Pratinidhi Odia

ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପ୍ରସଙ୍ଗ

ଧୂଳିଝଡ଼ରେ ଆକ୍ତାମାକ୍ତା ମହାନଗରୀ ଦିଲ୍ଲୀ

କେବେ ଧୂଆଁ ତ କେବେ ଧୂଳି, ବର୍ଜ୍ୟ ଆଉ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ପ୍ରଦୂଷଣରେ ଅଣନିଃଶ୍ବାସୀ ହୋଇପଡ଼ିଛି ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀ। ଗତ ନଭେମ୍ବର ଡିସେମ୍ବର ମାସରେ ଦିଲ୍ଲୀ ମହାନଗରୀ ଧୂଆଁରେ ଏଭଳି ପ୍ରଦୂଷିତ ହୋଇପଡ଼ିଥିଲା ଯେ ସ୍କୁଲ, କଲେଜଗୁଡ଼ିକୁ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ପଡ଼ିଥିଲା। ଏବେ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଭୟଙ୍କର ଧୂଳିଝଡ଼। ଧୂଳିଝଡ଼ରେ ପରିସ୍ଥିତି ଏକଦମ୍‌ ଗମ୍ଭୀର। ଦିଲ୍ଳୀର କେତେକ ଜାଗାରେ ପ୍ରଦୂଷଣର ସ୍ତର ଏତେ ମାତ୍ରାରେ ବଢ଼ିଯାଇଛି ଯେ ପ୍ରଦୂଷଣ ମାପିବା ଯନ୍ତ୍ର ମଧ୍ୟ ଫେଲ୍‌ ହୋଇଯାଇଛି। ଦିଲ୍ଲୀରେ ଏୟାର ଇଣ୍ଡେକ୍‌ସର ସ୍ତର ୪୩୧ ଦରଜ ହୋଇଛି। ଆଗାମୀ ୩ ଦିନ ଦିଲ୍ଲୀ ଅତ୍ୟନ୍ତ ବିପଦସଙ୍କୁଳ ରହିବ ବୋଲି ଆକଳନ କରାଯାଇଛି। କାହିଁକି ନା, ଆଗାମୀ ୩ ଦିନ ପିଏମ୍‌ ସ୍ତର ବିପଜ୍ଜନକ ୧୦ର ସ୍ତରରେ ରହିବ। ଦିଲ୍ଲୀର ସବୁଠୁ ପ୍ରଦୂଷିତ ଅଞ୍ଚଳ ହୋଇଛି ଗ୍ରେଟର ନୋଏଡ଼ା। ଗ୍ରେଟର ନୋଏଡାରେ ଏୟାର ଇଣ୍ଡେକ୍ସ ୫୦୦ ରହିଛି। ଗୁଡ଼ଗାଓଁରେ ୪୮୫, ନୋଏଡ଼ାରେ ୩୯୦, ଗାଜିଆବାଦରେ ୩୮୪ ଏବଂ ଫରିଦାବାଦରେ ଏୟାର ଇଣ୍ଡେକ୍ସ ୩୧୭ ଦରଜ ହୋଇଛି।

ଫିଫା ବିଶ୍ବକପ୍‌ ଆଣିଛି ଫୁଟବଲ୍‌ ଫିଭର୍‌

ଜୁନ୍‌ ୧୪ରୁ ଜୁଲାଇ ୧୫ ଫିଫା ବିଶ୍ବକପ୍‌ ନେଇ ସାରା ବିଶ୍ବରେ ଫୁଟବଲ ଫିଭର। ରୁଷିଆର ୧୨ଟି ଗ୍ରାଉଣ୍ଡରେ ୩୨ଟି ଦଳକୁ ନେଇ ଖେଳାଯିବ ୬୪ଟି ମ୍ୟାଚ୍‌। ମାସେ ବ୍ୟାପୀ ଖେଳାଯିବାକୁ ଥିବା ବିଶ୍ବର ଏହି ଶ୍ରେଷ୍ଠ ପ୍ରତିଯୋଗିତାକୁ ନେଇ ସମସ୍ତେ ଉତ୍ସାହିତ। ଭାରତୀୟ ଫୁଟବଲ୍‌ ଦଳ ଏହି ମେଗା ଇଭେଣ୍ଟ ପାଇଁ ଯୋଗ୍ୟତା ହାସଲ ଠାରୁ ମାଇଲ୍‌ ମାଇଲ୍‌ ଦୂରରେ, ତଥାପି ୧୩୨ କୋଟି ଲୋକସଂଖ୍ୟା ବିଶିଷ୍ଟ ଭାରତବାସୀ ବିଶ୍ବର ଏହି ଶ୍ରେଷ୍ଠ ମୁକାବିଲା ଦେଖିବା ରାତି ଉଜାଗର ରହିବା ଏକପ୍ରକାର ନିଶ୍ଚିତ। କୋଟି କୋଟି ଭାରତୀୟ ଫୁଟବଲ୍‌ପ୍ରେମୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଫିଫା ବିଶ୍ବକପ ଦେଖିବା ପାଇଁ ଭରିଯାଇଛି ଆନନ୍ଦ। ୪ ବର୍ଷର ବ୍ୟବଧାନ ପରେ ପୁଣି ଥରେ ବିଶ୍ବର ଷ୍ଟାର ଫୁଟବଲରଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ରୋମାଞ୍ଚକର ମୁକାବିଲା ଦେଖିବା ପାଇଁ ସମସ୍ତେ ଅପେକ୍ଷାରତ। କେଉଁ ଦଳ ହେବ ଡାର୍କ ହର୍ଷ, କେଉଁ ଦଳ ନକ୍‌ଆଉଟ୍‌ରେ ପହଞ୍ଚିବ, କିଏ ହେବ ଷ୍ଟାର ଆକର୍ଷଣ ଓ କାହାକୁ ମିଳିବ ଗୋଲ୍ଡେନ୍‌ ବୁଟ୍‌, ଏହାକୁ ନେଇ ଏବେ ଅଙ୍କକଷା ଜୋରଦାର।

ସରକାରୀ ଚାକିରିକୁ ଏଠି ଗୁରୁତ୍ବ ଦିଆଯାଏ କାହିଁକି?

ଭାରତରେ ସରକାରୀ ଚାକିରିଆଙ୍କୁ ସରକାରଙ୍କ ଜ୍ବାଇଁପୁଅ କୁହାଯାଏ। ଏହାର କାରଣ କ’ଣ? କାହିଁକି ଆମ ଦେଶରେ ସରକାରୀ ଚାକିରିଟିଏ ପାଇବା ପାଇଁ ଏତେ କଡ଼ା ମେହନତ କରାଯାଏ? ଆମର ସାକ୍ଷାତ ନିକଟରେ ଜଗଦୀଶ ପଣ୍ଡାଙ୍କ ସହିତ ହୋଇଥିଲା। ଜଗଦୀଶ ସ୍ନାତକୋତ୍ତର ଶିକ୍ଷା ପରେ ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ ଚାକିରି ପାଇଁ ଆବେଦନ କରୁଥିବା କହିଥିଲେ। ତାଙ୍କର ଟାର୍ଗେଟ ସରକାରୀ ଚାକିରିଟିଏ ପାଇଁ। ଜଗଦୀଶ ରେଲୱେର ଛୋଟ ଏକ ଚାକିରି ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିଛନ୍ତି। ଆବେଦନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଚାଲିଛି। ସରକାରୀ ଚାକିରିଟିଏ ପାଇଁ ଜଗଦୀଶଙ୍କ ଏହା ପଞ୍ଚମ ପ୍ରୟାସ। ପ୍ରତିଦ୍ବନ୍ଦ୍ବିତା ବହୁତ ତୀବ୍ର। ଗୋଟିଏ ଗୋଟିଏ ପଦବୀ ପାଇଁ ହଜାର ହଜାର ପ୍ରାର୍ଥୀ। ଏଥର ରେଲୱେର ଚାକିରି ପାଇବା ପାଇଁ ଜଗଦୀଶଙ୍କ ମୁକାବିଲା ନିଜସ୍ବ ପତ୍ନୀ ଅନୀତାଙ୍କ ସହିତ ମଧ୍ୟ ହେଉଛି। ଛୋଟିଆ ପଦବୀ ଲାଗି ଏ ପରୀକ୍ଷା ହୋଇଥିଲେ ହେଁ ଶତାଧିକ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଆବେଦନ କରିଛନ୍ତି। ଜଗଦୀଶ ଗତ ଥର ଯେଉଁ ସରକାରୀ ଚାକିରି ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିଥିଲେ, ତାହାର ମଧ୍ୟ ଏପରି ଅବସ୍ଥା ହୋଇଥିଲା। ତା’ ପର ଥର ଜଗଦୀଶ ସରକାରୀ ଶିକ୍ଷକ, ତା’ ପୂର୍ବରୁ ଜଙ୍ଗଲ ବିଭାଗର ଗାର୍ଡ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରି ହତାଶ ହେବା ସାର ହୋଇଥିଲା। ବନ ବିଭାଗର ଗାର୍ଡ ପରୀକ୍ଷାରେ ଲିଖିତ ପରୀକ୍ଷା ଭଲ ଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଫିଜିକାଲ ଫିଟ୍‌ ନ ହେବାରୁ ଫରେଷ୍ଟଗାର୍ଡ ଚାକିରିଟି ହାତରୁ ଖସିଗଲା।

ଭାଇଚାରାର ବିରଳ ଦୃଷ୍ଟାନ୍ତ: ପୁତ୍ରହରା ହିନ୍ଦୁ ପିତାଙ୍କ ମୁସଲମାନ

କେବଳ ଭାଇଚାରା ହିଁ ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ ସହାବସ୍ଥାନ ପାଇଁ ନିତାନ୍ତ ଜରୁରୀ। ଭାରତ ଭଳି ଏକ ଧର୍ମନିରପେକ୍ଷ ରାଷ୍ଟ୍ରରେ ହିନ୍ଦୁ ଓ ମୁସଲମାନଙ୍କୁ ନେଇ ଅନେକ ସମୟରେ ବିବାଦ ଉପୁଜୁଥିବା ସତ୍ତ୍ବେ ଦୁଇ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଲୋକେ ଆଜି ବି ଏକାଠି ବସବାସ କରୁଛନ୍ତି। ତେବେ ଗୋଟିଏ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଅମାନୁଷିକ କାଣ୍ଡ ଲାଗି ନିଜ ପୁତ୍ରଙ୍କୁ ହରାଇଥିବା ଅନ୍ୟ ଏକ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ବ୍ୟକ୍ତି ହତ୍ୟାକାରୀ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ପ୍ରତି ଉଦାର ମନୋଭାବ ପୋଷଣ କରିବା ନିଶ୍ଚିତ ରୁପେ ବିରଳ। ପ୍ରେମଜନିତ ବିବାଦକୁ ନେଇ କେତେକ ମୁସଲିମ୍‌ ବ୍ୟକ୍ତି ଜଣେ ହିନ୍ଦୁ ପିତାଙ୍କୁ ପୁତ୍ରହରା କରି ଦେଇଥିବା ସତ୍ତ୍ବେ ପୁତ୍ର ମୃତ୍ୟୁର ୪ ମାସ ପୁରୁ ନ ପୂରୁଣୁ ସେ ମୁସଲିମ୍‌ ଭାଇଭଉଣୀଙ୍କ ପାଇଁ ଇଫ୍‌ତାର ପାର୍ଟିର ଆୟୋଜନ କରି ଅନେକଙ୍କ ପାଇଁ ଉଦାହରଣ ସାଜିଛନ୍ତି।

ବଲିଉଡ୍‌କୁ ଲମ୍ବିଛି ବେଟିଂ ଚେର: ଅଟୋ ଯନ୍ତ୍ରାଂଶ ଡିଲର୍‌ରୁ

୨୦୧୩ ଆଇପିଏଲ୍‌ ବେଟିଂ ଓ ଫିକ୍ସିଂ ମାମଲାରେ ଟି-୨୦ ଫର୍ମାଟ୍‌ର ଏହି ସବୁଠାରୁ ଲୋକପ୍ରିୟ ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟ୍‌ ବିବାଦ ଘେରକୁ ଆସିଥିଲା। ଦେଶ ଓ ବିଦେଶରେ କୋଟି କୋଟି ଲୋକ ଆଇପିଏଲ୍‌ ପରି ଏକ ଜବରଦସ୍ତ ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟ୍‌କୁ ଭରପୂର ଉପଭୋଗ କରିଆସୁଥିଲେ ମଧ୍ୟ ହାତଗଣତି ଖେଳାଳି କିଛି ଅର୍ଥଲୋଭୀ ବୁକିଙ୍କ ପ୍ରରୋଚନାରେ ଏହି ଭଦ୍ରଲୋକଙ୍କ ଖେଳକୁ ବଦନାମ କରୁଛନ୍ତି ବୋଲି ଜାଣିବାକୁ ପାଇଥିଲେ। ଏହି କାରଣରୁ ଆଇପିଏଲ୍‌ର ଆୟୋଜକ ବିସିସିଆଇରେ ବ୍ୟାପକ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇଛି। ଏପରିକି ଦେଶର ଶୀର୍ଷ କୋର୍ଟ ଏଥିରେ ହସ୍ତକ୍ଷେପ କରି ବିଶେଷକିଛି ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଛନ୍ତି। ତେବେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପୁଣି ଥରେ ବୁକିମାନଙ୍କ ସକ୍ରିୟତା ପଦାକୁ ଆସିଛି। ଅବଶ୍ୟ ଏଥର ଏହି କୁକାର୍ଯ୍ୟରେ କୌଣସି ଖେଳାଳିଙ୍କ ସଂପୃକ୍ତି ନାହିଁ। କେବଳ ବୁକିମାନେ କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କାର ବାଜି ଲଗାଇବା ନଜରକୁ ଆସିଛି ଓ ଏଥିନେଇ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ପୋଲିସ୍‌ ଗିରଫ କରିଥିବା ବୁକିଙ୍କର ବଲିଉଡ୍‌ ସହ ସମ୍ପର୍କ ରହିଥିବା ମଧ୍ୟ ତଦନ୍ତ ବେଳେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଛି।

ବିଜେଡିର ଭୋଟ ଗଣିତ

ରାଜ୍ୟରେ ମୋଟ ୧୪୭ ବିଧାୟକ। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୭୬ ଜଣ ହେଉଛନ୍ତି କୋଟିପତି। ସମସ୍ତ ବିଧାୟକଙ୍କ ହାରାହାରି ସମ୍ପତ୍ତି ମୂଲ୍ୟ ୩.୨୨ କୋଟି ଟଙ୍କା। ଓଡ଼ିଶାରେ ୨୮ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ ନିରକ୍ଷର। ଏମାନଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧.୨୦ କୋଟିରୁ ଅଧିକ। ଆଉ କୋଟିଏରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଅଳ୍ପ ଶିକ୍ଷିତ ମାଟ୍ରିକ ତଳେ। ଏଭଳି ୨.୫ କୋଟି ଲୋକଙ୍କର ରାଜ୍ୟର ସାଧାରଣ ସମ୍ବଳ, ରାଜ୍ୟର ଅର୍ଥନୀତି, ରାଜ୍ୟ ପରିଚାଳନା, ଟିକସ ବ୍ୟବସ୍ଥା, ସମ୍ବଳ ପରିଚାଳନା, ଯୋଜନାର ଭଲ ଓ ମନ୍ଦ ଦିଗ, ଦୁର୍ନୀତି ଆଦି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଚେତନା ଟିକେ ସ୍ବାଭାବିକ କମ୍‌। ସାଧାରଣତଃ ଏହି ବର୍ଗର ଲୋକମାନେ ହିଁ ଅଧିକ ସଂଖ୍ୟାରେ ଭୋଟ ଦିଅନ୍ତି। ଶିକ୍ଷିତ, ମଧ୍ୟବିତ୍ତ ଓ ଧନୀବର୍ଗର ଲୋକମାନେ ଯେଉଁମାନେ ଏସବୁ ବିଷୟରେ ସଚେତନ ସେମାନେ ସାଧାରଣତଃ ଭୋଟ ଦିଅନ୍ତି ନାହିଁ ବୋଲି କୋଟିପତି ଶାସକମାନେ ଭଲ ଭାବେ ଅବଗତ ଅଛନ୍ତି।

କିଲା ପଡ଼ିଆରୁ ମୋଦିଙ୍କ ବିରୋଧୀଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ

୨୬ ମେ ୨୦୧୪ରେ କେନ୍ଦ୍ରରେ ସରକାର ଗଢ଼ିଥିଲା ବିଜେପି। ଶନିବାର ସରକାର ଗଠନର ଚାରିବର୍ଷ ପୂର୍ତ୍ତି ଅବସରରେ ୪୮ ମାସର ରିପୋର୍ଟ କାର୍ଡ ଉପସ୍ଥାପିତ କରିଛି ବିଜେପି ସରକାର। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଐତିହାସକ କଟକ କିଲା ପଡ଼ିଆରେ ଚିରାଚରିତ ଢଙ୍ଗରେ ନିଜ ସରକାରର ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ଉପଲବ୍ଧିଗୁଡ଼ିକ ବଖାଣିଥିଲେ। ରିପୋର୍ଟ କାର୍ଡ ଉପସ୍ଥାପନା କରିବା ସହିତ କାହାର ନାମ ନ ନେଇ ବିରୋଧୀ ଦଳଙ୍କ ଉପରେ ପ୍ରଚଣ୍ଡ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ। ରାଜ୍ୟରେ ମହାନଦୀ ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ନେଇ ସ୍ପଷ୍ଟ ମତ ରଖିଥିଲେ ମୋଦି। କହିଥିଲେ, ମହାନଦୀର ୫୨ ପ୍ରତିଶତ ପାଣି ଅକାରଣରେ ବଙ୍ଗୋପସାଗରକୁ ଯାଇ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଉଥିବା କଥା ଖୋଦ୍‌ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ବିଧାନସଭାରେ ସ୍ବୀକାର କରିଛନ୍ତି। ୨୦ ବର୍ଷ ଶାସନ କଲା ପରେ ନଦୀ ଜଳର ସଂରକ୍ଷଣ ଓ ପରିଚାଳନା କରିପାରି ନାହାନ୍ତି ରାଜ୍ୟ ସରକାର। ଗରିବ ଚାଷୀଙ୍କୁ ବିଭ୍ରାନ୍ତ କରାଯାଉଛି। ୨୦ ବର୍ଷ ତଳେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଲୋୟର ଇନ୍ଦ୍ର ପ୍ରକଳ୍ପ କାହିଁକି ଝୁଲି ରହିଛି ବୋଲି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଥିଲେ। ମହାନଦୀ ବିବାଦର ସମାଧାନ ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ଚାହିଁଥିଲା। କିନ୍ତୁ ରାଜ୍ୟ ସହଯୋଗ କଲାନି। ରାଜ୍ୟର ଆଦିବାସୀ ଅଞ୍ଚଳର ସ୍ଥିତି ନୈରାଶ୍ୟଜନକ। ଜାତୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମ ଗୁଡ଼ିକ ଓଡ଼ିଶାର ଆଦିବାସୀ ଅଞ୍ଚଳର ଯେଉଁ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସ୍ଥିତି ଦେଖାଉଛନ୍ତି, ତାହା ୨୦ ବର୍ଷର ଏକ ସରକାରର ଅସଲ ମୁଖା ଖୋଲିଦେଇଛି। କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ରାଜ୍ୟର ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟସେବା ପାଇଁ ଭୁବନେଶ୍ବରରେ ଏମ୍‌ସ ଓ ବୁର୍ଲା, ବ୍ରହ୍ମପୁର, କଟକରେ ମେଡିକାଲ କଲେଜ ଜରିଆରେ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତିବଦ୍ଧତା ପାଳନ କରୁଥିବା ମୋଦି ସୂଚାଇଛନ୍ତି।



ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ


କରେନ୍ସି କନଭର୍ଟର

ଜନମତ

କୁଳଭୂଷଣ ଯାଦବଙ୍କୁ ନିର୍ଯାତନା ଦେବା ସହ ପାକିସ୍ତାନ ଅମାନବୀୟ ଆଚରଣ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରୁଛି ଏବଂ ଏହାକୁ ଘୋଡ଼ାଇବା ପାଇଁ କୁଟନୈତିକ ଚାଲ୍‌ ଖେଳି ଚାଲିଛି। ଏଥିରେ ଆପଣ ଏକ ମତ ତ!