ବାଣିଜ୍ୟ ଓ ଅର୍ଥନୀତି

କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଏସି ସ୍କିମ୍‌ରେ ଇଇଏସ୍‌ଏଲ୍‌କୁ ବିକ୍ରି ଦାୟିତ୍ବ

କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଦେଶର ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ମିତବ୍ୟୟୀ ଦରରେ ଏସି ଯୋଗାଇଦେବା ସକାଶେ ଘୋଷଣା କରିଥିବା ବେଳେ ଏବେ ଏହି ଦାୟିତ୍ବ ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ୍ତ କମ୍ପାନୀ ଏନର୍ଜି ଏଫିସିଏନ୍ସି ସର୍ଭିସେସ୍‌ ଲିମିଟେଡ୍‌ (ଇଇଏସ୍‌ଏଲ୍‌)କୁ ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି। ଏହି କମ୍ପାନୀ ବଜାର ମୂଲ୍ୟଠାରୁ ପାଖାପାଖି ୪୦ ପ୍ରତିଶତ କମ୍‌ ମୂଲ୍ୟରେ ଏସି ଯୋଗାଇଦେବ ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି। ଇତିମଧ୍ୟରେ କମ୍ପାନୀ ଏହାର ଅଫିସିଆଲ୍‌ ୱେବ୍‌ସାଇଟ୍‌ ମାଧ୍ୟମରେ ୧.୫ ଟନ୍‌ ବିଶିଷ୍ଟ ଏସିର ବିକ୍ରି ମଧ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିଦେଇଛି। ଏହିସବୁ ଏସି ୫.୪ ଷ୍ଟାର୍‌ବିଶିଷ୍ଟ ଓ ଏହା ଯଥେଷ୍ଟ ମାତ୍ରାରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ସଞ୍ଚୟ କରିବାର କ୍ଷମତା ରଖନ୍ତି। ଚଳିତ ବର୍ଷ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ୫୦ ହଜାର ଏସି ବିକ୍ରି କରିବା ସକାଶେ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛନ୍ତି। ସେହିପରି ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ଏହା ୨ ଲକ୍ଷକୁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯିବା ନେଇ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଛି।

ପାକିସ୍ତାନକୁ ଡବଲ ଝଟ୍‌କା: ଆଇସିଜେ ପରାଜୟ ପରେ
୫୬ଟି ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ୍ତ କମ୍ପାନୀର ସ୍ଥିତି ଉଦ୍‌ବେଜନକ

ଆର୍ଥିକ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରୁ ଉଦ୍‌ବେଗଜନକ ପରିସ୍ଥିତିର ସାମ୍ନା କରୁଥିବା ଦେଶର ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ୍ତ କମ୍ପାନୀ ଗୁଡ଼ିକର ସଂଖ୍ୟା ଗତ ୩ ବର୍ଷରେ ବଢ଼ିଚାଲିଛି। ୨୦୧୫-୧୬ରେ ଏହି ସଂଖ୍ୟା ୪୮ ଥିବା ବେଳେ ୨୦୧୭-୧୮ରେ ଏହା ବୃଦ୍ଧି ପାଇ ୫୬ରେ ପହଞ୍ଚିଗଲାଣି। ଏମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆ ସର୍ବାଗ୍ରେ ରହିଛି। ସବୁଠୁ ଖରାପ ସ୍ଥିତିରେ ଥିବା ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ୍ତ କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକ ହେଲେ ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆ ଏକ୍ସପ୍ରେସ, ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ସର୍ଭିସେସ୍‌ ଲିମିଟେଡ, ଭାରତ କୁକିଙ୍ଗ କୋଲ୍‌ ଲିମିଟେଡ, ଭେଲ୍‌ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ସ ମେସିନ ଲିମିଟେଡ ଏବଂ ଏମ୍‌ଟିଏନ୍‌ଏଲ୍‌। ସମସ୍ତ ୫୬ କମ୍ପାନୀଙ୍କ ନେଟ୍‌ଓ୍ବର୍ଥ ୨୦୧୭-୧୮ରେ ମାଇନସ୍‌ ୮୮,୫୫୬ କୋଟି ଟଙ୍କା ରହିଥିବା ବେଳେ ସେମାନଙ୍କ ମୋଟ କ୍ଷତିର ପରିମାଣ ୧,୩୨,୩୬୦ କୋଟି ଟଙ୍କାରେ ପହଞ୍ଚିଲାଣି।

ବଜାରକୁ ଆସିଲା ରିଅଲ୍‌ମି’ ଏକ୍ସ: ଦାମ୍‌ ୧୬,୯୯୯ ଟଙ୍କା

ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ପ୍ରମୁଖ ମୋବାଇଲ୍‌ ହ୍ୟାଣ୍ଡ୍‌ସେଟ୍‌ କମ୍ପାନୀମାନଙ୍କୁ ଜୋର୍‌ଦାର ଟକ୍କର ଦେଉଥିବା ରିଅଲ୍‌ମି’ କମ୍ପାନୀ ସୋମବାର ତା’ର ନୂଆ ଫୋନ୍‌ ରିଅଲ୍‌ମି’ ଏକ୍ସ ବଜାରକୁ ଆଣିଛି। ଏହି ଫୋନ୍‌ର ଲୁକ୍‌ ବେଶ୍‌ ପ୍ରିମିୟମ୍‌ ରହିଥିବା ବେଳେ ଏହାର ଡିଜାଇନ୍‌ ଓ ଜବରଦସ୍ତ ଫିଚର୍‌ ଗ୍ରାହକମାନଙ୍କୁ ବେଶ୍‌ ଆତ୍କୃଷ୍ଟ କରିବ ବୋଲି କମ୍ପାନୀ ପକ୍ଷରୁ ଆଶା ପ୍ରକାଶ କରାଯାଇଛି। ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ରିଅଲ୍‌ମି’ ତା’ର କୌଣସି ମଡେଲ୍‌ର ସ୍କ୍ରିନ୍‌କୁ ନଚ୍‌-ଫ୍ରି ଏଜ୍‌-ଟୁ-ଏଜ୍‌ କରିଛି ଓ ଏଥିରେ ଇନ୍‌-ସ୍କ୍ରିନ୍‌ ଫିଙ୍ଗର୍‌ପ୍ରିଣ୍ଟ୍‌ ସେନ୍‌ସର୍‌ ସୁବିଧା ଉପଲବ୍ଧ ରହିଛି। ଏହାର ଦାମ୍‌ ୧୬ ହଜାର ୯୯୯ ଟଙ୍କା ରଖାଯାଇଛି। ଏହା ଦୁଇଟି ରଙ୍ଗ ପୋଲାର୍‌ ହ୍ବାଇଟ୍‌ ଓ ସ୍ପେସ୍‌ ବ୍ଲୁ ରଙ୍ଗରେ ଉପଲବ୍ଧ ହେଉଛି। ଏହାଛଡ଼ା କମ୍ପାନୀ ନାଓଟୋ ଫୁକୁସାୱା କମ୍ପାନୀ ସହ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଚୁକ୍ତି ମାଧ୍ୟମରେ ଏହାର ଆଉ ଦୁଇଟି ରଙ୍ଗ ସ୍ପେଶାଲ୍‌ ଓନିଅନ୍‌ ଓ ଗାର୍ଲିକ୍‌ ଭାରିଆଣ୍ଟ୍‌ ବଜାରକୁ ଆଣିବାର ଯୋଜନା କରିଛି।

ଟିଭିଏସ୍‌ ଆଣିଲା ଦେଶର ପ୍ରଥମ ଇଥାନଲ୍ ବାଇକ୍
ଲଗାତର ପଞ୍ଚମ ମାସରେ ଉତ୍ପାଦନ କମାଇଲା ମାରୁତି ସୁଜୁକି
ଖଲିସ୍ତାନ ସମର୍ଥକଙ୍କୁ ପାଣ୍ଠି ଯୋଗାଉଛନ୍ତି ବ୍ରିଟେନ ଏବଂ

ଖଲିସ୍ତାନ ସମର୍ଥକଙ୍କୁ ବ୍ରିଟେନ ଏବଂ କାନାଡ଼ାରେ ଥିବା ପାକିସ୍ତାନୀମାନେ ପାଣ୍ଠି ଯୋଗାଉଛନ୍ତି। ଏ ନେଇ ଭାରତୀୟ ସେନାର ପୂର୍ବତନ ମେଜର ଜେନେରାଲ ଧ୍ରୁବ.ସି. କଟୋଚ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହି ପାକିସ୍ତାନୀ ତଥା ଖଲିସ୍ତାନ ସମର୍ଥକମାନେ ପାକିସ୍ତାନ ଗୁଇନ୍ଦା ସଂସ୍ଥା ଆଇଏସ୍‌ଆଇ ସହିତ ସମ୍ପର୍କରେ ରହିଛନ୍ତି। ଇଂଲଣ୍ଡରେ ହେଉଥିବା ବିଶ୍ୱକପ କ୍ରିକେଟ ମ୍ୟାଚରେ ମଧ୍ୟ କେତେକ ସମର୍ଥକ ଏଭଳି ବ୍ୟାନର ଧରିଥିବା ଦେଖାଯାଇଛି ବୋଲି କଟୋଚ କହିଛନ୍ତି। ଆଇଏସ୍‌ଆଇ ଦୀର୍ଘଦିନ ଧରି ଭାରତରେ ଅସ୍ଥିରତା ସୃଷ୍ଟି ପାଇଁ ପ୍ରୟାସ ଜାରି ରଖିଛି। ଖଲିସ୍ତାନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ୧୯୯୦ରେ ଭାରତୀୟ ସେନା ଦ୍ୱାରା ନିର୍ମୂଳ ହୋଇଥିଲା। ତେବେ ଆଇଏସ୍‌ଆଇ ଏହାକୁ ପୁଣି ଥରେ ସକ୍ରିୟ କରିବାର ଉଦ୍ଅମ କରୁଥିବା କଟୋଚ କହିଛନ୍ତି।

ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ଶିଳ୍ପ ସଂସ୍ଥାରେ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଛନ୍ତି ୨ ଲକ୍ଷ ୬୬

ଭୁବନେଶ୍ବର: ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ଶିଳ୍ପ ସଂସ୍ଥାରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ମିଳୁ ନାହିଁ। ଏହାକୁ ନେଇ ମଙ୍ଗଳବାର ବିଧାନସଭାର ପ୍ରଶ୍ନକାଳରେ ଉଦ୍‌ବେଗ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ଉଭୟ ଶାସକ ଓ ବିରୋଧୀ ବିଧାୟକ ପ୍ରଶ୍ନୋତ୍ତର କାଳରେ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉଠାଇଛନ୍ତି। ୨୦୧୭-୧୮ରେ ରାଜ୍ୟରେ ୫୫୦ ଶିଳ୍ପ ସଂସ୍ଥାରେ ୨ ଲକ୍ଷ ୬୬ ହଜାର ୮୫୪ ଜଣଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ଦିଆଯାଇଛି। ଏଥି ମଧ୍ୟରୁ ୩୯ ହଜାର ୮୯୩ ରାଜ୍ୟ ବାହାରର। ଅର୍ଥାତ୍‌ ନିଯୁକ୍ତିର ୮୫ ପ୍ରତିଶତ ରାଜ୍ୟ ଭିତରୁ ନିଯୁକ୍ତି ଦିଆଯାଇଛି। ସରକାରଙ୍କ ଚୁକ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ ଘରୋଇ ଶିଳ୍ପାନୁଷ୍ଠାନଗୁଡିକ ଅଣକୁଶଳୀ ଓ ଅର୍ଦ୍ଧକୁଶଳୀ ୯୦ ପ୍ରତିଶତ, କୁଶଳୀ ୬୦ ପ୍ରତିଶତ ଏବଂ ପରିଚାଳନା ବା ପ୍ରଶାସନିକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ୪୦ ପ୍ରତିଶତ ନିଯୁକ୍ତି ଦେବାର ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିଛି ବୋଲି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ଶ୍ରମ ଓ ନିୟୋଜନ ମନ୍ତ୍ରୀ ସୁଶାନ୍ତ କୁମାର ସିଂ। ତେବେ ପାରାଦୀପର ଆଇଓସିଏଲ୍, ଇଫ୍‌କୋ, ପିପିଟି ଓ ପିପିଏଲ୍‌ରେ କେତେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଛନ୍ତି ତା’ର ଉତ୍ତର ମନ୍ତ୍ରୀ ଦେଇପାରି ନ ଥିଲେ।

ଭାରତକୁ ମିଳିଲା ନାଟୋ ଦେଶର ମାନ୍ୟତା, ଏଣିକି ମିଳିବ

ଭାରତକୁ ମିଳିଛି ନାଟୋ ଦେଶର ମାନ୍ୟତା। ଆମେରିକାର ସଂସଦ ଭାରତକୁ ଏହି ମାନ୍ୟତା ଦେବା ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ମଞ୍ଜୁରୀ ଦେଇଛି। ଏଣିକି ପ୍ରତିରକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଆମେରିକା ଭାରତ ସହିତ ନାଟୋରେ ନିଜର ସହଯୋଗୀ ଦେଶ ଇସ୍ରାଏଲ ଓ ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ ପରି ମହତ୍ତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ରାଜିନାମା କରିପାରିବ। ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ୨୦୨୦ ପାଇଁ ନ୍ୟାସନାଲ ଡିଫେନ୍ସ ଅଥରାଇଜେସନ ଆକ୍ଟକୁ ଆମେରିକା ସିନେଟ୍ ଗତ ସପ୍ତାହରେ ମଞ୍ଜୁରୀ ଦେଇଥିଲା। ତେବେ ଏହି ବିଧେୟକରେ ଥିବା ସଂଶୋଧନ ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ମଧ୍ୟ ଏବେ ମଞ୍ଜୁରୀ ମିଳିଯାଇଛି। ସିନେଟର ଜନ କାର୍ନିନ ଓ ମାର୍କ ଓ୍ଵାର୍ଣ୍ଣରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଉପସ୍ଥାପିତ ବିଧେୟକରେ କୁହାଯାଇଥିଲା ଯେ ଭାରତ ମହାସାଗରୀୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଭାରତ ସହିତ ଆମେରିକାର ମାନବୀୟ ସହଯୋଗ, ଆତଙ୍କବାଦ ନିରୋଧୀ ସଂଘର୍ଷ, ଜଳଦସ୍ୟୁଙ୍କ ମୁକାବିଲା ଆଦି କ୍ଷେତ୍ରରେ କାମ କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି।

ନୀତି ଆୟୋଗ ସିଇଓଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ଆଉ ୨ ବର୍ଷ ବଢ଼ିଲା


ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ

ନୋବେଲ ଡିନର୍
ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର ଭଳି ନୋବେଲ ଡିନରର ମର୍ଯ୍ୟାଦା ଅତି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ ପରେ ପ୍ରତି ବର୍ଷ ଡିସେମ୍ବର ୧୦ ତାରିଖରେ ଷ୍ଟକହୋମ୍ ସିଟିର ବ୍ଳୁ ହଲ୍‌ରେ ଏହି ରାତ୍ରିଭୋଜନର ଆୟୋଜନ କରାଯାଏ। ଏଥିରେ ସ୍ବିଡେନର ରାଜ ପରିବାର, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ, ପଦସ୍ଥ ସରକାରୀ ବ୍ୟକ୍ତି, ନୋବେଲ ବିଜେତା ଏବଂ ଅତିଥି ଉପସ୍ଥିତ ରହନ୍ତି। ପ୍ରତ୍ୟେକ ନୋବେଲ ବିଜେତା ଏଠାକୁ ୧୬ ଜଣ ଅତିଥିଙ୍କୁ ସାଥିରେ ଆଣି ପାରିବେ। ଏହି ଭୋଜନର ସମୟ ସୀମା ୪ ଘଣ୍ଟା। ଏଥିରେ ନୋବେଲ ବିଜେତାମାନେ ସଂକ୍ଷିପ୍ତ ବକ୍ତବ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତି। ଚାରି ଦିନ ଆଗରୁ ୪୦ ଜଣ ରୋଷେୟା ୨୦୦ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସହାୟତାରେ ଭୋଜନ ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ଲାଗିଯାଆନ୍ତି। ୬୦ଟି ଟେବୁଲରେ ଥିବା ୭୦୦୦ ଥାଳି, ୫୦୦୦ ଗ୍ଳାସ୍ ଏବଂ ୧୦,୦୦୦ ରୁପା ବାସନରେ ଖାଦ୍ୟ ପରଷା ଯାଏ। ଏହି ଡିନରର ମୂଲ୍ୟ ୪ କୋଟି ଟଙ୍କା। ୧୯୭୯ ମସିହାର ନୋବେଲ ଶାନ୍ତି ବିଜେତା ମଦର ଟେରେସାଙ୍କ ଅନୁରୋଧ କ୍ରମେ ସେହି ବର୍ଷ ଏହି ଭୋଜନ ବାତିଲ୍‌ କରାଯାଇ ସେହି ଅର୍ଥ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା।