ଉତ୍ତମ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ

ନିମୋନିଆ ନେବ ୧୭ ଲକ୍ଷରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ବ ପିଲାଙ୍କ ଜୀବନ!

ନିମୋନିଆ ଭଳି ରୋଗର ଉପଯୁକ୍ତ ଚିକିତ୍ସା ପଦ୍ଧତି ଉପଲବ୍ଧ ଥିବା ସତ୍ତ୍ବେ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଏହା ଯେ ଲକ୍ଷାଧିକ ପିଲାଙ୍କ ଜୀବନ ନେଇପାରେ, ଶୁଣିଲେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ଲାଗେ। ବିଶ୍ବସ୍ତରୀୟ ଏକ ଗବେଷଣାରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି ଯେ ସହଜରେ ଚିକିତ୍ସାଯୋଗ୍ୟ ରୋଗ ନିମୋନିଆ ଭାରତରେ ୨୦୩୦ ସୁଦ୍ଧା ୧୭ ଲକ୍ଷରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ବ ପିଲାଙ୍କ ଜୀବନ ନେବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଥିବା ଜଣାଯାଇଛି। ସୋମବାର ବିଶ୍ବ ନିମୋନିଆ ଦିବସ ଅବସରରେ ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ଏହି ଗବେଷଣା ଫଳାଫଳ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ଏହି ସଂକ୍ରାମକ ରୋଗ କାରଣରୁ ବିଶ୍ବରେ ୨୦୩୦ ଭିତରେ ୫ ବର୍ଷରୁ କମ୍ ବୟସର ୧.୧ କୋଟି ପିଲାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଆଶଙ୍କା ରହିଛି। ବ୍ରିଟେନ୍‌ସ୍ଥିତ ଅଣ ସରକାରୀ ସଂସ୍ଥା ‘ସେଭ୍‌ ଦ ଚିଲ୍ଡ୍ରେନ୍‌’ର ଏହି ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ଏହି ରୋଗ କାରଣରୁ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ମୃତ୍ୟୁ ନାଇଜେରିଆ, ଭାରତ, ପାକିସ୍ତାନ ଏବଂ କଙ୍ଗୋରେ ହୋଇପାରେ।

ହସିବା ଦ୍ବାରା ଦୂର ହୁଏ ଗୁରୁତର ରୋଗ, ବଢ଼େ ଆୟୁ

ଅକ୍ଟୋବର ୫ ଅର୍ଥାତ୍‌ ଗତକାଲି ସାରା ବିଶ୍ବରେ ୱାର୍ଲ୍ଡ ସ୍ମାଇଲ୍‌ ଡେ’ ଭାବେ ପାଳନ କରାଯାଉଛି। ପ୍ରତ୍ୟେକ ବର୍ଷ ଅକ୍ଟୋବର ମାସର ପ୍ରଥମ ଗୁରୁବାରକୁ ୱାର୍ଲ୍ଡ ସ୍ମାଇଲ୍‌ ଡେ’ ଭାବେ ପାଳନ କରାଯାଇଛି। ନିଜେ ସବୁବେଳେ ପ୍ରସନ୍ନ ରହିବା ସହ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ହସିବାର କାରଣ ମଧ୍ୟ ପାଲଟନ୍ତୁ। ହସିବା ଦ୍ବାରା ଅନେକ ଲାଭ ମିଳିଥାଏ, ଏହାକୁ ଚିକିତ୍ସା ବିଜ୍ଞାନ ମଧ୍ୟ ସ୍ବୀକାର କରିଛି। ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ ମନଖୋଲି ହସିବା ଫଳରେ ମସ୍ତିଷ୍କରେ ଡୋପାମାଇନ୍‌ ହର୍ମୋନ୍‌ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥାଏ। ଏହା ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ କ୍ଷମତାକୁ ବଢ଼ାଏ। ହସିବା ଫଳରେ ହୃଦ୍‌ରୋଗ, ଅବସାଦ, ରକ୍ତଚାପ ଭଳି ଗୁରୁତର ରୋଗ ହେବା ଆଶଙ୍କା କମିଯାଏ। ଏହା ଏକ ପ୍ରକାରର ବ୍ୟାୟାମ ଅଟେ। ଯାହା ଆମ ବୟସ ମଧ୍ୟ ବଢ଼ାଇଥାଏ।

ଜାଣନ୍ତୁ ଡିପ୍‌ଥେରିଆର ଲକ୍ଷଣ ଓ ନିରାକରଣ

ଦିଲ୍ଲୀରେ ଗତ କିଛି ଦିନ ଭିତରେ ଡିପ୍‌ଥେରିଆ ରୋଗରେ ୧୯ ଜଣ ପିଲାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇସାରିଛି। ଡାକ୍ତରଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ ଏହି ପିଲାଙ୍କୁ ଆଣ୍ଟି ଡିପ୍‌ଥେରିଆ ଭ୍ୟାକ୍‌ସିନ୍‌ ଦିଆଯାଇ ନ ଥିଲା। ଚଳିତ ବର୍ଷ ୨୫୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ବ ଡିପ୍‌ଥେରିଆ ରୋଗୀଙ୍କୁ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଆଡମିସନ୍‌ କରାଯାଇସାରିଛି। ଡିପ୍‌ଥେରିଆ ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବର୍ଷ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ମାସରେ ଆକ୍ଟିଭ୍‌ ହୋଇଯାଆନ୍ତି। ହସ୍ପିଟାଲରେ ଚିକିତ୍ସତ ହେଉଥିବା ୧୫ରୁ ୨୦ ପ୍ରତିଶତ ରୋଗୀଙ୍କ ଏଥିରେ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥାଏ ବୋଲି ଡାକ୍ତର କହିଛନ୍ତି। ଡାକ୍ତରଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ ଏହା କୌଣସି ନୂଆ ଟ୍ରେଣ୍ଡ ନୁହେଁ, ପ୍ରତ୍ୟେକ ବର୍ଷ ଏଭଳି ଘଟଣା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥାଏ। ଅକ୍ଟୋବର ମାସ ପରେ ଏହି ରୋଗର ପ୍ରଭାବ କମିଯାଏ। ତେବେ ଚାଲନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହି ଡିପ୍‌ଥେରିଆ ରୋଗ କ’ଣ ଓ ଏଥିରୁ ଆପଣଙ୍କ ପିଲାଙ୍କୁ କିପରି ରକ୍ଷା କରିବେ।



ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ


କରେନ୍ସି କନଭର୍ଟର

ବିବର୍ତ୍ତନବାଦର ବିବର୍ତ୍ତନ
୧୮୫୯ ମସିହା ନଭେମ୍ବର ୨୪ ତାରିଖରେ ଚାର୍ଲସ ଡାରୱିନ୍‌ଙ୍କର ଯୁଗାନ୍ତକାରୀ ଗ୍ରନ୍ଥ ‘ଅନ୍‌ ଦ ଓରିଜିନ୍‌ ଅଫ୍‌ ସ୍ପିସିଜ୍‌’ ପ୍ରକାଶ ପାଇଲା। ଯଦିଓ ଡାରୱିନ୍‌ଙ୍କ ଗବେଷଣା ଦୁଇ ଦଶନ୍ଧି ପୂର୍ବରୁ ସମାପ୍ତ ହୋଇଥିଲା, ସେ ଏହି ଗ୍ରନ୍ଥ ପ୍ରକାଶ କରିବାରେ ଜାଣିଶୁଣି ବିଳମ୍ବ କରିଥିଲେ। ସେ ଜାଣିଥିଲେ ଯେ ଏହା ପ୍ରକାଶ ପାଇବା ପରେ ଧାର୍ମିକ ଅନୁଷ୍ଠାନ ତରଫରୁ ଭୀଷଣ ପ୍ରତିବାଦ ଆସିବ। କିନ୍ତୁ ୧୮୫୮ ମସିହାରେ ଆଉ ଜଣେ ବୈଞାନିକ ଆଲଫର୍ଡ ରସେଲ ୱାଲେସ୍ ବିବର୍ତ୍ତନ ସମ୍ପର୍କରେ ଗବେଷଣା ସମାପ୍ତ ହେଲା ବୋଲି ଘୋଷଣା କଲେ। ଦୁଇଜଣଙ୍କ ପାଣ୍ଡୁଲିପି ଲାଇନେନ୍‌ ସୋସାଇଟି ଅଫ୍‌ ଲଣ୍ଡନକୁ ପଠାଗଲା। ସେଠାରେ ପ୍ରମାଣିତ ହେଲା ଯେ ଚାର୍ଲସ ଡାରୱିନ୍‌ ହେଉଛନ୍ତି ବିବର୍ତ୍ତନବାଦର ଜନକ।

ଜନମତ

ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଭକ୍ତଙ୍କ ଦର୍ଶନକୁ ଶୃଙ୍ଖଳିତ ଓ ବ୍ୟବସ୍ଥିତ କରିବା ନିମନ୍ତେ ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦେଶ କ୍ରମେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଧାଡ଼ି ଦର୍ଶନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ସହ ଆପଣ ଏକମତ ତ ?