ଲାଇଫ ଷ୍ଟାଇଲ

ପ୍ରିୟଙ୍କାଙ୍କ ଭଳି ଷ୍ଟନିଂ ଫିଗର ଚାହୁଥିଲେ, ତାଙ୍କ ଡାଏଟ ପ୍ଲାନ ଅନୁସରଣ କରନ୍ତୁ
ଭାରତ ଭଳି ଏସବୁ ଦେଶରେ ବି କରାଯାଏ ପିତୃପକ୍ଷ ଶ୍ରାଦ୍ଧ

ଦେଶରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବର୍ଷ ପିତୃପକ୍ଷରେ ଶ୍ରାଦ୍ଧ ଦିଆଯାଏ। ଏହି ସମୟରେ ଲୋକେ ନିଜ ପିତୃପୁରୁଷଙ୍କ ଆତ୍ମାର ଶାନ୍ତି ଓ ସେମାନଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ପାଇବା ଲାଗି ଶ୍ରାଦ୍ଧ କର୍ମ କରିଥାନ୍ତି। ଏହି ଶ୍ରାଦ୍ଧ କେହି ଘରକୁ ପଣ୍ଡିତ ଡାକି କରିଥାନ୍ତି ତ ଆଉ କେହି କୌଣସି ପବିତ୍ର ସ୍ଥାନକୁ ଯାଇ ଶ୍ରାଦ୍ଧ ଦେଇଥାନ୍ତି। ମାନ୍ୟତା ଅନୁସାରେ ପିତୃପୁରୁଷଙ୍କୁ ଶ୍ରାଦ୍ଧ, ପିଣ୍ଡଦାନ, ତର୍ପଣ କରିବା ଦ୍ବାରା ପୂର୍ବଜଙ୍କ ଆତ୍ମାକୁ ଶାନ୍ତି ମିଳିଥାଏ। ଏଥିସହିତ ସେମାନେ ପୃଥିବୀ ପୃଷ୍ଠକୁ ଆସି ନିଜ ପରିବାର ଲୋକଙ୍କୁ ଆଶୀର୍ବାଦ ଦେଇଥାନ୍ତି ବୋଲି ବିଶ୍ବାସ ରହିଛି। କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣିଛନ୍ତି କି ଭାରତ ଭଳି ଅନ୍ୟ ଦେଶର ଲୋକେ ବି ନିଜ ପୂର୍ବପୁରୁଷଙ୍କୁ ସ୍ମରଣ କରି ସେମାନଙ୍କ ଆତ୍ମାର ଶାନ୍ତି ପାଇଁ ଖାସ ପର୍ବ ପାଳନ କରନ୍ତି। ଭାରତ ଭଳି ଅନ୍ୟ ଦେଶର ଲୋକେ ବି ପିତୃପୁରୁଷଙ୍କୁ ଶ୍ରାଦ୍ଧ ଦେଇଥାନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ସେମାନଙ୍କ ପଦ୍ଧତି କିଛି ମାତ୍ରାରେ ଅଲଗା। ଚାଲନ୍ତୁ ଜାଣିବା ବିସ୍ତାରରେ।

ସ୍କ୍ରିନ ଟାଇମ କାରଣରୁ ପତି-ପତ୍ନୀଙ୍କ ସମ୍ପର୍କରେ ଆସୁଛି ଦୂରତା

ଆଜିକାଲି ସମୟରେ ଗ୍ୟାଜେଟ ବିନା ଜୀବନ ଚିନ୍ତା କରିବା ଅସମ୍ଭବ। ମୋବାଇଲ, ଲ୍ୟାପଟପ ଓ ଟ୍ୟାବଲେଟ ଆଜିକାଲି ଆମ ଜୀବନର ଅଭିନ୍ନ ଅଙ୍ଗ ପାଲଟିଛି। କୋରୋନା ମହାମାରୀ ସମୟରେ ଏହାର ବ୍ୟବହାର ଅନେକ ଗୁଣା ବଢ଼ିଯାଇଛି। ଏହାବ୍ୟତୀତ ୱାର୍କ ଫ୍ରମ ହୋମ ଓ ଅନଲାଇନ କ୍ଲାସ ସବୁ କାମ ପାଇଁ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଗ୍ୟାଜେଟ ବ୍ୟବହାର ହେଉଛି। ଏପରିସ୍ଥଳେ ଲୋକେ ସାମ୍ନାସାମ୍ନି କଥା ହେବା କମିଯାଇଛି। ସମସ୍ତେ ପରିବାରରେ ମୋବାଇଲରେ ବ୍ୟସ୍ତ ରହୁଛନ୍ତି। ଏହାର ସିଧାସଳଖ ପ୍ରଭାବ ସମ୍ପର୍କ ଉପରେ ପଡ଼ୁଥିବା ସ୍ପଷ୍ଟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି। ରାତିରେ ବିଳମ୍ବରେ ଶୋଇବା, ସକାଳୁ ବିଳମ୍ବରେ ଉଠିବା ଓ ନିଜ କାମରେ ବ୍ୟସ୍ତ ରହିବା ଯୋଗୁ ସମ୍ପର୍କ ଫିକା ପଡ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି। କୋରୋନା ମହାମାରୀ ହେବା ପାଖାପାଖି ଦୁଇ ବର୍ଷ ହୋଇଗଲାଣି। ପରିସ୍ଥିତି କେବେ ସ୍ବାଭାବିକ ହେବ ତାହା ବି ଜଣା ନାହିଁ। ଏପରିସ୍ଥଳେ ନିଜ ଜୀବନଶୈଳୀରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିବା ଜରୁରୀ। ଅଧିକ ସମୟ ସ୍କ୍ରିନ ସହ ବିତାଇବା ଯୋଗୁ ପତିପତ୍ନୀଙ୍କ ସମ୍ପର୍କରେ ସମସ୍ୟା ହେଉଛି। ଯଦି ସ୍କ୍ରିନ ଟାଇମ ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କ ସମ୍ପର୍କରେ ଫାଟ ସୃଷ୍ଟି ହେଉଛି, ତେବେ ଏସବୁ କଥା ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ।

ରାଧିକାଙ୍କୁ ପସନ୍ଦ କଞ୍ଚା ଲଙ୍କା ଓ ପଣସ, ଜାଣନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ଫିଟନେସ ରହସ୍ୟ
ଭାଇ ଭଉଣୀଙ୍କ ସମ୍ପର୍କର ଡୋରି ରକ୍ଷା ବନ୍ଧନ, ଜାଣନ୍ତୁ କିଛି ରୋଚକ ତଥ୍ୟ

ଜୀବନରେ ଅନେକ ସମ୍ପର୍କ ରହିଛି। କିନ୍ତୁ ଭାଇ-ଭଉଣୀର ସମ୍ପର୍କ ସବୁଠାରୁ ନିଆରା। ଏଥିରେ ରାଗ, ରୁଷା, ଅଭିମାନ, ପରସ୍ପରଙ୍କ ସାଥ ଦେବା, ସମର୍ଥନ କରିବା, ବାପାଙ୍କ ଗାଳି, ମା’ଙ୍କ ମାଡ଼ରୁ ପରସ୍ପରଙ୍କୁ ବଞ୍ଚାଇବା ସବୁକିଛି ରହିଛି। ଏସବୁର ଝଲକ ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ମିଳିଥାଏ। ଭାଇ-ଭଉଣୀଙ୍କ ଏହି ଅତୁଟ ପ୍ରେମ ରକ୍ଷା ବନ୍ଧନରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥାଏ। ପ୍ରତ୍ୟେକ ବର୍ଷ ଶ୍ରାବଣ ମାସ ପୂର୍ଣ୍ଣିମାରେ ରକ୍ଷା ବନ୍ଧନ ପଡ଼ିଥାଏ। ଭଉଣୀ ଏହି ଦିନ ନିଜ ଭାଇ ହାତରେ ରାକ୍ଷୀ ବାନ୍ଧିଥାନ୍ତି ଓ ଭାଇ ସବୁବେଳେ ଭଉଣୀଙ୍କୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ବଚନ ଦେଇଥାନ୍ତି। ତେବେ ଏହି ପର୍ବର ଇତିହାସ ସମ୍ପର୍କରେ ଜାଣିଛନ୍ତି କି? ରକ୍ଷା ବନ୍ଧନ ପର୍ବ କେତେ ପୁରୁଣା ଓ କେବେଠାରୁ ଏହା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ତେବେ ଚାଲନ୍ତୁ ଜାଣିବା ରକ୍ଷାବନ୍ଧନ ସମ୍ପର୍କରେ କେତେକ ରୋଚକ କଥା।

ବିଶ୍ବର ସବୁଠୁ ମହଙ୍ଗା ଅଙ୍ଗୁର: ପେନ୍ଥାକର ଦାମ ସାଢ଼େ ସାତ ଲକ୍ଷ
ହଜମ ସମସ୍ୟା ଏଡ଼ାଇବାକୁ ପ୍ରୋ-ବାୟୋଟିକ ଖାଦ୍ୟ ଖାଆନ୍ତୁ

ବର୍ଷା ଦିନେ ହଜମ ସମସ୍ୟା ଏକ ସାଧାରଣ କଥା। ଏହି ଋତୁରେ ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆ ଓ ଭାଇରସ ଅଧିକ ଆକ୍ଟିଭ ହୋଇଯାଆନ୍ତି। ଖାଦ୍ୟପେୟର ଯତ୍ନ ନ ନେଲେ ପେଟ ଯନ୍ତ୍ରଣା ବା ହଜମ ସମସ୍ୟା ହୋଇପାରେ। ଏପରିସ୍ଥଳେ ପାଚନତନ୍ତ୍ରକୁ ମଜବୁତ ଓ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକର ରଖିଲେ ଏହି ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇପାରିବେ। ତେଣୁ ଅନ୍ତନଳିରେ ଥିବା ଉତ୍ତମ ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆକୁ ବଢ଼ାଇବା ଜରୁରୀ। ଯାହା ବାହାରର ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆଠାରୁ ଶରୀରକୁ ରକ୍ଷା କରିପାରିବ। ପ୍ରୋବାୟୋଟିକ ଖାଦ୍ୟ ଶରୀରରେ ଉତ୍ତମ ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆ ବଢ଼ାଇବା କାମ କରିଥାଏ। ଶରୀରରେ ଉତ୍ତମ ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆ ବଢ଼ିଲେ ହଜମ ଶକ୍ତିଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ରୋଗପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ଆଦି କାମ କରିଥାଏ। ଏହାକୁ ସେବନ କରିବା ଦ୍ବାରା ଅବସାଦ ଆଦି ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟ ଦୂର ହୋଇଥାଏ। ଏହା ସେବନ କରିବା ଦ୍ବାରା କମ ରୋଗରେ ପଡ଼ିଥାନ୍ତି ଓ ବର୍ଷ ସାରା ହେଲଦୀ ରହିଥାନ୍ତି। ଚାଲନ୍ତୁ ଜାଣିବା ପ୍ରୋବାୟୋଟିକ ଫୁଡ ଅଧୀନରେ କେଉଁ କେଉଁ ଜିନିଷ ସେବନ କରିପାରିବେ।



ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ

୩୨ତମ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ଉଦଯାପିତ: ଟୋକିଓକୁ
ଟୋକିଓ: ୧୭ ଦିନ ଧରି ଚାଲିଥିବା କ୍ରୀଡ଼ା ମହାକୁମ୍ଭ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସର ୩୨ତମ ସଂସ୍କରଣରେ ରବିବାର ପୂର୍ଣ୍ଣଚଛେଦ ପଡ଼ିଛି। ଗତ ୨୦୨୦ରେ ସଂସ୍କରଣଟି ଆୟୋଜିତ ହେବାକୁ ଥିଲେ ହେଁ କୋରୋନା ମହାମାରୀ କାରଣରୁ ଏହାକୁ ବର୍ଷେ ଘୁଞ୍ଚାଇ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଜାପାନରେ ଗତ ୨୩ ତାରିଖରେ ସଂସ୍କରଣ ଆରମ୍ଭ ପୂର୍ବରୁ ରାଜଧାନୀ ଟୋକିଓରେ ଏମର୍ଜେନସି ଜାରି ହେବା ସତ୍ତ୍ବେ ଆୟୋଜକଙ୍କ ଦୃଢ଼ ଇଛାଶକ୍ତି ଓ ଅଂଶୀଦାର ଦେଶର ସହଯୋଗ ବଳରେ ଅନତର୍ଜାତୀୟ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ କମିଟି (ଆଇଓସି) ଓ ଟୋକିଓ ୨୦୨୦ ସୁଚାରୁ ରୂପେ ଶେଷ କରିଛନ୍ତି। ସଂସ୍କରଣଟି ରବିବାର ଉଦଯାପିତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ବିନା ଦର୍ଶକରେ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ବିଶ୍ବବ୍ୟାପୀ ଦର୍ଶକ ଏହାକୁ ମନଭରି ଉପଭୋଗ କରିଛନ୍ତି। ଆକର୍ଷଣୀୟ ଉଦଘାଟନୀ ଉତ୍ସବ ସହ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଅଲିମ୍ପିକ୍ସର ୩୨ତମ ସଂସ୍କରଣଟି ରଙ୍ଗିନ ଆଲୋକମାଳା ସହ ରଙ୍ଗବେରଙ୍ଗର ଆତସବାଜି ସହ ଶେଷ ହୋଇଛି। ଆତସବାଜିରେ ଟୋକିଓ ଆକାଶ ପ୍ରଜ୍ଜ୍ବଳିତ ହେବା ସହ ଅଲିମ୍ପିକ୍ ରିଙ୍ଗଗୁଡ଼ିକର ଚିତ୍ର ପ୍ରତିଫଳିତ ହୋଇଥିଲା, ଯାହାକି ବେଶ୍ ଉପଭୋଗ୍ୟ ଥିଲା। ଏଥିସହ ଜାପାନ ରାଜଧାନୀରେ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ଇଭେଣ୍ଟ ଉପରେ ପରଦା ଟଣାଯାଇଛି ଓ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସଂସ୍କରଣର ଆୟୋଜକ ପ୍ୟାରିସକୁ ପତାକା ହସ୍ତାନ୍ତର କରାଯାଇଛି। ଏହି ପତାକା ହସ୍ତାନ୍ତର ସହ କୌଣସି ପ୍ରକାର ବାଧାବିଘ୍ନ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ପରି କ୍ରୀଡ଼ା ମହାକୁମ୍ଭ ଆୟୋଜନରେ ବାଧକ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ, ଏପରି ଏକ ବାର୍ତ୍ତା ମଧ୍ୟ ଦିଆଯାଇଛି। ତା’ଛଡ଼ା ଘାତକ କୋରୋନାରେ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଥିବା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ସ୍ମରଣ କରାଯାଇଥିଲା। ଉଦଯାପନୀ ଉତ୍ସବରେ ଭାରତର ଧ୍ବଜାବାହକ ଦାୟିତ୍ବ ବ୍ରୋଞ୍ଜପଦକ ଜିତିଥିବା ପୁରୁଷ ରେସଲର୍ ବଜରଙ୍ଗ ପୁନିଆ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ପ୍ରଦର୍ଶନକାରୀ ପ୍ରତିଯୋଗୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ବ ନେଇଥିଲେ।
ପ୍ରମୋଦ ଡେଇଁପଡ଼ି ମୋତେ କୁଣ୍ଢାଇବେ ବୋଲି ଭାବି ନ
ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଭାରତୀୟ ବ୍ୟାଡ୍‌ମିଣ୍ଟନ୍ ଇତିହାସରେ ଏହା ଏକ ଅବିସ୍ମରଣୀୟ ଦୃଶ୍ୟ । ଟୋକିଓ ପାରାଲିମ୍ପିକ୍ସର ପୁରୁଷ ଏସ୍‌ଏଲ୍‌୩ ବ୍ୟାଡ୍‌ମିଣ୍ଟନ ଇଭେଣ୍ଟର ଫାଇନାଲ ମ୍ୟାଚ୍ ଜିତି ସ୍ବର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ହାସଲ କରିବା ପରେ ଓଡ଼ିଆ ବ୍ୟାଡ୍‌ମିଣ୍ଟନ ଖେଳାଳି ପ୍ରମୋଦ ଭଗତ ଉତ୍ସବମୁଖର ନ ହୋଇ ସିଧା ଭାରତୀୟ ଦଳର ପ୍ରଶିକ୍ଷକ ଗୌରବ ଖାନ୍ନାଙ୍କ ପାଖକୁ ଦୌଡ଼ିଯାଇ ତାଙ୍କୁ ଆଲିଙ୍ଗନ କରିଥିଲେ। ପ୍ରମୋଦ ଏତେ ଖୁସି ହୋଇ ଯାଇଥିଲେ ଯେ ଗୌରବଙ୍କୁ ସେ ଆଲିଙ୍ଗନ କରି ଝୁଲି ପଡ଼ିଥିଲେ। ଗୌରବ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ଅପ୍ରତ୍ୟାଶିତ ଥିଲା ଏବଂ ପ୍ରମୋଦ ଏପରି କରିବେ ବୋଲି ସେ ଆଦୌ ଆଶା କରି ନ ଥିଲେ। ପ୍ରମୋଦଙ୍କ ଏପରି ଆଚରଣ ତାଙ୍କୁ ବହୁତ ଖୁସି ଦେଇଥିଲା ବୋଲି ଭାରତୀୟ ଜାତୀୟ ବ୍ୟାଡ୍‌ମିଣ୍ଟନ ପ୍ରଶିକ୍ଷକ ଗୌରବ କହିଛନ୍ତି।