ରାଜ୍ୟ

ଶଟ୍‌ଡାଉନ୍‌କୁ ସଫଳ କରିବା ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଆହ୍ବାନ

ଭୁବନେଶ୍ବର: କୋରୋନା ସଂକ୍ରମଣକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ସାରା ରାଜ୍ୟରେ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ଜାରି ରହିଛି। ଏହାକୁ ରାଜ୍ୟବାସୀ ସମର୍ଥନ କରି ଏଥିରେ ସହଯୋଗ କରିଥିବାରୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଜଣାଇଛନ୍ତି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ। ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି, ଚଳିତ ସପ୍ତାହ ଆମ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଟେ। ଚଳିତ ସପ୍ତାହଟି ଆମ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ଵପୂର୍ଣ୍ଣ। ତେଣୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର କୋରୋନା ରୋଗୀ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିବା ତିନି ସହର ଭୁବନେଶ୍ବର, କଟକ ଓ ଭଦ୍ରକକୁ ୪୮ଘଣ୍ଟା ପାଇଁ ଶୁକ୍ରବାର ରାତି ୮ଟାରୁ ରବିବାର ୮ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଶଟ୍‌ଡାଉନ୍ ଜାରି କରିଛନ୍ତି। ଏହି ୪୮ ଘଣ୍ଟା ପ୍ରଶାସନ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ। ଏହି ୪୮ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରଶାସନ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିବା କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କ କେଉଁ ମାନଙ୍କ ସହ ମିଶିଛନ୍ତି, କେଉଁଠାକୁ ଯାଇଛନ୍ତି ତାହାକୁ ଭଲ ଭାବେ କରିପାରିବ। କୋରୋନା ସଂକ୍ରମଣକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଏହା ଜରୁରୀ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ନବୀନ।

ଓଡ଼ିଶାରେ ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ସର୍ବାଧିକ ୧୫ କୋରୋନା

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ବାସ୍ତବ ରୂପ ନେବାରେ ଲାଗିଛି ଓଡ଼ିଶାରେ କୋରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କୁ ନେଇ ରହିଥିବା ଆଶଙ୍କା। ଶୁକ୍ରବାର ସକାଳେ କଟକରୁ ଜଣେ ଓ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଭୁବନେଶ୍ବର ବମିଖାଲରୁ ଆଉ ୩ ଜଣ କୋରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ ହେବା ପରେ ଏହାକୁ ନେଇ ଏକ ଭୟର ବାତାବରଣ ଖେଳିଯାଇଥିଲା। ପୁଣି ରାଜ୍ୟରେ ୧୧ଜଣ କୋରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇଥିବା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଶୁକ୍ରବାର ରାତିରେ ଟ୍ବିଟ୍‌ କରି ସୂଚିତ କରାଯାଇଛି। ଫଳରେ ରାଜ୍ୟରେ ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ସର୍ବାଧିକ ୧୫ଜଣ କୋରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏହାକୁ ମିଶାଇ ରାଜ୍ୟରେ ମୋଟ କୋରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୨୦କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଶୁକ୍ରବାର ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିବା ୧୫ ଜଣ କୋରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଭୁବନେଶ୍ୱର ସୂର୍ଯ୍ୟନଗରରୁ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିବା ଆକ୍ରାନ୍ତ ପ୍ରଦୀପ୍ତ ଦଳବେହେରାଙ୍କ ନିକଟ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସିଥିବା ପରିବାରର ୭ ଜଣ, ବମିଖାଲର ୩ ଜଣ, କଟକରୁ ଜଣେ, ପୁରୀରୁ ଜଣେ, ଯାଯପୁରରୁ ଜଣେ ଓ ଭଦ୍ରକରୁ ୨ ଜଣ ରହିଥିବା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି।

ତବଲିଗ୍‌ ଇ ଜମାତରୁ ଓଡ଼ିଶା ଫେରିଛନ୍ତି ୭ ବିଦେଶୀ ସମେତ
ଗୋଷ୍ଠୀ ସଂକ୍ରମଣ ଆଶଙ୍କା: ୩ଟି ସହର ସମେତ ୧୮ଟି

ଭୁବନେଶ୍ବର: ସମଗ୍ର ବିଶ୍ବ ସମେତ ଭାରତରେ କୋଭିଡ୍‌-୧୯ ସଂକ୍ରମଣ ଦିନକୁ ଦିନ ବଢ଼ିବାକୁ ଲାଗିଛି। ନିଜାମୁଦ୍ଦିନ୍‌ ଜମାତ୍‌ ଘଟଣା ପରଠାରୁ ଭାରତରେ ମଧ୍ୟ କୋରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି। ଓଡ଼ିଶାରେ ମଧ୍ୟ ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ୪ ଜଣ କୋରୋନା ପଜେଟିଭ୍‌ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି। ଷଷ୍ଠ ବ୍ୟକ୍ତି ଜଣକ ନିଜାମୁଦ୍ଦିନ୍‌ ଜମାତ୍‌ରୁ ଫେରିଥିବା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଅନ୍ୟ ୩ ଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟ ଲିଙ୍କ୍‌ ଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। ଏଥିସହ ଭୁବନେଶ୍ବରରେ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିବା ୫ମ କୋରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କର କୌଣସି ଗସ୍ତ ବିବରଣୀ ନ ଥିବାରୁ ଗୋଷ୍ଠୀ ସଂକ୍ରମଣ ଆଶଙ୍କା ଦେଖାଦେଇଛି। ତେଣୁ ଏହି ସଂକ୍ରମଣ ଚେନ୍‌କୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ୪୮ ଘଣ୍ଟିଆ କର୍ଫ୍ୟୁ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି। ଭୁବନେଶ୍ବର ଓ କଟକ ମହାନଗର ନିଗମ ସମେତ ଭଦ୍ରକ ପୌରାଞ୍ଚଳ ଏବଂ ଭୁବନେଶ୍ବର ଆଖପାଖରେ ଥିବା ୧୭ଟି ପଞ୍ଚାୟତରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଶଟ୍‌ଡାଉନ୍‌ ବା କଫ୍ୟୁ ଲାଗୁ କରାଯାଇଛି। ଶୁକ୍ରବାର ରାତି ୮ଟାରୁ ଏହି କର୍ଫ୍ୟୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଏହା ରବିବାର ରାତି ୮ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବଳବତ୍ତର ରହିବ। ଏନେଇ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ଅସିତ୍‌ କୁମାର ତ୍ରିପାଠୀ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

ଭୁବନେଶ୍ୱରରୁ ଆଉ ୩ କୋରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ, ୯ରେ

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଶୁକ୍ରବାର ସକାଳେ କଟକରୁ ଜଣେ କୋରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ ହେବାପରେ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଭୁବନେଶ୍ବରରୁ ଆଉ ୩ ଜଣ କୋରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇଛି। ଆଜି ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ରାଜ୍ୟରେ ମୋଟ ୪ ଟି ନୂଆ ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ଏମାନଙ୍କୁ ମିଶାଇ ରାଜ୍ୟରେ ଏବେ କୋରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୯ରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ଏହି ତଥ୍ୟ ରାଜ୍ୟ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ବିଭାଗ ଟ୍ବିଟ୍‌ କରି ଜଣାଇଛି। ତେବେ ଏମାନଙ୍କ ଭିତରୁ ୨ ଜଣ ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଘରକୁ ଫେରିଥିବା ବେଳେ ୭ ଜଣ ଏବେ ଚିକିତ୍ସାଧିନ ଅଛନ୍ତି। ଭୁବନେଶ୍ବରରୁ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିବା ଏହି ୩ ଜଣ ଆକ୍ରାନ୍ତ ବମିଖାଲ ଅଞ୍ଚଳର ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିଛି। ଏମାନେ ସମସ୍ତେ ଦିଲ୍ଲୀରୁ ଫେରିଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି। ରାଜ୍ୟରେ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବଢ଼ିଚାଲିଥିବାରୁ ସରକାର ସତର୍କତାମୂଳକ ପଦକ୍ଷେପ ସ୍ୱରୂପ ତିନିଟି ସହର-ଭୁବନେଶ୍ୱର ମହାନଗର ନିଗମ, କଟକ ମହାନଗର ନିଗମ, ଭଦ୍ରକ ପୌରାଞ୍ଚଳ ସମେତ ୧୭ଟି ପଞ୍ଚାତରେ ୪୮ ଘଣ୍ଟିଆ ଶଟ୍‌ଡାଉନ୍‌ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି।

୨୪ ଘଣ୍ଟାର ତାଜା କୋରୋନା ସୂଚନା ଦେଲେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର
ଚିନ୍ତା ବଢ଼ାଉଛନ୍ତି ନିଜାମୁଦ୍ଦିନ୍‌ ଫେରନ୍ତା

ଭୁବନେଶ୍ବର: ନିଜମୁଦ୍ଦିନ୍‌ ଘଟଣାକୁ ନେଇ ସାରା ଦେଶରେ ତନାଘନା ଚାଲିଥିବା ବେଳେ ଓଡ଼ିଶା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଏହାକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତା ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ନିଜାମୁଦ୍ଦିନ୍‌ ଫେରନ୍ତା ୨୨ ଜଣଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ଆହୁରି ଅନେକ ଲୋକ ଥିବା ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି। ଏଥିସହ ଏମାନଙ୍କ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସିଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ନେଇ ମଧ୍ୟ ଚିନ୍ତା ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି। ତେଣୁ ଯେଉଁମାନେ ନିଜାମୁଦ୍ଦିନ୍‌ ଯାଇଥିଲେ ସେମାନେ ନିଜଆଡ଼ୁ ଜଣାଇବା ପାଇଁ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଅପିଲ୍‌ କରାଯାଇଛି। ଯେଉଁମାନେ ନିଜାମୁଦ୍ଦିନ୍‌ ଯାଇଥିଲେ ସେମାନେ ଲୁଚନ୍ତୁ ନାହିଁ। ନିଜ ପରିବାର ପାଇଁ ନିଜ ଅଞ୍ଚଳ ପାଇଁ ପୂରା ଓଡ଼ିଶା ପାଇଁ ସେମାନେ ସାମ୍ନାକୁ ଆସନ୍ତୁ। ଏମିତି କିଛି ଅପିଲ୍‌ କରିଛନ୍ତି ରାଜ୍ୟ ସରକାର। ସେହିପରି ନିଜାମୁଦ୍ଦିନ୍‌ ଯାଇଥିବା ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ୧୩ ଜଣ ଏବଂ ଯାଜପୁରରୁ ୨ ଜଣଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇଛି।

ଶିଶୁ, କିଶୋରମାନଙ୍କ ପାଇଁ ‘ମୋ ପ୍ରତିଭା’ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ଭୁବନେଶ୍ୱର: କୋଭିଡ୍‌-୧୯ ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ୨୧ ଦିନିଆ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ଚାଲିଥିବାରୁ ଏହାଦ୍ବାରା ସବୁଠାରୁ ବେଶୀ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛନ୍ତି କୋମଳମତି ଶିଶୁ, ବାଳକବାଳିକା ଏବଂ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ। ସ୍କୁଲ୍‌ଗୁଡ଼ିକ ବନ୍ଦ ରହିଥିବାରୁ ପିଲାମାନେ ପୂରା ସମୟ ଘରେ ରହୁଛନ୍ତି। ଏଭଳିସ୍ଥିତିରେ ଶିଶୁ, କିଶୋର ଏବଂ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କୁ ଏହି ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ସମୟରେ ସୃଜନଶୀଳ କାର୍ଯ୍ୟରେ ନିୟୋଜିତ ରଖିବାକୁ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛନ୍ତି ରାଜ୍ୟ ସରକାର। ପିଲାମାନଙ୍କ ଅନ୍ତର୍ନିହିତ ପ୍ରତିଭାର ବିକାଶ ନିମନ୍ତେ ରାଜ୍ୟ ମହିଳା ଓ ଶିଶୁ ବିକାଶ, ମିଶନ ଶକ୍ତି ବିଭାଗ ଏବଂ କ୍ରୀଡ଼ା ଓ ଯୁବସେବା ବିଭାଗ ସହ ୟୁନିସେଫ୍‌ର ମିଳତି ସହଯୋଗରେ ‘ମୋ ପ୍ରତିଭା’ ନାମକ ଏକ ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ ପ୍ରତିଯୋଗିତାର ଆୟୋଜନ କରିବାକୁ ସ୍ଥିର ହୋଇଛି।



ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ