ବାଣିଜ୍ୟ ଓ ଅର୍ଥନୀତି

ପୁଣି ବଢ଼ିଲା ତୈଳ ଦର: ମୁମ୍ବାଇରେ ପେଟ୍ରୋଲ୍ ଲିଟର ପିଛା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଦେଶରେ ହୁ ହୁ ହୋଇ ବଢ଼ିଚାଲିଛି ତୈଳ ଦର। ନିୟମିତ ଭାବେ ପେଟ୍ରୋଲ୍ ଓ ଡିଜେଲ୍ ଦର ବଢ଼ିଚାଲିବା ଫଳରେ ଏହା ଦିନକୁ ଦିନ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ପାଇଁ ଅସହ୍ୟ ହୋଇପଡ଼ିଲାଣି। ଫଳସ୍ବରୂପ ଦେଶର କେତେକ ସ୍ଥାନରେ ପେଟ୍ରୋଲ୍ ଲିଟର ପିଛା ଶହେରୁ ଅଧିକ ହୋଇଛି। ନିକଟରେ ତୈଳ ଦର ବଢ଼ିବା ଫଳରେ ବାଣିଜ୍ୟନଗରୀ ମୁମ୍ବାଇରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ପେଟ୍ରୋଲ୍ ଦର ଶହେ ଟଙ୍କା ଅତିକ୍ରମ କରିଥିଲା। ଏବେ ରବିବାର ପୁଣିଥରେ ଦର ବଢ଼ିବାରୁ ମୁମ୍ବାଇରେ ପେଟ୍ରୋଲ୍ ଲିଟର ପିଛା ୧୦୧ ଟଙ୍କା ୨୫ ପଇସା ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ। ସେହିପରି ଏଠାରେ ଡିଜେଲ୍ ଦର ଲିଟର ପିଛା ୯୩ ଟଙ୍କା ୩୦ ପଇସା ରହିଥିବା ବେଳେ ଦୁଇ ଦିନ ତଳେ ମୁମ୍ବାଇରେ ପେଟ୍ରୋଲ୍ ଓ ଡିଜେଲ୍ ଦର ଯଥାକ୍ରମେ ୧୦୧ ଟଙ୍କା ୯୮ ପଇସା ଓ ୯୨ ଟଙ୍କା ୯୯ ପଇସା ଥିଲା। ଗତ ମେ’ ୨୯ ତାରିଖରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ମୁମ୍ବାଇରେ ପେଟ୍ରୋଲ୍ ଲିଟର ପିଛା ଶହେ ଟଙ୍କାକୁ ଅତିକ୍ରମ କରିଥିଲା। ସେହିପରି ସଦ୍ୟ ଦର ବୃଦ୍ଧି ଫଳରେ ଦିଲ୍ଲୀରେ ପେଟ୍ରୋଲ୍ ଦର ଲିଟର ପିଛା ୯୫ ଟଙ୍କା ୩ ପଇସାରେ ପହଞ୍ଚିଯାଇଛି।

ପେଟ୍ରୋଲ୍ ଲିଟର ପିଛା ଶହେ ଟପିଲା, କ୍ରମାଗତ ଚତୁର୍ଥ

ଶୁକ୍ରବାର କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ୪ ଦିନ ଧରି ଦେଶର ତୈଳ ବିତରଣକାରୀ କମ୍ପାନୀମାନେ ପେଟ୍ରୋଲ୍ ଓ ଡିଜେଲ୍ ଦର ବଢ଼ାଇବା ଫଳରେ ପେଟ୍ରୋଲ୍ ଲିଟର ପିଛା ଶହେ ଟଙ୍କାକୁ ଟପିଯାଇଛି। ଫଳସ୍ବରୂପ ଗତ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୪ରୁ ଏପ୍ରିଲ୍ ୧୫ ମଧ୍ୟରେ ତୈଳ ଦର ଯେତିକି ହ୍ରାସ ପାଇଥିଲା, ଶୁକ୍ରବାରର ବୃଦ୍ଧି ପରେ ଯାନବାହନ ଚାଳକଙ୍କ ପକେଟ୍ ଉପରେ ବେଶ୍ ବୋଝ ପଡ଼ିବା ନିଶ୍ଚିତ ହୋଇଛି। ଶୁକ୍ରବାର ପେଟ୍ରୋଲ୍ ଦର ଲିଟର ପିଛା ୨୮ ପଇସା ବଢ଼ିଥିବା ବେଳେ ଡିଜେଲ୍ ଦର ୩୧ ପଇସା ବଢ଼ିଛି। ଏଥିସହ ଗତ ୪ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ପେଟ୍ରୋଲ୍ ଓ ଡିଜେଲ୍ ଦରରେ ପାଖାପାଖି ଏକ ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି ଘଟିସାରିଛି। ଫଳସ୍ବରୂପ ଦେଶର କେତେକ ସ୍ଥାନରେ ପେଟ୍ରୋଲ୍ ଦର ଶହେ ଅତିକ୍ରମ କରିଛି। ରାଜସ୍ଥାନର ଶ୍ରୀ ଗଙ୍ଗାନଗରଠାରେ ଗାଡ଼ି ଚାଳକମାନଙ୍କୁ ଏକ ଲିଟର ପେଟ୍ରୋଲ୍ ପାଇଁ ୧୦୨ ଟଙ୍କା ୧୫ ପଇସା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବାକୁ ପଡ଼ୁଥିବା ବେଳେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦେଶର ଅନୁପ୍ପୁରଠାରେ ଏହି ଦର ୧୦୧ ଟଙ୍କା ୮୬ ପଇସାରେ ପହଞ୍ଚିଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। ସେହିପରି ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀରେ ପେଟ୍ରୋଲ୍ ଦର ଗୁରୁବାର ୯୦ ଟଙ୍କା ୯୯ ପଇସା ଥିବା ବେଳେ ଏବେ ତାହା ୯୧ ଟଙ୍କା ୨୭ ପଇସାରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ଏହାଛଡ଼ା ମୁମ୍ବାଇରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପେଟ୍ରୋଲ୍ ଦର ଲିଟର ପିଛା ୯୭ ଟଙ୍କା ୬୧ ପଇସାରେ ପହଞ୍ଚିଥିବା ବେଳେ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ମେଟ୍ରୋ ସହର କୋଲକାତା ଓ ଚେନ୍ନାଇରେ ପେଟ୍ରୋଲ୍ ଦର ଲିଟର ପିଛା ଯଥାକ୍ରମେ ୯୧ ଟଙ୍କା ୪୧ ପଇସା ଓ ଚେନ୍ନାଇରେ ୯୩ ଟଙ୍କା ୧୫ ପଇସାରେ ପହଞ୍ଚିଛି।

ଜି୭ ସମ୍ମିଳନୀ: ଦୁଇ ଭାରତୀୟ ପ୍ରତିନିଧିଙ୍କୁ କୋରୋନା,

ବ୍ରିଟେନରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେଉଥିବା ଜି୭ ସମ୍ମିଳନୀରେ ଯୋଗ ଦେବା ସକାଶେ ଯାଇଥିବା ଭାରତୀୟ ପ୍ରତିନିଧିମଣ୍ଡଳୀର ଦୁଇ ଜଣ ସଦସ୍ୟ କୋରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। ଏହି ପ୍ରତିନିଧିମଣ୍ଡଳୀ କେନ୍ଦ୍ର ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଏସ. ଜୟଶଙ୍କରଙ୍କ ନେତ୍‌ତ୍ବରେ ଗସ୍ତ କରିଥିବା ବେଳେ ଦୁଇ କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରତିନିଧି ସେଲ୍ଫ-ଆଇସୋଲେସନରେ ଅଛନ୍ତି। ଏହି କାରଣରୁ ଜୟଶଙ୍କରଙ୍କୁ ଉକ୍ତ ବୈଠକରେ ଭର୍ଚୁଆଲ୍ ମୋଡରେ ଯୋଗ ଦେବାକୁ ପଡ଼ିଥିବା ଭାରତୀୟ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ଟ୍ବିଟର ମାଧ୍ୟମରେ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି। ଉକ୍ତ ଟ୍ବିଟରରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଉକ୍ତ ଦୁଇ ଅଧିକାରୀ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍ ବୋଲି ଗତ ମଙ୍ଗଳବାର ସନ୍ଧ୍ୟା ବେଳେ ଜାଣିବାକୁ ମିଳିଲା। ତେଣୁ ପ୍ରତିଷେଧକମୂଳକ ପଦକ୍ଷେପ ସ୍ବରୂପ ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପ୍ରତିନିଧିଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟଜନିତ ନିରାପତ୍ତାକୁ ଗୁରୁତ୍ବ ଦେଇ ବୈଠକରେ ଜୟଶଙ୍କର ଭର୍ଚୁଆଲ୍ ମୋଡ଼ରେ ଯୋଗଦେଇଥିବା ଟ୍ବିଟରରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି। ତେବେ ଦୁଇ ଜଣ ପ୍ରତିନିଧିଙ୍କ ନମୁନା ପଜିଟିଭ୍ ବାହାରିଥିବା ବେଳେ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ରିପୋର୍ଟକୁ ଅପେକ୍ଷା କରାଯାଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି।

ସିରମ ଇନ୍‌ଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍‌ ବ୍ରିଟେନ୍‌ରେ କରିବ ୨୪୦ ମିଲିୟନ

ସ୍ବଳ୍ପ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ କୋରୋନା ଟିକା ଉତ୍ପାଦନ କରି ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ରହିଛି ଭାରତୀୟ ଟିକା ନିର୍ମାତା କମ୍ପାନୀ ସିରମ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ ଅଫ ଇଣ୍ଡିଆ(ଏସ୍‌ଆଇଆଇ)। ଏବେ ଏହି କମ୍ପାନୀ ବ୍ରିଟେନରେ ପୁଞ୍ଜି ନିବେଶ କରିବାକୁ ଯାଉଛି। ଭବିଷ୍ୟତରେ ଟିକା ବ୍ୟବସାୟକୁ ବିସ୍ତାର କରିବା ଏବଂ ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ନିଯୁକ୍ତି ସୃଷ୍ଟି କରିବା ପାଇଁ କମ୍ପାନୀ ଲଣ୍ଡନରେ ନୂଆ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିବ ବୋଲି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ବୋରିସ ଜନସନ କହିଛନ୍ତି। ଏଥିପାଇଁ ୨୪୦ ମିଲିୟନ୍‌ ବ୍ରିଟିଶ୍‌ ପାଉଣ୍ଡ୍‌ (ପ୍ରାୟ ୨୪୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା)ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ। କ୍ଲିନିକାଲ ପରୀକ୍ଷା, ଅନୁସନ୍ଧାନ ଏବଂ ବିକାଶ ଏବଂ ସମ୍ଭବତଃ ଟିକା ଉତ୍ପାଦନ ପାଇଁ ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବ। ଭାରତ-ବ୍ରିଟେନ ବର୍ଦ୍ଧିତ ବାଣିଜ୍ୟ ଯୋଜନାର ଏକ ଅଂଶ ଭାବେ ଏହାକୁ ନିଆଯାଉଛି। ଏହାଦ୍ୱାରା ପ୍ରାୟ ୬,୫୦୦ ନିଯୁକ୍ତି ସୃଷ୍ଟି ହେବ ବୋଲି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଡାଉନିଙ୍ଗ ଷ୍ଟ୍ରିଟ ପକ୍ଷରୁ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି।

ବିଲ୍ ଓ ମେଲିଣ୍ଡା ବାନ୍ଧିଲେ ୨୭ ବର୍ଷର ସମ୍ପର୍କରେ ଡୋରି

ମାଇକ୍ରୋସଫ୍ଟର ସହପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ବିଲ୍ ଗେଟ୍ସ ଓ ପତ୍ନୀ ମେଲିଣ୍ଡା ଗେଟ୍ସ ସେମାନଙ୍କ ବିବାହର ୨୭ ବର୍ଷ ସମ୍ପର୍କରେ ଡୋରି ବାନ୍ଧିଛନ୍ତି। ଗେଟ୍ସ ଦମ୍ପତି ଛାଡ଼ପତ୍ର ପାଇଁ କୋର୍ଟରେ ଆବେଦନ କରିଛନ୍ତି। ଉଭୟ ଏ ନେଇ ସୋସାଲ ମିଡିଆ ମାଧ୍ୟମରେ ଟ୍ବିଟ୍ କରି ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ଫୋର୍ବସ ଅନୁସାରେ, ବିଶ୍ବର ଚତୁର୍ଥ ବିତ୍ତଶାଳୀ ତଥା ୧୩୦.୫ ବିଲିୟନ ଡଲାର୍ ସମ୍ପତ୍ତିର ମାଲିକ ବିଲ୍ ଓ ମେଲିଣ୍ଡାଙ୍କ ବୈବାହିକ ଜୀବନରେ ପୂର୍ଣ୍ଣଛେଦ ପଡ଼ିବାକୁ ଯାଉଛି। ତେବେ ଉଭୟ ଏକତ୍ର ଦାତବ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟ ଜାରି ରଖିବାକୁ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇଛନ୍ତି। ଗେଟ୍ସ ଦମ୍ପତି ଏକ ମିଳିତ ଆବେଦନରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନଙ୍କର ଆଇନଗତ ୟୁନିଅନ୍ ଅବିସ୍ମରଣୀୟ ଭାବେ ଭାଙ୍ଗି ଯାଇଛି। ଜୀବନର ଆଗାମୀ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଆମେ ସାଙ୍ଗ ହୋଇ ଆଗକୁ ବଢ଼ିପାରିବୁ ନାହିଁ। କିନ୍ତୁ ‘ବିଲ୍ ଆଣ୍ଡ ମେଲିଣ୍ଡା ଗେଟ୍ସ ଫାଉଣ୍ଡେସନ’ କାର୍ଯ୍ୟ ମିଳିତ ଭାବେ ଜାରି ରଖିବୁ। ଉଭୟ ସେମାନଙ୍କ ପାରିବାରିକ ସମ୍ପତ୍ତିକୁ ବାଣ୍ଟିବା ନେଇ ଏକମତ ହୋଇଥିବା କହିଛନ୍ତି।

ଓଡ଼ିଶା-ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ ମଧ୍ୟରେ ବାଣିଜ୍ୟ କାରବାର
ଜାହାଜ ‘ଏଭର୍ ଗିଭନ’ ଜବତ, ୯ ଶହ ନିୟୁତ ଡଲାର୍

ନିକଟରେ ଇଜିପ୍ଟର ସୁଏଜ୍ କେନାଲକୁ ପାଖାପାଖି ସପ୍ତାହେ ଧରି ବନ୍ଦ ରଖିଥିବା ବିଶାଳକାୟ ଜାହାଜ ‘ଏଭର୍ ଗିଭନ୍’କୁ ଇଜିପ୍ଟ ସରକାର ଜବତ କରିଛନ୍ତି। ଏହି କେନାଲଟି ବନ୍ଦ ହୋଇଯିବା ଫଳରେ ସପ୍ତାହେ କାଳ କୌଣସି ପଣ୍ୟବାହୀ ଜାହାଜ ଯାତାୟାତ କରିପାରି ନ ଥିଲା କି କୌଣସି ପ୍ରକାର ବ୍ୟବସାୟିକ କାର୍ଯ୍ୟ ହୋଇପାରି ନ ଥିଲା। ତେଣୁ ଏହି ଜାହାଜକୁ ଇଜିପ୍ଟ ସରକାର ଜବତ କରିବା ସହ ଏହାର ମାଲିକ ଯେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୯ ଶହ ନିୟୁତ ଡଲାରର କ୍ଷତିପୂରଣ ପ୍ରଦାନ ନ କରିଛନ୍ତି, ସେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହାକୁ ଜବତ କରି ରଖାଯିବ ବୋଲି ଇଜିପ୍ଟର ଏକ କୋର୍ଟ ନିର୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ। ଏହି ବିଶାଳକାୟ ଜାହାଜକୁ ଏବେ ଜବତ କରାଯାଇଥିବା କେନାଲ୍ କତ୍ତ୍‌ପକ୍ଷ କହିଛନ୍ତି। ଏହି ଜାହାଜଟିର ଓଜନ ପାଖାପାଖି ୨ ଲକ୍ଷ ଟନ୍ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଏହା ଅଣଓସାରିଆ ସୁଏଜ୍ କେନାଲ୍‌ରେ ଫସିଯାଇଥିଲା। ଫଳରେ ରାସ୍ତା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଥିଲା। ଗତ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୩ ତାରିଖରେ ପାଖାପାଖି ୬ ଦିନର ବ୍ୟାପକ ଉଦ୍ୟମ ପରେ ଏହି ଜାହାଜଟି ସୁଏଜ୍ କେନାଲରୁ ବାହାରକୁ ଅଣାଯାଇପାରିଥିଲା।

ବାଲେଶ୍ବର ପୌରାଞ୍ଚଳର ବିକାଶ ପାଇଁ ୧୫୫ କୋଟି ଘୋଷଣା

ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ବାଲେଶ୍ୱର ପୌରାଞ୍ଚଳର ସର୍ବାଙ୍ଗୀନ ବିକାଶ ନିମନ୍ତେ ତାଙ୍କ ପ୍ରତିବଦ୍ଧତାକୁ ଦୋହରାଇ ୧୫୫ କୋଟି ଟଙ୍କାର ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକଳ୍ପ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପାଇଁ ଏହି ଘୋଷଣା କରିବା ଅବସରରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରକଳ୍ପଗୁଡ଼ିକୁ ପ୍ରାଥମିକତା ଦିଆଯିବ ବୋଲି ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇଛନ୍ତି। ବାଲେଶ୍ବର ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟି ଅଞ୍ଚଳର ବିକାଶ ସମ୍ପର୍କରେ ଦୁଇ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଉଚ୍ଚ ସ୍ତରୀୟ ବୈଠକରେ ବିସ୍ତୃତ ଆଲୋଚନା ପରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ନିର୍ଦେଶ କ୍ରମେ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ସୁରେଶ ମହାପାତ୍ର, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସଚିବ(୫-ଟି) ଭି.କେ ପାଣ୍ଡିଆନ ଓ ପୂର୍ତ୍ତ ସଚିବ କିଷନ କୁମାର ବାଲେଶ୍ବର ଯାଇ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକଳ୍ପ ଅଞ୍ଚଳ ବୁଲି ଦେଖିଥିଲେ। ସେଠାରୁ ଫେରି ସେମାନେ ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଅବଗତ କରିଥିଲେ। ଏହାକୁ ଭିତ୍ତିକରି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଏହି ପ୍ୟାକେଜ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି।

ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୩୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବଢିଲା ସ୍ବୟଂକ୍ରିୟ ବିଲ୍ ପୈଠ ସମୟସୀମା

ଏପ୍ରିଲ ୧ରୁ ଅଚଳ ହେବ ନାହିଁ ସ୍ବୟଂକ୍ରିୟ ବିଲ୍ ପୈଠ ବ୍ୟବସ୍ଥା। ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୩୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବ୍ୟାଙ୍କକୁ ସମୟ ଦେଲା ଆରବିଆଇ। ପୂର୍ବରୁ ଏପ୍ରିଲ୍ ଠାରୁ ମୋବାଇଲ୍ ଫୋନ୍ ବିଲ୍, ୟୁଟିଲିଟି ବିଲ୍, ମିଡିଆ ବିଷୟବସ୍ତୁ ପାଇଁ ସବସ୍କ୍ରିପସନ୍ ଚାର୍ଜ ଏବଂ ବ୍ୟାଙ୍କର ସ୍ବୟଂକ୍ରିୟ ବିଲ୍ ପୈଠ ବ୍ୟବସ୍ଥା (ଅଟୋ-ଡେବିଟ୍) ମାଧ୍ୟମରେ ଓଭର-ଟପ୍ ଷ୍ଟ୍ରିମିଂ ସେବା ପାଇଁ ଆପଣ କରୁଥିବା ମାସିକ ଦେୟ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ହେବ ବୋଲି କୁହାଯାଉଥିଲା। ଆରବିଆଇ ନୂତନ ନିୟମ ଏପ୍ରିଲ ପହିଲାରୁ ଲାଗୁ କରିବ ବୋଲି କହିବା ସହ ଆଗକୁ ଅବଧି ବଢ଼ାଯିବ ନାହିଁ ବୋଲି ସମସ୍ତ ବ୍ୟାଙ୍କ ଏବଂ କ୍ରେଡିଟ୍ କାର୍ଡ ସେବା ପ୍ରଦାନକାରୀ ସଂସ୍ଥାକୁ କହିଥିଲା। କିନ୍ତୁ ବୁଧବାର ଆରବିଆଇ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୩୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବ୍ୟାଙ୍କକୁ ସମୟ ଦେଇଛି। ଅର୍ଥାତ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୩୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବ୍ୟାଙ୍କର ସ୍ବୟଂକ୍ରିୟ ବିଲ୍ ପୈଠ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଚାଲୁ ରହିବ।

ହାଇଦ୍ରାବାଦ କମ୍ପାନୀର ରେକର୍ଡ: ୧୭.୪୫ ଘଣ୍ଟାରେ ବିଛାଇଲା

ନିକଟରେ ଏଠାକାର ଏକ ଭିତ୍ତିଭୂମି ବିକାଶ ସହ ଜଡ଼ିତ କମ୍ପାନୀ ଆଇଜେଏମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ରାସ୍ତା ବିଛାଇବାରେ ରେକର୍ଡ ସଫଳତା ହାସଲ କରିଛି। ମାଲେସିଆର ଆଇଜେଏମ୍ କନଷ୍ଟ୍ରକସନ୍ ବେରହାଡ୍‌ର ଏହି ସହଯୋଗୀ କମ୍ପାନୀ ମାତ୍ର ୧୭ ଘଣ୍ଟା ୪୫ ମିନିଟ୍ ସମୟରେ ୨୫.୫୪ ଲେନ୍ କିମି ଦୈର୍ଘ୍ୟତାବିଶିଷ୍ଟ ରାସ୍ତା ବିଛାଇପାରିଛି। ଏହି ଜାତୀୟ ରାଜପଥଟି ୪ଥାକିଆ ହୋଇଥିବାରୁ ଏହାର ଦୁଇ ପଟରେ ସର୍ବମୋଟ ୨୫.୫୪ କିମି ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣ କରାଯିବା ଅର୍ଥ କମ୍ପାନୀ ସମୁଦାୟ ୧୨.୭୭ କିମି ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣ କରିପାରିଛି। ଏହି ରାସ୍ତା ଚାରିଥାକିଆ ୧୩ ନମ୍ବର ଜାତୀୟ ରାଜପଥର ସୋଲାପୁର-ବିଜାପୁର ସେକ୍ସନରେ ବିଛାଯାଇଥିବା କମ୍ପାନୀ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି। ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ରାଜପଥ ଇତିହାସରେ ଏତେ କମ୍ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଦୀର୍ଘ ରାସ୍ତା ବିଛାଯାଇଥିବାରୁ ବର୍ତ୍ତମାନ କମ୍ପାନୀ ନିଜର ଏହି ସଫଳତାକୁ ଲିମକା ବୁକ୍ ଅଫ୍ ରେକର୍ଡ୍ସରେ ସାମିଲ୍ କରିବା ସକାଶେ ଉଦ୍ୟମ ଚଳାଇଛି। ଏହି ରେକର୍ଡ ସଫଳତା ସଂକ୍ରାନ୍ତରେ ଆଇଜେଏମ୍ଆଇଆଇର ସଂପୃକ୍ତ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟର ଟିମ୍ ଲିଡର୍ ଏମ. ଭେଙ୍କଟେଶ୍ବର ରାଓ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଆମକୁ ଅନେକ କିଛି ବାଧାବିଘ୍ନର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡ଼ିଥିଲା। ଉଭୟ ଲଜିଷ୍ଟିକାଲ୍ ଓ ଟେକନିକାଲ୍ ସମସ୍ୟା ଆମ ପାଇଁ ଅନେକ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲା ବୋଲି ରାଓ କହିଛନ୍ତି।



ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ