ଶିକ୍ଷା ଓ କ୍ୟାରିଅର

ନୀଟ୍‌ରେ ବାଜି ମାରିନେଲା ରାଜସ୍ଥାନ

ଚଳିତ ବର୍ଷର ନୀଟ୍‌ ପରୀକ୍ଷାଫଳ ପ୍ରକାଶ ପାଇସାରିଛି। ଏଥିରେ ସଫଳତାର ଶୀର୍ଷରେ ରହିଛି ରାଜସ୍ଥାନ। ରାଜସ୍ଥାନର ପରୀକ୍ଷା ଫଳକୁ ନେଇ ସାରା ଦେଶରେ ଆଲୋଚନା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଟପ୍‌ ୫୦ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀଙ୍କ ତାଲିକାରେ ଏଥର ରାଜସ୍ଥାନର ୬ ଜଣ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀ ସ୍ଥାନ ପାଇଛନ୍ତି। ଉତ୍କୃଷ୍ଟ ଫଳ ଦେବାରେ ରାଜସ୍ଥାନ ଆଗରେ ରହିଛି। ଏଠାରୁ ମୋଟ ୭୪.୩୦ ପ୍ରତିଶତ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀ ସଫଳତାର ଶ୍ରେୟ ସାଉଁଣ୍ଟିଛନ୍ତି। ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ଅଛି ଜାତୀୟ ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀ। ଦିଳ୍ଲୀର ମୋଟ ୭୩.୭୩ ପ୍ରତିଶତ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ସଫଳତା ମିଳିଛି। ସେହିପରି ହରିୟାଣାର ମୋଟ ୭୨.୫୯ ପ୍ରତିଶତ ବିଦ୍ୟାର୍ଥୀ ସଫଳତା ହାସଲ କରି ନୀଟ୍‌ରେ ଦେଶରେ ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ଅଛନ୍ତି। ରାଜସ୍ଥାନର ବାସିନ୍ଦା ନଳିନ ଖଣ୍ଡେଲୱାଲ ୨୦୧୯ ନୀଟ୍‌ ପରୀକ୍ଷାରେ ଟପ୍ପର ହୋଇଛନ୍ତି। ନଳିନ ୭୨୦ରୁ ୭୦୨ ନମ୍ବର ରଖି ସାରା ଦେଶରେ ପ୍ରଥମ ସ୍ଥାନ ହାସଲ କରି ନିଜ ରାଜ୍ୟକୁ ଗୌରବାନ୍ୱିତ କରାଇଛନ୍ତି। ସର୍ବଭାରତୀୟ ସ୍ତରରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ଅଛନ୍ତି ଦିଳ୍ଲୀର ଭାବିକ ବଂଶଲ। ତୃତୀୟ ଟପ୍ପର ହେଉଛନ୍ତି ସେହି ଦିଳ୍ଲୀର ଅକ୍ଷତ କୌଶିକ। ଉଭୟ ଭାବିକ ଓ ଅକ୍ଷତ ୭୨୦ ମାର୍କରୁ ୭୦୦ ନମ୍ବର ହାସଲ କରିଥିବା ଜଣାଯାଇଛି। ଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ମାଧୁରୀ ରେଡ୍ଡୀ ଆଗରେ ଅଛନ୍ତି। ସେ ସପ୍ତମ ସ୍ଥାନରେ ଅଛନ୍ତି। ମୋଟ ୭୨୦ ମାର୍କ ମଧ୍ୟରୁ ମାଧୁରୀ ୬୯୫ ଅଙ୍କ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି। ଉତ୍କୃଷ୍ଟ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିବା ଟପ୍‌ ୧୦୦ ଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୨୦ ଜଣ ହେଉଛନ୍ତି ଛାତ୍ରୀ। ତେଲେଙ୍ଗାନାର ବାସିନ୍ଦା ମାଧୁରୀ ମୋଟ ୭୨୦ ନମ୍ବର ମଧ୍ୟରୁ ୬୯୫ ରଖିଛନ୍ତି। ଚଳିତ ବର୍ଷ ୧୫.୧୯ ଲକ୍ଷ ବିଦ୍ୟାର୍ଥୀ ଏହି ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ନିଜକୁ ପଞ୍ଜୀକୃତ କରାଇଥିଲେ। ଏମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ପ୍ରାୟ ୧୪.୧୦ ଲକ୍ଷ ପରୀକ୍ଷାରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ।

ବିଦ୍ୟାର୍ଥୀଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ଅଧିକ ଆକର୍ଷଣୀୟ
ପରୀକ୍ଷା ଚାପକୁ ଦୂରେଇବେ କିପରି?
ଏହି ଆଇଏଏସ୍‌ ଟପ୍ପରଙ୍କୁ ହାର୍ଭାର୍ଡରୁ ମିଳିଥିଲା ୧୭୦ରୁ ୧୭୧

ଆଇଆଇଟିରୁ ପଢ଼ି ୨୦୦୨ ବ୍ୟାଚରେ ଆଇଏଏସ୍‌ ଅଫିସର ଅଙ୍କୁର ଗର୍ଗ ପରୀକ୍ଷାରେ ମୋଟ ୧୭୦ ମାର୍କରୁ ୧୭୧ ମାର୍କ ରଖି ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଚମକାଇ ଦେଇଥିଲେ। ପୁଣିଥରେ ସେ ପ୍ରମାଣିତ କରାଇ ଦେଇଥିଲେ ଯେ ମଣିଷ ପ୍ରକୃତରେ ଯାହା ଚାହିଁବ, ତାହା କରିଦେଇପାରିବ। ଅଙ୍କୁର ଗର୍ଗଙ୍କୁ ମାଇକ୍ରୋ ଇକୋନୋମିକ୍ସ ପେପରରେ ୧୭୦ ମାର୍କର ପରୀକ୍ଷାରେ ୧୭୧ ମାର୍ଗ ମିଳିଥିଲା। ଅଙ୍କୁର ନିଜର ଫେସବୁକରେ ଏକ ପୋଷ୍ଟ ଶେୟାର କରି ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ ମୁଁ ଯେତେବେଳେ ସ୍କୁଲରେ ପଢ଼ୁଥିଲି, ସେତେବେଳୁ ମୋର ବାପା ମୋତେ କହିଆସିଛନ୍ତି ଯେ ପରୀକ୍ଷାରେ ୧୦ରୁ ୧୦ ଆଣିବା କିଛି ବଡ଼କଥା ନୁହେଁ। କିନ୍ତୁ ୧୦ରୁ ୧୧ ମାର୍କ ପାଇଁ ପ୍ରୟାସ କରିବା ଉଚିତ। ବାପାଙ୍କର ଏହି କଥା ମୋର ଛାତ୍ର ଜୀବନ ଶେଷ ବେଳକୁ ମିଳିଥିଲା। ଶେଷରେ ମୋତେ ମାଇକ୍ରୋ ଇକୋନୋମିକ୍ସ ପାଠ୍ୟକ୍ରମରେ ୧୭୦ରୁ ୧୭୧ ମାର୍କ ମିଳିଥିଲା। ମାର୍କଶିଟ୍‌ରେ ଜେଫ୍ରି ଫ୍ରେଙ୍କଲଙ୍କ ସ୍ବାକ୍ଷର ଥିଲା। ସେଥିରେ ତାଙ୍କର ସ୍ବାକ୍ଷର ମୋତେ ଭାବାବେଗ କରିଦେଇଥିଲା। ମୁଁ ଏହି ମାର୍କଶିଟ୍‌କୁ ମୁଁ ମୋର ବାପାଙ୍କ ପାଇଁ ଉତ୍ସର୍ଗ କରୁଛି ବୋଲି ଅଙ୍କୁର ନିଜ ଫେସବୁକ ସାଇଟରେ ଦର୍ଶାଇଥିଲେ।

ଭବିଷ୍ୟତର କ୍ୟାରିଅର

ଅଟୋମେସନ ଇଞ୍ଜିନିଅର, ରୋବୋଟିକ୍‌ ଡିଜାଇନ ଇଞ୍ଜିନିଅର, ପ୍ଲାଣ୍ଟ ମାନ୍ୟୁଫାକ୍ଚରିଂ ଇଞ୍ଜିନିଅର, ଆଇ ଓ ଟି ଇଞ୍ଜିନିଅର, ଆର୍ଟିଫିସିଆଲ ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍‌ସ ପ୍ରୋଗ୍ରାମର ଏବଂ ଡ୍ରୋନ ପାଇଲଟ୍‌ ଭାବେ କ୍ୟାରିଅରର ବ୍ୟାପକ ବିକଳ୍ପ ରହିଛି। ଏହା ମଧ୍ୟରୁ ଯେ କୌଣସି ଗୋଟିଏ କ୍ଷେତ୍ରରେ ନିଜ ଆଗ୍ରହ ଓ ପସନ୍ଦ ଅନୁଯାୟୀ ପାରଦର୍ଶିତା ହାସଲ କରିପାରିଲେ, ଏକ ଚମକପ୍ରଦ କ୍ୟାରିଅର ଗଢ଼ିବା ସହଜ ହୋଇଥାଏ। ସମ୍ପ୍ରତି ଡିଫେନ୍ସ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରି ଏବଂ ମ୍ୟାନୁଫ୍ୟାକ୍ଚରିଙ୍ଗ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିରେ ଏଭଳି ପେସାଦାରଙ୍କ ସବୁଠୁ ଅଧିକ ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି। କାରଖାନା ଗୁଡ଼ିକ ନିଜର ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଉତ୍ପାଦନ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଅଟୋମେସନ ଉପରେ ଅଗ୍ରାଧିକାର ଦେଉଥିବାରୁ ଏହି ପେସାଦାର ମାନଙ୍କ ଚାହିଦା ଦ୍ରୁତଗତିରେ ବଢ଼ିବ। ଏହି ପ୍ରଫେସନାଲମାନେ ନାସା ଏବଂ ଇସ୍ରୋ ଭଳି ଗବେଷଣା ସଂସ୍ଥା, ଗେମିଙ୍ଗ ଉଦ୍ୟୋଗ ଏବଂ ମେଡିକାଲ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅଧିକ ଚାହିଦା ରହିବ।

ଆଜିଠୁ ୨୨ ଭାଷାର ୫ ବାକ୍ୟ ଶିଖିବେ ବିଦ୍ୟାର୍ଥୀ

ସାରା ଦେଶରେ ସ୍କୁଲ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ମଙ୍ଗଳବାର (୨୦ ନଭେମ୍ବର ୨୦୧୮)ଠାରୁ ୨୨ ଭାଷାରେ ୫ଟି ବାକ୍ୟ ଶିଖିବେ। ଡିସେମ୍ବର ୨୧ ତାରିଖ ଯାଏ ଚାଲିବାକୁ ଥିବା ଭାଷା ସଂଗମ ମାନବ ବିକାଶ ମନ୍ତ୍ରାଳୟର ବିଦ୍ୟାଳୟ ଶିକ୍ଷା ଏବଂ ସାକ୍ଷରତା ବିଭାଗର ‘ଏକ ଭାରତ, ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଭାରତ’ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଯାୟୀ ଆୟୋଜନ କରାଯାଉଛି। ମାନବ ସମ୍ବଳ ମନ୍ତ୍ରାଳୟର ଯୁଗ୍ମ ସଚିବ ମନୀଷ ଗର୍ଗଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଦେଶର ସମସ୍ତ ଶିକ୍ଷା ସଚିବ, କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ମାଧ୍ୟମିକ ଶିକ୍ଷା ବୋର୍ଡ, କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବିଦ୍ୟାଳୟ ସଂଗଠନ ଏବଂ ନବୋଦୟ ବିଦ୍ୟାଳୟ ସମିତିକୁ ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ପତ୍ରରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଭାଷା ସଂଗମ ମାଧ୍ୟମରେ ଆମେ ବିଦ୍ୟାର୍ଥୀଙ୍କୁ ଭାଷାର ବିବିଧତା ସମ୍ପର୍କରେ ପରିଚିତ କରାଇଛୁ। ଏଥିରେ ସ୍କୁଲରେ ପଢ଼ୁଥିବା ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଦେଶର ଭାଷାଗୁଡ଼ିକ ବାବଦରେ ଜଣାଇ ଦିଆଯିବ। ଫଳରେ ଭାଷା ପ୍ରତି ସେମାନଙ୍କ ମନରେ ଉତ୍କଣ୍ଠା ସୃଷ୍ଟି ହେବା ସେମାନେ କ୍ରମଶଃ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଭାଷା ଶିକ୍ଷା ପାଇଁ ଉତ୍ସାହ ଦେଖାଇବେ। ଏହାଦ୍ବାରା ଦେଶର ଏକତା ଦୃଢ଼ ହେବ। ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପାଇଁ ବିଶେଷ ଭାବେ ଏକ ପୁସ୍ତକର ପ୍ରସ୍ତୁତି କରାଯାଇଛି। ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ପ୍ରଥମ ଦିନରୁ ଶେଷ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପିଲା କେଉଁଦିନ କେଉଁ ଭାଷା ଶିଖିବେ ତାହା ଦର୍ଶାଯାଇଛି। ଏହା ଅନୁଯାୟୀ ପ୍ରଥମ ଦିନ ଅସମୀୟା, ଦ୍ବିତୀୟ ଦିନ ବଙ୍ଗଳା, ଏପରି ଭାବେ ସମ୍ବିଧାନର ଅଷ୍ଟମ ଅନୁଚ୍ଛେଦରେ ବର୍ଣ୍ଣିତ ସମସ୍ତ ୨୨ଟି ଭାଷା ଉପରେ ଶିକ୍ଷାଦାନ କରାଯିବ।



ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ

୩୨ତମ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ଉଦଯାପିତ: ଟୋକିଓକୁ
ଟୋକିଓ: ୧୭ ଦିନ ଧରି ଚାଲିଥିବା କ୍ରୀଡ଼ା ମହାକୁମ୍ଭ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସର ୩୨ତମ ସଂସ୍କରଣରେ ରବିବାର ପୂର୍ଣ୍ଣଚଛେଦ ପଡ଼ିଛି। ଗତ ୨୦୨୦ରେ ସଂସ୍କରଣଟି ଆୟୋଜିତ ହେବାକୁ ଥିଲେ ହେଁ କୋରୋନା ମହାମାରୀ କାରଣରୁ ଏହାକୁ ବର୍ଷେ ଘୁଞ୍ଚାଇ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଜାପାନରେ ଗତ ୨୩ ତାରିଖରେ ସଂସ୍କରଣ ଆରମ୍ଭ ପୂର୍ବରୁ ରାଜଧାନୀ ଟୋକିଓରେ ଏମର୍ଜେନସି ଜାରି ହେବା ସତ୍ତ୍ବେ ଆୟୋଜକଙ୍କ ଦୃଢ଼ ଇଛାଶକ୍ତି ଓ ଅଂଶୀଦାର ଦେଶର ସହଯୋଗ ବଳରେ ଅନତର୍ଜାତୀୟ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ କମିଟି (ଆଇଓସି) ଓ ଟୋକିଓ ୨୦୨୦ ସୁଚାରୁ ରୂପେ ଶେଷ କରିଛନ୍ତି। ସଂସ୍କରଣଟି ରବିବାର ଉଦଯାପିତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ବିନା ଦର୍ଶକରେ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ବିଶ୍ବବ୍ୟାପୀ ଦର୍ଶକ ଏହାକୁ ମନଭରି ଉପଭୋଗ କରିଛନ୍ତି। ଆକର୍ଷଣୀୟ ଉଦଘାଟନୀ ଉତ୍ସବ ସହ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଅଲିମ୍ପିକ୍ସର ୩୨ତମ ସଂସ୍କରଣଟି ରଙ୍ଗିନ ଆଲୋକମାଳା ସହ ରଙ୍ଗବେରଙ୍ଗର ଆତସବାଜି ସହ ଶେଷ ହୋଇଛି। ଆତସବାଜିରେ ଟୋକିଓ ଆକାଶ ପ୍ରଜ୍ଜ୍ବଳିତ ହେବା ସହ ଅଲିମ୍ପିକ୍ ରିଙ୍ଗଗୁଡ଼ିକର ଚିତ୍ର ପ୍ରତିଫଳିତ ହୋଇଥିଲା, ଯାହାକି ବେଶ୍ ଉପଭୋଗ୍ୟ ଥିଲା। ଏଥିସହ ଜାପାନ ରାଜଧାନୀରେ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ଇଭେଣ୍ଟ ଉପରେ ପରଦା ଟଣାଯାଇଛି ଓ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସଂସ୍କରଣର ଆୟୋଜକ ପ୍ୟାରିସକୁ ପତାକା ହସ୍ତାନ୍ତର କରାଯାଇଛି। ଏହି ପତାକା ହସ୍ତାନ୍ତର ସହ କୌଣସି ପ୍ରକାର ବାଧାବିଘ୍ନ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ପରି କ୍ରୀଡ଼ା ମହାକୁମ୍ଭ ଆୟୋଜନରେ ବାଧକ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ, ଏପରି ଏକ ବାର୍ତ୍ତା ମଧ୍ୟ ଦିଆଯାଇଛି। ତା’ଛଡ଼ା ଘାତକ କୋରୋନାରେ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଥିବା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ସ୍ମରଣ କରାଯାଇଥିଲା। ଉଦଯାପନୀ ଉତ୍ସବରେ ଭାରତର ଧ୍ବଜାବାହକ ଦାୟିତ୍ବ ବ୍ରୋଞ୍ଜପଦକ ଜିତିଥିବା ପୁରୁଷ ରେସଲର୍ ବଜରଙ୍ଗ ପୁନିଆ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ପ୍ରଦର୍ଶନକାରୀ ପ୍ରତିଯୋଗୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ବ ନେଇଥିଲେ।
ପ୍ରମୋଦ ଡେଇଁପଡ଼ି ମୋତେ କୁଣ୍ଢାଇବେ ବୋଲି ଭାବି ନ
ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଭାରତୀୟ ବ୍ୟାଡ୍‌ମିଣ୍ଟନ୍ ଇତିହାସରେ ଏହା ଏକ ଅବିସ୍ମରଣୀୟ ଦୃଶ୍ୟ । ଟୋକିଓ ପାରାଲିମ୍ପିକ୍ସର ପୁରୁଷ ଏସ୍‌ଏଲ୍‌୩ ବ୍ୟାଡ୍‌ମିଣ୍ଟନ ଇଭେଣ୍ଟର ଫାଇନାଲ ମ୍ୟାଚ୍ ଜିତି ସ୍ବର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ହାସଲ କରିବା ପରେ ଓଡ଼ିଆ ବ୍ୟାଡ୍‌ମିଣ୍ଟନ ଖେଳାଳି ପ୍ରମୋଦ ଭଗତ ଉତ୍ସବମୁଖର ନ ହୋଇ ସିଧା ଭାରତୀୟ ଦଳର ପ୍ରଶିକ୍ଷକ ଗୌରବ ଖାନ୍ନାଙ୍କ ପାଖକୁ ଦୌଡ଼ିଯାଇ ତାଙ୍କୁ ଆଲିଙ୍ଗନ କରିଥିଲେ। ପ୍ରମୋଦ ଏତେ ଖୁସି ହୋଇ ଯାଇଥିଲେ ଯେ ଗୌରବଙ୍କୁ ସେ ଆଲିଙ୍ଗନ କରି ଝୁଲି ପଡ଼ିଥିଲେ। ଗୌରବ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ଅପ୍ରତ୍ୟାଶିତ ଥିଲା ଏବଂ ପ୍ରମୋଦ ଏପରି କରିବେ ବୋଲି ସେ ଆଦୌ ଆଶା କରି ନ ଥିଲେ। ପ୍ରମୋଦଙ୍କ ଏପରି ଆଚରଣ ତାଙ୍କୁ ବହୁତ ଖୁସି ଦେଇଥିଲା ବୋଲି ଭାରତୀୟ ଜାତୀୟ ବ୍ୟାଡ୍‌ମିଣ୍ଟନ ପ୍ରଶିକ୍ଷକ ଗୌରବ କହିଛନ୍ତି।