ଯୁବ ଜଗତ

ବାହାଘର ପୂର୍ବରୁ ଲିଭଇନ ରିଲେସନଶିପରେ ରହିବାକୁ ମସବାଙ୍କୁ କହିଥିଲେ ନୀନା

କୁଆଁରୀ ମା’, ବାହା ନ ହୋଇ ମା’ ହେବା କିମ୍ବା ଲିଭଇନ ରିଲେସନଶିପ ଭଳି ଶବ୍ଦ ଆମ ସମାଜରେ ଅନୈତିକ ବୋଲି କୁହାଯାଏ। କିନ୍ତୁ ବଲିଉଡ ଅଭିନେତ୍ରୀ ନୀନା ଗୁପ୍ତା ନିଜ ଝିଅ ମସବାଙ୍କୁ ବାହାଘର ପୂର୍ବରୁ ଲିଭଇନ ରିଲେସନଶିପରେ ରହିବା ବହୁତ ଭଲ ବୋଲି ବୁଝାଇଥିଲେ। ସମାଜ ଯେତେ ବଦଳିଯାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ପୁରୁଷ ବିନା ମହିଳାଙ୍କ ଜୀବନର କୌଣସି ଆଧାର ନାହିଁ ବୋଲି କୁହାଯାଏ। ଗୋଟିଏପଟେ ଛାଡ଼ପତ୍ର ହୋଇଥିବା ମହିଳାଙ୍କ ଚରିତ୍ରକୁ ଖରାପ ନଜରରେ ଦେଖାଯାଇଥାଏ। ଅନ୍ୟପଟେ କୁଆଁରୀ ମା’ କିମ୍ବା ଲିଭଇନ ରିଲେସନଶିପ ଭଳି ଶବ୍ଦ ସହିତ ସମ୍ପର୍କ ରଖିଥିବା ମହିଳାମାନେ ସମାଜ ପାଇଁ କଳଙ୍କ ବୋଲି ଲୋକଙ୍କ ମନରେ ଏବେ ବି ଧାରଣା ରହିଛି। ଆଜିର ମହିଳା ପୁରୁଷଙ୍କ କାନ୍ଧରେ କାନ୍ଧ ମିଶାଇ ଚାଲୁଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ମହିଳାମାନେ ଖୁସି ଚୟନ କରିବା କଥା ଆସିଲେ ସମସ୍ତେ ଏହାକୁ ଅଣଦେଖା କରିଥାନ୍ତି।

ଋିଲେସନଶିପରେ ବ୍ରେକ ନେଲାବେଳେ ଏସବୁ ଧ୍ୟାନ ରଖନ୍ତୁ

ରିଲେସନଶିପରେ ଏଭଳି ସମୟ ଆସିଥାଏ, ଯେତେବେଳେ କପଲ୍ସଙ୍କୁ ପରସ୍ପର ଠାରୁ ଅଲଗା ହେବାକୁ ପଡ଼ିଥାଏ। ଏହା ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବେଶ କଷ୍ଟକର ମଧ୍ୟ ହୋଇଥାଏ। କିନ୍ତୁ ଏକାଠି ରହିବା ବି ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସହଜ ହୋଇ ନ ଥାଏ। ସମ୍ପର୍କରେ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ଉତ୍ଥାନ ପତନ ଲାଗି ରହିଲେ ଏହି ସମସ୍ୟା ବଢ଼ିଯାଏ। ଏହି ସମୟରେ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅଧିକ ଝଗଡ଼ା ବଢ଼ିଯାଏ। ସବୁବେଳେ କିଛି ନା କିଛି କଥାକୁ ନେଇ ଯୁକ୍ତିତର୍କ ହୋଇଥାଏ। ଏହି ସମୟରେ କପଲ୍ସଙ୍କୁ ରିଲେସନଶିପରେ କିଛି ଦିନ ବ୍ରେକ ନେବା ଉଚିତ। ରିଲେସନଶିପରେ ବ୍ରେକ ନେବାକୁ କେତେକ ଲୋକେ ବ୍ରେକଅପ ବୋଲି ଭାବିଥାନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଝଗଡ଼ାର ଅନ୍ତ କରିବା ଓ ସମ୍ପର୍କକୁ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକର କରିବା ଲାଗି ବ୍ରେକ ନେବା ଉଚିତ। ଏହା ଆପଣଙ୍କୁ ରିଫ୍ରେଶିଂ ଅନୁଭବ କରାଇବ।

ଯୁବାବସ୍ଥାରେ ଆସୁଥିବା ସମସ୍ୟାର ଏପରି କରନ୍ତୁ ସମାଧାନ

ଜୀବନରେ ତିନୋଟି ସ୍ତର ଦେଇ ଗତି କରିବାକୁ ପଡ଼େ। ପ୍ରଥମତଃ ପିଲା, ଦ୍ବିତୀୟତଃ ଯୁବାବସ୍ଥା ଏବଂ ତୃତୀୟରେ ବାର୍ଦ୍ଧକ୍ୟାବସ୍ଥା। ପିଲାଦିନ ଅତିକ୍ରମ କରିବା ପରେ ଯେତେବେଳେ ଯୁବାବସ୍ଥାରେ ପହଞ୍ଚନ୍ତି, ପ୍ରାକୃତିକ ଭାବେ ଜୀବନ ସହିତ ଶାରୀରିକ ଭାବେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆସିଥାଏ। ତେଣୁ କିଶୋରାବସ୍ଥା ଏବଂ ଯୁବାବସ୍ଥାରେ ପିଲାଙ୍କ ଧ୍ୟାନ ରଖିବା ନିହାତି ଆବଶ୍ୟକ। କାରଣ ଏହି ପରିବର୍ତ୍ତନ ସମ୍ପର୍କରେ ପିଲାମାନେ ହଠାତ୍‌ ଠିକ୍‌ ଭାବେ ବୁଝିପାରନ୍ତି ନାହିଁ। ସେମାନଙ୍କ ମନରେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠେ। ଯାହା ସମ୍ପର୍କରେ ନିଜ ମା’ ବାପାଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରିବା ପାଇଁ ସେମାନେ ସଙ୍କୋଚ ଅନୁଭବ କରନ୍ତି। ତେଣୁ ମା’ ବାପା ପିଲାଙ୍କ ଏହି ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ସୋପାନରେ ସେମାନଙ୍କ ମନରେ ଉଠୁଥିବା ପ୍ରଶ୍ନର ସମାଧାନ କରିବା ଉଚିତ। ଯାହା ସେମାନଙ୍କୁ ଭବିଷ୍ୟତରେ ଅନେକ ସହାୟତା କରିବ।

ଭଉଣୀ ସହିତ ସମ୍ପର୍କକୁ ଏଭଳି କରନ୍ତୁ ମଜବୁତ

ବ୍ୟସ୍ତବହୁଳ ଜୀବନରେ ସମସ୍ତେ ଉତ୍ତମ ବିକଳ୍ପ ଖୋଜିବାରେ ଲାଗିଛନ୍ତି। ଦିନରାତି ପରିଶ୍ରମ କରାଯାଉଛି। କାମରେ ବ୍ୟସ୍ତ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ପରିବାରକୁ ସମୟ ଦେବା ଅସମ୍ଭବ ହୋଇପଡ଼ୁଛି। ଏପରିସ୍ଥଳେ ଦୂରରେ ରହିବା ଓ କିଛି କରି ନ ପାରିବା ଭାବନା ସାଧାରଣତଃ ଏକୁଟିଆପଣ ଓ ଉଦାସ ବଢ଼ାଉଛି। ଏଥିସହିତ ଏହି ଦୂରତା ମାନସିକ ରୂପରେ ଦୁର୍ବଳ କରିଦେଉଛି। ଜୀବନରେ ଅନେକ ସମୟରେ ପିଲାଦିନକୁ ପୁଣିଥରେ ବଞ୍ଚିବାକୁ ଇଚ୍ଛାହୁଏ। ସେହି ସମ୍ପର୍କକୁ ଅନୁଭବ କରିବାକୁ ଆଗ୍ରହ ଜନ୍ମେ। ପିଲାଦିନର ସମ୍ପର୍କରେ ଭଉଣୀର ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ରହିଥାଏ। ବ୍ୟସ୍ତବହୁଳ ଜୀବନରେ ଭାଇ ଓ ଭଉଣୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଦୂରତା ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି। ଚାହିଲେ ବି ଭାବନା ଅନ୍ୟ ଆଗରେ ପ୍ରକାଶ କରିପାରୁ ନାହାନ୍ତି। ଚାଲନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସାରା ଜୀବନ ଭଉଣୀ ସହିତ କିପରି ଭଲ ସମ୍ପର୍କ ରଖିବେ।



ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ