ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଖବର

ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାରଙ୍କ ଉପରେ ପୁଣି ବର୍ଷିଲେ ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀର ପ୍ରଦୂଷିତ ଜଳବାୟୁରେ କୌଣସି ପ୍ରକାର ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆସୁନାହିଁ। ଏଠାକାର ସରକାର ଯୁଗ୍ମ-ଅଯୁଗ୍ମ ଫର୍ମୁଲା ଲାଗୁ କରିବା ସହ ଏକାଧିକ ପ୍ରତିଷେଧକମୂଳକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ହାତକୁ ନେଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ପରିବେଶରେ ଏହାର କୌଣସି ପ୍ରଭାବ ପଡ଼ୁଥିବା ହୃଦ୍‌ବୋଧ ହେଉନାହିଁ। ତେଣୁ ପୁଣିଥରେ ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟ ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାରଙ୍କ ଉପରେ ବର୍ଷିଛନ୍ତି। ପରିବେଶ ପ୍ରଦୂଷଣ ଦିଗରେ ଠୋସ୍‌ ପଦକ୍ଷେପ ନେବାରେ ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାର ଅହେତୁକ ବିଳମ୍ବ କରୁଥିବାରୁ ଏଥିପାଇଁ ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟ ସ୍ଥାନୀୟ ସରକାରଙ୍କୁ କଡ଼ା ଭାଷାରେ ଭର୍ତ୍ସନା କରିଛନ୍ତି। ଶୁକ୍ରବାର ଦ୍ବିପ୍ରହର ସାଢ଼େ ୧ଟା ବେଳେ ରାଜଧାନୀର ଏୟାର୍‌ କ୍ବାଲିଟି ଇଣ୍ଡେକ୍ସ (ଏକ୍ୟୁଆଇ) ୪୬୫ ଥିଲା। ଏଥିସହ ଲଗାତର ଚତୁର୍ଥ ଦିନ ପାଇଁ ଦିଲ୍ଲୀ ଘନ କୁହୁଡ଼ି ଭିତରେ ରହିଛି। ଦିଲ୍ଲୀରେ ଯୁଗ୍ମ-ଅଯୁଗ୍ମ ଫର୍ମୁଲା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ଫେଲ୍‌ ମାରିଛି ବୋଲି ହୃଦ୍‌ବୋଧ କରି ଶୁକ୍ରବାର ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟ ଏଥିନେଇ ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି।

କ୍ରିକେଟ୍‌ ପରି ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ରାଜନୀତିରେ କିଛି ବି ଘଟି ପାରେ
ଭାରତ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବାଣିଜ୍ୟ ମେଳାରେ ଓଡ଼ିଶା ମଣ୍ଡପ

ଭୁବନେଶ୍ବର: ୩୯ ତମ ଭାରତୀୟ ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ବାଣିଜ୍ୟ ମେଳା ଗୁରୁବାରଠାରୁ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ସ୍ଥିତ ପ୍ରଗତି ମଇଦାନରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। କେନ୍ଦ୍ର ଅଣୁ, କ୍ଷୁଦ୍ର ଓ ମଧ୍ୟମ ଉଦ୍ୟୋଗ ମନ୍ତ୍ରୀ ନିତିନ ଗଡ଼କରୀ ଏହି ମେଳାକୁ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବାଣିଜ୍ୟ ମେଳାରେ ଆକର୍ଷଣୀୟ ଓଡ଼ିଶା ମଣ୍ଡପ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ ହୋଇଛି। ରାଜ୍ୟ ସୂଚନା ଓ ଲୋକସମ୍ପର୍କ ମନ୍ତ୍ରୀ ରଘୁନନ୍ଦନ ଦାସ ମେଳାକୁ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଥିଲେ। ଏଥିରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ପରାମର୍ଶଦାତା (ଗଣମାଧ୍ୟମ ଓ ଲୋକସମ୍ପର୍କ) ମାନସ ରଞ୍ଜନ ମଙ୍ଗରାଜ ଓ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀରେ ଅବସ୍ଥାପିତ ଓଡ଼ିଶା ସରକାରଙ୍କ ଆବାସିକ ଆୟୁକ୍ତ ସଞ୍ଜୀବ କୁମାର ମିଶ୍ର ଅନ୍ୟତମ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ଏହି ଅବସରରେ ଉନ୍ନୟନମୂଳକ ପ୍ରଚାର ପତ୍ରିକା ଉନ୍ମୋଚିତ ହୋଇଥିଲା।

ଚନ୍ଦ୍ରପୃଷ୍ଠରେ ବିଶାଳ ଗର୍ତ୍ତର ଚିତ୍ର କଏଦ କଲା ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ-୨

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଭାରତୀୟ ମହାକାଶ ଗବେଷଣା ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ (ଇସ୍ରୋ) ପକ୍ଷରୁ ଚନ୍ଦ୍ରପୃଷ୍ଠର ଏକ ନୂଆ ଚିତ୍ର ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ଗତ ଅଗଷ୍ଟରେ ଇସ୍ରୋ ପକ୍ଷରୁ ଚନ୍ଦ୍ରପୃଷ୍ଠକୁ ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ-୨ ପଠାଯାଇଥିବା ବେଳେ ଏହା ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ସେଠାରେ ଅବତରଣ କରିବାର ଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଲ୍ୟାଣ୍ଡର୍‌ ବିକ୍ରମ ସହ ଯୋଗାଯୋଗ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ହେବା ପରେ ଇସ୍ରୋର ଏହି ବହୁପ୍ରତୀକ୍ଷିତ ଅଭିଯାନ ସଫଳ ହେବାରୁ ବଞ୍ଚିତ ହୋଇଥିଲା। ତେବେ ନିକଟରେ ଇସ୍ରୋ ପକ୍ଷରୁ ଚନ୍ଦ୍ରପୃଷ୍ଠର ଏକ ନୂଆ ଚିତ୍ର ପ୍ରକାଶ କରାଯାଇଛି, ଯେଉଁଥିରେ ଚନ୍ଦ୍ରପୃଷ୍ଠରେ ଏକ ବିରାଟ ଗର୍ତ୍ତ ରହିଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ-୨ର ବାହାର ପଟେ ଲାଗିଥିବା ଟେରାଇନ୍‌ ମ୍ୟାପିଙ୍ଗ୍‌ କ୍ୟାମେରା-୨ (ଟିଏମ୍‌ସି-୨) ଦ୍ବାରା ଏହି ଥ୍ରୀଡି ଫଟୋଟି ଉତ୍ତୋଳନ କରାଯାଇଥିବା ଇସ୍ରୋ ପକ୍ଷରୁ ବୁଧବାର ଟ୍ବିଟର୍‌ ମାଧ୍ୟମରେ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି।

କ୍ଷମତା ବଣ୍ଟନ ନେଇ ମୋଦିଙ୍କୁ ଅନ୍ଧାରରେ ରଖିଛନ୍ତି ଶାହ

ମୁମ୍ବାଇ: ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ସରକାର ଗଠନ ହୋଇ ନ ପାରିବାରୁ ଏଠାରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଶାସନ ଜାରି କରାଯାଇଛି। ରାଜ୍ୟର ଜନସାଧାରଣ ବିଜେପି-ଶିବସେନା ମେଣ୍ଟକୁ ବହୁମତ ଦେଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏହି ଦୁଇ ଦଳ ମଧ୍ୟରେ କ୍ଷମତା ବଣ୍ଟନ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ହୋଇ ନ ପାରିବାରୁ ଉଭୟ ଅନ୍ୟ ଦଳମାନଙ୍କୁ ନେଇ ସରକାର ଗଠନ ପାଇଁ ଉଦ୍ୟମ କରିଥିଲେ। ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ବିଜେପି ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ତଥା କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ବରାଷ୍ଟ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ୍‌ ଶାହ ୫୦:୫୦ ଅନୁପାତରେ କ୍ଷମତା ବଣ୍ଟନ ନେଇ ରାଜି ହୋଇଥିଲେ ବୋଲି ଶିବସେନା ଦାବି କରିବା ସହ ଏହି ଅନୁସାରେ ଅଢ଼େଇ ବର୍ଷ ଲେଖାଏଁ ସରକାର ଗଠନ ପାଇଁ ଦାବି କରିଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ବୁଧବାର ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଶାହ ମୁହଁ ଖୋଲିଥିବା ବେଳେ ଶିବସେନାର ଦାବି ଅଯୌକ୍ତିକ ବୋଲି କହିଥିଲେ। ତେବେ ଏହାକୁ ଶିବସେନା ସମାଲୋଚନା କରିବା ସହ ଶାହ କ୍ଷମତା ବଣ୍ଟନ ନେଇ ଦେଇଥିବା ମନ୍ତବ୍ୟ ମିଛ ବୋଲି ଅଭିଯୋଗ କରିଛି। ଏପରିକି ଶାହ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କୁ ବି ଅନ୍ଧାରରେ ରଖିଥିଲେ ବୋଲି ଶିବସେନା ସାଂସଦ ସଞ୍ଜୟ ରାଉତ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି।

ପୁରୀରେ ହେବ ବିମ୍ସଟେକ୍‌ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପ୍ରଶମନ ଅଭ୍ୟାସ
ନୂଆ ଖଟ୍ଟର୍‌ ମନ୍ତ୍ରିମଣ୍ଡଳରେ ୧୦ ମନ୍ତ୍ରୀ ସାମିଲ୍‌, ଜେଜେପିରୁ

ଚଣ୍ଡିଗଡ଼: ହରିୟାଣା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମନୋହର୍‌ ଲାଲ୍‌ ଖଟ୍ଟର୍‌ ଗୁରୁବାର ତାଙ୍କ ମନ୍ତ୍ରିମଣ୍ଡଳର ସମ୍ପ୍ରସାରଣ କରିଛନ୍ତି। ଗତ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ଫଳାଫଳ ଆସିବା ପରେ ଅକ୍ଟୋବର ୨୭ ତାରିଖରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ଖଟ୍ଟର୍‌ ଓ ଉପମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ଜନନାୟକ ଜନତା ପାର୍ଟି (ଜେଜେପି)ର ମୁଖ୍ୟ ଦୁଶ୍ୟନ୍ତ ଚୌତାଲା ଉପମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ଶପଥ ନେଇଥିଲେ। ଏହାର ପାଖାପାଖି ଅଢ଼େଇ ସପ୍ତାହ ପରେ ଖଟ୍ଟର୍‌ ମନ୍ତ୍ରିମଣ୍ଡଳରେ ୧୦ ଜଣଙ୍କୁ ସାମିଲ୍‌ କରିଛନ୍ତି। ନୂଆ ମନ୍ତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ରାଜଭବନଠାରେ ରାଜ୍ୟପାଳ ସତ୍ୟଦେବ ନାରାୟଣ ଆର୍ଯ୍ୟ ପଦ ଓ ଗୋପନୀୟତାର ଶପଥ ପାଠ କରାଇଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ୬ ଜଣ କ୍ୟାବିନେଟ୍‌ ଓ ବାକି ୪ ଜଣ ରାଷ୍ଟ୍ର ପାହ୍ୟା ମନ୍ତ୍ରିପଦ ପାଇଛନ୍ତି। ଏହି ନୂଆ ୧୦ ଜଣ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବିଜେପିର ସହଯୋଗୀ ଦଳ ଜେଜେପିର ଜଣେ ବିଧାୟକ ରହିଥିବା ବେଳେ ଏଥିରେ ଜଣେ ମହିଳା ଓ ଜଣେ ସ୍ବାଧୀନ ବିଧାୟକ ମଧ୍ୟ ରହିଛନ୍ତି। ମନ୍ତ୍ରିମଣ୍ଡଳରେ ସାମିଲ୍‌ ଥିବା ବିଧାୟକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଗତ ସରକାରରେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ଥିବା ଅମ୍ବାଲା (କ୍ୟାଣ୍ଟନ୍‌ମେଣ୍ଟ୍‌)ର ୬ ଥରର ବିଧାୟକ ଅନୀଲ ବିଜ୍‌, ପୂର୍ବତନ ବାଚସ୍ପତି ତଥା ତିନି ଥରର ବିଧାୟକ ପନୱଲ୍‌ ପାଲ୍‌ ଓ ଗତ ମନ୍ତ୍ରିମଣ୍ଡଳରେ ମନ୍ତ୍ରୀ ଥିବା ବିଜେପିର ବନୱାରୀ ଲାଲ୍‌ ଅନ୍ୟତମ।

ଘରୋଇ ହିଂସାକାଣ୍ଡ ନେଇ ଶାରଜାହରେ ଭାରତୀୟ

ଶାରଜାହ: ଏଠାକାର ଜଣେ ଅପ୍ରବାସୀ ଭାରତୀୟଙ୍କୁ ଘରୋଇ ହିଂସାକାଣ୍ଡ ମାମଲାରେ ଗିରଫ କରାଯାଇଛି। ଉକ୍ତ ମୂଳ ଭାରତୀୟଙ୍କ ପତ୍ନୀଙ୍କୁ ଶାରୀରିକ ନିର୍ଯାତନା ଦିଆଯାଉଥିବା ନେଇ ସେ ସୋସାଲ୍‌ ମିଡିଆରେ ସୂଚନା ଦେବା ପରେ ସ୍ଥାନୀୟ ପୋଲିସ୍‌ ତାଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି। ଉକ୍ତ ମହିଳା ଜଣକ ଟ୍ବିଟର୍‌ରେ ଏକ ଭିଡିଓ ଅପଲୋଡ୍‌ କରିଥିଲେ। ଉକ୍ତ ଭିଡିଓରେ ସେ ଘରୋଇ ହିଂସାକାଣ୍ଡର ଶିକାର ହେଉଛନ୍ତି ବୋଲି ମହିଳା ଜଣକ ଦର୍ଶାଇଥିଲେ। ଉକ୍ତ ଭିଡିଓରେ ତାଙ୍କ ଆଖିରୁ ରକ୍ତର ଧାର ଛୁଟୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଏହି ଭିଡିଓ ସୋସାଲ୍‌ ମିଡିଆରେ ଭାଇରାଲ୍‌ ହେବା ପରେ ସ୍ଥାନୀୟ ପୋଲିସ୍‌ ଉକ୍ତ ମହିଳାଙ୍କ ପାଖରେ ପହଞ୍ଚିବା ସହ ତାଙ୍କ ୪୭ ବର୍ଷୀୟ ସ୍ବାମୀଙ୍କୁ ଗତ ବୁଧବାର ରାତିରେ ଗିରଫ କରିଥିବା ଗଲ୍‌ଫ ନ୍ୟୁଜ୍‌ରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ଉକ୍ତ ମହିଳାଙ୍କ ନାମ ଜସ୍ମିନ୍‌ ସୁଲତାନ୍‌ ଓ ତାଙ୍କର ବୟସ ୩୩ ବର୍ଷ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଗତ ନଭେମ୍ବର ୧୨ ତାରିଖରେ ସେ ଏହି ଭିଡିଓଟି ଅପଲୋଡ୍‌ କରିଥିଲେ।



ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ