ନାରୀ

ଆଶା କର୍ମୀଙ୍କ ହାତରେ ଲାଠି, କାନ୍ଧରେ ବ୍ୟାଗ: ମାଇଲ ମାଇଲ ଦୂର ଚାଲି ସାହାଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି
ଅଭର୍ଣ୍ଣା ବାସ୍ତବ ଜୀବନରେ ଶେରନୀ
ଜାପାନରେ ମାତସୁଇ କରୁଛନ୍ତି ନିଆରା ଇଏସଜି ଷ୍ଟାର୍ଟଅପ

ଗୋଲ୍ଡମ୍ୟାନ ସାକ୍ସର ପୂର୍ବତନ ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷ କ୍ୟାଥି ମାତସୁଇ ଏଭଳି ଏକ ଭେଞ୍ଚର ଫଣ୍ଡ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି, ଯାହା ମହିଳାଙ୍କ କେତେକ ବିଚାରକୁ ବ୍ୟବହାରରେ ଆଣିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିପାରିବ। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ମାତସୁଇ ଗତ ୩୦ ବର୍ଷ ହେଲାଣି ଜାପାନରେ ରହୁଛନ୍ତି। ୨୦୨୦ ଶେଷ ଆଡ଼କୁ ଗୋଲ୍ଡମ୍ୟାନ ସାକ୍ସ ଗ୍ରୁପ ଇଙ୍କକୁ ଛାଡ଼ିଥିବା ମାତସୁଇ ତିନି ଜଣ ଅନ୍ୟ ଅନୁଭବୀ ମହିଳା ଫାଇନାନ୍ସିଆଲ ଅଫିସରଙ୍କ ସହ ମିଶି ଏକ ଫଣ୍ଡ ତିଆରି କରିଛନ୍ତି। ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟର ଯତ୍ନ, ଫିଟନେସ, ଆଗାମୀ ପିଢ଼ି ପାଇଁ କାମ ଓ ଶିକ୍ଷା ସହିତ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ୧୫୦ ମିଲିଅନ ଡଲାର ନିବେଶ କରିବା ଏହାର ଲକ୍ଷ୍ୟ। ମାତସୁଇ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏମପାୱାର ପାର୍ଟନର୍ସ ଫଣ୍ଡ ଜାପାନରେ ପର୍ଯ୍ୟାବରଣ, ସାମାଜିକ ଓ ଶାସନ ମୂଲ୍ୟ ସହିତ ଷ୍ଟାର୍ଟଅପକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରି ଉଚ୍ଚ ରିଟର୍ଣ୍ଣ ହାସଲ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବ।

୯୦ ବର୍ଷ ବୟସରେ ସାହସକୁ ସଲାମ

କୋରୋନା କାଳରେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକର ଜୀବନଶୈଳୀ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଜରୁରୀ। କୌଣସି ବି ରୋଗକୁ ହରାଇବା ଲାଗି ସୁସ୍ଥ ରହିବା ଦରକାର। କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟର ଖାଦ୍ୟପେୟରେ ହେଉଥିବା ଅପମିଶ୍ରଣ କାରଣରୁ ଲୋକଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପଢ଼ୁଛି। ପୂର୍ବାପେକ୍ଷା ଆଜିକାଲିର ଲୋକମାନଙ୍କ ଡାଏଟ ବହୁତ ଅସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକର ହେବାରେ ଲାଗିଛି। ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ କୌଣସି ନା କୌଣସି ରୋଗର ଶିକାର ହେବାରେ ଲାଗିଛନ୍ତି। ସେହିପରି ବୟସ୍କମାନେ ଯେତିକି ସୁସ୍ଥ ବର୍ତ୍ତମାନର ଯୁବପିଢ଼ି ମଧ୍ୟ ସେତିକି ସୁସ୍ଥ ନାହାନ୍ତି। ଏଭଳି ଏକ ଉଦାହରଣ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି ଜାପାନର ୯୦ ବର୍ଷୀୟା ଜଣେ ମହିଳା। ୯୦ ବର୍ଷରେ ପହଞ୍ଚିଲାବେଳକୁ ଗୋଟିଏପଟେ ଲୋକେ ବିଛଣା ଲଗା ହୋଇଯାଉଥିବା ବେଳେ ଏହି ମହିଳା ଜଣକ ନିଜ ଫିଟନେସ ପାଇଁ ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ରହିଛନ୍ତି। ଜାପାନର ତାକିଶିମା ମିକା ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିନ ଲୋକଙ୍କୁ ବ୍ୟାୟାମର ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଦେଉଥିବା ନଜର ଆସୁଛନ୍ତି।

ସାହସୀ ସୁନୀତା: ହରାଇଛନ୍ତି ବୟସ ଓ ରୋଗକୁ, ଶିଖାଉଛନ୍ତି


ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ