ଲାଇଫ ଷ୍ଟାଇଲ

ସକାଳୁ ଗରମ ଲେମ୍ବୁ ପାଣି ପିଇବାର ଫାଇଦା ଜାଣନ୍ତୁ
ହାଡ଼ ଦୁର୍ବଳ କରେ ମାତ୍ରାଧିକ ଭିଟାମିନ୍‌ ‘ଏ’ର ସେବନ
ଦୀର୍ଘ ଦିନ ବଞ୍ଚିବାକୁ ଚାହୁଥିଲେ ଏହି ସବୁ ଉପାୟ ଆପଣାନ୍ତୁ

ନିୟମିତ ଗଲ୍ଫ ଖେଳୁଥିବା ଲୋକେ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ବଞ୍ଚିଥାନ୍ତି। ଏହାଫଳରେ ହୃଦ୍‌ରୋଗର ଆଶଙ୍କା ମଧ୍ୟ କମ୍‌ ହୋଇଯାଏ। ବ୍ରିଟିଶ ଜର୍ଣ୍ଣାଲ ଅଫ୍‌ ସ୍ପୋର୍ଟସ୍‌ ମେଡିସିନ୍‌ରେ ପ୍ରକାଶିତ ଆଲେଖ୍ୟରେ ୩୪୨ ଗବେଷଣାର ଫଳାଫଳ ସାମିଲ୍‌ କରାଯାଇଥିଲା। ଏଥିରେ ସାର୍ବଜନିକ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଆଦିଙ୍କୁ ସାମିଲ୍‌ କରାଯାଇଥିଲା। ବ୍ରିଟେନ୍‌ର ଏଡିନ୍‌ବର୍ଗ ୟୁନିଭର୍ସିଟିର ଗବେଷକଙ୍କ ଅନୁସାରେ ବିଭିନ୍ନ ତଥ୍ୟରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି ଲଗାତର ଗଲ୍ଫ ଖେଳିବାର ସିଧାସଳଖ ସମ୍ପର୍କ ଦୀର୍ଘ ଜୀବନ ସହିତ ରହିଛି। ଏହାଫଳରେ ହୃଦ୍‌ରୋଗ ଏବଂ ହୃଦ୍‌ଘାତ ଆଶଙ୍କା ମଧ୍ୟ କମ୍‌ ହୋଇଥାଏ। ତାଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ ଏହି ଖେଳ ଖେଳିବା ଦ୍ବାରା ବୟସ୍କ ଲୋକଙ୍କଠାରେ ମଧ୍ୟ ଶକ୍ତି ଓ ସନ୍ତୁଳନ ଉତ୍ତମ ରହିଥାଏ। ଗବେଷକଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ ଗଲ୍ଫ ଖେଳର ସିଧାସଳଖ ସମ୍ପର୍କ ଉତ୍ତମ ମାନସିକ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ପଡ଼ିଥାଏ।



ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ


କରେନ୍ସି କନଭର୍ଟର

ସୂର୍ଯ୍ୟ ବିନା ଜୀବନ ସମ୍ଭବ
ଆମେ ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜାଣିଥିଲେ - ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କର ଆଲୋକ ଓ ଉତ୍ତାପର ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସମନ୍ବୟରେ ଜୀବନୀ ଶକ୍ତି ସଞ୍ଚରିତ ହୁଏ। ପ୍ରକାରାନ୍ତରେ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ଅନୁପସ୍ଥିତିରେ ଜୀବନଧାରଣ ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ। କିନ୍ତୁ ୨୦୧୩ ମସିହାରେ ବୈଞାନିକମାନେ ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗରର ଅତଳ ଗର୍ଭରେ ଆଲୋକ-ଉତ୍ତାପର ଅନୁପସ୍ଥିତିରେ ଜୀବନୀ-ଶକ୍ତିର ସନ୍ଧାନ ପାଇବା ପରେ ଉତ୍‌ଫୁଲ୍ଲିତ ହୋଇଉଠିଛନ୍ତି। ନର୍ଥ କାରୋଲିନା ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ଗବେଷକ ମାର୍କ ଲିଭର ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି - ସାଧାରଣତଃ ଆଲୋକ ସଂଶ୍ଳେଷଣ ସାହାଯ୍ୟରେ ପୃଥିବୀ ପୃଷ୍ଠରେ ଖାଦ୍ୟ ସଂଗ୍ରହ ସମ୍ଭବ ହୋଇଥାଏ। ସେଥି ନିମନ୍ତେ ସୂର୍ଯ୍ୟର ଆଲୋକ ଅପରିହାର୍ଯ୍ୟ। କିନ୍ତୁ ଗଭୀର ମହାସାଗରରରେ କେମୋସିନ୍ଥେସିସ୍‌ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ଜୀବନ ସମ୍ଭବ ହୋଇଛି। ତାଙ୍କର ଏହି ଗବେଷଣା ମହାକାଶରେ ଜୀବନ ସନ୍ଧାନରେ ବହୁ ଭାବରେ ସହାୟକ ହେବ।

ଜନମତ

ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଭକ୍ତଙ୍କ ଦର୍ଶନକୁ ଶୃଙ୍ଖଳିତ ଓ ବ୍ୟବସ୍ଥିତ କରିବା ନିମନ୍ତେ ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦେଶ କ୍ରମେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଧାଡ଼ି ଦର୍ଶନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ସହ ଆପଣ ଏକମତ ତ ?