ଏମିତି ଧରନ୍ତୁ ପତିଙ୍କ ମିଛ


ନିଜ ପତି ତାଙ୍କୁ ମିଛ କହୁଛନ୍ତି ବୋଲି ଅନେକ ପତ୍ନୀ ଭାବନ୍ତି। ସତ ଜାଣିବା ଲାଗି ମହିଳାମାନେ କ’ଣ ନାଇଁ କ’ଣ କରିଥାନ୍ତି। ଯାହାଫଳରେ ସବୁବେଳେ ମାନସିକ ଚାପ ମଧ୍ୟରେ ବଞ୍ଚନ୍ତି। ଯଦି ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତ ଦେଇ ଗତି କରୁଛନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ କେତେକ ଟିପ୍ସ ଦିଆଯାଇଛି। ଯେଉଁଥିରୁ ଆପଣ ଜାଣିପାରିବେ, ଆପଣଙ୍କ ପତି ଆପଣଙ୍କୁ ସତ କହୁଛନ୍ତି ନା ମିଛ।

ପ୍ରଶ୍ନ ପଚାରିଲେ ରାଗିବା

ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ପତି ଫୋନ୍‌ରେ କଥା ହେଉଥିଲେ କିମ୍ବା ଚାଟ୍‌ କରୁଥିଲାବେଳେ କାହା ସହିତ କଥା ହେଉଛ ପଚାରିଲେ ରାଗି ଯାଉଛନ୍ତି, ତେବେ ଜାଣି ନିଅନ୍ତୁ ଏହା ସେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବାକୁ ଚାହୁ ନାହାନ୍ତି। ବାରମ୍ବାର ପଚାରିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ସେ ଆପଣଙ୍କୁ ସିଧାସଳଖ ଉତ୍ତର ଦେଉ ନାହାନ୍ତି, ତେବେ ଜାଣି ନିଅନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କ ପତି ଆପଣଙ୍କୁ ମିଛ କହୁଛନ୍ତି।

ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ମିଛ କହିଥିଲେ
କେତେକ ଲୋକଙ୍କର ମିଛ କହିବାର ଅଭ୍ୟାସ ରହିଛି। ଏହାକୁ ଅଣଦେଖା କରିବା ଆପଣଙ୍କ ରିଲେସନଶିପ୍‌ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପଡ଼ିପାରେ। ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ପାର୍ଟନର ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ଆପଣଙ୍କୁ ମିଛ କହି ଆସୁଛନ୍ତି ଓ ଆପଣ ପଚାରିଲେ ବୁଲେଇ ବଙ୍କେଇ ଉତ୍ତର ଦେଉଛନ୍ତି, ତେବେ ତାଙ୍କୁ ବିଶ୍ବାସ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଦୁଇ ଥର ଭାବିବା ଉଚିତ।

ଆଖି ନ ମିଶାଇବା
ଏହା ମନୋବିଜ୍ଞାନୀଙ୍କ ଯୁକ୍ତି ଅଟେ ଯେ ମିଛ କହୁଥିବା ଲୋକେ ଆଖିରେ ଆଖି ମିଶାଇ କଥା ହୋଇପାରନ୍ତି ନାହିଁ। ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ପତି ମଧ୍ୟ ଏପରି କରୁଛନ୍ତି, ତେବେ ଜାଣି ନିଅନ୍ତୁ ସେ ଆପଣଙ୍କୁ ମିଛ କହୁଛନ୍ତି କିମ୍ବା କିଛି କଥା ଲୁଚାଉଛନ୍ତି।

ବାରମ୍ବାର ବିଶ୍ବାସର କଥା କହିବା

ଯେତେବେଳେ ପତ୍ନୀଙ୍କ ସହିତ ପତି ଚିଟିଂ କରିଥାନ୍ତି, ସେତେବେଳେ ପତ୍ନୀ ଅଯଥାରେ ସନ୍ଦେହ କରୁଥିବା କହି କମେଣ୍ଟ କରିଥାନ୍ତି। ଏହି ସମୟରେ ‘ବିଶ୍ବାସ’ ଶବ୍ଦକୁ ପତି ବାରମ୍ବାର ବ୍ୟବହାର କରିଥାନ୍ତି। ପତିଙ୍କଠାରୁ ଏହି କମେଣ୍ଟ ଶୁଣିବା ପରେ ପତ୍ନୀ ନିଜକୁ ଦୋଷୀ ମାନିବାରେ ଲାଗନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ବାସ୍ତବରେ ପତ୍ନୀ ଠିକ୍‌ ଥାଆନ୍ତି।

ବାରମ୍ବାର ମୁହଁରେ ହାତ ଲଗାଇବା

ୱାର୍ଣ୍ଣିଂ ସାଇନ୍‌ ପୁସ୍ତକରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିବା ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ଲୋକେ ମିଛ କହିଲେ, ବାରମ୍ବାର ନିଜ ମୁହଁରେ ହାତ ଲଗାଇଥାନ୍ତି। ଅନେକ ସମୟରେ ମିଛ କହିବା ପରେ ମୁହଁ ଲୁଚାଇବାକୁ ମଧ୍ୟ ଚେଷ୍ଟା କରିଥାନ୍ତି।

ନକଲି ହସ
ହସିବାର ଅର୍ଥ ହେଲା ସବୁକିଛି ଠିକ୍‌ ରହିଛି। କିନ୍ତୁ ନକଲି ଓ ଅସଲ ହସ ମଧ୍ୟରେ ଫରକ୍‌ ଜାଣନ୍ତୁ। ୨୦୧୨ରେ କୋଲମ୍ବିଆରେ ହୋଇଥିବା ଏକ ସର୍ଭେ ରିପୋର୍ଟ ମୁତାବକ ମିଛ କହିବା ସମୟରେ ସାଧାରଣତଃ ଲୋକେ ସ୍ମାଇଲ୍‌ କରିଥାନ୍ତି। ଯଦିଓ ମୁହଁର ନିମ୍ନ ଭାଗରୁ ସେମାନେ ହସି ପରିସ୍ଥିତିକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରି ନିଅନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଆଖିରୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବେ ଜଣାପଡ଼ିଯାଏ ଯେ ସେମାନେ ମିଛ କହୁଛନ୍ତି ବୋଲି।

ଆଖି ଡୋଳା ବଡ଼ ବଡ଼ ହୋଇଯିବା
ଏକ ସର୍ଭେ ମୁତାବକ ଯେତେବେଳେ ମଣିଷ ଏପରି କିଛି କରେ, ଯେଉଁଥିରେ ମସ୍ତିଷ୍କ ଉପରେ ଅଧିକ ଜୋର୍‌ ଦେବାକୁ ପଡ଼େ, ସେତେବେଳେ ତାଙ୍କର ଆଖି ଡୋଳା ବଡ଼ ହୋଇଯାଏ। ମିଛ କହିବା ସମୟରେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଅନେକ ବାହାନା ଭାବିବାକୁ ପଡ଼େ। ତେଣୁ ତାଙ୍କର ଆଖି ଡୋଳା ବଡ଼ ହୋଇଯାଇଥାଏ।

ପାଖରେ ନ ବସିବା
ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ପତି ମିଛ କହୁଛନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କଠାରୁ ଦୂରେଇ ରହିବାକୁ ଅଧିକ ପସନ୍ଦ କରିଥାନ୍ତି। ମିଛ କହୁଥିବା ଲୋକେ ପାଖରେ ରହିବାଠାରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ସହିତ ଚେହେରାର ହାବଭାବକୁ ମଧ୍ୟ ଲୁଚାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥାନ୍ତି।

Post Comment




  
Captcha
Cannot Read? Click Here to generate a new one.


ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ


କରେନ୍ସି କନଭର୍ଟର

ନୋବେଲ ଡିନର୍
ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର ଭଳି ନୋବେଲ ଡିନରର ମର୍ଯ୍ୟାଦା ଅତି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ ପରେ ପ୍ରତି ବର୍ଷ ଡିସେମ୍ବର ୧୦ ତାରିଖରେ ଷ୍ଟକହୋମ୍ ସିଟିର ବ୍ଳୁ ହଲ୍‌ରେ ଏହି ରାତ୍ରିଭୋଜନର ଆୟୋଜନ କରାଯାଏ। ଏଥିରେ ସ୍ବିଡେନର ରାଜ ପରିବାର, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ, ପଦସ୍ଥ ସରକାରୀ ବ୍ୟକ୍ତି, ନୋବେଲ ବିଜେତା ଏବଂ ଅତିଥି ଉପସ୍ଥିତ ରହନ୍ତି। ପ୍ରତ୍ୟେକ ନୋବେଲ ବିଜେତା ଏଠାକୁ ୧୬ ଜଣ ଅତିଥିଙ୍କୁ ସାଥିରେ ଆଣି ପାରିବେ। ଏହି ଭୋଜନର ସମୟ ସୀମା ୪ ଘଣ୍ଟା। ଏଥିରେ ନୋବେଲ ବିଜେତାମାନେ ସଂକ୍ଷିପ୍ତ ବକ୍ତବ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତି। ଚାରି ଦିନ ଆଗରୁ ୪୦ ଜଣ ରୋଷେୟା ୨୦୦ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସହାୟତାରେ ଭୋଜନ ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ଲାଗିଯାଆନ୍ତି। ୬୦ଟି ଟେବୁଲରେ ଥିବା ୭୦୦୦ ଥାଳି, ୫୦୦୦ ଗ୍ଳାସ୍ ଏବଂ ୧୦,୦୦୦ ରୁପା ବାସନରେ ଖାଦ୍ୟ ପରଷା ଯାଏ। ଏହି ଡିନରର ମୂଲ୍ୟ ୪ କୋଟି ଟଙ୍କା। ୧୯୭୯ ମସିହାର ନୋବେଲ ଶାନ୍ତି ବିଜେତା ମଦର ଟେରେସାଙ୍କ ଅନୁରୋଧ କ୍ରମେ ସେହି ବର୍ଷ ଏହି ଭୋଜନ ବାତିଲ୍‌ କରାଯାଇ ସେହି ଅର୍ଥ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା।

ଜନମତ

ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଭକ୍ତଙ୍କ ଦର୍ଶନକୁ ଶୃଙ୍ଖଳିତ ଓ ବ୍ୟବସ୍ଥିତ କରିବା ନିମନ୍ତେ ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦେଶ କ୍ରମେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଧାଡ଼ି ଦର୍ଶନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ସହ ଆପଣ ଏକମତ ତ ?