ରାଜନୀତି

ହିଂସାରୁ ବର୍ତ୍ତିବାକୁ ସପରିବାର ବଙ୍କର୍ ଭିତରେ ଲୁଚିଲେ ଟ୍ରମ୍ପ୍

ଆମେରିକାର ମିନିଆପଲିସ୍ ଅଞ୍ଚଳରେ ନିକଟରେ ଜର୍ଜ ଫ୍ଲଏଡ୍ ନାମକ ଜଣେ କଷ୍ଣକାୟ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣାରେ ୱାଶିଂଟନରେ ବ୍ୟାପକ ହିଂସାକାଣ୍ଡ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ତେବେ ଏହି ହିଂସାକାଣ୍ଡରୁ ବର୍ତ୍ତିବା ସକାଶେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ୍ ତାଙ୍କ ପରିବାରର ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ସହ ବଙ୍କର୍ ଭିତରେ ଆତ୍ମଗୋପନ କରିଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। ଗତ ଶୁକ୍ରବାର ବିକ୍ଷୋଭକାରୀମାନେ ହ୍ବାଇଟ୍ ହାଉସ୍ ସମ୍ମୁଖରେ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବା ବେଳେ ସେମାନଙ୍କୁ ରୋକିବା ସକାଶେ ଉଦ୍ୟମ କରୁଥିବା ବେଳେ ସୁରକ୍ଷାକର୍ମୀଙ୍କ ସହ ସେମାନଙ୍କର ଭୀଷଣ ହିଂସାକାଣ୍ଡ ସ୍‌ଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା। ତେଣୁ ତୁରନ୍ତ ଟ୍ରମ୍ପ୍, ପତ୍ନୀ ମେଲାନିଆ ଓ ପୁଅ ବାରୋନ୍ ଏବଂ ତାଙ୍କ ପରିବାରର ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସଦସ୍ୟମାନେ ପାଖାପାଖି ଏକ ଘଣ୍ଟା ଧରି ହ୍ବାଇଟ୍ ହାଉସ୍ ଭିତରେ ଥିବା ଏମର୍ଜେନ୍ସି ଅପରେସନ୍ସ ସେଣ୍ଟରଠାରେ ଥିବା ବଙ୍କର୍ ଭିତରେ ରହିଥିଲେ ବୋଲି ସିଏନ୍ଏନ୍ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରକାଶିତ ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି।

ସମୋସା ମେକର୍ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲୀୟ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ, ସ୍ବାଦ ବଖାଣିଲେ ମୋଦି

କୋରୋନା ଭୂତାଣୁ ସଂକ୍ରମଣ ରୋକିବା ସକାଶେ ଭାରତ ସମେତ ବିଭିନ୍ନ ଦେଶରେ ଲକଡାଉନ୍ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିବାରୁ ଲୋକମାନେ ସୁରକ୍ଷିତ ରହିବା ସକାଶେ ଘରେ ରହୁଛନ୍ତି। ଅବଶ୍ୟ ଇତିମଧ୍ୟରେ ଭାରତରେ କଟକଣାକୁ ଅନେକ ମାତ୍ରାରେ କୋହଳ କରାଯାଇସାରିଛି। କିନ୍ତୁ ଲୋକମାନେ ଲକଡାଉନରେ ଘରେ ବନ୍ଦ ରହିବା ସମୟରେ ନାନାଦି ସୁସ୍ବାଦୁ ଖାଦ୍ୟ ରାନ୍ଧିବାର ମଜା ନେଉଥିବା ବେଳେ ସେଲିବ୍ରିଟିମାନେ ସେମାନଙ୍କ ଏହି ନୂଆ ଦକ୍ଷତା ନେଇ ସୋସାଲ୍ ମିଡିଆ ମାଧ୍ୟମରେ ସୂଚନା ଦେଇଚାଲିଛନ୍ତି। ତେବେ ରବିବାର ଅଷ୍ଟ୍ରେଲୀୟ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ସ୍କଟ୍ ମୋରିସନ୍ ମଧ୍ୟ ନିଜର ରୋଷେଇ ଦକ୍ଷତା ପ୍ରମାଣିତ କରିଛନ୍ତି। ସେ ସୋସାଲ୍ ମିଡିଆ ଟ୍ବିଟରରେ ସମୋସା ବନାଇବାର ଚିତ୍ର ପୋଷ୍ଟ୍ କରିଛନ୍ତି। ସମୋସା ସହ ଆମ୍ବ ଚଟଣୀର ମଜା ନେଉଥିବା ମୋରିସନ୍ ଏହି ରୁଚିପୂର୍ଣ୍ଣ ଜଳଖିଆର ସ୍ବାଦ ଭାରତର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କୁ ବି ଦେବାକୁ ଚାହୁଁଥିବା ଉକ୍ତ ପୋଷ୍ଟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି।

କୋଭିଡ୍ ଯୋଦ୍ଧାଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ ଓ ରୁକ୍ଷ ବ୍ୟବହାର ଗ୍ରହଣୀୟ ନୁହେଁ: ମୋଦି

ଦେଶରେ କୋରୋନା ଭୂତାଣୁ ସଂକ୍ରମଣ ରୋକିବା ଦିଗରେ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ନିର୍ବାହ କରୁଥିବା ଡାକ୍ତର, ନର୍ସ, ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀ ଓ ସଫେଇ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପ୍ରତି ଆକ୍ରମଣ ଓ ରୁକ୍ଷ ବ୍ୟବହାର ଘଟଣା ଥମିବାର ନାଁ ଧରୁନାହିଁ। ତେବେ ଏପରି ଘଟଣା ବାରମ୍ବାର ଘଟୁଥିବା ନେଇ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ କରିବା ସହ ଏହା କୌଣସି ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରୁ ଗ୍ରହଣୀୟ ନୁହେଁ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ଦେଶରେ ସେବାରତ ଡାକ୍ତର, ନର୍ସ ଓ ସଫେଇ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଉଦ୍ୟମକୁ ସାଧୁବାଦ ଜଣାଇବା ସହ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି ଏପରି କାର୍ଯ୍ୟଠାରୁ ଲୋକମାନେ ଦୂରେଇ ରହିବା ଉଚିତ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। କର୍ଣ୍ଣାଟକର ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧି ୟୁନିଭର୍ସିଟି ଅଫ୍ ହେଲଥ ସାଇନ୍ସେସର ରୌପ୍ୟ ଜୟନ୍ତୀ ଉତ୍ସବର ଉଦଘାଟନୀ ଅବସରରେ ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍ସିଂ ମାଧ୍ୟମରେ ମୋଦି ଉପରୋକ୍ତ ମତ ଦେଇଛନ୍ତି।

ମମତା ସରକାରଙ୍କ ଘୋଷଣା ପରେ ବି ଖୋଲି ନ ପାରେ ଧର୍ମାନୁଷ୍ଠାନ

ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ଆସନ୍ତା ଜୁନ୍ ୧ ତାରିଖଠାରୁ ଧର୍ମାନୁଷ୍ଠାନ ଖୋଲାଯିବ ବୋଲି ଗତ ଶୁକ୍ରବାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମମତା ବାନାର୍ଜୀ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ଧର୍ମର ଗୁରୁମାନେ ମମତାଙ୍କୁ ଏପରି ନିଷ୍ପତ୍ତି ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିବାକୁ ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି। ତେବେ ସେମାନେ ସରକାରଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇ ଦ୍ବନ୍ଦ୍ବରେ ମଧ୍ୟ ଥିବା କହିଛନ୍ତି। କାରଣ ସରକାର ଧର୍ମାନୁଷ୍ଠାନର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ସ୍ବାଭାବିକ କରିବା ସକାଶେ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ ହେଁ ରବିବାର ରାତି ସୁଦ୍ଧା ସେମାନଙ୍କ ନିକଟରେ ଲିଖିତ ଭାବେ ଏପରି କୌଣସି ସୂଚନା ପହଞ୍ଚି ନ ଥିବା ଧର୍ମଗୁରୁମାନେ କହିଛନ୍ତି। ସାମାଜିକ ଦୂରତା ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପ୍ରତିଷେଧକମୂଳକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଗ୍ରହଣ ସହ ସର୍ବାଧିକ ୧୦ ଜଣ କୌଣସି ଧର୍ମାନୁଷ୍ଠାନରେ ଉପସ୍ଥିତ ରହିବେ ବୋଲି ସରକାର ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଧର୍ମଗୁରୁମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ଏପରି ନିଷ୍ପତ୍ତି କୋରୋନା ଭୂତାଣୁ ସଂକ୍ରମଣ ରୋକିବା ସକାଶେ ହେଉଥିବା ଉଦ୍ୟମକୁ ପଣ୍ଡ କରିଦେବ ବୋଲି ଆଶଙ୍କା ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ତେଣୁ ସୋମବାର ରାଜ୍ୟରେ ଧର୍ମାନୁଷ୍ଠାନ ଖୋଲାଯିବା ନେଇ ଯଥେଷ୍ଟ ସନ୍ଦେହ ରହିଛି।

ଭାରତ ମୁଣ୍ଡରେ ସୁନା କଳସ, ଚୀନକୁ ଧିକ୍କାର

ଏସିଆର ଦୁଇ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ରାଷ୍ଟ୍ର ଭାବେ ଚୀନ ଓ ଭାରତ ରହିଆସିଛନ୍ତି। ସୁପରପାୱାର ଚୀନ ସବୁବେଳେ ଭାରତ ଠାରୁ ଆଗରେ ରହିଆସିଛି। କିନ୍ତୁ କୋରୋନା ପରବର୍ତ୍ତୀ ଦୁନିଆରେ ସବୁକିଛି ଓଲଟପାଲଟ ହୋଇଯାଇଛି। ଏପରି ସ୍ଥିତିରେ ଭାରତ ଏସିଆର ନୂଆ ନାୟକ ଭାବେ ଉଭା ହୋଇଥିବାବେଳେ ଚୀନକୁ ସାରା ବିଶ୍ବ ଖଳନାୟକ ଭାବେ ଅଭିହିତ କରିଛି। ଏକେ ତ ମହାମାରୀ କୋରୋନା ଚୀନରୁ ବାହାରି ସାରା ଦୁନିଆକୁ ଅସୁବିଧାରେ ପକାଇଛି, ଦ୍ବିତୀୟରେ ଚୀନର ବିସ୍ତାରବାଦୀ ନୀତି ଯୋଗୁ ଏହାକୁ ଢେର ଅପବାଦ ମୁଣ୍ଡାଇବାକୁ ପଡ଼ୁଛି। ଆମେରିକାର ଗ୍ଲୋବାଲ ଡାଟା ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ କମ୍ପାନୀ ମର୍ଣ୍ଣିଂ କନସଲ୍ଟ ପଲିଟିକାଲ ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ ଅନୁସାରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ଭାରତ ଏସିଆର ନେତ୍‌ତ୍ବ ନେବାକୁ ଯାଉଛି। ଏହିକ୍ରମରେ ଏପରିସ୍ଥଳେ ଭାରତ ମୁଣ୍ଡରେ ହାତୀ ସୁନାକଳସ ଢାଳିଛି କହିଲେ ଭୁଲ ହେବନି।

ଦେଶର ଅର୍ଥନୀତି ସୁଧାରିବାକୁ ମୋଦିଙ୍କ ଆହ୍ବାନ

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ତାଙ୍କ ଦ୍ବିତୀୟ ପାଳି ଶାସନର ପ୍ରଥମ ବର୍ଷ ପୂର୍ତ୍ତି ପାଳନର ପରଦିନ ମନ୍ କୀ ବାତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଜରିଆରେ ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ ଉଦବୋଧନ ଦେଇ କୋରୋନା ମୁକାବିଲାରେ ଦେଶ ସାମ୍ନା କରିଥିବା ଦୁର୍ଦ୍ଦଶା ନେଇ ଅବଗତ କରାଇଛନ୍ତି। ଲକଡାଉନ ୪ ଶେଷ ହୋଇଥିଲା ବେଳେ ଏବେ ଦେଶର ଅର୍ଥନୀତିରେ ସୁଧାର ଆଣିବା ପାଇଁ ସମୟ ଉପନୀତ ହୋଇଛି। ଆମ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଏହି ଘଡ଼ିସନ୍ଧି ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ଏକାଠି ହୋଇ ଦେଶର ଅର୍ଥନୀତିକୁ ସୁଧାରିବା ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ। ଦେଶବାସୀ କୋରୋନା ମୁକାବିଲା କରିବାରେ ପୂରା ସହଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଆମ ଦେଶର ଲୋକସଂଖ୍ୟା ଅଧିକ ଥିବା ସତ୍ତ୍ବେ ଆମେ ବିଶ୍ବର ଅନ୍ୟ ରାଷ୍ଟ୍ରମାନଙ୍କ ଠାରୁ ଭଲ ସ୍ଥିତିରେ ରହିଛୁ। ତେବେ ଯାହା ଆମେ ହରାଇଛୁ, ସେଥିପାଇଁ ମର୍ମାହତ। ମାତ୍ର ଯାହା ବଞ୍ଚାଇ ପାରିଛୁ ତାହା ଆମ ପ୍ରବଳ ଇଚ୍ଛାଶକ୍ତିର ପରିଚୟ ବୋଲି ମୋଦି କହିଛନ୍ତି।

ଭାରତୀୟ ଅର୍ଥନୀତିରେ ମହିଳାମାନଙ୍କ ଭୂମିକା ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ: ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର
ଲୋକଙ୍କ ଭଲ ପାଇବା ଏନଡିଏ ୨.୦କୁ ବଳ ଦେଇଛି: ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ

ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ନେତୃତ୍ବାଧୀନ ଏନଡିଏ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ବିତୀୟ ପାଳିର ପ୍ରଥମ ବର୍ଷ ପୂର୍ତ୍ତି ପାଳନ କରୁଛନ୍ତି ସରକାର। ଆଜି ଏନଡିଏ ସରକାର ଦ୍ବିତୀୟ ପାଳିକୁ ବର୍ଷେ ପୂରଣ ହୋଇଛି। ଏହି ଅବସରରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଦେଶବାସୀଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ସରକାରଙ୍କ ପଦକ୍ଷେପ, ବିଭିନ୍ନ ଜନକଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନା ଓ ଲୋକେ ତାଙ୍କୁ ଅଜାଡ଼ି ଦେଇଥିବା ଭଲ ପାଇବାକୁ ନେଇ ଚିଠି ଲେଖିଛନ୍ତି। ଏଥିସହ ମୋଦି ତାଙ୍କ ଚିଠିରେ କୋରୋନା ବିରୋଧୀ ଲଢ଼େଇରେ ଆମେ ନିଶ୍ଚିତ ବିଜୟୀ ହେବା ବୋଲି ମଧ୍ୟ ଭରସା ଦେଇଛନ୍ତି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି ମେ’ ୩୦ ଦିନଟିକୁ ତାଙ୍କ ଶାସନର ‘ଗୋଲ୍ଡେନ ଚାପ୍ଟର’ ବୋଲି ଅଭିହିତ କରିଛନ୍ତି। ଠିକ ଆଜିର ଦିନରେ ଦେଶବାସୀ ଦୀର୍ଘ ବର୍ଷର ବ୍ୟବଧାନ ପରେ ପୂର୍ଣ୍ଣ ଜନାଦେଶ ଦେଇ ଏକ ସଂଖ୍ୟାଗରିଷ୍ଠ ସରକାର ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିବାରେ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ।



ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ