Pratinidhi Odia

ରାଜ୍ୟ

ମାଟ୍ରିକ୍‌ ପ୍ରଶ୍ନପତ୍ର ଲିକ୍‌ ହୋଇନାହିଁ: ମନ୍ତ୍ରୀ

ଭୁବନେଶ୍ବର: ଶୁକ୍ରବାର ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ମାଟ୍ରିକ୍‌ ପରୀକ୍ଷା। ପରୀକ୍ଷା ଆରମ୍ଭ ହେବାର ୧ ଘଣ୍ଟା ପରେ ମାତୃଭାଷା ଓଡ଼ିଆ ପ୍ରଶ୍ନପତ୍ର ଲିକ୍‌ ହୋଇଥିବା ନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଥିଲା। କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଆଳି ଅଞ୍ଚଳରେ ମାଟ୍ରିକ୍‌ ପ୍ରଶ୍ନପତ୍ର ହ୍ବାଟସ୍‌ ଆପ୍‌ରେ ବୁଲୁଥିବା ନେଇ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଥିଲା। ତେବେ ଏହି ଅଭିଯୋଗକୁ ଖଣ୍ଡନ କରିଛନ୍ତି ରାଜ୍ୟ ଗଣଶିକ୍ଷା ସଚିବ ପ୍ରଦୀପ୍ତ ମହାପାତ୍ର। ମହାପାତ୍ର କହିଛନ୍ତି, ପ୍ରଶ୍ନପତ୍ର ଲିକ୍‌ର କୌଣସି ସତ୍ୟତା ନାହିଁ। ଘଟଣାର ଅନୁସନ୍ଧାନ ପରେ ଏହା ଜଣାପଡ଼ିଛି। ହାଟସ୍‌ ଆପ୍‌ ଯୋଗେ ଯେଉଁ ପ୍ରଶ୍ନପତ୍ର ଭାଇରାଲ ହୋଇଛି ତାହା ଆଜିର ପ୍ରଶ୍ନପତ୍ର ନୁହେଁ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ଏଥିସହ ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ବଦ୍ରିନାରାୟଣ ପାତ୍ର କହିଛନ୍ତି ପ୍ରାଥମିକ ତଦନ୍ତରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି ପ୍ରଶ୍ନପତ୍ର ଲିକ୍‌ ହୋଇନାହିଁ। ତେଣୁ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ଆତଙ୍କିତ ନ ହୋଇ ଆତ୍ମବିଶ୍ବାସର ସହିତ ପରୀକ୍ଷା ଦେବାକୁ ସେ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି। ସତ୍ୟାସତ୍ୟ ଜଣାପଡ଼ିଲେ ଅଧିକ ତଦନ୍ତ କରାଯିବ ବୋଲି ମନ୍ତ୍ରୀ ପାତ୍ର କହିଛନ୍ତି।

ସରିଲା ମାଟ୍ରିକ୍ ପରୀକ୍ଷାର ପ୍ରଥମ ଦିନ

ଭୁବନେଶ୍ବର: ଶୁକ୍ରବାର ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ମାଟ୍ରିକ୍‌ ପରୀକ୍ଷା। ମାଟ୍ରିକ୍‌ ପରୀକ୍ଷାର ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ପ୍ରଥମ ଭାଷା(ଓଡ଼ିଆ, ବଙ୍ଗଳା, ହିନ୍ଦୀ, ଉର୍ଦ୍ଦୁ, ତେଲୁଗୁ)ରେ ପରୀକ୍ଷା ଦେଇଛନ୍ତି ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ। ଏଥର ୨ ହଜାର ୮୧୮ ଟି ପରୀକ୍ଷା କେନ୍ଦ୍ରରେ ପରୀକ୍ଷା ଦେଇଛନ୍ତି ୬ ଲକ୍ଷ ୮ହଜାର ୩୧ ଜଣ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ। ସକାଳ ୮ଟାରୁ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ପରୀକ୍ଷା କେନ୍ଦ୍ର ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ଯାଞ୍ଚ କରାଯାଇ ପରୀକ୍ଷା କେନ୍ଦ୍ର ଭିତରକୁ ଛଡ଼ାଯାଇଥିଲା। ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ୮ଟା ୩୦ରେ ଓଏମ୍ଆର୍ ସିଟ୍ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ୮ଟା ୪୫ ମିନିଟ୍‌ରେ ପ୍ରଶ୍ନପତ୍ର ସଂଯୁକ୍ତ ଥିବା ଉତ୍ତରଖାତା ମିଳିଥିଲା। ପ୍ରଶ୍ନ ପଢ଼ିବା ଲାଗି ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ୧୫ ମିନିଟ୍‌ ସମୟ ମିଳିବା ପରେ ଠିକ୍ ୯ଟାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ପରୀକ୍ଷା। ତେବେ ପରୀକ୍ଷା ୧୧ଟା ୩୦ ମିନିଟ୍‌ରେ ସରିଥିଲା। ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଶୁକ୍ରବାର ଟ୍ବିଟ୍‌ କରି ପରୀକ୍ଷା ଦେବାକୁ ଯାଉଥିବା ସମସ୍ତ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କୁ ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜଣାଇଛନ୍ତି। ଏଥିସହ ସମସ୍ତଙ୍କ ଉଜ୍ୱଳ ଭବିଷ୍ୟତର କାମନା କରିଛନ୍ତି।

ଉଭୟ ବିଜେଡି ଓ ବିଜେପି ଉପରେ ବର୍ଷିଲା କଂଗ୍ରେସ
ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ଡି ବ୍ରଦର୍ସ ଲିଙ୍କ୍‌ ଉଠାଇଲା ବିଜେଡି
ଆଜିଠାରୁ ମାଟ୍ରିକ୍‌ ପରୀକ୍ଷା: ୬ ଲକ୍ଷରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ବ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀ
ଉପନିର୍ବାଚନ ପ୍ରଚାରରେ ବିଜେପୁରବାସୀଙ୍କୁ ବିଭ୍ରାନ୍ତ କରୁଛନ୍ତି

ଭୁବନେଶ୍ବର: ବିଜେପୁର ଉପନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ ହେବା ଦିନଠାରୁ ରାଜ୍ୟରେ ଶାସକ ଦଳ ବିଜେଡି ଓ ବିଜେପି ମଧ୍ୟରେ ଟଣାଓଟରା ଲାଗିରହିଛି। ଲଗାତର ଆରୋପ ପ୍ରତ୍ୟାରୋପ ହେଉଥିବା ବେଳେ କେହି କାହାକୁ ଇଞ୍ଚେ ମାତ୍ର ଛାଡ଼ୁନାହାନ୍ତି। ଏପରିକି ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରଚାର ସରିବା ଦିନରେ ବିଜେଡି ବିରୋଧରେ ଆଉ ଏକ ସଙ୍ଗୀନ ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଛି ବିଜେପି। ବିଜେପୁର ଉପନିର୍ବାଚନରେ ବିଜେଡି ପ୍ରଚାରର କର୍ଣ୍ଣଧାର ସାଜିଥିବା ପ୍ରସନ୍ନ ଆଚାର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ସମେତ ଆଉ କେତେକ ନେତା ଚିଟ୍‌ଫଣ୍ଡ ଠକେଇ ମାମଲା ସହ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଥିବା ସତ୍ତ୍ବେ ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରଚାର କରି ବିଜେପୁରବାସୀଙ୍କୁ ବିଭ୍ରାନ୍ତ କରୁଛନ୍ତି ବୋଲି ବିଜେପି ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି। ଗୁରୁବାର ରାଜ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ବିଜେପି ରାଜ୍ୟ ଉପସଭାପତି ସମୀର ମହାନ୍ତି ଏ ନେଇ ଆଲୋକପାତ କରିବା ସହ ବିଜେପୁରରେ କିଭଳି ବିଜେଡି ପୋଲିସ ଓ ପ୍ରଶାସନର ଅପବ୍ୟବହାର କରୁଛି, ତାହା ବଖାଣିଛନ୍ତି।

ବିଜେପୁର ଉପନିର୍ବାଚନ ପ୍ରଚାର ଶେଷ, ୨୪ରେ ଭୋଟ୍‌

ବରଗଡ଼: ସରିଲା ବିଜେପୁର ଉପନିର୍ବାଚନର ହାଇଭୋଲଟେଜ ପ୍ରଚାର। ଅନ୍ତିମ ଦିନରେ କେବଳ ଡୋର୍-ଟୁ-ଡୋର୍ କ୍ୟାମ୍ପେନକୁ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଇ ଭୋଟ୍ ଭିକ୍ଷା କରିଥିଲେ ୩ ପ୍ରମୁଖ ଦଳର ନେତା ଓ କର୍ମୀମାନେ। ବିଜେଡିର ପ୍ରଚାର ମୈଦାନରେ ଆଜି ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା ଦଳୀୟ ନେତା ସଂଜୟ ଦାସବର୍ମା ଓ ଅତନୁ ସବ୍ୟସାଚୀ ନାୟକଙ୍କୁ। ପ୍ରାର୍ଥୀ ରୀତା ସାହୁଙ୍କ ପାଇଁ ଘରକୁ ଘର ଯାଇ ଭୋଟ୍ ଭିକ୍ଷା କରିଥିଲେ ଏହି ଦୁଇ ନେତା। ବରପାଲିରେ ବିଜେପି ପ୍ରଚାରରେ କିନ୍ତୁ ଦଳୀୟ ନେତାଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ ଫାଇନାଲ୍ ଟଚ୍ ଦେଉଥିଲେ ଅଭିନେତ୍ରୀ ଅନୁ ଚୌଧୁରୀ, ଅପରାଜିତା ମହାନ୍ତି, ଅଭିନେତା ମିହିର ଦାସ ଓ ହରିହର ମହାପାତ୍ର। ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ବରପାଲିରେ ପ୍ରଚାର କରିଥିଲେ। ଗାଇସିଲଟ ଗାଁରେ ପ୍ରଚାରର ମୁଣ୍ଡି ମାରିଥିଲା କଂଗ୍ରେସ। ଗାଁରେ ସଭା କରି ଭୋଟରଙ୍କୁ ଆକୃଷ୍ଟ କରିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କରିଥିଲେ ଦଳର ବରିଷ୍ଠ ନେତା। ବିରୋଧୀ ଦଳ ନେତା ନରସିଂହ ମିଶ୍ର ଓ ବିରୋଧୀ ଦଳ ମୁଖ୍ୟ ସଚେତକ ତାରା ପ୍ରସାଦ ବାହିନୀପତି ପ୍ରମୁଖ ଦଳୀୟ ପ୍ରାର୍ଥୀ ପ୍ରଣୟ ସାହୁଙ୍କ ପାଇଁ ଭୋଟ ମାଗିଥିଲେ ଗାଇସିଲାଟ ଗାଁରେ।



ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ


କରେନ୍ସି କନଭର୍ଟର

ଜନମତ

କୁଳଭୂଷଣ ଯାଦବଙ୍କୁ ନିର୍ଯାତନା ଦେବା ସହ ପାକିସ୍ତାନ ଅମାନବୀୟ ଆଚରଣ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରୁଛି ଏବଂ ଏହାକୁ ଘୋଡ଼ାଇବା ପାଇଁ କୁଟନୈତିକ ଚାଲ୍‌ ଖେଳି ଚାଲିଛି। ଏଥିରେ ଆପଣ ଏକ ମତ ତ!