ରାଜ୍ୟ

ପାନୀୟ ଜଳର ଗୁଣବତ୍ତା ରିପୋର୍ଟ ଜାରି: ୩ ନମ୍ବରରେ

ଭୁବନେଶ୍ବର: କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ୨୧ଟି ପ୍ରମୁଖ ସହରରେ ପାନୀୟ ଜଳର ଗୁଣବତ୍ତା ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ଯେଉଁଥିରେ ୩ ନମ୍ବର ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି ଭୁବନେଶ୍ବର। ଅର୍ଥାତ ଭୁବନେଶ୍ବରବାସୀ ଯେଉଁ ପାଣି ପିଉଛନ୍ତି ତାହାର ମାନ ଉତ୍ତର ରହିଛି ବୋଲି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରକାଶିତ ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି। ୨୦୨୪ ସୁଦ୍ଧା ଦେଶର କୋଣ ଅନୁକୋଣରେ ସ୍ୱଚ୍ଛ ପାଣି ପହଞ୍ଚାଇବାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛନ୍ତି। ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଶନିବାର କେନ୍ଦ୍ର ଖାଦ୍ୟ ଯୋଗାଣ ମନ୍ତ୍ରୀ ରାମ ବିଳାଶ ପାଶଓ୍ୱାନ ଦେଶର ୨୧ଟି ପ୍ରମୁଖ ସହରର ପାଣିର ନମୁନା ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ଯେଉଁଥିରେ ପ୍ରଥମ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି ମୁମ୍ବାଇ, ଦ୍ବିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି ହାଇଦ୍ରାବାଦ ଓ ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି ଭୁବନେଶ୍ବର। ତେବେ ସବୁଠାରୁ ଖରାପ ପାଣି ପଉଛନ୍ତି ଦିଲ୍ଲୀବାସୀ। ଦିଲ୍ଲୀବାସୀ ଯେଉଁ ପାଣି ପଉଛନ୍ତି, ତାହାର ମାନ ସବୁଠାରୁ ଖରାପ ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିଛି।

ମହୁମାଛି ଚାଷ ଯୁବପିଢ଼ିଙ୍କୁ କର୍ମସଂସ୍ଥାନ ଯୋଗାଇବାର ଏକ

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଜ୍ୟ ସରକାର କୃଷକଙ୍କ ଆୟ ବହୁଗୁଣିତ କରିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଥିବା ବେଳେ ମହୁମାଛି ପାଳନ କରି କୃଷକମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଆୟରେ ବୃଦ୍ଧି କରିପାରିବେ। ରାଜ୍ୟର ଜଳବାୟୁ, ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ଜଙ୍ଗଲ ସମ୍ପଦ, ଉଦ୍ୟାନ ଓ କୃଷିଭିତ୍ତିକ ପରିବେଶ ମହୁମାଛି ପାଳନ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଉପଯୋଗୀ ହୋଇଥିବାରୁ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ମହୁମାଛି ପାଳନ ସମ୍ପର୍କରେ ଆଗ୍ରହ ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ ବୋଲି କୃଷି ଓ କୃଷକ ସଶକ୍ତିକରଣ, ମତ୍ସ୍ୟ ଓ ପ୍ରାଣୀସମ୍ପଦ ବିକାଶ, ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ଡ. ଅରୁଣ କୁମାର ସାହୁ କହିଛନ୍ତି। ଏହି ଅବସରରେ ୧୦ ଜଣ ଅଗ୍ରଣୀ ମହୁମାଛି ପାଳନକାରୀଙ୍କୁ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ କରାଯାଇଥିବାବେଳେ ମହୁମାଛି ସମ୍ପର୍କିତ ପତ୍ରିକା, ପୁସ୍ତିକା ଓ ସିଡି ଉନ୍ମୋଚିତ ହୋଇଥିଲା। ଏଥି ସହିତ କୃଷି ଭବନ ପରିସରରେ ମହୁମାଛି ପାଳନ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଜ୍ଞାନକୌଶଳର ଏକ ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲା। କର୍ମଶାଳାରେ ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ଜିଲ୍ଲାରୁ ୧୦୦ରୁ ଅଧିକ ଅଗ୍ରଣୀ ମହୁଚାଷୀ, ବିଶେଷଜ୍ଞ ଓ ସରକାରୀ-ବେସରକାରୀ ଭାଗୀଦାରମାନେ ଯୋଗଦେଇଥିଲେ।

ସ୍ମିତାରାଣୀ ମୃତ୍ୟୁ ନେଇ ସରଗରମ ବିଧାନସଭା: କଳା ଗାମୁଛା

ଭୁବନେଶ୍ବର: ବିଧାନସଭା ଶୀନ ଅଧିବେଶନର ଶନିବାର ଚତୁର୍ଥ ଦିନ। ଆଜି ମଧ୍ୟ ପିଇଓ ସ୍ମିତାରାଣୀ ବିଶ୍ବାଳଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ସରଗରମ ହୋଇଛି ବିଧାନସଭା। ଶୁକ୍ରବାର ପରି ଗୃହ ଆରମ୍ଭରୁ ମୁହଁରେ କଳାପଟି ବାନ୍ଧି ନୀରବ ପ୍ରତିବାଦ କରିଥିଲେ ବିଜେପି ବିଧାୟକ। ପ୍ରଶ୍ନକାଳ ଆରମ୍ଭରୁ ବିଜେପି ସଦସ୍ୟମାନେ ସ୍ମିତାରାଣୀ ମୃତ୍ୟୁ ମାମଲାର ସିବିଆଇ ତଦନ୍ତ ଦାବି କରିବା ସହ ୩୦୨ ଦଫା ଲଗାଇବାକୁ ଦାବି କରି ପ୍ରତିବାଦ କରିଥିଲେ। ସଦସ୍ୟମାନେ ନିଜ ଆସନରେ ଛିଡ଼ା ହୋଇ ନୀରବ ପ୍ରତିବାଦ ଚଳାଇଥିଲେ। ଏହା ମଧ୍ୟରେ ଗୃହ କାର୍ଯ୍ୟ ଜାରି ରହିଥିଲା। ବାଚସ୍ପତି ବିଜେପି ସଦସ୍ୟମାନଙ୍କୁ ଆସନରେ ବସିଯିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ସେମାନେ ବାଚସ୍ପତିଙ୍କ ଅନୁରୋଧକୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିଥିଲେ। ପରେ ସେମାନେ କକ୍ଷ ତ୍ୟାଗ କରି ବାହାରକୁ ଚାଲିଯାଇଥିଲେ। ବିଧାନସଭା ବାହାରେ ଥିବା ଗାନ୍ଧି ମୂର୍ତ୍ତି ତଳେ ବିଜେପି ବିଧାୟକମାନେ ଧାରଣା ଦେଇ ପ୍ରତିବାଦ କରିଥିଲେ। ସେପଟେ ମୁଲତବି ପ୍ରସ୍ତାବ ଆଣିଛି କଂଗ୍ରେସ।

ମାସକ ପରେ ଖୋଲାଗଲା ସ୍ମିତାରାଣୀଙ୍କ ସରକାରୀ କ୍ୱାର୍ଟର୍ସ

ଯାଜପୁର: ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଧର୍ମଶାଳା ହରିଦାସପୁର ପିଇଓ ସ୍ମିତାରାଣୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣାକୁ ଏକ ମାସ ବିତି ଯାଇଥିବା ବେଳେ ଶନିବାର ହଠାତ୍‌ ତାଙ୍କ ସରକାରୀ କ୍ବର୍ଟର୍ସ ଏବଂ ପଞ୍ଚାୟତ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ମଧ୍ୟ ଖୋଲାଯାଇଛି। ମାଜିଷ୍ଟ୍ରେଟ୍‌ଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ପୋଲିସ୍‌ ଆଜି ହରିଦାସପୁର ପଞ୍ଚାୟତ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଭିତରେ ଥିବା ସ୍ମିତାରାଣୀଙ୍କ ଅଫିସ୍‌ ଆଲମିରାର ଲକ୍ ଭାଙ୍ଗିବା ସହ କାଗଜପତ୍ର ଜବତ କରି ଯାଞ୍ଚ୍ କରିଛି। ଏହି ସମୟରେ ଧର୍ମଶାଳା ବ୍ଲକ୍ ବିଡିଓ ଓ ସ୍ମିତାରାଣୀଙ୍କ ସ୍ୱାମୀ ମଧ୍ୟ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। ଲକର୍‌ ଭିତରୁ ମିଳିଥିବା ବିଭିନ୍ନ କାଗଜପତ୍ରର ଯାଞ୍ଚ କରାଯାଉଛି। ଗତ ୧୬ ତାରିଖରେ ସ୍ମିତାରାଣୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ସରକାରୀ କ୍ବାର୍ଟର୍ସ ଏବଂ ପଞ୍ଚାୟତ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ବନ୍ଦ ରହିଥିଲା।



ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ