ରୋହିଣୀ କୋର୍ଟ ପରିସରରେ ଗ୍ୟାଙ୍ଗୱାର୍: ଗ୍ୟାଙ୍ଗଷ୍ଟର୍ ଗୋଗୀ ସମେତ ୩ ମୃତ


ରୋହିଣୀ କୋର୍ଟ ପରିସରରେ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ
ସ୍ଥାନୀୟ ରୋହିଣୀ କୋର୍ଟ ପରିସରରେ ଶୁକ୍ରବାର ଦୁଇ ଗ୍ୟାଙ୍ଗଷ୍ଟର୍ ଗୋଷ୍ଠୀ ମଧ୍ୟରେ ଗୁଳି ବିନିମୟ ହେବା ଫଳରେ ୩ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ଏହାଛଡ଼ା ଏହି ଗୁଳିକାଣ୍ଡ ଘଟଣାରେ ଜଣେ ଆଇନଜୀବୀ ମଧ୍ୟ ଆହତ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। ଏହି ଗୁଳିକାଣ୍ଡ ଟିଲୁ ତାଜପୁରିଆ ଗ୍ୟାଙ୍ଗ୍ ଓ ଗ୍ୟାଙ୍ଗଷ୍ଟର୍ ଜିତେନ୍ଦ୍ର ଓରଫ୍ ଗୋଗି ଗ୍ୟାଙ୍ଗ୍ ମଧ୍ୟରେ ହୋଇଥିବା ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି। ସହରରେ ଏହି ଦୁଇଟି ଗ୍ୟାଙ୍ଗ୍ ମଧ୍ୟରେ ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ଶତ୍ରୁତା ରହିଆସିଛି। ଉଭୟ ଜିତେନ୍ଦ୍ର ଗୋଗି ଓ ଟିଲୁ ତାଜପୁରିଆ କଲେଜରେ ପାଠ ପଢ଼ୁଥିବା ସମୟରୁ ପରସ୍ପର ବିରୋଧରେ ଲଢ଼େଇ କରିଆସୁଥିବା ବେଳେ ଏବେ ବି ଦୁଇ ଗ୍ୟାଙ୍ଗ୍ ମଧ୍ୟରେ ଅହିନକୂଳ ସମ୍ପର୍କ ଜାରି ରହିଛି। ଉଭୟଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ୨୦୧୦ ପୂର୍ବରୁ ବନ୍ଧୁତ ରହିଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଦିଲ୍ଲୀ ଉପକଣ୍ଠସ୍ଥ ଏକ କଲେଜର ଷ୍ଟୁଡେଣ୍ଟ୍ ୟୁନିଅନ୍ ନିର୍ବାଚନକୁ ନେଇ ଉଭୟ ପରସ୍ପରର ବିରୋଧୀ ହୋଇଥିଲେ, ଯାହାକି ପରେ ଗ୍ୟାଙ୍ଗ୍ ୱାରର ରୂପ ନେଇଆସିଛି। ଗତ ୨୦୧୮ରେ ଗୋଗି ଓ ଟିଲୁ ଗ୍ୟାଙ୍ଗ୍ ମଧ୍ୟରେ ବୁରାରିଠାରେ ଗୁଳିବିନିମୟ ହୋଇଥିଲା, ଯେଉଁଥିରେ ୩ ଜଣ ଲୋକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା ଓ ୫ ଜଣ ଆହତ ହୋଇଥିଲେ। ଅଦ୍ୟାବଧି ଉଭୟ ଗୋଷ୍ଠୀ ମଧ୍ୟରେ ଗୁଳିକାଣ୍ଡ ଘଟିଥିବା ବେଳେ ଏଥିରେ ଅତି କମରେ ଉଭୟ ପକ୍ଷର  ଶହେ ଜଣ ଲୋକ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିସାରିଛନ୍ତି।

ଶୁକ୍ରବାର ହୋଇଥିବା ଗୁଳିକାଣ୍ଡରେ ନିଜେ ଗ୍ୟାଙ୍ଗଷ୍ଟର୍ ଜିତେନ୍ଦ୍ର ମାନ୍ ଓରଫ୍ ଗୋଗି ନିହତ ହୋଇଛି। ସେ ଦିଲ୍ଲୀ-ହରିୟାଣା ସୀମାବର୍ତ୍ତୀ ଆଲିପୋର୍ ଅଞ୍ଚଳର ନିବାସୀ ରହିଥିଲା। ସେ ତା’ର ଅପରାଧିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ପାଇଁ ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସର ମୋଷ୍ଟ ୱାଣ୍ଟେଡ୍ ତାଲିକାରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଥିଲା। ସେ ତିହାର ଜେଲରେ ରହିଥିବା ସମୟରେ ଦୁବାଇର ଜଣେ ବ୍ୟବସାୟୀଠାରୁ ୫ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଚାନ୍ଦା ଦାବି କରି ବେଶ୍ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ହୋଇଥିଲା। ଜିତେନ୍ଦ୍ର ଗୋଗି ଦାଦାବଟି ଆଦାୟ କରିବା, ମୁଣ୍ଡ ଜାମିନ୍ ପାଇଁ ଅପହରଣ କରିବା, ହତ୍ୟା ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଅପରାଧିକ କାର୍ଯ୍ୟ ଜେଲରେ ରହି ବି ପରିଚାଳନା କରିଆସୁଥିଲା। ସେ ତିନି ତିନି ଥର ପୋଲିସ୍ ହେପାଜତରୁ ଖସି ପଳାଇବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଥିଲା। ଗତ ୨୦୧୬ ଜୁଲାଇ ୩୦ ତାରିଖରେ ଜିତେନ୍ଦ୍ର ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସ୍ ହାତରୁ ବାହାଦୁରଗଡ଼ଠାରେ ଖସି ପଳାଇଥିଲା। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଟିଲୁ ତାଜପୁରିଆ ମଧ୍ୟ ତିହାର ଜେଲରେ ବନ୍ଦ ଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଜେଲ୍ ଭିତରୁ ନିଜର ଅପରାଧିକ ସାମ୍ରାଜ୍ୟକୁ ପରିଚାଳନା କରୁଥିଲା। ଗତ ୨୦୧୦ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଏହି ଗ୍ୟାଙ୍ଗୱାର୍ ୨୦୧୩ରେ ଅଧିକ ଘନୀଭୂତ ହୋଇଥିଲା, ଯେତେବେଳେ ପୋଲିସ୍ ଗୁଳିରେ ଅନ୍ୟ ଜଣେ ଗ୍ୟାଙ୍ଗଷ୍ଟର ନିହତ ହୋଇଥିଲା। ୨୦୧୩ରେ କୁଖ୍ୟାତ ଗ୍ୟାଙ୍ଗଷ୍ଟର୍ ନୀତୁ ଡାବୋଡିଆ ପୋଲିସ୍ ଏନକାଉଣ୍ଟରରେ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଥିଲା। ଏହାଛଡ଼ା ଦିଲ୍ଲୀର ଡନ୍ ବୋଲାଉଥିବା ନୀରଜ ବାୱନିୟା ମଧ୍ୟ ଜେଲରେ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଥିଲା। ଏହାପରେ ଗୋଗି ଓ ଟିଲୁ ଗୋଷ୍ଠୀ ମଧ୍ୟରେ ଗତ ୧୦ ବର୍ଷ ହେଲା ଆଧିପତ୍ୟ ବିସ୍ତାର କରିବା ସକାଶେ ଏକରକମ ପ୍ରତିଦ୍ବନ୍ଦ୍ବିତା ଚାଲିଆସିଛି।

Post Comment




  
Captcha
Cannot Read? Click Here to generate a new one.


ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ

୩୨ତମ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ଉଦଯାପିତ: ଟୋକିଓକୁ
ଟୋକିଓ: ୧୭ ଦିନ ଧରି ଚାଲିଥିବା କ୍ରୀଡ଼ା ମହାକୁମ୍ଭ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସର ୩୨ତମ ସଂସ୍କରଣରେ ରବିବାର ପୂର୍ଣ୍ଣଚଛେଦ ପଡ଼ିଛି। ଗତ ୨୦୨୦ରେ ସଂସ୍କରଣଟି ଆୟୋଜିତ ହେବାକୁ ଥିଲେ ହେଁ କୋରୋନା ମହାମାରୀ କାରଣରୁ ଏହାକୁ ବର୍ଷେ ଘୁଞ୍ଚାଇ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଜାପାନରେ ଗତ ୨୩ ତାରିଖରେ ସଂସ୍କରଣ ଆରମ୍ଭ ପୂର୍ବରୁ ରାଜଧାନୀ ଟୋକିଓରେ ଏମର୍ଜେନସି ଜାରି ହେବା ସତ୍ତ୍ବେ ଆୟୋଜକଙ୍କ ଦୃଢ଼ ଇଛାଶକ୍ତି ଓ ଅଂଶୀଦାର ଦେଶର ସହଯୋଗ ବଳରେ ଅନତର୍ଜାତୀୟ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ କମିଟି (ଆଇଓସି) ଓ ଟୋକିଓ ୨୦୨୦ ସୁଚାରୁ ରୂପେ ଶେଷ କରିଛନ୍ତି। ସଂସ୍କରଣଟି ରବିବାର ଉଦଯାପିତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ବିନା ଦର୍ଶକରେ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ବିଶ୍ବବ୍ୟାପୀ ଦର୍ଶକ ଏହାକୁ ମନଭରି ଉପଭୋଗ କରିଛନ୍ତି। ଆକର୍ଷଣୀୟ ଉଦଘାଟନୀ ଉତ୍ସବ ସହ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଅଲିମ୍ପିକ୍ସର ୩୨ତମ ସଂସ୍କରଣଟି ରଙ୍ଗିନ ଆଲୋକମାଳା ସହ ରଙ୍ଗବେରଙ୍ଗର ଆତସବାଜି ସହ ଶେଷ ହୋଇଛି। ଆତସବାଜିରେ ଟୋକିଓ ଆକାଶ ପ୍ରଜ୍ଜ୍ବଳିତ ହେବା ସହ ଅଲିମ୍ପିକ୍ ରିଙ୍ଗଗୁଡ଼ିକର ଚିତ୍ର ପ୍ରତିଫଳିତ ହୋଇଥିଲା, ଯାହାକି ବେଶ୍ ଉପଭୋଗ୍ୟ ଥିଲା। ଏଥିସହ ଜାପାନ ରାଜଧାନୀରେ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ଇଭେଣ୍ଟ ଉପରେ ପରଦା ଟଣାଯାଇଛି ଓ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସଂସ୍କରଣର ଆୟୋଜକ ପ୍ୟାରିସକୁ ପତାକା ହସ୍ତାନ୍ତର କରାଯାଇଛି। ଏହି ପତାକା ହସ୍ତାନ୍ତର ସହ କୌଣସି ପ୍ରକାର ବାଧାବିଘ୍ନ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ପରି କ୍ରୀଡ଼ା ମହାକୁମ୍ଭ ଆୟୋଜନରେ ବାଧକ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ, ଏପରି ଏକ ବାର୍ତ୍ତା ମଧ୍ୟ ଦିଆଯାଇଛି। ତା’ଛଡ଼ା ଘାତକ କୋରୋନାରେ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଥିବା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ସ୍ମରଣ କରାଯାଇଥିଲା। ଉଦଯାପନୀ ଉତ୍ସବରେ ଭାରତର ଧ୍ବଜାବାହକ ଦାୟିତ୍ବ ବ୍ରୋଞ୍ଜପଦକ ଜିତିଥିବା ପୁରୁଷ ରେସଲର୍ ବଜରଙ୍ଗ ପୁନିଆ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ପ୍ରଦର୍ଶନକାରୀ ପ୍ରତିଯୋଗୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ବ ନେଇଥିଲେ।
ପ୍ରମୋଦ ଡେଇଁପଡ଼ି ମୋତେ କୁଣ୍ଢାଇବେ ବୋଲି ଭାବି ନ
ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଭାରତୀୟ ବ୍ୟାଡ୍‌ମିଣ୍ଟନ୍ ଇତିହାସରେ ଏହା ଏକ ଅବିସ୍ମରଣୀୟ ଦୃଶ୍ୟ । ଟୋକିଓ ପାରାଲିମ୍ପିକ୍ସର ପୁରୁଷ ଏସ୍‌ଏଲ୍‌୩ ବ୍ୟାଡ୍‌ମିଣ୍ଟନ ଇଭେଣ୍ଟର ଫାଇନାଲ ମ୍ୟାଚ୍ ଜିତି ସ୍ବର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ହାସଲ କରିବା ପରେ ଓଡ଼ିଆ ବ୍ୟାଡ୍‌ମିଣ୍ଟନ ଖେଳାଳି ପ୍ରମୋଦ ଭଗତ ଉତ୍ସବମୁଖର ନ ହୋଇ ସିଧା ଭାରତୀୟ ଦଳର ପ୍ରଶିକ୍ଷକ ଗୌରବ ଖାନ୍ନାଙ୍କ ପାଖକୁ ଦୌଡ଼ିଯାଇ ତାଙ୍କୁ ଆଲିଙ୍ଗନ କରିଥିଲେ। ପ୍ରମୋଦ ଏତେ ଖୁସି ହୋଇ ଯାଇଥିଲେ ଯେ ଗୌରବଙ୍କୁ ସେ ଆଲିଙ୍ଗନ କରି ଝୁଲି ପଡ଼ିଥିଲେ। ଗୌରବ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ଅପ୍ରତ୍ୟାଶିତ ଥିଲା ଏବଂ ପ୍ରମୋଦ ଏପରି କରିବେ ବୋଲି ସେ ଆଦୌ ଆଶା କରି ନ ଥିଲେ। ପ୍ରମୋଦଙ୍କ ଏପରି ଆଚରଣ ତାଙ୍କୁ ବହୁତ ଖୁସି ଦେଇଥିଲା ବୋଲି ଭାରତୀୟ ଜାତୀୟ ବ୍ୟାଡ୍‌ମିଣ୍ଟନ ପ୍ରଶିକ୍ଷକ ଗୌରବ କହିଛନ୍ତି।