ରାଜ୍ୟ

ଧର୍ମାନୁଷ୍ଠାନ ଖୋଲିବାକୁ ଅନୁମତି: ସର୍ତ୍ତ ରଖିଛନ୍ତି ରାଜ୍ୟ ସରକାର

ଭୁବନେଶ୍ବର: କୋରୋନା ପାଇଁ ଦୀଘଁ ୭ ମାସ ଧରି ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ଧର୍ମାନୁଷ୍ଠାନ ବନ୍ଦ ରହିଥିଲା। ଗତମାସଠାରୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ମନ୍ଦିର ଖୋଲିବା ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦେଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏହା ଉପରେ ରୋକ୍‌ ଲଗାଇଥିଲେ। ମାତ୍ର ମନ୍ଦିର ଖୋଲିବା ନେଇ ବିଭିନ୍ନ ମହଲରୁ ଦାବି ହୋଇ ଆସୁଥିଲା। ଏପରିକି ଦୁଇ ଦୁଇ ଥର ସେବାୟତ ଓ ପୂଜକମାନେ ମନ୍ଦିର ଖୋଲିବା ଦାବିରେ ଘଣ୍ଟ ବାଡେଇ ଦାବି ଜଣାଇଥିଲେ। ଏପରିକି ବିରୋଧୀଦଳ ମାନେ ମଧ୍ୟ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ସମାଲୋଚନା କରିଥିଲେ। ବହୁ ବାଦ ଓ ବିବାଦ ପରେ ଆଜି ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଅନ୍‌ଲକ୍‌-୬ ଜାରି କରିଥିବା ବେଳେ ମନ୍ଦିର ଖୋଲିବାକୁ ଅନୁମତି ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି। ସ୍ଥାନୀୟ ପ୍ରଶାସନର ଅନୁମତି ନେଇ ନଭେମ୍ବର ପହିଲାରୁ ରାଜ୍ୟରେ ଧର୍ମାନୁଷ୍ଠାନ ଖୋଲିପାରିବ ବୋଲି ରାଜ୍ୟ ସରକାର ନିଜର ଅନଲକ୍ ଗାଇଡଲାଇନରେ କହିଛନ୍ତି।

ନଭେମ୍ବର ପାଇଁ ସରକାର ଜାରି କଲେ ଅନ୍‌ଲକ୍‌-୬ ଗାଇଡ୍‌ଲାଇନ୍‌

ଭୁବନେଶ୍ବର: କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଅନଲକ୍ ୬.୦ ଗାଇଡ୍‌ଲାଇନ୍ ଜାରି କରିବା ପରେ ଶନିବାର ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏନେଇ ନିଜସ୍ୱ ଗାଇଡ୍‌ଲାଇନ୍ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି। ଅନଲକ୍ -୫ ପରେ ନଭେମ୍ବର ମାସ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଅନଲକ୍ -୬ ର ଗାଇଡ୍‌ଲାଇନ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଗାଇଡ୍‌ଲାଇନ୍‌ରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଅନେକଗୁଡ଼ିଏ କଟକଣାକୁ କୋହଳ କହିଛନ୍ତି। ସ୍କୁଲ୍‌ ଖୋଲିବା ଏବଂ ଧର୍ମାନୁଷ୍ଠାନ ଖୋଲିବା ନେଇ ସର୍ତ୍ତମୂଳକ ଅନୁମତି ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ ସବୁ କଟକଣା ପୂର୍ବବତ୍‌ ବଳବତ୍ତର ରହିଛି। ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ରିଲିଫ୍‌ କମିଶନର ଗାଇଡ୍‌ଲାଇନ୍‌ ଜାରି କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଅନଲକ୍ -୬ରେ ସିନେମା ହଲ ସୁଇମିଂ ପୋଲ ଓ ଥିଏଟର ବନ୍ଦ ରହିବ। ଏହା ନଭେମ୍ବର ୧୫ ତାରିଖ ଯାଏ ବନ୍ଦ ରହିବ ବୋଲି ଗାଇଡ୍‌ଲାଇନ୫ରେ କୁହାଯାଇଛି।

ମାସକରେ ୪୭୮ ଜଣଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ ନେଲା କୋରୋନା

ଭୁବନେଶ୍ବର: ଗୋଟିଏ ପଟେ ରାଜ୍ୟରେ କୋରୋନାର ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ ୨ ହଜାର ତଳେ ରହୁଥିବାବେଳେ କିନ୍ତୁ ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା କମିବାର ନାଁ ଧରୁନି। ଗତକାଲି ରାଜ୍ୟରୁ ୧୧ ଜଣ ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଆଜି ଆଉ ୧୨ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି। ଫଳରେ ଆଜିର ମୃତକଙ୍କୁ ମିଶାଇ ରାଜ୍ୟରେ କୋରୋନା ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୧୩୨୦ ହୋଇଛି। ତେବେ ସବୁଠାରୁ ଅକ୍ଟୋବର ମାସ ଘାତକ ସାଜିଛି। ଅକ୍ଟୋବର ୩୧ ଦିନରେ ୪୭୮ ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ସରକାରୀ ଭାବେ କୁହାଯାଇଛି। ତେବେ ସବୁଠାରୁ ଚିନ୍ତାର ବିଷୟ ପାଲଟିଛି ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲ୍ଲା। ଜିଲ୍ଲାରେ ପ୍ରତିଦିନ ଏକାଧିକ ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହେଉଛି। ଆଜି ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଥିବା ୧୨ ଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଓ ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲ୍ଲାରୁ ସର୍ବାଧିକ ୩ ଜଣ ରହିଥିବା ବେଳେ କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲ୍ଲାରୁ ୨ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି। ସେହିପରି ଝାରସୁଗୁଡ଼ା, ପୁରୀ, ଗଞ୍ଜାମ ଓ ନୂଆପଡ଼ା ଜିଲ୍ଲାରେ ଜଣେ ଲେଖାଏଁ ଆକ୍ରାନ୍ତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି।

ଅକ୍ଟୋବରରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୭୦ ହଜାର ୯୯୭ ଆକ୍ରାନ୍ତ

ଭୁବନେଶ୍ବର: ରାଜ୍ୟରେ କୋରୋନା ସ୍ଥିତିରେ ସାମାନ୍ୟ ସୁଧାର ଆସିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ବିପଦ ଟଳିନାହିଁ। କାରଣ ରାଜ୍ୟରେ ରି-ଇନ୍‌ଫେକ୍ସନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଆଇଏସ୍‌ଏଲ୍‌ର ନିର୍ଦେଶକ ଅଜୟ ପରିଡ଼ା ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଆଗକୁ ଶୀତଋତୁ ଆସୁଥିବାରୁ ସଂକ୍ରମଣ ପୁଣି ଉପରମୁହାଁ ହେବା ନେଇ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ଆଶଙ୍କା ବ୍ୟକ୍ତ କରିବା ପରେ ଅଧିକ ସତର୍କ ରହିବା ପାଇଁ ଗତକାଲି ରାଜ୍ୟ ସରକାର ମଧ୍ୟ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ଗତକାଲି ରାଜ୍ୟରୁ ୧୫୪୭ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଆଜି ପୁଣି ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି ୧୪୭୦ ଆକ୍ରାନ୍ତ। ତେବେ ଦୀର୍ଘଦିନ ପରେ ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲ୍ଲାରେ ସଂକ୍ରମଣ ହ୍ରାସ ପାଇଛି। ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲ୍ଲାରେ ଆଜି ସଂକ୍ରମଣ ୨ ଶହ ତଳକୁ ଖସିଛି। ସେହିପରି ଖୋର୍ଦ୍ଧାକୁ ଛାଡ଼ିଦେଲେ କଟକ ଓ ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲ୍ଲାରେ ଶତକ ଡେଁଇଛି କୋରୋନା। ଆଜିର ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କୁ ମିଶାଇ ଏହି ୩୧ ଦିନରେ ୭୦ ହଜାର ୯୯୭ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି। ସେହିପରି କ୍ବାରେଣ୍ଟାଇନ୍‌ ସେଣ୍ଟର୍‌ରୁ ୮୫୩ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ସ୍ଥାନୀୟ ସଂକ୍ରମଣ ୬୧୭ ରହିଛି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ସଂକ୍ରମଣ ତୁଳନାରେ ସୁସ୍ଥ ରୋଗୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି। ଫଳରେ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ରୋଗୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ମଧ୍ୟ କମିବାରେ ଲାଗିଛି। ଗତକାଲି ୧୮୦୦ ଆକ୍ରାନ୍ତ ସୁସ୍ଥ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଏବେ ରାଜ୍ୟରେ ମୋଟ ସକ୍ରିୟ ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୪ ହଜାରକୁ ଚାଲି ଆସିଛି। ସେହିପରି ରାଜ୍ୟରେ ମୋଟ ସଂକ୍ରମଣ ସଂଖ୍ୟା ମଧ୍ୟ ୨.୯୦ ଲକ୍ଷ ଟପିଛି।

ରାସ୍ତା ଉପରେ ଜଳିଗଲା ମାଲବାହୀ ଟ୍ରକ୍‌
ଆଜି କୁମାରୀଙ୍କ ପର୍ବ ‘କୁମାର ପୂର୍ଣ୍ଣିମା’

ଭୁବନେଶ୍ୱର: କୁଆଁର ପୁନେଇଁ ଜହ୍ନ ଗୋ…ଫୁଲ ବଉଳ ବେଣୀ। ସନ୍ଧ୍ୟା ହେଉ ହେଉ ଝିଅମାନେ ଏହି ଗୀତ ବୋଲିବେ। କିଏ ଗୀତ ଗାଇ ମୁରୁକି ହସି ଦେବ ତ ଆଉ କିଏ ଭୋକ ଉପସାରେ ଚାନ୍ଦ ମୁହଁକୁ ଟିକେ ଦେଖିବା ଲାଗି ଆଉଟୁ ପାଉଟୁ ହେଉଥିବ। ତୁଳସୀ ଚଉରା ମୂଳରେ କୁମାରୀ ଝିଅମାନଙ୍କ ମେଳରେ ଏହି ଓଷା ବଡ଼ ଧୁମ୍‌ଧାମରେ ପାଳିତ ହେବ। କାରଣ ଆଜି ହେଉଛି ପବିତ୍ର କୁମାର ପୂର୍ଣ୍ଣିମା। ଆଶ୍ବିନ ମାସ ପୂର୍ଣ୍ଣିମୀ ତିଥିରେ ଏହି ପର୍ବଟି ପାଳିତ ହୁଏ। ଏହି ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଶରତ ଋତୁରେ ପଡ଼ୁଥିବାରୁ କେତେକ ସ୍ଥାନରେ ଏହାକୁ ଶରତ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ। ଏହିଦିନ ଜଗନ୍ମାତା ମା’ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଦେବୀଙ୍କର ଆରାଧନା କରାଯାଉଥିବାରୁ ଏହାକୁ ଗଜଲକ୍ଷ୍ମୀ ପୂଜା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ। ତେବେ ଗତକାଲିଠାରୁ ଧରାକୁ ଓହ୍ଲାଇଛନ୍ତି ଐଶ୍ବର୍ଯ୍ୟ ଦେବୀ ଗଜଲକ୍ଷ୍ମୀ। ନିରାଡ଼ମ୍ବର ଭାବେ ପାଳିତ ହେଉଛି ମା’ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ପୂଜା।

ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ଲଘୁଚାପ: ଓଡ଼ିଶାରେ ପ୍ରଭାବ ହୀନ

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ପୂର୍ବ-କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବଙ୍ଗୋ‌ପସାଗର ଓ ସଂଲଗ୍ନ ଉତ୍ତର ଆଣ୍ଡାମାନ ସାଗର ଉପରେ ଏକ ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ଆସନ୍ତା ୨୪ ଘଣ୍ଟା ଭିତରେ ଏହା ଲଘୁଚାପରେ ପରିଣତ ହୋଇ ପରବର୍ତ୍ତୀ ୪୮ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଏହା ବାଂଲାଦେଶ ଉପକୂଳ ଆଡ଼କୁ ଗତି କରିବ। ଏହାର ପ୍ରଭାବରେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଓ ବାଂଲାଦେଶରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେବ। କିନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶା ଉପରେ ଏହାର ସେପରି କୌଣସି ପ୍ରଭାବ ପଡ଼ିବ ନାହିଁ। ଫଳରେ ଆଗାମୀ କିଛି ଦିନ ପାଇଁ ଓଡ଼ିଶାରେ ଅଧିକାଂଶ ସ୍ଥାନରେ ଖରାଟିଆ ପାଗ ଜାରି ରହିବ। କିନ୍ତୁ ୩ ତାରିଖ ବେଳକୁ ଓଡ଼ିଶା ଉପରେ ଏକ ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ ସୃଷ୍ଟି ହେବା ସମ୍ଭାବନା ଅଛି। ଏହାର ପ୍ରଭାବରେ କିଛି ସ୍ଥାନରେ ସ୍ପଳ୍ପ ବର୍ଷା ହୋଇପାରେ। ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ ଯିବା ପରେ ଶୀତ ବଢ଼ିବା ସମ୍ଭାବନା ରହିଥିବା ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି।

କାର୍ତ୍ତିକରେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କୁ ମଳିବ ମହାପ୍ରସାଦ: ହବିଷ୍ୟାଳୀଙ୍କ

ପୁରୀ: ଦିନକ ପରେ ଆରମ୍ଭ ହେବ ପବିତ୍ର କାର୍ତ୍ତିକ ମାସ। କାର୍ତ୍ତିକ ମାସରେ ହବିଷ୍ୟାଳୀ ଓ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁମାନେ ପାଇପାରିବେ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ମହାପ୍ରସାଦ। ଏଥିପାଇଁ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ସମସ୍ତ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି। କୋରୋନା ମହାମାରୀ ପାଇଁ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ରୋଷଘରେ ମହାପ୍ରସାଦ ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ଲାଗିଥିବା କଟକଣାକୁ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରି ନିଆଯାଇଛି। କାର୍ତ୍ତିକ ମାସକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ପୂର୍ବଭଳି ମହାପ୍ରସାଦ ରନ୍ଧା କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି। ଏଥିପାଇଁ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଉତ୍ତର ଓ ଦକ୍ଷିଣ ଦ୍ୱାରରେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯିବ। ବିଶେଷ କାଉଣ୍ଟର କରି ମହାପ୍ରସାଦ ବିକ୍ରି ହେବ। ଉତ୍ତର ଦ୍ୱାରରେ ଏକ ବଡ଼ କାଉଣ୍ଟର ହେବ। ଲୋକେ କିପରି ସାମାଜିକ ଦୂରତା ମାନିବା ସହ କୋରୋନା କଟକଣା ଭିତରେ ଅବଢ଼ା ନେବେ ସେ ନେଇ ବି ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି।

ତିର୍ତ୍ତୋଲରେ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ମାରାଥନ ପ୍ରଚାର: ଦୁଇ ଦଶନ୍ଧି ଧରି

ଭୁବନେଶ୍ବର: ଆଉ ୨ ଦିନ ପରେ ଉପନିର୍ବାଚନ। ସମୟ ଯେତିକି ପାଖେଇ ଆସୁଛି ନିର୍ବାଚନୀ ଉଷ୍ମତା ସେତିକି ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି। ଶୁକ୍ରବାର ତିର୍ତ୍ତୋଲରେ ବିଜେପି ପାଇଁ ପ୍ରଚାର ମଇଦାନକୁ ଓହ୍ଲାଇଥିଲେ କେନ୍ଦ୍ର ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ଓ ପ୍ରାକୃତିକ ବାଷ୍ପ ମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ। ରୋଡ୍‌ ଶୋ’ କରି ଦଳୀୟ ପ୍ରାର୍ଥୀ ରାଜକିଶୋର ବେହେରାଙ୍କ ପାଇଁ ଜନତାଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ଲୋଡ଼ିଥିଲେ। ତିର୍ତ୍ତୋଲ ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳିର ଶଙ୍ଖେଶ୍ୱର ହାଟ ପଡ଼ିଆ, ତିର୍ତ୍ତୋଲ ବଜାର, ରଘୁନାଥପୁର ବଜାର, ବିରିଡ଼ି ବଜାର, ବସନ୍ଦରା ଗାନ୍ଧି ଛକ ଏବଂ ମଙ୍ଗୁଳିର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଦଳୀୟ ପ୍ରାର୍ଥୀ ରାଜକିଶୋର ବେହେରାଙ୍କ ସମର୍ଥନରେ ପ୍ରଚାର କରିଥିଲେ। ଦୀର୍ଘ ଦୁଇ ଦଶନ୍ଧି ଧରି ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ବିକାଶ ଠପ୍ ହୋଇଯାଇଛି। ତିର୍ତ୍ତୋଲରେ ସ୍ପିନିଂ ମିଲ ବନ୍ଦ, ଜମିକୁ ଜଳସେଚନ ସୁବିଧା ଯୋଗାଇ ଦିଆ ନ ଯିବା ଯୋଗୁ ଚାଷ ଜମିରେ ଫସଲ ହାନି, ଯୁବ ପିଢ଼ି ଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ନାହିଁ, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା ନାହିଁ ଏହି ଅପାରଗତାକୁ ନେଇ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଯେଉଁ ଡିଣ୍ଡିମ ପିଟୁଛନ୍ତି ତାହାକୁ ସେ ତୀଵ୍ର ସମାଲୋଚନା କରିଥିଲେ। ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର କହିଥିଲେ, ବିକାଶର ଧାରା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ପ୍ରିୟ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ଯୋଜନାରେ ଏହି ଅଞ୍ଚଳ ହସିବା ଆରମ୍ଭ କରିବ। ଏଣୁ ଆମର ପ୍ରିୟ ପ୍ରାର୍ଥୀ ରାଜକିଶୋର ବେହେରାଙ୍କୁ ବିପୁଳ ଭୋଟ୍‌ରେ ବିଜୟ କରିବା ପାଇଁ ସେ ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ନିବେଦନ କରିଥିଲେ। ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଥମେ ମା’ ଶାରଳା ମନ୍ଦିରକୁ ଯାଇ ସେଠାରେ ମାଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ କରି ରୋଡ୍‌ ଶୋ’ କରିଥିଲେ।

ଉପନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ସବୈତନିକ ଛୁଟି ଘୋଷଣା

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଆସନ୍ତା ନଭେମ୍ବର ୩ ତାରିଖରେ ବାଲେଶ୍ୱର ଏବଂ ତିର୍ତ୍ତୋଲ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀରେ ଉପନିର୍ବାଚନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ଭୋଟ ଗ୍ରହଣ ଦିନ ଅର୍ଥାତ୍‌ ନଭେମ୍ବର ୩ ତାରିଖରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳ ଅଧୀନରେ ଥିବା ସମସ୍ତ ସରକାରୀ ଓ ବେସରକାରୀ ଅନୁଷ୍ଠାନ, ସ୍କୁଲ୍‌, କଲେଜ ଓ ଶିଳ୍ପାନୁଷ୍ଠାନ ଇତ୍ୟାଦି ବନ୍ଦ ରହିବ। ସମ୍ପୃକ୍ତ ଅନୁଷ୍ଠାନ ଓ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟର କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ନିମନ୍ତେ ଉକ୍ତ ଦିବସକୁ ଭାରତର ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ସବୈତନିକ ଛୁଟି ଭାବେ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ତେବେ ଏହି ଛୁଟି ପାଇଁ କୌଣସି କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ବେତନ କଟାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ। ଏହି ଦିନ କର୍ମଚାରୀମାନେ ଛୁଟି ନେଇ ନିଜ ଭୋଟ୍ ଦେବେ। ଏନେଇ ଶୁକ୍ରବାର ଯୁଗ୍ମ ମୁଖ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ ଅଧିକାରୀ ଶତ୍ରୁଘ୍ନ କର ଚିଠି ଲେଖି ସମସ୍ତ ବିଭାଗ ମୁଖ୍ୟଙ୍କୁ ଜଣାଇଛନ୍ତି।



ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ