ନାରୀ

ସାହସୀ ଶିରିନ: ମୁସ୍କିଲ୍‌ ପରିସ୍ଥିତିରେ ବିର୍‌ୟାନୀ ବିକାଳିରୁ

ପରିବାର ଓ ସମାଜ କେତେକ ବି ରକ୍ଷଣଶୀଳ ହେଉ ନା କାହିଁକି, ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କଠାରେ ସାହସ ଥିଲେ, ସେ ନିଜ ସାହସ ବଳରେ କେବଳ ନିଜର ନୁହେଁ, ପରିବାର ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ମଧ୍ୟ ବଦଳାଇପାରିବେ। ଆଗକୁ ଯିବାବେଳେ ମୁସ୍କିଲ୍‌ ସବୁବେଳେ ଆମ ରାସ୍ତା ରୋକିଥାଏ। କିନ୍ତୁ ଏହା ଆମ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରେ ଯେ ଏହି ମୁସ୍କିଲ୍‌କୁ କିପରି ସାମ୍ନା କରିବେ। ଏପରି ଏକ କାହାଣୀ ହେଉଛି ମୁସ୍‌ଲମାନ ମହିଳା ଶିରିନଙ୍କର, ଯିଏ ପେସାରେ ଜଣେ ଅଟୋ ଡ୍ରାଇଭର। ଶିରିନଙ୍କ ଜନ୍ମ ଏକ ଗରିବ ରକ୍ଷଣଶୀଳ ମୁସଲମାନ ପରିବାରରେ ହୋଇଥିଲା। ଏହାପରେ ବି ସେ କେବଳ ନିଜ ପାଦରେ ଠିଆ ହୋଇଥିଲେ। ରକ୍ଷଣଶୀଳ ପରିବାରରେ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏପରି ଏକ ପେସାକୁ ସେ ଚୟନ କରିଥିଲେ, ଯାହା ଝିଅଙ୍କ ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ ନୁହେଁ ବୋଲି କୁହାଯାଏ। ଏବେ ଶିରିନ ମୁମ୍ବାଇରେ ଅଟୋ ଡ୍ରାଇଭର ଭାବେ ଜୀବନ ବିତାଇବା ସହ ନିଜ ୩ ପିଲାଙ୍କୁ ପାଳୁଛନ୍ତି।

କାର୍ଯ୍ୟସ୍ଥଳୀରେ ଯୌନ ଉତ୍ପୀଡ଼ନର ଶିକାର ହେଉଛନ୍ତି ୧୦

ଦେଶରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ୧୦ଜଣ ମହିଳାଙ୍କୁ ନିଜ କାର୍ଯ୍ୟସ୍ଥଳୀରେ କେବେ ନା କେବେ ଯୌନ ଉତ୍ପୀଡ଼ନର ଶିକାର ହେବାକୁ ପଡ଼ିଥାଏ। ଅଧିକାଂଶ ମହିଳାଙ୍କୁ କାର୍ଯ୍ୟସ୍ଥଳୀରେ ହେଉଥିବା ଯୌନଉତ୍ପୀଡ଼ନ ସମ୍ପର୍କରେ ଅଭିଯୋଗ ଦାଏର କରିବା ପାଇଁ କୌଣସି ଇଣ୍ଟରନାଲ କମ୍ପ୍ଲେଣ୍ଟ କମିଟି ମଧ୍ୟ ନ ଥିଲା। ଗବେଷଣାରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି ଯେ ଘରୋଇ ଓ ଅସଂଗଠିତ କ୍ଷେତ୍ରରେ ମହିଳାଙ୍କ ବେତନକୁ ନେଇ ଭେଦଭାବର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡ଼ୁଛି। ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ମହିଳା ଆୟୋଗ ଓ ଭିଜନ ଫିମେଲ ଷ୍ଟଡିଜ୍‌ ଏନ୍‌ଲାଇଟ୍‌ମେଣ୍ଟ ସେଣ୍ଟର ପକ୍ଷରୁ ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ଏକ ରିପୋର୍ଟରେ ଏହି ତଥ୍ୟ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ଗତ ଦୁଇ ବର୍ଷରେ ଦେଶରେ ୬୪ ପ୍ରତିଶତ ଜିଲାରେ ୭୪ ହଜାର ୯୫ ମହିଳାଙ୍କ ସହିତ ଆଲୋଚନା କରି ଏହି ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି।

ଅନନ୍ୟା ଅନାମିକା: ବିଦେଶରେ ଚମକାଉଛନ୍ତି ଦେଶୀ ପୋଷାକ

ଭାରତୀୟ ଓ ୱେଷ୍ଟର୍ଣ୍ଣ ପୋଷାକକୁ ନେଇ ଟ୍ରେଣ୍ଡସେଟର ଡିଜାଇନରଙ୍କ ପରୀକ୍ଷାନିରୀକ୍ଷା ଯେ କୌଣସି ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରୀ ହେଉ ନା କାହିଁକି, ମହିଳମାନେ ନିଜକୁ କେବେ ବି ପଛୁଆ ବୋଲି ଭାବୁ ନାହାନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କୁ ନିଜକୁ ପ୍ରମାଣିତ କରିବା ଲାଗି କେବଳ କାମ କରିବାକୁ ସୁଯୋଗ ମିଳିବା ଦରକାର। ଯେତେବେଳେ ଜଣେ ମହିଳା କୌଣସି ଲକ୍ଷ୍ୟ ସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚିଥାନ୍ତି, ସେ ଅନ୍ୟ ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରେରଣା ମଧ୍ୟ ପାଲଟିଥାନ୍ତି। ଏମିତି ଜଣେ ମହିଳା ହେଉଛନ୍ତି ରାଜସ୍ଥାନର ଯୋଧପୁରରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ୪୭ ବର୍ଷୀୟା ଫ୍ୟାଶନ୍‌ ଡିଜାଇନର ଅନାମିକା ଖାନ୍ନା। ଅନାମିକା କେବଳ ଭାରତରେ ନୁହେଁ, ପାକିସ୍ତାନ ସହିତ ବିଦେଶରେ ଟ୍ରେଣ୍ଡସେଟର ଫ୍ୟାଶନ୍‌ ଡିଜାଇନର ଭାବେ ଜଣାଶୁଣା। ତାଙ୍କ ଡିଜାଇନ୍‌ ରୟାଲ ଲୁକ୍‌ ହୋଇଥାଏ, ଯାହା ସମସ୍ତଙ୍କୁ ପସନ୍ଦ ଆସିଥାଏ। ଅନାମିକା ନିଜ ଡିଜାଇନ୍‌ରେ କେବଳ ଭାରତୀୟ ପୋଷାକ ନୁହେଁ, ୱେଷ୍ଟର୍ଣ୍ଣ ପୋଷାକକୁ ନେଇ ମଧ୍ୟ ପରୀକ୍ଷାନିରୀକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି। ଫ୍ୟାଶନ୍‌ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରୀରେ ନିଜର ଏକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ସ୍ଥାନ ହାସଲ କରିବା ପରେ ସେ ଅନ୍ୟ ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରେରଣା ପାଲଟିଛନ୍ତି। ଚାଲନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଅନାମିକାଙ୍କ ସମ୍ପର୍କରେ କିଛି ଅଜଣା କଥା।

ଚମିକିଲେ ମିନାକ୍ଷୀ, ପିରିୟଡିକ୍‌ ଟେବଲ୍‌ରେ କଲେ ବିଶ୍ବ ରେକର୍ଡ

ଭାରତର ମହିଳାମାନେ କେବଳ ଦେଶରେ ନୁହେଁ, ବିଦେଶରେ ମଧ୍ୟ ନୂଆ ରେକର୍ଡ କରି ଦେଶର ନାମ ଉଜ୍ଜ୍ବଳ କରିବାରେ ଲାଗିଛନ୍ତି। ମୁମ୍ବାଇରେ ରହୁଥିବା ପ୍ରଫେସର ମିନାକ୍ଷୀ ଅଗ୍ରୱାଲ ରସାୟନ ବିଜ୍ଞାନର ପିରିୟଡିକ ଟେବଲ୍‌ର ୧୧୮ ତତ୍ତ୍ବକୁ ସବୁଠାରୁ କମ୍‌ ସମୟରେ ଆରେଞ୍ଜ କରି ନୂଆ ରେକର୍ଡ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି। ମାତ୍ର ୨ ମିନିଟ୍‌ ୪୯ ସେକେଣ୍ଡରେ ମିନାକ୍ଷୀ ଏହା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କରି ରେକର୍ଡ କରିପାରିଥିବାବେଳେ ପୂର୍ବରୁ ହଂକଂଠାରେ ପାକିସ୍ତାନର ହାଫିଜ୍‌ ଖୁର୍ମ ଶହଜାଦ ୩ମିନିଟ୍‌ ୧୫ ସେକେଣ୍ଡର କରିଥିବା ଏହି ରେକର୍ଡକୁ ଭାଙ୍ଗିଛନ୍ତି। ଏଥସହିତ ଏହି ରେକର୍ଡ କରିବାରେ ସେ ବିଶ୍ବର ପ୍ରଥମ ମହିଳା ପାଲଟିଛନ୍ତି। ଏହାପୂର୍ବରୁ ଏହି ରେକର୍ଡ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଥର ପୁରୁଷଙ୍କ ଦ୍ବାରା ହାସଲ କରାଯାଉଥିଲା।

ଅଭାବରୁ ଅସାଧାରଣ: ୨୨ ହଜାର ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ

‘କୌନ୍‌ ବନେଗା କରୋଡ଼ପତି’ ସିଜନ୍‌ ୧୧ରେ କେବଳ ପ୍ରତ୍ୟେକ ସପ୍ତାହରେ କେବଳ ପ୍ରତିଯୋଗୀଙ୍କୁ ଟଙ୍କା ଜିତିବାର ସୁଯୋଗ ମିଳୁନାହିଁ। ଏହା ଏଭଳି ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ବଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଲୋକଙ୍କ ସାମ୍ନାକୁ ଆଣୁଛି, ଯେଉଁମାନେ ଜୀବନରେ କେବଳ ଖରାପ ସମୟକୁ ସାମ୍ନା କରି ନାହାନ୍ତି, ଏଥିସହିତ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ଜୀବନକୁ ମଧ୍ୟ ଆଲୋକିତ କରୁଛନ୍ତି। ଏଥର ଶୁକ୍ରବାର କେବିସିର ‘କର୍ମବୀର’ ଏପିସୋଡ୍‌ରେ ରାଜସ୍ଥାନର ବାଡମେରରେ ରହୁଥିବା ରୁମା ଦେବୀ ହଟ୍‌ ସିଟ୍‌ରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ। ଯିଏ କେବଳ ନିଜ ଜୀବନରେ ଆଶାର ଆଲୋକ ଭରି ନାହାନ୍ତି, ବରଂ ଅନ୍ୟ ୨୨ ହଜାର ମହିଳାଙ୍କ ଭାଗ୍ୟକୁ ମଧ୍ୟ ବଦଳାଇ ଦେଇଛନ୍ତି। କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ, ୨୦୧୮ରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦ ତାଙ୍କୁ ନାରୀ ଶକ୍ତି ପୁରସ୍କାରରେ ସମ୍ମାନିତ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଏପିସୋଡ୍‌ରେ ତାଙ୍କୁ ସହାୟତା କରିବା ଲାଗି ବଲିଉଡ୍‌ ଅଭିନେତ୍ରୀ ସୋନାକ୍ଷୀ ସିହ୍ନା ମଧ୍ୟ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ। ରୁମାଙ୍କ କାମରେ ସୋନାକ୍ଷୀ ଏତେ ମାତ୍ରାରେ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥିଲେ ଯେ ସେ ତାଙ୍କ ପ୍ରଡକ୍ଟର ବ୍ରାଣ୍ଡ ଆମ୍ବାସଡ଼ର ହୋଇଛନ୍ତି।

ଲଗାତର ପତିଙ୍କ ଦ୍ବାରା ଅପମାନିତ ହେଉଥିଲେ ସମ୍ପର୍କ

ମହିଳାମାନେ କେତେ ସ୍ବପ୍ନ ଦେଖିଥାନ୍ତି। ଏମିତିକି ଯେତେବେଳେ ତାଙ୍କର ବାହାଘର ହେବ, ତାଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ସ୍ବପ୍ନର ରାଜକୁମାର ମିଳିବ। କେତେକ ସ୍ବପ୍ନ ପୂରା ହେଉଥିବାବେଳେ ଆଉ କେତେକ ସ୍ବପ୍ନ ହୃଦୟରେ ଦବି ରହିଯାଏ। ବାହାଘର ପରେ ପ୍ରଥମେ ପ୍ରଥମେ ସବୁକିଛି ଭଲ ଲାଗିଥାଏ। କିନ୍ତୁ ଧିରେ ଧିରେ ଏହି ପ୍ରେମ ଝଗଡ଼ାରେ ବଦଳିଯାଏ। ସେହିପରି ଭାରତୀୟ ପୁରୁଷ ନିଜ ପତ୍ନୀଙ୍କୁ ଗାଳି ଗୁଲଜ କରିବାରେ ଲାଗିଥାନ୍ତି। ଏପରିସ୍ଥଳେ ମହିଳାମାନେ ବୁଝି ପାରନ୍ତି ନାହିଁ ସେମାନଙ୍କୁ କ’ଣ କରିବା, କ’ଣ ନ କରିବା ଉଚିତ। କେତେକ ପତି ପତ୍ନୀଙ୍କୁ ଗାଳି ଗୁଲଜ କରିବା ସହିତ ହାତ ମଧ୍ୟ ଉଠାଇଥାନ୍ତି। ଏହା ଭାରତୀୟ ମହିଳାଙ୍କ ଅଭ୍ୟାସରେ ପଡ଼ିଯାଏ। ଯଦି ପତି ମାଡପିଟ୍‌ ଓ ଗାଳି ଗୁଲଜ କରୁଛନ୍ତି, ତେବେ ଜାଣି ରଖନ୍ତୁ, ସେ ଆପଣଙ୍କୁ ଆଦୌ ସମ୍ମାନ କରୁନାହାନ୍ତି। ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ପିଲା ଅଛନ୍ତି, ଏହାର ପ୍ରଭାବ ସେମାନଙ୍କ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ପଡ଼ିପାରେ।



ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ