ନାରୀ

ପିତାଙ୍କୁ ଘୃଣା କରୁଥିଲେ ରେଖା, ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାରରେ ବି ସାମିଲ ହୋଇ ନ ଥିଲେ
ପଦ୍ମ ପୁରସ୍କାର ବିଜେତାଙ୍କ ଓଡ଼ିଶା ପ୍ରୀତି

ତାଙ୍କ ହାତରେ ରହିଛି ଯାଦୁ, ଯାହାର ସ୍ପର୍ଶରେ ସେ ହସ୍ତତନ୍ତ କଳାକୁ ଦେଇପାରିଛନ୍ତି ଏକ ନୂଆ ଚମକ। ଏମ୍ବ୍ରୋଡୋରୀରେ ସିଦ୍ଧହସ୍ତ ଏହି ମହିଳାଙ୍କୁ ଖାସ୍‌ ଏଥିପାଇଁ ଜାତୀୟ ପୁରସ୍କାର ଓ ପଦ୍ମ ପୁରସ୍କାରରେ ସମ୍ମାନିତ କରାଯାଇଛି। ଦେଶରେ ନିଜର ଏକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପରିଚିତି ହାସଲ କରିଥିବା ଏହି ନିଖୁଣ କାରିଗର ଜଣକ ହେଉଛନ୍ତି ପଞ୍ଜାବର ପଟିଆଲା ବାସିନ୍ଦା ୬୦ ବର୍ଷିୟା ଲାଜ୍‌ୱନ୍ତୀ। ଏଯାବତ୍‌ ୧୦୦୦ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ବ ପିଲାଙ୍କୁ ଲାଜୱନ୍ତୀଙ୍କ ଅଧିନରେ ଏବେ ପାଖାପାଖି ୫୦୦ କାରିଗର କାମ କରୁଛନ୍ତି। ତେବେ ଓଡ଼ିଶା ସହିତ ରହିଛି ତାଙ୍କର ଏକ ନିଆରା ଭାବପ୍ରୀତି। ପ୍ରତିବର୍ଷ ଭୁବନେଶ୍ବରରେ ଆୟୋଜିତ ହୋଇ ଆସୁଥିବା ତୋଷାଳୀ ମେଳାକୁ ସେ ଆସିଛନ୍ତି। ଓଡ଼ିଶାରେ ଥିବାବେଳେ ତାଙ୍କୁ କିଛି ନା କିଛି ପୁରସ୍କାର ମିଳିଥିବାରୁ ଏଠିକାର ମାଟି ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଶୁଭଙ୍କର ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ଏପରିକି ଚଳିତ ଥର ସେ ମେଳାରେ ଥିବାବେଳେ ତାଙ୍କୁ ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ପୁରସ୍କାର ମଧ୍ୟ ମିଳିଛି। ଏଠିକାର ପିଲାଙ୍କୁ ମାଗଣାରେ ତାଙ୍କ କରିଗରୀ ଶିଖାଇବାକୁ ସେ ବିଶେଷ ଆଗ୍ରହ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି।

ଅନେକଙ୍କ ଆଖି ଖୋଲିଦେଲେ ଖୋଲି: ଇଜିପ୍ଟର ପ୍ରଥମ

ମହିଳାଙ୍କୁ ନେଇ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟର ଲୋକଙ୍କ ଚିନ୍ତାଧାରା ବଦଳିବାରେ ଲାଗିଛି। ଆଜି ସେମାନେ ପୁରୁଷଙ୍କ ସମକକ୍ଷ ହୋଇ କାମ କରୁଛନ୍ତି। ସମାଜ ଯଦିଓ ମହିଳାଙ୍କୁ କାମ କରିବାକୁ ସ୍ବାଧୀନତା ଦେଇଛି, କିନ୍ତୁ କେଜାଣି କାହିଁକି ଲୋକେ ନିଜ ମସ୍ତିଷ୍କରେ ମହିଳା କେତେକ ସୀମିତ କ୍ଷେତ୍ରରେ କାମ କରିପାରିବେ ବୋଲି ଚିନ୍ତାଧାରା ରହିଛି। ଅର୍ଥାତ ମହିଳାମାନେ ଅଫିସରେ କାମ କରିବା ଠିକ ରହିବ ବୋଲି ଭାବିଥାନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଯଦି ମହିଳାମାନେ ରିପେୟାର ୱାର୍କଶପରେ କାମ କରୁଥିବା ଦେଖନ୍ତି, ତେବେ ଲୋକେ ତାଙ୍କ ବିଷୟରେ କଥା ହେବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି। ଏହି ଆଧୁନିକ ଯୁଗରେ ମଧ୍ୟ ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ସାମାଜିକ ଶିକୁଳି ଛିଣ୍ଡିନି। କିନ୍ତୁ ଏସବୁ ମଧ୍ୟରେ ଇଜିପ୍ଟର ଲେଖା ଅଲ ଖୋଲି ନାମ୍ନୀ ଜଣେ ମହିଳା ଅନ୍ୟ ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରେରଣା ପାଲଟିବା ସହ ଅନେକଙ୍କ ଆଖି ଖୋଲି ଦେଇଛନ୍ତି।

ସାହସରୁ ମିଳିଲା ବିଜୟ: ଜାଣନ୍ତୁ ଇଲାଭରାସିଙ୍କ ପ୍ରେରଣାଦାୟୀ

ଜୀବନରେ ମଣିଷ ଏଭଳି କିଛି କାମ କରିଥାଏ, ଯାହା ନିଜ ପାଇଁ ସ୍ବପ୍ନ ହୋଇଥାଏ। କେହି ଟଙ୍କା ସଞ୍ଚୟ କରିବାକୁ ସ୍ବପ୍ନ ଦେଖିଥାନ୍ତି ତ କେହି ବ୍ୟବସାୟ କରିବାକୁ। ଯଦି ଆପଣ ଦିନ ରାତି ପରିଶ୍ରମ କରି କିଛି ଅର୍ଜିଛନ୍ତି ଆଉ ତାହା ଚୋରି ହୋଇଯାଏ, ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ଖରାପ ହୋଇଯିବ। ଏପରି ଘଟଣା ଘଟିବା ପରେ ଯେ କେହି ହାର ମାନିଥାନ୍ତି। ଯଦି ଜୀବନ ପରୀକ୍ଷା ନେଉଛି, ଏଥିରେ ଧୈର୍ଯ୍ୟହରା ନ ହୋଇ ବରଂ ଏଥିସହ ସାମ୍ନା କରିବା ଉଚିତ। ପରିଶ୍ରମ କରି ଲକ୍ଷ୍ୟସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚିବା ଉଚିତ। ଏମିତି କିଛି ହୋଇଥିଲା ତାମିଲନାଡ଼ୁରେ ରହୁଥିବା ଇଲାଭରାସି ଜୟକାନ୍ତଙ୍କ ସହିତ। ଇଲାଭରାସି ଅନେକ ସ୍ବପ୍ନ ଦେଖିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଏମିତି ଏକ ଦିନ ଆସିଥିଲା, ତାଙ୍କ ଜୀବନ ଏପଟସେପଟ ହେବା ଉପରେ ପହଞ୍ଚି ଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଏତେ ସବୁ ହୋଇଯିବା ପରେ ସେ ହାର ମାନି ନ ଥିଲେ। ଚାଲନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏଭଳି ମହିଳାଙ୍କ କାହାଣୀ ସମ୍ପର୍କରେ।



ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ