ବାଣିଜ୍ୟ ଓ ଅର୍ଥନୀତି

କରୋନା ପ୍ରଭାବରେ ପୁଣି କମିଲା ତୈଳ ଦର, ୪୦ ଦିନ
ଗୋ ସ୍ବିଫ୍ଟକୁ ନ୍ୟାସନାଲ୍‌ ଇ-ଗଭର୍ଣ୍ଣାନ୍ସ ସିଲ୍‌ଭର୍‌ ଆୱାର୍ଡ

ରାଜ୍ୟ ଶିଳ୍ପ ବିଭାଗ ଅଧୀନରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ଗୋ ସ୍ବିଫ୍ଟ ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ପ୍ରଶଂସିତ ହୋଇଛି। ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ସିଙ୍ଗଲ୍‌ ୱିଣ୍ଡୋ ବ୍ୟବସ୍ଥା ମାଧ୍ୟମରେ ଶିଳ୍ପୋଦ୍ୟୋଗୀମାନଙ୍କୁ ଆକୃଷ୍ଟ କରିବା ଦିଗରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ଗୋ ସ୍ବିଫ୍ଟକୁ ୨୦୧୯-୨୦ ବର୍ଷ ପାଇଁ ନ୍ୟାସନାଲ୍‌ ଇ-ଗଭର୍ଣ୍ଣାନ୍ସ ସିଲ୍‌ଭର୍‌ ଆୱାର୍ଡ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି। ନିକଟରେ ମୁମ୍ବାଇଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ୨୩ତମ ଜାତୀୟ ନ୍ୟାସନାଲ୍‌ କନ୍‌ଫରେନ୍ସରେ ଏହି ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି ବୋଲି ଓଡ଼ିଶା ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି। ଗୋ ସ୍ବିଫ୍ଟ ସିଙ୍ଗଲ ୱିଣ୍ଡୋ, ୱାନ୍‌-ଷ୍ଟପ୍‌ ସଲ୍ୟୁସନ୍‌ ସହ ବିଭିନ୍ନ ଶିଳ୍ପ ପ୍ରକଳ୍ପକୁ କ୍ଲିୟରାନ୍ସ ଦେବା ବ୍ୟତୀତ ନିବେଶକମାନଙ୍କୁ ଆବଶ୍ୟକ ସହଯୋଗ ଯୋଗାଇ ଦେଇଆସୁଛି।

ସୁଧ ହାର କମାଇଲା ଏସ୍‌ବିଆଇ, ଶସ୍ତା ହେବ ଗୃହ ଓ ଗାଡ଼ିୠଣ

ଶୁକ୍ରବାର ଭାରତର ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ୠଣ ପ୍ରଦାନକାରୀ ବ୍ୟାଙ୍କ୍‌ ଭାରତୀୟ ଷ୍ଟେଟ୍‌ ବ୍ୟାଙ୍କ୍‌ (ଏସ୍‌ବିଆଇ) ଗୃହ ୠଣ ଓ ଗାଡ଼ି ୠଣ କରିଥିବା ଗ୍ରାହକମାନଙ୍କୁ ଖୁସି ହେବାର ଅବସର ଦେଇଛି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ସ୍ଥାୟୀ ଜମା ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଜମାକାରୀଙ୍କୁ ବ୍ୟାଙ୍କ୍‌ ନିରାଶ ହେବା ଭଳି ଖବର ଶୁଣାଇଛି। ଗୁରୁବାର ଭାରତୀୟ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ୍‌ (ଆର୍‌ବିଆଇ) ପକ୍ଷରୁ ମୁଦ୍ରା ନୀତି ଘୋଷଣା ହେବାର ଦିନକ ପରେ ଏସ୍‌ବିଆଇ ବିଭିନ୍ନ ୠଣ ଉପରେ ସୁଧ ହାର ଓ ଜମା ଉପରେ ସୁଧ ହାରକୁ ହ୍ରାସ କରିଛି। ଏହି ଅନୁସାରେ କଷ୍ଟ ବେସ୍‌ଡ ଲେଣ୍ଡିଂ ରେଟ୍‌ (ଏମ୍‌ସିଏଲ୍‌ଆର୍‌)ରେ ୦.୦୫ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ କରାଯାଇଛି। ଏହା ଆସନ୍ତା ଫେବ୍ରୁଆରୀ ୧୦ରୁ ଲାଗୁ ହେବ ବୋଲି ଏସ୍‌ବିଆଇ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି। ଏଥିସହ ଚଳିତ ୨୦୧୯-୨୦ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ବ୍ୟାଙ୍କ୍‌ ପକ୍ଷରୁ ନବମ ଥର ପାଇଁ ସୁଧ ହାର ହ୍ରାସ କରାଯାଇଛି।

ଇ-ମାର୍କେଟ୍‌ ପ୍ଲେସ୍‌ ଜିଇଏମ୍‌ ପୋର୍ଟାଲ୍‌ର ବହୁଳ ବ୍ୟବହାର

ସରକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକରେ ବିଭିନ୍ନ ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ପୂରଣ ପାଇଁ ୨୦୧୬ ମସିହାରୁ ସରକାରଙ୍କ ଇ-ମାର୍କେଟ୍‌ ପ୍ଲେସ୍‌ ଜିଇଏମ୍‍ ପୋର୍ଟାଲ୍‌ର ଶୁଭାରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଏହି ପୋର୍ଟାଲ୍‌କୁ ବ୍ୟବହାର କରି ସ୍ୱଚ୍ଛତାର ସହିତ ଅଳ୍ପ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଦ୍ରବ୍ୟ କ୍ରୟ କରାଯାଇ ପାରୁଛି ଏବଂ ଏଥି ସହିତ ବିକ୍ରେତାମାନେ ମଧ୍ୟ ଉପଯୁକ୍ତ ମୂଲ୍ୟରେ ସାମଗ୍ରୀ ଯୋଗାଇ ପାରୁଛନ୍ତି। ଆୟୋଜିତ ଦିନିକିଆ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଉଦ୍‍ବୋଧନ ଦେଇ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଇ-ମାର୍କେଟ୍‌ ପ୍ଲେସ୍‌ ଜିଇଏମ୍‍ର ମୁଖ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ତଲିନ କୁମାର କହିଥିଲେ, ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ରବ୍ୟ ସଂଗ୍ରହ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ସ୍ୱଚ୍ଛତାର ସହ ଠିକ୍‍ ସମୟରେ କାର୍ଯ୍ୟ ସମ୍ପନ୍ନ କରିବାର ପ୍ରକୃଷ୍ଟ ମାଧ୍ୟମ। ଇ-ବିଡିଂ, ଇ-ନିଲାମକୁ ସୁରୁଖୁରୁରେ କରାଇବା ସହ ଉପଯୁକ୍ତ ମୂଲ୍ୟରେ ସେବା ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଉଛି। ସରକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟପାଇଁ ବ୍ୟବହାର ହେଉଥିବା କମ୍ପ୍ୟୁଟର ଠାରୁ ଆରମ୍ଭକରି ପାଣିବୋତଲ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସବୁ ଦ୍ରବ୍ୟ ସ୍ୱଚ୍ଛତାର ସହ ଠିକ୍‍ ସମୟରେ ଯୋଗାଯାଇ ପାରୁଛି।

ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ବିଲ୍‌ ଖିଲାପକାରୀଙ୍କୁ ୧୦ ଦିନର ମହଲତ

ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କ ଉପରେ ବକେୟା ପଡ଼ିଥିବା କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କାର ବିଦ୍ୟୁତ୍ ବିଲ୍‌ ଆଦାୟ କରିବା ପାଇଁ ସେସୁ ପକ୍ଷରୁ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଥିବା ସ୍ପେଶାଲ୍‌ ଡ୍ରାଇଭ୍‌। ଯେଉଁ ଉପଭୋକ୍ତାମାନେ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ବିଲ୍‌ ବାକି ରଖିଥିଲେ ସେମାନଙ୍କ ବିଜୁଳି ସଂଯୋଗକୁ କାଟି ଦିଆଯାଉଥିଲା। ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଲାଇନକାଟ ଅଭିଯାନ ପରେ ଏଥିରେ ବିରାମ ଲଗାଇଛି ସେସୁ। ଉପଭୋକ୍ତାମାନଙ୍କୁ ୧୦ ଦିନର ମହଲତ ଦେଇଛି। ୧୦ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେସୁ ବିଜୁଳି ସଂଯୋଗ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ କରିବ ନାହିଁ। ଏହି ଦିନ ଭିତରେ ବକେୟା ରଖିଥିବା ଟଙ୍କା ପଇଠ କରିବା ପାଇଁ ସେସୁ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି। ଆସନ୍ତା ୧୬ ତାରିଖ ଭିତରେ ବକେୟା ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ବିଲ୍‌ ପଇଠ ନ କଲେ ପୁଣି ୧୬ ତାରିଖ ପରଠାରୁ ବିଜୁଳିକାଟ ଅଭିଯୋଗ ଆରମ୍ଭ ହେବ ବୋଲି ସେସୁ ସିଇଓ ଅରୁଣ ବୋଥ୍ରା କହିଛନ୍ତି।

କୋରୋନା କାରଣରୁ ହୀରା ବଜାରରେ ହାହାକାର, ୧୦

ସାମ୍ପ୍ରତିକ ସମୟରେ ଚୀନ୍‌ରେ ବ୍ୟାପିଚାଲିଥିବା କୋରୋନା ଭାଇରସ୍‌ର ପ୍ରଭାବ ଭାରତ ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ବିଦେଶୀ ରାଷ୍ଟ୍ର ଉପରେ ପଡ଼ିଛି। ଚୀନ୍‌ରେ ୫ ଶହରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ବ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ଯାଇସାରିଥିବା ବେଳେ ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ମଧ୍ୟ ଉଦ୍‌ବେଗଜନକ ଭାବେ ବଢ଼ିଚାଲିଛି। ଚୀନ୍‌ରେ ଏହି ଭୂତାଣୁର ଉତ୍ପତ୍ତିସ୍ଥଳ ଉହାନ୍‌ ପ୍ରଦେଶ ସହ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସହରର ଯୋଗାଯୋଗକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ କରିଦିଆଯାଇଥିବା ବେଳେ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କେତେକ ସହରରେ ମଧ୍ୟ ଜରୁରୀକାଳୀନ ପରିସ୍ଥିତି ଜାରି ହୋଇଛି। ତା’ଛଡ଼ା ହଂକଂରେ ମଧ୍ୟ ସମାନ ପରିସ୍ଥିତି ରହିଛି। ଫଳସ୍ବରୂପ ଭାରତର ହୀରା ବଜାରରେ ଏହାର ବ୍ୟାପକ ପ୍ରଭାବ ପରିଲକ୍ଷିତ ହୋଇଛି। ହୀରା ବ୍ୟବସାୟ ଗୁରୁତର ଭାବେ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥିବାରୁ ଏହି ଶିଳ୍ପରେ ଆଗାମୀ ଦୁଇ ମାସରେ କ୍ଷତି ପରିମାଣ ପାଖାପାଖି ୧୦ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା ହେବାର ଆଶଙ୍କା ମଧ୍ୟ ପ୍ରକଟ କରାଯାଇଛି।

କ୍ଷମତା ବଜାୟ ରଖିଲେ ଘରେ ଘରେ ପହଞ୍ଚାଇବ ରାସନ୍‌ ଆପ୍‌

ଆଗାମୀ ଦିଲ୍ଲୀ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ବିଜେପି ପୂର୍ବରୁ ତା’ର ନିର୍ବାଚନୀ ଇସ୍ତାହାର ‘ସଂକଳ୍ପ ପତ୍ର’ ଜାରି କରିସାରିଥିବା ବେଳେ ମଙ୍ଗଳବାର ଶାସକ ଆପ୍‌ ପକ୍ଷରୁ ‘ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି କାର୍ଡ’ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ଆପ୍‌ ନିଜର ଏହି ନିର୍ବାଚନୀ ଇସ୍ତାହାରରେ ୨୮ଟି ପଏଣ୍ଟ୍‌ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ବାରୋପ କରୁଥିବା ବେଳେ ରାଜଧାନୀରେ କ୍ଷମତା ବଜାୟ ରଖିଲେ ଦଳ ଘରେ ଘରେ ରାସନ୍‌ ସାମଗ୍ରୀ ପହଞ୍ଚାଇବା ସକାଶେ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇଛି। ଏହାଛଡ଼ା ଆଗାମୀ ୫ ବର୍ଷରେ ଦଳ ୧୦ ଲକ୍ଷ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କୁ ମାଗଣାରେ ତୀର୍ଥଭ୍ରମଣ ସୁଯୋଗ ଦେବ। ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ସଫେଇ କର୍ମଚାରୀ କର୍ତ୍ତବ୍ୟରତ ଅବସ୍ଥାରେ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କଲେ, ସେମାନଙ୍କ ପରିବାରକୁ ୧ କୋଟି ଟଙ୍କାର କ୍ଷତିପୂରଣ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବାର ବନ୍ଦୋବସ୍ତ କରିବ ବୋଲି ଆପ୍‌ ପକ୍ଷରୁ ଏହି ନିର୍ବାଚନୀ ଇସ୍ତାହାରରେ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦିଆଯାଇଛି। ଏହି ନିର୍ବାଚନୀ ଇସ୍ତାହାର ପ୍ରତିଟି ନାଗରିକକୁ ସମ୍ମାନ ଓ ସମୃଦ୍ଧିର ସହ ବଞ୍ଚିବାର ଅଧିକାର ପ୍ରଦାନ କରିବ ବୋଲି ଦିଲ୍ଲୀ ଉପମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମନୀଷ ସିସୋଦିଆ କହିଛନ୍ତି।

ନିର୍ମଳାଙ୍କ ବଜେଟ୍‌କୁ ସର୍ବାଧିକ ରେଟିଂ: ୧୦ରୁ ୭.୧
ବଜେଟ୍‌ରେ କାହାକୁ ମିଳିବ ଫାଇଦା, କିଏ ସହିବେ କ୍ଷତି

୨୦୨୦-୨୧ ବର୍ଷ ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବଜେଟ୍‌ ଉପସ୍ଥାପନରେ ପରେ କାହାକୁ ମିଳିବ ଫାଇଦା ଓ କିଏ ସହିବେ କ୍ଷତି, ଏହାକୁ ନେଇ ହିସାବ ନିକାଶ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ଯାଇଛି। ପରିବହନ କ୍ଷେତ୍ର, ଇଲେକ୍‌ଟ୍ରୋନିକ୍ସ ଉତ୍ପାଦନକାରୀ କମ୍ପାନୀ, କୃଷି କ୍ଷେତ୍ର, ଜଳ ଯୋଗାଣ, ଅନଲାଇନ ଶିକ୍ଷା, ଆଇଟି ଫାର୍ମ, ପାଇପଲାଇନ୍‌ ଓ ସିଟି ଗ୍ୟାସ ଯୋଗାଣକାରୀ ସଂସ୍ଥା ଫାଇଦାରେ ରହିବେ ବୋଲି ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି। ହାଇୱେ ଓ ରେଲୱେ ଭିତ୍ତିଭୂମି ପାଇଁ ୧.୭ ଟ୍ରିଲିଅନ ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟବରାଦ ହୋଇଛି। ଲାର୍ସନ ଆଣ୍ଡ ଟ୍ୟୁବ୍ରୋ, କେଏନ୍‌ଆର କନଷ୍ଟ୍ରକ୍ସନ୍‌, ଆଇଆରବି ଇନ୍‌ଫ୍ରା ଫାଇଦାରେ ରହିବ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି। ସେହିପରି ଇଲେକ୍‌ଟ୍ରୋନିକ୍ସ ସାମଗ୍ରୀ ଉତ୍ପାଦନ କରୁଥିବା ଡିକ୍ସ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି, ଅମ୍ବର ଏଣ୍ଟରପ୍ରାଇଜ୍‌, ସୁବ୍ରୋଜ୍‌, ବିନୟ ପଣ୍ଡିତ ପରି ସଂସ୍ଥାକୁ ଫାଇଦା ମିଳିବାକୁ ଯାଉଛି। ସେହିପରି ଅନ୍‌ଲାଇନ ଶିକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ରରେ ବଜେଟ୍‌ରେ ୯୯୩ ବିଲିଅନ୍‌ ୨୦୨୦-୨୧ ବର୍ଷ ପାଇଁ ବ୍ୟୟବରାଦ ହୋଇଥିବାରୁ ଏହି ସେକ୍ଟର ମଧ୍ୟ ଫାଇଦାରେ ରହିବ।

ସରକାର ହାତ ଟେକି ଦେଇଛନ୍ତି: ପି ଚିଦାମ୍ବରମ୍‌


ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ