ରାଜନୀତି

ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ଖୋଲିଦେଲା ମୁଖା!

ବାତ୍ୟା ତିତ୍‌ଲିକୁ ନେଇ ରାଜନୀତି ଥମିବାର ନାଁ ନେଉନାହିଁ। ଜିରୋ କାଜୁଆଲଟିକୁ ନେଇ ବିଜେଡି ପ୍ରଥମରୁ ଯେଉଁ ଦମ୍ଭ ଦେଖାଉଥିଲା ତାହା ଅସତ୍ୟ ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିବା ପରେ ଦଳ ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ଆଗରେ ମଣିଷ ତୁଚ୍ଛ ବୋଲି ବୟାନ ଦେବାକୁ ପଛାଇ ନାହିଁ। ତେଣେ ଗଜପତି ଜିଲାରେ ବାତ୍ୟା ପର ବର୍ଷା ଓ ଭୂସ୍ଖଳନର ଦୁଃଖଦ ଚିତ୍ର ସାମ୍ନାକୁ ଆସିବାରେ ଲାଗିଛି। ଗଜପତି ଜିଲା ରାୟଗଡ଼ ବ୍ଲକ ଗଙ୍ଗାଗଡ଼ ପଞ୍ଚାୟତରେ ପାହାଡ଼ ଧସି ୧୫ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବା ବେଳେ ଏହି ଖବରକୁ ପ୍ରଥମେ ମନ୍ତ୍ରୀ ସୂର୍ଯ୍ୟ ନାରାୟଣ ପାତ୍ର ବାଏଁ ବାଏଁ ଉଡ଼ାଇ ଦେଇଥିଲେ। ପରେ ଏହାର ସତ୍ୟତା ଜଣାପଡ଼ିବା ପରେ ମନ୍ତ୍ରୀ ଆମେରିକାରେ ମଧ୍ୟ ବନ୍ୟା ହେଉଛି, ପ୍ରକୃତି ନିକଟରେ ମଣିଷ ତୁଚ୍ଛ ଆଦି କହି ପ୍ରସଙ୍ଗରୁ ମୁହଁ ଫେରାଇ ନେବାର ପ୍ରୟାସ କରିଛନ୍ତି।

୨୨ ରାଜ୍ୟର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ପଛରେ ପକାଇ ନବୀନ ନମ୍ବର
ତିତ୍‌ଲି ମୁଣ୍ଡରେ ଦୋଷ

ସାମୁଦ୍ରିକ ବାତ୍ୟା ତିତ୍‌ଲି ବିଦାୟ ନେଇଛି। ଦେଇଯାଇଛି ବନ୍ୟା ବିଭୀଷିକା। ଏବେ ବି ସ୍ଥାନାନ୍ତରିତ ହୋଇଥିବା ୪ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୧ ଲକ୍ଷ ୧୦ ହଜାର ଲୋକ ବିଭିନ୍ନ ଆଶ୍ରୟସ୍ଥଳୀରେ ଆଶ୍ରୟ ନେଇଥିବା ବେଳେ ଏହାକୁ ନେଇ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି ରାଜନୀତି। ଗଜପତି ଜିଲା ଗଙ୍ଗାଗଡ଼ ପଞ୍ଚାୟତରେ ପାହାଡ଼ ଧସି ୧୨ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଓ ୪ ଜଣ ନିଖୋଜକୁ ଶନିବାର ସକାଳେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ, ଜିଲାପାଳ ଅନୁପମ ଶାହା ଓ ମୁଖ୍ୟ ସଚିବ ଆଦିତ୍ୟ ପ୍ରସାଦ ପାଢ଼ୀ ସ୍ବୀକାର କରିଥିବା ବେଳେ ଖବରକୁ ବାଏଁ ବାଏଁ ଉଡ଼ାଇ ଦେଇଥିଲେ ମନ୍ତ୍ରୀ ସୂର୍ଯ୍ୟ ନାରାୟଣ ପାତ୍ର। ଜିଲାପାଳ, ଉପଜିଲାପାଳଙ୍କ ସହ କଥା ହୋଇଛି, ଏଭଳି କିଛି ଖବର ନ ଥିବା କହିଛନ୍ତି ସୂର୍ଯ୍ୟ ପାତ୍ର। ମୋ ପାଖରେ ୧୨ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଖବର ନାହିଁ ବୋଲି ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି। ଗଙ୍ଗାଗଡ଼ ପାହାଡ଼ ଧସି ୧୨ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁର ପ୍ରାଥମିକ ସୂଚନାକୁ ପରୋକ୍ଷରେ ମୁଖ୍ୟ ସଚିବ ସ୍ବୀକାର କରିଛନ୍ତି। ଶନିବାର ସକାଳୁ ପ୍ରମୁଖ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ୧୨ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣା ପ୍ରସାରିତ ହେବା ପରେ ସରକାରଙ୍କ ଜିରୋ କାଜୁଆଲିଟିକୁ ନେଇ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି ବିରୋଧୀ।

କ୍ଷମା ମାଗିଲେ ଅଭିଜିତ, ତଥାପି ନିସ୍ତାର ନାହିଁ
ପଛୁଆ ଓଡ଼ିଶାରେ ଆଗୁଆ ନବୀନ

ଇଂଲିଶ ପତ୍ରିକା ‘ଇଣ୍ଡିଆ ଟୁଡେ’ର ସର୍ଭେ ନିକଟରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା। ସେଥିରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କୁ ଓଡ଼ିଶା ଲୋକେ ପୁଣି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ଦେଖିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ବୋଲି ଦର୍ଶାଯାଇଥିଲା। କୁହାଯାଇଥିଲା ଯେ ନବୀନଙ୍କୁ ୫୯ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ ପସନ୍ଦ କରୁଛନ୍ତି। ଏହାକୁ ନେଇ ବିଜେଡିରୁ ବହିଷ୍କୃତ ଦଳର ବରିଷ୍ଠ ନେତା ତଥା ପାରାଦୀପର ବିଧାୟକ ଡାକ୍ତର ଦାମୋଦର ରାଉତ ନିଜ ସମ୍ପାଦିତ ଦୈନିକ ସଞ୍ଚାରରେ ସର୍ଭେର ତଥ୍ୟ ନିରପେକ୍ଷ ନ ଥିବା ଦର୍ଶାଇଥିଲେ। ଉଭୟ ବିଜେପି ଓ କଂଗ୍ରେସ ମଧ୍ୟ ଏଭଳି ସର୍ଭେରେ ଜନମତ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବେ ପ୍ରତିଫଳିତ ହେଉ ନ ଥିବା ସୂଚାଇବା ପରେ ଏହାକୁ ନେଇ ରାଜନୀତି ଜୋର୍‌ ଧରିଥିଲା। ନବୀନ ପୁଣି ପଞ୍ଚମ ଥର ଶାସନ କ୍ଷମତାକୁ ଆସିବେ କି ନାହିଁ ତାକୁ ନେଇ କଳ୍ପନାଜଳ୍ପନା ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିବା ବେଳେ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି ଆଉ ଏକ ସର୍ଭେ ରିପୋର୍ଟ।

ଆରମ୍ଭରୁ କେଁ

ପ୍ରଦେଶ କଂଗ୍ରେସ ସୋମବାର ୪୪ ଜଣ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ନାମ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ କରିଛି। ଘରେ ନ ପଶୁଣୁ ଚାଳ ବାଜିବା ପରି ପ୍ରାର୍ଥୀ ଚୟନ ଆରମ୍ଭରୁ ପ୍ରଦେଶ ନିର୍ବାଚନ କମିଟି ଚୟନ ପାଇଁ ଯେଉଁ ଫର୍ମୁଲା ଆପଣାଇଛି ତାକୁ ନେଇ ଦଳ ଭିତରେ ଅସନ୍ତୋଷ ବଢ଼ିଛି। ଗତ ଦୁଇଦିନ ହେଲା ଭୁବନେଶ୍ବରରେ ଡେରା ପକାଇଥିବା ସ୍କ୍ରିନିଂ କମିଟି ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଭିଡି ସାଥେଶାନ ଓ ଦୁଇ ସଦସ୍ୟ ଜିତିନ ପ୍ରସାଦ ଓ ନୌସାଦ ସୋଲାଙ୍କି ବରିଷ୍ଠ ନେତା ଓ ଯୁବ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ମାନଙ୍କ ସହ ବିଚାର ବିମର୍ଶ କରିଥିଲେ ହେଁ ୫୦ ଜଣିଆ ତାଲିକା ପ୍ରକାଶ ପାଇ ନ ଥିଲା। ପ୍ରଦେଶ ନିର୍ବାଚନ କମିଟି ବୈଠକ ପ୍ରାୟ ୨ ଘଣ୍ଟା ଧରି ଚାଲିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଚୟନର ମାପଦଣ୍ଡ ନେଇ କୌଣସି ଆଲୋଚନା ହୋଇ ନ ଥିଲା। ତେବେ ପୂର୍ବରୁ କୁହାଯାଉଥିବା ପ୍ରକାରେ ଦଳର ସମସ୍ତ ୧୫ ଜଣ ବିଧାୟକଙ୍କୁ ପୁଣିଥରେ ପ୍ରାର୍ଥୀ ହେବା ପାଇଁ ସୁଯୋଗ ଦିଆଯାଇଛି। ବାକି ୨୯ ଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ୯ ଜଣ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ନବାଗତ ଥିବାବେଳେ କଂଗ୍ରେସରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିବା ଜର୍ଜ ତିର୍କୀ ଓ ରମେଶ ଜେନାଙ୍କ ନାଁ ଉପରେ ପିଇସି ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ମୋହର ମାରିଥିବା ଜଣାଯାଇଛି। ପିଇସି ଦ୍ବାରା ଚୟନ ହୋଇଥିବା ସମସ୍ତ ୪୪ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଉପକୂଳ ଓଡ଼ିଶାର ୧୩ ଜଣ, ଦକ୍ଷିଣ ଓଡ଼ିଶାର ୧୧ ଜଣ ଓ ପଶ୍ଚିମ ଓଡ଼ିଶାର ୨୦ ଜଣ ପ୍ରାର୍ଥୀ ରହିଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି।

ମଉଳି ଯାଉଛି ନୂଆ ମେଣ୍ଟର ସ୍ବପ୍ନ!

ବିଜୁ ଜନତା ଦଳ (ବିଜେଡି)ର ବହିଷ୍କୃତ ନେତା ଡାକ୍ତର ଦାମୋଦର ରାଉତଙ୍କ ସ୍ବପ୍ନ ସାକାର ହେବା ନେଇ ସନ୍ଦେହ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ଅବଶ୍ୟ ତାଙ୍କୁ ସହାୟତା କରିବା ପାଇଁ ବିଜେଡିର ଆଉଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ନେତା ତଥା ବିଜୁବାବୁଙ୍କ ସହଯୋଗୀ ମଧ୍ୟ ଅଣ୍ଟାଭିଡ଼ିଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଦାମଙ୍କ ସ୍ବପ୍ନ ସାକାର ହେବାର ମୁଖ୍ୟ ବିନ୍ଧାଣି କୁହାଯାଉଥିବା ବିଜୟ ମହାପାତ୍ର ଏବେ ବି ଏ ନେଇ ନୀରବ ରହିଛନ୍ତି। ସେ ନୂଆ ସମୀକରଣ ନେଇ ଆଦୌ ଆଗ୍ରହୀ ନୁହେଁ ଏହା ପରୋକ୍ଷରେ ସୂଚିତ କରାଇଦେଇଛନ୍ତି। ଡାକ୍ତର ରାଉତ ବହିଷ୍କୃତ ହେବା ଏବଂ ତାଙ୍କ ବହିଷ୍କାର ପରେ ରାଜ୍ୟରେ ନୂଆ ରାଜନୈତିକ ସମୀକରଣ ହେବାକୁ ଯାଉଥିବା ଘଟଣା ନେଇ ଅନେକ ଚର୍ଚ୍ଚା ରାଜ୍ୟ ରାଜନୀତିରେ ଢେରଦିନ ହେଲା ଚାଲିଛି। ହେଲେ ବିଜୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ମତ ରଖୁନାହାନ୍ତି। ଏଥିରୁ ବୁଝାପଡ଼ୁଛି ଏହି ସମୀକରଣ ସେ ଚାହୁନାହାନ୍ତି। କୁହାଯାଉଛି ତାଙ୍କର ଅତୀତର ଅଭିଞତା ପରେ ସେ ଆଉ ନୂଆ ଦଳ ଗଠନ କରିବା ସପକ୍ଷରେ ନାହାନ୍ତି।



ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ


କରେନ୍ସି କନଭର୍ଟର

ସୂର୍ଯ୍ୟ ବିନା ଜୀବନ ସମ୍ଭବ
ଆମେ ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜାଣିଥିଲେ - ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କର ଆଲୋକ ଓ ଉତ୍ତାପର ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସମନ୍ବୟରେ ଜୀବନୀ ଶକ୍ତି ସଞ୍ଚରିତ ହୁଏ। ପ୍ରକାରାନ୍ତରେ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ଅନୁପସ୍ଥିତିରେ ଜୀବନଧାରଣ ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ। କିନ୍ତୁ ୨୦୧୩ ମସିହାରେ ବୈଞାନିକମାନେ ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗରର ଅତଳ ଗର୍ଭରେ ଆଲୋକ-ଉତ୍ତାପର ଅନୁପସ୍ଥିତିରେ ଜୀବନୀ-ଶକ୍ତିର ସନ୍ଧାନ ପାଇବା ପରେ ଉତ୍‌ଫୁଲ୍ଲିତ ହୋଇଉଠିଛନ୍ତି। ନର୍ଥ କାରୋଲିନା ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ଗବେଷକ ମାର୍କ ଲିଭର ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି - ସାଧାରଣତଃ ଆଲୋକ ସଂଶ୍ଳେଷଣ ସାହାଯ୍ୟରେ ପୃଥିବୀ ପୃଷ୍ଠରେ ଖାଦ୍ୟ ସଂଗ୍ରହ ସମ୍ଭବ ହୋଇଥାଏ। ସେଥି ନିମନ୍ତେ ସୂର୍ଯ୍ୟର ଆଲୋକ ଅପରିହାର୍ଯ୍ୟ। କିନ୍ତୁ ଗଭୀର ମହାସାଗରରରେ କେମୋସିନ୍ଥେସିସ୍‌ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ଜୀବନ ସମ୍ଭବ ହୋଇଛି। ତାଙ୍କର ଏହି ଗବେଷଣା ମହାକାଶରେ ଜୀବନ ସନ୍ଧାନରେ ବହୁ ଭାବରେ ସହାୟକ ହେବ।

ଜନମତ

ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଭକ୍ତଙ୍କ ଦର୍ଶନକୁ ଶୃଙ୍ଖଳିତ ଓ ବ୍ୟବସ୍ଥିତ କରିବା ନିମନ୍ତେ ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦେଶ କ୍ରମେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଧାଡ଼ି ଦର୍ଶନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ସହ ଆପଣ ଏକମତ ତ ?