ଅପରାଧ

ପୁଲଓ୍ୱାମାରେ ସେନା ଗୁଳିରେ ତିନି ଆତଙ୍କୀ ନିପାତ

ଜମ୍ମୁ କଶ୍ମୀରର ପୁଲଓ୍ୱାମା ଜିଲ୍ଲାରେ ଆଜି ସେନା ଓ ଆତଙ୍କବାଦୀ ମୁହାଁମୁହିଁ ହୋଇଛନ୍ତି। ସେନାର ଗୁଳିରେ ତିନି ଜଣ ଆତଙ୍କବାଦୀ ନିହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ପୁଲଓ୍ୱାମା ଜିଲ୍ଲା ପଞ୍ଜଗମ ଗାଁରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଲୁଚି ରହିଥିବା ନେଇ ରାତିରେ ସୂଚନା ମିଳିଥିଲା। ଏହାପରେ ସେନା ଓ ପୋଲିସ୍‌ ପଞ୍ଜଗମ ଗାଁକୁ ଘେରି ଯାଇ ସର୍ଚ୍ଚ ଅପରେସନ କରିଥିଲେ। ଏହାପରେ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ସେନା ଉପରକୁ ଗୁଳି ମାଡ଼ ହୋଇଥିଲା। ତେବେ ସେନାର ଜବାବୀ ହମଲାରେ ଜଣେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ନିପାତ ହୋଇଥିଲା। ଅନ୍ୟ ଜଣେ ଲୁଚି ରହିଥିଲା। ହେଲେ ଏହା ପରେ ସଂପୃକ୍ତ ଗାଁକୁ ସେନା, ରାଷ୍ଚ୍ରୀୟ ରାଇଫଲ, ସ୍ପେଶାଲ ଅପରେସନ ଗ୍ରୁପ (ଏସଓଜି) ଓ ପୁଲିସ ଘେରିଯାଇ ସର୍ଚ୍ଚ ଅପରେସନ କରିଥିଲେ। ଏହାପରେ ଅନ୍ୟ ଜଣେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ସେନାର ଗୁଳିରେ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛି।

ପ୍ରେମ ପାଲଟିଲା ଅଭିଶାପ, ପ୍ରେମିକ କାଟିଲା ପ୍ରେମିକାଙ୍କ ବେକ

ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ପ୍ରେମର ପରିଭାଷା ବଦଳିଗଲାଣି। ଯେଉଁ ପ୍ରେମରେ ନିଜର ଭଲ ପାଇବା ସବୁଦିନ ପାଇଁ ବଞ୍ଚିରହୁ ବୋଲି ଏକ ମାନସିକତା ରହିବା କଥା, ସେଠି ହିଂସା ଓ ମାନସିକ ବିକୃତି ଆଜି ଆଧିପତ୍ୟ ବିସ୍ତାର କରିଛି। ପ୍ରେମିକର ହଁରେ ହଁ ନ ମିଶାଇଲେ ଯେ ପ୍ରେମିକାକୁ ଆଜି ହିଂସାର ଶିକାର ହେବାକୁ ପଡ଼ିବ, ଏହା ହିଁ ବର୍ତ୍ତମାନର ପ୍ରେମର ଅସଲ ପରିଭାଷା ପାଲଟିଯାଇଛି। ଏପରି ଏକ ଘଟଣା ଏଠାରେ ଘଟିଛି, ଯେଉଁଥିରେ ପ୍ରେମିକା ଜଣକ ବାହା ହେବାକୁ ମନା କରିବାରୁ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରେମିକ ହାତରେ ଆହତ ହେବାକୁ ପଡ଼ିଛି। ପ୍ରେମିକ ପ୍ରେମିକାର ନା’କୁ ଆଦୌ ଗ୍ରହଣ କରି ନ ପାରି ତା’ର ବେକକୁ କାଟିବା ସହ ହାତକୁ ମଧ୍ୟ କାଟି ପକାଇଛି। ଫଳରେ ପ୍ରେମିକା ଜଣକ ଏବେ ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ହସ୍ପିଟାଲ୍‌ରେ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଅଛନ୍ତି। ପ୍ରେମିକ ଜଣକ ତାଙ୍କର ସମ୍ପର୍କୀୟ ଭାଇ ହୋଇଥିବାରୁ ସମାଜ ଡର ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଅଭିଶାପ ପାଲଟିଯାଇଛି।



ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ


କରେନ୍ସି କନଭର୍ଟର

ନୋବେଲ ଡିନର୍
ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର ଭଳି ନୋବେଲ ଡିନରର ମର୍ଯ୍ୟାଦା ଅତି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ ପରେ ପ୍ରତି ବର୍ଷ ଡିସେମ୍ବର ୧୦ ତାରିଖରେ ଷ୍ଟକହୋମ୍ ସିଟିର ବ୍ଳୁ ହଲ୍‌ରେ ଏହି ରାତ୍ରିଭୋଜନର ଆୟୋଜନ କରାଯାଏ। ଏଥିରେ ସ୍ବିଡେନର ରାଜ ପରିବାର, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ, ପଦସ୍ଥ ସରକାରୀ ବ୍ୟକ୍ତି, ନୋବେଲ ବିଜେତା ଏବଂ ଅତିଥି ଉପସ୍ଥିତ ରହନ୍ତି। ପ୍ରତ୍ୟେକ ନୋବେଲ ବିଜେତା ଏଠାକୁ ୧୬ ଜଣ ଅତିଥିଙ୍କୁ ସାଥିରେ ଆଣି ପାରିବେ। ଏହି ଭୋଜନର ସମୟ ସୀମା ୪ ଘଣ୍ଟା। ଏଥିରେ ନୋବେଲ ବିଜେତାମାନେ ସଂକ୍ଷିପ୍ତ ବକ୍ତବ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତି। ଚାରି ଦିନ ଆଗରୁ ୪୦ ଜଣ ରୋଷେୟା ୨୦୦ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସହାୟତାରେ ଭୋଜନ ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ଲାଗିଯାଆନ୍ତି। ୬୦ଟି ଟେବୁଲରେ ଥିବା ୭୦୦୦ ଥାଳି, ୫୦୦୦ ଗ୍ଳାସ୍ ଏବଂ ୧୦,୦୦୦ ରୁପା ବାସନରେ ଖାଦ୍ୟ ପରଷା ଯାଏ। ଏହି ଡିନରର ମୂଲ୍ୟ ୪ କୋଟି ଟଙ୍କା। ୧୯୭୯ ମସିହାର ନୋବେଲ ଶାନ୍ତି ବିଜେତା ମଦର ଟେରେସାଙ୍କ ଅନୁରୋଧ କ୍ରମେ ସେହି ବର୍ଷ ଏହି ଭୋଜନ ବାତିଲ୍‌ କରାଯାଇ ସେହି ଅର୍ଥ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା।

ଜନମତ

ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଭକ୍ତଙ୍କ ଦର୍ଶନକୁ ଶୃଙ୍ଖଳିତ ଓ ବ୍ୟବସ୍ଥିତ କରିବା ନିମନ୍ତେ ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦେଶ କ୍ରମେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଧାଡ଼ି ଦର୍ଶନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ସହ ଆପଣ ଏକମତ ତ ?