ରାଜନୀତି

ବିଜେଡିରେ ତେଜୁଛି ଦଳୀୟ ଅସନ୍ତୋଷ!

ଓଡ଼ିଶାରେ ଆଗୁଆ ପ୍ରାର୍ଥୀ ତାଲିକା ପ୍ରକାଶ କରିଛି ଶାସକ ଦଳ ବିଜେଡି। ବର୍ଷେ ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରାର୍ଥୀ ତାଲିକା ପ୍ରକାଶ କରିବ ବୋଲି ବାହାସ୍ଫୋଟ ମାରିଥିବା କଂଗ୍ରେସକୁ ପଛରେ ପକାଇ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୯ଟି ଲୋକସଭା ଓ ୫୪ଟି ବିଧାନସଭା ଆସନ ପାଇଁ ତାଲିକା ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ଘୋଷିତ ଆସନରେ ବହୁତ ନୂଆ ମୁହଁ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିବା ବେଳେ ବହୁ ପୁରୁଖା ଦଳୀୟ ନେତାଙ୍କୁ ବାଦ୍‌ ଦେଇଛନ୍ତି ନବୀନ। ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲା କବିସୂର୍ଯ୍ୟ ନଗର ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀରୁ ସବୁଠୁ ବରିଷ୍ଠ ଭି ସୁଞାନ କୁମାରୀ ଦେଓଙ୍କୁ ଟିକେଟ୍‌ ମିଳିପାରି ନାହିଁ। ତାଙ୍କ ବଦଳରେ ଲତିକା ପ୍ରଧାନଙ୍କୁ ଟିକେଟ୍‌ ଦେଇଛି ବିଜେଡି। ଖଲିକୋଟ ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀରେ ଦୁଇ ଥରର ବିଧାୟକ ପୂର୍ଣ୍ଣ ଚନ୍ଦ୍ର ସେଠୀଙ୍କୁ ଟିକେଟ୍‌ ଦିଆ ନ ଯାଇ କଂଗ୍ରେସରୁ ଆମଦାନି ହୋଇଥିବା ଦୈତାରୀ ବେହେରାଙ୍କ ପତ୍ନୀ କେ କେ ସୂର୍ଯ୍ୟମଣି ବୈଦ୍ୟଙ୍କୁ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଘୋଷଣା କରି ନବୀନ ଖଲିକୋଟବାସୀଙ୍କୁ ଚମକାଇ ଦେଇଛନ୍ତି। ସୋମବାର ଘୋଷିତ ୯ଟି ଲୋକସଭା ଆସନରୁ ବିଜେଡି ୮ଟି ଲୋକସଭା ଆସନରେ ନୂଆ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଦେଇ ସେମାନଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଥିବା ଜନ ଆକ୍ରୋଶରୁ ବର୍ତ୍ତିବା ପାଇଁ ପ୍ରୟାସ କରିଛି। କିନ୍ତୁ ସେସବୁ ଆସନରେ ଥିବା ସାଂସଦଙ୍କ ସମର୍ଥକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅସନ୍ତୋଷର ନିଆଁ କୁହୁଳୁଥିବା ଲକ୍ଷ୍ୟ କରାଯାଇଛି।

ପାରିକର: ପ୍ରତିଭା ଓ ପରାକାଷ୍ଠାର ପ୍ରତିବିମ୍ବ

ପାଣାଜୀ: ରବିବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଗୋଆ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା ପୂର୍ବତନ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ମନୋହର ପାରିକରଙ୍କର ଦେହାନ୍ତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହି ବିଜେପି ନେତା ଜଣଙ୍କୁ ମୃତ୍ୟୁ ବେଳକୁ ମାତ୍ର ୬୩ ବର୍ଷ ବୟସ ହୋଇଥିଲା। ପାନ୍‌କ୍ରିଆଟିକ୍ କ୍ୟାନ୍‌ସର୍‌ରେ ପୀଡ଼ିତ ଥିବା ପାରିକର ବିଦେଶରେ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ହୋଇ ଫେରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ କ୍ରମଶଃ ତାଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟାବସ୍ଥାରେ ଅବନତି ଘଟିଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଏସବୁ ସତ୍ତ୍ବେ ସେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଦାୟିତ୍ବ ତୁଲାଇବାରେ ବେଶ୍‌ ସକ୍ରିୟ ରହିଥିଲେ। ଏପରିକି ନାକରେ ପାଇପ୍‌ ଲାଗିଥିବା ବେଳେ ସେ ଏକ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟର ତଦାରଖ କରୁଥିବା ଫଟୋ ସୋସାଲ୍‌ ମିଡିଆରେ ଭାଇରାଲ୍‌ ହୋଇଥିଲା। ତେଣୁ ସେ ତାଙ୍କ ଦାୟିତ୍ବ ପ୍ରତି ବେଶ୍‌ ସଚେତନ ଓ ନିଷ୍ଠାବାନ ଥିଲେ ବୋଲି ପାରିକର ପ୍ରମାଣିତ କରିପାରିଥିଲେ। ସରଳ, ଭଦ୍ର ଓ ଅମାୟିକ ପାରିକ ତାଙ୍କ କର୍ତ୍ତବ୍ୟପରାୟଣ, ଦାୟିତ୍ବବାନ ଓ ଦୂରଦୃଷ୍ଟିସମ୍ପନ୍ନ ସ୍ବଭାବ ଲାଗି ଦଳମତ ନିର୍ବିଶେଷରେ ସାରା ଦେଶରେ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପରିଚିତି ହାସଲ କରିଥିଲେ। ସଭିଁଏ ତାଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ବ ପ୍ରତି ଆକର୍ଷିତ ହେଉଥିଲେ।

ରାହୁଲ ଠିଆ କରାଇଲେ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତିର ପାହାଡ଼

ଜୟପୁର ଓ ଭବାନୀପାଟଣା ପରେ ବରଗଡ଼ରେ କଂଗ୍ରେସ କମାଣ୍ଡର ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧି ପରିବର୍ତ୍ତନ ସଂକଳ୍ପ ସମାବେଶରେ କର୍ମୀଙ୍କୁ ଦେଇଛନ୍ତି କର୍ଣ୍ଣମନ୍ତ୍ର। ମୃତପ୍ରାୟ ପଡ଼ିରହିଥିବା କଂଗ୍ରେସ ନିଜ କମାଣ୍ଡରଙ୍କ ଠାରୁ ଶକ୍ତି ପାଇ କିଭଳି ଦୌଡ଼ିବ, ତାକୁ ନେଇ କର୍ମୀ ମହଲରେ ଚାଲିଛି ବିଚାରବିମର୍ଶ। ୨୦୧୯ ମହାସମରରେ କଂଗ୍ରେସ ସତରେ କ’ଣ ଜିତିପାରିବ ନା ଭୋଟ୍‌ ହାରରେ ଭାଗ ବସାଇ ବିଜେପିର ଅଗ୍ରଗତିକୁ ରୋକିବ, ତାକୁ ନେଇ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଲାଣି। ପଶ୍ଚିମ ଓଡ଼ିଶାରେ ବିଜେପିର ଅଧିକ ପ୍ରଭାବ ଥିବାବେଳେ ରାହୁଲଙ୍କ କମ୍‌ ସମୟ ବ୍ୟବଧାନରେ ବାରମ୍ବାର ପଶ୍ଚିମ ଓଡ଼ିଶା ଗସ୍ତ ଏହି ଆଶଙ୍କାକୁ ଦୃଢ଼ୀଭୂତ କରାଉଛି। ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ନିର୍ବାଚନକୁ ଆଉ ଦିନ କେଇଟା ବାକି ଥିବା ବେଳେ ରାହୁଲଙ୍କ ପଶ୍ଚିମ ଓଡ଼ିଶା ଗସ୍ତ କଂଗ୍ରେସ କର୍ମୀଙ୍କୁ ଏତେ ବେଶି ଉତ୍ସାହ ଦେଇପାରି ନାହିଁ। ଓଡ଼ିଶାରେ ଚାଷୀ ମୃତ୍ୟୁରୁ ଅନୁକମ୍ପା ସାଉଣ୍ଟିବା ପାଇଁ ରାହୁଲ ବରଗଡ଼ ଆସିଥିଲେ। ଜଣେ ମୃତ ଚାଷୀର ପରିବାର ନିକଟରେ ଦୁଃଖ ବେଳେ ଠିଆହୋଇଥିଲେ ରାହୁଲ। ପିତାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ପାଠରେ ଡୋରି ବାନ୍ଧିଥିବା ମୃତଚାଷୀଙ୍କ ପୁଅଝିଅଙ୍କ ଶିକ୍ଷାର ଦାୟିତ୍ବ ନେଲେ ବୋଲି କହିଯାଇଥିଲେ କଂଗ୍ରେସର ଏହି ତଥାକଥିତ ଯୁବରାଜ। କିନ୍ତୁ ତା’ପରେ ଦିଲ୍ଲୀ ଯିବା ପରେ ଭୁଲିଗଲେ। ଭୁଲିଗଲେ ଦେଇ ଆସିଥିବା ଅତି ଛୋଟିଆ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତିଟିକୁ। ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧି ଓ ରାଜୀବ ମଧ୍ୟ ଏଇମିତି କରିଥିଲେ। ପେଟର ଭୋକ ମେଣ୍ଟାଇବା ପାଇଁ ନିଜ ନଣନ୍ଦକୁ ବିକ୍ରି କରିଦେଇଥିବା ଫାନସ ପୁଞ୍ଜିର ଭଙ୍ଗା କୁଡ଼ିଆରେ ଦେଶର ଦୁଇ ଦୁଇ ଜଣ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପାଦ ପଡ଼ିଥିଲା। ଶାଗ ଖାଇଥିଲେ ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧି। କିନ୍ତୁ ନା ବଦଳିଲା ପଶ୍ଚିମ ଓଡ଼ିଶା ନା ବଦଳିଲା ଫାନସ ପୁଞ୍ଜିର ଦୁଃଖ। କେବଳ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି।

ମାଡ଼ି ଆସୁଛି ନିର୍ବାଚନୀ ତାତି

ଏପ୍ରିଲ ୧୧ରେ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଭୋଟ୍‌। ଆଉ ମାସେରୁ ରହିଛି କମ୍‌ ସମୟ। ସମୟର ସ୍ବଳ୍ପତା ଦୃଷ୍ଟିରୁ ତାରିଖ ଘୋଷଣା ମାତ୍ରକେ ପଲିଟିକାଲ କ୍ୟାମ୍ପସ ଚଳଚଞ୍ଚଳ ହୋଇଉଠିଛି। ତୃତୀୟ ମହଲା, ନବୀନ ନିବାସ ଓ ପ୍ରଭାବୀ ନେତାଙ୍କ ଘରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି ବିଚାରବିମର୍ଶ, ଆଲୋଚନା ଓ ସମାଲୋଚନା ପର୍ବ। ଦଳଦଳ କର୍ମୀ ଏବେ ରାଜଧାନୀ ମୁହାଁ। ସାଂସଦ, ବିଧାୟକ ଓ ଦଳର ବରିଷ୍ଠ ନେତାଙ୍କୁ ନବୀନ ନିବାସ ଦ୍ବାରମୁହଁରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଥିବା ବେଳେ ସେପଟେ ବିଜେପିର ନେତାମାନେ ଭୁବନେଶ୍ବର ଓ ଦିଲ୍ଲୀମୁହାଁ ହେଉଛନ୍ତି। ବର୍ଷେ ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରାର୍ଥୀ ତାଲିକା ପ୍ରକାଶ କରିବାର ଚକ୍‌ମା ଦେଖାଇଥିବା କଂଗ୍ରେସ ନିର୍ବାଚନକୁ ମାସେ ଥିବା ବେଳେ ବି ପ୍ରାର୍ଥୀ ତାଲିକା ଚୂଡ଼ାନ୍ତ କରିପାରି ନାହିଁ। ପ୍ରାର୍ଥୀ ତାଲିକା ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ସବୁ ବଳ ଖଟାଇ କଂଗ୍ରେସ ବ୍ୟାକ୍‌ଫୁଟକୁ ଫେରିଛି। ପ୍ରତିଦିନ କଂଗ୍ରେସର ଏକ ନୂଆ ମିଛ ତାଲିକା ସୋସାଲ ମିଡିଆରେ ଘୂରୁଛି। ଟିକେଟ୍‌ ପ୍ରଦାନ ପୂର୍ବରୁ ବିଜେଡିର ପ୍ରାର୍ଥୀ ତାଲିକାକୁ ଅପେକ୍ଷା କରୁଛି କଂଗ୍ରେସ। ଅନ୍ତତଃ ବିଜେଡିର ପ୍ରଥମ ଦଫା ତାଲିକା ପ୍ରକାଶ ପାଇବା ପରେ କଂଗ୍ରେସ ତା’ର ତାଲିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି। ବିଜେଡି ଭଲ ସ୍ଥିତିରେ ଅଛି ଓ ନିଶ୍ଚିତ ଭଲ କରିବ ବୋଲି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେଇଥିଲେ ହେଁ ବିଜେପିର ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବା ନେଇ ଶଙ୍କା ଭିତରେ ଅଛନ୍ତି। ବିଶେଷକରି ବୈଜୟନ୍ତ ପଣ୍ଡା ଓ ଅପରାଜିତା ଷଡ଼ଙ୍ଗୀଙ୍କ ବିଜେପିରେ ଯୋଗଦାନ ରାଜ୍ୟ ବିଜେପିର ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି କରିଛି।

ହକ୍‌-ଜବାବ ଲଢ଼େଇ: ବଢ଼ୁଛି ନିର୍ବାଚନୀ ତାତି

ବିଜେପି ପକ୍ଷରୁ ‘ଜବାବ ମାଗୁଛି ଓଡ଼ିଶା’ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ ହେବା ପରେ ଶାସକ ବିଜେଡି ମଧ୍ୟ ‘ହକ୍‌ ମାଗୁଛି ଓଡ଼ିଶା’ ନାଁରେ ସୋମବାର ଠାରୁ ଏକ ଅଭିଯାନ ପାଇଁ ସଡ଼କ ଉପରକୁ ଓହ୍ଲାଇଛି। ହକ୍‌ ଏବଂ ଜବାବ ଭିତରେ ଓଡ଼ିଶାବାସୀ ଧନ୍ଦି ହେଉଥିବା ବେଳେ କାଳିଆ ତାଲିକାକୁ ନେଇ ଗାଁ ସ୍ତରରେ ଚାଲିଛି ବାଡ଼ିଆପିଟା ଓ କଳି ତକରାଳର ବାଦିପାଲା। ଜଣେ ହେଲେ ପ୍ରକୃତ ହିତାଧିକାରୀ ଏଥିରୁ ଯେପରି ବାଦ୍‌ ନ ପଡ଼ିବେ, ତାହା ଦେଖିବା ମୋର ଦାୟିତ୍ବ ବୋଲି କହୁଥିବା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଉପରେ ରାଜ୍ୟର କାଳିଆ ସହାୟତା ପାଇ ନ ଥିବା ଚାଷୀମାନେ ବର୍ଷିଛନ୍ତି। କାଳିଆ ଯୋଜନାକୁ ନେଇ ତେଣେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିଛି ବିଜେପି। ବିଜେପି ଉପସଭାପତି ସମୀର ମହାନ୍ତି କହିଛନ୍ତି ଯେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର କାଳିଆ ତାଲିକା କେନ୍ଦ୍ରକୁ କାହିଁକି ପଠାଉ ନାହାନ୍ତି? ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ଅନ୍‌ଲାଇନରେ ଟଙ୍କା ପଠାଇ ଭୋଟ୍‌ ହାତେଇବା ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛନ୍ତି। ତାରିଖ ଘୋଷଣା ହେବା ପରେ ରାଜନୈତିକ ପାଣିପାଗରେ ହଠାତ୍‌ ତାତି ବଢ଼ିଛି। ବିଜେପି ‘ଜବାବ ମାଗୁଛି ଓଡ଼ିଶା’ ଏବଂ ବିଜେଡି ‘ହକ୍‌ ମାଗୁଛି ଓଡ଼ିଶା’ ଅଭିଯାନ ମାଧ୍ୟମରେ ଲୋକଙ୍କ ପାଖରେ ପହଞ୍ଚିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା ଚଳାଇଛନ୍ତି।

ଚାପରେ ପଡ଼ି ୩୩ ପ୍ରତିଶତ ସଂରକ୍ଷଣ!

କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଜିଲା ବଳଦେବଜୀଉଙ୍କ ମାଟିରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଏକ ବଡ଼ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଗାମୀ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ରଣାଙ୍ଗନରେ ବିଜେଡି ଲୋକସଭା ପାଇଁ ୩୩ ପ୍ରତିଶତ ମହିଳାଙ୍କୁ ପ୍ରାର୍ଥୀ କରିବ। କିନ୍ତୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ବିଧାନସଭାରେ ୩୩ ପ୍ରତିଶତ ମହିଳାଙ୍କୁ ପ୍ରାର୍ଥୀ କରାଇବେ ବୋଲି ନ କହିବା ତାଙ୍କ ପ୍ରତିବଦ୍ଧତାରୁ ଦୂରେଇ ଯାଇଥିବାର ଆଉ ଏକ ପ୍ରମାଣ ବୋଲି ବିରୋଧୀ କହିଛନ୍ତି। ଏଭଳି ଘୋଷଣା କରି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ସମଗ୍ର ଦେଶର ରାଜନୈତିକ ଦଳମାନଙ୍କୁ ନିଜର ଏକ କ୍ଳିନ ଇମେଜ୍‌ ଦେଖାଇବା ସହିତ ଏକ ବଡ଼ ଚକ୍‌ମା ଦେଖାଇଛନ୍ତି। ବିରୋଧୀମାନେ ୩୩ ପ୍ରତିଶତ ସଂରକ୍ଷଣକୁ ସମର୍ଥନ ସତ୍ତ୍ବେ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଦେଲାବେଳେ ଓହରି ଯାଉଥିବାରୁ ନବୀନଙ୍କ ଏହି ଘୋଷଣା ସେମାନଙ୍କୁ ହରଡ଼ଘଣାରେ ପକାଇଛି ବୋଲି ବିଜେଡି କହିଛି। ଭାରତୀୟ ରାଜନୀତିରେ ନବୀନ ପ୍ରଥମ ରାଜନେତା ତଥା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ଏତେ ବଡ଼ ରାଜନୈତିକ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇ ଉଦାହରଣ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିବା ବିଜେଡି କହିଛି।

ସତ ଓକାଳିଲେ ତଥାଗତ: ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ଓଡ଼ିଶା

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ନିକଟରେ ବିଜେଡି ସାଂସଦ ତଥାଗତ ସତପଥୀ ଆଗାମୀ ନିର୍ବାଚନରେ ପ୍ରାର୍ଥୀ ହେବେ ନାହିଁ ବୋଲି ଘୋଷଣା କରିଥିବା ବେଳେ ସାମ୍ବାଦିକତା ବୃତ୍ତିକୁ ଅଧିକ ନ୍ୟାୟ ଦେବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଏପରି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିବା କହିଥିଲେ। ତେବେ ଏହି ଜଣାଶୁଣା ରାଜନେତା ରାଜ୍ୟରେ କ୍ଷମତାସୀନ ବିଜେଡି ଅକ୍ତିଆରରେ ଅଧିକାଂଶ ଗଣମାଧ୍ୟମ ରହିଥିବା କଥାକୁ ସ୍ବୀକାର କରିଛନ୍ତି। ନିର୍ବାଚନ ପାଖେଇ ଆସୁଥିବା ବେଳେ ବିଜେଡି ରାଜ୍ୟରେ ପୁଣିଥରେ କ୍ଷମତା ଦଖଲ କରିବା ସକାଶେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ଉଦ୍ୟମ ଚଳାଇଛି। ବିଶେଷକରି ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ନିଜ କବ୍‌ଜାରେ ରଖି ବିରୋଧୀଙ୍କୁ ମୁଣ୍ଡ ଉଠାଇବାର ସୁଯୋଗ ନ ଦେବା ଉପରେ ଏହି ଦଳ ବିଶ୍ବାସ କରି ଅଧିକାଂଶ ମିଡିଆକୁ ନିଜ ସପକ୍ଷରେ କରାଇନେଇଛି ବୋଲି ଅଭିଯୋଗ ହେଉଥିଲା। ଏବେ ତଥାଗତ ଏହାକୁ ସ୍ବୀକାର କରିଛନ୍ତି। ବିଜେଡି ମୁଖିଆଙ୍କ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ଅଧିକାଂଶ ମିଡିଆ ରହିଛନ୍ତି ବୋଲି ଏକ ଇଂରାଜୀ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ସାକ୍ଷାତକାର ଦେବା ଅବସରରେ ତଥାଗତ କହିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ଗଣମାଧ୍ୟମମାନେ ଆଶାନୁରୂପ କାମ କରୁନାହାନ୍ତି, ଯାହାକି ଗଣତନ୍ତ୍ର ପ୍ରତି ଆଦୌ ଶୁଭଙ୍କର ନୁହେଁ। ଓଡ଼ିଶାରେ ମିଡିଆଗୁଡ଼ିକର ସ୍ଥିତି ଭଲ ନାହିଁ। ଦେଶରେ ବି ସମାନ ଅବସ୍ଥା ବୋଲି ତଥାଗତ କହିଛନ୍ତି।

ନିର୍ବାଚନୀ ଉଷ୍ମତା ବଢ଼ାଉଛି ମିଶ୍ରଣ ପର୍ବ

ନିର୍ବାଚନୀ ୠତୁରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି ଦଳଡିଆଁ ପର୍ବ। ରାଜ୍ୟରେ ରାଜନୈତିକ ଉଷ୍ମତା ଏଇମାତ୍ର ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ନିୟମିତ ବ୍ୟବଧାନରେ ଚାଲିଛି ମିଶ୍ରଣ ସମାବେଶ। ରାଜ୍ୟର ଦୁଇ ପ୍ରମୁଖ ନେତା ଡାକ୍ତର ଦାମୋଦର ରାଉତ ଓ ଦିଲ୍ଲୀପ ରାୟଙ୍କ ଭୂମିକାକୁ ନେଇ ଲାଗିରହିଛି ଅନିଶ୍ଚିତତା। ସଭିଙ୍କ ନଜର ଏବେ ଏହି ଦୁଇ ନେତାଙ୍କ ସମେତ ପୂର୍ବତନ ମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା ବରିଷ୍ଠ ରାଜନେତା ବିଜୟ ମହାପାତ୍ରଙ୍କ ଉପରେ ରହିଛି। କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ାର ପୂର୍ବତନ ସାଂସଦ ତଥା ବିଜେଡିର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ସଦସ୍ୟ ବୈଜୟନ୍ତ ପଣ୍ଡା ବିଜେପିରେ ସାମିଲ୍‌ ହେବାର ୨୪ ଘଣ୍ଟା ଭିତରେ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷ ଭାବେ ମନୋନୟନ ହେବା ପରେ ଦାମୋଦର ବୈଜୟନ୍ତଙ୍କ ପରି ପଦ୍ମ ଧରିବେ ବୋଲି ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଛି। ପୂର୍ବତନ ପୂର୍ତ୍ତ ସଚିବ କଳିନୀକାନ୍ତ ମହାନ୍ତି ଶୁକ୍ରବାର ବିଜେଡିରେ ସାମିଲ୍‌ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଶନିବାର ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା ବର୍ତ୍ତମାନ କଂଗ୍ରେସ ଶୃଙ୍ଖଳା କମିଟିର ମୁଖ୍ୟ ହେମାନନ୍ଦ ବିଶ୍ବାଳଙ୍କ ଝିଅ ଅନୀତା ରାଣୀ ବିଶ୍ବାଳ ଶଙ୍ଖ ଫୁଙ୍କିଛନ୍ତି। ନଳିନୀକାନ୍ତଙ୍କ ସହିତ କଟକ ମହାନଗର ନିଗମର ପ୍ରାକ୍ତନ କମିଶନର ରମେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ସାଏ, ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟଯନ୍ତ୍ରୀ ଜୟପାଲ ନାୟକ ପ୍ରମୁଖ ବିଜେଡିରେ ସାମିଲ୍‌ ହୋଇଛନ୍ତି। ଅପରପକ୍ଷରେ କୋରାପୁଟ ଜିଲା ବିଜେଡି ଉପସଭାପତି ତ୍ରିପୁରାରୀ ଗରଡ଼ା ଏବଂ କୋରାପୁଟ ପୌରସଂସ୍ଥା ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷ ସଞ୍ଜୁଲତା ରାଉତ ବିଜେପିରେ ଯୋଗ ଦେଇଛନ୍ତି। ମିଶ୍ରଣ ପର୍ବରେ ପଛରେ ପଡ଼ିଯାଇଥିବା କଂଗ୍ରେସ ମଧ୍ୟ ମଝିରେ ମଝିରେ ଜଣେ ଅଧେଙ୍କୁ ଦଳରେ ମିଶାଇ ନିଜର ଉପସ୍ଥିତି ଜାହିର କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି। ରାଜନଗର ବିଜେପିର ବରିଷ୍ଠ ନେତା ଞାନ ଦେବ ବେହେରା ଶୁକ୍ରବାର ଭବାନୀପାଟଣା ଠାରେ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧିଙ୍କ ସଭାରେ କଂଗ୍ରେସରେ ମିଶିଥିବା ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ଖୁବ୍‌ ଶୀଘ୍ର ରାଜନଗର ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀର ହଜାରେ ବିଜେପି କର୍ମୀ କଂଗ୍ରେସରେ ଯୋଗଦେବେ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି।

ବଲାଙ୍ଗୀର ଚାହୁଁଛି ବଦଳନ୍ତୁ ବିଜେଡି ପ୍ରାର୍ଥୀ

ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି ନିର୍ବାଚନୀ ସମରସଜ୍ଜା। ପ୍ରାର୍ଥୀ ଚୟନ ନେଇ ସବୁ ଦଳରେ ଚାଲିଛି କସରତ ଓ ଛକାପଞ୍ଛା। ବିଜେପି ଓ କଂଗ୍ରେସ ତୁଳନାରେ ବିଜେଡିରେ ଆଶାୟୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଅଧିକ ଥିବାରୁ ଦଳ ପାଇଁ ଏହା ମୁଣ୍ଡବ୍ୟାଥାର କାରଣ ସାଜିଛି। ଦଳ ଭିତରେ ପ୍ରାର୍ଥିତ୍ବକୁ ନେଇ ଚାଲିଛି କସରତ। ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲ୍ଲାରେ ଦଳର ସ୍ଥିତି ଏବେ ସୁଦୃଢ ନ ଥିବା କଥା ଆଲୋଚନା ହେଉଛି। ବିଜେଡି ମୁଖିଆମାନେ ବେଶ୍‌ ଭଲ ଭାବରେ ମଧ୍ୟ ଏ କଥା ନେଇ ଅବଗତ ଅଛନ୍ତି। କେଉଁ ଆସନରୁ କାହାକୁ କାଟିବେ ଓ କାହାକୁ ରଖିବେ ତାହାକୁ ନେଇ ଚାଲିଛି ତର୍ଜମା। ଜିଲ୍ଲାର ୫ଟି ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀରୁ ଦଳ ଗତଥର ୩ଟି ଆସନ ପାଇଥିବା ବେଳେ ଏଥର ଦଳ ଅଧିକ ଗୋଟିଏ ଆସନ ପାଇବ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି। ସେଥିନେଇ ଦଳ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ବିଜୟୀ ପ୍ରାର୍ଥୀ ବାଛିବା ନେଇ ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଉଛି। ଅଧିକାଂଶ ଆସନରେ ପ୍ରାର୍ଥୀ ବଦଳିବ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି।

ପଲିଟିକାଲ ଟ୍ବିଷ୍ଟ: ରାଜନୀତି ଛାଡ଼ୁଛନ୍ତି ତଥାଗତ
ଗଞ୍ଜାମରେ ଅଧା ବିଜେଡି ବିଧାୟକଙ୍କୁ ମିଳିବନି ଟିକେଟ୍‌

ଧୀରେ ଧୀରେ ନିର୍ବାଚନୀ ଉଷ୍ମତା ଆରମ୍ଭ ହେଉଛି। ପ୍ରମୁଖ ଦଳର ଚାଲିଛି ପ୍ରାର୍ଥୀ ମନୋନୟନ ରଣକୌଶଳ। ଦଳୀୟ ଅଫିସ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ନେତାଙ୍କ ବାସଭବନ ଯାଏ ଚାଲିଛି ଦୌଡ଼ାଦୌଡ଼ି। ବିଜେଡିର ବହୁ ବିଧାୟକ ଏଥର ଟିକେଟ୍‌ ପାଇବାରୁ ବଞ୍ଚିତ ହେଉଛନ୍ତି ବୋଲି ସୋସାଲ ମିଡିଆରେ ଖବର ଘୂରିବୁଲି ରାଜନୈତିକ ତାତିକୁ ପ୍ରଖରିତ କରିଛି। ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ନିଜ ଜିଲ୍ଲା ଗଞ୍ଜାମରେ ଅଧିକ ବିଧାୟକଙ୍କୁ ଟିକେଟ୍‌ ମିଳୁ ନ ଥିବା ନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଊଛି। ଗଞ୍ଜାମ ବିଜେଡି ଆସନ୍ତା ନିର୍ବାଚନରେ ଦଳୀୟ କୌଶଳ କ’ଣ ରହିବ, ସେହି ଅପେକ୍ଷାରେ ତୃତୀୟ ମହଲାକୁ ଚାହିଁବସିଛି। ଗୁଇନ୍ଦା ରିପୋର୍ଟ ଆଧାରରେ ଓ ଦିଲ୍ଲୀସ୍ଥିତ ଏକ ସଂସ୍ଥାର ସର୍ଭେ ଭିତ୍ତିଭୂମି ଉପରେ ଫୋକସ୍‌ କରି ପ୍ରାର୍ଥୀ ମନୋନୟନ କରାଯାଉଛି ବୋଲି ଶୁଣିବାକୁ ମିଳୁଛି। ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲାରେ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ପ୍ରାର୍ଥୀ ତାଲିକା ବାବଦରେ ରୂପରେଖ ପ୍ରସ୍ତୁତ ନ ହେଉଣୁ ସମୁଦାୟ ୧୪ ଟି ବିଧାନସଭା ଆସନ ମଧ୍ୟରୁ ବିଜେଡି ଅନ୍ତତଃ ୭ ଟି ବିଧାନସଭା ଆସନରେ ପ୍ରାର୍ଥୀ ବଦଳ ନିଶ୍ଚିତ ନେଇ ଆଲୋଚନା ହେଉଛି।

ଭୋଟ୍‌ ପାଇଁ ଭୂତ ପାଉଛନ୍ତି କାଳିଆ ଟଙ୍କା!

କାଳିଆ ଯୋଜନାରେ ସାଂଘାତିକ ତ୍ରୁଟି। ଏ ତ୍ରୁଟି ଶାସକ ଦଳର ଫାଇଦା ପାଇଁ କରାଯାଇଛି ବୋଲି ଅଭିଯୋଗ ଉଠୁଛି। ୧୩ ହଜାର ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ଏକାଧିକ ଥର ଟଙ୍କା ପ୍ରେରଣ କରାଯାଇ କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କାର ଦୁର୍ନୀତିକୁ ପ୍ରଶ୍ରୟ ଦିଆଯାଇଛି। ସବୁଠୁ ଅଧିକ ଦୁର୍ନୀତି ହୋଇଛି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ନିଜ ଜିଲା ଗଞ୍ଜାମରେ। ଏଭଳି ସଙ୍ଗୀନ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ପୂର୍ବତନ କୃଷିମନ୍ତ୍ରୀ ଡା.ଦାମୋଦର ରାଉତ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚାଷ କରୁ ନ ଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଖକୁ ସହାୟତା ଟଙ୍କା ଗଲେ କେବେ ବି କୃଷିର ବିକାଶ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ। ଶନିବାର ଏକ ଘରୋଇ ଟିଭି ଚାନେଲର ଏକ ବାର୍ଷିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଯୋଗଦେଇ ଡା.ରାଉତ କହିଲେ ଯେ ଯେଉଁମାନେ ଚାଷଜମି ଦେଖିନାହାନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କ ବ୍ୟାଙ୍କ ଖାତାକୁ ଟଙ୍କା ଗଲା। ରାଜଧାନୀରେ ଚାକିରି କରୁଥିବା ଲୋକ ଗାଁକୁ ଯାଇ ପଞ୍ଚାୟତରେ ସବୁଜ ଫର୍ମ ପକାଇଲା। ଗୋଟିଏ ଚାକିରିଆ ଏକାନ୍ନବର୍ତ୍ତୀ ପରିବାର କାଳିଆ ସହାୟତା ପାଇଁ ଆବେଦନ କଲେ। ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଲେ ଜଣକୁ ବି ଛଡ଼ାଯିବନି। କାଳିଆ କାମରେ ନିୟୋଜିତ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀମାନେ କାହାରିକୁ ବାଦ୍‌ ନ ଦେଇ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ହିତାଧିକାରୀ ସୂଚୀରେ ରଖିଦେଲେ।



ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ


କରେନ୍ସି କନଭର୍ଟର

ନୋବେଲ ଡିନର୍
ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର ଭଳି ନୋବେଲ ଡିନରର ମର୍ଯ୍ୟାଦା ଅତି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ ପରେ ପ୍ରତି ବର୍ଷ ଡିସେମ୍ବର ୧୦ ତାରିଖରେ ଷ୍ଟକହୋମ୍ ସିଟିର ବ୍ଳୁ ହଲ୍‌ରେ ଏହି ରାତ୍ରିଭୋଜନର ଆୟୋଜନ କରାଯାଏ। ଏଥିରେ ସ୍ବିଡେନର ରାଜ ପରିବାର, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ, ପଦସ୍ଥ ସରକାରୀ ବ୍ୟକ୍ତି, ନୋବେଲ ବିଜେତା ଏବଂ ଅତିଥି ଉପସ୍ଥିତ ରହନ୍ତି। ପ୍ରତ୍ୟେକ ନୋବେଲ ବିଜେତା ଏଠାକୁ ୧୬ ଜଣ ଅତିଥିଙ୍କୁ ସାଥିରେ ଆଣି ପାରିବେ। ଏହି ଭୋଜନର ସମୟ ସୀମା ୪ ଘଣ୍ଟା। ଏଥିରେ ନୋବେଲ ବିଜେତାମାନେ ସଂକ୍ଷିପ୍ତ ବକ୍ତବ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତି। ଚାରି ଦିନ ଆଗରୁ ୪୦ ଜଣ ରୋଷେୟା ୨୦୦ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସହାୟତାରେ ଭୋଜନ ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ଲାଗିଯାଆନ୍ତି। ୬୦ଟି ଟେବୁଲରେ ଥିବା ୭୦୦୦ ଥାଳି, ୫୦୦୦ ଗ୍ଳାସ୍ ଏବଂ ୧୦,୦୦୦ ରୁପା ବାସନରେ ଖାଦ୍ୟ ପରଷା ଯାଏ। ଏହି ଡିନରର ମୂଲ୍ୟ ୪ କୋଟି ଟଙ୍କା। ୧୯୭୯ ମସିହାର ନୋବେଲ ଶାନ୍ତି ବିଜେତା ମଦର ଟେରେସାଙ୍କ ଅନୁରୋଧ କ୍ରମେ ସେହି ବର୍ଷ ଏହି ଭୋଜନ ବାତିଲ୍‌ କରାଯାଇ ସେହି ଅର୍ଥ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା।

ଜନମତ

ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଭକ୍ତଙ୍କ ଦର୍ଶନକୁ ଶୃଙ୍ଖଳିତ ଓ ବ୍ୟବସ୍ଥିତ କରିବା ନିମନ୍ତେ ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦେଶ କ୍ରମେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଧାଡ଼ି ଦର୍ଶନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ସହ ଆପଣ ଏକମତ ତ ?