ଗଡ୍‌ସେ ପ୍ରକରଣରେ କମଲ ହାସନ୍‌ଙ୍କୁ ଆଗୁଆ ଜାମିନ୍‌


ତାମିଲନାଡ଼ୁ: ଗତ ସପ୍ତାହରେ ଦକ୍ଷିଣ ଭାରତ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରର ଅପ୍ରତିଦ୍ବନ୍ଦ୍ବୀ ନାୟକ ତଥା ରାଜନୈତିକ ଦଳ ମକ୍କଲ ନିଧି ମୈୟମ୍‌ (ଏମ୍‌ଏନ୍‌ଏମ୍‌)ର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା କମଲ ହାସନ୍‌ ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧିଙ୍କ ହତ୍ୟାକାରୀ ନାଥୁରାମ୍‌ ଗଡ୍‌ସେଙ୍କୁ ପ୍ରଥମ ହିନ୍ଦୁ ଆତଙ୍କବାଦୀ ବୋଲି ସମ୍ବୋଧନ କରିଥିବା ବେଳେ ଏହି ବିବାଦ କ୍ରମଶଃ ଅଧିକ ଜଟିଳ ହେବାରେ ଲାଗିଛି। ତେବେ ଏହି ମାମଲାରେ କମଲ୍‌ଙ୍କୁ ସୋମବାର ମଦୁରାଇ ହାଇକୋର୍ଟ ଆଗୁଆ ଜାମିନ୍‌ ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି। ତାମିଲନାଡ଼ୁର ଆରାଭକୁରିଚି ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀରେ ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ମତଦାନ ପାଇଁ ପ୍ରଚାର କରୁଥିବା ବେଳେ ଗଡ୍‌ସେଙ୍କୁ ସ୍ବାଧୀନ ଭାରତର ପ୍ରଥମ ଆତଙ୍କବାଦୀ ବୋଲି ସମ୍ବୋଧନ କରିଥିଲେ। ଏହି ମାମଲାରେ ଏକ ଚରମପନ୍ଥୀ ଗୋଷ୍ଠୀ ପକ୍ଷରୁ କରୁର୍‌ ଜିଲ୍ଲା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଆରାଭକୁରୁଚି ପୋଲିସ୍‌ ଷ୍ଟେସନ୍‌ରେ ମାମଲା ରୁଜୁ କରାଯାଇଥିଲା। ତେବେ ଗିରଫ କରି କମଲ ତୁରନ୍ତ ଆଗୁଆ ଜାମିନ୍‌ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିଥିଲେ ଓ ସୋମବାର ହାଇକୋର୍ଟ ତାଙ୍କର ଏହି ଆବେଦନକୁ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି।

କମଲ୍‌ଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଭାରତୀୟ ପିଙ୍ଗଳ କୋଡ୍‌ର ୧୫୩-କ’ ଓ ୨୯୫-କ’ ଧାରା ଅନୁସାରେ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଥିଲା। କମଲଙ୍କ ଭାଷଣ ଦେଶର ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ଧାର୍ମିକ ଭାବନାକୁ ପ୍ରତିହତ କରିବା ସହ ବିଭିନ୍ନ ଧର୍ମାବଲମ୍ବୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଶତ୍ରୁତା ଭାବ ସୃଷ୍ଟିକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବ ବୋଲି ଅଭିଯୋଗ କରି ଏକ ସଂଗଠନ ପୋଲିସ୍‌ରେ ମାମଲା ରୁଜୁ କରିଥିଲା। ନିଜର ଜାମିନ୍‌ ଆବେଦନରେ କମଲ ଦର୍ଶାଇଥିଲେ ଯେ ସେ ଗଡ୍‌ସେଙ୍କୁ ହିନ୍ଦୁ ଆତଙ୍କବାଦୀ କହି କୌଣସି ଭୁଲ୍‌ କରିନାହାନ୍ତି। କାରଣ ଗାନ୍ଧିଙ୍କ ହତ୍ୟା ମାମଲାର ଶୁଣାଣି ବେଳେ ଗଡ୍‌ସେ ଦେଇଥିବା ବୟାନରୁ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି। ଏହାଛଡ଼ା ଗଡ୍‌ସେ ତାଙ୍କ ପୁସ୍ତକ ‘ହ୍ବାଇ ଆଇ କିଲ୍‌ଡ ଗାନ୍ଧି’ରେ ମଧ୍ୟ ସେ ଜଣେ ଜଣେ ହିନ୍ଦୁ ଓ ଦେଶ ବିଭାଜନର କାରଣ ଗାନ୍ଧି ବୋଲି ଦର୍ଶାଇଥିଲେ ବୋଲି କମଲ ତାଙ୍କ ଆବେଦନରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଥିଲେ। ଏହାଛଡ଼ା ତାଙ୍କୁ ଆଗୁଆ ଜାମିନ୍‌ ପ୍ରଦାନ ପାଇଁ କୋର୍ଟ ଯାହା ସର୍ତ୍ତ ରଖିବେ, ଉକ୍ତ ସର୍ତ୍ତକୁ ସେ ମାନିବେ ବୋଲି ମଧ୍ୟ କମଲ ସହମତ ହୋଇଥିଲେ।

Post Comment




  
Captcha
Cannot Read? Click Here to generate a new one.


ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ


କରେନ୍ସି କନଭର୍ଟର

ନୋବେଲ ଡିନର୍
ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର ଭଳି ନୋବେଲ ଡିନରର ମର୍ଯ୍ୟାଦା ଅତି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ ପରେ ପ୍ରତି ବର୍ଷ ଡିସେମ୍ବର ୧୦ ତାରିଖରେ ଷ୍ଟକହୋମ୍ ସିଟିର ବ୍ଳୁ ହଲ୍‌ରେ ଏହି ରାତ୍ରିଭୋଜନର ଆୟୋଜନ କରାଯାଏ। ଏଥିରେ ସ୍ବିଡେନର ରାଜ ପରିବାର, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ, ପଦସ୍ଥ ସରକାରୀ ବ୍ୟକ୍ତି, ନୋବେଲ ବିଜେତା ଏବଂ ଅତିଥି ଉପସ୍ଥିତ ରହନ୍ତି। ପ୍ରତ୍ୟେକ ନୋବେଲ ବିଜେତା ଏଠାକୁ ୧୬ ଜଣ ଅତିଥିଙ୍କୁ ସାଥିରେ ଆଣି ପାରିବେ। ଏହି ଭୋଜନର ସମୟ ସୀମା ୪ ଘଣ୍ଟା। ଏଥିରେ ନୋବେଲ ବିଜେତାମାନେ ସଂକ୍ଷିପ୍ତ ବକ୍ତବ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତି। ଚାରି ଦିନ ଆଗରୁ ୪୦ ଜଣ ରୋଷେୟା ୨୦୦ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସହାୟତାରେ ଭୋଜନ ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ଲାଗିଯାଆନ୍ତି। ୬୦ଟି ଟେବୁଲରେ ଥିବା ୭୦୦୦ ଥାଳି, ୫୦୦୦ ଗ୍ଳାସ୍ ଏବଂ ୧୦,୦୦୦ ରୁପା ବାସନରେ ଖାଦ୍ୟ ପରଷା ଯାଏ। ଏହି ଡିନରର ମୂଲ୍ୟ ୪ କୋଟି ଟଙ୍କା। ୧୯୭୯ ମସିହାର ନୋବେଲ ଶାନ୍ତି ବିଜେତା ମଦର ଟେରେସାଙ୍କ ଅନୁରୋଧ କ୍ରମେ ସେହି ବର୍ଷ ଏହି ଭୋଜନ ବାତିଲ୍‌ କରାଯାଇ ସେହି ଅର୍ଥ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା।

ଜନମତ

ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଭକ୍ତଙ୍କ ଦର୍ଶନକୁ ଶୃଙ୍ଖଳିତ ଓ ବ୍ୟବସ୍ଥିତ କରିବା ନିମନ୍ତେ ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦେଶ କ୍ରମେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଧାଡ଼ି ଦର୍ଶନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ସହ ଆପଣ ଏକମତ ତ ?