ଦେଶ

ଦିନକରେ ୩୬ ହଜାର ୬୦୪ ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ, ସୁସ୍ଥ ସଂଖ୍ୟା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଭାରତରେ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୩୬ ହଜାର ୬୦୪ ଜଣ ନୂଆ ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ ହେବା ଫଳରେ ଦେଶରେ ମୋଟ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୯୫ ଲକ୍ଷ ନିକଟତର ହୋଇଛି। ବୁଧବାର ପୂର୍ବାହ୍ନରେ କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ସୂଚନାନୁସାରେ, ଅଦ୍ୟାବଧି ଦେଶରେ ୯୪ ଲକ୍ଷ ୯୯ ହଜାର ୪୧୩ ଜଣ ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇସାରିଥିବା ବେଳେ ଦେଶରେ ସୁସ୍ଥତା ଲାଭ କରିଥିବା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୮୯ ଲକ୍ଷ ଅତିକ୍ରମ କରିଛି। ସୂଚନାନୁସାରେ, ୮୯ ଲକ୍ଷ ୩୨ ହଜାର ୬୪୭ ଜଣ ସୁସ୍ଥ ହୋଇସାରିଥିବାରୁ ମୋଟ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ତୁଳନାରେ ସୁସ୍ଥତା ହାର ୯୪.୦୩ ପ୍ରତିଶତ ରହିଛି। ସେହିପରି ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଦେଶରେ ୫୦୧ ଜଣ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କର ପ୍ରାଣହାନି ହେବା ଫଳରେ ମୋଟ ସଂଖ୍ୟା ୧ ଲକ୍ଷ ୩୮ ହଜାର ୧୨୨ରେ ପହଞ୍ଚିଯାଇଛି। ଏଥିସହ ଦେଶରେ ମୋଟ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ମାତ୍ର ୧.୪୫ ପ୍ରତିଶତ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଥିବା ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି। ଏଥିସହ କ୍ରମାଗତ ୨୨ତମ ଦିନରେ ସକ୍ରିୟ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୫ ଲକ୍ଷ ତଳେ ରହିଛି। ଏବେ ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ହସ୍ପିଟାଲରେ ୪ ଲକ୍ଷ ୨୮ ହଜାର ୬୪୪ ଜଣ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଅଛନ୍ତି।

କୁଆଡେ ଗଲା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କେୟାର୍ସ ଫଣ୍ଡ ଟଙ୍କା: ମମତା

କୋଲକାତା: ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମଙ୍ଗଳବାର ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ କ୍ୟାବିନେଟ ବୈଠକ ପରେ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀ ଡାକି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିଛନ୍ତି। ସଂଘୀୟ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ଧ୍ବଂସ୍ତ ବିଧ୍ବସ୍ତ କରି ଦେଇଛନ୍ତି ବୋଲି ମମତା ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। କୋରୋନା ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଯେଉଁ ପ୍ରାଇମ ମିନିଷ୍ଟର୍ସ ସିଟିଜେନ ଆସିଷ୍ଟାନ୍ସ ଆଣ୍ଡ ରିଲିଫ ଇନ ଏମର୍ଜେନ୍ସି ସିଚୁଏସନ (ପିଏମ କେୟାର୍ସ) ଗଠନ କରାଯାଇଥିଲା ସେହି ଟଙ୍କା କୁଆଡେ ଗଲା ବୋଲି ସେ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଫଣ୍ଡର ଭବିଷ୍ୟତ କ’ଣ ? କୁଆଡ଼େ ଗଲା ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ କୋଟିର ଟଙ୍କା ? କାହିଁକି ଏହି ଟଙ୍କା ବିନିଯୋଗର ଅଡିଟ ହେଉ ନାହିଁ ? ତାଙ୍କ ସରକାର କେନ୍ଦ୍ରର ବିଜେପି ସରକାର ପରି କାମ କରିବ ନାହିଁ। କୋରୋନା ମୁକାବିଲା ପାଇଁ କେବଳ ଭାଷଣ ଦେଲେ ଚଳିବ ନାହିଁ ବୋଲି ମମତା କହିଛନ୍ତି।

ଆନ୍ଦୋଳନରତ କୃଷକ ଜିଦରେ ଅଟଳ, କେନ୍ଦ୍ରର ସ୍ବତନ୍ତ୍ର କମିଟି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଦିଲ୍ଲୀ-ଗାଜିଆବାଦ ସୀମାରେ ଗତ ୬ ଦିନ ହେଲା ହଜାର ହଜାର ସଂଖ୍ୟାରେ କୃଷକ ଆନ୍ଦୋଳନ ଜାରି ରଖିଥିବା ବେଳେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଆସନ୍ତା ୩ ତାରିଖ ପରିବର୍ତ୍ତେ ମଙ୍ଗଳବାର ଆଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି। କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ୩୨ ଜଣ କୃଷକ ନେତାଙ୍କୁ ଆଲୋଚନା ପାଇଁ ଆହ୍ବାନ କରାଯାଇଥିଲେ ହେଁ କୃଷକମାନେ ସେମାନଙ୍କ ଜିଦରେ ଅଟଳ ରହିଛନ୍ତି। ଭାରତବର୍ଷର ସମସ୍ତ କୃଷକ ସଂଘର ୫ ଶହ ପ୍ରତିନିଧିଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରିବାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ରାଜି ନ ହେଲେ କୌଣସି ପ୍ରକାର ଆଲୋଚନା ସଫଳ ହେବନାହିଁ ବୋଲି ପଞ୍ଜାବ କିସାନ୍ ସଂଘର୍ଷ କମିଟି ପକ୍ଷରୁ ସୁଖବିନ୍ଦର ଏସ ସଭରନ୍ କହିଛନ୍ତି। ଏଥିସହ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ବିବାଦୀୟ କୃଷି ଆଇନକୁ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିନେବାକୁ ପୁଣିଥରେ କୃଷକ ନେତାମାନେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର କୃଷକମାନଙ୍କ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ପାଇଁ ଏକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର କମିଟି ଗଠନ କରିବା ସକାଶେ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦିଆଯାଇଛି। ଏହି କମିଟିରେ ଅନ୍ୟତମ ସଦସ୍ୟମାନେ କୃଷକ ସଂଘର ସଦସ୍ୟମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ସ୍ଥାନ ଦିଆଯିବ ବୋଲି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି। କିନ୍ତୁ କୃଷକ ନେତାମାନେ ଏପରି ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ମଧ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ନାରାଜ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି।

ଚୀନ୍ ନିର୍ମାଣକୁ ଟକ୍କର ଦେବାକୁ ଅରୁଣାଚଳରେ ଭାରତର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଭାରତ ଓ ଚୀନ୍ ସୀମାରେ ଥିବା ବ୍ରହ୍ମପୁତ୍ର ନଦୀରେ ଚୀନ୍ ପକ୍ଷରୁ ନଦୀବନ୍ଧ ନିର୍ମାଣ କରାଯିବ ବୋଲି ହେଉଥିବା ଚର୍ଚ୍ଚା ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଭାରତ ଏହାକୁ କାଉଣ୍ଟର୍ କରିବା ସକାଶେ ଅଣ୍ଟା ଭିଡ଼ିଛି। ଭାରତ ପକ୍ଷରୁ ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶରେ ଏକ ୧୦ ଗିଗାୱାଟ୍ ଶକ୍ତିସମ୍ପନ୍ନ ଜଳବିଦ୍ୟୁତ୍ ପ୍ରକଳ୍ପ ନିର୍ମାଣ କରିବାକୁ ଭାରତ ସରକାର ଚିନ୍ତା କରୁଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। ଚୀନରେ ବ୍ରହ୍ମପୁତ୍ର ନଦୀ ୟାରଲଙ୍ଗ୍ ଟିସାଙ୍ଗବୋ ନାମରେ ପରିଚିତ ଥିବା ବେଳେ ଏହା ତିବ୍ବତଠାରୁ ବାହାରି ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶ ଦେଇ ବହିବା ସହ ଆସାମ ଦେଇ ବାଂଲାଦେଶ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବହିଚାଲିଛି। ତେବେ ବ୍ରହ୍ମପୁତ୍ର ନଦୀ ଉପରେ ଚୀନ୍ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ନଦୀବନ୍ଧ ନିର୍ମାଣ କରାଗଲେ, ଏହା ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶ ଓ ଆସାମରେ ପାଉଁଶ ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତି ସ୍‌ଷ୍ଟି କରିବା ସହ ଜଳ ସମସ୍ୟାକୁ ମଧ୍ୟ ଜନ୍ମ ଦେବ ବୋଲି ଭାରତ ସରକାର ଆଶଙ୍କା କରୁଛନ୍ତି। ତେଣୁ ଚୀନ୍ ପକ୍ଷରୁ ହେବାକୁ ଥିବା ନଦୀବନ୍ଧଜନିତ ସମସ୍ୟାକୁ ଏଡ଼ାଇବା ସକାଶେ ଭାରତ ପକ୍ଷରୁ ବ୍ରହ୍ମପୁତ୍ର ନଦୀ ଉପରେ ନଦୀବନ୍ଧ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଯୋଜନା ଚାଲିଥିବା କେନ୍ଦ୍ର ଜଳସମ୍ପଦ ବିଭାଗର ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ ଟିଏସ୍ ମେହରା କହିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜଳସମ୍ପଦ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଏହି ନଦୀବନ୍ଧ ନିର୍ମାଣ ସକାଶେ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦିଆଯାଇଥିବା ବେଳେ ଏବେ ଏହା ବିଚାରାଧୀନ ରହିଛି। ତେବେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏହାକୁ ପ୍ରାଥମିକତା ଭିତ୍ତିରେ ବିଚାର କରୁଥିବା ମେହତା କହିଛନ୍ତି।

ଜାନୁଆରୀ ୧ରୁ ଆସାମରେ ଖୋଲିବ ସ୍କୁଲ୍‌, ଡିସେମ୍ବର ୧୫ରୁ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଦେଶରେ କୋରୋନା ମହାମାରୀକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ସକାଶେ ଗତ ମାର୍ଚ୍ଚ ୩ୟ ସପ୍ତାହରୁ ଦେଶରେ ସ୍କୁଲ୍ କଲେଜ ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଶିକ୍ଷା ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ବନ୍ଦ ରହିଛି। ଦେଶରେ ଏବେ କୋରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ଯଦିଓ ପୂର୍ବାପେକ୍ଷା ଯଥେଷ୍ଟ ନିୟନ୍ତ୍ରଣାଧୀନ ରହିଛି, ତଥାପି ଦେଶର ସ୍କୁଲ୍ ଓ କଲେଜଗୁଡ଼ିକୁ ଆସନ୍ତା ଡିସେମ୍ବର ୩୧ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବନ୍ଦ ରଖାଯାଇଛି। ଅବଶ୍ୟ ଇତିମଧ୍ୟରେ କେତେକ ରାଜ୍ୟରେ କୋରୋନାଜନିତ ସ୍ଥିତିରେ ଉନ୍ନତି ଆସିଥିବାରୁ ସେଠାରେ ସ୍କୁଲ୍ ଖୋଲିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି। କିନ୍ତୁ କେତେକ ସ୍ଥାନରେ ସ୍କୁଲରେ ସଂକ୍ରମଣ ବ୍ୟାପିଥିବା ମଧ୍ୟ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ତେବେ ଆସାମରେ ପରିସ୍ଥିତି ଭିନ୍ନ ରହିଛି ଓ ଏଠାରେ ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ଜାନୁଆରୀ ୧ ତାରିଖରୁ ସ୍କୁଲ୍ ଖୋଲିବା ସକାଶେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଛି। ଏନେଇ ରାଜ୍ୟର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ହିମନ୍ତ ବିଶ୍ୱ ଶର୍ମା କହିଛନ୍ତି ଯେ ରାଜ୍ୟରେ ଏବେ କୋଭିଡ୍ ସ୍ଥିତି ନିୟନ୍ତ୍ରଣାଧୀନ ରହିଛି। ତେଣୁ ରାଜ୍ୟରେ ଆସନ୍ତା ନୂଆବର୍ଷରୁ ପ୍ରାଥମିକ ସ୍କୁଲ୍ ଖୋଲିବ। ତା’ଛଡ଼ା ଆସନ୍ତା ଡିସେମ୍ବର ୧୫ରୁ କଲେଜ ହଷ୍ଟେଲଗୁଡ଼ିକୁ କିଛି କଟକଣା ସହ ଖୋଲିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଥିବା ଶର୍ମା କହିଛନ୍ତି।

ଆରବ ସାଗରରେ ବୁଡ଼ିଗଲା ମାଛଧରା ବୋଟ୍, ୬ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ମଙ୍ଗଳବାର ପ୍ରାତଃ ସମୟରେ ଆରବ ସାଗରରେ ଏକ ମାଛଧରା ବୋଟ୍ ବୁଡ଼ିଯିବା ଫଳରେ ୬ ଜଣ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ ନିଖୋଜ ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି। କର୍ଣ୍ଣାଟକର ମାଙ୍ଗାଲୁରୁ ଉପକୂଳବର୍ତ୍ତୀ ଅଞ୍ଚଳରେ ଏହି ବୋଟଟି ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଛି। ବୋଟଟି ବୁଡ଼ିଯିବା ବେଳେ ସେଥିରେ ସମୁଦାୟ ୨୨ ଜଣ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ ରହିଥିଲେ। ବୋଟଟି ବୁଡ଼ିଯିବା ପରେ ତୁରନ୍ତ ଉଦ୍ଧାର ଓ ତଲାସୀ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ରିପୋର୍ଟ ଲେଖାଯିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୧୬ ଜଣ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇପାରିଛି। ସେହିପରି ଅନ୍ୟ ଏକ ଘଟଣାରେ ଗଭୀର ସମୁଦ୍ରରେ ୧୨ ଜଣ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀଙ୍କୁ ନେଇ ଯାଇଥିବା ଏକ ମାଛଧରା ବୋଟ୍ ମଧ୍ୟ ଫସିରହିଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। ବୋଟ୍ ଇଞ୍ଜିନରେ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେବାରୁ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀମାନେ ସମୁଦ୍ର କୂଳକୁ ଆସିପାରିନାହାନ୍ତି।

ଭାରତରେ ୩୧ ହଜାର ନୂଆ ସଂକ୍ରମିତ, ମୋଟ ସଂଖ୍ୟା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଭାରତରେ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ତୁଳନାରେ ପାଖାପାଖି ସାଢ଼େ ୬ ହଜାର କମ୍ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇଛି। ଗତ ରବିବାର ଦିନକ ଭିତରେ ଦେଶରେ ୩୮ ହଜାର ୭୭୨ ଜଣ ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ସୋମବାର ୩୧ ହଜାର ୧୧୮ ଜଣ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କୁ ଠାବ କରାଯାଇଛି। ଫଳସ୍ବରୂପ ଦେଶରେ ମଙ୍ଗଳବାର ପୂର୍ବାହ୍ନ ସୁଦ୍ଧା ମୋଟ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୯୪.୬୨ ଲକ୍ଷରେ ପହଞ୍ଚିଯାଇଛି। ସେହିପରି ଦେଶରେ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୮୮ ଲକ୍ଷ ୮୯ ହଜାର ୫୮୫ ଜଣ ସଂକ୍ରମିତ ହସ୍ପିଟାଲରୁ ଡିସଚାର୍ଜ ଅବା ସୁସ୍ଥତା ଲାଭ କରିସାରିଥିବା କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି। ଭାରତରେ ଗତ ସୋମବାର ଦିନକ ଭିତରେ ୪୮୨ ଜଣ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିବା ଫଳରେ ମୋଟ ସଂଖ୍ୟା ୧ ଲକ୍ଷ ୩୭ ହଜାର ୬୨୧ରେ ପହଞ୍ଚିଯାଇଛି। ଏଥିସହ ନଭେମ୍ବରରେ ୩ୟ ଥର ପାଇଁ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୩୫ ହଜାରରୁ କମ୍ ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି। ତା’ଛଡ଼ା ଦେଶରେ ଇତିମଧ୍ୟରେ ମୋଟ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୯୩.୯୪ ପ୍ରତିଶତ ସୁସ୍ଥ ହୋଇସାରିଛନ୍ତି। ଏହାଛଡ଼ା ଦେଶରେ ଏବେ ମୋଟ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ମାତ୍ର ୧.୪୫ ପ୍ରତିଶତ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଛନ୍ତି। ସେହିପରି କ୍ରମାଗତ ୨୧ ଦିନ ଧରି ସକ୍ରିୟ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୫ ଲକ୍ଷ ତଳେ ରହିଛି। ଏବେ ବିଭିନ୍ନ ହସ୍ପିଟାଲରେ ୪ ଲକ୍ଷ ୩୫ ହଜାର ୬୦୩ ଜଣ ସଂକ୍ରମିତ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଅଛନ୍ତି।

ବାବା ଆମତେଙ୍କ ନାତୁଣୀଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା, ପାରିବାରିକ ବିବାଦ

ମୁମ୍ବାଇ: ବିଶିଷ୍ଟ ସାମାଜିକ କର୍ମୀ ତଥା ପଦ୍ମ ବିଭୂଷଣ ସମ୍ମାନରେ ସମ୍ମାନିତ ହୋଇସାରିଥିବା ବାବା ଆମତେଙ୍କ ପରିବାରରେ ଏବେ ବିବାଦ ତୀବ୍ର ରୂପ ନେଇଛି। ପାରିବାରିକ ବିବାଦକୁ କେନ୍ଦ୍ର କରି ଆମତେଙ୍କ ନାତୁଣୀ ଶୀତଲ ଆମତେ କାରଜଗି ସୋମବାର ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ୱାରୋରାଠାରେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି। ୩୯ ବର୍ଷୀୟା ଶୀତଲ ପେସାରେ ଜଣେ ଡାକ୍ତର ଥିଲେ। ସେ ବାବା ଆମତେଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ସାମାଜିକ ସଂଗଠନ ମହାରୋଗୀ ସେବା ସମିତି (ଏମ୍‌ଏସ୍‌ଏସ୍‌)ର ସିଇଓ ଭାବେ ମଧ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିଲେ। ତେବେ ଏହି ସଂଗଠନର ପରିଚାଳନାକୁ ନେଇ ଶୀତଲ ଓ ତାଙ୍କ ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ବିବାଦ ଚାଲିଆସିଥିଲା। ସୋମବାର ମହାରାରାଷ୍ଟ୍ରର ଚନ୍ଦ୍ରାପୁର ଜିଲ୍ଲାର ଆନନ୍ଦୱାନ ବାସଭବନରୁ ଶୀତଲଙ୍କ ମୃତଦେହ ମିଳିବା ପରେ ପୋଲିସ୍ ଏହି ମାମଲାର ଛାନଭିନ୍ ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ଶୀତଲଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁର କାରଣ ନେଇ ଅଦ୍ୟାବଧି ସ୍ଥାନୀୟ ପୋଲିସ୍ କିଛି ସ୍ପଷ୍ଟ କରି ନ ଥିଲେ ହେଁ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ସେ ବିଷାକ୍ତ ଡୋଜ୍‌ର ଇଞ୍ଜେକସନ ନେଇ ଜୀବନ ହାରିଛନ୍ତି। ଏବେ ପୋଲିସ୍‌ ମୃତଦେହକୁ ଜବତ କରି ଏହାର ବ୍ୟବଚ୍ଛେଦ ପାଇଁ ପଠାଇଛି। ତା’ଛଡ଼ା ନାଗପୁରରୁ ଗୋଟିଏ ଫୋରେନସିକ୍ ଟିମ୍ ତାଙ୍କ ବାସଭବନରେ ପହଞ୍ଚି ତନାଘନା ଆରମ୍ଭ କରିଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି।

ବାରାଣସୀରେ ମୋଦି, ୬ ଥାକିଆ ଜାତୀୟ ରାଜପଥର

ବାରାଣସୀ: ସୋମବାର ଦିନିକିଆ ଗସ୍ତରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଉତର ପ୍ରଦେଶର ଅନ୍ୟତମ ପବିତ୍ର ସହର ବାରାଣସୀରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ। ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ବାରାଣସୀରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ମୋଦି ଏକ ୬ ଥାକିଆ ଜାତୀୟ ରାଜପଥର ଲୋକାର୍ପଣ କରିଥିଲେ। ଏହି ରାଜପଥ ବାରାଣସୀରୁ ପ୍ରୟାଗରାଜକୁ ସଂଯୋଗ କରୁଥିବା ବେଳେ ଏହାର ଦୈର୍ଘ୍ୟ ୭୩ କିମି ଓ ଏଥିରେ ପାଖାପାଖି ୨ ହଜାର ୪୪୭ କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଛି। ଏହାଛଡ଼ା ମୋଦି ଐତିହାସିକ କାଶୀ ବିଶ୍ୱନାଥ ମନ୍ଦିରରେ ମଧ୍ୟ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା କରିଥିଲେ। ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ବାରାଣସୀ ଘାଟରେ ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଆୟୋଜିତ ସାଂସ୍କୃତିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ମଧ୍ୟ ମଜା ଉଠାଇଥିଲେ। ତେବେ ଏହି ଅବସରରେ ସେ ବିରୋଧୀ ଦଳଗୁଡ଼ିକ ଉପରେ ବର୍ଷିବା ସହ ପୁଣିଥରେ କୃଷକମାନଙ୍କୁ ପଥଭ୍ରଷ୍ଟ କରିବା ସକାଶେ ଉଦ୍ୟମ ହେଉଥିବା ଅଭିଯୋଗକୁ ଦୋହରାଇଥିଲେ।

ଆସାମରେ ଆସିବ ନୂଆ ବିବାହ ଆଇନ: ଧର୍ମ ଓ ଆୟ ସୂତ୍ର

ଗୌହାଟୀ: ନିକଟରେ ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶ ସରକାର ପ୍ରଥମ ରାଜ୍ୟ ଭାବେ ‘ଲଭ୍ ଜିହାଦ’ ଘଟଣାରେ ୧୦ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜେଲ୍ ଦଣ୍ଡର ବନ୍ଦୋବସ୍ତ କରିଛନ୍ତି। ଏଥିସକାଶେ କ୍ୟାବିନେଟ୍ ଏକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଅଧ୍ୟାଦେଶକୁ ମଞ୍ଜୁରୀ ଦେଇଥିଲା ଓ ପରେ ଏହାକୁ ରାଜ୍ୟପାଳ ଆନନ୍ଦୀ ବେନ୍ ପଟେଲ୍ ଅନୁମୋଦନ କରିଥିଲେ। ଫଳରେ ଏହା ତ୍ବରିତ ଆଇନରେ ପରିଣତ ହୋଇଥିଲା ଓ ଇତିମଧ୍ୟରେ ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରଥମ ମାମଲା ମଧ୍ୟ ଦାଏର୍ ହୋଇସାରିଛି। ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶ ବ୍ୟତୀତ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦେଶ ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କେତେକ ବିଜେପି ଶାସିତ ରାଜ୍ୟରେ ଜୋରଜବରଦସ୍ତି ଧର୍ମାନ୍ତରୀକରଣ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ବନ୍ଦ କରିବା ସକାଶେ ଠୋସ୍ ଆଇନ ଲାଗୁ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ବାରୋପ କରିଆସିଛନ୍ତି। ଏପରି ସ୍ଥିତିରେ ଆସାମ ସରକାର ବିବାହ ସମ୍ପର୍କିତ ନୂଆ ଆଇନ ଆଗତ କରିବା ଉପରେ ବିଚାରବିମର୍ଶ କରୁଛନ୍ତି। ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବ ଆଇନରେ ପରିଣତ ହେଲେ, ବିବାହ ବନ୍ଧନରେ ଆବଦ୍ଧ ହେଉଥିବା ପ୍ରତିଟି ବରକନ୍ୟାଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ଧର୍ମ ଓ ଆୟର ସୂତ୍ର ନେଇ ସୂଚନା ଦେବାକୁ ପଡ଼ିବ। ସୋମବାର ଏଠାରେ ଆସାମ ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରୀ ହିମନ୍ତ ବିଶ୍ବ ଶର୍ମା ସାମ୍ବାଦିକମାନଙ୍କୁ ସୂଚନା ଦେଇ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶ କି ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦେଶରେ ଯେପରି ଭାବେ ଆଇନ ଲାଗୁ ହୋଇଛି, ଆମେ ଲାଗୁ କରିବାକୁ ଯାଉଥିବା ଆଇନରେ ସେପରି କେତେକ ସର୍ତ୍ତ ରହିବ। ତା’ଛଡ଼ା ଏହା ମୋଟାମୋଟି ଭାବେ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ସଶକ୍ତ କରିବାରେ ସହାୟକ ହେବ ବୋଲି ଶର୍ମା କହିଛନ୍ତି।

୩ କୋରୋନା ଟିକା ପ୍ରସ୍ତୁତକାରୀ କମ୍ପାନୀ ସହ ମୋଦିଙ୍କ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଦେଶରେ କୋରୋନା ଭୂତାଣୁକୁ ମାତ୍ ଦେବା ସକାଶେ ବିଭିନ୍ନ ଔଷଧ ପ୍ରସ୍ତୁତକାରୀ କମ୍ପାନୀ କୋଭିଡ୍ ଟିକା ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ଲାଗିପଡ଼ିଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ପ୍ରମୁଖ କମ୍ପାନୀମାନଙ୍କ ସହ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଏହି ଟିକା ପ୍ରସ୍ତୁତିର ତଦାରଖ କରିବା ସହ ସବିଶେଷ ଆଲୋଚନା ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି। ଗତ ଶନିବାର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନିଜେ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଭାବେ ୩ଟି ସଂସ୍ଥାରେ ପହଞ୍ଚି ସେଠାକାର ଗବେଷକମାନେ କିପରି ଭାବେ ଏହି ଟିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଛନ୍ତି ଓ ଏହି ଟିକା କିପରି ଭାବେ ସହଜରେ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ମିଳିପାରିବ, ସେନେଇ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହାଇଦ୍ରାବାଦ, ଅହମଦାବାଦ ଓ ପୁଣେରେ ପହଞ୍ଚି ସେଠାକାର ଲ୍ୟାବରେ ସ୍ଥିତି ଯାଞ୍ଚ୍ କରିଥିଲେ। କୋଭିଡ୍ ବିରୋଧରେ ଭାରତରେ ସଂକ୍ରମିତମାନେ ଲଢ଼େଇ ଜାରି ରଖିଥିବା ବେଳେ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଏହାର ମୂଳୋତ୍ପାଟନ କରିବାକୁ ହେଲେ ଟିକା ଏକମାତ୍ର ଆବଶ୍ୟକତା। ଏହା ଅନୁଭବ କରି ସୋମବାର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆଉ ତିନିଟି କମ୍ପାନୀ ସହ ଆଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଜେନୋଭା, ବାୟୋଲୋଜିକାଲ୍ ଇ ଓ ଡ. ରେଡ୍ଡୀଜ୍ ପରି କମ୍ପାନୀର ଗବେଷକଙ୍କ ସହ ଭର୍ଚୁଆଲ୍ ଆଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି। ଆଲୋଚନା ବେଳେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଉକ୍ତ କମ୍ପାନୀମାନଙ୍କୁ ଟିକାର ଉପଯୋଗ ସଂକ୍ରାନ୍ତରେ ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କୁ ସୂଚନା ଦେବା ସହ ବୋଧଗମ୍ୟ ଭାଷାରେ ସେମାନଙ୍କୁ ବୁଝାଇବାକୁ ମଧ୍ୟ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏ ସଂକ୍ରାନ୍ତରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ (ପିଏମଓ) ପକ୍ଷରୁ ଜାରି ବିବୃତିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଟିକା ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ଲାଗିଥିବା ଏହି ତିନି କମ୍ପାନୀର ଉଦ୍ୟମକୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରଶଂସା କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଅବସରରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଉକ୍ତ ଟିକାଗୁଡ଼ିକର କ୍ଷମତା ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଗବେଷକମାନଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରିଥିବା ପିଏମ୍ଓ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି।



ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ