୧୮ ଜଣଙ୍କୁ କୋଟିପତି କଲା ଜୋମାଟୋ


ପ୍ରତୀକାତ୍ମକ ଫଟୋ
ଖାଦ୍ୟ ବିତରଣ କମ୍ପାନୀ ଜୋମାଟୋ ଶୁକ୍ରବାର ଷ୍ଟକ୍ ମାର୍କେଟରେ ଏକ ଧମାକାଦାର ଏଣ୍ଟ୍ରି ମାରିଛି। ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ୧୮ ଜଣଙ୍କୁ କୋଟିପତି କରାଇଛି। ଜୋମାଟୋର ଷ୍ଟକ୍ ଏହାର ଇସ୍ୟୁ ମୂଲ୍ୟ ତୁଳନାରେ ୫୦ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ପ୍ରିମିୟମରେ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ହୋଇଛି। ଦିନର କାରବାର ଶେଷରେ କମ୍ପାନୀର ସହପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ତଥା ସିଇଓ ଦୀପେନ୍ଦ୍ର ଗୋଏଲଙ୍କ ଶେୟାର ଅଂଶଧନ ମୂଲ୍ୟ ୪୬୫୦ କୋଟି (୬୨୪ ମିଲିୟନ ଡଲାର)ରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ଦୀପେନ୍ଦ୍ର ଜୋମାଟୋରେ ୫.୫ ପ୍ରତିଶତ ଅଂଶଧନ ରଖିଛନ୍ତି, ଯେଉଁଥିରେ ଏସୋପ ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ। ସେହିଭଳି କମ୍ପାନୀର ସହପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ତଥା ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ଅଧିକାରୀ ଗୁଞ୍ଜନ ପାଟିଦାରଙ୍କ ଶେୟାରଏବଂ ଏସୋପ ମୂଲ୍ୟ ୩୬୩ କୋଟିରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ଅନ୍ୟଜଣେ ସହପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ତଥା ନୂତନ ବ୍ୟବସାୟର ମୁଖ୍ୟ ମୋହିତ ଗୁପ୍ତାଙ୍କ ଏସୋପର ମୂଲ୍ୟ ୧୯୫ କୋଟି ଟଙ୍କା ହୋଇଛି। ୨୦୧୯ରେ ସହପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ତଥା ଯୋଗାଣ କାର୍ଯ୍ୟର ମୁଖ୍ୟ ଭାବରେ ନିଯୁକ୍ତ ଗୌରବ ଗୁପ୍ତାଙ୍କ ଷ୍ଟକ୍ ବିକଳ୍ପ ମୂଲ୍ୟ ମଧ୍ୟ ୧୭୯ କୋଟି ଟଙ୍କାକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ସମ୍ପ୍ରତି ସହପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ହୋଇଥିବା ଅକ୍ରିତି ଚୋପ୍ରାଙ୍କ ଏସୋପର ମୂଲ୍ୟ ୧୪୯ କୋଟିରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ଶୁକ୍ରବାର ବଜାର ବନ୍ଦ ହେବା ପରେ ଜୋମାଟୋର ମୁଖ୍ୟ ଆର୍ଥିକ ଅଧିକାରୀ (ସିଏଫଓ) ଅକ୍ଷନ୍ତ ଗୋୟଲଙ୍କ ଏସୋପ ମୂଲ୍ୟ ୧୧୪ କୋଟି ଟଙ୍କା ଥିଲା।

ଷ୍ଟକ୍ ମାର୍କେଟରେ ଚମତ୍କାର ପ୍ରବେଶ
ଜୋମାଟୋର ଷ୍ଟକ୍ ଶୁକ୍ରବାର ଏହାର ଇସ୍ୟୁ ମୂଲ୍ୟ ଉପରେ ୫୦ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ପ୍ରିମିୟମରେ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ହୋଇଛି। ପରେ ଏହା ବିଏସଇରେ ୧୨୫.୮୫ ଟଙ୍କାରେ ବନ୍ଦ ହୋଇ ଖୋଲିବା ମୂଲ୍ୟ ଠାରୁ ଏହା ୧୧୫ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଗତ ସପ୍ତାହରେ ଏହାର ଆଇପିଓ ୪୦.୩୮ ଗୁଣ ବିଡ୍ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲା। ଇଭେଣ୍ଟ ଅଫ୍ ହେଡ୍, ଚୈତନ୍ୟ ମାଥୁରଙ୍କ ଷ୍ଟକ୍ ବିକଳ୍ପ ଗୁଡିକର ମୂଲ୍ୟ ୬୭ କୋଟି ଟଙ୍କା ଏବଂ ମାନବସମ୍ବଳ ଏବଂ ଅପରେସନ ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷ ଦାମିନୀ ସାୱନିଙ୍କ ଷ୍ଟକ ବିକଳ୍ପର ମୂଲ୍ୟ ୪୩ କୋଟି ଟଙ୍କା ଥିଲା। ସେହିଭଳି ଅଣଲାଭକାରୀ ସଂସ୍ଥା ଫିଡିଂ ଇଣ୍ଡିଆର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ଅଙ୍କିତ କ୍ୱାଟ୍ରାଙ୍କ ଏସୋପ ହୋଲ୍ଡିଂ ୧୦୫ କୋଟି ଟଙ୍କାକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଜୋମାଟୋ ୨୦୧୯ରେ ଫିଡିଂ ଇଣ୍ଡିଆ ହାସଲ କରିଥିଲା। କମ୍ପାନୀର ତିନୋଟି ମୁଖ୍ୟ ଷ୍ଟକ୍ ଅପ୍ସନ୍ ଟ୍ରଷ୍ଟ ଅଛି ଯେଉଁଥିରୁ ଫୁଡିବେ କର୍ମଚାରୀ ଏସୋପ ଟ୍ରଷ୍ଟର ମୂଲ୍ୟ ୩୫୨୨ କୋଟି ଟଙ୍କା। ମାର୍ଚ୍ଚରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ସର୍ବଶେଷ ଏସୋପ ଟ୍ରଷ୍ଟର ମୂଲ୍ୟ ୬୩୨୪ କୋଟି ଟଙ୍କା। ଶୁକ୍ରବାର ଷ୍ଟକ୍ ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜରେ ଭାରତର ପ୍ରଥମ ୟୁନିକର୍ଣ୍ଣ ସର୍ବସାଧାରଣ ହେବା ପରେ ଜୋମାଟୋ ଶେୟାର ମୂଲ୍ୟ ସୋମବାର ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିନରେ ଏଭଳି ଲାଭ ବୃଦ୍ଧି କରିବାରେ ଲାଗିଛି। ଜୋମାଟୋର ଶେୟାର ଗୁଡିକ ବିଏସଇରେ ୧୩ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧିପାଇଛି। ସୋମବାରର କାରବାରରେ ଶେୟାର ପ୍ରତି ଇଣ୍ଟ୍ରା-ଦିନର ଉଚ୍ଚତା ୧୪୩ ଛୁଇଁଛି।

Post Comment




  
Captcha
Cannot Read? Click Here to generate a new one.


ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ

୩୨ତମ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ଉଦଯାପିତ: ଟୋକିଓକୁ
ଟୋକିଓ: ୧୭ ଦିନ ଧରି ଚାଲିଥିବା କ୍ରୀଡ଼ା ମହାକୁମ୍ଭ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସର ୩୨ତମ ସଂସ୍କରଣରେ ରବିବାର ପୂର୍ଣ୍ଣଚଛେଦ ପଡ଼ିଛି। ଗତ ୨୦୨୦ରେ ସଂସ୍କରଣଟି ଆୟୋଜିତ ହେବାକୁ ଥିଲେ ହେଁ କୋରୋନା ମହାମାରୀ କାରଣରୁ ଏହାକୁ ବର୍ଷେ ଘୁଞ୍ଚାଇ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଜାପାନରେ ଗତ ୨୩ ତାରିଖରେ ସଂସ୍କରଣ ଆରମ୍ଭ ପୂର୍ବରୁ ରାଜଧାନୀ ଟୋକିଓରେ ଏମର୍ଜେନସି ଜାରି ହେବା ସତ୍ତ୍ବେ ଆୟୋଜକଙ୍କ ଦୃଢ଼ ଇଛାଶକ୍ତି ଓ ଅଂଶୀଦାର ଦେଶର ସହଯୋଗ ବଳରେ ଅନତର୍ଜାତୀୟ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ କମିଟି (ଆଇଓସି) ଓ ଟୋକିଓ ୨୦୨୦ ସୁଚାରୁ ରୂପେ ଶେଷ କରିଛନ୍ତି। ସଂସ୍କରଣଟି ରବିବାର ଉଦଯାପିତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ବିନା ଦର୍ଶକରେ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ବିଶ୍ବବ୍ୟାପୀ ଦର୍ଶକ ଏହାକୁ ମନଭରି ଉପଭୋଗ କରିଛନ୍ତି। ଆକର୍ଷଣୀୟ ଉଦଘାଟନୀ ଉତ୍ସବ ସହ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଅଲିମ୍ପିକ୍ସର ୩୨ତମ ସଂସ୍କରଣଟି ରଙ୍ଗିନ ଆଲୋକମାଳା ସହ ରଙ୍ଗବେରଙ୍ଗର ଆତସବାଜି ସହ ଶେଷ ହୋଇଛି। ଆତସବାଜିରେ ଟୋକିଓ ଆକାଶ ପ୍ରଜ୍ଜ୍ବଳିତ ହେବା ସହ ଅଲିମ୍ପିକ୍ ରିଙ୍ଗଗୁଡ଼ିକର ଚିତ୍ର ପ୍ରତିଫଳିତ ହୋଇଥିଲା, ଯାହାକି ବେଶ୍ ଉପଭୋଗ୍ୟ ଥିଲା। ଏଥିସହ ଜାପାନ ରାଜଧାନୀରେ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ଇଭେଣ୍ଟ ଉପରେ ପରଦା ଟଣାଯାଇଛି ଓ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସଂସ୍କରଣର ଆୟୋଜକ ପ୍ୟାରିସକୁ ପତାକା ହସ୍ତାନ୍ତର କରାଯାଇଛି। ଏହି ପତାକା ହସ୍ତାନ୍ତର ସହ କୌଣସି ପ୍ରକାର ବାଧାବିଘ୍ନ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ପରି କ୍ରୀଡ଼ା ମହାକୁମ୍ଭ ଆୟୋଜନରେ ବାଧକ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ, ଏପରି ଏକ ବାର୍ତ୍ତା ମଧ୍ୟ ଦିଆଯାଇଛି। ତା’ଛଡ଼ା ଘାତକ କୋରୋନାରେ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଥିବା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ସ୍ମରଣ କରାଯାଇଥିଲା। ଉଦଯାପନୀ ଉତ୍ସବରେ ଭାରତର ଧ୍ବଜାବାହକ ଦାୟିତ୍ବ ବ୍ରୋଞ୍ଜପଦକ ଜିତିଥିବା ପୁରୁଷ ରେସଲର୍ ବଜରଙ୍ଗ ପୁନିଆ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ପ୍ରଦର୍ଶନକାରୀ ପ୍ରତିଯୋଗୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ବ ନେଇଥିଲେ।