ବୁଲାବୁଲି

ଜାଣନ୍ତୁ ବିଶ୍ବର ସୁଉଚ୍ଚ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ସମ୍ପର୍କରେ

ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ଉଚ୍ଚ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ‘ଷ୍ଟାଚ୍ୟୁ ଅଫ୍‌ ୟୁନିଟି‌’ର ଭାରତରେ ବୁଧବାର ଅନାବରଣ ହୋଇଛି। ଲୌହମାନବ ଭାବେ ପରିଚିତ ସର୍ଦାର ବଲ୍ଲଭ ଭାଇ ପଟେଲଙ୍କ ଏହି ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତିର ଉଚ୍ଚତା ୧୮୨ ମିଟର ବା ୫୯୭ ଫୁଟ୍‌। ଏହାକୁ ନିର୍ମାଣ କରିଥିବା କମ୍ପାନୀ ଲାର୍ସନ ଏଣ୍ଡ ଟ୍ୟୁବ୍ରୋ ପକ୍ଷରୁ ଦାବି କରାଯାଇଛି ଯେ ଷ୍ଟାଚ୍ୟୁ ଅଫ୍‌ ୟୁନିଟି ବିଶ୍ବର ସବୁଠାରୁ ଉଚ୍ଚ ପ୍ରତିମା ଅଟେ। ଏହାକୁ ପାଖାପାଖି ୩୩ ମାସର ରେକର୍ଡ କମ୍‌ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଛି। ଏହାପୂର୍ବରୁ ଚୀନର ସ୍ପ୍ରିଙ୍ଗ ଟେମ୍ପଲ ବୁଦ୍ଧଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ତିଆରି କରିବା ଲାଗି ୧୧ ବର୍ଷ ସମୟ ଲାଗିଥିଲା। ଏହାର ସ୍ଥାନ ଏବେ ସର୍ଦାର ପଟେଲଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ନେଇଯାଇଛି। ଭାରତ ବ୍ୟତୀତ ବିଶ୍ବରେ ଏମିତି କେତୋଟି ଷ୍ଟାଚ୍ୟୁ ରହିଛି, ଯାହା ଖୁବ୍‌ ଲୋକପ୍ରିୟ। ଚାଲନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହି ଷ୍ଟାଚ୍ୟୁ ସମ୍ପର୍କରେ।

ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ପସନ୍ଦ ଭାରତର ଏହି ଦୁଇ ସହର

ଭାରତରେ ଏମିତି ଦୁଇଟି ସହର ରହିଛି, ଯେଉଁଠିକୁ ଅଧିକ ପର୍ଯ୍ୟଟକ ଛୁଟି କାଟିବା ପାଇଁ ଆସିଥାନ୍ତି। ଏହି ଦୁଇଟି ସହର ବୁଲିବା ପାଇଁ ଲୋକେ ପାଣିପାଗ କିମ୍ବା ଟଙ୍କା ନୁହେଁ, ମୁଡ୍‌ ଦେଖିଥାନ୍ତି। ତେଣୁ ଏହି ଦୁଇଟି ସହର ଭାରତର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ୨ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ସ୍ଥଳୀରେ ସାମିଲ୍‌ ହୋଇଛି। ଭାରତରେ ଛୁଟି କାଟିବା ପାଇଁ ଗୋଆ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ପସନ୍ଦର ସ୍ଥାନ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଜୟପୁର ଦ୍ବିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି। ଏକ ଯାତ୍ରା ପୋର୍ଟାଲ ଇକ୍ସିଗୋ ଦ୍ବାରା କରାଯାଇଥିବା ସର୍ଭେ ମୁତାବକ ରହିବା ବଜେଟ୍‌, ବିମାନ ଯାତ୍ରାରେ ରିହାତି ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଭାରତୀୟ ନାଗରିକ ଦୁବାଇ, ସିଙ୍ଗାପୁର ଭଳି କମ୍‌ ଦୂରରେ ଥିବା ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ଥାନକୁ ଯିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରୁଛନ୍ତି। ନିଜ ପୋର୍ଟାଲରେ ହେଉଥିବା ବୁକିଂ ଆଧାରରେ ଇକ୍ସିଗୋ ଏହି ସର୍ଭେ କରିଛି।

ଜାଣନ୍ତୁ ଶ୍ରୀବରଦବିନାୟକ ମନ୍ଦିର ସମ୍ପର୍କରେ କିଛି ରୋଚକ ତଥ୍ୟ

ଅଷ୍ଟବିନାୟକ ଚତୁର୍ଥ ହେଉଛନ୍ତି ଶ୍ରୀବରଦବିନାୟକ। ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ରାୟଗଡ଼ା ଜିଲାର ଖାଲାପୁର କ୍ଷେତ୍ରରେ ପର୍ବତ ଘେରରେ ରହିଛି ମହଡ଼ା ନାମକ ଏକ ସୁନ୍ଦର ଗାଁ। ଏହି ଗାଁରେ ଶ୍ରୀବରଦବିନାୟକ ମନ୍ଦିର ଅବସ୍ଥିତ। ଶ୍ରୀବରଦବିନାୟକ ଭକ୍ତଙ୍କ ସବୁ ମନୋକାମନା ପୂର୍ଣ୍ଣ କରନ୍ତି ବୋଲି ବିଶ୍ବାସ କରାଯାଏ। ଏହି ମନ୍ଦିରରେ ନନ୍ଦଦୀପ ନାମକ ଏକ ଦୀପ ରହିଛି ଯାହା ୧୯୮୨ ମସିହାରୁ ଅହୋରାତ୍ରୀ ପ୍ରଜ୍ବଳିତ ହେଉଛି। କୁହାଯାଏ ଶ୍ରୀବରଦବିନାୟକଙ୍କ ନାମ ନେବା ମାତ୍ରେ ସମସ୍ତ ମନୋକାମନା ପୂରଣ ହେବା ଲାଗି ବରଦାନ ପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଥାଏ। ଏହି ମନ୍ଦିରରେ ମାଘ ଚତୁର୍ଥୀରେ ବିଶେଷ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା ହୋଇଥାଏ। ଏହାବ୍ୟତୀତ ଭାଦ୍ରବ ମାସ ଗଣେଶ ଚତୁର୍ଥୀରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଅନନ୍ତ ଚତୁର୍ଦ୍ଦଶୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିଶେଷ ଉତ୍ସବ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥାଏ। ଏହା ଦେଖିବା ଲାଗି ଶ୍ରୀବରଦବିନାୟକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ଭିଡ଼ ଲାଗି ରହିଥାଏ।



ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ


କରେନ୍ସି କନଭର୍ଟର

ବିବର୍ତ୍ତନବାଦର ବିବର୍ତ୍ତନ
୧୮୫୯ ମସିହା ନଭେମ୍ବର ୨୪ ତାରିଖରେ ଚାର୍ଲସ ଡାରୱିନ୍‌ଙ୍କର ଯୁଗାନ୍ତକାରୀ ଗ୍ରନ୍ଥ ‘ଅନ୍‌ ଦ ଓରିଜିନ୍‌ ଅଫ୍‌ ସ୍ପିସିଜ୍‌’ ପ୍ରକାଶ ପାଇଲା। ଯଦିଓ ଡାରୱିନ୍‌ଙ୍କ ଗବେଷଣା ଦୁଇ ଦଶନ୍ଧି ପୂର୍ବରୁ ସମାପ୍ତ ହୋଇଥିଲା, ସେ ଏହି ଗ୍ରନ୍ଥ ପ୍ରକାଶ କରିବାରେ ଜାଣିଶୁଣି ବିଳମ୍ବ କରିଥିଲେ। ସେ ଜାଣିଥିଲେ ଯେ ଏହା ପ୍ରକାଶ ପାଇବା ପରେ ଧାର୍ମିକ ଅନୁଷ୍ଠାନ ତରଫରୁ ଭୀଷଣ ପ୍ରତିବାଦ ଆସିବ। କିନ୍ତୁ ୧୮୫୮ ମସିହାରେ ଆଉ ଜଣେ ବୈଞାନିକ ଆଲଫର୍ଡ ରସେଲ ୱାଲେସ୍ ବିବର୍ତ୍ତନ ସମ୍ପର୍କରେ ଗବେଷଣା ସମାପ୍ତ ହେଲା ବୋଲି ଘୋଷଣା କଲେ। ଦୁଇଜଣଙ୍କ ପାଣ୍ଡୁଲିପି ଲାଇନେନ୍‌ ସୋସାଇଟି ଅଫ୍‌ ଲଣ୍ଡନକୁ ପଠାଗଲା। ସେଠାରେ ପ୍ରମାଣିତ ହେଲା ଯେ ଚାର୍ଲସ ଡାରୱିନ୍‌ ହେଉଛନ୍ତି ବିବର୍ତ୍ତନବାଦର ଜନକ।

ଜନମତ

ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଭକ୍ତଙ୍କ ଦର୍ଶନକୁ ଶୃଙ୍ଖଳିତ ଓ ବ୍ୟବସ୍ଥିତ କରିବା ନିମନ୍ତେ ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦେଶ କ୍ରମେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଧାଡ଼ି ଦର୍ଶନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ସହ ଆପଣ ଏକମତ ତ ?