ଏଠାରେ ମଧ୍ୟ ଖାସ୍‌ ଢଙ୍ଗରେ ପାଳନ ହୁଏ ଦଶହରା


କୋଲକାତାର ଦୁର୍ଗାପୂଜା କେବଳ ଦେଶରେ ନୁହେଁ, ସାରା ବିଶ୍ବରେ ମଧ୍ୟ ଖୁବ୍‌ ଜଣାଶୁଣା। ନବରାତ୍ରୀରେ ଗରବା ଓ ଦାଣ୍ଡିଆ ଡ୍ୟାନ୍ସ କରି ମା’ ଦୁର୍ଗାଙ୍କୁ ପ୍ରସନ୍ନ କରାଯାଏ। ତେବେ କେବଳ କୋଲକାତାରେ ନୁହେଁ ଦେଶର ଅନ୍ୟ କେତେକ ସ୍ଥାନରେ ମଧ୍ୟ ବିଶେଷ ଢଙ୍ଗରେ ଦୁର୍ଗାପୂଜା ପାଳନ କରାଯାଏ। ଯଦି ଆପଣ ଏଥର କୋଲକାତା ଯାଇପାରୁ ନାହାନ୍ତି, ତେବେ ଦେଶର ଏହି ସବୁ ସ୍ଥାନରେ ଗରବା ଓ ଦାଣ୍ଡିଆର ମଜା ନେବା ସହ ଦୁର୍ଗାପୂଜା ଦେଖିପାରିବେ।

ବନାରସ
ପ୍ରତ୍ୟେକ ପୂଜାପାର୍ବଣକୁ ବନାରସରେ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଭାବେ ପାଳନ କରାଯାଏ। ଏହି ପବିତ୍ର ସ୍ଥାନରେ ଦଶହରା ଏବଂ ଦୀପାବଳି ବହୁତ ଧୁମ୍‌ଧାମ୍‌ରେ ପାଳନ କରାଯାଏ। ପୂଜାପାର୍ବଣ ସମୟରେ ଏଠାର ପରିବେଶ ବହୁତ ନିଆରା ହୋଇଥାଏ। ଚାରିଆଡ଼େ ଆଲୋକମୟ ହେବା ସହ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଉତ୍ସହ ଆନନ୍ଦ ଭରି ରହିଥାଏ।

ଆସାମ
ଦୁର୍ଗାପୂଜା ସମୟରେ ଆସାମ ମଧ୍ୟ ମା’ଙ୍କ ଭକ୍ତିରେ ବୁଡ଼ି ରହିଥାଏ। ଏଠାରେ ଆପଣ ଗୁଆହାଟୀରେ ଆପଣ ଦେବୀ ପୂଜା କରିପାରିବେ। ଗରବା ଓ ଦୁର୍ଗାପୂଜା ପାଇଁ ଏଠାରେ ଅନେକ ସୁନ୍ଦର ସୁନ୍ଦର ପେଣ୍ଡାଲ କରାଯାଇଥାଏ। ଆସାମ ଲୋକଙ୍କ ଉତ୍ସାହ ଯେ କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଆକର୍ଷିତ କରିଥାଏ।

ମହୀଶୂର
ମହୀଶୂରରେ ମଧ୍ୟ ଦୁର୍ଗାପୂଜା ସମୟରେ କୋଲକାତା ଭଳି ପରିବେଶ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥାଏ। ଚାରିଆଡ଼େ ଆଲୋକରେ ସୁସଜ୍ଜିତ ହୋଇଥାଏ। ମହୀଶୂରର ଦୁର୍ଗାପୂଜା ମଧ୍ୟ ସାରାବିଶ୍ବରେ ଜଣାଶୁଣା। ଏଠାରେ ଦଶହରାର କିଛି ଅଲଗା ମଜା ରହିଛି।

ମୁମ୍ବାଇ
ମୁମ୍ବାଇର ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ଦୁର୍ଗାପୂଜା ପାଇଁ ବଡ଼ ବଡ଼ ପେଣ୍ଡାଲ କରାଯାଏ। ଯୁବପିଢ଼ି ପ୍ରଚୁର ମାତ୍ରାରେ ଗରବା ନାଇଟ୍‌ରେ ଭାଗ ନିଅନ୍ତି। ଦଶହରା ସମୟରେ ସାରା ଦେଶରୁ ଲୋକେ ଏଠାକାର ଦୁର୍ଗାପୂଜା ଦେଖିବାକୁ ଆସନ୍ତି।

Post Comment




  
Captcha
Cannot Read? Click Here to generate a new one.


ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ

ଅଧାପୋଡ଼ା ସିଗାରେଟ୍ ଟାଣୁଥିବା
ହାଇଦ୍ରାବାଦର ଶେଷ ନିଜାମ୍ ସାର୍ ମୀର୍ ଓସମାନ ଅଲ୍ଲୀ ଖାନ୍ ବିଶ୍ୱର ସବୁ ସମୟର ସବୁଠାରୁ ଧନୀ। କିନ୍ତୁ ଧନାଢ଼୍ୟ ଶାସକ ଭାବରେ ଯେତିକି ସେ ଜଣାଶୁଣା ଥିଲେ, ସେତିକି ମଧ୍ୟ ଥିଲେ କୃପଣ। ସବୁ ଜମିଦାର ଏବଂ ଦରବାରୀ ସୁନାର ଅସରପି (ମୋହର) ନେଇ ନିଜାମଙ୍କ ଦରବାରକୁ ଆସୁଥିଲେ। ନିଜାମ ତାହା ଛୁଉଁଥିଲେ ଏବଂ ଫେରାଇ ଦେଉଥିଲେ, ଯାହା ଯେଉଁମାନଙ୍କର ପ୍ରାପ୍ୟ ଥିଲା। କିନ୍ତୁ ହାଇଦ୍ରାବାଦର ସପ୍ତମ ଏବଂ ଶେଷ ନିଜାମ୍ ଉଲ୍-ମୁଲ୍କ ଆସଫ୍ ଜାହା-୭ମ ବା ସାର୍ ମୀର୍ ଓସମାନ ଅଲ୍ଲୀ ଖାନ୍ ସିଦ୍ଦିକି ବାହାଦୂର ତାଙ୍କ ପୂର୍ବପୁରୁଷ ଅନ୍ୟ ଛଅଜଣ ନିଜାମଙ୍କ ଭଳି ତାହା ନ କରି ତାଙ୍କ ପାଖକୁ ଆସୁଥିବା ଅସରପିକୁ ସିଂହାସନ ତଳେ ଥିବା ଏକ କାଗଜ ଥଳୀରେ ରଖିଦେଉଥିଲେ। ଦରବାର ଶେଷ ହେବାପରେ ଏଇ ଅସରପି ଥଳିକୁ ନିଜାମଙ୍କ ଶୟନକକ୍ଷକୁ ନିଆଯାଉଥିଲା। ଧୀରେ ଧୀରେ ନିଜାମଙ୍କ ପାଖରେ ସୁନା ଅସରପିର ଏକ ପାହାଡ଼ ହୋଇଗଲା।