ରାଜନୀତି

ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ ୭ ବର୍ଷ ପୂର୍ତ୍ତି: ‘ସେବା ପାଇଁ ସମର୍ପିତ

ଆଜିକୁ ୭ ବର୍ଷ ତଳେ ୨୦୧୪ ମସିହା ଆଜିର ଦିନରେ ଦେଶର ପ୍ରଧାନ ସେବକ ଭାବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଦାୟିତ୍ୱ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ। ସେବା ହିଁ ସଂଗଠନକୁ ମୁଳମନ୍ତ୍ର କରି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ପ୍ରଥମ ଦିନରୁ ସେବା କାର୍ଯ୍ୟରେ ଲାଗିପଡ଼ିଛନ୍ତି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କ ଅକ୍ଳାନ୍ତ ପରିଶ୍ରମ, ଦୃଢ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଏବଂ ଦୃଢ ସଙ୍କଳ୍ପ କାରଣରୁ ଭାରତ ଆଜି ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ସ୍ଥାନ ଅଧିକାର କରିବା ସହ ଦେଶ ବିଦେଶରେ ବାସ କରୁଥିବା ପ୍ରତ୍ୟେକ ଭାରତୀୟଙ୍କ ମନରେ ଗର୍ବ ଆଣି ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହି ୭ ବର୍ଷର ଶାସନ କାଳରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଦେଶରେ ବିଭିନ୍ନ ଜନ ଓ ଗରୀବକଲ୍ୟାଣକୁ ସଫଳତାର ସହ କାର୍ଯ୍ୟାନ୍ବୟନ କରି ଦେଶବାସୀଙ୍କ ଆସ୍ଥା ଭାଜନ ହୋଇଛନ୍ତି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କ ୨ୟ ପାଳିର ୨ ବର୍ଷ ପୂର୍ତ୍ତି ତଥା ୭ ବର୍ଷ ପୂର୍ତ୍ତି ଅବସରରେ ଆଜିର ଦିନକୁ ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟି ଦେଶବ୍ୟାପୀ ସେବା ଦିବସ ଭାବେ ପାଳନ କରୁଛି। କୋରୋନା ସଂକ୍ରମଣଜନିତ ଲକ୍‌ଡାଉନ/ ଶଟ୍‌ଡାଉନ୍‌ କାରଣରୁ ସେବା ଦିବସକୁ ରବିବାର ଓ ସୋମବାର ୨ ଦିନ ଧରି ପାଳନ କରାଯିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି।

ବିଜେପିରେ ମିଶିବା ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ଭୁଲ୍ କହିଲେ ଟିଏମସିର ପୂର୍ବତନ

ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ କ୍ରମାଗତ ୩ୟ ଥର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହୋଇପାରିଥିବା ଟିଏମସି ମୁଖ୍ୟ ମମତା ବାନାର୍ଜୀଙ୍କୁ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ପରାସ୍ତ କରିବା ସକାଶେ ବିରୋଧୀ ବିଜେପି ତା’ର ସବୁ ବଳ ଖର୍ଚ୍ଚ କରିଦେଇଥିଲା। ବିଶେଷକରି ଟିଏମସିର କେତେକ ପ୍ରମୁଖ ନେତାଙ୍କୁ ନିଜ ଦଳରେ ସାମିଲ୍ କରି ବିଜେପି ଏହି ପଶ୍ଚିମାଞ୍ଚଳ ରାଜ୍ୟରେ ନିଜର ବିଜୟ ପତାକା ଉଡ଼ାଇବା ନେଇ ବେଶ୍ ଆଶା ବାନ୍ଧିଥିଲା। ରାଜ୍ୟରେ କ୍ଷମତାକୁ ଆସିଲେ, ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗବାସୀ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ସମସ୍ତ କଲ୍ୟାଣମୂଳକ ଯୋଜନାର ଫାଇଦା ପାଇବେ ବୋଲି ମଧ୍ୟ ବିଜେପି ଘୋଷଣା କରିଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଗତ ମେ’ ୩ ତାରିଖରେ ଫଳାଫଳ ପ୍ରକାଶ ପାଇବା ପରେ ବିଜେପିର ସ୍ବପ୍ନ ଭାଙ୍ଗିଯାଇଥିଲା ଓ ପୁନର୍ବାର ରାଜ୍ୟବାସୀ ମମତାଙ୍କୁ କ୍ଷମତା ଦେଇଥିଲେ। ତେବେ ବିଜେପିରେ ମିଶିଥିବା ଟିଏମସି ନେତାଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ନେତା ଏବେ ନିଜର ଭୁଲ୍ ବୁଝିପାରିଛନ୍ତି। ସେ ହେଉଛନ୍ତି ଟିଏମସି ନେତା ଦୀପେନ୍ଦୁ ବିଶ୍ବାସ। ସେ ସୋମବାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମମତାଙ୍କୁ ଏକ ଚିଠି ଲେଖି ସେଥିରେ ଦଳ ଛାଡ଼ିଥିବାରୁ ତାଙ୍କୁ କ୍ଷମତା କରିଦେବା ସକାଶେ ବିଶ୍ବାସ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି। ବିଶ୍ବାସ ଉତ୍ତର ୨୪ ପ୍ରଗଣାର ବସିରହାଟ ଦକ୍ଷିଣ ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀରୁ ନିର୍ବାଚନ ଲଢ଼ିଥିଲେ। ଗତ ମାର୍ଚ୍ଚ ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ଟିଏମସି ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରାର୍ଥୀ ହେବା ସକାଶେ ଟିକେଟ୍ ନ ପାଇବାରୁ ବିଜେପିରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ।

ଓଡ଼ିଶାଙ୍କୁ ପ୍ରଶଂସା କଲେ ମୋଦି

ବାତ୍ୟା ୟାସ୍‌ ପ୍ରଭାବରେ ହୋଇଥିବା କ୍ଷୟକ୍ଷତିର ଆକଳନ ପାଇଁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଶୁକ୍ରବାର ଓଡ଼ିଶା ଗସ୍ତରେ ଆସି ବାତ୍ୟା ପ୍ରଭାବିତ ଅଞ୍ଚଳକୁ ଆକାଶ ମାର୍ଗରେ ବୁଲି ଦେଖିଥିଲେ। ଏହାପୂର୍ବରୁ ବିମାନବନ୍ଦରରେ ଏକ ସମୀକ୍ଷା ବୈଠକ ହୋଇଥିଲା। ଏହି ବୈଠକରେ ରାଜ୍ୟପାଳ, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଓ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ରାଜ୍ୟର ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀମାନେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। ତେବେ ଏହି ବୈଠକରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଭିନ୍ନ ଆଭିମୁଖ୍ୟ ଏବେ ସାରା ଦେଶରେ ଚର୍ଚ୍ଚାର କେନ୍ଦ୍ରବିନ୍ଦୁ ପାଲଟିଛି। ନବୀନ ଏକ ନୂଆ ପରମ୍ପରା ଆରମ୍ଭ କରିଥିବା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଉଛି। ବାତ୍ୟା କ୍ଷୟକ୍ଷତି ଭରଣା ପାଇଁ କୌଣସି ସହୟତା ରାଶି ଦାବି କରି ନ ଥିଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ। ବଂର ଦୀର୍ଘମିଆଦି ବ୍ୟବସ୍ଥା ପାଇଁ ସହାୟତା କରିବାକୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ନିକଟରେ ଦାବି ଜଣାଇଥିଲେ। ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଏଭଳି ଆଭିମୁଖ୍ୟକୁ ଚାରିଆଡ଼ୁ ପ୍ରଶାଂସା କରାଯାଉଥିବା ବେଳେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଶଂସା କରିବାକୁ ଭୁଲି ନ ଥିଲେ। ଓଡ଼ିଶାରେ ବାତ୍ୟା ସମୀକ୍ଷା ବୈଠକକୁ ପ୍ରଶଂସା କରିଛନ୍ତି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ। ଓଡ଼ିଶାରେ ଫଳପ୍ରଦ ସମୀକ୍ଷା ବୈଠକ ହୋଇଥିବା ଟ୍ବିଟ୍ କରି କରି କହିବା ସହ ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଓଡ଼ିଶା ପ୍ରଶଂସନୀୟ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛି। ତେବେ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପରିଚାଳନା କ୍ଷମତା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ଓ ରାଜ୍ୟ ମିଳିତ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବ ବୋଲି ମୋଦି ଟ୍ବିଟ୍‌ କରି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

କୋରୋନା ଓ ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ସମୟରେ ଓଡ଼ିଶାକୁ ମିଳିଛି

ବାତ୍ୟା ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପ୍ରାକୃତିକ ଦୁର୍ବିପାକ ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଦୀର୍ଘମିଆଦୀ ଯୋଜନା ଆଧାରରେ ଉତ୍ତମ ଭିତ୍ତିଭୂମି ହିଁ ସ୍ଥାୟୀ ସମାଧାନ। କେନ୍ଦ୍ର ଓ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ମିଳିତ ଭାବରେ ପ୍ରାକୃତିକ ଦୁର୍ବିପାକର ଚିରସ୍ଥାୟୀ ସମାଧାନ ପାଇଁ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ନେବା ସବୁଠୁ ବଡ଼ ଆହ୍ୱାନ। ଓଡ଼ିଶାର ଏହି ଦୀର୍ଘଦିନର ଆଙ୍କାକ୍ଷ୍ୟାକୁ ପୂରଣ କରିବା ପାଇଁ ମୋଦି ସରକାର ସବୁପ୍ରକାର ସାହାଯ୍ୟ ଓ ସହଯୋଗ ଯୋଗାଇ ଦେବାପାଇଁ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଉଦ୍ୟମ କରିବି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ। ସମସ୍ତ ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ସମୟରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଓଡ଼ିଶା ସହିତ ଅଛନ୍ତି। ବିଗତ ଦିନରେ ବିପର୍ଯ୍ୟୟର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଦିଆଯାଇଥିବା ୧୧୯୮ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଅନୁଦାନ ରାଶି ଓଡ଼ିଶାର ଏସ୍‌ଡିଆର୍‌ଏଫ୍ ପାଣ୍ଠିରେ ମହଜୁଦ ରହିଛି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର।

ଓଡ଼ିଶାବାସୀଙ୍କୁ ଭୂଆଁ ବୁଲାଇବାରୁ ନିବୃତ୍ତ ରୁହନ୍ତୁ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ
ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଜଣାଇଲେ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ବାତ୍ୟା ‘ୟାସ୍‌’' ପରିସ୍ଥିତିର ସମୀକ୍ଷା ଏବଂ ଆକାଶମାର୍ଗରୁ ବାତ୍ୟାଞ୍ଚଳ ପରିଦର୍ଶନ ପରେ ଓଡ଼ିଶାକୁ ତତ୍‌କାଳୀନ ୫୦୦ କୋଟିର ସହାୟତା ଯୋଗାଇ ଦେବା ପାଇଁ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିବାରୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଜଣାଇଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ। ଏହି ସହାୟତା ରାଶି ରିଲିଫ୍ ଏବଂ ପୁନରୁଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟକୁ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ କରିବ ବୋଲି ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ମତବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି। ବାତ୍ୟା ‘ୟାସ୍‌’ ରେ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପରିବାରକୁ ୨ ଲକ୍ଷ ଓ ଗୁରୁତର ଆହତଙ୍କୁ ୫୦ ହଜାର ଟଙ୍କାର ସହାୟତା ରାଶି ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ପ୍ରଭାବିତ ରାଜ୍ୟ ଗୁଡ଼ିକ ପାଇଁ ବାତ୍ୟାର କ୍ଷୟକ୍ଷତି ଆକଳନ ନିମନ୍ତେ ଅନ୍ତଃ ମନ୍ତ୍ରୀସ୍ତରୀୟ କମିଟି ମଧ୍ୟ ଗଠନ ହୋଇଛି। ମାତ୍ର ବିସ୍ତୁତ କ୍ଷୟକ୍ଷତିର ତଥ୍ୟ ଆସିବା ପରେ ଆବଶ୍ୟକ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରକୁ ଭାରତ ସରକାର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସହଯୋଗ କରିବେ। ଓଡ଼ିଶାକୁ ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟରୁ ରକ୍ଷା କରିବା କରିବା ପାଇଁ ସରକାରଙ୍କ ମିଳିତ ଉଦ୍ୟମରେ ଯୋଜନା କରାଯିବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ।

ମୋଦୀଙ୍କ ଗୋଡ଼ ଧରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ, ଅପମାନକୁ ପସନ୍ଦ

ନିକଟରେ ଓଡ଼ିଶା, ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡ ଓ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ବାତ୍ୟା ‘ୟାସ୍’ ବ୍ୟାପକ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ଘଟାଇଥିବା ବେଳେ ଶୁକ୍ରବାର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ବାତ୍ୟା ପ୍ରଭାବିତ ଅଞ୍ଚଳ ବୁଲିବା ପରେ ସମୀକ୍ଷା ବୈଠକ କରିଥିଲେ। ତେବେ ଉକ୍ତ ସମୀକ୍ଷା ବୈଠକରେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମମତା ବାନାର୍ଜୀ ପାଖାପାଖି ଅଧଘଣ୍ଟା କାଳ ବିଳମ୍ବରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ। ଫଳରେ ଏହାକୁ ନେଇ ବିଜେପି ନେତାମାନେ ମମତାଙ୍କ ଉପରେ ବର୍ଷିଥିଲେ। ଏପରିକି ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ଅଲପାନ ବନ୍ଦୋପାଧ୍ୟାୟଙ୍କୁ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଫେରାଇ ଆଣିବା ସକାଶେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ନିର୍ଦେଶନାମା ଜାରି କରିଥିଲେ। ତେବେ ଏହି ମାମଲାରେ ଶନିବାର ମମତା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କୁ ସମାଲୋଚନା କରିବା ସହ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ (ପିଏମଓ) ଏକତରଫା ଓ ମିଛ ଖବର ପ୍ରଚାର କରୁଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ମମତା ଏକ ଭର୍ଚୁଆଲ୍ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପିଏମଓକୁ ତାଙ୍କ ଭାବମୂର୍ତ୍ତି ନଷ୍ଟ କରିବା ସକାଶେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଛି। ଆବଶ୍ୟକ ପଡ଼ିଲେ ମୁଁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଗୋଡ଼ ତଳେ ପଡ଼ିଯିବି। କିନ୍ତୁ ମୋତେ ଅନ୍ୟାୟୋଚିତ ଭାବେ ଓ ମିଥ୍ୟା ଖବର ପରିବେଷଣ ପୂର୍ବକ ଅପମାନିତ କରା ନ ଯାଉ ବୋଲି ମମତା କହିଛନ୍ତି। ସେହିପରି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ସମୀକ୍ଷା ବୈଠକରେ ଅପେକ୍ଷା କରାଇବା ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ମମତା କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କର ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କେତେକ ବୈଠକ ମଧ୍ୟ ଉକ୍ତ ସମୟରେ ଥିଲା, ଯେଉଁଥିରେ ସେ ଭାଗ ନେଇଥିଲେ। ଏନେଇ ସେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କଠାରୁ ମଧ୍ୟ ଅନୁମତି ନେଇଥିଲେ ବୋଲି ମମତା ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି।

ବ୍ରେକଫାଷ୍ଟ୍ ବିଲ୍ ନେଇ ଅଡ଼ୁଆରେ ଫିନଲ୍ୟାଣ୍ଡ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ

ଫିନଲ୍ୟାଣ୍ଡ୍ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ସାନ୍ନା ମାରିନ୍‌ ତାଙ୍କର ଏକ ବ୍ରେକଫାଷ୍ଟ୍ ବିଲ୍‌କୁ ନେଇ ଅଡ଼ୁଆରେ ପଡ଼ିଛନ୍ତି। ଟିକସଦାତାଙ୍କ ଅର୍ଥର ଦୁରୁପଯୋଗ କରୁଥିବା ନେଇ ଅଭିଯୋଗ ଆସିବା ପରେ ଖୁବଶୀଘ୍ର ପୋଲିସ୍ ଏହି ମାମଲାର ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ କରିବ ବୋଲି ସୂଚନା ଦେଇଛି। ଏକ ସ୍ଥାନୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମ ତା’ର ରିପୋର୍ଟରେ ଦର୍ଶାଇଛି ଯେ ଫିନଲ୍ୟାଣ୍ଡ୍ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମାରିନ୍ ତାଙ୍କ କେସାରାଣ୍ଟାସ୍ଥିତ ସରକାରୀ ବାସଭବନରେ ରହୁଥିବା ସମୟରେ ବ୍ରେକଫାଷ୍ଟ୍ ବାବଦରେ ମାସକୁ ପ୍ରାୟ ୩ ଶହ ୟୁରୋ ଅର୍ଥାତ୍ ୨୬ ହଜାର ୪୭୯ ଟଙ୍କା ନେଇଛନ୍ତି। ତେବେ ଏନେଇ ମାରିନ୍ ଟ୍ବିଟର୍ ମାଧ୍ୟମରେ ତାଙ୍କର ସ୍ପଷ୍ଟୀକରଣ ଦେବାକୁ ଯାଇ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପୂର୍ବରୁ ଏହି ସୁବିଧା ଦେଶର ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସକାଶେ ଉପଲବ୍ଧ ହୋଇଆସିଛି। ତେଣୁ ଏହି ଅନୁସାରେ ତାଙ୍କ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ବିଲ୍ ପଇଠ ହୋଇଛି। କିନ୍ତୁ ସେ କଦାପି ଏ ବାବଦରେ ଅର୍ଥ ପଇଠ ପାଇଁ ଦାବି କରିନାହାନ୍ତି ବୋଲି ମାରିନ୍ କହିଛନ୍ତି। ଫିନଲ୍ୟାଣ୍ଡର ଆଇନ ଅନୁସାରେ, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ବ୍ରେକଫାଷ୍ଟ୍ ପାଇଁ ଟିକସଦାତାଙ୍କ ଅର୍ଥର ଉପଯୋଗ କରାଯିବା ବେଆଇନ। ତେଣୁ ଖୁବଶୀଘ୍ର ପୋଲିସ୍ ଏହି ମାମଲାର ତଦନ୍ତ କରିବ ବୋଲି ସୂଚନା ଦେଇଛି।

କେନ୍ଦ୍ର ଉପରେ ଚାପ ଦେବାକୁ ଚାହୁଁନୁ: ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ

ଉତ୍ତର ଓଡ଼ିଶା ଉପକୂଳରେ ତାଣ୍ଡବ ରଚିଛି‘ୟାସ୍’। ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ଘରଦ୍ୱାର ଭାଙ୍ଗି ଯାଇଥିବା ବେଳେ ଅନେକ ଅଞ୍ଚଳ ଏବେ ବି ପାଣି ଘେରରେ ରହିଛି। ତେବେ ୟାସ୍‌ ପ୍ରଭାବରେ ହୋଇଥିବା କ୍ଷୟକ୍ଷତିର ଆକଳନ ପାଇଁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଶୁକ୍ରବାର ଓଡ଼ିଶା ଗସ୍ତରେ ଆସିଛନ୍ତି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଭୁବନେଶ୍ବର ବିମାନ ବନ୍ଦରରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ସେଠାରେ ଏକ ସମୀକ୍ଷା ବୈଠକ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ବୈଠକରେ ରାଜ୍ୟପାଳ ଗଣେଶୀ ଲାଲ୍‌, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ, କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ, ପ୍ରତାପ ଷଡ଼ଙ୍ଗୀଙ୍କ ସହ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ, ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ରିଲିଫ କମିଶନର ଓ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ ବୈଠକରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। ତେବେ ୧ ଘଣ୍ଟାରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ବ ସମୟ ଧରି ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଓଡ଼ିଶା ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ନିକଟରେ କୌଣସି ଆର୍ଥିକ ଅନୁଦାନ ଦାବି କରାଯାଇ ନ ଥିଲା। କେବଳ ଦୀର୍ଘମିଦିଆ ବ୍ୟବସ୍ଥା ପାଇଁ ସହାୟତା କରିବାକୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ନିକଟରେ ଦାବି ଜଣାଇଥିଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ। ବୈଠକ ପରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଟ୍ବିଟ୍‌ କରି କହିଛନ୍ତି, ଦେଶ ଏବେ ମହାମାରୀ ସଙ୍କଟ ଦେଇ ଗତି କରୁଛି। ଏପରି ସ୍ଥିତିରେ କେନ୍ଦ୍ର ଉପରେ ଅଧିକ ଚାପ ଦେବାକୁ ଚାହୁଁନାହୁଁ। ଚଳିତ ବାତ୍ୟାର ମୁକାବିଲା ଓଡ଼ିଶା ତା’ର ନିଜସ୍ବ ପାଣ୍ଠିରେ କରିବ ବୋଲି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି।

ବାତ୍ୟା କ୍ଷୟକ୍ଷତି ଅନୁଧ୍ୟାନ ପାଇଁ ଆଜି ଆସୁଛନ୍ତି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ

ଉତ୍ତର ଓଡ଼ିଶା ଉପକୂଳରେ ତାଣ୍ଡବ ରଚିଛି‘ୟାସ୍’। ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ଘରଦ୍ୱାର ଭାଙ୍ଗି ଯାଇଥିବା ବେଳେ ଅନେକ ଅଞ୍ଚଳ ଏବେ ବି ପାଣି ଘେରରେ ରହିଛି। ତେବେ ୟାସ୍‌ ପ୍ରଭାବରେ ହୋଇଥିବା କ୍ଷୟକ୍ଷତିର ଆକଳନ ପାଇଁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଶୁକ୍ରବାର ଓଡ଼ିଶା ଏବଂ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଗସ୍ତରେ ଆସିବେ ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିଛି। ମୋଦୀ ପ୍ରଥମେ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ପହଞ୍ଚି ବାତ୍ୟାର ସମୀକ୍ଷା କରିବେ। ପରେ ବାତ୍ୟାଞ୍ଚଳ ଗସ୍ତ କରିବାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରହିଛି। ଆକାଶ ମାର୍ଗରୁ ବାୟୁସେନାର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ହେଲିକପ୍ଟରରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆକାଶ ମାର୍ଗରୁ ସ୍ଥିତି ଦେଖିବେ। କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ବାଲେଶ୍ୱର, ଭଦ୍ରକ ଅଞ୍ଚଳକୁ ଆକାଶ ମାର୍ଗରୁ ଦେଖିବେ ମୋଦି। ଏଥିସହ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ପୂର୍ବ ମେଦିନିପୁର ଅଞ୍ଚଳ ମଧ୍ୟ ବୁଲି ଦେଖିବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ। ପରେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ମଧ୍ୟ ସମୀକ୍ଷା ବୈଠକରେ ଯୋଗଦେବାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରହିଛି।

ଆମେରିକା ଗସ୍ତରେ ଜୟଶଙ୍କର: ଏନଏସଏଙ୍କ ସହ

ଭାରତର ବୈଦେଶିକ ଏସ. ଜୟଶଙ୍କର ତାଙ୍କ ଆମେରିକା ଗସ୍ତ ଅବସରରେ ସେଠାକାର ଜାତୀୟ ନିରାପତ୍ତା ଉପଦେଷ୍ଟା ଜେକ ସୁଲିଭାନ୍‌ଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି। ୱାଶିଂଟନଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏହି ବୈଠକଟି ପାଖାପାଖି ୧ ଘଣ୍ଟା ଧରି ଚାଲିଥିବା ବେଳେ ଏଥିରେ ଉଭୟ ଜୟଶଙ୍କର ଓ ସୁଲିଭାନ୍ ଉଭୟ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ। ଏଥିରେ ଭାରତ-ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗରୀୟ ଅଞ୍ଚଳ ଓ ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ କିପରି ଭାବେ ଶାନ୍ତି ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହୋଇପାରିବ ଆଦି ସାମିଲ୍ ରହିଥିଲା। ବୈଠକ ପରେ ଜୟଶଙ୍କର ଟ୍ବିଟ୍ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ୪୬ ବର୍ଷୀୟ ସୁଲିମାନଙ୍କୁ ଭେଟିବା ବେଶ୍ ସୁଖଦ ଅନୁଭୂତି ଆଣି ଦେଇଛି। ବୈଠକରେ ଉଭୟ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉପରେ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲା। ତା’ଛଡ଼ା ଭାରତରେ କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମଣଜନିତ ସ୍ଥିତିରେ ଆମେରିକାର ସହଯୋଗକୁ ଜୟଶଙ୍କର ପ୍ରଶଂସା କରିଛନ୍ତି। ଏଥିସହ ଭାରତ ଓ ଆମେରିକା ମଧ୍ୟରେ କୋଭିଡ୍ ସହଭାଗିତା ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଦୁଇ ଦେଶର ସମ୍ପର୍କକୁ ଅଧିକ ସଶକ୍ତ କରିବା ସହ ଭାରତରେ ସ୍ଥିତି ସୁଧାରିବା ଦିଗରେ ଯଥେଷ୍ଟ ସହଯୋଗ କରିବ ବୋଲି ଜୟଶଙ୍କର ଟ୍ବିଟ୍ କରି ଆଶା ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି।

ଅଗ୍ରୀମ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଅନୁଦାନ ବାତ୍ୟା ପ୍ରଭାବିତଙ୍କ ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର

ସାମୁଦ୍ରିକ ବାତ୍ୟା ‘ୟାସ୍‌’ ଦ୍ୱାରା ଓଡ଼ିଶାରେ ଉଭୟ ଜୀବନ ଓ ଜୀବିକା ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି। ସ୍ୱରାଷ୍ଟ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ୍‌ ଶାହଙ୍କ ପରାମର୍ଶ କ୍ରମେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ ଓଡ଼ିଶାକୁ ମେ’ ୧ ତାରିଖରେ ରାଜ୍ୟ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପରିଚାଳନା ପାଣ୍ଠି (ଏସ୍‌ଡିଆର୍‌ଏଫ୍‌)ରୁ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଅଂଶର ପ୍ରଥମ କିସ୍ତି ଭାବରେ ଅଗ୍ରୀମ ୬୪୧.୬ କୋଟି ଟଙ୍କା ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଟଙ୍କାକୁ ପ୍ରଭାବିତଙ୍କ ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ କହିଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ର ପେଟ୍ରୋଲିୟମ୍‌ ମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ। ଏନେଇ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ଟ୍ବିଟ୍‌ କରି କହିଛନ୍ତି, ଜୀବନଜୀବିକା ଏବଂ ଅର୍ଥନୀତି ଉପରେ ସାମୁଦ୍ରିକ ବାତ୍ୟା ‘ୟାସ୍‌’ର ପ୍ରଭାବ ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ମୁଁ ଦୃଢ଼ ବିଶ୍ୱାସ ଯେ ଓଡ଼ିଶା ସରକାର ବାତ୍ୟା ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ ଲୋକଙ୍କୁ ରିଲିଫ, ଉଦ୍ଧାର, ପୁନରୁଦ୍ଧାର ଓ ଆନୁଷଙ୍ଗିକ ସହାୟତା ପାଇଁ ଏହି ପାଣ୍ଠିର ସୁଦୂପଯୋଗ କରିବେ। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ସରକାର ଓଡ଼ିଶାବାସୀଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ଏବଂ କଲ୍ୟାଣ ପାଇଁ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତିବଦ୍ଧ। ଏହି ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ଓଡ଼ିଶା ସରକାରଙ୍କୁ ବାତ୍ୟାର ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ଜୀବନଜୀବିକାକୁ ପୁନରୁଦ୍ଧାର କରିବାରେ ନିରନ୍ତର ସହଯୋଗ କରିବ ବୋଲି ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ଟ୍ୱିଟ୍ କରିଛନ୍ତି।



ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ