ନାରୀ

ପିଲାଙ୍କ ପରୀକ୍ଷା ଚାପକୁ ଏମିତି ଦୂର କରନ୍ତୁ

ବର୍ଷର ସେହି ସମୟ ଆସିଯାଇଛି, ଯେତେବେଳେ ମା’ ବାପାଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ପିଲାଙ୍କର ଅଧିକ ଯତ୍ନ ନେବାକୁ ପଡ଼ିବ। ପିଲାଙ୍କ ପଛରେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକର ଖାଦ୍ୟ ଓ କ୍ଷୀର ଗ୍ଲାସ୍‌ ଧରି ଦୌଡ଼ିବାକୁ ପଡ଼ିବ ଓ ପିଲାମାନେ ଅଧିକ ସମୟ ପାଠ ପଢ଼ାରେ ଦେଉଥିବା ନଜର ଆସିବେ। କାରଣ ଏବେ ଚାଲିଛି ପରୀକ୍ଷା ସମୟ। ପରୀକ୍ଷା ସମୟରେ ପିଲାଙ୍କ ମସ୍ତିଷ୍କ ଉପରେ ଅଧିକ ଚାପ ପଡ଼ିଥାଏ। ସେମାନେ ସବୁ କିଛି ଏକୁଟିଆ ମ୍ୟାନେଜ୍‌ କରିପାରି ନ ଥାନ୍ତି। ଏପରିସ୍ଥଳେ ମା’ ବାପା ପିଲାଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ। ବିଶେଷକରି ମା’ମାନେ ଅଧିକ ସମୟ ପିଲାଙ୍କ ସହିତ ଘରେ ରହୁଥିବାରୁ ସେମାନଙ୍କୁ ଅଧିକ ଧ୍ୟାନ ଦେବାକୁ ପଡ଼ିବ। ଏଠାରେ ଏପରି କିଛି ପଦ୍ଧତି ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି, ଯାହାକୁ ଅନୁସରଣ କରି ଆପଣ ପିଲାଙ୍କ ପରୀକ୍ଷା ଚାପ ଦୂର କରିବା ସହିତ ନିଜକୁ ମଧ୍ୟ ଚିନ୍ତା ମୁକ୍ତ ରଖିପାରିବେ।

ପୁରୁଷଙ୍କଠାରୁ ଏସବୁ ଚାହାନ୍ତି ମହିଳା
ପୁରୁଷଙ୍କ ତୁଳନାରେ ମହିଳାଙ୍କ ମସ୍ତିଷ୍କ ୬ ବର୍ଷ ୟଙ୍ଗ!

ଆଜିକାଲି ମହିଳମାନେ ପୁରୁଷଙ୍କଠାରୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଆଗରେ ରହିଛନ୍ତି। ପୁରୁଷଙ୍କ ତୁଳନାରେ ମହିଳାମାନେ ଅଧିକ ସ୍ମାର୍ଟ ହୋଇଥାନ୍ତି। ପୁରୁଷଙ୍କ ମସ୍ତିଷ୍କର ଆକାର ଯଦିଓ ବଡ଼ ହୋଇଥାଏ, କିନ୍ତୁ ମସ୍ତିଷ୍କ ଦ୍ରୁତ ବେଗରେ ଚାଲି ନ ଥାଏ। ମହିଳା ଓ ପୁରୁଷଙ୍କ ମସ୍ତିଷ୍କକୁ ନେଇ ନିକଟରେ ହୋଇଥିବା ଏକ ସର୍ଭେ କରାଯାଇଥିଲା। ଏଥିରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି ଯେ ମହିଳାଙ୍କ ମସ୍ତିଷ୍କ ସମାନ ବୟସର ପୁରୁଷଙ୍କ ତୁଳନାରେ ତିନି ବର୍ଷ ୟଙ୍ଗ ରହିଥାଏ। ତେଣୁ ମହିଳାଙ୍କ ମସ୍ତିଷ୍କ ଦୀର୍ଘ ବର୍ଷ ଯାଏ ତେଜ୍‌ ଚାଲିଥାଏ। ଆମେରିକାର ୱାଶିଂଟନ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟର ସହାୟକ ପ୍ରଫେସର ମନୁ ଗୋୟଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏବେ ସେ ଜାଣିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି କିପରି ଭାବେ ବିଭିନ୍ନ ଲିଙ୍ଗଗତ କାରକ ମସ୍ତିଷ୍କକୁ ବୟସ୍କ କରିବା ପ୍ରକ୍ରିୟା ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଏ।

ମହିଳାଙ୍କ କାମୋତ୍ତେଜନା ବଢ଼ାଇବ ଏସବୁ ପୋଷକତତ୍ତ୍ବ

ସେକ୍ସ ଏପରି ଏକ ଅନୁଭବ ଯାହା ଆପଣଙ୍କୁ ଖୁସି ଦେଉଥିବାବେଳେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ମଧ୍ୟ ଏହା ବହୁତ ପ୍ରଭାବୀ। ମଣିଷ ଜୀବନରେ ସେକ୍ସ ବହୁତ ଜରୁରୀ, କିନ୍ତୁ ଆଜିକାଲିର ବ୍ୟସ୍ତବହୁଳ ଜୀବନରେ ଚାପ, ଚିନ୍ତା ଓ ଦୌଡ଼ ଧାପଡ଼ ସମସ୍ତ ସୁଖ ଶାନ୍ତି ଛଡ଼ାଇ ନେଉଛି। ଏବେ ଦମ୍ପତିଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସେକ୍ସ ଡ୍ରାଇଭ୍‌ କମ୍‌ ହେବାରେ ଲାଗିଛି। ଫଳସ୍ବରୂପ ସେକ୍ସ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ପାଖକୁ ସାଧାରଣତଃ ଏଭଳି ସମସ୍ୟାରେ ପୀଡ଼ିତ ଅନେକ ରୋଗୀ ଆସୁଛନ୍ତି, ଯେଉଁମାନଙ୍କର କାମୋତ୍ତେଜନା ଶେଷ ହୋଇଯାଇଛି କିମ୍ବା ସେକ୍ସର ସେମାନେ ଭରପୂର ମଜା ଉଠାଇ ପାରୁ ନାହାନ୍ତି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ମହିଳାଙ୍କଠାରେ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ସେକ୍ସ ଡ୍ରାଇଭ୍‌ ବା କାମୋତ୍ତେଜନା ରହିଛି ବୋଲି କୁହାଯାଏ। ମାତ୍ର ଜୀବନଶୈଳୀରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କାରଣରୁ ଏବେ ମହିଳାଙ୍କର କାମୋତ୍ତେଜନା କମିବାରେ ଲାଗିଛି। ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁସାରେ ଯଦି ମହିଳାମାନେ କେତେକ ପୋଷକତତ୍ତ୍ବକୁ ନିଜ ଡାଏଟ୍‌ରେ ସାମିଲ୍‌ କରନ୍ତି, ତେବେ ସେମାନଙ୍କ ସେକ୍ସ ଡ୍ରାଇଭ୍‌ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ ବଢ଼ିବ। ଚାଲନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହି ପୋଷକତତ୍ତ୍ବ ସମ୍ପର୍କରେ।

ମାତୃତ୍ବ ପରେ ମେକ୍‌ଅପ୍‌କୁ ବାଏ ବାଏ କରନ୍ତି ଭାରତୀୟ ମହିଳା


ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ


କରେନ୍ସି କନଭର୍ଟର

ନୋବେଲ ଡିନର୍
ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର ଭଳି ନୋବେଲ ଡିନରର ମର୍ଯ୍ୟାଦା ଅତି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ ପରେ ପ୍ରତି ବର୍ଷ ଡିସେମ୍ବର ୧୦ ତାରିଖରେ ଷ୍ଟକହୋମ୍ ସିଟିର ବ୍ଳୁ ହଲ୍‌ରେ ଏହି ରାତ୍ରିଭୋଜନର ଆୟୋଜନ କରାଯାଏ। ଏଥିରେ ସ୍ବିଡେନର ରାଜ ପରିବାର, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ, ପଦସ୍ଥ ସରକାରୀ ବ୍ୟକ୍ତି, ନୋବେଲ ବିଜେତା ଏବଂ ଅତିଥି ଉପସ୍ଥିତ ରହନ୍ତି। ପ୍ରତ୍ୟେକ ନୋବେଲ ବିଜେତା ଏଠାକୁ ୧୬ ଜଣ ଅତିଥିଙ୍କୁ ସାଥିରେ ଆଣି ପାରିବେ। ଏହି ଭୋଜନର ସମୟ ସୀମା ୪ ଘଣ୍ଟା। ଏଥିରେ ନୋବେଲ ବିଜେତାମାନେ ସଂକ୍ଷିପ୍ତ ବକ୍ତବ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତି। ଚାରି ଦିନ ଆଗରୁ ୪୦ ଜଣ ରୋଷେୟା ୨୦୦ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସହାୟତାରେ ଭୋଜନ ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ଲାଗିଯାଆନ୍ତି। ୬୦ଟି ଟେବୁଲରେ ଥିବା ୭୦୦୦ ଥାଳି, ୫୦୦୦ ଗ୍ଳାସ୍ ଏବଂ ୧୦,୦୦୦ ରୁପା ବାସନରେ ଖାଦ୍ୟ ପରଷା ଯାଏ। ଏହି ଡିନରର ମୂଲ୍ୟ ୪ କୋଟି ଟଙ୍କା। ୧୯୭୯ ମସିହାର ନୋବେଲ ଶାନ୍ତି ବିଜେତା ମଦର ଟେରେସାଙ୍କ ଅନୁରୋଧ କ୍ରମେ ସେହି ବର୍ଷ ଏହି ଭୋଜନ ବାତିଲ୍‌ କରାଯାଇ ସେହି ଅର୍ଥ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା।

ଜନମତ

ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଭକ୍ତଙ୍କ ଦର୍ଶନକୁ ଶୃଙ୍ଖଳିତ ଓ ବ୍ୟବସ୍ଥିତ କରିବା ନିମନ୍ତେ ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦେଶ କ୍ରମେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଧାଡ଼ି ଦର୍ଶନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ସହ ଆପଣ ଏକମତ ତ ?