ଯୁବ ଜଗତ

କୋରୋନା କାଳରେ ଦୁଇଗୁଣା ହୋଇଛି ଯୁବପିଢ଼ିଙ୍କ ମାନସିକ ସମସ୍ୟା

କୋରୋନା କାଳରେ ଅଧିକାଂଶ ଯୁବପିଢ଼ିଙ୍କ ମନ ଓ ମସ୍ତିଷ୍କ ଉପରେ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପଡ଼ିଛି। ଜାମା ପେଡିଆଟ୍ରିକ୍ସ ଜର୍ଣ୍ଣାଲରେ ପ୍ରକାଶିତ ଗବେଷଣା ରିପୋର୍ଟରେ ଯୁବପିଢ଼ିଙ୍କ ମାନସିକ ସମସ୍ୟା ଦୁଇଗୁଣା ବଢ଼ିଥିବା ଦାବି କରାଯାଇଛି। ଏହି ସମୟରେ ପ୍ରତି ୪ ଜଣରେ ଜଣେ ଯୁବାଙ୍କୁ ଅବସାଦର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡ଼ିଛି। ସେହିପରି ପ୍ରତି ୫ ଜଣରେ ଜଣେ ଯୁବା ଚିନ୍ତା ଓ ଚିଡଚିଡ଼ାପଣର ଶିକାର ହୋଇଛନ୍ତି। ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଯାଏ ଘରେ ରହିବା କଟକଣା, ସ୍କୁଲ ବନ୍ଦ, ନିଜ ଲୋକଙ୍କ ଠାରୁ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ଓ ଖେଳ ତଥା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଗତିବିଧି ଠାରୁ ଅଲଗା ରହିଥିବା ଯୁବପିଢ଼ିଙ୍କ ମାନସିକ ସମସ୍ୟା ବଢ଼ାଇବାର କାରଣ ପାଲଟିଛି। ମହମାରୀ କାରଣରୁ ପରିବାରର ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିରତା ଉପରେ ପଡ଼ିଥିବା ଦୁଷ୍ପ୍ରଭାବ ଓ ଅଭିଭାବକ ମାନଙ୍କ ଠାରେ ଦେଖାଯାଉଥିବା ଚାପର ବି ଯୁବପିଢ଼ିଙ୍କ ମାନସିକ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ପ୍ରତିକୂଳ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଛି।

ଅସାଧାରଣ ଅଥର୍ବ: ମନେରଖିଛନ୍ତି ୯୧ ଦେଶର ଜାତୀୟ ସଙ୍ଗୀତ

ଗୁଜରାଟର ୧୮ ବର୍ଷୀୟ କିଶୋର ଅଥର୍ବ ଅମିତ ମୁଲେ ଏବେ କେବଳ ଦେଶରେ ନୁହେଁ, ବିଦେଶରେ ବି ଚର୍ଚ୍ଚାରେ। ବଡ଼ୋଦରାରେ ରହୁଥିବା ଅଥର୍ବ ଅମିତଙ୍କୁ ୯୧ଟି ଦେଶର ଜାତୀୟ ସଙ୍ଗୀତ ଭଲ ଭାବେ ମନେଅଛି। ଏହାକୁ ସେ ଖୁବ ସୁନ୍ଦର ଭାବେ ଗାନ କରୁଛନ୍ତି। ଅଥର୍ବ ମିଡିଆ ସମ୍ମୁଖରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ ସମସ୍ତେ ବସୁଧୈବ କୁଟୁମ୍ବକମରେ ବିଶ୍ବାସ କରୁଛନ୍ତି। ତେଣୁ ସେ ଚିନ୍ତା କରିଥିଲେ ଯେ ଅନ୍ୟ ଦେଶର ଜାତୀୟ ସଙ୍ଗୀତ ବି ମନେରଖିବା ଉଚିତ। ସେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପାକିସ୍ତାନ, ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଓ ବ୍ରିଟେନ ସହିତ ୯୧ଟି ଦେଶର ଜାତୀୟ ସଙ୍ଗୀତ ମନେରଖିଛନ୍ତି। ୬ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୧ରେ କତାର, ସିରିଆ, ଥାଇଲାଣ୍ଡ, ୟେମେନ, ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ ସମେତ ୬୯ଟି ଦେଶର ଜାତୀୟ ସଙ୍ଗୀତ ଶୁଣାଇବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଥିବାରୁ ଇଣ୍ଡିଆ ବୁକ ଅଫ ରେକର୍ଡସ ପକ୍ଷରୁ ତାଙ୍କୁ ଏକ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ଦିଆଯାଇ ସମ୍ମାନିତ କରାଯାଇଛି।



ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ

୩୨ତମ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ଉଦଯାପିତ: ଟୋକିଓକୁ
ଟୋକିଓ: ୧୭ ଦିନ ଧରି ଚାଲିଥିବା କ୍ରୀଡ଼ା ମହାକୁମ୍ଭ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସର ୩୨ତମ ସଂସ୍କରଣରେ ରବିବାର ପୂର୍ଣ୍ଣଚଛେଦ ପଡ଼ିଛି। ଗତ ୨୦୨୦ରେ ସଂସ୍କରଣଟି ଆୟୋଜିତ ହେବାକୁ ଥିଲେ ହେଁ କୋରୋନା ମହାମାରୀ କାରଣରୁ ଏହାକୁ ବର୍ଷେ ଘୁଞ୍ଚାଇ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଜାପାନରେ ଗତ ୨୩ ତାରିଖରେ ସଂସ୍କରଣ ଆରମ୍ଭ ପୂର୍ବରୁ ରାଜଧାନୀ ଟୋକିଓରେ ଏମର୍ଜେନସି ଜାରି ହେବା ସତ୍ତ୍ବେ ଆୟୋଜକଙ୍କ ଦୃଢ଼ ଇଛାଶକ୍ତି ଓ ଅଂଶୀଦାର ଦେଶର ସହଯୋଗ ବଳରେ ଅନତର୍ଜାତୀୟ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ କମିଟି (ଆଇଓସି) ଓ ଟୋକିଓ ୨୦୨୦ ସୁଚାରୁ ରୂପେ ଶେଷ କରିଛନ୍ତି। ସଂସ୍କରଣଟି ରବିବାର ଉଦଯାପିତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ବିନା ଦର୍ଶକରେ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ବିଶ୍ବବ୍ୟାପୀ ଦର୍ଶକ ଏହାକୁ ମନଭରି ଉପଭୋଗ କରିଛନ୍ତି। ଆକର୍ଷଣୀୟ ଉଦଘାଟନୀ ଉତ୍ସବ ସହ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଅଲିମ୍ପିକ୍ସର ୩୨ତମ ସଂସ୍କରଣଟି ରଙ୍ଗିନ ଆଲୋକମାଳା ସହ ରଙ୍ଗବେରଙ୍ଗର ଆତସବାଜି ସହ ଶେଷ ହୋଇଛି। ଆତସବାଜିରେ ଟୋକିଓ ଆକାଶ ପ୍ରଜ୍ଜ୍ବଳିତ ହେବା ସହ ଅଲିମ୍ପିକ୍ ରିଙ୍ଗଗୁଡ଼ିକର ଚିତ୍ର ପ୍ରତିଫଳିତ ହୋଇଥିଲା, ଯାହାକି ବେଶ୍ ଉପଭୋଗ୍ୟ ଥିଲା। ଏଥିସହ ଜାପାନ ରାଜଧାନୀରେ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ଇଭେଣ୍ଟ ଉପରେ ପରଦା ଟଣାଯାଇଛି ଓ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସଂସ୍କରଣର ଆୟୋଜକ ପ୍ୟାରିସକୁ ପତାକା ହସ୍ତାନ୍ତର କରାଯାଇଛି। ଏହି ପତାକା ହସ୍ତାନ୍ତର ସହ କୌଣସି ପ୍ରକାର ବାଧାବିଘ୍ନ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ପରି କ୍ରୀଡ଼ା ମହାକୁମ୍ଭ ଆୟୋଜନରେ ବାଧକ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ, ଏପରି ଏକ ବାର୍ତ୍ତା ମଧ୍ୟ ଦିଆଯାଇଛି। ତା’ଛଡ଼ା ଘାତକ କୋରୋନାରେ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଥିବା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ସ୍ମରଣ କରାଯାଇଥିଲା। ଉଦଯାପନୀ ଉତ୍ସବରେ ଭାରତର ଧ୍ବଜାବାହକ ଦାୟିତ୍ବ ବ୍ରୋଞ୍ଜପଦକ ଜିତିଥିବା ପୁରୁଷ ରେସଲର୍ ବଜରଙ୍ଗ ପୁନିଆ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ପ୍ରଦର୍ଶନକାରୀ ପ୍ରତିଯୋଗୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ବ ନେଇଥିଲେ।
ପ୍ରମୋଦ ଡେଇଁପଡ଼ି ମୋତେ କୁଣ୍ଢାଇବେ ବୋଲି ଭାବି ନ
ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଭାରତୀୟ ବ୍ୟାଡ୍‌ମିଣ୍ଟନ୍ ଇତିହାସରେ ଏହା ଏକ ଅବିସ୍ମରଣୀୟ ଦୃଶ୍ୟ । ଟୋକିଓ ପାରାଲିମ୍ପିକ୍ସର ପୁରୁଷ ଏସ୍‌ଏଲ୍‌୩ ବ୍ୟାଡ୍‌ମିଣ୍ଟନ ଇଭେଣ୍ଟର ଫାଇନାଲ ମ୍ୟାଚ୍ ଜିତି ସ୍ବର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ହାସଲ କରିବା ପରେ ଓଡ଼ିଆ ବ୍ୟାଡ୍‌ମିଣ୍ଟନ ଖେଳାଳି ପ୍ରମୋଦ ଭଗତ ଉତ୍ସବମୁଖର ନ ହୋଇ ସିଧା ଭାରତୀୟ ଦଳର ପ୍ରଶିକ୍ଷକ ଗୌରବ ଖାନ୍ନାଙ୍କ ପାଖକୁ ଦୌଡ଼ିଯାଇ ତାଙ୍କୁ ଆଲିଙ୍ଗନ କରିଥିଲେ। ପ୍ରମୋଦ ଏତେ ଖୁସି ହୋଇ ଯାଇଥିଲେ ଯେ ଗୌରବଙ୍କୁ ସେ ଆଲିଙ୍ଗନ କରି ଝୁଲି ପଡ଼ିଥିଲେ। ଗୌରବ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ଅପ୍ରତ୍ୟାଶିତ ଥିଲା ଏବଂ ପ୍ରମୋଦ ଏପରି କରିବେ ବୋଲି ସେ ଆଦୌ ଆଶା କରି ନ ଥିଲେ। ପ୍ରମୋଦଙ୍କ ଏପରି ଆଚରଣ ତାଙ୍କୁ ବହୁତ ଖୁସି ଦେଇଥିଲା ବୋଲି ଭାରତୀୟ ଜାତୀୟ ବ୍ୟାଡ୍‌ମିଣ୍ଟନ ପ୍ରଶିକ୍ଷକ ଗୌରବ କହିଛନ୍ତି।