ବାଣିଜ୍ୟ ଓ ଅର୍ଥନୀତି

ଆମେରିକା-ଚୀନ୍‌ ବାଣିଜ୍ୟିକ ଯୁଦ୍ଧରେ ଭଟ୍ଟା!

ବିଗତ ଦିନରେ ଆମେରିକା ଓ ଚୀନ୍‌ ପରସ୍ପରଠାରୁ ଆମଦାନି କରୁଥିବା ସାମଗ୍ରୀ ଉପରେ ଅତ୍ୟଧିକ ଟିକସ ଲାଗୁ କରିବା ପରେ ଉଭୟ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ବ୍ୟବସାୟିକ ଯୁଦ୍ଧ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଥିଲା। ତେବେ ନିକଟରେ ଆମେରିକା ଏହି କଟକଣାକୁ ପର୍ଯ୍ୟାୟ କ୍ରମେ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିବା ସକାଶେ ଘୋଷଣା କରିଥିବା ବେଳେ ଏବେ ଚୀନ୍‌ ଏଥିରେ ସହମତ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। ଏ ସଂକ୍ରାନ୍ତରେ ଚୀନ୍‌ ବାଣିଜ୍ୟିକ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ଗୁରୁବାର ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି। ଅବଶ୍ୟ ଏନେଇ କିଛି ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସମୟ ସୀମା ସମ୍ପର୍କରେ କିଛି ବି ସୂଚନା ଦିଆଯାଇନାହିଁ। କିନ୍ତୁ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଆମେରିକା ଓ ଚୀନ୍‌ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ସାମୟିକ ବ୍ୟବସାୟିକ ଚୁକ୍ତି ସ୍ବାକ୍ଷର ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ବଢ଼ିଯାଇଛି। ଏପରି ସ୍ଥିତିରେ ଆସନ୍ତା ଡିସେମ୍ବର ୧୫ ତାରିଖରେ ଆମେରିକା ଚୀନ୍‌ ସାମଗ୍ରୀ ଉପରେ ୧୨୧ ବିଲିୟନ୍‌ ଡଲାର୍‌ର ଅତିରିକ୍ତ ଟିକସ ଲଗାଇବା ପାଇଁ ଆମେରିକା ନେଇଥିବା ନିଷ୍ପତ୍ତିରୁ ବସ୍ତୁତଃ ଓହରିଯିବାର ସମ୍ଭାବନା ମଧ୍ୟ ରହିଛି।

ଏୟାର୍‌ଟେଲ୍‌ର ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଅଫର୍‌: ୫୯୯ ରିଚାର୍ଜରେ ୪ ଲକ୍ଷର

ଦେଶର ଅନ୍ୟତମ ପ୍ରମୁଖ ଘରୋଇ ଦୂରସଞ୍ଚାର କମ୍ପାନୀ ଏୟାର୍‌ଟେଲ୍‌ ସୋମବାର ତା’ର ପ୍ରିପେଡ୍‌ ଗ୍ରାହକମାନଙ୍କ ସକାଶେ ଏକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଅଫର୍‌ର ଘୋଷଣା କରିଛି। ଏହି ଅଫର୍‌ରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଭାଉଚର୍‌ ରିଚାର୍ଜରେ ଜୀବନ ବୀମା ସୁବିଧା ମିଳିପାରିବ। ଏଥିପାଇଁ ଅତି କମ୍‌ରେ ଗ୍ରାହକମାନଙ୍କୁ ୫୯୯ ଟଙ୍କାର ରିଚାର୍ଜ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ। ଏଥିରେ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଦୈନିକ ୨ ଜିବି ଡାଟା ସହ ଅଲ୍‌ଲିମିଟେଡ୍‌ କଲ୍‌ ଓ ଦୈନିକ ୧୦୦ ଏସ୍‌ଏମ୍‌ଏସ୍‌ର ସୁବିଧା ମିଳିବ। ଏହାର ଅବଧି ୮୪ ଦିନ ରହିଥିବା ବେଳେ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ୪ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଜୀବନ ବୀମା ସୁବିଧା ମଧ୍ୟ ମିଳିବ। ଏହି ଜୀବନ ବୀମା କଭର୍‌ ଭାରତୀ ଏକ୍ସା ଲାଇଫ୍‌ ଇନ୍‌ସ୍ୟୁରାନ୍ସ ପକ୍ଷରୁ ମିଳିବ ବୋଲି ଏୟାର୍‌ଟେଲ୍‌ ପକ୍ଷରୁ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି। ତେବେ ଏହି ସୁବିଧା ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀ ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କେତେକ ହାତଗଣତି ରାଜ୍ୟରେ ଉପଲବ୍ଧ ହେଉଛି ବୋଲି ଭାରତୀ ଏୟାର୍‌ଟେଲ୍‌ର ଦିଲ୍ଲୀ-ଏନ୍‌ସିଆର୍‌ ସିଇଓ ବାଣୀ ଭେଙ୍କଟେଶ କହିଛନ୍ତି।

ଆଜିଠାରୁ ସଞ୍ଚୟ ଜମା ଉପରେ ଏସ୍‌ବିଆଇର ନୂଆ ଦର ଲାଗୁ

ନଭେମ୍ବର ୧ ତାରିଖଠାରୁ ଦେଶର ସର୍ବବୃହତ୍‌ ୠଣ ପ୍ରଦାନକାରୀ ବ୍ୟାଙ୍କିଂ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ଷ୍ଟେଟ୍‌ ବ୍ୟାଙ୍କ୍‌ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (ଏସ୍‌ବିଆଇ) ତା’ର ସଞ୍ଚୟ ଜମା ଉପରେ ସୁଧ ହାର ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ଯାଉଛି। ପୂର୍ବରୁ ଅକ୍ଟୋବର ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ଏନେଇ ଏସ୍‌ବିଆଇ ପକ୍ଷରୁ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ଶୁକ୍ରବାରଠାରୁ ଏହାକୁ ଲାଗୁ କରିବ। ଏହି ନୂଆ ନିୟମ ଦ୍ବାରା ସଞ୍ଚୟ ଖାତାର ଜମାକାରୀମାନେ ପ୍ରଭାବିତ ହେବେ। କାରଣ ସଞ୍ଚୟ ଖାତା ଜମା ଉପରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ତା’ର ସୁଧ ହାରକୁ ପୂର୍ବ ତୁଳନାରେ .୨୫ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ କରିବ। ଅର୍ଥାତ୍‌ ବ୍ୟାଙ୍କ୍‌ ଏଣିକି ସଞ୍ଚୟ ଖାତାରେ ୧ ଲକ୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜମା ରଖିଥିବା ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ବାର୍ଷିକ ୩.୨୫ ପ୍ରତିଶତ ହାରରେ ସୁଧ ଦେବ। ସେହିପରି ଏକ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଜମା ଉପରେ ମିଳିବାକୁ ଥିବା ସୁଧ ହାରକୁ ରେପୋ ରେଟ୍‌ ସହ ଯୋଡ଼ି ଦିଆଯାଇଛି। ଅର୍ଥାତ୍‌ ଏହି ବର୍ଗର ଜମାକାରୀଙ୍କୁ ୩ ପ୍ରତିଶତ ସୁଧ ହାର ମିଳିବ।

କଳାଧନ ରୋକିବାକୁ ଖୁବ୍‌ଶୀଘ୍ର ଆସିବ ସ୍ବର୍ଣ୍ଣ କ୍ଷମା ଯୋଜନା

ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ନେତୃତ୍ବାଧୀନ ଏନ୍‌ଡିଏ ସରକାର କଳା ଧନ ରୋକିବା ପାଇଁ ଗତ ୨୦୧୬ ନଭେମ୍ବର ୮ ତାରିଖରେ ଅଚାନକ ୫ ଶହ ଓ ହଜାରେ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ୍‌ ଉପରେ କଟକଣା ଲଗାଇଥିଲା। ଏବେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର କଳା ଧନ ରୋକିବା ସକାଶେ ଆଉ ଏକ ଯୋଜନା ଲାଗୁ କରିବା ଉପରେ ବିଚାରବିମର୍ଶ କରୁଛି। ଏହି ଯୋଜନାଟି ହେଲା ସ୍ବର୍ଣ୍ଣ କ୍ଷମା ଯୋଜନା। ଏହି ଯୋଜନାରେ ଯେଉଁମାନେ କଳା ଧନକୁ ଧଳା କରିବା ସକାଶେ ବିନା ରସିଦ୍‌ରେ ମୋଟା ଆକାରର ସୁନା କିଣିଛନ୍ତି, ସେମାନେ ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ସରକାରଙ୍କୁ ଅବଗତ କରାଇବେ ଓ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ବାରା ଧାର୍ଯ୍ୟ ଟିକସ ଦେଇ ସେମାନେ ନିଜର ଏହି ସୁନାକୁ ନିଜର ବୋଲି ଆଇନତଃ ସିଦ୍ଧ କରିପାରିବେ। ଅର୍ଥନୈତିକ ବ୍ୟାପାର ଓ ରାଜସ୍ବ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ମିଳିତ ଭାବେ ଏନେଇ ପ୍ରସ୍ତାବ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚାଲିଛି। କେନ୍ଦ୍ର କ୍ୟାବିନେଟ୍‌ ଖୁବ୍‌ଶୀଘ୍ର ଏହି ଯୋଜନାକୁ ମଞ୍ଜୁରୀ ପ୍ରଦାନ କରିବ ବୋଲି ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ଖବର ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି।

ଇନ୍‌ଫୋସିସ୍‌ ସିଇଓ ଓ ସିଏଫ୍‌ଓଙ୍କ ବିରୋଧରେ ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ

ଦେଶର ପ୍ରମୁଖ ଆଇଟି କମ୍ପାନୀ ଇନ୍‌ଫୋସିସ୍‌ର ମୁଖ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ଅଧିକାରୀ (ସିଇଓ) ସଲିଲ୍‌ ପାରେଖ୍‌ ଓ ସିଏଫ୍‌ଓ ନୀଲାଞ୍ଜନ ରୟଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଅନୈତିକ ଆଚରଣର ଅଭିଯୋଗ ଆସିଥିବା ବେଳେ ଏହାର ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। ଏନେଇ ଇନ୍‌ଫୋସିସ୍‌ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ନନ୍ଦନ ନିଲେକନି ନିଜେ ଏକ ବିବୃତି ଜାରି କରି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହି ଘଟଣା ପରେ ଷ୍ଟକ୍‌ ମାର୍କେଟ୍‌ରେ ଇନ୍‌ଫୋସିସ୍‌ କମ୍ପାନୀର ଶେୟାର୍‌ ଦାମ୍‌ ବିଶେଷ ଭାବେ ହ୍ରାସ ପାଇଛି। ମଙ୍ଗଳବାର ଏହାର ଶେୟାର୍‌ ଦାମ୍‌ରେ ପାଖାପାଖି ୧୬ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ହୋଇଛି, ଯାହାକି ଗତ ୬ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ସର୍ବାଧିକ ହ୍ରାସ। କମ୍ପାନୀର ମୁଖ୍ୟ ପଦରୁ ବିଶାଲ ସିକ୍କା ହଟିଯିବାର ଦୁଇ ବର୍ଷ ପରେ ଏହାର ଜଣେ ପ୍ରମୁଖ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଅନୈତିକ ଆଚରଣର ଅଭିଯୋଗ ଆସିଛି।

ଦ୍ବିତୀୟ କ୍ବାର୍ଟର୍‌ରେ ଏଚ୍‌ଡିଏଫ୍‌ସି ଲାଭରେ ୨୫ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି

୨୦୧୯-୨୦ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷର ଦ୍ବିତୀୟ କ୍ବାର୍ଟର୍‌ ଗତ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୩୦ ତାରିଖରେ ଶେଷ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଏଥିରେ ଦେଶର ପ୍ରମୁଖ ଘରୋଇ ବ୍ୟାଙ୍କିଂ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ଏଚ୍‌ଡିଏଫ୍‌ସିର ଲାଭ ପରିମାଣରେ ଯଥେଷ୍ଟ ବୃଦ୍ଧି ପରିଲକ୍ଷିତ ହୋଇଛି। ପୂର୍ବ ବର୍ଷର ସମାନ କ୍ବାର୍ଟର୍‌ରେ ବ୍ୟାଙ୍କ୍‌ର ଲାଭ ପରିମାଣ ଯାହା ଥିଲା, ତାହାଠାରୁ ସଦ୍ୟ ସମାପ୍ତ କ୍ବାର୍ଟର୍‌ରେ ୨୫ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ବୋଲି ବ୍ୟାଙ୍କ୍‌ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି। ଏହି ଅନୁସାରେ ବ୍ୟାଙ୍କ୍‌ର ନେଟ୍‌ ଲାଭ ପରିମାଣ ୬,୬୩୮.୦୩ କୋଟି ଟଙ୍କାରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ଗତ ୨୦୧୮-୧୯ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷର ସମାନ କ୍ବାର୍ଟର୍‌ରେ ଏହି ଲାଭ ପରିମାଣ ୫,୩୨୨.୪୧ କୋଟି ଟଙ୍କା ଥିଲା ବୋଲି ବ୍ୟାଙ୍କ୍‌ ପକ୍ଷରୁ ବମ୍ବେ ଷ୍ଟକ୍‌ ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜ୍ (ବିଏସ୍‌ଇ)ରେ ଦାଖଲ ସୂଚନାରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି।

କେନ୍ଦ୍ରୀୟ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଦିୱାଲୀ ଉପହାର: ୫ ପ୍ରତିଶତ ବଢ଼ିଲା
ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଜିଓ ଝଟ୍‌କା: ମାଗଣା କଲ୍‌ରେ ପୂର୍ଣ୍ଣଚ୍ଛେଦ, ଅନ୍ୟ

ଗତ ୨୦୧୬ରୁ ଦେଶର ମୋବାଇଲ୍‌ ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କୁ ମାଗଣା ସେବା ଯୋଗାଇ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ମାନିଆ ସୃଷ୍ଟି କରିବାର ସକ୍ଷମ ହୋଇଥିଲା ରିଲାଏନ୍ସ କମ୍ୟୁନିକେସନ୍‌ର ଜିଓ କମ୍ପାନୀ। ତେବେ ପରେ କମ୍ପାନୀ ପକ୍ଷରୁ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସର୍ତ୍ତ ଭିତ୍ତିକ ସେବା ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଇଆସୁଛି। ତେବେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଢେର୍‌ ଦିନର ମାଗଣା ସେବା ପରେ ଜିଓ ନିଜର ଗ୍ରାହକମାନଙ୍କୁ ଜବରଦସ୍ତ ଝଟ୍‌କା ଦେଇଛି। ଗୁରୁବାରଠାରୁ ଏହି କମ୍ପାନୀର ଗ୍ରାହକମାନେ ଅନ୍ୟ ନେଟ୍‌ୱର୍କକୁ ଫୋନ୍‌ କଲେ ସେଥିପାଇଁ ସେମାନଙ୍କୁ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଚାର୍ଜ ଦେବାକୁ ପଡ଼ିବ ବୋଲି ବୁଧବାର କମ୍ପାନୀ ପକ୍ଷରୁ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି। ଘୋଷଣା ଅନୁସାରେ ଅନ୍ୟ ନେଟ୍‌ୱର୍କକୁ କଲ୍‌ କଲେ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ମିନିଟ୍‌ ପିଛା ୬ ପଇସା ଲେଖାଏଁ ଗଣିବାକୁ ପଡ଼ିବ। ଅବଶ୍ୟ ପୂର୍ବ ଭଳି ଜିଓରୁ ଜିଓକୁ କଲ୍‌ ପାଇଁ କୌଣସି ଦେୟ ଦେବାକୁ ପଡ଼ିବ ନାହିଁ।

ଅକ୍ଟୋବର ୧ରୁ ଲାଗୁ ହେବ ନୂଆ ପେନ୍‍ସନ୍‌ ନିୟମ

କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ପ୍ରଶାସନିକ ସେବା (ପେନ୍‌ସନ୍‌) ନିୟମାବଳୀ, ୧୯୭୨ର ନିୟମ ୫୪ ଅନୁଯାୟୀ କର୍ତ୍ତବ୍ୟରତ ଥିବା ସମୟରେ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଲେ ତାଙ୍କ ନିକଟ ସମ୍ପର୍କୀୟଙ୍କୁ ପାରିବାରିକ ପେନ୍‌ସନ୍‌ ଦିଆଯାଇଥାଏ। ସରକାରୀ ଚାକିରିରେ ସର୍ବନିମ୍ନ ୭ ବର୍ଷ ପୂରଣ କରିଥିଲେ ପାରିବାରିକ ପେନ୍‌ସନ୍‌ ଶେଷ ଦରମାର ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ବର୍ଦ୍ଧିତ ଦରରେ ୧୦ ବର୍ଷର ଅବଧି ଲାଗି ଦିଆଯାଇଥାଏ। ଏହାପରେ ପାରିବାରିକ ପେନ୍‌ସନ୍‌ ଶେଷ ଦରମାର ୩୦ ପ୍ରତିଶତ ହାରରେ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥାଏ। ତେବେ ଚାକିରି କରିବାର ୭ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଯଦି ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟେ ତା’ହେଲେ ତାଙ୍କ ପରିବାରକୁ ୩୦ ପ୍ରତିଶତ ହାରରେ ପାରିବାରିକ ପେନ୍‌ସନ୍‌ ମିଳିଥାଏ। ଏପରି କ୍ଷେତ୍ରରେ ମୃତ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପରିବାର ବର୍ଦ୍ଧିତ ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ହାରରେ ପାରିବାରିକ ପେନ୍‌ସନ୍‌ ପାଇବା ଲାଗି ଯୋଗ୍ୟ ହୋଇ ନ ଥାନ୍ତି।

ଓଡ଼ିଶାରେ ପୁଞ୍ଜି ନିବେଶ ପାଇଁ ପୁଣି ଆଗ୍ରହ ଦେଖାଇଲା

ଓଡ଼ିଶାରେ ପୁଞ୍ଜି ନିବେଶ ପାଇଁ ପୁଣି ଥରେ ଆଗ୍ରହ ପ୍ରକାଶ କରିଛି କୋରିଆ। ଓଡ଼ିଶାକୁ ମୁହଁ ମୋଡ଼ି ଚାଲିଯାଇଛି ହୋହାଙ୍ଗ ଷ୍ଟିଲ୍ କମ୍ପାନୀ (ପୋସ୍କୋ)। ଓଡ଼ିଶାରେ ୫୨ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା ନିବେଶ ଆଶା ପାଣିରେ ମିଳାଇଯାଇଛି। ପସ୍କୋ ପ୍ରକଳ୍ପର ତିକ୍ତ ଅନୁଭୁତିକୁ ଭୁଲି ଓଡ଼ିଶାରେ ବିଭିନ୍ନ ସେକ୍ଟରରେ ନୂଆ କରି ପୁଞ୍ଜିନିବେଶ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ କମ୍ପାନୀ। ଏନେଇ ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତ ସିନ୍ ବଙ୍ଗ୍ କିଲ୍‌ଙ୍କ ନେତୃତ୍ବରେ ଏକ ୪୬ ଜଣିଆ ଟିମ୍ ଓଡ଼ିଶା ଗସ୍ତରେ ଆସି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଭେଟିଛନ୍ତି। ଓଡ଼ିଶାରେ ବୃହତ ପୁଞ୍ଜିନିବେଶ ସୁଯୋଗ ସୃଷ୍ଟି କରିବା ପାଇଁ ଏହି ବୈଠକରେ ଆଲୋଚନା ହୋଇଛି। ଏଥର କେବଳ ଇସ୍ପାତ କ୍ଷେତ୍ରରେ ନୁହେଁ ଅନ୍ୟ ୬ଟି କ୍ଷେତ୍ରରେ ପୁଞ୍ଜିନିବେଶ ପାଇଁ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଛି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି କୋରିଆ ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତ। ଏହି ସାକ୍ଷାତ ଆଲୋଚନା ସମୟରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ବିଭିନ୍ନ ବିଭାଗର ସଚିବ ଏବଂ ମନ୍ତ୍ରୀମାନେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ।

ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ଦୃଢ଼ୋକ୍ତି: ପ୍ରଭାବିତ ହେବନି ଭାରତରେ ତୈଳ

ସାଉଦି ଆରବର ତୈଳ ଖଣିରେ ବଡ଼ ଧରଣର ଡ୍ରୋନ୍‌ ଆକ୍ରମଣ ପରେ ସେଠାରେ ତୈଳ ଉତ୍ତୋଳନ ପାଖାପାଖି ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇଛି। ତେଣୁ ସାଉଦି ଆରବରୁ ତୈଳ ଆମଦାନି କରୁଥିବା ରାଷ୍ଟ୍ରଗୁଡ଼ିକ ମନରେ ଛନକା ପଶିଥିଲା ବେଳେ ଭାରତ ମଧ୍ୟରୁ ଏଥିରୁ ବାଦ ପଡ଼ି ନାହିଁ। ମାତ୍ର ଏହିପରି ଏକ ସ୍ଥିତିରେ କେନ୍ଦ୍ର ପେଟ୍ରୋଲିଅମ ମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ସାଉଦି ଆରବର ତୈଳ ଉତ୍ତୋଳନ କରୁଥିବା ବଡ଼ ସଂସ୍ଥା ଅର୍ମାକୋର ମୁଖ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀଙ୍କ ସହ କଥା ହୋଇଛନ୍ତି। ଅର୍ମାକୋ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦିଆଯାଇଛି ଯେ ଭାରତକୁ ଯେଉଁ ତୈଳ ରପ୍ତାନୀ ହେଉଥିଲା ସେଥିରେ କୌଣସି ଉଣା କରାଯିବ ନାହିଁ। ଭାରତ ତା’ର ଆବଶ୍ୟକତା ଅନୁସାରେ ତୈଳ ପାଇବାରେ କୌଣସି ଅସୁବିଧା ନାହିଁ। ଏଣୁ ଦେଶରେ ତୈଳ ଯୋଗାଣକୁ ଏହା କୌଣସି ମତେ କରିପାରିବ ନାହିଁ ବୋଲି ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର କହିଛନ୍ତି।

ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୬ରୁ ୨୯ ବନ୍ଦ ରହିବ ବ୍ୟାଙ୍କ୍‌

ଚଳିତ ମାସ ଶେଷ ଭାଗରେ ବ୍ୟାଙ୍କିଂ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନଗୁଡ଼ିକ ୪ ଦିନ ପାଇଁ ବନ୍ଦ ରହିବ। ଆସନ୍ତା ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୬ରୁ ୨୯ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏକାଧିକ କାରଣରୁ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ୍‌ ସେବା ମିଳିପାରିବ ନାହିଁ। ନିକଟରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ୧୦ଟି ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ୍ତ ବ୍ୟାଙ୍କ୍‌ର ବିଲୟ ଘଟାଇ ଏହାକୁ ୪କୁ କମାଇଦେବେ ବୋଲି ଘୋଷଣା କରିଥିବା ବେଳେ ବିଭିନ୍ନ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ୍‌ ସଂଘ ଏହାକୁ ତୀବ୍ର ବିରୋଧ କରିଛନ୍ତି। ଏହା ପ୍ରତିବାଦରେ ଏକାଧିକ ସଂଘ ଆନ୍ଦୋଳନ ପାଇଁ ଆହ୍ବାନ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏଥିରେ ଅଲ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ ବ୍ୟାଙ୍କ୍‌ ଅଫିସର୍ସ କନ୍‌ଫେଡେରେସନ୍‌ (ଏଆଇବିଓସି), ଅଲ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ ବ୍ୟାଙ୍କ୍‌ ଅଫିସର୍ସ ଆସୋସିଏସନ୍‌ (ଏଆଇବିଓଏ), ଇଣ୍ଡିଆନ୍‌ ନ୍ୟାସନାଲ୍‌ ବ୍ୟାଙ୍କ୍‌ ଅଫିସର୍ସ (ଆଇଏନ୍‌ବିଓସି, ନ୍ୟାସନାଲ୍‌ ଅର୍ଗାନାଇଜେସନ୍‌ ଅଫ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ୍‌ ଅଫିସର୍ସ (ଏନ୍‌ଓବିଓ) ସାମିଲ୍‌ ହେବ। ଏହି ସଂଘଗୁଡ଼ିକ ଆସନ୍ତା ୨୬ରୁ ଦୁଇ ଦିନ ପାଇଁ ଆନ୍ଦୋଳନ କରିବେ ବୋଲି ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଦୁଇ ଦିନ ଗୁରୁବାର ଓ ଶୁକ୍ରବାର ପଡ଼ୁଥିବା ବେଳେ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୮ ଓ ୨୯ ଯଥାକ୍ରମେ ଚତୁର୍ଥ ଶନିବାର ଓ ରବିବାର ରହିଛି। ତେଣୁ ଉକ୍ତ ଦିନଗୁଡ଼ିକରେ ଦେଶର ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ୍‌ ସେବା ମିଳିପାରିବ ନାହିଁ।

ଡ୍ରୋନ୍‌ ଆକ୍ରମଣ କାରଣରୁ ସାଉଦି ଆରବର ତୈଳ ଉତ୍ପାଦନ


ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ