ରାଜନୀତି

ଆଜି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଉନ୍ମୋଚନ କରିବେ ମହତାବଙ୍କ ‘ଓଡ଼ିଶା ଇତିହାସ’ ପୁସ୍ତକର ହିନ୍ଦୀ ସଂସ୍କରଣ

ଏପ୍ରିଲ ୯ ତାରିଖରେ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀସ୍ଥିତ ଆମ୍ବେଦକର ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କେନ୍ଦ୍ର ଠାରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ହରେକୃଷ୍ଣ ମହତାବ ଫାଉଣ୍ଡେସନର ତତ୍ତ୍ବାବଧାନରେ ଉତ୍କଳ କେଶରୀ ସ୍ବର୍ଗତ ଡ. ହରେକୃଷ୍ଣ ମହତାବଙ୍କ ଦ୍ବାରା ଲିଖିତ ‘ଓଡ଼ିଶା ଇତିହାସ’ ପୁସ୍ତକର ହିନ୍ଦୀ ସଂସ୍କରଣର ଉନ୍ମୋଚନ କରିବେ। ଶଙ୍କରଲାଲ ପୁରୋହିତ ଏହି ପୁସ୍ତକର ହିନ୍ଦୀ ଅନୁବାଦ କରିଛନ୍ତି। ପୂର୍ବରୁ ଓଡ଼ିଆ ଏବଂ ଇଂରାଜୀ ଭାଷାରେ ଏହି ପୁସ୍ତକର ସଂସ୍କରଣ ଉପଲବ୍ଧ ରହିଛି। ଡ. ମହତାବଙ୍କ ଭଳି ପ୍ରେରଣାଦାୟୀ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ବ ଏହାର ରଚନା କରିଥିବାରୁ ଏହା ବେଶ ଗୁରୁତ୍ବ ବହନ କରୁଛି। ଏକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଅବସରରେ କେନ୍ଦ୍ର ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ଓ ପ୍ରାକୃତିକ ବାଷ୍ପ ତଥା ଇସ୍ପାତ ମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ, କଟକ ସାଂସଦ ଭର୍ତ୍ତୃହରି ମହତାବ ମଧ୍ୟ ଉପସ୍ଥିତ ରହିବେ। ପୁସ୍ତକ ଉନ୍ମୋଚନ ଅବସରରେ ଦେଶର ଇତିହାସ ଓ ସଂସ୍କୃତି ବିଷୟରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ତାଙ୍କ ଅଭିଭାଷଣ ଦେବେ ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିଛି।

ବଳାତ୍କାରୀ ବିଧାୟକଙ୍କ ପତ୍ନୀଙ୍କୁ ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ବିଜେପି ଟିକେଟ୍

ଗତ ୨୦୧୭ରେ ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶରେ ଘଟିଥିବା ବହୁଚର୍ଚ୍ଚିତ ଉନାଓ ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ ମାମଲାରେ ଜେଲ୍ ଦଣ୍ଡାଦେଶ ଭୋଗୁଥିବା ବିଜେପିର ପୂର୍ବତନ ବିଧାୟକ କୁଲଦୀପ ସିଂ ସେଙ୍ଗରଙ୍କ ପତ୍ନୀଙ୍କୁ ଟିକେଟ୍ ମିଳିଛି। ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରେ ହେବାକୁ ଥିବା ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ସଙ୍ଗୀତା ସେଙ୍ଗରଙ୍କୁ ବିଜେପି ପକ୍ଷରୁ ଟିକେଟ୍ ଦିଆଯାଇଛି। ଶୁକ୍ରବାର ବିଜେପି ପକ୍ଷରୁ ଜିଲ୍ଲା ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ ସକାଶେ ପ୍ରାର୍ଥୀ ତାଲିକା ଘୋଷଣା ବେଳେ ଏହି ତାଲିକାରେ ସଙ୍ଗୀତାଙ୍କ ନାମ ମଧ୍ୟ ରହିଛି। ସଙ୍ଗୀତା ଫତେହପୁର ଚୌରାସି ତୃତୀୟ ଆସନରୁ ଜିଲ୍ଲା ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ ଲଢ଼ିବେ। ଗତ ୨୦୧୬ରେ ମଧ୍ୟ ସଙ୍ଗୀତା ଉନ୍ନାଓ ଜିଲ୍ଲାରେ ଜିଲ୍ଲା ପରିଷଦ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ଭାବେ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଥିଲେ। ବିଜେପି ମୁଖ୍ୟ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଦେବ ସିଂ ଓ ରାଜ୍ୟ ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ସୁନୀଲ ବନସାଲଙ୍କ ସୁପାରିସରେ ସଙ୍ଗୀତାଙ୍କୁ ଟିକେଟ୍ ଦିଆଯାଇଛି ବୋଲି ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସୂତ୍ରରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି।

୧୧ରୁ ୧୪ ଟିକା ଉତ୍ସବ ପାଇଁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଆହ୍ବାନ
ଶୁଭେନ୍ଦୁ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଇସିଙ୍କ ନୋଟିସ

ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ଶାସକ ଟିଏମସି ଓ ବିରୋଧୀ ବିଜେପି ମଧ୍ୟରେ କଡ଼ା ଟକ୍କର ଚାଲିଥିବା ବେଳେ ଗୁରୁବାର ନନ୍ଦିଗ୍ରାମ ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀରୁ ପ୍ରାର୍ଥୀ ହୋଇଥିବା ବିଜେପିର ଶୁଭେନ୍ଦୁ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଝଟକା ଲାଗିଛି। କାରଣ ତାଙ୍କୁ ଉତ୍ତେଜନାମୂଳକ ଭାଷଣ ଦେବା ଅଭିଯୋଗରେ ନିର୍ବାଚନ କମିଶନ୍ (ଇସି) ନୋଟିସ୍ କରିଛନ୍ତି। ଏଥିସହ ଗତ ମାସରେ ସେ ଦେଇଥିବା ଏହି ହିଂସା ଉଦ୍ରେକକାରୀ ଭାଷଣ ପ୍ରଦାନ କରିବା ମାମଲାରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ଭିତରେ ଉତ୍ତର ରଖିବାକୁ ଶୁଭେନ୍ଦୁଙ୍କୁ ଇସି ନିର୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ଗତ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୯ ତାରିଖରେ ନନ୍ଦିଗ୍ରାମରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏକ ନିର୍ବାଚନୀ ରାଲିରେ ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ସମ୍ବୋଧନ କରିବା ଅବସରରେ ଶୁଭେନ୍ଦୁ ଏହି ହିଂସା ଉଦ୍ରେକକାରୀ ଭାଷଣ ଦେଇଥିଲେ। ଏହି ଭାଷଣକୁ ବିରୋଧ କରି ସିପିଆଇ-ଏମଏଲ୍ ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ୍ କମିଟି ପକ୍ଷରୁ କବିତା କ୍ରିଷ୍ଣନ୍ ଇସିରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ। ଶୁଭେନ୍ଦୁ ତାଙ୍କ ଅଭିଭାଷଣରେ କହିଥିଲେ ଯେ ନିର୍ବାଚନ ଜାରି ରହିଥିବା ବେଳେ ଭୋଟରମାନେ ବେଗମଙ୍କୁ ଆଦୌ ଭୋଟ୍ ଦିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ। ନଚେତ୍ ନନ୍ଦିଗ୍ରାମ ଏକ ମିନି ପାକିସ୍ତାନରେ ପରିଣତ ହୋଇଯିବ। ଆପଣଙ୍କ ଅଞ୍ଚଳକୁ ଜଣେ ଦାଉଦ୍ ଇବ୍ରାହିମ୍ ପ୍ରବେଶ କରିଛି। ଆମେ ସବୁ ପରିସ୍ଥିତି ଉପରେ ନଜର ରଖିଛୁ। କିନ୍ତୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର କ’ଣ କରୁଛନ୍ତି ଓ ଏପରି ସରକାରର କ’ଣ ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି ବୋଲି ଶୁଭେନ୍ଦୁ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଥିଲେ।

କ୍ବିନ୍ ଏଲିଜାବେଥଙ୍କ ସ୍ବାମୀ ପ୍ରିନ୍ସ ଫିଲିପଙ୍କର ୯୯ ବର୍ଷରେ ପରଲୋକ

ବ୍ରିଟେନ୍ ରାଣୀ କ୍ବିନ୍ ଏଲିଜାବେଥଙ୍କ ସ୍ବାମୀ ପ୍ରିନ୍ସ ଫିଲିପଙ୍କର ଶୁକ୍ରବାର ୯୯ ବର୍ଷ ବୟସରେ ପରଲୋକ ହୋଇଯାଇଛି। ଏ ସଂକ୍ରାନ୍ତରେ ଶୁକ୍ରବାର ବଙ୍କିଙ୍ଗହାମ୍ ପ୍ୟାଲେସ୍ ପକ୍ଷରୁ ଜାରି ଏକ ବିବୃତିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ପ୍ରିନ୍ସ ଫିଲିପ୍, ଦ ଡ୍ୟୁକ୍ ଅଫ୍ ଏଡିନବର୍ଗ ପ୍ରାତଃ ସମୟରେ ୱିଣ୍ଡସୋର କାଷ୍ଟଲଠାରେ ପରଲୋକ ଗମନ କରିଛନ୍ତି। ବ୍ରିଟେନରେ ଶାସନ କରିଥିବା ରାଜାମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରିନ୍ସ ଫିଲିପ୍ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ସମୟ ରାଜୁତି କରିଥିଲେ। ସେ ପାଖାପାଖ ୬୯ ବର୍ଷ କ୍ବିନ୍ ଏଲିଜାବେଥଙ୍କ ସହଯୋଗରେ ବ୍ରିଟେନର ରାଜା ଭାବେ ଗାଦି ସମ୍ଭାଳିଥିଲେ। ଶେଷରେ ଗତ ୨୦୧୭ରେ ସେ ସମ୍ରାଟ ଦାୟିତ୍ବରୁ ଅବ୍ୟାହତି ନେଇଥିଲେ। ପ୍ରିନ୍ସ ଫିଲିପଙ୍କ ଦେହାନ୍ତ ଖବର ପାଇବା ପରେ ଯୁକ୍ତରାଜ୍ୟ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ବୋରିସ୍ ଜନସନ୍ ଶୋକବାର୍ତ୍ତାରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରିନ୍ସ ଫିଲିପ୍ ରାଜକୀୟ ପରିବାର ସହ ରାଜଗାଦିକୁ ବେଶ୍ ସଫଳତା ପୂର୍ବକ ସମ୍ଭାଳିଥିଲେ। ଫଳସ୍ବରୂପ ଦେଶବାସୀଙ୍କ ଜୀବନ ବେଶ୍ ସୁରୁଖୁରୁରେ କଟିଥିଲା ବୋଲି ବିବିସି ସହ ଆଲୋଚନା ବେଳେ ଜନସନ୍ କହିଛନ୍ତି। କିଙ୍ଗ୍ ଫିଲିପ୍ ବ୍ରିଟିଶ୍ ରାଜ ପରିବାରର ଜଣେ ପ୍ରମୁଖ ସଦସ୍ୟ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ସେ ପାଖାପାଖି ୭ ଦଶନ୍ଧି ଧରି ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ବର ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ।

କୋଭିଡ୍ ଟିକାର ଦ୍ବିତୀୟ ଡୋଜ୍ ନେଲେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ

ଭାରତର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଗୁରୁବାର ପୂର୍ବାହ୍ନରେ କୋଭିଡ୍ ଟିକାର ଦ୍ବିତୀୟ ଡୋଜ୍ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି। ମୋଦୀ ଏହି ଟିକାର ଡୋଜ୍‌ଟି ସ୍ଥାନୀୟ ଏମ୍ସଠାରେ ନେଇଛନ୍ତି। ପ୍ରଥମ ଡୋଜ୍ ନେବା ବେଳେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଦେଶର ସମସ୍ତ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଦେବା ସହ ସମସ୍ତ ଯୋଗ୍ୟ ହିତାଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ତୁରନ୍ତ ଟିକା ନେବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ। ଦ୍ବିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଟିକା ନେବା ପରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଦେଶର ସମସ୍ତ ଯୋଗ୍ୟ ହିତାଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ତୁରନ୍ତ ଟିକା ଗ୍ରହଣ କରିବା ସକାଶେ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ମୋଦୀ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଟିକା ଗତ ମାର୍ଚ୍ଚ ୧ ତାରିଖରେ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ସେ ଦେଶରେ ଦୁଇଟି ଟିକା ଦିଆଯାଉଥିବା ବେଳେ ମୋଦୀଙ୍କୁ କୋଭାକ୍ସିନ୍ ଟିକା ଦିଆଯାଇଛି। ଏନେଇ ମୋଦୀ ସୋସାଲ୍ ମିଡିଆ ମାଧ୍ୟମରେ ଅବଗତ କରାଇବା ସହ କୋଭିଡ୍ ଭୂତାଣୁକୁ ପରାସ୍ତ କରିବା ସକାଶେ ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି। ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ କୋଭିଡ୍ ଭୂତାଣୁକୁ ପରାସ୍ତ କରିବା ସକାଶେ ଟିକା ହିଁ ଏକମାତ୍ର ମାଧ୍ୟମ ଓ ଦେଶବାସୀ ଏହି ମାଧ୍ୟମକୁ ହାତଛଡ଼ା କରିବା ଅନୁଚିତ ବୋଲି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି।

‘ପରୀକ୍ଷା ପେ ଚର୍ଚ୍ଚା’ରେ ବିଦ୍ୟାର୍ଥୀଙ୍କୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପରାମର୍ଶ
ସାମ୍ପ୍ରଦାୟିକ ମନ୍ତବ୍ୟ ପାଇଁ ମମତାଙ୍କୁ ଇସିଙ୍କ ନୋଟିସ
ରୁଦ୍ରଙ୍କ ପାଇଁ ଭର୍ଚୁଆଲ୍‌ ପ୍ରଚାର କରିବେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ

ପିପିଲି ଉପନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ସରଗରମ ହୋଇଛି ମାହୋଲ୍। ପ୍ରମୁଖ ରାଜନୈତିକ ଦଳମାନେ ନିଜ ନିଜ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ଲାଗି ଜୋରଦାର୍‌ ପ୍ରଚାର ଆରମ୍ଭ କରିଦେଇଛନ୍ତି। ଏଥିସହ ତିନି ପ୍ରମୁଖ ଦଳର ପ୍ରାର୍ଥୀମାନେ ଷ୍ଟାର ପ୍ରଚାରକଙ୍କୁ ସାଙ୍ଗରେ ଧରି ଭୋଟର୍‌ଙ୍କୁ ଆକୃଷ୍ଟ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି। ନିଜ ନିଜ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ସପକ୍ଷରେ ଭୋଟ ହାତେଇବାକୁ ସବୁ ଦଳର ନେତା ଓ କର୍ମୀ ପିପିଲିରେ ଡେରା ପକାଇଛନ୍ତି। ତେବେ ବିଜେଡି ପ୍ରାର୍ଥୀ ରୁଦ୍ର ମହାରଥୀଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରଚାର ମଇଦାନକୁ ଓହ୍ଲାଇବେ ବିଜେଡି ସୁପ୍ରିମୋ ତଥା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ। ବିଜେଡିର ମୁଖ୍ୟ ଷ୍ଟାର୍‌ ପ୍ରଚାରକ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ପିପିଲି ପ୍ରଚାର ମଇଦାନକୁ ଓହ୍ଲାଇବାକୁ ଯାଉଥିବା ଗତ ଦୁଇଦିନ ତଳେ ବଜେଡି ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷକ ପ୍ରତାପ ଦେବ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ। ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପିପିଲି ଯିବା ନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଥିବା ବେଳେ କୋରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ବୃଦ୍ଧି କାରଣରୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭର୍ଚୁଆଲ୍‌ ମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରଚାର କରିବେ। ଏନେଇ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ବିଜେଡି ବିଧାୟକ ଉମା ସାମନ୍ତରାୟ।

ଦଳ ନୁହେଁ, ଦେଶ ସବୁବେଳେ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ବରେ: ମୋଦୀ

ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟି (ବିଜେପି)ର ୪୧ତମ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦିବସ ଉପଲକ୍ଷେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ମଙ୍ଗଳବାର ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍ସିଂ ଜରିଆରେ ଦଳୀୟ କର୍ମୀ ଓ ନେତାଙ୍କୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରିଛନ୍ତି। ମଙ୍ଗଳବାର ୪ଟି ରାଜ୍ୟ ଓ ଗୋଟିଏ କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳରେ ଭୋଟ୍ ଗ୍ରହଣ ଜାରି ରହିଥିବାବେଳେ ମୋଦୀ ତାଙ୍କର ସମ୍ଭାଷଣରେ କହିଥିଲେ, ଦଳ ଅପେକ୍ଷା ଦେଶ ସବୁବେଳେ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ବରେ। ତେଣୁ ସବୁ କର୍ମୀ ପ୍ରଥମେ ରାଷ୍ଟ୍ରର ସ୍ବାର୍ଥ ସମ୍ପର୍କରେ ଚିନ୍ତା କରିବା ସହ ପରେ ଦଳ କଥା ଭାବିବା ଉଚିତ। ୧୯୫୧ରେ ସ୍ବର୍ଗତ ଶ୍ୟାମାପ୍ରସାଦ ମୁଖାର୍ଜୀ ଭାରତୀୟ ଜନ ସଂଘ ନାମରେ ଏକ ଦଳ ଗଠନ କରିଥିଲେ। ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ଅର୍ଥାତ ୧୯୮୦ ଏପ୍ରିଲ ୬ରେ ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟି ବିଧିବଦ୍ଧ ଭାବେ ରାଜନେତିକ ଦଳର ମାନ୍ୟତା ପାଇଲା। ଏହି ଅବସରରେ ବିଜେପିର ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସଭାପତି ଜେପି ନଡ୍ଡା ମଧ୍ୟ ଦଳୀୟ କର୍ମୀଙ୍କୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରିଥିଲେ।



ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ