ନାରୀ

ସାହସ ଦେଲା ବିଜୟ: ମୃତ୍ୟୁକୁ ଜିତି ମହିଳା ଏବେ ସଫଳ
ଶାଶୁ-ବୋହୂଙ୍କ ସମ୍ପର୍କ ମଜବୁତ କରିବ ଏହି ଟିପ୍ସ

ବାହାଘର ପରେ ନୂଆ ଘରେ ନିଜକୁ ଅଚାନକ ଖାପଖୁଆଇବାରେ ବହୁତ ସମସ୍ୟା ହୋଇଥାଏ। ନୂଆବୋହୂଙ୍କୁ ପରିବାରର ସମସ୍ତ ସଦସ୍ୟ ବିଶେଷକରି ଶାଶୁଙ୍କ ସହ ତାଳମେଳ ରଖିବାକୁ ପଡ଼ିଥାଏ। ସେହିପରି ଶାଶୁଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ନୂଆ ବୋହୂଙ୍କ ଘର ପରିବାର ସହିତ ତାଳମେଳ ରଖିବାକୁ ପଡ଼ିଥାଏ। ଶାଶୁ-ବୋହୂଙ୍କ ସମ୍ପର୍କ ଉପରେ ହିଁ ପୂରା ପରିବାରର ମୂଳଦୁଆ ନିର୍ଭର କରିଥାଏ। ଏହି ସମ୍ପର୍କକୁ ପ୍ରେମ ଓ ଧୈର୍ଯ୍ୟ ସହିତ ନିଭାଇବା ଉଚିତ। ଏପରିସ୍ଥଳେ ଘରେ ଯଦି ଦୁଇ ଜଣ ବୋହୂ ଅଛନ୍ତି, ତେବେ ସେମାନଙ୍କ ସହିତ ଭଲରେ ଚଳିବା କିଛି ମାତ୍ରାରେ କଠିନ ହୋଇପାରେ। କାହାରି କିଛି ବି ଭୁଲ ପୂରା ଘରର ସୁଖଶାନ୍ତି ଭଙ୍ଗ କରିପାରେ। ଏପରିସ୍ଥଳେ ଶାଶୁ ମା’ଙ୍କୁ ଏଭଳି କିଛି ପଦକ୍ଷେପ ଉଠାଇବା ଉଚିତ ଯାହାଫଳରେ ଦୁଇ ବୋହୂଙ୍କ ସହିତ ମଜବୁତ ସମ୍ପର୍କ ରହିବ।

ମନ ଜିତିଲେ ମନଜିତ: ପଞ୍ଜାବର ପ୍ରଥମ ମହିଳା ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ

ଏବେ ଆମେ ଏକବିଂଶ ଶତାବ୍ଦୀର ସେହି ସମାଜରେ ବଞ୍ଚୁଛୁ, ଯେଉଁଠି ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ଭାବୁଛନ୍ତି ପୁଅ ଓ ଝିଅ ସମସ୍ତେ ସମାନ। ସମାଜରେ ବଦଳୁଥିବା ଏହି ଚିନ୍ତାଧାରରେ କୌଣସି ଭୁଲ ନାହିଁ। କିନ୍ତୁ ଏବେ ବି ସମାଜରେ ଏଭଳି ଅନେକ ମହିଳା ଅଛନ୍ତି, ଯେଉଁମାନେ ନିଜ ସହିତ ହେଉଥିବା ଏହି ଅପରାଧକୁ ସହିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେଉଛନ୍ତି। ନିଜ ପିଲାଙ୍କ ପାଇଁ, ପେଟ ପୋଷିବା ପାଇଁ ସେମାନେ ସମାଜର ସମସ୍ତ ଲାଞ୍ଛନା ଓ ଅପମାନକୁ ସହି ଯାଉଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଜଣେ ଏକୁଟିଆ ମହିଳା କିଛି କରିପାରିବ ନାହିଁ, ତାହା ମଧ୍ୟ ଭାବିବା ଭୁଲ। ଜଣେ ମହିଳା ଯଦି ଚାହିବେ, ତେବେ ଏକୁଟିଆ ନିଜ ଦମରେ ଯେ କୌଣସି ଲକ୍ଷ୍ୟସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚି ପାରିବେ। ଏଭଳି ଏକ କାହାଣୀ ହେଉଛି ଜଳନ୍ଧରର ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ଡ୍ରାଇଭର ମନଜିତ କୌରଙ୍କର। ମନଜିତ କୌର ଗତ ୧୪ ବର୍ଷ ହେଲାଣି ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ଚଳାଉଛନ୍ତି। ମନଜିତଙ୍କୁ ନିଜ ପାଦରେ ଠିଆ ହେବା ଏତେ ବି ସହଜ ନ ଥିଲା।

ପରିସ୍ଥିତି ଆଗରେ ହାରି ନାହାନ୍ତି କାନ୍ତା


ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ