ନାରୀ

ଜାଣନ୍ତୁ ଗର୍ଭଧାରଣ ସମୟରେ ମସଲାଯୁକ୍ତ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବେ କି

ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଜଣାଅଛି ଗର୍ଭବତୀ ଥିବା ସମୟରେ ମହିଳାଙ୍କୁ ପୋଷକତତ୍ତ୍ବରେ ଭରପୂର ଖାଦ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରିବା ଉଚିତ। ଏହା ଉଭୟ ମା’ ଓ ପିଲାଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ବହୁତ ଆବଶ୍ୟକ। ଆପଣ ଗର୍ଭବତୀ ଥିବା ସମୟରେ ମହିଳାଙ୍କର ଫୁଡ୍‌ କ୍ରେଭିଂ ସମ୍ପର୍କରେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ ଶୁଣିଥିବେ। ଅଧିକାଂଶ ମହିଳା ଗର୍ଭବତୀ ଥିବା ସମୟରେ ଯାହା ଇଚ୍ଛା ହୋଇଥାଏ, ତାହା ହିଁ ଖାଇଥାନ୍ତି। ମାତ୍ର ଡାକ୍ତର ସନ୍ତୁଳିତ ଆହାର ଖାଇବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥାନ୍ତି। ଏପରିସ୍ଥଳେ ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳା ନିଜ ଡାଏଟ୍‌କୁ ନେଇ ଚିନ୍ତାରେ ରହିଥାନ୍ତି। କାରଣ ସେମାନଙ୍କୁ ମସଲାଯୁକ୍ତ ଚଟପଟା ଖାଦ୍ୟ ଖଶିବାକୁ ଇଚ୍ଛା ହୋଇଥାଏ। ଗର୍ଭବତୀ ଥିବା ସମୟରେ ମସଲାଯୁକ୍ତ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ଉଚିତ କି ନୁହେଁ? ଏହା ଶିଶୁର ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ କି ପ୍ରକାର ପ୍ରଭାବ ପକାଏ, ଚାଲନ୍ତୁ ଜାଣିବା।

ମନ୍ଦିରରେ ମହିଳାଙ୍କ ପ୍ରବେଶ ପାଇଁ ତୃପ୍ତିଙ୍କ ସଂଘର୍ଷ
ମାନ କୌରଙ୍କ ଆଗରେ ହାର୍‌ ମାନିଛି ବୟସ
ବାହା ହେବାକୁ ଯାଉଥିଲେ କରନ୍ତୁନି ଏସବୁ ଭୁଲ୍‌


ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ


କରେନ୍ସି କନଭର୍ଟର

ବିବର୍ତ୍ତନବାଦର ବିବର୍ତ୍ତନ
୧୮୫୯ ମସିହା ନଭେମ୍ବର ୨୪ ତାରିଖରେ ଚାର୍ଲସ ଡାରୱିନ୍‌ଙ୍କର ଯୁଗାନ୍ତକାରୀ ଗ୍ରନ୍ଥ ‘ଅନ୍‌ ଦ ଓରିଜିନ୍‌ ଅଫ୍‌ ସ୍ପିସିଜ୍‌’ ପ୍ରକାଶ ପାଇଲା। ଯଦିଓ ଡାରୱିନ୍‌ଙ୍କ ଗବେଷଣା ଦୁଇ ଦଶନ୍ଧି ପୂର୍ବରୁ ସମାପ୍ତ ହୋଇଥିଲା, ସେ ଏହି ଗ୍ରନ୍ଥ ପ୍ରକାଶ କରିବାରେ ଜାଣିଶୁଣି ବିଳମ୍ବ କରିଥିଲେ। ସେ ଜାଣିଥିଲେ ଯେ ଏହା ପ୍ରକାଶ ପାଇବା ପରେ ଧାର୍ମିକ ଅନୁଷ୍ଠାନ ତରଫରୁ ଭୀଷଣ ପ୍ରତିବାଦ ଆସିବ। କିନ୍ତୁ ୧୮୫୮ ମସିହାରେ ଆଉ ଜଣେ ବୈଞାନିକ ଆଲଫର୍ଡ ରସେଲ ୱାଲେସ୍ ବିବର୍ତ୍ତନ ସମ୍ପର୍କରେ ଗବେଷଣା ସମାପ୍ତ ହେଲା ବୋଲି ଘୋଷଣା କଲେ। ଦୁଇଜଣଙ୍କ ପାଣ୍ଡୁଲିପି ଲାଇନେନ୍‌ ସୋସାଇଟି ଅଫ୍‌ ଲଣ୍ଡନକୁ ପଠାଗଲା। ସେଠାରେ ପ୍ରମାଣିତ ହେଲା ଯେ ଚାର୍ଲସ ଡାରୱିନ୍‌ ହେଉଛନ୍ତି ବିବର୍ତ୍ତନବାଦର ଜନକ।

ଜନମତ

ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଭକ୍ତଙ୍କ ଦର୍ଶନକୁ ଶୃଙ୍ଖଳିତ ଓ ବ୍ୟବସ୍ଥିତ କରିବା ନିମନ୍ତେ ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦେଶ କ୍ରମେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଧାଡ଼ି ଦର୍ଶନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ସହ ଆପଣ ଏକମତ ତ ?