର ଏବେ ଜିଲ୍ଲା ତଥା ରାଜ୍ୟରେ ଚର୍ଚ୍ଚାର ବିଷୟ ହୋଇଛି। ଏପଟେ ବିଚିତ୍ରଙ୍କ ପରିବାରବର୍ଗ ଏହି ଘଟଣାର ନିରପେକ୍ଷ ତଦନ୍ତ ଦାବି କରିଛନ୍ତି। ପୁଅ ବିଚିତ୍ର ନିର୍ଦୋଷ ଓ ସେ ଫସିଯାଇଥିବା ଦର୍ଶାଇ ତାକୁ ଛାଡ଼ିଦେବା ପାଇଁ ପରିବାର ଓ ଗ୍ରାମବାସୀ ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି।

ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଚୌକିକୁ ନେଇ ମହରାଷ୍ଟରେ ଟଣାଓଟରା ଜାରି


ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ