ବାଦ ବିବାଦ

ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ସମୟ ପରେ ପ୍ରଚାର: ସନ୍ନି ଦେଓଲ୍‌ଙ୍କୁ ଇସି ନୋଟିସ୍‌
ପ୍ରଜ୍ଞା ଠାକୁରଙ୍କୁ କ୍ଷମା କରାଯାଇ ପାରିବ ନାହିଁ: ମୋଦି

ବିଜେପି ନେତ୍ରୀ ପ୍ରଜ୍ଞା ଠାକୁରଙ୍କ ମନ୍ତବ୍ୟକୁ ନେଇ ବିଜେପି ଅଡୁଆରେ ପଡ଼ିଯାଇଛି। ପ୍ରଜ୍ଞା ଠାକୁରଙ୍କ ମନ୍ତବ୍ୟକୁ ନେଇ ଦେଶବ୍ୟାପୀ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ପ୍ରକାଶ ପାଇବା ପରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି ଓ ଦଳର ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସଭାପତି ଅମିତ ଶାହ କଠୋର କାର୍ଯାନୁଷ୍ଠାନ ନେଇ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ କୌଣସି ପରିସ୍ଥିତିରେ ପ୍ରଜ୍ଞା ସିଂହ ଠାକୁରଙ୍କୁ କ୍ଷମା ଦେଇ ପାରିବେ ନାହିଁ। ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧିଙ୍କ ବାବଦରେ କିଛି ବି କହିବା ପୂର୍ବରୁ ୧୦୦ଥର ଭାବିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ଥିଲା। ଯଦିଓ ପ୍ରଜ୍ଞା ଠାକୁର ତାଙ୍କ ମନ୍ତବ୍ୟ ପାଇଁ କ୍ଷମା ମାଗି ସାରିଛନ୍ତି, ତଥାପି ମଧ୍ୟ ଏହାକୁ ଗ୍ରହଣ କରିବା ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ। ତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଦଳ ଶୃଙ୍ଖଳଗତ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବ ବୋଲି ମୋଦି କହିଛନ୍ତି।

ଅମିତ ଶାହଙ୍କ ରୋଡ ଶୋ’ରେ ହିଂସା ନେଇ ଇସିଙ୍କୁ ଫେରାଦ
ଥମୁନାହିଁ ନେତାଙ୍କ ବିବାଦୀୟ ମନ୍ତବ୍ୟ, କ’ଣ ଶିଖିବେ ଜନତା?

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କୁ ନେଇ ଅରୁଚିକର ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ନିକଟରେ ଭୁଲ୍‌ ମାଗିବା ପରେ ବି କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧି ଏଭଳି ଟିପ୍ପଣୀ ଦେବାରୁ ବିରତ ହୋଇନାହାନ୍ତି। ଏଥି ପାଇଁ ନିର୍ବାଚନ କମିଶନ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧିଙ୍କୁ ମୋଦି ସରକାରଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଦେଇଥିବା ଟିପ୍ପଣୀ ପାଇଁ ବୁଧବାର ନୋଟିସ୍‌ ଜାରି କରିଛନ୍ତି। ରାହୁଲ ନିକଟରେ ଏକ ନିର୍ବାଚନୀ ସଭାରେ ବିବାଦୀୟ ବୟାନ ଦେଇ ବିତର୍କ ଭିତରକୁ ଆସିଛନ୍ତି। ରାହୁଲ କହିଥିଲେ ଯେ ମୋଦି ସରକାର ଏକ ଆଇନ ଆଣିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି, ଯେଉଁଥିରେ ଆଦିବାସୀମାନଙ୍କୁ ଗୁଳି କରି ହତ୍ୟା କରାଯିବ। ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ଶହଡୋଲ ଠାରେ ଗତ ଏପ୍ରିଲ ୨୩ ତାରିଖରେ କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧିଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଏକ ଜନସଭାକୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ଭାଷଣରେ ଏଭଳି ବିବାଦୀୟ ବୟାନ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ରାହୁଲ ନିଜ ଭାଷଣରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି ଓ ତାଙ୍କ ସରକାରଙ୍କୁ ତୀବ୍ର କଟାକ୍ଷ କରିଥିଲେ। ସମ୍ବାଦ ସରବରାହ ସଂସ୍ଥା ପିଟିଆଇ ଅନୁଯାୟୀ ରାହୁଲଙ୍କ ଏଭଳି ବୟାନ ଆଦର୍ଶ ଆଚରଣ ସଂହିତାର ଭାଗ ୧ ଓ ଅନୁଛେଦ ୨କୁ ଉଲ୍ଲଙ୍ଘନ କରୁଛି। ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧିଙ୍କୁ ନୋଟିସ୍‌ର ଜବାବ ଦେବାକୁ ୪୮ ଘଣ୍ଟାର ସମୟ ଦେଇଛନ୍ତି। ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ସମୟରେ ଜବାବ ନ ମିଳିଲେ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନେଇପାରିବେ। ବିଜେପି ନେତା ଓମ୍‌ ପ୍ରକାଶ ପାଠକ ଏବଂ ନିରଜ କୁମାର ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ନେଇ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟି ଆକର୍ଷଣ କରିଥିଲେ।

ବିଜେଡିର ଶପଥ ଗ୍ରହଣ ଆମନ୍ତ୍ରଣପତ୍ରକୁ ନେଇ ବୁଦ୍ଧିଜୀବୀ

ଆସନ୍ତା ଏପ୍ରିଲ ୨୯ ତାରିଖ ଦିନ ଚତୁର୍ଥ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ନିର୍ବାଚନ ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ନିର୍ବାଚନର ଗୋଟିଏ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ବାକିଥିବା ବେଳେ ଶାସକ ବିଜେଡି ପୁଣିଥରେ ରାଜ୍ୟରେ ସରକାର ଗଢ଼ିବ ବୋଲି ଦୃଢ଼ ନିଶ୍ଚିତ ହୋଇ ଆମନ୍ତ୍ରଣପତ୍ର ଛପାଇ ସାରିଲାଣି। ଆଉ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ବ୍ୟାୟାମ ଭିଡିଓ ଭାଇରାଲ ହେବା ଶୈଳୀରେ ଏବେ ବିଜେଡିର ଶପଥ ଗ୍ରହଣ ସମାରୋହର ଆମନ୍ତ୍ରଣପତ୍ର ବି ସୋସାଲ ମିଡ଼ିଆରେ ଘୂରି ବୁଲୁଛି। ଅତ୍ୟନ୍ତ ଚତୁରତାର ସହ ଏହି ଆମନ୍ତ୍ରଣପତ୍ରକୁ ଭାଇରାଲ କରାଯାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଭୋଟ୍‌ ଗ୍ରହଣ ପ୍ରକ୍ରିୟା ନ ସରିବା ପୂର୍ବରୁ ଉକ୍ତ ଆମନ୍ତ୍ରଣପତ୍ରଟିକୁ କିଏ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି ଓ ଏହା କିଏ ସୋସାଲ ମିଡିଆରେ ଛାଡ଼ିଛି, ସେ ନେଇ ନିର୍ବାଚନ କମିଶନ ନିରବତା ଅବଲମ୍ବନ କରିଛନ୍ତି। ଯଦିଓ ଭୋଟ୍‌ଗ୍ରହଣ ପ୍ରକ୍ରିୟା ସରିବା ପୂର୍ବରୁ ଏଭଳି ଆମନ୍ତ୍ରଣପତ୍ର ଛପାଯିବାର ଦୃଷ୍ଟାନ୍ତ ଭାରତୀୟ ଗଣତନ୍ତ୍ରରେ ବିରଳ, ତଥାପି ଦେଶରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଏଭଳି ଘଟଣା ଘଟିଛି। ନିଜେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନିଜ ଶପଥ ଗ୍ରହଣ ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ବାରମ୍ବାର ଦୋହରାଇ ଥିବା ବେଳେ ଗୋଟିଏ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ନିର୍ବାଚନ ଥିବାବେଳେ ଆମନ୍ତ୍ରଣପତ୍ର ଛପାଯିବାକୁ ବିରୋଧୀ ଏହାକୁ ବିଜେଡିର ଅହଂଭାଵ ଓ ଏକ ଚାଲ୍‌ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ଭୋଟ୍‌ ଗ୍ରହଣ ନ ସରୁଣୁ ବିଜେଡି ଜିତୁଛି ଓ ଶପଥ ଗ୍ରହଣର ଆମନ୍ତ୍ରଣପତ୍ର ଛାପିବା ଗଣତନ୍ତ୍ର ପ୍ରତି ଅପମାନ ବୋଲି ବୁଦ୍ଧିଜୀବୀମାନେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି।

ଲେଉଟିଲା ଇଭିଏମ୍‌ ବିବାଦ

ମଙ୍ଗଳବାର ଥିଲା ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ମତଦାନ। ୧୫ଟି ରାଜ୍ୟର ୧୧୭ଟି ଆସନରେ ମତଦାତାମାନେ ମତଦାନ ପାଇଁ ଲାଇନରେ ଥିଲେ। ଏଭଳି ଏକ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ସମୟରେ ବୁଥ୍‌ ଭିତରେ ଥିବା ଇଭିଏମ୍‌ ମେସିନ କିନ୍ତୁ ଚାଲୁ ନ ଥିଲା। ଅନେକ ବୁଥ୍‌ରେ ଇଭିଏମ୍‌ ଅଚଳ ନେଇ ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ରିପୋର୍ଟମାନ ଆସିବା ପରେ ସେଗୁଡ଼ିକୁ ବଦଳାଇବା, ସଜାଡ଼ିବା ଦିଗରେ ଧାଁ ଦଉଡ଼ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଥିଲା। ସମାଜବାଦୀ ପାର୍ଟି ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଅଖିଳେଶ ଯାଦବ, ଦିଲ୍ଲୀ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅରବିନ୍ଦ କେଜରିୱାଲ ଓ ବରିଷ୍ଠ ନେତା ଶରଦ ପାୱାର ଇଭିଏମ୍‌ରେ ତ୍ରୁଟିକୁ ନେଇ ମୋଦି ସରକାରଙ୍କ ଉପରେ ବର୍ଷିବା ଆରମ୍ଭ କରିଦେଇଥିଲେ। ଶରଦ କହିଥିଲେ ଯେ ଭାରତର ଇଭିଏମ୍‌କୁ ରୁଷ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ କରୁଛି। ଏଠି ଆମେ ବଟମ ଦବାଇଲେ ଭୋଟ୍‌ ସବୁ ଫୁଲକୁ ଯାଉଛି। ନଚେତ୍‌ ଅଚଳ ଦେଖାଉଛି। ଏଭଳି ବିବାଦ ପୃଷ୍ଠଭୂମିରେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ପ୍ରକୃତରେ କିଏ ତିଆରି କରୁଛି ଇଭିଏମ୍‌।

ମୈନପୁରୀ ମଞ୍ଚରେ ମାୟା-ମୁଲାୟମ

ଦୀର୍ଘ ୨୪ ବର୍ଷ ପରେ ସମାଜବାଦୀ ପାର୍ଟି(ଏସ୍‌ପି)ର ନେତା ମୁଲାୟମ ସିଂ ଯାଦବ ଏବଂ ବହୁଜନ ସମାଜ ପାର୍ଟି(ବିଏସ୍‌ପି) ସୁପ୍ରିମୋ ମାୟାବତୀଙ୍କୁ ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶ ମୈନପୁରୀ ସମାବେଶର ଗୋଟିଏ ମଞ୍ଚ ଉପରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ସମାବେଶରେ ମୁଲାୟମ ସିଂ ଯାଦବଙ୍କୁ ବିପୁଳ ସଂଖ୍ୟାରେ ଭୋଟ୍‌ ଦେବାକୁ ମାୟାବତୀ ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି। ମୁଲାୟମ ଯେତେବେଳେ ବିଏସ୍‌ପି ସୁପ୍ରିମୋଙ୍କୁ ଭରପୂର ପ୍ରସଂଶା କରିବାକୁ ଲାଗିଲେ ସେତେବେଳେ ମାୟାବତୀ ମୁରୁକି ମୁରୁକି ହସୁଥିବାର ରୋଚକ ଦୃଶ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ୨୪ ବର୍ଷ ତଳର ଗେଷ୍ଟ ହାଉସ କାଣ୍ଡକୁ ମନେପକାଇ ମାୟାବତୀ ସୁଚାଇଥିଲେ କି ବଡ ଲକ୍ଷ୍ୟ ହାସଲ କରିବାକୁ ହେଲେ ପୁରୁଣା ଭୁଲ୍‌କୁ ଭୁଲିବାକୁ ହେବ। ଦେଶର ସ୍ୱାର୍ଥ ପାଇଁ ସେ ଗେଷ୍ଟହାଉସ ଘଟଣାକୁ ଭୁଲିଯାଇଥିବା ଦୋହରାଇଥିଲେ।

ସୀମା ପାର ହେଉଛି ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଆକ୍ଷେପ

ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ସହିତ ନେତାମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବୟାନବାଜି ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ପ୍ରତିଦିନ ନେତାମାନେ ପରସ୍ପର ବିରୋଧରେ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଆକ୍ଷେପ ଓ ବୟାନବାଜି କରୁଥିବା ଦେଖାଯାଇଛି। ଏହିକ୍ରମରେ ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଏଚଡି ଦେବେଗୌଡାଙ୍କ ବଡ଼ ପୁଅ ଏଚଡି ରେଭନ୍ନା ମଧ୍ୟ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କୁ ନେଇ ନିଜ ବୟାନ ରଖିଥିଲେ। ସେ କହିଥିଲେ, ଯଦି ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ବାରାଣସୀ ଲୋକସଭା ଆସନରୁ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇ ପୁଣି ଥରେ ଭାରତର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହୁଅନ୍ତି, ତେବେ ମୁଁ ରାଜନୀତିରୁ ସନ୍ନ୍ୟାସ ନେବି। ତାଙ୍କର ଏଭଳି ବୟାନକୁ ନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚା ଜୋର ଧରିଥିବା ବେଳେ ଏହି ବୟାନକୁ ନେଇ ନିଜର ମତ ରଖିଛନ୍ତି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି। କର୍ଣ୍ଣାଟକର କୋପ୍ପଲରେ ନିର୍ବାଚନୀ ରାଲିକୁ ସମ୍ବୋଧନ କରି ସେ ଏଚଡି ରେଭନ୍ନାଙ୍କ ବୟାନ ଉପରେ ନିଜ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ରଖିଥିଲେ। ସେ କହିଥିଲେ, ୨୦୧୪ରେ ଏଚଡି ରେଭନ୍ନାଙ୍କ ବାପା ଏଚଡି ଦେବେଗୌଡାଜୀ ମୁଁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହେଲେ ରାଜନୀତିରୁ ସନ୍ନ୍ୟାସ ନେବେ ବୋଲି କହିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ସେଭଳି କିଛି ହେଲା ନାହିଁ। ଏବେ ତାଙ୍କ ବଡ଼ ପୁଅ ଏଚଡି ରେଭନ୍ନା ୨୦୧୯ରେ ମୁଁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହେଲେ ରାଜନୀତିରୁ ସନ୍ନ୍ୟାସ ନେବେ ବୋଲି କହୁଛନ୍ତି। ସତରେ କ’ଣ ସେ ସନ୍ନ୍ୟାସ ନେବେ କି ବୋଲି କଟାକ୍ଷ କରିଥିଲେ ମୋଦି।

ଜେଟ୍‌ ଯାତନା: ପିଏମ୍‌ଓ ପକ୍ଷରୁ ଉପଶମ ଯୋଜନା ଜାରି

ଘୋର ଆର୍ଥିକ ସଙ୍କଟ ସହ ସଂଘର୍ଷ କରୁଛି ଭାରତର ବହୁ ପୁରୁଣା ଘରୋଇ ବିମାନ ଚଳାଚଳ କମ୍ପାନୀ ଜେଟ୍‌ ଏୟାରୱେଜ। ୧୮ ମାର୍ଚ୍ଚ ଠାରୁ କମ୍ପାନୀ ଅପ୍ରତ୍ୟାଶିତ ଭାବେ ଅବୁ ଧାବୀ ବିମାନବନ୍ଦରରୁ ନିଜର ସମସ୍ତ ଉଡ଼ାଣ ଅନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ କାଳ ପାଇଁ ରଦ୍ଦ କରିଦେଇଛି। ଅବୁ ଧାବୀ ଜେଟ୍‌ ଏୟାରୱେଜ ପାଇଁ ଦୁଇ ପ୍ରମୁଖ ଅନ୍ତର୍ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ହବ୍‌ ମଧ୍ୟରୁ ଅନ୍ୟତମ। ଉଡ଼ାଣ କରୁଥବା ବିମାନ ରଦ୍ଦ ହୋଇଯିବା ଫଳରେ ହଜାର ହଜାର ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଛୁଟି ଯୋଜନା କେବଳ ଭଣ୍ଡୁର ହୋଇଯାଇ ନାହିଁ, ଅପରନ୍ତୁ ହଜାର ହଜାର ଟଙ୍କାର ଆର୍ଥିକ କ୍ଷତି ମଧ୍ୟ ସହିବାକୁ ପଡ଼ିଛି। ପ୍ରତି ସପ୍ତାହରେ ଭାରତର ୧୫ ସହରରୁ ୨୫୦ ଫ୍ଲାଇଟ୍‌ର ଉଡ଼ାଣ ଭରୁଥବା ଜେଟ୍‌ ଏୟାରୱେଜର ସଂଖ୍ୟା ଏବେ ୧୧କୁ ଖସିଆସିଛି। ମାସ ମାସ ଧରି ଦରମା ମିଳି ପାରି ନ ଥବାରୁ ୨୫୦ରୁ ଅଧକ କର୍ମଚାରୀ ଚାକିରି ଅନ୍ବେଷଣରେ ସ୍ପାଇସଜେଟ୍‌କୁ ପଳାଇଯାଇ ଥିବାର ଖବର ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥଲା। ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦ରେ ଆୟୋଜିତ ସ୍ପାଇସଜେଟ୍‌ର ୱାକ୍‌ ଇନ ଇଣ୍ଟରଭ୍ୟୁରେ ଜେଟ୍‌ ଏୟାରୱେଜର ୨୫୦ ପାଇଲଟ୍‌ ଯୋଗ ଦେଇଥଲେ। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଥିଲେ ୧୫୦ କ୍ୟାପଟେନ। ବିମାନ ଉଡ଼ାଣ ରଦ୍ଦ ହେବା, ପାଇଲଟ୍‌ମାନେ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଯୋଗ ନ ଦେବା, ମାସ ମାସ ଧରି ସେମାନଙ୍କୁ ଦରମା ନ ମିଳିବା, ବ୍ୟାପକ ସଂଖ୍ୟାରେ ଯାତ୍ରୀମାନେ ହଇରାଣ ହରକତ ହେବାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଏପ୍ରିଲ ୧୨ରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ଏକ ଜରୁରୀ ବୈଠକର ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଥଲା। ଯଦି ଜେଟ୍‌ ଏୟାରୱେଜର ଏହି ବିପଦକୁ ଟାଳି ଦିଆ ନ ଯାଏ, ତେବେ ୨୩ ହଜାରରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ବ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଚାକିରିକୁ ବଞ୍ଚାଇ ରଖାଯାଇ ପାରିବ ନାହିଁ ବୋଲି ଏଥରେ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥଲା। ବିପୁଳ ସଂଖ୍ୟକ ନିଯୁକ୍ତିକୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେବା ପାଇଁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପରିସ୍ଥିତି ଉପରେ ନଜର ରଖିଛି।

ଇସ୍ତାହାର ଲଢ଼େଇ: ବିଜେପି-କଂଗ୍ରେସ-ବିଜେଡି ମଧ୍ୟରେ

ଆସନ୍ତା ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନରେ ଭୋଟରଙ୍କୁ ଆକର୍ଷିତ କରିବା ପାଇଁ ଦୁଇ ପ୍ରମୁଖ ଦଳ ବିଜେପି ଓ କଂଗ୍ରେସ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ପତ୍ର ଜାରି କରାଯାଇଛି। ପୂର୍ବରୁ କଂଗ୍ରେସ ତା’ର ନିର୍ବାଚନୀ ଇସ୍ତାହାର ଜାରି କରିଥିବା ବେଳେ ବିଜେପି ମଙ୍ଗଳବାର ତା’ର ସଂକଳ୍ପପତ୍ର ଜାରି କରିଛି। ସଂକଳ୍ପିତ ଭାରତ, ସଶକ୍ତ ଭାରତ ଶୀର୍ଷକ ଏହି ଇସ୍ତାହାରରେ ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ରାମ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ, ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ଓ କୃଷକଙ୍କ କଲ୍ୟାଣ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ବାରୋପ କରାଯାଇଛି। ଇସ୍ତାହାରରେ ଭାରତ ସ୍ବାଧୀନତାର ୭୫ ବର୍ଷ ପୂର୍ତ୍ତି ଅବସରରେ ମୋଟ ୭୫ଟି ସଂକଳ୍ପ ସନ୍ନିବେଶିତ ହୋଇଛି। ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରରୁ ଧାରା ୩୭୦ ପ୍ରତ୍ୟାହାର ଓ ୩୫(କ) ଉଚ୍ଛେଦ, ୬୦ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ କ୍ଷୁଦ୍ର ଓ ନାମମାତ୍ର ଚାଷୀଙ୍କୁ ପେନ୍‌ସନ, ଦେଢ଼ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୃଷକଙ୍କୁ ବିନାସୁଧରେ ୠଣ, ୫ ବର୍ଷରେ ଦେଶର ବିପିଏଲ୍‌ ପରିବାରର ଉତ୍ଥାନ, ୨୦୨୪ ସୁଦ୍ଧା ଭିତ୍ତିଭୂମି ବିକାଶ ଲାଗି ୧୦୦ ଲକ୍ଷ କୋଟି ବିନିଯୋଗ, ଉଦ୍ୟୋଗୀଙ୍କୁ ୫୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବନ୍ଧକ ରହିତ ୠଣ ସମ୍ପର୍କିତ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ରହିଛି। ଦଳୀୟ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଇସ୍ତାହାର ଉନ୍ମୋଚନ କରି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୨୦୧୪ରେ ‘ସବ୍‌କା ସାଥ ସବ୍‌କା ବିକାଶ’ ସ୍ଲୋଗାନ ଭଳି ଦଳ ‘ଏକ ଅଭିଯାନ, ଏକ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଉପରେ ଇସ୍ତାହାରରେ ଗୁରୁତ୍ବ ଦେଇଛି।

ବିଜେଡିର ଇଏ କି ରାଜନୀତି!

୧୯ ବର୍ଷ ନିରଙ୍କୁଶ ଶାସନ ଗାଦିରେ ବସିଥିବା ବିଜେଡି ପୁଣିଥରେ କ୍ଷମତାକୁ ଫେରିବା ପାଇଁ କଳ, ବଳ ଓ କୌଶଳର ଜାଲ ବିସ୍ତାରିତ କରିଛି। ନୂଆପଡ଼ା ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀରୁ ବିଧାୟକ ଭାବେ ପ୍ରତିଦ୍ବନ୍ଦ୍ବିତା କରୁଥିବା ବିଜେଡିର ଜନୈକ ପ୍ରାର୍ଥୀ ପ୍ରଚାର ସମୟରେ ଟଙ୍କା ବାଣ୍ଟୁଥିବାର ଫଟୋ ସୋସାଲ ମିଡିଆରେ ଭାଇରାଲ ହେବା ପରେ ଗରିବ ଓ ଅଭାବୀ ଲୋକଙ୍କୁ ମୁଁ ଏପରି ବାଣ୍ଟିଥାଏ ବୋଲି ସେ ନିଜ ସଫେଇରେ ସୂଚାଇଛନ୍ତି। ଏହି ଘଟଣାକୁ ନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚା ଥମି ନ ଥିବା ବେଳେ ଭୋଟରମାନଙ୍କୁ ପ୍ରଭାବିତ କରାଇବା ପାଇଁ କୋଟପାଡ଼ ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀର ବିଜେଡି ପ୍ରାର୍ଥୀ ପଦ୍ମିନୀ ଦିଆନ ଶାଢ଼ି ବାଣ୍ଟି ବିବାଦକୁ ଆସିଛନ୍ତି। ପଦ୍ମିନୀ କୋରାପୁଟ ଜିଲା କୋଟପାଡ଼ ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀର ବୈପାରୀଗୁଡ଼ା, କୁନ୍ଦୁରା ଓ କୋଟପାଡ଼ ବ୍ଲକର ବିଭିନ୍ନ ଗାଁରେ ଲୋକଙ୍କୁ ଶାଢ଼ି ବାଣ୍ଟୁଥିବା ଫଟୋ ସୋସାଲ ମିଡିଆରେ ଭାଇରାଲ ହୋଇଛି। ସୋମବାର ପଦ୍ମିନୀ ନାମାଙ୍କନପତ୍ର ଦାଖଲ କରୁଥିବା ବେଳେ ଏଭଳି ଅଭିଯୋଗକୁ ସିଧାସଳଖ ଅସ୍ବୀକାର କରିଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଶାଢ଼ି ପାଇଥିବା କେତେକ ମହିଳା ବିଧାୟିକା ପ୍ରାର୍ଥୀ ଶାଢ଼ି ଦେଇଛନ୍ତି ବୋଲି କହିବା ବିବାଦକୁ ବଢ଼ାଇଛି। ବିରୋଧୀଦଳ ଗୁଡ଼ିକ ଏହାକୁ ନିର୍ବାଚନ କମିଶନଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟି ଆକର୍ଷଣ କରିବେ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି।



ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ


କରେନ୍ସି କନଭର୍ଟର

ନୋବେଲ ଡିନର୍
ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର ଭଳି ନୋବେଲ ଡିନରର ମର୍ଯ୍ୟାଦା ଅତି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ ପରେ ପ୍ରତି ବର୍ଷ ଡିସେମ୍ବର ୧୦ ତାରିଖରେ ଷ୍ଟକହୋମ୍ ସିଟିର ବ୍ଳୁ ହଲ୍‌ରେ ଏହି ରାତ୍ରିଭୋଜନର ଆୟୋଜନ କରାଯାଏ। ଏଥିରେ ସ୍ବିଡେନର ରାଜ ପରିବାର, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ, ପଦସ୍ଥ ସରକାରୀ ବ୍ୟକ୍ତି, ନୋବେଲ ବିଜେତା ଏବଂ ଅତିଥି ଉପସ୍ଥିତ ରହନ୍ତି। ପ୍ରତ୍ୟେକ ନୋବେଲ ବିଜେତା ଏଠାକୁ ୧୬ ଜଣ ଅତିଥିଙ୍କୁ ସାଥିରେ ଆଣି ପାରିବେ। ଏହି ଭୋଜନର ସମୟ ସୀମା ୪ ଘଣ୍ଟା। ଏଥିରେ ନୋବେଲ ବିଜେତାମାନେ ସଂକ୍ଷିପ୍ତ ବକ୍ତବ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତି। ଚାରି ଦିନ ଆଗରୁ ୪୦ ଜଣ ରୋଷେୟା ୨୦୦ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସହାୟତାରେ ଭୋଜନ ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ଲାଗିଯାଆନ୍ତି। ୬୦ଟି ଟେବୁଲରେ ଥିବା ୭୦୦୦ ଥାଳି, ୫୦୦୦ ଗ୍ଳାସ୍ ଏବଂ ୧୦,୦୦୦ ରୁପା ବାସନରେ ଖାଦ୍ୟ ପରଷା ଯାଏ। ଏହି ଡିନରର ମୂଲ୍ୟ ୪ କୋଟି ଟଙ୍କା। ୧୯୭୯ ମସିହାର ନୋବେଲ ଶାନ୍ତି ବିଜେତା ମଦର ଟେରେସାଙ୍କ ଅନୁରୋଧ କ୍ରମେ ସେହି ବର୍ଷ ଏହି ଭୋଜନ ବାତିଲ୍‌ କରାଯାଇ ସେହି ଅର୍ଥ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା।

ଜନମତ

ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଭକ୍ତଙ୍କ ଦର୍ଶନକୁ ଶୃଙ୍ଖଳିତ ଓ ବ୍ୟବସ୍ଥିତ କରିବା ନିମନ୍ତେ ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦେଶ କ୍ରମେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଧାଡ଼ି ଦର୍ଶନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ସହ ଆପଣ ଏକମତ ତ ?