ଉତ୍ତମ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ

ମଧୁମେହରୁ ଆରାମ ଦେବ ଆକ୍ୟୁପଙ୍କଚର ଥେରାପି
ପେଟ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହୋଇପାରେ ଗ୍ୟାଷ୍ଟ୍ରୋଇଣ୍ଟେଷ୍ଟାଇନାଲ୍‌

ସାଧାରଣତଃ କାହାରି ପେଟରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହେଲେ ଔଷଧ ଷ୍ଟୋରରୁ ଔଷଧ ଆଣି ସେବନ କରିଥାନ୍ତି କିମ୍ବା ଘରୋଇ ଟୋଟ୍‌କା ଅନୁସରଣ କରି ଏଥିରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ଲାଗି ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଏହି ପେଟ ଯନ୍ତ୍ରଣାକୁ ଅଣଦେଖା କରିବା ଆପଣଙ୍କ ଉପରେ ଭାରୀ ପଡ଼ିପାରେ। ଏହା କୌଣସି ଗୁରୁତର ରୋଗର ଲକ୍ଷଣ ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ। ତେଣୁ କେବେ ବି ବଦହଜମି ଓ ପେଟ ଯନ୍ତ୍ରଣାକୁ ଅଣଦେଖା କରନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ବାରମ୍ବାର ପେଟ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହେଉଛି, ତେବେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ନିହାତି ଭାବେ ନିଅନ୍ତୁ। କାରଣ ଗ୍ୟାଷ୍ଟ୍ରୋଇଣ୍ଟେଷ୍ଟାଇନାଲ କ୍ୟାନ୍‌ସର (ଅନ୍ତନଳୀ କିମ୍ବା ପେଟରେ କ୍ୟାନ୍‌ସର) ହେଲେ ମଧ୍ୟ ପେଟ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହୋଇଥାଏ। ଏହି କ୍ୟାନ୍‌ସର ଭାରତରେ ଚତୁର୍ଥ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ହେଉଥିବା କ୍ୟାନ୍‌ସର ଅଟେ। ଗତବର୍ଷ ଏହି ଗ୍ୟାଷ୍ଟ୍ରୋଇଣ୍ଟେଷ୍ଟାଇନାଲ କ୍ୟାନ୍‌ସରରେ ୫୭,୩୯୪ ଲୋକ ପୀଡ଼ିତ ହୋଇଥିଲେ।

ଅଣଦେଖା କରନ୍ତୁନି ହିପ୍ସ ଯନ୍ତ୍ରଣା, ଶୀଘ୍ର ଉପଚାର କରନ୍ତୁ

ଶରୀରର ଯେ କୌଣସି ଅଂଶରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହେଲେ ମଧ୍ୟ ଏହା ସାଧାରଣ ଜୀବନଶୈଳୀକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥାଏ। ଅଣ୍ଟା, ବେକ ପଛପାଖ, ମଣିବନ୍ଧ, ପାଦରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହେଲେ, ଆମେ ଔଷଧ ଲଗାଇ କାମରେ ଲାଗିଯାଇଥାଉ। କିନ୍ତୁ ହିପ୍ସ ଯନ୍ତ୍ରଣାକୁ ଏଭଳି ଅଣଦେଖା କରି ଏହା ସହିତ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜୀବନ ବିତାଇବା ଉଚିତ ନୁହେଁ। ଏହା ଆମର ଦୈନନ୍ଦିନ କାମ ସହ ଶରୀରକୁ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ମାତ୍ରାରେ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥାଏ। ହିପ୍ସରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହେବାର ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ସେଠାରେ ଷ୍ଟ୍ରେଚ୍‌, ଫ୍ରାକ୍ଚର, ଆଘାତ ଲାଗିବା କିମ୍ବା ଗଣ୍ଠି ସ୍ଥାନ ଫୁଲିଯିବା ଆଦି ହୋଇପାରେ। ଯଦି ଏହି ଯନ୍ତ୍ରଣାକୁ ଆପଣ ଅଣଦେଖା କରନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ଚଲାବୁଲା, ବସା ଉଠାରେ ସମସ୍ୟା ହୋଇପାରେ। ଗବେଷଣା ଅନୁସାରେ ୧୦୦ରୁ ୧୦ ଜଣ ଲୋକଙ୍କୁ ଏହି ସମସ୍ୟାର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡ଼ିଥାଏ। ଯନ୍ତ୍ରଣା କାହିଁକି ହେଉଛି, ତାହାର ପରୀକ୍ଷାନୀରିକ୍ଷା ପରେ ଜଣାପଡ଼ିଥାଏ ଯେ ହିପ୍ସର ଡିସ୍କ ଖସି ଯାଇଥିଲେ କିମ୍ବା ଠିକ୍‌ ଭାବରେ ରକ୍ତ ପ୍ରବାହ ନ ହୋଇ ପାରିବା କାରଣରୁ ହିପ୍ସର ଜଏଣ୍ଟ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଥାଏ। ଅନେକ ସମୟରେ ଏହାକୁ ଅଧିକ ଅଣଦେଖା କରିବା ଫଳରେ ଜଏଣ୍ଟ ରିପ୍ଲେସ୍‌ମେଣ୍ଟ ସର୍ଜରୀ ମଧ୍ୟ କରିବାକୁ ପଡ଼ିଥାଏ।



ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ