ଗାନ୍ଧି କେମିତି ହେଲେ ମହାତ୍ମା


ହୁଏତ ଅନେକେ ଜାଣି ନ ଥିବେ ଯେ ଜାତିର ଜନକ ମୋହନ ଦାସ କରମଚନ୍ଦ ଗାନ୍ଧିରୁ କେମିତି ମହାତ୍ମା ହେଲେ ବୋଲି। କିଏ, କେବେ ତାଙ୍କୁ ଏହି ଆଖ୍ୟା ଦେଇଥିବାକୁ ନେଇ ମନରେ ଉଙ୍କିମାରେ ପ୍ରଶ୍ନ। ନୋବେଲ ବିଜେତା ବଙ୍ଗଳା ସାହିତ୍ୟ ଓ ସଙ୍ଗୀତ ଜଗତର ଅନନ୍ୟ ସ୍ରଷ୍ଟା ଗୁରୁ ରବୀନ୍ଦ୍ର ନାଥ ଟାଗୋର ମୋହନଦାସଙ୍କୁ ସର୍ବପ୍ରଥମେ ‘ମହାତ୍ମା’ ନାମରେ ସମ୍ବୋଧନ କରିଥିଲେ ବୋଲି ଶୁଣାଯାଏ।

କେତେକ ଲେଖକଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଗୁରୁ ରବୀନ୍ଦ୍ରନାଥ ଟାଗୋର ମୋହନଦାସ କରମଚନ୍ଦ ଗାନ୍ଧିଙ୍କୁ ୧୯୧୫ ମସିହା ମାର୍ଚ୍ଚ ୬ ତାରିଖରେ ସର୍ବପ୍ରଥମେ ମହାତ୍ମା ବୋଲି ଆଖ୍ୟା ଦେଇଥିଲେ। ଆଉ କେତେକ କହନ୍ତି, ୧୯୧୫ ଏପ୍ରିଲରେ ଗୁରୁକୁଳ କଙ୍ଗଡ଼ିର ବାସିନ୍ଦା ତାଙ୍କୁ ସର୍ବପ୍ରଥମେ ମହାତ୍ମା ବୋଲି ସମ୍ବୋଧନ କରିଥିଲେ। ସେହିପରି ସାବରମତୀ ଆଶ୍ରମର ଏକ ଦସ୍ତାବିଜ ଅନୁଯାୟୀ ଗୋନ୍ଦଲ ରାସଶାଳାର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଥମେ ମହାତ୍ମା ଆଖ୍ୟା ଦେଇଥିଲେ। ତେବେ ବାପୁଙ୍କ ଉପାଧିକୁ ନେଇ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ମତ ରହିଥିଲେ ହେଁ ତାଙ୍କୁ ମହାତ୍ମା ସମ୍ବୋଧନ କରାଯିବାର ଯଥାର୍ଥତା ରହିଛି। କାରଣ ଏହି ଯୋଗଜନ୍ମା ମହାପୁରୁଷ ସର୍ବପ୍ରଥମେ ସାରା ବିଶ୍ବକୁ ଅହିଂସାର ମହାମନ୍ତ୍ରରେ ଦୀକ୍ଷିତ କରାଇଥିଲେ।

Post Comment




  
Captcha
Cannot Read? Click Here to generate a new one.


ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ

ନୋବେଲ ଡିନର୍
ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର ଭଳି ନୋବେଲ ଡିନରର ମର୍ଯ୍ୟାଦା ଅତି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ ପରେ ପ୍ରତି ବର୍ଷ ଡିସେମ୍ବର ୧୦ ତାରିଖରେ ଷ୍ଟକହୋମ୍ ସିଟିର ବ୍ଳୁ ହଲ୍‌ରେ ଏହି ରାତ୍ରିଭୋଜନର ଆୟୋଜନ କରାଯାଏ। ଏଥିରେ ସ୍ବିଡେନର ରାଜ ପରିବାର, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ, ପଦସ୍ଥ ସରକାରୀ ବ୍ୟକ୍ତି, ନୋବେଲ ବିଜେତା ଏବଂ ଅତିଥି ଉପସ୍ଥିତ ରହନ୍ତି। ପ୍ରତ୍ୟେକ ନୋବେଲ ବିଜେତା ଏଠାକୁ ୧୬ ଜଣ ଅତିଥିଙ୍କୁ ସାଥିରେ ଆଣି ପାରିବେ। ଏହି ଭୋଜନର ସମୟ ସୀମା ୪ ଘଣ୍ଟା। ଏଥିରେ ନୋବେଲ ବିଜେତାମାନେ ସଂକ୍ଷିପ୍ତ ବକ୍ତବ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତି। ଚାରି ଦିନ ଆଗରୁ ୪୦ ଜଣ ରୋଷେୟା ୨୦୦ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସହାୟତାରେ ଭୋଜନ ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ଲାଗିଯାଆନ୍ତି। ୬୦ଟି ଟେବୁଲରେ ଥିବା ୭୦୦୦ ଥାଳି, ୫୦୦୦ ଗ୍ଳାସ୍ ଏବଂ ୧୦,୦୦୦ ରୁପା ବାସନରେ ଖାଦ୍ୟ ପରଷା ଯାଏ। ଏହି ଡିନରର ମୂଲ୍ୟ ୪ କୋଟି ଟଙ୍କା। ୧୯୭୯ ମସିହାର ନୋବେଲ ଶାନ୍ତି ବିଜେତା ମଦର ଟେରେସାଙ୍କ ଅନୁରୋଧ କ୍ରମେ ସେହି ବର୍ଷ ଏହି ଭୋଜନ ବାତିଲ୍‌ କରାଯାଇ ସେହି ଅର୍ଥ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା।