ଦେଶ

ଖୋଲିଲା ସବରୀମାଲା: ୫୦ ବର୍ଷରୁ କମ୍‌ ମହିଳାଙ୍କୁ

ଥିରୁବନନ୍ତପୁରମ୍‌: କେରଳର ସବରୀମାଲା ଆୟପ୍ପା ମନ୍ଦିରକୁ ସବୁ ବୟସ ବର୍ଗର ମହିଳାଙ୍କ ପ୍ରବେଶ ନେଇ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦେଶ ବଳବତ୍ତର ରହିଥିଲା ବେଳେ ଶନିବାର ଭିନ୍ନଦୃଶ୍ୟ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ଶନିବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ମନ୍ଦିର ଖୋଲାଯିବା ପରେ କେରଳ ପୋଲିସ ୫୦ ବର୍ଷରୁ କମ୍‌ କୌଣସି ମହିଳାଙ୍କୁ ମନ୍ଦିର ଭିତରେ ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ଦେଇ ନାହିଁ। ଫଳରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ନିର୍ଦେଶର ଖୋଲା ଉଲ୍ଲଙ୍ଘନ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ୨୦୧୮ରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ସବୁ ବୟସ ବର୍ଗର ମହିଳା ସବରୀମାଲା ଆୟପ୍ପା ମନ୍ଦିରକୁ ପ୍ରବେଶ କରିପାରିବେ ବୋଲି ରାୟ ଦେବା ପରେ ଏହାକୁ ନେଇ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା। ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ରାୟକୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ୍‌ କରି ଏକାଧିକ ରିଭ୍ୟୁ ପିଟିସନ୍‌ ଦାଖଲ ହୋଇଥିଲା।

ଏନ୍‌ଡିଏ ବୈଠକରେ ଯୋଗଦେବନି ଶିବସେନା: ଓହରିବା
ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଶାସନ ବାହାନାରେ ଘୋଡ଼ାବେପାର କରୁଛି ବିଜେପି

ମୁମ୍ବାଇ: ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ଫଳାଫଳ ବିଜେପି-ଶିବସେନା ମେଣ୍ଟ ସପକ୍ଷରେ ଯାଇଥିଲେ ହେଁ କ୍ଷମତା ବଣ୍ଟନ ନେଇ କନ୍ଦଳର ସମାଧାନ ନ ହେବାରୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ରାଜ୍ୟରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଶାସନ ଜାରି ହୋଇଛି। ସରକାର ଗଠନ ପାଇଁ ଇତିମଧ୍ୟରେ ଶିବସେନା ବିରୋଧୀ ଏନ୍‌ସିପି-କଂଗ୍ରେସ ଶିବିର ସହ ହାତ ମିଳାଇସାରିଛି। ଖୁବ୍‌ଶୀଘ୍ର ସରକାର ଗଠନ ପାଇଁ ଏହି ନୂଆ ମେଣ୍ଟ ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କୁ ଭେଟିବ ବୋଲି ଘୋଷଣା କରିଛି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ପ୍ରଥମେ ସରକାର ଗଠନ ପାଇଁ ଆମନ୍ତ୍ରଣ ପାଇଥିବା ବିଜେପି ଏନେଇ ନିଜର ଅସାମର୍ଥ୍ୟ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ ହେଁ ଏବେ ପୁନର୍ବାର ସରକାର ଗଠନ ପାଇଁ ନିଜର ସଂଖ୍ୟାଗରିଷ୍ଠତା ରହିଛି ବୋଲି ଦାବି କରିଛି। ଏପରି ସ୍ଥିତିରେ ଶିବସେନା ବିଜେପିକୁ ଟାର୍ଗେଟ୍‌ କରିଛି। ବିଜେପି ରାଜ୍ୟରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଶାସନ ଜାରି କରାଯିବା ବାହାନାରେ ଘୋଡ଼ାବେପାର ମାଧ୍ୟମରେ ବିଧାୟକଙ୍କ ସମର୍ଥନ ହାସଲ କରିବା ସକାଶେ ଉଦ୍ୟମ କରୁଛି ବୋଲି ଶିବସେନା ପକ୍ଷରୁ ଅଭିଯୋଗ କରାଯାଇଛି।

କୋହଲିଙ୍କ ନାଁରେ ସର୍ବାଧିକ ଇନିଂସ ବିଜୟ ରେକର୍ଡ

ଇନ୍ଦୋର୍‌: ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍‌ ଦଳର ଅଧିନାୟକ ବିରାଟ କୋହଲି ଶନିବାର ତାଙ୍କର ଚମତ୍କାର କ୍ୟାରିଅର୍‌ରେ ଆଉ ଏକ ରେକର୍ଡର ଅଧିକାରୀ ହୋଇଛନ୍ତି। କ୍ରିକେଟ୍‌ର ସର୍ବଶ୍ରେଷ୍ଠ ସ୍ବରୂପ ଟେଷ୍ଟ୍‌ କ୍ରିକେଟ୍‌ରେ ସେ ଅଧିନାୟକ ଭାବେ ଦେଶ ପାଇଁ ସର୍ବାଧିକ ଇନିଂସ ବିଜୟ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି। ଏ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସେ ପୂର୍ବତନ ଅଧିନାୟକ ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂହ ଧୋନିଙ୍କୁ ଅତିକ୍ରମ କରିଛନ୍ତି। ଶନିବାର ଏଠାରେ ଭାରତ ପ୍ରତିପକ୍ଷ ବାଂଲାଦେଶକୁ ଏକ ଇନିଂସ ଓ ୧୩୦ ରନ୍‌ରେ ପରାସ୍ତ କରିବା ଫଳରେ କୋହଲି ସର୍ବାଧିକ ଇନିଂସ ବିଜୟର ରେକର୍ଡ ନିଜ ନାମରେ ଦରଜ କରିପାରିଛନ୍ତି। ଅର୍ଥାତ୍‌ ଇନିଂସ ବିଜୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସେ ଭାରତର ସବୁଠାରୁ ସଫଳ ଅଧିନାୟକ ହୋଇପାରିଛନ୍ତି। ଅଧିନାୟକ ଭାବେ ସେ ଅଦ୍ୟାବଧି ଭାରତର ୧୦ଟି ଇନିଂସ ବିଜୟର ନେତୃତ୍ବ ନେଇ ବିଶ୍ବରେ ସପ୍ତମ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛନ୍ତି। ଇନିଂସ ବିଜୟର ବିଶ୍ବରେକର୍ଡ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାର ପୂର୍ବତନ ଅଧିନାୟକ ଗ୍ରେମ୍‌ ସ୍ମିଥ୍‌ଙ୍କ ନାମରେ ରହିଛି, ଯିଏକି ଦେଶ ପକ୍ଷରୁ ୨୨ଟି ଇନିଂସ ବିଜୟ ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ନେତୃତ୍ବ ନେଇସାରିଛନ୍ତି।

ସବରୀମାଲା ମନ୍ଦିରରେ ଦର୍ଶନ ଆରମ୍ଭ, ଫେରିଲେ ୫ ମହିଳା

କୋଚି: କେରଳର ସୁପ୍ରସିଦ୍ଧ ସବରୀମାଲା ମନ୍ଦିରରେ ଶନିବାରଠାରୁ ଦର୍ଶନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ୪୧ ଦିନ ଧରି ଏଠାରେ ହେବାକୁ ଥିବା ତୀର୍ଥଯାତ୍ରାର ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ଅନେକ ଭକ୍ତ ଲମ୍ବା ଧାଡ଼ିରେ ମନ୍ଦିର ଭିତରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛନ୍ତି। ପାହାଡ଼ରେ ପୂଜା ପାଇଆସୁଥିବା ଏହି ଠାକୁରଙ୍କ ଶୃଙ୍ଖଳିତ ଦର୍ଶନ ପାଇଁ ସ୍ଥାନୀୟ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ବ୍ୟାପକ ବନ୍ଦୋବସ୍ତ କରାଯାଇଛି। ଅଧିକନ୍ତୁ ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟରେ ଏହି ମନ୍ଦିରରେ ମହିଳାଙ୍କ ପ୍ରବେଶକୁ ନେଇ ମାମଲା ବେଶ୍‌ କିଛି ମାସ ବିଚାରାଧୀନ ରହିଥିବାରୁ ଭକ୍ତଙ୍କ ଆଗମନ ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଏଠାରେ ନିରାପତ୍ତା ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ମଧ୍ୟ ଅଧିକ କଡ଼ାକଡ଼ି କରାଯାଇଛି। ତେବେ ମହିଳା ଦର୍ଶନାର୍ଥୀମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ବୟସ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ଯାଞ୍ଚ୍‌ ପରେ ଭିତରକୁ ଛଡ଼ାଯାଉଥିଲେ ହେଁ ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ୫ ଜଣ ମହିଳାଙ୍କୁ ମନ୍ଦିରରୁ ଫେରାଇ ଦିଆଯାଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। ଭଗବାନ ଅୟପ୍ପାଙ୍କ ଏହି ମନ୍ଦିରକୁ ଭକ୍ତମାନେ ପାମ୍ଭା ବେସ୍‌ କ୍ୟାମ୍ପ୍‌ରୁ ଧାଡ଼ି ବାନ୍ଧି ପାହାଡ଼ ଉପରକୁ ଯାଉଛନ୍ତି।

ଗୋଆରେ ନୌସେନା ବିମାନ ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ: ବଞ୍ଚିଗଲେ
ଡିଡିସିଏ ସଭାପତି ପଦ ଛାଡ଼ିଲେ ରଜତ ଶର୍ମା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ବରିଷ୍ଠ ସାମ୍ବାଦିକ ରଜତ ଶର୍ମା ଶନିବାର ଦିଲ୍ଲୀ ଏଣ୍ଡ୍‌ ଡିଷ୍ଟ୍ରିକ୍ଟସ କ୍ରିକେଟ୍‌ ଆସୋସିଏସନ୍‌ (ଡିଡିସିଏ) ସଭାପତି ପଦରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଇଛନ୍ତି। ସଭାପତି ଭାବେ ନିର୍ବାଚିତ ହେବାର ୨୦ ମାସ ପରେ ସେ ଏପରି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। ତେବେ ତାଙ୍କୁ ସଭାପତି ଭାବେ ଯଥେଷ୍ଟ ଚାପ ଭିତରେ କାମ କରିବାକୁ ପଡ଼ୁଥିଲା। ବିଶେଷକରି ଡିଡିସିଏରେ ତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଗୋଡ଼ଟଣା ନୀତି ସାଂଘାତିକ ହେବାରୁ ସେ ଏପରି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିବା ଶର୍ମା କହିଛନ୍ତି। ଡିଡିସିଏ ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ବିନୋଦ ତିହାରାଙ୍କର ଆସୋସିଏସନ୍‌ରେ ଯଥେଷ୍ଟ ପତିଆରା ଥିବା ବେଳେ ଶର୍ମା ତାଙ୍କ ସମର୍ଥକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ନ ଥିବାରୁ ତାଙ୍କୁ ଯଥେଷ୍ଟ ଚାପଗ୍ରସ୍ତ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ପଡ଼ୁଥିଲା ବୋଲି ସେ କହିବା ସହ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ଆସୋସିଏସନ୍‌ରେ କ୍ରିକେଟ୍‌ର ସ୍ବାର୍ଥ ଅପେକ୍ଷା ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସ୍ବାର୍ଥକୁ ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ବ ଦିଆଯାଉଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି।

ଦ୍ବିପାକ୍ଷିକ ଆଲୋଚନା ପାଇଁ ପାକିସ୍ତାନ ଅନୁକୂଳ ପରିବେଶ ସୃଷ୍ଟି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ପାକିସ୍ତାନ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ପାଇଁ ଭୂସ୍ବର୍ଗ ପାଲଟିଥିବା ବେଳେ ଏ ଦିଗରେ ଠୋସ୍‌ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି। ପାକିସ୍ତାନ ମାଟିରେ ବଢ଼ୁଥିବା ଆତଙ୍କବାଦୀମାନଙ୍କୁ ନିପାତ କରିବା ଦିଗରେ ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରକୃତ ଆନ୍ତରିକତା ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି। ଏପରି ହେଲେ ଭାରତ ଓ ପାକିସ୍ତାନ ମଧ୍ୟରେ ଦ୍ବିପାକ୍ଷିକ ଆଲୋଚନା ପାଇଁ ଏକ ସୌହାର୍ଦ୍ଦ୍ୟପୂର୍ଣ୍ଣ ବାତାବରଣ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇପାରିବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଏସ. ଜୟଶଙ୍କର। ଫ୍ରାନ୍ସର ଏକ ଖବରକାଗଜ ‘ଲେ ମୋଣ୍ଡେ’ ସହ ଆଲୋଚନା ବେଳେ ଜୟଶଙ୍କର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଗଠନମୂଳକ ଆଲୋଚନା ମାଧ୍ୟମରେ ଭାରତ ଓ ଚୀନ୍‌ ମଧ୍ୟରେ ପାରସ୍ପରିକ ସମ୍ପର୍କ ଅଧିକ ମଜଭୁତ ହୋଇପାରିବ ବୋଲି ଜୟଶଙ୍କର କହିଛନ୍ତି।

ଶିବସେନାକୁ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପଦ, କଂଗ୍ରେସ ଓ

ମୁମ୍ବାଇ: ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ସର୍ବବୃହତ୍‌ ଦଳ ବିଜେପି, ଦ୍ବିତୀୟ ସର୍ବାଧିକ ଆସନ ପାଇଥିବା ଏହାର ସହଯୋଗୀ ଶିବସେନା ଏବଂ ଶେଷରେ ଏନ୍‌ସିପି ସରକାର ଗଠନରେ ବିଫଳ ହେବାରୁ ଗତ ମଙ୍ଗଳବାରଠାରୁ ରାଜ୍ୟରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଶାସନ ଲାଗୁ କରାଯାଇଛି। ତେବେ ରାଜ୍ୟରେ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସରକାର ଗଠନ ପାଇଁ ଶିବସେନା, ଏନ୍‌ସିପି ଓ କଂଗ୍ରେସ ମଧ୍ୟରେ ବୁଝାମଣା ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଏଥିପାଇଁ କମନ୍‌ ମିନିମମ୍‌ ପ୍ରୋଗ୍ରାମ୍‌ (ସିଏମ୍‌ପି) ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଛି। କେଉଁ ଦଳର କେତେ ଜଣ ବିଧାୟକ ମନ୍ତ୍ରିମଣ୍ଡଳରେ ସାମିଲ୍‌ ହେବେ, ତାହା ଉପରେ ମଧ୍ୟ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇସାରିଛି। ତେବେ ଇତିମଧ୍ୟରେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ପରବର୍ତ୍ତୀ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଶିବସେନାର ସଦସ୍ୟ ହେବେ ବୋଲି ଏନ୍‌ସିପି ସୂତ୍ରରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି। ଅନ୍ୟ ଦୁଇ ସହଯୋଗୀ ଦଳ ଏନ୍‌ସିପି ଓ କଂଗ୍ରେସରୁ ମଧ୍ୟ ଜଣେ ଲେଖାଏଁ ଉପମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ଦାୟିତ୍ବ ସମ୍ଭାଳିବେ ବୋଲି ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି। ସେହିପରି ମନ୍ତ୍ରିମଣ୍ଡଳରେ ୧୪ ଜଣ ଲେଖାଏଁ ଶିବସେନା ଓ ଏନ୍‌ସିପି ବିଧାୟକ ସ୍ଥାନ ପାଇବାକୁ ଥିବା ବେଳେ କଂଗ୍ରେସ ଭାଗରେ ୧୨ଟି ମନ୍ତ୍ରିପଦ ପଡ଼ିବା ଉପରେ ବୁଝାମଣା ହୋଇଛି।

ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାରଙ୍କ ଉପରେ ପୁଣି ବର୍ଷିଲେ ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀର ପ୍ରଦୂଷିତ ଜଳବାୟୁରେ କୌଣସି ପ୍ରକାର ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆସୁନାହିଁ। ଏଠାକାର ସରକାର ଯୁଗ୍ମ-ଅଯୁଗ୍ମ ଫର୍ମୁଲା ଲାଗୁ କରିବା ସହ ଏକାଧିକ ପ୍ରତିଷେଧକମୂଳକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ହାତକୁ ନେଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ପରିବେଶରେ ଏହାର କୌଣସି ପ୍ରଭାବ ପଡ଼ୁଥିବା ହୃଦ୍‌ବୋଧ ହେଉନାହିଁ। ତେଣୁ ପୁଣିଥରେ ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟ ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାରଙ୍କ ଉପରେ ବର୍ଷିଛନ୍ତି। ପରିବେଶ ପ୍ରଦୂଷଣ ଦିଗରେ ଠୋସ୍‌ ପଦକ୍ଷେପ ନେବାରେ ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାର ଅହେତୁକ ବିଳମ୍ବ କରୁଥିବାରୁ ଏଥିପାଇଁ ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟ ସ୍ଥାନୀୟ ସରକାରଙ୍କୁ କଡ଼ା ଭାଷାରେ ଭର୍ତ୍ସନା କରିଛନ୍ତି। ଶୁକ୍ରବାର ଦ୍ବିପ୍ରହର ସାଢ଼େ ୧ଟା ବେଳେ ରାଜଧାନୀର ଏୟାର୍‌ କ୍ବାଲିଟି ଇଣ୍ଡେକ୍ସ (ଏକ୍ୟୁଆଇ) ୪୬୫ ଥିଲା। ଏଥିସହ ଲଗାତର ଚତୁର୍ଥ ଦିନ ପାଇଁ ଦିଲ୍ଲୀ ଘନ କୁହୁଡ଼ି ଭିତରେ ରହିଛି। ଦିଲ୍ଲୀରେ ଯୁଗ୍ମ-ଅଯୁଗ୍ମ ଫର୍ମୁଲା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ଫେଲ୍‌ ମାରିଛି ବୋଲି ହୃଦ୍‌ବୋଧ କରି ଶୁକ୍ରବାର ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟ ଏଥିନେଇ ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି।

କଂଗ୍ରେସ-ଏନ୍‌ସିପି-ଶିବସେନା ମଧ୍ୟରେ ସିଏମ୍‌ପି ଚୂଡ଼ାନ୍ତ

ମୁମ୍ବାଇ: ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ଶିବସେନା-ଏନ୍‌ସିପି-କଂଗ୍ରେସ ମିଳିତ ସରକାର ନେଇ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଜାରି ରହିଛି। ଏହି ୩ ଦଳର ବରିଷ୍ଠ ନେତାମାନଙ୍କୁ ନେଇ ତୁହାକୁ ତୁହା ବୈଠକ ଅନଚଷ୍ଠିତ ହେବା ସହ ସରକାର ଚଳାଇବା ପାଇଁ ଏକ ୪୦ ସୂତ୍ରୀ କମନ ମିନିମମ ପ୍ରୋଗ୍ରାମ (ସିଏମ୍‌ପି) ସ୍ଥିର ହୋଇଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି। ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଥିବା ଏହି ୪୦ ସୂତ୍ରୀ ସିଏମ୍‌ପି ଶିବସେନା ମୁଖ୍ୟ ଉଦ୍ଧବ ଠାକ୍‌ରେ, ଏନ୍‌ସିପି ମୁଖ୍ୟ ଶରଦ ପାୱାର ଓ କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧିଙ୍କ ପାଖକୁ ଆପ୍ରୁଭାଲ ପାଇଁ ପଠାଯିବାକୁ ସ୍ଥିର ହୋଇଛି। ଏଥିସହ ଏନେଇ ସହମତି ପ୍ରକାଶ ପାଇବା ପରେ ଆସନ୍ତା ସପ୍ତାହରେ ଅର୍ଥାତ୍‌ ୧୯ ତାରିଖ ସୁଦ୍ଧା ମିଳିତ ସରକାର ଗଠନ ନେଇ ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କ ନିକଟରେ ଦାବି କରାଯିବ ବୋଲି ସୂଚନା ମିଳିଛି।



ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ