ଉତ୍ତମ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ

ଅନ୍ୟର ଚାପ ନେଉ ନାହାନ୍ତି ତ! ସେକେଣ୍ଡ ହ୍ୟାଣ୍ଡ ଷ୍ଟ୍ରେସର ସଙ୍କେତ ଜାଣନ୍ତୁ
ବାପା ମା’ଙ୍କ ଖାତା ଖାଲି କରୁଛି ପିଲାଙ୍କ ଅନଲାଇନ ଗେମିଂ, ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ପ୍ରତି ବି ବିପଦ
ବୋନ ଡେଥ କ’ଣ? ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର ଲକ୍ଷଣ

ନିକଟରେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ରାଜଧାନୀ ମୁମ୍ବାଇରୁ ଏକ ଖବର ଆସିଥିଲା। ଯାହା ସରକାର, ଡାକ୍ତର ଓ କୋରୋନା ରୋଗୀଙ୍କ ସମସ୍ୟା ବଢ଼ାଇ ଦେଇଛି। କିଛି ଦିନ ତଳେ ମ୍ୟୁକରମାଇକୋସିସ ବା ବ୍ଲାକ ଫଙ୍ଗସ ଚିନ୍ତା ବଢ଼ାଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଏବେ ଆଭାସ୍କୁଲାର ନେକ୍ରୋସିସ ବା ବୋନ ଡେଥ ସମସ୍ୟା ଆହୁରି ଚିନ୍ତା ବଢ଼ାଇ ଦେଇଛି। ମିଳିଥିବା ସୂଚନାନୁସାରେ କୋରୋନା ଭାଇରସରୁ ଠିକ ହୋଇଥିବା ରୋଗୀଙ୍କଠାରେ ଏହି ସମସ୍ୟା ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି। ଏହି ରୋଗୀମାନେ ପାଖାପାଖି ୧ କିମ୍ବା ଦୁଇ ମାସ ପୂର୍ବରୁ କୋରୋନା ଭାଇରସରୁ ରିକଭରି ହୋଇଥିଲେ। ତେଣୁ ଏହି ରୋଗକୁ କ୍ଲାସିକ ପୋଷ୍ଟ କୋଭିଡ କମ୍ପ୍ଲିକେସନ ନାମ ଦିଆଯାଇଛି। ଡାକ୍ତରଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ ବ୍ଲଡ ଟିସୁ ବା ରକ୍ତ କୋଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରକ୍ତ ପ୍ରବାହ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ମାତ୍ରାରେ ନ ହେବା କାରଣରୁ ହାଡ଼ ମିଳାଇବାରେ ଲାଗିଛି। ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ ଏହି ବୋନ ଡେଥ ରୋଗୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଦ୍ରୁତ ବେଗରେ ବଢ଼ିପାରେ। ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ କୋରୋନା ରୋଗୀଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର ହେଉଥିବା ଷ୍ଟେରଏଡ କାରଣରୁ ବୋନ ଡେଥ ସମସ୍ୟା କୋରୋନାରୁ ରିକଭରି ହୋଇଥିବା ରୋଗୀଙ୍କଠାରେ ଦେଖାଯାଉଛି।

ହଇଜାରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ଲାଗି ଆପଣାନ୍ତୁ ଘରୋଇ ଉପାୟ
ଭାରତର ୪ ଲକ୍ଷ ପିଲା ଫ୍ରାଜାଇଲ ଏକ୍ସ ସିଣ୍ଡ୍ରୋମର ଶିକାର, ଜାଣନ୍ତୁ କିଛି ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ କଥା
ୟୁରିକ ଏସିଡ ବଢ଼ିଥିଲେ ଏସବୁ ଖାଦ୍ୟଠାରୁ ଦୂରେଇ ରହନ୍ତୁ

ସାଧାରଣତଃ ପ୍ରାକୃତିକ ଭାବେ ଶରୀରରେ ସୃଷ୍ଟି ହେଉଥିବା ୟୁରିକ ଏସିଡକୁ ଶରୀର ବାହାରକୁ ବାହାର କରି ଦେଇଥାଏ। କିନ୍ତୁ କେତେକ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟଗତ ସମସ୍ୟାରେ ଶରୀରରେ ୟୁରିକ ଏସିଡ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଥାଏ ଓ ପରେ ଏହା ଗମ୍ଭୀର ସମସ୍ୟାର କାରଣ ହୋଇଥାଏ। ଆଣ୍ଠୁଗଣ୍ଠି ସହ ଜଡ଼ିତ ଗାଉଟ ରୋଗ କାରଣରୁ ଗଣ୍ଠି ଫୁଲିଥାଏ। ଏହାର କାରଣ ଶରୀରରେ ଉଚ୍ଚ ୟୁରିକ ଏସିଡର ଉପସ୍ଥିତି। ଗାଉଟ ବା ହାଇ ୟୁରିକ ଏସିଡ ଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ଅଧିକ ଲୁଣ, ଖଟା, ମସଲାଯୁକ୍ତ ଓ ତେଲଛଣା ଜିନିଷ ଖାଇବା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ଉଚିତ। ଏସବୁ ଖାଦ୍ୟ ବନ୍ଦ ନ କଲେ, ରକ୍ତରେ ୟୁରିକ ଏସିଡ ବଢ଼ିଥାଏ। ହେଲଥଲାଇନ ମୁତାବକ ସାଧାରଣ ଭାବେ ଶରୀରରେ ପ୍ୟୁରିନର ଅଧିକ ମାତ୍ରା କାରଣରୁ ହୋଇଥାଏ। ଯାହାକୁ କିଡନୀ ପରିସ୍ରା ରୂପରେ ଛାଣି ବାହାର କରିଥାଏ। କିନ୍ତୁ ଶରୀରରେ ଏହାର ମାତ୍ରା ବଢ଼ିଗଲେ ଏହି ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦିଏ। ଚାଲନ୍ତୁ ଜାଣିବା ୟୁରିକ ଏସିଡ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଲାଗି କେଉଁ ଜିନିଷ ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ଉଚିତ।

ପୋଷ୍ଟପାର୍ଟମ ଡିପ୍ରେସନ କମାଏ ମା’ଙ୍କ ବାତ୍ସଲ୍ୟ ପ୍ରେମ, ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର ଲକ୍ଷଣ ଓ ଉପଚାର
କୋରୋନା କାଳରେ ଡରାଉଛି ଅଷ୍ଟିଓମାଇଲାଇଟିସ, ଜାଣନ୍ତୁ
ଚାପ ଦୂର କରିବ ଯୋଗ ନିଦ୍ରା

ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଯୋଗ ଦିବସ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବର୍ଷ ୨୧ ଜୁନରେ ପାଳନ କରାଯାଏ। କୋରୋନା ଭାଇରସ ପାଇଁ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଅନଲାଇନରେ ଏହି ଦିବସ ପାଳନ କରାଯିବ। ଶରୀର ଓ ମନକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବାରେ ଯୋଗ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ। ଏପରିକି ସ୍ବାମୀ ବିବେକାନନ୍ଦ ମଧ୍ୟ ଯୋଗର ମହିମା ସମ୍ପର୍କରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରିବା ସହ ଏହା ଆୟୁ ବୃଦ୍ଧି କରିଥାଏ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। କୋରୋନା କାଳରେ ଲୋକେ ଭୟଙ୍କର ଭାବେ ମାନସିକ ଚାପ, ଅବସାଦ ଓ ଚିନ୍ତାଗ୍ରସ୍ତ ଅଛନ୍ତି। ଏପରିକି କୋରୋନାରୁ ସୁସ୍ଥ ହେବା ପରେ ବି ଅସ୍ତବ୍ୟସ୍ତ ଲାଗିବା ଓ ଚିନ୍ତା ଭଳି ସମସ୍ୟାର ସାମ୍ନା କରୁଛନ୍ତି। ତେଣୁ ଯୋଗ ନିଦ୍ରା ଏହି ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ଦେବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ। ଏହା ବହୁ ପ୍ରାଚୀନ ପଦ୍ଧତି। ଏହାଦ୍ବାରା ମସ୍ତିଷ୍କ ଶାନ୍ତ ରହେ। ମନ ଭିତରେ ଚାଲିଥିବା ନକାରାତ୍ମକ ଚିନ୍ତାଧାରା ଉପରେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଆଣିପାରିବେ।



ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ