ଉତ୍ତମ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ

ଜାଣନ୍ତୁ ସିପିଆର୍‌ ଦେବାର ସଠିକ୍‌ ଉପାୟ

ଘାତକ ରୋଗ ମଧ୍ୟରେ ହାର୍ଟ ଆଟାକ୍‌ ଓ କାର୍ଡିଆକ୍‌ ଆରେଷ୍ଟ ମୁଖ୍ୟ ରୂପରେ ସାମିଲ୍‌। ହାର୍ଟ ଆଟାକ୍‌ ସମୟରେ ବଞ୍ଚିବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଧିକ ଥିବାବେଳେ କାର୍ଡିଆକ୍‌ ଆରେଷ୍ଟ ସମୟରେ ବଞ୍ଚିବାର ଆଶା ବହୁତ କ୍ଷୀଣ ରହିଛି। ଏପରିସ୍ଥଳେ ଯଦି ରୋଗୀଙ୍କ ଉପଚାର ଠିକ୍‌ ସମୟରେ କରା ନ ଯାଏ, ତେବେ ରୋଗୀର ଜୀବନ ମଧ୍ୟ ଚାଲି ଯାଇପାରେ। ଅନେକ ସମୟରେ ସୁବିଧା ନ ଥିବାରୁ ଠିକ୍‌ ସମୟରେ ଉପଚାର ହୋଇପାରି ନ ଥାଏ। ତେଣୁ ଆପାତକାଳୀନ ପରିସ୍ଥିତିରେ କାର୍ଡିଆକ ଆରେଷ୍ଟର ଶିକାର ରୋଗୀଙ୍କୁ ଠିକ୍‌ ସମୟରେ କାର୍ଡିଓ-ପଲ୍ମୋନାରୀ ରେସେସିଟେସନ୍‌ (ସିପିଆର୍‌) ଦେଇ ଜୀବନ ରକ୍ଷା କରାଯାଇ ପାରିବ। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ କାର୍ଡିଆକ ଆରେଷ୍ଟ ଏପରି ଏକ ମେଡିକାଲ ଏମର୍ଜେନ୍ସି ସ୍ଥିତି ଅଟେ, ଯେଉଁଥିରେ ହୃତ୍‌ପିଣ୍ଡ ଅଚାନକ କାମ କରିବା ବନ୍ଦ କରିଦିଏ କିମ୍ବା ହୃତ୍‌ସ୍ଫନ୍ଦନ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଏ। ତେଣୁ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ଆସିବା ପୂର୍ବରୁ ଯଦି ପାଖରେ ଥିବା କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ପୀଡ଼ିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ସିପିଆର୍‌ ଦିଅନ୍ତି, ତେବେ ରୋଗୀର ଜୀବନ ବଞ୍ଚି ଯାଇପାରେ।

ସାବଧାନ! ‘ନା’ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ ଏହି ରୋଗ, ଜାଣନ୍ତୁ ଲକ୍ଷଣ

ରିଜେକ୍ସନ ଅର୍ଥାତ୍‌ ନାମଞ୍ଜୁରୀ କିମ୍ବା କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଅଣସ୍ବୀକୃତିକୁ ସାମ୍ନା କରିବା ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ସହଜ କାମ ନୁହେଁ। ଜୀବନରେ ଅନେକ ସମୟରେ ଆମକୁ ‘ନା’କୁ ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡ଼ିଥାଏ। ତେଣୁ ଆମେ ଯେଉଁଭଳି ଭାବେ ‘ହଁ’କୁ ଆପଣାଇ ନେଉଛନ୍ତି, ଠିକ୍‌ ସେହିଭଳି ଭାବେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ‘ନା’କୁ ମଧ୍ୟ ଆପଣାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବା ଉଚିତ। କ୍ୟାରିଅର, ଚାକିରି, ସମ୍ପର୍କକୁ ନେଇ କେତେକ ଲୋକଙ୍କ ଭିତରେ ସବୁବେଳେ ରିଜେକ୍ସନ୍‌କୁ ନେଇ ସବୁବେଳେ ଏକ ଡର ରହିଥାଏ। ଏପରି ଲୋକଙ୍କଠାରେ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସମ୍ପର୍କରେ, ସାମାଜିକ ସ୍ଥିତିରେ କିମ୍ବା କୌଣସି କାର୍ଯ୍ୟସ୍ଥଳରେ ମଧ୍ୟ ରିଜେକ୍ସନ୍‌କୁ ନେଇ ଏକ ନକାରାତ୍ମକ ଭାବନା ରହିଛି। ରିଜେକ୍ସନ୍‌କୁ ନେଇ ସାମ୍ନା ନ କରିପାରିବା, ମନର କୌଣସି ଡର ନୁହେଁ, ବରଂ ଏକ ରୋଗ ଅଟେ। ଏହି ରୋଗକୁ ‘ରିଜେକ୍ସନ୍‌ ସେନ୍‌ସିଟିଭ୍‌ ଡିସ୍‌ଫୋରିୟା’ (ଆର୍‌ଏସ୍‌ଡି) ବୋଲି କୁହାଯାଏ।



ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ