ରାଜନୀତି

ନିର୍ବାଚନ ୨୦୧୯ ପ୍ରସଙ୍ଗରୁ ଦୂରେଇଲେ ସବୁ ଦଳ
ବଦଳିଛି ନିର୍ବାଚନର ରଙ୍ଗ, ବିଞାପନରେ ଉଡ଼ିଛି କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କା

ସରିଛି ପ୍ରଚାର। ଆଜି ଅନ୍ତିମ ପର୍ଯ୍ୟାୟର ନିର୍ବାଚନ। ମେ ୨୩ରେ ଫଳାଫଳ ଘୋଷଣା ହେବ। ଭାରତୀୟ ଗଣତନ୍ତ୍ରର ମହାପର୍ବ କୁହାଯାଉଥିବା ଦେଶର ଏହି ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନରେ ପ୍ରାର୍ଥୀମାନଙ୍କ ଖର୍ଚ୍ଚ ମଧ୍ୟ ଅସୁମାରୀ ହୋଇଛି। ଗତ ନିର୍ବାଚନ ଠାରୁ ବଳିପଡ଼ିଛି ଖର୍ଚ୍ଚ ଏବଂ ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବାର କୌଶଳରେ ବି ଆସିଛି ବଡ଼ ପରିବର୍ତ୍ତନ। ପୋଷ୍ଟର, ବ୍ୟାନରରେ ସର୍ବାଧିକ ଅର୍ଥ ଖର୍ଚ୍ଚ କରିଛନ୍ତି ବିଭିନ୍ନ ଦଳର ପ୍ରାର୍ଥୀ। କେତେକ ପ୍ରାର୍ଥୀ ହେଲିକପ୍ଟର ଭଡ଼ାରେ ଆଣିବା ବାବଦକୁ ଖର୍ଚ୍ଚାନ୍ତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଆଉ କେତେକ ସୋସାଲ ମିଡିଆ, ବିଞାପନ, ବାତାନୁକୂଳିତ ମଞ୍ଚ, ଟେଣ୍ଟ ସାମିଆନା, ଏସ୍‌ୟୁଭି ବ୍ୟବହାର ଜନିତ ଖର୍ଚ୍ଚରେ ଦୁଇହାତ ଖୋଲା କରିଦେଇଛନ୍ତି। ଏବେ ନିର୍ବାଚନୀ ବଜାରରେ ଖେଳ ଛୋଟ ଛୋଟ ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ହାତରୁ କର୍ପୋରେଟ ସଂସ୍ଥାମାନଙ୍କ ହାତକୁ ଚାଲିଯାଇଛି। ସବୁଠୁ କ୍ଷତିରେ ଚାଲୁଥିବା ଏୟାରକ୍ରାଫ୍ଟ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରି କେବଳ ୩୦-୪୫ ଦିନ ଭିତରେ ପୂରା ବର୍ଷର ରୋଜଗାର ଯୋଗାଡ଼ କରିପାରିଛନ୍ତି। ଏପରି ଭାବେ ବିଞାପନ ଶିଳ୍ପର ଅତିରିକ୍ତ ୨ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କାର ରୋଜଗାର ହୋଇଥିବା ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି। ସୋସାଲ ମିଡିଆରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ପ୍ରାର୍ଥୀ ୨୫-୩୦ ଦିନ ପାଇଁ ୨୦-୨୫ ଲକ୍ଷ ଯାଏ ଖର୍ଚ୍ଚ କରିଥିବାର ନଜିର ରହିଛି।

ପୂର୍ଣ୍ଣ ସଂଖ୍ୟାଗରିଷ୍ଠତାର ସହ ସରକାର ଗଢ଼ିବୁ: ମୋଦି-ଶାହ

ଅନ୍ତିମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ପ୍ରଚାର ଶେଷ ହୋଇଥିଲା ବେଳେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଓ ବିଜେପି ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଅମିତ ଶାହ ଦିଲ୍ଲୀରେ ମିଳିତ ଭାବେ ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀର ଆୟୋଜନ କରିଛନ୍ତି। ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ଉଭୟ ନେତା ଦୃଢ଼ୋକ୍ତି ପ୍ରକାଶ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏଥର ନିର୍ବାଚନରେ ତାଙ୍କ ଦଳ ପୂର୍ଣ୍ଣ ସଂଖ୍ୟାଗରଷ୍ଠିତା ହାସଲ କରି ସରକାର ଗଠନ କରିବ। ବିଜେପି ମୁଖ୍ୟାଳୟରେ ଆୟୋଜିତ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି କହିଥିଲେ ଯେ ତାଙ୍କ ଦଳରେ ଶୃଙ୍ଖଳା ରହିଛି। ଦଳର ସଭାପତି ହେଉଛନ୍ତି ମୁଖ୍ୟ। ସଭାପତି ଯାହା ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବେ ତାହାକୁ ମାନିବାକୁ ପଡ଼ିବ। ତେଣୁ ଯାହାର ପ୍ରଶ୍ନ ପଚାରିବାର ଅଛି, ସେମାନେ ଦଳର ସଭାପତିଙ୍କୁ ପଚାରି ପାରିବେ। ସେ କୌଣସି ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଦେବାକୁ ବାଧ୍ୟ ନୁହନ୍ତି।

ସରିଲା ପ୍ରଚାର: ୧୯ରେ ଅନ୍ତିମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଭୋଟ୍‌
ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧିଙ୍କୁ ‘ପାକିସ୍ତାନର ପିତା’ କହି ନିଲମ୍ବିତ ହେଲେ

ବିଜେପି ଚଳିତ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ଭଲ ଫଳ କରିବ ବୋଲି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଦଳର ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଅମିତ୍‌ ଶାହଙ୍କ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମସ୍ତେ ଦୃଢ଼ୋକ୍ତି ପ୍ରକାଶ କରୁଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଦେଶର ମଙ୍ଗଳ ପାଇଁ ବିରୋଧୀ ଦଳମାନେ ବିଜେପିକୁ ପୁନର୍ବାର କ୍ଷମତାକୁ ନ ଆଣିବା ସକାଶେ ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରୁଛନ୍ତି। ଏପରି ସ୍ଥିତିରେ ବିଜେପି ସହ ବିରୋଧୀ ଦଳମାନେ ଚଳିତ ନିର୍ବାଚନରେ ଯେନତେନ ପ୍ରକାରେଣ କ୍ଷମତା ହାସଲ କରିବା ସକାଶେ ଉଦ୍ୟମ କରୁଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ବିଜେପି ଦଳର ନେତାମାନେ ଯେପରି ଭାବେ ବୟାନବାଜି କରୁଛନ୍ତି, ତାହା ଦଳକୁ କଦାପି ସହାୟତା କରିବ ନାହିଁ। ଗୋଟିଏ ପଟେ ସାଧ୍ବୀ ପ୍ରଜ୍ଞା ଠାକୁରଙ୍କ ପରି ଅପରାଧ ପୃଷ୍ଠଭୂମି ସମ୍ବଳିତ ନେତ୍ରୀ ନିୟମିତ ଭାବେ ଦାୟିତ୍ବହୀନ ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇ ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ ବିବାଦୀୟ ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି କରୁଛନ୍ତି। ଏପରିକି ଜାତିର ପିତା ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧିଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିଥିବା ନାଥୁରାମ୍‌ ଗଡ୍‌ସେଙ୍କୁ ସେ ଦେଶଭକ୍ତ ବୋଲି କହିବାକୁ ବି ପଛାଉନାହାନ୍ତି। ଏଥିପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ଶେଷରେ କ୍ଷମାଭିକ୍ଷା କରିବାକୁ ପଡ଼ିଛି। ଶୁକ୍ରବାର ଆଉ ଜଣେ ବିଜେପି ନେତା ଏପରି ବୟାନବାଜିର ପରିଣାମ ଭୋଗିଛନ୍ତି। ସେ ହେଉଛନ୍ତି ଦଳର ମୁଖପାତ୍ର ଅନୀଲ ସୌମିତ୍ର। ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧିଙ୍କୁ ସେ ପାକିସ୍ତାନର ପିତା ବୋଲି କହିଥିବାରୁ ତାଙ୍କୁ ବିଜେପି ବହିଷ୍କାର କରିଛି।

୧୯ରେ ଭୁବନେଶ୍ୱର (ମଧ୍ୟ) ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀର ୧୨୭ ନମ୍ବର
ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ପଦ ପାଇଁ ପଲିଟିକ୍ସ

ଦେଶର ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ଫଳାଫଳ ଆସନ୍ତା ୨୩ ତାରିଖରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇବ। ତା ପୂର୍ବରୁ କେନ୍ଦ୍ରରେ କିଏ ସରକାର ଗଢ଼ିବ ଏବଂ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କିଏ ହେବ ତାକୁ ନେଇ ଛକାପଞ୍ଝା ଲାଗିରହିଛି। ଏପରିକି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ପଦ ପାଇଁ ଅନେକ ନିଜକୁ ଅଯୋଗ୍ୟ କହୁଥିବାବେଳେ ଏହି ପଦ ପାଇଁ ନିଜକୁ ସବୁଠାରୁ ଯୋଗ୍ୟ ବୋଲି ଦମ୍ଭୋକ୍ତି ବାଢ଼ିଛନ୍ତି ବିଏସ୍‌ପି ସୁପ୍ରିମୋ ମାୟାବତୀ। ଗତ କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବେ ଏନ୍‌ସିପି ମୁଖ୍ୟ ଶରଦ ପାୱାର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ପଦ ପାଇଁ ବିରୋଧୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ତିନୋଟି ନାମକୁ ସମର୍ଥନ ଜଣାଇଥିଲେ। ଯେଉଁଥିରେ ମାୟାବତୀଙ୍କ ନାଁ ସର୍ବାଗ୍ରେ ରହିଥିଲା। ଏପରିକି ମାୟାବତୀଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ଅଖିଳେଶ ଯାଦବଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ପିଏମ ପଦ ପାଇଁ ପ୍ରମୁଖ ଦାବିଦାର ବୋଲି କହିଥିଲେ ଶରଦ ପାୱାର। ତେବେ ଆସନ୍ତା ୨୩ ତାରିଖରେ ଯେତେବେଳେ ୨୦୧୯ର ପରୀକ୍ଷା ଫଳ ପ୍ରକାଶ ପାଇବ ସେତେବେଳେ କିଏ ଏହି ପଦବୀ ପାଇଁ ଯୋଗ୍ୟ ଆଉ ଅଯୋଗ୍ୟ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଯିବ।

ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ହିଂସା ଜାରି: ଦୁଇ ବିଜେପି ନେତାଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ,

ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ନିର୍ବାଚନୀ ହିଂସା ଥମିବାର ନାଁ ଧରୁନାହିଁ। ନିକଟରେ ବିଜେପିର ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଅମିତ୍‌ ଶାହଙ୍କ ରୋଡ୍‌ ଶୋ’ରେ ବିଜେପି ଓ ତୃଣମୂଳ କଂଗ୍ରେସ (ଟିଏମ୍‌ସି) କର୍ମୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବ୍ୟାପକ ହିଂସାକାଣ୍ଡ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଗୁରୁବାର ମଧ୍ୟ ଏହା ଜାରି ରହିଛି। ଗୁରୁବାର ରାତିରେ ବିଜେପିର ଦୁଇ ଜଣ ନେତାଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ କରାଯାଇଛି ଓ ସେମାନଙ୍କ ଗାଡ଼ିକୁ ଭଙ୍ଗାରୁଜା କରାଯାଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ବିଜେପି ନେତା ତଥା ଦମ୍‌ ଦମ୍‌ରୁ ପ୍ରାର୍ଥୀ ହୋଇଥିବା ସମିକ୍‌ ଭଟ୍ଟାଚାର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ଗାଡ଼ିକୁ ଭଙ୍ଗାରୁଜା କରାଯାଇଛି। ତାଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ କରାଯିବା ପଛରେ ଟିଏମ୍‌ସିର ହାତ ରହିଛି ବୋଲି ସମିକ୍‌ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ଉତ୍ତର ୨୪ ପ୍ରଗଣା ଜିଲ୍ଲା ଅନ୍ତର୍ଗତ ନାଗେରବଜାରଠାରେ ମୁକୁଲଙ୍କ ଗାଡ଼ିକୁ କେତେକ ଅଜଣା ଦୁର୍ବୃତ୍ତ ଭଙ୍ଗାରୁଜା କରିବା ସହ ତାଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ କରାଯାଇଥିବା ମଧ୍ୟ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ଏହାଛଡ଼ା ପୂର୍ବତନ ଟିଏମ୍‌ସି ସାଂସଦ ତଥା ବର୍ତ୍ତମାନ ବିଜେପିରେ ଥିବା ବରିଷ୍ଠ ନେତା ମୁକୁଲ ରାୟଙ୍କୁ ଗୁରୁବାର ରାତିରେ ଆକ୍ରମଣ ହୋଇଛି।

ସପ୍ତମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଭୋଟ୍‌ ପାଇଁ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ୭୧୦ କମ୍ପାନୀ

ଆସନ୍ତା ୧୯ ତାରିଖରେ ଚଳିତ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନର ସପ୍ତମ ତଥା ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ମତଦାନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ଚଳିତ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ସୁରକ୍ଷା ବଳ ସୁରକ୍ଷା ଦାୟିତ୍ବରେ ଥିବା ବେଳେ ସପ୍ତମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ମତଦାନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ସକାଶେ ଅଧିକ ସୁରକ୍ଷା ବଳ ନିୟୋଜିତ କରାଯିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଛି। ଗୁରୁବାର ନିର୍ବାଚନ କମିଶନ୍‌ (ଇସି)ଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି ଯେ ସପ୍ତମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ମତଦାନ ସକାଶେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ୭୧୦ କମ୍ପାନୀ ସୁରକ୍ଷା ବଳ ମୁତୟନ ହେବ। ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଭୋଟ୍‌ଠାରୁ ହିଂସାକାଣ୍ଡ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଏବେ ବି ରାଜ୍ୟରେ ଏହା ଜାରି ରହିଛି। ତେଣୁ ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ମତଦାନ ବେଳେ କୌଣସି ପ୍ରକାର ଅପ୍ରୀତିକର ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଏଡ଼ାଇବା ସକାଶେ ଏପରି ବନ୍ଦୋବସ୍ତ ହୋଇଛି।

ହିଂସାରେ ଥରୁଛି ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ

ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ପୂର୍ବରୁ ବନ୍ଦ କରାଯାଇଛି ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରଚାର। ଜଣେ ଆଇପିଏସ ଓ ଜଣେ ଆଇଏଏସଙ୍କୁ ଚାକିରିରୁ ହଟାଯାଇଛି। ରାଜ୍ୟର ପ୍ରମୁଖ ସଚିବଙ୍କୁ ଛୁଟିରେ ଯିବାକୁ ନିର୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି। ଏଡିଜି ସିଆଇଡି ରାଜୀବ କୁମାରଙ୍କୁ ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ବଦଳି କରାଯାଇଛି। ବୁଧବାର ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରାଳୟରେ ରିପୋର୍ଟ କରିବାକୁ ତାଙ୍କୁ ନିର୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି। ଏଭଳି ଘଟଣାରେ ରାଜ୍ୟରେ ୩୨୪ ଧାରା ପ୍ରଚଳନ କରାଇ ନିର୍ବାଚନୀ ପ୍ରଚାର ସମୟକୁ କମାଇ ଦିଆଯାଇଛି। ଏପରି ହେବାରେ ଏହା ହେଉଛି ପ୍ରଥମ ଘଟଣା। ତେଣେ ପ୍ରଚାର ବନ୍ଦକୁ ନେଇ ଜୋର୍‌ ଧରିଛି ରାଜନୀତି। ମମତା ବାନାର୍ଜୀ ଏହାର ବିରୋଧ କରିଛନ୍ତି। ମମତାଙ୍କ ସହ ବହୁଜନ ସମାଜ ପାର୍ଟିର ସୁପ୍ରିମୋ ମାୟାବତୀ ସ୍ୱର ତୋଳି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି ଓ ବିଜେପି ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଅମିତ ଶାହଙ୍କ ଉପରେ ବର୍ଷିଛନ୍ତି।

ମୋଦିଙ୍କୁ ‘କାୟର୍‌’ କହିଲେ ଆୟର୍‌: ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କ ସହ

ନିକଟରେ ଏକ ସ୍ତମ୍ଭରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କୁ ‘ନୀଚ୍ଚ ଆଦ୍‌ମୀ’ ବୋଲି ଉଲ୍ଲେଖ କରି ବିବାଦରେ ଥିବା କଂଗ୍ରେସର ବରିଷ୍ଠ ନେତା ମଣି ଶଙ୍କର ଆୟର୍‌ ମଙ୍ଗଳବାର ସାମ୍ବାଦିକମାନଙ୍କୁ ଗାଳି କରି ପୁଣିଥରେ ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ରହିଛନ୍ତି। ମଙ୍ଗଳବାର ସେ ପୁନର୍ବାର ମୋଦିଙ୍କ ସମ୍ପର୍କରେ ଆପତ୍ତିଜନକ ଶବ୍ଦ ବ୍ୟବହାର କରିଛନ୍ତି। ଅଧିକନ୍ତୁ ତାଙ୍କୁ ମୋଦିଙ୍କୁ ନୀଚ୍ଚ ବୋଲି ସମ୍ବୋଧନ କରିବା ସମ୍ପର୍କରେ ସାମ୍ବାଦିକମାନେ ପ୍ରଶ୍ନ କରିବା ବେଳେ ଆୟର୍‌ ଯେପରି ଭାବେ ହିଂସ୍ର ହୋଇଉଠିଥିଲେ, ତାହା ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଆଚମ୍ବିତ କରିଥିଲା। ସାମ୍ବାଦିକମାନଙ୍କ ଉପରେ ଉତ୍‌କ୍ଷିପ୍ତ ହୋଇ ଆୟର୍‌ ବୁମ୍‌ ଫିଙ୍ଗିବା ସହ ସେମାନଙ୍କୁ ଗାଳି କରିବା ସହ ଦୁର୍ବ୍ୟବହାର ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। ଏହାଛଡ଼ା ଆୟର୍‌ ସାମ୍ବାଦିକମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଖରାପ ଭାଷାରେ ଗାଳିଗୁଲଜ ମଧ୍ୟ କରିଛନ୍ତି।



ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ


କରେନ୍ସି କନଭର୍ଟର

ନୋବେଲ ଡିନର୍
ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର ଭଳି ନୋବେଲ ଡିନରର ମର୍ଯ୍ୟାଦା ଅତି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ ପରେ ପ୍ରତି ବର୍ଷ ଡିସେମ୍ବର ୧୦ ତାରିଖରେ ଷ୍ଟକହୋମ୍ ସିଟିର ବ୍ଳୁ ହଲ୍‌ରେ ଏହି ରାତ୍ରିଭୋଜନର ଆୟୋଜନ କରାଯାଏ। ଏଥିରେ ସ୍ବିଡେନର ରାଜ ପରିବାର, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ, ପଦସ୍ଥ ସରକାରୀ ବ୍ୟକ୍ତି, ନୋବେଲ ବିଜେତା ଏବଂ ଅତିଥି ଉପସ୍ଥିତ ରହନ୍ତି। ପ୍ରତ୍ୟେକ ନୋବେଲ ବିଜେତା ଏଠାକୁ ୧୬ ଜଣ ଅତିଥିଙ୍କୁ ସାଥିରେ ଆଣି ପାରିବେ। ଏହି ଭୋଜନର ସମୟ ସୀମା ୪ ଘଣ୍ଟା। ଏଥିରେ ନୋବେଲ ବିଜେତାମାନେ ସଂକ୍ଷିପ୍ତ ବକ୍ତବ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତି। ଚାରି ଦିନ ଆଗରୁ ୪୦ ଜଣ ରୋଷେୟା ୨୦୦ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସହାୟତାରେ ଭୋଜନ ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ଲାଗିଯାଆନ୍ତି। ୬୦ଟି ଟେବୁଲରେ ଥିବା ୭୦୦୦ ଥାଳି, ୫୦୦୦ ଗ୍ଳାସ୍ ଏବଂ ୧୦,୦୦୦ ରୁପା ବାସନରେ ଖାଦ୍ୟ ପରଷା ଯାଏ। ଏହି ଡିନରର ମୂଲ୍ୟ ୪ କୋଟି ଟଙ୍କା। ୧୯୭୯ ମସିହାର ନୋବେଲ ଶାନ୍ତି ବିଜେତା ମଦର ଟେରେସାଙ୍କ ଅନୁରୋଧ କ୍ରମେ ସେହି ବର୍ଷ ଏହି ଭୋଜନ ବାତିଲ୍‌ କରାଯାଇ ସେହି ଅର୍ଥ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା।

ଜନମତ

ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଭକ୍ତଙ୍କ ଦର୍ଶନକୁ ଶୃଙ୍ଖଳିତ ଓ ବ୍ୟବସ୍ଥିତ କରିବା ନିମନ୍ତେ ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦେଶ କ୍ରମେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଧାଡ଼ି ଦର୍ଶନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ସହ ଆପଣ ଏକମତ ତ ?