ବିଜେଡି ବିଧାୟକଙ୍କ କଙ୍ଗାରୁ କୋର୍ଟ


ବଲାଙ୍ଗିର ଜିଲ୍ଲା ପାଟଣାଗଡ଼ ବିଜେଡି ବିଧାୟକ ସରୋଜ ମେହେର କୋଟିପତି ନେତା ଭାବେ ରାଜ୍ୟରେ ପରିଚିତ। ହେଲେ ଏବେ ତାଙ୍କ ପରିଚୟ ସହ ଯୋଡ଼ିହୋଇ ଯାଇଛି ଆଉ ଏକ ପରିଚୟ। ସମାନ୍ତରାଳ ଭାବେ ସେ କଙ୍ଗାରୁ କୋର୍ଟ ଚଳାଇ ସରକାରୀ ବାବୁମାନଙ୍କୁ ବି ସର୍ବସାଧାରଣ ସ୍ଥାନରେ ମଧ୍ୟ ଦଣ୍ଡ ଦେଇପାରନ୍ତି, ତା’ର ଏକ ଉଦାହରଣ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି ଏହି କୋଟିପତି ବିଧାୟକ। ବିଧାୟକଙ୍କ ଏପରି ନିଜସ୍ୱ ଆଇନକୁ ନେଇ ଏବେ ସାରା ରାଜ୍ୟରେ ଚର୍ଚ୍ଚା। ପାଟଣାଗଡ଼ରେ ସରକାରୀ ଆଇନ କାନୁନ କି ସାମ୍ବିଧାନିକ ବିଧି ବ୍ୟବସ୍ଥା ଏଣିକି ଆଉ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବ ନାହିଁ। ଏଣିକି ତାଙ୍କ ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀରେ ତାଙ୍କ ଆଇନ ହିଁ ଚାଲିବ। କେହି କିଛି ଭୁଲ୍‌ କାମ କଲେ, ମାଓବାଦୀଙ୍କ ଭଳି ପ୍ରଜାକୋର୍ଟ ବା କଙ୍ଗାରୁ କୋର୍ଟ କରି ଜନତାଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ ସେ ଦଣ୍ଡ ଦେବେ। ବିଧାୟକ ଜଣେ ସରକାରୀ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଦଣ୍ଡିତ କରିବାର ଭିଡିଓ ଭାଇରାଲ ହେବା ପରେ ଏହା ଚର୍ଚ୍ଚାର ବିଷୟ ହୋଇଛି।

ପ୍ରାପ୍ତ ସୂଚନାରୁ ଜଣାଯାଇଛି ଯେ ବୁଧବାର ସନ୍ଧ୍ୟା ସମୟ ହେବ। ବେଲପଡ଼ା ଗସ୍ତରେ ଯାଇଥାନ୍ତି ନବନିର୍ବାଚିତ ବିଧାୟକ ସରୋଜ ମେହେର। ଗସ୍ତ ସମୟରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରସଙ୍ଗ ନେଇ ବିଧାୟକ ଲୋକଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରୁଥାନ୍ତି।ଏହି ସମୟରେ ଲୋକେ ମଣ୍ଡଲଠାରୁ ବେଲପଡ଼ା ଯାଏ ବାଇପାସ ରୋଡ ନିର୍ମାଣ କାମରେ ବହୁ ଅନିୟମିୟତା ହେଉଥିବା ନେଇ ବିଧାୟକଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟି ଆକର୍ଷଣ କରିଥିଲେ। ବିଧାୟକଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ନିମ୍ନମାନର କାମ ହୋଇଥିବା ନେଇ ଉପସ୍ଥିତ ଗ୍ରାମବାସୀ ପ୍ରମାଣ ମଧ୍ୟ ଦେବାକୁ ପଛେଇ ନ ଥିଲେ। ହାତରେ ଏବଂ କୋଡିରେ ରାସ୍ତାର ପିଚୁ କିଭଳି ଅତି ସହଜରେ ବାହାରିପାରୁଛି, ତାହା ଦେଖାଇଥିଲେ। ଅଭିଯୋଗର ସତ୍ୟତା ଉପଲବ୍ଧି ପରେ ବିଧାୟକ ସରୋଜ ମେହେର ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣ କରୁଥିବା ପୂର୍ତ୍ତ ବିଭାଗର କନିଷ୍ଠ ଯନ୍ତ୍ରୀ ଜୟକାନ୍ତ ଶବରଙ୍କୁ ଘଟଣାସ୍ଥଳକୁ ଡକାଇଥିଲେ। ନିମ୍ନମାନର ରାସ୍ତାକାମ ନେଇ ତାଙ୍କ ଠାରୁ ଉତ୍ତର ମାଗିବା ସହ ତାଙ୍କୁ ୧୦୦ ଥର ଉଠବସ ହେବାକୁ କହିଥିଲେ। ଏପରିକି ସର୍ବସମ୍ମୁଖରେ ୩ରୁ ୪ ଥର ଉଠବସ ହୋଇଥିଲେ ଏହି ସରକାରୀ ଅଫିସର। ଯନ୍ତ୍ରୀ ଜଣକ ଵସଉଠ ହେଉଥିବା ବେଳେ ଉପସ୍ଥିତ ଲୋକେ ଓ ଦଳୀୟ କର୍ମୀ ଘଟଣାର ପୂରା ଭିଡିଓ ମୋବାଇଲ ଫୋନରେ ରେକର୍ଡ କରିବାରେ ଲାଗିଥିଲେ। ପରେ ଏହି ଭିଡିଓ ସୋସାଲ ମିଡିଆରେ ଭାଇରାଲ ହେବା ପରେ ଏହି ଘଟଣାକୁ ନେଇ ସାରା ରାଜ୍ୟରେ ତୁମ୍ଭିତୋଫାନ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ସବୁଠି ଏହାକୁ ସକାରାତ୍ମକ ଭାବେ ନେଇନାହାନ୍ତି ଜନତା। ବିଧାୟକଙ୍କ ଏଭଳି କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ସାମୟିକ ଭାବେ ଦଳୀୟ କର୍ମକର୍ତ୍ତା ଓ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କୁ ଆମୋଦିତ କରିଥାଇପାରେ କିନ୍ତୁ ଏପରି କାମ ଜଣେ ନିର୍ବାଚିତ ବିଧାୟକଙ୍କ ନିକଟରେ ଶୋଭାପାଏନା ବୋଲି ମତାମତ ଶୁଣିବାକୁ ମିଳିଛି।

ବିଜେଡିର କର୍ମକର୍ତ୍ତା ମାନେ ଏହି ଘଟଣାକୁ ସ୍ୱାଗତ କରିଥିବା ବେଳେ ଜଣେ ଅନୁସୂଚିତ ଜନଜାତିର ଅଫିସରଙ୍କୁ ସର୍ବସମ୍ମୁଖରେ ଏଭଳି ଦଣ୍ଡ ଦେବା କେତେ ଦୂର ଯୁକ୍ତିଯୁକ୍ତ, ତାକୁ ନେଇ ଏବେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଛି। ଏହି ଘଟଣାକୁ ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶା ଆଦିବାସୀ କଲ୍ୟାଣ ସଂଘ ତୀବ୍ର ବିରୋଧ କରିଛି। ବିଧାୟକଙ୍କ ନାମରେ ଥାନାରେ ଏତଲା ଦାଏର କରାଯିବ ବୋଲି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ସଂଘର ମହାସଚିବ ନିରଞ୍ଜନ ବିଶି। ଏପରିକି ବିଧାୟକଙ୍କ କୁଶପୁତ୍ତଳିକା ଦାହ କରାଯିବ ବୋଲି ମଧ୍ୟ ସେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ଜଣେ ଆଦିବାସୀ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ  ୫ ମିନିଟରେ ୧୦୦ ଥର ଉଠବସ ପାଇଁ ସର୍ବସାଧାରଣରେ ଧମକ ଦେବା ଓ କରି ନ ପାରିଲେ ଲୋକେ ଆଇନକୁ ହାତକୁ ନେବେ ବୋଲି ପରୋକ୍ଷରେ ଚେତାବନୀ ଦେବାକୁ ନେଇ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କାହିଁକି ନିରବ, ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଲାଣି। ଶାସକ ଦଳର ବିଧାୟକ ହୋଇଥିଲେ ବି  ଆଇନ ତାଙ୍କୁ ଏପରି ଅଧିକାର ଦେଇ ନାହିଁ। ସରକାରୀ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ତୁଳନାରେ ବିଧାୟକଙ୍କ ଅପରାଧ ବଳିଯାଇଛି ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି। ଅନ୍ୟପଟେ ଏହି ଘଟଣାରେ ନିର୍ବାହୀ ଯନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି, ରାସ୍ତାକାମ ଚାଲିଛି। ତେବେ ବିଧାୟକ କନିଷ୍ଠ ଯନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଉଠ୍‌ବସ କରିବା ଘଟଣାରେ ସେ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେବାଠାରୁ ଦୁରେଇ ଯାଇଛନ୍ତି। ସେପଟେ ଘଟଣା ସମ୍ପର୍କରେ ରିପୋର୍ଟ ଦେବାକୁ ଉପଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ଜିଲ୍ଲାପାଳ ନିର୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ଦଳୀୟ ଚାପ ଆଗରେ ହୁଏତ ଉପଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କ ରିପୋର୍ଟ ଦବିଯାଇପାରେ ବା ବିଧାୟକଙ୍କୁ ସୁହାଇପାରେ। କିନ୍ତୁ ଯେଉଁ ଭିଡିଓ ମୋବାଇଲରେ ଘୂରିବୁଲୁଛି, ସେ ସମ୍ପର୍କରେ ବିଧାୟକ କ’ଣ କହିବେ। ବିଧାୟକ ଏହି ଘଟଣାକୁ କଦାପି ଅସ୍ବୀକାର କରିପାରିବେ ନାହିଁ। ରାଜ୍ୟରେ ନବୀନ ସରକାରଙ୍କ ୨୦ ବର୍ଷର ଶାସନ କାଳରେ ପିସି କାରବାର ଯେଉଁ ହାରରେ ହେଉଛି, ସେଥିରେ ଗୁଣାତ୍ମକ ମାନ ରକ୍ଷା କରିବା ଯନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପାଇଁ କାଠିକର ପାଠ ହେବ। କିନ୍ତୁ ଏହାର ମାନେ ନୁହେଁ ଯେ ସେମାନେ ବିଧାୟକମାନଙ୍କ ଠାରୁ ଏଭଳି ଲାଞ୍ଛିତ ହେବେ।

Post Comment




  
Captcha
Cannot Read? Click Here to generate a new one.


ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ


କରେନ୍ସି କନଭର୍ଟର

ନୋବେଲ ଡିନର୍
ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର ଭଳି ନୋବେଲ ଡିନରର ମର୍ଯ୍ୟାଦା ଅତି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ ପରେ ପ୍ରତି ବର୍ଷ ଡିସେମ୍ବର ୧୦ ତାରିଖରେ ଷ୍ଟକହୋମ୍ ସିଟିର ବ୍ଳୁ ହଲ୍‌ରେ ଏହି ରାତ୍ରିଭୋଜନର ଆୟୋଜନ କରାଯାଏ। ଏଥିରେ ସ୍ବିଡେନର ରାଜ ପରିବାର, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ, ପଦସ୍ଥ ସରକାରୀ ବ୍ୟକ୍ତି, ନୋବେଲ ବିଜେତା ଏବଂ ଅତିଥି ଉପସ୍ଥିତ ରହନ୍ତି। ପ୍ରତ୍ୟେକ ନୋବେଲ ବିଜେତା ଏଠାକୁ ୧୬ ଜଣ ଅତିଥିଙ୍କୁ ସାଥିରେ ଆଣି ପାରିବେ। ଏହି ଭୋଜନର ସମୟ ସୀମା ୪ ଘଣ୍ଟା। ଏଥିରେ ନୋବେଲ ବିଜେତାମାନେ ସଂକ୍ଷିପ୍ତ ବକ୍ତବ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତି। ଚାରି ଦିନ ଆଗରୁ ୪୦ ଜଣ ରୋଷେୟା ୨୦୦ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସହାୟତାରେ ଭୋଜନ ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ଲାଗିଯାଆନ୍ତି। ୬୦ଟି ଟେବୁଲରେ ଥିବା ୭୦୦୦ ଥାଳି, ୫୦୦୦ ଗ୍ଳାସ୍ ଏବଂ ୧୦,୦୦୦ ରୁପା ବାସନରେ ଖାଦ୍ୟ ପରଷା ଯାଏ। ଏହି ଡିନରର ମୂଲ୍ୟ ୪ କୋଟି ଟଙ୍କା। ୧୯୭୯ ମସିହାର ନୋବେଲ ଶାନ୍ତି ବିଜେତା ମଦର ଟେରେସାଙ୍କ ଅନୁରୋଧ କ୍ରମେ ସେହି ବର୍ଷ ଏହି ଭୋଜନ ବାତିଲ୍‌ କରାଯାଇ ସେହି ଅର୍ଥ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା।

ଜନମତ

ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଭକ୍ତଙ୍କ ଦର୍ଶନକୁ ଶୃଙ୍ଖଳିତ ଓ ବ୍ୟବସ୍ଥିତ କରିବା ନିମନ୍ତେ ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦେଶ କ୍ରମେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଧାଡ଼ି ଦର୍ଶନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ସହ ଆପଣ ଏକମତ ତ ?