ବାଦ ବିବାଦ

ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଇତିହାସରେ ପ୍ରଥମ: ଫେସବୁକ୍ ଓ ଟ୍ବିଟର୍ ହଟାଇଲେ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ବିବାଦୀୟ ପୋଷ୍ଟ

ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ୍ ଅନେକ ସମୟରେ ଦାୟିତ୍ବହୀନ ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେବାର ଉଦାହରଣ ରହିଆସିଛି। ବିଶ୍ବର ଶକ୍ତିଶାଳୀ ରାଷ୍ଟ୍ରର ମୁଖ୍ୟ ଦାୟିତ୍ବରେ ଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଟ୍ରମ୍ପ୍ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପରି ଏକ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ସାମ୍ବିଧାନିକ ପଦବୀକୁ ଅନେକ ସମୟରେ ସମ୍ମାନ ଦେବାରେ ଅବହେଳା କରିଆସିଛନ୍ତି। ନିକଟରେ ତାଙ୍କର ଏପରି ଏକ ବିବାଦୀୟ ମନ୍ତବ୍ୟକୁ ନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚା ଜୋର୍ ଧରିଥିବା ବେଳେ ଦୁଇଟି ପ୍ରମୁଖ ସୋସାଲ୍ ମିଡିଆ ତାଙ୍କ ଭିଡିଓକୁ ହଟାଇ ଦେଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। କୋରୋନା ଭୂତାଣୁ ସମ୍ପର୍କରେ ଫକ୍ସ ନ୍ୟୁଜ ସହ ଏକ ସାକ୍ଷାତକାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଟ୍ରମ୍ପ୍ କହିଥିଲେ ଯେ କୁନି କୁନି ପିଲାମାନଙ୍କୁ କଦାପି କୋରୋନା ସ୍ପର୍ଶ କରିପାରିବ ନାହିଁ। କାରଣ ସେମାନଙ୍କଠାରେ ଯଥେଷ୍ଟ ଅଧିକ ମାତ୍ରାରେ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ରହିଛି, ଯାହା ଫଳରେ ସେମାନେ କୋଭିଡ୍-୧୯ ଭୂତାଣୁର ପ୍ରତିରୋଧ କରିପାରିବେ ବୋଲି ଟ୍ରମ୍ପ୍ କହିଥିଲେ। ଏହି ସାକ୍ଷାତକାରର ଭିଡିଓଟି ଟ୍ରମ୍ପ୍ ନିଜ ସୋସାଲ୍ ମିଡିଆ ପେଜରେ ଅପଲୋଡ୍ କରିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ଏପରି ବୟାନ କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରାନ୍ତରେ ବିଭ୍ରାନ୍ତିକର ତଥ୍ୟ ବୋଲି ଉଲ୍ଲେଖ କରି ଫେସବୁକ୍ ଓ ଟ୍ବିଟର୍ କର୍ତ୍ତ୍‌ପକ୍ଷ ଏହି ଭିଡିଓକୁ ହଟାଇଦେଇଛନ୍ତି। ଏହା ଉପରୋକ୍ତ ଦୁଇ ସୋସାଲ୍ ମିଡିଆ ନୀତିର ବିରୁଦ୍ଧାଚରଣ କରୁଥିବାରୁ ଏପରି ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇଥିବା ଜାରି ଏକ ବିବୃତିରେ କୁହାଯାଇଛି।

ଲେବାନନ ବିସ୍ଫୋରଣରେ ୭୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ବ ମୃତ, ୩ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଆହତ

ଲେବାନନର ରାଜଧାନୀ ବେରୁଟର ପୋର୍ଟ ସହରରେ ଭୟଙ୍କର ବିସ୍ଫୋରଣରେ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିବା ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବଢ଼ି ୭୦ରୁ ଅଧିକ ବୋଲି ସୂଚନା ମିଳିଛି। ସେହିପରି ଭାବେ ଏହି ଛାତିଥରା ବିସ୍ଫୋରଣରେ ୩ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଗୁରୁତର ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। ଏବେ ବି ଧ୍ବଂସସ୍ତୁପ ଭିତରେ ଅନେକ ଫସି ରହିଥିବାରୁ ଉଦ୍ଧାର ପ୍ରକ୍ରିୟା ଶେଷ ହେବା ପରେ ହିଁ ପ୍ରକୃତ ମୃତାହତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ସ୍ପଷ୍ଟ ହେବ। ମାତ୍ର ଏହି ସଂଖ୍ୟା ଆଗକୁ ବଢ଼ିବା ନିଶ୍ଚିତ ହୋଇଛି। ଏହି ଭୟଙ୍କର ବିସ୍ଫୋରଣ ପାଇଁ ବିଶ୍ବର ବହୁ ରାଷ୍ଟ୍ର ନେତା ଲେବାନନବାସୀଙ୍କୁ ସମବେଦନା ଜଣାଇଛନ୍ତି। ଆବଶ୍ୟକୀୟ ସୁବିଧା ସୁଯୋଗ ଯୋଗାଇ ଦେବାକୁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇଛନ୍ତି। ମିଳିଥିବା ସୂଚନାନୁସାରେ ଲେବାନନରେ ଥିବା ସ୍ଥାନୀୟ ହସ୍ପିଟାଲ ସବୁ ଆହତଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇ ଯାଇଥିଲା ବେଳେ ରକ୍ତାଭାବ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। କିପରି ଆହତଙ୍କୁ ରକ୍ତ ଦେଇ ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇ ହେବ, ତାହା ଉପରେ ଲେବାନନ ସରକାର ଯୁଦ୍ଧକାଳୀନ ଭିତ୍ତିରେ କାର୍ଯ୍ୟାରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି।

କୁଲଭୂଷଣଙ୍କ ପାଇଁ ଆମିକସ୍ କ୍ୟୁରୀ ନିଯୁକ୍ତି ଦେଲା ପାକିସ୍ତାନ

ଭାରତୀୟ ନୌସେନାର ପୂର୍ବତନ ଅଧିକାରୀ କୁଲଭୂଷଣ ଯାଦବ ଗୁଇନ୍ଦାଗିରି କରୁଥିବା ଅଭିଯୋଗରେ ପାକିସ୍ତାନ ଜେଲରେ ବନ୍ଦୀ ଭାବେ ରହିଆସିଛନ୍ତି। ପାକିସ୍ତାନ ସାମରିକ କୋର୍ଟ ତାଙ୍କୁ ଗତ ୨୦୧୭ ଏପ୍ରିଲରେ ଫାଶୀଦଣ୍ଡାଦେଶ ଦେଇଥିଲେ ହେଁ ଭାରତର ହସ୍ତକ୍ଷେପ ପରେ ଏହା ଉପରେ ହଗ୍‌ସ୍ଥିତ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ନ୍ୟାୟାଳୟ (ଆଇସିଜେ) ଗତ ବର୍ଷ ଜୁଲାଇରେ ରୋକ ଲଗାଇଛନ୍ତି। ତେବେ ମଙ୍ଗଳବାର ପାକିସ୍ତାନର ଇସଲାମାବାଦ କୋର୍ଟ କୁଲଭୂଷଣଙ୍କ ମାମଲାରେ ତିନି ଜଣ ବରିଷ୍ଠ ଆଇନଜୀବୀଙ୍କୁ ଆମିକସ୍ କ୍ୟୁରୀ ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତି ଦେଇଛନ୍ତି। ଗତ ସୋମବାର ଭାରତ ସରକାରଙ୍କୁ ୫୦ ବର୍ଷୀୟ କୁଲଭୂଷଣଙ୍କ ମାମଲା ପରିଚାଳନା କରିବା ସକାଶେ ଜଣେ ଆଇନଜୀବୀଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ଦେବା ସକାଶେ କୋର୍ଟଅନୁମତି ଦେଇଥିଲେ। ପୂର୍ବରୁ ଆଇସିଜେ ପକ୍ଷରୁ ଏହି ମାମଲାରେ ସାମରିକ କୋର୍ଟ ଦେଇଥିବା ଦଣ୍ଡାଦେଶର ସମୀକ୍ଷା କରିବାକୁ ନିର୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଏଥିସହ କୁଲଭୂଷଣଙ୍କ ସହ ଭାରତୀୟ ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ଆଲୋଚନା କରିବାର ସୁଯୋଗ ମଧ୍ୟ ଦେବାକୁ ଆଇସିଜେ ପାକିସ୍ତାନ ସରକାରଙ୍କୁ ନିର୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ।

ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ସୁଶାନ୍ତ ମୃତ୍ୟୁ ମାମଲା: ସିବିଆଇ ତଦନ୍ତ ପ୍ରସ୍ତାବକୁ କେନ୍ଦ୍ରର ଗ୍ରହଣ

ବଲିଉଡ୍ ଅଭିନେତା ସୁଶାନ୍ତ ସିଂହ ରାଜପୁତ ମାମଲା ଦିନକୁ ଦିନ ନୂଆ ନୂଆ ମୋଡ଼ ନେଉଥିବା ବେଳେ ଏହି ମାମଲା ଏବେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ବିଚାରାଧୀନ ରହିଛି। ସୁଶାନ୍ତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପାଇଁ ରିୟା ଚକ୍ରବର୍ତ୍ତୀଙ୍କୁ ଦାୟୀ କରାଯାଉଥିବା ବେଳେ ଏହି ମାମଲାରେ ବୁଧବାର କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ତାଙ୍କ ପକ୍ଷ ରଖିଛନ୍ତି। ସଲିସିଟର୍ ଜେନେରାଲ୍ ତୁଷାର ମେହତା ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ନିକଟରେ ବିହାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନୀତିଶ କୁମାର ମାମଲାର ତଦନ୍ତ ସିବିଆଇ ଦ୍ବାରା କରାଇବା ସକାଶେ ମଙ୍ଗଳବାର ଦେଇଥିବା ପ୍ରସ୍ତାବକୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି। ଏହି ମାମଲାରେ ପୂର୍ବରୁ ବିହାର ଡିଜିପିଙ୍କ ସହ ସୁଶାନ୍ତଙ୍କ ପିତା କେକେ ସିଂହ ଆଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି ଓ ସିବିଆଇ ତଦନ୍ତ ପାଇଁ ତାଙ୍କ ସମ୍ମତି ଦେଇଥିବା ମଙ୍ଗଳବାର ବିହାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନୀତିଶ କୁମାର କହିଥିଲେ। ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ସୁଶାନ୍ତଙ୍କ ବାନ୍ଧବୀ ରିୟା ଏକ ପିଟିସନ୍ ଦାଖଲ କରିଥିଲେ, ଯେଉଁଥିରେ ସେ ମାମଲାର ତଦନ୍ତ ପାଟନାରୁ ମୁମ୍ବାଇକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିବା ସକାଶେ ନିବେଦନ କରିଥିଲେ।

ସୁଶାନ୍ତ ମୃତ୍ୟୁ ମାମଲା: ବିହାର ପୋଲିସ ଅଫିସରଙ୍କୁ କ୍ବାରେଣ୍ଟାଇନରେ ପଠାଇଲା ମୁମ୍ବାଇ ପୋଲିସ

ଅଭିନେତା ସୁଶାନ୍ତ ସଂ ରାଜପୁତ ମୃତ୍ୟୁ ମାମଲାକୁ ନେଇ ବିହାର ପୋଲିସ ଓ ମୁମ୍ବାଇ ପୋଲିସ ମଧ୍ୟରେ ଛକାପଞ୍ଝା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି। ଏଥିରେ ସାମିଲ ହୋଇଛନ୍ତି ଦୁଇ ରାଜ୍ୟର ରାଜନେତା। ଏହା ଭିତରେ ସୁଶାନ୍ତ ସିଂଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ରହସ୍ୟ ଉପରୁ ପରଦା ଉଠିବ ନା ନାହିଁ ତାହାକୁ ନେଇ ସସପେନ୍ସ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି। ସୁଶାନ୍ତ ସିଂଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ର କାରଣ ଖୋଜିବା ବଦଳରେ ମୁମ୍ବାଇ ଓ ପାଟନା ପୋଲିସ ମଧ୍ୟରେ ଯେପରି ଭାବେ କ୍ଷମତା ଲଢ଼େଇ ଚାଲିଛି ତାହା ଆମର ଦୁର୍ବଳ ମାନସିକତାକୁ ପଦାରେ ପକାଇଛି। ଏଠାରେ ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ବିହାର ପୋଲିସ ପାଟନା (ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ) ଏସପି ବିନୟ ତିୱାରୀଙ୍କୁ ଅଧିକ ତଦନ୍ତ ପାଇଁ ମୁମ୍ବାଇ ପଠାଇଥିଲା। ମୁମ୍ବାଇ ପୋଲିସ ତାଙ୍କୁ ତଦନ୍ତରେ ସହଯୋଗ କରିବା ବଦଳରେ ତାଙ୍କ ହାତରେ କୋରାନା ଷ୍ଟିକର ଲଗାଇ ୧୪ ଦିନିଆ କ୍ବାରେଣ୍ଟାଇନକୁ ପଠାଇ ଦେଇଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି।

ଅନ୍‌ଲାଇନ୍ କ୍ଲାସରେ ଅଶ୍ଳୀଳ ଫଟୋ ଘଟଣା: ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ତଦନ୍ତ ନିର୍ଦେଶ

କଟକ ପ୍ୟାରୀମୋହନ ଏକାଡେମିର ଶିକ୍ଷକ ଅନଲାଇନ କ୍ଲାସରେ ଅଶ୍ଳୀଳ ଫଟୋ ସେୟାର କରିବା ଘଟଣା ହଟଚମଟ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। ଏହି ଘଟଣାରେ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଓ ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ସମୀର ଦାଶ ତଦନ୍ତ ନିର୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ବ୍ଲକ୍‌ ଶିକ୍ଷା ଅଧିକାରୀ (ବିଇଓ)ଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ଏହି ଘଟଣାରେ ଅଭିଭାବକ ଓ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ମିଶାଇ ୭ ଜଣଙ୍କ ବୟାନ ରେକର୍ଡ କରାଯାଇଛି। ଅନଲାଇନ କ୍ଲାସ୍ ଚାଲିଥିବାବେଳେ ଅଶ୍ଳୀଳ ଫଟୋ ସେୟାର ସମ୍ପର୍କରେ ପଚରାଉଚରା କରାଯାଇଥିଲା। ମଙ୍ଗଳବାର ବିଇଓ ଏ ସଂକ୍ରାନ୍ତ ତଦନ୍ତ ରିପୋର୍ଟ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ନିକଟରେ ଦାଖଲ କରିବେ। ଅନ୍ୟପଟେ ଦରଘାବଜାର ଥାନା ପୋଲିସ ଏକ ମାମଲା ରୁଜୁ କରି ସ୍କୁଲ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କୁ ଅନଲାଇନ୍ କ୍ଲାସ କରିଥିବା ପଞ୍ଚମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ତାଲିକା ମାଗିଛି। ସୋମବାର ସେମାନଙ୍କୁ ପୃଥକ ଜେରା କରାଯିବ। ଅନ୍ୟପଟେ ଅଭିଭାବକଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଜେରା କରିବ ପୋଲିସ। ଏହାସହିତ ହ୍ବାଟସଆପକୁ ପୋଲିସ ଚିଠି ଲେଖିବାକୁ ଯୋଜନା କରୁଛି। ଅଶ୍ଳୀଳ ଫଟୋର ଲିଙ୍କ ଡିଲିଟ୍ ହୋଇଥିବାରୁ ପ୍ରମାଣ ପାଇଁ ଚିଠି ଲେଖିବ।

ବିହାର ପୋଲିସକୁ ସୁଶାନ୍ତଙ୍କ ବ୍ୟବଚ୍ଛେଦ ରିପୋର୍ଟ ଦେଉନି କୁପର୍ ହସ୍ପିଟାଲ୍

ବଲିଉଡର ଜଣେ ଉଦୀୟମାନ ଅଭିନେତା ଭାବେ ସୁଶାନ୍ତ ସିଂହ ରାଜପୁତ କ୍ରମଶଃ ସଫଳତାର ସିଡ଼ି ଚଢ଼ୁଥିବା ବେଳେ ଗତ ଜୁନ୍ ୧୪ ତାରିଖରେ ବାନ୍ଦ୍ରାସ୍ଥିତ ବାସଭବନରୁ ତାଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଥିଲା। ସୁଶାନ୍ତ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଥିବା ମୁମ୍ବାଇ ପୋଲିସ୍ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଥିଲେ ହେଁ ସୋସାଲ୍ ମିଡିଆରେ ଏହାକୁ ଆଦୌ ଗ୍ରହଣ କରା ନ ଯିବା ସହ ଏହାର ସିବିଆଇ ତଦନ୍ତ ପାଇଁ ଦାବି ଜୋର୍ ଧରିଛି। ମୁମ୍ବାଇ ପୋଲିସ ତଦନ୍ତରେ କାଳକ୍ଷେପଣ ନୀତି ଅବଲମ୍ବନ କରିବା ସହ ବଡ଼ ବଡ଼ ହସ୍ତୀମାନେ ସୁଶାନ୍ତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ସହ ଜଡ଼ିତ ଥିବାର ଅଭିଯୋଗ ମଧ୍ୟ ହେଉଛି। ଏପରି ସ୍ଥିତିରେ ନିକଟରେ ବିହାର ପୋଲିସ୍ ଏହି ମାମଲାର ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ହେଁ ମୁମ୍ବାଇ ପୋଲିସ୍ କୌଣସି ପ୍ରକାର ସହଯୋଗ ଦେଉ ନ ଥିବା କଥା ମଧ୍ୟ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ଏବେ ସୁଶାନ୍ତ ଶବ ବ୍ୟବଚ୍ଛେଦ କରିଥିବା ମୁମ୍ବାଇର କୁପର୍ ହସ୍ପିଟାଲ୍ ମଧ୍ୟ ସମାନ ଆଚରଣ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛି। ବିହାର ପୋଲିସ୍ ସୁଶାନ୍ତଙ୍କୁ ନ୍ୟାୟ ଦେବା ସକାଶେ ଅଭିଯାନ ଚଳାଇଥିବା ବେଳେ ସୁଶାନ୍ତଙ୍କ ବ୍ୟବଚ୍ଛେଦ ରିପୋର୍ଟ ମାଗିଥିଲେ ହେଁ କୁପର୍ ହସ୍ପିଟାଲ୍ ଏଥିରେ ଅସହଯୋଗ କରିଥିବା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି।

ସୁଶାନ୍ତ ମୃତ୍ୟୁ ତଦନ୍ତ ମାମଲାରେ ମୁମ୍ବାଇ ପୋଲିସ ସହଯୋଗ କରୁନି: ବିହାର ପୋଲିସ

ଅଭିନେତା ସୁଶାନ୍ତ ସିଂହ ରାଜପୁତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁକୁ ନେଇ ସସପେନ୍ସ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି। ପ୍ରକୃତରେ ଏହା ଆତ୍ମହତ୍ୟା ନା ହତ୍ୟା, ତାହା ଜାଣିବା ପାଇଁ ତଦନ୍ତ ଜାରି ରହିଥିଲା ବେଳେ ମୁମ୍ବାଇ ପୋଲିସର ସ୍ବଚ୍ଛତାକୁ ନେଇ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଲାଣି। ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭରୁ ମୁମ୍ବାଇ ପୋଲିସ ସୁଶାନ୍ତ ସିଂହ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି ବୋଲି କହି ଯେଉଁ ସସପେନ୍ସ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲା, ତାହାକୁ ନେଇ ଏବେ ବି ଆଲୋଚନା ପର୍ଯ୍ୟାଲୋଚନା ଜାରି ରହିଛି। ଏହିପରି ସ୍ଥିତିରେ ସୁଶାନ୍ତ ସିଂଙ୍କ ବାପା ପାଟନା ପୋଲିସରେ ଏତଲା କରିବା ପରେ ବିହାର ପୋଲିସ ମଧ୍ୟ ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ସମସ୍ତ ଘଟଣା ମୁମ୍ବାଇରେ ଘଟିଥିବାରୁ ବିହାର ପୋଲିସର ଏକ ତଦନ୍ତକାରୀ ଟିମ୍ ମୁମ୍ବାଇ ପହଞ୍ଚି ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ସୁଶାନ୍ତ ସିଂଙ୍କ ସହ ଜଡ଼ିତ କେତେକ ଲୋକଙ୍କୁ ପଚରାଉଚରା କରିବା ସହ ସେମାନଙ୍କର ବୟାନ ରେକର୍ଡ କରିଛି।

ଏସ୍ଏସ୍ଆର ମୃତ୍ୟୁ ମାମଲାରେ ବିଷକନ୍ୟା ଓ କଣ୍ଟ୍ରାକ୍ଟ କିଲର୍ ସାଜିଛନ୍ତି ରିୟା: ହଜାରୀ

ଗତ ଜୁନ୍ ୧୪ ତାରିଖରେ ବଲିଉଡର ଉଦୀୟମାନ ତାରକା ସୁଶାନ୍ତ ସିଂହ ରାଜପୁତ (ଏସ୍ଏସ୍ଆର୍) ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଥିବା ବୋଲି କୁହାଯାଇଥିଲେ ହେଁ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ଏହା ଅନେକ ସନ୍ଦେହ ସ୍‌ଷ୍ଟି କରିଛି। ଦିନକୁ ଦିନ ଏହି ମାମଲାରେ ନୂଆ ନୂଆ ତଥ୍ୟ ସାମ୍ନାକୁ ଆସୁଥିବା ବେଳେ ସୁଶାନ୍ତଙ୍କୁ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ କରାଯାଇଛି ଅବା ତାଙ୍କୁ କେହି ହତ୍ୟା କରି ଏହାକୁ ଆତ୍ମହତ୍ୟାର ରୂପ ଦେବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କରିଥିବା ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଛି। ଏହା ପଛରେ ବଲିଉଡ୍ ସହ ଲିଙ୍କ ଥିବା ମାଫିଆମାନଙ୍କର ମଧ୍ୟ ଭୂମିକା ରହିଥିବା ସନ୍ଦେହ କରାଯାଉଛି। ଏହି ଘଟଣାରେ ମଧ୍ୟ ରାଜନେତାମାନଙ୍କର ବୟାନବାଜି ଜାରି ରହିଛି। ଏହି ମାମଲାରେ ବିହାର ପୋଲିସ୍ ମଧ୍ୟ ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ କରିଥିବା ବେଳେ ଶୁକ୍ରବାର ଶାସକ ଜେଡିୟୁର ଜଣେ ନେତା ସୁଶାନ୍ତଙ୍କ ବାନ୍ଧବୀ ରିୟା ଚକ୍ରବର୍ତ୍ତୀଙ୍କୁ ବିଷକନ୍ୟା ସହ ତୁଳନା କରିଛନ୍ତି। ନୀତିଶ କୁମାର କ୍ୟାବିନେଟରେ ମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ମହେଶ୍ବର ହଜାରୀ ଏହି ମାମଲାରେ ରିୟାଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ୍ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ସୁଶାନ୍ତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ମାମଲା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ଏକ ବିରାଟ ଷଡ଼ଯନ୍ତ୍ର ବୋଲି ସ୍ପଷ୍ଟ ହେବାରେ ଲାଗିଛି। ସୁଶାନ୍ତ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିନାହାନ୍ତି, ବରଂ ତାଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଛି। ତାଙ୍କ ହତ୍ୟା ପଛରେ ବହୁତ ବଡ଼ ଗ୍ୟାଙ୍ଗର ହାତ ରହିଛି। ତେଣୁ ଏହି ମାମଲାର ପୁଙ୍ଖାନୁପୁଙ୍ଖ ତଦନ୍ତ କରାଯିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି ବୋଲି ହଜାରୀ କହିଛନ୍ତି।

ସୁଶାନ୍ତ ମିଷ୍ଟ୍ରିରେ ସସପେନ୍ସ ବଢ଼ାଇଲେ ବରିଷ୍ଠ ଆଇନଜୀବୀ ସୁବ୍ରମଣ୍ୟମ ସ୍ବାମୀ

ଅଭିନେତା ସୁଶାନ୍ତ ସିଂହଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ନେଇ ସସପେନ୍ସ ଲାଗି ରହିଥିଲେ ବେଳେ ବରିଷ୍ଠ ବିଜେପି ନେତା ତଥା ଜଣାଶୁଣା ଆଇନଜୀବୀ ସୁବ୍ରମଣ୍ୟମ ସ୍ବାମୀ ଟ୍ବିଟ କରି ଏହାକ ଏକ ସୁପରିକଳ୍ପିତ ହତ୍ୟା ବୋଲି ଆଶଙ୍କା ବ୍ୟକ୍ତ କରିବା ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଅଧିକ ଜଟିଳ କରିଛି। ନିଜର ବଳିଷ୍ଠ ଯୁକ୍ତି ପାଇଁ ଜଣାଶୁଣା ସୁବ୍ରମଣ୍ୟମ ସ୍ବାମୀ ଟ୍ବିଟ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ଭାବୁଛନ୍ତି ସୁଶାନ୍ତ ସିଂଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଛି। ସେ କାହିଁକି ଏପରି ଭାବୁଛନ୍ତି ତାହାର ଏକ ଯୁକ୍ତିଯୁକ୍ତ ତଥ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଟ୍ବିଟରରେ ଆଟାଚ କରିଛନ୍ତି। ସେ ଦର୍ଶାଇଥିବା ୨୬ଟି ପଏଣ୍ଟରୁ କେବଳ ୨ଟି କାରଣ ପାଇଁ ସୁଶାନ୍ତ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଥାଇ ପାରନ୍ତି ବୋଲି ଦର୍ଶାଇଥିଲା ବେଳେ ୨୪ଟି ପଏଣ୍ଟରେ ତାଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରାଯିବା ଆଶଙ୍କା କରି ସେ ପୋଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି।

ସୁଶାନ୍ତଙ୍କ ଟଙ୍କା ହେରଫେର ମାମଲାରେ ବାନ୍ଧବୀ ରିୟାଙ୍କୁ ବାନ୍ଧିବ ଇଡି!

ୟଙ୍ଗ ଡାଇନାମିକ୍ ବଲିଉଡ ଷ୍ଟାର ସୁଶାନ୍ତ ସିଂ ରାଜପୁତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ମାମଲା ବେଳକୁ ବେଳଜଟିଳ ହେବାରେ ଲାଗିଛି। ଏହି ମାମଲାର ତଦନ୍ତ କରୁଥିବା ମୁମ୍ବାଇ ପୋଲିସ ଆରମ୍ଭରୁ ଏହାକୁ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ବୋଲି ରୂପ ଦେଇ ହାଲୁକା କରି ଦେଇଥିଲେ ବି ଏହାକୁ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ବହୁ ବିଶିଷ୍ଟ ବ୍ୟକ୍ତି ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ବୟାନ ଦେବା ଅନେକ ଆଶଙ୍କା ସଷ୍ଟି କରିଛି। ଏହିପରି ସ୍ଥିତିରେ ସୁଶାନ୍ତ ସିଂଙ୍କ ବାପା କ୍ରିଷନ କୁମାର ସିଂ ପାଟନାରେ ଅଭିନେତ୍ରୀ ରିୟା ଚକ୍ରବର୍ତ୍ତୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଏତଲା କରିବା ପରେ ପରିସ୍ଥିତି ଭିନ୍ନ ମୋଡ଼ ନେଇଛି। ସୁଶାନ୍ତଙ୍କ ବାପା କ୍ରିଷନ କୁମାର ପାଟନା ପୋଲିସରେ ପୁତ୍ରର ମତ୍ୟୁ ପାଇଁ ତାଙ୍କ ପୂର୍ବତନ ବାନ୍ଧବୀ ରିୟାଙ୍କୁ ଦାୟୀ କରି ଏତଲା ଦେଇଛନ୍ତି। ରିୟା ତାଙ୍କ ପୁତ୍ରକୁ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରବର୍ତ୍ତାଇବା ସହ ସୁଶାନ୍ତଙ୍କର ୧୫ କୋଟି ଟଙ୍କା ହଡ଼ପ କରିଥିବା ଏତଲାରେ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି।

ଫ୍ଲାଟ୍‌ରୁ ରିୟା ଉଭାନ୍‌! ଆଗୁଆ ଜାମିନ୍‌ ପାଇଁ ଚାଲିଛି କସରତ

ବଲିଉଡ ଅଭିନେତା ସୁଶାନ୍ତ ସିଂ ରାଜପୁତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ମାମଲାରେ ଆସିଛି ବଡ଼ ଟ୍ବିଷ୍ଟ୍‌। ରିୟା ଚକ୍ରବର୍ତ୍ତିଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ସୁଶାନ୍ତଙ୍କ ପିତା କେ କେ ସିଂ। ଏହାପରଠାରୁ ଉଭାନ୍‌ ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି ରିୟା। ଗିରଫଦାରୀକୁ ଏଡ଼ାଇବା ପାଇଁ ରିୟା କେଉଁଆଡ଼େ ଫେରାର୍‌ ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି । ରିୟା ତାଙ୍କ ଫ୍ଲାଟରେ ନ ଥିବା ସୂଚନା ମିଳୁଛି। ବିହାରରୁ ଯାଇଥିବା ୪ ଜଣିଆ ଟିମ୍‌ ତାଙ୍କୁ ନ ପାଇ ଫେରି ଆସିଛି। ତେବେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ତାଙ୍କୁ ଫେରାର୍‌ ଘୋଷଣା କରାଯାଇନାହିଁ। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ରିୟାଙ୍କ ଘରେ ଓକିଲଙ୍କ ଭିଡ଼ ଲାଗିଥିବା କୁହାଯାଉଛି। ଓକିଲ୍‌ ସତୀଶ ମାନସିଂନ୍ଦେଙ୍କ ଏକ ଟିମ୍ ରିୟାଙ୍କ ଘରେ ପହଁଞ୍ଚିଛି। ରିୟା ଆଗୁଆ ଜାମିନ୍‌ ଆବେଦନ କରିପାରନ୍ତି ବୋଲି ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଛି।



ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ