ଉପଯୋଗୀ ଟିପ୍‌ସ

ଘରକୁ ଏପରି କରନ୍ତୁ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍‌ ଫ୍ରି

ଯେଉଁଭଳି ଆମେ ପରିବେଶକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଉଛୁ, ଏହାଦ୍ବାରା ଆଗାମୀ ପିଢ଼ିଙ୍କ ପାଇଁ ସୁରକ୍ଷିତ ପରିବେଶ ବଞ୍ଚିବ ନାହିଁ। ପରିବେଶକୁ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍‌ ବହୁତ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇଥାଏ। ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍‌ ମାଟିରେ ମିଶି ନ ଥାଏ କିମ୍ବା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ଷଢ଼ି ନ ଥାଏ। ଏହାକୁ ଜାଳିବା ଦ୍ବାରା ସୃଷ୍ଟି ହେଉଥିବା ହାନିକାରକ ଗ୍ୟାସ୍‌ ପରିବେଶକୁ ଆହୁରି ଦୂଷିତ କରିଥାଏ। ଯଦି ଆପଣ ଚାହୁଛନ୍ତି ଆପଣଙ୍କ ଆଗାମୀ ପିଢ଼ିକୁ ସୁସ୍ଥ ପରିବେଶ ମିଳୁ, ତେବେ ଏବେଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ। ସାଧାରଣତଃ କୁହାଯାଏ, ଯେତେବେଳେ କୌଣସି ଜିନିଷର ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ହୁଏ, ତେବେ ନିଜ ଘରୁ ପ୍ରଥମେ ଆରମ୍ଭ କରିବା ଉଚିତ। ଏହି କଥାକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖି ପରିବେଶକୁ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍‌ ଫ୍ରି କରିବାର ଆରମ୍ଭ ଘରୁ ହିଁ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ। ଚାଲନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଘରକୁ କିଭଳି ଭାବେ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍‌ ଫ୍ରି କରିପାରିବେ।

ୱାଟର ପାର୍କ ଯାଉଥିଲେ, ସାଙ୍ଗରେ ରଖନ୍ତୁ ଏସବୁ ଜିନିଷ

ଜୀବନରେ ଭାଗଦୌଡ଼ ତ ସବୁବେଳେ ଲାଗିରହିଛି। ଏଥିରୁ ଫୁରସତ ମିଳିବା ମାତ୍ରେ କିଛି ମସ୍ତି କରିବାକୁ ଇଚ୍ଛା ହୁଏ। ଏବେ ଆଗ ଅପେକ୍ଷା ଗରମ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି। କିନ୍ତୁ ଏଥିପାଇଁ ଜୀବନକୁ ଉପଭୋଗ କରିବାର ପଦ୍ଧତିରେ କୌଣସି ପ୍ରଭାବ ପଡ଼ିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ। ସ୍କୁଲ୍‌ ଛୁଟି ହୋଇଗଲା ପରେ ଆଉଟିଂ କରିବାକୁ ପିଲାମାନେ ଜିଦ୍‌ କରିଥାନ୍ତି। ଆପଣ ଚାହିଲେ ଖରାଦିନେ ୱାଟର ପାର୍କ ବୁଲି ଯାଇପାରିବେ। ଏହା ଆପଣଙ୍କୁ କୁଲ୍‌ ରଖିବା ସହିତ ପିଲାମାନେ ମଧ୍ୟ ଏଠାରେ ମସ୍ତି କରିପାରିବେ। ଆଜିକାଲି ଲୋକେ ଗରମ ଦିନେ ଛୁଟିରେ ବୁଲାବୁଲି କରିବା ଉପରେ ଅଧିକ ଧ୍ୟାନ ଦେଉଛନ୍ତି। ଯାହାଫଳରେ ସମସ୍ତ ପରିବାର ସଦସ୍ୟ ରିଫ୍ରେଶ୍‌ ଅନୁଭବ କରିବା ସହିତ ପାଠ ପଢ଼ା ଓ କାମକାର୍ଯ୍ୟରେ ମନ ଲଗାଇପାରିବେ। ପୂର୍ବରୁ ଲୋକଙ୍କ ପାଖରେ ବହୁତ କମ୍‌ ବିକଳ୍ପ ଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଏବେ ସହର ଭିତରେ ମଧ୍ୟ ମସ୍ତି କରିବାକୁ ଅନେକ ସ୍ଥାନ ରହିଛି। ପରିବାର ସହିତ କ୍ବାଲିଟି ସମୟ ବିତାଇବା ଲାଗି ୱାଟର ପାର୍କ ଏକ ଉପଯୁକ୍ତ ସ୍ଥାନ। ୱାଟର ପାର୍କକୁ ଖୁସିର ପାର୍କ ବୋଲି କୁହାଯାଏ। ତେଣୁ ଚାଲନ୍ତୁ ଜାଣିବା ୱାଟାପାର୍କ ଗଲାବେଳେ ସାଙ୍ଗରେ କେଉଁ ଜିନିଷ ରଖିବା ଦରକାର।



ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ