ବୁଲାବୁଲି

ସାରନାଥ ପର୍ଯ୍ୟଟନସ୍ଥଳୀର ମହତ୍ତ୍ବ ଅନେକ
ମନ ମୋହିନେବ ଭିଡ଼ରୁ ଦୂର ଏହି ସୁନ୍ଦର ସ୍ଥାନ

ଯଦି ଭାବୁଥିବେ ଭାରତରେ ଭ୍ରମଣ କରିବା ପାଇଁ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପର୍ଯ୍ୟଟନସ୍ଥଳୀ ନାହିଁ, ତେବେ ଆପଣ ଭୁଲ ଧାରଣା ମଧ୍ୟରେ ଅଛନ୍ତି। କଶ୍ମୀରଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି କନ୍ୟାକୁମାରୀ ଯାଏ କେବଳ ଅନେକ ସୁନ୍ଦର ସ୍ଥାନ ରହିଛି। ତେବେ ଗତ କିଛି ବର୍ଷ ହେଲାଣି ଦେଶ ଛାଡ଼ି ବିଦେଶ ବୁଲିବାକୁ ଯାଉଥିବା ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟାରେ ବେଶ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି। କାରଣ ଅନେକେ ଭାବୁଛନ୍ତି ଭାରତରେ ଭ୍ରମଣ ଉପଯୁକ୍ତ ବିଶେଷ କିଛି ସୁନ୍ଦର ସ୍ଥାନ ନାହିଁ, ଯାହା ବିଦେଶରେ ଅଛି। କିନ୍ତୁ ଏହା ଆଦୌ ଠିକ ନୁହେଁ। ଯଦି ଭାରତରେ ଭ୍ରମଣ କରିବାକୁ ବାହାରିବେ, ତେବେ ଜାଣିପାରିବେ ଏଠାରେ କେତେ ମନୋରମ ସ୍ଥାନ ରହିଛି। ଏବେ କୋରୋନା ମହାମାରୀ ସମୟ ହୋଇଥିବାରୁ ବୁଲାବୁଲି କରିବା ଉପରେ କିଛି ମାତ୍ରାରେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ। ମହାମାରୀ ଶେଷ ହୋଇଯିବା ପରେ ଆପଣ ଆରାମରେ ଭ୍ରଣମରେ ବାହାରିପାରିବେ। କାରଣ ଭିଡ଼ ସଂକ୍ରମଣ ବଢ଼ାଇପାରେ। କେତେକ ଲୋକେ କମ ଗହଳିପୂର୍ଣ୍ଣ ସ୍ଥାନରେ ବୁଲିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି। ଏଭଳି ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ କେତେକ ସ୍ଥାନ ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି, ଯେଉଁଠି ଭିଡ଼ରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ସହିତ ପ୍ରକୃତିର ଅଦ୍ଭୁତ ଦୃଶ୍ୟ ଦେଖିବାର ମଜା ଉଠାଇପାରିବେ।

ଲେହ-ଲଦାଖ ବୁଲିବାର ସୁବର୍ଣ୍ଣ ସୁଯୋଗ ଦେଇଛି ଆଇଆରସିଟିସି
ଅନଲାଇନରେ ପାହାଡ଼ ବିକ୍ରି!

ଇଣ୍ଟରନେଟର ଏହି ଦୁନିଆରେ ଲୋକଙ୍କ କିଣାକିଣି କରିବାର ପଦ୍ଧତି ପୂରା ବଦଳି ଗଲାଣି। ଆଜିକାଲି ଘରେ ବସି ଯେ କୌଣସି ଜିନିଷ ଫଟାଫଟ ଅନଲାଇନରେ ଶପିଂ ୱେବସାଇଟରେ ଅର୍ଡର କରାଯାଇପାରୁଛି। କିନ୍ତୁ ଜାଣିଛନ୍ତି କି ଏବେ ଘରେ ବସି ପାହାଡ଼ ବି କିଣି ପାରିବେ। ଏହା ଶୁଣିବାକୁ ଅବାସ୍ତବ ଲାଗୁଥିଲେ ବି କଥାଟି ସତ। ବିଶ୍ବର ସବୁଠାରୁ ଲୋକପ୍ରିୟ ଇ-ଶପିଂ ୱେବସାଇଟ ଇ-ବେ ନିଜ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ଏକ ପାହାଡ଼ ବିକ୍ରି କରୁଛି। ଏହି ପାହାଡ଼କୁ ଆପଣ ୧.୨ ମିଲିଅନ ଆମେରିକୀୟ ଡଲାର ଅର୍ଥାତ ପାଖାପାଖି ୯ କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରି କିଣିପାରିବେ। ଏହି ୱେବସାଇଟରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ସୂଚନା ମୂତାବକ ଟେବଲଟପ ପର୍ବତ ଦ୍ବାରା ଅନୁପ୍ରାଣିତ ହୋଇ ୧୯ଶ ଶତାବ୍ଦୀର ଜଣେ କଳାକାର ପାହାଡ଼ର ପେଣ୍ଟିଂ ତିଆରି କରିଥିଲେ। ଏହାକୁ ଏବେ ଇ-ବେ ଶପିଂ ୱେବସାଇଟରେ ବିକ୍ରି ପାଇଁ ଲିଷ୍ଟ କରାଯାଇଛି।

ଏବେ ସ୍ବିଜରଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଯାଇପାରିବେ ଭାରତୀୟ
ସମୁଦ୍ର ମଝିରେ ୬୦୦ ବର୍ଷର ପୁରୁଣା ମନ୍ଦିର, ଜଗିଛନ୍ତି ବିଷଧର ସର୍ପ


ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ

୩୨ତମ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ଉଦଯାପିତ: ଟୋକିଓକୁ
ଟୋକିଓ: ୧୭ ଦିନ ଧରି ଚାଲିଥିବା କ୍ରୀଡ଼ା ମହାକୁମ୍ଭ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସର ୩୨ତମ ସଂସ୍କରଣରେ ରବିବାର ପୂର୍ଣ୍ଣଚଛେଦ ପଡ଼ିଛି। ଗତ ୨୦୨୦ରେ ସଂସ୍କରଣଟି ଆୟୋଜିତ ହେବାକୁ ଥିଲେ ହେଁ କୋରୋନା ମହାମାରୀ କାରଣରୁ ଏହାକୁ ବର୍ଷେ ଘୁଞ୍ଚାଇ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଜାପାନରେ ଗତ ୨୩ ତାରିଖରେ ସଂସ୍କରଣ ଆରମ୍ଭ ପୂର୍ବରୁ ରାଜଧାନୀ ଟୋକିଓରେ ଏମର୍ଜେନସି ଜାରି ହେବା ସତ୍ତ୍ବେ ଆୟୋଜକଙ୍କ ଦୃଢ଼ ଇଛାଶକ୍ତି ଓ ଅଂଶୀଦାର ଦେଶର ସହଯୋଗ ବଳରେ ଅନତର୍ଜାତୀୟ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ କମିଟି (ଆଇଓସି) ଓ ଟୋକିଓ ୨୦୨୦ ସୁଚାରୁ ରୂପେ ଶେଷ କରିଛନ୍ତି। ସଂସ୍କରଣଟି ରବିବାର ଉଦଯାପିତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ବିନା ଦର୍ଶକରେ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ବିଶ୍ବବ୍ୟାପୀ ଦର୍ଶକ ଏହାକୁ ମନଭରି ଉପଭୋଗ କରିଛନ୍ତି। ଆକର୍ଷଣୀୟ ଉଦଘାଟନୀ ଉତ୍ସବ ସହ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଅଲିମ୍ପିକ୍ସର ୩୨ତମ ସଂସ୍କରଣଟି ରଙ୍ଗିନ ଆଲୋକମାଳା ସହ ରଙ୍ଗବେରଙ୍ଗର ଆତସବାଜି ସହ ଶେଷ ହୋଇଛି। ଆତସବାଜିରେ ଟୋକିଓ ଆକାଶ ପ୍ରଜ୍ଜ୍ବଳିତ ହେବା ସହ ଅଲିମ୍ପିକ୍ ରିଙ୍ଗଗୁଡ଼ିକର ଚିତ୍ର ପ୍ରତିଫଳିତ ହୋଇଥିଲା, ଯାହାକି ବେଶ୍ ଉପଭୋଗ୍ୟ ଥିଲା। ଏଥିସହ ଜାପାନ ରାଜଧାନୀରେ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ଇଭେଣ୍ଟ ଉପରେ ପରଦା ଟଣାଯାଇଛି ଓ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସଂସ୍କରଣର ଆୟୋଜକ ପ୍ୟାରିସକୁ ପତାକା ହସ୍ତାନ୍ତର କରାଯାଇଛି। ଏହି ପତାକା ହସ୍ତାନ୍ତର ସହ କୌଣସି ପ୍ରକାର ବାଧାବିଘ୍ନ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ପରି କ୍ରୀଡ଼ା ମହାକୁମ୍ଭ ଆୟୋଜନରେ ବାଧକ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ, ଏପରି ଏକ ବାର୍ତ୍ତା ମଧ୍ୟ ଦିଆଯାଇଛି। ତା’ଛଡ଼ା ଘାତକ କୋରୋନାରେ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଥିବା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ସ୍ମରଣ କରାଯାଇଥିଲା। ଉଦଯାପନୀ ଉତ୍ସବରେ ଭାରତର ଧ୍ବଜାବାହକ ଦାୟିତ୍ବ ବ୍ରୋଞ୍ଜପଦକ ଜିତିଥିବା ପୁରୁଷ ରେସଲର୍ ବଜରଙ୍ଗ ପୁନିଆ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ପ୍ରଦର୍ଶନକାରୀ ପ୍ରତିଯୋଗୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ବ ନେଇଥିଲେ।