ଯୁବ ଜଗତ

ଅନନ୍ୟା ରିୟା: ଦେଖାଇଲେ ବେସାହାରାଙ୍କ ପାଇଁ ସାହାରା

ଏସିଡ୍‌ ଆଟାକ୍‌ର ଯନ୍ତ୍ରଣା କ’ଣ, ତାହା କେବଳ ସେଇ ଜାଣିପାରିବେ, ଯିଏ ଉକ୍ତ ହୃଦୟ ବିଦାରକ ପରିସ୍ଥିତି ଦେଇ ଗତି କରିଛି। ଏସିଡ୍‌ ଆଟାକ୍‌ ପରେ ମିଳିଥିବା ଘା’ ହୁଏତ କିଛି ଦିନ ଭିତରେ ଭରି ଯାଇପାରେ, ମାତ୍ର ଦୁନିଆ ତାଙ୍କୁ ଯେଉଁ ଅଜବ ନଜରରେ ଦେଖିବା ଆରମ୍ଭ କରି ଦିଅନ୍ତି, ତାହାକୁ ନେଇ ବଞ୍ଚିବା କଷ୍ଟକର ହୋଇପଡ଼େ। ଅଧିକାଂଶ ଝିଅ ହିଁ ଏସିଡ୍‌ ଆକ୍ରମଣର ଶିକାର ହୋଇଥାନ୍ତି, ଯାହା କେବଳ ସେମାନଙ୍କ ଚେହେରାକୁ ବିଗାଡ଼ି ଦିଏନି, ସେମାନଙ୍କ ପୂରା ଜୀବନ ନଷ୍ଟ କରିଦିଏ। କିନ୍ତୁ ଏଭଳି ଝିଅଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରେରଣା ପାଲଟିଛନ୍ତି ୨୬ ବର୍ଷୀୟା ରିୟା ଶର୍ମା। ରିୟା କେବଳ ଏସିଡ୍‌ ଆକ୍ରମଣ ପୀଡ଼ିତାଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା କରାଉ ନାହାନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କ ଅଧିକାର ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଲଢ଼ୁଛନ୍ତି। ଚାଲନ୍ତୁ ଜାଣିବା, ଗ୍ଲାମର ଦୁନିଆକୁ ଛାଡ଼ି ଶେଷରେ ରିୟା କିପରି ଏସିଡ୍‌ ପୀଡ଼ିତାଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରେରଣା ପାଲଟିଲେ।

‘ନୋମୋଫୋବିୟା’ର ଶିକାର ଏବେ ଯୁବପିଢ଼ି
ସମ୍ପର୍କ ଭାଙ୍ଗିବା ପରେ ଅବସାଦରୁ ବଞ୍ଚାଇବ ଏହି ଟିପ୍ସ

ପ୍ରଥମେ ପ୍ରଥମେ ସବୁ ସମ୍ପର୍କ ବହୁତ ଭଲ ଲାଗିଥାଏ। କିନ୍ତୁ ସମୟ ସହିତ ସମ୍ପର୍କର ଚମକ ଫିକା ପଡ଼ିବାରେ ଲାଗିଥାଏ। ସମ୍ପର୍କରେ ସୃଷ୍ଟି ହେଉଥିବା ଫାଟ ସମ୍ପର୍କ ଭାଙ୍ଗିବାର କାରଣ ପାଲଟିଥାଏ। ଅନେକ କପଲ୍ସ ବିବାହର କିଛି ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ସାଥୀଙ୍କୁ ଛାଡ଼ି ଦେଇଥାନ୍ତି। ୨୦୧୬ର ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ୨୦୧୫ରେ ୭,୦୦୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ବ କପଲ୍ସ ନିଜ ସମ୍ପର୍କ ଭାଙ୍ଗି ପାର୍ଟନରଙ୍କଠାରୁ ଦୂରେଇ ଯାଇଥିଲେ। ସମ୍ପର୍କ ଭାଙ୍ଗିବା ଓ ପାର୍ଟନରଙ୍କଠାରୁ ଅଲଗା ହେବାର ଦୁଃଖ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଘାରିଥାଏ। ଅନେକ ଲୋକ ପାର୍ଟନରଙ୍କଠାରୁ ଅଲଗା ହେବା ପରେ ଅବସାଦର ଶିକାର ହୋଇଯାଆନ୍ତି। ଯଦି ଆପଣ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ଯାହାଙ୍କ ସମ୍ପର୍କ ଭାଙ୍ଗି ଯାଇଛି, ତେବେ ଏଠାରେ ଏପରି କେତେକ ଟିପ୍ସ ଦିଆଯାଇଛି, ଯାହା ଆପଣଙ୍କୁ ଖୁସିରେ ରଖିପାରିବ।

ଲାଇଫ୍‌ରେ ପୂର୍ବତନ ସାଥୀଙ୍କୁ ରିଏଣ୍ଟ୍ରି ଦେବା ପୂର୍ବରୁ ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ
ଟିନ୍‌ଏଜର୍ସଙ୍କ ବେଷ୍ଟ ଫ୍ରେଣ୍ଡ ହୁଅନ୍ତୁ
ଜାଣନ୍ତୁ କିପରି ବଦଳାଇବେ ସାଥୀଙ୍କ ଖରାପ ଅଭ୍ୟାସ


ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ

ନୋବେଲ ଡିନର୍
ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର ଭଳି ନୋବେଲ ଡିନରର ମର୍ଯ୍ୟାଦା ଅତି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ ପରେ ପ୍ରତି ବର୍ଷ ଡିସେମ୍ବର ୧୦ ତାରିଖରେ ଷ୍ଟକହୋମ୍ ସିଟିର ବ୍ଳୁ ହଲ୍‌ରେ ଏହି ରାତ୍ରିଭୋଜନର ଆୟୋଜନ କରାଯାଏ। ଏଥିରେ ସ୍ବିଡେନର ରାଜ ପରିବାର, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ, ପଦସ୍ଥ ସରକାରୀ ବ୍ୟକ୍ତି, ନୋବେଲ ବିଜେତା ଏବଂ ଅତିଥି ଉପସ୍ଥିତ ରହନ୍ତି। ପ୍ରତ୍ୟେକ ନୋବେଲ ବିଜେତା ଏଠାକୁ ୧୬ ଜଣ ଅତିଥିଙ୍କୁ ସାଥିରେ ଆଣି ପାରିବେ। ଏହି ଭୋଜନର ସମୟ ସୀମା ୪ ଘଣ୍ଟା। ଏଥିରେ ନୋବେଲ ବିଜେତାମାନେ ସଂକ୍ଷିପ୍ତ ବକ୍ତବ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତି। ଚାରି ଦିନ ଆଗରୁ ୪୦ ଜଣ ରୋଷେୟା ୨୦୦ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସହାୟତାରେ ଭୋଜନ ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ଲାଗିଯାଆନ୍ତି। ୬୦ଟି ଟେବୁଲରେ ଥିବା ୭୦୦୦ ଥାଳି, ୫୦୦୦ ଗ୍ଳାସ୍ ଏବଂ ୧୦,୦୦୦ ରୁପା ବାସନରେ ଖାଦ୍ୟ ପରଷା ଯାଏ। ଏହି ଡିନରର ମୂଲ୍ୟ ୪ କୋଟି ଟଙ୍କା। ୧୯୭୯ ମସିହାର ନୋବେଲ ଶାନ୍ତି ବିଜେତା ମଦର ଟେରେସାଙ୍କ ଅନୁରୋଧ କ୍ରମେ ସେହି ବର୍ଷ ଏହି ଭୋଜନ ବାତିଲ୍‌ କରାଯାଇ ସେହି ଅର୍ଥ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା।