ପୁଅଙ୍କଠୁ କମ ନୁହେଁ ଝିଅ: ୫ ଭଉଣୀ ପ୍ରଶାସନିକ ଅଧିକରୀ, ଏକସଙ୍ଗେ ୩ କୃତକାର୍ଯ୍ୟ


ରାଜସ୍ଥାନ ପ୍ରଶାସନିକ ସେବାରେ ନିଯୁକ୍ତ ୫ ଭଉଣୀ
ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ଯଦି ଆଗକୁ ବଢ଼ିବାକୁ ସୁଯୋଗ ଦିଆଯାଏ, ତେବେ ସେମାନେ ସବୁ ଅସମ୍ଭବକୁ ସମ୍ଭବ କରିବାର କ୍ଷମତା ରଖିଥାନ୍ତି। ଏଭଳି ଏକ ଉଦାହରଣ ୩ ଭଉଣୀ ଦେଇଛନ୍ତି। ରାଜସ୍ଥାନର ହନୁମାନଗଡ଼ର ୩ ଭଉଣୀ ଏକସଙ୍ଗେ ରାଜସ୍ଥାନ ପ୍ରଶାସନିକ ସେବା (ଆରଏଏସ) ପରୀକ୍ଷା ପାସ କରିଛନ୍ତି।

ପରିବରର ୫ ଝିଅ ପ୍ରଶାସନିକ ଅଧିକାରୀ ନିଯୁକ୍ତ
ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ଉକ୍ତ ପରିବାରର ୨ ଭଉଣୀ ପୂର୍ବରୁ ଅଫିସର ପଦରେ ନିଯୁକ୍ତ ଥିଲେ। ଏବେ ଏହି ୩ ଭଉଣୀ ବି ସଫଳତା ପାଇ ଦୁଇ ଭଉଣୀଙ୍କ ସହ ସାମିଲ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏହିଭଳି ୫ ଭଉଣୀ ରାଜସ୍ଥାନ ପ୍ରଶାସନିକ ସେବା ଅଧିକାରୀ ପଦରେ ନିଯୁକ୍ତ ହେବାରେ ସଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି।

୩ ଭଉଣୀ ଏକସଙ୍ଗେ ପାସ କଲେ ଆରଏଏସ
ଭାରତୀୟ ବନ ସେବା ଅଧିକାରୀ ପ୍ରବୀଣ କସାନ ଏହି ଖବରକୁ ଟ୍ବିଟରରେ ଶେୟାର କରିଛନ୍ତି। ଆରଏଏସ ପାସ କରିଥିବା ୩ ଭଉଣୀଙ୍କ ଫଟୋ ଶେୟାର କରି ଲେଖିଛନ୍ତି ଏହା ଏକ ଭଲ ଖବର। ଅଂଶୁ, ରିତୁ ଓ ସୁମନ ରାଜସ୍ଥାନ ପ୍ରଶାସନିକ ସେବା ଅଧିକାରୀ ହେବାରେ ସଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏମାନେ ସମସ୍ତେ ହନୁମାନଗଡ଼ର ବାସିନ୍ଦା। ୩ ଜଣ ଯାକ ରାଜସ୍ଥାନ ପ୍ରଶାସନିକ ସେବା ପରୀକ୍ଷା ପାସ କରିଛନ୍ତି।

ପିତାମାତାଙ୍କ ପାଇଁ ଗର୍ବର ମୁହୂର୍ତ୍ତ

ପ୍ରବୀଣ ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ୩ ଜଣ ନିଜ ମା’ ବାପାଙ୍କୁ ଗର୍ବିତ କରିଛନ୍ତି। ୫ ଭଉଣୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ପୂର୍ବରୁ ରୋମା ଓ ମଞ୍ଜୁ ଆଇଏଏସ ଅଫିସର ଥିଲେ। ଏବେ ସହଦେବ ସହରନଙ୍କ ୫ ଝିଅ ପ୍ରଶାସନିକ ଅଧିକାରୀ ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି। ଏହି ଖବର ଆସିବା ପରେ ସୋସାଲ ମିଡିଆରେ ଲୋକେ ଏହି ୫ ଭଉଣୀଙ୍କୁ ପ୍ରଶଂସାରେ ପୋତି ପକାଉଛନ୍ତି। ସମସ୍ତେ ତାଙ୍କର ବାହାବା କରୁଛନ୍ତି।

ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅଶୋକ ଗହଲୋତ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇଲେ

ଏହି ପରୀକ୍ଷାରେ ଝୁନଝୁନର ମୁକ୍ତା ରାୱ ଟପ କରିଛନ୍ତି। ଟୋଙ୍କର ବାସିନ୍ଦା ମନମୋହନ ଶର୍ମା ଦ୍ବିତୀୟ ଓ ଜୟପୁରର ଶିୱାକ୍ଷୀ ଖଣ୍ଡାଲ ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ଅଛନ୍ତି। ରାଜସ୍ଥାନର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅଶୋକ ଗହଲୋତ ରାଜ୍ୟ ପ୍ରଶାସନିକ ସେବାରେ ଟପ କରିଥିବା ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ଟ୍ବିଟ କରି ଶୁଭକାମନା ଜଣାଇଛନ୍ତି।

Post Comment




  
Captcha
Cannot Read? Click Here to generate a new one.


ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ

୩୨ତମ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ଉଦଯାପିତ: ଟୋକିଓକୁ
ଟୋକିଓ: ୧୭ ଦିନ ଧରି ଚାଲିଥିବା କ୍ରୀଡ଼ା ମହାକୁମ୍ଭ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସର ୩୨ତମ ସଂସ୍କରଣରେ ରବିବାର ପୂର୍ଣ୍ଣଚଛେଦ ପଡ଼ିଛି। ଗତ ୨୦୨୦ରେ ସଂସ୍କରଣଟି ଆୟୋଜିତ ହେବାକୁ ଥିଲେ ହେଁ କୋରୋନା ମହାମାରୀ କାରଣରୁ ଏହାକୁ ବର୍ଷେ ଘୁଞ୍ଚାଇ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଜାପାନରେ ଗତ ୨୩ ତାରିଖରେ ସଂସ୍କରଣ ଆରମ୍ଭ ପୂର୍ବରୁ ରାଜଧାନୀ ଟୋକିଓରେ ଏମର୍ଜେନସି ଜାରି ହେବା ସତ୍ତ୍ବେ ଆୟୋଜକଙ୍କ ଦୃଢ଼ ଇଛାଶକ୍ତି ଓ ଅଂଶୀଦାର ଦେଶର ସହଯୋଗ ବଳରେ ଅନତର୍ଜାତୀୟ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ କମିଟି (ଆଇଓସି) ଓ ଟୋକିଓ ୨୦୨୦ ସୁଚାରୁ ରୂପେ ଶେଷ କରିଛନ୍ତି। ସଂସ୍କରଣଟି ରବିବାର ଉଦଯାପିତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ବିନା ଦର୍ଶକରେ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ବିଶ୍ବବ୍ୟାପୀ ଦର୍ଶକ ଏହାକୁ ମନଭରି ଉପଭୋଗ କରିଛନ୍ତି। ଆକର୍ଷଣୀୟ ଉଦଘାଟନୀ ଉତ୍ସବ ସହ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଅଲିମ୍ପିକ୍ସର ୩୨ତମ ସଂସ୍କରଣଟି ରଙ୍ଗିନ ଆଲୋକମାଳା ସହ ରଙ୍ଗବେରଙ୍ଗର ଆତସବାଜି ସହ ଶେଷ ହୋଇଛି। ଆତସବାଜିରେ ଟୋକିଓ ଆକାଶ ପ୍ରଜ୍ଜ୍ବଳିତ ହେବା ସହ ଅଲିମ୍ପିକ୍ ରିଙ୍ଗଗୁଡ଼ିକର ଚିତ୍ର ପ୍ରତିଫଳିତ ହୋଇଥିଲା, ଯାହାକି ବେଶ୍ ଉପଭୋଗ୍ୟ ଥିଲା। ଏଥିସହ ଜାପାନ ରାଜଧାନୀରେ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ଇଭେଣ୍ଟ ଉପରେ ପରଦା ଟଣାଯାଇଛି ଓ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସଂସ୍କରଣର ଆୟୋଜକ ପ୍ୟାରିସକୁ ପତାକା ହସ୍ତାନ୍ତର କରାଯାଇଛି। ଏହି ପତାକା ହସ୍ତାନ୍ତର ସହ କୌଣସି ପ୍ରକାର ବାଧାବିଘ୍ନ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ପରି କ୍ରୀଡ଼ା ମହାକୁମ୍ଭ ଆୟୋଜନରେ ବାଧକ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ, ଏପରି ଏକ ବାର୍ତ୍ତା ମଧ୍ୟ ଦିଆଯାଇଛି। ତା’ଛଡ଼ା ଘାତକ କୋରୋନାରେ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଥିବା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ସ୍ମରଣ କରାଯାଇଥିଲା। ଉଦଯାପନୀ ଉତ୍ସବରେ ଭାରତର ଧ୍ବଜାବାହକ ଦାୟିତ୍ବ ବ୍ରୋଞ୍ଜପଦକ ଜିତିଥିବା ପୁରୁଷ ରେସଲର୍ ବଜରଙ୍ଗ ପୁନିଆ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ପ୍ରଦର୍ଶନକାରୀ ପ୍ରତିଯୋଗୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ବ ନେଇଥିଲେ।
ପ୍ରମୋଦ ଡେଇଁପଡ଼ି ମୋତେ କୁଣ୍ଢାଇବେ ବୋଲି ଭାବି ନ
ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଭାରତୀୟ ବ୍ୟାଡ୍‌ମିଣ୍ଟନ୍ ଇତିହାସରେ ଏହା ଏକ ଅବିସ୍ମରଣୀୟ ଦୃଶ୍ୟ । ଟୋକିଓ ପାରାଲିମ୍ପିକ୍ସର ପୁରୁଷ ଏସ୍‌ଏଲ୍‌୩ ବ୍ୟାଡ୍‌ମିଣ୍ଟନ ଇଭେଣ୍ଟର ଫାଇନାଲ ମ୍ୟାଚ୍ ଜିତି ସ୍ବର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ହାସଲ କରିବା ପରେ ଓଡ଼ିଆ ବ୍ୟାଡ୍‌ମିଣ୍ଟନ ଖେଳାଳି ପ୍ରମୋଦ ଭଗତ ଉତ୍ସବମୁଖର ନ ହୋଇ ସିଧା ଭାରତୀୟ ଦଳର ପ୍ରଶିକ୍ଷକ ଗୌରବ ଖାନ୍ନାଙ୍କ ପାଖକୁ ଦୌଡ଼ିଯାଇ ତାଙ୍କୁ ଆଲିଙ୍ଗନ କରିଥିଲେ। ପ୍ରମୋଦ ଏତେ ଖୁସି ହୋଇ ଯାଇଥିଲେ ଯେ ଗୌରବଙ୍କୁ ସେ ଆଲିଙ୍ଗନ କରି ଝୁଲି ପଡ଼ିଥିଲେ। ଗୌରବ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ଅପ୍ରତ୍ୟାଶିତ ଥିଲା ଏବଂ ପ୍ରମୋଦ ଏପରି କରିବେ ବୋଲି ସେ ଆଦୌ ଆଶା କରି ନ ଥିଲେ। ପ୍ରମୋଦଙ୍କ ଏପରି ଆଚରଣ ତାଙ୍କୁ ବହୁତ ଖୁସି ଦେଇଥିଲା ବୋଲି ଭାରତୀୟ ଜାତୀୟ ବ୍ୟାଡ୍‌ମିଣ୍ଟନ ପ୍ରଶିକ୍ଷକ ଗୌରବ କହିଛନ୍ତି।