ମନୋରଞ୍ଜନ

ବଲିଉଡ୍‌ରେ ହଲିଉଡ୍‌ ଆକ୍ସନ କରିବେ ହ୍ରିତିକ-ଟାଇଗର ଯୋଡ଼ି
ବ୍ୟାନ୍‌ କରିବା ଲାଗି ହାତ ଯୋଡ଼ି ଅନୁରୋଧ କଲେ କଙ୍ଗନା

କଙ୍ଗନା ରାନାୱତ ଓ ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ହୋଇଥିବା ଯୁକ୍ତିତର୍କ ବିବାଦ ଦିନକୁ ଦିନ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି। ‘ଜଜ୍‌ମେଣ୍ଟାଲ ହୈ କ୍ୟା’ର ଏକ ଗୀତର ଲଞ୍ଚ ଅବସରରେ କରାଯାଇଥିବା ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ କଙ୍ଗନା ଓ ଜଷ୍ଟିନ୍‌ ରାଓ ନାମକ ଜଣେ ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବଚସା ହୋଇଥିଲା। ଏବେ ଏହି ବିବାଦ ଥମିବାର ନାଁ ନେଉ ନାହିଁ। ସାମ୍ବାଦିକ ସଂଘ ପକ୍ଷରୁ କଙ୍ଗନାଙ୍କୁ ବୟକଟ କରିବା ଦାବି ନେଇ ଏକତାଙ୍କୁ ଏକ ପତ୍ର ଲେଖାଯାଇଥିଲା। ଯାହାଫଳରେ ଏକତାଙ୍କ ବାଲାଜୀ ଟେଲିକମ୍ସ ପକ୍ଷରୁ କ୍ଷମା ପ୍ରାର୍ଥନା କରାଯାଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଏବେ କଙ୍ଗନା ଏହି ମାମଲାରେ ନଇଁବା ପାଇଁ ଆଦୌ ପ୍ରସ୍ତୁତ ନ ଥିବା ଦେଖାଯାଉଛି। ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କ ବୟକଟ୍‌ କରିବା ଧମକ ଉପରେ କଙ୍ଗନା ଏକ ଭିଡ଼ିଓ ଶେୟାର କରି ନିଜ ନଖରା ଦେଖାଇଛନ୍ତି।



ଶ୍ରୀଜୀଉଙ୍କ ସୁନାବେଶ ଦର୍ଶନ

ନୋବେଲ ଡିନର୍
ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର ଭଳି ନୋବେଲ ଡିନରର ମର୍ଯ୍ୟାଦା ଅତି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ ପରେ ପ୍ରତି ବର୍ଷ ଡିସେମ୍ବର ୧୦ ତାରିଖରେ ଷ୍ଟକହୋମ୍ ସିଟିର ବ୍ଳୁ ହଲ୍‌ରେ ଏହି ରାତ୍ରିଭୋଜନର ଆୟୋଜନ କରାଯାଏ। ଏଥିରେ ସ୍ବିଡେନର ରାଜ ପରିବାର, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ, ପଦସ୍ଥ ସରକାରୀ ବ୍ୟକ୍ତି, ନୋବେଲ ବିଜେତା ଏବଂ ଅତିଥି ଉପସ୍ଥିତ ରହନ୍ତି। ପ୍ରତ୍ୟେକ ନୋବେଲ ବିଜେତା ଏଠାକୁ ୧୬ ଜଣ ଅତିଥିଙ୍କୁ ସାଥିରେ ଆଣି ପାରିବେ। ଏହି ଭୋଜନର ସମୟ ସୀମା ୪ ଘଣ୍ଟା। ଏଥିରେ ନୋବେଲ ବିଜେତାମାନେ ସଂକ୍ଷିପ୍ତ ବକ୍ତବ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତି। ଚାରି ଦିନ ଆଗରୁ ୪୦ ଜଣ ରୋଷେୟା ୨୦୦ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସହାୟତାରେ ଭୋଜନ ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ଲାଗିଯାଆନ୍ତି। ୬୦ଟି ଟେବୁଲରେ ଥିବା ୭୦୦୦ ଥାଳି, ୫୦୦୦ ଗ୍ଳାସ୍ ଏବଂ ୧୦,୦୦୦ ରୁପା ବାସନରେ ଖାଦ୍ୟ ପରଷା ଯାଏ। ଏହି ଡିନରର ମୂଲ୍ୟ ୪ କୋଟି ଟଙ୍କା। ୧୯୭୯ ମସିହାର ନୋବେଲ ଶାନ୍ତି ବିଜେତା ମଦର ଟେରେସାଙ୍କ ଅନୁରୋଧ କ୍ରମେ ସେହି ବର୍ଷ ଏହି ଭୋଜନ ବାତିଲ୍‌ କରାଯାଇ ସେହି ଅର୍ଥ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା।