ଶାଗୁଦାନା ଟିକ୍କି ରେସିପି


ନବରାତ୍ରି ପାଇଁ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଭାବେ କ୍ରିସ୍‌ପି ଡିପ୍‌ ଫ୍ରାଏ ଶାଗୁଦାନା ଟିକ୍କି ପ୍ରସ୍ତୁତି ହୋଇଥାଏ। ଏହାକୁ ଆପଣ ଯେ କୌଣସି ସମୟରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରି ଖାଇପାରିବେ। ନବରାତ୍ରି ଉପବାସ କରୁଥିବା ଲୋକେ ମଧ୍ୟାହ୍ନଭୋଜନ କିମ୍ବା ରାତ୍ରି ଭୋଜନରେ ଏହାକୁ କରି ଖାଇଥାନ୍ତି। ନବରାତ୍ରି ସମୟରେ ରକ୍‌ ସଲ୍ଟ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ। ଏହି ଟିକ୍କିକୁ ଆହୁରି କ୍ରଞ୍ଚି କରିବା ଲାଗି ଆପଣ ଭଜା ଚିନା ବାଦାମ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ। ଏହାବ୍ୟତୀତ ଆପଣ ଶାଗୁଦାନା ଟିକ୍କିକୁ କିଟି ପାର୍ଟି, ପିକ୍‌ନିକ୍‌ ଆଦିରେ ମଧ୍ୟ ତିଆରି କରିପାରିବେ। କାରଣ ଏହାକୁ ପ୍ୟାକ୍‌ କରି ସାଙ୍ଗରେ ନେଇଯିବା ବହୁତ ସହଜ। ଚା’ ଓ କଫି ସହିତ ଏହା ବହୁତ ସ୍ବାଦିଷ୍ଟ ମଧ୍ୟ ଲାଗିଥାଏ।

କ’ଣ ଦରକାର
୨୫୦ ଗ୍ରାମ୍‌ ବତୁରା ଶାଗୁ, ୧ ଟି ସିଝା ଆଳୁ, ଏକ ଚତୁର୍ଥାଂଶ କପ୍‌ ଧନିଆ ପତ୍ର, ଦରକାର ଅନୁସାରେ ଲଙ୍କା ଗୁଣ୍ଡ, ୧ କପ୍‌ ରିଫାଇନ୍‌ ତେଲ, ୨ଟି କଟା କଞ୍ଚା ଲଙ୍କା, ଆବଶ୍ୟକ ଅନୁସାରେ ରକ୍‌ ସଲ୍ଟ, ଏକ ଚତୁର୍ଥାଂଶ କପ୍‌ ଅଧା ଛେଚା ଯାଇଥିବା ରୋଷ୍ଟେଡ୍‌ ଚିନା ବାଦାମ।

ପ୍ରସ୍ତୁତି ପ୍ରଣାଳୀ

ସ୍ବାଦରେ ଭରପୂର ଏହି ନବରାତ୍ରି ସ୍ପେସାଲ ରେସିପି ତିଆରି କରିବା ଲାଗି ଶାଗୁକୁ ପାଣିରେ ୨ରୁ ୩ ଘଣ୍ଟା ଭିଜାଇ ଦିଅନ୍ତୁ। ଶାଗୁଦାନା ଭଲରେ ଫୁଲି ଗଲା ପରେ ଏଥିରୁ ପାଣି ବାହାର କରି ଏକ ପାତ୍ରକୁ ବାହାର କରନ୍ତୁ। ଏହା ପରେ ଟିକ୍କିର ମିଶ୍ରଣ ତିଆରି କରିବା ଲାଗି ଏକ ପାତ୍ରରେ ସିଝା ଆଳୁକୁ ଚକଟି ଦିଅନ୍ତୁ। ଏଥିରେ ଭଜା ବାଦାମ, କଟା କଞ୍ଚା ଲଙ୍କା, ଧନିଆ ପତ୍ର, ଲଙ୍କା ଗୁଣ୍ଡ ଓ ଲୁଣ ସହିତ ଶାଗୁକୁ ପକାଇ ମଧ୍ୟ ଭଲ ଭାବେ ମିଶାନ୍ତୁ। ଏବେ ଏହି ମିଶ୍ରଣରେ ଛୋଟ ଛାଟ ଟିକ୍କି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ। ଧ୍ୟାନ ରଖନ୍ତୁ ଟିକ୍କିର ମିଶ୍ରଣ ଅଧିକ ପତଳା କରିବେ ନାହିଁ। ଏବେ ଏକ ପ୍ୟାନ୍‌ରେ ମିଡିୟମ ଆଞ୍ଚରେ ତେଲ ଗରମ କରି ଧିରେ ଏହି ଟିକ୍କିକୁ ପକାନ୍ତୁ। ଏହା କ୍ରିସ୍‌ପୀ ବ୍ରାଉନ୍‌ ହେବା ଯାଏ ଡିପ୍‌ ଫ୍ରାଏ କରନ୍ତୁ। ଏହି କ୍ରିସ୍‌ପୀ ଶାଗୁଦାନା ଟିକ୍କିକୁ ଚିନା ବାଦାମ ଓ ଫେଣ୍ଟା ଯାଇଥିବା ହାଲୁକା ମସଲାଦାର ଦହି ସହିତ ଗରମ ଗରମ ପରଷନ୍ତୁ। ଏହାକୁ ଆପଣ ଚା’ ଓ କଫି ସହିତ ମଧ୍ୟ ଏନ୍‌ଜୟ କରିପାରିବେ।

Post Comment




  
Captcha
Cannot Read? Click Here to generate a new one.


ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ


କରେନ୍ସି କନଭର୍ଟର

ନୋବେଲ ଡିନର୍
ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର ଭଳି ନୋବେଲ ଡିନରର ମର୍ଯ୍ୟାଦା ଅତି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ ପରେ ପ୍ରତି ବର୍ଷ ଡିସେମ୍ବର ୧୦ ତାରିଖରେ ଷ୍ଟକହୋମ୍ ସିଟିର ବ୍ଳୁ ହଲ୍‌ରେ ଏହି ରାତ୍ରିଭୋଜନର ଆୟୋଜନ କରାଯାଏ। ଏଥିରେ ସ୍ବିଡେନର ରାଜ ପରିବାର, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ, ପଦସ୍ଥ ସରକାରୀ ବ୍ୟକ୍ତି, ନୋବେଲ ବିଜେତା ଏବଂ ଅତିଥି ଉପସ୍ଥିତ ରହନ୍ତି। ପ୍ରତ୍ୟେକ ନୋବେଲ ବିଜେତା ଏଠାକୁ ୧୬ ଜଣ ଅତିଥିଙ୍କୁ ସାଥିରେ ଆଣି ପାରିବେ। ଏହି ଭୋଜନର ସମୟ ସୀମା ୪ ଘଣ୍ଟା। ଏଥିରେ ନୋବେଲ ବିଜେତାମାନେ ସଂକ୍ଷିପ୍ତ ବକ୍ତବ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତି। ଚାରି ଦିନ ଆଗରୁ ୪୦ ଜଣ ରୋଷେୟା ୨୦୦ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସହାୟତାରେ ଭୋଜନ ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ଲାଗିଯାଆନ୍ତି। ୬୦ଟି ଟେବୁଲରେ ଥିବା ୭୦୦୦ ଥାଳି, ୫୦୦୦ ଗ୍ଳାସ୍ ଏବଂ ୧୦,୦୦୦ ରୁପା ବାସନରେ ଖାଦ୍ୟ ପରଷା ଯାଏ। ଏହି ଡିନରର ମୂଲ୍ୟ ୪ କୋଟି ଟଙ୍କା। ୧୯୭୯ ମସିହାର ନୋବେଲ ଶାନ୍ତି ବିଜେତା ମଦର ଟେରେସାଙ୍କ ଅନୁରୋଧ କ୍ରମେ ସେହି ବର୍ଷ ଏହି ଭୋଜନ ବାତିଲ୍‌ କରାଯାଇ ସେହି ଅର୍ଥ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା।

ଜନମତ

ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଭକ୍ତଙ୍କ ଦର୍ଶନକୁ ଶୃଙ୍ଖଳିତ ଓ ବ୍ୟବସ୍ଥିତ କରିବା ନିମନ୍ତେ ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦେଶ କ୍ରମେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଧାଡ଼ି ଦର୍ଶନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ସହ ଆପଣ ଏକମତ ତ ?