ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଖବର

ଏକାକୀ ଲଢ଼ିବ, ଭଲ କରିବ ବିଜେଡି: ନବୀନ

ଭୁବନେଶ୍ୱର: କାହାକୁ ଟିକେଟ ମିଳିବ, କିଏ ତାଲିକାରୁ କଟିବ, କିଏ ତାଲିକାରେ ରହିବ ସେନେଇ ଚାଲିଛି ଅଙ୍କକଷା। ଏଥର କେଉଁ କେଉଁ ନୂଆ ମୁହଁକୁ ନିର୍ବାଚନ ମଇଦାନକୁ ଓହ୍ଲାଇବ ବିଜେଡି ସେନେଇ ଚାଲିଛି କଳ୍ପନାଜଳ୍ପନା। ଟିକେଟ୍‌ ବାଣ୍ଟିବା ନେଇ ବିଜେଡି ଶିବିରରେ ଅଙ୍କକଷା ଚାଲିଥିବାବେଳେ ଟିକେଟ୍‌ ପାଇବା ନେଇ ଆଶା ରଖିଛନ୍ତି ଅନେକ ନେତା। ଟିକେଟ୍‌ ପାଇଁ ନବୀନ ନିବାସରେ ନେତାଙ୍କ ଭିଡ଼ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି। ସଂସଦକୁ ୩୩ ପ୍ରତିଶତ ମହିଳା ପଠାଇବା ନିଷ୍ପତ୍ତି ପରେ ଆଶାୟୀ ନେତ୍ରୀ ମଧ୍ୟ ନବୀନ ନିବାସରେ ପହଞ୍ଚୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଚୟନ ନେଇ ସମ୍ୟକ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ସୁପ୍ରିମୋ। ବିଜୟ ସମ୍ଭାବନାକୁ ନେଇ ଦଳୀୟ ଟିକେଟ୍ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ। ଟିକେଟ୍ ଦେବା ସମୟରେ ଯୁବକ ଓ ମହିଳାଙ୍କୁ ଅଗ୍ରାଧିକାର ଦିଆଯିବ ବୋଲି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ଏଥିସହ ଆସନ୍ତା ୨୦୧୯ ନିର୍ବାଚନରେ ବିଜେଡି ଏକାକୀ ଲଢ଼ିବ। କାହା ସହ ମେଣ୍ଟ କରିବ ନାହିଁ ବୋଲି ନବୀନ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି।

ବାଲେଶ୍ୱର, ଭଦ୍ରକ ଓ କେନ୍ଦୁଝରରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ବାଲେଶ୍ୱର, ଭଦ୍ରକ ଓ କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲ୍ଲାରେ ୪ଟି ବୃହତ୍ ଶିଳ୍ପାନୁଷ୍ଠାନ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହାଇଲେଭଲଖ କ୍ଲିୟରାନ୍ସ ଅଥରିଟି କମିଟିରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଥିବା ଶିଳ୍ପମନ୍ତ୍ରୀ ଅନନ୍ତ ଦାସ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲ୍ଲା ସୁବର୍ଣ୍ଣରେଖା ପାଶ୍ୱବର୍ତ୍ତୀ ଅଞ୍ଚଳରେ ୨୮ ହଜାର ୭୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଏକ ଇଣ୍ଟିଗ୍ରେଟେଡ୍ ରିଫାଇନାରୀ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିବାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଛି। ଏଥିପାଇଁ ୨୦୦୦ ଏକର ଜମିର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି। ଗତ ମେକ୍ ଇନ୍ ଓଡ଼ିଶା କନ୍‌କ୍ଲେଭ୍ ସମୟରେ ହଳିଦିଆ ପେଟ୍ରୋ କେମିକାଲ୍‌ ଦେଇଥିବା ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଭିତିରେ ଏହି କାରଖାନା ବସିବାର ନିଷ୍ପତ୍ତି କରାଯାଇଛି। ଏଥିରେ ୪ ହଜାର ୫୦୦ ଲୋକ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇବାର ଆକଳନ କରାଯାଇଛି।



ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ


କରେନ୍ସି କନଭର୍ଟର

ନୋବେଲ ଡିନର୍
ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର ଭଳି ନୋବେଲ ଡିନରର ମର୍ଯ୍ୟାଦା ଅତି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ ପରେ ପ୍ରତି ବର୍ଷ ଡିସେମ୍ବର ୧୦ ତାରିଖରେ ଷ୍ଟକହୋମ୍ ସିଟିର ବ୍ଳୁ ହଲ୍‌ରେ ଏହି ରାତ୍ରିଭୋଜନର ଆୟୋଜନ କରାଯାଏ। ଏଥିରେ ସ୍ବିଡେନର ରାଜ ପରିବାର, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ, ପଦସ୍ଥ ସରକାରୀ ବ୍ୟକ୍ତି, ନୋବେଲ ବିଜେତା ଏବଂ ଅତିଥି ଉପସ୍ଥିତ ରହନ୍ତି। ପ୍ରତ୍ୟେକ ନୋବେଲ ବିଜେତା ଏଠାକୁ ୧୬ ଜଣ ଅତିଥିଙ୍କୁ ସାଥିରେ ଆଣି ପାରିବେ। ଏହି ଭୋଜନର ସମୟ ସୀମା ୪ ଘଣ୍ଟା। ଏଥିରେ ନୋବେଲ ବିଜେତାମାନେ ସଂକ୍ଷିପ୍ତ ବକ୍ତବ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତି। ଚାରି ଦିନ ଆଗରୁ ୪୦ ଜଣ ରୋଷେୟା ୨୦୦ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସହାୟତାରେ ଭୋଜନ ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ଲାଗିଯାଆନ୍ତି। ୬୦ଟି ଟେବୁଲରେ ଥିବା ୭୦୦୦ ଥାଳି, ୫୦୦୦ ଗ୍ଳାସ୍ ଏବଂ ୧୦,୦୦୦ ରୁପା ବାସନରେ ଖାଦ୍ୟ ପରଷା ଯାଏ। ଏହି ଡିନରର ମୂଲ୍ୟ ୪ କୋଟି ଟଙ୍କା। ୧୯୭୯ ମସିହାର ନୋବେଲ ଶାନ୍ତି ବିଜେତା ମଦର ଟେରେସାଙ୍କ ଅନୁରୋଧ କ୍ରମେ ସେହି ବର୍ଷ ଏହି ଭୋଜନ ବାତିଲ୍‌ କରାଯାଇ ସେହି ଅର୍ଥ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା।

ଜନମତ

ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଭକ୍ତଙ୍କ ଦର୍ଶନକୁ ଶୃଙ୍ଖଳିତ ଓ ବ୍ୟବସ୍ଥିତ କରିବା ନିମନ୍ତେ ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦେଶ କ୍ରମେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଧାଡ଼ି ଦର୍ଶନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ସହ ଆପଣ ଏକମତ ତ ?