କୁଲସୁମ୍‌ଙ୍କ ଶେଷ ଦର୍ଶନ ପାଇଁ ପାରୋଲ୍‌ରେ ଗଲେ ନୱାଜ୍‌ ଓ ତାଙ୍କ ଝିଅ-ଜ୍ବାଇଁ


ଲାହୋର୍‌: ପାକିସ୍ତାନର ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା ପିଏମ୍‌ଏଲ୍‌-ଏନ୍‌ର ପୂର୍ବତନ ସଭାପତି ନୱାଜ୍‌ ଶରିଫ୍‌, ତାଙ୍କ ଝିଅ ମରିୟମ୍‌ ନୱାଜ୍‌ ଓ ଜ୍ବାଇଁ ମହମ୍ମଦ ସଫଦାରଙ୍କୁ ଦୁର୍ନୀତି ମାମଲାରେ ଜେଲ୍‌ ଦଣ୍ଡାଦେଶ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ସେମାନେ ଏହି ଦଣ୍ଡାଦେଶ ଭୋଗୁଛନ୍ତି। ତେବେ ମଙ୍ଗଳବାର ନୱାଜ୍‌ଙ୍କ ପତ୍ନୀ କୁଲସୁମ୍‌ ଲଣ୍ଡନରେ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଥିବା ବେଳେ ଏଥିସକାଶେ ନୱାଜ୍‌ଙ୍କ ସମେତ ୩ ଜଣଙ୍କୁ ପାରୋଲ୍‌ ମିଳିଛି ଓ ସେମାନଙ୍କୁ ଇତିମଧ୍ୟରେ ଜେଲ୍‌ରୁ ମୁକ୍ତ କରିଦିଆଯାଇଛି।

ସେମାନଙ୍କୁ ୧୨ ଘଣ୍ଟିଆ ପାରୋଲ୍‌ରେ ମୁକ୍ତ କରିଦିଆଯାଇଥିବା ପାକିସ୍ତାନଭିତ୍ତିକ ଡନ୍‌ ନ୍ୟୁଜ୍‌ ରିପୋର୍ଟରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ତେବେ ସେମାନଙ୍କ ପାରୋଲ୍‌ ଅବଧି କୁଲସୁମ୍‌ଙ୍କ ଅନ୍ତ୍ୟେଷ୍ଟିକ୍ରିୟାରେ ଭାଗ ନେବା ସକାଶେ ବଢ଼ିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। କ୍ୟାନ୍‌ସରରେ ପୀଡ଼ିତ ଥିବା କୁଲସୁମ୍‌ଙ୍କର ପରଲୋକ ହେବା ପରେ ନୱାଜ୍‌ ଓ ତାଙ୍କ ତାଙ୍କ ଝିଅ-ଜ୍ବାଇଁଙ୍କୁ ପାରୋଲ୍‌ ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦେବା ସକାଶେ ପିଏମ୍‌ଏନ୍‌-ଏଲ୍‌ର ସଭାପତି ଶେହବାଜ୍‌ ଶରିଫ୍‌ ଆବେଦନ କରିଥିଲେ। ପାରୋଲ୍‌ ମିଳିବା ପରେ ନୱାଜ୍‌ ଓ ତାଙ୍କ ଝିଅ-ଜ୍ବାଇଁଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ଲାହୋର୍‌ସ୍ଥିତ ଯତି ଉମ୍ରା ବାସଭବନକୁ ନିଆଯାଇଛି। ସେଠାରେ ସେମାନଙ୍କ କୋଠରିକୁ ଉପକାରାଗାର ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି। ତେଣୁ ସେମାନଙ୍କୁ ବାସଭବନରେ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ବିନାନୁମତିରେ କେହି ବି ସାକ୍ଷାତ କରିପାରିବେ ନାହିଁ ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିଛି।

Post Comment




  
Captcha
Cannot Read? Click Here to generate a new one.


ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ


କରେନ୍ସି କନଭର୍ଟର

ସୂର୍ଯ୍ୟ ବିନା ଜୀବନ ସମ୍ଭବ
ଆମେ ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜାଣିଥିଲେ - ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କର ଆଲୋକ ଓ ଉତ୍ତାପର ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସମନ୍ବୟରେ ଜୀବନୀ ଶକ୍ତି ସଞ୍ଚରିତ ହୁଏ। ପ୍ରକାରାନ୍ତରେ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ଅନୁପସ୍ଥିତିରେ ଜୀବନଧାରଣ ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ। କିନ୍ତୁ ୨୦୧୩ ମସିହାରେ ବୈଞାନିକମାନେ ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗରର ଅତଳ ଗର୍ଭରେ ଆଲୋକ-ଉତ୍ତାପର ଅନୁପସ୍ଥିତିରେ ଜୀବନୀ-ଶକ୍ତିର ସନ୍ଧାନ ପାଇବା ପରେ ଉତ୍‌ଫୁଲ୍ଲିତ ହୋଇଉଠିଛନ୍ତି। ନର୍ଥ କାରୋଲିନା ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ଗବେଷକ ମାର୍କ ଲିଭର ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି - ସାଧାରଣତଃ ଆଲୋକ ସଂଶ୍ଳେଷଣ ସାହାଯ୍ୟରେ ପୃଥିବୀ ପୃଷ୍ଠରେ ଖାଦ୍ୟ ସଂଗ୍ରହ ସମ୍ଭବ ହୋଇଥାଏ। ସେଥି ନିମନ୍ତେ ସୂର୍ଯ୍ୟର ଆଲୋକ ଅପରିହାର୍ଯ୍ୟ। କିନ୍ତୁ ଗଭୀର ମହାସାଗରରରେ କେମୋସିନ୍ଥେସିସ୍‌ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ଜୀବନ ସମ୍ଭବ ହୋଇଛି। ତାଙ୍କର ଏହି ଗବେଷଣା ମହାକାଶରେ ଜୀବନ ସନ୍ଧାନରେ ବହୁ ଭାବରେ ସହାୟକ ହେବ।

ଜନମତ

ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଭକ୍ତଙ୍କ ଦର୍ଶନକୁ ଶୃଙ୍ଖଳିତ ଓ ବ୍ୟବସ୍ଥିତ କରିବା ନିମନ୍ତେ ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦେଶ କ୍ରମେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଧାଡ଼ି ଦର୍ଶନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ସହ ଆପଣ ଏକମତ ତ ?