ନାରୀ

ଶ୍ରାବଣୀଙ୍କ ନିଆରା ଚିନ୍ତାଧାରା: ଗରିବ ମହିଳାଙ୍କୁ କାମ

ଆପଣ ପୁରୁଷ ସୁରକ୍ଷାକର୍ମୀ ବହୁତ ଦେଖିଥିବେ। କିନ୍ତୁ ମହିଳା ସୁରକ୍ଷାକର୍ମୀ ବହୁତ କମ୍‌ ଦେଖିବାକୁ ମିଳନ୍ତି। ଲୋକଙ୍କ ମନରେ ଏହା ଏକ ଷ୍ଟେରିଓଟାଇପ୍‌ ପାଲଟି ଯାଇଛି। ଯାହା ମହିଳାଙ୍କୁ ଏହି କାମ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ହଜାର ଥର ଚିନ୍ତା କରିବାକୁ ପଡ଼ିଥାଏ। ଆଜିକାଲି ହୁଏତ ଏମିତି ଅନେକ କମ୍‌ କ୍ଷେତ୍ର ଥିବ, ଯେଉଁଥିରେ ମହିଳାମାନେ ନିଜ ପରିଚୟ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରି ନାହାନ୍ତି। ପୁରୁଷଙ୍କୁ ପଛରେ ପକାଇ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜକୁ ଦୃଢ଼ତାର ସହ ସାମ୍ନା କରି ମହିଳାମାନେ ଆଗକୁ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି। ସେହିପରି ମହିଳାଙ୍କ ଉନ୍ନତି ଓ ଲୋକଙ୍କ ଏହି ଷ୍ଟେରିଓଟାଇପ୍‌କୁ ଭାଙ୍ଗିବା ପାଇଁ ସେଫ୍‌ ହ୍ୟାଣ୍ଡସ୍‌ ୨୪x୭ର ସଂସ୍ଥାପକ ୩୩ ବର୍ଷୀୟା ଶ୍ରାବଣୀ ପୱାର ମହିଳାଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷା ଗାର୍ଡ କରିବା ଲାଗି ତାଲିମ୍‌ ଦେଉଛନ୍ତି।

ଶ୍ବଶୂର ଘରେ ଭାଇର ଅଭାବ ପୂରା କରନ୍ତି ଦିଅର

ଯେତେବେଳେ ମା’ କୌଣସି କଥା ମାନନ୍ତି ନାହିଁ, ସେତେବେଳେ ଭାଉଜ କାମରେ ଆସିଥାନ୍ତି। ଦିଅର-ଭାଉଜର ସମ୍ପର୍କ ସେମିତି କିଛି ନିଆରା। କେବଳ ମା’ ନୁହନ୍ତି, ଭାଇଙ୍କୁ କୌଣସି କଥା ମନାଇବା ଲାଗି ଭାଉଜଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ମଧ୍ୟ ନିରୀହ ଚେହେରା ଦେଖାଇବାକୁ ପଡ଼ିଥାଏ। ଅନେକ ସମୟରେ ଭାଇଙ୍କୁ ମନାଇବା କଷ୍ଟକର ହୋଇଥିବାବେଳେ ଭାଉଜଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ବାମ ହାତର କାମ ହୋଇଥାଏ। ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ଘରକୁ ନୂଆ ଭାଉଜ ଆସିଛନ୍ତି, ତେବେ ତାଙ୍କୁ ନୂଆ ଘରେ କମ୍ଫୋଟେବଲ କରିବା ଆପଣଙ୍କ ଦାୟିତ୍ବ। ଏତେ ବର୍ଷ ବାପାଙ୍କ ଘରେ ରହୁଥିବା ଝିଅ ଯେତେବେଳେ ସବୁକିଛି ଛାଡ଼ି ଆଉ ଏକ ନୂଆ ଘରକୁ ଯିବା ଓ ସେଠାରେ ସେଟେଲ ହେବା କୌଣସି ଛୋଟ କାମ ନୁହେଁ। ଏପରିସ୍ଥଳେ ଦିଅର ହିଁ ଥଟ୍ଟା ମଜା କରି ନୂଆ ହୋଇ ଆସିଥିବା ମନକୁ ନିଜ ଘରେ ଲଗାଇପାରନ୍ତି।

ଲୋକଙ୍କ ଟାହି ଟାପରାରୁ ସାହସ ଜୁଟାଇଥିଲେ ଇନ୍ଦ୍ରଜିତ


ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ