Pratinidhi Odia

ରାଜ୍ୟ

୨୬ରେ ‘ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଏବଂ ଓଡ଼ିଶା’ ଶୀର୍ଷକ ଆଲୋଚନାଚକ୍ର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେଉଛି ବିଶ୍ୱର ଏକ ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ବିଷୟବସ୍ତୁ। ଏହାର ବିନାଶକାରୀ ପରିଣାମ ବର୍ତ୍ତମାନ ସାରା ବିଶ୍ୱ ଅନୁଭବ କରୁଛି। ବୈଞାନିକମାନଙ୍କ ମତରେ ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଯୋଗୁଁ ବିଶ୍ୱ ତାପନ, ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ଏବଂ ସମୁଦ୍ରପତ୍ତନର ବୃଦ୍ଧି ଆଦି କ୍ରମଶଃ ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି। ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଏବଂ ଅନ୍ତର୍ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ବିଶେଷଞଙ୍କୁ ନେଇ ପୁଙ୍ଖାନୁପୁଙ୍ଖ ଆଲୋଚନା ତଥା ବିଭିନ୍ନ ଯୋଜନା ପ୍ରଣୟନ କରିବା ନିମନ୍ତେ ଓଡ଼ିଆ ସମାଜ ପକ୍ଷରୁ ‘ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଏବଂ ଓଡ଼ିଶା’ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଏକ ଗୋଲଟେବୁଲ ଆଲୋଚନାଚକ୍ର ନୂଆଦିଲ୍ଲୀର ଇଣ୍ଡିଆ ଇଣ୍ଟରନାସନାଲ ସେଣ୍ଟରଠାରେ ଆସନ୍ତା ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୬ ତାରିଖରେ ଆୟୋଜିତ ହେବ। ଆଇଆଇଟି, ବିଶ୍ୱ ବ୍ୟାଙ୍କ, ଟେରି ଏବଂ ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ ପଲିସି ମ୍ୟାନେଜମେଣ୍ଟରୁ ବରିଷ୍ଠ ବିଶେଷଞ ଏବଂ ନୀତି ଉପଦେଷ୍ଟାମାନେ ଏହି ଆଲୋଚନାଚକ୍ରରେ ଭାଗ ନେବାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରହିଛି।

ସିସୋର ଚିଟ୍‌ଫଣ୍ଡ୍‌ ଠକେଇ ମାମଲା: ପ୍ରଭାତଙ୍କ ଜାମିନ ଖାରଜ, ଜେରା କରିବ ଇଡି!

ଭୁବନେଶ୍ବର: କଟକ-ଚୌଦ୍ବାର ବିଧାୟକ ପ୍ରଭାତ ବିଶ୍ବାଳଙ୍କ ପାଇଁ ଅଡୁଆ ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି। ସିସୋର ଚିଟ୍‌ଫଣ୍ଡ୍‌ ଠକେଇ ମାମଲାରେ ବିଧାୟକ ପ୍ରଭାତ ବିଶ୍ୱାଳ ଗିରଫ ହେବା ପରେ ପ୍ରବର୍ତ୍ତନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାଳୟ (ଇଡି) ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ କରିବ ବୋଲି ସୂଚନା ମିଳିଛି। ପ୍ରବର୍ତ୍ତନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାଳୟର ଯୁଗ୍ମ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଓ ସହକାରୀ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ସିବିଆଇ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟକୁ ଯାଇ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଭେଟିବା ପରେ ଏହା ଜଣାପଡିଛି। ତେଣୁ ଏହି ଠକେଇ ମାମଲାରେ ଆଉ କିଛି ବଡ ଗୁମର ଫିଟବ ବୋଲି ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି। ପ୍ରଭାତ ସିସୋର୍‌ରୁ କେତେ ଟଙ୍କା ନେଇଛନ୍ତି ଓ କାହା କାହାକୁ ଦେଇଛନ୍ତି ଇଡି ତାର ଖୋଳତାଡ଼ କରିବା ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ପ୍ରଭାତଙ୍କ ଓକିଲ ଶୁକ୍ରବାର ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ସିଜିଏମ୍‌ କୋର୍ଟରେ କରିଥିବା ଜାମିନ ଆବେଦନ ଶନିବାର ଖାରଜ ହୋଇଯାଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି।

ଆଜି ଛାତ୍ର ସଂସଦ ନିର୍ବାଚନ: ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଫଳାଫଳ

ଭୁବନେଶ୍ବର: ରାଜ୍ୟରେ ଶନିବାର ଛାତ୍ର ସଂସଦ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ମତଦାନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଆଜି ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ କଲେଜ ଓ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟରେ ସକାଳ ୮ଟାରୁ ଭୋଟ ଦାନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ସନ୍ଧ୍ୟା ସୁଦ୍ଧା ଫଳାଫଳ ଘୋଷଣା କରାଯିବ। ଚଳିତବର୍ଷ ୪୧୬ଟି କଲେଜରେ ନିର୍ବାଚନ ଲାଗି ବିଜ୍ଞପ୍ତି ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା। ପ୍ରାକ୍‌ ନିର୍ବାଚନୀ ହିଂସା ଯୋଗୁଁ ବାଣୀ ବିହାର ଉତ୍କଳ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ, ବିଜେବି କଲେଜ, ମଧୁସୂଦନ ଲ’ କଲେଜ ଓ ଢେଙ୍କନାଳ, ଭଦ୍ରକ କଲେଜ ସମେତ ୧୨ଟି କଲେଜରେ ନିର୍ବାଚନ ବାତିଲ କରାଯାଇଛି । ପ୍ରାୟ ୨୯ଟି କଲେଜରେ ପ୍ରାର୍ଥୀମାନେ ବିନା ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତାରେ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ତେଣୁ ଶନିବାର ୩୭୫ଟି କଲେଜରେ ନିର୍ବାଚନ ହେଉଥିବା ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ସୂଚନା ମିଳିଛି। ସମସ୍ତ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ନିଜର ମନ ପସନ୍ଦର ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ସପକ୍ଷରେ ମତଦାନ କରୁଛନ୍ତି । ନିର୍ବାଚନକୁ ନେଇ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବେଶ ଉତ୍ସାହ ଓ ଉତ୍କଣ୍ଠା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଏଥିପାଇଁ କ୍ୟାମ୍ପସ ପରିସରରେ କଡ଼ା ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଛି। ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ୟୁନିଫର୍ମରେ ଆସିବା ସହ ପରିଚୟ ପତ୍ର ଦେଖାଇ ଭୋଟ ଦେଉଛନ୍ତି।

୯ ଜିଲ୍ଲାରେ ୩୪ ପ୍ରତିଶତ କମ୍‌ ବର୍ଷା: ମରୁଡ଼ି ଅଞ୍ଚଳ ଘୋଷଣା ହୋଇପାରେ

ଭୁବନେଶ୍ବର: ଆଜି ସୁଦ୍ଧା ଯେତିକି ବର୍ଷା ହେବା କଥା ସେତିକି ପରିମାଣର ବର୍ଷା ହୋଇନାହିଁ । ସ୍ୱାଭାବିକ ବୃଷ୍ଟିପାତ ଠାରୁ ୮ ପ୍ରତିଶତ କମିଛି ବର୍ଷା। ସବୁଠୁ ବେଶି ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି ବଲାଙ୍ଗିର, ଅନୁଗୁଳ, ଢେଙ୍କାନାଳ ଓ ଯାଜପୁର ଜିଲ୍ଲା । ବଲାଙ୍ଗିର ଜିଲ୍ଲାରେ ୩୪ ପ୍ରତିଶତ କମ୍ ବର୍ଷା ହୋଇଛି । ଅନୁଗୁଳରେ ୩୦ ପ୍ରତିଶତ ଓ ଯାଜପୁର ଜିଲ୍ଲାରେ ୨୭ ପ୍ରତିଶତ ବର୍ଷା କମିଛି। ସେହିପରି ସୋନପୁର, ବରଗଡ଼ରେ, ଭ୍ରଦକ ଓ ନୟାଗଡ଼ରେ ଜିଲ୍ଲାରେ ମଧ୍ୟ କମ୍ ବର୍ଷା ଯୋଗୁଁ ଏହିପରିସ୍ଥିତି ସାଂଘାତିକ ହୋଇଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଧାନ ଚାଷ ପାଇଁ ବର୍ଷାର ଆବଶ୍ୟକତା ଅଧିକ ଥିବାରୁ ଏସବୁ ଜିଲ୍ଲାରେ ମରୁଡ଼ି ପରିସ୍ଥିତି ଉପୁଜିଛି। ପାଣିପାଗ କେନ୍ଦ୍ର ପୂର୍ବାନୁମାନ ଅନୁଯାୟୀ ଆଗାମୀ ୨୫ ତାରିଖ ପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ ବର୍ଷା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା କମ୍। ଏବେ ବର୍ଷା ନହେଲେ ଏହି ଜିଲ୍ଲାଗୁଡ଼ିକରେ ଭୟଙ୍କର ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହେବ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି।

ପ୍ରଖ୍ୟାତ ନାଟ୍ୟକାର ବ୍ୟୋମକେଶ ତ୍ରିପାଠୀଙ୍କ ନାଟକାବଳୀ


ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ

କରେନ୍ସି କନଭର୍ଟର


ଜନମତ

ଚଳିତ ପଞ୍ଚାୟତ ନିବର୍ବାଚନରେ ରାଜନୈତିକ ଦଳଗୁଡ଼ିକର ବେଲଗାମ ଖର୍ଚ୍ଚ ଉପରେ ବିମୁଦ୍ରାୟନ ଅଙ୍କୁଶ ଲଗାଇ ପାରିଛି କି?