ରାଜନୀତି

୫ ବର୍ଷରେ ୫୦ ମହତ୍ତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇ ଭାରତର ଭାଗ୍ୟ

ଗତ ୫ ବର୍ଷର ଶାସନ କାଳ ମଧ୍ୟରେ ୫୦ଟି ମହତ୍ତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଭାରତର ଭାଗ୍ୟ ବଦଳାଇଦେଇଛନ୍ତି। ୨୦୧୩ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଉପା ସରକାର ଅମଳରେ ପ୍ରତିଦିନ କୌଣସି ନା କୌଣସି ସ୍କାମ୍‌ ପଦାକୁ ଆସୁଥିଲା। ଦେଶର ସୀମା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ଅସୁରକ୍ଷିତ ହୋଇପଡ଼ିଥିଲା। ପଡ଼ୋଶୀ ଦେଶର ସେନା ନିୟମିତ ଭାବେ ଭାରତୀୟ ସେନାର ଯବାନଙ୍କ ଗଳା କାଟୁଥିଲେ ଓ ଦେଶ ସୁରକ୍ଷା ଦାୟିତ୍ବରେ ଥିବା ସୁରକ୍ଷାକର୍ମୀଙ୍କୁ ଅପମାନିତ ହେବାକୁ ପଡ଼ୁଥିଲା ବୋଲି କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ବରାଷ୍ଟ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ୍‌ ଶାହ ମତ ଦେଇଛନ୍ତି। ଅଲ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ ମ୍ୟାନେଜ୍‌ମେଣ୍ଟ୍‌ ଆସୋସିଏସନ୍‌ (ଏଆଇଏମ୍‌ଏ)ରେ ଆୟୋଜିତ ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଯୋଗଦେବା ଅବସରରେ ଶାହ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗତ ଉପା ସରକାରରେ ପ୍ରତିଟି ମନ୍ତ୍ରୀ ନିଜକୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ବୋଲି ବିବେଚନା କରୁଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନିଜକୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ବୋଲି ବିଚାର କରୁ ନ ଥିଲେ। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ମୋଦି କୌଣସି ନିଷ୍ପତ୍ତି ଭୋଟ୍‌ ବ୍ୟାଙ୍କ୍‌କୁ ନଜରରେ ରଖି ନେଇନାହାନ୍ତି, ବରଂ ଦେଶବାସୀଙ୍କ କଲ୍ୟାଣକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି ବୋଲି ଶାହ କହିଛନ୍ତି।

ନଭେମ୍ବର ୧୧ରୁ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହେବ କର୍‌ତାରପୁର କରିଡର୍‌
ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ଦୃଢ଼ୋକ୍ତି: ପ୍ରଭାବିତ ହେବନି ଭାରତରେ ତୈଳ

ସାଉଦି ଆରବର ତୈଳ ଖଣିରେ ବଡ଼ ଧରଣର ଡ୍ରୋନ୍‌ ଆକ୍ରମଣ ପରେ ସେଠାରେ ତୈଳ ଉତ୍ତୋଳନ ପାଖାପାଖି ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇଛି। ତେଣୁ ସାଉଦି ଆରବରୁ ତୈଳ ଆମଦାନି କରୁଥିବା ରାଷ୍ଟ୍ରଗୁଡ଼ିକ ମନରେ ଛନକା ପଶିଥିଲା ବେଳେ ଭାରତ ମଧ୍ୟରୁ ଏଥିରୁ ବାଦ ପଡ଼ି ନାହିଁ। ମାତ୍ର ଏହିପରି ଏକ ସ୍ଥିତିରେ କେନ୍ଦ୍ର ପେଟ୍ରୋଲିଅମ ମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ସାଉଦି ଆରବର ତୈଳ ଉତ୍ତୋଳନ କରୁଥିବା ବଡ଼ ସଂସ୍ଥା ଅର୍ମାକୋର ମୁଖ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀଙ୍କ ସହ କଥା ହୋଇଛନ୍ତି। ଅର୍ମାକୋ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦିଆଯାଇଛି ଯେ ଭାରତକୁ ଯେଉଁ ତୈଳ ରପ୍ତାନୀ ହେଉଥିଲା ସେଥିରେ କୌଣସି ଉଣା କରାଯିବ ନାହିଁ। ଭାରତ ତା’ର ଆବଶ୍ୟକତା ଅନୁସାରେ ତୈଳ ପାଇବାରେ କୌଣସି ଅସୁବିଧା ନାହିଁ। ଏଣୁ ଦେଶରେ ତୈଳ ଯୋଗାଣକୁ ଏହା କୌଣସି ମତେ କରିପାରିବ ନାହିଁ ବୋଲି ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର କହିଛନ୍ତି।

କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଯୋଜନାକୁ ନିଜର କହି ବାହାବା ସାଉଁଟୁଛନ୍ତି
ମୋଦିଙ୍କ ହଷ୍ଟନ୍‌ ରାଲିରେ ଯୋଗଦେଇପାରନ୍ତି ଟ୍ରମ୍ପ୍‌

ଚଳିତ ମାସ ଶେଷ ଭାଗରେ ଭାରତର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଆମେରିକା ଗସ୍ତରେ ଯିବେ। ଏହି ଗସ୍ତ କାଳରେ ସେ ଦେଶର ଅନ୍ୟତମ ପ୍ରଖ୍ୟାତ ରାଜ୍ୟ ହଷ୍ଟନ୍‌ରେ ଏକ ରାଲି କରିବାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରହିଛି। ତେବେ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଚକିତ କରିଦେବା ଭଳି ଜଣେ ବିଶିଷ୍ଟ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ବ ଯୋଗ ଦେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ସେ ହେଉଛନ୍ତି ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍‌ଡ ଟ୍ରମ୍ପ୍‌। ଏନେଇ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ଖବର ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିବା ବେଳେ ଖୁବ୍‌ଶୀଘ୍ର ହ୍ବାଇଟ୍‌ ହାଉସ୍‌ ପକ୍ଷରୁ ଏନେଇ ବିଧିବଦ୍ଧ ଘୋଷଣା କରାଯିବ ବୋଲି ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି। ଏପରିକି ହ୍ବାଇଟ୍‌ ହାଉସ୍‌ ପକ୍ଷରୁ ଏନେଇ କୌଣସି ପ୍ରକାର ଘୋଷଣା କରାଯିବ ନାହିଁ ଓ ଅଚାନକ ରାଲିରେ ପହଞ୍ଚି ଟ୍ରମ୍ପ୍‌ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଚମକାଇ ଦେବେ ବୋଲି ଏହି ରିପୋର୍ଟରେ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସୂତ୍ରରୁ ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଆଧାରରେ କୁହାଯାଇଛି।

ଡ୍ରୋନ୍‌ ଆକ୍ରମଣ କାରଣରୁ ସାଉଦି ଆରବର ତୈଳ ଉତ୍ପାଦନ
ପିଏସ୍‌ଏରେ ଫାରୁକ୍‌ ଅବଦୁଲ୍ଲା ଅଟକ, ବାସଭବନ ସହାୟକ

ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରର ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା ନ୍ୟାସନାଲ୍‌ କନ୍‌ଫରେନ୍ସ ନେତା ଫାରୁକ୍‌ ଅବଦୁଲ୍ଲାଙ୍କୁ ସୋମବାର ତାଙ୍କ ଶ୍ରୀନଗରସ୍ଥିତ ବାସଭବନରେ ଅଟକ ରଖାଯାଇଛି। ପବ୍ଲିକ୍‌ ସେଫ୍‌ଟି ଆକ୍ଟ (ପିଏସ୍‌ଏ) ଅନୁସାରେ ତାଙ୍କୁ ଅଟକ ରଖାଯାଇଛି। ଗତ ଅଗଷ୍ଟ ୫ ତାରିଖରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ୩୭୦ ଧାରା ଉଚ୍ଛେଦ କରିବା ପରେ ଫାରୁକ୍‌ଙ୍କ ସମେତ ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରର କେତେକ ବରିଷ୍ଠ ନେତାଙ୍କୁ ନଜରବନ୍ଦୀ କରାଯାଇଥିଲା। ତେବେ ତାଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ବାସଭବନରେ ଅଟକ ରଖାଯିବା ନେଇ ରବିବାର ରାତିରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଛି। ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ଅନୁସାରେ ଫାରୁକ୍‌ଙ୍କ ଗୁପକାର ରୋଡ୍‌ସ୍ଥିତ ବାସଭବନକୁ ସହାୟକ ଜେଲ୍‌ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି। ତେବେ ନିଜ ବାସଭବନରେ ଫାରୁକ୍‌ଙ୍କୁ ଅଟକ ରଖାଯାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ନିଜର ସମ୍ପର୍କୀୟ ଓ ବନ୍ଧୁମାନଙ୍କୁ ଭେଟିବା ନେଇ ଫାରୁକ୍‌ଙ୍କ ଉପରେ କୌଣସି ପ୍ରକାର କଟକଣା ଲଗାଯାଇନାହିଁ। କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ବାସଭବନକୁ ସଂଯୋଗ କରୁଥିବା ପ୍ରତିଟି ରାସ୍ତାରେ ତାରବାଡ଼ ଲଗାଯିବା ସହ ସୁରକ୍ଷାକର୍ମୀ ମୁତୟନ ରହିଛନ୍ତି।

ଆନ୍ଧ୍ର ବିଧାନସଭାର ପୂର୍ବତନ ବାଚସ୍ପତିଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା

ଆନ୍ଧ୍ର ପ୍ରଦେଶ ବିଧାନସଭାର ପୂର୍ବତନ ବାଚସ୍ପତି ତଥା ତେଲୁଗୁ ଦେଶମ୍‌ ପାର୍ଟି (ଟିଡିପି) ନେତା କୋଦେଲା ଶିବ ପ୍ରସାଦ ରାଓ ରବିବାର ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ହାଇଦ୍ରାବାଦସ୍ଥିତ ବାସଭବନରେ ଟିଡିପିର ଏହି ଅନ୍ୟତମ ବୟୋଜ୍ୟେଷ୍ଠ ନେତା ରବିବାର ରାତିରେ ବେକରେ ଫାଶୀ ଲଗାଇ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ କରିଥିଲେ। ତାଙ୍କୁ ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ପରିବାର ଲୋକେ ନିକଟସ୍ଥ ବାସବତାରାକମ୍‌ ହସ୍ପିଟାଲ୍‌ରେ ଭର୍ତ୍ତି କରିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ସେଠାରେ ଡାକ୍ତରମାନେ ତାଙ୍କୁ ମୃତ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ। ମୃତ୍ୟୁ ବେଳକୁ ରାଓଙ୍କୁ ୭୨ ବର୍ଷ ବୟସ ହୋଇଥିଲା। ଏପରି ଏକ ଅଘଟଣରେ ତେଲେଙ୍ଗାନା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କେ. ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖର ରାଓ ଦୁଃଖ ପ୍ରକାଶ କରିବା ସହ ରାଓଙ୍କ ପରିବାର ଲୋକଙ୍କ ପ୍ରତି ସମବେଦନା ଜଣାଇଛନ୍ତି।

ଲାଡେନ ପୁଅ ମୃତ ବୋଲି ସ୍ପଷ୍ଟ କଲେ ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ୍‌


ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ