ପାଟି ସୁଆଦ

ଶୀତୁଆ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ନିଅନ୍ତୁ ସ୍ବିଟ୍‌ କର୍ଣ୍ଣ ସୁପ୍‌ର ମଜା

ସ୍ବିଟ୍‌ କର୍ଣ୍ଣ ଏକ ଅଥେନ୍‌ଟିକ୍‌ ଚାଇନିଜ୍‌ ସୁପ୍‌ ଅଟେ, ଯାହା କେବଳ ଚୀନ ଭିତରେ ସୀମିତ ହୋଇ ରହିନାହିଁ। ସାରା ବିଶ୍ବର ଲୋକେ ସ୍ବିଟ୍‌ କର୍ଣ୍ଣ ସୁପ୍‌ ପିଇବାକୁ ବହୁତ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି। ଏହି ରେସିପିକୁ ସାଧାରଣତଃ ସ୍ନାକ୍‌ସ କିମ୍ବା ଆପେଟାଇଜର ଭାବେ ପରଷା ଯାଏ। ଆପଣ ଏହି ସୁପ୍‌କୁ ଲଞ୍ଚ କିମ୍ବା ଡିନରରେ ମଧ୍ୟ ପରଷି ପାରିବେ। ଯଦି ଆପଣ ଓଜନ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାକୁ ଚାହୁଛନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ରେସିପି ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ। ଏହି ସୁପ୍‌ କେବଳ ପୋଷକତତ୍ତ୍ବରେ ଭରପୂର ନୁହେଁ, ସ୍ବାଦିଷ୍ଟ ମଧ୍ୟ। ଯଦି ଆପଣ ନିଜ ଘରେ ଗେମ୍‌ ନାଇଟ୍‌, କିଟି ପାର୍ଟି, ଜନ୍ମଦିନ ପାର୍ଟି କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ କୌଣସି ପାର୍ଟିର ଆୟୋଜନ କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି, ତେବେ ଅତିଥିଙ୍କୁ ସ୍ବାଦିଷ୍ଟ ସହିତ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକର କିଛି ଖୁଆନ୍ତୁ। ଚାଲନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସ୍ବିଟ୍‌ କର୍ଣ୍ଣ ସୁପ୍‌ ରେସିପିର ପ୍ରସ୍ତୁତି ପ୍ରଣାଳୀ ସମ୍ପର୍କରେ।



ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ


କରେନ୍ସି କନଭର୍ଟର

ସବୁଠାରୁ ମୂଲ୍ୟବାନ ପୁସ୍ତକ
୨୦୧୦ ମସିହାରେ ଗୋଟିଏ ପୁସ୍ତକ ନିଲାମ ହେଲା। ତାହାର ମୂଲ୍ୟ ୧୧.୫ ମିଲିୟନ ଡଲାର ଅର୍ଥାତ୍‌ ଭାରତୀୟ ମୁଦ୍ରାରେ ୭୬ କୋଟି ୫୬ ଲକ୍ଷ ୬୯ ହଜାର ୪୨୫ କୋଟି ଟଙ୍କା ରହିଥିଲା। ଏ ପୁସ୍ତକ ହେଉଛି ଜନ୍ ଜେମସ୍ ଅଡୁବନଙ୍କର ‘ବାର୍ଡ୍‌ସ ଅଫ ଆମେରିକା’। ୧୮୨୭-୧୮୩୮ ଏହି ୧୧ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଅଡୁବନ୍ ଏହି ପୁସ୍ତକ ରଚନା କରିଥିଲେ। ବାସ୍ତବରେ ଏଥିରେ ଆମେରିକାର ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରଜାତିର ଚଢ଼େଇଙ୍କ ସମ୍ପର୍କରେ ତଥ୍ୟ ଏବଂ ଚଢ଼େଇଙ୍କର ଚିତ୍ର ରହିଛି। ଆମେରିକାରେ ଏହାର ମୁଦ୍ରଣ ସମ୍ଭବ ନ ହେବାରୁ ଲେଖକ ଇଂଲଣ୍ଡ ଆସି ଏହା ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ। ହାତ ତିଆରି କାଗଜରେ ମୁଦ୍ରିତ ଏହି ପୁସ୍ତକରେ ପ୍ଳେଟ ମାଧ୍ୟମରେ ଚଢ଼େଇଙ୍କ ଚିତ୍ର ମୁଦ୍ରଣ କରାଯାଇ ହାତରେ ରଂଗ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଏହାର ସମୁଦାୟ ୨୦୦ ପୁସ୍ତକ ମୁଦ୍ରିତ ହୋଇଥିଲା।

ଜନମତ

ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଭକ୍ତଙ୍କ ଦର୍ଶନକୁ ଶୃଙ୍ଖଳିତ ଓ ବ୍ୟବସ୍ଥିତ କରିବା ନିମନ୍ତେ ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦେଶ କ୍ରମେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଧାଡ଼ି ଦର୍ଶନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ସହ ଆପଣ ଏକମତ ତ ?