ବାଦ ବିବାଦ

ବଢ଼ୁଛି ବିଦ୍ରୋହୀ ଅଡ଼ୁଆ, ବିଜେଡିରେ ବେଶୀ

ଟିକେଟ୍‌ ପାଇଁ ଏବେ ବି ଚାଲିଛି କସରତ। ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଚୟନ ପରେ ଯେଉଁମାନେ ଟିକେଟ୍‌ ପାଇ ନ ଥିବା ଗନ୍ଧ ବାରିଛନ୍ତି, ସେମାନେ କରୁଛନ୍ତି ବିଦ୍ରୋହ। ଏ ବିଦ୍ରୋହ ବିଜେପି ଓ କଂଗ୍ରେସ ଅପେକ୍ଷା ଶାସକ ଦଳରେ ଅଧିକ ମାତ୍ରାରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। କ୍ଷମତା ପାଇଁ ବିଦ୍ରୋହ ନୂଆ କଥା ନୁହେଁ। ଇତିହାସ ତା’ର ମୂକସାକ୍ଷୀ। କିନ୍ତୁ ପରିବର୍ତ୍ତିତ ସମୟରେ ବଦଳିଯାଇଛି ବିଦ୍ରୋହର ପରିଭାଷା। ଶାସକ ବିଜେଡି ଦଳରୁ ଡଜନେ ନେତା ଛାଡ଼ିଲେଣି ଦଳ। ଟିକେଟ୍‌ରୁ ବଳି ପଡ଼ୁଥିବା ଆଶଙ୍କାରେ କେତେକ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଦଳ ବଦଳାଇ ଦେଇଥିବାବେଳେ ଆଉ କେତେକ ବିଜେଡିର ପ୍ରତିବଦ୍ଧତା ଓ ବିକାଶ ଦିଗରେ ସଂକଳ୍ପବଦ୍ଧତାକୁ ନେଇ ଉଠାଇଛନ୍ତି ପ୍ରଶ୍ନ। ନବରଙ୍ଗପୁର ସାଂସଦ ବଳଭଦ୍ର ମାଝୀ ବିଜେଡି ଛାଡ଼ିବାର ୪୮ ଘଣ୍ଟା ପରେ ଦଳକୁ ବାଏ ବାଏ କହିଛନ୍ତି ଗୁଣପୁର ବିଧାୟକ ତ୍ରିନାଥ ଗମାଙ୍ଗ। କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ାର ପୂର୍ବତନ ସାଂସଦ ବୈଜୟନ୍ତ ପଣ୍ଡା ବିଜେପିରେ ଯୋଗଦାନ କରିବା ପରେ ବିଜେଡିର ଅନ୍ୟତମ ବରିଷ୍ଠ ନେତା ତଥା ୬ ଥର ମନ୍ତ୍ରୀ ଥିବା ଡା.ଦାମୋଦର ରାଉତ ମଧ୍ୟ ବିଜେପିରେ ଯୋଗଦେଇ ବିଜେଡି ଶିବିରରେ କମ୍ପନ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି।

ବିଜେଡି-ବିଜେପି କାଦୁଅ ଫୋପଡ଼ାଫୋପଡ଼ି

ରାଜନୈତିକ ପାଣିପାଗ ଉଷ୍ମ ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ନିର୍ବାଚନ ତାରିଖ ଘୋଷଣା ପରଠାରୁ କଂଗ୍ରେସ, ବିଜେଡି ଓ ବିଜେପି ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି ତତ୍ପରତା। ଟିକେଟ୍‌ କସରତ ପାଇଁ ଦଳଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରେ ଥରକୁ ଥର ସର୍ଭେ, ସମୀକ୍ଷା, ଜନମତ ସଂଗ୍ରହ, ଫୋନ ଜରିଆରେ କର୍ମୀଙ୍କ ଠାରୁ ଫିଡ୍‌ବ୍ୟାକ ସଂଗ୍ରହ ଚାଲିଥିବା ବେଳେ ତେଣେ ପରସ୍ପର ମଧ୍ୟରେ ଆରୋପ ପ୍ରତ୍ୟାରୋପର କାଦୁଅ ଫୋପଡ଼ା ଫୋପଡ଼ି ଚାଲିଛି। ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରତାପ ଜେନା ଏକ କର୍ମୀ ସମାବେଶରେ ବିଜେଡିକୁ ଭୋଟ୍‌ ଦେଲେ ଟଙ୍କା ଉପହାର ଦିଆଯିବା ନେଇ ଖୋଲାଖୋଲି ଘୋଷଣାର ଏକ ଭିଡିଓ ଭାଇରାଲ ହୋଇଛି। ମୁଦ୍ରିତ ଓ ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ମନ୍ତ୍ରୀ ଜେନାଙ୍କ ଏଭଳି ଆଚରଣକୁ ନେଇ ବିଜେପି ନିର୍ବାଚନ କମିଶନଙ୍କ ଦ୍ବାରସ୍ଥ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ବିଜେଡି କାଳେ ନିର୍ବାଚନ ବେଳେ ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପ ଓ ଗ୍ୟାସ ଏଜେନ୍ସି ଜରିଆରେ ବିଜେପି ଟଙ୍କା ବାଣ୍ଟିବ ଆଗୁଆ ଆଶଙ୍କା କରି ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପ ଗୁଡ଼ିକରେ ସିସିଟିଭି ମନିଟରିଂ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବାକୁ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗଙ୍କ ନିକଟରେ ନିବେଦନ କରିଛି। ନିର୍ବାଚନ ତାରିଖ ଘୋଷଣା ପରଠାରୁ ଉଭୟ ଦଳ ପରସ୍ପର ବିରୋଧରେ ବିଷୋଦ୍‌ଗାର କରିବାରେ ଲାଗିଛନ୍ତି।

ନଳିନୀଙ୍କ ପାଇଁ ବିଜେଡିରେ ଘନଉଛି ବିବାଦ

ଅବସର ନେବା ପରେ ତାଙ୍କୁ ପୁଣି ମିଳିଥିଲା ଚାକିରି। ବିଜେଡି ସୁପ୍ରିମୋଙ୍କ ସୁନଜରରେ ଥିଲେ ପୂର୍ତ୍ତ ସଚିବ ନଳିନୀ କାନ୍ତ ପ୍ରଧାନ। ତାଙ୍କୁ ନେଇ ଉଠିଥିବା ଅନେକ ଅଭିଯୋଗ ଉପରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ହେଉ ନ ଥିଲା। ସବୁ ଅଭିଯୋଗ ଶୀତଳଭଣ୍ଡାରକୁ ଚାଲି ଯାଉଥିଲା। ଏବେ ଜଣାପଡିଛି ବିଜେଡି ସୁପ୍ରିମୋ ତଥା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ତାଙ୍କୁ କାହିଁକି ଘଣ୍ଟ ଘୋଡାଇ ରଖିଥିଲେ। ଅବଶ୍ୟ କିଛିଦିନ ତଳେ ତାଙ୍କ ଫୋଟୋ ସହ ବିଜେଡି ଦଳର ବ୍ୟାନର ଲାଗିବାକୁ ନେଇ ରାଜନୈତିକ ହଟଚମଟ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା। ଓଡ଼ିଶା ସରକାରଙ୍କ ତହବିଲରୁ ମୋଟା ଦରମା ଏବଂ ଭତ୍ତା ନେଉଥିବା ପ୍ରଧାନଙ୍କୁ ଘେରିଥିଲେ ବିରୋଧୀ। ସେ ସମୟରେ ନୀରବତା ଅବଲମ୍ବନ କରି ଏବେ ମଇଦାନକୁ ଓହ୍ଲାଇ ଆସିଛନ୍ତି ନଳିନୀ। ରାଜନୀତି କରିବା ପାଇଁ ପୂର୍ତ୍ତ ସଚିବ ପ୍ରଧାନ ମାସକ ଆଗରୁ ଚାକିରି ଛାଡ଼ିଛନ୍ତି। ବିଜେଡିରେ ଯୋଗଦେଇ ଆସନ୍ତା ନିର୍ବାଚନରେ ପ୍ରାର୍ଥୀ ହେବେ ବୋଲି ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଛି। ଗଣମାଧ୍ୟମର ଆଗୁଆ ଖବର ସତ ହୋଇଛି। ଚାକିରି କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ସରିବା ପରେ ତାଙ୍କୁ ସରକାର ପୁଣି ନିଯୁକ୍ତି ଦେଇଥିଲେ। ତାଙ୍କର ପରିବର୍ଦ୍ଧିତ ଚାକିରି କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ମାର୍ଚ୍ଚ ୩୧ରେ ସରିଥାନ୍ତା। ମାସକ ପୂର୍ବରୁ ସେ ସରକାରୀ ଚାକିରିରୁ ଅବ୍ୟାହତି ନେଇଛନ୍ତି।

ଉଠିଲା ଝଡ଼: ଭୋଟର ତାଲିକାରୁ ୧୨ ଲକ୍ଷ ପରିବାର ଗାଏବ!

ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ଜାନୁଆରୀ ମାସରେ ଯେଉଁ ଭୋଟର ତାଲିକା ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ ସେଥିରେ ହଜାର ହଜାର ଭୋଟରଙ୍କ ନାଁ ନାହିଁ। ନାମାଙ୍କନ ପତ୍ର ଦାଖଲର ୧୦ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ନାଁ ଯୋଡ଼ିହେବ ବୋଲି ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ କହୁଥିବା ବେଳେ ପ୍ରକୃତରେ ଏଥିରେ ଏକ ନ୍ୟସ୍ତସ୍ୱାର୍ଥର ଗନ୍ଧ ବାରିଛନ୍ତି ବିରୋଧୀ। ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନର ଅବ୍ୟବହିତ ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରଦେଶ କଂଗ୍ରେସ ରାଜ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗଙ୍କ ବିରୋଧରେ ସଙ୍ଗିନ ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଛି। ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟମୂଳକ ଭାବେ ରାଜ୍ୟର ୧୨ ଲକ୍ଷ ପରିବାରକୁ ଭୋଟର ତାଲିକାରୁ ବାଦ୍ ଦିଆଯାଇଛି ବୋଲି କଂଗ୍ରେସ ଅଭିଯୋଗ କରିବା ସହ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ରାଜନୀତିକ ଦଳର ହାତବାରିସୀ ହୋଇ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି ବୋଲି ଦଳ କହିଛି। କଂଗ୍ରେସର ଏହି ଅଭିଯୋଗ ପଛରେ ସତ୍ୟତା ଥିବା କୁହାଯାଉଛି ।

କରଦାତାଙ୍କ ଅର୍ଥରେ ବିଜେଡି ନେତାଙ୍କ ବିଦେଶ ଭ୍ରମଣ

ବିଜୁ ଯୁବ ବାହିନୀର ୮୮ ଜଣ ସଦସ୍ୟ ମଙ୍ଗଳବାର ବିଦେଶ ଗସ୍ତରେ ଯାଇଛନ୍ତି। ସେମାନେ ମାର୍ଚ୍ଚ ୩ ତାରିଖ ଯାଏ ସିଙ୍ଗାପୁରରେ ରହିବେ ବୋଲି ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଏକ ପ୍ରେସ ବିଞପ୍ତିରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି। ବିଜୁ ଯୁବ ବାହିନୀର ଏହି ସଦସ୍ୟମାନେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ସାକ୍ଷାତ କରିଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କ ଗସ୍ତର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ସଫଳ ହେବ ବୋଲି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଆଶା ପ୍ରକଟ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ସଦସ୍ୟମାନେ ସିଙ୍ଗାପୁରରେ ସେଠାକାର କଳା, ସଂସ୍କୃତି, କ୍ରୀଡ଼ା ଓ ମନୋରଞ୍ଜନ ସ୍ଥଳୀ, ଶିଳ୍ପ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ଓ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ ପରିଦର୍ଶନ କରିବା ସହିତ ଭାବ ବିନିମୟ କରିବେ। ଭବିଷ୍ୟତରେ ସମୃଦ୍ଧି, ନେତୃତ୍ବ ଓ ସ୍ବେଚ୍ଛାସେବା ନିମନ୍ତେ ନିଜକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତି କରିବା ଏହି ଗସ୍ତର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି। ବିଭିନ୍ନ ଜିଲାର ଅନୁସୂଚିତ ଜନଜାତି ଅନଗ୍ରସର ସମ୍ପ୍ରଦାୟ, ଦୁର୍ଗମ ଅଞ୍ଚଳର ବାସିନ୍ଦା ତଥା ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ଯେଉଁମାନେ ନିଜର ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ବ, ପ୍ରତିଭା ଓ ଅନନ୍ୟତା ହାସଲ କରିଛନ୍ତି, ସେଭଳି ୮୮ ଜଣଙ୍କୁ ମନୋନୟନ କରାଯାଇ ସିଙ୍ଗାପୁର ପଠାଯାଇଛି ବୋଲି ବିଜେଡି ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି। ଗସ୍ତର ଗୋଟିଏ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ କଳିଙ୍ଗ ଷ୍ଟାଡିଅମରେ ଆୟୋଜିତ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ସିଙ୍ଗାପୁର ଯାତ୍ରୀମାନେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସହ ଏକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। କ୍ରୀଡ଼ା ଓ ଯୁବସେବା ମନ୍ତ୍ରୀ ଚନ୍ଦ୍ର ସାରଥୀ ବେହେରାଙ୍କ ସମେତ ବହୁ ବିଭାଗୀୟ ଅଧିକାରୀ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ।

ଆଦିବାସୀଙ୍କ ପ୍ରତି କେତେ ଦରଦ!

ଫେବ୍ରୁଆରୀ ୨୬ରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ୯ଟି ଜିଲାର ଆଦିବାସୀ ଜନଗଣଙ୍କୁ ନେଇ ଡିଷ୍ଟ୍ରିକ୍ଟ ଟ୍ରାଇବାଲ କନ୍‌କ୍ଲେଭର ଆୟୋଜନ କରିବେ। ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଭିଡିଓ କନ୍‌ଫରେନ୍‌ସିଂ ଜରିଆରେ ଜନଜାତିଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରିବେ। ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଉନ୍ନୟନ ପରିଷଦ ପରିଚାଳନା କରୁଥିବା ବେଳେ ଏହା ନବୀନ ସରକାରଙ୍କ ତୁଚ୍ଛା ରାଜନୀତି ବୋଲି ବିରୋଧୀ କହିଛନ୍ତି। ବିଜେପି ଏହା ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କ କ୍ଷମତାର ସଙ୍କୋଚନ ବୋଲି ଅଭିଯୋଗ କରିଛି। ଆଦିବାସୀଙ୍କ ବିକାଶ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କ ନିକଟରେ ଅସଲ ସାମ୍ବିଧାନିକ କ୍ଷମତା ଥିବାବେଳେ ବିଜେଡି ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ବିକାଶ ପରିଷଦ ନାମରେ ଏକ ଅସାମ୍ବିଧାନିକ ସଂସ୍ଥା ଗଢ଼ି ଆଦିବାସୀମାନଙ୍କୁ ବୋକା ବନାଇବାକୁ ପ୍ରୟାସ କରୁଛି। ନିଜର ରାଜନୈତିକ ସ୍ବାର୍ଥ ହାସଲ ଲାଗି ବିଜେଡି ଆଇନର ଉଲ୍ଲଂଘନ କରିଚାଲିଥିବାରୁ ବିଜେପି ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କୁ ଭେଟିବ ବୋଲି ବିଜେପି ମୁଖପାତ୍ର ପୀତାମ୍ବର ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ସୋମବାର ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

ଚାଷୀଙ୍କ ପାଇଁ ବିଜେପି-ବିଜେଡି ଭିଡ଼ାଭିଡ଼ି

କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଓଡ଼ିଶା ବିକାଶକୁ ଶାସକ ବିଜେଡି ଭିନ୍ନ ଭାବେ ଦେଖୁଛି। କାଳେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦିଙ୍କ ନାଁ ହୋଇଯିବ, ସେଥିପାଇଁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଯୋଜନାର ବେକ ମୋଡ଼ିଦେଉଛନ୍ତି। ଶନିବାର ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଏ ସମ୍ପର୍କିତ ଅଭିଯୋଗ କରିବା ପରେ ବିଜେଡି କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଦେବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ଓଲଟି ୨୦ଟି ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଥିଲା। ରବିବାର କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ବୌଦ୍ଧ ଜିଲା ପଲସାଗୁଡ଼ା କଣ୍ଟାମାଳ ଠାରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କିଷାନ ନିଧି ଯୋଜନାର ଶୁଭାରମ୍ଭ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅବସରରେ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ କୃଷକ ସଶକ୍ତିକରଣ ପାଇଁ ପ୍ରକୃତ ଆନ୍ତରିକତା ନ ଥିବା ନେଇ ବର୍ଷିଛନ୍ତି। ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରଧାନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଓଡ଼ିଶାର ସମସ୍ତ କ୍ଷୁଦ୍ର ଓ ନାମମାତ୍ର ଚାଷୀ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କିଷାନ ନିଧି ଯୋଜନାରେ ଲମ୍ବା ସମୟ ଅର୍ଥାତ୍‌ ୧୦ ବର୍ଷ ଧରି ମାସିକ ୫୦୦ ଟଙ୍କା (ବାର୍ଷିକ ୬ ହଜାର) ପାଆନ୍ତୁ, ଏକଥା ନବୀନ ବାବୁ ଚାହୁଁନାହାନ୍ତି।

ପାକିସ୍ତାନୀ ମିଡିଆରେ ବିଜେଡି ବିଧାୟକ ଦେବାଶିଷ

ପୁଲୱାମା ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣରେ ଶହୀଦ ହୋଇଥିବା ଓଡ଼ିଆ ଯବାନ ମନୋଜ ବେହେରାଙ୍କ ଶେଷକୃତ୍ୟ ବେଳେ ଶହୀଦଙ୍କ ଦାଦାଙ୍କୁ ତଣ୍ଟିଆ ମାରି ପଛରେ କ୍ଷମା ମାଗିଥିବା ବିଜେଡି ବିଧାୟକ ଦେବାଶିଷ ସାମନ୍ତରାୟଙ୍କୁ ନେଇ ଏବେ ବିବାଦ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି। ଇଣ୍ଡିଆନ ଏକ୍ସପ୍ରେସ, ଟାଇମ୍ସ ନାଓ ନ୍ୟୁଜ ଡଟ୍‌କମ୍‌ରେ ଏ ସମ୍ପର୍କିତ ଫଟୋ ସହ ଖବର ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିବା ବେଳେ ହିନ୍ଦୁସ୍ତାନ ଟାଇମ୍‌ସ ଓ ନ୍ୟାସନାଲ ହେରାଲ୍‌ଡରେ ମଧ୍ୟ ଖବର ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ, ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ମଧ୍ୟ ଏହି ଖବରକୁ ବେଶ୍‌ ଗୁରୁତ୍ବ ଦେଇ ପ୍ରସାରଣ କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ବିଜେଡି ସୁପ୍ରିମୋ ଏହାକୁ ନେଇ ନୀରବ ଅଛନ୍ତି। ଶାସକ ଦଳର ବିଧାୟକ ଜଣେ ଶହୀଦଙ୍କ ସମ୍ପର୍କୀୟଙ୍କୁ ଶେଷକୃତ୍ୟ ବେଳେ ତଣ୍ଟିଆ ମାରି ତଳେ ବସାଇ ଦେଇଥିବାର ଦୃଶ୍ୟକୁ ପ୍ରସାରଣ କରି ପାକିସ୍ତାନର ଆଜାଦ ନ୍ୟୁଜ୍‌ର ହମ୍‌ ଖବର ବିଜେଡି ନେତାଙ୍କ ଏଭଳି ଆଚରଣକୁ ଲଜ୍ଜାଜନକ ବୋଲି ଦର୍ଶାଇଛି। ବିଜେଡି ନେତାଙ୍କୁ ନେଇ ପାକିସ୍ତାନ ଟିଭି କ’ଣ କହିଲା ତାହା ଯେତିକି ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ନୁହେଁ, ମାନବିକତା ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଜଣେ ବୟସ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଶ୍ମଶାନରେ ବଳପୂର୍ବକ ବସାଇବା ସେତିକି ଅଶୋଭନୀୟ ବୋଲି ମତ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି।

ବନ୍ଦେ ଭାରତ ଯାତ୍ରା ରୋକିଲେ ରାହୁଲ!
ସିଏଜି ରିପୋର୍ଟ ଉପସ୍ଥାପିତ: ୟୁପିଏ ତୁଳନାରେ ଏନ୍‌ଡିଏର

ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ରାଫେଲକୁ ନେଇ ବିଜେପି ବନାମ ବିରୋଧୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବାକ୍‌ ବିତର୍କ ଜାରି ରହିଛି। ସଂସଦ ବାହାରେ ଓ ସଂସଦ ଭିତରେ କଂଗ୍ରେସ ଏହାକୁ ପ୍ରସଙ୍ଗ କରିଥିବା ବେଳେ ରାଜ୍ୟସଭାରେ ବୁଧବାର ସିଏଜି (କ୍ୟାଗ୍‌) ରିପୋର୍ଟ ଉପସ୍ଥାପିତ ହୋଇଛି। କ୍ୟାଗ୍‌ ରିପୋର୍ଟରେ ୟୁପିଏ ତୁଳନାରେ ଏନ୍‌ଡିଏ ଶାସକାଳରେ ୨.୮୬ ପ୍ରତିଶତ ଶସ୍ତାରେ ଡିଲ୍‌ ହୋଇଥିବା କୁହାଯାଇଛି। ମୋଦି ସରକାରଙ୍କ ସମୟରେ ୨୦୧୬ରେ ୩୬ଟି ରାଫେଲ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ କିଣାଯିବା ନେଇ ଡିଲ୍‌ ହୋଇଥିଲା। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ୟୁପିଏ ସମୟରେ ୧୨୬ ରାଫେଲ ଯୁଦ୍ଧବିମାନ କିଣାଯିବା ନେଇ ଡିଲ୍‌ ହୋଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ବିଭିନ୍ନ କାରଣରୁ ଏହା ଆଗକୁ ବଢ଼ିପାରି ନ ଥିଲା। ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ନେତୃତ୍ବାଧୀନ ସରକାର ୨୦୧୪ରେ କ୍ଷମତାକୁ ଆସିବା ପରେ ରାଫେଲ କିଣଶଯିବା କଥା ଆଗକୁ ବଢ଼ିଥିଲା। ରାଫେଲ୍‌ ଜେଟ୍‌କୁ ଚଢ଼ା ଦାମ୍‌ରେ କିଣିବା ଓ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମାନ୍ତରାଳ ଭାବେ କିଣିବା ପାଇଁ କଥାବାର୍ତ୍ତା ଜାରି ରଖିବା, ହିନ୍ଦୁସ୍ତାନ ଏରୋନଟିକ୍ସ ଲିମିଟେଡକୁ ଏଡ଼ାଇ ଅମ୍ବାନୀଙ୍କୁ ଫାଇଦା ପହଞ୍ଚାଇବାକୁ ନେଇ କଂଗ୍ରେସ ମୋଦି ସରକାର ଉପରେ ବର୍ଷୁଥିବା ବେଳେ ସିଏଜି ରିପୋର୍ଟ ସତ୍ୟ ଉପରୁ ପରଦା ଉଠାଇଲା ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି।



ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ


କରେନ୍ସି କନଭର୍ଟର

ନୋବେଲ ଡିନର୍
ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର ଭଳି ନୋବେଲ ଡିନରର ମର୍ଯ୍ୟାଦା ଅତି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ ପରେ ପ୍ରତି ବର୍ଷ ଡିସେମ୍ବର ୧୦ ତାରିଖରେ ଷ୍ଟକହୋମ୍ ସିଟିର ବ୍ଳୁ ହଲ୍‌ରେ ଏହି ରାତ୍ରିଭୋଜନର ଆୟୋଜନ କରାଯାଏ। ଏଥିରେ ସ୍ବିଡେନର ରାଜ ପରିବାର, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ, ପଦସ୍ଥ ସରକାରୀ ବ୍ୟକ୍ତି, ନୋବେଲ ବିଜେତା ଏବଂ ଅତିଥି ଉପସ୍ଥିତ ରହନ୍ତି। ପ୍ରତ୍ୟେକ ନୋବେଲ ବିଜେତା ଏଠାକୁ ୧୬ ଜଣ ଅତିଥିଙ୍କୁ ସାଥିରେ ଆଣି ପାରିବେ। ଏହି ଭୋଜନର ସମୟ ସୀମା ୪ ଘଣ୍ଟା। ଏଥିରେ ନୋବେଲ ବିଜେତାମାନେ ସଂକ୍ଷିପ୍ତ ବକ୍ତବ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତି। ଚାରି ଦିନ ଆଗରୁ ୪୦ ଜଣ ରୋଷେୟା ୨୦୦ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସହାୟତାରେ ଭୋଜନ ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ଲାଗିଯାଆନ୍ତି। ୬୦ଟି ଟେବୁଲରେ ଥିବା ୭୦୦୦ ଥାଳି, ୫୦୦୦ ଗ୍ଳାସ୍ ଏବଂ ୧୦,୦୦୦ ରୁପା ବାସନରେ ଖାଦ୍ୟ ପରଷା ଯାଏ। ଏହି ଡିନରର ମୂଲ୍ୟ ୪ କୋଟି ଟଙ୍କା। ୧୯୭୯ ମସିହାର ନୋବେଲ ଶାନ୍ତି ବିଜେତା ମଦର ଟେରେସାଙ୍କ ଅନୁରୋଧ କ୍ରମେ ସେହି ବର୍ଷ ଏହି ଭୋଜନ ବାତିଲ୍‌ କରାଯାଇ ସେହି ଅର୍ଥ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା।

ଜନମତ

ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଭକ୍ତଙ୍କ ଦର୍ଶନକୁ ଶୃଙ୍ଖଳିତ ଓ ବ୍ୟବସ୍ଥିତ କରିବା ନିମନ୍ତେ ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦେଶ କ୍ରମେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଧାଡ଼ି ଦର୍ଶନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ସହ ଆପଣ ଏକମତ ତ ?