ରାଜ୍ୟ

ରାଜ୍ୟରେ କୋରୋନା ବେଲଗାମ: ଦିନକରେ ସର୍ବାଧିକ

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଜୁଲାଇ ମାସ ପରି ଅଗଷ୍ଟ ମାସରେ ମଧ୍ୟ ବେଲଗାମ ହୋଇଛି କୋରୋନା। ମାସ ଆରମ୍ଭରୁ ଉପରମୁହାଁ ହୋଇ ମାଡ଼ି ଚାଲିଛି କୋରୋନା। ଛଅ ଦିନ ହେଲା ଲଗାତର ୧୩ ହଜାର ଉପରେ ନୂଆ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ ହେଉଥିବା ବେଳେ ଶୁକ୍ରବାର ରାଜ୍ୟରୁ ରେକର୍ଡ ସଂଖ୍ୟକ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି। ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ସର୍ବାଧିକ ୧,୮୩୩ ଜଣ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ ହେବାର ରେକର୍ଡ ହୋଇଛି। ସେହିପରି କୋରୋନାରେ ମୁଣ୍ଡ ପରେ ମୁଣ୍ଡ ମଧ୍ୟ ଗଡ଼ି ଚାଲିଛି। ଏହି ୭ ଦିନରେ ୧୦ ହଜାର ୬୭୩ ଜଣ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ୭୦ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇସାରିଲାଣି। ଏହି ତଥ୍ୟରୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ଜଣାପଡ଼ୁଛି ଯେ ଆଗକୁ କିଭଳି ସ୍ଥିତି ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ଆଜି ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିବା ୧,୮୩୩ ଜଣ ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କୁ ମିଶାଇ ରାଜ୍ୟରେ ମୋଟ ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ମଧ୍ୟ ୪୨ ହଜାର ୫୫୦ ରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ଆଜି ପୁଣି ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୨ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଇଛି କୋରୋନା। କୋରୋନା ମୃତ୍ୟୁ ରାଜ୍ୟରେ ବଢ଼ି ୨୪୭ ହୋଇଛି। ସେହିପରି ରାଜ୍ୟରେ ମଧ୍ୟ ଗତ ୪ ଦିନ ଧରି ରେକର୍ଡ ସଂଖ୍ୟକ ଆକ୍ରାନ୍ତ ସୁସ୍ଥ ହେଉଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ରାଜ୍ୟରେ ୨୬ ହଜାର ୮୮୮ ଜଣ ଆକ୍ରାନ୍ତ ସୁସ୍ଥ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏନେଇ ରାଜ୍ୟ ସୂଚନା ଓ ଲୋକ ସମ୍ପର୍କ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି।

ଦେଶରେ ପ୍ରଥମ: ସୁନାମୀ ସତର୍କତା ବ୍ୟବସ୍ଥା ପାଇଁ ଓଡ଼ିଶାର

ଭୁବନେଶ୍ବର: ସୁନାମି ସତର୍କତା ଅବଲମ୍ବନ ଏବଂ ତଦନୁସାରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ରହି ଧନଜୀବନ ହାନିକୁ ହ୍ରାସ କରିବା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ଅବଦାନ ପାଇଁ ଦେଶର ପ୍ରଥମ ଗ୍ରାମଭାବେ ଓଡ଼ିଶାର ଦୁଇଟି ଗାଁ ଆସନ୍ତାକାଲି ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ଲାଭ କରିବେ। ଏହି ଦୁଇ ଗାଁ ହେଲା ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲାର ଭେଙ୍କଟରାୟପୁର ଏବଂ ଜଗତସିଂହପୁର ଜିଲ୍ଲାର ନୋଳିଆ ସାହି। ୟୁନେସ୍କୋ, ଭାରତ ମହାସାଗର ସୁନାମି ସତର୍କତା ପରିଚାଳନା କମିଟି ଏବଂ ଏନ୍‌ଡିଆର୍‌ଏଫ୍‌, ଓସ୍‌ଡମା ଏବଂ ଭାରତୀୟ ଭୂବିଜ୍ଞାନ ବିଭାଗର ମିଳିତ ସୁପାରିସରେ ଏହି ପ୍ରମାଣପତ୍ର ସମ୍ପୃକ୍ତ ଦୁଇ ଗାଁ ପାଇବେ। ଗୋଷ୍ଠୀ ସଚେତନତା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏହି ଦୁଇ ତଟବର୍ତ୍ତୀ ଗାଁର ଲୋକେ ସୁନାମି ସତର୍କତା ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିଛନ୍ତି। ଭାରତ ମହାସାଗର ଅଞ୍ଚଳରେ ସୁନାମି ପ୍ରସ୍ତୁତି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବାରେ ଭାରତ ପ୍ରଥମ ଦେଶ ଏବଂ ଓଡ଼ିଶା ଏ କ୍ଷେତ୍ରରେ ପ୍ରଥମ ରାଜ୍ୟ। ଭେଙ୍କଟରାୟପୁର ଓ ନୋଳିଆ ସାହି ବାସିନ୍ଦାଙ୍କୁ ୟୁନେସ୍କୋ ପକ୍ଷରୁ ଯେଉଁ ପ୍ରଶଂସା ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍‌ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ ତାହା ଭର୍ଚୁଆଲ୍‌ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ପରିଚାଳିତ ହେବ। ଏହାକୁ ଇନ୍‌କଏସ୍‌ ଏବଂ ଆଇଓଟିଆଇସି ମିଳିତଭାବେ ଆସନ୍ତାକାଲି ଆୟୋଜନ କରିବେ।

ପ୍ରବାସୀଙ୍କୁ ରୋଜଗାର: ଋଣ ପ୍ରଦାନରେ ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲା ଆଗରେ
ରାଜଧାନୀରୁ ପୁଣି ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୧୮ ଆକ୍ରାନ୍ତ

ଭୁବନେଶ୍ବର: ଅଗଷ୍ଟ ମାସ ଆରମ୍ଭରୁ ଅସମ୍ଭାଳ ହୋଇଛି ରାଜ୍ୟରେ କୋରୋନା ସ୍ଥିତି। ପ୍ରତିଦିନ ହଜାର ହଜାର ସଂଖ୍ୟାରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ ହେଉଥିବା ବେଳେ ଗଞ୍ଜାମ ଓ ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲ୍ଲାରୁ ଶତାଧିକ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ ହେଉଛନ୍ତି। ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲ୍ଲାରୁ ଚିହ୍ନଟ ହେଉଥିବା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କୁ ମଧ୍ୟରୁ ଅଧିକାଂଶ ଆକ୍ରାନ୍ତ ରାଜଧାନୀ ଭୁବନେଶ୍ବରରୁ ଚିହ୍ନଟ ହେଉଛନ୍ତି। ଯାହା ଭୁବନେଶ୍ବର ମହାନଗର ନିଗମ ପାଇଁ ଚିନ୍ତାର କାରଣ ହୋଇଛି। ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର କଟକଣା ପରେ ମଧ୍ୟ କୋରୋନା ଥମିବାର ନାଁ ଧରୁନି। ପ୍ରତିଦିନ ଏକାଧିକ ସ୍ଥାନୀୟ ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ ହେଉଥିବା ବେଳେ ନୂଆ ନୂଆ ବସ୍ତି ଓ କଲୋନୀ ଅଞ୍ଚଳକୁ କୋରୋନା କାୟା ବିସ୍ତାର କରିବାରେ ଲାଗିଛି। ବିଏମ୍‌ସି ପକ୍ଷରୁ ଜୋର୍‌ଦାର୍‌ କୋରୋନା ମୁକାବିଲା କରାଯାଉଥିବା ବେଳେ ଦୈନିକ କୋରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଶହେରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ବ ରହୁଛି।

ଓଡ଼ିଆ ଝିଅଙ୍କ କମାଲ୍‌: ରାଜ୍ୟର ସର୍ବକନିଷ୍ଠ ଆଇଏଏସ୍‌

ଭୁବନେଶ୍ବର: ବିଭିନ୍ନ ସମୟରେ ବିଭିନ୍ନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଓଡ଼ିଶା ପାଇଁ ଗୌରବ ଆଣୁଛନ୍ତି ଓଡ଼ିଆ। ଗତ ଦୁଇଦିନ ତଳେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିବା ଭାରତୀୟ ଲୋକସେବା ଆୟୋଗ (ୟୁପିଏସ୍‌ସି) ଦ୍ବାରା ପରିଚାଳିତ ସିଭିଲ୍‌ ସର୍ଭିସ୍‌ ପରୀକ୍ଷାରେ ୨୧ ଜଣ ଓଡ଼ିଆ କୃତକାର୍ଯ୍ୟ ହୋଇ ଓଡ଼ିଶା ପାଇଁ ଆଉ ଏକ ଗୌରବ ଆଣିଛନ୍ତି। ଏହି ପରୀକ୍ଷାରେ ଟପ୍‌ ଟେନ୍‌ରେ ୨ ଜଣ ଓଡ଼ିଆ ସ୍ଥାନ ପାଇଁ ଓଡ଼ିଶାକୁ ଗୌରବାନ୍ବିତ କରିଥିବା ବେଳେ ଆଉ ଜଣେ ଓଡ଼ିଆ ଝିଅଙ୍କୁ ମିଳିଛି ବିରାଟ ସଫଳତା। ସଫଳତା ପାଇବା ପାଇଁ ଅନୁଭୂତି ବା ବୟସର ମାପକାଠି ଆବଶ୍ୟକ ପଡ଼େନାହିଁ ବୋଲି ଏହି କଥାକୁ ପ୍ରମାଣିତ କରି ଦେଖାଇଛନ୍ତି ଓଡ଼ିଆ ଝିଅ। ମାତ୍ର ୨୨ ବର୍ଷରେ ସେ ଏହି ସଫଳତା ଅର୍ଜନ କରିଛନ୍ତି। ମାତ୍ର ୨୨ ବର୍ଷ ବୟସରେ ପ୍ରଥମ ପ୍ରୟାସରେ ୩୧ ତମ ରାଙ୍କ୍‌ ରଖି ଆଇଏଏସ୍‌ ହୋଇଛନ୍ତି ଓଡ଼ିଆ ଝିଅ ସିମି କିରନ୍‌। ସିମି ସର୍ବକନିଷ୍ଠ ସିଭିଲ୍‌ ସର୍ଭିସ୍‌ କୃତୀତ୍ୱ ଭାବେ ଏକ ବିରଳ ରେକର୍ଡ଼ ସ୍ଥାପନ କରିଛନ୍ତି।



ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ