ଶିକ୍ଷା ଓ କ୍ୟାରିଅର

ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀଙ୍କୁ ନ୍ୟାୟ ଦେବ ୟୁପିପିଏସ୍‌ସି ପରୀକ୍ଷା କଣ୍ଟ

ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶରେ ସରକାରୀ ଚାକିରି ଅପେକ୍ଷାରେ ଥିବା ଯୁବବର୍ଗଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଭଲ ଖବର। ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶ ପବ୍ଲିକ ସର୍ଭିସ କମିଶନ (ୟୁପିପିଏସ୍‌ସି) ଏବେ ଏପରି ଏକ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି ଯଦ୍ଦ୍ବାରା ସରକାରୀ ଚାକିରି ପାଇଁ ହେବାକୁ ଥିବା ପରୀକ୍ଷା ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ସମୟ ସୀମା ମଧ୍ୟରେ କରାଯିବ। ଚାକିରି ପାଇଁ ଆବେଦନପତ୍ର ଉପଲବ୍ଧ କରାଯିବା ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଲିଖିତ ପରୀକ୍ଷା, ମୌଖିକ ପରୀକ୍ଷାର ତାରିଖ, ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ ଭେରିଫିକେସନ ଓ ନିଯୁକ୍ତିପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରାଯିବାର ତାରିଖ ପୂର୍ବରୁ ଜଣାଇ ଦିଆଯିବ। ଆଗରୁ ପରୀକ୍ଷା ଦେଇ ଲମ୍ବା ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅପେକ୍ଷା କରିବାକୁ ପଡ଼ୁଥିଲା। ଲିଖିତ ପରୀକ୍ଷା ଓ ସାକ୍ଷାତକାରର ତାରିଖ ଲମ୍ବା ହେବାରେ ଲାଗୁଥିବା ବେଳେ ନିଯୁକ୍ତିପତ୍ର କେବେ ମିଳିବ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀମାନଙ୍କ ପରିକଳ୍ପନା ବାହାରେ ଥିଲା। ବିଳମ୍ବ ଯେତେ ହେଉଥିଲା, ଦୁର୍ନୀତି ସେତେ ବେଶି ହେଉଥିଲା। ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶ ପବ୍ଲିକ ସର୍ଭିସ କମିଶନ ସାକ୍ଷାତକାର ପରୀକ୍ଷା ଠାରୁ ନିଯୁକ୍ତିପତ୍ର ପ୍ରଦାନର ସମୟ ନିର୍ଘଣ୍ଟ ଆଗୁଆ ପ୍ରକାଶ କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି।

ଦେଶର ନମ୍ବର ୱାନ ୟୁଥ ୟୁନିଭରସିଟି
ଚୀନରେ ହୋଇ ନ ଥାଏ ପେପର ଲିକ୍‌, ଜାଣନ୍ତୁ କାହିଁକି?

ଆମ ଦେଶରେ କେଉଁଠି ନା କେଉଁଠି ପରୀକ୍ଷା ପରିଚାଳନାକୁ ନେଇ ଅସଜଡ଼ା ଚିତ୍ର ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥାଏ। ପ୍ରଶ୍ନପତ୍ର ଲିକ୍‌, ପରୀକ୍ଷାରେ କପି, ନକଲି ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀ ଓ ତ୍ରୁଟିପୂର୍ଣ୍ଣ ମୂଲ୍ୟାୟନକୁ ନେଇ ଆମ ଦେଶର ଶହ ଶହ ମେଧାବୀ ବିଦ୍ୟାର୍ଥୀ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥାନ୍ତି। ସାଧାରଣ ପରୀକ୍ଷା କଥା ଛାଡ଼ନ୍ତୁ, ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ, ମେଡିକାଲ, ଏମ୍‌ବିଏ ଆଦି ପେସାଦାର ପାଠ୍ୟକ୍ରମରେ ମଧ୍ୟ ବିଭ୍ରାଟ ଆମର ଏଠି ମାମୁଲି ପ୍ରସଙ୍ଗ ହୋଇ ରହିଛି। ପେପର ଲିକ୍‌ ପରି ବିଭ୍ରାଟ କାରଣରୁ ପୁଣିଥରେ ପରୀକ୍ଷା ଆୟୋଜନ କରିବା ଜନିତ ଚାପ, ଚିନ୍ତା, ଅର୍ଥ ତଥା ସମୟ ବ୍ୟୟ ହୋଇଥାଏ। କିନ୍ତୁ ଆମର ପଡ଼ୋଶୀ ଦେଶ ଚୀନ ତା’ର ପରୀକ୍ଷା ପରିଚାଳନାରେ କଠୋର ଆଭିମୁଖ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରିଛି। ପ୍ରଶ୍ନପତ୍ର ଲିକ୍‌ ନ ହେବା ପାଇଁ ଚୀନ ବ୍ୟାପକ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରିଛି।



ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ


କରେନ୍ସି କନଭର୍ଟର

ବିବର୍ତ୍ତନବାଦର ବିବର୍ତ୍ତନ
୧୮୫୯ ମସିହା ନଭେମ୍ବର ୨୪ ତାରିଖରେ ଚାର୍ଲସ ଡାରୱିନ୍‌ଙ୍କର ଯୁଗାନ୍ତକାରୀ ଗ୍ରନ୍ଥ ‘ଅନ୍‌ ଦ ଓରିଜିନ୍‌ ଅଫ୍‌ ସ୍ପିସିଜ୍‌’ ପ୍ରକାଶ ପାଇଲା। ଯଦିଓ ଡାରୱିନ୍‌ଙ୍କ ଗବେଷଣା ଦୁଇ ଦଶନ୍ଧି ପୂର୍ବରୁ ସମାପ୍ତ ହୋଇଥିଲା, ସେ ଏହି ଗ୍ରନ୍ଥ ପ୍ରକାଶ କରିବାରେ ଜାଣିଶୁଣି ବିଳମ୍ବ କରିଥିଲେ। ସେ ଜାଣିଥିଲେ ଯେ ଏହା ପ୍ରକାଶ ପାଇବା ପରେ ଧାର୍ମିକ ଅନୁଷ୍ଠାନ ତରଫରୁ ଭୀଷଣ ପ୍ରତିବାଦ ଆସିବ। କିନ୍ତୁ ୧୮୫୮ ମସିହାରେ ଆଉ ଜଣେ ବୈଞାନିକ ଆଲଫର୍ଡ ରସେଲ ୱାଲେସ୍ ବିବର୍ତ୍ତନ ସମ୍ପର୍କରେ ଗବେଷଣା ସମାପ୍ତ ହେଲା ବୋଲି ଘୋଷଣା କଲେ। ଦୁଇଜଣଙ୍କ ପାଣ୍ଡୁଲିପି ଲାଇନେନ୍‌ ସୋସାଇଟି ଅଫ୍‌ ଲଣ୍ଡନକୁ ପଠାଗଲା। ସେଠାରେ ପ୍ରମାଣିତ ହେଲା ଯେ ଚାର୍ଲସ ଡାରୱିନ୍‌ ହେଉଛନ୍ତି ବିବର୍ତ୍ତନବାଦର ଜନକ।

ଜନମତ

ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଭକ୍ତଙ୍କ ଦର୍ଶନକୁ ଶୃଙ୍ଖଳିତ ଓ ବ୍ୟବସ୍ଥିତ କରିବା ନିମନ୍ତେ ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦେଶ କ୍ରମେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଧାଡ଼ି ଦର୍ଶନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ସହ ଆପଣ ଏକମତ ତ ?