ବାଦ ବିବାଦ

ସିରିଆରେ ବ୍ୟାପକ ହିଂସା: ୩୩ ତୁର୍କୀ ସୈନିକ ନିହତ

ସିରିଆର ଇଡଲିବ୍‌ ପ୍ରଦେଶରେ ଆକାଶ ମାର୍ଗରୁ ହୋଇଥିବା ଆକ୍ରମଣରେ ୩୩ ଜଣ ତୁର୍କୀ ସୈନିକ ନିହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏହି ଆକ୍ରମଣ ଦାମାସ୍‌କସ୍‌ ପକ୍ଷରୁ କରାଯାଇଥିବା ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି। ନାଟୋ ମୁଖ୍ୟ ଜେନ୍ସ ଷ୍ଟୋଲ୍‌ଟେନ୍‌ବର୍ଗ ଏପରି ଅବିରତ ଆକ୍ରମଣକୁ ନିନ୍ଦା କରିବା ସହ ଏଥିପାଇଁ ସିରିଆର ଅସଦ୍‌ ସରକାର ଓ ରୁଷିଆକୁ ଦାୟୀ କରିଛନ୍ତି। ଆକାଶମାର୍ଗରୁ ହୋଇଥିବା ଏହି ଆକ୍ରମଣରେ ୧୨ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ବ ସୈନିକ ଆହତ ମଧ୍ୟ ହୋଇଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କୁ ତୁର୍କୀରେ ଚିକିତ୍ସା ସୁବିଧା ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଇଛି ବୋଲି ସିରିଆ ସୀମାବର୍ତ୍ତୀ ଅଞ୍ଚଳର ତୁର୍କୀ ସହର ହାତେ ଗଭର୍ଣ୍ଣର୍‌ ରହମି ଡୋଗାନ୍‌ କହିଛନ୍ତି। ଗତ କିଛି ସପ୍ତାହ ହେଲା ବିଦ୍ରୋହୀମାନଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରୁଥିବା ଅଙ୍କାରା ଓ ମସ୍କୋର ସହଯୋଗୀ ଦାମାସ୍‌କସ୍‌ ମଧ୍ୟରେ ହିଂସାକାଣ୍ଡ ଘଟଣା ଜାରି ରହିଥିବାରୁ ଏହାର ପ୍ରଭାବରେ ଇଡଲିବ୍‌ ପ୍ରଦେଶର ଉତ୍ତର-ପଶ୍ଚିମାଞ୍ଚଳରେ ବ୍ୟାପକ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ଘଟିଚାଲିଛି।

ଦିଲ୍ଲୀ ହିଂସାର ଶୁଣାଣି କରୁଥିବା ବିଚାରପତିଙ୍କ ରାତି ଅଧିଆ

ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ ଦିଲ୍ଲୀ ହିଂସା ସମ୍ପର୍କିତ ମାମଲାର ଶୁଣାଣି କରୁଥିବା ବିଚାରପତି ଜଷ୍ଟିସ୍‌ ଏସ୍‌ ମୁରଲୀଧରଙ୍କର ପଞ୍ଜାବ ଓ ହରିୟାଣା ହାଇକୋର୍ଟକୁ ବଦଳି ହୋଇଛି। ଏନେଇ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ବୁଧବାର ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି ହୋଇଛି। ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ଦ୍ବାରା ଗଠିତ କଲେଜିୟମର ସୁପାରିସ୍‌ ଅନୁସାରେ ୩ ଜଣ ହାଇକୋର୍ଟ ବିଚାରପତିଙ୍କ ବଦଳି କରାଯାଇଥିଲା ବେଳେ ସେମାନଙ୍କ ଭିତରେ ମୁରଲୀଧରଙ୍କ ନାମ ରହିଛି। ମଙ୍ଗଳବାର ମଧ୍ୟରାତ୍ରିରେ ଜଷ୍ଟିସ୍‌ ମୁରଲୀଧରଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଗଠିତ ଦୁଇ ଜଣିଆ ଖଣ୍ଡପୀଠ ଦିଲ୍ଲୀ ହିଂସା ସମ୍ପର୍କିତ ମାମଲାର ଶୁଣାଣି କରି ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସକୁ ଭର୍ତ୍ସନା କରିଥିଲେ। ଦିଲ୍ଲୀରେ ଆଉ ଏକ ୧୯୮୪ ଦଙ୍ଗା ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହେବାକୁ ଦିଆଯିବ ନାହିଁ ବୋଲି ଭର୍ତ୍ସନା କରି କହିଥିଲେ। ଏଥିସହ ହିଂସାକାଣ୍ଡ ନେଇ କ’ଣ ପାଇଁ ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସ ମାମଲା ରୁଜୁ ନ କରି ଅପେକ୍ଷା କରିଛି ବୋଲି ପ୍ରଶ୍ନ କରିଥିଲେ। ଏଥିସହ ତୁରନ୍ତ ହିଂସାକୁ ଉସକାଉଥିବା ନେତାଙ୍କ ଭିଡିଓ ଫୁଟେଜ୍‌ କୋର୍ଟରେ ଦାଖଲ କରିବାକୁ ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସକୁ ନିର୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ।

ବିଧାନସଭାରେ ରାସନ୍‌ କାର୍ଡ ଝଡ଼: ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଘେରିଲେ ଉଭୟ

ଜାତୀୟ ଖାଦ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ଆଇନରୁ ବହୁ ଯୋଗ୍ୟ ହିତାଧିକାରୀ କାର୍ଡ ପାଇବାରୁ ବଞ୍ଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏବେ ସୁଦ୍ଧା କାହିଁକି ରାଜ୍ୟର ଅନେକ ଗରିବ ଲୋକ ଚାଉଳ ପାଇପାରୁନାହାନ୍ତି? ଆବେଦନ କରିବାର ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ରାସନ କାର୍ଡ ମିଳିବ ବୋଲି ରାଜ୍ୟ ସରକାର ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ତାହା କ’ଣ ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେଉନି? ଆବେଦନ କରିଥିବା ଲୋକମାନଙ୍କୁ କେବେ ସୁଦ୍ଧା ରାସନ୍‌ କାର୍ଡ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ ସେନେଇ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କଠାରୁ ଉତ୍ତର ଚାହିଁଥିଲେ ଉଭୟ ଶାସକ ଓ ବିରୋଧୀ ବିଧାୟକ। ବିଧାନସଭାରେ ବିରୋଧୀମାନଙ୍କ ଏଭଳି ପ୍ରଶ୍ନବାଣରେ ଘାଇଲା ହୋଇଛନ୍ତି ଖାଦ୍ୟ ଯୋଗାଣ ଓ ଖାଉଟି କଲ୍ୟାଣ ମନ୍ତ୍ରୀ ରଣେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରତାପ ସ୍ୱାଇଁ। ଯାହାକୁ ନେଇ ବିଧାନସଭାରେ ପ୍ରଶ୍ନୋତ୍ତର କାଳରେ ହଙ୍ଗାମା ହୋଇଥିଲା। ଖାଦ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ଆଇନ୍‌ରେ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ଟିପ ଚିହ୍ନ ସମସ୍ୟାକୁ ନେଇ ବିଧାନସଭାରେ ଉଦ୍‌ବେଗ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କ ଟିପ ଚିହ୍ନ ଠିକ୍ ଭାବେ ଆସୁ ନ ଥିବାରୁ ଖାଦ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ଆଇନ୍ ଅନୁଯାୟୀ ଖାଦ୍ୟ ଶସ୍ୟ ନେବାବେଳେ ଅସୁବିଧା ହେଉଛି। ଯାହାକୁ ନେଇ ଆଜି ବିଧାନସଭାରେ ଉଦ୍‌ବେଗ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି।

ଦିଲ୍ଲୀ ହିଂସାକୁ ନେଇ ସ୍ବରାଷ୍ଟ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଇସ୍ତଫା ଦାବି କଲେ

ଉତ୍ତର ପୂର୍ବ ଦିଲ୍ଲୀରେ ନାଗରିକତା ସଂଶୋଧନ ଆଇନ (ସିଏଏ)କୁ ନେଇ ତିନି ଦିନ ଧରି ହିଂସାକାଣ୍ଡ ଜାରି ରହିଛି। ହିଂସାକାଣ୍ଡରେ ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ବଢ଼ିଥିବାବେଳେ ଏହାକୁ ନେଇ ରାଜନୀତି ମଧ୍ୟ ତେଜିବାରେ ଲାଗିଛି। ଏପରିସ୍ଥଳେ କଂଗ୍ରେସ ପକ୍ଷରୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ୍‌ କରାଯାଇଛି। କଂଗ୍ରେସର ଅନ୍ତରୀଣ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧି ଆଜି ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀ କରି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିଛନ୍ତି। ସୋନିଆ କହିଛନ୍ତି, ଦିଲ୍ଲୀରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଯେଭଳି ଅବସ୍ଥା ଲାଗିରହିଛି, ତାହା ଚିନ୍ତାଜନକ। ଯେଉଁ ଭଳି ଷଡଯନ୍ତ୍ର ଯୋଗୁଁ ସ୍ଥିତି ଅସମ୍ଭାଳ ହୋଇଛି, ଏଥିପାଇଁ ବିଜେପି ନେତାଙ୍କ ଉତ୍ତେଜିତ ଭାଷଣ ହିଁ ଦାୟୀ। ଏଥିପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ବରାଷ୍ଟ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହ ନିଜର ନୈତିକତା ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଇସ୍ତଫା ଦିଅନ୍ତୁ ବୋଲି ସୋନିଆ ଦାବି କରିଛନ୍ତି।

ୟୁପି ବିଧାନସଭାରୁ ଦୁଷ୍କର୍ମ ଦୋଷୀ ବିଧାୟକ ସେନ୍‌ଗାର

ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶ ବିଧାନସଭାର ସଦସ୍ୟ କୁଲଦୀପ ସିଂହ ସେନ୍‌ଗାର ଜନୈକା ଯୁବତୀଙ୍କୁ ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗରେ ବିଜେପିରୁ ବହିଷ୍କୃତ ହୋଇସାରିଛନ୍ତି। ତାଙ୍କୁ ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ ଘଟଣାରେ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ କରାଯିବା ସହ ତାଙ୍କୁ ଗତ ଡିସେମ୍ବରରେ ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡାଦେଶ ମଧ୍ୟ ଦିଆଯାଇଛି। ମଙ୍ଗଳବାର ତାଙ୍କୁ ବିଧାୟକ ପଦରୁ ମଧ୍ୟ ବହିଷ୍କାର କରାଯାଇଛି। ଉନ୍ନାଓ ଜିଲ୍ଲାର ବଙ୍ଗରମାଉ ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀରୁ ଗତ ୨୦୧୭ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ସେନ୍‌ଗାର ବିଜେପି ଟିକେଟ୍‌ରେ ବିଜୟୀ ହୋଇଥିଲେ। ଏଥିସହ ୪ ଥରର ବିଧାୟକ ସେନ୍‌ଗାର ତାଙ୍କର ବିଧାୟକ ପଦ ମଧ୍ୟ ହରାଇଛନ୍ତି। ୨୦୧୭ରେ ଉନ୍ନାଓରେ ଜନୈକା ଯୁବତୀ ସେନ୍‌ଗାର ଓ ତାଙ୍କର କେତେକ ସହଯୋଗୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଥିଲେ। ଏହି ମାମଲାରେ ଗତ ବର୍ଷ ଅଗଷ୍ଟରେ ବିଜେପି ସେନ୍‌ଗାରଙ୍କୁ ଦଳରୁ ବହିଷ୍କାର କରିଥିଲା।

ଦିଲ୍ଲୀରେ ସିଏଏ ନିଆଁ: ଜଣେ ପୋଲିସ ସହ ୭ ମୃତ

ନାଗରିକତା ସଂଶୋଧନ ଆଇନ (ସିଏଏ)କୁ ନେଇ ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ ଦିଲ୍ଲୀରେ ବ୍ୟାପକ ହିଂସାକାଣ୍ଡ ଘଟି ଜଣେ ପୋଲିସ କନଷ୍ଟେବଲଙ୍କ ସମେତ ୭ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ଜଣେ ପୋଲିସ ଡିସିପି ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ଆଇସିୟୁରେ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଛନ୍ତି। ହିଂସାକାଣ୍ଡ ଯୋଗୁଁ ୬୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ବ ପୋଲିସ ଓ ସାଧାରଣ ଲୋକ ଆହତ ହୋଇ ବିଭିନ୍ନ ହସ୍ପିଟାଲ୍‌ରେ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଛନ୍ତି। ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ ଦିଲ୍ଲୀର ଜାଫରାବାଦରୁ ଚାନ୍ଦ ବାଗ୍‌ ଓ କରୱଲ ନଗର ଅଞ୍ଚଳରେ ବ୍ୟାପକ ହିଂସା ସଂଘଟିତ ହୋଇଛି। ସିଏଏ ସପକ୍ଷବାଦୀ ଓ ବିପକ୍ଷବାଦୀ ମୁହାଁମୁହିଁ ପରସ୍ପର ଉପରକୁ ଢ଼େଲାମାଡ଼ କରିବା ଓ କେତେକ ବ୍ୟକ୍ତି ମଧ୍ୟ ଗୁଳି ଚଳାଇବା ଯୋଗୁଁ ଏପରି ସାଂଘାତିକ ସ୍ଥିତି ଉତ୍ପନ୍ନ ହୋଇଛି। ପ୍ରାୟ ୧୦ରୁ ଅଧିକ ସ୍ଥାନରେ ୧୪୪ ଧାରା ଜାରି ହୋଇଛି। ପରିସ୍ଥିତି ଏପରି ହୋଇଛି ଯେ ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ୍‌ ଭାରତ ଛାଡ଼ିବା ମାତ୍ରେ ଯେ କୌଣସି ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ କର୍ଫ୍ୟୁ ଜାରି କରି ସରକାର ସ୍ଥିତି ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବେ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି।

ବିଧାନସଭାରେ ଧାନ ତାତି: ଗୃହ ୧୬ ଥର ମୁଲତବୀ

ତିନି ଦିନ ଛୁଟି ପରେ ସୋମବାର ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ବିଧାନସଭା। ତେବେ ବିଧାନସଭା ଆରମ୍ଭରୁ ଦେଖାଦେଇଛି ଧାନ ତାତି। ମଣ୍ଡିରୁ ଧାନ ଉଠୁ ନ ଥିବାରୁ ଗୃହରେ ହଙ୍ଗାମା କରିଛନ୍ତି ବିରୋଧୀ କଂଗ୍ରେସ ଓ ବିଜେପି। ଟୋକନ୍‌ ଅବ୍ୟବସ୍ଥା ନେଇ ବି ସରକାରଙ୍କ ଉପରେ ବର୍ଷିଛନ୍ତି ବିରୋଧୀ। ଏତେ ଦିନ ହେଲାଣି ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ମଣ୍ଡିରେ ହଜାର ହଜାର ଚାଷୀଙ୍କ ଧାନ ପଡ଼ି ରହିଛି। ହଜାର ହଜାର ବସ୍ତା ଧାନ ଉଠିପାରୁନାହିଁ। କେଉଁଠି ଟୋକନ୍‌ ସମସ୍ୟା ତ କେଉଁଠି ପାସ୍ ସମସ୍ୟା। ପୁଣି ଉଁଠି ମିଲ୍ ମାଲିକ ଆସୁ ନ ଥିବାରୁ ଚାଷୀ ହନ୍ତସନ୍ତ ହେଉଛି ବୋଲି ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଛନ୍ତି ବିରୋଧୀ। ବିରୋଧୀଙ୍କ ହୋହଲ୍ଲା ଯୋଗୁ ଗୃହକୁ ୧୬ ଥର ମୁଲତବୀ କରିବାକୁ ପଡ଼ିଛି। ଶେଷରେ ଗୃହକୁ ମଙ୍ଗଳବାର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମୁଲତବୀ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ବାଚସ୍ପତି ସୂର୍ଯ୍ୟନାରାୟଣ ପାତ୍ର।

ଦେଶ ବିରୋଧୀଙ୍କୁ ଗୁଳି କରିବାକୁ ଆଇନ ପ୍ରଣୟନ ହେଉ
ଜାଫରାବାଦରେ ସିଏଏ ସପକ୍ଷବାଦୀ ଓ ବିପକ୍ଷବାଦୀ ମୁହାଁମୁହିଁ

ଦିଲ୍ଲୀର ଜାଫରାବାଦରେ ସିଏଏ ସପକ୍ଷବାଦୀ ଓ ବିପକ୍ଷବାଦୀ ମୁହାଁମୁହିଁ ହୋଇଛନ୍ତି। ଦୁଇ ପକ୍ଷଙ୍କୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାକୁ ଯାଇ ପୋଲିସକୁ ନାକେଦମ ହେବାକୁ ପଡ଼ିଛି। ଜାଫରାବାଦର ମୌଜିପୁର ଅଞ୍ଚଳର ଦୁଇ ପକ୍ଷ ପରସ୍ପରକୁ ପଥରମାଡ଼ କରିଛନ୍ତି। ପଥର ମାଡ଼ରେ କେଉଁ ପକ୍ଷରୁ କେତେ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି, ତାହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇ ନାହିଁ। ମାତ୍ର ପୋଲିସକୁ ସ୍ଥିତି ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ଲୁହବୁହା ବାଷ୍ପ ପ୍ରୟୋଗ କରିବାକୁ ପଡ଼ିଛି। ସୁରକ୍ଷା କରଣରୁ ମୌଜିପୁର-ବାବରପୁର ମେଟ୍ରୋ ଷ୍ଟେସନରେ ପ୍ରବେଶ ଓ ପ୍ରସ୍ଥାନ ପଥକୁ ବନ୍ଦ କରି ଦିଆଯାଇଛି। ସେହିପରି ଜାଫରାବାଦ ଷ୍ଟେସନ୍‌ର ଗେଟ୍‌ ମଧ୍ୟ ବନ୍ଦ ରହିଛି। ଜାଫରବାଦ ଷ୍ଟେସନରେ ରେଳ ଚଳାଚଳ କରୁଥିଲେ ବି ସେଠାରେ ମେଟ୍ରୋ ଟ୍ରେନ୍‌ଗୁଡ଼ିକ ଅବସ୍ଥାନ ନ କରି ଗନ୍ତବ୍ୟ ପଥରେ ଯାତ୍ରା କରୁଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି।



ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ