ଯୁବ ଜଗତ

ବାହାଘରର ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଦିନରେ କରନ୍ତୁନି ଏସବୁ ଭୁଲ, ଛାଡ଼ପତ୍ର ଯାଏ ପହଞ୍ଚିପାରେ କଥା

ଯେତେବେଳେ ଦୁଇ ଜଣ ବିବାହ କରନ୍ତି, ସେତେବେଳେ ଦୁଇଟି ପରିବାର ଏକ ହୋଇଥାନ୍ତି ଓ ବିବାହିତ ଯୋଡ଼ି ଏକ ନୂଆ ଜୀବନ ଆରମ୍ଭ କରିଥାନ୍ତି। ଭାରତୀୟ ପରମ୍ପରାରେ ବାହାଘରକୁ ଗୁରୁତ୍ବ ଦିଅଯାଏ। ବିବାହ କେବଳ କିଛି ଦିନର ସାଥୀ ନୁହେଁ, ବରଂ ସାତ ଜନ୍ମର ସମ୍ପର୍କ ଭାବେ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଏ। ଜଣେ ଝିଅ ଓ ପୁଅ ପାଇଁ ବାହାଘର ଏକ ନୂଆ ବନ୍ଧନ ହୋଇଥାଏ। କିନ୍ତୁ ଝିଅମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି ଅନୁଭବ କିଛି ମାତ୍ରାରେ ନିଆରା ହୋଇଥାଏ। କାରଣ ବାହାଘର ପରେ ଝିଅଙ୍କୁ ହିଁ ଘର ଛାଡ଼ି ଶାଶୂ ଘରକୁ ଯିବାକୁ ପଡ଼ିଥାଏ। ସେଠାରେ ସେ ଏକ ନୂଆ ପରମ୍ପରାକୁ ଆପଣାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥାନ୍ତି। ବାହାଘରର ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଅବସ୍ଥାରେ ଦମ୍ପତିମାନେ କେତେକ ଭୁଲ କରିବା ସ୍ବାଭାବିକ କଥା। କିନ୍ତୁ ଅନେକ ସମୟରେ ଏହି ଭୁଲ ପାଇଁ ଛାଡ଼ପତ୍ର ଯାଏ ବି କଥା ପହଞ୍ଚି ଯାଏ। ଚାଲନ୍ତୁ ଜାଣିବା ବାହାଘରର ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଅବସ୍ଥାରେ ଦମ୍ପତିମାନେ କେଉଁସବୁ ଭୁଲ ନ କରିବା ଉଚିତ।

ଅକ୍ଷୟଙ୍କ ଭଳି ପିଲାଙ୍କ ସହ କରନ୍ତୁ ସମ୍ପର୍କ ମଜବୁତ
ଘଡ଼ିସନ୍ଧି ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ଯୁବପିଢ଼ିଙ୍କୁ ବାଟ କଢ଼ାଉଛନ୍ତି ଏମାନେ

ଜୀବନ ସବୁବେଳେ ସମାନ ନ ଥାଏ। ବେଳେ ବେଳେ ଖରାପ ସମୟ ଆସିଥାଏ, ଯାହା ସମ୍ପର୍କରେ ଆମେ ଆମ ବନ୍ଧୁ ଓ ପରିବାର ସହିତ ମଧ୍ୟ କଥା ହୋଇପାରି ନ ଥାଉ। ଜୀବନରେ ଅନେକ ଉତଥାନ ପତନ ଆସିଥାଏ। ଗୋଟିଏ ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ନିଜକୁ ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ଖୁସି ମିଜାଜ ଅନୁଭବ କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ଠିକ ପର ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ଅବସାଦଗ୍ରସ୍ତ ଓ ଚିନ୍ତିତ ହୋଇଯାଆନ୍ତି। ତେଣୁ ଅନେକ ସମୟରେ ଆମକୁ ମୋଟିଭେସନର ଆବଶ୍ୟକତା ପଡ଼ିଥାଏ। କେତେକ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆମେ ଏଭଳି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଚାହିଥାଉ ଯିଏ ଆମର ମାନସିକ ଅବସ୍ଥା ବୁଝି ପାରୁଥିବେ, ଆମକୁ ନୂଆ ରାସ୍ତା ଦେଖାଇବା ସହିତ ଜୀବନରେ ଆଗକୁ ବଢ଼ିବାକୁ ଅନୁପ୍ରାଣିତ କରି ପାରୁଥିବେ। ସେହିଭଳି ଭାରତର କେତେକ ମୋଟିଭେସନାଲ ସ୍ପିକରଙ୍କ ସମ୍ପର୍କରେ ଏଠାରେ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି, ଯେଉଁମାନେ କୋଟି କୋଟି ଯୁବପିଢ଼ିଙ୍କୁ ନୂଆ ରାସ୍ତା, ନୂଆ କିରଣ ଦେଖାଉଛନ୍ତି।

ଟିକଟକର ସ୍ଥାନ ନେବ ଇନଷ୍ଟାଗ୍ରାମ ରିଲ୍ସ!

ଯୁବପିଢ଼ିଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏକଦା ଲୋକପ୍ରିୟ ହୋଇଥିବା ଚାଇନିଜ ଆପ୍ଲିକେସନ ଟିକଟକ ଭାରତରେ ବ୍ୟାନ ହୋଇଯିବା ପରେ ଲକ୍ଷାଧିକ ଭାରତୀୟ ନିଜର କୌଶଳ ଓ ପ୍ରତିଭା ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବା ପାଇଁ ନୂଆ ମଞ୍ଚ ଖୋଜୁଛନ୍ତି। ଏହାକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖି ଫେସବୁକ ନିଜର ଶର୍ଟ ଭିଡ଼ିଓ ମେକିଂ ଆପ ଇନଷ୍ଟାଗ୍ରାମ ରିଲ୍ସ ଭାରତରେ ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ରିଲ୍ସ ଟ୍ୟାବ ନାଭିଗେସନ ବାର ଉପରେ ଏକ ନୂଆ ଟ୍ୟାବ ହେବ, ଯାହା ଇନଷ୍ଟାଗ୍ରାମରେ ଏକ୍ସପ୍ଲୋର ଟ୍ୟାବକୁ ରିପ୍ଲେସ କରିବ। ରିଲ୍ସ ମାଧ୍ୟମରେ ଆପଣ ୧୫ ସେକେଣ୍ଡର ମଲ୍ଟିକ୍ଲିପ ଭିଡ଼ିଓ ଓ ଅଡ଼ିଓ ରେକର୍ଡ ତଥା ଏଡିଟ କରିପାରିବେ। ଏଥିସହିତ ଆପଣ ଏଥିରେ ନୂଆ ଇଫେକ୍ଟସ ଓ କୌଶଳ ଟୁଲ୍ସ ମାଧ୍ୟମରେ ଭ୍ୟାଲ୍ୟୁ ଆଡିସନ କରିପାରିବେ। ଫଟୋ ଶେୟାରିଂ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଇନଷ୍ଟାଗ୍ରାମ ଚଳିତ ମାସ ପ୍ରଥମରେ ରିଲ୍ସର ଟେଷ୍ଟିଂ ଆରମ୍ଭ କରି ଦେଇଥିଲା।

ଏମିତି ଗାର୍ଲଫ୍ରେଣ୍ଡ ଥିଲେ ବିଗିଡ଼ିବନି ସମ୍ପର୍କ

ସମସ୍ତଙ୍କ ଜୀବନ ଉତ୍ଥାନ ପତନ ଦେଇ ଗତି କରିଥାଏ। ତେବେ ଜୀବନରେ ଜଣେ ଉତ୍ତମ ପାର୍ଟନର ମିଳିଗଲେ, ହସ ଖୁସିରେ ଜୀବନ ବିତିଯାଏ। କିନ୍ତୁ ଯଦି ପାର୍ଟନରଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବୁଝାମଣା ନ ଥିବ, ତେବେ ସମ୍ପର୍କ ଅଧିକ ଦିନ ତିଷ୍ଠିବ ନାହିଁ। ସୁଶାନ୍ତ ସିଂ ରାଜପୁତ ଓ ଅଙ୍କିତା ଲୋଖଣ୍ଡେଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବ୍ରେକ୍ ହେବା ପରେ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କର କୌଣସି ମନୋମାଳିନ୍ୟ ନ ଥିଲା। ଏପରି ସମୟରେ ସୁଶାନ୍ତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପୂରା ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରୀକୁ ଦୋହଲାଇ ଦେଇଥିବା ବେଳେ ଅଙ୍କିତା ମଧ୍ୟ ବହୁତ ଦିନ ଯାଏ ଚିନ୍ତିତ ଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଏବେ ଅଙ୍କିତାଙ୍କୁ ଦେଖିଲେ ମନେହେଉଛି, ସେ ଧିରେ ଧିରେ ସୁଶାନ୍ତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଦୁଃଖରୁ ବାହାରୁଛନ୍ତି। ଏଥିରେ ତାଙ୍କୁ ସାଥ୍ ଦେଉଛନ୍ତି ତାଙ୍କ ମଙ୍ଗେତର ଭିକ୍କି ଜୈନ। ଅଙ୍କିତା ଇନଷ୍ଟାଗ୍ରାମରେ ଏକ ଫଟୋ ଶେୟାର କରିଛନ୍ତି, ଯେଉଁଥିରେ ସେ ଭିକ୍କିଙ୍କ ଭଉଣୀଙ୍କ ଜାଆଁଳା ପିଲାଙ୍କୁ କୋଳରେ ବସାଇଥିବା ନଜର ଆସୁଛନ୍ତି।

ଓଡ଼ିଆ ଝିଅଙ୍କ ମହତ କାମ: କୋଭିଡ ଯୋଦ୍ଧାଙ୍କୁ ଦେଲେ ସଙ୍ଗୀତ ଅଭିଯାନରୁ ଠୁଳ ଲକ୍ଷେ ଟଙ୍କା

ନିରାଶା ସମୟରେ ଏକ ଆଶାର ସଞ୍ଚାର ହୋଇଛି। ଏହା ହେଉଛି ଆଶା ଓ କରୁଣାର କାହାଣୀ। ୨୨ ବର୍ଷୀୟା ଓଡ଼ିଶା ଝିଅ ଅଙ୍କିତା ମିଶ୍ର ନିଜର ୮ ଜଣ ବନ୍ଧୁଙ୍କ ସହିତ ମିଶି ଏକ ସଙ୍ଗୀତଭିତ୍ତିକ କ୍ୟାମ୍ପେନ କରି ୧ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଜମା କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଟଙ୍କାରେ ସେ କୋରୋନା ଲଢ଼େଇ ଲଢ଼ୁଥିବା ଆଗଧାଡ଼ିର ଯୋଦ୍ଧାଙ୍କ ପାଇଁ ପିପିଇ କିଟ କିଣିଛନ୍ତି। ଅଙ୍କିତା ପୁନେସ୍ଥିତ ଭାରତୀୟ ବିଦ୍ୟାପୀଠ ମେଡିକାଲ କଲେଜର ଛାତ୍ରୀ ଅଟନ୍ତି। ବିଭିନ୍ନ ସହରରୁ ଆସିଥିବା ଏହି ୟଙ୍ଗଷ୍ଟରମାନେ ପ୍ରାୟ ଦୁଇମାସ ଧରି ଅକ୍ଳାନ୍ତ ପରିଶ୍ରମ କରି ସୋସାଲ ମିଡିଆରେ ‘ଧାନୀ’ ନାମକ ଏକ ସଙ୍ଗୀତ ଅଭିଯାନ ଚଳାଇଥିଲେ। ନିଜ ଶିକ୍ଷକ ଏବଂ କୋଭିଡ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀଙ୍କ ଦ୍ବାରା ଦିଆଯାଇଥିବା ବଳିଦାନ ଦ୍ବାରା ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇ ଅଙ୍କିତା ଏକ ପାଣ୍ଠି ସଂଗ୍ରହ ପ୍ରକଳ୍ପ ଇ-ପ୍ଲାଟଫର୍ମ-କେଟୋର ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ଅଙ୍କିତା ନିଜେ ଜଣେ କଣ୍ଠଶିଳ୍ପୀ ହୋଇଥିବାବେଳେ ସେ ତାଙ୍କ କଲେଜର ବ୍ରାଣ୍ଡକୁ ବ୍ୟବହାର କରିଥିଲେ।

କୋରୋନା କାଳରେ ସମ୍ପର୍କ ହୋଇଛି ଅନଲାଇନ, ଭାବନା ଏବେ ଅଫଲାଇନ

ଆମ ଦେଶର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଭାରତକୁ ଡିଜିଟାଲ ଭାରତ କରିବାର ଯେଉଁ ସ୍ବପ୍ନ ଦେଖିଥିଲେ, ତାହା ଏତେ ସହଜ ହୋଇଯିବ, କେହି କେବେ ଭାବି ନ ଥିବେ। ଆଖି ପିଛୁଳାକେ କୋରୋନା ମହାମାରୀ ଏହି ଡିଜିଟାଲାଇଜେସନକୁ ସାକାର କରିବା ସହିତ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ଏହାର ଅନୁସରଣ ମଧ୍ୟ ହେବାର ଲାଗିଲା। ସ୍କୁଲ ଯିବା ବଦଳରେ ପିଲା ଅନଲାଇନରେ ପାଠ ପଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଲେ। ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ପ୍ରତ୍ୟେକ ଛୋଟ ବଡ଼ ଆବଶ୍ୟକତା ପୂରଣ ଲାଗି ଲୋକେ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ମନି ଅର୍ଥାତ କ୍ରେଡିଟ କିମ୍ବା ଡେବିଟ କାର୍ଡ ବ୍ୟବହାର କରିବାରେ ଲାଗିଲେ। କିନ୍ତୁ କେବେ ନଜର ଦେଇଛନ୍ତି କି ଏସବୁ ଭିତରେ ଆପଣ କେତେବେଳେ ମେସିନାରି ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି ବୋଲି। ନିଜ ଲୋକଙ୍କୁ ଦେଖିବା ପରେ ଆପଣଙ୍କ ଯେଉଁ ଭାବନା ବାହାରି ପଡ଼ୁଥିଲା, ଅଚନକ ତାହା ସ୍ଥିର ହୋଇଯାଇଛି। ଚାଲନ୍ତୁ ଜାଣିବା କିଭଳି ଭାବେ କୋରୋନା ମହାମାରୀ ଆମ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ବକୁ ବଦଳାଇ ଦେଇଛି।

ଚାକିରି ପାଇଁ ଭର୍ଚୁଆଲ ସାକ୍ଷାତକାର, ଏପରି କରନ୍ତୁ ପ୍ରସ୍ତୁତି


ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ