ଉତ୍ତମ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ

ସାବଧାନ! ପ୍ରତି ୨୦ ସେକେଣ୍ଡରେ ଜଣେ ଭାରତୀୟଙ୍କୁ ବ୍ରେନ୍‌
ଭାରତରେ ଖନେଇ ହୁଅନ୍ତି କୋଟିଏ, ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର ଉପଚାର

୨୨ ଅକ୍ଟୋବରରେ ୱାର୍ଲ୍ଡ ଷ୍ଟଟରିଙ୍ଗ ଓ ଷ୍ଟାମରିଙ୍ଗ ଡେ’ ଭାବେ ପାଳନ କରାଯାଇଛି। ଷ୍ଟାମରିଙ୍ଗର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଖନେଇ ହୋଇ କଥା ହେବା। ଏହା ଏକ ପ୍ରକାରର ସ୍ପିଚ୍‌ ଡିଜ୍‌ଅର୍ଡର, ଯେଉଁଥିରେ ଲୋକେ ଜାଣିଥାନ୍ତି, ସେମାନେ କ’ଣ କହିବାକୁ ଚାହୁଛନ୍ତି, ମାତ୍ର ପୂରା ଶବ୍ଦ କିମ୍ବା ବାକ୍ୟ ଗୋଟିଏ ଥରରେ କହିପାରି ନ ଥାନ୍ତି। ଦ ଇଣ୍ଡିଆନ୍‌ ଷ୍ଟାମରିଙ୍ଗ ଆସୋସିଏସନ୍‌ (ଟିଆଇଏସ୍‌ଏ) ମୁତାବକ ଭାରତରେ ପାଖାପାଖି ୧ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କ କଥା କହିବାରେ ସମସ୍ୟା ହୋଇଥାଏ କିମ୍ବା ସେମାନେ ଖନେଇ ଖନେଇ କଥା ହୋଇଥାନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ କଥା, ଲୋକେ ଏହାକୁ ଏକ ଜୀବନଶୈଳୀ ବୋଲି ମାନି ନେଇ ପୂରା ଜୀବନ ଏଥିରେ ବିତାଇ ଦିଅନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ସମସ୍ତେ ଏହା ଜାଣିବା ଉଚିତ ଯେ ଖନେଇ କଥା ହେବା କୌଣସି ରୋଗ ନୁହେଁ, ଅଭ୍ୟାସରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରି ମଧ୍ୟ ଏହାକୁ ଠିକ୍‌ କରାଯାଇପାରିବ।

ପିଲାଙ୍କ ହାଡ଼ ଓ ମାଂସପେଶୀ ଦୁର୍ବଳ କରୁଛି ସ୍କୁଲ୍‌ ବ୍ୟାଗ୍‌ ବୋଝ
ଟ୍ରେଡ୍‌ମିଲ୍‌ରେ ୱାର୍କଆଉଟ୍‌ କରିବାବେଳେ କରନ୍ତୁନି ଏସବୁ ଭୁଲ୍‌

ନୋଏଡ଼ାର ସେକ୍ଟର ୭୬ ସ୍ଥିତ ଏକ ସୋସାଇଟିର ଜିମ୍‌ରେ ୨୫ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ବୁଧବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଜଣେ ୨୪ ବର୍ଷୀୟ ସଫ୍ଟୱେୟର ଇଞ୍ଜିନିୟର ଟ୍ରେଡ୍‌ମିଲ୍‌ରେ ରନିଙ୍ଗ କରୁଥିଲେ। ଏହି ସମୟରେ ଅଚାନକ ତାଙ୍କୁ ଚକ୍କର ଆସିବା ଫଳରେ ସେ ତଳେ ପଡ଼ି ଯାଇଥିଲେ। କିଛି ସମୟ ପରେ ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା। ଡାକ୍ତରଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ ଉକ୍ତ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୃଦ୍‌ଘାତରେ ହୋଇଛି। ଟ୍ରେଡମିଲ୍‌ରେ ଦୌଡ଼ିବା ସମୟରେ ହୃଦ୍‌ଘାତ ହେବା ମାମଲା ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ହୋଇନାହିଁ। ଏହାପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ୨୦୧୩ରେ ଟିଭି ଓ ଫିଲ୍ମର ଲୋକପ୍ରିୟ ଅଭିନେତା ଅବୀର ଗୋସ୍ବାମୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଟ୍ରେଡ୍‌ମିଲ୍‌ରେ ଦୌଡ଼ିବା ସମୟରେ ହିଁ ହୋଇଥିଲା। ଟ୍ରେଡ୍‌ମିଲ୍‌ରେ ଦୌଡ଼ିବା ସମୟରେ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କର ହୃଦ୍‌ଘାତ ହୋଇଥିଲା ଓ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ପହଞ୍ଚିବା ପୂର୍ବରୁ ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା।

କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ପାଇଁ ଅମୋଘ ଅସ୍ତ୍ର ଅଁଳା

କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ ଶରୀର ଭିତରେ ଜମା ହୋଇଥିବା ଚର୍ବି ଜାତୀୟ ପଦାର୍ଥ, ଯାହା କୋଷିକାଗୁଡ଼ିକୁ ଶକ୍ତି ଯୋଗାଇଥାଏ। ଆମ ଶରୀରରେ ଦୁଇ ପ୍ରକାରର କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ ରହିଛି। ଗୋଟିଏ ହେଲା ଗୁଡ୍‌ କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ (ଏଚ୍‌ଡିଏଲ୍‌) ଓ ବ୍ୟାଡ୍‌ କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ (ଏଲ୍‌ଡିଏଲ୍‌)। ଶରୀରରେ ଉଭୟ କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲର ମାତ୍ରାରେ ବାଲାନ୍ସ ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ। ନଚେତ୍‌ ହୃଦ୍‌ରୋଗ ଆଶଙ୍କା ୩ ଗୁଣା ବଢ଼ିଯାଏ। ଅଧିକାଂଶ ଲୋକେ କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ଲାଗି ଔଷଧ ସେବନ କରନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଘରୋଇ ଉପାୟରେ ମଧ୍ୟ ଏହି ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ କରାଯାଇପାରିବ। ଏଠାରେ ଅଁଳା ଜୁସ୍‌ର ଉପକାରିତା ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି। ଯାହା କେବଳ କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ ସ୍ତରକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରି ନ ଥାଏ, ବରଂ ଏହାଦ୍ବାରା କୋଲୋନ ମଧ୍ୟ ସଫା ହୋଇଥାଏ। ଯାହାଫଳରେ ଆପଣ ହୃଦ୍‌ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା ପାଇପାରିବେ।

ସାଇନସ୍‌ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଦୂର କରିବ ଏହି ମସାଜ

ସାଇନୋସାଇଟିସ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଯେଉଁ ଲୋକେ ଭୋଗିଛନ୍ତି, ତାହା ସେହିମାନେ ହିଁ ବୁଝିପାରିବେ। ସାଧାରଣ ଥଣ୍ଡା କାଶ ହେଲେ ମଧ୍ୟ ଲୋକେ ଚିନ୍ତିତ ହୋଇପଡ଼ନ୍ତି। ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା, କାଶ, ଜ୍ବର ଓ ଚେହେରା ଫୁଲିବା ଭଳି ସମସ୍ୟା ହୋଇ ସ୍ଥିତି ଖରାପ ହୋଇଯାଏ। ସାଇନୋସାଇଟିସ ଏଭଳି ଏକ ସ୍ଥିତି, ଯେଉଁଥିରେ ଥଣ୍ଡା କିମ୍ବା ଆଲର୍ଜି କାରଣରୁ ସାଇନସ୍‌ ଫୁଲି ଯାଇଥାଏ। ଅନେକ ଲୋକେ ଏହି ଯନ୍ତ୍ରଣାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ଲାଗି କେତେକ ବିଶେଷ ମସାଜ କରିଥାନ୍ତି, ଯାହା ମାଧ୍ୟମରେ ଆପଣ ଯନ୍ତ୍ରଣାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇପାରିବେ। ସାଇନୋସାଇଟିସ ଯନ୍ତ୍ରଣା ସହଜରେ ଆରାମ ଦେଇପାରିବ। ଏଥିପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ କେତେକ ବିଶେଷ ପଏଣ୍ଟସ୍‌ ଉପରେ ମସାଜ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ। ଆମ ଶରୀରରେ ସାଇନସ୍‌ର ୪ ଯୋଡ଼ି ରହିଛି। ଏହା ଚେହେରାର ଅଲାଗ ଅଲଗା ଅଂଶରେ ରହିଥାଏ। ଏହା ଉପରେ ମସାଜ କରିବା ଦ୍ବାରା ଆପଣଙ୍କ ଯନ୍ତ୍ରଣାରୁ ମୁକ୍ତି ଦେଇପାରିବ।



ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ