ଉତ୍ତମ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ

ସେକ୍ସ ଲାଇଫ୍‌ରେ ଏଚ୍‌ପିଭି ପ୍ରତି ସାବଧାନ!

ଦୈନନ୍ଦିନ ଜୀବନଶୈଳୀରେ ଲୋକଙ୍କ ସେକ୍ସ ଲାଇଫ୍‌ରେ ହ୍ୟୁମାନ୍‌ ପେପିଲୋମା ଭାଇରସ (ଏଚ୍‌ପିଭି) ବିପଦଜ୍ଜନକ ହୋଇପାରେ ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିଛି। ଏହି ଭାଇରସ ଦ୍ରୁତ୍‌ ବେଗରେ ବ୍ୟାପି ଥାଏ। ଏହା ଶରୀରରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ବିଶେଷ କିଛି ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଯାଇ ନ ଥାଏ। ଯାହାଫଳରେ ଏହି ଭାଇରସରେ ପୀଡ଼ିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ରୋଗ ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ମିଳିପାରେ ନାହିଁ। ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କ ରଖୁଥିବା ଅନ୍ୟୁନ ୮୦ ପ୍ରତିଶତ ମହିଳା ଓ ପୁରୁଷଙ୍କୁ ଏଚ୍‌ପିଭି ସଂକ୍ରମଣର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡ଼ିଥାଏ। ତେଣୁ ଏଚ୍‌ପିଭି ଭାଇରସରୁ କିପରି ରକ୍ଷା ପାଇପାରିବେ, ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ଜାଣିବା ନିହାତି ଦରକାର। ଏଚ୍‌ପିଭି ଭାଇରସ ସେକ୍ସ ଓ ଓରାଲ୍‌ ସେକ୍ସ ମାଧ୍ୟମରେ ଜଣକଠାରୁ ଅନ୍ୟ ଜଣକୁ ବ୍ୟାପି ଥାଏ। ଏହାବ୍ୟତୀତ କଣ୍ଡୋମ୍ ବ୍ୟବହାର ନ କଲେ ମଧ୍ୟ ଏହି ଭାଇରସ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇପାରେ।

ହୃଦ୍‌ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ବରଦାନ ଏମ୍‌ଆଇସିଏସ୍‌, କରିବାକୁ ପଡ଼ୁନି


ଶ୍ରୀଜୀଉଙ୍କ ସୁନାବେଶ ଦର୍ଶନ

ନୋବେଲ ଡିନର୍
ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର ଭଳି ନୋବେଲ ଡିନରର ମର୍ଯ୍ୟାଦା ଅତି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ ପରେ ପ୍ରତି ବର୍ଷ ଡିସେମ୍ବର ୧୦ ତାରିଖରେ ଷ୍ଟକହୋମ୍ ସିଟିର ବ୍ଳୁ ହଲ୍‌ରେ ଏହି ରାତ୍ରିଭୋଜନର ଆୟୋଜନ କରାଯାଏ। ଏଥିରେ ସ୍ବିଡେନର ରାଜ ପରିବାର, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ, ପଦସ୍ଥ ସରକାରୀ ବ୍ୟକ୍ତି, ନୋବେଲ ବିଜେତା ଏବଂ ଅତିଥି ଉପସ୍ଥିତ ରହନ୍ତି। ପ୍ରତ୍ୟେକ ନୋବେଲ ବିଜେତା ଏଠାକୁ ୧୬ ଜଣ ଅତିଥିଙ୍କୁ ସାଥିରେ ଆଣି ପାରିବେ। ଏହି ଭୋଜନର ସମୟ ସୀମା ୪ ଘଣ୍ଟା। ଏଥିରେ ନୋବେଲ ବିଜେତାମାନେ ସଂକ୍ଷିପ୍ତ ବକ୍ତବ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତି। ଚାରି ଦିନ ଆଗରୁ ୪୦ ଜଣ ରୋଷେୟା ୨୦୦ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସହାୟତାରେ ଭୋଜନ ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ଲାଗିଯାଆନ୍ତି। ୬୦ଟି ଟେବୁଲରେ ଥିବା ୭୦୦୦ ଥାଳି, ୫୦୦୦ ଗ୍ଳାସ୍ ଏବଂ ୧୦,୦୦୦ ରୁପା ବାସନରେ ଖାଦ୍ୟ ପରଷା ଯାଏ। ଏହି ଡିନରର ମୂଲ୍ୟ ୪ କୋଟି ଟଙ୍କା। ୧୯୭୯ ମସିହାର ନୋବେଲ ଶାନ୍ତି ବିଜେତା ମଦର ଟେରେସାଙ୍କ ଅନୁରୋଧ କ୍ରମେ ସେହି ବର୍ଷ ଏହି ଭୋଜନ ବାତିଲ୍‌ କରାଯାଇ ସେହି ଅର୍ଥ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା।