ମୋଦିଙ୍କ ଗଡ଼ରେ ପ୍ରିୟଙ୍କା


ବାରାଣସୀ: ମେ ୧୯ ଅନ୍ତିମ ପର୍ଯ୍ୟୟ ନିର୍ବାଚନରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ପ୍ରତିଦ୍ବନ୍ଦ୍ବିତା କରୁଥିବା ବାରାଶସୀ ଆସନରେ ମତଦାନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି ବାରାଣସୀ ଆସନରୁ ରେକର୍ଡ ବ୍ୟବଧାନରେ ବିଜୟୀ ହେବା ନେଇ ଆଶାବାଦୀ ଥିଲା ବେଳେ ବୁଧବାର ବିରୋଧୀଦଳଗୁଡ଼ିକ ପକ୍ଷରୁ ପୃଥକ୍‌ ପୃଥକ୍‌ ରୋଡ୍‌ ଶୋ’ ଓ ରାଲି ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଛି। କଂଗ୍ରେସ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଅଜୟ ରାଏଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରିୟଙ୍କା ଗାନ୍ଧି ରୋଡ୍‌ ଶୋ’ କରି ଭୋଟ ମାଗିଛନ୍ତି। ବନାରସ ଡିନ୍ଦୁ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିସରରୁ ରୋଡ୍‌ ଶୋ ଆରମ୍ଭ କରି ଦୀର୍ଘ ଦୁଇ ଘଣ୍ଟା ପରେ କାଶୀ ବିଶ୍ବନାଥ ମନ୍ଦିର ସମ୍ମୁଖରେ ପ୍ରିୟଙ୍କା ରୋଡ୍‌ ଶୋ’ ଶେଷ କରିଥିଲେ। ପ୍ରିୟଙ୍କାଙ୍କ ସହ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଅଜୟ ରାଏ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ।

ଏହି ରୋଡ୍‌ ଶୋ’ କାଳରେ ପ୍ରିୟଙ୍କା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦିଙ୍କୁ ସମାଲୋଚନା କରି କହିଥିଲେ ଯେ ସେ କ୍ଷମତାକୁ ଆସିବା ପରେ କେବଳ ବିଦେଶ ଭ୍ରମଣ କରିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରିଛନ୍ତି। ସେ ଯେଉଁଭଳି ଭାବେ ବିଦେଶ ବୁଲିଛନ୍ତି, ସେହି ଅନୁପାତରେ ତାଙ୍କ ସଂସଦୀୟ କ୍ଷେତ୍ର ବାରାଣସୀ ଆସି ନାହାନ୍ତି, କିମ୍ବା ଲୋକଙ୍କ ସୁଖ ଦୁଃଖରେ ସାମିଲ ହୋଇ ନାହାନ୍ତି। ବାରାକ ଓବାମାଙ୍କୁ ଆଲିଙ୍କନ କରିବା ପାର୍ଇ ମୋଦିଙ୍କ ପାଖରେ ସମୟ ଅଛି, ମାତ୍ର ବାରାଣସୀ ଲୋକଙ୍କ ପାଖକୁ ଆସିବାକୁ ସମୟ ପାଇ ନାହାନ୍ତି ବୋଲି ପ୍ରିୟଙ୍କା କହିଛନ୍ତି। ଏଥିସହ ପ୍ରିୟଙ୍କା ମୋଦିଙ୍କୁ ଜଣେ ଭଲ ଅଭିନେତା ବୋଲି କହି ବ୍ୟଙ୍ଗୋକ୍ତି କରିଛନ୍ତି।

ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଏସ୍‌ପି-ବିଏସ୍‌ପି ମେଣ୍ଟ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଶାଳିନୀ ଯାଦବଙ୍କ ପାଇଁ ମାୟାବାତୀ ଓ ଅଖିଳେଶ ଯାଦବ ମଧ୍ୟ ଭୋଟ୍‌ ମାଗିଛନ୍ତି। ସାଧାରଣ ସଭା ଜରିଆରେ ମାୟବତୀ ଓ ଅଖିଳେଶ ଭୋଟରଙ୍କୁ ଅପିଲ କରିଛନ୍ତି।

Post Comment




  
Captcha
Cannot Read? Click Here to generate a new one.


ଶ୍ରୀଜୀଉଙ୍କ ସୁନାବେଶ ଦର୍ଶନ

ନୋବେଲ ଡିନର୍
ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର ଭଳି ନୋବେଲ ଡିନରର ମର୍ଯ୍ୟାଦା ଅତି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ ପରେ ପ୍ରତି ବର୍ଷ ଡିସେମ୍ବର ୧୦ ତାରିଖରେ ଷ୍ଟକହୋମ୍ ସିଟିର ବ୍ଳୁ ହଲ୍‌ରେ ଏହି ରାତ୍ରିଭୋଜନର ଆୟୋଜନ କରାଯାଏ। ଏଥିରେ ସ୍ବିଡେନର ରାଜ ପରିବାର, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ, ପଦସ୍ଥ ସରକାରୀ ବ୍ୟକ୍ତି, ନୋବେଲ ବିଜେତା ଏବଂ ଅତିଥି ଉପସ୍ଥିତ ରହନ୍ତି। ପ୍ରତ୍ୟେକ ନୋବେଲ ବିଜେତା ଏଠାକୁ ୧୬ ଜଣ ଅତିଥିଙ୍କୁ ସାଥିରେ ଆଣି ପାରିବେ। ଏହି ଭୋଜନର ସମୟ ସୀମା ୪ ଘଣ୍ଟା। ଏଥିରେ ନୋବେଲ ବିଜେତାମାନେ ସଂକ୍ଷିପ୍ତ ବକ୍ତବ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତି। ଚାରି ଦିନ ଆଗରୁ ୪୦ ଜଣ ରୋଷେୟା ୨୦୦ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସହାୟତାରେ ଭୋଜନ ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ଲାଗିଯାଆନ୍ତି। ୬୦ଟି ଟେବୁଲରେ ଥିବା ୭୦୦୦ ଥାଳି, ୫୦୦୦ ଗ୍ଳାସ୍ ଏବଂ ୧୦,୦୦୦ ରୁପା ବାସନରେ ଖାଦ୍ୟ ପରଷା ଯାଏ। ଏହି ଡିନରର ମୂଲ୍ୟ ୪ କୋଟି ଟଙ୍କା। ୧୯୭୯ ମସିହାର ନୋବେଲ ଶାନ୍ତି ବିଜେତା ମଦର ଟେରେସାଙ୍କ ଅନୁରୋଧ କ୍ରମେ ସେହି ବର୍ଷ ଏହି ଭୋଜନ ବାତିଲ୍‌ କରାଯାଇ ସେହି ଅର୍ଥ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା।