ଅପରାଧ

କଲମ୍ବିଆରେ ବିମାନ ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ: ୭ ମୃତ, ୩ ଆହତ
ବାଲିମେଳା ଜଳ ଭଣ୍ଡାରରେ ଓଲଟିଲା ଡଙ୍ଗା, ୩ ନିଖୋଜ

ମାଲକାନଗିରି ଜିଲ୍ଲା ଚିତ୍ରକୋଣ୍ଡାର ବାଲିମେଳା ଜଳଭଣ୍ଡାରରେ ଏକ ଡଙ୍ଗା ଓଲଟି ପଡ଼ିଛି। ଆମ୍ବିଳିବେଢା ନିକଟରେ ଏହି ଅଘଟଣ ଘଟିଛି । ଡଙ୍ଗାରେ ମୋଟ୍ ୪ ଜଣ ଯାତ୍ରୀ ଥିଲେ। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ପହଁରି ପହଁରି କୂଳରେ ଆସି ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି।ଏବେ ବି ତିନି ଜଣ ନିଖୋଜ ରହିଛନ୍ତି। ଶନିବାର ଅପରାହ୍ନ ପ୍ରାୟ ୪ଟାରେ ଏହି ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟିଛି। ବାଲିମେଳା ଜଳ ଭଣ୍ଡାର ଦେଇ ନାକାମାମୁଡୁରୁ ନିଜ ଘର ତୋଟାଗୁଡ଼ାକୁ ଯିବା ବେଳେ ଆମ୍ବିଳିବେଢା ନିକଟରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହୋଇଥିଲା। ଫଳରେ ଡଙ୍ଗାଟି ଓଲଟି ପଡ଼ିଥିଲା। ନିଖୋଜ ଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରିବା ପାଇଁ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ପ୍ରାୟସ ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ତେବେ କୂଳଠାରୁ ବହୁ ଦୂରରେ ଏହି ଅଘଟଣ ଘଟିଥିବାରୁ ପ୍ରଶାସନ ସେଠାରେ ପହଞ୍ଚିବାରେ ବିଳମ୍ୱ ହୋଇପାରେ।

ବସ୍ତା ବସ୍ତା ନକଲି ଶାମ୍ପୋ ଓ ଫେସ୍ ଓ୍ୱାଶ ଜବତ
ସାଉଦି ତୈଳ ଖଣି ଉପରେ ହାଉତି ବିଦ୍ରୋହୀଙ୍କ ଡ୍ରୋନ୍‌ ମାଡ଼

ସାଉଦି ଆରବର ପୂର୍ବାଞ୍ଚଳରେ ଥିବା ଏକ ତୈଳ ଖଣି ଓ ଆରାମ୍‌କୋ ତୈଳ ବିଶୋଧନ ପ୍ଲାଣ୍ଟ୍‌ରେ ଶନିବାର ଡ୍ରୋନ୍‌ ଆକ୍ରମଣ ହୋଇଛି। ଫଳରେ ଉଭୟ ସ୍ଥାନରେ ଭୟଙ୍କର ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଘଟିଛି। ଖଣିରେ ନିଆଁ ଲାଗିଥିବାବେଳେ ପୂର୍ବାଞ୍ଚଳ ଆକାଶ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ଧୂଆଁରେ ଆଚ୍ଛାଦିତ ହୋଇଯାଇଛି। ସାଉଦି ଆରବ ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ଏ ନେଇ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି। ଏହି ଆକ୍ରମଣ ପଛରେ ୟେମେନ୍‌ର ହାଉତି ବିଦ୍ରୋହୀମାନଙ୍କର ହାତ ଥିବା କୁହାଯାଇଛି। ହାଉତିର ଅଲ୍‌-ମସିରାହ ସାଟେଲାଇଟ୍‌ ନ୍ୟୁଜ୍‌ ଚ୍ୟାନେଲ୍‌ରେ ପ୍ରସାରିତ ଏକ ଖବରରେ ମଧ୍ୟ ଏହାକୁ ସ୍ବୀକାର କରାଯାଇଛି। ହାଉତିର ସାମରିକ ମୁଖପାତ୍ର ୟାହିଆ ସାରି ସମ୍ପୃକ୍ତ ତୈଳ କ୍ଷେତ୍ର ଉପରେ ୧୦ଟି ଡ୍ରୋନ୍‌ ସହାୟତାରେ ଆକ୍ରମଣ କରାଯାଇଥିବା କହିଛନ୍ତି। ଦେଶରେ ଚାଲିଥିବା ଗୃହଯୁଦ୍ଧ ଯଦି ଭୀଷଣ ରୂପ ନିଏ, ତା’ହେଲେ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଏପରି ଆକ୍ରମଣ ଘଟଣା ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ ବୋଲି ମଧ୍ୟ ସାରି ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି।

ନୀରବଙ୍କ ଭାଇ ନାଁରେ ଇଣ୍ଟରପୋଲ୍‌ର ରେଡ୍‌ କର୍ଣ୍ଣର୍‌ ନୋଟିସ୍‌

ପଞ୍ଜାବ ନ୍ୟାସନାଲ୍‌ ବ୍ୟାଙ୍କ୍‌ (ପିଏନ୍‌ବି)ରୁ ହଜାର ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କାର ୠଣ ନେଇ ବିଦେଶରେ ଲୁଚିଥିବା ବିଶିଷ୍ଟ ହୀରା ବ୍ୟବସାୟୀ ନୀରବ ମୋଦିଙ୍କୁ ହାଜର ହେବା ସକାଶେ ଏକାଧିକ ବାର ସିବିଆଇ ଓ ପ୍ରବର୍ତ୍ତନ ନିର୍ଦେଶାଳୟ (ଇଡି) ସମନ୍‌ ଜାରି କରିସାରିଛନ୍ତି। ଏହି ହୀରା ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ପ୍ରତ୍ୟର୍ପଣ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଯାବତୀୟ ରଣକୌଶଳ ଆପଣାଯାଉଛି। ଏହି ମାମଲାରେ ଏବେ ନୀରବଙ୍କ ଭାଇ ନେହଲ୍‌ ଦୀପକ ମୋଦିଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଇଣ୍ଟରପୋଲ୍‌ ପକ୍ଷରୁ ରେଡ୍‌ କର୍ଣ୍ଣର୍‌ ନୋଟିସ୍‌ ଜାରି କରାଯାଇଛି। ତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମନି ଲଣ୍ଡରିଂ ଅଭିଯୋଗ ରହିଥିବା ବେଳେ ଇଣ୍ଟରପୋଲ୍‌ ଏହାକୁ ଭିତ୍ତି କରି ଏହି ନୋଟିସ୍‌ ଜାରି କରିଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। ୪୦ ବର୍ଷୀୟ ଦୀପକ ବେଲ୍‌ଜିୟମ୍‌ର ନାଗରିକତା ପାଇଥିବା ବେଳେ ସେ ଆମେରିକାରେ ନୀରବଙ୍କ ହୀରା ବ୍ୟବସାୟର ବୁଝାସୁଝା କରୁଥିଲେ। ଆମେରିକାରେ ନୀରବଙ୍କ ସଂସ୍ଥା ଫାୟର୍‌ଷ୍ଟାର୍‌ ଡାଇମଣ୍ଡ୍‌ସ ନାମରେ ବ୍ୟବସାୟ କରୁଥିବା ବେଳେ ନୀରବ ତା’ର ନିର୍ଦେଶକ ରହିଥିଲେ।

ଭୁଲ୍‌ରେ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ଆସିଲା ୮୬ ଲକ୍ଷ, ଖର୍ଚ୍ଚ କରି ଦମ୍ପତି

ପେନସିଲ୍‌ଭାନିଆର ମଣ୍ଟୋସର୍ଭିଲ ସହରରେ ରହୁଥିବା ଜଣେ ଦମ୍ପତି ରବର୍ଟ ଓ ଟିଫିନୀ ଓ୍ବିଲଲିୟମ୍‌ଙ୍କ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ମେ ୩୧ରେ ଜର୍ଜିଆର ଜଣେ ଗ୍ରାହକ ବିବି ଆଣ୍ଡ ଟି ବ୍ୟାଙ୍କରେ ଭୁଲ୍‌ ଆକାଉଣ୍ଟ ନମ୍ବର ଦେଇ ୧୨୦,୦୦୦ ଡଲାର (ପ୍ରାୟ ୮୬ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା) ଜମା କରିଦେଇଥିଲେ। ପରେ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଜମା ହୋଇଥିବା ଟଙ୍କା ନ ଆସିବାରୁ ଯୁବକ ଜଣକ ବ୍ୟାଙ୍କ ସହ ସମ୍ପର୍କ କରିଥିଲେ। ଯାଞ୍ଚ ପରେ ଜଣାପଡିଥିଲା ଯେ ଉକ୍ତ ଟଙ୍କା ରର୍ବଟଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ଟ୍ରାନ୍ସଫର ହୋଇଯାଇଛି। ହେଲେ ସେତେବେଳକୁ ରବର୍ଟ ଓ ତାଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ବ୍ୟାଙ୍କକୁ ଏ ନେଇ ସୂଚନା ଦେବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ସେହି ଟଙ୍କାକୁ ଖର୍ଚ୍ଚ କରିଦେଇଥିଲେ। ଏନେଇ ସ୍ଥାନୀୟ ଥାନାରେ ଯୁବକ ଜଣକ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ। ଦମ୍ପତିଙ୍କୁ ପୋଲିସ ଗିରଫ କରି କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ କରିଥିଲା। ସୋମବାର ଜିଲା କୋର୍ଟରେ ଏହି ମାମଲାରେ ଶୁଣାଣି ହୋଇଛି। ୨୫,୦୦୦ ଡଲାର ଜମା କରିବା ପରେ କୋର୍ଟ ଏହି ଦମ୍ପତିଙ୍କୁ ଜାମିନ ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି।



ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ