ବୁଲାବୁଲି

ନେପାଳରେ ଫେଷ୍ଟିଭାଲ୍‌ ଅଫ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ ଦେଖିବାକୁ ନିହାତି

ନେପାଳରେ ଏକ ମାସ ଧରି ଚାଲୁଥିବା ଫେଷ୍ଟିଭାଲ୍‌ ଅଫ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି। ଯଦି ଆପଣ ନେପାଳ ବୁଲିଯିବାକୁ ଯୋଜନା କରୁଛନ୍ତି, ତେବେ ଏବେ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ ସମୟ। ନେପାଳ ବୁଲିବା ସହିତ ଆପଣ ଏହି ଫେଷ୍ଟିଭାଲ୍‌ରେ ମଧ୍ୟ ସାମିଲ୍‌ ହୋଇପାରିବେ। ଏହି ଫେଷ୍ଟିଭାଲ୍‌ ଅଫ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ ୧୯ ଫେବ୍ରୁଆରୀରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବାବେଳେ ୨୧ ମାର୍ଚ୍ଚ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବ। ଏହି ଫେଷ୍ଟିଭାଲ୍‌ର ଉଦ୍ଦ୍ୟେଶ ହେଲା ନେପାଳର ନୂଆ ପିଢ଼ିଙ୍କୁ ଭାରତ ଓ ହିମାଳୟାନ ଦେଶ ଭିତରେ ଥିବା ସମାନତା ସମ୍ପର୍କରେ ଜଣାଇବା। ଫେଷ୍ଟିଭାଲ୍‌ର ଆରମ୍ଭ ଭଗବାନ ବୁଦ୍ଧଙ୍କ ଜୀବନୀ ଉପରେ ଆଧାରିତ ସଙ୍ଗୀତ ନାଟକରୁ ହୋଇଥିଲା। ଏହି ଅବସରରେ ସାଂସ୍କୃତିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ, ନୃତ୍ୟ, ଫୁଡ୍‌ ଫେଷ୍ଟ ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଆୟୋଜନ ମଧ୍ୟ କରାଯାଇଥାଏ। ତେବେ ନେପାଳ ହୁଏତ ବିଦେଶ ହୋଇପାରେ, ମାତ୍ର ଏଠାରେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏପରି ଲାଗିବ, ଯେମିତି ଆପଣ ଭାରତରେ ହିଁ ଅଛନ୍ତି। ନେପାଳ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଲୋକପ୍ରିୟ ପର୍ଯ୍ୟଟନସ୍ଥଳୀ। ଉଚ୍ଚ ପାହାଡ଼ ଓ ଚାଇନିଜ ଖାଦ୍ୟ ସହିତ ଆଡଭେଞ୍ଚର ସ୍ପୋର୍ଟସ୍‌ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଏହା ଜଣାଶୁଣା। ଚାଲନ୍ତୁ ଜାଣିବା ନେପାଳ ଯାଉଥିଲେ, କେଉଁ କେଉଁ ସ୍ଥାନ ଭ୍ରମଣ କରିପାରିବେ।

କସୌଲି ଯାଉଥିଲେ, ଏସବୁ ସ୍ଥାନ ମଧ୍ୟ ଦେଖନ୍ତୁ

ଗରମ ଦିନେ ହେଉ ବା ଶୀତଦିନ, ଲମ୍ବା ୱିକ୍‌ଏଣ୍ଡ କଟାଇବା ଲାଗି କସୌଲି ଭ୍ରମଣ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରିବା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଉପଯୁକ୍ତ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହେବ। କାରଣ ଭାରତର ଲୋକପ୍ରିୟ ପର୍ଯ୍ୟଟନସ୍ଥଳୀ ମଧ୍ୟରେ କସୌଲି ଅନ୍ୟତମ। କସୌଲିରେ ଥିବା ପାହାଡ଼ର ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ଦେଖିବା ପରେ ଯେ କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ମନ୍ତ୍ରମୁଗ୍ଧ ହୋଇଯିବା ନିଶ୍ଚିତ। କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ, କସୌଲିରେ ବୁଲିବା ପାଇଁ ଏମିତି ଅନେକ ସ୍ଥାନ ରହିଛି, ଯାହା ଆପଣଙ୍କ ଟ୍ରିପ୍‌କୁ ବେଶ୍‌ ମଜାଦାର କରିଦେବ। ଯଦି ଆପଣ କସୌଲି ବୁଲିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି, ତା’ହେଲେ ଏହାର ଆଖପାଖରେ ଥିବା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପର୍ଯ୍ୟଟନସ୍ଥଳୀ ବି ଦେଖିବା ପାଇଁ ଯୋଜନା କରିପାରିବେ। କସୌଲି ନିକଟରେ ଥିବା ଏହି ହିଲ୍‌ଷ୍ଟେସନ୍‌ ଆପଣଙ୍କ ଛୁଟିକୁ ଆହୁରି ସ୍ମରଣୀୟ କରିଦେବ। ଚାଲନ୍ତୁ ଜାଣିବା କସୌଲି ନିକଟରେ ଥିବା କେତେକ ସୁନ୍ଦର ହିଲ୍‌ଷ୍ଟେସନ୍‌ ସମ୍ପର୍କରେ।

୫ ଦିନିଆ ଟୁର୍‌ ପ୍ୟାକେଜ୍‌ରେ ବୁଲନ୍ତୁ କେରଳର ସୁନ୍ଦର ସୁନ୍ଦର
ଏଠାରେ ସେଲିବ୍ରେଟ୍‌ କରନ୍ତୁ ପ୍ରେମର ମାସ ଫେବ୍ରୁଆରୀ

ବ୍ୟସ୍ତବହୁଳ ଜୀବନରେ ଆପଣଙ୍କୁ କିଛି ସମୟ ନିଜ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ବାହାର କରିବା ଉଚିତ। ଏହାଦ୍ବାରା ଆପଣ ତାଜା ଅନୁଭବ କରିବେ। ଦେଖିବାକୁ ଗଲେ ଭ୍ରମଣ କରିବା ପାଇଁ କୌଣସି ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ସମୟ ନ ଥାଏ। କିନ୍ତୁ ଯଦି ଆପଣ ଫେବ୍ରୁଆରୀ ମାସରେ ବୁଲିଯିବାକୁ ଯୋଜନା କରୁଛନ୍ତି, ତେବେ ଅଧିକ ଏନ୍‌ଜୟ କରିପାରିବେ। ଏହି ମାସକୁ ପ୍ରେମର ମାସ ବୋଲି କୁହାଯାଏ। କାରଣ ଏହି ମାସରେ ଭାଲେଣ୍ଟାଇନ୍‌ ୱିକ୍‌ ପଡ଼ିଥାଏ। ଯଦିଓ ଏହି ଭାଲେଣ୍ଟାଇନ୍‌ ୱିକ୍‌ ଗୋଟିଏ ସପ୍ତାହ ପାଇଁ ହୋଇଥାଏ, ହେଲେ ଅନେକ ଦମ୍ପତି ମାସ ସାରା ଏହାକୁ ମସ୍ତି କରି ସେଲିବ୍ରେଟ୍‌ କରିବାକୁ ଚାହିଥାନ୍ତି। ଫେବ୍ରୁଆରୀ ୧୪ରେ ଭାଲେଣ୍ଟାଇନ୍‌ ଡେ’ ଶେଷ ହୋଇଗଲା ପରେ ମଧ୍ୟ ଅନେକ କପଲ ଭ୍ରମଣରେ ଯିବାକୁ ଯୋଜନା କରିଥାନ୍ତି। ତେବେ ଚାଲନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଫେବ୍ରୁଆରୀ ମାସରେ ବୁଲିବା ପାଇଁ କେଉଁ ସ୍ଥାନ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ।

ଲିଟରେଚର ଫେଷ୍ଟିଭାଲ୍‌ର ମଜା ନିଅନ୍ତୁ


ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ


କରେନ୍ସି କନଭର୍ଟର

ନୋବେଲ ଡିନର୍
ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର ଭଳି ନୋବେଲ ଡିନରର ମର୍ଯ୍ୟାଦା ଅତି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ ପରେ ପ୍ରତି ବର୍ଷ ଡିସେମ୍ବର ୧୦ ତାରିଖରେ ଷ୍ଟକହୋମ୍ ସିଟିର ବ୍ଳୁ ହଲ୍‌ରେ ଏହି ରାତ୍ରିଭୋଜନର ଆୟୋଜନ କରାଯାଏ। ଏଥିରେ ସ୍ବିଡେନର ରାଜ ପରିବାର, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ, ପଦସ୍ଥ ସରକାରୀ ବ୍ୟକ୍ତି, ନୋବେଲ ବିଜେତା ଏବଂ ଅତିଥି ଉପସ୍ଥିତ ରହନ୍ତି। ପ୍ରତ୍ୟେକ ନୋବେଲ ବିଜେତା ଏଠାକୁ ୧୬ ଜଣ ଅତିଥିଙ୍କୁ ସାଥିରେ ଆଣି ପାରିବେ। ଏହି ଭୋଜନର ସମୟ ସୀମା ୪ ଘଣ୍ଟା। ଏଥିରେ ନୋବେଲ ବିଜେତାମାନେ ସଂକ୍ଷିପ୍ତ ବକ୍ତବ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତି। ଚାରି ଦିନ ଆଗରୁ ୪୦ ଜଣ ରୋଷେୟା ୨୦୦ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସହାୟତାରେ ଭୋଜନ ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ଲାଗିଯାଆନ୍ତି। ୬୦ଟି ଟେବୁଲରେ ଥିବା ୭୦୦୦ ଥାଳି, ୫୦୦୦ ଗ୍ଳାସ୍ ଏବଂ ୧୦,୦୦୦ ରୁପା ବାସନରେ ଖାଦ୍ୟ ପରଷା ଯାଏ। ଏହି ଡିନରର ମୂଲ୍ୟ ୪ କୋଟି ଟଙ୍କା। ୧୯୭୯ ମସିହାର ନୋବେଲ ଶାନ୍ତି ବିଜେତା ମଦର ଟେରେସାଙ୍କ ଅନୁରୋଧ କ୍ରମେ ସେହି ବର୍ଷ ଏହି ଭୋଜନ ବାତିଲ୍‌ କରାଯାଇ ସେହି ଅର୍ଥ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା।

ଜନମତ

ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଭକ୍ତଙ୍କ ଦର୍ଶନକୁ ଶୃଙ୍ଖଳିତ ଓ ବ୍ୟବସ୍ଥିତ କରିବା ନିମନ୍ତେ ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦେଶ କ୍ରମେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଧାଡ଼ି ଦର୍ଶନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ସହ ଆପଣ ଏକମତ ତ ?