ଅପରାଧ

ସାମ୍ବାଦିକ ଡାନିଏଲଙ୍କ ହତ୍ୟା ଅଭିଯୁକ୍ତର ଦଣ୍ଡାଦେଶ କୋହଳ

ପାକିସ୍ତାନରେ ସାମ୍ବାଦିକ ଡାନିଏଲ୍ ପର୍ଲଙ୍କ ହତ୍ୟା ଅଭିଯୁକ୍ତ ଅହମଦ୍ ଓମେର୍ ସଈଦ୍ ଶେଖର ଦଣ୍ଡାଦେଶକୁ ଗୁରୁବାର ପାକିସ୍ତାନର ଏକ କୋର୍ଟ କୋହଳ କରିଛନ୍ତି। ପୂର୍ବରୁ ଏହି ଅଭିଯୁକ୍ତ ଜଣକ ଫାଶୀ ଦଣ୍ଡାଦେଶ ପାଇଥିଲେ ହେଁ ଏହାକୁ ସିନ୍ଧ ହାଇକୋର୍ଟ ସାତ ବର୍ଷ ଜେଲ୍ ଦଣ୍ଡାଦେଶକୁ ପରିବର୍ତ୍ତିତ କରିଛନ୍ତି। ଗତ ୨୦୦୨ରେ ସାମ୍ବାଦିକ ପର୍ଲଙ୍କୁ ପ୍ରଥମେ ଅପହରଣ ଓ ପରେ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ଏହି ମାମଲାରେ ଶେଖ୍ ଓ ତାଙ୍କର ୩ ଜଣ ସହଯୋଗୀଙ୍କୁ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ କରିବା ସହ ଏକ ଆତଙ୍କବାଦୀ ନିରୋଧୀ କୋର୍ଟ ଫାଶୀ ଦଣ୍ଡାଦେଶ ଶୁଣାଇଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଗୁରୁବାର ସିନ୍ଧ୍ ହାଇକୋର୍ଟ ଏହି ୪ ଜଣଙ୍କ ଆବେଦନର ବିଚାର କରି ସେମାନଙ୍କ ଦଣ୍ଡାଦେଶକୁ ବେଶ୍ କୋହଳ କରିଦେଇଛନ୍ତି। କାନ୍ଦାହାର ବିମାନ ଅପହରଣ ମାମଲାରେ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ବାରା ଖଲାସ ହୋଇଥିବା ୩ ଜଣ ଆତଙ୍କବାଦୀ ମଧ୍ୟରେ ଶେଖ୍ ଅନ୍ୟତମ ଥିଲା।

ଫିଲିପାଇନ୍ସରେ କ୍ବାରେଣ୍ଟାଇନ୍‌କୁ ସହଯୋଗ ନ କଲେ ଗୁଳି ନିର୍ଦେଶ
ଇନ୍ଦୋର ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀଙ୍କୁ ଢେଲାମାଡ଼ ଘଟଣାରେ ୭ ଗିରଫ

ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ଇନ୍ଦୋର୍ ସହରରେ ବୁଧବାର କେତେକ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀ ଜନୈକା ମହିଳା କୋରୋନା ଭୂତାଣୁ ଦ୍ବାରା ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିବା ସନ୍ଦେହ କରି ତାଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ସହ ହସ୍ପିଟାଲ୍ ଯିବାକୁ କହିଥିଲେ। ତେବେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ ଏହାକୁ ବିରୋଧ କରି ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀମାନଙ୍କୁ ଢେଲାପଥର ମାଡ଼ କରିବା ସହ ମରଣାନ୍ତକ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ। ଏପରି ଏକ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣାରେ ସ୍ଥାନୀୟ ପୋଲିସ୍ ତଦନ୍ତ କରି ଗୁରୁବାର ଅପରାହ୍ନରେ ୭ ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। ଏହି ମାମଲାରେ ସମୁଦାୟ ୧୦ ଜଣଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମାମଲା ରୁଜୁ କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୭ ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଛି ବୋଲି ଇନ୍ଦୋର୍ ଜୋନର ଆଇଜିପି ବିବେକ ଶର୍ମା କହିଛନ୍ତି। ଏହି ଘଟଣା ସମୟର ଭିଡିଓ ଓ ସ୍ଥାନୀୟ ଅଞ୍ଚଳର ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷଦର୍ଶୀଙ୍କ ସୂଚନା ଆଧାରରେ ୧୦ ଜଣଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମାମଲା ରୁଜୁ କରାଯିବା ସହ ଅଭିଯୁକ୍ତମାନଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଉଥିବା ଶର୍ମା କହିଛନ୍ତି।

ଲକଡାଉନ୍ ନିୟମ ଭାଙ୍ଗିଲେ ଗିରଫ କର: କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ବରାଷ୍ଟ୍ର ସଚିବ

ଦେଶରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀମାନେ କୋରୋନା ଭୂତାଣୁର ବ୍ୟାପକତା ହ୍ରାସ କରିବା ପାଇଁ ନିଜ ଜୀବନକୁ ପାଣି ଛଡ଼ାଇ ଆକ୍ରାନ୍ତମାନଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା କରୁଥିଲେ ହେଁ କେତେକ ସ୍ଥାନରେ ସେମାନଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣର ଶିକାର ହେବାକୁ ପଡ଼ୁଛି। ତା’ଛଡ଼ା କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଲକଡାଉନ୍ ଘୋଷଣା କରି ଭୂତାଣୁ କବଳରୁ ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ ରକ୍ଷା କରିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କରୁଥିଲେ ହେଁ ଏହି ନିୟମକୁ ପାଳନ କରିବାକୁ କେତେକ ସ୍ଥାନରେ ଲୋକେ ଉଚିତ ମଣୁନାହାନ୍ତି। ଏପରି ସ୍ଥିତିରେ କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ବରାଷ୍ଟ୍ର ସଚିବ ଅଜୟ ଭଲ୍ଲା ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟ ଓ କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳର ସଚିବମାନଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖି କଡ଼ା ନିର୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ନିର୍ଦେଶାନୁସାରେ, ଏଣିକି ଲକଡାଉନ୍ ନିୟମ ଭାଙ୍ଗୁଥିବା ଅବା ଚିକିତ୍ସା କିମ୍ବା ସେବା କାର୍ଯ୍ୟରେ ନିୟୋଜିତ ଥିବା କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ଦାୟିତ୍ବ ତୁଲାଇବାରେ ବାଧା ସୃଷ୍ଟି କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯିବ। ଏପରିକି ଆବଶ୍ୟକ ପଡ଼ିଲେ ସେମାନଙ୍କୁ ୨ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜେଲଦଣ୍ଡ ମଧ୍ୟ ଭୋଗିବାକୁ ପଡ଼ିବ ବୋଲି ଭଲ୍ଲା ତାଙ୍କ ଚିଠିରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି।

କୋରୋନା କଟକଣା ଭାଙ୍ଗିବା ଅଭିଯୋଗରେ ୨୪୫ ମାମଲା ରୁଜୁ
୨୨ ନିଜାମୁଦ୍ଦିନ୍ ଫେରନ୍ତା ଠାବ: ୨ ଜଣଙ୍କୁ ଉଠାଇ ନେଲା ପ୍ରଶାସନ
|

ମାର୍ଚ୍ଚ ଦ୍ୱିତୀୟ ସପ୍ତାହରେ ଦିଲ୍ଲୀର ନିଜାମୁଦ୍ଦିନ୍‌ଠାରେ ହୋଇଥିବା ଧର୍ମ ସମ୍ମିଳନୀକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତା ବଢ଼ିଛି। ଏହି ସମ୍ମିଳନୀରେ କେଉଁ ରାଜ୍ୟରୁ କିଏ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ ତାକୁ ନେଇ ଖୋଳତାଡ଼ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଏହି ଧର୍ମ ସମ୍ମିଳନୀରେ ଯୋଗଦେଇ ଓଡ଼ିଶା ଫେରିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟ କରିବା ଲାଗି ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ଜୋର୍‌ଦାର ଉଦ୍ୟମ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଓଡ଼ିଶାରୁ ୧୫ ଜଣ ଏହି ଧର୍ମ ସମ୍ମିଳନୀରେ ଯୋଗଦେଇଥିବା ଜାତୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିବା ବେଳେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ୭ ବିଦେଶୀଙ୍କ ସମେତ ମୋଟ ୨୨ ଜଣଙ୍କୁ ଠାବ କରାଯାଇଥିବା ରାଜ୍ୟ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ବିଭାଗ ବୁଧବାର ରାତିରେ ଟ୍ବିଟ୍ ଯୋଗେ ସୂଚନା ଦେଇଛି। ଏମାନଙ୍କ ରକ୍ତ ନମୁନା ସଂଗ୍ରହ କରି ପରୀକ୍ଷଣ ପାଇଁ ପଠାଯାଇଛି ବୋଲି ମଧ୍ୟ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି। ତେବେ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ କୋଭିଡ୍-୧୯ର ମୁଖ୍ୟ ମୁଖପାତ୍ର ସୁବ୍ରତ ବାଗଚୀ ଦେଇଥିବା ସୂଚନାନୁଯାୟୀ, ଏମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୫ ଜଣଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇଥିଲା। ଏମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କୋରାପୁଟର ୨ ଜଣ ଥିବା ବେଳେ କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ାର, କଟକ ଓ ଯାଜପୁର ଜିଲ୍ଲର ଜଣେ ଲେଖାଏଁ ଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। ତେବେ ଏହି ୫ ଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୨ ଜଣଙ୍କୁ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ଉଠାଇ ନେଇ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି କରିଛି।

କୋରୋନା ନେଇ ଗୁଜବ ପ୍ରଚାର କଲେ ହେବ ଦେଶଦ୍ରୋହ ମାମଲା

ରାଜ୍ୟରେ କୋରୋନା ନେଇ ଗୁଜବ ପ୍ରଚାର କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିବିଶେଷଙ୍କୁ ସାବଧାନ କରିଛନ୍ତି ରାଜ୍ୟ ସରକାର। ଯଦି କେହି ଗୁଜବ ପ୍ରଚାର କରନ୍ତି, ତେବେ ଏହାକୁ ସରକାର ରାଷ୍ଟ୍ରଦ୍ରୋହ ଭଳି ଅପରାଧ ବିବେଚନା କରିବା ସହ ତଦନୁସାରେ ଦଣ୍ଡିତ କରବେ। ରାଜ୍ୟ ସରକାର ରାଜ୍ୟବାସୀଙ୍କୁ ନିରାପଦରେ ରଖିବାକୁ ଚାହୁଁଥିବା ବେଳେ ଗୁଜବ ପ୍ରଚାର ଏକ ନିନ୍ଦନୀୟ କାର୍ଯ୍ୟ। ଏପରି କାର୍ଯ୍ୟରେ ଲିପ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ କଠୋର ଦଣ୍ଡରେ ଦଣ୍ଡିତ କରାଯିବ ବୋଲି ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି ରାଜ୍ୟ ସରକାର। ଦେଶ, ସମାଜ ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ଏବେ କଠିନ ପରିସ୍ଥିତି ଦେଇ ଗତି କରୁଛି। ଆଗାମୀ ଦିନରେ କୋରୋନା ସହ ଲଢ଼ିବା ପାଇଁ ପ୍ରତିଟି ବୁନ୍ଦା ସାହସ, ଶକ୍ତି ବଜାୟ ରଖିବାକୁ ପଡ଼ିବ। ହେଲେ କିଛି ଦାୟିତ୍ୱହୀନ ବ୍ୟକ୍ତି ଗୁଜବ ସୃଷ୍ଟି କରିବାରେ ଲାଗିଥିବା ଦେଖାଯାଉଛି। ବୁଧବାର କରାଯାଇଥିବା ଏକ ଗୁଜବ ଅନୁସାରେ ରାଜ୍ୟରେ ୧୫ ଜଣ ପଜିଟିଭ୍‌ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏହା ଏକ ଗୁଜବ, ନିନ୍ଦନୀୟ ଘଟଣା, ରାଷ୍ଟ୍ରଦ୍ରୋହୀ କାର୍ଯ୍ୟ। କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ଏଭଳି କାମ କରିବାର ଦୃଷ୍ଟାନ୍ତ ମିଳିଲେ ତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ କଠୋର କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ ବୋଲି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ବାଗ୍‌ଚୀ।

ନିଜାମୁଦ୍ଦିନ ଘଟଣାରେ ମୌଲାନାଙ୍କ ନାଁରେ ମାମଲା ରୁଜୁ

ଦକ୍ଷିଣ ଦିଲ୍ଲୀର ନିଜାମୁଦ୍ଦିନ ୱେଷ୍ଟରେ ଥିବା ମର୍କାଜ (କେନ୍ଦ୍ର)ର ମୌଲାନାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସ ମାମଲା ରୁଜୁ କରିଛି। ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସର ବାରଣ ସତ୍ତ୍ବେ ମୌଲାନା ସାଦ୍ କ’ଣ ପାଇଁ ସେଠାରେ ଧର୍ମୀୟ କାର୍ଯକ୍ରମ କରି ଦେଶ ବିଦେଶରୁ ପ୍ରାୟ ୨ ହଜାର ଲୋକଙ୍କୁ ସାମିଲ କରିଥଲେ, ତାହାକୁ ନେଇ ମହାମାରୀ ଆକ୍ଟରେ ମାମଲା ହୋଇଛି। ମାର୍ଚ୍ଚ ୧ରୁ ୧୫ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ତବଲିଗ-ଇ-ଜମାତ ଆୟୋଜନ କରି ଦେଶ ବିଦେଶରୁ ଧର୍ମଯାଜକଙ୍କୁ ସାମିଲ କରାଯାଥିଲା। ବିଶେଷକରି ମାଲେସିଆ, କିର୍ଗିଜିସ୍ତାନ, ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ ଓ ସାଉଦି ଆରବ ପରି ରାଷ୍ଟ୍ରରୁ ପ୍ରାୟ ୨୫୦ ଓ ବିଭିନ୍ନ ରାଜର ୨ ହଜାର ଲୋକଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଏହି ଧର୍ମୀୟ କାର୍ଯକ୍ରମରେ ସାମିଲ କରାଯାଇଥଲା। ଆଉ ଏଥିରେ ସାମିଲ ହୋଇଥବା ପ୍ରାୟ ୩ ଶହ ଲୋକଙ୍କ ଠାରେ କୋରୋନା ସିମ୍ପଟମ୍ ଜଣାପଡ଼ିବା ପରେ ସେମାନଙ୍କୁ ଆଇସୋଲେସନ ଭିତରେ ରଖାଯାଇଛି। ଏହାବାଦ୍ ଏହି ଧର୍ମୀୟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଯୋଗ ଦେଇଥବା ଆଉ କେତେକ ଲୋକ ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟକୁ ଚାଲି ଯାଇଥବାରୁ ଏହାକୁ ନେଇ ସଂକ୍ରମଣ ବଢ଼ିବା ଆଶଙ୍କା କରାଯାଉଛି।

ବିହାରରେ ଅଭାବନୀୟ କାଣ୍ଡ: ସୂଚନାଦାତାଙ୍କ ଜୀବନନେଲେ

ସାମ୍ପ୍ରତିକ ସମୟରେ ଭାରତ କୋରୋନା ଭୂତାଣୁ ସହ ଲଢ଼ୁଥିବା ବେଳେ ଗତ ସପ୍ତାହରେ ହଜାର ହଜାର ସଂଖ୍ୟାରେ ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକ ନିଜ ନିଜ ଘରକୁ ଫେରିବା ସକାଶେ ସୀମାନ୍ତରେ ଭିଡ଼ କରିଥିଲେ। କୋରୋନା ଭୂତାଣୁର ସଂକ୍ରମଣକୁ ରୋକିବା ସକାଶେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଲକଡାଉନ୍ ଘୋଷଣା କରି ସାମାଜିକ ଦୂରତ୍ବ ବଜାୟ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ବ ଦେଉଥିବା ବେଳେ ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକ ଏହି ଉଦ୍ଦେଶ ସାଧନରେ ବାଧା ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲେ। ଏହି କାରଣରୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ପ୍ରତିଟି ରାଜକୁ ସେମାନଙ୍କ ସୀମା ସିଲ୍ କରିଦେବା ସକାଶେ ନିର୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ। ଏଥିସହ ଯେଉଁମାନେ ବି ବାହାରୁ ଆସୁଛନ୍ତି, ସେମାନେ ଅତି କମରେ ୧୪ ଦିନ ପର୍ଯନ୍ତ ନିଃସଙ୍ଗବାସରେ ରହିବାକୁ କୁହାଯାଇଛି। କିନ୍ତୁ ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ଏହାକୁ ଅବମାନନା କରାଯାଉଥିବା ବେଳେ ବିହାରରେ ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକମାନେ ଅଭାବନୀୟ କାଣ୍ଡ ଘଟାଇଛନ୍ତି। ଗାଁକୁ ଫେରିବା ନେଇ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ସୂଚନା ଦେବାରୁ ସେମାନେ ଜନୈକ ଯୁବକଙ୍କ ଜୀବନ ନେବାକୁ ବି ପଛାଇ ନାହାନ୍ତି।

ମାତ୍ରାଧିକ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ: ନିଲମ୍ବିତ ହେଲେ ୨ କନ୍‌ଷ୍ଟେବଲ୍‌
ଖବରକାଗଜ ବିକ୍ରେତାଙ୍କୁ ପୋଲିସର ମାଡ଼ ଅଭିଯୋଗ

ଗତ ମଙ୍ଗଳବାର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ୨୧ ଦିନ ପାଇଁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଲକଡାଉନ୍ ଘୋଷଣା କରିବା ଫଳରେ ଅନେକ ପ୍ରିଣ୍ଟ୍ ମିଡିଆ ଖବରକାଗଜ ଛାଡ଼ିବା ବନ୍ଦ କରିଦେଇଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଖବରକାଗଜକୁ ଆବଶ୍ୟକ ସୂଚୀରେ ସାମିଲ୍ କରିବା ଫଳରେ ପୁନର୍ବାର ମୁଦ୍ରଣ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଖବରକାଗଜ ବିତରଣରେ ସହଯୋଗ କରିବା ସକାଶେ ମଧ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ରାଜ ସରକାରଙ୍କୁ ନିର୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି। କିନ୍ତୁ ଭଦ୍ରକରେ ଜଣେ ଖବରକାଗଜ ବିକ୍ରେତାଙ୍କୁ ପୋଲିସ ମାଡ଼ ମାରିବା ଫଳରେ ଗଣମାଧ୍ୟମର କଣ୍ଠରୋଧ କରାଯିବା ସକାଶେ ଉଦମ ହେଉଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହେଉଛି। ଏନେଇ ସବିଶେଷ ସୂଚନା ମିଳି ନ ଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଖବରକାଗଜ ବିକ୍ରେତା ଜଣକ ସମାଜ ସହ ଜଡ଼ିତ ଓ ତାଙ୍କ ନାମ ଶ୍ରୀକାନ୍ତ କୁମାର ମହାନ୍ତି ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିଛି।



ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ