ବାଣିଜ୍ୟ ଓ ଅର୍ଥନୀତି

ବୀମା ନବୀକରଣ ପାଇଁ ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କୁ ଅତିରିକ୍ତ ମହଲତ

ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ କୋରୋନା ଭୂତାଣୁଜନିତ ବିଭୀଷିକା ଜାରି ରହିଥିବା ବେଳେ ଜୀବନ ବୀମା କମ୍ପାନୀମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କୁ ଅତିରିକ୍ତ ମହଲତ ଦେବା ସକାଶେ ବୀମା ନିୟାମକ ଉନ୍ନୟନ ପ୍ରାଧିକରଣ (ଆଇଆର୍‌ଡିଏ) ପକ୍ଷରୁ ନିର୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି। କମ୍ପାନୀମାନେ ଅତି କମ୍‌ରେ ନିଜ ନିଜର ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କୁ ୩୦ ଦିନର ମହଲତ ଦେବାକୁ ଏହି ନିର୍ଦେଶନାମାରେ କୁହାଯାଇଛି। କୋରୋନା ଭୂତାଣୁ ତା’ର କାୟା କ୍ରମଶଃ ବୃଦ୍ଧି କରିଚାଲିଥିବାରୁ ଏହାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ସକାଶେ କେନ୍ଦ୍ର ଓ ରାଜ୍ୟ ସରକାର କଠୋର ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛନ୍ତି। ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ସ୍ବରୂପ ଅଧିକାଂଶ ରାଜ୍ୟରେ ଏବେ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ଘୋଷଣା କରାଯାଇସାରିଛି। ତେଣୁ ଉପଭୋକ୍ତାମାନଙ୍କୁ ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଜୀବନ ବୀମା କମ୍ପାନୀମାନେ ସାମାନ୍ୟ ଆଶ୍ବସ୍ତି ଦେବାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି ବୋଲି ଆଇଆର୍‌ଡିଏ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି। ବିଶେଷକରି ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବୀମା ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ପଲିସି ନବୀକରଣ ପାଇଁ ଏହି ମହଲତ ଦେବା ସକାଶେ କୁହାଯାଇଛି।

ଭିଡ଼ କମାଇବାକୁ ପ୍ଲାଟ୍‌ଫର୍ମ ଟିକେଟ୍‌ ଦର ବଢ଼ାଇଲା ରେଳବାଇ

କୋରୋନା ଭାଇରସ୍‌ର ବ୍ୟାପକତା ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଭାରତୀୟ ରେଳବାଇ ପକ୍ଷରୁ ମଙ୍ଗଳବାର ପ୍ଲାଟ୍‌ଫର୍ମ ଟିକେଟ୍‌ର ଦାମ୍‌କୁ ୫୦ ଟଙ୍କାକୁ ବଢ଼ାଇ ଦିଆଯାଇଛି। ପୂର୍ବରୁ ଏହି ଦର ୧୦ ଟଙ୍କା ଥିଲା। ତେବେ କୋରୋନା ଭାଇରସ୍‌ ଉଦ୍‌ବେଗଜନକ ଭାବେ ବ୍ୟାପୁଥିବାରୁ ବିଭିନ୍ନ ଷ୍ଟେସନ୍‌ରେ ଅଯଥା ଭିଡ଼ କମାଇବା ଲକ୍ଷ୍ୟ ନେଇ ରେଳବାଇ ପକ୍ଷରୁ ଏପରି ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇଛି। ଦେଶର ୨୫୦ଟି ଷ୍ଟେସନ୍‌ରେ ଏହି ନୂଆ ଦର ଲାଗୁ ହେବା ନେଇ ରେଳ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି। ପଶ୍ଚିମତଟ ରେଳବାଇ ପକ୍ଷରୁ ମୁମ୍ବାଇ, ଭଡୋଦରା, ଅହମଦାବାଦ, ରତ୍‌ଲାମ୍‌, ରାଜକୋଟ, ଭାବନଗର ପରି ୬ଟି ଡିଭିଜନ୍‌ରେ ଏହି ଟିକେଟ୍‌ ଦର ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି। କିନ୍ତୁ ଏହି ଦର ବୃଦ୍ଧି ସ୍ଥାୟୀ ନୁହେଁ, ସାମୟିକ ଏବଂ ଷ୍ଟେସନ୍‌ରେ କେବଳ ଭିଡ଼ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ସକାଶେ ଏକ ପଦକ୍ଷେପ ବୋଲି ଜନୈକ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି।

ଖୋଲା ରହିବ ନିତି ଦିନିଆ ସାମଗ୍ରୀ ବିକୁଥିବା ଶପିଂ ମଲ୍‌

କୋରୋନା ମହାମାରୀକୁ ମୁକାବିଲା ଲାଗି ତତ୍ପର ହୋଇଛି କମିଶନରେଟ୍‌ ପୋଲିସ୍‌। ଟ୍ବିଟ୍‌ ସିଟି କଟକ ଓ ଭୁବନେଶ୍ବରରେ ସମସ୍ତ ଶପିଂ ମଲ୍‌ରେ କଟକଣା ଲଗାଯାଇଛି। ଆସନ୍ତା ୩୧ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବନ୍ଦ ରହିବ ଶପିଂ ମଲ୍‌। ଲୋକଙ୍କ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ଚାହିଦା ପୂରଣ କରିବାକୁ ଖୋଲା ଥିବା ଶପିଂ ମଲ୍‌ ପାଇଁ ଗାଇଡ୍‌ ଲାଇନ୍‌ ଜାରି କରିଛି। ଏସମସ୍ତ ନିୟମ ଆଜିଠୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହୋଇଛି। ନିତି ଦିନିଆ ସାମଗ୍ରୀ ବିକୁଥିବା ଶପିଂ ମଲ୍‌ ଖୋଲା ରହିବ। ପରିବା, ଫଳ, କ୍ଷୀର, ଗ୍ରୋସରୀ, ମେଡିସିନ୍‌ ଏବଂ ନିତି ଦିନିଆ ସାମଗ୍ରୀ ବିକ୍ରି କରୁଥିବା ମଲ୍‌ଗୁଡ଼ିକ ଏହି ନିୟମରୁ ବାଦ୍‌ ପଡି଼ବେ। ସେମାନେ ପୂର୍ବ ଭଳି ମଲ୍‌ ଖୋଲା ରଖି ଲୋକଙ୍କୁ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକୀୟ ସାମଗ୍ରୀ ଯୋଗାଇ ଦେବେ। ସେହି ମଲ୍‌ ଗୁଡ଼ିକ କେବଳ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ଜିନିଷ ଗୁଡ଼ିକର ବିଲିଂ କରିବେ। ଉକ୍ତ ମଲ୍‌ରେ ଥିବା ଅନ୍ୟ ଡ୍ରେସ୍‌ କପଡ଼ା ଓ ଅନ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀ ବିକି ପାରିବେ ନାହିଁ।

ଅର୍ଥନୀତି ଉପରେ କୋରୋନା ମାଡ଼: ଜି-୨୦ ବିତ୍ତ କମିଟି

ଚୀନ୍‌ରୁ ବ୍ୟାପିବା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଘାତକ କୋରେନା ଭାଇରସ୍‌ର ପ୍ରଭାବ ବିଭିନ୍ନ ଦେଶର ଅର୍ଥନୀତି ଉପରେ ପଡ଼ିଛି। ଫଳସ୍ବରୂପ ଷ୍ଟକ୍‌ ବଜାରରେ ନିବେଶକମାନଙ୍କୁ ବ୍ୟାପକ କ୍ଷତି ସହିବାକୁ ପଡ଼ୁଛି। ପ୍ରଭାବିତ ଦେଶମାନଙ୍କର ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତି କ୍ରମଶଃ ଦୁର୍ବଳ ହେଉଥିବାରୁ ଏହା ଅଣାୟତ୍ତ ପରିସ୍ଥିତିରେ ପହଞ୍ଚିବା ପୂର୍ବରୁ ଏନେଇ ଜି-୨୦ ସଦସ୍ୟ ଦେଶମାନେ ଆଲୋଚନା କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି। ତେଣୁ ଜି-୨୦ ଦେଶର ଅର୍ଥନୀତି ବିଭାଗ ମୁଖ୍ୟମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଆଲୋଚନା କରାଯିବା ଜରୁରୀ ବୋଲି ମତ ଦେଇଛନ୍ତି ଅଷ୍ଟ୍ରେଲୀୟ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ସ୍କଟ୍‌ ମୋରିସନ୍‌। ପୂର୍ବରୁ ଭାରତର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଏପରି ବୈଠକ ସପକ୍ଷରେ ମତ ଦେଇଥିବା ବେଳେ ରବିବାର ମୋରିସନ୍‌ ତାଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରିଛନ୍ତି। ଏଥିସହ ମୋରିସନ୍‌ ଯୁକ୍ତରାଜ୍ୟ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ବୋରିସ୍‌ ଜନ୍‌ସନ୍‌ଙ୍କ ସହ ମଧ୍ୟ ଆଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି ଓ ଉଭୟ ବିଭିନ୍ନ ଦେଶର ଅର୍ଥ ବିଭାଗ ମୁଖ୍ୟମାନେ ବୈଠକରେ ମିଳିତ ହେବାର ଆବଶ୍ୟକତା ଉପରେ ଜୋର୍‌ ଦେଇଛନ୍ତି।

ଡିସେମ୍ବର କ୍ବାର୍ଟର୍‌ରେ ୟେସ୍‌ ବ୍ୟାଙ୍କ୍‌ର କ୍ଷତି ୧୮,୬୫୪ କୋଟି

ଚଳିତ ମାସ ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ଦେବାଳିଆ ସ୍ଥିତିରେ ପହଞ୍ଚିଥିବା ଦେଶର ଅନ୍ୟତମ ପ୍ରମୁଖ ୠଣ ପ୍ରଦାନକାରୀ ୟେସ୍‌ ବ୍ୟାଙ୍କ୍‌କୁ ନୂଆ ଜୀବନ ଦେବା ସକାଶେ ଭାରତୀୟ ଷ୍ଟେଟ୍‌ ବ୍ୟାଙ୍କ୍‌ ସମେତ ୭ଟି ବ୍ୟାଙ୍କ୍‌ ଓ ଘରୋଇ ଆର୍ଥିକ ସଂସ୍ଥା ପୁଞ୍ଜି ନିବେଶ ପାଇଁ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ତେବେ ଆର୍ଥିକ ଦୁଃସ୍ଥିତି ମଧ୍ୟ ଦେଇ ଗତି କରୁଥିବା ଏହି ବ୍ୟାଙ୍କ୍‌ ଗତ ଡିସେମ୍ବରରେ ଶେଷ ହୋଇଥିବା ଚଳିତ ବର୍ଷର ତୃତୀୟ କ୍ବାର୍ଟର୍‌ରେ ବିପୁଳ କ୍ଷତିର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିବା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି। ଏହି କ୍ବାର୍ଟର୍‌ରେ ବ୍ୟାଙ୍କ୍‌ ୧୮ ହଜାର ୬୫୪ କୋଟି ଟଙ୍କା କ୍ଷତିର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛି। ବ୍ୟାଙ୍କ୍‌ରୁ ୠଣ ନେଇଥିବା ସଂସ୍ଥା ପରିଶୋଧ ନ କରିବାରୁ ବ୍ୟାଙ୍କ୍‌ ଆଜି ଦେବାଳିଆ ସ୍ଥିତିରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ତେଣୁ ଆଲୋଚ୍ୟ କ୍ବାର୍ଟର୍‌ରେ ଏନ୍‌ପିଏ (ନନ୍‌ ପରଫର୍ମିଂ ଆସେଟ୍ସ) ପରିମାଣ ୪୦ ହଜାର ୭୦୯ କୋଟି ହୋଇଥିବା ବେଳେ ପୂର୍ବ କ୍ବାର୍ଟର୍‌ ତୁଳନାରେ ଏହା ୧୮.୮୭ ପ୍ରତିଶତ ଅଧିକ ହୋଇଛି। କାରଣ ଗତ ବର୍ଷ ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ଶେଷ ହୋଇଥିବା ଦ୍ବିତୀୟ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ଏନ୍‌ପିଏ ପରିମାଣ ୭.୩୯ ପ୍ରତିଶତ ଅର୍ଥାତ୍‌ ୧୭ ହଜାର ୧୩୪ କୋଟି ଟଙ୍କା ଥିଲା।

ମାଇକ୍ରୋସଫ୍ଟ ନିର୍ଦେଶକ ମଣ୍ଡଳୀରୁ ଗେଟ୍‌ସଙ୍କ ଇସ୍ତଫା

ୱାଶିଂଟନ: ମାଇକ୍ରୋସଫ୍ଟର ସହପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ତଥା ବିଶ୍ବର ଅନ୍ୟତମ ବିତ୍ତଶାଳୀ ବ୍ୟକ୍ତି ବିଲ୍‌ ଗେଟ୍‌ସ ତାଙ୍କ କମ୍ପାନୀର ନିର୍ଦେଶକ ମଣ୍ଡଳୀରୁ ଶୁକ୍ରବାର ଇସ୍ତଫା ଦେଇଛନ୍ତି। ତେବେ ଏପରି ଇସ୍ତଫା ଦେବା ପଛର କାରଣ ଭାବେ ସାମାଜିକ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ଅଧିକ ସମୟ ଦେବାର ଆଗ୍ରହ ବୋଲି କମ୍ପାନୀ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି। ଅବଶ୍ୟ ନିର୍ଦେଶକ ମଣ୍ଡଳୀରୁ ଓହରିଯିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ସେ କମ୍ପାନୀ ମୁଖ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ଅଧିକାରୀ ସତ୍ୟ ନାଡେଲା ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପ୍ରମୁଖ ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କର ପ୍ରଯୁକ୍ତି ବିଦ୍ୟା ଉପଦେଷ୍ଟା ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟ ଜାରି କରିବେ ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିଛି। ଏ ସଂକ୍ରାନ୍ତରେ ନାଡେଲା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗେଟ୍‌ସଙ୍କ ସହ କାମ କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ସମ୍ମାନ ଓ ସୌଭାଗ୍ୟର ବିଷୟ। ମୁଁ ତାଙ୍କ ସହ ଦୀର୍ଘ ବର୍ଷ ଧରି କାମ କରିଛି ଓ ଏହି ଅବସରରେ ତାଙ୍କଠାରୁ ବହୁତ କିଛି ଶିଖିଛି। ସମାଜର ବିଭିନ୍ନ ଆହ୍ବାନର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବା ସକାଶେ ଗେଟ୍‌ସ ଏହି କମ୍ପାନୀ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିଛନ୍ତି ବୋଲି ନାଡେଲା କହିଛନ୍ତି।

ପେଟ୍ରୋଲ ଓ ଡିଜେଲ୍‌ ଉପରେ ୩ ଟଙ୍କା ବଢ଼ିଲା ଉତ୍ପାଦନ ଶୁଳ୍କ

ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବଜାରରେ ଗତ ସପ୍ତାହରେ ତୈଳ ଦର ଅହେତୁକ ଭାବେ ହ୍ରାସ ପାଇବା ଫଳରେ ଏହାର ଫାଇଦା ସାଧାରଣ ଖାଉଟିଙ୍କୁ ମିଳିଥିଲା। ବିଶ୍ବର ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ତୈଳ ଉତ୍ପାଦନକାରୀ ରାଷ୍ଟ୍ର ସାଉଦି ଆରବ ଅଚାନକ ତୈଳ ଉତ୍ପାଦନ ହାର ବୃଦ୍ଧି କରିବା କାରଣରୁ ଏପରି ହ୍ରାସ ପରିଲକ୍ଷିତ ହୋଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଇତିମଧ୍ୟରେ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଯଥେଷ୍ଟ ସୁଧାର ଆସିଛି ଓ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବଜାରରେ ତୈଳ ଦରରେ ସ୍ଥିରତା ମଧ୍ୟ ଦେଖାଦେଇଛି। କିନ୍ତୁ ଭାରତରେ ଏବେ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ସକାଶେ ପେଟ୍ରୋଲ୍‌ ଓ ଡିଜେଲ୍‌ ବ୍ୟବହାର ସାମାନ୍ୟ ମହଙ୍ଗା ପଡ଼ିବ। କାରଣ ଶନିବାର କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ପେଟ୍ରୋଲ ଓ ଡିଜେଲ ଉପରେ ଉତ୍ପାଦନ ଶୁଳ୍କକୁ ୩ ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି କରିଛନ୍ତି। ଶନିବାର କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଏକ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜରିଆରେ ଏ ନେଇ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି।



ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ