ନାରୀ

ଶ୍ବଶୂର ଘରେ ଭାଇର ଅଭାବ ପୂରା କରନ୍ତି ଦିଅର

ଯେତେବେଳେ ମା’ କୌଣସି କଥା ମାନନ୍ତି ନାହିଁ, ସେତେବେଳେ ଭାଉଜ କାମରେ ଆସିଥାନ୍ତି। ଦିଅର-ଭାଉଜର ସମ୍ପର୍କ ସେମିତି କିଛି ନିଆରା। କେବଳ ମା’ ନୁହନ୍ତି, ଭାଇଙ୍କୁ କୌଣସି କଥା ମନାଇବା ଲାଗି ଭାଉଜଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ମଧ୍ୟ ନିରୀହ ଚେହେରା ଦେଖାଇବାକୁ ପଡ଼ିଥାଏ। ଅନେକ ସମୟରେ ଭାଇଙ୍କୁ ମନାଇବା କଷ୍ଟକର ହୋଇଥିବାବେଳେ ଭାଉଜଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ବାମ ହାତର କାମ ହୋଇଥାଏ। ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ଘରକୁ ନୂଆ ଭାଉଜ ଆସିଛନ୍ତି, ତେବେ ତାଙ୍କୁ ନୂଆ ଘରେ କମ୍ଫୋଟେବଲ କରିବା ଆପଣଙ୍କ ଦାୟିତ୍ବ। ଏତେ ବର୍ଷ ବାପାଙ୍କ ଘରେ ରହୁଥିବା ଝିଅ ଯେତେବେଳେ ସବୁକିଛି ଛାଡ଼ି ଆଉ ଏକ ନୂଆ ଘରକୁ ଯିବା ଓ ସେଠାରେ ସେଟେଲ ହେବା କୌଣସି ଛୋଟ କାମ ନୁହେଁ। ଏପରିସ୍ଥଳେ ଦିଅର ହିଁ ଥଟ୍ଟା ମଜା କରି ନୂଆ ହୋଇ ଆସିଥିବା ମନକୁ ନିଜ ଘରେ ଲଗାଇପାରନ୍ତି।

ଲୋକଙ୍କ ଟାହି ଟାପରାରୁ ସାହସ ଜୁଟାଇଥିଲେ ଇନ୍ଦ୍ରଜିତ
ନିଆରା ନିଶା ନଳିନୀଙ୍କୁ କଲା ଚିତ୍ରକର
ଭାଙ୍ଗିଲା ପରମ୍ପରା: ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ବଦଳରେ ସାଇନ୍ସ ଆଧାରରେ

ବିଶ୍ବରେ ସୁନ୍ଦରୀ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ସାଧାରଣତଃ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ଉପରେ ଅଧିକ ଧ୍ୟାନ ଦିଆଯାଇଥାଏ। ଏହି ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ରାମ୍ପ ୱାକ୍‌, ବିକିନି ଡ୍ରେସ୍‌ ଅପ୍‌ ଭଳି ରାଉଣ୍ଡ କରାଯାଇ ବିଜୟୀଙ୍କୁ ଚୟନ କରାଯାଏ। କିନ୍ତୁ ଆମେରିକାର ୯୯ତମ ମିସ୍‌ ଆମେରିକା ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଅନ୍ୟ ସାଧାରଣ ସୁନ୍ଦରୀପ୍ରତିଯୋଗିତାଠାରୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ଭିନ୍ନ ଥିଲା। ଏହି ପ୍ରତିଯୋଗିତାର ଷ୍ଟେଜ୍‌ରେ ପ୍ରତିଯୋଗୀମାନେ ବିକିନି କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ କୌଣସି ରାଉଣ୍ଡରେ ବିଶେଷ ରୁଚି ନ ଦେଖାଇ ବରଂ ଟ୍ୟାଲେଣ୍ଟ ରାଉଣ୍ଡରେ ନିଜ ପ୍ରଦର୍ଶନ ଦେଖାଇଥିଲେ। ପ୍ରତିଯୋଗୀମାନେ ଷ୍ଟେଜ୍‌ରେ ଲ୍ୟାବରେଟୋରୀ କୋଟ୍‌ରେ ନଜର ଆସିଥିଲେ। ପାଖାପାଖି ୫୦ ଜଣ ମହିଳାଙ୍କୁ ପଛରେ ପକାଇ ଭର୍ଜିନିଆର ବାୟୋକେମିଷ୍ଟ କାମିଲା ଥୋମାସିନା ଶ୍ରୀୟର ମଞ୍ଚରେ ହାଇଡ୍ରୋଜେନ୍‌ ସହିତ ଜଡ଼ିତ ଏକ ଏକ୍ସପେରିମେଣ୍ଟ କରିଥିଲେ। ଏହାର କିଛି ମିନିଟ୍‌ ମଧ୍ୟରେ ତାଙ୍କୁ ମିସ୍‌ ଆମେରିକା ଭାବେ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିଲା।



ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ