ଲାଇଫ ଷ୍ଟାଇଲ

କିଛି କଥା ଭୁଲିବା ଶିଖନ୍ତୁ, ଜୀବନ ହୋଇଯିବ ସହଜ

ଆମେ ଜୀବନରେ ଏମିତି କେତେକ ଲୋକଙ୍କୁ ଭେଟିଥାଉ, ଯେଉଁମାନେ ଆମକୁ ଶିକ୍ଷା ଦେଇଥାନ୍ତି ଓ ଆମର ବନ୍ଧୁ ପାଲଟି ଯାଆନ୍ତି। ଆଉ କେତେକ ଲୋକ ଦୁଃଖ ମଧ୍ୟ ଦେଇଥାନ୍ତି। ଏହାର ନାମ ଜୀବନ। ଦୁନିଆରେ ଅଲଗା ଅଲଗା ରଙ୍ଗ ହୋଇଥାଏ। ଦୁନିଆରେ ଅଲଗା ଅଲଗା ଚିନ୍ତାଧାରାର ଲୋକ ମିଳିଥାନ୍ତି। ଅନେକ ସମୟରେ ସାମ୍ନାବାଲା ଲୋକଙ୍କ ଚିନ୍ତାଧାରା ଆମ ସହ ମିଶି ନ ଥାଏ। ସେମାନଙ୍କର ଅନେକ କଥା ପସନ୍ଦ ଆସି ନ ଥାଏ। କିନ୍ତୁ ଏହାର ଅର୍ଥ ନୁହେଁ କି ସେହି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ବିଷୟରେ ସବୁବେଳେ ଚିନ୍ତା କରିବା। ଅଧିକାଂଶ ସମୟରେ ଦେଖାଯାଇଥାଏ ଯେ ଆମର ଯଦି କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସହିତ ଝଗଡ଼ା ହୋଇଯାଏ, ସେହି ସମୟରେ କହିଥାଉ ତାଙ୍କୁ କିଛି ଫରକ ପଡ଼ୁନି। କିନ୍ତୁ ପରେ ସେହି କଥାକୁ ଚିନ୍ତା କରିବାରେ ଲାଗିଥାଉ। ତେଣୁ ଜୀବନରେ ଭୁଲିବା ଶିଖନ୍ତୁ। ଯାହାଫଳରେ ଜୀବନ ବହୁତ ସହଜ ହୋଇଯିବ।

ସୁଧୁରି ଯାଆନ୍ତୁ, ନଚେତ୍‌ ମସ୍ତିଷ୍କ ଉପରେ ପଡ଼ିପାରେ ଖରାପ

ବ୍ୟସ୍ତବହୁଳ ଜୀବନରେ ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତଙ୍କର ମୁଣ୍ଡ ବିନ୍ଧା ସମସ୍ୟା ରହୁଛି। ସାରା ଦିନ ମୁଣ୍ଡ ବିନ୍ଧିବା ଫଳରେ ମସ୍ତିଷ୍କର କାର୍ଯ୍ୟ କ୍ଷମତା କମ୍‌ ହେବାରେ ଲାଗିଥାଏ। ଯାହାଫଳରେ ଆପଣ ମାନସିକ ଭାବେ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇପାରନ୍ତି। ସାଧାରଣତଃ ଅନେକେ ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା ସମସ୍ୟାକୁ ଅଣଦେଖା କରିଥାନ୍ତି। ମାତ୍ରାଧିକ ମୁଣ୍ଡ ବିନ୍ଧିଲେ ଏଣୁତେଣୁ ଔଷଧ ଖାଇଥାନ୍ତି। ତେବେ ଏହି ମୁଣ୍ଡ ବିନ୍ଧାର କାରଣ କ’ଣ ଜାଣିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଛନ୍ତି କି? ବାସ୍ତବିକ ଆମେ ଆମର ଦୈନନ୍ଦିନ ଜୀବନରେ ଏମିତି କିଛି ଭୁଲ୍‌ କରିଥାଉ ଯାହାଫଳରେ ମୁଣ୍ଡ ବିନ୍ଧା ସମସ୍ୟା ବଢ଼ି ଯାଇଥାଏ। ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ସେହି ସବୁ ଭୁଲ୍‌ ସମ୍ପର୍କରେ ଜଣାଉଛୁ। ବେଳ ଥାଉ ଥାଉ ସୁଧୁରି ଯାଆନ୍ତୁ, ନଚେତ୍‌ ଏହାର ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ଆପଣଙ୍କ ମସ୍ତିଷ୍କ ଉପରେ ପଡ଼ିପାରେ।



ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ