ଲାଇଫ ଷ୍ଟାଇଲ

ଘଣ୍ଟାକେ ୯୦ କୋଟି କମାଉଥିବା ମୁକେଶଙ୍କ ଦିନଚର୍ଯ୍ୟା ସମ୍ପର୍କରେ ଜାଣନ୍ତୁ

ଭାରତର ବିତ୍ତଶାଳୀ ଶିଳ୍ପପତି ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀ ଏସିଆର ସବୁଠାରୁ ଧନୀ ବ୍ୟକ୍ତି ଭାବେ ବେଶ ଜଣାଶୁଣା। ଏଥିସହ ସେ ବିଶ୍ବର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ୫ ଧନୀ ବ୍ୟକ୍ତି ତାଲିକାରେ ମଧ୍ୟ ସ୍ଥାନ ପାଇଛନ୍ତି। ଏଣୁ ଅମ୍ବାନୀଙ୍କ ପରିବାର ରାଜକୀୟ ଢଙ୍ଗରେ ଜୀବନଯାପନ କରିବା ସ୍ବାଭାବିକ କଥା। ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଘଣ୍ଟାରେ ୯୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଆୟ କରୁଛନ୍ତି। ଅର୍ଥାତ ପ୍ରତ୍ୟେକ ମିନିଟରେ ପାଖାପାଖି ୧.୫ କୋଟି ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରୁଛନ୍ତି। ମୁକେଶ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ନୀତା ଅମ୍ବାନୀଙ୍କ ସହ ସପରିବାର ମୁମ୍ବାଇ ସ୍ଥିତ ୨୭ ମହଲା ବିଶିଷ୍ଟ ଅଟ୍ଟାଳିକା ଆଣ୍ଟେଲିଆରେ ରହନ୍ତି। ଚାଲନ୍ତୁ ଜାଣିବା ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀଙ୍କ ପ୍ରତିଦିନ ରୁଟିନ ସମ୍ପର୍କରେ, ଯାହା ସେ ଅନେକ ଥର ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି।

୨୦୫୦ ସୁଦ୍ଧା ଦୁନିଆର ଅଧାଲୋକ ହେବେ ମୋଟାପଣର

ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ମୋଟାପଣ ଏକ ବଡ଼ ସମସ୍ୟା ଭାବେ ଉଭା ହୋଇଛି। ଅସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକର ଖାଦ୍ୟ ତଥା ଫାଷ୍ଟଫୁଡ ସେବନ କରିବା ଦ୍ବାରା ଲୋକେ ମୋଟାପଣର ଶିକାର ହେଉଛନ୍ତି ବୋଲି ଏକ ଗବେଷଣାର ଫଳାଫଳ ଚକିତ କରିଦେଇଛି। ଏହି ଗବେଷଣା ଅନୁସାରେ ବର୍ଷ ୨୦୫୦ ସୁଦ୍ଧା ବିଶ୍ବର ପାଖାପାଖି ଅଧା ଲୋକ ଅର୍ଥାତ ୪ ବିଲିଅନରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଓଭରୱେଟ ବା ମୋଟାପଣର ଶିକାର ହୋଇପାରନ୍ତି। ଏମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ୧.୫ ବିଲିଅନ ଲୋକଙ୍କୁ ଓବେସିଟିର ବା ମେଦବହୁଳତାର ଶିକାର ହେବା କାରଣରୁ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସହିତ ଜଡ଼ିତ ସମସ୍ୟାର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ। ସେହିପରି ୫୦୦ ମିଲିଅନ ଲୋକ ସମ୍ଭାବ୍ୟ କମ ଓଜନ (ଅଣ୍ଡରୱେଟ) ଓ ଭୋକିଲାପଣର ଶିକାର ହୋଇଯିବେ। ପୋଟସଡ୍ୟାମ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ ଫର କ୍ଲାଇମେଟ ଇମ୍ପାକ୍ଟ ରିସର୍ଚ୍ଚରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଯଦି ଲୋକେ ନିଜର ଖାଦ୍ୟପେୟରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ନ କରୁଛନ୍ତି, ତେବେ ୩୦ ବର୍ଷ ପରେ ଲୋକଙ୍କୁ ମିଳିବାକୁ ଥିବା ନ୍ୟୁଟ୍ରିସନ ଗ୍ୟାପ ବଢ଼ିଯିବ। ଏହି ଗବେଷଣାରେ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ଜାଣିବାକୁ ଚାହିଥିଲେ ଯେ ଆଗାମୀ ସମୟରେ ଲୋକଙ୍କୁ ମିଳିବାକୁ ଥିବା ନ୍ୟୁଟ୍ରିସନ ସ୍ତରରେ କେତେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଅଣାଯାଇ ପାରିବ।

ଜାଣନ୍ତୁ ରେସଲର ବବିତାଙ୍କ ଫିଟନେସ ରହସ୍ୟ

ଭାରତର ରେସଲର ବବିତା ଫୋଗାଟ ଜାତୀୟ ଓ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ଅନେକ ପଦକ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି। ଫିଲ୍ମ ‘ଦଙ୍ଗଲ’ ବବିତା ଓ ତାଙ୍କ ଭଉଣୀ ଗୀତାଙ୍କ ଜୀବନୀ ଉପରେ ଆଧାରିତ। ବବିତା ନୂଆଦିଲ୍ଲୀରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ରାଜ୍ୟଗୋଷ୍ଠୀ କ୍ରୀଡ଼ାରେ ରୌପ୍ୟପଦକ ଜିତି ଦେଶର ନାମ ଆଗକୁ ବଢ଼ାଇଥିଲେ। ସେହିପରି ୨୦୧୪ରେ ଗ୍ଲାସଗୋ କମନୱେଲଥ ଗେମ୍ସରେ ସେ ସ୍ବର୍ଣ୍ଣପଦକ ଜିତିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଥିଲେ। ଏହାପରେ ବବିତା ଅନେକଗୁଡ଼ିଏ ସମ୍ମାନରେ ସମ୍ମାନିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ତାଙ୍କର ଏହି ସୁନ୍ଦର ଖେଳ ପ୍ରଦର୍ଶନ ପଛରେ ତାଙ୍କ ପିତାଙ୍କର ବହୁତ ବଡ଼ ଅବଦାନ ରହିଛି। ଏଥିସହିତ ତାଙ୍କର କଠିନ ପରିଶ୍ରମ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ଲକ୍ଷ୍ୟସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚାଇଛି। ତେବେ ଆପଣ ଜାଣିଛନ୍ତି କି ବବିତା ଫୋଗାଟଙ୍କ ଫିଟନେସ ରହସ୍ୟ ସମ୍ପର୍କରେ। ସେ ତାଙ୍କର ଅନେକ ସାକ୍ଷାତକାରରେ ନିଜ ଫିଟନେସ, ବ୍ୟାୟାମ, ଶୃଙ୍ଖଳିତ ଜୀବନଶୈଳୀ ଓ ଡାଏଟ ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।



ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ