ଅପରାଧ

ୟୁପି ସ୍କୁଲ୍‌ରେ ଅଭାବନୀୟ କାଣ୍ଡ: ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଆଘାତରେ ୫୧

ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଏକ ଅଭାବନୀୟ କାଣ୍ଡ ଘଟିଛି। ଏଠାକାର ଏକ ସ୍କୁଲ୍‌ର ୫୧ ଜଣ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଆଘାତାରେ ଗୁରୁତର ଭାବେ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶର ବଳରାମପୁର ଜିଲ୍ଲାରେ ଏକ ପ୍ରାଥମିକ ସ୍କୁଲ୍‌ରେ ଏଭଳି ଅଘଟଣ ଘଟିଛି। ଉଚ୍ଚ କ୍ଷମତାସମ୍ପନ୍ନ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ତାର ସ୍କୁଲ୍‌ କୋଠା ସହ ଗଛରେ ଲାଗିଥିବାରୁ ଏହା ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସି ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ପୂର୍ବାହ୍ନ ୧୦ଟା ବେଳେ ସ୍କୁଲ୍‌ର ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ସେମାନଙ୍କ ଚପଲ ଓହ୍ଲାଇ ଚଟାଣରେ ବସିବା ବେଳେ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଆଘାତାରେ ଛିଟ୍‌କି ପଡ଼ିଥିଲେ। ନାରାୟଣନଗର ପ୍ରାଥମିକ ସ୍କୁଲ୍‌ରେ ଚଟାଣ ଓଦା ଥିବାରୁ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଆଘାତରେ ଆହତ ହୋଇଥିବା ପୂର୍ବ ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶ ଜିଲ୍ଲାର ଜନୈକ ପୋଲିସ୍‌ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି।

ଗଡ୍‌ସେ ପ୍ରକରଣରେ କମଲ ହାସନ୍‌ଙ୍କୁ ଆଗୁଆ ଜାମିନ୍‌

ଗତ ସପ୍ତାହରେ ଦକ୍ଷିଣ ଭାରତ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରର ଅପ୍ରତିଦ୍ବନ୍ଦ୍ବୀ ନାୟକ ତଥା ରାଜନୈତିକ ଦଳ ମକ୍କଲ ନିଧି ମୈୟମ୍‌ (ଏମ୍‌ଏନ୍‌ଏମ୍‌)ର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା କମଲ ହାସନ୍‌ ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧିଙ୍କ ହତ୍ୟାକାରୀ ନାଥୁରାମ୍‌ ଗଡ୍‌ସେଙ୍କୁ ପ୍ରଥମ ହିନ୍ଦୁ ଆତଙ୍କବାଦୀ ବୋଲି ସମ୍ବୋଧନ କରିଥିବା ବେଳେ ଏହି ବିବାଦ କ୍ରମଶଃ ଅଧିକ ଜଟିଳ ହେବାରେ ଲାଗିଛି। ତେବେ ଏହି ମାମଲାରେ କମଲ୍‌ଙ୍କୁ ସୋମବାର ମଦୁରାଇ ହାଇକୋର୍ଟ ଆଗୁଆ ଜାମିନ୍‌ ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି। ତାମିଲନାଡ଼ୁର ଆରାଭକୁରିଚି ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀରେ ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ମତଦାନ ପାଇଁ ପ୍ରଚାର କରୁଥିବା ବେଳେ ଗଡ୍‌ସେଙ୍କୁ ସ୍ବାଧୀନ ଭାରତର ପ୍ରଥମ ଆତଙ୍କବାଦୀ ବୋଲି ସମ୍ବୋଧନ କରିଥିଲେ। ଏହି ମାମଲାରେ ଏକ ଚରମପନ୍ଥୀ ଗୋଷ୍ଠୀ ପକ୍ଷରୁ କରୁର୍‌ ଜିଲ୍ଲା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଆରାଭକୁରୁଚି ପୋଲିସ୍‌ ଷ୍ଟେସନ୍‌ରେ ମାମଲା ରୁଜୁ କରାଯାଇଥିଲା। ତେବେ ଗିରଫ କରି କମଲ ତୁରନ୍ତ ଆଗୁଆ ଜାମିନ୍‌ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିଥିଲେ ଓ ସୋମବାର ହାଇକୋର୍ଟ ତାଙ୍କର ଏହି ଆବେଦନକୁ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି।



ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ

ନୋବେଲ ଡିନର୍
ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର ଭଳି ନୋବେଲ ଡିନରର ମର୍ଯ୍ୟାଦା ଅତି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ ପରେ ପ୍ରତି ବର୍ଷ ଡିସେମ୍ବର ୧୦ ତାରିଖରେ ଷ୍ଟକହୋମ୍ ସିଟିର ବ୍ଳୁ ହଲ୍‌ରେ ଏହି ରାତ୍ରିଭୋଜନର ଆୟୋଜନ କରାଯାଏ। ଏଥିରେ ସ୍ବିଡେନର ରାଜ ପରିବାର, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ, ପଦସ୍ଥ ସରକାରୀ ବ୍ୟକ୍ତି, ନୋବେଲ ବିଜେତା ଏବଂ ଅତିଥି ଉପସ୍ଥିତ ରହନ୍ତି। ପ୍ରତ୍ୟେକ ନୋବେଲ ବିଜେତା ଏଠାକୁ ୧୬ ଜଣ ଅତିଥିଙ୍କୁ ସାଥିରେ ଆଣି ପାରିବେ। ଏହି ଭୋଜନର ସମୟ ସୀମା ୪ ଘଣ୍ଟା। ଏଥିରେ ନୋବେଲ ବିଜେତାମାନେ ସଂକ୍ଷିପ୍ତ ବକ୍ତବ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତି। ଚାରି ଦିନ ଆଗରୁ ୪୦ ଜଣ ରୋଷେୟା ୨୦୦ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସହାୟତାରେ ଭୋଜନ ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ଲାଗିଯାଆନ୍ତି। ୬୦ଟି ଟେବୁଲରେ ଥିବା ୭୦୦୦ ଥାଳି, ୫୦୦୦ ଗ୍ଳାସ୍ ଏବଂ ୧୦,୦୦୦ ରୁପା ବାସନରେ ଖାଦ୍ୟ ପରଷା ଯାଏ। ଏହି ଡିନରର ମୂଲ୍ୟ ୪ କୋଟି ଟଙ୍କା। ୧୯୭୯ ମସିହାର ନୋବେଲ ଶାନ୍ତି ବିଜେତା ମଦର ଟେରେସାଙ୍କ ଅନୁରୋଧ କ୍ରମେ ସେହି ବର୍ଷ ଏହି ଭୋଜନ ବାତିଲ୍‌ କରାଯାଇ ସେହି ଅର୍ଥ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା।