Pratinidhi Odia

ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପ୍ରସଙ୍ଗ

ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରଥମ: କେନ୍ଦୁପତ୍ର ଲଢ଼େଇରେ ଗ୍ରାମସଭା ବିଜୟୀ
କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଯୌନ ଉତ୍ପୀଡ଼ନ : ଦୃଢ ପ୍ରତିରୋଧ ଲୋଡ଼ା

ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୦୧୭ ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହରେ ବଲାଙ୍ଗିର ଜିଲ୍ଲା ମହିମୁଣ୍ଡା ଆଦର୍ଶ ବିଦ୍ୟାଳୟର ଜନୈକା ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ ସେହି ସ୍କୁଲର ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷକ ତାଙ୍କୁ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ ପରିସର ମଧ୍ୟରେ ବାରମ୍ବାର ମାନସିକ ଓ ଶାରୀରିକ ନିର୍ଯାତନା ଦେଉଥିବା ନେଇ ପୁଇଁତଳା ଥାନାରେ ଏତଲା ଦାଏର କରିଛନ୍ତି। ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷକ ଅଶୋକ ଖଟୁଆଙ୍କ ଏଭଳି ଆଚରଣକୁ ନେଇ ସେ ପୂର୍ବରୁ ବିଇଓ, ଡିଇଓ ତଥା ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ଜଣାଇ ନ୍ୟାୟ ପାଇ ନ ଥିବାରୁ ଥାନାର ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହୋଇଥିବା ସୂଚାଇଥିଲେ। ମାମଲା ରୁଜୁ ହେବା ସହ ତଦନ୍ତ ଚାଲିଛି ଏବଂ ଦୋଷୀକୁ ଦଣ୍ଡ ପ୍ରଦାନ ଅବଶ୍ୟ ହେବ ବୋଲି ଥାନାଧିକାରୀ ଯତୀନ ଦାସ କହିଛନ୍ତି। ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ ପରିସରରେ ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷକ ଓ ରୋଷେୟା ମିଶି ଯୌନ ଯାତନା ଦେଇଥିବା ଭଳି ଆଉ ଏକ ସଂଗୀନ ମାମଲା ଆସିଥିଲା ଗତ ମାସରେ। କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲ୍ଲା ଯୋଡ଼ା ଗୋବିନ୍ଦପୁର ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟର ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷକ ସୁରେନ୍ଦ୍ର ରଣା ଓ ରୋଷେୟା ରମାକାନ୍ତ ନାୟକଙ୍କ ଅଶ୍ଲିଳ ହରକତ ସମ୍ପର୍କରେ ଏକାଧିକ ଛାତ୍ରୀ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ। ନିୟମିତ ବ୍ୟବଧାନରେ ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନରୁ ଛାତ୍ରୀ ଓ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀମାନେ କର୍ମସ୍ଥଳୀରେ ଯୌନ ଉତ୍ପୀଡ଼ନର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଥିବା ସମ୍ପର୍କରେ ବିବରଣୀ ଗଣମାଧ୍ୟମ ଗୁଡ଼ିକରେ ପ୍ରସାରିତ ହେବାରେ ଲାଗିଛି।

ରାଜନୈତିକ ଷଡ଼ଯନ୍ତ୍ର: ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଭେଟିବା ପରେ ମହିଳାଙ୍କୁ

ଭାରତର ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ମୁଖ୍ୟ। ସେ ଯେ କୌଣସି ରାଜନୈତିକ ଦଳର ହୁଅନ୍ତୁ ନା କାହିଁକି, ସେ ପ୍ରଥମେ ଦେଶର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ। ଦେଶବାସୀଙ୍କ ସୁଖ ଦୁଃଖ ବୁଝିବା ତାଙ୍କ ଦାୟିତ୍ବ ଓ କର୍ତ୍ତବ୍ୟ। ତାଙ୍କୁ ଭେଟି ନିଜ ଦୁଃଖ ଜଣାଇବା କ’ଣ ଅପରାଧ? କିନ୍ତୁ ଠିକ୍‌ ଏମିତି କିଛି ଘଟିଛି ଜଗତସିଂହପୁର ଜିଲାର କାଳିକୁଦ ଗାଁର ପାର୍ବତୀ ସାସମଲଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ। ଭୁବନେଶ୍ବରଠାରେ ବିଜେପିର ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ କାର୍ଯ୍ୟକାରିଣୀରେ ଯୋଗଦେବାକୁ ଆସିଥିବା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ରୋଡ୍‌ ଶୋ’ ସମୟରେ ପାର୍ବତୀ ତାଙ୍କୁ ଭେଟି ଏକ ଚିଠି ଜରିଆରେ ନିଜ ଦୁଃଖ ଜଣାଇଥିଲେ। ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ଏହା ତାଙ୍କୁ ଭାରି ପଡ଼ିଛି। ତାଙ୍କ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ ହୋଇଥିବା ସତ୍ତ୍ବେ ଏହାର ଏତଲା ରଖାଯାଇ ନାହିଁ। ଏହା ପଛରେ ବିଜେଡି ନେତାଙ୍କ ସମ୍ପୃକ୍ତି ଥିବା ଖୋଦ ପାର୍ବତୀ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ଏହା ରାଜନୈତିକ ଷଡ଼ଯନ୍ତ୍ର ନୁହେଁ ତ ଆଉ କ’ଣ?



ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ

କରେନ୍ସି କନଭର୍ଟର


ଜନମତ

ଚଳିତ ପଞ୍ଚାୟତ ନିବର୍ବାଚନରେ ରାଜନୈତିକ ଦଳଗୁଡ଼ିକର ବେଲଗାମ ଖର୍ଚ୍ଚ ଉପରେ ବିମୁଦ୍ରାୟନ ଅଙ୍କୁଶ ଲଗାଇ ପାରିଛି କି?