ରାଜନୀତି

କୋଲକାତା ଚଳଚଞ୍ଚଳ: ମୋଦୀଙ୍କ ଗସ୍ତ ପୂର୍ବରୁ ମମତାଙ୍କ ବିଶାଳ ପଦଯାତ୍ରା

ଆଜି ମହାନ ସ୍ୱାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମୀ ନେତାଜୀ ସୁଭାଷ ଚନ୍ଦ୍ର ବୋଷଙ୍କ ୧୨୫ ତମ ଜୟନ୍ତୀ ଉପଲକ୍ଷେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ରାଜଧାନୀ କୋଲ୍‌କାତା ବେଶ୍ ଚଳଚଞ୍ଚଳ। କାରଣ ଆଜି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ କୋଲକାତା ଗସ୍ତରେ ଆସୁଛନ୍ତି। ନେତାଜୀଙ୍କ ଜୟନ୍ତୀ ଅବସରରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଶନିବାର କୋଲ୍‍କାତାର ନ୍ୟାସନାଲ୍‍ ଲାଇବ୍ରେରୀ ଓ ଭିକ୍ଟୋରିଆ ମେମୋରିଆଲ୍‍ଠାରେ ହେବାକୁ ଥିବା ‘ପରାକ୍ରମ ଦିବସ’ ମୁଖ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ଉଦ୍‍ଘାଟନ କରିବେ। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆସାମର ଶିବସାଗର ଅନ୍ତର୍ଗତ ଜେରଙ୍ଗା ପାଥର ଗସ୍ତ କରି ସେଠାରେ ୧ ଲକ୍ଷ ୬ ହଜାର ଭୂମିହୀନଙ୍କୁ ଜମି ପଟ୍ଟା ବାଣ୍ଟିବା ପରେ କୋଲ୍‌କାତାରେ ପହଞ୍ଚିବେ। ତେବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କ କୋଲ୍‌କାତା ଗସ୍ତ ପୂର୍ବରୁ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମମତା ବାନାର୍ଜୀ ଏକ ବିଶାଳ ପଦଯାତ୍ରା କରିଛନ୍ତି।

ଜମି ଅଧିକାର ବଢ଼ାଏ ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ: ମୋଦୀ

ମିଶନ ବଙ୍ଗାଲ୍‌ ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଶନିବାର ପ୍ରଥମେ ଆସାମ ଗସ୍ତ କରିଛନ୍ତି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଆସାମର ଶିବସାଗର ଜିଲ୍ଲା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଜେରେଙ୍ଗା ପଥରରେ ପହଞ୍ଚି ଏକ ଜନସଭାରେ ଉଦ୍‌ବୋଧନ ଦେବା ସହ ଭୂମିହୀନ ମାନଙ୍କୁ ଜମି ପଟ୍ଟା ବଣ୍ଟନ କରିଛନ୍ତି। ପାଖାପାଖି ୧ଲକ୍ଷ ୬ ହଜାର ଭୂମିହୀନ ଆଦିବାସୀମାନଙ୍କୁ ଜମି ଆବଣ୍ଟନ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ବଣ୍ଟନ କରିଥିଲେ ମୋଦୀ। ଏହି ଅବସରରେ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି, ଆସାମବାସୀଙ୍କ ଭଲପାଇବା ତାଙ୍କୁ ଏଠାକୁ ଆସିବାକୁ ବାରମ୍ବାର ଆକର୍ଷିତ କରୁଛି। ଆସାମବାସୀଙ୍କ ଖୁସିରେ ଯୋଗଦେବାକୁ ସେ ଏଠାକୁ ଆସିଛନ୍ତି। ଆସାମବାସୀଙ୍କ ପାଇଁ ପୂର୍ବ ସରକାରମାନଙ୍କର କୌଣସି ଚିନ୍ତା ନ ଥିଲା। ଏଠି ବିଜେପି ସରକାର ଆସିବା ପରେ ଲୋକଙ୍କ ସୁଖ ଓ ସୁବିଧା ପ୍ରତି ବିଶେଷ ଧ୍ୟାନ ଦିଆଯାଇଛି। ୧ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ପରିବାରକୁ ଜମି ଅଧିକାର ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବା ଦ୍ବାରା ସେମାନଙ୍କର ଜୀବନର ମୁଖ୍ୟ ଚିନ୍ତା ଦୂର ହୋଇଯାଇଛି। ଆଜି ମଧ୍ୟ ସାରା ଦେଶରେ ଅନେକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି।

ଚାଷୀ ଆନ୍ଦୋଳନ ସମର୍ଥିତ ପ୍ରତିବାଦ ସଭାରେ ସାମିଲ ହେବେ ପାୱାର

ଏନସିପି ସୁପ୍ରିମୋ ତଥା ପୂର୍ବତନ କୃଷି ମନ୍ତ୍ରୀ ଶରଦ ପାୱାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆନ୍ଦୋଳନରତ ଚାଷୀଙ୍କ ସମର୍ଥନରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବାକୁ ଥିବା ପ୍ରତିବାଦ ସଭାରେ ସେ ସାମିଲ ହେବେ। ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ବାରା ପ୍ରଣୟନ ହୋଇଥିବା ୩ କୃଷି ଆଇନର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରତ୍ୟାହାର ଦାବିରେ ମୁମ୍ବାଇରେ ଏକ ପ୍ରତିବାଦ ସଭା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ଚାଷୀ ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ସମର୍ଥନ କରୁଥିବା କେତେକ ବ୍ୟକ୍ତିବିଶେଷ ତାଙ୍କୁ ଭେଟି ନୈତିକ ସମର୍ଥନ ପାଇଁ କହିଛନ୍ତି। ସେ ଏହି ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ସମର୍ଥନ କରୁଥିବାରୁ ପ୍ରତିବାଦ ସଭାସ୍ଥଳକୁ ଆସିବେ। କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ୧୮ ମାସ ପାଇଁ ଆଇନ କାର୍ଯ୍ୟକାରିତା ଉପରେ ରୋକ ଲଗାଇବା ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଥିଲେ ବି ଚାଷୀ ସଂଗଠନ ଏହାକୁ ଗ୍ରହଣ କରି ନାହାନ୍ତି। ସେମାନେ ୩ ନୂଆ ଆଇନ ପ୍ରତ୍ୟାହାର ବ୍ୟତୀତ ଆଉ କୌଣସି ନିଷ୍ପତ୍ତିରେ ସହମତ ହେବେ ନାହିଁ ବୋଲି ମଧ୍ୟ ବାରମ୍ବାର କହୁଥିବାରୁ ଚାଷୀ ଓ ସରକାରଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବିବାଦ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି।

କୋରୋନା ଟିକା ପାଇଁ ମୋଦୀଙ୍କୁ ବ୍ରାଜିଲ୍‌ର ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ଧନ୍ୟବାଦ, ଶେୟାର କଲେ ହନୁମାନଙ୍କ ଫଟୋ

ବ୍ରାଜିଲକୁ ଭାରତ କୋଭିଡ୍‌-୧୯ ଟିକା ପଠାଇଥିବାରୁ ଶନିବାର ବ୍ରାଜିଲ୍‌ର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜୈର ବୋଲସୋନାରୋ ଭାରତର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଜଣାଇଛନ୍ତି। ଏଥସହ ହିନ୍ଦୁ ଦେବତା ହନୁମାନ ଭାରତରୁ ଟିକା ନେଇ ବ୍ରାଜିଲ୍‌କୁ ଯାଉଥିବା ଏକ ଚିତ୍ର ମଧ୍ୟ ବୋଲ୍‌ସୋନାରୋ ଟ୍ୱିଟ କରି ପୋଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି। ସେ ଲେଖିଛନ୍ତି ନମସ୍କାର, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଜୀ! ମିଳିତ ଉଦ୍ୟମ ବଳରେ ଏକ ବୈଶ୍ୱିକ ବାଧା ଅତିକ୍ରମ କରିବା ନିମନ୍ତେ ମହାନ୍‌ ସହଯୋଗୀ ପାଇ ବ୍ରାଜିଲ୍‌ ଗୌରବାନ୍ଵିତ ମନେକରୁଛି। ଭାରତରୁ ବ୍ରାଜିଲ୍‌କୁ ଟିକା ରପ୍ତାନୀ କରି ଆମକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥିବାରୁ ଆପଣଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ। ଧନ୍ୟବାଦ! ପ୍ରତ୍ୟୁତ୍ତରରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଟ୍ୱିଟ କରି କହିଛନ୍ତି, ମିଳିତ ଭାବେ ମହାମାରୀ ବିପକ୍ଷରେ ସଂଗ୍ରାମ ପାଇଁ ବ୍ରାଜିଲ୍‌ ଭଳି ବିଶ୍ୱସ୍ତ ସହଯୋଗୀ ପାଇ ଭାରତ ଧନ୍ୟ ହୋଇଛି। ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଆମେ ଆମର ସହଯୋଗ ସୁଦୃଢ଼ କରି ଚାଲିବା।

ରାତି ସାରା ଥାନାରେ ବସିଲେ ବିଜେପି ନେତା

ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଚାଷୀମାରଣ ନୀତି ଓ ଧାନକିଣାରେ ବ୍ୟାପକ ଅବ୍ୟବସ୍ଥା ପ୍ରତିବାଦରେ ଆନ୍ଦୋଳନ କରୁଛି ବିଜେପି। ଗୁରୁବାର ଦିନ ଟୋକନ୍ ଓ ମଣ୍ଡି ବ୍ୟବସ୍ଥା ନେଇ ୩୭ଟି ବିଧାନସଭା କ୍ଷେତ୍ରର ଚାଷୀ ସମ୍ବଲପୁର ଆର୍‌ଡିସି ଅଫିସ୍‌ ଘେରାଉ କରିଥିବା ବେଳେ ବିଶାଳ ଚାଷୀ ସମାବେଶ କରିଛି ବିଜେପି। ମଣ୍ଡିରୁ ଧାନ ନ ଉଠିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିଜେପି ଆନ୍ଦୋଳନ ଜାରି ରଖିବ ବୋଲି ଚେତାବନୀ ଦେଇଥିବାବେଳେ ବିଜେପିର ଏକାଧିକ ବରିଷ୍ଠ ନେତା ସମ୍ବଲପୁର ଟାଉନ୍‌ ଥାନା ପରିସରରେ ଉଜାଗର ରହି ପ୍ରତିବାଦ କରିଛନ୍ତି। ରାଜ୍ୟ ବିଜେପି ସଭାପତି ସମୀର ମହାନ୍ତି, ବିରୋଧୀ ଦଳ ନେତା ପ୍ରଦୀପ୍ତ ନାଏକ, ବରଗଡ଼ ସାଂସଦ ସୁରେଶ ପୂଜାରୀ, ସମ୍ବଲପୁର ବିଧାୟକ ଜୟନାରାୟଣ ମିଶ୍ରଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଅନେକ ନେତା ଓ କର୍ମୀ ସମ୍ବଲପୁର ଟାଉନ ଥାନା ପରିସରରେ ଶୀତକାକରରେ ବସି ରହିଛନ୍ତି।

ଓଡ଼ିଶାକୁ ନିଶାମୁକ୍ତ ଘୋଷଣା କରନ୍ତୁ ସରକାର: ନିରଞ୍ଜନ
ଦିଦିଙ୍କୁ ଆଉ ଏକ ଝଟକା: ମନ୍ତ୍ରୀ ପଦ ଛାଡ଼ିଲେ ରାଜୀବ ବାନାର୍ଜୀ

ଚଳିତ ବର୍ଷ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବାକୁ ଥିବା ବେଳେ ରାଜ୍ୟରେ ଟିଏମସିର ଦବଦବାରେ ପୂର୍ଣ୍ଣଚ୍ଛେଦ ପକାଇବା ସକାଶେ ବିରୋଧୀ ବିଜେପି ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛି। ଏଥି ସକାଶେ ଏହି ଜାତୀୟ ଦଳ ପକ୍ଷରୁ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ରଣନୀତି ମଧ୍ୟ ଘୋଷିତ ହୋଇସାରିଛି। ଗତବର୍ଷ ଟିଏମସିର କେତେକ ଆଗଧାଡ଼ିର ଟାଣୁଆ ନେତା ଦଳ ଛାଡ଼ି ବିଜେପିରେ ମିଶିବା ଫଳରେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା ଟିଏମସି ସୁପ୍ରିମୋ ମମତା ବାନାର୍ଜୀଙ୍କ ଚିନ୍ତା ବହୁଗୁଣିତ ହୋଇଛି। ତେବେ ଶୁକ୍ରବାର ଦଳର ଆଉ ଗୋଟିଏ ୱିକେଟ୍ ପଡ଼ିଛି। ଆଉ ଦିଦିଙ୍କୁ ଲାଗିଛି ଏକ ବଡ଼ ଝଟକା। ଟିଏମ୍‌ସିର ଅନ୍ୟତମ ବରିଷ୍ଠ ନେତା ତଥା ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ରାଜ୍ୟ ଜଙ୍ଗଲ ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜୀବ ବାନାର୍ଜୀ ଶୁକ୍ରବାର କ୍ୟାବିନେଟ ମନ୍ତ୍ରୀ ପଦରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଇଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ଇସ୍ତଫାକୁ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ରାଜ୍ୟପାଳ ଜଗଦୀପ ଧନକର ଗ୍ରହଣ କରି ନେଇଥିବା ଜାଣିବାକୁ ମିଳିଛି।

କଂଗ୍ରେସର ସିଡବ୍ଲ୍ୟୁସି ବୈଠକ: ମେ’ରେ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ନିର୍ବାଚନ

କଂଗ୍ରେସ ୱାର୍କିଂ କମିଟି (ସିଡବ୍ଲ୍ୟୁଡିସି)ର ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୈଠକ ବସିଛି। ଶୁକ୍ରବାର କଂଗ୍ରେସର ଅନ୍ତରୀଣ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧିଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ସିଡବ୍ଲ୍ୟୁସିର ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ଏହି ବୈଠକରେ ଏକ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଛି। ଆସନ୍ତା ମେ’ ମାସରେ କଂଗ୍ରେସର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ପଦ ପାଇଁ ନିର୍ବାଚନ ହୋଇପାରେ ବୋଲି ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଛି। ଚାରିଟି ରାଜ୍ୟରେ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ଶେଷ ହେବା ପରେ ହେବାକୁ ଥିବା ଏହି ନିର୍ବାଚନରେ କଂଗ୍ରେସର ନୂତନ ଅଧ୍ୟକ୍ଷଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ନିର୍ବାଚିତ କରାଯାଇ ପାରେ। ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧି ମେ’ ୨୦୧୯ରେ କଂଗ୍ରେସ ସଭାପତି ପଦରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେବା ପରେ ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧି ମଧ୍ୟବର୍ତ୍ତୀକାଳୀନ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ହୋଇଥିଲେ। କଂଗ୍ରେସର ପୂର୍ଣ୍ଣକାଳୀନ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ନିର୍ବାଚିତ କରିବାକୁ କଂଗ୍ରେସର କେତେକ ବରିଷ୍ଠ ନେତା ଦାବି କରିଥିଲେ।



ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ