ବାଣିଜ୍ୟ ଓ ଅର୍ଥନୀତି

ଭାରତୀୟ କମ୍ପାନୀ ସହ ବୁଝାମଣା ଉପରେ କତାର

ୟୁଏଇ ଭିତ୍ତିକ ବିମାନ ଚଳାଚଳ କମ୍ପାନୀ କତାର ଏୟାର୍‌ୱେଜ୍‌ ଭାରତୀୟ ବିମାନ ଚଳାଚଳ କମ୍ପାନୀ ସହ ବୁଝାମଣା କରିବା ଉପରେ ବେଶ୍‌ ଜୋର୍‌ ଦେଇଛି। ନିକଟରେ ଏହି କମ୍ପାନୀ ଭାରତରୁ ଦୋହାକୁ ଚଳାଚଳ କରୁଥିବା ବିମାନରେ ଅସ୍ଥାୟୀ ଭାବେ ଏହାର ଧାରଣ କ୍ଷମତା ବଢ଼ାଇବା ସକାଶେ ଅନୁରୋଧ କରିଛି। ତେବେ କୌଣସି ବି ଭାରତୀୟ କମ୍ପାନୀ ପକ୍ଷରୁ କିଛି ବି ପ୍ରସ୍ତାବ ଆସିଲେ, ତାହାକୁ ଏହି ବିମାନ ଚଳାଚଳ କମ୍ପାନୀ ଗୁରତ୍ବ ସହକାରେ ବିଚାର କରିବ ବୋଲି ଗୁରୁବାର ପ୍ରକାଶ କରିଛି। ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ-ଦୋହା ଓ ମୁମ୍ବାଇ-ଦୋହା ମଧ୍ୟରେ ଚଳାଚଳ କରୁଥିବା ୨୮ଟି ସାପ୍ତାହିକ ବିମାନର ଚଳାଚଳ ଉପରେ ରୋକ ଲାଗିଥିବାରୁ କତାର-ଭାରତ ବାୟୁମାର୍ଗରେ ଉଡ଼ାଣ ଭରୁଥିବା ବିମାନରେ କିପରି ଭାବେ ଅଧିକ ଯାତ୍ରୀ ଯାଇପାରିବେ, ତାହାର ଆବଶ୍ୟକତା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ବିଶେଷକରି ଭାରତୀୟ କମ୍ପାନୀ ଜେଟ୍‌ ଏୟାରୱେଜ୍‌ ଗତ ଏପ୍ରିଲ୍‌ ୧୭ ତାରିଖରେ ଏହାର ଉଡ଼ାଣ ବନ୍ଦ କରିଦେଇଥିବାରୁ କତାର ଏୟାରୱେଜ୍‌ ଉପରେ ଅଧିକ ଯାତ୍ରୀ ପରିବହନ ଚାପ ବଢ଼ିଯାଇଛି।

ଜେଟ୍‌ ଜଞ୍ଜାଳ: ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଏନ୍‌ଏଜିର ଚିଠି

ଜେଟ୍‌ ଏୟାର୍‌ୱେଜ୍ ୠଣ ବୋଝରେ ଦେବାଳିଆ ହୋଇଯିବାରୁ ଏହାର ସମସ୍ତ ଉଡ଼ାଣ ବନ୍ଦ ରହିଛି। ଏହି ଘରୋଇ ବିମାନ ଚଳାଚଳ କମ୍ପାନୀକୁ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ଦେବା ସକାଶେ ଭାରତୀୟ ଷ୍ଟେଟ୍‌ ବ୍ୟାଙ୍କ୍‌ (ଏସ୍‌ବିଆଇ) ନେତୃତ୍ବାଧୀନ କନ୍‌ସୋର୍ଟିୟମ୍‌ ରାଜି ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଅଦ୍ୟାବଧି ଏ ଦିଗରେ କୌଣସି ପଦକ୍ଷେପ ନେଇନାହିଁ। ଏପରିକି ଅନ୍ତରୀଣ ଭାବେ କିଛି ଅର୍ଥ ଯୋଗାଇଦେବାକୁ ଜେଟ୍‌ ପକ୍ଷରୁ ଅନୁରୋଧ କରାଯାଇଥିଲେ ବି ଏହା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହୋଇନାହିଁ। ତେଣୁ ଏହାର ଶହ ଶହ କର୍ମଚାରୀ ଏବେ ବେକାର ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି। ତିନି ମାସର ଦରମା ନ ପାଇ କର୍ମଚାରୀମାନେ ଦୁଃସମୟ ମଧ୍ୟ ଦେଇ ଗତି କରୁଛନ୍ତି। ଏପରି ସ୍ଥିତିରେ ନ୍ୟାସନାଲ୍‌ ଆଭିଏଟର୍ସ ଗିଲ୍‌ଡ (ଏନ୍‌ଏଜି) ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କୁ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଅତି କମ୍‌ରେ ଗୋଟିଏ ମାସର ଦରମା ଦେବା ସକାଶେ ଏସ୍‌ବିଆଇକୁ ନିର୍ଦେଶ ଦେବା ସକାଶେ ଅନୁରୋଧ କରାଯାଇଛି।

ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଆକାଶରେ ଡ୍ରୋନ୍‌, ଚାଳକବିହୀନ ବିମାନ ଉଡ଼ାଣ

ଗତ ରବିବାର ଇଷ୍ଟର୍‌ ସଣ୍ଡେରେ କଲମ୍ବୋସ୍ଥିତ ଚର୍ଚ୍ଚ ଓ ବିଳାସପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଟେଲ୍‌ରେ ସିରିଜ୍‌ ବିସ୍ଫୋରଣ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଏଥିପାଇଁ ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଂଗଠନ ଆଇଏସ୍‌ ନିଜକୁ ଦାୟୀ କରିସାରିଛି। ତେବେ ଏହି ସଂଗଠନ ତା’ର ସମ୍ପୃକ୍ତି ନେଇ କୌଣସି ପ୍ରମାଣ ଦେଇ ନ ଥିବାରୁ ଅଦ୍ୟାବଧି ତଦନ୍ତକାରୀ ଦଳ ସେମାନଙ୍କ ଛାନ୍‌ଭିନ୍‌ ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ସରକାର କୌଣସି ପ୍ରକାର ଅସାମାଜିକ ତତ୍ତ୍ବକୁ ପୁନର୍ବାର ଏପରି ନାରକୀୟ କାଣ୍ଡ ଘଟାଇବାର ସୁଯୋଗ ନ ଦେବା ସକାଶେ ପଦକ୍ଷେପ ନେଉଛନ୍ତି। ଘଟଣା ପରେ ଦେଶରେ ସାମୟିକ ଭାବେ ଏମର୍ଜେନ୍ସି ଲାଗିଥିବା ବେଳେ ଦେଶର ରାଜଧାନୀ କଲମ୍ବୋ ସହରର ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ଅଧିକ କଡ଼ାକଡ଼ି କରାଯାଇଛି। ଏବେ ସରକାର ଡ୍ରୋନ୍‌ ଓ ମାନବବିହୀନ ବିମାନ ଚାଳନା ଉପରେ କଟକଣା ଲଗାଇଛନ୍ତି।

ମାଡ୍ରାସ୍‌ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ୟୁ-ଟର୍ଣ୍ଣ: ହଟାଇଲେ ‘ଟିକ୍‌ଟକ୍‌’ ଉପରୁ


ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ


କରେନ୍ସି କନଭର୍ଟର

ନୋବେଲ ଡିନର୍
ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର ଭଳି ନୋବେଲ ଡିନରର ମର୍ଯ୍ୟାଦା ଅତି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ ପରେ ପ୍ରତି ବର୍ଷ ଡିସେମ୍ବର ୧୦ ତାରିଖରେ ଷ୍ଟକହୋମ୍ ସିଟିର ବ୍ଳୁ ହଲ୍‌ରେ ଏହି ରାତ୍ରିଭୋଜନର ଆୟୋଜନ କରାଯାଏ। ଏଥିରେ ସ୍ବିଡେନର ରାଜ ପରିବାର, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ, ପଦସ୍ଥ ସରକାରୀ ବ୍ୟକ୍ତି, ନୋବେଲ ବିଜେତା ଏବଂ ଅତିଥି ଉପସ୍ଥିତ ରହନ୍ତି। ପ୍ରତ୍ୟେକ ନୋବେଲ ବିଜେତା ଏଠାକୁ ୧୬ ଜଣ ଅତିଥିଙ୍କୁ ସାଥିରେ ଆଣି ପାରିବେ। ଏହି ଭୋଜନର ସମୟ ସୀମା ୪ ଘଣ୍ଟା। ଏଥିରେ ନୋବେଲ ବିଜେତାମାନେ ସଂକ୍ଷିପ୍ତ ବକ୍ତବ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତି। ଚାରି ଦିନ ଆଗରୁ ୪୦ ଜଣ ରୋଷେୟା ୨୦୦ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସହାୟତାରେ ଭୋଜନ ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ଲାଗିଯାଆନ୍ତି। ୬୦ଟି ଟେବୁଲରେ ଥିବା ୭୦୦୦ ଥାଳି, ୫୦୦୦ ଗ୍ଳାସ୍ ଏବଂ ୧୦,୦୦୦ ରୁପା ବାସନରେ ଖାଦ୍ୟ ପରଷା ଯାଏ। ଏହି ଡିନରର ମୂଲ୍ୟ ୪ କୋଟି ଟଙ୍କା। ୧୯୭୯ ମସିହାର ନୋବେଲ ଶାନ୍ତି ବିଜେତା ମଦର ଟେରେସାଙ୍କ ଅନୁରୋଧ କ୍ରମେ ସେହି ବର୍ଷ ଏହି ଭୋଜନ ବାତିଲ୍‌ କରାଯାଇ ସେହି ଅର୍ଥ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା।

ଜନମତ

ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଭକ୍ତଙ୍କ ଦର୍ଶନକୁ ଶୃଙ୍ଖଳିତ ଓ ବ୍ୟବସ୍ଥିତ କରିବା ନିମନ୍ତେ ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦେଶ କ୍ରମେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଧାଡ଼ି ଦର୍ଶନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ସହ ଆପଣ ଏକମତ ତ ?