ବାଣିଜ୍ୟ ଓ ଅର୍ଥନୀତି

ପ୍ରବାସୀଙ୍କୁ ରୋଜଗାର: ଋଣ ପ୍ରଦାନରେ ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲା ଆଗରେ
କୋଭିଡ୍ ଯୁଦ୍ଧ ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଦେଲେ ୮୯୦ କୋଟି

ଭାରତରେ ଦିନକୁ ଦିନ କୋରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବଣନିଆଁ ପରି ବଢ଼ିଚାଲିଥିବା ବେଳେ ଇତିମଧ୍ୟରେ ଦେଶରେ ୨୦ ଲକ୍ଷ ପାଖାପାଖି ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇସାରିଲେଣି ଏବଂ ୪୦ ହଜାରରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ବ ଜୀବନ ମଧ୍ୟ ଯାଇସାରିଲାଣି। ଏହି ଭୂତାଣୁ ଭାରତର ହାତଗଣତି ରାଜ୍ୟ ଓ କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳକୁ ଛାଡ଼ିଦେଲେ ବାକି ସବୁ ରାଜ୍ୟ ଓ କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳରେ ତା’ର ଭୟାବହତା ଜାରି ରଖିଛି। ଏହି ଭୂତାଣୁ ବିରୋଧରେ ଚାଲିଥିବା ଯୁଦ୍ଧରେ ରାଜ୍ୟ ଓ କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ସରକାରମାନେ ଯେପରି ଦୁର୍ବଳ ହୋଇ ନ ଯିବେ, ସେଥିପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଗୁରୁବାର ୮୯୦.୩୨ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଅନୁଦାନ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଇଛି। ଦେଶରେ କୋରୋନା ଭୂତାଣୁ ସଂକ୍ରମଣ ଆରମ୍ଭ ହେବା ପରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଦ୍ବିତୀୟ ଥର ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ଓ କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳକୁ ଏପରି ଅନୁଦାନ ଯୋଗାଇ ଦେଇଛନ୍ତି। କୋଭିଡ୍-୧୯ ବିରୋଧରେ ଚାଲିଥିବା ଯୁଦ୍ଧରେ ଏହି ଅନୁଦାନର ଉପଯୋଗ ଦେଶର ୨୨ଟି ରାଜ୍ୟ ଓ କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳ କରିପାରିବେ ବୋଲି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି।

ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଗୋଟିଏ କ୍ବାର୍ଟରରେ କ୍ଷତି ସହିଲା ମାରୁତି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଅଟୋ ମୋବାଇଲ କ୍ଷେତ୍ରରେ ମାରୁତି ସୁଜୁକୀର ଚାହିଦା ସାରା ଦେଶରେ ରହିଛି। ଅନ୍ୟ ଅଟୋମୋବାଇଲ କମ୍ପାନୀ ମାରୁତି ସୁଜୁକୀ ସହ ପ୍ରତିଦ୍ବନ୍ଦ୍ବିତାରେ ଆସିବାକୁ ମଧ୍ୟ ସାହସ କରନ୍ତି ନାହିଁ। କାରଣ ଭାରତ ବର୍ଷର ଗଳି କନ୍ଦିରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥାଏ ମାରୁତି ସୁଜୁକୀ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଗାଡ଼ି। ମାତ୍ର ଚଳିତ ବର୍ଷର କୋରୋନା ମହାମାରୀ ମାରୁତି ସୁଜୁକୀ ପରି ବଡ଼ କମ୍ପାନୀର ଆର୍ଥିକ ମେରୁଦଣ୍ଡକୁ ମଧ୍ୟ ହଲାଇ ଦେଇଛି। କମ୍ପାନୀ ମାର୍କେଟକୁ ଆସିବା ପରଠାରୁ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଗୋଟିଏ କ୍ବାର୍ଟରରେ କ୍ଷତି ସହିଛି। ଜୁନ ୩୦ ସୁଦ୍ଧା ଶେଷ ହୋଇଥିବା ଦ୍ବିତୀୟ କ୍ବାର୍ଟରରେ ସୁଜୁକୀ ମୋଟର କର୍ପ ୩୩ ନିୟୁତ ଡଲାର କ୍ଷତି ସହିଥିବା ପ୍ରକାଶ କରିଛି। ଗତ ବର୍ଷ ମାରୁତି ୧୪.୪ ବିଲଅନ ଲାଭ କରିଥିଲା ବେଳେ ଚଳିତ ବର୍ଷ କ୍ଷତି ସାହିଛି।

ରୁପେ ପ୍ଲାଟ୍‌ଫର୍ମରେ ଆଇଆର୍‌ସିଟିସି-ଏସ୍‌ବିଆଇର ନୂଆ

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ଆତ୍ମନିର୍ଭର ଭାରତ, ଡିଜିଟାଲ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ ଏବଂ ମେକ୍‌ ଇନ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ ଲକ୍ଷ୍ୟପୂରଣ ଦିଗରେ ଭାରତୀୟ ରେଳବାଇକୁ ସବୁ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଆତ୍ମନିର୍ଭଶୀଳ କରିବା ପାଇଁ ଉଦ୍ୟମ ଚାଲିଛି ବୋଲି ରେଳବାଇ, ବାଣିଜ୍ୟ ଓ ଶିଳ୍ପମନ୍ତ୍ରୀ ପୀୟୂଷ ଗୋଏଲ କହିଛନ୍ତି। ଆଇଆର୍‌ସିଟିସି ଏବଂ ଏସ୍‌ବିଆଇ କାର୍ଡ ପକ୍ଷରୁ କୋ-ବ୍ରାଣ୍ଡେଡ୍‌ କଣ୍ଟାକ୍ଟଲେସ୍‌ ନୂଆ କ୍ରେଡିଟ୍‌ କାର୍ଡ ରୁପେ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ପ୍ରଚଳନ ଆରମ୍ଭ କରିବା ଅବସରରେ ସେ କହିଛନ୍ତି, ରେଳବାଇ ବିଭିନ୍ନ ଉପାୟରେ ସାରା ଦୁନିଆ ସହ ସଂଯୁକ୍ତ ହୋଇ ନିଜକୁ ଦିନକୁ ଦିନ ମଜଭୁତ କରୁଛି। ଏହି ନୂଆ କଣ୍ଟାକ୍ଟଲେସ୍‌ କ୍ରେଡିଟ କାର୍ଡ ଦେଶର ଜନତାଙ୍କୁ ଉତ୍ତମ ସେବା ଯୋଗାଇ ପାରିବ ବୋଲି ସେ ଆଶା ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି।

ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଗୋଟିଏ କ୍ବାର୍ଟରରେ କ୍ଷତି ସହିଲା ମାରୁତି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଅଟୋ ମୋବାଇଲ କ୍ଷେତ୍ରରେ ମାରୁତି ସୁଜୁକୀର ଚାହିଦା ସାରା ଦେଶରେ ରହିଛି। ଅନ୍ୟ ଅଟୋମୋବାଇଲ କମ୍ପାନୀ ମାରୁତି ସୁଜୁକୀ ସହ ପ୍ରତିଦ୍ବନ୍ଦ୍ବିତାରେ ଆସିବାକୁ ମଧ୍ୟ ସାହସ କରନ୍ତି ନାହିଁ। କାରଣ ଭାରତ ବର୍ଷର ଗଳି କନ୍ଦିରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥାଏ ମାରୁତି ସୁଜୁକୀ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଗାଡ଼ି। ମାତ୍ର ଚଳିତ ବର୍ଷର କୋରୋନା ମହାମାରୀ ମାରୁତି ସୁଜୁକୀ ପରି ବଡ଼ କମ୍ପାନୀର ଆର୍ଥିକ ମେରୁଦଣ୍ଡକୁ ମଧ୍ୟ ହଲାଇ ଦେଇଛି। କମ୍ପାନୀ ମାର୍କେଟକୁ ଆସିବା ପରଠାରୁ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଗୋଟିଏ କ୍ବାର୍ଟରରେ କ୍ଷତି ସହିଛି। ଜୁନ ୩୦ ସୁଦ୍ଧା ଶେଷ ହୋଇଥିବା ଦ୍ବିତୀୟ କ୍ବାର୍ଟରରେ ସୁଜୁକୀ ମୋଟର କର୍ପ ୩୩ ନିୟୁତ ଡଲାର କ୍ଷତି ସହିଥିବା ପ୍ରକାଶ କରିଛି। ଗତ ବର୍ଷ ମାରୁତି ୧୪.୪ ବିଲଅନ ଲାଭ କରିଥିଲା ବେଳେ ଚଳିତ ବର୍ଷ କ୍ଷତି ସାହିଛି।



ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ