ରାଜନୀତି

ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଶାସନ ଲାଗୁ, ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟରେ

ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନର ଫଳାଫଳ ଆସିବାର ପାଖାପାଖି ୩ ସପ୍ତାହ ପୂରିବାକୁ ବସିଥିଲେ ହେଁ କୌଣସି ଦଳ ସରକାର ଗଠନ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ନ ହେବାରୁ ଶେଷରେ ରାଜ୍ୟରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଶାସନ ଜାରି ହୋଇଛି। ପ୍ରଥମେ ବିଜେପି ସରକାର ଗଠନ କରିବାକୁ ମନା କରିବା ପରେ ରାଜ୍ୟପାଳ ଭଗତ ସିଂହ କୋଶୟାରି ୫୬ ଆସନ ପାଇଥିବା ବିଜେପିର ସହଯୋଗୀ ଶିବସେନାକୁ ସରକାର ଗଠନ ପାଇଁ ଆମନ୍ତ୍ରଣ କରି ୨୪ ଘଣ୍ଟାର ସମୟ ଦେଇଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ନୂଆ ମେଣ୍ଟ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ପାଇଁ ଶିବସେନା ୪୮ ଘଣ୍ଟାର ସମୟ ମାଗିବା ପରେ ରାଜ୍ୟପାଳ ଏହାକୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରି ତୃତୀୟ ସର୍ବାଧିକ ଆସନ ପାଇଥିବା ଏନ୍‌ସିପିକୁ ସରକାର ଗଠନ ପାଇଁ ଡାକିଥିଲେ। ଶିବସେନା ପରି ଏନ୍‌ସିପିକୁ ମଧ୍ୟ ରାଜ୍ୟପାଳ ୨୪ ଘଣ୍ଟାର ମହଲତ ଦେଇଥିଲେ। ସୋମବାର ରାତିରେ ଏନ୍‌ସିପି ପ୍ରତିନିଧିମଣ୍ଡଳୀ ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କୁ ସାକ୍ଷାତ କରି ଅଧିକ ଦୁଇ ଦିନ ସମୟ ମାଗିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ରାଜ୍ୟପାଳ ଏପରି ଅନୁମତି ନ ଦେଇ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଶାସନ ଜାରି କରିବା ସକାଶେ ସୁପାରିସ୍‌ କରିଥିଲେ। ପରେ ମଙ୍ଗଳବାର କେନ୍ଦ୍ର କ୍ୟାବିନେଟ୍‌ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଶାସନ ଜାରି କରିବା ସକାଶେ ସୁପାରିସ୍‌ କରିଥିଲେ। ସଦ୍ୟ ହସ୍ତଗତ ତଥ୍ୟ ଅନୁସାରେ, ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦ ମଧ୍ୟ ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ମଞ୍ଜୁରୀ ଦେଇଛନ୍ତି। ଅପରପକ୍ଷରେ ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି ବିରୋଧରେ ଶିବସେନା ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟରେ ପହଞ୍ଚିଛି।

ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ଶିବସେନା-ଏନ୍‌ସିପି-କଂଗ୍ରେସ ମିଳିତ ସରକାର

ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ମହାନାଟକର ଅନ୍ତିମ ଦୃଶ୍ୟକୁ ଅପେକ୍ଷା ରହିଛି। କଂଗ୍ରେସ କାର୍ଯ୍ୟକାରିଣୀ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଉପରେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ସରକାର ଗଠନ କରିବା ନିର୍ଭର କରୁଛି। ଦୀର୍ଘ ୧୭ ଦିନ ହେଲା ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ କିଏ ସରକାର ଗଠନ କରିବ, ଏହାକୁ ନେଇ ସସ୍‌ପେନ୍ସ ଜାରି ରହିଛି। ସୋମବାର ଶିବସେନା ରାଜ୍ୟାପାଳଙ୍କୁ ଭେଟି ସରକାର ଗଠନ ପାଇଁ ଆଗ୍ରହୀ ବୋଲି କହିବା ଓ ଏଥିପାଇଁ ସମୟ ମାଗିବା ଓ ରାଜ୍ୟାପାଳ ସମୟ ଦେବାକୁ ମନା କରି ଏନ୍‌ସିପିକୁ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ସରକାର ଗଠନ କରିବା ନେଇ ଜଣାଇବାକୁ କହିବା ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ରାଜନୀତିକୁ ଅଧିକ ଜଟିଳ କରିଛି। ଏହିପରି ସ୍ଥିତିରେ ଦିଲ୍ଲୀରେ ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧିଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ବସିବାକୁ ଥିବା କାର୍ଯ୍ୟକାରିଣୀ କ’ଣ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଉଛି, ତାହାକୁ ଏନ୍‌ସିପି ଓ ଶିବସେନା ଅପେକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି।

ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଆଶା ଛାଡ଼ିନି ବିଜେପି: ବିରୋଧୀଙ୍କୁ ଚେକ୍‌ ପାଇଁ
ଆଗାମୀ ୧୫ ବର୍ଷରେ ଭାରତୀୟ ଅର୍ଥନୀତି ୧୦ ଟ୍ରିଲିଅନ୍‌

ଭାରତର ଅର୍ଥନୀତିକୁ ସମୃଦ୍ଧ କରିବା ପାଇଁ ବିଜେପି ନେତୃତ୍ବାଧୀନ ଏନ୍‌ଡିଏ ସରକାର ଶକ୍ତିଶାଳୀ ପଦକ୍ଷେପ ନେଉଥିବା ବେଳେ ଏହା ଆସନ୍ତା ୨୦୨୪ ସୁଦ୍ଧା ୫ ଟ୍ରିଲିଅନ୍‌ ଡଲାର୍‌ରେ ପହଞ୍ଚିବ ବୋଲି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ପୂର୍ବରୁ ଆଶା ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ। ଏବେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂହ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ଦେଶର ଅର୍ଥନୈତିକ ବିକାଶର ଗତି ଯାହା ରହିଛି, ତାହା ଜାରି ରହିଲେ ଆଗାମୀ ୧୫ ବର୍ଷ ସୁଦ୍ଧା ଭାରତୀୟ ଅର୍ଥନୀତି ୧୦ ଟ୍ରିଲିଅନ୍‌ ଡଲାର୍‌ରେ ପହଞ୍ଚିପାରିବ ବୋଲି ଦୃଢ଼ୋକ୍ତି ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ଏଠାରେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ବିଭାଗର ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଯୋଗଦେବା ଅବସରରେ ରାଜନାଥ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତୀୟ ଅର୍ଥନୀତିର କ୍ଷମତା ଯାହା, ସେଥିରେ ଏହା ଆସନ୍ତା ୧୦ରୁ ୧୫ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ ୧୦ ଟ୍ରିଲିଅନ୍‌ ଡଲାର୍‌କୁ ଛୁଇଁପାରିବ।

୨୦୨୪ ସୁଦ୍ଧା ତୈଳ ଓ ଗ୍ୟାସ୍‌ କ୍ଷେତ୍ରରେ ୧୦୦ ବିଲିୟନ
‘ବୁଲ୍‌ବୁଲ୍‌’ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପ୍ୟାକେଜ୍‌ ଘୋଷଣା କଲେ

ମହାବାତ୍ୟା ବୁଲ୍‌ବୁଲ୍‌ ପ୍ରଭାବରେ ଓଡ଼ିଶାର ୬ଟି ଉପକୂଳ ଜିଲ୍ଲାରେ ବ୍ୟାପକ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ହୋଇଛି। ଏନେଇ ଲୋକସେବା ଭବନରେ କ୍ଷୟକ୍ଷତିର ସମୀକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ। ଏହାପରେ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପ୍ୟାକେଜ୍‌ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ। ସମୀକ୍ଷା ପୂର୍ବରୁ ସୋମବାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଆକାଶ ମାର୍ଗରୁ ବାତ୍ୟା ପ୍ରଭାବିତ ଅଞ୍ଚଳ ବୁଲି ଦେଖିଥିଲେ। ଏହାପରେ ଲୋକସେବା ଭବନରେ ପ୍ରଭାବିତ ଅଞ୍ଚଳ ଜଗତସିଂହପୁର, କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା, ଭଦ୍ରକ, ବାଲେଶ୍ୱର, ଯାଜପୁର ଓ ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲ୍ଲାର ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କ ସହ ଭିଡିଓ କନ୍‌ଫରେସିଂ ଯୋଗେ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ନେଇ ସମୀକ୍ଷା କରିଥିଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ। ଏହା ପରେ ସେ ‘ବୁଲ୍‌ବୁଲ୍‌’ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ୟାକେଜ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ଏହି ବୈଠକରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରଭାବିତ ଜିଲ୍ଲାର ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ୧୮ ତାରିଖ ସୁଦ୍ଧା ଏସ୍‌ଆର୍‌ସିକୁ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ରିପୋର୍ଟ ଦେବାକୁ ନିର୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏଥିସହ ସହାୟତା ବଣ୍ଟନ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସ୍ବଚ୍ଛତା ଅବଲମ୍ବନ କରିବାକୁ କହିଛନ୍ତି।

ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ବିଦେଶ ଯିବେ ଶରିଫ୍‌, ସରକାର ଦେଲେ ଅନୁମତି

ପାକିସ୍ତାନର ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନୱାଜ୍‌ ଶରିଫ୍‌ ଦୁର୍ନୀତି ମାମଲାରେ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇ ବର୍ତ୍ତମାନ ଜେଲ୍‌ଦଣ୍ଡ କାଟୁଥିବା ବେଳେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଖରାପ କାରଣରୁ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଅଛନ୍ତି। ତେବେ ଉନ୍ନତ ମାନର ଚିକିତ୍ସା ସକାଶେ ତାଙ୍କୁ ବିଦେଶ ପଠାଯିବ ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିଛି। ଦେଶର ସର୍ବାଧିକ ସମୟ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ଶାସନ କରିଥିବା ଶରିଫ୍‌ ୨୦୧୭ରେ ଏହି ପଦରୁ ତଡ଼ା ଖାଇବା ସହ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ଦୁର୍ନୀତି ଅଭିଯୋଗରେ ଜେଲ୍‌ଦଣ୍ଡାଦେଶ ପାଇଥିଲେ। ତେବେ ଜେଲ୍‌ ଯିବା ପରେ ତାଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟାବସ୍ଥାରେ ବରାବର ଅବନତି ଆସିଥିବା ବେଳେ ଗତ ମାସରେ ତାଙ୍କୁ ହୃଦ୍‌ଘାତ ମଧ୍ୟ ହୋଇଥିଲା। ଏପରିକି ତାଙ୍କୁ ଚିକିତ୍ସା କରୁଥିବା ଡାକ୍ତରମାନେ ତାଙ୍କର ଅବସ୍ଥା ସଙ୍କଟାପନ୍ନ ବୋଲି ମଧ୍ୟ କହିସାରିଛନ୍ତି। ଜାମିନ୍‌ ପାଇଥିବା ଶରିଫ୍ ବର୍ତ୍ତମାନ ଲାହୋର୍‌ର ସିଟି ହସ୍ପିଟାଲ୍‌ରେ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଅଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ବିଦେଶ ଯିବା ଉପରେ କଟକଣା ଥିବାରୁ ସେ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ବାହାରକୁ ଯାଇପାରିନାହାନ୍ତି। ତେବେ ରବିବାର ଏହି କଟକଣାକୁ ହଟାଇ ଦିଆଯାଇଛି ଓ ଦେଶର ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଶାହ ମେହମୁଦ୍‌ କୁରୈଶୀ ଏହି ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି।

ଇସ୍ତଫା ଦେଲେ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଅରବିନ୍ଦ, ପାୱାର୍‌ଙ୍କୁ ଭେଟିଲେ

ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ରାଜନୀତି କ୍ରମଶଃ ରୋଚକ ମୋଡ଼ ନେଉଥିବା ବେଳେ ସୋମବାର ଶିବସେନା ପକ୍ଷରୁ ସରକାର ଗଠନ ସକାଶେ ତତ୍ପରତା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ରବିବାର ବିଜେପି ସରକାର ଗଠନ କରିବା ସକାଶେ ନିଜର ଅକ୍ଷମତା ପ୍ରକାଶ କରିବା ପରେ ଶିବସେନା ହାତକୁ ରାଜ୍ୟର ଭାଗ୍ୟଡୋରୀ ଯିବା ନିଶ୍ଚିତ ହୋଇଛି। ପାଖାପାଖି ୩୦ ବର୍ଷ ଧରି ରାଜ୍ୟରେ ବିଜେପି ସହ ମେଣ୍ଟରେ ରହିଆସିଥିବା ଶିବସେନା ଏବେ ଏହି ଜାତୀୟ ଦଳଠାରୁ ତା’ର ସମ୍ପର୍କ ଛିନ୍ନ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ଏହି ଦଳ ଏନ୍‌ସିପି ଓ କଂଗ୍ରେସ ସହଯୋଗରେ ସରକାର ଗଠନ କରିବା ସକାଶେ ତତ୍ପର ହୋଇପଡ଼ିଥିବା ବେଳେ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଅରବିନ୍ଦ ସାୱନ୍ତ ସୋମବାର ତାଙ୍କ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରିପଦରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଇଛନ୍ତି। ଏନେଇ ସେ ଆୟୋଜିତ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ସୂଚନା ଦେବା ସହ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କୁ ସାକ୍ଷାତ ପାଇଁ ସମୟ ମାଗିଥିଲେ ହେଁ ତାଙ୍କୁ ସୁଯୋଗ ଦିଆଯାଇ ନ ଥିବା ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ତେଣୁ ଏଥିରୁ ବିଜେପିର ଶିବସେନା ପ୍ରତି ମନୋଭାବ କ’ଣ, ତାହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି ବୋଲି ଅରବିନ୍ଦ କହିଛନ୍ତି।

ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ‘ବୁଲ୍‌ବୁଲ୍‌’ର ତାଣ୍ଡବ: ୧୦ ମୃତ, ମମତାଙ୍କ ସହ

ସାମୁଦ୍ରିକ ଝଡ଼ ‘ବୁଲ୍‌ବୁଲ୍‌’ ଶନିବାର ରାତି ପ୍ରାୟ ସାଢ଼େ ୮ଟା ବେଳେ କୋଲ୍‌କାତାର ଦକ୍ଷିଣ ଦିଗରେ ୧୦୦ କିମି ଦୂରବର୍ତ୍ତୀ ସାଗର ଦ୍ବୀପରେ ଲ୍ୟାଣ୍ଡ୍‌ଫଲ୍‌ କରିବା ପରେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ବ୍ୟାପକ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ହୋଇଛି। ସୀମାନ୍ତବର୍ତ୍ତୀ ଓଡ଼ିଶା ଓ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ‘ବୁଲ୍‌ବୁଲ୍‌’ ରଚିଥିବା ତାଣ୍ଡବରେ ସମୁଦାୟ ୧୦ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ଯାଇଥିବା ବେଳେ ୧୫ ଜଣ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୯ ଜଣ ଏବେ ମଧ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଅଛନ୍ତି। ତେବେ ସରକାରୀ ଭାବେ ୮ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା କୁହାଯାଇଛି। ବାତ୍ୟା 'ବୁଲ୍‌ବୁଲ୍‌' ଲ୍ୟାଣ୍ଡଫଲ୍‌ କରିବା ପରେ ଗଭୀର ଅବପାତର ରୂପ ନେବା ପୂର୍ବରୁ ବର୍ଷା ସହ ଘଣ୍ଟା ପ୍ରତି ୧୨୫ କିମିରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ବ ବେଗରେ ପବନ ବହିବା ଫଳରେ ବଡ଼ ବଡ଼ ଗଛ ଉପୁଡ଼ି ପଡ଼ିଛି। ଫଳରେ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ପ୍ରଭାବିତ ହେବାକୁ ଥିବା ଉପକୂଳବର୍ତ୍ତୀ ଅଞ୍ଚଳରେ ୨୧ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷିତ ସ୍ଥାନକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତରିତ କରିଥିଲେ। ଶହଶହ ଘର ଏହି ବାତ୍ୟାରେ ଭାଙ୍ଗିଯାଇଥିବା କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ କହିଛନ୍ତି।



ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ