ସବଇନ୍ସପେକ୍ଟର ଆନି ଶିବା
ଯଦି ଜଣେ ମହିଳା ଘର ସମ୍ଭାଳି ପାରୁଛନ୍ତି, ତେବେ ଦେଶ ବି ସମ୍ଭାଳି ପାରିବେ। ଏମିତି କିଛି ଉଦାହରଣ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି କେରଳର ୩୧ ବର୍ଷୀୟା ଆନି ଶିବା। କେବେ ଲେମ୍ବୁ ପାଣି ଓ ଆଇସକ୍ରିମ ବିକ୍ରି କରି ପେଟ ପୋଷୁଥିବା ଆନି ଏବେ ସବଇନ୍ସପେକ୍ଟର ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି। ଆନି ଏହି ଲକ୍ଷ୍ୟ ସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚିବା ଲାଗି ବହୁ ପ୍ରତିବନ୍ଧକର ସାମ୍ନା କରିଛନ୍ତି। ଆନିଙ୍କ ଜୀବନରେ ଏମିତି ଏକ ସମୟ ଆସିଥିଲା ଯେ ମାତ୍ର ୧୮ ବର୍ଷ ବୟସରେ ତାଙ୍କୁ ନିଜ ପିଲା ସହ ଘରୁ ବାହାର କରି ଦିଆଯାଇଥିଲା।

ଅନ୍ୟ ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରେରଣା
ଏହି ସଫଳତା ପାଇବା ପରେ ଆନି କହନ୍ତି ଯେ ସେ ସମସ୍ତ ବାଧାବିଘ୍ନ ପାର କରି ଏହି ଲକ୍ଷ୍ୟ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ସଫଳତା ଦେଖି ପ୍ରେରଣା ମିଳୁଥିବାରୁ ତାଙ୍କୁ ବହୁତ ଖୁସି ଅନୁଭବ ହେଉଥିବା ଆନି କହିଛନ୍ତି।

ଦୁଇ ବର୍ଷରେ ଭାଙ୍ଗିଲା ବାହାଘର
ସବଇନ୍ସପେକ୍ଟର ହେବା ଆନି ଶିବାଙ୍କ ପାଇଁ ସହଜ ନ ଥିଲା। ଏହି ଯାତ୍ରା କରିବା ଲାଗି ଆନି ଅନେକ ପ୍ରତିବନ୍ଧକର ସାମ୍ନା କରିଥିଲେ। କାଞ୍ଚିରାମକୁଲମର କେଏନଏମ ସରକାରୀ କଲେଜରେ ଫାଷ୍ଟ ଇୟରରେ ପଢ଼ୁଥିବାବେଳେ ସେ ଜଣେ ପୁଅ ପ୍ରେମରେ ପଡ଼ିଥିଲେ। ତାଙ୍କୁ ବିବାହ କରିବା ଲାଗି ସେ ଘର ଲୋକଙ୍କ ଆଗରେ ଜଣାଇଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ଘରଲୋକେ ରାଜି ହୋଇ ନ ଥିଲେ। ଶେଷରେ ପରିବାର ଲୋକଙ୍କ ଇଚ୍ଛା ବିରୋଧରେ ଯାଇ ଆନି ବିବାହ କରିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଦୁଇ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ସେମାନେ ପରସ୍ପର ଠାରୁ ଅଲଗା ହୋଇଯାଇଥିଲେ। ଆଉ ନିଜ ୬ ମାସର ପିଲା ସହିତ ଅଲଗା ରହୁଥିଲେ ଆନି।

ହେଲେ ପୋଲିସ ଅଧିକାରୀ
ଜୀବନ ସହିତ ସଂଘର୍ଷ କରୁଥିବା ଆନି ଜଣେ ବନ୍ଧୁଙ୍କ ପରାମର୍ଶରେ ୨୦୧୪ରେ ଏସଆଇ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଥିଲେ। ମହିଳା ପୋଲିସ ଅଧିକାରୀ ପଦ ପାଇଁ ସେ ପରୀକ୍ଷା ଦେଇଥିଲେ। ଶେଷରେ ପରିଶ୍ରମର ମୂଲ୍ୟ ମିଳିଥିଲା। ୨୦୧୬ରେ ସେ ଅଫିସର ରୂପେ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ୨୦୧୯ରେ ଏସଆଇ ପରୀକ୍ଷାରେ ବି ସଫଳ ହୋଇଥିଲେ। ଏବେ ସେ ଭର୍କଲା ଗ୍ରାମୀଣ ପୋଲିସ ସବଡିଭିଜନର ସବଇନ୍ସପେକ୍ଟର ପଦରେ ଜଏନ କରିଛନ୍ତି।

ଚିନ୍ତାଧାରା ବଦଳାଇବା ଜରୁରୀ
ଆନି ନିଜର ଏହି ଯାତ୍ରା ସମ୍ପର୍କରେ କହନ୍ତି ଯେ ଯଦି ଜଣେ ମହିଳା ନିଜ ମନ ପସନ୍ଦର ସାଥୀଙ୍କୁ ଛାଡ଼ି ବାପଘରକୁ ଫେରୁଛନ୍ତି, ତେବେ ମାତା ପିତା ତାଙ୍କୁ ସ୍ବୀକାର କରିବା ଉଚିତ। କିନ୍ତୁ ଏମିତି କରିବାରେ ବି ସେମାନେ ସମାଜକୁ ଡରୁଛନ୍ତି। ଏହି ଚିନ୍ତାଧାରାକୁ ବଦଳାଇବା ଦରକାର ବୋଲି ଆନି କହିଛନ୍ତି।

Post Comment




  
Captcha
Cannot Read? Click Here to generate a new one.


ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ

୩୨ତମ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ଉଦଯାପିତ: ଟୋକିଓକୁ
ଟୋକିଓ: ୧୭ ଦିନ ଧରି ଚାଲିଥିବା କ୍ରୀଡ଼ା ମହାକୁମ୍ଭ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସର ୩୨ତମ ସଂସ୍କରଣରେ ରବିବାର ପୂର୍ଣ୍ଣଚଛେଦ ପଡ଼ିଛି। ଗତ ୨୦୨୦ରେ ସଂସ୍କରଣଟି ଆୟୋଜିତ ହେବାକୁ ଥିଲେ ହେଁ କୋରୋନା ମହାମାରୀ କାରଣରୁ ଏହାକୁ ବର୍ଷେ ଘୁଞ୍ଚାଇ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଜାପାନରେ ଗତ ୨୩ ତାରିଖରେ ସଂସ୍କରଣ ଆରମ୍ଭ ପୂର୍ବରୁ ରାଜଧାନୀ ଟୋକିଓରେ ଏମର୍ଜେନସି ଜାରି ହେବା ସତ୍ତ୍ବେ ଆୟୋଜକଙ୍କ ଦୃଢ଼ ଇଛାଶକ୍ତି ଓ ଅଂଶୀଦାର ଦେଶର ସହଯୋଗ ବଳରେ ଅନତର୍ଜାତୀୟ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ କମିଟି (ଆଇଓସି) ଓ ଟୋକିଓ ୨୦୨୦ ସୁଚାରୁ ରୂପେ ଶେଷ କରିଛନ୍ତି। ସଂସ୍କରଣଟି ରବିବାର ଉଦଯାପିତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ବିନା ଦର୍ଶକରେ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ବିଶ୍ବବ୍ୟାପୀ ଦର୍ଶକ ଏହାକୁ ମନଭରି ଉପଭୋଗ କରିଛନ୍ତି। ଆକର୍ଷଣୀୟ ଉଦଘାଟନୀ ଉତ୍ସବ ସହ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଅଲିମ୍ପିକ୍ସର ୩୨ତମ ସଂସ୍କରଣଟି ରଙ୍ଗିନ ଆଲୋକମାଳା ସହ ରଙ୍ଗବେରଙ୍ଗର ଆତସବାଜି ସହ ଶେଷ ହୋଇଛି। ଆତସବାଜିରେ ଟୋକିଓ ଆକାଶ ପ୍ରଜ୍ଜ୍ବଳିତ ହେବା ସହ ଅଲିମ୍ପିକ୍ ରିଙ୍ଗଗୁଡ଼ିକର ଚିତ୍ର ପ୍ରତିଫଳିତ ହୋଇଥିଲା, ଯାହାକି ବେଶ୍ ଉପଭୋଗ୍ୟ ଥିଲା। ଏଥିସହ ଜାପାନ ରାଜଧାନୀରେ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ଇଭେଣ୍ଟ ଉପରେ ପରଦା ଟଣାଯାଇଛି ଓ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସଂସ୍କରଣର ଆୟୋଜକ ପ୍ୟାରିସକୁ ପତାକା ହସ୍ତାନ୍ତର କରାଯାଇଛି। ଏହି ପତାକା ହସ୍ତାନ୍ତର ସହ କୌଣସି ପ୍ରକାର ବାଧାବିଘ୍ନ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ପରି କ୍ରୀଡ଼ା ମହାକୁମ୍ଭ ଆୟୋଜନରେ ବାଧକ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ, ଏପରି ଏକ ବାର୍ତ୍ତା ମଧ୍ୟ ଦିଆଯାଇଛି। ତା’ଛଡ଼ା ଘାତକ କୋରୋନାରେ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଥିବା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ସ୍ମରଣ କରାଯାଇଥିଲା। ଉଦଯାପନୀ ଉତ୍ସବରେ ଭାରତର ଧ୍ବଜାବାହକ ଦାୟିତ୍ବ ବ୍ରୋଞ୍ଜପଦକ ଜିତିଥିବା ପୁରୁଷ ରେସଲର୍ ବଜରଙ୍ଗ ପୁନିଆ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ପ୍ରଦର୍ଶନକାରୀ ପ୍ରତିଯୋଗୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ବ ନେଇଥିଲେ।
ପ୍ରମୋଦ ଡେଇଁପଡ଼ି ମୋତେ କୁଣ୍ଢାଇବେ ବୋଲି ଭାବି ନ
ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଭାରତୀୟ ବ୍ୟାଡ୍‌ମିଣ୍ଟନ୍ ଇତିହାସରେ ଏହା ଏକ ଅବିସ୍ମରଣୀୟ ଦୃଶ୍ୟ । ଟୋକିଓ ପାରାଲିମ୍ପିକ୍ସର ପୁରୁଷ ଏସ୍‌ଏଲ୍‌୩ ବ୍ୟାଡ୍‌ମିଣ୍ଟନ ଇଭେଣ୍ଟର ଫାଇନାଲ ମ୍ୟାଚ୍ ଜିତି ସ୍ବର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ହାସଲ କରିବା ପରେ ଓଡ଼ିଆ ବ୍ୟାଡ୍‌ମିଣ୍ଟନ ଖେଳାଳି ପ୍ରମୋଦ ଭଗତ ଉତ୍ସବମୁଖର ନ ହୋଇ ସିଧା ଭାରତୀୟ ଦଳର ପ୍ରଶିକ୍ଷକ ଗୌରବ ଖାନ୍ନାଙ୍କ ପାଖକୁ ଦୌଡ଼ିଯାଇ ତାଙ୍କୁ ଆଲିଙ୍ଗନ କରିଥିଲେ। ପ୍ରମୋଦ ଏତେ ଖୁସି ହୋଇ ଯାଇଥିଲେ ଯେ ଗୌରବଙ୍କୁ ସେ ଆଲିଙ୍ଗନ କରି ଝୁଲି ପଡ଼ିଥିଲେ। ଗୌରବ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ଅପ୍ରତ୍ୟାଶିତ ଥିଲା ଏବଂ ପ୍ରମୋଦ ଏପରି କରିବେ ବୋଲି ସେ ଆଦୌ ଆଶା କରି ନ ଥିଲେ। ପ୍ରମୋଦଙ୍କ ଏପରି ଆଚରଣ ତାଙ୍କୁ ବହୁତ ଖୁସି ଦେଇଥିଲା ବୋଲି ଭାରତୀୟ ଜାତୀୟ ବ୍ୟାଡ୍‌ମିଣ୍ଟନ ପ୍ରଶିକ୍ଷକ ଗୌରବ କହିଛନ୍ତି।