ବୁଲାବୁଲି

ଏକ ଦରଘା ନିକଟରେ ଆପେ ଅଟକିଯାଏ ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ରଥ

ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମ ଅନୁସାରେ ଚାରି ଧାମ ଯାତ୍ରାକୁ ବହୁତ ପବିତ୍ର ଭାବେ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଏ। ପୁରାଣରେ ବର୍ଣ୍ଣିତ ଅଛି ଯେ କଳିଯୁଗରେ ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ଶରଣରେ ଆସିଲେ ମୋକ୍ଷପ୍ରାପ୍ତି ହୋଇଥାଏ। ଅର୍ଥାତ ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ଦର୍ଶନରେ କୋଟିପୁଣ୍ୟ ମିଳିଥାଏ। ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ସୁନ୍ଦର ଓ ଭବ୍ୟ ମନ୍ଦିର ଓଡ଼ିଶାର ପୁରୀ ସହରରେ ରହିଛି। ଏହି ସୁନ୍ଦର ଓ ଅଲୌକିକ ସହରର ୩ ପାର୍ଶ୍ବରେ ସମୁଦ୍ର ରହିଛି। ଏଠାକୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିନ ହଜାର ହଜାର ଭକ୍ତ ଭଗବାନଙ୍କ ଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ଆସିଥାନ୍ତି। ରଥଯାତ୍ରା ଅବସରରେ ମହାପ୍ରଭୁ ଜଗନ୍ନାଥ ଭଉଣୀ ସୁଭଦ୍ରା ଓ ଭାଇ ବଳଭଦ୍ରଙ୍କ ସହିତ ଭକ୍ତଙ୍କ ସହ ମିଶିବା ପାଇଁ ବଡ଼ଦାଣ୍ଡକୁ ଆସିଥାନ୍ତି। ତେବେ ଚଳିତ ବର୍ଷ କୋରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ଡରରେ ଭକ୍ତବିହୀନ ରଥଯାତ୍ରା କରାଯାଇଥିଲା। ପ୍ରତ୍ୟେକ ବର୍ଷ ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ, ବଳଭଦ୍ର ଓ ସୁଭଦ୍ରାଙ୍କୁ ରଥରେ ବସାଇ ମାଉସୀ ମା’ ଗୁଣ୍ଡିଚା ମନ୍ଦିରକୁ ନିଆଯାଇଥାଏ। ଏହି ଯାତ୍ରାର ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ବିଶେଷତ୍ବ ହେଉଛି ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ରଥ ଜଣେ ମୁସଲମାନ ଭକ୍ତଙ୍କ ଦରଘା ନିକଟରେ ଆପେ ଆପେ ରୋକିଯାଏ। ଏହା ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଚକିତ କରିଦେବା ସହିତ ଏହା ପଛର ରହସ୍ୟ ଜାଣିବା ଲାଗି ସମସ୍ତେ ଉତ୍ସୁକତା ପ୍ରକାଶ କରନ୍ତି।

କୋରୋନା ସମୟରେ ବାହାରେ ନେଇପାରିବେ ଖୋଲା

କୋରୋନା ଭାଇରସ ସଂକ୍ରମଣ ରୋକିବା ଲାଗି ସାରା ଦେଶରେ ହୋଇଥିବା ଲକ୍ଡାଉନ୍ ପଞ୍ଚମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଲୋକଙ୍କୁ ଅନେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ କୋହଳ କରାଯାଇଛି। ଏବେ ଲୋକେ ବାହାରକୁ ଯିବା ପାଇଁ ଅନୁମତି ମିଳିଛି। ଏପରିସ୍ଥଳେ ସଡ଼କ ଓ ବଜାରରେ ଲୋକଙ୍କ ଅଚାନକ ଭିଡ଼ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି। ଯଦି କୋରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ମାମଲା ହ୍ରାସ ପାଇଥାନ୍ତା, ବୋଧହୁଏ ସରକାର ପର୍ଯ୍ୟଟନସ୍ଥଳୀ ଉପରୁ କଟକଣା ହଟାଇ ଦେଇଥାନ୍ତେ। କାରଣ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ ଲୋକଙ୍କୁ ଅଧିକ ସମୟ ଘରେ କଏଦ ରଖିବା ଫଳରେ ସେମାନଙ୍କର ମାନସିକ ସନ୍ତୁଳନ ବିଗିଡ଼ି ଯିବ। କଟକଣା କିଛିଟା କୋହଳ କରିବା ଫଳରେ ରୋକି ଯାଇଥିବା ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥା ମଧ୍ୟ ମଜବୁତ ହୋଇପାରିବ। କିନ୍ତୁ ଘରୁ ବାହାରିବା ସମୟରେ କେତେକ ଜିନିଷ ପ୍ରତି ସବୁବେଳେ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଉଚିତ୍‌।

ଲକଡାଉନରେ ପ୍ରଶଂସକଙ୍କୁ ଭାରତ ଦର୍ଶନ କରାଇଲେ ସାରା

କୋରୋନା ଭାଇରସ ଡର ତଥା ଦେଶରେ ଲକଡାଉନ ହୋଇଥିବାରୁ ଲୋକେ ବାହାରକୁ ବୁଲିବାକୁ ଯାଇପାରୁ ନାହାନ୍ତି। କେହି କେହି ଭର୍ଚୁଆଲ ଟ୍ରାଭେଲ୍ କରୁଛନ୍ତି ତ ଆଉ କେହି ମନ ମାରି ଘରେ ବସିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେଉଛନ୍ତି। ସେହିପରି ଏହି ସମୟରେ ସମସ୍ତ ବଲିଉଡ୍ କଳାକାର ନିଜ ପରିବାର ସହିତ ସମୟ ବିତାଉଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି। ଅନେକେ ମଜାଦାର ଭିଡ଼ିଓ ତିଆରି କରି ନିଜ ପ୍ରଶଂସକଙ୍କ ସହିତ ଶେୟାର କରୁଥିବା ମଧ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି। ଏପରିସ୍ଥଳେ ସମସ୍ତଙ୍କ ପ୍ରିୟ ସାରା ଅଲୀ ଖାନ ମଧ୍ୟ ନିଜ ମା’ ଅମୃତା ସିଂ ଓ ଭାଇ ଇବ୍ରାହିମ ଅଲୀ ଖାନଙ୍କ ସହିତ ମଜାଦାର ଭିଡ଼ିଓ ତିଆରି କରି ଲକଡାଉନକୁ ଉପଭୋଗ କରୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି। କିଛି ଦିନ ତଳେ ସାରା ଏକ ନୂଆ ଭିଡ଼ିଓ ଶେୟାର କରିଥିଲେ। ଏଥର ସେ ନିଜ ପରିବାର ସହିତ ନୁହେଁ, ବରଂ ଘରେ ବସି ନିଜ ପ୍ରଶଂସକଙ୍କୁ ଭାରତ ଦର୍ଶନ କରାଉଥିବା ନଜର ଆସିଥିଲେ।



ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ