ବାଣିଜ୍ୟ ଓ ଅର୍ଥନୀତି

ଆଜିଠୁ ଜାତୀୟ ସ୍ତରୀୟ ହସ୍ତତନ୍ତ ମେଳା

କଳା, ସ୍ଥାପତ୍ୟର ଦେଶ ଭାବେ ଭାରତ ବିଶ୍ବବିଦିତ। ଭାରତ ମଧ୍ୟରେ କଳାନୈପୁଣ୍ୟତା ପାଇଁ ଓଡ଼ିଶାର ସ୍ଥାନ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର। ସେଥିପାଇଁ ଏକଦା ଓଡ଼ିଶା ଉତ୍କର୍ଷ କଳାର ରାଜ୍ୟ ‘ଉତ୍କଳ’ ନାମରେ ଆଦୃତ ଲାଭ କରିଛି। ଓଡ଼ିଶା ବସ୍ତ୍ର ମଧ୍ୟରେ ମୁଖଃତ ବାନ୍ଧକଳାର ବୈଭବ କେବଳ ଆମ ରାଜ୍ୟ ନୁହେଁ ସମଗ୍ର ଦେଶ ତଥା ବିଶ୍ବକୁ ରୁଦ୍ଧିମନ୍ତ କରିପାରିଛି। ଓଡ଼ିଶାର ବାନ୍ଧବସ୍ତ୍ର ପରି ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ଜାମଦାନି ଓ ଟାଙ୍ଗାଇଲ୍, ଗୁଜୁରାଟର ପଟୋଲା, ଲକ୍ଷ୍ମୌର ଚିକେନ୍‌ କାରୀ, ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରର ପଶ୍ମିନା-ସାଲ୍, ତାମିଲ୍‌ନାଡ଼ୁର କାଞ୍ଜିବରମ୍ ପାଟଶାଢ଼ି, ଦିଲ୍ଲୀ, ହରିୟାଣାର ଫର୍ନିସିଙ୍ଗ୍ ବସ୍ତ୍ର, ପଞ୍ଜାବର କମ୍ବଳ ଓ କର୍ଣ୍ଣାଟକର ସିଲକ୍ ଶାଢ଼ି ଆଦି ହସ୍ତତନ୍ତ ବସ୍ତ୍ର ଭାରତ ବୟନ କଳା ବିଭବକୁ ଆହୁରି ରୁଦ୍ଧିମନ୍ତ ଓ ସୁଦୂରପ୍ରସାରୀ କରାଇପାରିଛି। ଏହି ସମସ୍ତ ବୟନ କଳାକୁ ଗୋଟିଏ ସ୍ଥାନରେ ପ୍ରଦର୍ଶିତ କରାଇବା ପାଇଁ ତଥା ଏହାର ବାଣିଜ୍ୟିକ ଆଭିମୁଖ୍ୟକୁ ତ୍ବରାନ୍ବିତ କରି ଏଥିରୁ ସମ୍ପୃକ୍ତ ବୁଣାକାରମାନଙ୍କ ସର୍ବାଙ୍ଗୀନ ଉନ୍ନତିକଳ୍ପେ, ଓଡ଼ିଶା ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ବାରା ଆୟୋଜିତ ବୟନିକା ଦ୍ବାରା ଜାତୀୟ ସ୍ତରୀୟ ହସ୍ତତନ୍ତ ମେଳାର ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଛି।

ଦେଶରେ ସୌର ଉର୍ଜାକୁ ବଢ଼ାଇବା ପାଇଁ ନିରନ୍ତର ପ୍ରୟାସ
ସମନ୍ୱିତ ପରିବହନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ସ୍ଥାପନ କରୁଛନ୍ତି ସରକାର

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଭିଡିଓ କନ୍‍ଫରେନ୍ସିଂ ମାଧ୍ୟମରେ ଅହମଦାବାଦ ମେଟ୍ରୋ ରେଳ ପ୍ରକଳ୍ପର ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ୟ୍ୟାୟ ଓ ସୁରତ ମେଟ୍ରୋ ରେଳ ପ୍ରକଳ୍ପର ଭିତ୍ତିପ୍ରସ୍ତର ସ୍ଥାପନ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଅବସରରେ ଉଦବୋଧନ ଦେଇ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି, ଦେଶର ଏହି ଦୁଇ ସହରାଞ୍ଚଳ ବାଣିଜ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଉତ୍ତରାୟଣର ପରେ ପରେ ୧୭ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା ସମ୍ବଳିତ ଏହି ଉପହାର ମିଳିଛି। କେବଡିୟା ସହ ରେଳ ସଂଯୋଗ ସ୍ଥାପନ ଓ ସୁରତ ଏବଂ ଅହମଦାବାଦ ମେଟ୍ରୋ ପ୍ରକଳ୍ପଗୁଡ଼ିକ ସେହି ଅଞ୍ଚଳର ଅର୍ଥନୈତିକ ବିକାଶରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ।ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପଗୁଡିକର କାର୍ୟ୍ୟକାରିତା ସହ ଦେଶରେ କୋଭିଡ୍‍ ସଂକ୍ରମଣ ସମୟରେ ମଧ୍ୟ ମୌଳିକ ଢାଞ୍ଚା ବିକାଶ ବନ୍ଦ ହୋଇ ନାହିଁ ବୋଲି ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱକୁ ସନ୍ଦେଶ ମିଳିଛି। ଏହି ମେଟ୍ରୋ ପ୍ରକଳ୍ପ ଗୁଡ଼ିକର ସବୁଠୁ ବଡ଼ ବିଶେଷତ୍ୱ ହେଉଛି, ଏଗୁଡ଼ିକ ଭବିଷ୍ୟତର ଆବଶ୍ୟକତାଗୁଡ଼ିକୁ ପୂରଣ କରିପାରିବ। ଏହି ମେଟ୍ରୋ ରେଳ ପ୍ରକଳ୍ପଗୁଡ଼ିକୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରାଇ ସରକାର ଏକ ସମନ୍ୱିତ ପରିବହନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ସ୍ଥାପନ କରୁଛନ୍ତି ବୋଲି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି।

ମୋଦିଙ୍କୁ ଜି-୭ ସମ୍ମିଳନୀକୁ ଜନସନଙ୍କ ଆମନ୍ତ୍ରଣ, କୋଭିଡ୍

ଆସନ୍ତା ଜୁନ୍‌ରେ କର୍ଣ୍ଣୱାଲଠାରେ ଜି-୭ ସମ୍ମିଳନୀ ଆୟୋଜିତ ହେବ। ଏହି ସମ୍ମିଳନୀର ଆୟୋଜକ ଭାବେ ବ୍ରିଟେନ୍ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ବୋରିସ୍ ଜନସନ୍ ଭାରତର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କୁ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗଦେବା ସକାଶେ ଆମନ୍ତ୍ରଣ କରିଛନ୍ତି। ଏଥିସହ ଏହି ସମ୍ମିଳନୀ ପୂର୍ବରୁ ଜନସନ୍ ଭାରତ ଗସ୍ତରେ ଆସିବେ ବୋଲି ମଧ୍ୟ ବ୍ରିଟିଶ୍ ହାଇକମିଶନର୍‌ଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି। ଜନସନ୍ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ ଆଗାମୀ ସାଧାରଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ ପରେଡରେ ଯୋଗଦେବା ସକାଶେ ମୋଦି ଆମନ୍ତ୍ରଣ କରିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ବ୍ରିଟେନରେ କୋଭିଡ୍ ଷ୍ଟ୍ରେନ୍ ଚିହ୍ନଟ ହେବା କାରଣରୁ ଜନସନ୍ ତାଙ୍କର ଭାରତ ଗସ୍ତ ଉପରେ କଟକଣା ଲଗାଇଥିଲେ। ତେବେ ମୋଦିଙ୍କୁ ଜି-୭ ସମ୍ମିଳନୀରେ ଯୋଗଦେବା ସକାଶେ ଆମନ୍ତ୍ରଣ କରିବାକୁ ଯାଇ ହାଇକମିଶନର୍‌ଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଜାରି ଏକ ବିବୃତିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ପାଖାପାଖି ଦୁଇ ବର୍ଷ ପରେ ଜନସନ୍ ଜି-୭ ସମ୍ମିଳନୀରେ କୌଣସି ରାଷ୍ଟ୍ରମୁଖ୍ୟଙ୍କୁ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗଦେବା ସକାଶେ ନିମନ୍ତ୍ରଣ କରିବାର ଅଧିକାର ପାଇଛନ୍ତି। ଏହି ଅଧିକାର ବଳରେ ସେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କୁ ସମ୍ମିଳନୀର ସଦସ୍ୟ ରାଷ୍ଟ୍ରମାନଙ୍କ ସହ ବନ୍ଧୁତା ବଢ଼ାଇବା ସହ କୋରୋନା ଭୂତାଣୁ ସଂକ୍ରମଣଜନିତ କ୍ଷୟକ୍ଷତିର ଭରଣା କରିବା ଓ ଦେଶର ଭବିଷ୍ୟତକୁ ଉଜ୍ଜ୍ବଳ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ସୁଯୋଗ ପାଇଥିବା ଉକ୍ତ ବିବୃତିରେ କୁହାଯାଇଛି।

ମାର୍ଚ୍ଚ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବ ୨୧ଟି ପାର୍ବଣ ବିଶେଷ ଟ୍ରେନ୍‌

ପାର୍ବଣ ସମୟରେ ଚାଲୁଥିବା ୨୧ ଯୋଡ଼ା ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଟ୍ରେନ୍‌ର ଚଳାଚଳ ଅବଧିକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିଛି ପୂର୍ବତଟ ରେଳପଥ। ଏହି ଟ୍ରେନ୍‌ ଆସନ୍ତା ମାର୍ଚ୍ଚ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚଳାଚଳ କରିବ ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିଛି। ଭୁବନେଶ୍ୱରରୁ ପ୍ରତି ବୁଧବାର ଓ ରବିବାର ଦିନ ଏବଂ ଆନନ୍ଦ ବିହାରରୁ ପ୍ରତି ମଙ୍ଗଳବାର ଓ ଶୁକ୍ରବାର ଛାଡୁଥିବା ଭୁବନେଶ୍ୱର-ଆନନ୍ଦ ବିହାର-ଭୁବନେଶ୍ୱର ବିଶେଷ ଟ୍ରେନ୍‌ ଭୁବନେଶ୍ୱରରୁ ମାର୍ଚ୍ଚ ୩୧ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏବଂ ଆନନ୍ଦ ବିହାରରୁ ଏପ୍ରିଲ୍‌ ଦୁଇ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚଳାଚଳ କରିବ। ସେହିପରି ଭୁବନେଶ୍ୱରରୁ ପ୍ରତି ସୋମବାର ଓ ଗୁରୁବାର ଏବଂ ମୁମ୍ବାଇ ଲୋକମାନ୍ୟ ତିଳକ ଟର୍ମିନସ୍‌ରୁ ପ୍ରତି ବୁଧବାର ଓ ଶନିବାର ଦିନ ଛାଡ଼ୁ ଭୁବନେଶ୍ୱର-ମୁମ୍ବାଇ ଲୋକମାନ୍ୟ ତିଳକ ଟର୍ମିନସ୍‌-ଭୁବନେଶ୍ୱର ବିଶେଷ ଟ୍ରେନ୍‌ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଠାରୁ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୯ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଓ ଏଲଟିଟି ଠାରୁ ମାର୍ଚ୍ଚ ୩୧ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚଳାଚଳ କରିବ ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିଛି।

ରୋଜ୍‌ ଭ୍ୟାଲି ଚିଟ୍‌ଫଣ୍ଡ ଘୋଟାଲା: ସିବିଆଇ ପଞ୍ଝାରେ ଶୁଭ୍ରା
ବଢ଼ିଚାଲିଛି ଡିଜେଲ ଓ ପେଟ୍ରୋଲ ଦର: ଟିକସ କମାଇ ନାହାନ୍ତି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: କୋରୋନା ମହାମାରୀ ଆରମ୍ଭ ବେଳେ ଲକଡାଉନ ଓ ଶଟଡାଉନ ଯୋଗୁ ଗାଡ଼ି ଚଳାଚଳ ଠପ୍ ହେବାରୁ ଡିଜେଲ ଓ ପେଟ୍ରୋଲର ଡିମାଣ୍ଡ କମିଯାଇଥିଲା। ମାତ୍ର ବର୍ତ୍ତମାନ ଆଉ କୌଣସି ଠାରେ ଲକଡାଉନ କି ଶଟ୍ଡାଉନ ନ ଥିବାରୁ ପେଟ୍ରୋଲ ଓ ଡିଜେଲର ଆବଶ୍ୟକତା ବଧ୍ୟ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି। ଫଳରେ ଭାରତୀୟ ବଜାରରେ ପୁଣି ଥରେ ପେଟ୍ରୋଲ ଓ ଡିଜେଲ ଦାମ ସର୍ବକାଳୀନ ରେକର୍ଡ କରିବାକୁ ଯାଉଛି। କୋରୋନା ବେଳେ ଅଶୋଧିତ ତୈଳ ଦାମ ବହୁତ କମିଥିଲେ ବି କେନ୍ଦ୍ର କିମ୍ବା ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଦାମ୍ କମ ନ କରି ବରଂ ଟିକସ ବଢ଼ାଇ ରାଜକୋଷ ଭରିବା ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ। ଫଳରେ ଖାଉଟି ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବଜାରରେ ତୈଳ ଦାମ କମିବାର କୌଣସି ଉପକାର ପାଇ ନ ଥିଲେ। ଆଉ ଏବେ ଚାହିଦା ବଢ଼ିବା ପରେ ପୁଣି ଥରେ ପେଟ୍ରୋଲ ଓ ଡିଜେଲ ଦାବ ବଢ଼ିବା ଖାଉଟିଙ୍କ ଚିନ୍ତା ବଢ଼ାଇଛି। କେନ୍ଦ୍ର ଓ ରାଜ୍ୟ ସରକାର କେହି ବି ଟିକସ କମ କରିବା ପାଇଁ ଇଚ୍ଛା ପ୍ରକାଶ କରୁ ନାହାନ୍ତି। ଫଳରେ ସ୍ବଳ୍ପ ରୋଜଗାରରେ ବଞ୍ଚଥିବା ଲୋକେ ହିନସ୍ତା ଭୋଗୁଛନ୍ତି।



ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ