ବାଦ ବିବାଦ

ଏଥର ଗାଁରୁ ହେବ ଖେଳ: ବିଜେପି-ବିଜେଡି ଟଣାଓଟରା

ନିର୍ବାଚନ ୨୦୧୯ ପାଇଁ ଚାଲିଛି ସମରସଜ୍ଜା। ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ପ୍ରମୁଖ ରାଜନୈତିକ ଦଳଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରେ ଆକ୍ରମର ଓ ପ୍ରତ୍ୟାକ୍ରମଣ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି। ନିକଟରେ ରାଜଧାନୀ ଭୁବନେଶ୍ବର ଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ବିଜେପି ରାଜ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟକାରିଣୀ ବୈଠକରୁ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି। ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ପ୍ରତାରଣା ଓ ଦୁର୍ନୀତି ବିରୋଧରେ ରୋଡ୍‌ମ୍ୟାପ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି ବିଜେପି। ରାଜ୍ୟର ଗାଁ ଗହଳିରେ ଲୋକଙ୍କୁ କବ୍‌ଜାକୁ ନେବା ପାଇଁ ବିଜେଡି ଜନସମ୍ପର୍କ ଯାତ୍ରା ଚଳାଇଥିବା ବେଳେ ଡିସେମ୍ବରରୁ ବିଜେପି ଏଭଳି ଯାତ୍ରାରମ୍ଭ କରିବ। କଂଗ୍ରେସ ମଧ୍ୟ ଅନୁରୂପ ଭାବେ ଏଭଳି ଯାତ୍ରା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆପଣାଇଛି। ତେବେ ଏଭଳି ଯାତ୍ରାର ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରସଙ୍ଗ ‘ଦୁର୍ନୀତି’ ଥିବା ବେଳେ କାଦୁଅ ଫିଙ୍ଗାଫିଙ୍ଗି ପାଇଁ ଏହା ଏକ ବଢ଼ିଆ ଆଳ ହୋଇଛି।

ପୁରୀ ହିଂସାକାଣ୍ଡ ପଛରେ ଷଡ଼ଯନ୍ତ୍ର!

ଧାଡ଼ି ଦର୍ଶନକୁ ନେଇ ଗତ ୩ ତାରିଖରେ ପୁରୀରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା ଲଙ୍କାକାଣ୍ଡ। ପୋଲିସ-ଜନତାଙ୍କ ଖଣ୍ଡଯୁଦ୍ଧ କେବଳ ପୁରୀ ନୁହେଁ ସାରା ଓଡ଼ିଶାକୁ ସ୍ତବ୍ଧ କରାଇ ଦେଇଥିଲା। ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ ଓ ପୋଲିସ କେତେ ଢିଲା ହୋଇପାରେ ଏହାର ନମୁନା ମଧ୍ୟ ସେଦିନ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ଘଣ୍ଟେ କି ଦୁଇ ଘଣ୍ଟା ନୁହେଁ ଦୀର୍ଘ ୭ ଘଣ୍ଟା ଧରି ଆନ୍ଦୋଳନକାରୀଙ୍କ କବ୍‌ଜାରେ ରହିଲା ଶରଧାବାଲି, ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ସିଂହଦ୍ବାର। ପୋଲିସ ଓ ପ୍ରଶାସନ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି - ଏ କଥା ଉପଲବ୍ଧି କରି ହେଉ ନ ଥିଲା। ପୋଲିସର ରବର ଗୁଳି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର କାନ୍ଥରେ ବାଜିଥିବା ବେଳେ ଫୋର୍ସ ମଧ୍ୟ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ମଧ୍ୟରେ ଜୋତା ପିନ୍ଧି ପଶିଗଲେ। ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ପ୍ରତି ପୋଲିସର ଏପରି ଆଚରଣ ଆନ୍ଦୋଳନକାରୀଙ୍କୁ ତତାଇ ଦେଇଥିବା ନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଲା।

ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଧାଡ଼ି ଦର୍ଶନକୁ ନେଇ ଅସନ୍ତୋଷ
ମୌସୁମୀ ଅଧିବେଶନରେ ଦାମଙ୍କ ବଜ୍ର
ବିବାଦରେ ଗୁଗଲ: ଟ୍ରମ୍ପ ‘ଇଡିଅଟ’, ରାହୁଲ ‘ପପ୍ପୁ’

ଇଂରାଜୀରେ ପପୁ ଲେଖି ସର୍ଚ କରିବା ବେଳେ କଂଗ୍ରେସର ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧିଙ୍କ ଫଟୋ ଗୁଗଲ ଇମେଜ ପୃଷ୍ଠାରେ ଭରି ହୋଇଯାଉଛି। କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ ଗୁଗଲ ସର୍ଚରେ ହମ୍‌ ଗଧେ ହେଁ ଟାଇପ୍‌ କରି ସର୍ଚ କଲେ ଆମ୍‌ ଆଦ୍‌ମୀ ପାର୍ଟିର ମୁଖ୍ୟ ଅରବିନ୍ଦ କେଜରିୱାଲଙ୍କ ଫଟୋ ଚାଲିଆସୁଛି। ସେହିପରି ଫକୀର ଆଦ୍‌ମୀ ସର୍ଚ କରିବା ମାତ୍ରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ଫଟୋ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି। ଭାରତର ଏହି ନେତାମାନଙ୍କୁ ନେଇ ଫେସ୍‌ବୁକ ଓ ଟ୍ବିଟର ଆଦି ସୋସାଲ ମିଡିଆରେ ଭୁଲ ତଥ୍ୟ ଦିଆଯାଉଥିବା ଓ ସମ୍ପୃକ୍ତ ସଂସ୍ଥା ଏହାକୁ ନିରବ ରହି ସମର୍ଥନ ଦେଉଥିବା ବେଳେ ଏଭଳି ସମାନ ଘଟଣା ଆମେରିକାରେ କିନ୍ତୁ ବିବାଦୀୟ ମୋଡ଼ ନେଇଛି। ଗୁଗଲ ସର୍ଚରେ ଇଡିଅଟ୍‌ ଅର୍ଥ ସହ ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍‌ଡ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ନାମ ଯୋଡ଼ାଯିବାକୁ ନେଇ ହ୍ବାଇଟ ହାଉସ ଗୁଗଲ ଉପରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷିଛି।

କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଯୋଜନା ଓଡ଼ିଶାରେ ଉପେକ୍ଷିତ


ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ


କରେନ୍ସି କନଭର୍ଟର

ସୂର୍ଯ୍ୟ ବିନା ଜୀବନ ସମ୍ଭବ
ଆମେ ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜାଣିଥିଲେ - ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କର ଆଲୋକ ଓ ଉତ୍ତାପର ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସମନ୍ବୟରେ ଜୀବନୀ ଶକ୍ତି ସଞ୍ଚରିତ ହୁଏ। ପ୍ରକାରାନ୍ତରେ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ଅନୁପସ୍ଥିତିରେ ଜୀବନଧାରଣ ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ। କିନ୍ତୁ ୨୦୧୩ ମସିହାରେ ବୈଞାନିକମାନେ ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗରର ଅତଳ ଗର୍ଭରେ ଆଲୋକ-ଉତ୍ତାପର ଅନୁପସ୍ଥିତିରେ ଜୀବନୀ-ଶକ୍ତିର ସନ୍ଧାନ ପାଇବା ପରେ ଉତ୍‌ଫୁଲ୍ଲିତ ହୋଇଉଠିଛନ୍ତି। ନର୍ଥ କାରୋଲିନା ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ଗବେଷକ ମାର୍କ ଲିଭର ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି - ସାଧାରଣତଃ ଆଲୋକ ସଂଶ୍ଳେଷଣ ସାହାଯ୍ୟରେ ପୃଥିବୀ ପୃଷ୍ଠରେ ଖାଦ୍ୟ ସଂଗ୍ରହ ସମ୍ଭବ ହୋଇଥାଏ। ସେଥି ନିମନ୍ତେ ସୂର୍ଯ୍ୟର ଆଲୋକ ଅପରିହାର୍ଯ୍ୟ। କିନ୍ତୁ ଗଭୀର ମହାସାଗରରରେ କେମୋସିନ୍ଥେସିସ୍‌ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ଜୀବନ ସମ୍ଭବ ହୋଇଛି। ତାଙ୍କର ଏହି ଗବେଷଣା ମହାକାଶରେ ଜୀବନ ସନ୍ଧାନରେ ବହୁ ଭାବରେ ସହାୟକ ହେବ।

ଜନମତ

ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଭକ୍ତଙ୍କ ଦର୍ଶନକୁ ଶୃଙ୍ଖଳିତ ଓ ବ୍ୟବସ୍ଥିତ କରିବା ନିମନ୍ତେ ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦେଶ କ୍ରମେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଧାଡ଼ି ଦର୍ଶନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ସହ ଆପଣ ଏକମତ ତ ?