ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରେ ଯୌନ ନିର୍ଯାତନା ମାମଲାରେ ଗିରଫ ହୋଇଥିଲେ ଆନନ୍ଦ ଗିରି


ଆନନ୍ଦ ଗିରି (ଫାଇଲ ଫଟୋ)
ଗତ ସୋମବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଅଖିଳ ଭାରତୀୟ ଅଡ଼ାଡ଼ା ପରିଷଦର ମୁଖ୍ୟ ମହନ୍ତ ନରେନ୍ଦ୍ର ଗିରି ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଥିବା ବେଳେ ଏହି ମାମଲାରେ ତାଙ୍କ ଶିଷ୍ୟ ଆନନ୍ଦ ଗିରିଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଛି। ନରେନ୍ଦ୍ର ଗିରି ଛାଡ଼ିଯାଇଥିବା ସୁଇସାଇଡାଲ୍ ନୋଟରେ ତାଙ୍କର ଆତ୍ମହତ୍ୟା ପାଇଁ ସେ ଆନନ୍ଦଙ୍କୁ ଦାୟୀ କରିଛନ୍ତି। ଆନନ୍ଦ ତାଙ୍କର ଏକ ଫଟୋକୁ କଦର୍ଯ୍ୟ କରି ସୋସାଲ୍ ମିଡିଆରେ ଭାଇରାଲ୍ କରିବା ଫଳରେ ସେ ସମାଜ ଚକ୍ଷୁରେ ବେଶ୍ ଲଜ୍ଜିତ ହୋଇ ଶେଷରେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରି ଚରମ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିବା ମହନ୍ତ ନରେନ୍ଦ୍ର ଗିରି ଛାଡ଼ିଯାଇଥିବା ୧୨ ପୃଷ୍ଠା ସମ୍ବଳିତ ସୁଇସାଇଡାଲ୍ ନୋଟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି। ତେବେ ଆନନ୍ଦ ନିଜକୁ ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶର ବଡେ ହନୁମାନ ମନ୍ଦିରର ମହନ୍ତ ବୋଲାଉଥିବା ବେଳେ ତାଙ୍କ ନାମରେ ପୂର୍ବରୁ ବହୁ ସାଂଘାତିକ ମାମଲା ମଧ୍ୟ ଥିବା ତଦନ୍ତ ବେଳେ ପଦାକୁ ଆସିଛି। ଅଖାଡ଼ା ଓ ମଠରେ ଦିନକୁ ଦିନ ଆନନ୍ଦଙ୍କର ମହତ୍ତ୍ବ ଓ ପ୍ରଭାବ ବଢ଼ିବା ଫଳରେ ସେ କ୍ରମଶଃ ଇଂଲିଶ୍ ଶିଖିଥିଲେ। ବିଦେଶରେ ପ୍ରଚାର କରିବା ଦିଗରେ ସଫଳତା ପାଇବା ସକାଶେ ସେ ଇଂରାଜୀ ଶିଖିଥିଲେ। ସେ ମଧ୍ୟ ଧାର୍ମିକ ପ୍ରଚାର କାର୍ଯ୍ୟରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଯାଇଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଗତ ୨୦୧୯ରେ ସେ ସେଠାରେ ଗିରଫ ହୋଇଥିଲେ। ଦୁଇ ଜଣ ମହିଳାଙ୍କୁ ଯୌନ ନିର୍ଯାତନା ଦେଇଥିବା ଅଭିଯୋଗରେ ସେଠାକାର ପୋଲିସ୍ ଆନନ୍ଦଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଥିଲା।

ଏହି ଘଟଣା ୨୦୧୬ରୁ ୨୦୧୮ ମଧ୍ୟରେ ଘଟିଥିଲା। ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ନ୍ୟୁ ସାଉଥ୍ ୱେଲ୍ସ ଅନ୍ତର୍ଗତ ସିଡନୀ ଉପକଣ୍ଠସ୍ଥ ରୁଟି ହିଲ୍‌ଠାରେ ଆୟୋଜିତ ଏକ ପ୍ରାର୍ଥନା ସଭାରେ ଆନନ୍ଦ ଜଣେ ୨୯ ବର୍ଷୀୟା ମହିଳାଙ୍କ ସହ ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କ ସ୍ଥାପନ ପାଇଁ ଉଦ୍ୟମ କରିଥିଲେ। ସେହିପରି ଦ୍ବିତୀୟ ଘଟଣାଟି ଗତ ୨୦୧୮ ନଭେମ୍ବରରେ ଘଟିଥିଲା। ଏହି ଘଟଣାରେ ଆନନ୍ଦ ଜଣେ ୩୪ ବର୍ଷୀୟା ମହିଳାଙ୍କୁ ସିଡନୀଠାରେ ଆୟୋଜିତ ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଯୌନ ନିର୍ଯାତନା ଦେବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କରିଥିଲେ। ଆନନ୍ଦଙ୍କ ନାମରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଥାନାରେ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଥିଲା। ଗତ ମେ’ ୨୦୧୯ରେ ଯେତେବେଳେ ଆନନ୍ଦ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଗସ୍ତରେ ୬ ଦିନ ପାଇଁ ଯାଇଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ଉପରୋକ୍ତ ଦୁଇଟି ଅଭିଯୋଗ ପାଇଁ ପୋଲିସ୍ ତାଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଥିଲା। ସେ ନିଜର ଧାର୍ମିକ ପ୍ରଚାର କାର୍ଯ୍ୟ ଶେଷ କରି ଭାରତ ଫେରୁଥିବା ସମୟରେ ବିମାନବନ୍ଦରରେ ତାଙ୍କୁ ପୋଲିସ୍ ଅଧିକାରୀମାନେ ଗିରଫ କରିଥିଲେ। ୩୮ ବର୍ଷୀୟ ଆନନ୍ଦଙ୍କୁ ତୁରନ୍ତ କୋର୍ଟ ଜାମିନ୍ ଦେବାକୁ ମନା କରିଦେଇଥିଲେ। ତେଣୁ ତାଙ୍କୁ ବିଚାର ବିଭାଗୀୟ ହାଜତକୁ ପଠାଇ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ସେଠାରେ କିଛିଦିନ ରହିବା ପରେ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ଆନନ୍ଦଙ୍କୁ ସସର୍ତ୍ତ ଜାମିନ୍ ମିଳିଥିଲା। ସେ ଦୈନିକ ଥାନାରେ ହାଜର ହେବେ ଓ ଜଣେ ହିନ୍ଦୁ ସ୍ବାମୀ ଭାବେ କଦାପି ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରେ କୌଣସି ଧାର୍ମିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବେ ନାହିଁ ବୋଲି କୋର୍ଟ ଜାମିନ୍ ବେଳେ ସର୍ତ୍ତ ରଖିଥିଲେ। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ନରେନ୍ଦ୍ର ଗିରିଙ୍କ ହତ୍ୟା ମାମଲାରେ ଗିରଫ ହୋଇଥିବା ଆନନ୍ଦ ଓ ସାଧୁ ଆଦ୍ୟା ତିୱାରୀଙ୍କୁ ୧୪ ଦିନ ପାଇଁ ଜୁଡିସିଆଲ୍ ରିମାଣ୍ଡରେ ପଠାଇ ଦିଆଯାଇଛି।

Post Comment




  
Captcha
Cannot Read? Click Here to generate a new one.


ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ

୩୨ତମ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ଉଦଯାପିତ: ଟୋକିଓକୁ
ଟୋକିଓ: ୧୭ ଦିନ ଧରି ଚାଲିଥିବା କ୍ରୀଡ଼ା ମହାକୁମ୍ଭ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସର ୩୨ତମ ସଂସ୍କରଣରେ ରବିବାର ପୂର୍ଣ୍ଣଚଛେଦ ପଡ଼ିଛି। ଗତ ୨୦୨୦ରେ ସଂସ୍କରଣଟି ଆୟୋଜିତ ହେବାକୁ ଥିଲେ ହେଁ କୋରୋନା ମହାମାରୀ କାରଣରୁ ଏହାକୁ ବର୍ଷେ ଘୁଞ୍ଚାଇ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଜାପାନରେ ଗତ ୨୩ ତାରିଖରେ ସଂସ୍କରଣ ଆରମ୍ଭ ପୂର୍ବରୁ ରାଜଧାନୀ ଟୋକିଓରେ ଏମର୍ଜେନସି ଜାରି ହେବା ସତ୍ତ୍ବେ ଆୟୋଜକଙ୍କ ଦୃଢ଼ ଇଛାଶକ୍ତି ଓ ଅଂଶୀଦାର ଦେଶର ସହଯୋଗ ବଳରେ ଅନତର୍ଜାତୀୟ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ କମିଟି (ଆଇଓସି) ଓ ଟୋକିଓ ୨୦୨୦ ସୁଚାରୁ ରୂପେ ଶେଷ କରିଛନ୍ତି। ସଂସ୍କରଣଟି ରବିବାର ଉଦଯାପିତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ବିନା ଦର୍ଶକରେ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ବିଶ୍ବବ୍ୟାପୀ ଦର୍ଶକ ଏହାକୁ ମନଭରି ଉପଭୋଗ କରିଛନ୍ତି। ଆକର୍ଷଣୀୟ ଉଦଘାଟନୀ ଉତ୍ସବ ସହ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଅଲିମ୍ପିକ୍ସର ୩୨ତମ ସଂସ୍କରଣଟି ରଙ୍ଗିନ ଆଲୋକମାଳା ସହ ରଙ୍ଗବେରଙ୍ଗର ଆତସବାଜି ସହ ଶେଷ ହୋଇଛି। ଆତସବାଜିରେ ଟୋକିଓ ଆକାଶ ପ୍ରଜ୍ଜ୍ବଳିତ ହେବା ସହ ଅଲିମ୍ପିକ୍ ରିଙ୍ଗଗୁଡ଼ିକର ଚିତ୍ର ପ୍ରତିଫଳିତ ହୋଇଥିଲା, ଯାହାକି ବେଶ୍ ଉପଭୋଗ୍ୟ ଥିଲା। ଏଥିସହ ଜାପାନ ରାଜଧାନୀରେ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ଇଭେଣ୍ଟ ଉପରେ ପରଦା ଟଣାଯାଇଛି ଓ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସଂସ୍କରଣର ଆୟୋଜକ ପ୍ୟାରିସକୁ ପତାକା ହସ୍ତାନ୍ତର କରାଯାଇଛି। ଏହି ପତାକା ହସ୍ତାନ୍ତର ସହ କୌଣସି ପ୍ରକାର ବାଧାବିଘ୍ନ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ପରି କ୍ରୀଡ଼ା ମହାକୁମ୍ଭ ଆୟୋଜନରେ ବାଧକ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ, ଏପରି ଏକ ବାର୍ତ୍ତା ମଧ୍ୟ ଦିଆଯାଇଛି। ତା’ଛଡ଼ା ଘାତକ କୋରୋନାରେ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଥିବା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ସ୍ମରଣ କରାଯାଇଥିଲା। ଉଦଯାପନୀ ଉତ୍ସବରେ ଭାରତର ଧ୍ବଜାବାହକ ଦାୟିତ୍ବ ବ୍ରୋଞ୍ଜପଦକ ଜିତିଥିବା ପୁରୁଷ ରେସଲର୍ ବଜରଙ୍ଗ ପୁନିଆ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ପ୍ରଦର୍ଶନକାରୀ ପ୍ରତିଯୋଗୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ବ ନେଇଥିଲେ।
ପ୍ରମୋଦ ଡେଇଁପଡ଼ି ମୋତେ କୁଣ୍ଢାଇବେ ବୋଲି ଭାବି ନ
ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଭାରତୀୟ ବ୍ୟାଡ୍‌ମିଣ୍ଟନ୍ ଇତିହାସରେ ଏହା ଏକ ଅବିସ୍ମରଣୀୟ ଦୃଶ୍ୟ । ଟୋକିଓ ପାରାଲିମ୍ପିକ୍ସର ପୁରୁଷ ଏସ୍‌ଏଲ୍‌୩ ବ୍ୟାଡ୍‌ମିଣ୍ଟନ ଇଭେଣ୍ଟର ଫାଇନାଲ ମ୍ୟାଚ୍ ଜିତି ସ୍ବର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ହାସଲ କରିବା ପରେ ଓଡ଼ିଆ ବ୍ୟାଡ୍‌ମିଣ୍ଟନ ଖେଳାଳି ପ୍ରମୋଦ ଭଗତ ଉତ୍ସବମୁଖର ନ ହୋଇ ସିଧା ଭାରତୀୟ ଦଳର ପ୍ରଶିକ୍ଷକ ଗୌରବ ଖାନ୍ନାଙ୍କ ପାଖକୁ ଦୌଡ଼ିଯାଇ ତାଙ୍କୁ ଆଲିଙ୍ଗନ କରିଥିଲେ। ପ୍ରମୋଦ ଏତେ ଖୁସି ହୋଇ ଯାଇଥିଲେ ଯେ ଗୌରବଙ୍କୁ ସେ ଆଲିଙ୍ଗନ କରି ଝୁଲି ପଡ଼ିଥିଲେ। ଗୌରବ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ଅପ୍ରତ୍ୟାଶିତ ଥିଲା ଏବଂ ପ୍ରମୋଦ ଏପରି କରିବେ ବୋଲି ସେ ଆଦୌ ଆଶା କରି ନ ଥିଲେ। ପ୍ରମୋଦଙ୍କ ଏପରି ଆଚରଣ ତାଙ୍କୁ ବହୁତ ଖୁସି ଦେଇଥିଲା ବୋଲି ଭାରତୀୟ ଜାତୀୟ ବ୍ୟାଡ୍‌ମିଣ୍ଟନ ପ୍ରଶିକ୍ଷକ ଗୌରବ କହିଛନ୍ତି।