ଦେଶ

ଡିଆରଡିଓ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଔଷଧ ୨-ଡିଜି’ର ଜରୁରୀ ଉପଯୋଗ ପାଇଁ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଦେଶରେ ଏବେ ଟିକାକରଣ ଉପରେ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ବ ଦିଆଯାଉଥିବା ବେଳେ ଶୁକ୍ରବାର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କୋରୋନାଜନିତ ସ୍ଥିତିର ସମୀକ୍ଷା ବେଳେ ଏନେଇ ରାଜ୍ୟ ଓ କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳଗୁଡ଼ିକ ଅଧିକ ସକ୍ରିୟ ହେବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଦେଶରେ କୋଭାକ୍ସିନ୍ ଓ କୋଭିଶିଲ୍ଡ ଟିକାର ଉପଯୋଗ ହେଉଥିବା ବେଳେ ଶନିବାର କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କୁ ସୁସ୍ଥ କରିବା ସହ କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଶରୀରରେ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢ଼ାଇବା ସକାଶେ ଆଉ ଏକ ଔଷଧର ଜରୁରୀକାଳୀନ ଉପଯୋଗ ପାଇଁ ଡ୍ରଗ୍ସ କଣ୍ଟ୍ରୋଲର୍ ଜେନେରାଲ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (ଡିସିଜିଆଇ) ଅନୁମତି ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହି ଔଷଧଟି ଡ. ରେଡ୍ଡିଜ୍ ଲ୍ୟାବ୍ ସହଯୋଗରେ ଡିଆରଡିଓର ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ନ୍ୟୁକ୍ଲିୟର୍ ମେଡିସିନ୍ ଏଣ୍ଡ୍ ଆଲାଏଡ୍ ସାଇନ୍ସେସ୍ (ଇନମାସ୍) ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଛି। ଏହି ଔଷଧର କ୍ଲିନିକାଲ୍ ଟ୍ରାଏଲ୍ ସମୟରେ ଏହା ହସ୍ପିଟାଲରେ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଥିବା କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କୁ ଅପେକ୍ଷାକୃତ କମ୍ ସମୟରେ ସୁସ୍ଥ କରିପାରିବା ସହ ଅକ୍ସିଜେନ୍ ଉପରେ ଭରସା କରୁଥିବା ରୋଗୀମାନଙ୍କର ଏହି ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ କରିପାରିବାର ଶକ୍ତି ରହିଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଥିଲା। ଏହି ଔଷଧର ନାମ ୨-ଡିଓକ୍ସି-ଡି-ଗ୍ଲୁକୋଜ୍ (୨-ଡିଜି) ରହିଥିବା ବେଳେ ପୂର୍ବରୁ ଏହି ଔଷଧ ଦ୍ବାରା ଚିକିତ୍ସିତ ହୋଇଥିବା ସଂକ୍ରମିତମାନଙ୍କ ଆରଟି-ପିସିଆର୍ ଯଥେଷ୍ଟ ସଅଳ ନେଗେଟିଭରେ ପରିଣତ ହୋଇଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଦେଶରେ ବର୍ତ୍ତମାନ କୋରୋନା ମହାମାରୀ ଯେପରି ଭାବେ ମାରାତ୍ମକ ରୂପ ନେଇଛି, ସେଥିରେ ସ୍ଥିତିକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାରେ ୨-ଡିଜି ଔଷଧ ବିଶେଷ ଭାବେ ଉପଯୋଗୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହେବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି।

ଚତୁର୍ଥ କେକେଆର୍ ଖେଳାଳି ଭାବେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ କ୍ରିଷ୍ଣା କୋଭିଡ୍

କୋଲକାତା: ଗତ ମଙ୍ଗଳବାର ଦାମୀ ଲିଗ୍ ଆଇପିଏଲର ଚତୁର୍ଦ୍ଦଶ ସଂକ୍ରମଣକୁ ଅନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ କାଳ ପାଇଁ ବିସିସିଆଇ ସ୍ଥଗିତ ରଖିଛି। ଏକାଧିକ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜିର ୪ ଜଣ ଖେଳାଳି କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମିତ ଭାବେ ଚିହ୍ନଟ ହେବା ପରେ ଏହି ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟ୍ କୋରୋନା ହଟସ୍ପଟ୍ ପାଲଟିଯିବା ଭୟରେ ବିସିସିଆଇ ଏହାକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବା ସହ ସମସ୍ତ ବିଦେଶୀ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ଦେଶରେ ସୁରକ୍ଷିତ ଭାବେ ପହଞ୍ଚାଇବ ବୋଲି କହିଥିଲା। ତେବେ ଏହି ଲୋକପ୍ରିୟ ଟି-୨୦ ଲିଗ ସ୍ଥଗିତ ହେବାର ୫ ଦିନ ପରେ କୋଲକାତା ନାଇଟ୍ ରାଇଡର୍ସର ଚତୁର୍ଥ ଖେଳାଳି ଭାବେ ପେସର୍ ପ୍ରସିଦ୍ଧ କ୍ରିଷ୍ଣା କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଏହି ଦଳର ସ୍ପିନର୍ ବରୁନ୍ ଚକ୍ରବର୍ତ୍ତୀ, ସନ୍ଦୀପ ୱାରିୟର୍ ଓ ଟିମ୍ ସିଫର୍ଟଙ୍କ କୋଭିଡ୍ ନମୁନା ପଜିଟିଭ୍ ଆସିଥିଲା। ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରସିଦ୍ଧଙ୍କ ନମୁନା ପଜିଟିଭ୍ ଆସିବା ପରେ ସେ ଭାରତର ଆଗାମୀ ଇଂଲଣ୍ଡ ଗସ୍ତରେ ସାମିଲ୍ ହେବା ନେଇ ସନ୍ଦେହ ଉପୁଜିଛି। ଗତ ଶୁକ୍ରବାର ବିସିସିଆଇ ଭାରତର ଆଗାମୀ ଇଂଲଣ୍ଡ ଗସ୍ତ ପାଇଁ ଟିମ୍ ଘୋଷଣା କରିଥିଲା। ଉକ୍ତ ଦଳ ଇଂଲଣ୍ଡରେଆସନ୍ତା ଜୁନ୍ ୧୮ରୁ ୨୨ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସାଉଥାମ୍ପଟନଠାରେ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ୍ ସହ ପ୍ରଥମ ବିଶ୍ବ ଟେଷ୍ଟ୍ ଚାମ୍ପିଅନଶିପ୍ ଫାଇନାଲ୍ ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିବା ସହ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୪ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୫ଟି ଟେଷ୍ଟ୍ ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିବାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରହିଛି। ଏହି ଦଳରେ ୨୦ ଜଣ ଖେଳାଳିଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ୪ ଜଣ ଷ୍ଟାଣ୍ଡବାଇ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ସ୍ଥାନ ଦିଆଯାଇଛି। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ମଧ୍ୟ ସାମିଲ୍ ରହିଛନ୍ତି।

କୋରୋନାରେ ଆଖି ବୁଜିଲେ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ସ୍ବର୍ଣ୍ଣ ବିଜେତା ହକି

ଲକ୍ଷ୍ନୌ: ୧୯୮୦ ମସ୍କୋ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସରେ ସ୍ବର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ଜିତିଥିବା ଭାରତୀୟ ହକି ଦଳର ପ୍ରମୁଖ ସଦସ୍ୟ ରବୀନ୍ଦ୍ର ପାଲ ସିଂହ କୋରୋନା ସଂକ୍ରମଣରେ ଶନିବାର ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି। ୬୨ ବର୍ଷୀୟ ରବୀନ୍ଦ୍ର ପାଲ ସିଂହ କୋରୋନାରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହେବା ପରେ ଲକ୍ଷ୍ନୌର ଏକ କୋଭିଡ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଥିଲେ। ସେଣ୍ଟର ହାଫରେ ଜଣେ ଦକ୍ଷ ଖେଳାଳି ଭାବେ ତାଙ୍କର ପରିଚୟ ଥିଲା। ରବୀନ୍ଦ୍ର ୧୯୮୦ ଓ ୧୯୮୩ରେ କରାଚୀରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଚାମ୍ପିଅନ୍ସ ଟ୍ରଫି, ୧୯୮୨ରେ ମୁମ୍ବାଇରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ବିଶ୍ବକପ୍, ୧୯୮୨ରେ କରାଚୀରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏସିଆ କପ୍ ଓ ୧୯୮୪ ଏଲ ଏଞ୍ଜଲସ ଅଲିମ୍ପିକ ଦଳରେ ବି ପ୍ରମୁଖ ସଦସ୍ୟ ଭାବେ ସ୍ଥାନ ପାଇଥିଲେ। ହକି ଇଣ୍ଡିଆ ପକ୍ଷରୁ ରବୀନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ପରଲୋକରେ ଶୋକ ପ୍ରକାଶ କରାଯିବା ସହ ପରିବାର ଲୋକଙ୍କୁ ଅସମୟରେ ଧୈର୍ଯ୍ୟ ଧରିବା ପାଇଁ ଅନୁରୋଧ କରାଯାଇଛି।

ଦୈନିକ କୋରୋନା ମୃତ୍ୟୁ ୪ ହଜାର ଟପିଲା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଦେଶରେ ଦୈନିକ କୋରୋନାଜନିତ ମୃତ୍ୟୁ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ୪ ହଜାର ପାର କରିଛି। କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୪ ହଜାର ୧୮୭ ଜଣ କୋରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି। ଫଳରେ ଦେଶରେ କୋରୋନାଜନିତ ମୋଟ ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୨ ଲକ୍ଷ ୩୮ ହଜାର ୨୭୦କୁ ବଢ଼ିଛି। ସେହିପରି ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ ଲଗାତର ଭାବେ ୪ ଲକ୍ଷ ଉପରେ ରହିବା ପ୍ରକ୍ରିୟା ଜାରି ରହିଛି। ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ପୂର୍ବ ଦିନ ଅପେକ୍ଷା ସଂକ୍ରମଣ ସାମାନ୍ୟ କମ ରହିଥିଲେ ବି ସଂଖ୍ୟା ୪ ଲକ୍ଷ ତଳକୁ ଖସି ନାହିଁ। ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ତଥ୍ୟ ଅନୁସାରେ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୪ ଲକ୍ଷ ୧ ହଜାର ୭୮ ନୂଆ ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି। ଫଳରେ ଦେଶରେ ମୋଟ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୨ କୋଟି ୧୮ ଲକ୍ଷ ୯୨ ହଜାର ୬୭୬କୁ ବଢ଼ିଛି।

ମେ’ ୧୦ରୁ ୨୪ ଯାଏ କର୍ଣ୍ଣାଟକ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଲକଡାଉନ
ଦୁର୍ଦ୍ଦିନରେ ବି ଦୁର୍ନୀତି: ଦିଲ୍ଲୀରୁ ଜବତ ହେଲା ଶହେରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ବ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଦେଶରେ କୋଭିଡ୍ ଭୂତାଣୁ ତା’ର ଦ୍ବିତୀୟ ଲହରୀରେ ବ୍ୟାପକ ରୂପ ଧାରଣ କରିଛି। ଦୈନିକ ରେକର୍ଡ ଅନୁପାତରେ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଉଥିବା ବେଳେ ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ମଧ୍ୟ ତାଳ ଦେଇ ବଢ଼ିଚାଲିଛି। ଫଳସ୍ବରୂପ ଦେଶରେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଭିତ୍ତିଭୂମି ଉପରେ ଜବରଦସ୍ତ ପ୍ରଭାବ ପଡ଼ିଛି। ଦେଶର ଏକାଧିକ ହସ୍ପିଟାଲରେ ବେଡ୍ ନ ଥିବା ବେଳେ ଅକ୍ସିଜେନର ଘୋର ଅଭାବ କାରଣରୁ ଶହ ଶହ ଲୋକ ଅକ୍ସିଜେନ୍ ନ ପାଇ ପ୍ରାଣ ହରାଇଚାଲିଛନ୍ତି। ଏପରି ସ୍ଥିତିରେ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଅକ୍ସିଜେନର ବେଆଇନ କାରବାର ଚାଲୁ ରହିଛି। ଅର୍ଥାତ୍ ଦୁର୍ଦ୍ଦିନରେ ଲାଭଖୋର ମନୋବୃତ୍ତି ସମ୍ପନ୍ନ ବ୍ୟବସାୟୀମାନେ ଏହାର ଫାଇଦା ନେବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କରୁଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କ ଆଗରେ କୌଣସି କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମିତ ରୋଗୀର ଜୀବନ ବଡ଼ ନୁହେଁ, ବରଂ ଜୀବନ ଆଗରେ ଟଙ୍କା କେଇଟା ବେଶ୍ ପ୍ରାଥମିକତା ରଖେ ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଛି। ଗୁରୁବାର ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀର ଲୋଦୀ କଲୋନୀରୁ ପୋଲିସ୍ ଏକ ରେସ୍ତୋରାଁରୁ ବ୍ୟାପକ ମାତ୍ରାରେ ଅକ୍ସିଜେନ୍ ସିଲିଣ୍ଡର୍ ଜବତ କରିଥିଲା। ଶୁକ୍ରବାର ମଧ୍ୟ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଚଢ଼ାଉ କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ଖାନ୍ ମାର୍କେଟର ଜଣାଶୁଣା ଖାନ୍ ଚାଚା ଦୋକାନା ଉପରେ ଚଢ଼ାଉ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ଚଢ଼ାଉ ବେଳେ ସେଠାରେ ଶହେରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ବ ଅକ୍ସିଜେନ୍ କନସଣ୍ଟ୍ରେଟର୍ ଜବତ କରାଯାଇଛି। ଶୁକ୍ରବାର ସକାଳେ ଟାଉନ୍ ହଲ୍ ରେସ୍ତୋରାଁ ଓ ବାର ଉପରେ ପୋଲିସ୍ ପକ୍ଷରୁ ଚଢ଼ାଉ କରାଯାଇ ୯ଟି ଅକ୍ସିଜେନ୍ କନସଣ୍ଟ୍ରେଟର୍ ଜବତ କରାଯାଇଥିଲା।

ସରକାର କୋଭିଡ୍ ପରିଚାଳନାରେ ବିଫଳ, ତୁରନ୍ତ ସର୍ବଦଳୀୟ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଦେଶରେ କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମଣର ଦ୍ବିତୀୟ ଲହରୀ ବ୍ୟାପକ ରୂପ ନେଇସାରିଥିବା ବେଳେ ଏହାକୁ ପରିଚାଳନାରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ବିଫଳ ହୋଇଥିବା ଦର୍ଶାଇବା ସହ ବିରୋଧୀ କଂଗ୍ରେସ ଦଳର ସଭାନେତ୍ରୀ ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧି ତୁରନ୍ତ ସର୍ବଦଳୀୟ ବୈଠକ ଡକାଇବାକୁ ଦାବି କରିଛନ୍ତି। ଶୁକ୍ରବାର କଂଗ୍ରେସ ସଂସଦୀୟ ପାର୍ଟି (ସିପିପି) ବୈଠକରେ ଉଦବୋଧନ ଦେବା ଅବସରରେ ସୋନିଆ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସଂସଦୀୟ କମିଟିଗୁଡ଼ିକୁ ଦେଶରେ କୋଭିଡଜନିତ ସ୍ଥିତିରେ ସୁଧାର ପାଇଁ ଉପଯୋଗ କରାଯିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି। ତେଣୁ ମୋଦୀ ସରକାର ତୁରନ୍ତ ସର୍ବଦଳୀୟ ବୈଠକ ଡାକି କୋଭିଡଜନିତ ସ୍ଥିତି ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି। ସେହିପରି ଷ୍ଟାଣ୍ଡିଂ କମିଟିଗୁଡ଼ିକୁ କୋଭିଡଜନିତ ସ୍ଥିତିର ମୁକାବିଲା କରିବାର ସୁଯୋଗ ମିଳିବା ଉଚିତ। ଦେଶର ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଭିତ୍ତିଭୂମି ଏପରି ବିକଳ ଅବସ୍ଥା ପାଇଁ ଦାୟୀ ନୁହେଁ। ବରଂ ମୋଦୀ ସରକାର ଦେଶର ଶକ୍ତି ଓ ସମ୍ବଳର ଉପଯୋଗ କରିବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି। ଫଳସ୍ବରୂପ ଏବେ ଦେଶ କୋଭିଡର ଦ୍ବିତୀୟ ଲହରୀରେ ବ୍ୟାପକ ଭାବେ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି ବୋଲି ସୋନିଆ କହିଛନ୍ତି।

କୋଭିଡରେ କୁଖ୍ୟାତ ଅଣ୍ଡରୱାର୍ଲ୍ଡ ଡନ୍ ଛୋଟା ରାଜନର ମୃତ୍ୟୁ!

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: କୁଖ୍ୟାତ ଅଣ୍ଡରୱାର୍ଲ୍ଡ ଡନ୍ ଛୋଟା ରାଜନ ଓରଫ୍ ରାଜେନ୍ଦ୍ର ନିକାଲଜେର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଦେଶରେ କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମଣ କାରଣରୁ ଦୈନିକ ହଜାର ହଜାର ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ଯାଉଥିବା ବେଳେ ଶୁକ୍ରବାର ରାଜନ୍ ମଧ୍ୟ ଏହି ଭୂତାଣୁର ଶିକାର ହୋଇଥିବା ଗଣମାଧ୍ୟମ ରିପୋର୍ଟରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ଗତ ୨୪ ତାରିଖରେ ରାଜନ୍‌କୁ ଦିଲ୍ଲୀସ୍ଥିତ ଏମ୍ସରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିଲା। କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମଣ କାରଣରୁ କ୍ରମଶଃ ତା’ର ସ୍ଥିତି ବିଗିଡ଼ିବାରେ ଲାଗିଥିଲା। ଶେଷରେ ଶୁକ୍ରବପାର ଅପରାହ୍ନରେ ତା’ର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଯାଇଥିବା ଏମ୍ସ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି। ଅବଶ୍ୟ ଏନେଇ ତିହାର ଜେଲ୍ ଡିଜିପିଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ବିଧିବଦ୍ଧ ଭାବେ କୌଣସି ଘୋଷଣା କରାଯାଇନାହିଁ। କିନ୍ତୁ ଏକ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରକାଶିତ ରିପୋର୍ଟ ସତ୍ୟ ବୋଲି ଏମ୍ସ କର୍ତ୍ତ୍‌ପକ୍ଷ କହିଛନ୍ତି। ସେହିପରି ନ୍ୟୁଜ୍ ଏଜେନ୍ସି ଏଏନ୍ଆଇ ତା’ର ରିପୋର୍ଟରେ ରାଜନ୍ ଏବେ ବି ଜୀବିତ ଅଛି ଓ ଏମ୍ସ କର୍ତ୍ତ୍‌ପକ୍ଷ ମଧ୍ୟ ଏହାକୁ ସ୍ବୀକାର କରିଥିବା ଦାବି କରିଛି। ୬୧ ବର୍ଷୀୟ ରାଜନ୍ ଦିଲ୍ଲୀ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ସୁରକ୍ଷା ବଳୟ ଭିତରେ ଥିବା ତିହାର ଜେଲରେ ତା’ର କାଟିଆସୁଥିଲା। ଏପରିକି ସୁରକ୍ଷା କାରଣରୁ ରାଜନକୁ ଉକ୍ତ ଜେଲର ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଅନ୍ତେବାସୀଙ୍କ ସହ ଭେଟ ମଧ୍ୟ କରିବାର ସୁଯୋଗ ମିଳୁ ନ ଥିଲା। ଉକ୍ତ ଜେଲର କେତେକ ଅଧିକାରୀ କୋରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଭାବେ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିବାରୁ ସେମାନଙ୍କ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସି ରାଜନ୍ ମଧ୍ୟ କୋଭିଡ୍ ଭୂତାଣୁ ଦ୍ବାରା ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଥିବା ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି।

ପେଟ୍ରୋଲ୍ ଲିଟର ପିଛା ଶହେ ଟପିଲା, କ୍ରମାଗତ ଚତୁର୍ଥ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଶୁକ୍ରବାର କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ୪ ଦିନ ଧରି ଦେଶର ତୈଳ ବିତରଣକାରୀ କମ୍ପାନୀମାନେ ପେଟ୍ରୋଲ୍ ଓ ଡିଜେଲ୍ ଦର ବଢ଼ାଇବା ଫଳରେ ପେଟ୍ରୋଲ୍ ଲିଟର ପିଛା ଶହେ ଟଙ୍କାକୁ ଟପିଯାଇଛି। ଫଳସ୍ବରୂପ ଗତ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୪ରୁ ଏପ୍ରିଲ୍ ୧୫ ମଧ୍ୟରେ ତୈଳ ଦର ଯେତିକି ହ୍ରାସ ପାଇଥିଲା, ଶୁକ୍ରବାରର ବୃଦ୍ଧି ପରେ ଯାନବାହନ ଚାଳକଙ୍କ ପକେଟ୍ ଉପରେ ବେଶ୍ ବୋଝ ପଡ଼ିବା ନିଶ୍ଚିତ ହୋଇଛି। ଶୁକ୍ରବାର ପେଟ୍ରୋଲ୍ ଦର ଲିଟର ପିଛା ୨୮ ପଇସା ବଢ଼ିଥିବା ବେଳେ ଡିଜେଲ୍ ଦର ୩୧ ପଇସା ବଢ଼ିଛି। ଏଥିସହ ଗତ ୪ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ପେଟ୍ରୋଲ୍ ଓ ଡିଜେଲ୍ ଦରରେ ପାଖାପାଖି ଏକ ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି ଘଟିସାରିଛି। ଫଳସ୍ବରୂପ ଦେଶର କେତେକ ସ୍ଥାନରେ ପେଟ୍ରୋଲ୍ ଦର ଶହେ ଅତିକ୍ରମ କରିଛି। ରାଜସ୍ଥାନର ଶ୍ରୀ ଗଙ୍ଗାନଗରଠାରେ ଗାଡ଼ି ଚାଳକମାନଙ୍କୁ ଏକ ଲିଟର ପେଟ୍ରୋଲ୍ ପାଇଁ ୧୦୨ ଟଙ୍କା ୧୫ ପଇସା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବାକୁ ପଡ଼ୁଥିବା ବେଳେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦେଶର ଅନୁପ୍ପୁରଠାରେ ଏହି ଦର ୧୦୧ ଟଙ୍କା ୮୬ ପଇସାରେ ପହଞ୍ଚିଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। ସେହିପରି ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀରେ ପେଟ୍ରୋଲ୍ ଦର ଗୁରୁବାର ୯୦ ଟଙ୍କା ୯୯ ପଇସା ଥିବା ବେଳେ ଏବେ ତାହା ୯୧ ଟଙ୍କା ୨୭ ପଇସାରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ଏହାଛଡ଼ା ମୁମ୍ବାଇରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପେଟ୍ରୋଲ୍ ଦର ଲିଟର ପିଛା ୯୭ ଟଙ୍କା ୬୧ ପଇସାରେ ପହଞ୍ଚିଥିବା ବେଳେ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ମେଟ୍ରୋ ସହର କୋଲକାତା ଓ ଚେନ୍ନାଇରେ ପେଟ୍ରୋଲ୍ ଦର ଲିଟର ପିଛା ଯଥାକ୍ରମେ ୯୧ ଟଙ୍କା ୪୧ ପଇସା ଓ ଚେନ୍ନାଇରେ ୯୩ ଟଙ୍କା ୧୫ ପଇସାରେ ପହଞ୍ଚିଛି।



ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ