ରାଜ୍ୟ

ପାଟକୁରା ନିର୍ବାଚନ: ଶାନ୍ତିଶୃଙ୍ଖଳାର ସହ ଚାଲିଛି ମତଦାନ

୧୦ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ଭାଗ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ କରୁଛନ୍ତି ୨ ଲକ୍ଷ ୪୪ ହଜାର ୭୪୭ ଜଣ ଭୋଟର୍‌ କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା: ପାଟକୁରା ବିଧାନସଭା ପାଇଁ ସକାଳ ୭ଟାରୁ ଭୋଟ୍ ଗ୍ରାହଣ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ନିର୍ବାଚନ ମଇଦାନରେ ଅବତୀର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଥିବା ୧୦ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ଭାଗ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ କରୁଛନ୍ତି ଭୋଟର୍‌। ଅନ୍ୟପଟେ ବର୍ଷା ହେଉଥିଲେ ବି ମତଦାତାଙ୍କ ଉତ୍ସାହ କମିନାହିଁ। ଏହି ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଡେରାବଶ ବ୍ଲକ୍‌ର ୨୬ଟି ପଞ୍ଚାୟତ, ଗରଦପୁର ବ୍ଲକ୍‌ର ୧୮ଟି ପଞ୍ଚାୟତ ଓ ମାର୍ଶାଘାଇ ବ୍ଲକ୍‌ ଅଧୀନରେ ଥିବା ୭ ପଞ୍ଚାୟତକୁ ମିଶାଇ ସମୁଦାୟ ୫୧ଟି ପଞ୍ଚାୟତରେ ୩୦୯ଟି ବୁଥ୍‌ରେ ୨ ଲକ୍ଷ ୨୨ ହଜାର ୭୪୭ ଜଣ ଭୋଟର୍‌ ସେମାନଙ୍କର ମତଦାନ କରିବେ। ମତଦାନ ପାଇଁ ଭୋଟର୍‌ଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରବଳ ଉତ୍ସାହ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିବା ବେଳେ ସକାଳ ୭ଟାରୁ ଲାଇନ୍‌ରେ ଛିଡ଼ା ହୋଇ ଭୋଟ୍‌ ଦେଉଛନ୍ତି ଭୋଟର୍‌। ଏହା ସନ୍ଧ୍ୟା ୬ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବ। ଶାନ୍ତିଶୃଙ୍ଖଳା ରକ୍ଷା ପାଇଁ ନିର୍ବାଚନ କମିଶନଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ବ୍ୟାପକ ବନ୍ଦୋବସ୍ତ କରାଯାଇଛି। ସମୁଦାୟ ୬୫ ପ୍ଲାଟୁନ୍‌ ପୋଲିସ୍‌ ଫୋର୍ସ ମୁତୟନ ଅଛନ୍ତି। ତେବେ ସକାଳ୯ ଟା ସୁଦ୍ଧା ପାଟକୁରାରେ ୧୨ ପ୍ରତିଶତ ମତଦାନ ହୋଇଛି। ଏନେଇ ରାଜ୍ୟ ମୁଖ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ ଅଧୀକାରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି।

ପୁଣି ଉଠିଲା ଘରୋଇ ହସ୍ପିଟାଲ୍‌ ପ୍ରସଙ୍ଗ: ସରକାରଙ୍କ ହସ୍ତକ୍ଷେପ
ବଲାଙ୍ଗିର ଜିଲ୍ଲାକୁ ମରୁଡି ଘୋଷଣା ଦାବିରେ କମ୍ପିଲା

ଭୁବନେଶ୍ବର: ଧୋକା ଦେଇଛି ମୌସୁମୀ। ଶ୍ରାବଣ ମାସରେ ବିଲ ଫାଟି ଆଁ କଲାଣି। ପାଣି ଅଭାବରୁ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି ଚାଷ। ବର୍ଷା ନ ହେବାରୁ ରାଜ୍ୟର ଅନେକ ଜିଲ୍ଲାରେ ଏବେ ମରୁଡ଼ି ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। କେଉଁଠି ଧାନ ତଳି ପୋଡ଼ିଲାଣି ତ କେଉଁ ସ୍ଥାନରେ ମକା, ଚିନା ବାଦାମ ଗଛ ସବୁ ମରିବାକୁ ବସିଲାଣି। ସ୍ୱଳ୍ପ ବୃଷିପାତ ବିଲ ଫାଟି ଆଁ କଲାଣି। ବିଲରେ ପାଣି ନ ଥିବାରୁ ଧାନ ରୋଇପାରୁ ନାହାଁନ୍ତି ଚାଷୀ। ବର୍ଷାର ନ ହେବାରୁ ଅନେକ ଜମି ଏଥ ପଡ଼ିଆ ରହିଛି। କିଛି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ବର୍ଷା ନ ହେଲେ ମରୁଡ଼ି ପରିସ୍ଥିତି ଉପୁଜିବ। ସେପଟେ କମ୍ ବୃଷ୍ଟିପାତ କଥାକୁ କୃଷି ଅଧିକାରୀ ସ୍ୱୀକାର କରିଛନ୍ତି। ୨-୩ ଦିନ ଭିତରେ ବର୍ଷା ନ ହେଲେ ମରୁଡ଼ି ଆଶଙ୍କାକୁ ଏଡ଼ାଇ ଦିଆଯାଇ ନପାରେ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ଶୂନ୍ୟକାଳରେ ଗୃହରେ ଉଠିଛି ମରୁଡି ପ୍ରସଙ୍ଗ। ୫ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ଜୁନ୍ ୧ରୁ ଜୁଲାଇ ୩ ମଧ୍ୟରେ ୪୦ ପ୍ରତିଶତ କମ୍ ବର୍ଷା ହୋଇଛି। ବର୍ଷା ଅଭାବରୁ ଚାଷ ଉଜୁଡ଼ିଗଲାଣି। ବଲାଙ୍ଗିର ଜିଲ୍ଲାରେ ମରୁଡ଼ି ସ୍ଥିତି ଦେଖାଗଲାଣି।ତେଣୁ ବଲାଙ୍ଗିର ଜିଲ୍ଲାକୁ ମରୁଡ଼ି ଘୋଷଣା କରିବାକୁ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ନରସିଂହ ମିଶ୍ର। ତେବେ ମରୁଡ଼ି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ରାଜସ୍ବ ମନ୍ତ୍ରୀ ଗୃହରେ ବିବୃତି ରଖିବାକୁ ବାଚସ୍ପତି ନିର୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ରାଜ୍ୟରେ ଏବଂ ବିଶେଷ କରି ବଲାଙ୍ଗିର ଜିଲ୍ଲାରେ ଅନାବୃଷ୍ଟି ଜନିତ ପରିସ୍ଥିତି ନେଇ ଆସନ୍ତା ଦୁଇ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ବିଧାନସଭାରେ ଏକ ବିବୃତି ଦେବାକୁ ବାଚସ୍ପତି ସୂର୍ଯ୍ୟନାରାୟଣ ପାତ୍ର ରାଜସ୍ୱ ଓ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପରିଚାଳନା ମନ୍ତ୍ରୀ ସୁଦାମ ମାରାଣ୍ଡିଙ୍କୁ ନିର୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି।

ମୁଖ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଫେରାଦ ହେଲେ ବିଜେଡି ଓ

ଭୁବନେଶ୍ବର: ପାଟକୁରା ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରଚାର ଶେଷ ହୋଇଯାଇଛି। ସାରା ରାଜ୍ୟର ସବୁ ନେତା ଓ ମନ୍ତ୍ରୀ ଏବେ ପାଟକୁରାରେ ଡେରା ପକାଇଛନ୍ତି। ତେବେ ଏହି ହାଇଭୋଲ୍ଟେଜ୍‌ ଲଢେଇରେ କିଏ ବାଜି ମାରୁଛି ତାହା ଜୁଲାଇ ୨୪ ତାରିଖରେ ଜଣାପଡ଼ିବ। ତେବେ ମୁକ୍ତ ଓ ନିରପେକ୍ଷ ନିର୍ବାଚନ କରିବା ଲାଗି ଅଣ୍ଟା ଭିଡ଼ିଛି ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ। ଏଣେ କିନ୍ତୁ ପରସ୍ପର ବିରୋଧରେ ଫେରାଦ ହୋଇଛନ୍ତି ବିଜେଡି ଓ ବିଜେପି। ଉଭୟ ପରସ୍ପର ବିରୋଧରେ ବୁଥ୍ କ୍ୟାପରିଂ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ପ୍ରଥମେ ମୁଖ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଭେଟି ବିଜେପି ଏହି ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଥିବା ବେଳେ ବିଜେଡି ସମାନ ଅଭିଯୋଗ ନେଇ ମୁଖ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଦ୍ବାରସ୍ଥ ହୋଇଥିଲା। ବିଜେପି ବୁଥ୍‌ କ୍ୟାପଚର୍‌ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରିବା ସହ ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ବୁଥ୍‌ ଗୁଡ଼ିକରେ ଅଧିକ ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ପାଇଁ ଦାବି କରିଥିଲା। ସିସିଟିଭି କ୍ୟାମେରା ଲଗାଇବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ କହିଛି। ସେହିପରି ପୋଲିସ୍‌ ଡିଜିଙ୍କୁ ଭେଟି ମଧ୍ୟ ଅନୁରୂପ ଦାବି କରିଛି ବିଜେଡି।

ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ବ୍ରହ୍ମପୁର ଡିଏଫ୍ଓ

ବ୍ରହ୍ମପୁର: ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ସରକାରୀ ବାବୁ। ବ୍ରହ୍ମପୁର ଡିଏଫ୍‌ଓ ଆଶିଷ କୁମାର ବେହେରାଙ୍କ ଘରେ ଶୁକ୍ରବାର ଚଢ଼ାଉ କରିଛି ଭିଜିଲାନ୍ସ। ଆୟ ବହିର୍ଭୂତ ସମ୍ପତି ଠୁଳ ଅଭିଯୋଗରେ ଭିଜିଲାନ୍ସ ପକ୍ଷରୁ ଏହି ଚଢ଼ାଉ କରାଯାଇଛି। ଡିଏଫ୍‌ଓଙ୍କ ବ୍ରହ୍ମପୁରସ୍ଥିତ ବାସଭବନ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ, ବାସଭବନ, ଦିଗପହଣ୍ଡି ରେଞ୍ଜ ଅଫିସ୍‌, ଖଲ୍ଲିକୋଟ ରେଞ୍ଜ ଅଫିସ୍‌ ଓ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ଥିବା ଏକ ଆପାର୍ଟମେଣ୍ଟ୍‌ରେ ଖୋଳତାଡ଼ ଜାରି ରହିଛି। କଟକ ଭିଜିଲାନ୍ସ ସେଲ୍‌ ପକ୍ଷରୁ ଏକକାଳୀନ ୯ଟି ସ୍ଥାନରେ ଚଢ଼ାଉ କରାଯାଇଛି। ଭିଜିଲାନ୍ସ ହାତରେ ବହୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କାଗଜପତ୍ର ଲାଗିଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। ସେ ବ୍ରହ୍ମପୁର ବାସଭବନରେ ନ ଥିବାରୁ ଭିଜିଲାନ୍ସ ଟିମ୍‌ ତାଙ୍କ ଘର ଆଗରେ ବସି ରହିଛି। ସେପଟେ ସେ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଚାଲି ଯାଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି।

ବାପାଙ୍କ ମୃତଦେହ କାନ୍ଧେଇ ଶ୍ମଶାନ ନେଲେ ତିନି ଝିଅ: ମୁଖାଗ୍ନି

ମାଲକାନଗିରି: ବୟସର ଅପରାହ୍ନରେ ସାହାର ହେବ। ଜୀବନର ଶେଷ ସମୟରେ ମୁହଁରେ ମୁନ୍ଦାଏ ପାଣିଦେବା ସହ କାନ୍ଧରେ ବୋହି ଶ୍ମଶାନକୁ ନେବ ଏବଂ ପିତୃପୁରୁଷଙ୍କୁ ପିଣ୍ଡଦାନ କରିବ। ପୁରୁଷ ପୁରୁଷ କାଳରୁ ଚାଲିଆସିଥିବା ଏଭଳି ପରାମ୍ପରା ପାଇଁ ବୋଧହୁଏ ପୁଅର ଗୁରୁତ୍ବକୁ ସମସ୍ତେ ଉପଲବ୍ଧି କରନ୍ତି। ସେଥିପାଇଁ ଭଗବାନଙ୍କ ନିକଟରେ ପୁଅଟିଏ ପାଇଁ ପ୍ରାର୍ଥନା କରନ୍ତି। ଘରେ କାହାର ମୃତ୍ୟୁ ହେଲେ ପୁରୁଷମାନେ ମୃତଦେହକୁ କୋକେଇରେ କାନ୍ଧେଇ ଶ୍ମଶାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନିଅନ୍ତି। ଘରର ପୁଅ ହିଁ ମୁଖାଗ୍ନି ଦିଅନ୍ତି। ଆମ ସମାଜରେ ଏହି ପ୍ରଥା ଚଳି ଆସୁଛି। ମାତ୍ର ଏହାର ବ୍ୟତିକ୍ରମ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ମାଲକାନଗିରିରେ। ପୁଅ ନ ଥିବାରୁ ବାପାଙ୍କ ଶବକୁ କାନ୍ଧରେ ବୋହି ବୋହି ମଶାଣି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନେଇଛନ୍ତି ତିନି ଝିଅ। ମୁଖାଗ୍ନି ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ସମସ୍ତ କ୍ରିୟାକର୍ମ ମଧ୍ୟ କରିଛନ୍ତି ଝିଅ। ଯାହାକି ଚର୍ଚ୍ଚାର ବିଷୟ ପାଲଟିଛି।

୨୧ରେ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଓଜେଇଇ: ପରୀକ୍ଷା ଦେବେ ୧୭ ହଜାର

ଭୁବନେଶ୍ବର: ବିଟେକ୍‌, ଲାଟେରାଲ୍‌ ଏଣ୍ଟ୍ରି ଟୁ ବିଟେକ୍‌ (ଡିପ୍ଲୋମା), ଲାଟେରାଲ୍‌ ଏଣ୍ଟ୍ରି ଟୁ ବିଟେକ୍‌(ବିଏସ୍‌ସି),ଏମ୍‌ବିଏ, ଏମ୍‌ସିଏ, ଲାଟେରାଲ ଏଣ୍ଟ୍ରି ଏମ୍‌ସିଏ, ବିଫାର୍ମା ଓ ଏମ୍‌ଫାର୍ମା ପାଠ୍ୟକ୍ରମରେ ନାମଲେଖା ପାଇଁ ଆସନ୍ତା ୨୧ ତାରିଖରେ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଓଡ଼ିଶା ଯୁଗ୍ମ ପ୍ରବେଶିକା ପରୀକ୍ଷା (ଓଜେଇଇ) ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ଦୁଇଟି ସିଫ୍ଟରେ ହେବାକୁ ଥିବା ଏହି ପରୀକ୍ଷା ଲାଗି ରାଜ୍ୟର ୨୦ଟି ସହରରେ ୩୧ଟି ପରୀକ୍ଷା କେନ୍ଦ୍ର କରାଯାଇଛି। ଏଥର ୧୭ ହଜାର ୬୭୯ ଜଣ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ପରୀକ୍ଷା ଦେବେ। ବିଟେକ୍‌ରେ ସର୍ବାଧିକ ୭ ହଜାର ୭୭୧ ଜଣ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ରହିଥିବା ବେଳେ ଲାଟେରାଲ ଏଣ୍ଟ୍ରି ଟୁ ବିଟେକ୍‌(ଡିପ୍ଲୋମା) ପାଇଁ ୪ ହଜାର ୩୧୨, ଲାଟେରାଲ ଏଣ୍ଟ୍ରି ଟୁ ବିଟେକ୍‌(ବିଏସ୍‌ସି)ରେ ୧୨୦, ଏମ୍‌ବିଏରେ ୩ ହଜାର ୪୦୪, ଏମ୍‌ସିଏରେ ୬୧୪, ଲାଟେରାଲ ଏଣ୍ଟ୍ରି ଏମ୍‌ସିଏରେ ୨୪୭, ବିଫାର୍ମାରେ ୧୧୬୨ ଓ ଏମ୍‌ଫାର୍ମାରେ ୪୯ ଜଣ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ପଞ୍ଜୀକରଣ କରିଛନ୍ତି।

ପୁଣି ହଷ୍ଟେଲ୍‌ରେ ଗର୍ଭବତୀ ହେଲେ ନାବାଳିକା


ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ

ନୋବେଲ ଡିନର୍
ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର ଭଳି ନୋବେଲ ଡିନରର ମର୍ଯ୍ୟାଦା ଅତି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ ପରେ ପ୍ରତି ବର୍ଷ ଡିସେମ୍ବର ୧୦ ତାରିଖରେ ଷ୍ଟକହୋମ୍ ସିଟିର ବ୍ଳୁ ହଲ୍‌ରେ ଏହି ରାତ୍ରିଭୋଜନର ଆୟୋଜନ କରାଯାଏ। ଏଥିରେ ସ୍ବିଡେନର ରାଜ ପରିବାର, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ, ପଦସ୍ଥ ସରକାରୀ ବ୍ୟକ୍ତି, ନୋବେଲ ବିଜେତା ଏବଂ ଅତିଥି ଉପସ୍ଥିତ ରହନ୍ତି। ପ୍ରତ୍ୟେକ ନୋବେଲ ବିଜେତା ଏଠାକୁ ୧୬ ଜଣ ଅତିଥିଙ୍କୁ ସାଥିରେ ଆଣି ପାରିବେ। ଏହି ଭୋଜନର ସମୟ ସୀମା ୪ ଘଣ୍ଟା। ଏଥିରେ ନୋବେଲ ବିଜେତାମାନେ ସଂକ୍ଷିପ୍ତ ବକ୍ତବ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତି। ଚାରି ଦିନ ଆଗରୁ ୪୦ ଜଣ ରୋଷେୟା ୨୦୦ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସହାୟତାରେ ଭୋଜନ ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ଲାଗିଯାଆନ୍ତି। ୬୦ଟି ଟେବୁଲରେ ଥିବା ୭୦୦୦ ଥାଳି, ୫୦୦୦ ଗ୍ଳାସ୍ ଏବଂ ୧୦,୦୦୦ ରୁପା ବାସନରେ ଖାଦ୍ୟ ପରଷା ଯାଏ। ଏହି ଡିନରର ମୂଲ୍ୟ ୪ କୋଟି ଟଙ୍କା। ୧୯୭୯ ମସିହାର ନୋବେଲ ଶାନ୍ତି ବିଜେତା ମଦର ଟେରେସାଙ୍କ ଅନୁରୋଧ କ୍ରମେ ସେହି ବର୍ଷ ଏହି ଭୋଜନ ବାତିଲ୍‌ କରାଯାଇ ସେହି ଅର୍ଥ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା।