ଉତ୍ତମ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ

କୋରୋନା ଡରରେ ଲୋକେ ଥକାପଣର ଶିକାର

କୁହାଯାଉଛି, ୨୦୨୦ର ସବୁଠାରୁ ନେଗେଟିଭ୍ ଶବ୍ଦ ହେଉଛି ପଜିଟିଭ। କୋରୋନା ଭାଇରସ ସହିତ ଯୋଡ଼ି ଏହି ଶବ୍ଦ ଦେଖିଲେ ଠିକ୍ ଭାବେ ବୁଝାପଡ଼ିଯିବ ଯେ କୋରେନା ଭାଇରସର ପଜିଟିଭ୍ ରେଜଲ୍ଟ ଶୁଣିବା ମାତ୍ରେ ଲୋକେ ନେଗେଟିଭିଟି ଓ ଡିପ୍ରେସନର ଶିକାର ହେବାରେ ଲାଗିଛନ୍ତି। ଜାନୁଆରୀ ୨୦୨୦ର ଆରମ୍ଭ କୋରୋନା ଭାଇରସ ସହିତ ହୋଇଥିଲା ଓ ଏବେ ଜୁଲାଇ ୨୦୨୦ରେ ଆପଣ କୋରୋନା ସହିତ ଜଡ଼ିତ ସମସ୍ତ ଖବର ମୁଖ୍ୟଖବରରେ ଦେଖିବାକୁ ପାଉଛନ୍ତି। ସୋସାଲ ମିଡିଆରେ ମଧ୍ୟ କୋରୋନା ଭାଇରସ ସହିତ ଜଡ଼ିତ ଅପଡେଟ୍ ଭରପୂର ମାତ୍ରାରେ ରହିଛି। ଅଧିକାଂଶ ଖବର ନେଗେଟିଭ୍ ହିଁ ଆସୁଛି। କୋରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ମାମଲା ବଢ଼ିବା ହେଉ ବା କୌଣସି ଚିହ୍ନା ପରିଚିତ ଲୋକଙ୍କୁ କୋରୋନା ହେଉ ବା କୋରୋନାରେ କାହାରି ମୃତ୍ୟୁ ଖବର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିନ କିଛି ନା କିଛି ଖବର ଶୁଣିବାକୁ ମିଳୁଛି। ଆମକୁ ଏତେ ମାତ୍ରାରେ ଖବର ଶୁଣିବାକୁ ମିଳୁଛି, ଯାହା ଆମକୁ ଏକ ନୂଆ ରୋଗ ଦେଇଛି। ଆଉ ତାହା ହେଉଛି ଡିଜାଷ୍ଟର ଫାଟିଗ। ଯେତେବେଳେ କୌଣସି ଦୁର୍ଘଟଣା ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଯାଏ ଚାଲେ ଓ ତାହା ଆପଣଙ୍କ ଆଡ଼କୁ ଆସୁଥିବା ଅନୁଭବ ହୁଏ, ତେବେ ସେତେବେଳେ ଆପଣ ଡିଜାଷ୍ଟର ଥକାପଣର ଶିକାର ହୋଇପାରନ୍ତି।

ସାବଧାନ! ଏସବୁ ନଷ୍ଟ କରେ କିଡନୀ

ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିନ ଆମେ ଏପରି କେତେକ ଜିନିଷ ଖାଇଥାଉ, ଯାହା ଆମ କିଡନୀ ପାଇଁ ଠିକ୍ ନୁହେଁ କିମ୍ବା ଏହା କିଡନୀ ଉପରେ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପକାଇ ପାରେ। ଏସବୁ ଜିନିଷର ପ୍ରଭାବ ଗୋଟିଏ କିମ୍ବା ଦୁଇ ଦିନରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁ ନ ଥିବାରୁ ଆମକୁ ଲାଗିଥାଏ ଯେ ଏହା ଆମକୁ କୌଣସି କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଉ ନାହିଁ। ଆପଣ ଯାହା କିଛି ଖାଉଛନ୍ତି, ତାହା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ଲମ୍ବା ତଥା ଗଭୀର ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ। ତେଣୁ ନିଜ ଡାଏଟ୍ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଉଚିତ ଓ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକର ଖାଦ୍ୟ ସେବନ କରିବା ଆମ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଭଲ। ଯଦି ଆପଣ ନିଜ କିଡନୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟର ଧ୍ୟାନ ରଖିବାକୁ ଚାହୁଛନ୍ତି, ତେବେ ଏହି କଥା ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବାକୁ ଭୁଲନ୍ତୁ ନାହିଁ। କାରଣ ଏହି ଖାଦ୍ୟ ଆପଣଙ୍କ କିଡନୀ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ। ଯାହା ହୁଏତ ଆପଣ ଜାଣି ନ ଥିବେ।

ୱାର୍କ ଫ୍ରମ୍ ହୋମର ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ସମସ୍ୟା କମ୍ପ୍ୟୁଟର ଭିଜନ


ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ