ଯୁବ ଜଗତ

ଏବେ ଭର୍ଚୁଆଲ ବାହାଘରର ବେଳ, ଅନଲାଇନରେ

ମହାମାରୀ କୋରୋନା ଭାଇରସ ପୂରା ଦୁନିଆରେ ତାଣ୍ଡବ ରଚୁଛି। ଏହି ସମୟରେ ଲୋକେ ଯେଉଁଠି ଅଛନ୍ତି, ସେଇଠି ଅଟକି ଯାଇଛନ୍ତି। ସବୁବେଳେ ଦୌଡ଼ୁଥିବା ଲୋକେ ଏବେ ଗୋଟିଏ ଘରେ ସୀମିତ ରହିଛନ୍ତି। ଛୋଟରୁ ବଡ଼ କାମ ପାଇଁ ସ୍ଥିର ହୋଇଥିବା ତାରିଖ ଘୁଞ୍ଚିବାରେ ଲାଗିଛି। ଏପରିକି ଏପ୍ରିଲ ଓ ମେ ମାସରେ ଅନେକ ଲୋକଙ୍କ ବାହାଘର ସ୍ଥିର ହୋଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଏହା ଉପରେ ମଧ୍ୟ କୋରୋନା ଭାଇରସର ଗ୍ରହଣ ଲାଗିଯାଇଛି। ଏହି କାରଣରୁ ଚିନ୍ତାରେ ପଡ଼ିଥିବା ଲୋକେ ଏବେ ଏହାର ବିକଳ୍ପ ଖୋଜି ବାହାର କରିଛନ୍ତି। ଏବେ ବାହାଘର ମଧ୍ୟ ଭର୍ଚୁଆଲ ମିଡିଅମରେ ହେଉଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି। ଅର୍ଥାତ ଇଣ୍ଟରନେଟ ଓ ଆପ ଜରିଆରେ ବରକନ୍ୟାଙ୍କ ପାଖରେ ପୁରୋହିତ, ନିକଟ ସମ୍ପର୍କୀୟ ଓ ପରିବାର ସଦସ୍ୟ ନ ଥିଲେ ବି ବାହାଘର ସୂଚାରୁ ରୂପେ ସମ୍ପନ୍ନ ହେଉଛି।

ଅଜଣା ଲୋକଙ୍କ ସହ ଚାଟିଙ୍ଗ କରିବା ବେଳେ କରନ୍ତୁନି ଏହି

ଲକଡାଉନ ସମୟରେ ଯଦି ସୋସାଲ ମିଡିଆ, ଭିଡିଓ ଚାଟ, କିମ୍ବା ମେସେଜିଂ ଆପ ନ ଥାନ୍ତା, ତାହେଲେ ସମସ୍ତଙ୍କ ସମୟ କଟିବା ବହୁ କଷ୍ଟକର ହୋଇପଡ଼ିଥାନ୍ତା। ଯଦିଓ ଆଜିକାଲି ଲୋକେ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ରଖିଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଘରେ ବସି ନିଜ ଲୋକଙ୍କ ହାଲଚାଲ ବୁଝିବାରେ ହେଳା କରୁନାହାନ୍ତି। ଏହି ସମୟରେ କେତେକ ଲୋକେ ସୋସାଲ ମିଡିଆରେ ନୂଆ ଲୋକଙ୍କ ସହିତ କଥାବାର୍ତ୍ତା ହେବା ସହିତ ସମ୍ପର୍କ ବଢ଼ାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି। ଯଦିଓ ନୂଆ ଲୋକଙ୍କ ସହିତ କଥା ହେବା ଓ ସେମାନଙ୍କ ସହିତ ସମ୍ପର୍କ ବଢ଼ାଇବାରେ କୌଣସି ଅସୁବିଧା ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ କେତେକ ସତର୍କତା ଅବଲମ୍ବନ କରିବା ଉଚିତ। ହୋଇପାରେ ଆପଣ ସାମ୍ନା ଲୋକଙ୍କ ଦ୍ବାରା ଏତେ ମାତ୍ରାରେ ଇମ୍ପ୍ରେସ ହୋଇଯିବେ ଯେ ନିଜ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ କଥା ଶେୟାର କରିପାରନ୍ତି। ଏହା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇପାରେ।

ସମ୍ପର୍କ ମଜବୁତ କରିବାକୁ ନିକ-ପ୍ରିୟଙ୍କାଙ୍କଠାରୁ ନିଅନ୍ତୁ ଟିପ୍ସ


ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ