ଅପରାଧ

ଫାଇନାନ୍ସ କମ୍ପାନୀ ଲୁଟ୍‌ ଘଟଣାର ପର୍ଦ୍ଦଫାଶ: କର୍ମଚାରୀ ହିଁ ରଚିଥିଲେ ଲୁଟ୍‌ର ଷଡ଼ଯନ୍ତ୍ର
ମନି ଲଣ୍ଡରିଂ ମାମଲାରେ ଶିବସେନା ନେତାଙ୍କ ଘରେ ଇଡିର ଚଢ଼ାଉ

ଶିବସେନା ନେତା ପ୍ରତାପ ସରନାଏକଙ୍କ ବାସଭବନରେ ଚଢ଼ାଉ କରିଛି ପ୍ରବର୍ତ୍ତନ ନିର୍ଦେଶାଳୟ (ଇଡି)। ମଙ୍ଗଳବାର ପ୍ରାତଃ ସମୟରେ ଏହି ଚଢ଼ାଉ କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ମନି ଲଣ୍ଡରିଂ ମାମଲାରେ ଇଡି ପକ୍ଷରୁ ଏକକାଳୀନ ଏକାଧିକ ସ୍ଥାନରେ ଚଢ଼ାଉ କରାଯାଇଛି। ଅବଶ୍ୟ ମନି ଲଣ୍ଡରିଂ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କୌଣସି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଏହି ଚଢ଼ାଉ କରାଯାଇଛି, ସେନେଇ ଇଡି ପକ୍ଷରୁ କୌଣସି ସ୍ପଷ୍ଟ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇନାହିଁ। ଠାଣେର ଓଭାଲା-ମାଜିୱାଦା ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀରୁ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଥିବା ପ୍ରତାପ ପୂର୍ବରୁ ଅଭିନେତ୍ରୀ କଙ୍ଗନା ରାନାୱତଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଦେଶଦ୍ରୋହ ମାମଲା ରୁଜୁ କରିବାକୁ ଦାବି କରିଥିଲେ। ମୁମ୍ବାଇକୁ ପାକ୍ ଅଧିକୃତ କଶ୍ମୀର ସହ ତୁଳନା କରିବା ପରେ ସେ କଙ୍ଗନାଙ୍କ ବିରୋଧରେ କଠୋର କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ପାଇଁ ଦାବି କରିଥିଲେ।

ଚୋରା ସୁନା କାରବାର ମାମଲାରେ ଏୟାର୍ ଇଣ୍ଡିଆ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ୪ ବର୍ଷ ସଶ୍ରମ କାରାଦଣ୍ଡାଦେଶ

ଏୟାର୍ ଇଣ୍ଡିଆର ଜଣେ କ୍ୟାବିନ୍ କ୍ରିଉ ମେମ୍ବରଙ୍କୁ କୋର୍ଟ ଶୁକ୍ରବାର ୪ ବର୍ଷ ସଶ୍ରମ କାରାଦଣ୍ଡାଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହି କର୍ମଚାରୀ ଜଣକ ସାଉଦି ଆରବର ବନ୍ଦର ନଗରୀ ଜେଡାହରୁ କୋଚିନ୍ ଆସିବା ବେଳେ ସାଥୀରେ ୪ ଶହ ଗ୍ରାମ୍ ଓଜନର ସୁନା ଆଣିଥିଲେ। ଗତ ୨୦୧୭ ଅଗଷ୍ଟରେ ଏହି ସୁନା ସହ ଉକ୍ତ କର୍ମଚାରୀ ଜଣକ ଧରାପଡ଼ିଥିଲେ। ଏହି ମାମଲାରେ ଶୁକ୍ରବାର ତାଙ୍କୁ କେରଳର ଏର୍ଣ୍ଣାକୁଲମ୍ ଜିଲ୍ଲାସ୍ଥିତ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ସିବିଆଇ କୋର୍ଟ ଉପରୋକ୍ତ ଦଣ୍ଡାଦେଶ ଦେଇଛି। ଉକ୍ତ କର୍ମଚାରୀ ଜଣକଙ୍କ ନାମ ହିମତ୍ କୁମାର ଓଭାନ୍ ଓ ସେତେବେଳେ ସେ ଡେପୁଟି ଚିଫ୍ କ୍ୟାବିନ୍ କ୍ରିଉ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିଲେ। ତାଙ୍କୁ ଏହି ସୁନା ଚୋରା କାରବାର ଅଭିଯୋଗରେ ଦୋଷୀ ପ୍ରମାଣିତ କରିବା ସହ କୋର୍ଟ ୨୫ ହଜାର ଟଙ୍କାର ଜରିମାନା ମଧ୍ୟ ପଇଠ କରିବାକୁ ନିର୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ଗତ ୨୦୧୮ ଅଗଷ୍ଟ ୨୮ ତାରିଖରେ ହିମତ୍‌ଙ୍କ ବିରୋଧରେ ସିବିଆଇରେ ଏକ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଥିଲା। ଏୟାର୍ ଇଣ୍ଡିଆର ବିମାନ ନଂ.୯୬୪ରେ କ୍ୟାବିନ୍ କ୍ରିଉ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ହିମତ୍ ଘଟଣା ଦିନ ଜେଡାହ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବିମାନବନ୍ଦରରୁ କୋଚିନ୍ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବିମାନବନ୍ଦର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆସିଥିଲେ। ସେ ତାଙ୍କ ପଦର ଦୁରୁପଯୋଗ କରି ତାଙ୍କ ସହ ବେଆଇନ ଭାବେ ୪ ଶହ ଗ୍ରାମ ଓଜନର ଗୋଲ୍ଡ ବାର୍ ସାଥିରେ ଆଣିଥିଲେ, ଯାହାର ବଜାର ମୂଲ୍ୟ ୧୧ ଲକ୍ଷ ୯୨ ହଜାର ଟଙ୍କା ହେବ। ସେ ତାଙ୍କ ପ୍ୟାଣ୍ଟ୍ ପକେଟରେ ଉକ୍ତ ଗୋଲ୍ଡ ବାରଗୁଡ଼ିକ ଆଣିଥିବା ସିବିଆଇ ଦାଖଲ କରିଥିବା ମାମଲାରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଥିଲା।



ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ