ନାରୀ

ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରେରଣାର ଉତ୍ସ ଏହି ୫ ମହୀୟସି
ୱେଟ୍ରେସ୍‌ରୁ ଟେକ୍ସଟାଇଲ୍‌ ମିନିଷ୍ଟର, ଜାଣନ୍ତୁ ସ୍ମୃତିଙ୍କ

ଦେଶର ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ମହିଳାଙ୍କ ତାଲିକାରେ ସ୍ମୃତି ଜୁବିନ ଇରାନୀଙ୍କ ନାମ ସାମିଲ୍‌ ରହିଛି। କେବଳ ଟିଭି ଦୁନିଆରେ ନୁହେଁ, ରାଜନୀତି ଦୁନିଆରେ ମଧ୍ୟ ସେ ସଫଳତାର ଶୀର୍ଷରେ ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି। ମଡେଲିଂରୁ କ୍ୟାରିଅର ଆରମ୍ଭ କରିଥିବା ସ୍ମୃତି ‘କ୍ୟୁଁ କୀ ଶାଶ୍‌ ଭୀ କଭୀ ବହୂ ଥୀ’ ଧାରାବାହିକରେ ତୁଳସୀ ଚରିତ୍ରରେ ଅଭିନୟ କରି ଖୁବ୍‌ ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ରହିଥିଲେ। ଏବେ ବି ତାଙ୍କୁ ଲୋକେ ତୁଳସୀ ନାମରେ ମନେ ରଖିଛନ୍ତି। ଟେକ୍ସଟାଇଲ୍‌ ମିନିଷ୍ଟର ଭାବେ ଦାୟିତ୍ବ ନେବା ପୂର୍ବରୁ ସ୍ମୃତି ମାନବ ସମ୍ବଳ ବିକାଶ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଦାୟିତ୍ବ ସମ୍ଭାଳିଥିଲେ। ସେହିପରି ସ୍ମୃତି ଗୁଜରାଟରୁ ରାଜ୍ୟସଭା ସାଂସଦ ଭାବେ ମଧ୍ୟ ଚୟନ ହୋଇଥିଲେ। ଚଳିତ ନିର୍ବାଚନରେ ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଅମେଠୀ ଲୋକସଭା ଆସନରୁ ସ୍ମୃତି ବିଜେପିର ପ୍ରାର୍ଥୀ ଭାବେ କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧିଙ୍କ ବିପକ୍ଷରେ ମୈଦାନକୁ ଓହ୍ଲାଇଛନ୍ତି। ଦ୍ବିତୀୟ ଥର ପାଇଁ ସେ ଅମେଠୀରୁ ନିର୍ବାଚନ ଲଢ଼ୁଛନ୍ତି। ଚାଲନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସ୍ମୃତିଙ୍କ ଯାତ୍ରା ସମ୍ପର୍କରେ, ଯିଏ କି କମ୍‌ ବୟସରୁ ମଡେଲିଂରୁ କ୍ୟାରିଅର ଆରମ୍ଭ କରି ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ରାଜନୀତିରେ ମଧ୍ୟ ସଫଳତା ହାସଲ କରି ପାରିଛନ୍ତି।

ମହିଳାଙ୍କ କମାଲ: ୮୦ ଟଙ୍କାରୁ ୮୦୦ କୋଟିର ଟର୍ଣ୍ଣଓଭର

ଆମ ସମାଜରେ ମହିଳମାନଙ୍କୁ ସବୁବେଳେ ପୁରୁଷଙ୍କଠାରୁ କମ୍ ଭାବେ ପରିଗଣିତ କରାଯାଏ। କିନ୍ତୁ ସଫଳ ମହିଳାମାନେ ଏହି ଚିନ୍ତାଧାରାକୁ ଭୁଲ୍‌ ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ କରିଛନ୍ତି। ଏଠାରେ ଯେଉଁ ମହିଳାମାନଙ୍କ ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି, ସେମାନେ ପ୍ରଥମେ ଘରୁ ପାମ୍ପଡ଼ ବେପାର ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ପରେ ନିଜ ଦକ୍ଷତା ବଳରେ ସଫଳତାର ଶିଖରରେ ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି। ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରୁ ଆସିବା ସହ କମ୍‌ ପଢ଼ାଲେଖା କରିବା ସତ୍ତ୍ବେ ନିଜ ପରିଶ୍ରମ ବଳରେ ଏମାନେ ତାହା କରି ଦେଖାଇଛନ୍ତି, ଯାହା କରିବା ସହଜ ନୁହେଁ। କେହି ବିଶ୍ବାସ କରନ୍ତୁ ବା ନ କରନ୍ତୁ ଭାରତୀୟ ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ବହୁତ ସମ୍ମାନର କଥା। ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ପାଖରେ ଦକ୍ଷତା ରହିଛି, ତେବେ ଆପଣ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ ସଫଳତା ହାସଲ କରିପାରିବେ ବୋଲି ଏହି ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ଦେଖିଲେ ପ୍ରମାଣ ମିଳୁଛି। ଏଠାରେ ‘ଶ୍ରୀ ମହିଳା ଗୃହ ଉଦ୍ୟୋଗ ଲିଜ୍ଜତ ପାମ୍ପଡ଼’ ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି। ଯେଉଁଦିନ ପ୍ରଥମ ଲିଜ୍ଜତ ପାମ୍ପଡ଼ ବେଲା ଯାଇଥିଲା, ହୁଏତ ସେଦିନ କେହି ଭାବି ନ ଥିବେ ଦିନେ ଏହା ଏତେ ବଡ଼ ଉଦ୍ୟୋଗରେ ପରିଣତ ହେବ ବୋଲି। ଯାହା ହଜାର ହଜାର ମହିଳାଙ୍କ ରୋଜି ରୁଟିର ମାଧ୍ୟମ ମଧ୍ୟ ପାଲଟିଛି।

୫୦ ପ୍ରତିଶତ ମହିଳାଙ୍କୁ ଆସୁଛି ଅଶ୍ଳୀଳ କଲ୍‌ସ


ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ


କରେନ୍ସି କନଭର୍ଟର

ନୋବେଲ ଡିନର୍
ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର ଭଳି ନୋବେଲ ଡିନରର ମର୍ଯ୍ୟାଦା ଅତି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ ପରେ ପ୍ରତି ବର୍ଷ ଡିସେମ୍ବର ୧୦ ତାରିଖରେ ଷ୍ଟକହୋମ୍ ସିଟିର ବ୍ଳୁ ହଲ୍‌ରେ ଏହି ରାତ୍ରିଭୋଜନର ଆୟୋଜନ କରାଯାଏ। ଏଥିରେ ସ୍ବିଡେନର ରାଜ ପରିବାର, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ, ପଦସ୍ଥ ସରକାରୀ ବ୍ୟକ୍ତି, ନୋବେଲ ବିଜେତା ଏବଂ ଅତିଥି ଉପସ୍ଥିତ ରହନ୍ତି। ପ୍ରତ୍ୟେକ ନୋବେଲ ବିଜେତା ଏଠାକୁ ୧୬ ଜଣ ଅତିଥିଙ୍କୁ ସାଥିରେ ଆଣି ପାରିବେ। ଏହି ଭୋଜନର ସମୟ ସୀମା ୪ ଘଣ୍ଟା। ଏଥିରେ ନୋବେଲ ବିଜେତାମାନେ ସଂକ୍ଷିପ୍ତ ବକ୍ତବ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତି। ଚାରି ଦିନ ଆଗରୁ ୪୦ ଜଣ ରୋଷେୟା ୨୦୦ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସହାୟତାରେ ଭୋଜନ ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ଲାଗିଯାଆନ୍ତି। ୬୦ଟି ଟେବୁଲରେ ଥିବା ୭୦୦୦ ଥାଳି, ୫୦୦୦ ଗ୍ଳାସ୍ ଏବଂ ୧୦,୦୦୦ ରୁପା ବାସନରେ ଖାଦ୍ୟ ପରଷା ଯାଏ। ଏହି ଡିନରର ମୂଲ୍ୟ ୪ କୋଟି ଟଙ୍କା। ୧୯୭୯ ମସିହାର ନୋବେଲ ଶାନ୍ତି ବିଜେତା ମଦର ଟେରେସାଙ୍କ ଅନୁରୋଧ କ୍ରମେ ସେହି ବର୍ଷ ଏହି ଭୋଜନ ବାତିଲ୍‌ କରାଯାଇ ସେହି ଅର୍ଥ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା।

ଜନମତ

ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଭକ୍ତଙ୍କ ଦର୍ଶନକୁ ଶୃଙ୍ଖଳିତ ଓ ବ୍ୟବସ୍ଥିତ କରିବା ନିମନ୍ତେ ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦେଶ କ୍ରମେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଧାଡ଼ି ଦର୍ଶନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ସହ ଆପଣ ଏକମତ ତ ?