ଏଠାରେ ମଧ୍ୟ ଖାସ୍‌ ଢଙ୍ଗରେ ପାଳନ ହୁଏ ଦଶହରା


କୋଲକାତାର ଦୁର୍ଗାପୂଜା କେବଳ ଦେଶରେ ନୁହେଁ, ସାରା ବିଶ୍ବରେ ମଧ୍ୟ ଖୁବ୍‌ ଜଣାଶୁଣା। ନବରାତ୍ରୀରେ ଗରବା ଓ ଦାଣ୍ଡିଆ ଡ୍ୟାନ୍ସ କରି ମା’ ଦୁର୍ଗାଙ୍କୁ ପ୍ରସନ୍ନ କରାଯାଏ। ତେବେ କେବଳ କୋଲକାତାରେ ନୁହେଁ ଦେଶର ଅନ୍ୟ କେତେକ ସ୍ଥାନରେ ମଧ୍ୟ ବିଶେଷ ଢଙ୍ଗରେ ଦୁର୍ଗାପୂଜା ପାଳନ କରାଯାଏ। ଯଦି ଆପଣ ଏଥର କୋଲକାତା ଯାଇପାରୁ ନାହାନ୍ତି, ତେବେ ଦେଶର ଏହି ସବୁ ସ୍ଥାନରେ ଗରବା ଓ ଦାଣ୍ଡିଆର ମଜା ନେବା ସହ ଦୁର୍ଗାପୂଜା ଦେଖିପାରିବେ।

ବନାରସ
ପ୍ରତ୍ୟେକ ପୂଜାପାର୍ବଣକୁ ବନାରସରେ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଭାବେ ପାଳନ କରାଯାଏ। ଏହି ପବିତ୍ର ସ୍ଥାନରେ ଦଶହରା ଏବଂ ଦୀପାବଳି ବହୁତ ଧୁମ୍‌ଧାମ୍‌ରେ ପାଳନ କରାଯାଏ। ପୂଜାପାର୍ବଣ ସମୟରେ ଏଠାର ପରିବେଶ ବହୁତ ନିଆରା ହୋଇଥାଏ। ଚାରିଆଡ଼େ ଆଲୋକମୟ ହେବା ସହ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଉତ୍ସହ ଆନନ୍ଦ ଭରି ରହିଥାଏ।

ଆସାମ
ଦୁର୍ଗାପୂଜା ସମୟରେ ଆସାମ ମଧ୍ୟ ମା’ଙ୍କ ଭକ୍ତିରେ ବୁଡ଼ି ରହିଥାଏ। ଏଠାରେ ଆପଣ ଗୁଆହାଟୀରେ ଆପଣ ଦେବୀ ପୂଜା କରିପାରିବେ। ଗରବା ଓ ଦୁର୍ଗାପୂଜା ପାଇଁ ଏଠାରେ ଅନେକ ସୁନ୍ଦର ସୁନ୍ଦର ପେଣ୍ଡାଲ କରାଯାଇଥାଏ। ଆସାମ ଲୋକଙ୍କ ଉତ୍ସାହ ଯେ କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଆକର୍ଷିତ କରିଥାଏ।

ମହୀଶୂର
ମହୀଶୂରରେ ମଧ୍ୟ ଦୁର୍ଗାପୂଜା ସମୟରେ କୋଲକାତା ଭଳି ପରିବେଶ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥାଏ। ଚାରିଆଡ଼େ ଆଲୋକରେ ସୁସଜ୍ଜିତ ହୋଇଥାଏ। ମହୀଶୂରର ଦୁର୍ଗାପୂଜା ମଧ୍ୟ ସାରାବିଶ୍ବରେ ଜଣାଶୁଣା। ଏଠାରେ ଦଶହରାର କିଛି ଅଲଗା ମଜା ରହିଛି।

ମୁମ୍ବାଇ
ମୁମ୍ବାଇର ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ଦୁର୍ଗାପୂଜା ପାଇଁ ବଡ଼ ବଡ଼ ପେଣ୍ଡାଲ କରାଯାଏ। ଯୁବପିଢ଼ି ପ୍ରଚୁର ମାତ୍ରାରେ ଗରବା ନାଇଟ୍‌ରେ ଭାଗ ନିଅନ୍ତି। ଦଶହରା ସମୟରେ ସାରା ଦେଶରୁ ଲୋକେ ଏଠାକାର ଦୁର୍ଗାପୂଜା ଦେଖିବାକୁ ଆସନ୍ତି।

Post Comment




  
Captcha
Cannot Read? Click Here to generate a new one.


ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ


କରେନ୍ସି କନଭର୍ଟର

ନୋବେଲ ଡିନର୍
ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର ଭଳି ନୋବେଲ ଡିନରର ମର୍ଯ୍ୟାଦା ଅତି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ ପରେ ପ୍ରତି ବର୍ଷ ଡିସେମ୍ବର ୧୦ ତାରିଖରେ ଷ୍ଟକହୋମ୍ ସିଟିର ବ୍ଳୁ ହଲ୍‌ରେ ଏହି ରାତ୍ରିଭୋଜନର ଆୟୋଜନ କରାଯାଏ। ଏଥିରେ ସ୍ବିଡେନର ରାଜ ପରିବାର, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ, ପଦସ୍ଥ ସରକାରୀ ବ୍ୟକ୍ତି, ନୋବେଲ ବିଜେତା ଏବଂ ଅତିଥି ଉପସ୍ଥିତ ରହନ୍ତି। ପ୍ରତ୍ୟେକ ନୋବେଲ ବିଜେତା ଏଠାକୁ ୧୬ ଜଣ ଅତିଥିଙ୍କୁ ସାଥିରେ ଆଣି ପାରିବେ। ଏହି ଭୋଜନର ସମୟ ସୀମା ୪ ଘଣ୍ଟା। ଏଥିରେ ନୋବେଲ ବିଜେତାମାନେ ସଂକ୍ଷିପ୍ତ ବକ୍ତବ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତି। ଚାରି ଦିନ ଆଗରୁ ୪୦ ଜଣ ରୋଷେୟା ୨୦୦ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସହାୟତାରେ ଭୋଜନ ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ଲାଗିଯାଆନ୍ତି। ୬୦ଟି ଟେବୁଲରେ ଥିବା ୭୦୦୦ ଥାଳି, ୫୦୦୦ ଗ୍ଳାସ୍ ଏବଂ ୧୦,୦୦୦ ରୁପା ବାସନରେ ଖାଦ୍ୟ ପରଷା ଯାଏ। ଏହି ଡିନରର ମୂଲ୍ୟ ୪ କୋଟି ଟଙ୍କା। ୧୯୭୯ ମସିହାର ନୋବେଲ ଶାନ୍ତି ବିଜେତା ମଦର ଟେରେସାଙ୍କ ଅନୁରୋଧ କ୍ରମେ ସେହି ବର୍ଷ ଏହି ଭୋଜନ ବାତିଲ୍‌ କରାଯାଇ ସେହି ଅର୍ଥ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା।

ଜନମତ

ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଭକ୍ତଙ୍କ ଦର୍ଶନକୁ ଶୃଙ୍ଖଳିତ ଓ ବ୍ୟବସ୍ଥିତ କରିବା ନିମନ୍ତେ ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦେଶ କ୍ରମେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଧାଡ଼ି ଦର୍ଶନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ସହ ଆପଣ ଏକମତ ତ ?