ଛୋଟ ଛୋଟ କଥା

ପଦ୍ମଟୋପି ମୁଣ୍ଡେଇଲେ ଦାମ

ବଡ଼ବୋଲା ଦାମବାବୁ ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ଓ ତୁଣ୍ଡ ହୁଡିଲାବାଲା ନେତା ଭାବେ ରାଜ୍ୟ ରାଜନୀତିରେ ବେଶ୍‌ ଜଣାଶୁଣା। ତାଙ୍କ ମୁହଁରୁ ପଦୁଟିଏ କଥା ଖସାଇବାକୁ ଆମ ମିଡିଆବାଲେ ତାଙ୍କ ଦୁଆରେ ଗୁହାରିଆ ଭାବେ ପଡ଼ିଥାନ୍ତି। ଦାମ ତୁଣ୍ଡ ଖୋଲିଲା ମାନେ ସେଥିରୁ କେହି ବାଦ୍‌ ପଡ଼ନ୍ତିନି। ଅତୀତରେ ବିଜେପିକୁ ବହୁବାର ବଜ୍ରାଘାତ କରିଥିବା ବିଜୁବାବୁଙ୍କ ପଟ୍ଟଶିଷ୍ୟ ଦାମବାବୁ ଆଜି କିନ୍ତୁ ପଦ୍ମ ପ୍ରେମରେ ଉବୁଟୁବୁ। ଏଇ ନିକଟ ଅତୀତରେ ଦିଲ୍ଲୀକୁ ଯାଇ ଗେରୁଆ ଗାମୁଛାକୁ ବେକରେ ପକେଇ ଏବେ ବିଜେପିକି କାନ୍ଧ ନଗେଇକି ଟେକି ଚାଲିଛନନ୍ତି। ବିମାନବନ୍ଦରରୁ ବିରାଟ ପଟୁଆରରେ ହଜାର ହଜାର ସମର୍ଥକଙ୍କୁ ଦେଖି ବାବୁ ପୂରା ଗଦ୍‌ଗଦ୍‌। ଶେଷରେ ରାଜ୍ୟ ପଦ୍ମଦଳିଆଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ମୁକୁବାବୁ ଦାମବାବୁଙ୍କୁ ଟୋପି ପିନ୍ଧାଉଥିବା ବେଳେ ମଞ୍ଚତଳେ ଗଣମାଧ୍ୟମ ପ୍ରତିନିଧିମାନେ ଟୁପୁଟାପ ହଉଥେଲେ, ଯାହା ହଉ ପଧାନପୁଅ ବୁଢ଼ାକୁ ପଦ୍ମଟୋପି ପିନ୍ଧେଇଦେଲେ।

ଏ ଦଳରୁ ସେ ଦଳ

ଆପଣମାନେ ଡାଳିମାଙ୍କୁଡ଼ି ଖେଳ କଥା ତ ଶୁଣିଥିବେ। ଗୋଟିଏ ଡାଳରୁ ଆଉ ଗୋଟିଏ ଡାଳକୁ ଡେଇଁ ଡେଇଁ ମାଙ୍କଡ଼ମାନେ ଖେଳରେ ମାତିଯାଆନ୍ତି। ଆଉ ସେମାନଙ୍କୁ ଦେଖି ଛୋଟପିଲା ଖୁସିରେ ଟେକା ମାରନ୍ତି। ଠିକ୍‌ ସେଇମିତି ଏବେକା ରାଜନୀତିର ବାତାବରଣ ହେଇଯାଇଛି। ସହଜେ ପୁଣି ନିର୍ବାଚନର ୠତୁ ଆସି ପହଞ୍ଚିଯାଇଛି। ସେଥିପାଇଁ ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆଶାତୀତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ସୁବିଧା ସୁଯୋଗ ଦେଖି ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସ୍ବାର୍ଥକୁ ଅସୁଲ କରିବାକୁ ନେତାମାନେ ଦଳ ବଦଳ କରିବାରେ ଲାଗି ପଡ଼ିଛନ୍ତି। ସକାଳେ ଗୋଟେ ଦଳ ପୁଣି ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଆଉ ଗୋଟିଏ ଦଳ। ନେତାଙ୍କ ଓଜନକୁ ତଉଲେଇ ଦଳ ସୁପ୍ରିମୋମାନେ ମଧ୍ୟ ଦଳର ଫାଇଦା ଚିନ୍ତା କରି ସେମାନଙ୍କୁ କୋଳେଇ ନେବାକୁ କ୍ଷେତ୍ର ପ୍ରସ୍ତୁତ କରି ରଖିଛନ୍ତି। ଦେଖାଯାଉ ୨୦୧୯ ନିର୍ବାଚନ ବୈତରଣୀକୁ କିଏ କେମିତି ପାର ହଉଛି।

ସାଇକେଲ୍‌ ସଙ୍ଗେ ଶଶିଭୂଷଣ

ଆଜିକାଲି ରାଜନୀତିରେ ଘଡ଼ିକେ ଘୋଡ଼ା ଛୁଟୁଛି। ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରମୁଖ ତିନୋଟି ଦଳରେ ଚାଲିଛି ଧମାଧମ୍‌ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ। ଭୋଟର୍‌ଙ୍କୁ ନିଜ ଆଡ଼କୁ ଭିଡ଼ିବାରେ କେହି ଇଞ୍ଚେ ବି ଊଣା କରୁନାହାନ୍ତି। କିଏ କେଉଁ ଗଳା ବାଟରେ ଥୋପେଇ ମନ ତୋଷିବ, ସେନେଇ ଚାଲିଛି ଟଣାଓଟରା। କାହିଁକି ନା, ମୁଣ୍ଡ ଉପରେ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ। ଏଇ ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଶଙ୍ଖ ଦଳରେ ଏଇ କିଛିଦିନ ତଳେ ଯୋଡ଼ି ହୋଇଥିବା ବାମ ନେତା ସୁବାସ ସିଂହ ବାବୁଙ୍କୁ ଯେଉଁ ଗୁରୁଦାୟିତ୍ବ ଦିଆଯାଇଛି, ବାବୁ ତାକୁ ସୁରୁଖୁରୁରେ ତୁଲେଇ କିମିତି ଆଗକୁ ନିଜର ପାରିବାର ପଣିଆକୁ ଦେଖେଇବେ, ସେ ନେଇ ପୂରା ଆକ୍ସନରେ। ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କୁ ପାରିଶ୍ରମିକ ବଢ଼ାଇବା ସହ କୁଶଳୀ ଓ ଅଣକୁଶଳୀଙ୍କୁ ଉପହାର ସ୍ବରୂପ ସାଇକେଲ୍‌ ଆଉ ଖାଦ୍ୟ ପୁଡ଼ିଆ ଦେଇ ଆପ୍ୟାୟିତ କରିବା ପୁଣି ଖୋଦ୍‌ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଶଶିଭୂଷଣଙ୍କ ହାତରେ, ଏ କ’ଣ ଛୋଟିଆ କଥା? ଆଉ ଶଶି ବାବୁ ମଧ୍ୟ ନୂଆ ସାଇକେଲ୍‌କୁ ନିଜ କର କମଳରେ ଘଣ୍ଟି ବଜେଇ ବାଣ୍ଟିବାରେ ବେଶ୍‌ ଲାଗିପଡ଼ିଛନ୍ତି।

ମୁକୁବାବୁଙ୍କ ମାର୍ଗଦର୍ଶନ
କଂଗ୍ରେସିଆଙ୍କ କୋଳାହଳ
ଅଟଳଙ୍କୁ ଚୁଟି ଦାନ

ବିରୋଧୀ ଦଳଙ୍କ କାମ ହେଲା ଜିରାରୁ ଶିରା ବାହାର କରି ଶାସକ ଦଳକୁ କେଞ୍ଚା ମାରିବା। ନିକଟରେ ଅଟଳ ବିହାରୀଙ୍କ ବିୟୋଗକୁ କେନ୍ଦ୍ର କରି ସାରା ଦେଶରେ ଯେମିତି ହଟଚମଟ ଚାଲିଲା, ତାହା ତ ସ୍ବାଭାବିକ କଥା। ହେଲେ ତାଙ୍କ ଅସ୍ଥି ବିସର୍ଜନକୁ ନେଇ ବିରୋଧୀ ଏବେ ବାଟବଣା ହୋଇଗଲେଣି। କାଳେ ଶାସକ ଦଳିଆ ଏଥିରୁ ଫାଇଦା ନେଇଯିବେ, ଏଣୁ ବିସର୍ଜନ ଉପରେ ବିରୋଧୀ ତେରେଚ୍ଛା ବାଣ ମାରିବାରେ ଲାଗିଛନ୍ତି। ଅସ୍ଥି ବିସର୍ଜନ ପରେ ଲଣ୍ଡା ହେବାର ବିଧିକୁ ନେଇ ବିରୋଧୀଙ୍କ ସାମାଜିକ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରଚାରକୁ ଶାସକ ଦଳିଆ କେମିତି ବି ସମ୍ଭାଳନ୍ତେ। ଏଣୁ ସେମାନେ ବି ପୂରା ବାଣର ଜବାବ ବୋମାରେ ଦେବାକୁ ଯାଇ ସିଧା ଲଣ୍ଡା ହେଇ ଶୁଦ୍ଧି ହୋଇ ଚାଲିଛନ୍ତି। କହିବାକୁ ଗଲେ ଶ୍ରଦ୍ଧା ଓ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ଯେମିତି ହଉ ପଛେ, ଶାସକ ଓ ବିରୋଧୀଙ୍କ କାଦୁଅ ଫିଙ୍ଗା ଫିଙ୍ଗି ଘଟଣାକ୍ରମକୁ ପୂରା କୌତୁକିଆ କରିଦେଉଛି।

ରାଜରାସ୍ତାରେ ରାହଗିରି

ରାଜରାସ୍ତାରେ ରାହଗିରି ଆମ ଦେଶରେ କୌଣସି ନୂଆକଥା ନୁହେଁ। ଏଠି ନେତାଏ ରାସ୍ତା ଓଗାଳି ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କୁ ହଇରାଣ କରିବାକୁ ସେମାନଙ୍କ ପତିଆରା ବୋଲି ଭାବନ୍ତି। ପ୍ରାୟୋଜିତ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ସମର୍ଥକଙ୍କୁ ଯୋଗାଡ଼ କରି ରାଜରାସ୍ତା ଉପରେ ଜିନ୍ଦାବାଦ କରାଇବା ଏମାନଙ୍କ ପରମ୍ପରାଗତ ପ୍ରକୃତି। ଏମିତିକି ଏମାନେ ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ଅଞ୍ଚଳ ବିମାନବନ୍ଦରକୁ ବି ଛାଡ଼ନ୍ତି ନାହିଁ। ନିକଟରେ ସରକାରୀ ଦଳର ଜଣେ ବିଧାୟକ ଚିଟ୍‌ଫଣ୍ଡ ଘଟଣା ଅଭିଯୋଗରେ ଜେଲ୍‌ ଯାଇ ଅସୁସ୍ଥ ହେବାରୁ ତାଙ୍କୁ ଅଧିକ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଦିଲ୍ଲୀ ପଠାଯାଇଥିଲା। ଆଉ ଦିଲ୍ଲୀରୁ ଭଲ ହୋଇ ଫେରିଲା ବେଳକୁ ସେ ବିମାନବନ୍ଦରରେ କର୍ମୀଙ୍କୁ ଛାଉଣୀ କରିପକେଇଲେ। ପତିଆରା, କ’ଣ ନା ସମର୍ଥକ ଆପେ ଆପେ ଆସିଛନ୍ତି। ହଇଏ ଆଜିକାଲି ସମର୍ଥକ ପୁଣି ନିଜେ ଖର୍ଚ୍ଚ କରି କଟକରୁ ଆସିଛନ୍ତି! ଏ କଥା କାହାର ବି ହଜମ ହେବନି।

ଟୋପି ମୁଣ୍ଡେଇଲେ ନିରୁ ନନା
ବଦଳୁଛନ୍ତି ବିଜଦ ମଣିମା

କଥାଟା ନିରାଟ ସତ୍ୟ। ଆଉ ଆଗ ଭଳିଆ ଆଣ୍ଟ ନାହିଁ। କିଛି ମାସ ହେଲା ମଣିମା ତାଙ୍କର କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଚାଲିଚଳଣରେ ବେଶ୍‌ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣି ସାରିଛନ୍ତି। ଦିନବେଳା ବାହାର ଛାଇ ବି ପଡ଼ିପାରୁ ନ ଥିଲା। କିନ୍ତୁ ସମୟ ବଦଳିଛି। ‘ମୁକୁ’ ଭୂତ ଗୋଡ଼େଇଲା ପରଠୁ ଚାପ ଏତେ ବଢ଼ିଯାଇଛି ଯେ ମଣିମା ଏବେ ନିଇତି ଲୋକଙ୍କ ଭିତରକୁ ପଶୁଛନ୍ତି। ନବୀନ ନିବାସ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ସାହାଣମେଲା। ହସ ହସ ମୁହଁରେ ହାତ ହଲେଇ ଫୁଲତୋଡ଼ାକୁ ସାଦରେ ଗ୍ରହଣ କରୁଛନ୍ତି। ମନରେ ଯାହା ଥାଉ ନା କାହିଁକି, ଫଟୋ ପାଇଁ ମାନ୍ୟବରଙ୍କୁ ଏକଥା କରିବାକୁ ହିଁ ପଡ଼ୁଛି। ୨୦୧୯ ପୂର୍ବରୁ ନିଜକୁ ସେଇ ଅନୁସାରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ନ କଲେ, ଆଗକୁ ଘାଟା ହୋଇଯିବାର ଆଶଙ୍କାକୁ ଦୂରେଇବାକୁ କୁଆଡ଼େ ଏ ବିଧିବଦ୍ଧ ବ୍ୟବସ୍ଥା ବୋଲି ଲୋକେ ଟୁପୁଟାପ ହେଉଛନ୍ତି।



ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ


କରେନ୍ସି କନଭର୍ଟର

ନୋବେଲ ଡିନର୍
ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର ଭଳି ନୋବେଲ ଡିନରର ମର୍ଯ୍ୟାଦା ଅତି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ ପରେ ପ୍ରତି ବର୍ଷ ଡିସେମ୍ବର ୧୦ ତାରିଖରେ ଷ୍ଟକହୋମ୍ ସିଟିର ବ୍ଳୁ ହଲ୍‌ରେ ଏହି ରାତ୍ରିଭୋଜନର ଆୟୋଜନ କରାଯାଏ। ଏଥିରେ ସ୍ବିଡେନର ରାଜ ପରିବାର, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ, ପଦସ୍ଥ ସରକାରୀ ବ୍ୟକ୍ତି, ନୋବେଲ ବିଜେତା ଏବଂ ଅତିଥି ଉପସ୍ଥିତ ରହନ୍ତି। ପ୍ରତ୍ୟେକ ନୋବେଲ ବିଜେତା ଏଠାକୁ ୧୬ ଜଣ ଅତିଥିଙ୍କୁ ସାଥିରେ ଆଣି ପାରିବେ। ଏହି ଭୋଜନର ସମୟ ସୀମା ୪ ଘଣ୍ଟା। ଏଥିରେ ନୋବେଲ ବିଜେତାମାନେ ସଂକ୍ଷିପ୍ତ ବକ୍ତବ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତି। ଚାରି ଦିନ ଆଗରୁ ୪୦ ଜଣ ରୋଷେୟା ୨୦୦ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସହାୟତାରେ ଭୋଜନ ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ଲାଗିଯାଆନ୍ତି। ୬୦ଟି ଟେବୁଲରେ ଥିବା ୭୦୦୦ ଥାଳି, ୫୦୦୦ ଗ୍ଳାସ୍ ଏବଂ ୧୦,୦୦୦ ରୁପା ବାସନରେ ଖାଦ୍ୟ ପରଷା ଯାଏ। ଏହି ଡିନରର ମୂଲ୍ୟ ୪ କୋଟି ଟଙ୍କା। ୧୯୭୯ ମସିହାର ନୋବେଲ ଶାନ୍ତି ବିଜେତା ମଦର ଟେରେସାଙ୍କ ଅନୁରୋଧ କ୍ରମେ ସେହି ବର୍ଷ ଏହି ଭୋଜନ ବାତିଲ୍‌ କରାଯାଇ ସେହି ଅର୍ଥ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା।

ଜନମତ

ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଭକ୍ତଙ୍କ ଦର୍ଶନକୁ ଶୃଙ୍ଖଳିତ ଓ ବ୍ୟବସ୍ଥିତ କରିବା ନିମନ୍ତେ ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦେଶ କ୍ରମେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଧାଡ଼ି ଦର୍ଶନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ସହ ଆପଣ ଏକମତ ତ ?