ଅର୍ଥନୈତିକ କଟକଣା ନେଇ ୟୁରୋପୀୟ ଦେଶକୁ ଇରାନ୍‌ର ଟାର୍ଗେଟ୍‌


ଇରାନ୍‌ ଉପରେ ଆମେରିକା ପକ୍ଷରୁ ଲଗାଯାଇଥିବା ବିଭିନ୍ନ ଆର୍ଥିକ କଟକଣା ପାଇଁ ତେହରାନ୍‌ ୟୁରୋପୀୟ ସମୂହକୁ ଦାୟୀ କରିବା ସହ ଏନେଇ ତୁରନ୍ତ ପଦକ୍ଷେପ ପାଇଁ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛି। ତୁରନ୍ତ ଏହି ଆର୍ଥିକ କଟକଣା ଦୂର କରିବା ଦିଗରେ ପଦକ୍ଷେପ ନ ନେଲେ ଇରାନ୍‌ ପକ୍ଷରୁ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ ବୋଲି ଚେତାବନୀ ଦିଆଯାଇଛି। ଗତବର୍ଷ ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍‌ଡ ଟ୍ରମ୍ପ୍‌ ଆଣବିକ ନିରସ୍ତ୍ରୀକରଣ ଚୁକ୍ତିରୁ ଓହରିଯିବା ସହ ଇରାନ୍‌ ଉପରେ କଟକଣା ଲାଗୁ କରିଥିଲେ। ଇରାନ୍‌ ଉଦ୍ୟମରେ ସ୍ବାକ୍ଷରିତ ହୋଇଥିବା ଉକ୍ତ ଆଣବିକ ନିରସ୍ତ୍ରୀକରଣ ଚୁକ୍ତିରେ ଗତ ୨୦୧୫ରେ ଆମେରିକା ସ୍ବାକ୍ଷର କରିଥିଲା। ସେଥିପାଇଁ ଟ୍ରମ୍ପ୍‌ ଆମେରିକାର ପୂର୍ବତନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ବାରାକ୍‌ ଓବାମାଙ୍କୁ ସମାଲୋଚନା କରିଥିଲେ।

ଆମେରିକା ଇରାନ୍‌ର ଆଚରଣ ପ୍ରତିବାଦରେ ଉକ୍ତ ଚୁକ୍ତିରୁ ଓହରିଯାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଅନ୍ୟ ସଦସ୍ୟ ରାଷ୍ଟ୍ରମାନେ ସେମାନଙ୍କ ସମର୍ଥନ ଜାରି ରଖିଥିଲେ। ଫ୍ରାନ୍ସ, ବ୍ରିଟେନ୍‌ ଓ ଜର୍ମାନୀ ପରି ଦେଶ ଏହି ଚୁକ୍ତିରେ ସ୍ବାକ୍ଷର କରିଥିଲେ ଓ ସେମାନେ ଇରାନ୍‌ର ବାଲିଷ୍ଟିକ୍‌ ମିସାଇଲ୍‌ ପରୀକ୍ଷଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ଏହି ଚୁକ୍ତିରେ ସାମିଲ୍‌ କରାଯାଇ ନ ଥିବା ସତ୍ତ୍ବେ ଚୁକ୍ତି ଦ୍ବାରା ଇରାନ୍‌ର ଆଣବିକ ପରୀକ୍ଷଣ ଉପରେ କଟକଣା ଲାଗିଥିବାରୁ ସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକଟ କରିଥିଲେ। ତେଣୁ ଜେସିପିଓଏ ପଦାରେ ଥିବା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ୟୁରୋପୀୟ ଦେଶମାନେ ଇରାନ୍‌କୁ ସମାଲୋଚନା କରିବା ଅବସ୍ଥାରେ ନାହାନ୍ତି ବୋଲି ଇରାନ୍‌ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି। ତେଣୁ ଜେସିପିଓଏର ସଦସ୍ୟ ରାଷ୍ଟ୍ରଙ୍କ ସହ ୟୁରୋପୀୟ ଦେଶମାନେ ଇରାନ୍‌ ଉପରେ ଲାଗିଥିବା କଟକଣାକୁ ଦୂର କରିବା ଦିଗରେ ପ୍ରଯତ୍ନ ହେବା ଦରକାର ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି।

Post Comment




  
Captcha
Cannot Read? Click Here to generate a new one.


ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ

ଅଧାପୋଡ଼ା ସିଗାରେଟ୍ ଟାଣୁଥିବା
ହାଇଦ୍ରାବାଦର ଶେଷ ନିଜାମ୍ ସାର୍ ମୀର୍ ଓସମାନ ଅଲ୍ଲୀ ଖାନ୍ ବିଶ୍ୱର ସବୁ ସମୟର ସବୁଠାରୁ ଧନୀ। କିନ୍ତୁ ଧନାଢ଼୍ୟ ଶାସକ ଭାବରେ ଯେତିକି ସେ ଜଣାଶୁଣା ଥିଲେ, ସେତିକି ମଧ୍ୟ ଥିଲେ କୃପଣ। ସବୁ ଜମିଦାର ଏବଂ ଦରବାରୀ ସୁନାର ଅସରପି (ମୋହର) ନେଇ ନିଜାମଙ୍କ ଦରବାରକୁ ଆସୁଥିଲେ। ନିଜାମ ତାହା ଛୁଉଁଥିଲେ ଏବଂ ଫେରାଇ ଦେଉଥିଲେ, ଯାହା ଯେଉଁମାନଙ୍କର ପ୍ରାପ୍ୟ ଥିଲା। କିନ୍ତୁ ହାଇଦ୍ରାବାଦର ସପ୍ତମ ଏବଂ ଶେଷ ନିଜାମ୍ ଉଲ୍-ମୁଲ୍କ ଆସଫ୍ ଜାହା-୭ମ ବା ସାର୍ ମୀର୍ ଓସମାନ ଅଲ୍ଲୀ ଖାନ୍ ସିଦ୍ଦିକି ବାହାଦୂର ତାଙ୍କ ପୂର୍ବପୁରୁଷ ଅନ୍ୟ ଛଅଜଣ ନିଜାମଙ୍କ ଭଳି ତାହା ନ କରି ତାଙ୍କ ପାଖକୁ ଆସୁଥିବା ଅସରପିକୁ ସିଂହାସନ ତଳେ ଥିବା ଏକ କାଗଜ ଥଳୀରେ ରଖିଦେଉଥିଲେ। ଦରବାର ଶେଷ ହେବାପରେ ଏଇ ଅସରପି ଥଳିକୁ ନିଜାମଙ୍କ ଶୟନକକ୍ଷକୁ ନିଆଯାଉଥିଲା। ଧୀରେ ଧୀରେ ନିଜାମଙ୍କ ପାଖରେ ସୁନା ଅସରପିର ଏକ ପାହାଡ଼ ହୋଇଗଲା।