ବଢୁଛି ଏଟିଏମ୍‌ ଆବଶ୍ୟକତା: କମୁଛି ସଂଖ୍ୟା


ଦେଶରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ବିଭିନ୍ନ ବ୍ୟାଙ୍କର ଏଟିଏମ୍‌ ଉପରେ ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କ ଚାହିଦା ବଢି ଚାଲିଥିଲା ବେଳେ ଏଟିଏମ୍‌ ସଂଖ୍ୟା କମିବାରେ ଲାଗିଛି। ବ୍ରିକ୍ସ ରାଷ୍ଟ୍ର ସମୂହ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରତି ୧ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଯେତିକି ଏଟିଏମ୍‌ର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି, ତାହା ତୁଳନାରେ ଆମ ଦେଶରେ ଏଟିଏମ୍‌ ସଂଖ୍ୟା କମ୍‌ ରହିଛି। ମାତ୍ର ବ୍ରିକ୍ସ ରାଷ୍ଟ୍ର ସମୂହର ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଦେଶରେ ଆମ ଦେଶ ତୂଳନାରେ ଲୋକସଂଖ୍ୟା ଅନୁପାତରେ ଅଧିକ ଏଟିଏମ୍‌ ରହିଥିବା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି।

ତାହେଲେ ଆବଶ୍ୟକତା ଥିବା ସତ୍ତ୍ବେ କ’ଣ ପାଇଁ ଭାରତରେ ଲୋକଙ୍କ ଆବଶ୍ୟକତା ଅନୁସାରେ ଏଟିଏମ୍‌ ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଉ ନାହିଁ, ତାହା ମଧ୍ୟ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି। ଏଟିଏମ୍‌ ପରିଚାଳନା କରିବା ପାଇଁ ବ୍ୟୟବରାଦ ବଢ଼ିବା କାରଣରୁ ଏଟିଏମ୍‌ ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି କରିବାରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡ଼ିକ ଅସୁବିଧାକୁ ସାମ୍ନା କରୁଛନ୍ତି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଦେଶକୁ କ୍ୟାସ ଲେସ୍‌ କରିବା ପାଇଁ ଘୋଷଣା କରିବା ସହ ଡିଜିଟାଲ ବ୍ୟାଙ୍କିଂ ଉପରେ ଯେଉଁ ଗୁରୁତ୍ବ ଦେଉଥିଲେ, ତାହା ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଛି। ବିଗତ ୩ ବର୍ଷର ରେକର୍ଡକୁ ଦେଖିଲେ ଏବେ ବି ବଜାରରେ ନଗଦ ଟଙ୍କା ପୂର୍ବ ପରି ରାଜୁତି କରୁଛି। ଯାହା ପାଖରେ ନଗଦ ଟଙ୍କା ରହିଛି, ତାହାର କୌଣସି ଅସୁବିଧା ହେଉ ନାହିଁ। ପରନ୍ତୁ ଯେଉଁମାନେ କ୍ୟାସଲେସ୍‌ ଭାବେ ବଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ଚାହୁଁଥିଲେ, ସେମାନଙ୍କୁ ସମସ୍ୟାର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡ଼ୁଛି।

Post Comment




  
Captcha
Cannot Read? Click Here to generate a new one.


ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ