ରାଜ୍ୟ

ନର୍ସ ନିହାରିକା ହତ୍ୟା ମାମଲା: ପୁରୁଷ ବନ୍ଧୁଙ୍କ ବାପା-ଭାଇଙ୍କ

ଜଗତସିଂହପୁର: ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ଜିଲ୍ଲା ବିରିଡ଼ି ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ କୁଳକଇଜଙ୍ଗା ପଞ୍ଚାୟତ ନୂଆପାରୀ ଗ୍ରାମ ନିକଟ ବିଲୁଆଖାଇ ନଦୀପଠାରୁ ନର୍ସ ନିହାରିକାଙ୍କ ମୃତଦେହ ମିଳିବା ଘଟଣାରେ ପୋଲିସ୍‌କୁ ମିଳିଛି ନୂଆ ସୁରାକ୍‌। ନିହାରିକାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁକୁ ନେଇ ସସପେନ୍ସ ଲାଗି ରହିଥିବା ବେଳେ ୬ ଜଣଙ୍କୁ ରାତି ଅଧିଆ ଉଠାଇ ଆଣିଛି ପୋଲିସ୍‌। ନର୍ସ ନିହାରିକାଙ୍କ ହତ୍ୟାକାରୀ କିଏ? ହତ୍ୟା ପଛର ପ୍ରକୃତ ରହସ୍ୟ କ’ଣ? ସେ ସବୁର ଛାନ୍‌ଭିନ୍‌ ଆରମ୍ଭ କରିଛି ପୋଲିସ୍‌। ତେବେ ନିହାରିକାଙ୍କ ହତ୍ୟା ପରେ ପୁରୁଷ ବନ୍ଧୁ କିଶୋର ଚନ୍ଦ୍ର ଅଞ୍ଚଳର ହାତ ଥିବା ସନ୍ଦେହ ଘନୀଭୂତ ହୋଇଛି। ଏହି ଘଟଣାରେ ବିରିଡ଼ି ଥାନା ପୋଲିସ୍‌ ୬ ଜଣଙ୍କୁ ଅଟକ ରଖି ପଚରାଉଚରା କରୁଛି। ସେମାନେ ହେଲେ କିଶୋର, ତା’ର ବାପା ଓ ୪ ଜଣ ସାଙ୍ଗ।

ମ୍ୟାଲେରିଆ ପ୍ରବଣ ଜିଲ୍ଲାରେ ବଣ୍ଟନ ହେବ ଔଷଧିୟ ମଶାରୀ
ଏଣିକି ରାଜଧାନୀର ସମସ୍ତ ପାର୍କରେ ହେବ ଉତ୍ସବ

ଭୁବନେଶ୍ବର: ଭୁବନେଶ୍ବର ସହରର ସମସ୍ତ ପାର୍କର ଉନ୍ନତି ଓ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟକରଣ କରାଯିବ। ଭୁବନେଶ୍ବରର ସବୁ ପାର୍କରେ ଇଭେଣ୍ଟ୍‌ ମ୍ୟାନେଜ୍‌ମେଣ୍ଟ୍‌ କମ୍ପାନୀ ସହାୟତାରେ ପାର୍କ ଉତ୍ସବ ଆୟୋଜିତ ହେବ। ଏହି ଉତ୍ସବରେ ଯୋଗ କ୍ଲାସ୍, ମ୍ୟୁଜିକ୍, ଆର୍ଟ, ଥିଏଟର୍‌, ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଖେଳ, କୌତୁକ ବେଶ ପ୍ରତିଯୋଗିତା, ଫ୍ଲି ମାର୍କେଟ୍, କମ୍ୟୁନିଟି ଗାଡେନିଂ, ଫିଲ୍ମ ନାଇଟ୍ସ, କବିତା ପାଠୋତ୍ସବ, ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ, କଳା ପ୍ରଦର୍ଶନୀ, ଖାଦ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତି କର୍ମଶାଳା, ଶାରୀରିକ କଳା, ଗଳ୍ପ କଥନ ଉତ୍ସବ ଆଦି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରହିବ। ଏଥିସହ ପ୍ରତି ପାର୍କରେ ଜଣେ ଜଣେ ଯୋଗ ଶିକ୍ଷକ ରହିବା ସହ ଚାରା ବିକ୍ରୟ ଓ ଜୈବିକ ଖତସାର ସୁବିଧା ଉପଲବ୍ଧ ହେବ ବୋଲି ପଞ୍ଚାୟତିରାଜ ଓ ପାନୀୟ ଜଳ, ଆଇନ, ଗୃହ ନିର୍ମାଣ ଓ ନଗର ଉନ୍ନୟନ ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରତାପ ଜେନାଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଉନ୍ନତି ଭବନଠାରେ ବସିଥିବା ବୈଠକରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଛି।

ତାଳଚେର ସାର କାରଖାନାରେ କୋଇଲା ବାଷ୍ପୀକରଣ ୟୁନିଟ୍‌
ଚାକିରିଆ ଓ ନାବାଳକ ନାବାଳିକା ନେଇଛନ୍ତି କାଳିଆ ଟଙ୍କା

ଭୁବନେଶ୍ବର: କାଳିଆ ଟଙ୍କାକୁ କିଭଳି ଭାବେ ଅଯୋଗ୍ୟ ହିତାଧିକାରୀ ହଡ଼ପ କରିଛନ୍ତି ତାହାର ବିସ୍ତୃତ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି କୃଷିମନ୍ତ୍ରୀ ଅରୁଣ ସାହୁ। ୨୦୧୮ ମସିହାରେ କାଳିଆ ଯେଜାନା ଆରମ୍ଭ ହେବାପରେ ୨୦୧୯ ମେ’ ମାସ ସୁଦ୍ଧା ୩୬ ଲକ୍ଷ ୩୪ ହଜାର ୭୧୦ କ୍ଷୁଦ୍ର, ନାମମାତ୍ର ଓ ଭାଗଚାଷୀଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇ ସେମାନଙ୍କ ବ୍ୟାଙ୍କ୍‌ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ସିଧାସଳଖ ୫୦୦୦ ଟଙ୍କା ପଠାଯାଇଥିଲା। ସେହିଭଳି ୧୪ ଲକ୍ଷ ୭୦ ହଜାର ୫୮୦ ଭୂମିହୀନ ପରିବାରକୁ ଚିହ୍ନଟ କରଯାଇ ସେମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଏହି କାଳିଆ ଟଙ୍କା ଦିଆଯାଇଥିଲା। ମୋଟ୍‍ ୫୧ ଲକ୍ଷ ୫ ହଜାର ୨୯୦ ଜଣ ହିତାଧିକାରୀ ‘କାଳିଆ’ ଯୋଜନାରେ ସାମିଲ୍‌ ହୋଇ ଏହି ଟଙ୍କା ପାଇଥିଲେ। ତେବେ ସାମିଲ୍‌ ହୋଇଥିବା ଏହି ହିତାଧିକାରୀମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୩ ଲକ୍ଷ ୪୧ ହଜାର ଅଯୋଗ୍ୟ ହିତାଧିକାରୀ ବୋଲି ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି। ସବୁଠାରୁ ବଡ଼କଥା ହେଲା ଏହି ଯୋଜନାରେ ୨୦ ହଜାର ସରକାରୀ ଚାକିରିଆ ଓ ପେନ୍‌ସନ୍‌ଭୋଗୀ ସାମିଲ୍‌ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏଥିସହ ଏହି ଯୋଜନାରେ ଗୋଟିଏ ପରିବାରର ଏକାଧିକ ସଦସ୍ୟ, ନାବାଳକ ଓ ନାବାଳିକା ମଧ୍ୟ ଟଙ୍କା ନେଇଥିବା ମନ୍ତ୍ରୀ ସାହୁ ବିସ୍ତୁତ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

ଜଳ ସଂରକ୍ଷଣ ଏବଂ ‘ସିଙ୍ଗଲ୍ ୟୁଜ୍ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍‌’ ବ୍ୟବହାର ବନ୍ଦ

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଜଳ ସଂରକ୍ଷଣ ଏବଂ ‘ସିଙ୍ଗଲ୍ ୟୁଜ୍ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍‌’ ତଥା ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍‌ ବ୍ୟବହାର ବନ୍ଦ କରିବା ନେଇ ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଜନସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରାଯାଉ। ଦେଶର ଦୁଇଟି ଜ୍ୱଳନ୍ତ ସମସ୍ୟା ଜଳ ସଂରକ୍ଷଣ ଓ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ବ୍ୟବହାର ବନ୍ଦ କରିବା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦିଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ୬୯ତମ ଜନ୍ମଦିନର ସବୁଠୁ ପ୍ରିୟ ଉପହାର ହେବ ବୋଲି ମଙ୍ଗଳବାର ସାମାଜିକ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ଏକ ଭିଡ଼ିଓ ମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କୁ ଜନ୍ମ ଦିବସର ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜଣାଇ କହିଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦିଙ୍କ ପାଇଁ ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ଭିକ୍ଷା କରିବା ସହ ମୋଦି ଦେଶରେ ଏକ ନୂଆ ଜାଗରଣ ତିଆରି କରିପାରିଛନ୍ତି ଓ ଓଡ଼ିଶା ଭଳି ରାଜ୍ୟକୁ ବିଶେଷ ଧ୍ୟାନ ଦେଇଛନ୍ତି ବୋଲି ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର କହିଛନ୍ତି।



ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ