ନାରୀ

ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ଅମୋଘ ଅସ୍ତ୍ର ମେଡିଟେସନ

ୱାରେନ ଆଲପର୍ଟ ମେଡିକାଲ ସ୍କୁଲ ଅଫ ବ୍ରାଉନ ୟୁନିଭର୍ସିଟିର ମନୋଚିକିତ୍ସକ ମାନବ ବ୍ୟବହାର ବିଭାଗ ନିଜର ଏକ ଗବେଷଣାରୁ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଛି ଯେ ମେଡିଟେସନ ମହିଳାଙ୍କୁ ଅଧିକ ଫାଇଦା ଦିଏ। ଏହି ଗବେଷଣାରେ ୭୭ ଜଣ ଅଣ୍ଡର ଗ୍ରାଜୁଏଟ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ସପ୍ତାହରେ ୩୦ ମିନିଟ ଲେଖାଏ ୩ ଦିନ ପାଇଁ ମେଡିଟେସନ ସେସନରେ ସାମିଲ ହେବାକୁ କୁହାଯାଇଥିଲା। ପରେ ତୁଳନାତ୍ମକ ଗବେଷଣାରେ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଥିଲେ ଯେ ମହିଳାଙ୍କଠାରେ ଅପରାଧବୋଧ ଓ ଚିଡ଼ଚିଡ଼ା ଭଳି ନକାରାତ୍ମକ ଭାବନା ପୁରୁଷଙ୍କ ତୁଳନାରେ କମ ଥିଲା। ସେହିପରି ମହିଳାଙ୍କ ଏକାଗ୍ରତା ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। ମେଡିଟେସନର କେବଳ ଏତିକି ଫାଇଦା ନାହିଁ, ଏହାର ଆହୁରି ଅନେକ ଫାଇଦା ମଧ୍ୟ ରହିଛି। ଚାଲନ୍ତୁ ଜାଣିବା ମେଡିଟେସନ କିଭଳି ଭାବେ ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ଅଧିକ ଲାଭଦାୟକ।

ବାଃ ବୀରଲକ୍ଷ୍ମୀ: ପାଲଟିଲେ ଦେଶର ପ୍ରଥମ ମହିଳା ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ଡ୍ରାଇଭର
କର୍ଣ୍ଣାଟକର ଲେଡି ସିଂଘମ: ୨୦ ବର୍ଷ କ୍ୟାରିଅରରେ ୪୧ ଥର ବଦଳି, ତଥାପି ବି ଡରନ୍ତି ବଡ଼ ନେତାଏ
ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ନମକବାଲୀ: ସୋସାଲ ମିଡିଆକୁ କଲେ ବିଜନେସ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ

ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଏବେ କରୁଛି କମାଲ। ଏହାର ସଠିକ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିଲେ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ସମସ୍ତ ସମ୍ଭାବନାର ଦ୍ବାର ଖୋଲିଯିବ। ଏକଥା ପୂରାପୂରି ସତ ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଛି ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡର ଟେହଡ଼ି ଗଡ଼ୱାଲରେ ରହୁଥିବା ଶଶି ରୁତୁଡ଼ିଙ୍କ ପାଖରେ। ଶଶି ସୋସାଲ ମିଡିଆର ବ୍ୟବହାର କରି କେବଳ ନିଜ ପାଇଁ ନୁହେଁ, ବରଂ ଏଠାରେ ରହୁଥିବା ଅନ୍ୟ ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ଆୟର ଏକ ନୂଆ ପନ୍ଥା ବାହାର କରିଛନ୍ତି। ଏଥିସହିତ ନିଜ ସଂସ୍କୃତିକୁ ମଧ୍ୟ ମହାନଗରୀର ଲୋକଙ୍କ ପାଖରେ ପରିଚିତ କରାଇ ପାରିଛନ୍ତି। ଶଶି ପାହାଡ଼ରେ ମିଳୁଥିବା ପିସ୍ୟୁ ଲୁଣ ବା ପାହାଡ଼ି ଲୁଣ, ଯାହା ଉପରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକ ଧ୍ୟାନ ଦେଉ ନ ଥିଲେ ଓ ଏହାକୁ ବେକାର ଜିନିଷ କହି ମୁହଁ ଫେରାଇ ନେଉଥିଲେ, ଏହାକୁ ସେ ଆମଦାନୀର ଜରିଆ କରି ଦେଇଥିଲେ। ଏବେ ଏହି ପାହାଡ଼ି ଲୁଣ ବିକ୍ରି କରି ତାଙ୍କ ସହିତ ସେହି ଅଞ୍ଚଳର ଅନେକ ମହିଳା ହଜାର ହଜାର ଟଙ୍କା ଆୟ କରୁଛନ୍ତି। ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ କଥା ଏହି ବ୍ୟବସାୟ ପାଇଁ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ମଧ୍ୟ କରିବାକୁ ପଡ଼ୁ ନାହିଁ। ଲୁଣ ତିଆରି କରିବା ପାଇଁ ଏବେ ବି ସେମାନେ ଶିଳପୁଆ ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି।



ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ