ଲାଇଫ ଷ୍ଟାଇଲ

ଟିକା ନେବାକୁ ଯାଉଥିଲେ ଆପଣାନ୍ତୁ ଏସବୁ ସାବଧାନତା

ଭାରତରେ କୋରୋନା ଭାଇରସର ଦ୍ବିତୀୟ ଲହରୀ କ୍ଷୀପ୍ର ଗତିରେ ଲୋକଙ୍କୁ ସଂକ୍ରମିତ କରିବାରେ ଲାଗିଛି। ଏହାକୁ ଦେଖି ସରକାର ଟିକାକରଣ ଅଭିଯାନକୁ ଜୋରଦାର କରି ଦେଇଛନ୍ତି। ୧ ମେ’ ୨୦୨୧ରୁ ୧୮ରୁ ୪୪ ବର୍ଷ ବର୍ଗର ସମସ୍ତ ଲୋକଙ୍କୁ କୋରୋନା ଟିକାକରଣ ଅଭିଯାନ ମଧ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ୧୩୦ କୋଟିରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ବ ଜନସଂଖ୍ୟା ବିଶିଷ୍ଟ ଏହି ଦେଶରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କେବଳ ୨ କୋଟି ୬୦ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କୁ ଦ୍ବିତୀୟ ଡୋଜ ଟିକା ଦିଆଯାଇଛି। ୧୨ କୋଟି ଲୋକ ଟିକାର ପ୍ରଥମ ଡୋଜ ନେଇଛନ୍ତି। ଭାରତରେ ଜୁଲାଇ ସୁଦ୍ଧା ପାଖାପାଖି ୨୫ କୋଟି ଲୋକଙ୍କୁ କୋରୋନା ଟିକା ଦେବାର ଲକ୍ଷ୍ୟ ରହିଛି। ଏବେ ଟିକା ସେଣ୍ଟରରେ ଅସମ୍ଭାଳ ଭିଡ଼ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି। ଟିକା ନେବାକୁ ଆସୁଥିବା ଲୋକେ ସୁପରସ୍ପ୍ରେଡର ହୋଇପାରନ୍ତି ବୋଲି ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟାଧିକାରୀମାନେ ମଧ୍ୟ ଚିନ୍ତା ପ୍ରକଟ କରୁଛନ୍ତି। ତେଣୁ ଟିକା ନେବାକୁ ଗଲାବେଳେ କେତେକ ସାବଧାନତା ଅବଲମ୍ବନ କରିବା ଜରୁରୀ।

ନିରସ ଓ ଶୁଷ୍କ ପାଇଁ ଆପଣାନ୍ତୁ ଘର ତିଆରି ହେୟାର ମାସ୍କ

ଆଜିକାଲି ଯୁବତୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ହେୟାର କଲରିଂ କ୍ରେଜ ରହିଛି। ଏହା ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ବକୁ ବୋଲ୍ଡ ଦେଖାଇବା ସହ କଲର କରାଯାଇଥିବା କେଶ ଯୋଗୁ ଆପଣ ଟ୍ରେଣ୍ଡିଂ ମଧ୍ୟ ଦେଖାଯାନ୍ତି। କିନ୍ତୁ କେଶ କଲର କରିବା ଫଳରେ ଏହାର ପ୍ରାକୃତିକ ଶାଇନିଂ ଧିରେ ଧିରେ ଚାଲି ଯାଇଥାଏ ଓ କେଶ ଶୁଷ୍କ ଏବଂ ନିରସ ଦେଖାଯାଏ। କଲର କେଶ ପାଇଁ ବଜାରରେ ଅଲଗା ପ୍ରକାରର ଶାମ୍ପୁ ଓ କଣ୍ଡିସନର ଉପଲବ୍ଧ ହେଉଛି। କିନ୍ତୁ ଏହାର ଦାମ ଏତେ ଅଧିକ ଯେ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା କିଣିବା ସମ୍ଭବ ହୋଇ ନ ଥାଏ। ତେଣୁ ଏଠାରେ କେତେକ ହୋମମେଡ ହେୟାର ମାସ୍କ ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି, ଯାହାକୁ ପ୍ରୟୋଗ କରି ଆପଣ କେଶର ପ୍ରାକୃତିକ ଚମକକୁ ପୁଣିଥରେ ହାସଲ କରିପାରିବେ। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଏହା କେଶର ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ବଢ଼ାଇବା ସହିତ କେଶକୁ ପୂର୍ବାପେକ୍ଷା ଅଧିକ ସୁସ୍ଥ କରିବ।



ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ