ଅପରାଧ

ଥାଇଲାଣ୍ଡରେ ମାତିଲେ ଉଗ୍ରପନ୍ଥୀ: ୧୫ ନିହତ, ୫ ଆହତ
ନିଶା ବେପାରକୁ ବିରୋଧ କରିବାରୁ ଗୁଳିମାଡ଼: ପୁଅ ମୃତ, ବାପା
ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡର ୪୯ ବିଧାୟକଙ୍କ ନାଁରେ ରହିଛି ଫୌଜଦାରୀ

ଆସନ୍ତା ନଭେମ୍ବର ୩୦ ତାରିଖରୁ ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ଆରମ୍ଭ ହେବ। ୫ଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ନିର୍ବାଚନ ଶେଷ ହେବା ପରେ ଡିସେମ୍ବର ୨୩ ତାରିଖରେ ଫଳାଫଳ ପ୍ରକାଶ ପାଇବ। ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ବୁଧବାଠାରୁ ପ୍ରାର୍ଥିପତ୍ର ଦାଖଲ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ବର୍ତ୍ତମାନ ବିଧାନସଭାର କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ଆସନ୍ତା ଜାନୁଆରୀ ୫ ତାରିଖରେ ଶେଷ ହେବ। ତେବେ ବର୍ତ୍ତମାନ ବିଧାନସଭାରେ ରହିଥିବା ବିଧାୟକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୪୯ ଜଣଙ୍କ ନାମରେ ଫୌଜଦାରୀ ମକଦ୍ଦମା ରହିଛି। ଅର୍ଥାତ୍‌ ପାଖାପାଖି ୬୨ ପ୍ରତିଶତ ବିଧାୟକ ସେମାନଙ୍କ ନାମରେ ଫୌଜଦାରୀ ମକଦ୍ଦମା ରହିଛି ବୋଲି ଦର୍ଶାଇଥିବା ଆସୋସିଏସନ୍‌ ଫର୍‌ ଡେମୋକ୍ରାଟିକ୍‌ ରିଫର୍ମସ (ଏଡିଆର୍‌) ପକ୍ଷରୁ ଜାରି ଏକ ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି। ଏହି ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ୭୯ ଜଣ ବିଧାୟକଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୪୮ ପ୍ରତିଶତ ଅର୍ଥାତ୍‌ ୩୮ ଜଣଙ୍କ ନାମରେ ସଙ୍ଗୀନ ଫୌଜଦାରୀ ମାମଲା ରହିଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। ସେହିପରି ୩ ଜଣ ବିଧାୟକଙ୍କ ନାମରେ ହତ୍ୟା ମାମଲା ବିଚାରାଧୀନ ରହିଥିବା ବେଳେ ୧୦ ଜଣ ବିଧାୟକଙ୍କ ବିରୋଧରେ ହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ ମାମଲା ରହିଛି ବୋଲି ସେମାନେ ଦାଖଲ କରିଥିବା ସତ୍ୟପାଠରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ବୋଲି ଏଡିଆର୍‌ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି।

ଧରାପଡ଼ିଲା ସିରିଏଲ୍‌ କିଲର୍‌, ୨୦ ମାସରେ ନେଇଛି

କିଛି ଦିନ ତଳେ କେରଳରେ ଜନୈକା ମହିଳା ତାଙ୍କ ପରିବାରର ୪ ଜଣଙ୍କୁ ଖାଦ୍ୟରେ ବିଷାକ୍ତ ସାଇନାଇଡ୍‌ ଦେଇ ହତ୍ୟା କରିଥିବା ଘଟଣା ସାମ୍ନକୁ ଆସିଥିବା ବେଳେ ମଙ୍ଗଳବାର ଆନ୍ଧ୍ର ପ୍ରଦେଶରେ ଏପରି ଜଣେ ସିରିଏଲ୍‌ କିଲର୍‌କୁ ପୋଲିସ୍‌ କାବୁ କରିଛି। ଏହି ବ୍ୟକ୍ତି ଜଣକ ମାତ୍ର ୨୦ ମାସ ଭିତରେ ୧୦ ଜଣଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିଛି। ଏପରିକି ପୋଲିସ୍‌ ହାତରେ ଧରାପଡ଼ି ନ ଥିଲେ ସେ ଆହୁରି ୨୦ ଜଣଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିବା ଯୋଜନାରେ ଥିଲା ବୋଲି ପୋଲିସ୍‌ ସନ୍ଦେହ କରୁଛି। ଏଲୁରୁ ପୋଲିସ୍‌ ମଙ୍‌ଗଳବାର ୩୮ ବର୍ଷୀୟ ଭେଲାଙ୍କି ସିମାଦ୍ରୀ ଓରଫ୍ ଶିବା ନାମକ ବ୍ୟକ୍ତିକୁ ଗିରଫ କରିଛି। ସେ କେରଳର ଜଲି ଯୋଶେଫ୍‌ ପରି ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡର ତରିକା ଆପଣାଇଥିଲା। ସେ ଗତ ୨୦୧୮ ଫେବ୍ରୁଆରୀରୁ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରି ୨୦ ମାସ ଭିତରେ ୧୦ ଜଣଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିସାରିଛି। ସେ ପ୍ରତି ୨ ମାସରେ ଗୋଟିଏ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ଘଟାଉଥିଲା। ଯୋଶେଫ୍‌ ପରି ଶିବା ମଧ୍ୟ ତା’ର କେତେକ ସମ୍ପର୍କୀୟଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିଛି। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ତା’ର ଜେଜେମା’, ଶାଳୀ ଓ ଘର ମାଲିକାଣୀ ସହ ରାଜମହେନ୍ଦ୍ରୀ ନିକଟସ୍ଥ ପୁରୁଷୋତ୍ତପଟ୍ଟନମ୍‌ ଆଶ୍ରମର ସାଧୁ ଶ୍ରୀ ରାମକ୍ରିଷ୍ଣାନନ୍ଦ ପ୍ରମୁଖ।

କାର୍‌ରେ ଯୁବତୀଙ୍କୁ ଦୁଷ୍କର୍ମ କରି ଫିଙ୍ଗିଦେବା ଘଟଣା: ଅଭିଯୁକ୍ତ

ଭୁବନେଶ୍ବରରୁ କାର୍‌ରେ ଲିଫ୍ଟ ମାଗି ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଆସୁଥିବା ଜଣେ ଯୁବତୀଙ୍କୁ ଚଳନ୍ତା କାର୍‌ରେ ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ ହୋଇଥିବା ନେଇ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ଏହାପରେ ଯୁବତୀଙ୍କୁ ମୁମୂର୍ଷ ଅବସ୍ଥାରେ ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଆଦର୍ଶ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ପିଏନ୍‌ କଲେଜ ନିକଟସ୍ଥ ଶ୍ମଶାନ ପାଖରୁ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି। ଏହି ଘଟଣାରେ ଜଣେ ଅଭିଯୁକ୍ତକୁ ଗିରଫ କରିଛି ପୋଲିସ୍‌। ଅଭିଯୁକ୍ତ ହେଲେ ଜଟଣୀ ଥାନା କୁଦିଆରୀ ଗ୍ରାମର ମନୋରଞ୍ଜନ ମହାନ୍ତି। ଏନେଇ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଡିସିପି ଟ୍ୱିଟ୍‌ କରି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହି ଘଟଣାରେ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଅଟକ ରଖାଯିବା ସହ କାର୍‌କୁ ଜବତ କରାଯାଇଛି। ମାମଲାକୁ ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ଖଣ୍ଡଗିରି ଥାନାକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇଛି। ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀମାନେ ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ କରୁଛନ୍ତି ବୋଲି ଡିସିପି କହିଛନ୍ତି। ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲ୍ଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ଯୁବତୀଙ୍କୁ ଚିକିତ୍ସା କରାଯାଉଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି।

ଯୌନ କେଳେଙ୍କାରୀ ମାମଲାରେ କୋ-ଅପରେଟିଭ୍‌ ବ୍ୟାଙ୍କ୍

କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା କ୍ରେଡିଟ୍‌ କୋ-ଅପରେଟିଭ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ୍‌ ଯୌନ କେଳେଙ୍କାରୀ ମାମଲାରେ ଗିରଫ ହୋଇଛନ୍ତି କୋ-ଅପରେଟିଭ୍‌ ସୋସାଇଟି ସଭାପତି ପ୍ରମୋଦ ସାହୁ। ରବିବାର ରାତି ପ୍ରାୟ ୧୨ଟା ବେଳେ ତାଙ୍କ ବଣିଆମାଳ ସ୍ଥିତ ବାସଭବନରୁ ଟାଉନ ଥାନା ପୋଲିସ୍‌ ଉଠାଇ ନେବା ପରେ ସୋମବାର ସକାଳେ ପ୍ରମୋଦଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି। ରାତି ତମାମ ଏକ ଅଜ୍ଞାତ ସ୍ଥାନରେ ପୋଲିସ୍‌ ପ୍ରମୋଦଙ୍କୁ ପଚରା ଉଚରା କରିଥିଲା। ପରେ ତାଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ସୋମବାର ଭୋର୍‌ରୁ କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ମେଡିକାଲକୁ ଆଣିଥିଲା ପୋଲିସ୍‌ ଏହାପରେ ପ୍ରମୋଦଙ୍କର ଡାକ୍ତରୀ ପରୀକ୍ଷା କରାଯିବା ପରେ ତାଙ୍କୁ କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଏସ୍‌ଡିଜେଏମ୍‌ଙ୍କ କୋର୍ଟରେ ହାଜର କରାଯାଇଛି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ପୀଡ଼ିତାଙ୍କ ବୟାନ ରେକର୍ଡ କରିଛି ଲୋକାଲ କମ୍ପେୟାଣ୍ଟ୍‌ କମିଟି ବା ଏଲ୍‌ସିସି।। କମିଟି ନିକଟରେ ହାଜର ହୋଇ ପୀଡ଼ିତା ନିଜର ପକ୍ଷ ରଖିଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ନିଜ ସୁରକ୍ଷା ନେଇ ପୋଲିସ୍‌ ତାଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଗାଇ ଦେବାକୁ ପୀଡ଼ିତା ଦାବି କରିଛନ୍ତି।

ମାଲି ସେନା ଶିବିର ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ ପାଇଁ ନିଜକୁ ଦାୟୀ କଲା


ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ