ଶିକ୍ଷା ଓ କ୍ୟାରିଅର

ବିଦ୍ୟାର୍ଥୀଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ଅଧିକ ଆକର୍ଷଣୀୟ
ପରୀକ୍ଷା ଚାପକୁ ଦୂରେଇବେ କିପରି?
ଏହି ଆଇଏଏସ୍‌ ଟପ୍ପରଙ୍କୁ ହାର୍ଭାର୍ଡରୁ ମିଳିଥିଲା ୧୭୦ରୁ ୧୭୧

ଆଇଆଇଟିରୁ ପଢ଼ି ୨୦୦୨ ବ୍ୟାଚରେ ଆଇଏଏସ୍‌ ଅଫିସର ଅଙ୍କୁର ଗର୍ଗ ପରୀକ୍ଷାରେ ମୋଟ ୧୭୦ ମାର୍କରୁ ୧୭୧ ମାର୍କ ରଖି ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଚମକାଇ ଦେଇଥିଲେ। ପୁଣିଥରେ ସେ ପ୍ରମାଣିତ କରାଇ ଦେଇଥିଲେ ଯେ ମଣିଷ ପ୍ରକୃତରେ ଯାହା ଚାହିଁବ, ତାହା କରିଦେଇପାରିବ। ଅଙ୍କୁର ଗର୍ଗଙ୍କୁ ମାଇକ୍ରୋ ଇକୋନୋମିକ୍ସ ପେପରରେ ୧୭୦ ମାର୍କର ପରୀକ୍ଷାରେ ୧୭୧ ମାର୍ଗ ମିଳିଥିଲା। ଅଙ୍କୁର ନିଜର ଫେସବୁକରେ ଏକ ପୋଷ୍ଟ ଶେୟାର କରି ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ ମୁଁ ଯେତେବେଳେ ସ୍କୁଲରେ ପଢ଼ୁଥିଲି, ସେତେବେଳୁ ମୋର ବାପା ମୋତେ କହିଆସିଛନ୍ତି ଯେ ପରୀକ୍ଷାରେ ୧୦ରୁ ୧୦ ଆଣିବା କିଛି ବଡ଼କଥା ନୁହେଁ। କିନ୍ତୁ ୧୦ରୁ ୧୧ ମାର୍କ ପାଇଁ ପ୍ରୟାସ କରିବା ଉଚିତ। ବାପାଙ୍କର ଏହି କଥା ମୋର ଛାତ୍ର ଜୀବନ ଶେଷ ବେଳକୁ ମିଳିଥିଲା। ଶେଷରେ ମୋତେ ମାଇକ୍ରୋ ଇକୋନୋମିକ୍ସ ପାଠ୍ୟକ୍ରମରେ ୧୭୦ରୁ ୧୭୧ ମାର୍କ ମିଳିଥିଲା। ମାର୍କଶିଟ୍‌ରେ ଜେଫ୍ରି ଫ୍ରେଙ୍କଲଙ୍କ ସ୍ବାକ୍ଷର ଥିଲା। ସେଥିରେ ତାଙ୍କର ସ୍ବାକ୍ଷର ମୋତେ ଭାବାବେଗ କରିଦେଇଥିଲା। ମୁଁ ଏହି ମାର୍କଶିଟ୍‌କୁ ମୁଁ ମୋର ବାପାଙ୍କ ପାଇଁ ଉତ୍ସର୍ଗ କରୁଛି ବୋଲି ଅଙ୍କୁର ନିଜ ଫେସବୁକ ସାଇଟରେ ଦର୍ଶାଇଥିଲେ।

ଭବିଷ୍ୟତର କ୍ୟାରିଅର

ଅଟୋମେସନ ଇଞ୍ଜିନିଅର, ରୋବୋଟିକ୍‌ ଡିଜାଇନ ଇଞ୍ଜିନିଅର, ପ୍ଲାଣ୍ଟ ମାନ୍ୟୁଫାକ୍ଚରିଂ ଇଞ୍ଜିନିଅର, ଆଇ ଓ ଟି ଇଞ୍ଜିନିଅର, ଆର୍ଟିଫିସିଆଲ ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍‌ସ ପ୍ରୋଗ୍ରାମର ଏବଂ ଡ୍ରୋନ ପାଇଲଟ୍‌ ଭାବେ କ୍ୟାରିଅରର ବ୍ୟାପକ ବିକଳ୍ପ ରହିଛି। ଏହା ମଧ୍ୟରୁ ଯେ କୌଣସି ଗୋଟିଏ କ୍ଷେତ୍ରରେ ନିଜ ଆଗ୍ରହ ଓ ପସନ୍ଦ ଅନୁଯାୟୀ ପାରଦର୍ଶିତା ହାସଲ କରିପାରିଲେ, ଏକ ଚମକପ୍ରଦ କ୍ୟାରିଅର ଗଢ଼ିବା ସହଜ ହୋଇଥାଏ। ସମ୍ପ୍ରତି ଡିଫେନ୍ସ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରି ଏବଂ ମ୍ୟାନୁଫ୍ୟାକ୍ଚରିଙ୍ଗ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିରେ ଏଭଳି ପେସାଦାରଙ୍କ ସବୁଠୁ ଅଧିକ ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି। କାରଖାନା ଗୁଡ଼ିକ ନିଜର ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଉତ୍ପାଦନ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଅଟୋମେସନ ଉପରେ ଅଗ୍ରାଧିକାର ଦେଉଥିବାରୁ ଏହି ପେସାଦାର ମାନଙ୍କ ଚାହିଦା ଦ୍ରୁତଗତିରେ ବଢ଼ିବ। ଏହି ପ୍ରଫେସନାଲମାନେ ନାସା ଏବଂ ଇସ୍ରୋ ଭଳି ଗବେଷଣା ସଂସ୍ଥା, ଗେମିଙ୍ଗ ଉଦ୍ୟୋଗ ଏବଂ ମେଡିକାଲ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅଧିକ ଚାହିଦା ରହିବ।

ଆଜିଠୁ ୨୨ ଭାଷାର ୫ ବାକ୍ୟ ଶିଖିବେ ବିଦ୍ୟାର୍ଥୀ

ସାରା ଦେଶରେ ସ୍କୁଲ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ମଙ୍ଗଳବାର (୨୦ ନଭେମ୍ବର ୨୦୧୮)ଠାରୁ ୨୨ ଭାଷାରେ ୫ଟି ବାକ୍ୟ ଶିଖିବେ। ଡିସେମ୍ବର ୨୧ ତାରିଖ ଯାଏ ଚାଲିବାକୁ ଥିବା ଭାଷା ସଂଗମ ମାନବ ବିକାଶ ମନ୍ତ୍ରାଳୟର ବିଦ୍ୟାଳୟ ଶିକ୍ଷା ଏବଂ ସାକ୍ଷରତା ବିଭାଗର ‘ଏକ ଭାରତ, ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଭାରତ’ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଯାୟୀ ଆୟୋଜନ କରାଯାଉଛି। ମାନବ ସମ୍ବଳ ମନ୍ତ୍ରାଳୟର ଯୁଗ୍ମ ସଚିବ ମନୀଷ ଗର୍ଗଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଦେଶର ସମସ୍ତ ଶିକ୍ଷା ସଚିବ, କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ମାଧ୍ୟମିକ ଶିକ୍ଷା ବୋର୍ଡ, କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବିଦ୍ୟାଳୟ ସଂଗଠନ ଏବଂ ନବୋଦୟ ବିଦ୍ୟାଳୟ ସମିତିକୁ ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ପତ୍ରରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଭାଷା ସଂଗମ ମାଧ୍ୟମରେ ଆମେ ବିଦ୍ୟାର୍ଥୀଙ୍କୁ ଭାଷାର ବିବିଧତା ସମ୍ପର୍କରେ ପରିଚିତ କରାଇଛୁ। ଏଥିରେ ସ୍କୁଲରେ ପଢ଼ୁଥିବା ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଦେଶର ଭାଷାଗୁଡ଼ିକ ବାବଦରେ ଜଣାଇ ଦିଆଯିବ। ଫଳରେ ଭାଷା ପ୍ରତି ସେମାନଙ୍କ ମନରେ ଉତ୍କଣ୍ଠା ସୃଷ୍ଟି ହେବା ସେମାନେ କ୍ରମଶଃ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଭାଷା ଶିକ୍ଷା ପାଇଁ ଉତ୍ସାହ ଦେଖାଇବେ। ଏହାଦ୍ବାରା ଦେଶର ଏକତା ଦୃଢ଼ ହେବ। ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପାଇଁ ବିଶେଷ ଭାବେ ଏକ ପୁସ୍ତକର ପ୍ରସ୍ତୁତି କରାଯାଇଛି। ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ପ୍ରଥମ ଦିନରୁ ଶେଷ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପିଲା କେଉଁଦିନ କେଉଁ ଭାଷା ଶିଖିବେ ତାହା ଦର୍ଶାଯାଇଛି। ଏହା ଅନୁଯାୟୀ ପ୍ରଥମ ଦିନ ଅସମୀୟା, ଦ୍ବିତୀୟ ଦିନ ବଙ୍ଗଳା, ଏପରି ଭାବେ ସମ୍ବିଧାନର ଅଷ୍ଟମ ଅନୁଚ୍ଛେଦରେ ବର୍ଣ୍ଣିତ ସମସ୍ତ ୨୨ଟି ଭାଷା ଉପରେ ଶିକ୍ଷାଦାନ କରାଯିବ।



ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ


କରେନ୍ସି କନଭର୍ଟର

ନୋବେଲ ଡିନର୍
ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର ଭଳି ନୋବେଲ ଡିନରର ମର୍ଯ୍ୟାଦା ଅତି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ ପରେ ପ୍ରତି ବର୍ଷ ଡିସେମ୍ବର ୧୦ ତାରିଖରେ ଷ୍ଟକହୋମ୍ ସିଟିର ବ୍ଳୁ ହଲ୍‌ରେ ଏହି ରାତ୍ରିଭୋଜନର ଆୟୋଜନ କରାଯାଏ। ଏଥିରେ ସ୍ବିଡେନର ରାଜ ପରିବାର, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ, ପଦସ୍ଥ ସରକାରୀ ବ୍ୟକ୍ତି, ନୋବେଲ ବିଜେତା ଏବଂ ଅତିଥି ଉପସ୍ଥିତ ରହନ୍ତି। ପ୍ରତ୍ୟେକ ନୋବେଲ ବିଜେତା ଏଠାକୁ ୧୬ ଜଣ ଅତିଥିଙ୍କୁ ସାଥିରେ ଆଣି ପାରିବେ। ଏହି ଭୋଜନର ସମୟ ସୀମା ୪ ଘଣ୍ଟା। ଏଥିରେ ନୋବେଲ ବିଜେତାମାନେ ସଂକ୍ଷିପ୍ତ ବକ୍ତବ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତି। ଚାରି ଦିନ ଆଗରୁ ୪୦ ଜଣ ରୋଷେୟା ୨୦୦ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସହାୟତାରେ ଭୋଜନ ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ଲାଗିଯାଆନ୍ତି। ୬୦ଟି ଟେବୁଲରେ ଥିବା ୭୦୦୦ ଥାଳି, ୫୦୦୦ ଗ୍ଳାସ୍ ଏବଂ ୧୦,୦୦୦ ରୁପା ବାସନରେ ଖାଦ୍ୟ ପରଷା ଯାଏ। ଏହି ଡିନରର ମୂଲ୍ୟ ୪ କୋଟି ଟଙ୍କା। ୧୯୭୯ ମସିହାର ନୋବେଲ ଶାନ୍ତି ବିଜେତା ମଦର ଟେରେସାଙ୍କ ଅନୁରୋଧ କ୍ରମେ ସେହି ବର୍ଷ ଏହି ଭୋଜନ ବାତିଲ୍‌ କରାଯାଇ ସେହି ଅର୍ଥ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା।

ଜନମତ

ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଭକ୍ତଙ୍କ ଦର୍ଶନକୁ ଶୃଙ୍ଖଳିତ ଓ ବ୍ୟବସ୍ଥିତ କରିବା ନିମନ୍ତେ ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦେଶ କ୍ରମେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଧାଡ଼ି ଦର୍ଶନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ସହ ଆପଣ ଏକମତ ତ ?