ରାଜ୍ୟ

ଭୁବନେଶ୍ୱରରୁ ସୁରତକୁ ଉଡ଼ିଲା ବିମାନ

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଓଡ଼ିଶାବାସୀଙ୍କ ବହୁଦିନର ପ୍ରତୀକ୍ଷାର ଅନ୍ତ ଘଟିଛି। ସୋମବାର ସକାଳ ୮ଟା ୪୦ମିନିଟ୍‌ରୁ ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆର ଏ୩୨୧ ବିମାନ ଭୁବନେଶ୍ୱର ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବିମାନବନ୍ଦରରୁ ୮୧ ଜଣ ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ନେଇ ସୁରତକୁ ସିଧାସଳଖ ଉଡ଼ାଣ ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ମାତ୍ର ଦୁଇଘଣ୍ଟାରେ ଏହା ସୁରତରେ ପହଞ୍ଚିବ। ଅର୍ଥାତ୍‌ ପୂର୍ବାହ୍ନ ୧୦ଟା ୪୦ ମିନିଟ୍‌ରେ ଏହା ସୁରଟ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବିମାନବନ୍ଦରରେ ପହଞ୍ଚିବ। ସପ୍ତାହକୁ ଦୁଇଦିନ ଏହି ବିମାନ ଚଳାଚଳ କରିବ। ବିମାନଟି ବାଙ୍ଗାଲୋର-ଭୁବନେଶ୍ୱର-ସୁରତ ଯାତ୍ରା କରିବ। ବାଙ୍ଗାଲୋରରୁ ପ୍ରତି ସୋମବାର ଓ ଗୁରୁବାର ସକାଳ ୬ଟା ୧୦ମିନିଟ୍‌ରୁ ବିମାନଟି ବାହାରି ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ୮ଟା ୧୦ରେ ପହଞ୍ଚିବ। ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ଅଧଘଣ୍ଟା ରହିବା ପରେ ସକାଳ ୮ଟା ୪୦ମିନିଟ୍‌ରେ ସୁରତ ଅଭିମୁଖେ ଉଡ଼ାଣ କରିବ।

ଶ୍ରୀଲଙ୍କାରେ ଫସିଥିବା ୧୧ ଓଡ଼ିଆ ଶ୍ରମିକ ଉଦ୍ଧାର

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଶ୍ରୀଲଙ୍କାରେ ଫସିଥିବା ୧୧ ଓଡ଼ିଆ ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି। ଏହି ଶ୍ରମିକମାନେ କାମ ଆଶାରେ ଠିକା ସଂସ୍ଥା ଦ୍ୱାରା ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଯାଇଥିଲେ। ସେଠାରେ ଦୈନିକ ୧୪ରୁ ୧୫ ଘଣ୍ଟା କାମ କରିବା ସହ ନିମ୍ନମାନର ଖାଦ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରୁଥିଲେ। ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟହାନି ହେଲେ କେହି ଶୁଣିବାକୁ ନ ଥିଲେ। ଜନ୍ମମାଟିରୁ ଦୂରରେ ଥିବା ଏହି ଶ୍ରମିକମାନେ ସାମାଜିକ ଗଣମାଧ୍ୟମର ସହଯୋଗ ନେଇ ରାଜ୍ୟ ପ୍ରଶାସନକୁ ଯୋଗାଯୋଗ କରିଥିଲେ। ସେମାନେ ଫସିଥିବା ଜାଣି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ(ସିଏମ୍‌ଓ) ପକ୍ଷରୁ ତତ୍ପରତା ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା। ଏପରିକି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ମଧ୍ୟ ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କୁ ତୁରନ୍ତ ଉଦ୍ଧାର କରିବା ପାଇଁ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ହସ୍ତକ୍ଷେପ କରିଥିଲେ। ଏହାପରେ ସିଏମ୍‌ଓ ପକ୍ଷରୁ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ସହଯୋଗ ନିଆଯାଇ ସେମାନଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଥିଲା।

ଶେଷ ଯାତ୍ରାରେ ସୁନନ୍ଦା: ୮୫ ବର୍ଷ ବୟସରେ କୋଲ୍‌କାତାରେ

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରବିବାର ଓଡ଼ିଶା ଜଣେ ଖ୍ୟାତନାମା ଶାସ୍ତ୍ରୀୟ କଣ୍ଠଶିଳ୍ପୀଙ୍କୁ ହରାଇଛି। ସେ ହେଉଛନ୍ତି ସୁନନ୍ଦା ପଟ୍ଟନାୟକ। କୋଲକାତାର ଏକ ଘରୋଇ ମେଡିକାଲ୍‌ରେ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଅବସ୍ଥାରେ ସେ ଶେଷ ନିଃଶ୍ୱାସ ତ୍ୟାଗ କରିଛନ୍ତି। ମୃତ୍ୟୁ ବେଳକୁ ତାଙ୍କୁ ୮୫ ବର୍ଷ ବୟସ ହୋଇଥିଲା। ସୁନନ୍ଦା ପ୍ରଖ୍ୟାତ କବି ବୈକୁଣ୍ଠନାଥ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ଝିଅ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ‘ଗୁରୁମା’ ଭାବେ ଜଣାଶୁଣା ଥିଲେ। ସୁନନ୍ଦା ଥିଲେ ଗ୍ୱାଲିଅର ଘରାନାର କଣ୍ଠଶିଳ୍ପୀ। ହାଇ ପିଚ୍‌ରେ ଗୀତ ଗାଇ ସେ ନିଜ ପାଇଁ ଏକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପରିଚୟ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରିଥିଲେ। ଓଡ଼ିଶାରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସୁନନ୍ଦା ଅଶୀ ଦଶକରେ ସେ କୋଲ୍‌କତାରେ ରହିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ସେଠାରେ ସେ ବିଷ୍ଣୁ ବିନାୟକ ସଙ୍ଗୀତ ଆଶ୍ରମ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରି ସଙ୍ଗୀତ ଶିକ୍ଷା ପ୍ରଦାନ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ।

ଏଣିକି ବାଇକ୍‌ ପଛରେ ବସିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଇଁ ହେଲ୍‌ମେଟ
ଆମକୁ କ’ଣ ବାଉନ୍‌ସର୍‌ ବଳିଯିବେ: ସୁର ରାଉତରାୟ

ଭୁବନେଶ୍ବର: ରାଜ୍ୟ କଂଗ୍ରେସ ଭବନରେ ଚାଲିଥିବା ବୈଠକ ସମୟରେ ବାହାରେ ବାଉନ୍‌ସର୍‌ ଜଗିବାକୁ ନେଇ ତେଜିବାରେ ଲାଗିଛି କଂଗ୍ରେସ ରାଜନୀତି। ବାଉନ୍‌ସର୍‌ ମୁତୟନକୁ ନେଇ ପିସିସି ସଭାପତି ନିରଞ୍ଜନଙ୍କ ପାଇଁ ଅଡ଼ୁଆ ବଢ଼ୁଛି। ଶୁକ୍ରବାର କଂଗ୍ରେସ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଇତିଶ ପ୍ରଧାନ ଓ ତାଙ୍କ ସମର୍ଥକ ମାନେ ହୋହଲ୍ଲା କରିବାରୁ ନିରଞ୍ଜନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ପୁଅ ଦେବଜ୍ୟୋତି ପଟ୍ଟନାୟକ ବାଉନ୍‌ସର୍‌ ଆଣି କଂଗ୍ରେସ ଅଫିସ୍‌ ପରିସରରେ ମୁତୟନ କରିଥିଲେ। ହେଲେ ସେଇ ବାଉନ୍‌ସର୍‌ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଏବେ ନିରଞ୍ଜନଙ୍କ ପାଇଁ କାଳ ସାଜିଛି। ନିଜ ଦଳର ନେତାମାନେ ନିରଞ୍ଜନଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ୍‌ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଦେଇଛନ୍ତି। ଏହି ଘଟଣାକୁ ତୀବ୍ର ବିରୋଧ କରିଛନ୍ତି କଂଗ୍ରେସର ବରିଷ୍ଠ ନେତା ତଥା ଜଟଣୀ ବିଧାୟକ ସୁରେଶ କୁମାର ରାଉତରାୟ।

ଲୋକମାନ୍ୟ ତିଲକ ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍‌ ଦୁର୍ଘଟଣା: ଆରମ୍ଭ ହେଲା ତଦନ୍ତ

କଟକ: କଟକ ନିର୍ଗୁଣ୍ଡି ଷ୍ଟେସନ୍‌ ନିକଟସ୍ଥ ଶାଳଙ୍ଗାରେ ହୋଇଥିବା ମୁମ୍ବାଇ-ଭୁବନେଶ୍ବର ଲୋକମାନ୍ୟ ତିଲକ ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍‌ ଟ୍ରେନ ଦୁର୍ଘଟଣାର ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ତଦନ୍ତ। ତଦନ୍ତ ପାଇଁ କଟକରେ ରେଲଓ୍ୱେ ନିରାପତ୍ତା କମିଶନର ଏକେ ରାୟ ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି। କମିଶନରଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ୪ ଜଣିଆ ଟିମ୍‌ ଦୁର୍ଘଟଣା କେମିତି ହେଲା ଓ କେଉଁ ପରିସ୍ଥିତି ପାଇଁ ହେଲା ତା’ର ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ରେଳ ବିଭାଗ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ସହ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷଦର୍ଶୀଙ୍କୁ ବି ପଚରାଉଚରା କରାଯିବ। ସାଧାରଣ ବ୍ୟକ୍ତି ହାଜର ହୋଇ ଦୁର୍ଘଟଣା ସମ୍ପର୍କରେ ମତାମତ ଦେଇପାରିବେ ବୋଲି କମିଶନର କହିଛନ୍ତି। ଦୁର୍ଘଟଣାର ବିସ୍ତୃତ ତଦନ୍ତ କରାଯିବ। ମାସକ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରାଥମିକ ତଦନ୍ତ ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇ ରେଳ ମନ୍ତ୍ରାଳୟଙ୍କୁ ଦିଆଯିବ ବୋଲି ଏ କେ ରାୟ କହିଛନ୍ତି। ଟ୍ରେନ୍‌ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ସ୍ବରୂପ ୪ ଜଣ ରେଳ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ନିଲମ୍ବନ କରାଯାଇଛି। ସେମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ତଦନ୍ତ ପରସରଭୁକ୍ତ କରାଯିବ। ନିଲମ୍ବନ ହୋଇଥିବା ଅଧିକାରୀମାନେ ହେଲେ ନିର୍ଗୁଣ୍ଡି ଷ୍ଟେସନ୍‌ର ଡେପୁଟି ଷ୍ଟେସନ୍‌ ମ୍ୟାନେଜର, ମାଲବାହୀ ଟ୍ରେନ୍‌ର ଗାର୍ଡ ଓ ଲୋକମାନ୍ୟ ତିଳକ ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍‌ର ଲୋକୋ ପାଇଲଟ୍ ଓ ସହକାରୀ ଲୋକ ପାଇଲଟ୍‌।

ହାତୀ ଆକ୍ରମଣରେ ୨ ମୃତ: ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କ ରାସ୍ତାରୋକ


ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ