ଜଣା ଅଜଣା

ବିବର୍ତ୍ତନବାଦର ବିବର୍ତ୍ତନ
ଅସହିଷ୍ଣୁ କିଏ?

୨୦୦୫ ମସିହାରେ ଆମ ଦେଶର ୨୦୩ ଜଣ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସହ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କୁ ଭିସା ପ୍ରଦାନ ନ କରିବା ପାଇଁ ଆମେରିକା ସରକାରଙ୍କୁ ପତ୍ର ଲେଖାଯାଇଥିଲା। ସେହି ପତ୍ରରେ ପ୍ରଥମ ଦସ୍ତଖତ କରିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ହେଉଛନ୍ତି - ଅଭିନେତା ଆମୀର ଖାନ। ସେହି ପତ୍ରରେ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କୁ ଗଣହତ୍ୟାକାରୀ ହିଟଲରଙ୍କ ସହ ତୁଳନା କରାଯାଇଥିଲା। ୨୦୦୬ ମସିହାରେ ଗୁଜୁରାଟର ଭଦୋଦରାରେ ଘଟିଥିବା ହିଂସାକାଣ୍ଡ ନିମନ୍ତେ ଆମୀର ଖାନ ତତ୍କାଳୀନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କୁ କଠୋର ଶବ୍ଦରେ ଭର୍ତ୍ସନା କରିଥିଲେ। ତଥାପି ୨୦୧୧ ମସିହାରେ ଆମୀର ଖାନ ଅହମ୍ମଦାବାଦରେ ‘ଥ୍ରୀ ଇଡିୟଟ୍‌ସ’ ଫିଲ୍ମର ଧୁମ୍‌ ପ୍ରଚାର କରିଥିଲେ। ୨୬ ମେ ୨୦୧୪ ମସିହାରେ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ବାଚିତ ହେବା ପରେ ଜୁନ୍ ୨୩ ତାରିଖରେ ତାଙ୍କୁ ସାକ୍ଷାତ କରିବା ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦେଇଥିଲେ। ଆହୁରି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟର କଥା ୨୦୧୪ ମସିହାରେ ଗାନ୍ଧି ଜୟନ୍ତୀ ଅବସରରେ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଆୟୋଜିତ ସ୍ବଚ୍ଛ ଭାରତ ଅଭିଯାନର ଶୁଭାରମ୍ଭ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଆମୀର ଖାନଙ୍କୁ ମଞ୍ଚରେ ବସିବା ପାଇଁ ଆମନ୍ତ୍ରଣ କରିଥିଲେ। ଏହା ସତ୍ତ୍ବେ ଆମୀର ଖାନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ଶାସନକାଳକୁ ଅସହିଷ୍ଣୁ ବୋଲି ଚିତ୍ରଣ କରିଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ବାସ୍ତବରେ ଅସହିଷ୍ଣୁ କିଏ - ପାଠକବନ୍ଧୁ ବିଚାର କରନ୍ତୁ।

ଆମେରିକାରେ ପ୍ରଥମ କ୍ରୀତଦାସ ମାଲିକ ଥିଲେ ଜଣେ କୃଷ୍ଣକାୟ

୧୬୧୯ ମସିହାରେ ହ୍ବାଇଟ ଲାୟନ ନାମକ ନେଦରଲାଣ୍ଡର ଗୋଟିଏ ଜାହାଜ ସ୍ପାନିସ୍ ଯୁଦ୍ଧରୁ ଫେରିବା ପଥରେ ଭର୍ଜିନିଆ ରାଜ୍ୟର ଜେମସ୍ ଟାଉନରେ ମରାମତି ନିମନ୍ତେ ଅଟକିଥିଲା। ଜାହାଜରେ ୨୦ ଜଣ କ୍ରୀତଦାସ ଥିଲେ । ମରାମତି ସରିବା ପରେ କ୍ୟାପଟେନଙ୍କ ପାଖରେ ସେହି ପରିମାଣର ଅର୍ଥ ନ ଥିବାରୁ, ସେହି ବାବଦକୁ ସେ କୋଡ଼ିଏ ଜଣ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଦେଇଦେଲେ। ସେମାନେ ହେଉଛନ୍ତି ଆମେରିକାର ପ୍ରଥମ କ୍ରୀତଦାସ। ସେତେବେଳେ ଆମେରିକାର ଆଇନ ଅନୁଯାୟୀ ଜଣେ ମାଲିକ ଗୋତି ଶ୍ରମିକକୁ ଅତି ବେଶୀରେ ସାତ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମାଗଣାରେ ଖଟେଇ ପାରୁଥିଲେ। ୧୬୫୪ ମସିହାରେ ଆନ୍ଥୋନି ଜନସନ୍ ନାମକ କୃଷ୍ଣକାୟ ମାଲିକଙ୍କ ପାଖରେ ଜନ୍ କାସର ଶ୍ରମିକ କାମ କରୁଥିଲେ। ସେହି ସମୟରେ ସାତ ବର୍ଷ ପୂରି ଯିବାରୁ ଜନ୍ କାସର ନିଜକୁ ମୁକ୍ତ ବୋଲି ଘୋଷଣା କଲେ। କିନ୍ତୁ ଆନ୍ଥୋନି ତାଙ୍କ ନାମରେ ମକଦ୍ଦମା କରିବାରୁ ୧୯୫୬ ମସିହାରେ ଅଦାଲତ ଜନ୍ କାସରଙ୍କୁ ଆନ୍ଥୋନିଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସମ୍ପତ୍ତି ଭାବେ ଘୋଷଣା କଲେ। ସେତେବେଳେ ଆଇନର ପରିଭାଷାରେ କ୍ରୀତଦାସମାନଙ୍କୁ ମଣିଷ ଭାବେ ନୁହେଁ, ବସ୍ତୁ ଏବଂ ସଂପତ୍ତି ଭାବେ ଗଣାଯାଉଥିଲା। ଆନ୍ଥୋନି ଜନସନ୍ ନିଜେ ଜଣେ ଗୋତି ଶ୍ରମିକ ଥିଲେ।

ସୂର୍ଯ୍ୟ ବିନା ଜୀବନ ସମ୍ଭବ

ଆମେ ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜାଣିଥିଲେ - ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କର ଆଲୋକ ଓ ଉତ୍ତାପର ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସମନ୍ବୟରେ ଜୀବନୀ ଶକ୍ତି ସଞ୍ଚରିତ ହୁଏ। ପ୍ରକାରାନ୍ତରେ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ଅନୁପସ୍ଥିତିରେ ଜୀବନଧାରଣ ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ। କିନ୍ତୁ ୨୦୧୩ ମସିହାରେ ବୈଞାନିକମାନେ ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗରର ଅତଳ ଗର୍ଭରେ ଆଲୋକ-ଉତ୍ତାପର ଅନୁପସ୍ଥିତିରେ ଜୀବନୀ-ଶକ୍ତିର ସନ୍ଧାନ ପାଇବା ପରେ ଉତ୍‌ଫୁଲ୍ଲିତ ହୋଇଉଠିଛନ୍ତି। ନର୍ଥ କାରୋଲିନା ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ଗବେଷକ ମାର୍କ ଲିଭର ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି - ସାଧାରଣତଃ ଆଲୋକ ସଂଶ୍ଳେଷଣ ସାହାଯ୍ୟରେ ପୃଥିବୀ ପୃଷ୍ଠରେ ଖାଦ୍ୟ ସଂଗ୍ରହ ସମ୍ଭବ ହୋଇଥାଏ। ସେଥି ନିମନ୍ତେ ସୂର୍ଯ୍ୟର ଆଲୋକ ଅପରିହାର୍ଯ୍ୟ। କିନ୍ତୁ ଗଭୀର ମହାସାଗରରରେ କେମୋସିନ୍ଥେସିସ୍‌ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ଜୀବନ ସମ୍ଭବ ହୋଇଛି। ତାଙ୍କର ଏହି ଗବେଷଣା ମହାକାଶରେ ଜୀବନ ସନ୍ଧାନରେ ବହୁ ଭାବରେ ସହାୟକ ହେବ।

ଦେଶର ଜନସଂଖ୍ୟା ୫୬

ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗରର ଦକ୍ଷିଣରେ ଅବସ୍ଥିତ ପିଟ୍‌କର୍ଣ୍ଣ ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜ ବିଶ୍ୱର ସର୍ବନିମ୍ନ ଜନବହୁଳ ରାଷ୍ଟ୍ର। ୨୦୧୪ ମସିହାରେ ଏହି ରାଷ୍ଟ୍ରର ଜନସଂଖ୍ୟା ଥିଲା ମାତ୍ର ୫୬। ବ୍ରିଟିଶ ଶାସନାଧୀନ ଏହି ରାଷ୍ଟ୍ରର ଆୟତନ ୪୭ ବର୍ଗ କିମି। ଏଠାରେ ଗୋଟିଏ ମାତ୍ର ସ୍କୁଲ ଅଛି, ଯେଉଁଠି ୨୦୦୦ ମସିହାରେ ୭ ଜଣ ପିଲା ନାମ ଲେଖାଇଥିଲେ। ଉଚ୍ଚ ଶିକ୍ଷା ପାଇଁ ଯେଉଁମାନେ ବାହାରକୁ ଯାଇଛନ୍ତି, ସେମାନେ ଆଉ ଦେଶକୁ ଫେରି ନାହାନ୍ତି। ୧୯୩୬ ମସିହାରେ ଦେଶର ସର୍ବାଧିକ ଜନସଂଖ୍ୟା ଥିଲା ୨୫୬। ପ୍ରାକୃତିକ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟରେ ଭରପୂର ଏହି ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜରେ କେହି ବିଦେଶୀ ସ୍ଥାୟୀ ବାସକରିବାକୁ ଚାହିଁଲେ, ସରକାର ମାଗଣାରେ ଜମି ଏବଂ ଘର ଯୋଗାଇଦେବେ। ବର୍ଷସାରା ଏହାର ତାପମାତ୍ରା ୧୭ ଡିଗ୍ରୀ ସେଣ୍ଟିଗ୍ରେଡ୍‌ ରହେ।



ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ


କରେନ୍ସି କନଭର୍ଟର

ବିବର୍ତ୍ତନବାଦର ବିବର୍ତ୍ତନ
୧୮୫୯ ମସିହା ନଭେମ୍ବର ୨୪ ତାରିଖରେ ଚାର୍ଲସ ଡାରୱିନ୍‌ଙ୍କର ଯୁଗାନ୍ତକାରୀ ଗ୍ରନ୍ଥ ‘ଅନ୍‌ ଦ ଓରିଜିନ୍‌ ଅଫ୍‌ ସ୍ପିସିଜ୍‌’ ପ୍ରକାଶ ପାଇଲା। ଯଦିଓ ଡାରୱିନ୍‌ଙ୍କ ଗବେଷଣା ଦୁଇ ଦଶନ୍ଧି ପୂର୍ବରୁ ସମାପ୍ତ ହୋଇଥିଲା, ସେ ଏହି ଗ୍ରନ୍ଥ ପ୍ରକାଶ କରିବାରେ ଜାଣିଶୁଣି ବିଳମ୍ବ କରିଥିଲେ। ସେ ଜାଣିଥିଲେ ଯେ ଏହା ପ୍ରକାଶ ପାଇବା ପରେ ଧାର୍ମିକ ଅନୁଷ୍ଠାନ ତରଫରୁ ଭୀଷଣ ପ୍ରତିବାଦ ଆସିବ। କିନ୍ତୁ ୧୮୫୮ ମସିହାରେ ଆଉ ଜଣେ ବୈଞାନିକ ଆଲଫର୍ଡ ରସେଲ ୱାଲେସ୍ ବିବର୍ତ୍ତନ ସମ୍ପର୍କରେ ଗବେଷଣା ସମାପ୍ତ ହେଲା ବୋଲି ଘୋଷଣା କଲେ। ଦୁଇଜଣଙ୍କ ପାଣ୍ଡୁଲିପି ଲାଇନେନ୍‌ ସୋସାଇଟି ଅଫ୍‌ ଲଣ୍ଡନକୁ ପଠାଗଲା। ସେଠାରେ ପ୍ରମାଣିତ ହେଲା ଯେ ଚାର୍ଲସ ଡାରୱିନ୍‌ ହେଉଛନ୍ତି ବିବର୍ତ୍ତନବାଦର ଜନକ।

ଜନମତ

ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଭକ୍ତଙ୍କ ଦର୍ଶନକୁ ଶୃଙ୍ଖଳିତ ଓ ବ୍ୟବସ୍ଥିତ କରିବା ନିମନ୍ତେ ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦେଶ କ୍ରମେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଧାଡ଼ି ଦର୍ଶନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ସହ ଆପଣ ଏକମତ ତ ?