ଉପଯୋଗୀ ଟିପ୍‌ସ

ୱାଟର ପାର୍କ ଯାଉଥିଲେ, ସାଙ୍ଗରେ ରଖନ୍ତୁ ଏସବୁ ଜିନିଷ

ଜୀବନରେ ଭାଗଦୌଡ଼ ତ ସବୁବେଳେ ଲାଗିରହିଛି। ଏଥିରୁ ଫୁରସତ ମିଳିବା ମାତ୍ରେ କିଛି ମସ୍ତି କରିବାକୁ ଇଚ୍ଛା ହୁଏ। ଏବେ ଆଗ ଅପେକ୍ଷା ଗରମ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି। କିନ୍ତୁ ଏଥିପାଇଁ ଜୀବନକୁ ଉପଭୋଗ କରିବାର ପଦ୍ଧତିରେ କୌଣସି ପ୍ରଭାବ ପଡ଼ିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ। ସ୍କୁଲ୍‌ ଛୁଟି ହୋଇଗଲା ପରେ ଆଉଟିଂ କରିବାକୁ ପିଲାମାନେ ଜିଦ୍‌ କରିଥାନ୍ତି। ଆପଣ ଚାହିଲେ ଖରାଦିନେ ୱାଟର ପାର୍କ ବୁଲି ଯାଇପାରିବେ। ଏହା ଆପଣଙ୍କୁ କୁଲ୍‌ ରଖିବା ସହିତ ପିଲାମାନେ ମଧ୍ୟ ଏଠାରେ ମସ୍ତି କରିପାରିବେ। ଆଜିକାଲି ଲୋକେ ଗରମ ଦିନେ ଛୁଟିରେ ବୁଲାବୁଲି କରିବା ଉପରେ ଅଧିକ ଧ୍ୟାନ ଦେଉଛନ୍ତି। ଯାହାଫଳରେ ସମସ୍ତ ପରିବାର ସଦସ୍ୟ ରିଫ୍ରେଶ୍‌ ଅନୁଭବ କରିବା ସହିତ ପାଠ ପଢ଼ା ଓ କାମକାର୍ଯ୍ୟରେ ମନ ଲଗାଇପାରିବେ। ପୂର୍ବରୁ ଲୋକଙ୍କ ପାଖରେ ବହୁତ କମ୍‌ ବିକଳ୍ପ ଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଏବେ ସହର ଭିତରେ ମଧ୍ୟ ମସ୍ତି କରିବାକୁ ଅନେକ ସ୍ଥାନ ରହିଛି। ପରିବାର ସହିତ କ୍ବାଲିଟି ସମୟ ବିତାଇବା ଲାଗି ୱାଟର ପାର୍କ ଏକ ଉପଯୁକ୍ତ ସ୍ଥାନ। ୱାଟର ପାର୍କକୁ ଖୁସିର ପାର୍କ ବୋଲି କୁହାଯାଏ। ତେଣୁ ଚାଲନ୍ତୁ ଜାଣିବା ୱାଟାପାର୍କ ଗଲାବେଳେ ସାଙ୍ଗରେ କେଉଁ ଜିନିଷ ରଖିବା ଦରକାର।

ଚିକନପକ୍ସ ଦାଗ ହଟାଇବା ଲାଗି ଆପଣାନ୍ତୁ ଏହି ଉପାୟ


ଶ୍ରୀଜୀଉଙ୍କ ସୁନାବେଶ ଦର୍ଶନ

ନୋବେଲ ଡିନର୍
ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର ଭଳି ନୋବେଲ ଡିନରର ମର୍ଯ୍ୟାଦା ଅତି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ ପରେ ପ୍ରତି ବର୍ଷ ଡିସେମ୍ବର ୧୦ ତାରିଖରେ ଷ୍ଟକହୋମ୍ ସିଟିର ବ୍ଳୁ ହଲ୍‌ରେ ଏହି ରାତ୍ରିଭୋଜନର ଆୟୋଜନ କରାଯାଏ। ଏଥିରେ ସ୍ବିଡେନର ରାଜ ପରିବାର, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ, ପଦସ୍ଥ ସରକାରୀ ବ୍ୟକ୍ତି, ନୋବେଲ ବିଜେତା ଏବଂ ଅତିଥି ଉପସ୍ଥିତ ରହନ୍ତି। ପ୍ରତ୍ୟେକ ନୋବେଲ ବିଜେତା ଏଠାକୁ ୧୬ ଜଣ ଅତିଥିଙ୍କୁ ସାଥିରେ ଆଣି ପାରିବେ। ଏହି ଭୋଜନର ସମୟ ସୀମା ୪ ଘଣ୍ଟା। ଏଥିରେ ନୋବେଲ ବିଜେତାମାନେ ସଂକ୍ଷିପ୍ତ ବକ୍ତବ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତି। ଚାରି ଦିନ ଆଗରୁ ୪୦ ଜଣ ରୋଷେୟା ୨୦୦ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସହାୟତାରେ ଭୋଜନ ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ଲାଗିଯାଆନ୍ତି। ୬୦ଟି ଟେବୁଲରେ ଥିବା ୭୦୦୦ ଥାଳି, ୫୦୦୦ ଗ୍ଳାସ୍ ଏବଂ ୧୦,୦୦୦ ରୁପା ବାସନରେ ଖାଦ୍ୟ ପରଷା ଯାଏ। ଏହି ଡିନରର ମୂଲ୍ୟ ୪ କୋଟି ଟଙ୍କା। ୧୯୭୯ ମସିହାର ନୋବେଲ ଶାନ୍ତି ବିଜେତା ମଦର ଟେରେସାଙ୍କ ଅନୁରୋଧ କ୍ରମେ ସେହି ବର୍ଷ ଏହି ଭୋଜନ ବାତିଲ୍‌ କରାଯାଇ ସେହି ଅର୍ଥ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା।