ଦେଶ

ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ବି ହିଂସାର ରାଜୁତି, ଆଗରେ ଟିଏମ୍‌ସି

କୋଲ୍‌କାତା: ଚଳିତ ସପ୍ତଦଶ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନର ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମତଦାନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ରବିବାର ଦେଶର ୫୯ଟି ଆସନରେ ଜାରି ରହିଛି। ତେବେ ଏପ୍ରିଲ୍‌ ୧୧ ତାରିଖରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଏହି ମତଦାନ ପ୍ରକ୍ରିୟାର ପ୍ରାରମ୍ଭରୁ ହିଂସାକାଣ୍ଡ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିବା ବେଳେ ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହା ଜାରି ରହିଛି। ବିଶେଷକରି ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଅନ୍ୟ ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟଠାରୁ ଆଗରେ ଥିବା ବେଳେ ରବିବାର ଶାସକ ଟିଏମ୍‌ସିର କର୍ମୀମାନେ ବିଜେପିର ଏକାଧିକ ନେତା ଓ କର୍ମୀଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ କରି ଲହୁଲୁହାଣ କରିଛନ୍ତି। ଯାଦବପୁରରୁ ପ୍ରାର୍ଥୀ ହୋଇଥିବା ଅନୁପମ ହାଜ୍‌ରା ଓ ଡାଇମଣ୍ଡ ହାର୍ବର୍‌ରୁ ପ୍ରାର୍ଥୀ ହୋଇଥିବା ବିଜେପିର ନିଲଞ୍ଜନ ରୟଙ୍କ ଗାଡ଼ିକୁ ଟିଏମ୍‌ସି କର୍ମୀମାନେ ଭଙ୍ଗାରୁଜା କରିବା ସହ ସେମାନଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ଏହାଛଡ଼ା ଅନେକ ବୁଥ୍‌ରେ ଟିଏମ୍‌ସି କର୍ମୀମାନେ ମୁହଁରେ କପଡ଼ା ବାନ୍ଧି ପ୍ରକ୍ସି ଭୋଟ୍‌ ଦେଉଥିବା ମଧ୍ୟ ବିଜେପି ପକ୍ଷରୁ ଅଭିଯୋଗ କରାଯାଇଛି। ଯାଦବପୁରର ୧୫୦ ଓ ୧୩୭ ନମ୍ବର ବୁଥ୍‌ରେ ଟିଏମ୍‌ସି କର୍ମୀମାନେ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ନାମରେ ଭୋଟ୍‌ ଦେଉଥିବା ହାଜ୍‌ରା ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ଏପରିକି କେତେକ ମହିଳା ମଧ୍ୟ ମୁହଁରେ କପଡ଼ା ଘୋଡ଼ାଇ ହୋଇ ମତଦାନ କରିଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟ କରିବା କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଟିଏମ୍‌ସି କର୍ମୀମାନଙ୍କ ଏପରି ବେଆଇନ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ବିଜେପି କର୍ମୀମାନେ ବିରୋଧ କରିବାରୁ ସେମାନେ ବୁଥ୍‌ରେ ମାଡ଼ଗୋଳ କରିବାକୁ ବି ପଛାଇ ନାହାନ୍ତି। ପରେ ଟିଏମ୍‌ସି କର୍ମୀମାନେ ତାଙ୍କ ଗାଡ଼ିକୁ ଭଙ୍ଗାରୁଜା କରିବା ସହ ତାଙ୍କୁ ମାଡ଼ ମାରିଥିବା ହାଜ୍‌ରା ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ଟିଏମ୍‌ସି କର୍ମୀମାନେ ବୁଥ୍‌ରେ ମୁତୟନ ଥିବା ପୱନ୍‌ କୁମାର ନାମକ ଜଣେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଶିଳ୍ପ ନିରାପତ୍ତା ବଳ (ସିଆଇଏସ୍‌ଏଫ୍‌) ଯବାନଙ୍କୁ ବି ଆକ୍ରମଣ କରିବାକୁ ପଛାଇ ନାହାନ୍ତି ବୋଲି ହାଜ୍‌ରା କହିଛନ୍ତି। ସେିହପରି ରାଜ୍ୟର ଅନ୍ୟ ଏକ ବୁଥ୍‌ରେ କେତେକ ଟିଏମ୍‌ସି କର୍ମୀ ଭୋଟର୍‌ମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ମତାଧିକାର ସାବ୍ୟସ୍ତ କରିବାରୁ ରୋକିଛନ୍ତି ବୋଲି ବସିରହାଟ୍‌ରୁ ପ୍ରାର୍ଥୀ ହୋଇଥିବା ବିଜେପିର ସାୟନ୍ତନ ବାସୁ ମଧ୍ୟ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ ଉପରେ ତୁରନ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରି କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ବସିରହାଟ୍‌ର ୧୮୯ ନମ୍ବର ବୁଥ୍‌ରେ ଅତିରିକ୍ତ ଫୋର୍ସ ମୁତୟନ କରିଛନ୍ତି। ଏହାଛଡ଼ା ଡାଇମଣ୍ଡ୍‌ ହାର୍ବର୍‌ଠାରେ ବିଜେପି ପ୍ରାର୍ଥୀ ରୟଙ୍କ ଗାଡ଼ିକୁ ମଧ୍ୟ ଟିଏମ୍‌ସି ସମର୍ଥକମାନେ ଭଙ୍ଗାରୁଜା କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ଦକ୍ଷିଣ କୋଲ୍‌କାତାରୁ ବିଜେପି ପ୍ରାର୍ଥୀ ହୋଇଥିବା ସିକେ ବୋଷ ଟିଏମ୍‌ସି କର୍ମୀମାନେ ବିଭିନ୍ନ ବୁଥ୍‌ରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ପରି ଆଚରଣ କରୁଛନ୍ତି ବୋଲି ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ବୁଥ୍‌ରେ ଏଜେଣ୍ଟ ରହିଥିବା ବିଜେପି ସମର୍ଥକମାନଙ୍କୁ ଟିଏମ୍‌ସି କର୍ମୀମାନେ ହତ୍ୟା କରିବାକୁ ଧମକ ଦେଇଥିବା ବୋଷ କହିଛନ୍ତି। ଏନେଇ ତାଙ୍କ ସମର୍ଥକମାନେ ତାଙ୍କୁ ଶନିବାର ରାତିରେ ଫୋନ୍‌ ଯୋଗେ ଅବଗତ କରାଇଥିବା ବେଳେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ଶାସକ ଦଳ ଟିଏମ୍‌ସି ଓ ଆତଙ୍କୀ ସଂଗଠନ ମଧ୍ୟରେ ବିଶେଷ କିଛି ଫରକ୍‌ ନାହିଁ ବୋଲି ବୋଷ କହିଛନ୍ତି।

ମୋଦିଙ୍କ କେଦାରନାଥ ଯାତ୍ରା ଆଚରଣ ବିଧିର ଉଲ୍ଲଙ୍ଘନ

କୋଲ୍‌କାତା: ରବିବାରର ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଭୋଟ୍‌ ଗ୍ରହଣ ପୂର୍ବରୁ ଶନିବାର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଶୈବପୀଠ କେଦାରନାଥରେ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା କରିବା ସହ ସେଠାରେ ଧ୍ୟାନମଗ୍ନ ହେବା ଘଟଣା ବେଶ୍‌ ଚର୍ଚ୍ଚାର ବିଷୟ ହୋଇଛି। ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ବାରାଣସୀରେ ନିର୍ବାଚନ ହେଉଥିବାରୁ ଏଠାରୁ ପ୍ରାର୍ଥୀ ହୋଇଥିବା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି ବିଜୟୀ ହେବା ସକାଶେ କେଦାରନାଥଙ୍କ ଶରଣ ପଶିଥିବା ସାଧାରଣ ଲୋକେ କହୁଥିବା ବେଳେ ସେ କୌଣସି ପ୍ରକାର ଅଭିଳାଷା ନେଇ ଧ୍ୟାନମଗ୍ନ ହୋଇ ନ ଥିବା ମୋଦି କହିଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ମୋଦିଙ୍କ କେଦାରନାଥ ଦର୍ଶନକୁ ବିରୋଧୀମାନେ ବିରୋଧ କରିଛନ୍ତି। ତୃଣମୂଳ କଂଗ୍ରେସ ଏହାକୁ ଆଦର୍ଶ ଆଚରଣ ସଂହିତା (ଏମ୍‌ଏମ୍‌ସି)ର ଘୋର ଉଲ୍ଲଙ୍ଘନ ବୋଲି ଅଭିଯୋଗ କରିବା ସହ ଏନେଇ ନିର୍ବାଚନ କମିଶନ୍‌ (ଇସି)ଙ୍କ ଦ୍ବାରସ୍ଥ ହୋଇଛି। ଟିଏମ୍‌ସି ପକ୍ଷରୁ ଅଭିଯୋଗ କରାଯାଇଛି ଯେ ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ପ୍ରଚାର ଗତ ଗୁରୁବାର ଶେଷ ହୋଇସାରିଛି। କିନ୍ତୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଭାବେ ମୋଦି କେଦାରନାଥ ଯାତ୍ରା କରିଥିବା ବେଳେ ତାଙ୍କର ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ଗଣମାଧ୍ୟମମାନେ ଗୁରୁତ୍ବ ସହକାରେ ପ୍ରସାର କରିଛନ୍ତି। ଏହା ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ ଏମ୍‌ଏମ୍‌ସିର ଉଲ୍ଲଙ୍ଘନ ବୋଲି ଟିଏମ୍‌ସି ଦର୍ଶାଇବା ସହ ଏଦିଗରେ ଠୋସ୍‌ ପଦକ୍ଷେପ ନେବା ସକାଶେ ଦାବି କରିଛି। ସେହିପରି କଂଗ୍ରେସ ମଧ୍ୟ ମୋଦିଙ୍କ ଏପରି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ସମାଲୋଚନା କରିଛି। ଦଳର ବରିଷ୍ଠ ନେତା ତଥା ରାଜସ୍ଥାନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅଶୋକ ଗେହଲୋଟ୍‌ ଭୋଟର୍‌ଙ୍କୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିବା ସକାଶେ ମୋଦି ଏପରି ଦର୍ଶନ ଓ ଧ୍ୟାନମଗ୍ନ ହେବାର ନାଟକ କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗୁମ୍ଫାରେ ସନ୍ନ୍ୟାସୀ ପରି ଧ୍ୟାନମଗ୍ନ ହୋଇ ମୋଦି ସମାଜକୁ କ’ଣ ବାର୍ତ୍ତା ଦେଉଛନ୍ତି, ତାହା କେବଳ ଭଗବାନଙ୍କୁ ଜଣା। କିନ୍ତୁ ସେ ଏହାଦ୍ବାରା ଭୋଟର୍‌ମାନଙ୍କୁ ବିଭ୍ରାନ୍ତ କରିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କରିଛନ୍ତି। ମୋଦି ଦେଶର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହୋଇଥିଲେ ହେଁ ବେକାରୀ, ଚାଷୀ ସମସ୍ୟା, ଅର୍ଥନୀତି ଓ ବୈଦେଶିକ ନୀତି ଆଦି ଉପରେ କିଛି ବି କହୁ ନ ଥିବା ବେଳେ ଧର୍ମ ଓ ଜାତୀୟତା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ବ ଦେଉଥିବା ପରିତାପର ବିଷୟ ବୋଲି ଗେହଲୋଟ୍‌ ମତ ଦେଇଛନ୍ତି।

ସପ୍ତମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଭୋଟିଂ ଆରମ୍ଭ, ୧୦ଟା ସୁଦ୍ଧା ୧୨ ପ୍ରତିଶତ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଚଳିତ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନର ସପ୍ତମ ତଥା ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ମତଦାନ ରବିବାର ସକାଳୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ପୂର୍ବାହ୍ନ ୧୦ଟା ସୁଦ୍ଧା ୧୨ ପ୍ରତିଶତ ଭୋଟର୍‌ ସେମାନଙ୍କ ମତାଧିକାର ସାବ୍ୟସ୍ତ କରିଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। ଗତ ଏପ୍ରିଲ୍‌ ୧୧ ତାରିଖଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ସପ୍ତଦଶ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନର ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶର ବାରାଣସୀ ସମେତ ଦେଶର ୫୯ଟି ଲୋକସଭା ଆସନରେ ମତଦାନ ହେଉଛି। ୭ଟି ରାଜ୍ୟ ସହ ଗୋଟିଏ କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳ ଚଣ୍ଡିଗଡ଼ରେ ନିର୍ବାଚନ ହେଉଥିବା ବେଳେ ପ୍ରାତଃ ୧୦ଟା ସୁଦ୍ଧା ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡରେ ସର୍ବାଧିକ ୧୫ ପ୍ରତିଶତ ମତଦାନ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ପଞ୍ଜାବରେ ସର୍ବନିମ୍ନ ୧୦.୦୧ ପ୍ରତିଶତ ଭୋଟିଂ ହୋଇଥିବା ନିର୍ବାଚନ କମିଶନ୍‌ (ଇସି)ଙ୍କ ୱେବ୍‌ସାଇଟ୍‌ରେ ଉପଲବ୍ଧ ସୂଚନାରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି। ପ୍ରାତଃ ୭ଟା ବେଳୁ ଭୋଟିଂ ଆରମ୍ଭ ହେବା ପରେ ଭୋଟର୍‌ମାନେ ସେମାନଙ୍କ ସାମ୍ବିଧାନିକ ଅଧିକାର ସାବ୍ୟସ୍ତ କରିବା ସକାଶେ ବୁଥ୍‌ମାନଙ୍କରେ ଧାଡ଼ି ଲଗାଇଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ପ୍ରଥମ ୩ ଘଣ୍ଟା ଭୋଟିଂ ସମୟରେ କାଁଭାଁ ବିଶୃଙ୍ଖଳାକୁ ବାଦ୍‌ ଦେଲେ ମୋଟାମୋଟି ଭାବେ ମତଦାନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଶାନ୍ତିଶୃଙ୍ଖଳାରେ ଜାରି ରହିଛି। ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦେଶର ଝାବୁଆ ରତଲାମ୍‌ରେ ବିଜେପି ଓ କଂଗ୍ରେସ ସମର୍ଥକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଉତ୍ତେଜନା ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲେ ହେଁ ସୁରକ୍ଷାକର୍ମୀ ଏହାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିଛନ୍ତି। ଏହାଛଡ଼ା କେତେକ ବୁଥ୍‌ରେ ଇଭିଏମ୍‌ରେ ସାମାନ୍ୟ ତ୍ରୁଟି ପରିଲକ୍ଷିତ ହେବାରୁ ମତଦାନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଅଳ୍ପ ବିଳମ୍ବିତ ହୋଇଛି। ପ୍ରଥମ ତିନି ଘଣ୍ଟାରେ ଭୋଟ୍‌ ଦେଇଥିବା ପ୍ରମୁଖ ବ୍ୟକ୍ତିବିଶେଷଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଓ ବିହାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନୀତିଶ କୁମାର ଅନ୍ୟତମ। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି ତାଙ୍କ ମତାଧିକାର ସାବ୍ୟସ୍ତ କରିବା ସହ ଭୋଟର୍‌ମାନଙ୍କୁ ବହୁସଂଖ୍ୟାରେ ମତଦାନ କରିବା ସକାଶେ ଆହ୍ବାନ ଦେଇଛନ୍ତି। ବିଶେଷକରି ଯୁବ ଭୋଟର୍‌ମାନେ ଦେଶର ଭବିଷ୍ୟତ ନିଜ ହାତରେ ଗଢ଼ିବା ସକାଶେ ସଠିକ୍‌ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ଭୋଟ୍‌ ଦେବେ ବୋଲି ମୋଦି ଆଶା ବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି। ଏହାଛଡ଼ା ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥ, ବିହାର ଉପମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ସୁଶିଲ କୁମାର ମୋଦି, କୈଳାସ ବିଜୟଭର୍ଗିଜ୍‌, କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ରବି ଶଙ୍କର ପ୍ରସାଦ, ରାହୁଲ୍‌ ସିହ୍ନା, କଂଗ୍ରେସର ପୱନ୍‌ କୁମାର ବନ୍‌ସାଲ୍‌, ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମମତା ବାନାର୍ଜୀଙ୍କ ପୁତୁରା ତୃଣମୂଳ କଂଗ୍ରେସ (ଟିଏମ୍‌ସି)ର ଅଭିଷେକ ବାନାର୍ଜୀ ଓ କ୍ରିକେଟର୍‌ ହରଭଜନ ସିଂହ ମଧ୍ୟ ପ୍ରାତଃ ସମୟରେ ଭୋଟ୍‌ ଦେଇଛନ୍ତି। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ରବିବାର ଜାରି ରହିଥିବା ୫୯ଟି ଲୋକସଭା ଆସନ ମଧ୍ୟରୁ ଗତ ୨୦୧୪ ନିର୍ବାଚନରେ ବିଜେପି ୩୩ଟି ହାତେଇଥିଲା। ଏହାଛଡ଼ା ଏନ୍‌ଡିଏର ସହଯୋଗୀ ଦଳମାନେ ୭ଟି ଆସନ ଜିତିଥିଲେ। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ୟୁପିଏ ହାତକୁ ମାତ୍ର ୫ଟି ଆସନ ଯାଇଥିଲା। ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶର ୮୦ଟି ଆସନ ମଧ୍ୟରୁ ଗତ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ବିଜେପି ୭୧ଟି ହାତେଇଥିବାରୁ ଏଥର ଏହାକୁ ଚେକ୍‌ ଦେବା ସକାଶେ ସମାଜବାଦୀ ପାର୍ଟି ଓ ବହୁଜନ ସମାଜ ପାର୍ଟି ମେଣ୍ଟ କରିଛନ୍ତି। ରବିବାର ରାଜ୍ୟର ୧୩ଟି ଲୋକସଭା ଆସନରେ ନିର୍ବାଚନ ହେଉଥିବାରୁ ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ମତଦାନ ଏସ୍‌ପି-ବିଏସ୍‌ପି ମେଣ୍ଟ ପାଇଁ ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ପରୀକ୍ଷା ସଦୃଶ ହୋଇଛି।

ଆଜି ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ନିର୍ବାଚନ: ବାରାଣସୀ ସମେତ ୫୯

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଚଳିତ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନର ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ମତଦାନ ଆସନ୍ତା ରବିବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ଗତ ଏପ୍ରିଲ୍‌ ୧୧ ତାରିଖଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ମତଦାନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ରବିବାର ଶେଷ ହେବ। ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୭ଟି ରାଜ୍ୟ ଓ ଗୋଟିଏ କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳର ୫୯ଟି ଆସନରେ ନିର୍ବାଚନ ହେବ। ଏଥିରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ପୁନର୍ବାର ନିର୍ବାଚିତ ହେବା ସକାଶେ ପ୍ରାର୍ଥିପତ୍ର ଦାଖଲ କରିଥିବା ବାରାଣସୀ ରହିଛି। ରାଜ୍ୟଗୁଡ଼ିକ ହେଲା ବିହାର, ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡ, ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦେଶ, ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶ, ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ, ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶ ଓ ପଞ୍ଜାବ ଏବଂ କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳ ହେଉଛି ଚଣ୍ଡିଗଡ଼। ମତଦାନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ପ୍ରାତଃ ୭ଟା ବେଳୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ସନ୍ଧ୍ୟା ୬ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜାରି ରହିବ। ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ଶନିବାର ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡସ୍ଥିତ ପ୍ରଖ୍ୟାତ ଶୈବପୀଠ କେଦାରନାଥରେ ପହଞ୍ଚି ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା କରିଛନ୍ତି।

ରାହୁଲ, ଅଖିଳେଶ ଓ ମାୟାବତୀଙ୍କୁ ଭେଟିଲେ ଚନ୍ଦ୍ରବାବୁ
ବିଶ୍ବକପ୍‌ କୋହଲିଙ୍କ ନେତୃତ୍ବ ପାଇଁ ଅଗ୍ନି ପରୀକ୍ଷା

ମୁମ୍ବାଇ: ମେ ୩୦ରୁ ଜୁଲାଇ ୧୪ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଇଂଲଣ୍ଡ ମାଟିରେ ଖେଳାଯିବାକୁ ଥିବା ବିଶ୍ବକପ୍‌ ଭାରତୀୟ ଦଳର ଅଧିନାୟକ ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କ ପାଇଁ ଅଗ୍ନି ପରୀକ୍ଷା। ପ୍ରଥମ ଭାରତୀୟ ଅଧିନାୟକ ଭାବେ କୋହଲି ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ମାଟିରେ ଟେଷ୍ଟ ସିରିଜ୍‌ ଜିତିବାର ଗୌରବ ଲାଭ କରିବା ପରେ ତାଙ୍କ ଉପରେ ଯେଉଁ ଭରସା ନେଇ କୋଟି କୋଟି ଫ୍ୟାନ ଅପେକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି, ତାହାକୁ ଯଥାସାଧ୍ୟ ପ୍ରମାଣିତ କରିବା ପାଇଁ ଏହା ଏକ ବଡ଼ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ। ନିଜକୁ ଜଣେ ଚାମ୍ପିଅନ୍‌ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ ଭାବେ ପ୍ରମାଣିତ କରିଥିବା କୋହଲିଙ୍କୁ କିନ୍ତୁ ଜଣେ ସଫଳ ଅଧିନାୟକ ହେବାକୁ ହେଲେ ବିଶ୍ବକପ ସଫଳତା ନିହାତି ଜରୁରୀ। ପୂର୍ବରୁ କପିଳ ଦେବ ଓ ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂହ ଧୋନିଙ୍କୁ ଯେଉଁ ଗୌରବ ମିଳିଛି, ତାହା ପାଇବାରେ କୋହଲି କେତଦୂର ସଫଳ ହେବେ ତାହା ଆସନ୍ତା ବିଶ୍ବକପ୍‌ରୁ ହିଁ ଜଣାପଡ଼ିବ।

୩ ଶହ କୋଟିରେ ନେଚର୍ସ ବାସ୍କେଟ୍‌ର ଅଧିଗ୍ରହଣ କଲା
ରାଜନୈତିକ ହିଂସା ପାଇଁ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ମାଟି ଉର୍ବର

କୋଲ୍‌କାତା: ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଦେଶର ପଶ୍ଚିମ ଭାଗର ଏକ ପ୍ରମୁଖ ରାଜ୍ୟ। ଏଠାରେ ଅଦ୍ୟାବଧି ବାମପନ୍ଥୀ ସରକାର ଅଧିକ ଦିନ କ୍ଷମତାରେ ରହିଥିବା ବେଳେ ଗତ ୨୦୧୪ଠାରୁ ମମତା ବାନାର୍ଜୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ବାଧୀନ ତୃଣମୂଳ କଂଗ୍ରେସ (ଟିଏମ୍‌ସି) କ୍ଷମତା ଉପଯୋଗ କରିଆସୁଛି। ଭାରତ ପରି ଏକ ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ରାଷ୍ଟ୍ରରେ ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ସରକାର ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ନିରାପତ୍ତା ଯୋଗାଇ ଦେବା ଏକ ବାଧ୍ୟବାଧକତା ଥିବା ବେଳେ ଦେଶର ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟ ତୁଳନାରେ ଏଠାରେ ମଣିଷ ଜୀବନ ଅପେକ୍ଷାକୃତ ଶସ୍ତା ଥିବା ପରି ମନେହୁଏ। କାରଣ ଏଠାରେ କ୍ଷମତା ହାସଲ ପାଇଁ ସବୁବେଳେ ମଣିଷକୁ ବଳି ଚଢ଼ାଯାଇଛି। ବିଶେଷକରି ଗତ ୩୦ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ବାମପନ୍ଥୀ ଦଳମାନେ ଶାସନର ଗାଦି ହାତେଇବା ସକାଶେ ଶହ ଶହ ଲୋକଙ୍କୁ ବଳି ପକାଇ ଦେଇଛନ୍ତି। ୧୯୯୦ରେ ୪ ଶହ ଲୋକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହେଉ କିମ୍ବା ଗତ ବର୍ଷର ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନରେ ୫୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ବ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ଯିବା ହେଉ, ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ରାଜନୈତିକ ହିଂସାର ଏକ ଲମ୍ବା ଇତିହାସ ରହିଛି। ଚଳିତ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ମଧ୍ୟ ଇତିହାସ ନିଜକୁ ଦୋହରାଇଛି। ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ମତଦାନଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଗତ ୧୨ ତାରିଖରେ ଶେଷ ହୋଇଥିବା ଷଷ୍ଠ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ମତଦାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହା ଜାରି ରହିଛି ଓ ଅଦ୍ୟାବଧି ୪୦ ଜଣ ଲୋକ ସେମାନଙ୍କ ବହୁମୂଲ୍ୟ ଜୀବନ ହରାଇସାରିଲେଣି ବୋଲି ଏକ ମିଡିଆ ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି।

ପୁଲଓ୍ୱାମାରେ ସେନା ଗୁଳିରେ ତିନି ଆତଙ୍କୀ ନିପାତ

ଶ୍ରୀନଗର: ଜମ୍ମୁ କଶ୍ମୀରର ପୁଲଓ୍ୱାମା ଜିଲ୍ଲାରେ ଆଜି ସେନା ଓ ଆତଙ୍କବାଦୀ ମୁହାଁମୁହିଁ ହୋଇଛନ୍ତି। ସେନାର ଗୁଳିରେ ତିନି ଜଣ ଆତଙ୍କବାଦୀ ନିହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ପୁଲଓ୍ୱାମା ଜିଲ୍ଲା ପଞ୍ଜଗମ ଗାଁରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଲୁଚି ରହିଥିବା ନେଇ ରାତିରେ ସୂଚନା ମିଳିଥିଲା। ଏହାପରେ ସେନା ଓ ପୋଲିସ୍‌ ପଞ୍ଜଗମ ଗାଁକୁ ଘେରି ଯାଇ ସର୍ଚ୍ଚ ଅପରେସନ କରିଥିଲେ। ଏହାପରେ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ସେନା ଉପରକୁ ଗୁଳି ମାଡ଼ ହୋଇଥିଲା। ତେବେ ସେନାର ଜବାବୀ ହମଲାରେ ଜଣେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ନିପାତ ହୋଇଥିଲା। ଅନ୍ୟ ଜଣେ ଲୁଚି ରହିଥିଲା। ହେଲେ ଏହା ପରେ ସଂପୃକ୍ତ ଗାଁକୁ ସେନା, ରାଷ୍ଚ୍ରୀୟ ରାଇଫଲ, ସ୍ପେଶାଲ ଅପରେସନ ଗ୍ରୁପ (ଏସଓଜି) ଓ ପୋଲିସ୍‌ ଘେରିଯାଇ ସର୍ଚ୍ଚ ଅପରେସନ କରିଥିଲେ। ଏହାପରେ ଅନ୍ୟ ଜଣେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ସେନାର ଗୁଳିରେ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛି।

ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ସମୟ ପରେ ପ୍ରଚାର: ସନ୍ନି ଦେଓଲ୍‌ଙ୍କୁ ଇସି ନୋଟିସ୍‌

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ପଞ୍ଜାବର ଗୁରଦାସପୁର ଆସନରୁ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ପ୍ରାର୍ଥୀ ହୋଇଛନ୍ତି ବଲିଉଡ୍‌ ଅନ୍ୟତମ ସଫଳ ଆକ୍ସନ୍‌ ହିରୋ ସନ୍ନି ଦେଓଲ୍‌। ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ରାଜନୀତିରେ ପାଦ ଥାପିଥିବା ସନ୍ନି ବିଜେପି ଟିକେଟ୍‌ରେ ନିର୍ବାଚନ ଲଢ଼ୁଛନ୍ତି। ତେବେ ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ନିର୍ବାଚନ ସକାଶେ ଶୁକ୍ରବାର ସନ୍ଧ୍ୟା ସୁଦ୍ଧା ପ୍ରଚାର ସମାପ୍ତ ହେବାର ନିୟମ ରହିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସନ୍ନି ତାହାର ଅବମାନନା କରିଛନ୍ତି। ସେ ଶୁକ୍ରବାର ରାତିରେ ବି ପ୍ରଚାର କରିଥିବାରୁ ଏନେଇ ନିର୍ବାଚନ କମିଶନ୍‌ (ଇସି) ତାଙ୍କୁ ନୋଟିସ୍‌ କରିଛନ୍ତି। ଏହା ଆଦର୍ଶ ଆଚରଣ ବିଧି (ଏମ୍‌ସିସି)ର ଉଲ୍ଲଙ୍ଘନ ବୋଲି ଦର୍ଶାଇ ଇସି ନୋଟିସ କରିବା ସହ ତୁରନ୍ତ ଏହାର ଜବାବ ଦେବାକୁ ସନ୍ନିଙ୍କୁ ନିର୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ପରଦା ଉପରେ ସନ୍ନି ଦେଓଲ୍‌ ଭାବେ ପରିଚିତ ଅଜୟ ସିଂହ ଦେଓଲ୍‌ ଗତ ଏପ୍ରିଲ୍‌ ୨୩ ତାରିଖରେ ବିଜେପିରେ ଯୋଗଦେଇଥିଲେ। ଏହାପରେ ତାଙ୍କୁ ଗୁରଦାସପୁର ଆସନରୁ ଦଳ ପ୍ରାର୍ଥୀ କରିଥିଲା। ଏଠାରେ ତାଙ୍କର ପ୍ରତିଦ୍ବନ୍ଦ୍ବୀ ଭାବେ ରହିଛନ୍ତି କଂଗ୍ରେସର ବରିଷ୍ଠ ନେତା ତଥା ସାଂସଦ ସୁନୀଲ ଝାଖଡ, ଆମ୍‌ ଆଦ୍‌ମୀ ପାର୍ଟିର ପିଟର୍‌ ମାସିହ ଓ ପଞ୍ଜାବ ଡେମୋକ୍ରାଟିକ୍‌ ଆଲାଏନ୍ସ (ପିଡିଏ)ର ଲାଲ୍‌ ଚନ୍ଦ। ପୂର୍ବରୁ ଏହି ଆସନ ବିଜେପିର ଗଡ଼ ଭାବେ ପରିଚିତି ହାସଲ କରିଆସିଛି। କାରଣ ଗତ ୧୯୯୮ଠାରୁ ଏହା ବିଜେପି କବ୍‌ଜାରେ ରହିଆସିଛି। ଏଠାରୁ ଦିବଂଗତ ବଲିଉଡ୍‌ ଅଭିନେତା ବିନୋଦ ଖାନ୍ନା ୧୯୯୮, ୧୯୯୯, ୨୦୦୪ ଓ ୨୦୧୪ରେ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଥିଲେ।



ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ


କରେନ୍ସି କନଭର୍ଟର

ନୋବେଲ ଡିନର୍
ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର ଭଳି ନୋବେଲ ଡିନରର ମର୍ଯ୍ୟାଦା ଅତି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ ପରେ ପ୍ରତି ବର୍ଷ ଡିସେମ୍ବର ୧୦ ତାରିଖରେ ଷ୍ଟକହୋମ୍ ସିଟିର ବ୍ଳୁ ହଲ୍‌ରେ ଏହି ରାତ୍ରିଭୋଜନର ଆୟୋଜନ କରାଯାଏ। ଏଥିରେ ସ୍ବିଡେନର ରାଜ ପରିବାର, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ, ପଦସ୍ଥ ସରକାରୀ ବ୍ୟକ୍ତି, ନୋବେଲ ବିଜେତା ଏବଂ ଅତିଥି ଉପସ୍ଥିତ ରହନ୍ତି। ପ୍ରତ୍ୟେକ ନୋବେଲ ବିଜେତା ଏଠାକୁ ୧୬ ଜଣ ଅତିଥିଙ୍କୁ ସାଥିରେ ଆଣି ପାରିବେ। ଏହି ଭୋଜନର ସମୟ ସୀମା ୪ ଘଣ୍ଟା। ଏଥିରେ ନୋବେଲ ବିଜେତାମାନେ ସଂକ୍ଷିପ୍ତ ବକ୍ତବ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତି। ଚାରି ଦିନ ଆଗରୁ ୪୦ ଜଣ ରୋଷେୟା ୨୦୦ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସହାୟତାରେ ଭୋଜନ ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ଲାଗିଯାଆନ୍ତି। ୬୦ଟି ଟେବୁଲରେ ଥିବା ୭୦୦୦ ଥାଳି, ୫୦୦୦ ଗ୍ଳାସ୍ ଏବଂ ୧୦,୦୦୦ ରୁପା ବାସନରେ ଖାଦ୍ୟ ପରଷା ଯାଏ। ଏହି ଡିନରର ମୂଲ୍ୟ ୪ କୋଟି ଟଙ୍କା। ୧୯୭୯ ମସିହାର ନୋବେଲ ଶାନ୍ତି ବିଜେତା ମଦର ଟେରେସାଙ୍କ ଅନୁରୋଧ କ୍ରମେ ସେହି ବର୍ଷ ଏହି ଭୋଜନ ବାତିଲ୍‌ କରାଯାଇ ସେହି ଅର୍ଥ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା।

ଜନମତ

ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଭକ୍ତଙ୍କ ଦର୍ଶନକୁ ଶୃଙ୍ଖଳିତ ଓ ବ୍ୟବସ୍ଥିତ କରିବା ନିମନ୍ତେ ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦେଶ କ୍ରମେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଧାଡ଼ି ଦର୍ଶନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ସହ ଆପଣ ଏକମତ ତ ?