ଉତ୍ତମ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ

ପୁରୁଷଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ମହିଳାଙ୍କ ଠାରେ ମଧୁମେହ ଆଶଙ୍କା ଅଧିକ

ମଧୁମେହ ଏକ ଗମ୍ଭୀର ରୋଗ, ଯାହା ଏକ ନିରବ ଘାତକ ଭଳି ଆକ୍ରମଣ କରିଥାଏ। ଏହି ସମସ୍ୟା ପୁରୁଷଙ୍କ ଠାରୁ ମହିଳାଙ୍କ ଠାରେ ଅଧିକ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥାଏ। ସାଧାରଣତଃ ଏହି ରୋଗ ୪୦ ବର୍ଷ ବୟସ ପରେ ହୋଇଥାଏ। କିନ୍ତୁ ଆଜିକାଲି ମହିଳାମାନେ ଯେ କେଣସି ବୟସରେ ଏହାର ଶିକାର ହେଉଛନ୍ତି। ମହିଳାଙ୍କ ଠାରେ ମଧୁମେହର ଲକ୍ଷଣ ପୁରଷଙ୍କ ଠାରୁ ଅଲଗା ହୋଇଥାଏ। ମଧୁମେହ ରୋଗୀଙ୍କୁ ନିଜ ଖାଦ୍ୟପେୟ ଉପରେ ବିଶେଷ ଧ୍ୟାନ ରଖିବାକୁ ପଡ଼ିଥାଏ। କାରଣ ଛୋଟ ଭୁଲ ଆପଣଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ। ମଧୁମେହ ଉପରେ କରାଯାଇଥିବା ଏକ ଗବେଷଣା ମୁତାବକ ୨୦ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ବୟସର ପୁରୁଷଙ୍କ ଠାରେ ଏହି ରୋଗର ଆଶଙ୍କା ୫୫.୫ ପ୍ରତିଶତ ହୋଇଥାଏ। ସେହିପରି ମହିଳାଙ୍କ ଠାରେ ଏହାର ଆଶଙ୍କା ୬୫ ପ୍ରତିଶତ ରହିଥାଏ।

ବାରମ୍ବାର ପରିସ୍ରା ଲାଗୁଥିଲେ ଆପଣାନ୍ତୁ ଏହି ଉପାୟ

ଅନେକ ଲୋକଙ୍କୁ ବାରମ୍ବାର ପରିସ୍ରା ଲାଗିବା ସମସ୍ୟା ହୋଇଥାଏ। ଏହି କାରଣରୁ ସେମାନେ ଚିନ୍ତାରେ ପଡ଼ିଯାଆନ୍ତି। କାରଣ ଏହା ଦିନଚର୍ଯ୍ୟାରେ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ। ରାତିରେ ନିଦ ମଧ୍ୟ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଥାଏ। ବାରମ୍ବାର ପରିସ୍ରା ଲାଗିବା କାରଣରୁ ମୂତ୍ର ମାର୍ଗରେ ସଂକ୍ରମଣ (ୟୁଟିଆଇ), ପ୍ରୋଷ୍ଟେଟ ବଢ଼ିବା, ମୂତ୍ରାଶୟରେ ଷ୍ଟୋନ, ପେଲଭିସ ଟ୍ୟୁମର ଆଦି ରୋଗ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଛି। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ମାତ୍ରାଧିକ ମଦ୍ୟପାନ, ଚିନ୍ତା, ମଧୁମେହ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ନ ରହିବା ଆଦି ବାରମ୍ବାର ପରିସ୍ରା ଆସିବାର କାରଣ ହୋଇପାରେ। ଯଦି ଦିନରେ ୮ ଥରରୁ ଅଧିକ ପରିସ୍ରା କରୁଛନ୍ତି, ତେବେ ଏହା କୌଣସି ସମସ୍ୟାର ସଙ୍କେତ ହୋଇପାରେ। ଏପରିସ୍ଥଳେ କୌଣସି ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ନିଅନ୍ତୁ। ତେବେ କେତେକ ଘରୋଇ ଉପାୟ ଅବଲମ୍ବନ କରି ଏହି ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇପାରିବେ।

କୋରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ଠାରେ ବ୍ରେନ ଫଗ ସମସ୍ୟା, ଜାଣନ୍ତୁ

କୋରୋନା ଭାଇରସ ସଂକ୍ରମଣରୁ ଠିକ ହେବା ପରେ ଅନେକ ରୋଗୀଙ୍କ ଠାରେ ବିଭିନ୍ନ ସମସ୍ୟା ହେଉଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହେଉଛି। ଡାକ୍ତରମାନେ ଏହି ସମସ୍ୟାକୁ ବ୍ରେନ ଫଗ ଅର୍ଥାତ ମସ୍ତିଷ୍କ ଧୁଆଁଳିଆ ହୋଇଯିବା ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ଏହି ସମସ୍ୟା କିଛି ଦିନ ପାଇଁ ରହିବ ନା ସବୁବେଳ ପାଇଁ ରହିବ, ତାହା ଏବେ କୁହାଯାଇପାରୁ ନାହିଁ। କେବଳ ଫୁସଫୁସ ନୁହେଁ, ମସ୍ତିଷ୍କ ଉପରେ ମଧ୍ୟ କୋଭିଡ-୧୯ର ପ୍ରଭାବ ପଡ଼ୁଛି। ଡାକ୍ତରଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ କୋରୋନା ଭାଇରସ ସଂକ୍ରମଣ ସମୟରେ ବ୍ଲଡ କ୍ଲଟ ଅର୍ଥାତ ରକ୍ତ ଜମାଟ ହେବା ସମସ୍ୟା ବ୍ରେନ ଫଗର କାରଣ ହୋଇପାରେ। ମ୍ୟାକ୍ସ ହସ୍ପିଟାଲର ନ୍ୟୁରୋଲୋଜିଷ୍ଟ ଡା.ଚନ୍ଦ୍ରିଲ ଚୁଗଙ୍କ ମୁତାବକ ବ୍ଲଡ କ୍ଲଟ ମସ୍ତିଷ୍କର ଶିରାରେ ମଧ୍ୟ ଜମିପାରେ। ଏହି କାରଣରୁ ମସ୍ତିଷ୍କ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପଡ଼ିଥାଏ। କେତେକ ରୋଗୀ ମସ୍ତିଷ୍କ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇଯାଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି।

ଚର୍ମରେ ଏଭଳି ଚିହ୍ନ ଦେଖିଲେ ହୋଇଯାଆନ୍ତୁ ସାବଧାନ,


ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ