ବାଣିଜ୍ୟ ଓ ଅର୍ଥନୀତି

ୟାମାହା ମୋଟର୍‌ର ଏମ୍‌ଟି-୧୫ର ବଜାର ପ୍ରବେଶ: ଦାମ୍‌
ଲଗାତର ତୃତୀୟ ଦିନ ପାଇଁ ସେନ୍‌ସେକ୍ସ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ବମୁଖା

ଗତ ରବିବାର ନିର୍ବାଚନ କମିଶନ୍‌ ଆଗାମୀ ଲୋକସଭା ଓ ୪ଟି ରାଜ୍ୟରେ ବିଧାନସଭା ପାଇଁ ନିର୍ବାଚନ ତାରିଖ ଘୋଷଣା କରିବା ପରେ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ଷ୍ଟକ୍‌ ବଜାର ଉପରେ ପଡ଼ିଥିବା ପରିଲକ୍ଷିତ ହୋଇଆସିଛି। ଗତ ସୋମବାର ଓ ମଙ୍ଗଳବାର ଷ୍ଟକ୍‌ ମାର୍କେଟ୍‌ର ସ୍ଥିତି ବେଶ୍‌ ଉତ୍ସାହଜନକ ରହିଥିବା ବେଳେ ବୁଧବାର ବି ଏହି ଧାରା ଜାରି ରହିଛି। ବିଦେଶୀ ନିବେକମାନେ ସେମାନଙ୍କ ପୁଞ୍ଜି ନିବେଶ ପରିମାଣକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିଦେବା ଫଳରେ ଷ୍ଟକ୍‌ ବଜାର ଲଗାତର ଊର୍ଦ୍ଧ୍ବମୁଖା ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। ଫଳସ୍ବରୂପ ବୁଧବାର ବମ୍ବେ ଷ୍ଟକ୍‌ ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜ୍‌ (ବିଏସ୍‌ଇ) ୨୧୬.୫୧ ପଏଣ୍ଟ୍‌ରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ବୁଧବାର ବ୍ୟବସାୟ ଆରମ୍ଭ ହେବା ବେଳକୁ ସେନ୍‌ସେକ୍ସ ପଏଣ୍ଟ୍‌ ଯାହା ଥିଲା ସେଥିରେ ୦.୫୮ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ଘଟି୩୭,୭୫୧.୧୭ ପଏଣ୍ଟ୍‌ରେ ପହଞ୍ଚିଛି।

ବଜାରକୁ ଆସିବ ୨୦ ଟଙ୍କିଆ କଏନ୍‌, ରହିଛି ୧୨ଟି ଧାର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ୨୦ ଟଙ୍କିଆ କଏନ୍‌ ବଜାରକୁ ଛାଡ଼ିବା ପାଇଁ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଓ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଅରୁଣ ଜେଟ୍‌ଲୀ ଗୁରୁବାର ଏହି ନୂଆ ମୁଦ୍ରାର ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବେ ଏହାକୁ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ନୂଆ ୨୦ ଟଙ୍କିଆ କଏନ୍‌ଟି ଅନ୍ୟ କଏନ୍‌ଠାରୁ ସାମାନ୍ୟ ଅଲଗା। ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ବଜାରରେ ଉପଲବ୍ଧ ସମସ୍ତ କଏନ୍‌ ଗୋଲାକୃତିର ହୋଇଥିଲା ବେଳେ ନୂଆକରି ବଜାରକୁ ଆସିବାକୁ ଥିବା ୨୦ ଟଙ୍କିଆ କଏନ୍‌ରେ ୧୨ଟି ଧାର ରହିଛି। ଏହାଛଡ଼ା ଏହି ନୂତନ କଏନ୍‌ର ଓଜନ ୮.୫୪ ଗ୍ରାମ ରହିଛି। ଏହି ନୂଆ ୨୦ ଟଙ୍କିଆ କଏନ୍‌ରେ ୬୫ ପ୍ରତିଶତ କପର, ୧୫ ପ୍ରତିଶତ ଜିଙ୍କ ଓ ୨୦ ପ୍ରତିଶତ ନିକେଲ ରହିଛି। ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିହୀନ ଲୋକେ କିପରି ଠିକ୍‌ ଭାବେ ଜାଣିପାରିବେ, ତାହାର ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି।

କର୍ଣ୍ଣାଟକ ବ୍ୟାଙ୍କ୍‌ ଉପରେ ୪ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଜରିମାନା

ଭାରତୀୟ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ୍‌ (ଆର୍‌ବିଆଇ) ଘରୋଇ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସକ୍ରିୟ ଥିବା କର୍ଣ୍ଣାଟକ ବ୍ୟାଙ୍କ୍‌ ଉପରେ ୪ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଜରିମାନା କଷିଛି। ଏହି ବ୍ୟାଙ୍କ୍‌ ବିରୋଧରେ ଆର୍‌ବିଆଇର ନିୟମାବଳୀ ଉଲ୍ଲଙ୍ଘନ କରିବା ଅଭିଯୋଗରେ ଏହି ପରିମାଣର ଜରିମାନା ଭରିବାକୁ ନିର୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି। ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ନେଣଦେଣ ପାଇଁ ଆର୍ଥିକ ସଂସ୍ଥା ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା ସ୍ବିଫ୍ଟ ମେସେଜିଂ ସଫ୍ଟୱେୟର୍‌ର ଉପଯୋଗ ନେଇ କର୍ଣ୍ଣାଟକ ବ୍ୟାଙ୍କ୍‌ ଯଥେଷ୍ଟ ବିଳମ୍ବ କରିଥିଲା। ପଞ୍ଜାବ ନ୍ୟାସନାଲ୍‌ ବ୍ୟାଙ୍କ୍‌ (ପିଏନ୍‌ବି)ରୁ ବିଶିଷ୍ଟ ହୀରା ବ୍ୟବସାୟୀ ନୀରବ ମୋଦି ଓ ତାଙ୍କ ବ୍ୟବସାୟିକ ସହଯୋଗୀ ତଥା ମାମୁ ମେହୁଲ୍‌ ଚୋକ୍‌ସୀ ପାଖାପାଖି ୧୪ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କାର ଠକେଇ କରିଥିବା ବେଳେ ଏହି ଠକେଇ ସ୍ବିଫ୍ଟ ସଫ୍ଟୱେୟର୍‌ର ଅସଦ୍‌ ଉପଯୋଗ ଦ୍ବାରା ହୋଇଛି।

ରାଜଧାନୀ ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍‌କୁ ୫୦ ବର୍ଷ: ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ମାଗଣାରେ

ଦେଶର ସର୍ବପ୍ରଥମ ହାଇସ୍ପିଡ୍‌ ଟ୍ରେନ୍‌ ରାଜଧାନୀ ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍‌ ଯାତ୍ରାକୁ ରବିବାର ୫୦ ବର୍ଷ ପୂରିଛି। ୬୦ ଦଶକରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଉଭୟ ଗତି ଓ ବିଳାସପୂର୍ଣ୍ଣ ଯାତ୍ରାର ସୁଖଦ ଅନୁଭୂତି ଦେଇଥିବା ଏହି ଟ୍ରେନ୍‌ ଇତିମଧ୍ୟରେ ସୁବର୍ଣ୍ଣ ଜୟନ୍ତୀ ପାଳନ କରିଛି। ଏହି କାରଣରୁ ରବିବାର ଏଠାକାର ହାୱଡା ଷ୍ଟେସନ୍‌ଠାରେ ଟ୍ରେନ୍‌କୁ ରଙ୍ଗବେରଙ୍ଗ ଫୁଲରେ ସଜାଯିବା ସହ ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ମାଗଣାରେ ରସଗୋଲା ଖାଇବାକୁ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ୧୯୬୯ ମସିହା ମାର୍ଚ୍ଚ ୩ ତାରିଖରେ ଟ୍ରାକ୍‌କୁ ଓହ୍ଲାଇଥିବା ରାଜଧାନୀ ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍‌ ଦେଶର ପ୍ରଥମ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଶୀତତାପ ନିୟନ୍ତ୍ରିତ ଟ୍ରେନ୍‌ ଓ ଦେଶର ପ୍ରଥମ ହାଇସ୍ପିଡ୍‌ ଟ୍ରେନ୍‌ ଭାବେ ୧୭ ଘଣ୍ଟା ୨୦ ମିନିଟ୍‌ରେ ୧୪୫୦ କିମି ଦୂର ଗନ୍ତବ୍ୟସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚିପାରିଥିଲା ବୋଲି ଜନୈକ ପୂର୍ବାଞ୍ଚଳ ରେଳବାଇ ଅଧିକାରୀ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

ଏକେ-୨୦୩ ଖରିଦ୍‌ ସକାଶେ ରୁଷିଆ ସହ ଭାରତର ଚୁକ୍ତି

ପାକିସ୍ତାନ ସହ ଭାରତର ସମ୍ପର୍କ କ୍ରମଶଃ ତିକ୍ତ ହେଉଥିବା ବେଳେ ପୁଲ୍‌ୱାମା ବିସ୍ଫୋରଣ ଘଟଣା ପରେ ଏହା ତୀବ୍ର ରୂପ ନେଇଛି। ଭାରତ-ପାକିସ୍ତାନ ସୀମାରେ ଉଭୟ ଦେଶର ଯବାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଗୁଳିଗୋଳା ବିନିମୟ ସହ ଭାରତ ସୀମାରେ ଆତଙ୍କବାଦୀମାନଙ୍କ ସହ ମଧ୍ୟ ଭାରତୀୟ ସୁରକ୍ଷାକର୍ମୀମାନଙ୍କୁ ଲଢ଼ିବାକୁ ପଡ଼ୁଛି। ଏପରି ସ୍ଥିତିରେ ଦେଶର ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ଅଧିକ ସୁଦୃଢ଼ କରିବା ସକାଶେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। ତେଣୁ ଭାରତ ସରକାର ଏବେ ରୁଷିଆ ସହ ଏକ ଚୁକ୍ତି ସ୍ବାକ୍ଷର କରିଛନ୍ତି, ଯେଉଁଥିରେ ଭାରତ ଏକେ-୨୦୩ ଖରିଦ୍‌ କରିବା ସକାଶେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଛି। ଏକେ-୨୦୩ ରାଇଫଲ୍‌ ଏକେ-୪୭ର ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ରୂପ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଭାରତ ସରକାର ସାଢ଼େ ୭ ଲକ୍ଷ ଏକେ-୨୦୩ ଖରିଦ୍‌ କରିବା ସକାଶେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି।

୭.୩ ପ୍ରତିଶତରେ ପହଞ୍ଚିବ ଭାରତର ଅର୍ଥନୈତିକ ଅଭିବୃଦ୍ଧି

ଚଳିତ ୨୦୧୯-୨୦ ଓ ଆଗାମୀ ୨୦୨୦-୨୧ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ଭାରତର ଅଭିବୃଦ୍ଧି ହାର ୭.୩ ପ୍ରତିଶତରେ ପହଞ୍ଚିବ। ଏହି ଆକଳନ କରିଛି ଆମେରିକାର ଜଣାଶୁଣା ବ୍ୟବସାୟିକ ଓ ଅର୍ଥନୈତିକ ସେବା ଯୋଗାଣକାରୀ କମ୍ପାନୀ ମୁଡିଜ୍‌ କର୍ପୋରେସନ୍‌। ମୁଡିଜ୍‌ ଭାବେ ବେଶ୍‌ ପରିଚିତ ଏହି କମ୍ପାନୀ ଶୁକ୍ରବାର ଏହା ମଧ୍ୟ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛି ଯେ ଭାରତରେ ହେବାକୁ ଥିବା ଆଗାମୀ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ଯେଉଁ ଅର୍ଥ ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ, ତାହା ଆଗାମୀ ଦିନରେ ହେବାକୁ ଥିବା ଅଭିବୃଦ୍ଧିକୁ ମଧ୍ୟ ସହଯୋଗ କରିବ। ଏହି ଆମେରିକୀୟ ରେଟିଂ ଏଜେନ୍ସି ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛି ଯେ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଉତ୍ପାଦନ ବଜାରରେ ଯେଉଁ ହାରରେ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି, ତାହାଦ୍ବାରା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଏସୀୟ ଅର୍ଥନୀତି ତୁଳନାରେ ଭାରତୀୟ ଅର୍ଥନୀତି କମ୍‌ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି। ଭାରତୀୟ ଅର୍ଥନୀତି ଆଗାମୀ ଦୁଇ ବର୍ଷରେ ପାଖାପାଖି ସ୍ଥିରତା ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବ ବୋଲି ମୁଡିଜ୍‌ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି।

ପାକିସ୍ତାନରେ ସାଉଦି ରାଜକୁମାର: ୨୦ ବିଲିୟନ୍‌ ଡଲାର୍‌ର

ପାକିସ୍ତାନ ବିରୋଧରେ ଦିନକୁ ଦିନ ଆତଙ୍କବାଦକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଦେଉଥିବା ନେଇ ଅଭିଯୋଗ ବଢ଼ୁଥିବା ବେଳେ ନିକଟରେ ଭାରତର ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରର ପୁଲ୍‌ୱାମା ଜିଲ୍ଲାରେ ଘଟିଥିବା ନରସଂହାର ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଏହି ଦେଶକୁ ଦାୟୀ କରାଯାଉଛି। କାରଣ ଏହି ଦେଶରେ ପ୍ରତିପାଳିତ ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଂଗଠନ ଜୈଶ୍‌-ଏ-ମହମ୍ମଦ ଏହାର ମାଷ୍ଟର୍‌ମାଇଣ୍ଡ୍‌ ବୋଲି ଦାବି କରିଛି। ଏପରି ସ୍ଥିତିରେ ପାକିସ୍ତାନ ଉପରେ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରର ଚାପ ବଢ଼ୁଥିବା ବେଳେ ରବିବାର ସାଉଦି ରାଜକୁମାର ମହମ୍ମଦ ବିନ୍‌ ସଲମାନ୍‌ (ଏମ୍‌ବିଏସ୍‌) ଇସଲାମାବାଦରେ ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି। ଆର୍ଥିକ ସଙ୍କଟ ମଧ୍ୟ ଦେଇ ଗତି କରୁଥିବା ପାକିସ୍ତାନ ସହ ସାଉଦି ରାଜକୁମାର ୨୦ ବିଲିୟନ୍‌ ଡଲାର୍‌ ମୂଲ୍ୟର ଚୁକ୍ତି ସ୍ବାକ୍ଷରିତ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଚୁକ୍ତି ଅନୁସାରେ, ସାଉଦି ଆରବ ପାକିସ୍ତାନ ବଜାରରେ ୨୦ ବିଲିଅନ୍‌ ଡଲାର୍‌ର ପୁଞ୍ଜି ନିବେଶ କରିବ ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିଛି।



ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ


କରେନ୍ସି କନଭର୍ଟର

ନୋବେଲ ଡିନର୍
ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର ଭଳି ନୋବେଲ ଡିନରର ମର୍ଯ୍ୟାଦା ଅତି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ ପରେ ପ୍ରତି ବର୍ଷ ଡିସେମ୍ବର ୧୦ ତାରିଖରେ ଷ୍ଟକହୋମ୍ ସିଟିର ବ୍ଳୁ ହଲ୍‌ରେ ଏହି ରାତ୍ରିଭୋଜନର ଆୟୋଜନ କରାଯାଏ। ଏଥିରେ ସ୍ବିଡେନର ରାଜ ପରିବାର, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ, ପଦସ୍ଥ ସରକାରୀ ବ୍ୟକ୍ତି, ନୋବେଲ ବିଜେତା ଏବଂ ଅତିଥି ଉପସ୍ଥିତ ରହନ୍ତି। ପ୍ରତ୍ୟେକ ନୋବେଲ ବିଜେତା ଏଠାକୁ ୧୬ ଜଣ ଅତିଥିଙ୍କୁ ସାଥିରେ ଆଣି ପାରିବେ। ଏହି ଭୋଜନର ସମୟ ସୀମା ୪ ଘଣ୍ଟା। ଏଥିରେ ନୋବେଲ ବିଜେତାମାନେ ସଂକ୍ଷିପ୍ତ ବକ୍ତବ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତି। ଚାରି ଦିନ ଆଗରୁ ୪୦ ଜଣ ରୋଷେୟା ୨୦୦ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସହାୟତାରେ ଭୋଜନ ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ଲାଗିଯାଆନ୍ତି। ୬୦ଟି ଟେବୁଲରେ ଥିବା ୭୦୦୦ ଥାଳି, ୫୦୦୦ ଗ୍ଳାସ୍ ଏବଂ ୧୦,୦୦୦ ରୁପା ବାସନରେ ଖାଦ୍ୟ ପରଷା ଯାଏ। ଏହି ଡିନରର ମୂଲ୍ୟ ୪ କୋଟି ଟଙ୍କା। ୧୯୭୯ ମସିହାର ନୋବେଲ ଶାନ୍ତି ବିଜେତା ମଦର ଟେରେସାଙ୍କ ଅନୁରୋଧ କ୍ରମେ ସେହି ବର୍ଷ ଏହି ଭୋଜନ ବାତିଲ୍‌ କରାଯାଇ ସେହି ଅର୍ଥ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା।

ଜନମତ

ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଭକ୍ତଙ୍କ ଦର୍ଶନକୁ ଶୃଙ୍ଖଳିତ ଓ ବ୍ୟବସ୍ଥିତ କରିବା ନିମନ୍ତେ ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦେଶ କ୍ରମେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଧାଡ଼ି ଦର୍ଶନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ସହ ଆପଣ ଏକମତ ତ ?