ନାରୀ

ସୂର୍ଯ୍ୟପରାଗରେ ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳା ଭୁଲରେ ବି କରନ୍ତୁନି ଏହି

ରବିବାର ୨୧ ଜୁନରେ ବର୍ଷର ପ୍ରଥମ ସୂର୍ଯ୍ୟପରାଗ ଲାଗିବାକୁ ଯାଉଛି। ଏହା ଦେଶର ଅନେକ ଅଂଶରେ କୁଣ୍ଡଳାକାର ବା ବଳୟାକାର ହେବ। ଅର୍ଥାତ୍ ପରାଗ ସମୟରେ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଆକାଶରେ ନିଆଁର ମୁଦି ଭଳି ପ୍ରତୀୟମାନ ହେବ। ସାରା ଭାରତରେ ପରାଗ ସକାଳ ୧୦ଟା ୨୦ରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ଅପରାହ୍ନ ୨ଟା ୨୦ ମିନିଟରେ ସମାପ୍ତ ହେବ। କିନ୍ତୁ ଏଥିପାଇଁ ପାକ ନିଷେଧ ୨୦ ଜୁନ୍ ଶନିବାର ରାତି ୧୦ଟା ୨୭ରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ରବିବାର ସନ୍ଧ୍ୟା ୪ଟାରେ ଶେଷ ହେବ। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ଜ୍ୟୋତିଷମାନେ ପରାଗ ପୂର୍ବ ଓ ପରର ୧୨ ଘଣ୍ଟାକୁ ଅଶୁଭ କାଳ ବୋଲି ମାନିଥାନ୍ତି। ଅଶୁଭ କାଳରେ ଏପରି କିଛି କାମ କରିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ, ବିଶେଷକରି ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ସାବଧାନ ରହିବାକୁ ପଡ଼ିଥାଏ। ଏହି ସମୟରେ କରିଥିବା କେତେକ କାମ ପିଲା ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ। ଚାଲନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହି ସମୟରେ ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳାମାନେ କେଉଁ କେଉଁ କାମ କରିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ।

ପାକିସ୍ତାନରେ ହିନ୍ଦୁ ଯୁବତୀ ନିର୍ଯାତନାର ଶିକାର

ଧର୍ମ ବଦଳାଇବାକୁ ନେଇ ପାକିସ୍ତାନରେ ସବୁକିଛି କରାଯାଉଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି। ବିଶେଷକରି ସେଠାକାର ସଂଖ୍ୟାଲଘୁ ହିନ୍ଦୁ ଯୁବତୀଙ୍କୁ ଅପହରଣ କରି ନିଆଯାଇ ଜୋର ଜବଦରଦସ୍ତ ସେମାନଙ୍କ ଧର୍ମ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଉଛି। ଏହାକୁ ନେଇ ସିନ୍ଧ ପ୍ରଦେଶରେ ହିନ୍ଦୁମାନେ ବିରୋଧ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରୁଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ ତବଲିଗି ଜମାତ ସେମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ଇଚ୍ଛା ବିରୋଧରେ ଧର୍ମ ବଦଳାଇବାକୁ ବାଧ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି। ଯଦି ସେମାନେ ଏହି କଥାରେ ସହମତି ପ୍ରକାଶ କରୁ ନାହାନ୍ତି, ତେବେ ସେମାନଙ୍କୁ ନିର୍ଯାତନା ଦିଆଯାଉଛି ଓ ସେମାନଙ୍କ ଘରଦ୍ବାର ନଷ୍ଟ କରି ଦିଆଯାଉଛି। ଏପରିକି ଧର୍ମ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ମନା କରିବାରୁ ଜଣେ ହିନ୍ଦୁ ଯୁବକଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଅପହରଣ କରାଯାଇଥିବା ସେମାନେ କହିଛନ୍ତି।



ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ