ଦେଶ

ପାକ୍‌ ବାୟୁସୀମାର ଉପଯୋଗ ପାଇଁ ଭାରତର ଅନୁରୋଧ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଆସନ୍ତା ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୧ରୁ ୨୭ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭାରତର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କର ଆମେରିକା ଗସ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ହୋଇଛି। ଏହି ଗସ୍ତ ସମୟରେ ମୋଦି ହଷ୍ଟନ୍‌ଠାରେ ‘ହାଓଡି ମୋଦି’ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଯୋଗଦେବେ, ଯେଉଁଥିରେ ୫୦ ହଜାର ଦର୍ଶକ ଉପସ୍ଥିତ ରହିବେ। ତା’ଛଡ଼ା ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍‌ଡ ଟ୍ରମ୍ପ୍‌ ମଧ୍ୟ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଉପସ୍ଥିତ ରହିବେ ବୋଲି ହ୍ବାଇଟ୍‌ ହାଉସ୍‌ ପକ୍ଷରୁ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି। ତେବେ ଏହି ଗସ୍ତ ପାଇଁ ମୋଦିଙ୍କ ବିମାନକୁ ପାକିସ୍ତାନ ବାୟୁସୀମାର ଉପଯୋଗ କରିବା ସକାଶେ ଅନୁମତି ଦେବାକୁ କୁହାଯାଇଛି। ଏନେଇ ଭାରତ ପକ୍ଷରୁ ଏକ ବିଧିବଦ୍ଧ ଅନୁରୋଧ ପତ୍ର ପାକିସ୍ତାନ ସରକାରଙ୍କ ନିକଟକୁ ପଠାଯାଇଛି। ଏହା ଉପରେ ବିଚାରବିମର୍ଶ ପରେ ଯାହା କିଛି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବାକୁ ମଧ୍ୟ ପାକିସ୍ତାନ ସରକାର କହିଥିବା ସେଠାକାର ଗଣମାଧ୍ୟମ ରିପୋର୍ଟରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି।

ଶାହଙ୍କ ଏକକ ଭାଷା ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ରଜନୀକାନ୍ତଙ୍କ ବିରୋଧ, ଗ୍ରହଣ

ଚେନ୍ନାଇ: ନିକଟରେ କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ବରାଷ୍ଟ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ୍‌ ଶାହ ହିନ୍ଦୀ ଦିବସ ଅବସରରେ ଏହି ଭାଷାକୁ ଦେଶର ଏକକ ଭାଷାରେ ପରିଣତ କରିବା ଉପରେ ଜୋର୍‌ ଦେଇଥିଲେ। ଏହା ଦେଶକୁ ଏକତା ସୂତ୍ରରେ ବାନ୍ଧି ରଖିବାରେ ସମର୍ଥ ହେବ ବୋଲି ଶାହ କହିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କର ଏପରି ମନ୍ତବ୍ୟ କ୍ରମଶଃ ବିବାଦୀୟ ହୋଇପଡ଼ିଛି। ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ଗୋଟିଏ ଭାଷାର ବ୍ୟବହାର ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ବିଭିନ୍ନ ମହଲରେ ବିରୋଧ କରାଯାଇଛି। ବିଶେଷକରି ଦକ୍ଷିଣ ଭାରତରେ ଏହାକୁ ନେଇ କଡ଼ା ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଜଗତର ଖ୍ୟାତନାମା ଅଭିନେତା କମଲ ହାସନ୍‌ ଏହାକୁ ବିରୋଧ କରିଥିଲେ। ଏବେ ଦକ୍ଷିଣ ଭାରତୀୟ ସିନେମାର ସୁପର୍‌ଷ୍ଟାର୍‌ କୁହାଯାଉଥିବା ରଜନୀକାନ୍ତ ମଧ୍ୟ କମଲଙ୍କ ସହ ଏକମତ ହୋଇଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ହିନ୍ଦୀ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଭାଷା ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏହାକୁ ଏକକ ଭାଷାରେ ପରିଣତ କରିବା ପାଇଁ କାହା ଉପରେ ଏହାକୁ ଥୋପାଯିବା ଆବଶ୍ୟକ ନୁହେଁ। ଏହାକୁ କଦାପି କୌଣସି ଦକ୍ଷିଣ ଭାରତୀୟ ରାଜ୍ୟର ବାସିନ୍ଦା ଗ୍ରହଣ କରିପାରିବେ ନାହିଁ ବୋଲି ରଜନୀକାନ୍ତ କହିଛନ୍ତି।

ରେଳ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ବୋନସ୍‌ ଭାବେ ମିଳିବ ୭୮ ଦିନର ଦରମା,
ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ-୨ର ବିଫଳତାରେ ମ୍ରିୟମାଣ ଯୁବକଙ୍କ ବିଚିତ୍ର କାଣ୍ଡ

ଲକ୍ଷ୍ନୌ: ଗତ ମାସରେ ଇସ୍ରୋ ପକ୍ଷରୁ ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ-୨ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଏହା ଚଳିତ ମାସରେ ଚନ୍ଦ୍ର କକ୍ଷପଥରେ ସ୍ଥାପିତ ହେବାର ଲକ୍ଷ୍ୟ ରହିଥିଲା। କିନ୍ତୁ ୧୦ ଦିନ ତଳେ ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ-୨ର ଲ୍ୟାଣ୍ଡର୍‌ ବିକ୍ରମ ସହ ସମ୍ପର୍କ କଟିଯାଇଛି ଓ ଅଦ୍ୟାବଧି ଇସ୍ରୋ ପକ୍ଷରୁ ଲ୍ୟାଣ୍ଡର୍‌କୁ ଠାବ କରାଯାଇପାରି ନାହିଁ। ବିକ୍ରମ ସହ ସମ୍ପର୍କ କଟିଯିବା ପରେ ଏହି ଅଭିଯାନ ବିଫଳ ହେବ ବୋଲି ଆଶଙ୍କା କରି ଇସ୍ରୋ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ କେ. ସିବନ୍‌ ବେଶ୍‌ ଭାବବିହ୍ବଳ ହୋଇପଡ଼ିଥିଲେ ଓ ନିଜର କୋହ ସମ୍ବରଣ କରିପାରି ନ ଥିଲେ। ସିବନ୍‌ଙ୍କ ପରି ଏହି ଦୁଃଖ ଆଉ ଜଣେ ଭାରତୀୟଙ୍କୁ ବେଶ୍‌ ବ୍ୟଥିତ କରିଛି। ବିକ୍ରମ ସହ ଇସ୍ରୋର ସମ୍ପର୍କ ଛିନ୍ନ ହେବା ପରେ ଏହି ଯୁବକ ଜଣକ ଏତେ ମାତ୍ରାରେ ବ୍ୟଥିତ ହୋଇପଡ଼ିଛନ୍ତି ଯେ ସମ୍ପର୍କ ପୁନଃସ୍ଥାପନ ନ ହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରୟାଗରାଜସ୍ଥିତ ନ୍ୟୁ ଯମୁନା ବ୍ରିଜ୍‌ ଉପରେ ଛିଡ଼ା ହୋଇ ରହିବେ ବୋଲି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି।

୫ ବର୍ଷରେ ୫୦ ମହତ୍ତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇ ଭାରତର ଭାଗ୍ୟ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଗତ ୫ ବର୍ଷର ଶାସନ କାଳ ମଧ୍ୟରେ ୫୦ଟି ମହତ୍ତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଭାରତର ଭାଗ୍ୟ ବଦଳାଇଦେଇଛନ୍ତି। ୨୦୧୩ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଉପା ସରକାର ଅମଳରେ ପ୍ରତିଦିନ କୌଣସି ନା କୌଣସି ସ୍କାମ୍‌ ପଦାକୁ ଆସୁଥିଲା। ଦେଶର ସୀମା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ଅସୁରକ୍ଷିତ ହୋଇପଡ଼ିଥିଲା। ପଡ଼ୋଶୀ ଦେଶର ସେନା ନିୟମିତ ଭାବେ ଭାରତୀୟ ସେନାର ଯବାନଙ୍କ ଗଳା କାଟୁଥିଲେ ଓ ଦେଶ ସୁରକ୍ଷା ଦାୟିତ୍ବରେ ଥିବା ସୁରକ୍ଷାକର୍ମୀଙ୍କୁ ଅପମାନିତ ହେବାକୁ ପଡ଼ୁଥିଲା ବୋଲି କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ବରାଷ୍ଟ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ୍‌ ଶାହ ମତ ଦେଇଛନ୍ତି। ଅଲ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ ମ୍ୟାନେଜ୍‌ମେଣ୍ଟ୍‌ ଆସୋସିଏସନ୍‌ (ଏଆଇଏମ୍‌ଏ)ରେ ଆୟୋଜିତ ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଯୋଗଦେବା ଅବସରରେ ଶାହ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗତ ଉପା ସରକାରରେ ପ୍ରତିଟି ମନ୍ତ୍ରୀ ନିଜକୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ବୋଲି ବିବେଚନା କରୁଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନିଜକୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ବୋଲି ବିଚାର କରୁ ନ ଥିଲେ। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ମୋଦି କୌଣସି ନିଷ୍ପତ୍ତି ଭୋଟ୍‌ ବ୍ୟାଙ୍କ୍‌କୁ ନଜରରେ ରଖି ନେଇନାହାନ୍ତି, ବରଂ ଦେଶବାସୀଙ୍କ କଲ୍ୟାଣକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି ବୋଲି ଶାହ କହିଛନ୍ତି।

ସଜ୍ଜାଦ୍‌ ସମେତ ୪ ଜୈଶ୍‌ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଚାର୍ଜଶିଟ୍‌

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଗତ ଫେବ୍ରୁଆରୀ ୧୪ ତାରିଖରେ ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀର ରାଜ୍ୟର ପୁଲ୍‌ୱାମା ଜିଲ୍ଲାରେ ଜୈଶ୍‌-ଏ-ମହମ୍ମଦ ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଂଗଠନ ପକ୍ଷରୁ ଆତ୍ମଘାତୀ ବିସ୍ଫୋରଣ କରାଯିବା ଫଳରେ ଏଥିରେ ୪୦ ଜଣ ସିଆର୍‌ପିଏଫ୍‌ ଯବାନ ଶହୀଦ ହୋଇଥିଲେ। ପଡ଼ୋଶୀ ମାଟିରେ ପ୍ରତିପାଳିତ ହୋଇଆସୁଥିବାରୁ ଜୈଶ୍‌ର ଏହି ଆକ୍ରମଣ ପାଇଁ ଭାରତ ନିୟମିତ ଭାବେ ପାକିସ୍ତାନକୁ ଦାୟୀ କରିଆସିଛି। ଏହି ବିସ୍ଫୋରଣର ମାଷ୍ଟର୍‌ମାଇଣ୍ଡ୍‌ ମୁଦାସିର୍‌ ଅହମଦ ଖାନ୍‌କୁ ସହଯୋଗ କରିଥିବା ସଜ୍ଜାଦ୍‌ ଅହମଦ ଖାନ୍‌ ସମେତ ୪ ଜଣ ଜୈଶ୍‌ ଆତଙ୍କବାଦୀ ବିରୋଧରେ ସୋମବାର ଜାତୀୟ ତଦନ୍ତକାରୀ ସଂଗଠନ (ଏନ୍‌ଆଇଏ) ପକ୍ଷରୁ ଚାର୍ଜଶିଟ୍‌ ଦାଖଲ କରାଯାଇଛି। ଦିଲ୍ଲୀ କୋର୍ଟରେ ଏହି ଚାର୍ଜଶିଟ୍‌ ଦାଖଲ କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ସେଥିରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଥିବା ଆତଙ୍କବାଦୀମାନେ ଦିଲ୍ଲୀ-ଏନ୍‌ସିଆର୍‌ ଓ ଦେଶର ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସ୍ଥାନରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ ପାଇଁ ଷଡ଼ଯନ୍ତ୍ର କରିଥିବା ଦର୍ଶାଯାଇଛି।

ଚାକିରିଆଙ୍କ ପାଇଁ ଖୁସି ଖବର: ଇପିଏଫ୍‌ ଉପରେ ମିଳିବ ଅଧିକ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ପୂଜା ପୂର୍ବରୁ ସରକାରୀ ଓ ବେସରକାରୀ ଚାକିରିଆଙ୍କୁ ଖୁସିର ଖବର ଦେଇଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର। ଏଣିକି ଇପିଏଫ୍‌ ହିତାଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ପୂର୍ବାପେକ୍ଷା ଅଧିକ ସୁଧ ମିଳିବ। ଦେଶରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ପାଖାପାଖି ୬ କୋଟି ଇପିଏଫ୍‌ଓ ହିତାଧିକାରୀ ରହିଥିବା ବେଳେ ସେମାନେ ପୂର୍ବରୁ ୮.୫୫ ପ୍ରତିଶତ ସୁଧ ପାଉଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ୨୦୧୮-୧୯ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଇପିଏଫ୍‌ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ଅଧିକ ସୁଧ ଅର୍ଥାତ୍‌ ବାର୍ଷିକ ୮.୬୫ ପ୍ରତିଶତ ହାରରେ ସୁଧ ମିଳିବ। ମଙ୍ଗଳବାର କେନ୍ଦ୍ର ଶ୍ରମ ମନ୍ତ୍ରୀ ସନ୍ତୋଷ ଗଙ୍ଗୱାର୍‌ ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ଏଠାରେ ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଯୋଗଦେବା ଅବସରରେ ଗଙ୍ଗୱାର୍‌ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୨୦୧୭-୧୮ରେ ଇପିଏଫ୍‌ ପକ୍ଷରୁ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ୮.୫୫ ପ୍ରତିଶତ ସୁଧ ହାର ମିଳିଥିବା ବେଳେ ଏଣିକି ଏହା .୧୦ ପ୍ରତିଶତ ଅଧିକ ହୋଇଛି।

ପୁଣି ସିବିଆଇ ସମନ୍‌କୁ ଅଣଦେଖା କଲେ ରାଜୀବ କୁମାର

କୋଲ୍‌କାତା: ଗତ ସପ୍ତାହରେ ସାରଦା ଚିଟ୍‌ଫଣ୍ଡ୍‌ ସ୍କାମ୍‌ ମାମଲାରେ କୋଲ୍‌‌କାତାର ପୂର୍ବତନ ପୋଲିସ୍‌ କମିଶନର୍‌ ରାଜୀବ କୁମାରଙ୍କ ଗିରଫଦାରୀ ଉପରେ ରହିଥିବା କଟକଣାକୁ ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟ ହଟାଇ ଦେଇଥିଲେ। ସାରଦା ଚିଟ୍‌ଫଣ୍ଡ୍‌ ସ୍କାମ୍‌ର ଏହି ପୂର୍ବତନ ତଦନ୍ତ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ହାଜର ହେବା ସକାଶେ ସିବିଆଇ ପକ୍ଷରୁ ସମନ୍‌ ଜାରି କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟ ତାଙ୍କ ଗିରଫଦାରୀ ଉପରେ ରହିଥିବା କଟକଣାକୁ ହଟାଇ ସିବିଆଇ ତଦନ୍ତକୁ ଆଗେଇନେବା ଦିଗରେ ସହଯୋଗ କରିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ରାଜୀବ କୁମାର ସିବିଆଇ ନିକଟରେ ହାଜର ହୋଇ ନ ଥିଲେ। ବରଂ ତାଙ୍କ ମୋବାଇଲ୍‌ ସୁଇଚ୍‌ ଅଫ୍ ରହିଥିଲା ବୋଲି ସିବିଆଇ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଥିଲା। ଏହାର ଦୁଇ ଦିନ ପରେ ସିବିଆଇ ସୋମବାର ପୁନର୍ବାର ତାଙ୍କୁ ପଚରାଉଚରା ପାଇଁ ହାଜର ହେବା ସକାଶେ ସମନ୍‌ କରିଥିଲା। କିନ୍ତୁ ରାଜୀବ କୁମାର ଲଗାତର ଦ୍ବିତୀୟ ଥର ପାଇଁ ସିବିଆଇ ସମନ୍‌କୁ ଅଣଦେଖା କରିଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ରାଜୀବ କୁମାର ଗିରଫଦାରୀରୁ ବର୍ତ୍ତିବା ସକାଶେ ବାରାସାତ୍‌ ଜିଲ୍ଲା ନ୍ୟାୟାଧୀଶଙ୍କ କୋର୍ଟରେ ଏକ ପିଟିସନ୍‌ ଦାଖଲ କରିଛନ୍ତି।

ନଭେମ୍ବର ୧୧ରୁ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହେବ କର୍‌ତାରପୁର କରିଡର୍‌


ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ