ବୁଲାବୁଲି

ପ୍ରଦୂଷଣ ପିଞ୍ଜରାରୁ ମୁକୁଳି, ଚାଲନ୍ତୁ ଏସବୁ ସ୍ଥାନ
ବଢ଼ୁଛି ଡାର୍କ ଟୁରିଜିମ୍‌ର କ୍ରେଜ୍‌

ବୁଲିବା କଥା ଉଠିଲେ, ସମସ୍ତେ ନୂଆ ନୂଆ ପର୍ଯ୍ୟଟନସ୍ଥଳୀ ବୁଲିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି। ଛୁଟିରେ ବୁଲିଯିବାକୁ ଯୋଜନା କରିବାବେଳେ ଏକ ୱିଶ୍‌ ଲିଷ୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଥାଏ। କିନ୍ତୁ ଆଜିକାଲି ଭାରତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ପସନ୍ଦ ବଦଳିବାରେ ଲାଗିଛି। ଟୁରିଜିମ୍‌ ରିପୋର୍ଟରୁ ଏହା ଜଣାପଡ଼ିଛି ଯେ ପର୍ଯ୍ୟଟନସ୍ଥଳୀକୁ ନେଇ ଲୋକଙ୍କ ଚିନ୍ତାଧାରା ବଦଳୁଛି। କୌଣସି ଆକର୍ଷକ ଓ ଆଡଭେଞ୍ଚର ସ୍ଥାନ ଯିବା ବଦଳରେ ଲୋକେ ଡାର୍କ ଟୁରିଜିମ୍‌ ପ୍ରତି ଆକର୍ଷିତ ହେବାରେ ଲାଗିଛନ୍ତି। କୌଣସି ବଡ଼ ଟ୍ରାଜେଡି, ଯୁଦ୍ଧ କିମ୍ବା ଆକ୍ରମଣ ସହିତ ଜଡ଼ିତ ଦେଶ ବିଦେଶର ଐତିହାସିକ ସ୍ଥାନ ‘ଡାର୍କ ଟୁରିଜିମ୍‌’ ମଧ୍ୟରେ ଆସିଥାଏ। ଏଠାରେ ଏଭଳି କେତେକ ଡାର୍କ ଟୁରିଜିମ୍‌ ସ୍ଥାନ ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି, ଯେଉଁଠିକୁ ଅଧିକାଂଶ ଭାରତୀୟ ବୁଲିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି।

ପ୍ୟାରିସ୍‌ର ଡିଜନିଲ୍ୟାଣ୍ଡ କରନ୍ତୁ ଭାରତୀୟ ରୀତିନୀତିରେ ବିବାହ

ପ୍ରତ୍ୟେକ ଝିଅ କୌଣସି ମହଲର ରାଜକୁମାରୀ ହେବା ଲାଗି ସ୍ବପ୍ନ ଦେଖିଥାନ୍ତି। କେବେ ‘ଆଲାଦିନ’ର ଜସ୍ମିନ ତ ଆଉ କେବେ ସିଣ୍ଡ୍ରୋଲା, ଏଭଳି ସ୍ବପ୍ନ ଦେଖି ପ୍ରତ୍ୟେକ ଝିଅ ବଡ଼ ହୋଇଥାନ୍ତି। କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ, ତାଙ୍କ ରାଜକୁମାର ଧଳା ଘୋଡ଼ା ଚଢ଼ି ଆସିବେ, ଏହା ମଧ୍ୟ ଅନେକ ଝିଅ ସ୍ବପ୍ନ ଦେଖିଥାନ୍ତି। ଏପରି କିଛି ଭାବିଥିଲେ ରିଅଲ ବ୍ରାଇଡ୍‌ ଅନୀଷା ସେଠ୍‌। ତାଙ୍କର ଏହି ସ୍ବପ୍ନ ତାଙ୍କ ଜୀବନର ସବୁଠାରୁ ସ୍ପେସାଲ ଡେ’ ଅବସରରେ ପୂରା ହୋଇଥିଲା। ଅନୀଷା ଏବଂ ତାଙ୍କ ପତି ବରୁଣ ଭାନୋଟ୍‌ ଡେଷ୍ଟିନେସନ୍‌ ୱେଡିଂ ପାଇଁ ପ୍ୟାରିସ୍‌ର ଡିଜନିଲ୍ୟାଣ୍ଡକୁ ଚୟନ କରିଛନ୍ତି। ୨୯ ବର୍ଷୀୟ ଅନୀଷା ଓ ବରୁଣ ଗତ ୧୦ ବର୍ଷ ହେଲାଣି ବନ୍ଧୁ ରହିବା ସହ ୫ ବର୍ଷ ଧରି ପରସ୍ପରଙ୍କୁ ଡେଟ୍‌ କରିବା ପରେ ଶେଷରେ ବିବାହ ବନ୍ଧନରେ ଆବଦ୍ଧ ହେବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ। ଶେଷରେ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୬ ଓ ୭ରେ ସେମାନେ ଡିଜନିଲ୍ୟାଣ୍ଡରେ ଡେଷ୍ଟିନେସନ୍‌ ୱେଡିଂ କରିଥିଲେ। ଏହି ୱେଡିଂର ସମସ୍ତ ଥିମ୍‌ ଡିଜଡ଼ି କାର୍ଟୁନ୍‌ ଉପରେ ଆଧାରିତ। ଏହି ଗ୍ରାଣ୍ଡ ଡିଜ୍‌ନି ବାହାଘର କିଛି ଝଲକ ସମ୍ପର୍କରେ ଜାଣନ୍ତୁ।

ଏଥର ଦୁବାଇରେ ପାଳନ୍ତୁ ଦୀପାବଳି, ଜାଣନ୍ତୁ କ’ଣ ରହିଛି ଖାସ୍‌
ରୋମାଞ୍ଚ ଆଣିଦିଏ ଭାରତରେ ସୁନ୍ଦର ଟ୍ରେନ୍‌ ଯାତ୍ରା
ରାଜସ୍ଥାନରେ ମନାନ୍ତୁ କରୱା ଚୌଥ, ଆଇଆର୍‌ସିଟିସିର ସ୍ବତନ୍ତ୍ର


ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ