ଉପଯୋଗୀ ଟିପ୍‌ସ

ଘରୋଇ ଜିନିଷରେ ଚମକାନ୍ତୁ କବାଟ ଝରକା କାଚ

ଆଧୁନିକ ଯୁଗରେ ଲୋକେ ନିଜ ଘରକୁ ନୂଆ ମେକ୍‌ଓଭର ଦେବା ଲାଗି ସବୁପ୍ରକାରର ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି। ଏପରିକି ଘରର କବାଟ ଝରକାରେ କାଚ ଲଗାଉଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି। ଘରର ଡେକୋରେସନ୍‌ରେ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରୁଥିବା ଏହି କାଚକୁ ନିୟମିତ ସଫା କରିବା ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ। ନିୟମିତ କାଚ ସଫା ନ କରିବା ଫଳରେ କାଚ ଉପରେ ଧୁଳି ମାଟି ଜମା ହୋଇ ଅସ୍ପଷ୍ଟ ଦେଖାଯାଏ। ଯାହାଫଳରେ କାଚର ଚମକ ମଧ୍ୟ ଫିକା ପଡ଼ିଯାଏ। ଘଣ୍ଟା ଘଣ୍ଟା ରଗଡ଼ି ସଫା କଲେ ମଧ୍ୟ ଏହାର ଚମକ ପୂର୍ବଭଳି ହୋଇ ନ ଥାଏ। ଯଦି ଆପଣ ମଧ୍ୟ ସବୁବେଳେ ଏହି ସମସ୍ୟାରେ ପଡ଼ୁଛନ୍ତି, ଏହାକୁ ସଫା କରିବା ଲାଗି କେତେକ ଘରୋଇ ଟିପ୍ସ ଦିଆଯାଉଛି। ଏହାକୁ ବ୍ୟବହାର କରି କେବଳ କବାଟ ଝରକା ନୂହେଁ, ଆଇନା, କାର୍‌ର କାଚ ଆଦିକୁ ସହଜରେ ଚମକାଇ ପାରିବେ।

ଘରକୁ ଏପରି କରନ୍ତୁ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍‌ ଫ୍ରି

ଯେଉଁଭଳି ଆମେ ପରିବେଶକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଉଛୁ, ଏହାଦ୍ବାରା ଆଗାମୀ ପିଢ଼ିଙ୍କ ପାଇଁ ସୁରକ୍ଷିତ ପରିବେଶ ବଞ୍ଚିବ ନାହିଁ। ପରିବେଶକୁ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍‌ ବହୁତ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇଥାଏ। ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍‌ ମାଟିରେ ମିଶି ନ ଥାଏ କିମ୍ବା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ଷଢ଼ି ନ ଥାଏ। ଏହାକୁ ଜାଳିବା ଦ୍ବାରା ସୃଷ୍ଟି ହେଉଥିବା ହାନିକାରକ ଗ୍ୟାସ୍‌ ପରିବେଶକୁ ଆହୁରି ଦୂଷିତ କରିଥାଏ। ଯଦି ଆପଣ ଚାହୁଛନ୍ତି ଆପଣଙ୍କ ଆଗାମୀ ପିଢ଼ିକୁ ସୁସ୍ଥ ପରିବେଶ ମିଳୁ, ତେବେ ଏବେଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ। ସାଧାରଣତଃ କୁହାଯାଏ, ଯେତେବେଳେ କୌଣସି ଜିନିଷର ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ହୁଏ, ତେବେ ନିଜ ଘରୁ ପ୍ରଥମେ ଆରମ୍ଭ କରିବା ଉଚିତ। ଏହି କଥାକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖି ପରିବେଶକୁ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍‌ ଫ୍ରି କରିବାର ଆରମ୍ଭ ଘରୁ ହିଁ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ। ଚାଲନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଘରକୁ କିଭଳି ଭାବେ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍‌ ଫ୍ରି କରିପାରିବେ।



ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ