ପାଟି ସୁଆଦ

ଟ୍ରାଏ କରନ୍ତୁ ଆମଲେଟ୍‌ ବର୍ଗର ରେସିପି
ଟ୍ରାଏ କରନ୍ତୁ ଶେଜୱାନ ଦୋସା ରେସିପି

ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ଖାଦ୍ୟ ତିଆରି କରିବା ଓ ଏକ୍ସପେରିମେଣ୍ଟ କରିବାକୁ ପସନ୍ଦ ରହିଛି, ତେବେ ଆପଣ ଏହି ଫ୍ୟୁଜନ୍‌ ଦୋସା ନିହାତି ଭାବେ ଟ୍ରାଏ କରନ୍ତୁ। ଏଥିରେ ଚାଇନିଜ୍‌ ଓ ସାଉଥ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆନ ଶୈଳୀର ସୁନ୍ଦର କମ୍ବିନେସନ ରହିଛି, ଯାହା ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ ଯେ କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଟିଲେ ଲାଳ ଆଣିଦେବ। ଯଦି ଆପଣ ନର୍ମାଲ ମସଲା ଦୋସା ଖାଇ ଓ ତିଆରି କରି ବୋର୍‌ ହୋଇଗଲେଣି, ତେବେ ଆପଣ ଏହି ଫ୍ୟୁଜନ୍‌ ଦୋସା ନିହାତି ଟ୍ରାଏ କରିବା ଉଚିତ। ଏଥିରେ ଆପଣ ନିଜ ପସନ୍ଦର ପନିପରିବା ପକାଇ ଏହାକୁ ଅଧିକ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକର କରିପାରିବେ। ଦୋସାର କ୍ରିସ୍‌ପିନେସ୍‌ ଓ ଶେଜୱାନ ସସ୍‌ର ସ୍ପାଇସି ଅଲଗା ପ୍ରକାରର ସ୍ବାଦ ଆଣିଦେବ। ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ କଥା ଏହାକୁ ତିଆରି କରିବା ପାଇଁ ପାଖାପାଖି ୩୦ ମିନିଟ୍‌ ସମୟ ଲାଗିଥାଏ।



ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ

ନୋବେଲ ଡିନର୍
ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର ଭଳି ନୋବେଲ ଡିନରର ମର୍ଯ୍ୟାଦା ଅତି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ ପରେ ପ୍ରତି ବର୍ଷ ଡିସେମ୍ବର ୧୦ ତାରିଖରେ ଷ୍ଟକହୋମ୍ ସିଟିର ବ୍ଳୁ ହଲ୍‌ରେ ଏହି ରାତ୍ରିଭୋଜନର ଆୟୋଜନ କରାଯାଏ। ଏଥିରେ ସ୍ବିଡେନର ରାଜ ପରିବାର, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ, ପଦସ୍ଥ ସରକାରୀ ବ୍ୟକ୍ତି, ନୋବେଲ ବିଜେତା ଏବଂ ଅତିଥି ଉପସ୍ଥିତ ରହନ୍ତି। ପ୍ରତ୍ୟେକ ନୋବେଲ ବିଜେତା ଏଠାକୁ ୧୬ ଜଣ ଅତିଥିଙ୍କୁ ସାଥିରେ ଆଣି ପାରିବେ। ଏହି ଭୋଜନର ସମୟ ସୀମା ୪ ଘଣ୍ଟା। ଏଥିରେ ନୋବେଲ ବିଜେତାମାନେ ସଂକ୍ଷିପ୍ତ ବକ୍ତବ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତି। ଚାରି ଦିନ ଆଗରୁ ୪୦ ଜଣ ରୋଷେୟା ୨୦୦ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସହାୟତାରେ ଭୋଜନ ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ଲାଗିଯାଆନ୍ତି। ୬୦ଟି ଟେବୁଲରେ ଥିବା ୭୦୦୦ ଥାଳି, ୫୦୦୦ ଗ୍ଳାସ୍ ଏବଂ ୧୦,୦୦୦ ରୁପା ବାସନରେ ଖାଦ୍ୟ ପରଷା ଯାଏ। ଏହି ଡିନରର ମୂଲ୍ୟ ୪ କୋଟି ଟଙ୍କା। ୧୯୭୯ ମସିହାର ନୋବେଲ ଶାନ୍ତି ବିଜେତା ମଦର ଟେରେସାଙ୍କ ଅନୁରୋଧ କ୍ରମେ ସେହି ବର୍ଷ ଏହି ଭୋଜନ ବାତିଲ୍‌ କରାଯାଇ ସେହି ଅର୍ଥ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା।