ଉପଯୋଗୀ ଟିପ୍‌ସ

ଚିକନପକ୍ସ ଦାଗ ହଟାଇବା ଲାଗି ଆପଣାନ୍ତୁ ଏହି ଉପାୟ
ଖାଇବା ସୋଡ଼ା ବ୍ୟବହାର କରି ଦୂର କରନ୍ତୁ କାଖ ତଳ କଳା

ମହିଳାମାନେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ପ୍ରକାରର ପୋଷାକ ପିନ୍ଧିବାକୁ ଚାହିଁଥାନ୍ତି। ସ୍ଲିଭ୍‌ଲେସ୍‌ ଟି-ଶାର୍ଟ ହେଉ ବା ବ୍ୟାକ୍‌ଲେସ୍‌ ଗାଉନ୍‌ ସବୁକିଛି ପିନ୍ଧିବାକୁ ମହିଳମାନେ ଇଚ୍ଛା କରିଥାନ୍ତି। ମାତ୍ର ଅଣ୍ଡର ଆର୍ମସ୍‌ ସମସ୍ୟା ପାଇଁ କେତେକ ଏପରି ପୋଷାକ ପିନ୍ଧି ପାରନ୍ତି ନାହିଁ। କେତେକ ଲୋକଙ୍କ ଅଣ୍ଡର ଆର୍ମସ୍‌ ପିଲାଦିନୁ କଳା ହୋଇଥାଏ ତ ଆଉ କେତେକ ମାତ୍ରାଧିକ ହେୟାର ରିମୁଭ୍‌ କରିବା କାରଣରୁ କିମ୍ବା କେମିକାଲ ଯୁକ୍ତ ପ୍ରଡକ୍ଟ ବ୍ୟବହାର କରିବାରୁ ଏହି ସମସ୍ୟା ହୋଇଥାଏ। ଏପରି କ୍ଷେତ୍ରରେ କଳା ପଡ଼ିଯାଇଥିବା ଅଣ୍ଡର ଆର୍ମସ୍‌କୁ ସଫା କରିବା ଲାଗି ଘରୋଇ ଜିନିଷ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ। ଏଥିପାଇଁ ଖାଇବା ସୋଡ଼ାର ବ୍ୟବହାର ଏକ ଉତ୍ତମ ବିକଳ୍ପ ହୋଇପାରେ। ଏଥିରେ ଆଣ୍ଟି ଫଙ୍ଗାଲ ଏବଂ ଆଣ୍ଟି ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆଲ ତତ୍ତ୍ବ ରହିଛି। ଏହା ଡାର୍କ ଅଣ୍ଡର ଆର୍ମସ୍‌ ସମସ୍ୟାକୁ କମ୍‌ କରିବା ସହ ଡାର୍କ ସ୍କିନ୍‌ ସେଲ୍‌ସକୁ ମଧ୍ୟ ଶେଷ କରିଦିଏ। ଚାଲନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହାକୁ କିପରି ବ୍ୟବହାର କରିବେ।



ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ


କରେନ୍ସି କନଭର୍ଟର

ନୋବେଲ ଡିନର୍
ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର ଭଳି ନୋବେଲ ଡିନରର ମର୍ଯ୍ୟାଦା ଅତି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ ପରେ ପ୍ରତି ବର୍ଷ ଡିସେମ୍ବର ୧୦ ତାରିଖରେ ଷ୍ଟକହୋମ୍ ସିଟିର ବ୍ଳୁ ହଲ୍‌ରେ ଏହି ରାତ୍ରିଭୋଜନର ଆୟୋଜନ କରାଯାଏ। ଏଥିରେ ସ୍ବିଡେନର ରାଜ ପରିବାର, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ, ପଦସ୍ଥ ସରକାରୀ ବ୍ୟକ୍ତି, ନୋବେଲ ବିଜେତା ଏବଂ ଅତିଥି ଉପସ୍ଥିତ ରହନ୍ତି। ପ୍ରତ୍ୟେକ ନୋବେଲ ବିଜେତା ଏଠାକୁ ୧୬ ଜଣ ଅତିଥିଙ୍କୁ ସାଥିରେ ଆଣି ପାରିବେ। ଏହି ଭୋଜନର ସମୟ ସୀମା ୪ ଘଣ୍ଟା। ଏଥିରେ ନୋବେଲ ବିଜେତାମାନେ ସଂକ୍ଷିପ୍ତ ବକ୍ତବ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତି। ଚାରି ଦିନ ଆଗରୁ ୪୦ ଜଣ ରୋଷେୟା ୨୦୦ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସହାୟତାରେ ଭୋଜନ ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ଲାଗିଯାଆନ୍ତି। ୬୦ଟି ଟେବୁଲରେ ଥିବା ୭୦୦୦ ଥାଳି, ୫୦୦୦ ଗ୍ଳାସ୍ ଏବଂ ୧୦,୦୦୦ ରୁପା ବାସନରେ ଖାଦ୍ୟ ପରଷା ଯାଏ। ଏହି ଡିନରର ମୂଲ୍ୟ ୪ କୋଟି ଟଙ୍କା। ୧୯୭୯ ମସିହାର ନୋବେଲ ଶାନ୍ତି ବିଜେତା ମଦର ଟେରେସାଙ୍କ ଅନୁରୋଧ କ୍ରମେ ସେହି ବର୍ଷ ଏହି ଭୋଜନ ବାତିଲ୍‌ କରାଯାଇ ସେହି ଅର୍ଥ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା।

ଜନମତ

ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଭକ୍ତଙ୍କ ଦର୍ଶନକୁ ଶୃଙ୍ଖଳିତ ଓ ବ୍ୟବସ୍ଥିତ କରିବା ନିମନ୍ତେ ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦେଶ କ୍ରମେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଧାଡ଼ି ଦର୍ଶନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ସହ ଆପଣ ଏକମତ ତ ?