ବାଦ ବିବାଦ

ଜୁରିକ୍‌ରେ ୩ ଘଣ୍ଟା ଅଟକିଲା ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ବିମାନ, ଏୟାର୍‌ ଇଣ୍ଡିଆର ତଦନ୍ତ ନିର୍ଦେଶ
ପାକିସ୍ତାନକୁ ପ୍ରଶଂସାରେ ପୋତିଲେ ପାୱାର୍‌, ମୋଦି ସରକାରକୁ ସମାଲୋଚନା

ଗତ ଅଗଷ୍ଟ ୫ ତାରିଖରେ କେନ୍ଦ୍ରରେ କ୍ଷମତାସୀନ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ସରକାର ସମ୍ବିଧାନରୁ ଧାରା ୩୭୦କୁ ଉଚ୍ଛେଦ କରିବା ସହ ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରକୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ରାଜ୍ୟ ମାନ୍ୟତା ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିନେଇଛନ୍ତି। ଏଥିସହ ଏହି ରାଜ୍ୟକୁ ଦୁଇଟି କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳରେ ମଧ୍ୟ ବିଭକ୍ତ କରାଯାଇଛି। ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ସରକାରଙ୍କ ଏପରି ଠୋସ୍‌ ପଦକ୍ଷେପକୁ ପାକିସ୍ତାନ ସହ୍ୟ କରି ନ ପାରି କଶ୍ମୀର ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ଉପସ୍ଥାପନ କରିଥିଲା। କିନ୍ତୁ ପାକିସ୍ତାନକୁ କୌଣସି ଦେଶ ସମର୍ଥନ ନ କରିବା ଫଳରେ ଏହା ବେଶ୍‌ ଭାଣ୍ଡିଆ ହୋଇଛି। କିନ୍ତୁ ପାକିସ୍ତାନକୁ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ପ୍ରଶଂସାରେ ପୋତିଛନ୍ତି ଜଣେ ଭାରତୀୟ ରାଜନେତା। ସେ ହେଉଛନ୍ତି ନ୍ୟାସନାଲିଷ୍ଟ୍‌ କଂଗ୍ରେସ ପାର୍ଟି (ଏନ୍‌ସିପି) ମୁଖ୍ୟ ଶରଦ ପାୱାର୍‌। ସେ ପାକିସ୍ତାନୀ ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ଉତ୍ତମ ଆଚରଣକୁ ପ୍ରଶଂସା କରିବା ସହ ମୋଦି ସରକାର ରାଜନୈତିକ ଫାଇଦା ହାସଲ ପାଇଁ ପାକିସ୍ତାନକୁ ବଦନାମ କରିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କରୁଛନ୍ତି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି।

ହିନ୍ଦୀ ଦିବସରେ ଶାହଙ୍କ ମନ୍ତବ୍ୟକୁ ଷ୍ଟାଲିନ୍‌ ଓ ଓୱେସୀଙ୍କ ସମାଲୋଚନା

ଶନିବାର ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ହିନ୍ଦୀ ଦିବସ ପାଳନ କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ସ୍ବରାଷ୍ଟ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ୍‌ ଶାହ ହିନ୍ଦୀ ସମଗ୍ର ରାଷ୍ଟ୍ରକୁ ଏକତା ସୂତ୍ରରେ ବାନ୍ଧିପାରିବ ବୋଲି ମତ ଦେଇଛନ୍ତି। ତେବେ ସ୍ବରାଷ୍ଟ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଏପରି ମତାମତକୁ କଡ଼ା ଭାଷାରେ ସମାଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି ଡିଏମ୍‌କେ ମୁଖ୍ୟ ଏମ୍‌କେ ଷ୍ଟାଲିନ୍‌। ଏପରି ମତାମତ ଦେଶର ଏକତାକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିବ ବୋଲି ଷ୍ଟାଲିନ୍‌ କହିବା ସହ ସମସ୍ତଙ୍କ ଉପରେ ହିନ୍ଦୀ ଭାଷାକୁ ଥୋପିବା ଆଦୌ ଯୁକ୍ତିଯୁକ୍ତ ନୁହେଁ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ସେହିପରି ଅଲ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ ମଜଲିସ୍‌-ଏ-ଇତ୍ତେହାଦ୍‌-ଉଲ୍‌-ମୁସଲିମିନ୍‌ (ଏଆଇଏମ୍‌ଆଇଏମ୍‌)ର ମୁଖ୍ୟ ଅସଦୁଦ୍ଦିନ୍‌ ଓୱେସୀ ହିନ୍ଦୀ ଦିବସ ପାଳନ ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇବା ସହ ହିନ୍ଦୀ ଦେଶର ସମସ୍ତ ନାଗରିକଙ୍କ ମାତୃଭାଷା ନୁହେଁ ଏବଂ ଭାରତ ହିନ୍ଦୀ, ହିନ୍ଦୁ ଓ ହିନ୍ଦୁତ୍ବଠାରୁ ଢେର୍‌ ଉପରେ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ତେବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ କଠୋର ବିରୋଧୀ ଭାବେ ଜଣାଶୁଣା ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମମତା ବାନାର୍ଜୀ ହିନ୍ଦୀ ଦିବସ ପାଳନର ଯଥାର୍ଥତା ରହିଛି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି।

ସିବିଆଇ ସମନ୍‌କୁ ରାଜୀବଙ୍କ ବେଖାତିର୍‌, ଫୋନ୍‌ ସ୍ବିଚ୍‌ଅଫ୍ କରି

କୋଲକାତାର ପୂର୍ବତନ ପୋଲିସ କମିଶନର୍‌ ତଥା ବହୁଚର୍ଚ୍ଚିତ ସାରଦା ଚିଟ୍‌ଫଣ୍ଡ୍‌ ସ୍କାମ୍‌ର ତଦନ୍ତ କରୁଥିବା ରାଜୀବ କୁମାରଙ୍କ ଗିରଫଦାରୀ ଉପରୁ ଶୁକ୍ରବାର ସ୍ଥାନୀୟ ହାଇକୋର୍ଟ କଟକଣା ହଟାଇ ଦେଇଛନ୍ତି। ତେଣୁ ଖୁବ୍‌ଶୀଘ୍ର ରାଜୀବ କୁମାରଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯିବ ବୋଲି ଆକଳନ ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ରାଜୀବ କୁମାର ସିବିଆଇ ସମନ୍‌କୁ ବେଖାତିର୍‌ କରିବା ସହ ନିଜ ମୋବାଇଲ୍‌ ଫୋନ୍‌ ସ୍ବିଚ୍‌ ଅଫ୍ କରି ଗାଏବ୍‌ ହୋଇଯାଇଥିବା ଜଣେ ସିବିଆଇ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି। ରାଜୀବ କୁମାର କୌଣସି ବିମାନରେ ଅନ୍ୟତ୍ର ପଳାୟନ କରିଥିବା ସନ୍ଦେହ କରି ଅଧିକାରୀ ଜଣକ କୋଲ୍‌କାତା ବିମାନବନ୍ଦରର ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସହ ମଧ୍ୟ ଆଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି। ବିମାନବନ୍ଦରକୁ ଆସୁଥିବା କିମ୍ବା ଏଠାରୁ ଅନ୍ୟତ୍ର ଯାଉଥିବା ବିମାନରେ ଯାତାୟାତ କରୁଥିବା ଯାତ୍ରୀ ତାଲିକାର ମଧ୍ୟ ତଦାରଖ କରାଯାଇଛି।

୩୯ ଦିନ ପରେ ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀର କଟକଣାମୁକ୍ତ

ଗତ ଅଗଷ୍ଟ ୫ ତାରିଖରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଭାରତୀୟ ସମ୍ବିଧାନରୁ ୩୭୦ ଧାରା ଉଚ୍ଛେଦ କରି ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରଠାରୁ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ରାଜ୍ୟ ମାନ୍ୟତା ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିନେଇଥିଲେ। ଏପରି ଏକ ଐତିହାସିକ ପଦକ୍ଷେପ ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରରେ ବ୍ୟାପକ ମାତ୍ରାରେ ସେନା ମୁତୟନ କରାଯିବା ସହ ବିଭିନ୍ନ କଟକଣା ଲାଗୁ କରାଯାଇଥିଲା। ତେବେ ପର୍ଯ୍ୟାୟ କ୍ରମେ ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳରୁ କଟକଣା ହଟିଚାଲିଥିବା ବେଳେ ଶୁକ୍ରବାର ଏହି କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ କଟକଣାମୁକ୍ତ ହୋଇଛି। ୩୭୦ ଧାରା ଉଚ୍ଛେଦ ବେଳେ ଏଠାରେ ବ୍ୟାପକ ମାତ୍ରାରେ ସେନାର ଯବାନ ମୁତୟନ ରହିବା ସହ ଯୋଗାଯୋଗ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଉପରେ କଟକଣା ଲାଗିଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଶୁକ୍ରବାର ପାଖାପାଖି ୩୯ ଦିନ ପରେ ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀର ସ୍ଥିତି ସ୍ବାଭାବିକ ଥିବା ଅନୁଭବ କରି ଏଠାକାର ସରକାର କଟକଣା ହଟାଇଦିଆଯାଇଥିବା ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି।

ମହଲତ ସତ୍ତ୍ବେ ଟ୍ରକ୍‌କୁ ସାଢେ ୬ ଲକ୍ଷ ଜରିମାନା

ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧ ତାରିଖରୁ ସାରା ଦେଶରେ ଲାଗୁ ହୋଇଛି ନୂଆ ମୋଟର ଯାନ ଆଇନ। ଏହି ଆଇନ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବା ପରେ ଭୁବନେଶ୍ୱର ସମେତ ସମଗ୍ର ରାଜ୍ୟର ଧରପଗଡ଼ ଜୋର୍‌ଦାର୍‌ ହୋଇଛି। ଟ୍ରାଫିକ୍‌ ନିୟମ ଉଲଙ୍ଘନକାରୀଙ୍କୁ ୧୦ ଗୁଣା ଅଧିକ ଜରିମାନା ଦେବାକୁ ପଡୁଛି। ସ୍କୁଟି ଠାରୁ ନେଇ ଅଟୋ ଓ ଟ୍ରକ୍‌ ଚାଳକ ସମସ୍ତେ ଜରିମାନା ଜାଲରେ ପଡ଼ିଛନ୍ତି। ଖାଲି ସେତିକି ନୁହେଁ, ଏହି ନୂଆ ନିୟମକୁ ନେଇ ହିଂସା ମଧ୍ୟ ଘଟିଛି। ପୋଲିସ୍‌-ଜନତା ମୁହାଁମୁହିଁ ହେବା ସହ ବିଭିନ୍ନ ମହଲରୁ ସମାଲୋଚନାରେ ଶିକାର ହୋଇଛନ୍ତି ସରକାର। ତେବେ ଏହି ସବୁ ଘଟଣା ପରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ନିୟମରେ ୩ ମାସ କୋହଳ କରିଛନ୍ତି। ୩ ମାସ ଭିତରେ ଗାଡ଼ିର ସମସ୍ତ କାଗଜପତ୍ର କରି ନେବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି। ଏହାସତ୍ତ୍ବେ ବି ଆଜି ଟ୍ରାଫିକ୍‌ ନିୟମ ଉଲ୍ଲଂଘନରେ ସମ୍ବଲପୁରରେ କଟିଛି ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ଚାଲାଣ। ଏକ ଟ୍ରକ୍‌କୁ ୬ ଲକ୍ଷ ୫୩ ହଜାର ୧୦୦ ଟଙ୍କା ଜରିମାନା କରିଛି ପରିବହନ ବିଭାଗ। ସମ୍ବଲପୁରରେ ନାଗାଲାଣ୍ଡର ଏକ ଟ୍ରକକୁ ଏହି ବଡ଼ଧରଣର ଜରିମାନା ହୋଇଛି। ପରିବହନ ନିୟମର ଉଲ୍ଲଂଘନରେ ଏହି ଜରିମାନା ହୋଇଛି। ଏତେ ପରିମାଣର ଚାଲାଣ ଦେଶରେ ସର୍ବାଧିକ ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିଛି।



ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ