ବାଣିଜ୍ୟ ଓ ଅର୍ଥନୀତି

ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୬ରୁ ୨୯ ବନ୍ଦ ରହିବ ବ୍ୟାଙ୍କ୍‌

ଚଳିତ ମାସ ଶେଷ ଭାଗରେ ବ୍ୟାଙ୍କିଂ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନଗୁଡ଼ିକ ୪ ଦିନ ପାଇଁ ବନ୍ଦ ରହିବ। ଆସନ୍ତା ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୬ରୁ ୨୯ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏକାଧିକ କାରଣରୁ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ୍‌ ସେବା ମିଳିପାରିବ ନାହିଁ। ନିକଟରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ୧୦ଟି ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ୍ତ ବ୍ୟାଙ୍କ୍‌ର ବିଲୟ ଘଟାଇ ଏହାକୁ ୪କୁ କମାଇଦେବେ ବୋଲି ଘୋଷଣା କରିଥିବା ବେଳେ ବିଭିନ୍ନ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ୍‌ ସଂଘ ଏହାକୁ ତୀବ୍ର ବିରୋଧ କରିଛନ୍ତି। ଏହା ପ୍ରତିବାଦରେ ଏକାଧିକ ସଂଘ ଆନ୍ଦୋଳନ ପାଇଁ ଆହ୍ବାନ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏଥିରେ ଅଲ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ ବ୍ୟାଙ୍କ୍‌ ଅଫିସର୍ସ କନ୍‌ଫେଡେରେସନ୍‌ (ଏଆଇବିଓସି), ଅଲ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ ବ୍ୟାଙ୍କ୍‌ ଅଫିସର୍ସ ଆସୋସିଏସନ୍‌ (ଏଆଇବିଓଏ), ଇଣ୍ଡିଆନ୍‌ ନ୍ୟାସନାଲ୍‌ ବ୍ୟାଙ୍କ୍‌ ଅଫିସର୍ସ (ଆଇଏନ୍‌ବିଓସି, ନ୍ୟାସନାଲ୍‌ ଅର୍ଗାନାଇଜେସନ୍‌ ଅଫ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ୍‌ ଅଫିସର୍ସ (ଏନ୍‌ଓବିଓ) ସାମିଲ୍‌ ହେବ। ଏହି ସଂଘଗୁଡ଼ିକ ଆସନ୍ତା ୨୬ରୁ ଦୁଇ ଦିନ ପାଇଁ ଆନ୍ଦୋଳନ କରିବେ ବୋଲି ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଦୁଇ ଦିନ ଗୁରୁବାର ଓ ଶୁକ୍ରବାର ପଡ଼ୁଥିବା ବେଳେ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୮ ଓ ୨୯ ଯଥାକ୍ରମେ ଚତୁର୍ଥ ଶନିବାର ଓ ରବିବାର ରହିଛି। ତେଣୁ ଉକ୍ତ ଦିନଗୁଡ଼ିକରେ ଦେଶର ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ୍‌ ସେବା ମିଳିପାରିବ ନାହିଁ।

ଡ୍ରୋନ୍‌ ଆକ୍ରମଣ କାରଣରୁ ସାଉଦି ଆରବର ତୈଳ ଉତ୍ପାଦନ
ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ବଡ଼ ଘୋଷଣା: ହାଉସିଂ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ପାଇଁ ୨୦

ଦେଶର ଅର୍ଥନୈତିକ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ହାର କ୍ରମଶଃ ତଳକୁ ଯାଉଥିବା ବେଳେ ଏହାକୁ ସବଳ କରିବା ସକାଶେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ବିଭିନ୍ନ କ୍ଷେତ୍ର ପାଇଁ ନିୟମିତ ବ୍ୟବଧାନରେ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଘୋଷଣା କରାଯାଉଛି। ଏହି କ୍ରମରେ ଶନିବାର ମଧ୍ୟବର୍ତ୍ତୀ ବର୍ଗ ପାଇଁ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ ହାଉସିଂ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ୨୦ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କାର ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଯୋଗାଇ ଦେଇଛନ୍ତି। ଚଳିତ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ଆରମ୍ଭ ପୂର୍ବରୁ ଦେଶର ମୋଟ ଘରୋଇ ଉତ୍ପାଦ (ଜିଡିପି) ଅଭିବୃଦ୍ଧି ହାର ୬ ପ୍ରତିଶତ ଥିବା ବେଳେ ଏବେ ଏହା ୫ ପ୍ରତିଶତକୁ ଖସିଆସିଛି। ଏହି ମାନ୍ଦାବସ୍ଥାର ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବ ଅଟୋ ଓ ରିଅଲ୍‌ ଇଷ୍ଟେଟ୍‌ କ୍ଷେତ୍ର ଉପରେ ପଡ଼ିଛି। ତେଣୁ ଏହି ଦୁଇ କ୍ଷେତ୍ରକୁ ସବଳ କରିବା ସକାଶେ ୨୦ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କାର ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ରାଶି ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ ବୋଲି ଶନିବାର କେନ୍ଦ୍ର ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି।

ଏବେ ଇରାନ ଉପରେ ଚୀନର ନଜର: ବଡ଼ ନିବେଶ ଆଳରେ

ଆମେରିକା ଓ ଚୀନ ଭିତରେ ଚାଲିଥିବା ଟ୍ରେଡ ଓ୍ବାରର ପ୍ରଭାବ ଏବେ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। କେଉଁଠି ଅର୍ଥନୀତିରେ ମାନ୍ଦାବସ୍ଥା ତ କେଉଁଠି ରଣନୀତିରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇଛି। ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଚୀନର ୫ ହଜାର ସେନାଙ୍କୁ ଇରାନ ନିଜ ଦେଶରେ ମୁତୟନ କରିବା ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦେଇଛି। ଏହି ସୈନିକମାନେ ଚୀନ ଦ୍ୱାରା ଇରାନରେ ୨୮୦ ବିଲିୟନ ଡଲାରର କରାଯାଉଥିବା ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ଉପରେ ନଜର ରଖିବେ ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିଛି। ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ଚୀନ ଇରାନରେ ତେଲ, ଗ୍ୟାସ ଓ ପେଟ୍ରୋଲିୟମ୍‌ ସମେତ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବଡ଼ ଧରଣର ନିବେଶ କରିବାକୁ ଯାଉଛି। ଏଥିପାଇଁ ୨୮୦ ବିଲିୟନ ଡଲାରର ଏକ ନୂଆ ପ୍ରକଳ୍ପ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେଉଛି। ଏହାର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଚୀନ ନିଜ ୫ ହଜାର ସେନାଙ୍କୁ ଇରାନ ପଠାଇବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି। ଆଉ ଏଥିପାଇଁ ଇରାନ ମଧ୍ୟ ମଞ୍ଜୁରୀ ପ୍ରଦାନ କରିସାରିଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। ଏଥି ପୂର୍ବରୁ ଚୀନ ପାକିସ୍ତାନରେ ମଧ୍ୟ ବଡ଼ ଧରଣର ନିବେଶ କରିସାରିଛି।

ବିଦ୍ରୋହକୁ ରୋକି ପାରିଲାନି ଥଇଥାନ ପ୍ୟାକେଜ୍‌: ପଛଘୁଞ୍ଚା

ପୁରୀକୁ ବିଶ୍ବ ଐତିହ୍ୟସ୍ଥଳିରେ ପରିଣତ କରିବା ପାଇଁ ଅଣ୍ଟା ଭିଡ଼ିଛନ୍ତି ସରକାର। ସରକାରଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି କ୍ରମେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଚତୁଃପାର୍ଶ୍ବ ୭୫ ମିଟର ପରିଧି ଭିତରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ଉଚ୍ଛେଦ। ଉଚ୍ଛେଦ ଦ୍ବାରା କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହେଉଥିବା ଲୋକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସରକାର ମଧ୍ୟ ଲୋଭନୀୟ ପ୍ୟାକେଜ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ମାତ୍ର ଏହି ପ୍ୟାକେଜ୍‌ ଉଚ୍ଛେଦକୁ ନେଇ ଦେଖାଦେଇଥିବା ବିଦ୍ରୋହକୁ ରୋକିପାରିନି। ଅଗଷ୍ଟ ୧୯ରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଏହି ଅଭିଯାନକୁ ମଙ୍ଗଳବାର ଲାଗିଛି ଜୋର୍‌ଦାର୍‌ ଝଟ୍‌କା। ୧୩ ଦିନ ଧରି ଉଚ୍ଛେଦ ପ୍ରକ୍ରିୟା ପ୍ରାୟ ଏକାର ପ୍ରକାର ଶାନ୍ତିରେ ଚାଲିଥିବା ବେଳେ ଆଜି ସବୁଠାରୁ ବିଦ୍ରୋହର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛି ପ୍ରଶାସନ। ମୁହାଁମୁହିଁ ହୋଇଛନ୍ତି ସରକାର ଓ ପ୍ରଶାସନ। ଏମାର ମଠ ଭଙ୍ଗାକୁ ଏହାର ମହାନ୍ତ ରାଜଗୋପାଳ ରାମାନୁଜ ଦାସ ନୀରବ ପ୍ରତିବାଦ କରିଥିବା ବେଳେ କିନ୍ତୁ ବଡ଼ ଆଖଡ଼ା ମଠ ପକ୍ଷରୁ ଉଚ୍ଛେଦକୁ ଜୋର୍‌ଦାର ବିରୋଧ କରାଯାଇଛି।

ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ସୁରକ୍ଷା ଜୋନ୍‌ ପାଇଁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପ୍ୟାକେଜ ଘୋଷଣା

ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ସୁରକ୍ଷାକୁ ସର୍ବାଧିକ ଗୁରୁତ୍ବ ଦେଇ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ମନ୍ଦିର ଚତୁପାର୍ଶ୍ବରେ ଏକ ସୁରକ୍ଷିତ ଅଞ୍ଚଳ ସୃଷ୍ଟି କରିବା ପାଇଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି କରି କାର୍ଯ୍ୟାରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ମନ୍ଦିରର ସୁରକ୍ଷା ଓ ପୁରୀକୁ ବିଶ୍ବ ଐତିହ୍ୟ ନଗରୀ ଭାବରେ ଗଢ଼ି ତୋଳିବା ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଗତ ଅଗଷ୍ଟ ୨୩ ତାରିଖରେ ଏକ ପ୍ୟାକେଜ୍‌ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ। ଏହାପରେ ସୋମବାର ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ସୁରକ୍ଷା ଜୋନ୍‌ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଥଇଥାନ ପ୍ୟାକେଜ୍ ଘୋଷଣା। ସୁରକ୍ଷା ଜୋନ୍‌ ମଧ୍ୟରେ ଆସୁଥିବା କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତଙ୍କ ଲାଗି ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଥଇଥାନ ପ୍ୟାକେଜ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ। ବାସଗୃହ ଅଧିଗ୍ରହଣ ପାଇଁ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଥଇଥାନ ନୀତି ଅନୁଯାୟୀ କ୍ଷତିପୂରଣ ଦିଆଯିବ। ଅଧିଗୃହିତ ଅଞ୍ଚଳରେ ଥିବା ଘର ଲାଗି ସବୁ ପରିବାରକୁ କ୍ଷତିପୂରଣ ମିଳିବ ବୋଲି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି।

ଫନି କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ନଡ଼ିଆ ଚାଷୀଙ୍କୁ ସହାୟତା ଦେବ କେନ୍ଦ୍ର: ନରେନ୍ଦ୍ର


ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ