ବାଦ ବିବାଦ

ଚୀନ ବିବାଦ ପ୍ରସଙ୍ଗ: ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ମଧ୍ୟସ୍ଥତା ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ଭାରତର ପ୍ରତ୍ୟାଖାନ
ନେପାଳ ସଂସଦରେ ଉପସ୍ଥାପିତ ହେଲାନି ସଂଶୋଧିତ ମ୍ୟାପ୍ ସଂକ୍ରାନ୍ତ ବିଲ୍

ନିକଟରେ ନେପାଳ ସରକାର ଦେଶର ନୂଆ ମ୍ୟାପ୍ ଜାରି କରିଥିବା ବେଳେ ଏଥିରେ ଭାରତର ନୂଆ କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳ ଲଦାଖର ୩ଟି ଅଞ୍ଚଳକୁ ସାମିଲ୍ କରାଯାଇଥିଲା। ନେପାଳ ସରକାରଙ୍କ ଏପରି ଏକ ଉଦ୍ୟମକୁ ଭାରତୀୟ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ପକ୍ଷରୁ କଡ଼ା ସମାଲୋଚନା କରାଯାଇଥିଲା। ତେବେ ନୂଆ ମ୍ୟାପକୁ ନେପାଳ ସରକାର ସାମ୍ବିଧାନିକ ସ୍ବୀକୃତି ଦେବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କରିଥିଲେ ହେଁ ସଂସଦରେ ଏ ସଂକ୍ରାନ୍ତ ବିଲ୍ ଆଗତ ହୋଇପାରି ନ ଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। ଏ ସଂକ୍ରାନ୍ତ ବିଲକୁ ନେପାଳ ସଂସଦର ହାଉସ୍ ଅଫ୍ ରିପ୍ରେଜେଣ୍ଟେଟିଭରେ ଆଗତ କରାଯିବାର ଥିଲେ ହେଁ କେଉଁ କାରଣ ପାଇଁ ଏହା ବିଳମ୍ବିତ ହୋଇଛି, ସେନେଇ କୌଣସି କାରଣ ସ୍ପଷ୍ଟ କରାଯାଇନାହିଁ। ବିରୋଧୀ ନେପାଳ କଂଗ୍ରେସ ଅଦ୍ୟାବଧି ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗ ନିଜର କେନ୍ଦ୍ରୀୟ କମିଟି ବୈଠକରେ ମଧ୍ୟ ଉପସ୍ଥାପନ କରିନାହିଁ। ତେବେ ଆଗାମୀ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ କାର୍ଯ୍ୟକାରିଣୀ କମିଟି ବୈଠକରେ ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବ ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରାଯିବ। ଏହି କାରଣରୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟ ପାଇଁ ସଂଶୋଧନ ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ବାତିଲ୍ କରାଯିବା ସକାଶେ ଅନୁରୋଧ କରାଯାଇଥିବା ନେପାଳ କଂଗ୍ରେସ ପକ୍ଷରୁ କ୍ରିଷ୍ଣା ପ୍ରସାଦ ସିତୁଆଲା କହିଛନ୍ତି।

ପୁଣି ଟ୍ରେନ୍‌ ଚେନ୍ ଟାଣି ଓହ୍ଲାଇଲେ ୪୩୧ ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକ

ପୁଣି ଥରେ ବୁଧବାର ଟ୍ରେନ୍‌ ଚେନ୍ ଟାଣି ଓହ୍ଲାଇଲେ ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକ। ଗଞ୍ଜାମ ଖଲିକୋଟ ଷ୍ଟେସନ୍‌ରେ ଓହ୍ଲାଇ ପଡ଼ିଛନ୍ତି ୪୩୧ ଜଣ ଶ୍ରମିକ। ସୁରତରୁ ଶ୍ରମିକ ସ୍ପେଶାଲ୍ ଟ୍ରେନ୍‌ରେ ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ଖୋର୍ଦ୍ଧା ରୋଡ୍ ଷ୍ଟେସନ୍‌ରେ ଓହ୍ଲାଇବା ନେଇ ଯୋଜନା ଥିଲା। ତେବେ ଏଥିରେ ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲାର ଶ୍ରମିକ ଥିଲେ। ବ୍ରହ୍ମପୁର ଦେଇ ଟ୍ରେନ୍ ଯାଇଥିଲେ ବି ଏମାନଙ୍କୁ ଓହ୍ଲାଇବାକୁ ଅନୁମତି ମିଳି ନ ଥିଲା। ବ୍ରହ୍ମପୁର ଷ୍ଟେସନ୍‌ରେ ଏମାନଙ୍କୁ ଓହ୍ଲାଇବାକୁ ବାରଣ କରାଯାଇଥିବା ଶ୍ରମିକମାନେ କହିଛନ୍ତି। ତେବେ ଖଲିକୋଟ୍ ଷ୍ଟେସନ୍ ଦେଇ ଟ୍ରେନ୍ ଯିବା ବେଳେ ଏଠି ଚେନ୍ ପୁଲ୍ କରି ଓହ୍ଲାଇ ପଡ଼ିଛନ୍ତି ଶ୍ରମିକ। ଘଟଣା ପରେ ସ୍ଥାନୀୟ ସରପଞ୍ଚ, ଆର୍‌ପିଏଫ୍ ଏବଂ ପୋଲିସ୍ ପହଞ୍ଚି ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ନିଜ ଅଞ୍ଚଳର କ୍ୱାରେଣ୍ଟାଇନ୍‌ ସେଣ୍ଟରକୁ ପଠାଇବା ନେଇ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିଛନ୍ତି।

ମୁମ୍ବାଇରେ ବାୟୁସେନା ମୁତୟନ ଖବରକୁ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଗ୍‌ହମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଖଣ୍ଡନ

ଭାରତର ୩୬ଟି ରାଜ୍ୟ ଓ କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳ ମଧ୍ୟରୁ ୩୩ଟିରେ କୋରୋନା ଭୂତାଣୁ ସଂକ୍ରମିତ ଠାବ ହୋଇସାରିଥିବା ବେଳେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ସର୍ବାଧିକ ଆକ୍ରାନ୍ତ ରହିଛନ୍ତି। ରାଜ୍ୟରେ ୫୨ ହଜାରରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ବ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଠାବ ହୋଇସାରିଛନ୍ତି। ଅଧିକନ୍ତୁ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବଢ଼ାଇବାରେ ରାଜଧାନୀ ମୁମ୍ବାଇର ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ଭୂମିକା ରହିଥିବା ବେଳେ ଏଠାରେ କୋରୋନା ଭୂତାଣୁ ସଂକ୍ରମଣକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ସକାଶେ ବାୟୁସେନାକୁ ମୁତୟନ କରାଯାଇଥିବା ନେଇ ହ୍ବାଟ୍ସଆପ୍ ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସୋସାଲ୍ ମିଡିଆରେ ଚର୍ଚ୍ଚା ଜୋର୍ ଧରିଛି। ତେବେ ଏପରି ଖବରକୁ ରାଜ୍ୟ ଗ୍‌ହ ମନ୍ତ୍ରୀ ଅନୀଲ ଦେଶମୁଖ ଖଣ୍ଡନ କରିବା ସହ ଏପରି ଗୁଜବ ପ୍ରଚାର କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିବିଶେଷଙ୍କ ବିରୋଧରେ କଡ଼ା କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ ବୋଲି ମଧ୍ୟ ସେ ଚେତାଇ ଦେଇଛନ୍ତି।

ପ୍ରବାସୀ ସମସ୍ୟା: କେନ୍ଦ୍ର ଓ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ଜବାବ ମାଗିଲେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ
ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା ମୁଖ୍ୟଙ୍କ ମନ୍ତବ୍ୟ ନେପାଳ ପ୍ରତି ଅପମାନ: ପୋଖରେଲ୍

ନିକଟରେ ନେପାଳ ପକ୍ଷରୁ ଭାରତର ଲଦାଖ୍ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଲିପୁଲେଖ ପରି ତିନିଟି ସ୍ଥାନକୁ ନିଜ ଦେଶର ମାନଚିତ୍ରରେ ସ୍ଥାନ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଏପରି ଏକ ପଦକ୍ଷେପକୁ ଭାରତ ପକ୍ଷରୁ କଡ଼ା ସମାଲୋଚନା କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା ମୁଖ୍ୟ ମନୋଜ ମୁକୁନ୍ଦ ନରୱନେ ନେପାଳ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଦେଶ ପାଇଁ ଓକିଲାତି କରୁଛି ବୋଲି କହିଥିଲେ। ଏପରି ମନ୍ତବ୍ୟ ନେପାଳର ଐତିହ୍ୟ ପ୍ରତି ଅପମାନ ବୋଲି ମତ ଦେଇଛନ୍ତି ନେପାଳର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ଈଶ୍ବର ପୋଖରେଲ୍। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ନରୱନେ ଦେଇଥିବା ମନ୍ତବ୍ୟ ଅପମାନ ଜନକ। ଏହା କଦାପି ନେପାଳର ଐତିହ୍ୟ, ସାମାଜିକ ଚରିତ୍ର ଓ ସ୍ବାଧୀନତାକୁ ଦ୍‌ଷ୍ଟିରେ ରଖି ଦିଆଯାଇନାହିଁ। ନରୱନେଙ୍କ ମନ୍ତବ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଭାରତର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଆତ୍ମବଳୀ ଦେଇଥିବା ନେପାଳୀ ଗୁର୍ଖା ଯବାନଙ୍କ ଭାବନାକୁ ପ୍ରତିହତ କରିଛି। ଏପରି ଏକ ମନ୍ତବ୍ୟ କାରଣରୁ ନେପାଳୀ ଗୁର୍ଖା ଯବାନମାନଙ୍କର ଆତ୍ମସମ୍ମାନ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି ବୋଲି ଗତ ୨୨ ତାରିଖରେ ଏକ ସ୍ଥାନୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ଦେଇଥିବା ସାକ୍ଷାତକାରରେ ପୋଖରେଲ୍ କହିଛନ୍ତି।

ପାକ୍ ବିମାନ ଦୁର୍ଘଟଣା ମାମଲା: ପାଇଲଟଙ୍କ ଆଚରଣ ଉପରେ ସନ୍ଦେହ

ଗତ ସପ୍ତାହରେ ପାକିସ୍ତାନର ଲାହୋରରୁ କରାଚୀ ଅଭିମୁଖେ ଆସୁଥିବା ପାକିସ୍ତାନ ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ୍ ଏୟାରଲାଇନ୍ସ (ପିଆଇଏ)ର ଏକ ବିମାନ ରନୱେଠାରୁ ମାତ୍ର ୮ ଶହ ମିଟର ଉଚ୍ଚରେ ଥିବା ବେଳେ ଅଚାନକ ଜିନ୍ନା ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ୍ ଏୟାରପୋର୍ଟ ନିକଟସ୍ଥ ଏକ ଜନବସତି ଉପରେ ଖସିପଡ଼ିଥିଲା। ଫଳରେ ଏହି ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ୯୭ ଜଣ ଯାତ୍ରୀ ଓ କର୍ମଚାରୀ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିବା ବେଳେ ୨ ଜଣ ସୌଭାଗ୍ୟ କ୍ରମେ ବଞ୍ଚିଯାଇଥିଲେ। ତେବେ ସେମାନଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ସଙ୍କଟାପନ୍ନ ରହିଥିବା ହସ୍ପିଟାଲ୍ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଥିଲା। ତେବେ ଏହି ବିମାନ ଦୁର୍ଘଟଣାର କାରଣ ଜାଣିବା ସକାଶେ ସିଭିଲ୍ ଆଭିଏସନ୍ ଅଥରିଟି (ସିଏଏ) ପକ୍ଷରୁ ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଏହି ଏୟାରବସ୍ ଏ-୩୨୦ ବିମାନର ପାଇଲଟଙ୍କ ଆଚରଣ ଉପରେ ସନ୍ଦେହ ପ୍ରକାଶ କରାଯାଇଛି। ବିଶେଷକରି ପାଇଲଟ୍ ଜଣକ ଯାନ୍ତ୍ରିକ ତ୍ରୁଟି ନେଇ ଜିନ୍ନା ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ୍ ଏୟାରପୋର୍ଟର ଏୟାର୍ ଟ୍ରାଫିକ୍ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ୍ (ଏଟିସି)କୁ କାହିଁକି କୌଣସି ଖବର ଦେଇ ନ ଥିଲେ, ତାହା ତଦନ୍ତକାରୀ ଦଳର ସନ୍ଦେହକୁ ଅଧିକ ମଜଭୁତ କରିଛି।

ଭେଟେରାନ୍ ଅଭିନେତ୍ରୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଗୁଜବ: ବଞ୍ଚିଥିବାର ପ୍ରମାଣ ଦେଲେ ମମତାଜ୍

ନିକଟରେ ବଲିଉଡର ଭେଟେରାନ୍ ଅଭିନେତ୍ରୀ ମମତାଜଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଯାଇଛି ବୋଲି ଇଣ୍ଟରନେଟରେ ଏକ ଖବର ଭାଇରାଲ୍ ହୋଇଥିଲା। ତାଙ୍କର କେତେକ ପୁରୁଣା ଫଟୋ ସହ କୌଣସି ଅସାମାଜିକ ବ୍ୟକ୍ତି ମମତାଜଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଯାଇଛି ବୋଲି ଇଣ୍ଟରନେଟରେ ଏକ ଖବର ଅପଲୋଡ୍ କରିଥିଲେ। ତେବେ ସେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ସୁସ୍ଥ ଅଛନ୍ତି ଓ ସେ ମଧ୍ୟ ଆଦୌ ବୁଢ଼ୀ ହୋଇଯାଇନାହାନ୍ତି ବୋଲି ଏକ ଭିଡିଓ ମାଧ୍ୟମରେ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ମମତାଜ୍। ଏହି ଭିଡିଓଟି ତାଙ୍କ କନ୍ୟା ତାନ୍ୟା ମାଧବାନି ଟ୍ବିଟର୍ ହ୍ୟାଣ୍ଡଲରେ ଅପଲୋଡ୍ କରିଛନ୍ତି। ଏଥିସହ ଏପରି ଗୁଜବ ପ୍ରଚାର କରିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିବିଶେଷଙ୍କୁ ତାନ୍ୟା କଡ଼ା ଭାଷାରେ ସମାଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି। ମମତାଜଙ୍କ ପ୍ରଶଂସକମାନେ ଏପରି ଗୁଜବରେ ବିଶ୍ବାସ ନ କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ ତାନ୍ୟା ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଉକ୍ତ ଭିଡିଓରେ ମମତାଜ ତାଙ୍କ ପ୍ରଶଂସକମାନଙ୍କୁ ଢେର୍ ଭଲ ପାଇବା ଦେବା ସହ ସେ ଜୀବିତ ଅଛନ୍ତି ଓ ତାଙ୍କୁ ୭୩ ବର୍ଷ ବୟସ ହୋଇଥିଲେ ବି ସେ ଆଦୌ ବୁଢ଼ୀ ହୋଇନାହାନ୍ତି ବୋଲି କହୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି।

ପ୍ରବାସୀ ଓଡ଼ିଆଙ୍କ ଚେନ୍ ପୁଲିଙ୍ଗ: ଗଞ୍ଜାମର ୨୦୦ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଛୁ

ଚେନ୍ ପୁଲ୍ କରି ପ୍ରବାସୀ ଓଡ଼ିଆ ଛୁ। ଶ୍ରମିକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଟ୍ରେନ ନ ଅଟକିବାରୁ ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲାର ୨୦୦ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ପ୍ରବାସୀ ଚେନ୍ ପୁଲ୍ କରି ଖସିଯାଇଥିବା ଜଣାଯାଇଛି। ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ଗତକାଲି ତେଲେଙ୍ଗାନାର ହାଇଦ୍ରାବାଦ ନିକଟ ନାମପଲ୍ଲୀ ଠାରୁ ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଆସୁଥିବା ଏକ ଟ୍ରେନକୁ ଆଜି ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲା ଛତ୍ରପୁର ନିକଟ ବାଲିବଗଡ଼ ଠାରେ ଚେନ ଭିଡି ଓହ୍ଲାଇ ପଡିଥିଲେ ଶତାଧିକ ପ୍ରବାସୀ ଓଡ଼ିଆ। ପ୍ରାୟ ୨ ଶହରୁ ଅଧିକ ପ୍ରବାସୀ ୩ଟି ଟ୍ରେନର ଚେନ ପୁଲ୍ କରି ଖସିଯାଇଛନ୍ତି। ସେମାନେ ଚାଲି ଚାଲି ଯାଉଥିବା ଦେଖି ପୋଲିସକୁ ଖବର ଦେଇଥିଲେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ। ଏହାପରେ ପୋଲିସ ଓ ଆରପିଏଫ ଟିମ ପହଞ୍ଚି ୬୦ରୁ ଅଧିକ ପ୍ରବାସୀ ଓଡ଼ିଆଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରି ଛତ୍ରପୁରର ଏକ କ୍ୱାରେଣ୍ଟାଇନ୍‌ ସେଣ୍ଟରରେ ରଖିଛି। ଆଉ କିଛି ଲୋକ ଫେରାର ହୋଇଯାଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି।



ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ