ରାଜନୀତି

ବିଧାନସଭାରେ ବିରୋଧୀ ମୁହାଁମୁହିଁ: ଫିକ୍ସିଂ ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ଟଣାଟଣି
ସାମ୍ବିଧାନିକ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ କାମ କରୁଛି: କର୍ଣ୍ଣାଟକ ବାଚସ୍ପତି
ପଦ୍ମ ଧରିଲେ ପୂର୍ବତନ ଏସ୍‌ପି ନେତା ନୀରଜ ଶେଖର

ସମାଜବାଦୀ ପାର୍ଟି (ଏସ୍‌ପି)ର ପୂର୍ବତନ ନେତା ମଙ୍ଗଳବାର ବିଜେପିରେ ସାମିଲ୍‌ ହୋଇଛନ୍ତି। ଗତ ସୋମବାର ନୀରଜ ରାଜ୍ୟସଭା ସାଂସଦ ପଦରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେବାର ଦିନକ ପରେ ପଦ୍ମ ଧରିଛନ୍ତି ବୋଲି ବିଜେପି ପକ୍ଷରୁ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି। ଦଳୀୟ ମୁଖ୍ୟାଳୟରେ ଆୟୋଜିତ ଏକ ଉତ୍ସବରେ ତାଙ୍କୁ ବିଜେପିର ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ଭୂପିନ୍ଦର ଯାଦବ ସ୍ବାଗତ କରିଛନ୍ତି। ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖରଙ୍କ ସୁପୁତ୍ର ନୀରଜ ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶର ପୂର୍ବାଞ୍ଚଳରେ ଠାକୁର ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଜଣେ ପ୍ରମୁଖ ପ୍ରତିନିଧି ଭାବେ ବେଶ୍‌ ପରିଚିତ। ତେବେ ଗତ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ନୀରଜଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ଚିରପରିଚିତ ବଲିଆ ଆସନରୁ ନିର୍ବାଚନ ଲଢ଼ିବାର ସୁଯୋଗ ଦେଇ ନ ଥିବାରୁ ସେ ଏସ୍‌ପି ମୁଖ୍ୟ ଅଖିଳେଶ ଯାଦବଙ୍କ ଉପରେ ବିଶେଷ ଭାବେ କ୍ଷୁବ୍ଧ ଥିଲେ।

ବିଜେଡିରେ ରିପୋର୍ଟ କାର୍ଡ ପର୍ବ ଜାରି: ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପରେ ଏବେ

ପଞ୍ଚମ ପାଳି ସରକାରକୁ ଆସିବା ପରେ ବିଜେଡି ସୁପ୍ରିମୋ ତଥା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଏବେ ନିଜ କାର୍ଯ୍ୟଶୈଳୀରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ବିଧାୟକମାନଙ୍କୁ ନିରାଡ଼ମ୍ବର ତଥା ନିରଳସ ଜୀବନ ଅତିବାହିତ କରି ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ପରାମର୍ଶ ଦେବା ପରେ ମନ୍ତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ବିଭାଗୀୟ କାର୍ଯ୍ୟର ମାସିକିଆ ରିପୋର୍ଟ ତଲବ କରିଛନ୍ତି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ। ଏବେ ସେ ଦଳର ସାଂସଦମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ସମ୍ପର୍କିତ ଦୁଇ ମାସିଆ ରିପୋର୍ଟ ଦେବାକୁ ମଧ୍ୟ ନିର୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ନବୀନ ବିଜେଡିର ସମସ୍ତ ୨୦ ଜଣ (୧୨ ଲୋକସଭା ଓ ୮ରାଜ୍ୟସଭା) ସାଂସଦଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖି ବିଭିନ୍ନ ସ୍ତରରେ ସେମାନେ କ’ଣ ଓ କିଭଳି କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି, ସେ ସମ୍ପର୍କରେ ଅଗଷ୍ଟ ମାସରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ପ୍ରତି ଦୁଇମାସରେ ଥରେ ୧୦ ତାରିଖ ସୁଦ୍ଧା ଲିଖିତ କାର୍ଯ୍ୟ ବିବରଣୀ ଜଣାଇବାକୁ ନିର୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ସାଂସଦ ଓ ପଦାଧିକାରୀ ଭାବେ ନିଜ ଦାୟିତ୍ୱ ନିର୍ବାହ, ସଂସଦରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉପସ୍ଥାପନ କରିବା ସହିତ ନିଜ ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀର ଲୋକଙ୍କ ବିଭିନ୍ନ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ପାଇଁ କ’ଣ ଉଦ୍ୟମ କରିଛନ୍ତି, ସେ ସବୁ ଲିଖିତ ଭାବେ ଜଣାଇବାକୁ କହିଛନ୍ତି। ଏହାକୁ ନବୀନ ନିଜେ ନିୟମିତ ସମୀକ୍ଷା କରିବା ସହିତ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ସେ ସାଂସଦମାନଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ ଦେବେ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ପ୍ରଥମେ ବିଧାୟକ, ପ୍ରଶାସନିକ ଅଧିକାରୀ ଓ ପରେ ମନ୍ତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଏଭଳି ଗୁରୁମନ୍ତ୍ର ଦେବା ପରେ ରବିବାର ପଡିଥିଲା ସାଂସଦଙ୍କ ପାଳି। ମନ୍ତ୍ରୀ ଓ ବିଧାୟକଙ୍କ ଭଳି ସାଂସଦଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ନିଜ ନିଜ ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀ ଗସ୍ତ କରି ଲୋକଙ୍କ ସମସ୍ୟା ବୁଝିବା ଏବଂ ସମାଧାନ ଦିଗରେ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ସେ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ। ତେବେ ଏହା ନବୀନ ଶାସନର ପଞ୍ଚମ ପାଳିରେ କାହିଁକି ବୋଲି ତାକୁ ନେଇ ଉଠିଛି ପ୍ରଶ୍ନ। ଯେଉଁ କାମ ପ୍ରଥମ ପାଳିରୁ କରିଥିଲେ ଓଡିଶା ଦୃଷ୍ଟାନ୍ତ ହୋଇଥାନ୍ତା, ତାହାକୁ ପଞ୍ଚମ ପାଳିରେ କରି ଅନେକଙ୍କୁ ସନ୍ଦେହ ନଜରରେ ଦେଖିବାର ସୁଯୋଗ କାହିଁକି ବୋଲି ଏବେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିବା ସ୍ୱାଭାବିକ।

ଅଶ୍ୱିନୀଙ୍କୁ କଲେ ସମର୍ଥନ, ଏବେ ବିଜୟଙ୍କୁ ଭିତିରିଆ ସମର୍ଥନ!

ବିଜେପିର ରାଜ୍ୟସଭା ପ୍ରାର୍ଥୀ ଅଶ୍ୱିନୀ ବୈଷ୍ଣବଙ୍କୁ ଶାସକ ବିଜେଡି ସମର୍ଥନ ଦେଇଥିଲା। ଆମେ ବୈଷ୍ଣବଙ୍କ ପରି ଜଣେ ଭଲ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଦେଇଥିବାରୁ ବିଜେଡି ଆମକୁ ସମର୍ଥନ ଦେଲା। ଏବେ ବିଜେପି ପାଟକୁରାରେ ବିଜୟ ମହାପାତ୍ରଙ୍କ ଭଳି ଜଣେ ଦକ୍ଷ, ଅନୁଭବୀ ଓ ଯୋଗ୍ୟ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ଠିଆ କରାଇଛି। ବିଜେଡିର ସମସ୍ତ ୪୦ ଜଣ ଷ୍ଟାର ପ୍ରଚାରକଙ୍କୁ ଜଣ ଜଣ କରି ପଚାରନ୍ତୁ, ସେମାନେ ନିଶୟ ବିଜୟଙ୍କୁ ପସନ୍ଦ କରିବେ ବୋଲି ବିଜେପିର ଓଡିଶା ପ୍ରଭାରୀ ଅରୁଣ ସିଂ କହିଛନ୍ତି। ପାଟକୁରାରେ ଡେରା ପକାଇଥିବା ବିଜେଡିର ନେତାମାନେ ବିଜେପିକୁ ଭିତିରିଆ ସମର୍ଥନ କରୁଛନ୍ତି ବୋଲି ଦୁଇଦିନ ତଳେ ବିଜେପିର ବରିଷ୍ଠ ନେତା ଭୃଗୁ ବକ୍ସିପାତ୍ର କହିଥିବା ବେଳେ ଏବେ ଅରୁଣଙ୍କ ଅନୁରୂପ ମନ୍ତବ୍ୟ ଦଳୀୟ କର୍ମୀମାନଙ୍କୁ ନୂଆ ଜୋଶ ଯୋଗାଇଛି।

ବିଦେଶରେ କର୍ଣ୍ଣାଟକ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ, ସଙ୍କଟରେ ସରକାର

ଗତ ୧୨ ମେ ୨୦୧୮ରେ କର୍ଣ୍ଣାଟକ ବିଧାନସଭା ପାଇଁ ନିର୍ବାଚନ ହୋଇଥିଲା। ଏଥିରେ ୧୯୫୨ ମସିହା ପରଠାରୁ ସର୍ବାଧିକ ୭୨ରୁ ଅଧିକ ପ୍ରତିଶତ ମତଦାନ ହୋଇଥିଲା। ଜନତା ଗୋଟିଏ ନିର୍ଦ୍ଧିଷ୍ଟ ଦଳକୁ ବିପୁଳ ଭୋଟ ଦେଇଥାଇ ପାରନ୍ତି ବୋଲି ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଥିବା ବେଳେ ସମସ୍ତ ଆକଳନକୁ ଭୁଲ୍‌ ସାବ୍ୟସ୍ତ କରାଇଥିଲା ଏହାର ଫଳାଫଳ। ୧୫ ତାରିଖରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିବା ନିର୍ବାଚନ ଫଳରେ କାହାରିକୁ ସଂଖ୍ୟାଗରିଷ୍ଠତା ମିଳି ନ ଥିଲା। ବେଶ୍‌ କିଛିଦିନ ଧରି କର୍ଣ୍ଣାଟକରେ ମହାନାଟକ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ଶେଷରେ କଂଗ୍ରେସ ସହ ମିଶି ଜେଡି(ଏସ୍‌) ସରକାର ଗଢ଼ିଥିଲା ଓ ଆଶା କରାଯାଉଥିଲା ଯେ ମେଣ୍ଟ ସରକାର ଚାଲିବ। ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଦ୍ୱିତୀୟ ଥର କ୍ଷମତାକୁ ଆସିବା ପରେ କର୍ଣ୍ଣାଟକର ମେଣ୍ଟ ସରକାରକୁ ନ ଭାଙ୍ଗିବା ପାଇଁ ବିଜେପିର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଦାବିଦାର ୟେଦୁରପ୍ପାଙ୍କୁ ତାଗିଦ୍‌ କରିଥିଲେ। ମେଣ୍ଟ ସରକାର ହେବାର ଦେଢ଼ ବର୍ଷ ଯାଇନି ଏବେ ପୁଣି ଘନେଇଛି ସଙ୍କଟ।

ଅଡ଼ୁଆରେ ବିଜେଡି: ନେତାଙ୍କ ହାତରୁ ଖସୁଛି ଦଳୀୟ

ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ପର ଠାରୁ ଶାସକ ବିଜେଡିରେ ଏକ ଅସ୍ୱାଭାବିକ ସ୍ଥିତି ଲାଗିରହିଛି। ବିଜେପି ମୁଖ୍ୟ ବିରୋଧୀ ଦଳ ଆସନରେ ବସିବା ଏବଂ ପୂର୍ବ ନିର୍ବାଚନ ଗୁଡ଼ିକ ତୁଳନାରେ ଅଧିକ ଆସନ ଓ ଭୋଟ୍‌ ପାଇବା କାରଣରୁ ଯେତିକି ଉତ୍ସାହିତ ଅଛି, ପଞ୍ଚମ ଥର କ୍ଷମତା ହାତେଇଥିବା ବିଜେଡି ସେତିକି ଖୁସି ଥିବା ପରି ଲାଗୁନି। କ୍ରମାଗତ ପଞ୍ଚମ ଥର ରାଜ୍ୟରେ ସରକାର ଗଢ଼ିଥିବା ବିଜେଡିରେ ଏବେ ନେତୃତ୍ୱ ସଙ୍କଟ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ଦଳର ୩ ଛାମୁଆ ସଂଗଠନର ନେତୃତ୍ୱ ପରିବର୍ତ୍ତନକୁ ନେଇ ପ୍ରାୟ ଦେଢ଼ମାସରୁ ଅଧିକ ଦିନ ଧରି ଚର୍ଚ୍ଚା ଚାଲିଥିବାବେଳେ ଜିଲ୍ଲା ଓ ରାଜ୍ୟ ସ୍ତରରେ ଦଳୀୟ ନେତା ଓ କର୍ମୀଙ୍କ ମନରେ ବି ନେତୃତ୍ୱଙ୍କୁ ନେଇ ଶଙ୍କା ପଶିଛି। ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ବିଜେଡିର ସୁପ୍ରିମୋ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଦଳୀୟ ନେତା-କର୍ମୀଙ୍କ ଅନୁରୋଧ, ଆପତ୍ତି-ଅଭିଯୋଗ ଶୁଣିବା ପାଇଁ ସେ ଉପଲବ୍ଧ ହେଉନାହାନ୍ତି। ସାଂଗଠନିକ କାର୍ଯ୍ୟର ତଦାରଖ କେହି ବି କରୁନାହାନ୍ତି। ଏସବୁ କାରଣରୁ ଏବେ ରାଜ୍ୟର ସର୍ବବୃହତ୍ ଆଞ୍ଚଳିକ ଦଳ ବିଜେଡିରେ କୃତ୍ରିମ ନେତୃତ୍ୱ ସଙ୍କଟ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ଏବେ ବିଜେଡି ସୁପ୍ରିମୋ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଦଳୀୟ ନେତା ଓ କର୍ମୀଙ୍କ ପାଇଁ ଅତି ଜରୁରୀ ନ ଥିଲେ ସମୟ ଦେଉନାହାନ୍ତି କିମ୍ୱା ଦ୍ୱିତୀୟ କ୍ଷମତା କେନ୍ଦ୍ର ତଥା ତାଙ୍କ ପରାମର୍ଶଦାତା ମଧ୍ୟ ସବୁବର୍ଗର ଦଳୀୟ ନେତାଙ୍କୁ ଭେଟୁନାହାନ୍ତି। ତୃତୀୟ ମହଲାରେ ଦଳ କଥା ବୁଝୁଥିବା ୨-୩ ଜଣ ଅଫିସର ନିଜ ନିଜ କୋଟେରୀଙ୍କୁ ଧରି କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି। ସାଂଗଠନିକ ବ୍ୟାପାରରେ ବିଜେଡି ପରାମର୍ଶଦାତାଙ୍କ ଅତି ବିଶ୍ୱସ୍ତ ତଥା ଯୁବ ବିଧାୟକ ପ୍ରଣବ ପ୍ରକାଶ ଦାସ ନିର୍ବାଚନ ପରଠୁ ଅଧିକାଂଶ ଦଳୀୟ ନେତାଙ୍କ ଆକ୍ରୋଶର ଶିକାର ହୋଇପଡ଼ିଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ପାଖକୁ ମଧ୍ୟ ସବୁବର୍ଗର ନେତା ଯିବାକୁ ଆଗ୍ରହ ଦେଖାଉନାହାନ୍ତି। ଅନ୍ୟ ଯେଉଁ କେତେକ ଆଗଧାଡ଼ିର ନେତା ଅଛନ୍ତି, ସେମାନେ ‘ଆଲୋ ସଖି ଆପଣା ମହତ ଆପେ ରଖି’ ନ୍ୟାୟରେ ନିରବ ରହୁଛନ୍ତି। ତେଣୁ ଏଭଳି ସ୍ଥିତି ହିଁ ବିଜେଡିର ସବୁ ବର୍ଗର ନେତା ଓ କର୍ମୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ନିରାଶା ଭାବ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି।



ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ

ନୋବେଲ ଡିନର୍
ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର ଭଳି ନୋବେଲ ଡିନରର ମର୍ଯ୍ୟାଦା ଅତି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ ପରେ ପ୍ରତି ବର୍ଷ ଡିସେମ୍ବର ୧୦ ତାରିଖରେ ଷ୍ଟକହୋମ୍ ସିଟିର ବ୍ଳୁ ହଲ୍‌ରେ ଏହି ରାତ୍ରିଭୋଜନର ଆୟୋଜନ କରାଯାଏ। ଏଥିରେ ସ୍ବିଡେନର ରାଜ ପରିବାର, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ, ପଦସ୍ଥ ସରକାରୀ ବ୍ୟକ୍ତି, ନୋବେଲ ବିଜେତା ଏବଂ ଅତିଥି ଉପସ୍ଥିତ ରହନ୍ତି। ପ୍ରତ୍ୟେକ ନୋବେଲ ବିଜେତା ଏଠାକୁ ୧୬ ଜଣ ଅତିଥିଙ୍କୁ ସାଥିରେ ଆଣି ପାରିବେ। ଏହି ଭୋଜନର ସମୟ ସୀମା ୪ ଘଣ୍ଟା। ଏଥିରେ ନୋବେଲ ବିଜେତାମାନେ ସଂକ୍ଷିପ୍ତ ବକ୍ତବ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତି। ଚାରି ଦିନ ଆଗରୁ ୪୦ ଜଣ ରୋଷେୟା ୨୦୦ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସହାୟତାରେ ଭୋଜନ ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ଲାଗିଯାଆନ୍ତି। ୬୦ଟି ଟେବୁଲରେ ଥିବା ୭୦୦୦ ଥାଳି, ୫୦୦୦ ଗ୍ଳାସ୍ ଏବଂ ୧୦,୦୦୦ ରୁପା ବାସନରେ ଖାଦ୍ୟ ପରଷା ଯାଏ। ଏହି ଡିନରର ମୂଲ୍ୟ ୪ କୋଟି ଟଙ୍କା। ୧୯୭୯ ମସିହାର ନୋବେଲ ଶାନ୍ତି ବିଜେତା ମଦର ଟେରେସାଙ୍କ ଅନୁରୋଧ କ୍ରମେ ସେହି ବର୍ଷ ଏହି ଭୋଜନ ବାତିଲ୍‌ କରାଯାଇ ସେହି ଅର୍ଥ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା।