ଅପରାଧ

ଚୀନ ପାଇଁ ଗୁଇନ୍ଦାଗିରି ମହଙ୍ଗା: ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କ ସମେତ ୩ ଗିରଫ

ସୀମାରେ ଭାରତ-ଚୀନ ମଧ୍ୟରେ ଟକରା ଟକରି ପରିସ୍ଥିତି ଜାରି ରହିଥିବା ବେଳେ ଏବେ ଚୀନ ନାମରେ ଏକ ଭିନ୍ନ ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଛି ଭାରତ। ଦୁଇ ଦେଶର ସମ୍ପର୍କରେ ତିକ୍ତତାକୁ ନେଇ ଭାରତ ଇତିମଧ୍ୟରେ ଆର୍ଥିକ କଟକଣାସ୍ବରୂପ କେତେକ ମୋମାବାଇଲ ଆପ ଓ ଚୀନୀ କମ୍ପାନୀର ଟେଣ୍ଡରକୁ ବାତିଲ କରିଥିବା ବେଳେ ଏବେ ଚୀନ ବିରୋଧରେ ଗୁଇନ୍ଦାଗିରି ଭଳି ସଙ୍ଗୀନ ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଛି। ଏହି କ୍ରମରେ ଭାରତୀୟ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ବିଭାଗ ସହ ସମ୍ପର୍କିତ ଅତି ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ତଥ୍ୟ ଯୋଗାଉଥିବା ଅଭିଯୋଗରେ ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସ ରାଜୀବ ଶର୍ମା ନମେକ ଜଣେ ମୁକ୍ତବ୍‌ତ୍ତ (ଫ୍ରିଲାନ୍ସ) ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି। ଏହି ଅଭିଯୋଗରେ ରାଜୀବଙ୍କ ସମେତ କିଙ୍ଗ୍ ଶି’ ନାମ୍ନୀ ଜଣେ ଚୀନୀ ମହିଳା ଓ ତାଙ୍କ ନେପାଳ ସହଯୋଗୀ ଶେର୍ ସିଂଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଗିରଫ କରାଯାଇଛି। ଏହି ସୂଚନା ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସର ଡେପୁଟି କମିଶନର (ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ସେଲ) ସଞ୍ଜୀବ ଯାଦବ ଦେଇଛନ୍ତି। ଗିରଫ ବ୍ୟକ୍ତିମାନଙ୍କଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ କାଗଜପତ୍ର, ଫୋନ, ଲାପଟପ, ପେନ ଡ୍ରାଇଭ ଓ ଆହୁରି ଅନେକ ପ୍ରମାଣ ଜବତ କରାଯାଇଛି।

ରାଜଧାନୀରେ ଚାଞ୍ଚଲ୍ୟ: ମା’ଙ୍କୁ ପିଟି ପିଟି ମାରିଦେଲେ ଦୁଇ ନାବାଳକ ପୁଅ

ଭୁବନେଶ୍ବର: ରାଜଧାନୀ ଭୁବନେଶ୍ବର ସହରରେ ଚାଞ୍ଚଲ୍ୟ। ମା’ଙ୍କୁ ଲୁହାରଡ୍‌ରେ ପିଟି ପିଟି ମାରିଦେଲେ ଦୁଇ ନାବାଳକ ପୁଅ। ଆଜି ଭୁବନେଶ୍ବରର ଏୟାରଫିଲ୍ଡ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ସୁନ୍ଦରପଦା ଅଞ୍ଚଳରେ ଥିବା ଅର୍କିଡ୍ ରିଜେନସି ଆପାର୍ଟମେଣ୍ଟରେ ଘଟିଛି ଏଭଳି ଏକ ନୃଶଂସ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ। ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ଦୁଇ ନାବାଳକ ପୁଅ ପିଟି ପିଟି ମାରିଥିବାର ଖବର ମିଳିଛି। ମୃତକଙ୍କ ନାମ ବିନୋଦିନୀ ମିଶ୍ର ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିଛି। ତାଙ୍କର ବୟସ ୩୮ ବର୍ଷ ବୋଲି ସୂଚନା ମିଳିଛି। ଦୁଇ ନାବାଳକ ପୁଅଙ୍କ ବୟସ ପାଖାପାଖି ୧୫ ଓ ୧୨ ବର୍ଷ ବୋଲି ପୋଲିସ ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ। ଯଦିଓ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡର ପ୍ରକୃତ କାରଣ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜଣା ପଡ଼ିନାହିଁ, ତେବେ ପାରିବାରିକ କଳହ ଏହି ଘଟଣାର ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ହୋଇଥିବା ସନ୍ଦେହ କରାଯାଉଛି।

ଦିଲ୍ଲୀ ଦଙ୍ଗା ମାମଲା: ଷଡ଼ଯନ୍ତ୍ରକାରୀ ସୂଚୀରେ ୟେଚୁରୀ ଓ ଯାଦବଙ୍କ ନାମ

ଗତ ଫେବ୍ରୁଆରୀରେ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଘଟିଥିବା ବହୁଚର୍ଚ୍ଚିତ ଦଙ୍ଗା ମାମଲାରେ ମୁଖ୍ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତ ପୂର୍ବତନ ଆପ୍ ନେତା ତାହିର୍ ହୁସେନଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇସାରିଥିବା ବେଳେ ଶନିବାର ପୋଲିସ୍ ଚାର୍ଜଶିଟ୍ ଦାଖଲ କରିଛି। ଏହି ଚାର୍ଜଶିଟରେ ଅନେକ ପ୍ରମୁଖ ନେତାଙ୍କ ନାମ ମଧ୍ୟ ସ୍ଥାନ ପାଇଛି। ଅର୍ଥାତ୍ ଏହି ନେତାମାନେ ଦିଲ୍ଲୀ ଦଙ୍ଗା ସୃଷ୍ଟି କରିବା ପଛରେ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ନେଇଥିଲେ। ଏହି ନେତାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସିପିଆଇ(ଏମ୍) ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ସୀତାରାମ ୟେଚୁରୀ, ସ୍ବରାଜ ଅଭିଯାନ ନେତା ଯୋଗେନ୍ଦ୍ର ଯାଦବ, ଅର୍ଥନୀତିଜ୍ଞ ଜୟତି ଘୋଷ, ଦିଲ୍ଲୀ ୟୁନିଭର୍ସିଟି ପ୍ରଫେସର ତଥା ସାମାଜିକ କର୍ମୀ ଅପୂର୍ବାନନ୍ଦ, ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟାରୀ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ନିର୍ମାତା ରାହୁଲ୍ ରୟ ପ୍ରମୁଖ। ଏହି ନେତା ଓ ସାମାଜିକ କର୍ମୀମାନେ ନାଗରିକତା ସଂଶୋଧନ ଆଇନ୍ (ସିଏଏ) ବିରୋଧରେ ଆନ୍ଦୋଳନ କରୁଥିବା ଆନ୍ଦୋଳନକାରୀମାନଙ୍କୁ ହିଂସାତ୍ମକ ଆଚରଣ ପାଇଁ ଉସୁକାଇଥିଲେ। ସିଏଏ ଓ ଏନଆରସିକୁ ମୁସଲିମ୍ ବିରୋଧୀ ବୋଲି ଦର୍ଶାଇବା ସହ ଏହି ନେତାମାନେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଭାବମୂର୍ତ୍ତିକୁ ମଳିନ କରିବା ସକାଶେ ସରକାରୀ ନୀତିର ବିରୋଧ ଆଳରେ ହିଂସା ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲେ ବୋଲି ଉକ୍ତ ଚାର୍ଜଶିଟରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି।



ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ