ବିଅର ଏଣ୍ଡ ଲାଇମ୍‌ ଚିକେନ୍‌ ରେସିପି


ବିଅର ଏଣ୍ଡ ଲାଇମ୍‌ ଚିକେନ୍‌ ଏକ ନୂଆ ରେସିପି ଅଟେ, ଯାହା ବିଅର ଏବଂ ଲେମ୍ବୁ ମିଶାଇ ତିଆରି କରାଯାଏ। ଏହି ନିଆରା କମ୍ବିନେସନ ଆପଣଙ୍କୁ ଏକ ମଜାଦାର ସ୍ବାଦ ଦେବ। ଅତିଥିଙ୍କୁ ପରଷିବା ଲାଗି ଏହା ଏକ ପରଫେକ୍ଟ ରେସିପି ଅଟେ। ଏହାକୁ ଆପଣ ନିଜ ଘରେ କମ୍‌ ସମୟରେ କମ୍‌ ପରିଶ୍ରମରେ ତିଆରି କରିପାରିବେ। ଏହାକୁ ଆପଣ କିଟି ପାର୍ଟି, ହାଉସ୍‌ ପାର୍ଟି, ଜନ୍ମଦିନ ଅବସରରେ ତିଆରି କରି ଏହାକୁ ଆହୁରି ଖାସ୍‌ କରିପାରିବେ। ଏହି ସ୍ବାଦିଷ୍ଟ ଡିଶ୍ ତିଆରି କରି ଆପଣ ନିଜ ବନ୍ଧୁ ଓ ପରିବାର ଲୋକଙ୍କୁ ପରଷି ପାରିବେ।

କ’ଣ ଦରକାର

୬ ପିସ୍‌ ଅଧା କଟା ଚିକେନ୍‌ ବ୍ରେଷ୍ଟ, ୨ ଟେବଲ୍‌ସ୍ପୁନ୍‌ ଲେମ୍ବୁ ରସ, ୨ ଚାମଚ ମହୁ, ୧ ଚାମଚ ଗୋଲମରିଚ ଗୁଣ୍ଡ, ଦେଢ଼ କପ୍‌ ବିଅର, ୪ ପାଖୁଡ଼ା ରସୁଣ, ୩ ଟେବଲସ୍ପୁନ୍‌ ସିଲାଣ୍ଟ୍ରୋ ଓ ସ୍ବାଦାନୁସାରେ ଲୁଣ।

ପ୍ରସ୍ତୁତି ପ୍ରଣାଳୀ

ଏହି ସ୍ବାଦିଷ୍ଟ ଡିଶ୍‌ ତିଆରି କରିବା ଲାଗି ପ୍ରଥମେ ଏକ ପାତ୍ରରେ ବିଅର, ଲେମ୍ବୁ ରସ, ମହୁ, ରସୁଣ ପେଷ୍ଟ, ଗୋଲମରିଚ ଗୁଣ୍ଡ ଓ ସିଲାଣ୍ଟ୍ରୋ ଢାଳନ୍ତୁ। ଏହି ସବୁ ସାମଗ୍ରୀକୁ ଭଲ ଭାବେ ମିଶାନ୍ତୁ। ମହୁ ଭଲ ଭାବେ ମିଳାଇବା ଯାଏ ଛାଡ଼ି ଦିଅନ୍ତୁ। ଏବେ ଏଥିରେ ଚିକେନ୍‌ ପକାଇ ଭଲ ଭାବେ ମିଶାନ୍ତୁ। ଚିକେନ୍‌କୁ ଅଧଘଣ୍ଟା ଯାଏ ମାରିନେଟ୍‌ କରିବାକୁ ଛାଡ଼ିଦିଅନ୍ତୁ। ଏବେ ପାରିଲାସ୍‌ରେ ତେଲ ଲଗାଇ ମଧ୍ୟମ ଆଞ୍ଚରେ ଗରମ କରନ୍ତୁ। ମାରିନେଟ୍‌ ହୋଇଥିବା ଚିକେନ୍‌କୁ ଗ୍ରୀଲ୍‌ ଉପରେ ରଖନ୍ତୁ। ଚିକେନ୍‌ର ଦୁଇ ପାର୍ଶ୍ବକୁ ୫ରୁ ୭ ମିନିଟ୍‌ ଯାଏ ଟେଣ୍ଡର ହେବା ଯାଏ ସିଝାନ୍ତୁ। ଚିକେନ୍‌ର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ଜୁସ୍‌ ବାହାରିବା ଯାଏ ଏହାକୁ ପୋଡ଼ନ୍ତୁ। ଏବେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଗଲା ବିଅର ଏଣ୍ଡ ଲାଇମ୍‌ ଚିକେନ୍‌ ରେସିପି। ଏହାକୁ ଆପଣ ନିଜ ପସନ୍ଦର ଗ୍ରୀନ୍‌ ଚିଲି ସସ୍‌ କିମ୍ବା ପୁଦିନା ଚଟଣୀ ସହିତ ଗରମ ଗରମ ପରଷନ୍ତୁ।

Post Comment




  
Captcha
Cannot Read? Click Here to generate a new one.


ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ


କରେନ୍ସି କନଭର୍ଟର

ନୋବେଲ ଡିନର୍
ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର ଭଳି ନୋବେଲ ଡିନରର ମର୍ଯ୍ୟାଦା ଅତି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ ପରେ ପ୍ରତି ବର୍ଷ ଡିସେମ୍ବର ୧୦ ତାରିଖରେ ଷ୍ଟକହୋମ୍ ସିଟିର ବ୍ଳୁ ହଲ୍‌ରେ ଏହି ରାତ୍ରିଭୋଜନର ଆୟୋଜନ କରାଯାଏ। ଏଥିରେ ସ୍ବିଡେନର ରାଜ ପରିବାର, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ, ପଦସ୍ଥ ସରକାରୀ ବ୍ୟକ୍ତି, ନୋବେଲ ବିଜେତା ଏବଂ ଅତିଥି ଉପସ୍ଥିତ ରହନ୍ତି। ପ୍ରତ୍ୟେକ ନୋବେଲ ବିଜେତା ଏଠାକୁ ୧୬ ଜଣ ଅତିଥିଙ୍କୁ ସାଥିରେ ଆଣି ପାରିବେ। ଏହି ଭୋଜନର ସମୟ ସୀମା ୪ ଘଣ୍ଟା। ଏଥିରେ ନୋବେଲ ବିଜେତାମାନେ ସଂକ୍ଷିପ୍ତ ବକ୍ତବ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତି। ଚାରି ଦିନ ଆଗରୁ ୪୦ ଜଣ ରୋଷେୟା ୨୦୦ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସହାୟତାରେ ଭୋଜନ ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ଲାଗିଯାଆନ୍ତି। ୬୦ଟି ଟେବୁଲରେ ଥିବା ୭୦୦୦ ଥାଳି, ୫୦୦୦ ଗ୍ଳାସ୍ ଏବଂ ୧୦,୦୦୦ ରୁପା ବାସନରେ ଖାଦ୍ୟ ପରଷା ଯାଏ। ଏହି ଡିନରର ମୂଲ୍ୟ ୪ କୋଟି ଟଙ୍କା। ୧୯୭୯ ମସିହାର ନୋବେଲ ଶାନ୍ତି ବିଜେତା ମଦର ଟେରେସାଙ୍କ ଅନୁରୋଧ କ୍ରମେ ସେହି ବର୍ଷ ଏହି ଭୋଜନ ବାତିଲ୍‌ କରାଯାଇ ସେହି ଅର୍ଥ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା।

ଜନମତ

ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଭକ୍ତଙ୍କ ଦର୍ଶନକୁ ଶୃଙ୍ଖଳିତ ଓ ବ୍ୟବସ୍ଥିତ କରିବା ନିମନ୍ତେ ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦେଶ କ୍ରମେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଧାଡ଼ି ଦର୍ଶନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ସହ ଆପଣ ଏକମତ ତ ?