ଭୁଟାନ ବୁଲି ଯାଉଥିଲେ ଏସବୁ ଜାଣନ୍ତୁ


ବୁଲିବା ପାଇଁ ଭାରତର ପଡ଼ୋଶୀ ଦେଶ ଭୁଟାନ ଏକ ଉପଯୁକ୍ତ ବିକଳ୍ପ। ନିଜ ଛୁଟିର ମଜା ନେବା ପାଇଁ ଏହି ଦେଶକୁକୁ ଦୂର ଦୂରାନ୍ତରୁ ପର୍ଯ୍ୟଟକ ଆସିଥାନ୍ତି। ତେବେ ଆପଣ ଯଦି ଭୁଟାନ ଭ୍ରମଣ କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି, ତେବେ ଏଠାର କେତେକ ନିୟମ ସମ୍ପର୍କରେ ଜାଣନ୍ତୁ। ଭୁଟାନରେ ଏବେ ବି ରାଜା ରାଜୁଡ଼ା ଶାସନ ଚାଲୁଛି। ତେଣୁ ଏଠାର ନିୟମ କାନୁନ କିଛି ମାତ୍ରାରେ ଅଲଗା ରହିଛି। ଯଦି ଆପଣ ଭୁଟାନ ଯିବାକୁ ଯୋଜନା କରୁଛନ୍ତି, ତେବେ ଏ ସମ୍ପର୍କରେ କିଛି ଟିପ୍ସ ନିହାତି ଜାଣନ୍ତୁ।

ପାସପୋର୍ଟ, ଭିସାର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ
ଏହି ଦେଶକୁ ଯିବା ଲାଗି ପାସପୋର୍ଟ କିମ୍ବା ଭିସାର ଆବଶ୍ୟକ ନାହିଁ। ଆପଣ ଏହି ଦେଶକୁ ସଡ଼କ ମାର୍ଗରେ ମଧ୍ୟ ବୁଲିପାରିବେ। ମାତ୍ର ରୋଡ୍‌ ଟ୍ରିପ୍‌ ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କ ପାଖରେ ପରମିଟ୍‌ ରଖିବାକୁ ଭୂଲନ୍ତୁ ନାହିଁ।

ଏଠି ଏକୁଟିଆ ବୁଲି ପାରିବେ ନାହିଁ
ଆପଣ ଏକୁଟିଆ ଭୁଟାନ ଭ୍ରମଣ କରିପାରିବେ ନାହିଁ। ଏଠାକୁ ଆପଣ ପୂରା ପରିବାର ସଦସ୍ୟ କିମ୍ବା ସାଙ୍ଗସାଥୀଙ୍କ ସହ ଯିବାକୁ ପଡ଼ିବ। ଆପଣ ଚାହିଲେ ନିଜ ପାର୍ଟନରଙ୍କ ସହ ମଧ୍ୟ ଭୁଟାନ ବୁଲିବାକୁ ଯାଇପାରିବେ। ମାତ୍ର ଏଠାରେ ସୋଲୋ ଟ୍ରିପ୍‌ ପାଇଁ ଅନୁମତି ମିଳି ନ ଥାଏ।

ଆଧାରକାର୍ଡ ଦରକାର ନାହିଁ

ଭାରତରେ ଆପଣଙ୍କୁ ସମସ୍ତ କାମ ପାଇଁ ଆଧାରକାର୍ଡ ଦରକାର। ମାତ୍ର ଭୁଟାନରେ ଏହାର କୌଣସି ମୂଲ୍ୟ ନାହିଁ। ଏଠାରେ କେବଳ ପରମିଟ୍‌ ପ୍ରଚଳନ ହେଉଛି। ଗୋଟିଏ ପରମିଟ୍‌ରେ ୧୫ ଦିନ ଯାଏ ଭୁଟାନରେ ବିନା କୌଣସି ରୋକ୍‌ଟୋକ୍‌ରେ ବୁଲି ପାରିବେ। ଯଦି ଆପଣ କୌଣସି ବିଜ୍‌ନେସ୍‌ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ କୌଣସି କାମରେ ଭୁଟାନ ଯାଉଛନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ୬ ମାସ ଯାଏ ପରମିଟ୍‌ ମିଳିପାରିବ।

କ୍ୟାଶ୍‌ ନେଇ ଯାଇପାରିବେ

ଭୁଟାନ ଏବଂ ଭାରତର କରେନ୍ସି ଭ୍ୟାଲ୍ୟୁରେ ବିଶେଷ କିଛି ତଫାତ୍‌ ନାହିଁ। ଏଠାରେ ଭାରତର ମୁଦ୍ରା ମଧ୍ୟ ପ୍ରଚଳିତ ହେଉଛି। ମାତ୍ର ଏହା ଭୁଟାନର କେତେକ ସ୍ଥାନରେ ସମ୍ଭବ। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ଭୁଟାନର ଏଟିଏମ୍‌ରୁ ଟଙ୍କା ଉଠାଇବା ପାଇଁ ୨୦୦ ଟଙ୍କା ଏକ୍ସଟ୍ରା ଚାର୍ଜ ଲାଗେ।

ଭାରତୀୟ ଖାଦ୍ୟର ମଜା
ଭୁଟାନରେ ଆପଣଙ୍କୁ ଖାଇବା ପିଇବାରେ କୌଣସି ସମସ୍ୟା ହେବ ନାହିଁ। କାରଣ ଏଠାରେ ଭାରତୀୟ ଖାଦ୍ୟ ସହଜରେ ମିଳିଯାଏ। ଆପଣ ଭୁଟାନର ଯେ କୌଣସି ହୋଟେଲ କିମ୍ବା ରେସ୍ତୋରାଁରେ ଭାରତୀୟ ଖାଦ୍ୟର ମଜା ନେଇପାରିବେ।

Post Comment




  
Captcha
Cannot Read? Click Here to generate a new one.


ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ


କରେନ୍ସି କନଭର୍ଟର

ନୋବେଲ ଡିନର୍
ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର ଭଳି ନୋବେଲ ଡିନରର ମର୍ଯ୍ୟାଦା ଅତି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ ପରେ ପ୍ରତି ବର୍ଷ ଡିସେମ୍ବର ୧୦ ତାରିଖରେ ଷ୍ଟକହୋମ୍ ସିଟିର ବ୍ଳୁ ହଲ୍‌ରେ ଏହି ରାତ୍ରିଭୋଜନର ଆୟୋଜନ କରାଯାଏ। ଏଥିରେ ସ୍ବିଡେନର ରାଜ ପରିବାର, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ, ପଦସ୍ଥ ସରକାରୀ ବ୍ୟକ୍ତି, ନୋବେଲ ବିଜେତା ଏବଂ ଅତିଥି ଉପସ୍ଥିତ ରହନ୍ତି। ପ୍ରତ୍ୟେକ ନୋବେଲ ବିଜେତା ଏଠାକୁ ୧୬ ଜଣ ଅତିଥିଙ୍କୁ ସାଥିରେ ଆଣି ପାରିବେ। ଏହି ଭୋଜନର ସମୟ ସୀମା ୪ ଘଣ୍ଟା। ଏଥିରେ ନୋବେଲ ବିଜେତାମାନେ ସଂକ୍ଷିପ୍ତ ବକ୍ତବ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତି। ଚାରି ଦିନ ଆଗରୁ ୪୦ ଜଣ ରୋଷେୟା ୨୦୦ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସହାୟତାରେ ଭୋଜନ ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ଲାଗିଯାଆନ୍ତି। ୬୦ଟି ଟେବୁଲରେ ଥିବା ୭୦୦୦ ଥାଳି, ୫୦୦୦ ଗ୍ଳାସ୍ ଏବଂ ୧୦,୦୦୦ ରୁପା ବାସନରେ ଖାଦ୍ୟ ପରଷା ଯାଏ। ଏହି ଡିନରର ମୂଲ୍ୟ ୪ କୋଟି ଟଙ୍କା। ୧୯୭୯ ମସିହାର ନୋବେଲ ଶାନ୍ତି ବିଜେତା ମଦର ଟେରେସାଙ୍କ ଅନୁରୋଧ କ୍ରମେ ସେହି ବର୍ଷ ଏହି ଭୋଜନ ବାତିଲ୍‌ କରାଯାଇ ସେହି ଅର୍ଥ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା।

ଜନମତ

ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଭକ୍ତଙ୍କ ଦର୍ଶନକୁ ଶୃଙ୍ଖଳିତ ଓ ବ୍ୟବସ୍ଥିତ କରିବା ନିମନ୍ତେ ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦେଶ କ୍ରମେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଧାଡ଼ି ଦର୍ଶନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ସହ ଆପଣ ଏକମତ ତ ?