ଚନ୍ଦ୍ରାୟନ-୨ର ପ୍ରଥମ ଫଟୋ ସାର୍ବଜନୀନ କଲା ଇସ୍ରୋ


ବେଙ୍ଗାଳୁରୁ: ଆସନ୍ତା ଜୁଲାଇରେ ଭାରତୀୟ ମହାକାଶ ଗବେଷଣା ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ (ଇସ୍ରୋ) ପକ୍ଷରୁ ଦ୍ବିତୀୟ ଚନ୍ଦ୍ରାୟନ ଅଭିଯାନ ପାଇଁ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ପ୍ରସ୍ତୁତି ଶେଷ ହୋଇଛି। ବୁଧବାର ଇସ୍ରୋ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଚନ୍ଦ୍ରାୟନରେ ସାମିଲ୍‌ ହେବାକୁ ଥିବା ଲ୍ୟାଣ୍ଡର୍‌ ଓ ଅର୍ବିଟର୍‌ର ଚନ୍ଦ୍ରାୟନ-୨ ପାଇଁ ଏଠାକାର ସାଟେଲାଇଟ୍‌ ଇଣ୍ଟିଗ୍ରେସନ୍‌ ଏଣ୍ଡ୍‌ ଟେଷ୍ଟିଂ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇ ରହିଥିବା ନେଇ ଫଟୋ ଶେୟାର୍‌ କରାଯାଇଛି। ଆସନ୍ତା ଜୁଲାଇ ୯ରୁ ୧୬ ତାରିଖ ମଧ୍ୟରେ ଦ୍ବିତୀୟ ଚନ୍ଦ୍ରାୟନ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରିବା ସକାଶେ ଇସ୍ରୋ ଯୋଜନା ରଖିଛି। ଏହା ମହାକାଶକୁ ଯାଇ ଚନ୍ଦ୍ରପୃଷ୍ଠରେ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୬ ତାରିଖରେ ପହଞ୍ଚିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି।

ଚନ୍ଦ୍ରାୟନ-୨ର ସମୁଦାୟ ୩ଟି ମାପାଙ୍କ ବା ମୋଡ୍ୟୁଲ୍‌ ରହିଛି। ସେଗୁଡ଼ିକ ହେଲା ଅର୍ବିଟର୍‌, ଲ୍ୟାଣ୍ଡର୍‌ (ବିକ୍ରମ) ଓ ରୋଭର୍‌ (ପ୍ରଜ୍ଞା)। ଲ୍ୟାଣ୍ଡର୍‌ ଓ ଅର୍ବିଟର୍‌କୁ ଯାନ୍ତ୍ରିକ ଉପାୟରେ ପରସ୍ପର ସହ ଯୋଡ଼ାଯିବ। ଏହାଛଡ଼ା ରୋଭର୍‌ ଲ୍ୟାଣ୍ଡର୍‌ ଭିତରେ ରହିଥିବା ବେଳେ ଏସବୁକୁ ଜିଏସ୍‌ଏଲ୍‌ଭି ଏମ୍‌କେ-୩ ଲଞ୍ଚ୍‌ ଭେହିକିଲ୍‌ ମାଧ୍ୟମରେ ଚନ୍ଦ୍ରପୃଷ୍ଠକୁ ପଠାଯିବ। ଏହି ଜିଏସ୍‌ଏଲ୍‌ଭି ଏମ୍‌କେ-୩ ଚନ୍ଦ୍ରପୃଷ୍ଠରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ଅର୍ବିଟର୍‌ଠାରୁ ଲ୍ୟାଣ୍ଡର୍‌ଟି ପୃଥକ୍‌ ହୋଇଯିବ ଓ ଲ୍ୟାଣ୍ଡର୍‌ ଚନ୍ଦ୍ରପୃଷ୍ଠ କକ୍ଷପଥରେ ଅବସ୍ଥାପିତ ହେବ। ଏହାପରେ ଲ୍ୟାଣ୍ଡର୍‌ ଭିତରେ ରହିଥିବା ରୋଭର୍‌ ଚନ୍ଦ୍ରପୃଷ୍ଠରେ ଅବସ୍ଥାପନପୂର୍ବକ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ତଥ୍ୟ ସଂଗ୍ରହ କରିପାରିବ। ଏଥିସକାଶେ ଲ୍ୟାଣ୍ଡର୍‌ ଓ ଅର୍ବିଟର୍‌ରେ ଏକାଧିକ ଯନ୍ତ୍ରାଂଶ ମଧ୍ୟ ଖଞ୍ଜାଯାଇଛି। ଏହି ଅଭିଯାନରେ ଚନ୍ଦ୍ରପୃଷ୍ଠରେ ଜଳ ଓ ଖଣିଜ ଦ୍ରବ୍ୟ ସନ୍ଧାନ ଦିଗରେ ଉଦ୍ୟମ କରାଯିବ। ଚନ୍ଦ୍ରପୃଷ୍ଠକୁ ପଠାଯିବାକୁ ଥିବା ସ୍ପେସ୍‌କ୍ରାଫ୍ଟରେ ସମୁଦାୟ ୧୧ଟି ପେଲୋଡ୍‌ ଅବସ୍ଥାପିତ ହେବ। ସେଥିରୁ ୬ଟି ଭାରତୀୟ ଜ୍ଞାନକୌଶଳରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ତିନିଟି ୟୁରୋପ, ଦୁଇଟି ଆମେରିକା ଜ୍ଞାନକୌଶଳରେ ନିର୍ମିତ ହୋଇଛି। ଜିଏସ୍‌ଏଲ୍‌ଭି ଏମ୍‌କେ-୩ର ସମୁଦାୟ ଓଜନ ୩.୮ ଟନ୍‌ ବୋଲି ଇସ୍ରୋ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି।

୧୦ ବର୍ଷ ତଳେ ଇସ୍ରୋ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଚନ୍ଦ୍ରପୃଷ୍ଠରେ କୌଣସି ପ୍ରକାର ଗବେଷଣା କରାଯାଇପାରିଥିଲା। ଚନ୍ଦ୍ରାୟନ-୧ ଅଭିଯାନ ଗତ ୨୦୦୯ରେ କରାଯାଇଥିଲା ବେଳେ ସେଥିରେ କେବଳ ଅର୍ବିଟର୍‌ ଓ ଇମ୍ପାକ୍ଟର୍‌ର ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥିଲା। ଚନ୍ଦ୍ରାୟନ-୨ ପରି ସେଥିରେ ରୋଭର୍‌ ଖଞ୍ଜାଯାଇ ନ ଥିଲା। ଚନ୍ଦ୍ରାୟନ-୨ ସମ୍ପର୍କରେ ମତ ଦେଇ ଇସ୍ରୋ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଜି. ମାଧବନ୍‌ ନାୟର୍‌ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ଏକ ଚମତ୍କାର ମିଶନ୍‌। ୧୦ ବର୍ଷ ତଳେ ଆମେ ଚନ୍ଦ୍ରପୃଷ୍ଠକୁ ସଫଳତାପୂର୍ବକ ସାଟେଲାଇଟ୍‌ ପ୍ରକ୍ଷେପଣ କରିପାରିଛୁ। ଏହା ଯଥେଷ୍ଟ ମାତ୍ରାରେ ତଥ୍ୟ ସଂଗ୍ରହ କରିପାରିଥିଲା। ଚନ୍ଦ୍ରପୃଷ୍ଠର ଅବସ୍ଥିତି, ଖଣିଜ ଦ୍ରବ୍ୟ ଉପଲବ୍ଧତା ଆଦି ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ମିଳିଥିଲା। ଏହାଛଡ଼ା ଇସ୍ରୋ ପକ୍ଷରୁ ଚନ୍ଦ୍ରପୃଷ୍ଠରେ ଜାତୀୟ ପତାକା ମଧ୍ୟ ଉତ୍ତୋଳନ ହୋଇପାରିଥିଲା ବୋଲି ମାଧବନ୍‌ କହିଛନ୍ତି।

Post Comment




  
Captcha
Cannot Read? Click Here to generate a new one.


ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ


କରେନ୍ସି କନଭର୍ଟର

ନୋବେଲ ଡିନର୍
ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର ଭଳି ନୋବେଲ ଡିନରର ମର୍ଯ୍ୟାଦା ଅତି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ ପରେ ପ୍ରତି ବର୍ଷ ଡିସେମ୍ବର ୧୦ ତାରିଖରେ ଷ୍ଟକହୋମ୍ ସିଟିର ବ୍ଳୁ ହଲ୍‌ରେ ଏହି ରାତ୍ରିଭୋଜନର ଆୟୋଜନ କରାଯାଏ। ଏଥିରେ ସ୍ବିଡେନର ରାଜ ପରିବାର, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ, ପଦସ୍ଥ ସରକାରୀ ବ୍ୟକ୍ତି, ନୋବେଲ ବିଜେତା ଏବଂ ଅତିଥି ଉପସ୍ଥିତ ରହନ୍ତି। ପ୍ରତ୍ୟେକ ନୋବେଲ ବିଜେତା ଏଠାକୁ ୧୬ ଜଣ ଅତିଥିଙ୍କୁ ସାଥିରେ ଆଣି ପାରିବେ। ଏହି ଭୋଜନର ସମୟ ସୀମା ୪ ଘଣ୍ଟା। ଏଥିରେ ନୋବେଲ ବିଜେତାମାନେ ସଂକ୍ଷିପ୍ତ ବକ୍ତବ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତି। ଚାରି ଦିନ ଆଗରୁ ୪୦ ଜଣ ରୋଷେୟା ୨୦୦ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସହାୟତାରେ ଭୋଜନ ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ଲାଗିଯାଆନ୍ତି। ୬୦ଟି ଟେବୁଲରେ ଥିବା ୭୦୦୦ ଥାଳି, ୫୦୦୦ ଗ୍ଳାସ୍ ଏବଂ ୧୦,୦୦୦ ରୁପା ବାସନରେ ଖାଦ୍ୟ ପରଷା ଯାଏ। ଏହି ଡିନରର ମୂଲ୍ୟ ୪ କୋଟି ଟଙ୍କା। ୧୯୭୯ ମସିହାର ନୋବେଲ ଶାନ୍ତି ବିଜେତା ମଦର ଟେରେସାଙ୍କ ଅନୁରୋଧ କ୍ରମେ ସେହି ବର୍ଷ ଏହି ଭୋଜନ ବାତିଲ୍‌ କରାଯାଇ ସେହି ଅର୍ଥ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା।

ଜନମତ

ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଭକ୍ତଙ୍କ ଦର୍ଶନକୁ ଶୃଙ୍ଖଳିତ ଓ ବ୍ୟବସ୍ଥିତ କରିବା ନିମନ୍ତେ ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦେଶ କ୍ରମେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଧାଡ଼ି ଦର୍ଶନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ସହ ଆପଣ ଏକମତ ତ ?