ମନୋରଞ୍ଜନ

ଡ୍ରାମାଟିକ୍‌ ଲୁକ୍‌ ପାଇଁ ଟ୍ରୋଲ୍‌ ହେଲେ ଦୀପିକା

କାନ୍ସ ଫିଲ୍ମ ଫେଷ୍ଟିଭାଲ ୨୦୧୯ରେ ବଲିଉଡ୍‌ ଷ୍ଟାର୍‌ମାନଙ୍କ ଜଲୱା କାଏମ ରହିଛି। ଏହି ଅବସରରେ ଦୀପିକା ପାଦୁକୋନ, ପ୍ରିୟଙ୍କା ଚୋପ୍ରା, କଙ୍ଗନା ରାନାୱତଙ୍କ ଭଳି ଅଭିନେତ୍ରୀ ଗ୍ଲାମରର ଜଲୱା ଦେଖାଇଛନ୍ତି। ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ସାରା ସୋସାଲ ମିଡିଆରେ ଦୀପିକା କାନ୍ସ ଫିଲ୍ମ ଫେଷ୍ଟିଭାଲର ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ଲୁକ୍‌ ଶେୟାର କରିଥିଲେ। ଦୀପିକା ପ୍ରଥମେ ବ୍ରାଉନ୍‌ ଓ କ୍ରୀମ୍‌ ରଙ୍ଗର ଗାଉନ୍‌ରେ ରେଡ୍‌ କାର୍ପେଟ୍‌ରେ ଏଣ୍ଟ୍ରି ନେଇଥିଲେ। ଏହାପରେ ସେ ତାଙ୍କର ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ଲୁକ୍‌ ଶେୟାର କରିଛନ୍ତି। ଏବେ କାନ୍ସରେ ତାଙ୍କର ଲାଟେଷ୍ଟ ଲୁକ୍‌କୁ ନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚା ଜୋର୍‌ ଧରିଛି। ତାଙ୍କର ଏହି କ୍ରେଜି ଲୁକ୍‌ ଦେଖିବା ପରେ ଲୋକେ ତାଙ୍କୁ ଟ୍ରୋଲ୍‌ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିବା ସହିତ ରଣବୀରଙ୍କ ସହ ତୁଳନା କରିଛନ୍ତି।

ସନ୍ନିଙ୍କ ସ୍ବପ୍ନ ସାକାର: ନ୍ୟୁୟର୍କ ଫିଲ୍ମୋତ୍ସବର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଶିଶୁ

ସ୍ବପ୍ନ ବଡ଼ ହେବା ଦରକାର। କାରଣ ସ୍ବପ୍ନ ବଡ଼ ହେଲେ ହିଁ ତାହାକୁ ପୂରଣ କରିବାର ରାସ୍ତା ବାହାରିପାରିବ। ଆଗକୁ ଯିବାର ଥିଲେ, ଅର୍ଥାଭାବ ରୋକି ପାରିବ ନାହିଁ। ତାହା ପୂରଣ କରି ଦେଖାଇଛନ୍ତି ମୁମ୍ବାଇର ଏକ ବସ୍ତିରେ ରହୁଥିବା ୧୧ ବର୍ଷୀୟ ବାଳକ ସନ୍ନି ପାୱାର। ନିଜ ଅଭିନୟ ଦକ୍ଷତା ବଳରେ ଦର୍ଶକଙ୍କଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଜୁରୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମସ୍ତଙ୍କ ମନ ଜିଣିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଛନ୍ତି ସନ୍ନି। ଭାରତର ଏହି ଶିଶୁ କଳାକାର ସନ୍ନିଙ୍କୁ ୧୯ତମ ନ୍ୟୁୟର୍କ ଫିଲ୍ମ ଫେଷ୍ଟିଭାଲରେ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଶିଶୁ କଳାକାର ପୁରସ୍କାରରେ ସମ୍ମାନିତ କରାଯାଇଛି। ସନ୍ନିଙ୍କୁ ଏହି ପୁରସ୍କାର ତାଙ୍କ ଫିଲ୍ମ ‘ଚିପ୍ପା’ ପାଇଁ ଦିଆଯାଇଛି। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ସନ୍ନିଙ୍କୁ ୨୦୧୬ରେ ରିଲିଜ୍‌ ହୋଇଥିବା ଫିଲ୍ମ ‘ଲାୟନ’ରୁ ଫେମ୍‌ ମିଳିଥିଲା। ତାଙ୍କୁ ଏହି ସିନେମା ପାଇଁ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆନ ଏକାଡେମୀ ଅଫ୍‌ ସିନେମା ଏଣ୍ଡ ଟେଲିଭିଜନ ଆର୍ଟସ୍‌ ଆୱାର୍ଡ (ଏଏସିଟିଏ) ସମ୍ମାନରେ ମଧ୍ୟ ସମ୍ମାନିତ କରାଯାଇଥିଲା।



ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ


କରେନ୍ସି କନଭର୍ଟର

ନୋବେଲ ଡିନର୍
ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର ଭଳି ନୋବେଲ ଡିନରର ମର୍ଯ୍ୟାଦା ଅତି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ ପରେ ପ୍ରତି ବର୍ଷ ଡିସେମ୍ବର ୧୦ ତାରିଖରେ ଷ୍ଟକହୋମ୍ ସିଟିର ବ୍ଳୁ ହଲ୍‌ରେ ଏହି ରାତ୍ରିଭୋଜନର ଆୟୋଜନ କରାଯାଏ। ଏଥିରେ ସ୍ବିଡେନର ରାଜ ପରିବାର, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ, ପଦସ୍ଥ ସରକାରୀ ବ୍ୟକ୍ତି, ନୋବେଲ ବିଜେତା ଏବଂ ଅତିଥି ଉପସ୍ଥିତ ରହନ୍ତି। ପ୍ରତ୍ୟେକ ନୋବେଲ ବିଜେତା ଏଠାକୁ ୧୬ ଜଣ ଅତିଥିଙ୍କୁ ସାଥିରେ ଆଣି ପାରିବେ। ଏହି ଭୋଜନର ସମୟ ସୀମା ୪ ଘଣ୍ଟା। ଏଥିରେ ନୋବେଲ ବିଜେତାମାନେ ସଂକ୍ଷିପ୍ତ ବକ୍ତବ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତି। ଚାରି ଦିନ ଆଗରୁ ୪୦ ଜଣ ରୋଷେୟା ୨୦୦ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସହାୟତାରେ ଭୋଜନ ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ଲାଗିଯାଆନ୍ତି। ୬୦ଟି ଟେବୁଲରେ ଥିବା ୭୦୦୦ ଥାଳି, ୫୦୦୦ ଗ୍ଳାସ୍ ଏବଂ ୧୦,୦୦୦ ରୁପା ବାସନରେ ଖାଦ୍ୟ ପରଷା ଯାଏ। ଏହି ଡିନରର ମୂଲ୍ୟ ୪ କୋଟି ଟଙ୍କା। ୧୯୭୯ ମସିହାର ନୋବେଲ ଶାନ୍ତି ବିଜେତା ମଦର ଟେରେସାଙ୍କ ଅନୁରୋଧ କ୍ରମେ ସେହି ବର୍ଷ ଏହି ଭୋଜନ ବାତିଲ୍‌ କରାଯାଇ ସେହି ଅର୍ଥ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା।

ଜନମତ

ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଭକ୍ତଙ୍କ ଦର୍ଶନକୁ ଶୃଙ୍ଖଳିତ ଓ ବ୍ୟବସ୍ଥିତ କରିବା ନିମନ୍ତେ ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦେଶ କ୍ରମେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଧାଡ଼ି ଦର୍ଶନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ସହ ଆପଣ ଏକମତ ତ ?