Pratinidhi Odia

ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପ୍ରସଙ୍ଗ

କ’ଣ ଚାହୁଁଛି ଓଡ଼ିଶା

ଓଡ଼ିଶାର ଜନଜାତି ପିଲାମାନେ ହକି ଷ୍ଟିକ୍‌ ଧରି ଚାଲନ୍ତି ବୋଲି ଏକ ତ୍ରୁଟିପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଞାପନ ଦେଇ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଭାରତୀୟ ହକିର ପୃଷ୍ଠପୋଷକତା ଓ ଏହା ଦେଶ ପାଇଁ ଓଡ଼ିଶାର ଉପହାର ଦର୍ଶାଇ ଶନିବାର ପ୍ରମୁଖ ଖବରକାଗଜରେ ବିଞାପନ ଦେଇଛନ୍ତି। ହକିର ପ୍ରୟୋଗଶାଳା ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଓ ଏହାର ବାସିନ୍ଦାମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ହକିକୁ ନେଇ ଆକର୍ଷଣ ରହିଛି। ଭାରତୀୟ ହକିରେ ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ମାଟିର ଅବଦାନ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଓଡ଼ିଶା ସରକାର ହକି ପ୍ରତି ଯେଉଁ ଆନ୍ତରିକତା ଦେଖାଇଛନ୍ତି ତାହା ନିଶ୍ଚିତ ସ୍ବାଗତଯୋଗ୍ୟ। କେହି ଏହାକୁ ବିରୋଧ କରୁନାହାନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନବାବୁ ହକି ଭଳି ଯଦି ଓଡ଼ିଶାର ଶିକ୍ଷା, ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ, ପାନୀୟଜଳ, ନିଯୁକ୍ତି, ବେରୋଜଗାର ସମସ୍ୟାକୁ ସମାଧାନ କରିବା ଦିଗରେ ବିଶ୍ବବାସୀଙ୍କ ସହଯୋଗ ଗ୍ରହଣ କରିବେ କିମ୍ବା ଶାସନକଳକୁ ଲଗାଇ ହକି ପଡ଼ିଆକୁ ସଜାଡ଼ିବା ଭଳି ଅଗମ୍ୟ ଅଞ୍ଚଳର ଦୁର୍ବଳ ଭିତ୍ତିଭୂମିଗୁଡ଼ିକୁ ପୁନରୁଦ୍ଧାର କରି ଦିଅନ୍ତେ ତେବେ ପଡ଼ୋଶୀ ଆନ୍ଧ୍ର ପ୍ରଦେଶ, ଛତିଶଗଡ଼, ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡ ଓ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଓଡ଼ିଶା ମାଟି ଉପରେ ଲୋଲୁପ ଦୃଷ୍ଟି ପକାଉ ନ ଥାନ୍ତେ। ସତର ବର୍ଷର ସ୍ଥିର ଶାସନରେ ଓଡ଼ିଶା ଝଲସୁଥାନ୍ତା।

ବିଧିର ବିଡ଼ମ୍ବନା: କାହାକୁ ମେଞ୍ଚେ ତ କାହାକୁ କେଞ୍ଚେ
ମାଲ୍ୟା ରାସ୍ତାରେ ନୀରବ ମୋଦି

ପଞ୍ଜାବ ନ୍ୟାସନାଲ ବ୍ୟାଙ୍କର ମୁମ୍ବାଇସ୍ଥିତ ଏକ ଶାଖାରେ ୧୧୩୬୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଜାଲିଆତି ମାମଲା ଉପରେ ଏବେ ସାରା ଦେଶର ନଜର। ଏହାକୁ ନେଇ ଅଳଙ୍କାର ବ୍ୟବସାୟୀ ନୀରବ ମୋଦିଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଏତଲା ଦାଏର ହୋଇଛି। ଅର୍ଥନୈତିକ ଅପରାଧ ଶାଖା ପକ୍ଷରୁ ନୀରବଙ୍କ ଘରକୁ ସିଲ୍‌ କରାଯାଇଛି। ଏହି ଘଟଣାକୁ ନେଇ ସିବିଆଇ ଲୁକ୍‌ଆଉଟ ନୋଟିସ ଜାରି କରିବା ପୂର୍ବରୁ ନୀରବ ସମେତ ୪ ଜଣ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଦେଶ ଛାଡ଼ି ପଳାଇଛନ୍ତି। ନୀରବଙ୍କ ପତ୍ନୀ ଆମେରିକାର ନାଗରିକ ଯିଏକି ୪ ଜାନୁଆରୀରୁ ଦେଶଛାଡ଼ି ଚାଲିଯାଇଛନ୍ତି। ମେହୁଲ ଚୌକସୀ ଜାନୁଆରୀ ୪ ଏବଂ ନୀରବର ଭାଇ ଜାନୁଆରୀ ୧ରେ ଭାରତରୁ ଖସି ବିଦେଶ ଚାଲିଯାଇଛନ୍ତି। ନୀରବ ମୋଦିଙ୍କ ଭାଇ ବେଲଜିଅମର ନାଗରିକତ୍ବ ଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ବେଳେ ସେ ଏବେ ନ୍ୟୁୟର୍କରେ ଥିବା ଜଣାଯାଇଛି।

ପ୍ରତି ୨ ଜଣରେ ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କୁ କାହିଁକି ଭୋଗିବାକୁ ହୁଏ

ଶୀତକାଳୀନ ଅଧିବେଶନରେ ସରକାର ଗୃହକୁ କହିଥିଲେ ଯେ ଦେଶର ୫୩ ପ୍ରତିଶତ ମହିଳା ରକ୍ତହୀନତା ସମସ୍ୟା ଭୋଗନ୍ତି। ଜାତୀୟ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସର୍ଭେରେ ମହିଳାଙ୍କ ଖାଦ୍ୟପେୟ ଓ ଜୀବନଶୈଳୀରେ ସମସ୍ୟା ଥିବାରୁ ରକ୍ତଶୂନ୍ୟତାରେ ସଂଖ୍ୟାଧିକ ମହିଳା ପୀଡ଼ିତ ଥିବା କୁହାଯାଇଛି। ରକ୍ତଶୂନ୍ୟତା ବା ଅଭାବ କାରଣରୁ ମହିଳାଟିଏ କାମ କରୁଥିବା ବେଳେ ଥକିପଡ଼େ। ଏବଂ ଅନ୍ୟ ରୋଗ ଦ୍ବାରା କବଳିତ ହୋଇଥାଏ। ଏହା ସହିତ ପ୍ରସବ ସମୟରେ ଅଧିକ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡ଼ିଥାଏ। ଅନେକ ଘଟଣାରେ ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳାଟିର ପ୍ରସବ ପୂର୍ବରୁ, ସମୟରେ ଓ ପରେ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥାଏ। ରକ୍ତହୀନତା ଅର୍ଥ ରକ୍ତରେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ଲୋହିତ ରକ୍ତକଣିକା ବା ରେଡ ବ୍ଲକ ସେଲ ନ ଥାଏ। ଲୋହିତ ରକ୍ତ କଣିକାରେ ହିମୋଗ୍ଲୋବିନ ଥାଏ। ଯାହାର କାମ ଅମ୍ଳଜାନକୁ ଶରୀରର ବିଭିନ୍ନ ଭାଗକୁ ନେଇଯାଇଥାଏ।

ରାଜନୀତି ମୁହାଁ ଅଭିନେତା, ତିଷ୍ଠିରହିବ କି ଓଡ଼ିଆ ସିନେମା?

ଓଡ଼ିଆ ସିନେମାର ଅଭିନେତାମାନଙ୍କୁ ଦକ୍ଷିଣୀ ହାୱା ଛୁଇଁଛି। ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ଅଭିନୟ ଅପେକ୍ଷା ରିଅଲ ଲାଇଫରେ ନେତା ହେବାକୁ ବେଶି ମାତ୍ରାରେ ପ୍ରଭାବିତ ହେଉଛନ୍ତି ଆମ ଅଭିନେତା। ଶରତ ପୂଜାରୀଙ୍କ ଠାରୁ ବର୍ତ୍ତମାନର ମିହିର ଦାସଙ୍କ ଯାଏ ଅନେକ ଅଭିନେତା ରାଜନୀତିରେ ପାଦ ଥାପିଛନ୍ତି। ଅଭିନେତାମାନେ ରାଜନୀତିରେ ଯୋଗଦେବା ପରେ ନା ରାଜନୀତିରେ ସେମାନେ ଉଦାହରଣ ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହୋଇଛନ୍ତି ନା ସେମାନେ ଓଡ଼ିଆ ସିନେମାକୁ ଶୀର୍ଷକୁ ନେଇପାରିଛନ୍ତି। ରାଜନୀତିରେ ଯୋଗଦେଇ ସେମାନେ ନିଜ ଦଳକୁ କିଭଳି ସୁଦୃଢ଼ କରାଇଛନ୍ତି ସଂପୃକ୍ତ ଦଳର ମୁଖିଆମାନଙ୍କ ନିକଟରେ ହିଁ ସେ ବାବଦରେ ଖବର ଥିବ। ଏସବୁ ସତ୍ତ୍ବେ ବିଭିନ୍ନ ରାଜନୈତିକ ଦଳଗୁଡ଼ିକ ପକ୍ଷରୁ ଅଭିନେତା ଅଭିନେତ୍ରୀଙ୍କ ପାଇଁ ସର୍ବଦା ଦ୍ବାର ଉନ୍ମୁକ୍ତ ରଖିଛନ୍ତି ସମସ୍ତ ରାଜନୈତିକ ଦଳ।



ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ


କରେନ୍ସି କନଭର୍ଟର

ଜନମତ

କୁଳଭୂଷଣ ଯାଦବଙ୍କୁ ନିର୍ଯାତନା ଦେବା ସହ ପାକିସ୍ତାନ ଅମାନବୀୟ ଆଚରଣ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରୁଛି ଏବଂ ଏହାକୁ ଘୋଡ଼ାଇବା ପାଇଁ କୁଟନୈତିକ ଚାଲ୍‌ ଖେଳି ଚାଲିଛି। ଏଥିରେ ଆପଣ ଏକ ମତ ତ!