ଲାଇଫ ଷ୍ଟାଇଲ

ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି କମାଏ ଏସବୁ ଖାଦ୍ୟ

କୋରୋନା ଭାଇରସ ଇତିମଧ୍ୟରେ ସାରା ବିଶ୍ବରେ ଦୁଇ ଲକ୍ଷରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ବ ଲୋକଙ୍କୁ ଶିକାର ହୋଇସାରିଲେଣି। ଭାରତରେ ମଧ୍ୟ ଏହି ରୋଗୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଦିନକୁ ଦିନ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି। ସାରା ବିଶ୍ବରେ ୧୦ ହଜାରରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ବ ଲୋକ ଏହି ଭାଇରସରେ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିସାରିଲେଣି। କୋରୋନା ଭାଇରସ ଅଧିକ ବୟସର ଲୋକଙ୍କୁ ଶୀଘ୍ର ନିଜ ଶିକାର କରୁଛି। ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ଯେଉଁ ଲୋକମାନଙ୍କ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ଦୁର୍ବଳ, ସେମାନେ ଶୀଘ୍ର କୋରୋନା ଭାଇରସ ଦ୍ବାରା ସଂକ୍ରମିତ ହେଉଛନ୍ତି। ଏଥିସହିତ କୋରୋନା ଭାଇରସ ଦ୍ବାରା ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇ ଯେଉଁ ଲୋକମାନଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି, ସେମାନଙ୍କ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ଦୁର୍ବଳ ଥିବା ମଧ୍ୟ ଜଣାପଡ଼ିଛି। ମଣିଷର ଦୁର୍ବଳ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ପାଇଁ ତାଙ୍କ ଡାଏଟ୍‌ ମଧ୍ୟ ଦାୟୀ ହୋଇପାରେ। ଚାଲନ୍ତୁ ଜାଣିବା କେଉଁ ଖାଦ୍ୟ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତିକୁ ଦୁର୍ବଳ କରେ।

କୋରୋନାରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ଲାଗି ଘରକୁ ଏପରି କରନ୍ତୁ
ବଦଳାନ୍ତୁ ଜୀବନଶୈଳୀ, ଛୁଇଁ ପାରିବନି ବାର୍ଦ୍ଧକ୍ୟ
ଆଖି ପାଖ ତ୍ବଚାରେ କୁଞ୍ଚନ ଆଣିଦିଏ ଏସବୁ ଅଭ୍ୟାସ
କେଶର ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ଡାଏଟ୍‌ରେ ସାମିଲ୍‌ କରନ୍ତୁ ଏସବୁ ମଞ୍ଜି

ସୁନ୍ଦର, ଘନ ଓ ହେଲ୍‌ଦି କେଶ ପାଇବା ପାଇଁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ମହିଳା ଏହାର ଭଲ ଭାବେ ଯତ୍ନ ନେଇଥାନ୍ତି। ବାସ୍ତବରେ ସୁସ୍ଥ କେଶ ପାଇଁ ଏହାର ଭଲ ଭାବେ ଯତ୍ନ ନେବା ସହିତ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକର ଓ ପୃଷ୍ଟିକର ଆହାର ନେବାର ମଧ୍ୟ ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି। ଯାହାଫଳରେ କେଶ ମୂଳରୁ ମଜ୍‌ବୁତ ହୋଇପାରିବ। ଏପରିସ୍ଥଳେ ନିଜ ଡେଲି ଡାଏଟ୍‌ରେ କେତେକ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି। ଯାହା ଫଳରେ କେଶର ଗ୍ରୋଥ୍‌ ହେବା ସହିତ କେଶ ସବଳ ହୋଇଥାଏ। ତେଣୁ ନିଜର ଡେଲି ଡାଏଟ୍‌ରେ କେତେକ ମଞ୍ଜି ସାମିଲ୍‌ କରିବା ଉପଯୁକ୍ତ ବିକଳ୍ପ ଅଟେ। ଏହି ମଞ୍ଜି କେବଳ ଖାଇବାରେ ସ୍ବାଦିଷ୍ଟ ନୁହେଁ, ବରଂ କେଶର ଗ୍ରୋଥ୍‌ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥାଏ। ଆପଣ ଏହାକୁ କୌଣସି ଡିଶ୍‌ରେ ମିଶାଇ କିମ୍ବା ପାଣି ସହିତ ମିଶାଇ ସେବନ କରିପାରିବେ। ଚାଲନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏଭଳି କେତେକ ମଞ୍ଜି ସମ୍ପର୍କରେ ଯାହାର ସେବନ କରିବା ଫଳରେ ଆପଣ ସୁନ୍ଦର, ଘନ, ମଜବୁତ, ରେଶମୀ ଓ ଶାଇନିଂ କେଶ ପାଇ ପାରିବେ।



ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ