ବୁଲାବୁଲି

ଧାର୍ମିକ ଯାତ୍ରା ପାଇଁ ଚାଲନ୍ତୁ କୁମ୍ଭମେଳା

ଗଙ୍ଗା, ସରସ୍ବତୀ, ଯମୁନାର ପବିତ୍ର ସଙ୍ଗମ ସ୍ଥଳ ହେଉଛି ପ୍ରୟାଗରାଜ। ଯେଉଁଠି ସ୍ନାନ କଲେ ସମସ୍ତ ପାପ ଧୋଇ ହୋଇଯାଏ ବୋଲି ଲୋକଙ୍କ ଧାରଣା ରହିଛି। ପ୍ରୟାଗରାଜରେ କୁମ୍ଭମେଳା ଅନ୍ୟ ସ୍ଥାନରେ ହେଉଥିବା କୁମ୍ଭମେଳାଠାରୁ ବହୁତ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଓ ଖାସ୍‌। ଏହି ପବିତ୍ର ଐତିହାସିକ ସ୍ଥାନରେ ୫୫ ଦିନ ଯାଏ ଚାଲୁଥିବା ଆସ୍ଥାର ଏହି ମହାପର୍ବ ସମୟରେ ଏଠାରେ ଏକ ଅସ୍ଥାୟୀ ସହର ସ୍ଥାପନ କରାଯାଏ। ପ୍ରୟାଗରାଜର କୁମ୍ଭମେଳା ସମୟରେ ସଙ୍ଗମ କ୍ଷେତ୍ରର ଆଖପାଖରେ ହଜାର ହଜାର ହେକ୍ଟର ଜମିରେ ଏହାର ଆୟୋଜନ ହେଉଥିବାରୁ ଏହା ବିଶ୍ବର ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ସହରର ରୂପ ନେଇଥାଏ। ଏଠାରେ ଭିଡ଼ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ବ୍ୟବସ୍ଥା ସାରା ବିଶ୍ବବାସୀଙ୍କୁ ଚକିତ କରିଥାଏ। କୁହାଯାଏ ସଙ୍ଗମରେ ସ୍ନାନ କଲେ ୧୦ ପିଢ଼ିଙ୍କୁ ପୁର୍ନଜନ୍ମ ଚକ୍ରରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିଥାଏ ଓ ମୋକ୍ଷ ପ୍ରାପ୍ତି ହୋଇଥାଏ। ପ୍ରୟାଗରାଜରେ ତିଆରି ହୋଇଥିବା ଛୋଟ ବଡ଼ ଶିବିର ଏବଂ ତାହା ମଧ୍ୟରେ ମନ୍ତ୍ରୋଚାରଣ, ଚାରିଆଡ଼େ ଗୁଞ୍ଜରିତ ହେଉଥିବା ଭକ୍ତିଗୀତ କେବଳ ଏହି ସ୍ଥାନକୁ ପବିତ୍ର କରିଦିଏ ନାହିଁ, ଦୂର ଦୂରାନ୍ତରୁ ଆସିଥିବା ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ମନରେ ଉତ୍ସାହବର୍ଦ୍ଧକ ଭାବେ ମଧ୍ୟ ଏହା କାମ କରେ।

ଗୁଜରାଟ କାଇଟ୍‌ ଫେଷ୍ଟିଭାଲ୍‌ର ମଜା କିଛି ନିଆରା

ଉତ୍ତରାୟଣ ପୂରା ଗୁଜରାଟରେ ଧୁମ୍‌ଧାମରେ ପାଳନ କରାଯାଏ। ତେବେ ଅହମଦାବାଦ, ବଡ଼ୋଦରା, ରାଜକୋଟ୍‌ରେ ଏହାର ନିଆରା ଧୁମ୍‌ ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ। କାରଣ ଏହି ସମୟରେ ଏଠାରେ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଗୁଡ଼ି ଉଡ଼ା ପ୍ରତିଯୋଗିତାର ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଥାଏ। ଏହି ମହୋତ୍ସବରେ ଦେଶର କୋଣ ଅନୁକୋଣରୁ ଲୋକେ ସାମିଲ୍‌ ହୋଇଥାନ୍ତି। ଚଳିତ ବର୍ଷ ୬ ଜାନୁଆରୀରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଏହି ମହୋତ୍ସବ ୧୪ ଜାନୁଆରୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବ। ଚଳିତ ବର୍ଷ ଏହି ମହୋତ୍ସବରେ ୪୫ଟି ଦେଶର ପ୍ରତିଯୋଗୀ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ଭାଗ ନେଇଛନ୍ତି। ଗୁଜରାଟରେ ନିକଟରେ ନିର୍ମାଣ ହୋଇଥିବା ଷ୍ଟାଚ୍ୟୁ ଅଫ୍‌ ୟୁନିଟି ବ୍ୟତୀତ ୧୧ଟି ସହରର ପର୍ଯ୍ୟଟନସ୍ଥଳୀରେ ମଧ୍ୟ ଏହି ଗୁଡ଼ି ଉଡ଼ା ମହୋତ୍ସବ ଆୟୋଜନ କରାଯାଉଛି। ଆମେରିକା, ବ୍ରିଟେନ୍‌, କାମ୍ବୋଡ଼ିଆ ଓ ନେପାଳ ଆଦି ଦେଶର ୧୫୦ ଜଣ ପ୍ରତିଯୋଗୀ ଏହି ମହୋତ୍ସବରେ ଭାଗ ନେବା ଲାଗି ଗୁଜରାଟରେ ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି।

ଚାଲନ୍ତୁ ଲଦାଖର ଲୋସର ଫେଷ୍ଟିଭାଲ

ଲଦାଖରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେଉଥିବା ନିଆରା ଫେଷ୍ଟିଭାଲ ମଧ୍ୟରେ ରହିଛି ଲୋସର ଫେଷ୍ଟିଭାଲ। ଡିସେମ୍ବର ମାସରେ ଏହି ଫେଷ୍ଟିଭାଲ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୁଏ। ଚଳିତ ବର୍ଷ ୮ ଡିସେମ୍ବରରେ ଏହି ଫେଷ୍ଟିଭାଲ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ଲଦାଖ ବ୍ୟତୀତ ତିବ୍‌ବତ, ନେପାଳ ଏବଂ ଭୁଟାନ୍‌ରେ ମଧ୍ୟ ଏହି ଫେଷ୍ଟିଭାଲ ଖୁବ୍‌ ଧୁମ୍‌ଧାମରେ ପାଳନ ହୁଏ। ଏହି ପର୍ବ ମାଧ୍ୟମରେ ବୌଦ୍ଧ ଧର୍ମାବଲମ୍ବୀମାନେ ଏକ ପ୍ରକାରର ନୂଆବର୍ଷ ପାଳନ କରନ୍ତି। ଏହି ଉତ୍ସବରେ ସାମିଲ୍‌ ହେବା ଲାଗି ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ଦେଶ ବିଦେଶରୁ ମଧ୍ୟ ପର୍ଯ୍ୟଟକ ଆସିଥାନ୍ତି। ଏହି ଫେଷ୍ଟିଭାଲରେ ବୌଦ୍ଧ ଧର୍ମାବଲମ୍ବୀମାନେ ଘରୋଇ ଧାର୍ମିକ ସ୍ଥଳ କିମ୍ବର ଗୋମ୍ପାଜରେ ନିଜ ଭଗବାନଙ୍କୁ ଖୁସି କରିବା ପାଇଁ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା କରନ୍ତି। ଏହାବ୍ୟତୀତ ଏହି ମହୋତ୍ସବରେ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ସାଂସ୍କୃତିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ, ପାରମ୍ପରିକ ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ଓ ପୁରୁଣା ରୀତିନୀତିର ପ୍ରଦର୍ଶନ କରାଯାଏ।



ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ


କରେନ୍ସି କନଭର୍ଟର

ଜନମତ

ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଭକ୍ତଙ୍କ ଦର୍ଶନକୁ ଶୃଙ୍ଖଳିତ ଓ ବ୍ୟବସ୍ଥିତ କରିବା ନିମନ୍ତେ ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦେଶ କ୍ରମେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଧାଡ଼ି ଦର୍ଶନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ସହ ଆପଣ ଏକମତ ତ ?