ବାଦ ବିବାଦ

ମମତାଙ୍କ ଜିଦ୍: ବନ୍ଦୋପାଧ୍ୟାୟଙ୍କୁ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଫେରାଇ

ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମମତା ବାନାର୍ଜୀ ନିକଟରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଦ୍ବାରା ଆହୂତ ବାତ୍ୟା ସମୀକ୍ଷା ବୈଠକରେ ବିଳମ୍ବରେ ପହଞ୍ଚିବା ନେଇ କେନ୍ଦ୍ର ଓ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଟକରାଟକରି ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହି ବୈଠକରେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ମୁଖ୍ୟ ସଚିବ ଆଲାପନ୍ ବନ୍ଦୋପାଧ୍ୟାୟ ମଧ୍ୟ ବିଳମ୍ବରେ ପହଞ୍ଚିଥିବାରୁ ତାଙ୍କୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ତୁରନ୍ତ ଫେରିଯିବା ସକାଶେ ନିର୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ମମତା ସରକାର ମୁଖ୍ୟ ସଚିବଙ୍କୁ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଫେରିଯିବାର ସୁଯୋଗ ଦେବେ ନାହିଁ ବୋଲି ଜିଦ୍ ଧରିଛନ୍ତି। ଏ ସଂକ୍ରାନ୍ତରେ ସେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କୁ ଲେଖିଥିବା ଚିଠିରେ ଏହା ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନର କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ ସମୟରେ ଜଣେ ମୁଖ୍ୟ ସଚିବ ପରି ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ସରକାରୀ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଫେରାଇ ଦିଆଯିବା ସମ୍ଭବପର ନୁହେଁ ବୋଲି ମମତା ଉକ୍ତ ଚିଠିରେ ଲେଖିଛନ୍ତି। ସେହିପରି ମମତା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କୁ ବନ୍ଦୋପାଧ୍ୟାୟଙ୍କୁ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଫେରାଇ ନେବା ସକାଶେ ନେଇଥିବା ନିଷ୍ପତ୍ତିର ପୁନର୍ବିଚାର କରିବା ସହ ତୁରନ୍ତ ନିର୍ଦେଶନାମା ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିନେବାକୁ ମଧ୍ୟ ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି। ତା’ଛଡ଼ା ଏପରି ଏକ ନିର୍ଦେଶନାମାରେ ସେ ଚକିତ ହୋଇଛନ୍ତି ବୋଲି ମଧ୍ୟ ମମତା କହିଛନ୍ତି।

ୟୁପିରେ ଅଭାବନୀୟ ଦୃଶ୍ୟ: ନଦୀକୁ ଶବ ଫିଙ୍ଗିଲେ ପିପିଇ

କିଛି ଦିନ ତଳେ ଗଙ୍ଗା ଓ ଯମୁନା ନଦୀରେ କେତେକ ଶବ ଭାସୁଥିବା ଦେଖାଯିବା ପରେ କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମଣ କାରଣରୁ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରୁଥିବା ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଦାହ ସଂସ୍କାର ନ କରି ନଦୀରେ ଫିଙ୍ଗିଦିଆଯାଉଛି ବୋଲି ସନ୍ଦେହ କରାଯାଉଥିଲା। ତେବେ ରବିବାର ଭାଇରାଲ୍ ହୋଇଥିବା ଏକ ଭିଡିଓ ଏପରି ସନ୍ଦେହକୁ ଅଧିକ ଘନୀଭୂତ କରିଛି। କାରଣ ରବିବାର ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶରେ ଏକ ଅଭାବନୀୟ ଦୃଶ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ପିପିଇ ପିନ୍ଧିଥିବା ଜନୈକ ବ୍ୟକ୍ତି ଅନ୍ୟ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସହଯୋଗରେ ଏକ ଶବକୁ ନଦୀକୁ ଫିଙ୍ଗିଦେଉଥିବା ସମୟର ଦୃଶ୍ୟ କ୍ୟାମେରାରେ କଏଦ୍ ହୋଇଛି। ବଳରାମପୁରର କୋତୱାଲି ଅଞ୍ଚଳରେ ଘଟିଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। ସେହିପରି ସ୍ଥାନୀୟ ପୋଲିସ୍ ମୃତକ ଜଣକ ଶୋହରାତଗଡ଼ ସିଦ୍ଧାରଥନଗରର ନିବାସୀ ପ୍ରେମନାଥ ବୋଲି ଚିହ୍ନଟ କରିଛନ୍ତି। ଏ ସଂକ୍ରାନ୍ତରେ ବଳରାମପୁର ମେଡିକାଲର ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଧିକାରୀ(ସିଏମ୍ଓ) କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରେମନାଥ ଗତ ମେ’ ୨୫ ତାରିଖରେ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଆଡମିଟ୍ ହୋଇଥିଲେ। କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମିତ ଭାବେ ଚିହ୍ନଟ ହେବା ପରେ ତାଙ୍କୁ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିଲା। ତେବେ ଗତ ମେ’ ୨୮ ତାରିଖରେ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଅବସ୍ଥାରେ ସଂକ୍ରମଣ କାରଣରୁ ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା।

ରାମଦେବ ମନ୍ତବ୍ୟ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କଲେ ଏତଲା ପ୍ରତ୍ୟାହାର

ଚେନ୍ନାଇ: ଯୋଗଗୁରୁ ବାବା ରାମଦେବଙ୍କ ବିରୋଧରେ ପୋଲିସରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିବା ଇଣ୍ଡିଆନ ମେଡିକାଲ ଆସୋସିଏସନ (ଆଇଏମଏ) ମୁଖ୍ୟ ଡାକ୍ତର ଜେ ଏ ଜୟଲାଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରାମଦେବ ତାଙ୍କର ବିବାଦୀୟ ମନ୍ତବ୍ୟ ସାମୁହିକ ଭାବେ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କଲା ପରେ ହିଁ ଏତଲା ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରାଯିବା କଥା ଚିନ୍ତା କରାଯିବ। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ରାମଦେବଙ୍କ ନାଁରେ ହଜାରେ କୋଟିର ମାନହାନୀ ମୋକଦ୍ଦମା ବି କରିଛି ଆଇଏମଏ। ଆଇଏମଏ ମୁଖ୍ୟ ଡାକ୍ତର ଜୟଲାଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚିକିତ୍ସା ବିଜ୍ଞାନର ଆଧୁନିକତା, ମହାମାରୀ ଚିକିତ୍ସାକୁ ସମାଲୋଚନା କରିବା କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ବ୍ୟବସ୍ଥା ବିରୋଧରେ ଯାଉଛି। ଆଉ ଏହା ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଭାବାବେଗରେ ଆଘାତ ପହଞ୍ଚାଇଛି। ଆଉ ମହାମାରୀରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ସରକାର ଟିକାକରଣ ନେଇ ଯେଉଁ ନୀତି ଆପଣାଇଛନ୍ତି ତା’ର ବିରୁଦ୍ଧାଚରଣ କରିଛନ୍ତି ରାମଦେବ।

ମୋଦୀଙ୍କ ବାତ୍ୟା ସମୀକ୍ଷାକୁ ମମତା ବିଳମ୍ବରେ ଆସିବାକୁ

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଓ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମମତା ବାନାର୍ଜୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ନୀତିଗତ ପ୍ରାର୍ଥକ୍ୟ ସରକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ବି ପ୍ରତିଫଳିତ ହୋଇଛି। ଶୁକ୍ରବାର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ବାତ୍ୟା ’ୟାସ’ର କ୍ଷୟକ୍ଷତି ଆକଳନ କରିବା ପାଇଁ ଓଡ଼ିଶା ଓ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଗସ୍ତ କରି ଆକାଶମାର୍ଗରୁ ଅନୁଧ୍ୟାନ କରିବା ସହ ସମୀକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି। ଆକାଶମାର୍ଗରୁ ଅନୁଧ୍ୟାନ ଶେଷ କରି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର କାଲାଇକୁଣ୍ଡା ଏୟାରବେସରେ ଅବତରଣ କରି ସିଧାସଳଖ ସମୀକ୍ଷା ବୈଠକରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ। ସେଠାରେ ରାଜ୍ୟପାଳ ଜଗଦୀପ ଧନକାଡ଼ ଓ କେତେକ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ତାଙ୍କୁ ସ୍ବାଗତ କରିଥିଲେ। ସେହି ପ୍ରେମିସେସରେ ମମତା ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ ବି ମୋଦୀଙ୍କୁ ସ୍ବାଗତ କରିବାକୁ ଆସି ନ ଥିଲେ। ଏହାପରେ ବାତ୍ୟା ସମୀକ୍ଷା ବୈଠକ ଧାର୍ଯ୍ୟ ସମୟରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲେ ବି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କିମ୍ବା ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ବୈଠକୁ ଅଧ ଘଣ୍ଟାଏ ବିଳମ୍ବରେ ଆସିଥିଲେ। ତଥାପି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଓ ଅନ୍ୟମାନେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଅପେକ୍ଷା କରିଥିଲେ।

ଦମ୍ଭ ଦେଖାଇଲେ ବାବା ରାମଦେବ: ମୋତେ କେହି ଗିରଫ

ସାମ୍ପ୍ରତିକ ସମୟରେ ଦେଶରେ କୋଭିଡ୍ ଭୂତାଣୁର ଦ୍ବିତୀୟ ଲହରୀ ଜାରି ରହିଥିବା ବେଳେ ଏଲୋପ୍ୟାଥି ଔଷଧ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହାର ଚିକିତ୍ସା ଜାରି ରହିଛି। ରେମିଡିସିଭିର୍ ଔଷଧ ହେଉ ଅବା କୋଭାକ୍ସିନ୍ ଓ କୋଭିଶିଲ୍ଡ ଟିକା ହେଉ, ଏହା ମାଧ୍ୟମରେ ଦେଶରେ କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମଣକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ସକାଶେ ଉଭୟ କେନ୍ଦ୍ର ଓ ରାଜ୍ୟ ସରକାରମାନଙ୍କ ସହଯୋଗରେ ଉଦ୍ୟମ ଜାରି ରହିଛି। ତେବେ ନିକଟରେ ଯୋଗଗୁରୁ ବାବା ରାମଦେବ ଏଲୋପ୍ୟାଥି ଔଷଧର ସଫଳତା ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଥିଲେ। ଫଳରେ ଦେଶର ଡାକ୍ତରମାନେ ତାଙ୍କ ଉପରେ କ୍ଷୁବ୍ଧ ହେବା ସହ ଭାରତୀୟ ମେଡିକାଲ୍ ସଂଘ (ଆଇଏମଏ) ଏନେଇ ଯୋଗଗୁରୁଙ୍କ ବିରୋଧରେ କଠୋର କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ଦାବି କରିଛି। ଏପରିକି ବାବା ରାମଦେବ ତୁରନ୍ତ ଭିଡିଓ ଜାରି କରିବା ସହ ଲିଖିତ ଆକାରରେ କ୍ଷମା ପ୍ରାର୍ଥନା ନ କଲେ, ତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ୧ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କାର ମାନହାନି ମକଦ୍ଦମା କରାଯିବ ବୋଲି ମଧ୍ୟ ସଂଘ ପକ୍ଷରୁ ଚେତାବନୀ ଦିଆଯାଇଛି। ତେବେ ବାବା ରାମଦେବ ଏ ସଂକ୍ରାନ୍ତରେ ବୁଧବାର ଏକ ଭିଡିଓ ଜାରି କରି ତାଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିବାର ସାହସ କାହା ପାଖରେ ନାହିଁ ବୋଲି ଦମ୍ଭୋକ୍ତି ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି।

ରାମଦେବଙ୍କ ବିବାଦୀୟ ବୟାନ ମାମଲା: ହଜାରେ କୋଟିର

ନିକଟରେ ଯୋଗଗୁରୁ ସ୍ବାମୀ ରାମଦେବ ଏଲୋପ୍ୟାଥି ଚିକିତ୍ସା ଉପରେ ବିବାଦୀୟ ବୟାନ ଦେବା ଫଳରେ ତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ହଜାରେ କୋଟି ଟଙ୍କାର ମାନହାନି ମକଦ୍ଦମା ଦାଏର୍ କରାଯାଇଛି। ଏନେଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ମେଡିକାଲ୍ ଆସୋସିଏସନ୍ (ଆଇଏମଏ) ପକ୍ଷରୁ ଏହି ମକଦ୍ଦମା ଦାଏର୍ କରାଯାଇଛି। କୋଭିଡ୍-୧୯ ଭୂତାଣୁର ଏଲୋପ୍ୟାଥି ଔଷଧ ମାଧ୍ୟମରେ ହେଉଥିବା ଚିକିତ୍ସା ପଦ୍ଧତି ଉପରେ ସନ୍ଦେହ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ। ମାନହାନୀ ମକଦ୍ଦମା ନେଇ ଆଇଏମଏର ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡ ଶାଖା ପକ୍ଷରୁ ରାମଦେବଙ୍କ ନୋଟିସ୍ ପଠାଯାଇଛି। ଉକ୍ତ ନୋଟିସରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ଏଲୋପ୍ୟାଥି ଚିକିତ୍ସା ନେଇ ରାମଦେବ ଯେଉଁ ବିବାଦୀୟ ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି, ସେନେଇ ଖୁବଶୀଘ୍ର ଯୋଗଗୁରୁ ଭିଡିଓ ମାଧ୍ୟମରେ କ୍ଷମା ପ୍ରାର୍ଥନା ନ କରନ୍ତି, ତା’ହେଲେ ତାଙ୍କଠାରୁ ଏକ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କାର ଜରିମାନା ଦାବି କରାଯିବ। ଭିଡିଓ ଛଡ଼ା ବାବା ରାମଦେବଙ୍କୁ ଲିଖିତ ଆକାରରେ ମଧ୍ୟ ଆଗାମୀ ୧୫ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଲିଖିତ ଭାବେ କ୍ଷମତା ପ୍ରାର୍ଥନା କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ। ପୂର୍ବରୁ ବାବା ରାମଦେବଙ୍କ ବିବାଦୀୟ ମନ୍ତବ୍ୟ ପରେ ଆଇଏମଏ ଏହାକୁ କଡ଼ା ବିରୋଧ କରିବା ସହ ତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ କଠୋର କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବା ସକାଶେ ଦାବି କରିଥିଲା। ଆଇଏମଏର ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡ ମୁଖ୍ୟ ଡ. ଅଜୟ ଖାନ୍ନା କହିଥିଲେ ଯେ ଏହି ମାମଲାରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଓ ମୁଖ୍ୟ ସଚିବଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଚିଠି ଲେଖି ବାବା ରାମଦେବଙ୍କ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଦାବି କରାଯାଇଛି।

ଚୀନ ଦୋହରାଇଲା ପୁରୁଣା ଅଭ୍ୟାସ: ଉହାନ ରିପୋର୍ଟ ମିଥ୍ୟା
ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଲେ ସୁ କୀ’: କହିଲେ ସେନା କିଛି କରିପାରିବ

ମିଆଁମାରରେ ବନ୍ଦୀ ଭାବେ ଜୀବନ ବିତାଉଥିବା ବିତାଡ଼ିତ ରାଷ୍ଟ୍ରମୁଖ୍ୟ ଆଙ୍ଗ୍ ସାନ୍ ସୁ କୀ’ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଲୋକଙ୍କ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛନ୍ତି। ସେନାବାହିନୀ ପକ୍ଷରୁ ତାଙ୍କୁ କଡ଼ା ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ଭିତରେ କୋର୍ଟରେ ହାଜର କରାଯାଇଥିଲା ବେଳେ ସେ ତାଙ୍କର ପ୍ରଥମ ପ୍ରତିକ୍ରିୟାରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେନାବାହିନୀ କିଛି କରିପାରିବ ନାହିଁ। ସେ ସେନାବାହିନୀର ଧମକରେ ଡରିବାର ଲୋକ ନୁହନ୍ତି। ଗତ ଫେବ୍ରୁଆରୀ ୧ ତାରିଖ ପରଠାରୁ ଦେଶବାସୀ ସାମିରିକ ଶାସନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଭିତରକୁ ଠେଲି ହୋଇ ଯାଇଛନ୍ତି। ଏହା ଶାସନ ବେଶିଦିନ ତିଷ୍ଠି ପାରିବ ନାହିଁ। ଯେବେଠୁ ସେନାବହିନୀ ସୁ କୀ’ଙ୍କୁ ବନ୍ଦୀ ସେନାବହିନୀ କରି ଶାସନ ଭାର ହାତକୁ ନେଇଛି ସେବେଠାରେ ଦେଶରେ ଏକପ୍ରକାର ଆଇନ ଅମାନ୍ୟ ଆନ୍ଦୋଳନ ଜାରି ରହିଛି। ସାମରିକ ଶାସକ ୮୦୦ ସାଧାରଣ ନାଗରିକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରି ସାରିଲେଣି ବୋଲି ସୁ କୀ’ ତାଙ୍କ ଓକିଲଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା ବେଳେ କହିଛନ୍ତି।

ଟିଏମସି ସାଂସଦଙ୍କ ବିବାଦୀୟ ମନ୍ତବ୍ୟ: କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ପୂରିଲେ

ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ରାଜ୍ୟପାଳ ଜଗଦୀପ ଧନକଡ଼ଙ୍କର ନିୟମିତ ବ୍ୟବଧାନରେ ଟିଏମସି ନେତୃତ୍ବାଧୀନ ସରକାର ସହ ବିବାଦ ଜାରି ରହିଥିବା ବେଳେ ସୋମବାର ସାଂସଦ କଲ୍ୟାଣ ବାନାର୍ଜୀ ବିବାଦୀୟ ବୟାନ ଦେବାକୁ ପଛାଇନାହାନ୍ତି। ଟିଏମସି ସାଂସଦ ବାନାର୍ଜୀ ରାଜ୍ୟପାଳ ଧନକଡ଼ଙ୍କ ବିରୋଧରେ ବିବାଦୀୟ ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେବାକୁ ଯାଇ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଟିଏମସି କର୍ମୀମାନେ ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କ ବିରୋଧରେ ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଏତଲା ଦେବାକୁ ଆହ୍ବାନ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହାଦ୍ବାରା ରାଜ୍ୟପାଳ ଧନକଡ଼ଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ପୂରିବା ମାତ୍ରେ ତାଙ୍କୁ ପୋଲିସ୍ ଗିରଫ କରିବ ବୋଲି ସାଂସଦ ବାନାର୍ଜୀ କହିଛନ୍ତି। ଏଥିସହ ନିକଟରେ ନାରଦା ଷ୍ଟିଙ୍ଗ୍ ମାମଲାରେ ଟିଏମସି ନେତା ଫିରହଦ୍ ହକୀମ୍, ସୁବ୍ରତ ମୁଖାର୍ଜୀ, ମଦନ ମିତ୍ର ଓ କୋଲକାତାର ପୂର୍ବତନ ମେୟରଙ୍କୁ ସିବିଆଇ ଗିରଫ କରିଥିବା ବେଳେ ଏହା ପଛରେ କେବଳ ରାଜ୍ୟପାଳ ଧନକଡ଼ଙ୍କ ଭୂମିକା ରହିଛି ବୋଲି ମଧ୍ୟ ସାଂସଦ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ସାଂସଦ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗିରଫ ହୋଇଥିବା ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କ ବିରୋଧରେ କୌଣସି ପ୍ରକାର ଫୌଜଦାରୀ ମାମଲା ହୋଇପାରିବ ନାହି। କିନ୍ତୁ ରାଜ୍ୟପାଳ ପଦରୁ ଧନକଡ଼ ହଟିବା ପରେ ପରେ ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ କୋଣ ଅନୁକୋଣରେ ଥିବା ଟିଏମସି କର୍ମୀମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ଥାନାରେ ଗୋଟିଏ ଗୋଟିଏ ଏତଲା ଦେଇଦିଅନ୍ତୁ। ରାଜ୍ୟପାଳ ହିଂସାକାଣ୍ଡ ଉସକାଇବା ସହ ଧର୍ମ ଭିତ୍ତିରେ ବିଭାଜନ ପାଇଁ ଉଦ୍ୟମ କରିଥିବାରୁ ତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଏତଲା ଦିଆଯିବା ଜରୁରୀ। ଏପରି ଏତଲା ଦାଏର୍ ହେବା ଫଳରେ ଅବସର ନେବାର ପରଦିନ ଧନକଡ଼ ଗିରଫ ହେବେ ବୋଲି ସାଂସଦ ବାନାର୍ଜୀ କହିଛନ୍ତି।

ବାବା ରାମଦେବଙ୍କ ବାବଦରେ ଆଇଏମଏର ମନ୍ତବ୍ୟ


ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ