ନାରୀ

ଉଦାହରଣ ସାଜିଲେ ସ୍ବରୂପ: ଅଭିନେତ୍ରୀରୁ ପାଲଟିଲେ
ମହିଳାଙ୍କ ପରିଚ୍ଛନ୍ନତା ପାଇଁ ଆଗଭର ଶାଲିନୀ ଠାକ୍‌ରେ

ଏବେ ବି ସମାଜରେ ମହିଳାଙ୍କୁ ଟଏଲେଟ୍‌ ସସମ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ଅଧିକ ହେବାକୁ ପଡ଼ୁଛି। ସରକାର ଓ ଲୋକଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଅଭିଯାନ ଚଳାଯିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ଅଧିକାଂଶ ମହିଳା ଟଏଲେଟ୍‌ ବ୍ୟବହାର ନ କରି ଖୋଲାରେ ଶୌଚ ହେବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି। ଏହାଦ୍ବାରା କେବଳ ସେମାନଙ୍କର ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପଡ଼ୁନାହିଁ, ସେମାନଙ୍କୁ ଅସଦାଚରଣର ଶିକାର ମଧ୍ୟ ହେବାକୁ ପଡ଼ୁଛି। ଏଥସହିତ ଅଧିକାଂଶ ମହିଳା ମାସିକ ଧର୍ମ ସମୟରେ ସାନିଟାରୀ ନ୍ୟାପ୍‌କିନ୍‌ ବ୍ୟବହାର ନ କରି କପଡ଼ାର ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି। ଯେଉଁଥିପାଇଁ ସେମାନଙ୍କୁ ଅନେକ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡ଼ୁଛି। ସଚେତନତା ନେଇ ଅନେକ ଅଭିଯାନ ଚଳା ଯାଉଥିଲେ ମଧ୍ୟ ମହିଳାଙ୍କ ମନରେ କେତେକ ଭ୍ରାନ୍ତ ଧାରଣା ରହିଯାଇଛି, ଯାହାକୁ ଭାଙ୍ଗିବା ନିହାତି ଦରକାର। ଏହି କ୍ଷେତ୍ରରେ ମୁମ୍ବାଇର ଶାଲିନୀ ଠାକ୍‌ରେ କାମ କରୁଛନ୍ତି। ସେ ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ତାଙ୍କ ଅଞ୍ଚଳରେ ବାୟୋ ଟଏଲେଟ୍‌ ତିଆରି କରିବା ସହିତ ସାନିଟାରୀ ନ୍ୟାପ୍‌କିନ୍‌ ମେସିନ୍‌ ମଧ୍ୟ ଲଗାଇଛନ୍ତି।

ପ୍ରେମ ବିବାହ ପାଇଁ ସୁଷମାଙ୍କୁ ବେଲିବାକୁ ପଡ଼ିଥିଲା ପାମ୍ପଡ଼
ଅସାଧାରଣ ମନଜିତ: ଜିଇବାର ରାହା ଖୋଜୁ ଖୋଜୁ

ଯେତେବେଳେ ଡ୍ରାଇଭିଂ କଥା ଉଠେ, ସାଧାରଣତଃ କୁହାଯାଏ ଯେ ମହିଳାମାନେ ଭଲ ଡ୍ରାଇଭିଂ କରିପାରନ୍ତି ନାହିଁ। ଆଜି ଏଠାରେ ଏମିତି ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି, ଯିଏ କେବଳ ଡ୍ରାଇଭିଂ କରୁ ନାହାନ୍ତି, ବରଂ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ମଧ୍ୟ ଚଳାଉଛନ୍ତି। ପରିବାର, ସମାଜ ଓ ନିଜ ଲୋକଙ୍କଠାରୁ ଦୁଃଖ ପାଇବା ପରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତି ବହୁତ ଜୋର୍‌ରେ ଭାଙ୍ଗି ପଡ଼ିଥାନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଏହି ମହିଳା ହାର୍‌ ନ ମାନି ନିଜକୁ ପୁଣି ଥରେ ଦୃଢ଼ ଭାବେ ଠିଆ ହୋଇ ସମାଜରେ ନିଜର ଏକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପରିଚୟ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି। ପ୍ରତିକୂଳ ପରିସ୍ଥିତିରେ ବି ସେ ନିଜ ପରିବାର ଓ ସମାଜ ସହ ଲଢ଼ି ତାଙ୍କ ଅସାଧାରଣ ପ୍ରତିଭାର ପରିଚୟ ଦେଇଛନ୍ତି। ସାଧାରଣତଃ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ଭଳି ଭାରୀ ଯାନ ଚଳାଇବାରେ ମହିଳାଙ୍କ କ୍ବଚିତ ଦେଖାଯାଉଥିବାବେଳେ ମନଜିତ ଏହି ଦିଗରେ ନିଜ ଅଦମ୍ୟ ସାହାସର ପରିଚୟ ଦେଇଛନ୍ତି। ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ସମୟରେ ସଉକରୁ ଗାଡ଼ି ଚାଳନା ଆରମ୍ଭ କରିଥିବା ମନଜିତ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ଆମ୍ବୁଳାନ୍ସ ଚାଳନାକୁ ପେସା ଭାବେ ଗ୍ରହଣ କରି ନେଇଛନ୍ତି। ଜଳନ୍ଧରର ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ଡ୍ରାଇଭର ମନଜିତ କୌର ଗତ ୧୪ ବର୍ଷ ହେଲାଣି ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ଚଲାଉଛନ୍ତି। ନିଜ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସରେ ରୋଗୀ ଓ ଶବ ନେବା ଆଣିବା କରିବା ଲାଗି ସେ ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶ, ପଶ୍ଚିମ ବଙ୍ଗ, ମୁମ୍ବାଇ ଭଳି ଅନେକ ରାଜ୍ୟ ଯାତ୍ରା କରିସାରିଛନ୍ତି। ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ଚଲାଇବା କେବଳ ତାଙ୍କର ସଉକ ନୁହେଁ, ଦୁର୍ବଳତା ମଧ୍ୟ ପାଲଟିଯାଇଛି। ଶାଶୁ ଘରେ ପତି ତାଙ୍କୁ ସାଥୀ ନ ଦେବାରୁ ନିଜ ପୁଅକୁ ପାଳିବା ଲାଗି ପର ଘରେ କାମ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ଏହା ପରେ ସେ ଡ୍ରାଇଭିଂ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ଚାଲନ୍ତୁ ଜାଣିବା ମନଜିତ କୌର କିଭଳି ଭାବେ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ଚଲାଇବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ।



ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ