ନାରୀ

ନିଆରା ନିଶା ନଳିନୀଙ୍କୁ କଲା ଚିତ୍ରକର
ଭାଙ୍ଗିଲା ପରମ୍ପରା: ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ବଦଳରେ ସାଇନ୍ସ ଆଧାରରେ

ବିଶ୍ବରେ ସୁନ୍ଦରୀ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ସାଧାରଣତଃ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ଉପରେ ଅଧିକ ଧ୍ୟାନ ଦିଆଯାଇଥାଏ। ଏହି ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ରାମ୍ପ ୱାକ୍‌, ବିକିନି ଡ୍ରେସ୍‌ ଅପ୍‌ ଭଳି ରାଉଣ୍ଡ କରାଯାଇ ବିଜୟୀଙ୍କୁ ଚୟନ କରାଯାଏ। କିନ୍ତୁ ଆମେରିକାର ୯୯ତମ ମିସ୍‌ ଆମେରିକା ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଅନ୍ୟ ସାଧାରଣ ସୁନ୍ଦରୀପ୍ରତିଯୋଗିତାଠାରୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ଭିନ୍ନ ଥିଲା। ଏହି ପ୍ରତିଯୋଗିତାର ଷ୍ଟେଜ୍‌ରେ ପ୍ରତିଯୋଗୀମାନେ ବିକିନି କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ କୌଣସି ରାଉଣ୍ଡରେ ବିଶେଷ ରୁଚି ନ ଦେଖାଇ ବରଂ ଟ୍ୟାଲେଣ୍ଟ ରାଉଣ୍ଡରେ ନିଜ ପ୍ରଦର୍ଶନ ଦେଖାଇଥିଲେ। ପ୍ରତିଯୋଗୀମାନେ ଷ୍ଟେଜ୍‌ରେ ଲ୍ୟାବରେଟୋରୀ କୋଟ୍‌ରେ ନଜର ଆସିଥିଲେ। ପାଖାପାଖି ୫୦ ଜଣ ମହିଳାଙ୍କୁ ପଛରେ ପକାଇ ଭର୍ଜିନିଆର ବାୟୋକେମିଷ୍ଟ କାମିଲା ଥୋମାସିନା ଶ୍ରୀୟର ମଞ୍ଚରେ ହାଇଡ୍ରୋଜେନ୍‌ ସହିତ ଜଡ଼ିତ ଏକ ଏକ୍ସପେରିମେଣ୍ଟ କରିଥିଲେ। ଏହାର କିଛି ମିନିଟ୍‌ ମଧ୍ୟରେ ତାଙ୍କୁ ମିସ୍‌ ଆମେରିକା ଭାବେ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିଲା।

ସାବଧାନ: ଚର୍ମକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇପାରେ ପ୍ରସାଧନ ସାମଗ୍ରୀ

ପ୍ରସାଧନ ସାମଗ୍ରୀ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିଲେ ସାବଧାନ ହୋଇଯାଆନ୍ତୁ। କାରଣ ବ୍ୟୁଟି ବ୍ଲେଣ୍ଡର, ମସ୍କରା, ଲିପ୍‌ ଗ୍ଲସ୍‌ ଭଳି ପ୍ରସାଧନ ସାମଗ୍ରୀ ମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରାଣଘାତକ ସୁପରବଗ ସଂକ୍ରମଣ ହେଉଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। ଆମେରିକାରେ ନିକଟରେ ହୋଇଥିବା ଏକ ଗବେଷଣା ପରେ ଗବେଷକମାନେ ଏହି ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି। ଆମେରିକାର ଇଷ୍ଟର୍ଣ୍ଣ ୟୁନିଭର୍ସିଟିର ମୁଖ୍ୟ ଗବେଷକ ଅମରିନ ବଶୀର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଲଣ୍ଡନରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିନ ଲକ୍ଷାଧିକ ଲୋକେ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ପ୍ରସାଧନ ସାମଗ୍ରୀ ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି। ଏହି ସବୁ ଉତ୍ପାଦ ଜରିଆରେ ଘାତକ ଇ-କୋଲି ଓ ଷ୍ଟାଫିଲୋକୋକି ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆରେସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥାଏ। କାରଣ ଏହାକୁ ସଫା କରାଯାଇ ପାରି ନ ଥାଏ। ଏପରିକି କେତେକ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ପ୍ରସାଧନ ସାମଗ୍ରୀର ଏକ୍ସପାୟାରି ଡେଟ୍‌ ଗଲା ପରେ ମଧ୍ୟ ଏହାକୁ ଅନେକ ବ୍ୟବହାର କରିଥାନ୍ତି, ଯାହାକି ବିପଦଜନକ ହୋଇପାରେ।

ସାହସୀ କର୍ମବୀର ସୁଧା ମୂର୍ତ୍ତି: ବୁଝିଛନ୍ତି ମହିଳା ଓ ଅସହାୟଙ୍କ

ସାଧାରଣରୁ ଅସାଧାରଣ ପାଲଟିବା ପରେ ବି ସାଧାରଣ ଜୀବନଶୈଳୀ ଆପଣାଇବା ବେଶ୍‌ କାଠିକର ପାଠ। ଏହା କୌଣସି ବାହ୍ୟ ପରିସ୍ଥିତି ଦ୍ବାରା ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇ ନ ଥିବାକୁ ବୁଝାଏ। ଏହାର ଜ୍ବଳନ୍ତ ନମୂନା ହେଉଛନ୍ତି ଇନ୍‌ଫୋସିସ୍‌ ଫାଉଣ୍ଡେସନ୍‌ର ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ସୁଧା ମୂର୍ତ୍ତି। ପିତା ମାତାଙ୍କ ଅନିଚ୍ଛା ସତ୍ତ୍ବେ ଇଞ୍ଜିନିୟର ହେବା ପରେ ବି ତାଙ୍କ ଜୀବନ ଯାତ୍ରାର ପଥ ସହଜ ନ ଥିଲା। ତେବେ ନିଜ ଲକ୍ଷ୍ୟସ୍ଥଳୀରେ ପହଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ଅଧ୍ୟବସାୟ, ଏକାଗ୍ର ଚିତ୍ତ ଓ ଦୃଢ଼ ମନୋଭାବ ତାଙ୍କୁ ବେଶ୍‌ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥିଲା। ଇନ୍‌ଫୋସିସ୍‌ର ସହପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ଏନ୍‌ଆର୍‌ ନାରାୟଣ ମୂର୍ତ୍ତିଙ୍କୁ ବିବାହ କରିବା ପରେ ବି ସୁଧା ନିଜର ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପରିଚୟ ରଖିପାରିଛନ୍ତି। ବିଶେଷକରି ମହିଳାଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ସମସ୍ୟା ପ୍ରତି ସଚେତନ କରାଇବା ଏବଂ ଅସହାୟଙ୍କୁ ଅକୁଣ୍ଠିତ ସାହାଯ୍ୟର ହାତ ବଢ଼ାଇବା ତାଙ୍କୁ ଅସାଧାରଣ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ବର ପରିଚୟ ଦେଇଛି। ଖାସ୍‌ ଏଥିପାଇଁ ସେ ଅନେକଙ୍କ ଲାଗି ପ୍ରେରଣାର ଉତ୍ସ ପାଲଟିଛନ୍ତି।

ମୈନାଙ୍କୁ ମାନିବାକୁ ପଡ଼ିବ: ୩ ଝିଅଙ୍କୁ ପାଳିବାକୁ ଆପଣାଇଲେ


ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ