ଉତ୍ତମ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ

କୋରୋନା ସୁସ୍ଥଙ୍କ ପାଇଁ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରାଳୟର ଗାଇଡଲାଇନ
ଏବେ ମା’ କ୍ଷୀରରେ ହେବ କୋରୋନା ଚିକିତ୍ସା, ତିଆରି ହେଉଛି
ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢ଼ାଇବାରେ ଲାଭକାରୀ ଭିଟାମିନ

କୋରୋନା ଭାଇରସରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ପ୍ରଥମେ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ନିଜ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ମଜବୁତ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ। ଏକ ଆମେରିକୀୟ ଗବେଷଣା ଅନୁସାରେ ଭାଇରସ ସହିତ ଲଢ଼ିବା ପାଇଁ ଯେ କୌଣସି ଚେଷ୍ଟା ଭିଟାମିନ ଇ ବିନା ଅଧୁରା। ଟି-ଲିସାଇଟ ନାମକ ପ୍ରତିରୋଧକ କୋଷିକାର ଉତ୍ପାଦନ ପାଇଁ ସବୁଠାରୁ ଦରକାରୀ। ଏହି ଭିଟାମିନ ଟ୍ରାଉଟ ଫିଶ, ଲାଲ କ୍ୟାପସିକମ ଓ ବାଦାମରେ ଭରପୂର ମାତ୍ରାରେ ରହିଛି। ଅନେକ ପ୍ରକାରର ରୋଗ ସହିତ ଲଢ଼ିବା ପାଇଁ ଭିଟାମିନ ଇ’ର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି। ଏହା କେଶ ସହିତ ଚର୍ମର ରିଙ୍କଲ୍ସ ଦୂର କରିବାରେ ମଧ୍ୟ ଲାଭଦାୟକ। ଭିଟାମିନ ଇ’ର ଆବଶ୍ୟକତା ଉପରେ ଗବେଷଣା କରିଥିବା ମୁଖ୍ୟ ଗବେଷକ ଏଲିଜାବେଥ ସୋମରଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ ଟି-ଲିସାଇଟ ଦୁଇ ପ୍ରକାରର ହୋଇଥାଏ ଗୋଟିଏ ହେଉଛି ରେଗୁଲେଟୋରି ଓ ଅନ୍ୟଟି ହେଉଛି ସାଇଟକ୍ସିକ। ରେଗୁଲେଟୋରି ବାହାର ତତ୍ତ୍ବକୁ ଶରୀରରେ ପ୍ରବେଶ କରିବା ପରେ ଆଣ୍ଟିବଡିର ଉତ୍ପାଦନ କରିଥାଏ। ସେହିପରି ସାଇଟକ୍ସିକ ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆ ଓ ଭାଇରସରୁ ସଂକ୍ରମିତ କୋଷିକାକୁ ନଷ୍ଟ କରିଦିଏ। ବୟସ୍କ ଓ ମଧ୍ୟବୟସ୍କ ଲୋକ ଭିଟାମିନ ଇ’ଯୁକ୍ତ ଆହାର ସେବନ କରି ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ତନ୍ତ୍ରକୁ ପୁଣି ଥରେ ଅଧିକ ମାତ୍ରାରେ କୋଷିକାଗୁଡ଼ିକୁ ଉତ୍ପାଦନ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରେରିତ କରିଥାଏ।



ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ