ଲାଇଫ ଷ୍ଟାଇଲ

ବଢ଼ୁଛି ର’ ପାର୍ଟି ଟ୍ରେଣ୍ଡ, ପରଷା ଯାଉଛି କଞ୍ଚା ଖାଦ୍ୟ
କଙ୍ଗନାଙ୍କ କାନ୍ସ ପ୍ରସ୍ତୁତି: ୧୦ ଦିନରେ କମାଇଲେ ୫ କିଲୋ

ବଲିଉଡ୍‌ର କ୍ବୀନ୍‌ କଙ୍ଗନା ରାନାୱତ ଏବେ ନିଜ ଫିଲ୍ମ ‘ପଙ୍ଗା’ ଓ କାନ୍ସ ଫିଲ୍ମ ପେଷ୍ଟିଭାଲ ପାଇଁ ଲାଇମ୍‌ଲାଇଟ୍‌ରେ ଅଛନ୍ତି। ‘ପଙ୍ଗା’ ଫିଲ୍ମରେ କଙ୍ଗନା ଜଣେ କବାଡ଼ି ଖେଳାଳି ଚରିତ୍ରରେ ନଜର ଆସିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି। ଯେଉଁଥିପାଇଁ ସେ ନିଜ ଓଜନ ବହୁତ ବଢ଼ାଇ ଦେଇଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଏବେ ସେ ନିଜ ଓଜନ ଦ୍ରୁତ ବେଗରେ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ଲାଗିଛନ୍ତି। କାରଣ ସେ କାନ୍ସ ଫେଷ୍ଟିଭାଲରେ ଯୋଗ ଦେବାକୁ ଯାଉଥିବାରୁ ସେ ଏହି ପ୍ରସ୍ତୁତି କରିଥିଲେ। କାନ୍ସରେ ଏକଦମ୍‌ ଫିଟ୍‌ ଏଣ୍ଡ ଫାଇନ୍‌ ଦେଖାଯିବା ଲାଗି କଙ୍ଗନା ପ୍ରଚୁର ଝାଳ ବୁହାଇଥିଲେ। ଶୁଣି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ ଯେ କଙ୍ଗନା ମାତ୍ର ୧୦ ଦିନରେ ୫ କିଲୋ ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଛନ୍ତି। କାନ୍ସର ରେଡ୍ କାର୍ପେଟ୍‌ରେ ଚାଲିବା ପାଇଁ କଙ୍ଗନା ଏଭଳି ପରିଶ୍ରମ କରିବାରେ ଲାଗିଥିଲେ। ଏହାର ଏକ ଝଲକ କଙ୍ଗନାଙ୍କ ଅଫିସିଆଲ ଇନ୍‌ଷ୍ଟାଗ୍ରାମ୍‌ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି, ଯେଉଁଥିରେ କଙ୍ଗନାଙ୍କ ଟିମ୍‌ ତାଙ୍କ ପୂର୍ବ ଓ ପରର ଫଟୋ ଶେୟାର କରିଛନ୍ତି।

ଶାକାହାରୀ ବଢ଼ିଲେ, କମିବ ଗ୍ଲୋବାଲ୍‌ ୱାର୍ମିଂ!

ଅନେକ ସମୟରେ ଦେଖାଯାଏ ଏକାଠି ସାଙ୍ଗ ହୋଇ ଖାଇବାବେଳେ ଯଦି କେହି ଆମିଷ ଖାଇବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି, ତେବେ ନିରାମିଷ ଖାଉଥିବା ଲୋକେ ନିଜକୁ ଅଲଗା କରି ଦିଅନ୍ତି। ଏହାପରେ ଚର୍ଚ୍ଚା ହୁଏ ଆମିଷ ଖାଇବା ଭଲ ନା ଖରାପ। ଆମିଷ ନ ଖାଇବା ନେଇ ଅନେକ ଲୋକେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ରାୟ ଦେଇଥାନ୍ତି। କେତେକ ଲୋକେ ଧାର୍ମିକ ମାନ୍ୟତା କାରଣରୁ ଆମିଷ ଖାଇ ନ ଥାନ୍ତି ତ ଆଉ କେତେକ ଲୋକେ ନିରାମିଷ ଖାଇବା ଅଧିକ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକର ବୋଲି କହି ଆମିଷ ଖାଇ ନ ଥାନ୍ତି। କେତେକ ଲୋକେ ଭାବନ୍ତି, ନିରାମିଷ ଖାଇବା ଦ୍ବାରା ପରିବେଶ ଉପରେ ଏହାର ସକାରାତ୍ମକ ପ୍ରଭାବ ପଡ଼ିଥାଏ। ତେବେ ସାରା ବିଶ୍ବର ଲୋକ ଆମିଷ ଛାଡ଼ି ନିରାମିଷ ଖାଇବା ଦ୍ବାରା କ’ଣ ହେବ? ଏହାଦ୍ବାରା ଆମ ପରିବେଶ ଯେମିତି ଅଛି ସେମିତି ରହିବ ନା କିଛି ପ୍ରଭେଦ ଦେଖାଦେବ ଏହା ଜାଣିବାଲାଗି ଏକ ଗବେଷଣା ହୋଇଥିଲା।

ସଢ଼ି ଯାଇଥିବା କଦଳୀ ଖାଇବାର ଫାଇଦା ଜାଣନ୍ତୁ


ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ


କରେନ୍ସି କନଭର୍ଟର

ନୋବେଲ ଡିନର୍
ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର ଭଳି ନୋବେଲ ଡିନରର ମର୍ଯ୍ୟାଦା ଅତି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ ପରେ ପ୍ରତି ବର୍ଷ ଡିସେମ୍ବର ୧୦ ତାରିଖରେ ଷ୍ଟକହୋମ୍ ସିଟିର ବ୍ଳୁ ହଲ୍‌ରେ ଏହି ରାତ୍ରିଭୋଜନର ଆୟୋଜନ କରାଯାଏ। ଏଥିରେ ସ୍ବିଡେନର ରାଜ ପରିବାର, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ, ପଦସ୍ଥ ସରକାରୀ ବ୍ୟକ୍ତି, ନୋବେଲ ବିଜେତା ଏବଂ ଅତିଥି ଉପସ୍ଥିତ ରହନ୍ତି। ପ୍ରତ୍ୟେକ ନୋବେଲ ବିଜେତା ଏଠାକୁ ୧୬ ଜଣ ଅତିଥିଙ୍କୁ ସାଥିରେ ଆଣି ପାରିବେ। ଏହି ଭୋଜନର ସମୟ ସୀମା ୪ ଘଣ୍ଟା। ଏଥିରେ ନୋବେଲ ବିଜେତାମାନେ ସଂକ୍ଷିପ୍ତ ବକ୍ତବ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତି। ଚାରି ଦିନ ଆଗରୁ ୪୦ ଜଣ ରୋଷେୟା ୨୦୦ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସହାୟତାରେ ଭୋଜନ ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ଲାଗିଯାଆନ୍ତି। ୬୦ଟି ଟେବୁଲରେ ଥିବା ୭୦୦୦ ଥାଳି, ୫୦୦୦ ଗ୍ଳାସ୍ ଏବଂ ୧୦,୦୦୦ ରୁପା ବାସନରେ ଖାଦ୍ୟ ପରଷା ଯାଏ। ଏହି ଡିନରର ମୂଲ୍ୟ ୪ କୋଟି ଟଙ୍କା। ୧୯୭୯ ମସିହାର ନୋବେଲ ଶାନ୍ତି ବିଜେତା ମଦର ଟେରେସାଙ୍କ ଅନୁରୋଧ କ୍ରମେ ସେହି ବର୍ଷ ଏହି ଭୋଜନ ବାତିଲ୍‌ କରାଯାଇ ସେହି ଅର୍ଥ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା।

ଜନମତ

ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଭକ୍ତଙ୍କ ଦର୍ଶନକୁ ଶୃଙ୍ଖଳିତ ଓ ବ୍ୟବସ୍ଥିତ କରିବା ନିମନ୍ତେ ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦେଶ କ୍ରମେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଧାଡ଼ି ଦର୍ଶନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ସହ ଆପଣ ଏକମତ ତ ?