ବାଦ ବିବାଦ

ଆସ୍ଥା ଭୋଟ୍‌ରେ ଭାଗ ନେବାକୁ କେହି ବାଧ୍ୟ କରିପାରିବେନି

କର୍ଣ୍ଣାଟକର ମେଣ୍ଟ ସରକାରରୁ ୧୩ ଜଣ ବିଦ୍ରୋହୀ କଂଗ୍ରେସ ଓ ଜେଡି(ଏସ୍‌) ବିଧାୟକ ବିଧାନସଭାରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଇଥିବା ବେଳେ ସେମାନଙ୍କ ଇସ୍ତଫାପତ୍ରକୁ ବାଚସ୍ପତି କେଆର୍‌ ରମେଶ କୁମାର ଅଦ୍ୟାବଧି ଗ୍ରହଣ କରିନାହାନ୍ତି। ଏହା ବିରୋଧରେ ବିଧାୟକମାନେ ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟରେ ପହଞ୍ଚିଥିବା ବେଳେ ମଙ୍ଗଳବାର ମାମଲାର ଶୁଣାଣି କରାଯାଇଛି। ତେବେ ଏହି ମାମଲାରେ ହାଜର ହୋଇ ବିଦ୍ରୋହୀ ବିଧାୟକମାନେ ଆସନ୍ତା ଗୁରୁବାର ହେବାକୁ ଥିବା ଆସ୍ଥା ଭୋଟ୍‌ରେ ସେମାନଙ୍କୁ ଭାଗ ନେବା ସକାଶେ କେହି ବି ବାଧ୍ୟ କରିପାରିବେ ନାହିଁ ବୋଲି ମତ ରଖିଛନ୍ତି। କୋର୍ଟରେ ବିଦ୍ରୋହୀ କଂଗ୍ରେସ ବିଧାୟକମାନଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ମାମଲା ପରିଚାଳନା କରୁଥିବା ବରିଷ୍ଠ ଆଇନଜୀବୀ ମୁକୁଲ ରୋହତଗୀ ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ଜଷ୍ଟିସ୍‌ ରଞ୍ଜନ ଗୋଗୋଇଙ୍କ ନେତୃତ୍ବାଧୀନ ଖଣ୍ଡପୀଠଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ କଂଗ୍ରେସ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି ଆସ୍ଥା ଭୋଟ୍‌ରେ ଭାଗ ନେବା ସକାଶେ ସମସ୍ତଙ୍କ ବିଧାୟକଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଏକ ହ୍ବିପ୍‌ ଜାରି ହେବ ଓ ଯିଏ ଏହି ହ୍ବିପ୍‌ ନ ମାନିବ, ତାଙ୍କୁ ଅଯୋଗ୍ୟ ଘୋଷଣା କରାଯିବ। ଏହା କୋର୍ଟଙ୍କ ସୁରକ୍ଷାକୁ ଅତିକ୍ରମ କରିବା ସକାଶେ ଏକ ଉଦ୍ୟମ ବୋଲି ପୂର୍ବତନ ଆଟର୍ଣ୍ଣି ଜେନେରାଲ୍‌ ରୋହତ୍‌ଗୀ କହିଛନ୍ତି।

ରାଜ୍ୟରେ ବେକାରୀ ସମସ୍ୟା ଉତ୍କଟ: ତଥାପି ଖାଲି ପଡ଼ିଛି

ମହାମାରୀ ପରି ରାଜ୍ୟରେ ବେକାରୀ ସମସ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି। ରୋଜଗାର ପାଇଁ ଶିକ୍ଷିତ ଯୁବକଯୁବତୀମାନେ ବାହାର ରାଜ୍ୟକୁ ଯାଇ ଦାଦନ ଖଟିବାକୁ ମଧ୍ୟ ପଛାଉ ନାହାନ୍ତି। ଏପରିକି ବିଭିନ୍ନ ସମୟରେ ବେକାରୀ ସମସ୍ୟା ପ୍ରତିବାଦରେ ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ରାଜରାସ୍ତାକୁ ଓହ୍ଲାଇଛନ୍ତି। ବେକାରୀ ଦୂରିକରଣ କଥା କହୁଥିବା ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଏଥିପାଇଁ ବହୁବାର ସମାଲୋଚିତ ହେବାକୁ ପଡ଼ିଛି। କିନ୍ତୁ ଦୀପତଳ ଅନ୍ଧାର ଭଳି ଖୋଦ୍‌ ରାଜ୍ୟରେ ପାଖାପାଖି ଦେଢ ଲକ୍ଷ ସରକାରୀ ପଦବୀ ଖାଲି ପଡ଼ିଛି ବୋଲି ସରକାର ନିଜେ ସ୍ବୀକାର କରିଛନ୍ତି। କଂଗ୍ରେସ ବିଧାୟକ ଦଳ ନେତା ନରସିଂହ ମିଶ୍ରଙ୍କ ଏକ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତରରେ ଏହା କହିଛନ୍ତି ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିରଞ୍ଜନ ପୂଜାରୀ।

ଆମେରିକାକୁ ଇରାନ୍‌ର ଚେତାବନୀ: ଗୋଟିଏ ଗୁଳିର ଜବାବ

ବର୍ତ୍ତମାନ ଆମେରିକା ଓ ଇରାନ୍‌ ମଧ୍ୟରେ ଯୁଦ୍ଧବତ୍‌ ପରିସ୍ଥିତି ଜାରି ରହିଥିବା ବେଳେ ଆମେରିକାର କୌଣସି ପ୍ରକାର ଆକ୍ରମଣର ଠୋସ୍‌ ଜବାବ ଦେବାକୁ ଇରାନ୍‌ ପ୍ରସ୍ତୁତ ବୋଲି ଦର୍ଶାଇଛି। ଆମେରିକା ଯଦି ଇରାନ୍‌ ଉପରେ ଗୋଟିଏ ବୋମା ପକାଏ କି ଇରାନ୍‌ବାସୀଙ୍କ ଦେହରେ ଗୋଟିଏ ଗୁଳି ବାଜେ, ତା’ହେଲେ ଇରାନ୍‌ ମଧ୍ୟ ଏହାର କଡ଼ା ଜବାବ ଦେବ ଓ ଗୋଟିଏ ଗୁଳିର ଜବାବରେ ୧୦ଟି ଗୁଳି ଚଳାଇବ ବୋଲି ଚେତାବନୀ ଦେଇଛି। ଶନିବାର ଦେଶର ଜଣେ ଶୀର୍ଷ ସଶସ୍ତ୍ର ବାହିନୀ ଜେନେରାଲ୍‌ ଷ୍ଟାଫ୍‌ ମୁଖପାତ୍ର ବ୍ରିଗେଡିୟର୍‌ ଜେନେରାଲ୍‌ ଆବୋଲ୍‌ଫଜଲ୍‌ ଶେକାର୍ଚି କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ ଦେଶ କଦାପି ଯୁଦ୍ଧର ଆରମ୍ଭ କରିବ ନାହିଁ। କିନ୍ତୁ ଯଦି ଶତ୍ରୁପକ୍ଷ ପ୍ରଥମେ ଆକ୍ରମଣ କରେ, ତା’ହେଲେ ଇରାନ୍‌ ଏହାର କଡ଼ା ଜବାବ ଦେବ ଓ ଶତ୍ରୁପକ୍ଷକୁ ନିପାତ କରିଦେବ ବୋଲି ଶେକାର୍ଚି କହିଛନ୍ତି।

ବିଜେଡି ବିଧାୟକଙ୍କ କଙ୍ଗାରୁ କୋର୍ଟ

ବଲାଙ୍ଗିର ଜିଲ୍ଲା ପାଟଣାଗଡ଼ ବିଜେଡି ବିଧାୟକ ସରୋଜ ମେହେର କୋଟିପତି ନେତା ଭାବେ ରାଜ୍ୟରେ ପରିଚିତ। ହେଲେ ଏବେ ତାଙ୍କ ପରିଚୟ ସହ ଯୋଡ଼ିହୋଇ ଯାଇଛି ଆଉ ଏକ ପରିଚୟ। ସମାନ୍ତରାଳ ଭାବେ ସେ କଙ୍ଗାରୁ କୋର୍ଟ ଚଳାଇ ସରକାରୀ ବାବୁମାନଙ୍କୁ ବି ସର୍ବସାଧାରଣ ସ୍ଥାନରେ ମଧ୍ୟ ଦଣ୍ଡ ଦେଇପାରନ୍ତି, ତା’ର ଏକ ଉଦାହରଣ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି ଏହି କୋଟିପତି ବିଧାୟକ। ବିଧାୟକଙ୍କ ଏପରି ନିଜସ୍ୱ ଆଇନକୁ ନେଇ ଏବେ ସାରା ରାଜ୍ୟରେ ଚର୍ଚ୍ଚା। ପାଟଣାଗଡ଼ରେ ସରକାରୀ ଆଇନ କାନୁନ କି ସାମ୍ବିଧାନିକ ବିଧି ବ୍ୟବସ୍ଥା ଏଣିକି ଆଉ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବ ନାହିଁ। ଏଣିକି ତାଙ୍କ ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀରେ ତାଙ୍କ ଆଇନ ହିଁ ଚାଲିବ। କେହି କିଛି ଭୁଲ୍‌ କାମ କଲେ, ମାଓବାଦୀଙ୍କ ଭଳି ପ୍ରଜାକୋର୍ଟ ବା କଙ୍ଗାରୁ କୋର୍ଟ କରି ଜନତାଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ ସେ ଦଣ୍ଡ ଦେବେ। ବିଧାୟକ ଜଣେ ସରକାରୀ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଦଣ୍ଡିତ କରିବାର ଭିଡିଓ ଭାଇରାଲ ହେବା ପରେ ଏହା ଚର୍ଚ୍ଚାର ବିଷୟ ହୋଇଛି।

ମତଦାନ ଠାରୁ ଇଭିଏମ୍‌ରେ ଅଧିକ ଭୋଟ୍‌

ଯେତିକି ମତଦାନ ହେଲା, ତା’ଠାରୁ ଢେର ଅଧିକ ସଂଖ୍ୟା ଇଭିଏମ୍‌ରେ ଥିବା ଜଣା ପଡିଲା। ଆଉ ଇଭିଏମ୍‌ରୁ ଅଧିକ ଭୋଟ୍ ବାହାରିବାକୁ ନେଇ ଏବେ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଛି ହାଇକୋର୍ଟରେ। ଘଟଣାଟି ଘଟିଛି ବଲାଙ୍ଗିର ଜିଲ୍ଲା କଣ୍ଟାବାଞ୍ଝି ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀରେ। ନିର୍ବାଚନକୁ ଅସିଦ୍ଧ କରିବାକୁ ନେଇ କଣ୍ଟାବାଞ୍ଝିର ଦୁଇଜଣ ବ୍ୟକ୍ତି ଓଡିଶା ଉଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟରେ ମାମଲା ରୁଜୁ କରିବା ପରେ ଏହାକୁ ନେଇ ବିବାଦ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ଏହି ମାମଲାରେ ଭାରତର ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ, ରାଜ୍ୟ ମୁଖ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ ଅଧିକାରୀ, କଣ୍ଟାବାଞ୍ଝିର ରିଟର୍ଣ୍ଣିଂ ଅଫିସରଙ୍କୁ ପକ୍ଷଭୁକ୍ତ କରାଯାଇଛି। ଆବେଦନକାରୀ ମତଦାନ ଦିନ ହୋଇଥିବା ମୋଟ ଭୋଟ୍‌ ସଂଖ୍ୟା ଓ ପରେ ଇଭିଏମ୍‌ ତଥ୍ୟରେ ତାଳମେଳ ନ ଥିବା ନେଇ ସଙ୍ଗିନ ଅଭିଯୋଗ ଉଠାଇଛନ୍ତି। ମତଦାନ ପରେ ରିଟର୍ଣ୍ଣିଂ ଅଫିସରଙ୍କ ପ୍ରଦତ୍ତ ସୂଚନା ଏବଂ ଇଭିଏମ୍‌ରେ ଥିବା ମତଦାନ ସଂଖ୍ୟା ମଧ୍ୟରେ ତାଳମେଳ ନାହିଁ। ରୂପେସ କୁମାର ବେହେରା ଓ ଭୁବନାନନ୍ଦ ମହାନ୍ତି ଏହି ଅସଙ୍ଗତି ଓ ଅନିୟମିତତାକୁ ନେଇ କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ବାତିଲ ପାଇଁ ହାଇକୋର୍ଟରେ ମାମଲା ରୁଜୁ କରିଛନ୍ତି। ଘଟଣାଟିର ସିବିଆଇ ତଦନ୍ତ ଦାବି କରାଯାଇଛି।

ବିଜେଡି ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ: କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରିମଣ୍ଡଳରେ ପଶ୍ଚିମ

ପୁଣି ଉଠିଛି କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଅବହେଳା ପ୍ରସଙ୍ଗ। ୨୦୧୯ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ସରୁ ସରୁ ଓଡ଼ିଶା ପକ୍ଷରୁ ଉଠାଯାଇଛି କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଅବହେଳାକୁ ନେଇ ପୁରୁଣା ଅଭିଯୋଗ। ଏହି ଅଭିଯୋଗ ଉଠାଇଛନ୍ତି ଗ୍ରାମ୍ୟ ଉନ୍ନୟନ ଓ ଶ୍ରମ ବିଭାଗ ମନ୍ତ୍ରୀ ସୁଶାନ୍ତ ସିଂହ। ଗୁରୁବାର ଗଠିତ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରିମଣ୍ଡଳକୁ ନେଇ ସେ ଏହି ଅଭିଯୋଗ ଉଠାଇଛନ୍ତି। କହିଛନ୍ତି, ମୋଦିଙ୍କ ଦ୍ୱିତୀୟ ଥର ସରକାରରେ ପଶ୍ଚିମ ଓଡ଼ିଶା ପ୍ରତି ଅବିଚାର କରାଯାଇଛି। ଚଳିତ ନିର୍ବାଚନରେ ପଶ୍ଚିମ ଓଡ଼ିଶାରୁ ବିଜେପିର ୫ ଜଣ ସାଂସଦ ବିଜୟୀ ହୋଇ ସଂସଦକୁ ଯାଇଥିଲେ ହେଁ ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟର କଥା ହେଉଛି ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ କାହାକୁ ବି ମନ୍ତ୍ରିମଣ୍ଡଳରେ ସାମିଲ କରାଯାଇ ନାହିଁ। ମୋଦି ପଶ୍ଚିମ ଓଡ଼ିଶାବାସୀଙ୍କୁ ନିରାଶ କରିଛନ୍ତି। ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ପଶ୍ଚିମ ଓଡ଼ିଶାରୁ ୬ ଜଣଙ୍କୁ ମନ୍ତ୍ରୀ କରିଥିବା ବେଳେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶାକୁ ଅବହେଳା କରିଛନ୍ତି ବୋଲି ସେ କଟାକ୍ଷ କରିଥିଲେ।

କଂଗ୍ରେସର ବଡ଼ ପରାଜୟ ପଛରେ ପୁତ୍ର ମୋହ

କଂଗ୍ରେସ ଉଭୟ ଜାତୀୟ ଓ ରାଜ୍ୟ ସ୍ତରରେ ଭୋଟ୍‌ ବିପର୍ଯ୍ୟୟର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛି। ଉଭୟ କେନ୍ଦ୍ର ଓ ରାଜ୍ୟରେ ବିରୋଧୀଦଳର ମାନ୍ୟତା ପାଇବାରୁ ମଧ୍ୟ ବଞ୍ଚିତ ହୋଇଛି। ଏଆଇସିସିର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧି ପରାଜୟ ପଛରେ ଦଳୀୟ ନେତାଙ୍କ ପୁତ୍ର ମୋହ ଘଟଣାକୁ ଦାୟୀ କରିଛନ୍ତି। ଦଳୀୟ ନେତାମାନେ ନିଜ ନିଜ ପୁଅମାନଙ୍କୁ ଜିତାଇବା ପାଇଁ ଲାଗିପଡିବା ଘଟଣାକୁ ଦର୍ଶାଇ କ୍ଷୁବ୍ଧ ହୋଇଛନ୍ତି ରାହୁଲ। ରାଜସ୍ଥାନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅଶୋକ ଗହଲୋତ ନିଜ ପୁଅକୁ ଜିଟାଇବା ପାଇଁ ଲାଗିପଡିଥିବା ବେଳେ ଓଡିଶା ସମେତ ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟଗୁଡ଼ିକରେ ଏଭଳି ଚିତ୍ର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ରାଜ୍ୟରେ ଏହାକୁ ନେଇ ଦଳର କେତେକ ବରିଷ୍ଠ ନେତା ସିଧା ପିସିସି ସଭାପତି ନିରଞ୍ଜନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କୁ ଦାୟୀ କରିଛନ୍ତି। ସମାଲୋଚନା ହେବା ପରେ ପିସିସି ସଭାପତି ପଟ୍ଟନାୟକ ପୂରା ହାତ ଟେକି ଦେଇଛନ୍ତି। ଏଥିରେ ତାଙ୍କର କୌଣସି ଭୂମିକା ନାହିଁ କହି ଜିଲ୍ଲା କମିଟି ଓ ଏଆଇସିସି ଉପରକୁ ଦୋଷ ଠେଲିଛନ୍ତି ନିରଞ୍ଜନ। ଏକାଧିକ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ପରସ୍ପରକୁ ଦୋଷ ଲଦି ଘଟଣାକୁ ଅଧିକ ବିବାଦୀୟ କରାଇଛନ୍ତି।

ମେସିନକୁ ନେଇ ମହାଭାରତ

ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ଫଳାଫଳ ପୂର୍ବରୁ ଇଭିଏମ୍‌କୁ ନେଇ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି ବିବାଦ। ବିରୋଧୀ ଖୋଲାଖୋଲି ଯୁଦ୍ଧଂ ଦେହି ଡାକରା ଦେଇ ମଇଦାନକୁ ଓହ୍ଲାଇଛନ୍ତି। ମଙ୍ଗଳବାର ୨୧ଟି ଦଳର ବିରୋଧୀ ମେଣ୍ଟ ନିର୍ବାଚନ କମିଶନଙ୍କୁ ଭେଟି ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ଭିଭିପାଟ୍‌ ରସିଦ ମେଳ ପାଇଁ ଦାବି କରିଛି। ପୂର୍ବରୁ ଶତ ପ୍ରତିଶତ ଭିଭିପାଟ୍‌ ମେଳ ପାଇଁ ନିର୍ଦେଶ ଦେବାକୁ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଅଦାଲତକୁ ଯାଇଥିବା ବିରୋଧୀ ମେଣ୍ଟ ସେଠାରୁ ନିରାଶ ହେବା ପରେ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗଙ୍କ ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହୋଇଛି। ବିରୋଧୀ ମେଣ୍ଟର ପ୍ରତିନିଧିମାନେ ମୁଖ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରଥମେ ଇଭିଏମ୍‌ ମେସିନ ନୁହେଁ, ପ୍ରଥମେ ଭିଭିପାଟ୍‌ ଗଣାଯାଉ। ତେବେ ଯାଇ ତ୍ରୁଟି ଜଣାପଡିବ। କଂଗ୍ରେସ ସମେତ ପୂରା ବିରୋଧୀ ମେଣ୍ଟ ଆକ୍ସନ ମୁଡ୍‌କୁ ଆସିଯାଇଛି। ଟିଡ଼ିପି ସୁପ୍ରିମୋ ତଥା ଆନ୍ଧ୍ର ପ୍ରଦେଶ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଚନ୍ଦ୍ରବାବୁ ନାଇଡୁ ବିରୋଧୀ ମେଣ୍ଟକୁ ନେତୃତ୍ୱ ଦେଉଛନ୍ତି।୨୦୧୪ ମସିହାରୁ କ୍ଷମତାରେ ଥିବା ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ମେଣ୍ଟ ସରକାର ଯେପରି ପୁନର୍ବାର ଶାସନକୁ ନ ଫେରୁ, ସେଭଳି ଅବସ୍ଥା ସୃଷ୍ଟି କରିବା ପାଇଁ ବିରୋଧୀ ଦଳଗୁଡ଼ିକ ଅନେକ ଦିନରୁ ଲାଗିଥିଲେ। ବିହାରରେ ମହାମେଣ୍ଟ ଏବଂ ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶରେ ସପା-ବସପା ମେଣ୍ଟ କେବଳ ମୋଦିଙ୍କୁ ହରାଇବା ଲାଗି ଗଢ଼ା ଯାଇଥିଲା। ମୋଦିଙ୍କୁ ବିରୋଧ କରୁଥିବା ଅନ୍ୟ ନେତାମାନେ ନିର୍ବାଚନ ଫଳାଫଳ ପରବର୍ତ୍ତୀ ଅବସ୍ଥାରେ ଏକାଠି ହୋଇ ଏକ ମେଣ୍ଟ ଗଠନ ପୂର୍ବକ ମୋଦିଙ୍କୁ ଫେରିବାକୁ ଦିଆଯିବ ନାହିଁ ବୋଲି କହିଆସୁଥିଲେ। ହେଲେ ଏ ସମସ୍ତ ପ୍ରୟାସ, ଚର୍ଚ୍ଚା ଓ ଭେଟ୍‌ଘାଟ ପରେ ରବିବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଆସିଥିବା ଏକଜିଟ୍‌ ପୋଲ୍‌ ଏକରକମ ଏଥିରେ ପୂର୍ଣ୍ଣଚ୍ଛେଦ ପକାଇ ଦେଇଛି। ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତ ଏକଜିଟ୍‌ ପୋଲ୍‌ରେ ମୋଦି ସୁନାମୀ ଦେଶରେ ଦେଖାଦେଇ ପୁଣି ଏକ ବଡ଼ ଜନମତ ସହ ଏନ୍‌ଡିଏ କ୍ଷମତାକୁ ଫେରୁଥିବାର ସଂକେତ ଦିଆଯାଇଛି। ବିରୋଧୀ ଦଳମାନଙ୍କ ମେଣ୍ଟ ଏହାକୁ ପ୍ରତିହତ କରିବାର କୌଣସି ସମ୍ଭାବନା ନ ଥିବା ଏକ୍‌ଜିଟ ପୋଲ୍‌ରୁ ଜଣାପଡିଛି।

ଦକ୍ଷିଣ ଚୀନ ସାଗରରେ ଆମେରିକୀୟ ଯୁଦ୍ଧ ଜାହାଜ, ଚୀନର

ଦକ୍ଷିଣ ଚୀନ ସାଗରକୁ ନିଜ କର୍ତ୍ତୃତ୍ବାଧୀନ ଦାବି କରି ନିଜର ପତିଆରା ଜାହିର କରୁଥିବା ଚୀନ ଏବେ ଚିନ୍ତାରେ। କାରଣ ଆମେରିକୀୟ ଯୁଦ୍ଧ ଜାହାଜ ଏଠାରେ ପଇଁତରା ମାରିବା ନେଇ ଆମେରିକାର ଏପରି କାର୍ଯ୍ୟକଳାପକୁ ସୋମବାର ଚୀନ ‘ଧମକପୂର୍ଣ୍ଣ’ ବୋଲି ଆଖ୍ୟା ଦେଇଛି। ଏଥିନେଇ ଚୀନ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଦକ୍ଷିଣ ଚୀନ ସାଗର ଉପରେ କେବଳ ଚୀନର ଆଧିପତ୍ୟ ରହିଛି ଏବଂ ଚୀନର ସାର୍ବଭୌମତ୍ବ ଉପରେ ଆମେରିକାର ଏପରି କାର୍ଯ୍ୟକଳାପକୁ ଚୀନ କଡ଼ା ବିରୋଧ କରେ। ଆମେରିକାର ୭ମ ଫ୍ଲିଟର ସେନା ପ୍ରବକ୍ତା କମାଣ୍ଡର କ୍ଲେ ଡସ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ସୂଚନା ଦେଇ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଆଇନ ଅନୁଯାୟୀ ବିଶ୍ବ ଜଳ ମାର୍ଗକୁ ଚାପମୁକ୍ତ ରଖିବା ଲାଗି ଆମେରିକୀୟ ଯୁଦ୍ଧପୋତ ସ୍କାରବୋର ରିଫ୍‌ ଠାରୁ ୧୨ ନଟିକାଲ ମାଇଲ ଦୂରରେ ପଇଁତରା ମାରୁଛି।

ସମଲିଙ୍ଗୀ ସମ୍ପର୍କ ପ୍ରସଙ୍ଗ: ସୋସାଲ୍‌ ମିଡିଆରେ ପୁଣି ମତ

ନିଜ ସମଲିଙ୍ଗୀ ସମ୍ପର୍କକୁ ନେଇ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ଖୁଲାସା କରିବା ପରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ବିବାଦ। ଦୂତୀଙ୍କ ଏଭଳି ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ପୂରା ପରିବାର ବିରୋଧ କରୁଥିବା ବେଳେ କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ସାଥୀ ଖେଳାଳିମାନେ ତାଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ ଜଣାଇଛନ୍ତି। ଏହାକୁ ନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚା ଲାଗିରହିଥିବା ବେଳେ ସୋମବାର ପୁଣିଥରେ ଦୂତୀ ସୋସାଲ୍‌ ମିଡିଆରେ ନିଜର ମତ ରଖିଛନ୍ତି। ଦୂତୀ ତାଙ୍କ ଫେସ୍‌ବୁକ୍‌ ଆକାଉଣ୍ଟ୍‌ରେ ଲେଖିଛନ୍ତି, ସେ ତାଙ୍କ ମନ କଥା ସାରା ଦୁନିଆକୁ ଜଣାଇ ସାରିଛନ୍ତି। ତାଙ୍କର ସମଲିଙ୍ଗୀ ସମ୍ପର୍କ ଅଛି ଓ ସେଥିରେ ସେ ଖୁସୀ ବି ଅଛନ୍ତି। ଏହା ତାଙ୍କର ଏକାନ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଓ ତାଙ୍କ ଜୀବନ ଉପରେ ତାଙ୍କର ପୁରା ଅଧିକାର ବି ରହିଛି। ତାଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଜୀବନ ବାବଦରେ କେହି ମୁଣ୍ଡ ନ ଖେଳେଇବାକୁ ସେ ବିଶେଷ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି। ଏଥିସହିତ ତାଙ୍କର ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ପାଇଁ ତାଙ୍କ ଅନୁଷ୍ଠାନ କିମ୍ବା ପରିଜନ କେହି କାହିଁକି ବିବାଦ ଘେରକୁ ଆସିବେ ବୋଲି ସେ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କୁ ଏଥିରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ବୋଲି ଦୂତୀ ଅପିଲ୍‌ କରିଛନ୍ତି। ଏହାଦ୍ବାରା ତାଙ୍କୁ ଦୁଃଖ ଲାଗୁଥିବା ସେ କହିଛନ୍ତି। ସେ ଆଜି ଯେଉଁଠାରେ ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି କେବଳ ଅନୁଷ୍ଠାନ ଓ ତାଙ୍କ ପରିବାର ଲୋକମାନଙ୍କ ପାଇଁ। ସେମାନଙ୍କୁ କେହି କିଛି କହିବା ଅନୁଚିତ୍‌ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଜୀବନକୁ ତାଙ୍କ ଦାୟିତ୍ବରେ ଛାଡ଼ି ଦିଅନ୍ତୁ। ସେ ତାଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି ସେ ନେଇ ତୁଲେଇ ପାରିବେ। ସେ ତାଙ୍କ ଦାୟିତ୍ୱ ବାବଦରେ ଭଲଭାବେ ଅବଗତ ଓ ତାଙ୍କ ଖେଳ ଓ ଦେଶ ପାଇଁ ସେ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତିବଦ୍ଧ ବୋଲି ଲେଖିଛନ୍ତି। ଏଥିସହ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ତାଙ୍କ ମା’ ଯେଉଁ ବୟାନ ଦେଇଛନ୍ତି, ତାହା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ମିଛ ବୋଲି ଦୂତୀ କହିଛନ୍ତି। ତାଙ୍କୁ କୌଣସି ପ୍ରଲୋଭନ ଦେଖାଇ ହେଉ କିମ୍ବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଭାବେ ଏ ସବୁ ବୟାନ ଦେବାପାଇଁ କୁହାଯାଇଥାଇ ପାରେ ବୋଲି ସନ୍ଦେହ ପ୍ରକଟ କରିଛନ୍ତି ଦୂତୀ। ତାଙ୍କ ପରିବାର ପ୍ରତି ଭଲପାଇବା ସବୁବେଳେ ରହିଛି।

ମନ୍ତ୍ରିମଣ୍ଡଳରୁ ଏସ୍‌ବିଏସ୍‌ପି ମୁଖ୍ୟଙ୍କୁ ବିଦାକଲେ ଆଦିତ୍ୟନାଥ

ରବିବାର ସପ୍ତଦଶ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନର ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଶେଷ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଆସନ୍ତା ୨୩ ତାରିଖକୁ ସମସ୍ତେ ସତୃଷ୍ଣ ନୟନରେ ଅପେକ୍ଷା କରିରହିଛନ୍ତି। ତେବେ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ନିର୍ବାଚନ ଶେଷ ହେବା ପରେ ବିଭିନ୍ନ ଗଣମାଧ୍ୟମ ପକ୍ଷରୁ ହୋଇଥିବା ଏକ୍‌ଜିଟ୍‌ ପୋଲ୍‌ ପୁଣିଥରେ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ମୁଣ୍ଡରେ ଶିରପା ବାନ୍ଧିଥିବା ବେଳେ ଏନ୍‌ଡିଏ ୩ ଶହରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ବ ଆସନରେ ବିଜୟୀ ହେବ ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି। ତେବେ ଏହାର ଦିନକ ପରେ ଅର୍ଥାତ୍‌ ସୋମବାର ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥ ତାଙ୍କ ମନ୍ତ୍ରିମଣ୍ଡଳରୁ ସହଯୋଗୀ ଦଳ ସୁହେଲ୍‌ଦେବ ଭାରତୀୟ ସମାଜ ପାର୍ଟି (ଏସ୍‌ବିଏସ୍‌ଫି)ର ମୁଖ୍ୟ ଓମ୍‌ ପ୍ରକାଶ ରାଜଭରଙ୍କୁ ବିଦା କରିଦେଇଛନ୍ତି। ବିଜେପି କର୍ମୀମାନଙ୍କୁ ଗାଳିଗୁଲଜ କରିବା ସହ ଧମକଚମକ ଦେଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ଓମ୍‌ ପ୍ରକାଶଙ୍କ ବିରୋଧରେ ରହିଥିବା ବେଳେ ସୋମବାର ଏନେଇ ଆଦିତ୍ୟନାଥ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ବହିଷ୍କାର ନେଇ ଆଦିତ୍ୟନାଥ କରିଥିବା ସୁପାରିସ୍‌କୁ ରାଜ୍ୟପାଳ ରାମ ନାଏକ ମଧ୍ୟ ମଞ୍ଜୁର କରିଛନ୍ତି।



ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ

ନୋବେଲ ଡିନର୍
ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର ଭଳି ନୋବେଲ ଡିନରର ମର୍ଯ୍ୟାଦା ଅତି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ ପରେ ପ୍ରତି ବର୍ଷ ଡିସେମ୍ବର ୧୦ ତାରିଖରେ ଷ୍ଟକହୋମ୍ ସିଟିର ବ୍ଳୁ ହଲ୍‌ରେ ଏହି ରାତ୍ରିଭୋଜନର ଆୟୋଜନ କରାଯାଏ। ଏଥିରେ ସ୍ବିଡେନର ରାଜ ପରିବାର, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ, ପଦସ୍ଥ ସରକାରୀ ବ୍ୟକ୍ତି, ନୋବେଲ ବିଜେତା ଏବଂ ଅତିଥି ଉପସ୍ଥିତ ରହନ୍ତି। ପ୍ରତ୍ୟେକ ନୋବେଲ ବିଜେତା ଏଠାକୁ ୧୬ ଜଣ ଅତିଥିଙ୍କୁ ସାଥିରେ ଆଣି ପାରିବେ। ଏହି ଭୋଜନର ସମୟ ସୀମା ୪ ଘଣ୍ଟା। ଏଥିରେ ନୋବେଲ ବିଜେତାମାନେ ସଂକ୍ଷିପ୍ତ ବକ୍ତବ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତି। ଚାରି ଦିନ ଆଗରୁ ୪୦ ଜଣ ରୋଷେୟା ୨୦୦ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସହାୟତାରେ ଭୋଜନ ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ଲାଗିଯାଆନ୍ତି। ୬୦ଟି ଟେବୁଲରେ ଥିବା ୭୦୦୦ ଥାଳି, ୫୦୦୦ ଗ୍ଳାସ୍ ଏବଂ ୧୦,୦୦୦ ରୁପା ବାସନରେ ଖାଦ୍ୟ ପରଷା ଯାଏ। ଏହି ଡିନରର ମୂଲ୍ୟ ୪ କୋଟି ଟଙ୍କା। ୧୯୭୯ ମସିହାର ନୋବେଲ ଶାନ୍ତି ବିଜେତା ମଦର ଟେରେସାଙ୍କ ଅନୁରୋଧ କ୍ରମେ ସେହି ବର୍ଷ ଏହି ଭୋଜନ ବାତିଲ୍‌ କରାଯାଇ ସେହି ଅର୍ଥ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା।