ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଖବର

ଜଳ ସଂରକ୍ଷଣ ଏବଂ ‘ସିଙ୍ଗଲ୍ ୟୁଜ୍ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍‌’ ବ୍ୟବହାର ବନ୍ଦ

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଜଳ ସଂରକ୍ଷଣ ଏବଂ ‘ସିଙ୍ଗଲ୍ ୟୁଜ୍ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍‌’ ତଥା ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍‌ ବ୍ୟବହାର ବନ୍ଦ କରିବା ନେଇ ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଜନସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରାଯାଉ। ଦେଶର ଦୁଇଟି ଜ୍ୱଳନ୍ତ ସମସ୍ୟା ଜଳ ସଂରକ୍ଷଣ ଓ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ବ୍ୟବହାର ବନ୍ଦ କରିବା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦିଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ୬୯ତମ ଜନ୍ମଦିନର ସବୁଠୁ ପ୍ରିୟ ଉପହାର ହେବ ବୋଲି ମଙ୍ଗଳବାର ସାମାଜିକ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ଏକ ଭିଡ଼ିଓ ମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କୁ ଜନ୍ମ ଦିବସର ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜଣାଇ କହିଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦିଙ୍କ ପାଇଁ ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ଭିକ୍ଷା କରିବା ସହ ମୋଦି ଦେଶରେ ଏକ ନୂଆ ଜାଗରଣ ତିଆରି କରିପାରିଛନ୍ତି ଓ ଓଡ଼ିଶା ଭଳି ରାଜ୍ୟକୁ ବିଶେଷ ଧ୍ୟାନ ଦେଇଛନ୍ତି ବୋଲି ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର କହିଛନ୍ତି।

ପରିବା କିଲୋ ୮୨ ହଜାର ଟଙ୍କା!

ୱାଶିଂଟନ: ଦୁନିଆରେ ଏଭଳି ଏକ ପରିବା ରହିଛି, ଯାହାର ମୂଲ୍ୟ ସାମ୍ନାରେ ଆଳୁ, ଟମାଟୋ କି ପିଆଜ ଦର ବାଲିଗୋଡି଼ ସହ ସମାନ। ଅବିଶ୍ୱସନୀୟ ଲାଗୁଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସତ। ପରିବାଟିର ନାମ ହପ୍‌ ଶୁଟ୍ସ। ଏହାର ମୂଲ୍ୟ କିଲୋ ପ୍ରତି ୧୦୦୦ ୟୁରୋ ବା ଭାରତୀୟ ମୁଦ୍ରାରେ ପ୍ରାୟ ୮୨,୦୦୦ ଟଙ୍କା। ଏହାସତ୍ତ୍ୱେ ବିଭିନ୍ନ ଦେଶରେ ଏହାର ଚାହିଦା ଅଧିକ ରହିଛି। କେତେକ ଲୋକ ଏହାକୁ ତରକାରୀ କରିବା ବ୍ୟତୀତ ଆଚାର କରି ମଧ୍ୟ ଖାଇଥାନ୍ତି। ଏଥିରେ ଥିବା ଫୁଲ ପାଟିକୁ ଖୁବ୍‌ ରାଗ ଲାଗିଥାଏ। ବ୍ରିଟେନ, ଜର୍ମାନୀ ସମେତ ଅନ୍ୟ ୟୁରୋପୀୟ ଦେଶଗୁଡ଼ିକରେ ବାଇଗଣୀ ରଙ୍ଗର ଏହି ପରିବାକୁ କେବଳ ବସନ୍ତ ଋତୁରେ ଚାଷ କରାଯାଏ। ଏହି ଗଛର ସବୁଠୁ ବଡ଼ ବିଶେଷତ୍ୱ ହେଉଛି ଏହା ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ୬ ଇଞ୍ଚ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବଢ଼ିଥାଏ। ଭାରତର ହିମାଳୟ ପାଦଦେଶରେ ଏହି ଧରଣର ଅନ୍ୟଏକ ପ୍ରଜାତିର ପରିବା ଚାଷ କରାଯାଏ, ଯାହାକୁ ସ୍ପଞ୍ଜ ମଶରୁମ୍‌ ବୋଲି ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ।

ଇମ୍ରାନଙ୍କୁ ମୁସଲିମ ଦେଶର ଉପଦେଶ: ମୋଦିଙ୍କ ବିରୋଧରେ
ନିମ୍ନଗାମୀ ହେଉଛି ଚୀନର ଅର୍ଥ ବ୍ୟବସ୍ଥା: ୧୭ ବର୍ଷରେ ଶିଳ୍ପ

ବେଜିଂ: ଚୀନର ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥା ଦିନକୁ ଦିନ ନିମ୍ନଗାମୀ ହେବାରେ ଲାଗିଛି। ସରକାର ଦୁର୍ବଳ ଶିଳ୍ପ ଉତ୍ପାଦନ, ନିବେଶ ଓ ଖୁଚୁରା ବିକ୍ରି ସମ୍ପର୍କିତ ତଥ୍ୟ ଜାରି କରିଛନ୍ତି। ଯେଉଁଥିରେ ଦେଶ ଆହୁରି ଚାପଗ୍ରସ୍ତ ହେବାର ସୂଚନା ମିଳୁଛି। ଆମେରିକା ସହିତ ବାଣିଜ୍ୟ ଲଢ଼େଇ ମଧ୍ୟରେ ଚୀନର ଶିଳ୍ପ ଉତ୍ପାଦନ ବାର୍ଷିକ ଆଧାରରେ ବୃଦ୍ଧି ଅଗଷ୍ଟରେ ମାସରେ ୪.୪ ପ୍ରତିଶତ ରହିଛି, ଯାହାକି ୧୭ ବର୍ଷର ସବୁଠୁ ନିମ୍ନ ସ୍ତରରେ ରହିଛି। ଏହା ଜୁଲାଇର ୪.୮ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧିଠୁ ତଳେ ରହିଛି। ଏହି ଅନୁମାନ ବିଶ୍ଳେଷକ ଆଶା କରିଥିବା ତଥ୍ୟଠୁ ମଧ୍ୟ କମ୍‌ ରହିଛି। ବ୍ଲୁମବର୍ଗ ମଧ୍ୟ ନିଜର ସର୍ବେକ୍ଷଣରେ ଜିଡିପି ଅଭିବୃଦ୍ଧି ହାର ୫.୨ ପ୍ରତିଶତ ରହିବ ବୋଲି ଅନୁମାନ କରିଥିଲା। ଚଳିତ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷର ଦ୍ଵିତୀୟ ତ୍ରୟୋମାସ (ଏପ୍ରିଲରୁ ଜୁନ)ରେ ଚୀନର ସକଳ ଘରୋଇ ଉତ୍ପାଦର ଅଭିବୃଦ୍ଧି ହାର ୬.୨ ପ୍ରତିଶତ ରହିଛି। ଏହା ଗତ ତିନି ଦଶନ୍ଧିରେ ସବୁଠୁ ଦୁର୍ବଳ ସ୍ଥିତିରେ ରହିଛି। ଏହି ତଥ୍ୟ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ପରିସଂଖ୍ୟାନ ବ୍ୟୁରୋ ଜାରି କରିଛି।

ପୁଣି ଅନ୍ଧବିଶ୍ବାସ ନେଲା ଆଉ ଏକ ଦମ୍ପତିଙ୍କ ଜୀବନ

ବଲାଙ୍ଗିର: ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ମଣିଷ ଚନ୍ଦ୍ରପୃଷ୍ଠରେ ଘର ତିଆରି କରିବାର ସ୍ବପ୍ନ ଦେଖିବାକୁ ଆରମ୍ଭ କଲାଣି। ହେଲେ ଏବେ ବି ଏପରି ଅନେକ ଲୋକ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଅନ୍ଧବିଶ୍ବାସର ଅନ୍ଧ ଗଳିରୁ ମୁକୁଳି ପାରୁନାହାନ୍ତି। ଏବେ ବି ଓଡ଼ିଶାରେ ଏହି ଅନ୍ଧବିଶ୍ବାସକୁ କେନ୍ଦ୍ରକରି ଘଟୁଛି ଜଘନ୍ୟ ଅପରାଧ। ଏଭଳି ଏକ ଘଟଣା ଘଟିଛି ବଲାଙ୍ଗିର ଜିଲ୍ଲା ଖପ୍ରାଖୋଲ ବ୍ଲକ୍‌ ଲରମ୍ଭା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଲୁହାସିଂହା ପଞ୍ଚାୟତ ଚିଟିକାମାଳ ଗାଁରେ। ଗୁଣିଗାରେଡ଼ି ସନ୍ଦେହରେ ଦମ୍ପତିଙ୍କୁ ଅତି ନିର୍ମମ ଭାବେ ହତ୍ୟା କରି ଜଙ୍ଗଲରେ ଫିଙ୍ଗି ଦିଆଯାଇଛି। ଏନେଇ ଅଭିଯୋଗ ହେବା ପରେ ପୋଲିସ୍‌ ମାମଲା ରୁଜୁ କରି ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ମୃତ ଦମ୍ପତି ହେଲେ ସ୍ବାମୀ ଚିନ୍ତାମଣି ବରିହା (୫୫) ଓ ସ୍ତ୍ରୀ ରୁକ୍ମଣୀ ବରିହା(୫୦)।



ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ