ବୁଲାବୁଲି

ସିକନ୍ଦରଙ୍କ ବଂଶଜଙ୍କ ଏହି ଗାଁରେ ବାହାର ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ
ବିଶ୍ବର ସବୁଠୁ ଧନୀ ଗାଁ: ଏଠି ସଭିଙ୍କ ଘରେ ଦାମୀ କାର

ଭାରତରେ ଗ୍ରାମୀଣ ଅଞ୍ଚଳ କଥା ଆସିଲେ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ଚାଷ କରୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥାଏ। ଗ୍ରାମୀଣ ଅଞ୍ଚଳରେ ରହୁଥିବା ଅନେକ ଲୋକଙ୍କ ପାଖରେ ମୁଣ୍ଡ ଗୁଞ୍ଜିବାକୁ ଘରଟିଏ ବି ନାହିଁ। ଯଦି ଗାଁ କିଛି ମାତ୍ରାରେ ଆଧୁନିକ ହୋଇଥାଏ, ତେବେ ମାଟି ବଦଳରେ ପକ୍କାଘର, କିଛି ଦୋକାନ ମଧ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥାଏ। କିନ୍ତୁ ଏଠାରେ ଏପରି ଏକ ଗାଁ ସମ୍ପର୍କରେ କୁହାଯାଇଛି, ଯାହାକୁ ବିଶ୍ବର ସବୁଠାରୁ ଧନୀ ଗାଁ ବୋଲି କୁହାଯାଏ। ଏହି ଗାଁରେ କୌଣସି ବି ବ୍ୟକ୍ତି ଗରିବ ନାହାନ୍ତି। ସମସ୍ତେ ଆଲିଶାନ ଘରେ ରହୁଛନ୍ତି। ସମସ୍ତଙ୍କ ଘର ବାହାରେ ମହଙ୍ଗାରୁ ମହଙ୍ଗା ଗାଡ଼ି ଲାଗିଥାଏ। ମିଡିଆ ରିପୋର୍ଟ ମୁତାବକ ଏହି ଗାଁର ଚର୍ଚ୍ଚା ଏବେ ସବୁଆଡ଼େ। ଏହି ଗାଁର ସଡ଼କ ଉପରେ ଆପଣଙ୍କୁ ଲାମ୍ବୋର୍ଗିନି, ବୁଗାଟି, ମ୍ୟାକଲେରେନ୍ସରୁ କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କାର ରେୟାର ଭିଣ୍ଟେଜ କାର ଦୌଡ଼ୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥାଏ।

ନିଆରା ବର୍ଡର, ଘର ଭିତରେ ଯାଇଛି ସୀମାରେଖା

ସୀମା ରେଖାକୁ ନେଇ ସାଧାରଣତଃ ପଡ଼ୋଶୀ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଉତ୍ତେଜନା ଦେଖାଯାଇଥାଏ। ଅନେକ ସମୟରେ ସୀମା ବିବାଦକୁ ନେଇ ପରିସ୍ଥିତି ଏତେ ଖରାପ ହୋଇଯାଏ ଯେ ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଯୁଦ୍ଧ ହୋଇଯାଏ। ଅନେକ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ମଧ୍ୟ ଚାଲିଯାଏ। ଏଥିପାଇଁ ଦୁଇ ଦେଶକୁ କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କାର କ୍ଷତି ସହିବାକୁ ପଡ଼ିଥାଏ। ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥା ମଧ୍ୟ ବିଗିଡ଼ି ଯାଏ। ଏହି କାରଣରୁ ସାରା ବିଶ୍ବରେ ଅନେକ ଦେଶ ନିଜ ସୀମାର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ତାରବାଡ଼ କରାଇଛନ୍ତି। ସେହିପରି ୟୁରୋପରେ ଏଭଳି ଏକ ବର୍ଡ଼ର ରହିଛି, ଯେଉଁଠି ଗୋଟିଏ ଦେଶରେ ବ୍ରେକଫାଷ୍ଟ ତିଆରି କରିପାରିବେ ଓ ଅନ୍ୟ ଦେଶରେ ବସି ଖାଇପାରିବେ। ଏହି ବର୍ଡର ବାର୍ଲେରେ ଅବସ୍ଥିତ। ବାର୍ଲେ ସହର ଦୁଇ ଦେଶର ସୀମା ଭିତରେ ରହିଛି। ଏହି ସହର ନେଦରଲ୍ୟାଣ୍ଡସ ଓ ବେଲଜିୟମ ସୀମାରେ ଅବସ୍ଥିତ। ଯଦି ଆପଣ ଏହି ଦେଶରେ ରହୁଛନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ଗୋଟିଏ ପାଦ ନେଦରଲ୍ୟାଣ୍ଡସରେ ରହିବାବେଳେ ଅନ୍ୟ ପାଦଟି ବେଲଜିୟମରେ ରଖିପାରିବେ। ଏଠାରେ ଥିବା ଅନେକଗୁଡ଼ିଏ ସାମୁଦାୟିକ ଭବନ ଓ କାଫେ ହାଉସର ଅଧା ଅଂଶ ନେଦରଲ୍ୟାଣ୍ଡସ ଓ ଅଧା ଅଂଶ ବେଲଜିୟମରେ ରହିଛି।

ୱାର୍କ ଫ୍ରମ ହୋମ ଚାପ ଦୂର ପାଇଁ କୋରୋନା ପରେ ଚାଲନ୍ତୁ
ଗରମଦିନେ ବୁଲିଯାଆନ୍ତୁ ନିମରାନା


ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ