ବଜରଙ୍ଗ ସେମିରେ ପରାସ୍ତ, ଶନିବାର ବ୍ରୋଞ୍ଜ ପଦକ ପାଇଁ ଲଢ଼ିବେ


ସେମିଫାଇନାଲରେ ପ୍ରତିଦ୍ବନ୍ଦ୍ବୀଙ୍କ ମୁଭରେ ଚକିତ ହୋଇପଡ଼ିଛନ୍ତି ବଜରଙ୍ଗ
ଟୋକିଓ: ଚଳିତ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସରେ ଭାରତର ଆଉ ଜଣେ ପ୍ରମୁଖ ରେସଲର୍ ସେମିଫାଇନାଲରେ ପରାସ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି। ସେ ସେମି ମୁକାବିଲାରେ ଆଜରବୈଜାନର ହାଜି ଆଲିୟେଭଙ୍କଠାରୁ ୫-୧୨ରେ ପରାସ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଫଳସ୍ବରୂପ ଏବେ ସେ ବ୍ରୋଞ୍ଜ୍ ପଦକ ପାଇଁ ଶନିବାର ଲଢ଼େଇ କରିବେ। ପୁନିଆ ୬୫ କିଗ୍ରା ପୁରୁଷ ଫ୍ରିଷ୍ଟାଇଲ୍ ଲାଇଟୱେଟ୍ ସେମିଫାଇନାଲରେ କିର୍ଗିଜସ୍ତାନର ଏରନାଜାର ଆକମାତାଲିଭଙ୍କୁ ପରାସ୍ତ କରି ସେମିଫାଇନାଲରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥିଲେ। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ସେ ପ୍ରଥମ ରାଉଣ୍ଡ୍ ମ୍ୟାଚରେ ଇରାନର ମୋର୍ତେଜା ଘାଇସିଙ୍କୁ ହରାଇଥିଲେ। ତେବେ ୨୭ ବର୍ଷୀୟ ଏସିଆନ୍ ଚାମ୍ପିଅନ୍ ବଜରଙ୍ଗଙ୍କ ପାଇଁ ସେମିଫାଇନାଲ୍ ମୁକାବିଲାଟି ଯଥେଷ୍ଟ କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ ଥିଲା। ବଜରଙ୍ଗ ପ୍ରଥମ ବାଉଟରେ ୧-୪ରେ ପଛୁଆ ରହିଥିଲେ। ଏହି ସମୟରେ ବଜରଙ୍ଗଙ୍କୁ ବ୍ୟବଧାନ କମାଇବା ସକାଶେ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବାର ଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଦ୍ବିତୀୟ ରାଉଣ୍ଡରେ ବଜରଙ୍ଗଙ୍କ ଗୋଡ଼କୁ ଧରି ତାଙ୍କୁ ତଳେ ପକାଇବା ସହ ଅଗ୍ରଣୀକୁ ୮-୧ରେ ପହଞ୍ଚାଇଥିଲେ। ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ବଜରଙ୍ଗ  ୪ ପଏଣ୍ଟ୍ ଅର୍ଜନ କରିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଆଲିୟେଭ୍  ୭ ପଏଣ୍ଟ୍ ଅଧିକ ପାଇ ସ୍ବର୍ଣ୍ଣପଦକ ମୁକାବିଲାରେ ସ୍ଥାନ ପକ୍କା କରିଛନ୍ତି। ଏବେ ବଜରଙ୍ଗ ବ୍ରୋଞ୍ଜ୍ ପଦକ ପାଇଁ ରିଙ୍ଗକୁ ଓହ୍ଲାଇବେ।

ଶୁକ୍ରବାର ପ୍ରତିଯୋଗିତାର ପଞ୍ଚଦଶ ଦିବସରେ ନିରାଶାଜନକ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି। ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରଥମାର୍ଦ୍ଧରେ ବଜରଙ୍ଗ ସେମିଫାଇନାଲକୁ ଉନ୍ନୀତ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସୀମା ବିସଲା ପରାଜୟ ବରଣ କରିଛନ୍ତି। ସୀମା ତାଙ୍କର ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ରାଉଣ୍ଡ୍ ମୁକାବିଲାରେ ସାରା ହାମଦିଙ୍କଠାରୁ ପରାସ୍ତ ହୋଇଥିଲେ। ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ହାମଦି କ୍ବାର୍ଟର୍ ମୁକାବିଲାରେ ପରାସ୍ତ ହେବା ଫଳରେ ସୀମାଙ୍କ ପାଇଁ ରିପଚେଜର ମଉକା ମଧ୍ୟ ଉପଲବ୍ଧ ହୋଇ ନ ଥିଲା। ତେଣୁ ସେ ଟୋକିଓରେ ପଦକଶୂନ୍ୟ ରହିବା ନିଶ୍ଚିତ ହୋଇଛି। ତା’ଛଡ଼ା ପ୍ରାତଃ ସମୟରେ ଖେଳାଯାଇଥିବା ମହିଳା ହକି ବ୍ରୋଞ୍ଜ ପଦକ ମୁକାବିଲାରେ ଭାରତୀୟ ଦଳ ଗ୍ରେଟ୍ ବ୍ରିଟେନଠାରୁ ୩-୪ରେ ପରାସ୍ତ ହୋଇ ଚତୁର୍ଥ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି। ସେହିପରି ବଜରଙ୍ଗଙ୍କ ସେମିଫାଇନାଲ୍ ମୁକାବିଲାରେ ପରାସ୍ତ ହେବା ନେଇ ତାଙ୍କ ପିତା ଖେଳରେ କିଛି ବି ଘଟିପାରେ। ବଜରଙ୍ଗଙ୍କ ପ୍ରଦର୍ଶନ ନେଇ ସେ ଆଦୌ ନିରାଶ ନୁହନ୍ତି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଶନିବାର ପ୍ରତିଯୋଗିତାର ଷୋଡ଼ଶ ଦିବସରେ ବଜରଙ୍ଗ ତାଙ୍କ ବ୍ରୋଞ୍ଜ୍ ପଦକ ମୁକାବିଲାରେ ରୁଷିଆ ଅଲିମ୍ପିକ୍ କମିଟି (ଆରଓସି)ର ଗାଝିମୁରାଦ୍ ରାଶିଡୋଭଙ୍କୁ ଭେଟିବେ।

Post Comment




  
Captcha
Cannot Read? Click Here to generate a new one.


ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ

୩୨ତମ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ଉଦଯାପିତ: ଟୋକିଓକୁ
ଟୋକିଓ: ୧୭ ଦିନ ଧରି ଚାଲିଥିବା କ୍ରୀଡ଼ା ମହାକୁମ୍ଭ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସର ୩୨ତମ ସଂସ୍କରଣରେ ରବିବାର ପୂର୍ଣ୍ଣଚଛେଦ ପଡ଼ିଛି। ଗତ ୨୦୨୦ରେ ସଂସ୍କରଣଟି ଆୟୋଜିତ ହେବାକୁ ଥିଲେ ହେଁ କୋରୋନା ମହାମାରୀ କାରଣରୁ ଏହାକୁ ବର୍ଷେ ଘୁଞ୍ଚାଇ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଜାପାନରେ ଗତ ୨୩ ତାରିଖରେ ସଂସ୍କରଣ ଆରମ୍ଭ ପୂର୍ବରୁ ରାଜଧାନୀ ଟୋକିଓରେ ଏମର୍ଜେନସି ଜାରି ହେବା ସତ୍ତ୍ବେ ଆୟୋଜକଙ୍କ ଦୃଢ଼ ଇଛାଶକ୍ତି ଓ ଅଂଶୀଦାର ଦେଶର ସହଯୋଗ ବଳରେ ଅନତର୍ଜାତୀୟ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ କମିଟି (ଆଇଓସି) ଓ ଟୋକିଓ ୨୦୨୦ ସୁଚାରୁ ରୂପେ ଶେଷ କରିଛନ୍ତି। ସଂସ୍କରଣଟି ରବିବାର ଉଦଯାପିତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ବିନା ଦର୍ଶକରେ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ବିଶ୍ବବ୍ୟାପୀ ଦର୍ଶକ ଏହାକୁ ମନଭରି ଉପଭୋଗ କରିଛନ୍ତି। ଆକର୍ଷଣୀୟ ଉଦଘାଟନୀ ଉତ୍ସବ ସହ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଅଲିମ୍ପିକ୍ସର ୩୨ତମ ସଂସ୍କରଣଟି ରଙ୍ଗିନ ଆଲୋକମାଳା ସହ ରଙ୍ଗବେରଙ୍ଗର ଆତସବାଜି ସହ ଶେଷ ହୋଇଛି। ଆତସବାଜିରେ ଟୋକିଓ ଆକାଶ ପ୍ରଜ୍ଜ୍ବଳିତ ହେବା ସହ ଅଲିମ୍ପିକ୍ ରିଙ୍ଗଗୁଡ଼ିକର ଚିତ୍ର ପ୍ରତିଫଳିତ ହୋଇଥିଲା, ଯାହାକି ବେଶ୍ ଉପଭୋଗ୍ୟ ଥିଲା। ଏଥିସହ ଜାପାନ ରାଜଧାନୀରେ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ଇଭେଣ୍ଟ ଉପରେ ପରଦା ଟଣାଯାଇଛି ଓ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସଂସ୍କରଣର ଆୟୋଜକ ପ୍ୟାରିସକୁ ପତାକା ହସ୍ତାନ୍ତର କରାଯାଇଛି। ଏହି ପତାକା ହସ୍ତାନ୍ତର ସହ କୌଣସି ପ୍ରକାର ବାଧାବିଘ୍ନ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ପରି କ୍ରୀଡ଼ା ମହାକୁମ୍ଭ ଆୟୋଜନରେ ବାଧକ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ, ଏପରି ଏକ ବାର୍ତ୍ତା ମଧ୍ୟ ଦିଆଯାଇଛି। ତା’ଛଡ଼ା ଘାତକ କୋରୋନାରେ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଥିବା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ସ୍ମରଣ କରାଯାଇଥିଲା। ଉଦଯାପନୀ ଉତ୍ସବରେ ଭାରତର ଧ୍ବଜାବାହକ ଦାୟିତ୍ବ ବ୍ରୋଞ୍ଜପଦକ ଜିତିଥିବା ପୁରୁଷ ରେସଲର୍ ବଜରଙ୍ଗ ପୁନିଆ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ପ୍ରଦର୍ଶନକାରୀ ପ୍ରତିଯୋଗୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ବ ନେଇଥିଲେ।
ପ୍ରମୋଦ ଡେଇଁପଡ଼ି ମୋତେ କୁଣ୍ଢାଇବେ ବୋଲି ଭାବି ନ
ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଭାରତୀୟ ବ୍ୟାଡ୍‌ମିଣ୍ଟନ୍ ଇତିହାସରେ ଏହା ଏକ ଅବିସ୍ମରଣୀୟ ଦୃଶ୍ୟ । ଟୋକିଓ ପାରାଲିମ୍ପିକ୍ସର ପୁରୁଷ ଏସ୍‌ଏଲ୍‌୩ ବ୍ୟାଡ୍‌ମିଣ୍ଟନ ଇଭେଣ୍ଟର ଫାଇନାଲ ମ୍ୟାଚ୍ ଜିତି ସ୍ବର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ହାସଲ କରିବା ପରେ ଓଡ଼ିଆ ବ୍ୟାଡ୍‌ମିଣ୍ଟନ ଖେଳାଳି ପ୍ରମୋଦ ଭଗତ ଉତ୍ସବମୁଖର ନ ହୋଇ ସିଧା ଭାରତୀୟ ଦଳର ପ୍ରଶିକ୍ଷକ ଗୌରବ ଖାନ୍ନାଙ୍କ ପାଖକୁ ଦୌଡ଼ିଯାଇ ତାଙ୍କୁ ଆଲିଙ୍ଗନ କରିଥିଲେ। ପ୍ରମୋଦ ଏତେ ଖୁସି ହୋଇ ଯାଇଥିଲେ ଯେ ଗୌରବଙ୍କୁ ସେ ଆଲିଙ୍ଗନ କରି ଝୁଲି ପଡ଼ିଥିଲେ। ଗୌରବ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ଅପ୍ରତ୍ୟାଶିତ ଥିଲା ଏବଂ ପ୍ରମୋଦ ଏପରି କରିବେ ବୋଲି ସେ ଆଦୌ ଆଶା କରି ନ ଥିଲେ। ପ୍ରମୋଦଙ୍କ ଏପରି ଆଚରଣ ତାଙ୍କୁ ବହୁତ ଖୁସି ଦେଇଥିଲା ବୋଲି ଭାରତୀୟ ଜାତୀୟ ବ୍ୟାଡ୍‌ମିଣ୍ଟନ ପ୍ରଶିକ୍ଷକ ଗୌରବ କହିଛନ୍ତି।