ମତଦାନ ଠାରୁ ଇଭିଏମ୍‌ରେ ଅଧିକ ଭୋଟ୍‌


ଯେତିକି ମତଦାନ ହେଲା, ତା’ଠାରୁ ଢେର ଅଧିକ ସଂଖ୍ୟା ଇଭିଏମ୍‌ରେ ଥିବା ଜଣା ପଡିଲା। ଆଉ ଇଭିଏମ୍‌ରୁ ଅଧିକ ଭୋଟ୍ ବାହାରିବାକୁ ନେଇ ଏବେ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଛି ହାଇକୋର୍ଟରେ। ଘଟଣାଟି ଘଟିଛି ବଲାଙ୍ଗିର ଜିଲ୍ଲା କଣ୍ଟାବାଞ୍ଝି  ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀରେ। ନିର୍ବାଚନକୁ ଅସିଦ୍ଧ କରିବାକୁ ନେଇ କଣ୍ଟାବାଞ୍ଝିର ଦୁଇଜଣ ବ୍ୟକ୍ତି ଓଡିଶା ଉଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟରେ ମାମଲା ରୁଜୁ କରିବା ପରେ ଏହାକୁ ନେଇ ବିବାଦ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ଏହି ମାମଲାରେ ଭାରତର ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ, ରାଜ୍ୟ ମୁଖ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ ଅଧିକାରୀ, କଣ୍ଟାବାଞ୍ଝିର ରିଟର୍ଣ୍ଣିଂ ଅଫିସରଙ୍କୁ ପକ୍ଷଭୁକ୍ତ କରାଯାଇଛି। ଆବେଦନକାରୀ ମତଦାନ ଦିନ ହୋଇଥିବା ମୋଟ ଭୋଟ୍‌ ସଂଖ୍ୟା ଓ ପରେ ଇଭିଏମ୍‌ ତଥ୍ୟରେ ତାଳମେଳ ନ ଥିବା ନେଇ ସଙ୍ଗିନ ଅଭିଯୋଗ ଉଠାଇଛନ୍ତି। ମତଦାନ ପରେ ରିଟର୍ଣ୍ଣିଂ ଅଫିସରଙ୍କ ପ୍ରଦତ୍ତ ସୂଚନା ଏବଂ ଇଭିଏମ୍‌ରେ ଥିବା ମତଦାନ ସଂଖ୍ୟା ମଧ୍ୟରେ ତାଳମେଳ ନାହିଁ। ରୂପେସ କୁମାର ବେହେରା ଓ ଭୁବନାନନ୍ଦ ମହାନ୍ତି  ଏହି ଅସଙ୍ଗତି ଓ  ଅନିୟମିତତାକୁ ନେଇ କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ବାତିଲ ପାଇଁ  ହାଇକୋର୍ଟରେ ମାମଲା ରୁଜୁ କରିଛନ୍ତି। ଘଟଣାଟିର ସିବିଆଇ ତଦନ୍ତ ଦାବି କରାଯାଇଛି।

ଆବେଦନକାରୀ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି ଯେ, ୨୦୧୯  ଅପ୍ରିଲ୍ ୧୮ରେ କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ  ମତଦାନ ହୋଇଥିଲା। ମତଦାନ ପରେ ଏଠାରେ ମୋଟ୍ ଏକ ଲକ୍ଷ ୮୨ ହଜାର ୪୧୧ ଜଣ ଭୋଟ୍ ଦେଇଥିବା ନେଇ ପ୍ରାର୍ଥୀମାନଙ୍କୁ  ହ୍ବାଟସଆପରେ ଜଣାଇ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ପୋଲିଂ ବୁଥ୍‌ରେ ନିୟୋଜିତ ଏଜେଣ୍ଟମାନଙ୍କୁ ଏହି ତଥ୍ୟ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗଙ୍କ ୱେବ ପୋର୍ଟାଲରେ ମଧ୍ୟ ଏହି ସୂଚନା ଦର୍ଶାଯାଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ ଭୋଟ୍ ଗଣନା କରାଗଲା, ସେତେବେଳେ ଇଭିଏମ୍‌ରେ ଆଉ ଅଧିକ ୮ ହଜାର ୬୬୬ ଟି ଭୋଟ୍‌ ବାହାରିଥିଲା। ତେବେ କିପରି ଇଭିଏମ୍ ମେସିନରେ ଅଧିକ ୮ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଭୋଟ୍‌ ବାହାରିଲା ତାହା ବିବାଦୀୟ ହୋଇଛି। ଏ ନେଇ ରିଟର୍ଣ୍ଣିଂ ଅଫିସର ନିରବ।

ରିଟର୍ଣ୍ଣିଂ ଅଫିସରଙ୍କ ଠାରୁ ସନ୍ତୋଷଜନକ ଉତ୍ତର ନ ପାଇବା କାରଣରୁ ଆବେଦନକାରୀ ଅଦାଲତର ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହୋଇଥିବା କହନ୍ତି। ଅଦାଲତରେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପ୍ରାର୍ଥନା କରି ଆବେଦନକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ କୌଣସି ଅନିୟମିତତା ହୋଇଛି ତେବେ ନିର୍ବାଚନକୁ ବାତିଲ୍ କରାଯାଉ ଏବଂ ସାନି ମତଦାନ କରାଯାଉ। ଅନ୍ୟପଟେ ଏପରି ଅଭିଯୋଗ ପରେ ରୂପେସଙ୍କ ନିକଟକୁ ଏକ ଫୋନ୍ କଲ୍ ଆସିଥିଲା ଯେଉଁଥିରେ ତାଙ୍କୁ ମାରିଦେବା ପାଇଁ ଧମକ ଦିଆଯାଇଥିବା ନେଇ  ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ଏହି ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ କଂଗ୍ରେସ ପ୍ରାର୍ଥୀ ସନ୍ତୋଷ ସିଂ ସାଲୁଜା ମୋଟ ୬୪୨୪୬ ଭୋଟ୍‌ ପାଇଥିବା ବେଳେ ବିଜେପି ପ୍ରାର୍ଥୀ ଲଖମଣବାଗ ୬୪୧୧୮ ଭୋଟ୍‌ ପାଇଛନ୍ତି। ଏଠାରେ ବିଜେଡି ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ଅଛି। କଂଗ୍ରେସ ପ୍ରାର୍ଥୀ ସାଲୁଜା ବିଜେପି ପ୍ରାର୍ଥୀ ବାଗଙ୍କ ଠାରୁ ମାତ୍ର ୧୨୨ ଟି ଭୋଟରେ ବିଜୟୀ ହୋଇଛନ୍ତି ଏବଂ ଏଥିରେ ଅସାଧୁ ଉପାୟ ଅବଲମ୍ବନ କରାଯାଇଥିବାର ଗୁରୁତର ଅଭିଯୋଗ ଉଠିଛି ।

Post Comment




  
Captcha
Cannot Read? Click Here to generate a new one.


ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ


କରେନ୍ସି କନଭର୍ଟର

ନୋବେଲ ଡିନର୍
ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର ଭଳି ନୋବେଲ ଡିନରର ମର୍ଯ୍ୟାଦା ଅତି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ ପରେ ପ୍ରତି ବର୍ଷ ଡିସେମ୍ବର ୧୦ ତାରିଖରେ ଷ୍ଟକହୋମ୍ ସିଟିର ବ୍ଳୁ ହଲ୍‌ରେ ଏହି ରାତ୍ରିଭୋଜନର ଆୟୋଜନ କରାଯାଏ। ଏଥିରେ ସ୍ବିଡେନର ରାଜ ପରିବାର, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ, ପଦସ୍ଥ ସରକାରୀ ବ୍ୟକ୍ତି, ନୋବେଲ ବିଜେତା ଏବଂ ଅତିଥି ଉପସ୍ଥିତ ରହନ୍ତି। ପ୍ରତ୍ୟେକ ନୋବେଲ ବିଜେତା ଏଠାକୁ ୧୬ ଜଣ ଅତିଥିଙ୍କୁ ସାଥିରେ ଆଣି ପାରିବେ। ଏହି ଭୋଜନର ସମୟ ସୀମା ୪ ଘଣ୍ଟା। ଏଥିରେ ନୋବେଲ ବିଜେତାମାନେ ସଂକ୍ଷିପ୍ତ ବକ୍ତବ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତି। ଚାରି ଦିନ ଆଗରୁ ୪୦ ଜଣ ରୋଷେୟା ୨୦୦ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସହାୟତାରେ ଭୋଜନ ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ଲାଗିଯାଆନ୍ତି। ୬୦ଟି ଟେବୁଲରେ ଥିବା ୭୦୦୦ ଥାଳି, ୫୦୦୦ ଗ୍ଳାସ୍ ଏବଂ ୧୦,୦୦୦ ରୁପା ବାସନରେ ଖାଦ୍ୟ ପରଷା ଯାଏ। ଏହି ଡିନରର ମୂଲ୍ୟ ୪ କୋଟି ଟଙ୍କା। ୧୯୭୯ ମସିହାର ନୋବେଲ ଶାନ୍ତି ବିଜେତା ମଦର ଟେରେସାଙ୍କ ଅନୁରୋଧ କ୍ରମେ ସେହି ବର୍ଷ ଏହି ଭୋଜନ ବାତିଲ୍‌ କରାଯାଇ ସେହି ଅର୍ଥ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା।

ଜନମତ

ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଭକ୍ତଙ୍କ ଦର୍ଶନକୁ ଶୃଙ୍ଖଳିତ ଓ ବ୍ୟବସ୍ଥିତ କରିବା ନିମନ୍ତେ ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦେଶ କ୍ରମେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଧାଡ଼ି ଦର୍ଶନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ସହ ଆପଣ ଏକମତ ତ ?