ଯୁବ ଜଗତ

ଟଏଲେଟ୍‌କୁ ମୋବାଇଲ୍‌ ନେଇ ଯାଉଥିଲେ ହୋଇଯାଆନ୍ତୁ

ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ମୋବାଇଲ୍‌ ଫୋନ୍‌ ଆମ ଜୀବନର ଏକ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଂଶରେ ପରିଣତ ହୋଇଯାଇଛି। ସମସ୍ତେ ନିଜ ମୋବାଇଲ୍‌କୁ ପାଖରେ ରଖିବାକୁ ଚାହାନ୍ତି। ତେଣୁ ଯୁଆଡ଼େ ବି ଯାଇଥାନ୍ତି ସାଙ୍ଗରେ ମୋବାଇଲ୍‌ ନେଇ ଯାଆନ୍ତି। ମୋବାଇଲ୍‌ ଫୋନ୍‌ ସହିତ ଲୋକେ ଏତେ ମାତ୍ରାରେ ଅଭ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଗଲେଣି ଯେ ଟଏଲେଟ୍‌ ଗଲେ ମଧ୍ୟ ସେଠାରେ ମୋବାଇଲ୍‌ ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି। ବିଶେଷ କରି ଯୁବପିଢ଼ି ବେଶୀ ମାତ୍ରାରେ ମୋବାଇଲ୍‌ ଫୋନ୍‌ ଆଡିକ୍ଟେଡ୍‌ ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି। ଯାହାଫଳରେ ସେମାନେ ଗୋଟିଏ ମିନିଟ୍‌ ମଧ୍ୟ ମୋବାଇଲ୍‌ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରହିବାକୁ ଚାହୁ ନାହାନ୍ତି। ଏକ ସର୍ଭେ ମୁତାବକ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ୪୧ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ ଟଏଲେଟ୍‌ରେ ମୋବାଇଲ୍‌ ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି। ସେହିପରି ସୋନୀ କମ୍ପାନୀ ଦ୍ବାରା କରାଯାଇଥିବା ଏକ ସର୍ଭେ ଅନୁସାରେ ସାରା ବିଶ୍ବରେ ପାଖାପାଖି ୭୫ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ ଟଏଲେଟ୍‌ରେ ମୋବାଇଲ୍‌ ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି।

ପାଗଳ କରୁଛି କିକି ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ, ଜାଣନ୍ତୁ କେତେ ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ

ଏବେ ସୋସାଲ ମିଡ଼ିଆରେ ପରସ୍ପରକୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ଦେବାର ଟ୍ରେଣ୍ଡ ଚାଲିଛି। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ସୋସାଲ ମିଡିଆରେ ଆଇସ୍‌ ବକେଟ୍‌ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ଚାଲିଥିଲା। ଯେଉଁଥିରେ ବାଲ୍ଟିରେ ବରଫ ଭର୍ତ୍ତି କରି ନିଜ ମୁଣ୍ଡ ଉପରେ ଢାଳିବାର ଥିଲା। ଏହା ପରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଥିଲା ବ୍ଲୁ ୱେଲ୍‌ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ। ଏହି ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ଭାରତ ସମେତ ସାରା ଦୁନିଆର ଅନେକ ପିଲାଙ୍କ ଜୀବନ ନେଇ ଯାଇଥିଲା। ଏବେ ସୋସାଲ ମିଡିଆରେ କିକି ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ଟ୍ରେଣ୍ଡ କରୁଛି। କାନାଡିଆନ ହିପ୍‌ ହପ୍‌ ସୁପରଷ୍ଟାର୍ ଡ୍ରେକ୍‌ଙ୍କ ଲାଟେଷ୍ଟ ଆଲ୍‌ବମ୍‌ ସ୍କର୍ପିୟନର ହିଟ୍‌ ଗୀତ ‘ଇନ୍‌ ମାଇ ଫିଲିଂ’ ଉପରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଏହି କିକି ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ଏବେ ସାରା ବିଶ୍ବରେ ଭାଇରାଲ ହେବାରେ ଲାଗିଛି। ସେଲିବ୍ରିଟିଙ୍କଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ପୂରା କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି। ସାଧାରଣତଃ ଯୁବପିଢ଼ି ଏହି ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ପୂରା କରିବାକୁ ଅଧିକ ଚେଷ୍ଟା କରୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି।

ବୟଫ୍ରେଣ୍ଡଙ୍କ ଏହି ଡିମାଣ୍ଡକୁ ସିଧାସଲଖ କହନ୍ତୁ ନା

ଯେତେବେଳେ ପୁଅ ଓ ଝିଅଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରେମ ସମ୍ପର୍କ ଆରମ୍ଭ ହୁଏ, ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପରସ୍ପରକୁ ନେଇ ଆଶା ଓ ଆକାଂକ୍ଷା ମଧ୍ୟ ବଢ଼ିଥାଏ। ପ୍ରେମ ନାମରେ ପାର୍ଟନର ଝିଅ ପାଖରେ ଅନେକ ଦାବି ମଧ୍ୟ କରିବାରେ ଲାଗନ୍ତି। କେତେକ ଦାବି ପୂରଣ କରାଯାଇପାରିବ, ତେବେ ଏମିତି କେତକ ଦାବି ରହିଛି ଯାହାକୁ ପୂରଣ କରିବା ପରେ ଆପଣଙ୍କୁ ପଶ୍ଚାତାପ କରିବାକୁ ପଡ଼ିପାରେ। ଝିଅମାନେ ପ୍ରେମକୁ ନେଇ ବହୁତ ମାତ୍ରାରେ ସିରିଅସ ହୋଇ ଯାଆନ୍ତି। ତେଣୁ ସେମାନେ ପ୍ରେମିକଙ୍କ ସମସ୍ତ ଦାବି ପୂରଣ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥାନ୍ତି। କାରଣ ସେମାନେ ଡରନ୍ତି, କୌଣସି କାରଣ ପାଇଁ ବୟଫ୍ରେଣ୍ଡ ତାଙ୍କ ଉପରେ ନ ରାଗନ୍ତୁ। ଯଦି ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଏପରି କରୁଛନ୍ତି, ତେବେ ସାବଧାନ ହୋଇଯାଆନ୍ତୁ। ଏମିତି ନ ହେଉ ବୟଫ୍ରେଣ୍ଡଙ୍କ ଦାବି ପୂରଣ କରୁ କରୁ ଆପଣ ନିଜତ୍ବ ହରାଇ ବସିବେ ଏବଂ ତାଙ୍କ ଇଚ୍ଛା ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିବ। ଚାଲନ୍ତୁ ଜାଣିବା ବୟଫ୍ରେଣ୍ଡଙ୍କ ସେହି ସବୁ ଦାବି ସମ୍ପର୍କରେ।

ସାରା ଦିନ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍‌ରେ ବୁଡ଼ି ରହୁଥିଲେ ଏମିତି ଛଡ଼ାନ୍ତୁ

ବଦଳୁଥିବା ଜୀବନଶୈଳୀ ସହିତ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍‌ ଏବେ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନରେ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଂଶରେ ପରିଣତ ହୋଇଛି। ଏହା ମାଧ୍ୟମରେ ସାରା ଦୁନିଆର ଖବର ଘରେ ବସି ନିମିଷକେ ଜାଣି ହେଉଛି। ମାତ୍ର ଏହାର ମାତ୍ରାଧିକ ବ୍ୟବହାର ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ଜୀବନଶୈଳୀ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇପାରେ। ଅତ୍ୟଧିକ ସମୟ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍‌ରେ ବିତାଇବା ଅପେକ୍ଷା ଆପଣଙ୍କ ଛୋଟ ଭାଇ ଭଉଣୀ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ କେହି ପିଲାଙ୍କଠାରୁ ଏହି ଇଣ୍ଟରନେଟ୍‌ ଆଡିକ୍ସନ ଦୂରେଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବା ଉଚିତ। ଆବଶ୍ୟକ ସ୍ଥଳେ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍‌ ବ୍ୟବହାର କରିବାରେ କୌଣସି ଅସୁବିଧା ନାହିଁ। ମାତ୍ର ଏହାର ମାତ୍ରାଧିକ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ। ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ଦେଖାଯାଉଛି ଯୁବପିଢ଼ି ୨୪ ଘଣ୍ଟା ଇଣ୍ଟରନେଟ୍‌ରେ ରହୁଛନ୍ତି। ଏହା ଧିରେ ଧିରେ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ନିଶାରେ ପରିଣତ ହେବାରେ ଲାଗିଛି। ଚାଲନ୍ତୁ ଜାଣିବା କିଭଳି ଭାବେ ଏହି ଖରାପ ଅଭ୍ୟାସଠାରୁ ଦୂରେଇ ପାରିବା।



ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ


କରେନ୍ସି କନଭର୍ଟର

ସୂର୍ଯ୍ୟ ବିନା ଜୀବନ ସମ୍ଭବ
ଆମେ ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜାଣିଥିଲେ - ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କର ଆଲୋକ ଓ ଉତ୍ତାପର ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସମନ୍ବୟରେ ଜୀବନୀ ଶକ୍ତି ସଞ୍ଚରିତ ହୁଏ। ପ୍ରକାରାନ୍ତରେ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ଅନୁପସ୍ଥିତିରେ ଜୀବନଧାରଣ ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ। କିନ୍ତୁ ୨୦୧୩ ମସିହାରେ ବୈଞାନିକମାନେ ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗରର ଅତଳ ଗର୍ଭରେ ଆଲୋକ-ଉତ୍ତାପର ଅନୁପସ୍ଥିତିରେ ଜୀବନୀ-ଶକ୍ତିର ସନ୍ଧାନ ପାଇବା ପରେ ଉତ୍‌ଫୁଲ୍ଲିତ ହୋଇଉଠିଛନ୍ତି। ନର୍ଥ କାରୋଲିନା ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ଗବେଷକ ମାର୍କ ଲିଭର ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି - ସାଧାରଣତଃ ଆଲୋକ ସଂଶ୍ଳେଷଣ ସାହାଯ୍ୟରେ ପୃଥିବୀ ପୃଷ୍ଠରେ ଖାଦ୍ୟ ସଂଗ୍ରହ ସମ୍ଭବ ହୋଇଥାଏ। ସେଥି ନିମନ୍ତେ ସୂର୍ଯ୍ୟର ଆଲୋକ ଅପରିହାର୍ଯ୍ୟ। କିନ୍ତୁ ଗଭୀର ମହାସାଗରରରେ କେମୋସିନ୍ଥେସିସ୍‌ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ଜୀବନ ସମ୍ଭବ ହୋଇଛି। ତାଙ୍କର ଏହି ଗବେଷଣା ମହାକାଶରେ ଜୀବନ ସନ୍ଧାନରେ ବହୁ ଭାବରେ ସହାୟକ ହେବ।

ଜନମତ

ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଭକ୍ତଙ୍କ ଦର୍ଶନକୁ ଶୃଙ୍ଖଳିତ ଓ ବ୍ୟବସ୍ଥିତ କରିବା ନିମନ୍ତେ ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦେଶ କ୍ରମେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଧାଡ଼ି ଦର୍ଶନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ସହ ଆପଣ ଏକମତ ତ ?