Pratinidhi Odia

ଲାଇଫ ଷ୍ଟାଇଲ

କଞ୍ଚା ଖାଆନ୍ତୁ ଏସବୁ ପନିପରିବା, ମିଳିବ ଦୁଇଗୁଣା

ଅନିୟନ୍ତ୍ରିତ ଜୀବନଶୈଳୀ ଓ ଅସନ୍ତୁଳିତ ଖାଦ୍ୟପେୟ ପାଇଁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ମୋଟାପଣର ଶିକାର ହେଉଛନ୍ତି। ଓଜନ କମ୍‌ କରିବା ଲାଗି ଡାଏଟିଂ, ଜିମିଂ ଏବଂ ବ୍ୟାୟମ ସହିତ ଆହୁରି ଅନେକ ପ୍ରକାରର ଉପାୟ ଅବଲମ୍ବନ କରୁଛନ୍ତି। ମାତ୍ର ଅନେକ ସମୟରେ ଏତେ ସବୁ କରିବା ପରେ ମଧ୍ୟ କୌଣସି ଲାଭ ମିଳୁନାହିଁ। ଏପରିସ୍ଥଳେ କେତେକ ପନିପରିବାକୁ ନ ରାନ୍ଧି ଖାଇବା ଦ୍ବାରା କିଛି ମାତ୍ରାରେ ଓଜନକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରାଯାଇପାରିବ। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ଏଭଳି ଅନେକ ଖାଦ୍ୟ ରହିଛି ଯାହାକୁ ରାନ୍ଧି, କାଟି କିମ୍ବା ଗ୍ରାଇଣ୍ଡିଂ କରି ଖାଇବା ଦ୍ବାରା ତାହାର କ୍ୟାଲୋରୀ ବଢ଼ିଯାଏ। ତେଣୁ ଓଜନ କମିବା ବଦଳରେ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗେ। ଯଦି ଆପଣ ନିଜ ଓଜନ କମ୍ କରିବାକୁ ଚାହୁଛନ୍ତି ତେବେ କେତେକ ଖାଦ୍ୟକୁ କଞ୍ଚାରେ ଖାଇବା ଅଭ୍ୟାସ କରନ୍ତୁ। ଚାଲନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏଭଳି କେତେକ ଖାଦ୍ୟ ସମ୍ପର୍କରେ।

ଡ୍ରାଏଫୁଟ୍‌ର ମାତ୍ରାଧିକ ସେବନ କ୍ଷତିକାରକ

ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଡ୍ରାଏଫୁଟ୍‌ ଖାଇବା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟପକ୍ଷେ ହିତକର ବୋଲି ଆପଣ ଜାଣିଛନ୍ତି। ମାତ୍ର ଆବଶ୍ୟକତାଠାରୁ ଅଧିକ ସେବନ କରିବା ଦ୍ବାରା ଏହା ଆପଣଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ପ୍ରତି କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇପାରେ। ଡ୍ରାଏଫ୍ରୁଟ୍‌ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ବ ଏବଂ ଶକ୍ତିର ଉତ୍ସ। ଏହାକୁ ଖାଇବା ଦ୍ବାରା ଆପଣଙ୍କ ତ୍ବଚା ସତେଜ ହୋଇଥାଏ ଏବଂ ଶରୀରକୁ ଆବଶ୍ୟକ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ବ ମିଳେ। ମାତ୍ର ଏହାକୁ ଯଦି ଆପଣ ମାତ୍ରାଧିକ ସେବନ କରିବେ ତେବେ ଏହା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟପ୍ରତି ବିପରୀତ ପ୍ରଭାବ ପକାଇପାରେ। ତେଣୁ ଡ୍ରାଏଫୁଟ୍‌କୁ ନିଜ ଡାଏଟ୍‌ରେ ସାମିଲ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ନିଜ ନ୍ୟୁଟ୍ରିସିଆନ୍‌ଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ନିହାତି ନିଅନ୍ତୁ। ବିଶେଷକରି କିଡ୍‌ନୀ, ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ, ଉଚ୍ଚ କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ ଏବଂ ହଜମ ଜନିତ ରୋଗରେ ପୀଡ଼ିତ ବ୍ୟକ୍ତି ଚିକିତ୍ସିକଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ପରେ ଡ୍ରାଏଫୁଟ୍‌କୁ ନିଜ ଡାଏଟ୍‌ରେ ସାମିଲ କରନ୍ତୁ। ଚାଲନ୍ତୁ ଜାଣିବା ମାତ୍ରାଧିକ ଡ୍ରାଏଫ୍ରୁଟ୍‌ ଖାଇବାର ଅପକାରିତା ସମ୍ପର୍କରେ।

ପରୀକ୍ଷା ସମୟରେ ପିଲାଙ୍କୁ ଦିଅନ୍ତୁ ଏହି ଡ୍ରିଙ୍କସ୍‌

ପିଲାମାନଙ୍କର ପରୀକ୍ଷା ମାସ ପାଖେଇ ଆସୁଛି। ଏପରିସ୍ଥଳେ ମା’ବାପାମାନେ ପିଲାଙ୍କୁ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି। ଏଥିପାଇଁ ଟ୍ୟୁସନ୍‌ରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଏକ୍ସଟ୍ରା କ୍ଲାସ୍‌ ମଧ୍ୟ ପିଲାଙ୍କୁ ଯୋଗାଉଛନ୍ତି। ପିଲାଙ୍କ ପାଠ ପଢ଼ାରେ ଧ୍ୟାନ ଲାଗିବା ପାଇଁ ବଜାରରୁ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ପାନୀୟ ମଧ୍ୟ ପିଆଉଛନ୍ତି। ଏହାସତ୍ତ୍ବେ ମଧ୍ୟ ପିଲା ପାଠପଢ଼ାରେ ଧ୍ୟାନ ନ ଦେଇ ଓଲଟା ଚାପଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇପଡ଼ୁଛନ୍ତି। କାରଣ ପିଲାଙ୍କୁ ପରୀକ୍ଷା ଡର ଲାଗିବା ଆରମ୍ଭ ହେଉଛି। ଏହି ଡର ବା ଚାପ ପାଇଁ ପିଲା ପାଠ ପଢ଼ାରେ ଠିକ୍‌ରେ ଧ୍ୟାନ ଦେଇପାରୁ ନାହିଁ। ତେଣୁ ପିଲାଙ୍କ ମନରୁ ପରୀକ୍ଷା ଡର ଛଡ଼ାଇବା ଏହି ଡ୍ରିଙ୍କସ୍‌ ପିଇବାକୁ ଦିଅନ୍ତୁ। ଯାହାଫଳରେ ଚାପ ଦୂର ହେବା ସହ ପାଠ ପଢ଼ାରେ ମନ ଲାଗିବ।



ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ


କରେନ୍ସି କନଭର୍ଟର

ଜନମତ

କୁଳଭୂଷଣ ଯାଦବଙ୍କୁ ନିର୍ଯାତନା ଦେବା ସହ ପାକିସ୍ତାନ ଅମାନବୀୟ ଆଚରଣ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରୁଛି ଏବଂ ଏହାକୁ ଘୋଡ଼ାଇବା ପାଇଁ କୁଟନୈତିକ ଚାଲ୍‌ ଖେଳି ଚାଲିଛି। ଏଥିରେ ଆପଣ ଏକ ମତ ତ!