ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଖବର

ଏଲ୍‌ଜି ଏସ୍‌କେ ସୈନୀ ଭାରତୀୟ ସେନାର ପରବର୍ତ୍ତୀ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଭାରତୀୟ ସ୍ଥଳସେନାର ପରବର୍ତ୍ତୀ ଭାଇସ୍‌ ଚିଫ୍‌ ଭାବେ ଲେଫ୍ଟନାଣ୍ଟ୍‌ ଜେନେରାଲ୍‌ (ଏଲ୍‌ଜି) ଏସ୍‌କେ ସୈନୀ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ସଦର୍ଣ୍ଣ ଆର୍ମି କମାଣ୍ଡର୍‌ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ଜେନେରାଲ୍‌ ସୈନୀ ଆସନ୍ତା ଜାନୁଆରୀ ୨୫ ତାରିଖରେ ତାଙ୍କର ଏହି ନୂଆ ଦାୟିତ୍ବ ସମ୍ଭାଳିବେ। ଗତ ଡିସେମ୍ବର ୩୧ ତାରିଖରେ ସ୍ଥଳସେନାର ମୁଖ୍ୟ ଭାବେ ଲେଫ୍ଟନାଣ୍ଟ୍‌ ଜେନେରାଲ୍‌ ଏମ୍‌ଏମ୍‌ ନରୱଣେ ଦାୟିତ୍ବ ନେବା ପରେ ସ୍ଥଳସେନାର ଭାଇସ୍‌ଚିଫ୍‌ ପଦଟି ଖାଲି ପଡ଼ିଥିଲା। ଲେଫ୍ଟନାଣ୍ଟ୍‌ ଜେନେରାଲ୍‌ ସୈନୀ କପୁରତାଲା ସୈନିକ ସ୍କୁଲ୍‌ ଓ ନ୍ୟାସନାଲ୍‌ ଡିଫେନ୍ସ ଏକାଡେମୀ (ଏନ୍‌ଡିଏ)ର ଜଣେ ପାସ୍‌ଆଉଟ୍‌ ଏବଂ ସେ ଗତ ୧୯୮୧ ଜୁନ୍‌ରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ସେନାରେ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଥିଲେ। ସେ ତାଙ୍କ କ୍ୟାରିଅର୍‌ରେ ଅଦ୍ୟାବଧି ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରରେ ଅନୁପ୍ରବେଶ ରୋକିବା ଦିଗରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ୭ ଜାଟ୍‌ ବାଟାଲିଅନ୍‌ର ନେତୃତ୍ବ ନେବା ସହ ସଦର୍ଣ୍ଣ ଆର୍ମି କମାଣ୍ଡର୍‌ ଭାବେ ମଧ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି।

୨୦ରୁ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ‘କୃଷି ଓଡ଼ିଶା’ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ଭୁବନେଶ୍ବର: ରାଜ୍ୟ ଅର୍ଥନୀତିରେ କୃଷି ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ବେଳେ ରାଜ୍ୟର ପ୍ରାୟ ୬୨ ପ୍ରତିଶତ ଜନସାଧାରଣ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ବା ପରୋକ୍ଷ ଭାବରେ କୃଷି ଓ ଆନୁଷଙ୍ଗିକ କ୍ଷେତ୍ର ଉପରେ ନିର୍ଭର କରିଥାନ୍ତି। କୃଷକମାନଙ୍କର ଆୟ କିଭଳି ବଢ଼ି ପାରିବ ସେ ଦିଗରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଇ ଆସୁଛନ୍ତି। ଆଜି କୃଷି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏକ ପ୍ରଗତିଶୀଳ ରାଜ୍ୟ ଭାବରେ ପରିଗଣିତ ହୋଇପାରିଛି। ବିଗତ ଦୁଇ ଦଶନ୍ଧି ମଧ୍ୟରେ ଓଡ଼ିଶା କୃଷି ଓ ଆନୁଷଙ୍ଗିକ କୃଷି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଦୃଶ୍ୟମାନ ଅଗ୍ରଗତି ଲାଭ କରିଛି। କେତେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏହା ଜାତୀୟ ହାରଠାରୁ ମଧ୍ୟ ଅଧିକ ରହିଛି। ଯେଉଁଥିପାଇଁ ବିଗତ ୭ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ରାଜ୍ୟ ୫ ଥର କୃଷି କର୍ମଣ ପୁରସ୍କାର ଲାଭ କରିଛି। କୃଷି କର୍ମଣ ପୁରସ୍କାର ଅନ୍ତର୍ଗତ ମୋଟ ଖାଦ୍ୟ ଶସ୍ୟ ଉତ୍ପାଦନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବିଶେଷ ସଫଳତା ଅର୍ଜନ କରିଥିବାରୁ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଓଡ଼ିଶା ‘କମେଣ୍ଡସନ’ ପୁରସ୍କାର ମଧ୍ୟ ପାଇଛି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି କୃଷି ଓ କୃଷକ ସଶକ୍ତିକରଣ ବିଭାଗ ମନ୍ତ୍ରୀ ଡକ୍ଟର ଅରୁଣ କୁମାର ସାହୁ।

ଫିଜିରେ ତାଣ୍ଡବ ରଚିପାରେ 'ଟିନୋ'

ସୁଭା: ପାଣିପାଗ ବିଭାଗର ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ ଫିଜିରେ ଘୁର୍ଣ୍ଣିଝଡ଼ 'ଟିନୋ' କିଛି ସମୟ ପରେ ତାଣ୍ଡବ ରଚିପାରେ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି। ଏଥିପାଇଁ ରିଲିଫ୍‌ ଶିବିର ସବୁ ଖୋଲି ଦିଆଯାଇଥିବା ବେଳେ ଲୋକଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷିତ ସ୍ଥାନକୁ ଚାଲିଯିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି। ଶୁକ୍ରବାର ଏଠାରେ ପ୍ରବଳ ପବନ ବହିବ ବୋଲି ଚେତାବନୀ ଦିଆଯାଇଛି। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ପ୍ରାୟ ୩ ସପ୍ତାହ ହେବ ଏଠାରେ ଝଡ଼ବର୍ଷା ଲାଗି ରହିଥିବାରୁ ସାଧାରଣ ଜୀବନଯାତ୍ରା ଅସ୍ତବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇପଡିଛି। ଏହାପରେ ଶୁକ୍ରବାର 'ଟିନୋ' ଆସିବ ବୋଲି ଆଶଙ୍କା ପ୍ରକାଶ କରିଛି ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ। ତେବେ ଟିନୋର ପ୍ରଭାବରେ ଘଣ୍ଟାକୁ ୧୩୦ କିଲୋମିଟର ବେଗରେ ପବନ ବହିବା ସହ, ବର୍ଷା ମଧ୍ୟ ହେବ। ଏଥିଯୋଗୁ ତଳିଆ ଅଞ୍ଚଳରେ ବନ୍ୟା ଆସିପାରେ ବୋଲି ସତର୍କ କରାଇ ଦିଆଯାଇଛି।

ପ୍ଲାଷ୍ଟିକରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛି କାଠ

ୱାଶିଂଟନ: ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁ ଏବେ ସାରା ପୃଥିବୀକୁ ଏକ ପ୍ରକାର ଅଡୁଆରେ ପକାଇଦେଇଛି। ତେଣୁ ଅନେକ ଦେଶ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ବ୍ୟବହାର ଉପରେ ନିଷେଧାଦେଶ ଜାରିକରିଛନ୍ତି। ହେଲେ କାନାଡା ଏହି ପ୍ଲାଷ୍ଟିକକୁ ପୁନଃବ୍ୟବହାର ଉପଯୋଗୀ କରିପାରିଛି। ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, କାନାଡାର ଏକ କମ୍ପାନୀ ଏହି କାମ କରିଛି। ନୋଭା ସ୍କୋଟିଆ ଅଞ୍ଚଳର ହାଲିଫାକ୍ସରେ ପ୍ରାୟ ୮୦ ପ୍ରତିଶତ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ରିସାକ୍ଲିଂ କରିଛି ଏକ କମ୍ପାନୀ। ଗୁଡଉଡ୍‌ ନାମକ ଏହି କମ୍ପାନୀ ଏବେ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକକୁ କାଠଭଳି ରୂପ ଦେଉଛି। ଯାହାର ବ୍ୟବହାର କୋଠା ନିର୍ମାଣରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଛି। କାଠଭଳି ଏଥିରେ ଡ୍ରିଲ୍‌ କରିହେଉଥିବା କୁହାଯାଉଛି। ଏହା କେବଳ ଯେ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁର ପରିମାଣକୁ କମ୍‌ କରୁଛି ତା'ନୁହେଁ ବରଂ ଗଛ କାଟିକାବୁ ମଧ୍ୟ କମ୍‌ କରିପାରିଛି ବୋଲି ସ୍ଥାନୀୟ ରାଜନେତା କହିଛନ୍ତି।

ଏସ୍‌ସିଓ ପାଇଁ ଇମ୍ରାନଙ୍କୁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ କରିବ ଭାରତ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଭାରତ ଓ ପାକିସ୍ତାନ ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ପର୍କ ବେଳକୁ ବେଳ ଅଧିକ ତିକ୍ତ ହୋଇ ଚାଲିଥିଲା ବେଳେ ଆସନ୍ତା ସଂଘାଇ କୋପରେସନ୍‌ ଅର୍ଗାନାଇଜେସନ (ଏସ୍‌ସିଓ) ବୈଠକ ପାଇଁ ଭାରତ ସରକାର ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇମ୍ରାନ ଖାନଙ୍କୁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ କରିବେ ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିଛି। ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଭାରତ ଏହି ଏସ୍‌ସିଓ ଆୟୋଜନ କରିବା ପାଇଁ ଯାଉଥିଲା ବେଳେ ଭାରତ ସରକାର ତିକ୍ତତା ସତ୍ତ୍ବେ ଇମ୍ରାନଙ୍କୁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ କରିବେ ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିଛି। ବୈଦେଶିକ ବିଭାଗ ମୁଖପାତ୍ର ରବୀଶ କୁମାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଏସ୍‌ସିଓର ସଦସ୍ୟ ରାଷ୍ଟ୍ରମାନଙ୍କୁ ନେଇ ହେଉଥିବା ବୈଠକରେ ରାଷ୍ଟ୍ରମୁଖ୍ୟ ଯୋଗ ଦେବାର ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିଛି। ମାତ୍ର ବେଳେ ବେଳେ ସଦସ୍ୟ ରାଷ୍ଟ୍ର ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରତିନିଧି ଭାବେ ରାଷ୍ଟ୍ରମୁଖ୍ୟଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ପଠାଇଥାନ୍ତି। ଭାରତ ସର୍ବଦା ଏସ୍‌ସିଓ ବୈଠକକୁ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ପଠାଇ ଆସିଛି।

କୁହୁଡ଼ିର ଚାଦର ତଳେ ସାରା ରାଜ୍ୟ: ୟେଲୋ ଓ୍ୱାର୍ଣ୍ଣିଂ ଜାରି

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଘନ କୁହୁଡ଼ିର ଚାଦର ତଳେ ସାରା ରାଜ୍ୟ। ରାଜ୍ୟର ଅନେକ ଜିଲ୍ଲାରେ ଘନ କୁହୁଡ଼ିର ଆସ୍ତରଣ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିବା ବେଳେ ଆସନ୍ତାକାଲି ମଧ୍ୟ କିଛି ଜିଲ୍ଲାରେ ଏଭଳି ସ୍ଥିତି ଦେଖାଯିବ। ଆସନ୍ତାକାଲି ମଧ୍ୟ କଲବଲ କରିବ କୁହୁଡ଼ି। ଉପକୂଳ ସମେତ ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ଓଡ଼ିଶାର କେ‌ତେକ ସ୍ଥାନରେ ଘନ କୁହୁଡ଼ି ଲାଗିରହିବ। ସ୍ଥାନେ ସ୍ଥାନେ ୧୦ ମିଟର ପରେ ରାସ୍ତା ‌ଦୃଶ୍ୟମାନ ହେବନି। ଶୁକ୍ରବାର ଭଳି ଭଳି ସ୍ଥିତି ଆସନ୍ତାକାଲି ସୃଷ୍ଟି ହେବ। ଜନଜୀବନ ଉପରେ ଏହାର ବିଶେଷ ପ୍ରଭାବ ପଡ଼ିବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଛି। ତାହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଆଞ୍ଚଳିକ ପାଣିପାଗ ବିଜ୍ଞାନ କେନ୍ଦ୍ର ପକ୍ଷରୁ ୮ ଜିଲ୍ଲାପାଇଁ ୟେଲୋ ୱାର୍ଣ୍ଣିଂ ଜାରି ହୋଇଛି। ତେଣୁ ମଧ୍ୟ ରାତିରେ ଏବଂ ସକାଳୁ ସକାଳୁ ଯାତାୟତ କରୁଥିଲେ ସାବଧାନ ରହିବାକୁ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ସତର୍କ ସୂଚନା ଜାରି କରାଯାଇଛି।

‘ମୋ ସରକାର’ରେ ସାମିଲ୍‌ ହେଲା ଶିଳ୍ପ ଓ ଏମ୍‌ଏସ୍‌ଏମ୍‌ଇ
ନିର୍ଭୟା ଦୋଷୀଙ୍କ ନୂଆ ଠିକଣା: ତିହାର ଜେଲ୍‌ ନମ୍ବର ୩

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ନିର୍ଭୟା ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ ଓ ହତ୍ୟା ମାମଲାରେ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ୪ ଜଣଙ୍କୁ ତିହାର ଜେଲ୍‌ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଜେଲ୍‌ ନମ୍ବର ୩କୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିଛନ୍ତି। କାରଣ ଜେଲ୍‌ ନମ୍ବର ୩ରେ ହିଁ କେବଳ ଫାଶୀ ଖୁଣ୍ଟରେ ଝୁଲିବାର ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିଛି। କୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦେଶ ଅନୁସାରେ ଜାନୁଆରୀ ୨୨ ସକାଳ ୭ଟାରେ ୪ ଦୋଷୀଙ୍କୁ ଫାଶୀ ଖୁଣ୍ଟରେ ଝୁଲାଇବା ପାଇଁ ଡେଥ୍‌ ୱାରେଣ୍ଟ ଜାରି ହୋଇଛି। ତେଣୁ ତିହାର ଜେଲ୍‌ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ୪ ଦୋଷୀଙ୍କୁ ୩ ନମ୍ବର ଜେଲ୍‌କୁ ନେଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଗୁରୁବାର ଆସିଥିବା କୋର୍ଟଙ୍କ ରାୟ ଅନୁସାରେ ୪ ଦୋଷୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଦୋଷୀ ମୁକେଶ ରାଜକ୍ଷମା ପାଇଁ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କୁ ଆବେଦନ କରିଥିବାରୁ ଆସନ୍ତା ୨୨ ତାରିଖରେ ଫାଶୀ ଦଣ୍ଡାଦେଶକୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରାଯାଇ ପାରିବ ନାହିଁ ବୋଲି ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାର କହିଛନ୍ତି।

ପୁଣି ଥରେ ୟୁଏନ୍‌ଏସ୍‌ସିରେ ହଟହଟା ହେଲେ ପାକିସ୍ତାନ-ଚୀନ

ନ୍ୟୁୟର୍କ: ପୁଣି ଥରେ ମିଳିତ ଜାତିସଂଘ ସୁରକ୍ଷା ପରିଷଦ (ୟୁଏନ୍‌ଏସ୍‌ସି)ରେ ପାକିସ୍ତାନ-ଚୀନକୁ ହଟହଟା ହେବାକୁ ପଡ଼ିଛି। କଶ୍ମୀର ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉଠାଇବା ପାଇଁ ଚୀନ ପୁଣି ଥରେ ଉଦ୍ୟମ କରି ନିରାଶ ହୋଇଛି। ଚିର ବନ୍ଧୁ ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରରୋଚନାରେ ଚୀନ ପୁଣି ଥରେ ୟୁଏନ୍‌ଏସ୍‌ସିରେ କଶ୍ମୀର ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉଠାଇଥିଲା। ମାତ୍ର ଅନ୍ୟ ସଦସ୍ୟ ରାଷ୍ଟ୍ରମାନେ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗ କୌଣସି ପ୍ରକାର ଅଣଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଆଲୋଚନା ପାଇଁ ସିଧାସଳଖ ଅଗ୍ରାହ୍ୟ କରି ଦେଇଥିଲେ। ସଦସ୍ୟ ରାଷ୍ଟ୍ରଙ୍କ ଯୁକ୍ତି ଥିଲା ଯେ ଏହା ଏକ ଗ୍ଲୋବାଲ ଫୋରମ୍‌। ତେଣୁ ଯେଉଁ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉପରେ ବହୁ ସଦସ୍ୟ ରାଷ୍ଟ୍ରଙ୍କ ସ୍ବାର୍ଥ ରହିଛି ଓ ବା ସମସ୍ୟା ରହିଛି, ତାହା କେବଳ ୟୁଏନ୍‌ଏସ୍‌ସିରେ ଆଲୋଚନା ହୋଇପାରିବ। କଶ୍ମୀର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ଏକ ଦ୍ବିପାକ୍ଷିକ ପ୍ରସଙ୍ଗ ହୋଇଥିବାରୁ ଏହା ଉପରେ ଅଣଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଆଲୋଚନା ହେବାର କୌଣସି ଅର୍ଥ ନାହିଁ ବୋଲି ସେମାନେ ରୋକ୍‌ଠୋକ୍‌ ଜଣାଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି।

ଟେଲ୍‌କୋଜ୍‌ର ରିଭ୍ୟୁ ପିଟିସନ୍‌ ଖାରଜ: ୧.୪୭ ଲକ୍ଷ କୋଟି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଗୁରୁବାର ଟେଲିକମ୍‌ କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକ (ଟେଲକୋଜ୍‌) ପକ୍ଷରୁ ଦାଖଲ ହୋଇଥିବା ରିଭ୍ୟୁ ପିଟିସନ୍‌କୁ ଖାରଜ କରି ଦେଇଛନ୍ତି। ଭାରତୀ ଏୟାରଟେଲ୍‌ ଓ ଭୋଡ଼ାଫୋନ୍‌ ଆଇଡିଆ ପକ୍ଷରୁ ଦାଖଲ ହୋଇଥିବା ରିଭ୍ୟୁ ପିଟିସନ୍‌ ଖାରଜ କରି ସର୍ବୋଚ୍ଚ କୋର୍ଟ ଜାନୁଆରୀ ୨୩ ତାରିଖ ମଧ୍ୟରେ ୧.୪୭ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଟିକସ ଭରିବା ପାଇଁ କଡ଼ା ନିର୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ଗତ ବର୍ଷ ଅକ୍ଟୋର ୨୪ ତାରିଖରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଅଣ-ଟେଲିକମ୍‌ ରାଜସ୍ବ ଓ ଆଡଜଷ୍ଟେଡ୍‌ ଗ୍ରସ୍‌ ରେଭିନ୍ୟୁ (ଏଜିଆର୍‌)କୁ ହିସାବ କରି ଦେଶର ପ୍ରମୁଖ ଟେଲି କମ୍ୟୁନିକେସନ କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକୁ ଟିକସ ଭରିବା ପାଇଁ ନିର୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ। ମାତ୍ର ଭାରତୀ ଏୟାରଯେଲଥ ଓ ଭୋଡ଼ାଫୋନ୍‌ ଆଇଡିଆ ପକ୍ଷରୁ ସର୍ବୋଚ୍ଚ କୋର୍ଟରେ ଏନେଇ ରିଭ୍ୟୁ ପିଟିସନ ଦାଖଲ କରାଯାଇଥିଲା।



ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ