ଲାଇଫ ଷ୍ଟାଇଲ

ହାଇପ୍ରୋଟିନ୍‌ରେ ଭରପୂର ଏସବୁ

ଏବେ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକେ ଓଜନ ବୃଦ୍ଧିକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତାରେ ଅଛନ୍ତି। ଏପରିସ୍ଥଳେ ଲୋକେ ବିଭିନ୍ନ ଉପାୟରେ ଓଜନ କମ୍‌ କରିବା ଲାଗି ବିଭିନ୍ନ ଉପାୟ ଅବଲମ୍ବନ କରୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥାଏ। କିନ୍ତୁ ସେଥିରେ ସମସ୍ତେ ସଫଳ ହୋଇ ନ ଥାନ୍ତି। ଚିକିତ୍ସିକଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ ଏମିତି କେତେକ ଜିନିଷ ରହିଛି, ଯାହା ସେବନ କରି ଆପଣ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଠିକ୍‌ ରଖିପାରିବେ। ଡାକ୍ତରଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ ଶାରୀରିକ ପରିଶ୍ରମର ଅଭାବ ଓ ଅସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକର ଜଙ୍କ ଫୁଡ୍‌ ସେବନ କରିବା କାରଣରୁ ସାଧାରଣତଃ ଓଜନ ବୃଦ୍ଧି ସମସ୍ୟା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥାଏ। ତେଣୁ ଲୋକେ ନିଜ ଖାଦ୍ୟ ପ୍ରତି ବିଶେଷ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଉଚିତ। ଏହା ଦ୍ବାରା ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବା ସହଜ ହୋଇଥାଏ। ଚାଲନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏପରି କେତେକ ଖାଦ୍ୟ ସମ୍ପର୍କରେ, ଯାହା ପ୍ରତ୍ୟେକ ଋତୁରେ ଆପଣଙ୍କ ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ।

ଓଜନ ହ୍ରାସ ପାଇଁ କଫିରେ ନଡ଼ିଆ ତେଲ ମିଶାଇ ପିଅନ୍ତୁ

ଅନେକ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ କଫି ସେମାନଙ୍କ ଦୈନିକ ରୁଟିନ୍‌ର ଏପରି ଏକ ଅଂଶବିଶେଷ, ଯାହାକୁ କେବେ ବି ସେମାନେ ଛାଡ଼ିପାରି ନ ଥାନ୍ତି। ଯଦିଓ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁସାରେ କଫିରେ ଅନେକ ପାର୍ଶ୍ବପ୍ରତିକ୍ରିୟା ରହିଛି। ଯଦିଓ ଆପଣ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ କଫି ଛାଡ଼ିପାରିବେ ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ଧିରେ ଧିରେ ଏହାକୁ କମ୍‌ କରିନେବା ଉଚିତ। ତେବେ କଫି ପିଇବାକୁ ପସନ୍ଦ କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଏବେ ଖୁସି ଖବର ଶୁଣିବାକୁ ମିଳୁଛି। ଆପଣ ଏବେ ବିନା କୌଣସି ଡରରେ ଆରାମରେ କଫି ପିଇ ପାରିବେ। ଏଥିପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ କେବଳ ଗୋଟିଏ କାମ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ। ଅର୍ଥାତ୍‌ କଫିରେ ନଡ଼ିଆ ତେଲ ମିଶାଇ ପିଇବା ଦ୍ବାରା ଏହା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟପକ୍ଷେ କ୍ଷତି ହେବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ଓଜନ୍‌ କମ୍‌ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିଛି।

ଫ୍ରୋଜନ୍‌ ଫୁଡ୍‌ର ଅପକାରିତା ସମ୍ପର୍କରେ ଜାଣନ୍ତୁ

ବ୍ୟସ୍ତବହୁଳ ଜୀବନଶୈଳୀ କାରଣରୁ ଆମ ଖାଦ୍ୟପେୟ ପଦ୍ଧତିରେ ବହୁତ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବାରେ ଲାଗିଛି। ଏବେ ଭାରତୀୟଙ୍କ ରୋଷେଇ ଘରେ ଫ୍ରୋଜନ୍‌ ଫୁଡ୍‌ ଏକ ବିଶେଷ ସ୍ଥାନ ଗ୍ରହଣ କରିବାରେ ଲାଗିଛି। ଲୋକଙ୍କ ପାଖରେ ଖାଦ୍ୟ ତିଆରି କରିବା ପାଇଁ ସମୟ ଅଭାବ ହୋଇଗଲାଣି। କାମ କରି ଥକି ଯିବା ପରେ ଖାଦ୍ୟ ତିଆରି କରିବା କଷ୍ଟକର ହୋଇଯାଉଛି। ତେଣୁ ଫ୍ରୋଜନ୍‌ ଫୁଡ୍‌ ଏବେ ଏକ ଉତ୍ତମ ବିକଳ୍ପ ଭାବେ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିବାରେ ଲାଗିଛି। କବାବରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଚିକେନ୍‌ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଓ ପିଜ୍ଜାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ପରଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ, ଯାହା ଇଚ୍ଛା ତାହା କିଣିକି ଖାଇପାରିବେ। ଏହାଦ୍ବାରା ଆପଣ ନିଜ ଭୋକ ନିମିଷକେ ମେଣ୍ଟାଇ ପାରୁଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଆପଣ କେବେ ଭାବିଛନ୍ତି ଯେ ଫ୍ରୋଜନ୍‌ ଫୁଡ୍‌ର ଯେତିକି ଫାଇଦା ରହିଛି, ସେତିକି ମଧ୍ୟ ଅପକାରିତା ରହିଛି। ବୁଧବାର ନ୍ୟାସନାଲ ଫ୍ରୋଜନ୍‌ ଫୁଡ୍‌ ଡେ’ ଥିଲା। ଚାଲନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଫ୍ରୋଜନ୍‌ ଫୁଡ୍‌ ଖାଇବା ଦ୍ବାରା ଆପଣ କେଉଁ କଥା ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ରଖିବା ଉଚିତ।



ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ


କରେନ୍ସି କନଭର୍ଟର

ନୋବେଲ ଡିନର୍
ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର ଭଳି ନୋବେଲ ଡିନରର ମର୍ଯ୍ୟାଦା ଅତି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ ପରେ ପ୍ରତି ବର୍ଷ ଡିସେମ୍ବର ୧୦ ତାରିଖରେ ଷ୍ଟକହୋମ୍ ସିଟିର ବ୍ଳୁ ହଲ୍‌ରେ ଏହି ରାତ୍ରିଭୋଜନର ଆୟୋଜନ କରାଯାଏ। ଏଥିରେ ସ୍ବିଡେନର ରାଜ ପରିବାର, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ, ପଦସ୍ଥ ସରକାରୀ ବ୍ୟକ୍ତି, ନୋବେଲ ବିଜେତା ଏବଂ ଅତିଥି ଉପସ୍ଥିତ ରହନ୍ତି। ପ୍ରତ୍ୟେକ ନୋବେଲ ବିଜେତା ଏଠାକୁ ୧୬ ଜଣ ଅତିଥିଙ୍କୁ ସାଥିରେ ଆଣି ପାରିବେ। ଏହି ଭୋଜନର ସମୟ ସୀମା ୪ ଘଣ୍ଟା। ଏଥିରେ ନୋବେଲ ବିଜେତାମାନେ ସଂକ୍ଷିପ୍ତ ବକ୍ତବ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତି। ଚାରି ଦିନ ଆଗରୁ ୪୦ ଜଣ ରୋଷେୟା ୨୦୦ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସହାୟତାରେ ଭୋଜନ ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ଲାଗିଯାଆନ୍ତି। ୬୦ଟି ଟେବୁଲରେ ଥିବା ୭୦୦୦ ଥାଳି, ୫୦୦୦ ଗ୍ଳାସ୍ ଏବଂ ୧୦,୦୦୦ ରୁପା ବାସନରେ ଖାଦ୍ୟ ପରଷା ଯାଏ। ଏହି ଡିନରର ମୂଲ୍ୟ ୪ କୋଟି ଟଙ୍କା। ୧୯୭୯ ମସିହାର ନୋବେଲ ଶାନ୍ତି ବିଜେତା ମଦର ଟେରେସାଙ୍କ ଅନୁରୋଧ କ୍ରମେ ସେହି ବର୍ଷ ଏହି ଭୋଜନ ବାତିଲ୍‌ କରାଯାଇ ସେହି ଅର୍ଥ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା।

ଜନମତ

ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଭକ୍ତଙ୍କ ଦର୍ଶନକୁ ଶୃଙ୍ଖଳିତ ଓ ବ୍ୟବସ୍ଥିତ କରିବା ନିମନ୍ତେ ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦେଶ କ୍ରମେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଧାଡ଼ି ଦର୍ଶନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ସହ ଆପଣ ଏକମତ ତ ?