ଲାଇଫ ଷ୍ଟାଇଲ

ବିଶ୍ବବାସୀଙ୍କୁ ପସନ୍ଦ ଆସୁଛି ଭାରତୀୟ ଖାଦ୍ୟପେୟ

ଭାରତର ସାସ୍କୃତିକ ବିବିଧତା ସହିତ ଐତିହ୍ୟ ଓ ଏଠିକାର ଖାଦ୍ୟପେୟ ଏବେ ବିଦେଶୀଙ୍କୁ ବହୁ ମାତ୍ରାରେ ଆକର୍ଷିତ କରୁଛି। ଭାରତୀୟ ଖାଦ୍ୟ ଅନେକ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ବିଦେଶୀଙ୍କ ପାଇଁ ଅଦ୍ଭୁତ ହୋଇଥାଏ। କାରଣ ଅଧିକାଂଶ ଦେଶରେ ଏହି ଫୁଡ୍‌ ହ୍ୟାବିଟସ୍‌ ନାହିଁ, ଯାହା ଭାରତରେ ରହିଛି। ଯଦି ପିଜ୍ଜା, ବର୍ଗର ଓ ଫ୍ରାଇଜ୍‌କୁ ଛାଡ଼ିଦେବେ, ତେବେ ବିଦେଶୀ ଖାଦ୍ୟରେ ଅଧିକାଂଶ ଖାଦ୍ୟ ଏପରି ରହିଛି, ଯାହାକୁ ସ୍ପୁନ୍‌ କିମ୍ବା ଫୋର୍କ ସହାୟତାରେ ଖାଇହେବ। କିନ୍ତୁ ଭାରତୀୟମାନେ ରୁଟି, ପରଟାକୁ ତରକାରୀ କିମ୍ବା ଡାଲିରେ ବୁଡ଼ାଇ ଖାଇଥାନ୍ତି। ଏହା ଖାଇବା ଦ୍ବାରା ଆମକୁ ଅଲଗା ପ୍ରକାରର ସନ୍ତୁଷ୍ଟି ମିଳିଥାଏ। କିଛି ଦିନ ତଳେ ଭାରତୀୟ ଶୈଳୀରଖାଦ୍ୟପେୟ ଉପରେ ଏକ ସର୍ଭେ କରାଯାଇଥିଲା। ଏଥିରୁ ଜଣାପଡ଼ିଥିଲା ଯେ ହାତରେ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ଫଳରେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଅଧିକ ତୃପ୍ତି ମିଳିଥାଏ।

ଜାଣନ୍ତୁ ୫୨ରେ ବି ଅକ୍ଷୟ କେମିତି ରଖନ୍ତି ନିଜକୁ ଫିଟ୍‌
ପ୍ରତିଦିନ ଗଜାଶସ୍ୟ ଖାଇବାର ଫାଇଦା ସମ୍ପର୍କରେ ଜାଣନ୍ତୁ

କିଛି ଦିନ ହେଲାଣି ସ୍ପ୍ରାଉଟ୍‌ସ ବା ଗଜାଶସ୍ୟର ଲୋକପ୍ରିୟତା ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଦ୍ରୁତ୍‌ ବେଗରେ ବଢ଼ିବାର ଲାଗିଛି। ଓଜନ କମ୍‌ କରିବା ଚାହୁଥିବା ଓ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକର ଲାଇଫ୍‌ଷ୍ଟାଇଲ୍‌ ଅନୁସରଣ କରିବାକୁ ଚାହୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଇଁ ସ୍ପ୍ରାଉଟ୍‌ସ ପ୍ରଥମ ପସନ୍ଦ ପାଲଟିବାରେ ଲାଗିଛି। କାରଣ ଗଜାଶସ୍ୟ ପୋଷକତତ୍ତ୍ବରେ ଭରପୁର ହୋଇଥିବାରୁ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଏହା ବହୁତ ଲାଭଦାୟକ ହୋଇଥାଏ। ଏଥିରେ କ୍ୟାଲୋରୀ କାଉଣ୍ଟ ମଧ୍ୟ ବହୁତ କମ୍‌ ରହିଛି। ସ୍ପ୍ରାଉଟ୍‌ରେ ପ୍ରଚୁର ପରିମାଣର ଫାଇବର, ଏଞ୍ଜାଇମ୍‌, ପ୍ରୋଟିନ୍‌ ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ମାଇକ୍ରୋନ୍ୟୁଟ୍ରିଏଣ୍ଟସ୍‌ରେ ଭରପୁର ମାତ୍ରାରେ ରହିଛି। ଏସବୁ ସହିତ ଏହା ତିଆରି କରିବା ମଧ୍ୟ ବହୁତ ସହଜ। ଏହାକୁ ଆପଣ ସାଲାଡ଼ ଭାବେ ମଧ୍ୟ ଖାଇପାରିବେ। ଚାଲନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସ୍ପ୍ରାଉଟ୍‌ସର ଫାଇଦା ସମ୍ପର୍କରେ।



ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ