ଯୁବ ଜଗତ

ଲାଇଫ୍‌ରେ ପୂର୍ବତନ ସାଥୀଙ୍କୁ ରିଏଣ୍ଟ୍ରି ଦେବା ପୂର୍ବରୁ ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ
ଟିନ୍‌ଏଜର୍ସଙ୍କ ବେଷ୍ଟ ଫ୍ରେଣ୍ଡ ହୁଅନ୍ତୁ
ଜାଣନ୍ତୁ କିପରି ବଦଳାଇବେ ସାଥୀଙ୍କ ଖରାପ ଅଭ୍ୟାସ
ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ରେ ଡେଟିଂ କରୁଥିଲେ ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ
ପିଲାଦିନେ ମା’ କହିଥିବା କଥା ମନେ ଅଛି ତ! କାମରେ ଆସିବ

ପିଲାଦିନେ ଅଧିକାଂଶ ମା’ ବାପା ଏପରି କିଛି କଥା କହିଥାନ୍ତି, ଯାହା ଶୁଣି ଆମେ ବିରକ୍ତ ହୋଇଯାଇଥାଉ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ କଥାକୁ ଅଣଦେଖା କରିଥାଉ। ମାତ୍ର ଧିରେ ଧିରେ ବଡ଼ ହେବା ସହିତ ଆମେ ଅନୁଭବ କରିଥାଉ ଯେ ମା’ ବାପାଙ୍କ ପ୍ରତ୍ୟେକ ପରାମର୍ଶ, ପ୍ରତ୍ୟେକ ସାବଧାନତା ଓ ଗାଳି ପଛରେ କୌଣସି ନା କୌଣସି କାରଣ ନିହାତି ଭାବେ ରହିଥାଏ। ଯାହାକୁ ପିଲାଦିନେ ଆମେ ବୁଝି ପାରି ନ ଥାଉ। ବିଶେଷକରି ପିଲାଦିନେ ମା’ ଯେଉଁ କଥା କହିଥାନ୍ତି, ନିଜ ଜୀବନରେ କେଉଁଠି ନା କେଉଁଠି ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥାଏ। କାରଣ ଆପଣଙ୍କ ମା’ ସେହି ସବୁ ଜିନିଷ ଓ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ପାର୍‌ କରି ଆଗକୁ ଯାଇଥାନ୍ତି, ଯାହା ଆପଣ ଆଗାମୀ ଜୀବନରେ କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି। ଏଠାରେ ଏମିତି କେତେକ କଥା ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି, ଯାହା ଅଧିକାଂଶ ପିଲାଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ମା’ କହିଥାନ୍ତି।

ଭୁଲ୍‌ରେ ବି ଏସବୁ ସ୍ଥାନରେ କରନ୍ତୁନି ପ୍ରେମ ନିବେଦନ
ଜାଣନ୍ତୁ ସ୍ବାର୍ଥପର ପାର୍ଟନରଙ୍କ ଲକ୍ଷଣ, ରହନ୍ତୁ ସଚେତନ


ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ


କରେନ୍ସି କନଭର୍ଟର

ନୋବେଲ ଡିନର୍
ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର ଭଳି ନୋବେଲ ଡିନରର ମର୍ଯ୍ୟାଦା ଅତି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ ପରେ ପ୍ରତି ବର୍ଷ ଡିସେମ୍ବର ୧୦ ତାରିଖରେ ଷ୍ଟକହୋମ୍ ସିଟିର ବ୍ଳୁ ହଲ୍‌ରେ ଏହି ରାତ୍ରିଭୋଜନର ଆୟୋଜନ କରାଯାଏ। ଏଥିରେ ସ୍ବିଡେନର ରାଜ ପରିବାର, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ, ପଦସ୍ଥ ସରକାରୀ ବ୍ୟକ୍ତି, ନୋବେଲ ବିଜେତା ଏବଂ ଅତିଥି ଉପସ୍ଥିତ ରହନ୍ତି। ପ୍ରତ୍ୟେକ ନୋବେଲ ବିଜେତା ଏଠାକୁ ୧୬ ଜଣ ଅତିଥିଙ୍କୁ ସାଥିରେ ଆଣି ପାରିବେ। ଏହି ଭୋଜନର ସମୟ ସୀମା ୪ ଘଣ୍ଟା। ଏଥିରେ ନୋବେଲ ବିଜେତାମାନେ ସଂକ୍ଷିପ୍ତ ବକ୍ତବ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତି। ଚାରି ଦିନ ଆଗରୁ ୪୦ ଜଣ ରୋଷେୟା ୨୦୦ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସହାୟତାରେ ଭୋଜନ ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ଲାଗିଯାଆନ୍ତି। ୬୦ଟି ଟେବୁଲରେ ଥିବା ୭୦୦୦ ଥାଳି, ୫୦୦୦ ଗ୍ଳାସ୍ ଏବଂ ୧୦,୦୦୦ ରୁପା ବାସନରେ ଖାଦ୍ୟ ପରଷା ଯାଏ। ଏହି ଡିନରର ମୂଲ୍ୟ ୪ କୋଟି ଟଙ୍କା। ୧୯୭୯ ମସିହାର ନୋବେଲ ଶାନ୍ତି ବିଜେତା ମଦର ଟେରେସାଙ୍କ ଅନୁରୋଧ କ୍ରମେ ସେହି ବର୍ଷ ଏହି ଭୋଜନ ବାତିଲ୍‌ କରାଯାଇ ସେହି ଅର୍ଥ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା।

ଜନମତ

ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଭକ୍ତଙ୍କ ଦର୍ଶନକୁ ଶୃଙ୍ଖଳିତ ଓ ବ୍ୟବସ୍ଥିତ କରିବା ନିମନ୍ତେ ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦେଶ କ୍ରମେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଧାଡ଼ି ଦର୍ଶନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ସହ ଆପଣ ଏକମତ ତ ?