ଦେଶ

ଶାହଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମାନହାନି ମକଦ୍ଦମା ଧମକ ଦେଲେ

ପୁଡୁଚେରୀ: କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ବରାଷ୍ଟ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମାନହାନି ମକଦ୍ଦମା ରୁଜୁ କରିବେ ବୋଲି ଧମକ ଦେଇଛନ୍ତି ନିକଟରେ ପୁଡୁଚେରୀ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପଦରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଇଥିବା ଭି. ନାରାୟଣସାମୀ। ନାରାୟଣସାମୀ ସୋମବାର ଏହି ଧମକ ଦେଇଛନ୍ତି। ପୁଡୁଚେରୀର ବିକାଶ ନିମନ୍ତେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ପଠାଇଥିବା ୧୫ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କାକୁ ନାରାୟଣସାମୀ ସରକାର ହେରଫେର କରିଛନ୍ତି ବୋଲି ଶାହ ନିକଟରେ ଏକ ନିର୍ବାଚନୀ ପ୍ରଚାର ସଭାରେ କହିଥିଲେ। ଏପରିକି ଏହି ଅର୍ଥର କିଛି ଅଂଶ ଗାନ୍ଧି ପରିବାରକୁ ଦିଆଯାଇଛି ବୋଲି ମଧ୍ୟ ଶାହ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ। ଶାହଙ୍କ ଏପରି ଅଭିଯୋଗ ଗୁରୁତର ଓ ନିଜର ଏପରି ଅଭିଯୋଗକୁ ସେ ପ୍ରମାଣିତ କରିବା ଦରକାର ବୋଲି ନାରାୟଣସାମୀ କହିବା ସହ ତାଙ୍କୁ ଚାଲେଞ୍ଜ୍ ମଧ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି।

ମୁମ୍ବାଇରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ବିଭ୍ରାଟ ପଛରେ ଚୀନର ସାଇବର୍ ଆଟାକ୍

ମୁମ୍ବାଇ: ଗତ ବର୍ଷ ଅକ୍ଟୋବରରେ ଅଚାନକ ମୁମ୍ବାଇ ସହରରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍ କାଟ ହେବା ଫଳରେ ସାଧାରଣ ଜନଜୀବନ ଅସ୍ତ୍ରବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇପଡ଼ିଥିଲା। ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଅଭାବରୁ ମୁମ୍ବାଇରେ କେଇ ଘଣ୍ଟା ପାଇଁ ସବୁକିଛି ଠପ୍ ହୋଇଯାଇଥିଲା। ଟ୍ରେନ୍ ଓ ହସ୍ପିଟାଲ୍ ଏବଂ ସର୍ବୋପରି ଷ୍ଟକ୍ ମାର୍କେଟରେ କାର୍ଯ୍ୟ ବନ୍ଦ ହୋଇଯିବା ଫଳରେ ଜନସାଧାରଣ ଯାବତୀୟ ହଇରାଣ ହରକତ ହୋଇଥିଲେ। ଏପରିକି ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ୍ ମୁମ୍ବାଇର ଉପକଣ୍ଠସ୍ଥ ଅଞ୍ଚଳଗୁଡ଼ିକରେ ୧୦ରୁ ୧୨ ଘଣ୍ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିଦ୍ୟୁତ୍ କାଟ ହୋଇଥିଲା। ତେବେ ଏହା ପଛରେ ଚୀନର ସାଇବର୍ ଆଟାକର ମୁଖ୍ୟ ଭୂମିକା ରହିଛି ବୋଲି ଆମେରିକାର ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ଗଣମାଧ୍ୟମ ନ୍ୟୁୟର୍କ ଟାଇମ୍ସରେ ଏକ ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା। ଚୀନରୁ ସାଇବର୍ ଆଟାକ୍ କରାଯାଇ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ଘଣ୍ଟା ଘଣ୍ଟା ଧରି ଅନ୍ଧକାରମୟ ପରିବେଶ କରିଦିଆଯାଇଥିଲା ବୋଲି ନ୍ୟୁୟର୍କ ଟାଇମ୍ସରେ ପ୍ରକାଶିତ ଖବରକୁ ସତ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଶକ୍ତିମନ୍ତ୍ରୀ ନୀତିନ୍ ରାଉତ। ଏହି ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ତୁରନ୍ତ ୩ଟି କମିଟି ଗଠନ କରାଯାଇଛି ଓ କମିଟିର ସଦସ୍ୟାମାନେ ଖୁବଶୀଘ୍ର ସେମାନଙ୍କ ରିପୋର୍ଟ ଦାଖଲ କରିବେ ବୋଲି ରାଉତ କହିଛନ୍ତି।

ତିରୁପତି ବିମାନବନ୍ଦରରେ ନାଇଡୁ ଅଟକ
ପ୍ରଶାନ୍ତ କିଶୋରଙ୍କ ସହ ହାତ ମିଳାଇଲେ ଅମରିନ୍ଦର, ୨୦୧୭

ଚଣ୍ଡିଗଡ଼: ବିଶିଷ୍ଟ ରାଜନୈତିକ ବିଶ୍ଳେଷକ ତଥା ଜଣାଶୁଣା ନିର୍ବାଚନ ପରିସଂଖ୍ୟାନବିତ୍ ପ୍ରଶାନ୍ତ କିଶୋରଙ୍କୁ ପଞ୍ଜାବ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କ୍ୟାପଟେନ୍ ଅମରିନ୍ଦର ସିଂ ତାଙ୍କର ମୁଖ୍ୟ ଉପଦେଷ୍ଟା ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତି ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହି ଅବସରରେ ସେ ଟ୍ବିଟ୍ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମ ସହ ପ୍ରଶାନ୍ତ କିଶୋରଙ୍କ ପରି ଜଣେ ଅଭିଜ୍ଞ ଓ ଜଣାଶୁଣା ନିର୍ବାଚନ ବିଶ୍ଳେଷକ ଯୋଗଦେବା ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ଖୁସିର ବିଷୟ। ତାଙ୍କ ସହଯୋଗରେ ପଞ୍ଜାବରେ କଂଗ୍ରେସ ପୁଣିଥରେ ରାଜ୍ୟବାସୀଙ୍କ ସେବାରେ ନିୟୋଜିତ ହୋଇପାରିବ ବୋଲି କ୍ୟାପଟେନ୍ ଅମରିନ୍ଦର ଟ୍ବିଟ୍ କରି କହିଛନ୍ତି। ଗତ ୨୦୧୭ରେ କ୍ୟାପଟେନ୍ ଅମରିନ୍ଦର ପ୍ରଶାନ୍ତଙ୍କ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ପଲିଟିକାଲ୍ ଆକ୍ସନ୍ କମିଟି (ଆଇ-ପିଏସି)କୁ ପଞ୍ଜାବ ନିର୍ବାଚନରେ ବ୍ୟବହାର କରିଥିଲେ। ଏହି କମିଟିର ପରାମର୍ଶ ଅନୁସାରେ କଂଗ୍ରେସ ପଞ୍ଜାବ ନିର୍ବାଚନରେ ସଠିକ୍ ଗୋଟି ଚଳାଇବା ଫଳରେ ଦଳକୁ ଅହେତୁକ ସମର୍ଥନ ମିଳିଥିଲା।

ବିଜେପିରେ ମିଶିଲେ ହାଇକୋର୍ଟର ଦୁଇ ପୂର୍ବତନ ବିଚାରପତି

ତିରୁବନନ୍ତପୁରମ: କେରଳ ହାଇକୋର୍ଟର ପୂର୍ବତନ ବିଚାରପତି ପିଏନ୍ ରବିନ୍ଦ୍ରନ୍ ଓ ବି. ଚିତାମ୍ବରେଶ ରବିବାର ବିଜେପିରେ ସାମିଲ୍ ହୋଇଛନ୍ତି। ରବିବାର କେନ୍ଦ୍ର ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ବିଜେପିରେ ଏହି ଦୁଇ ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ବିଚାରପତି ସାମିଲ୍ ହୋଇଛନ୍ତି। କୋଚିସ୍ଥିତ ତ୍ରିପୁନିଥୁରାରେ ରାଜ୍ୟ ବିଜେପି ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ସୁରେନ୍ଦ୍ରନଙ୍କ ବିଜୟ ଯାତ୍ରା ସମୟରେ ସୀତାରମଣ ରବିନ୍ଦ୍ରନଙ୍କୁ ବିଜେପିକୁ ସ୍ୱାଗତ କରିଛନ୍ତି। ସେହିପରି ପୂର୍ବତନ ବିଚାରପତି ଚିତାମ୍ବରେଶ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଥିବାରୁ କେରଳରେ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଭାବେ ଏହି ସଭାରେ ସାମିଲ୍ ହୋଇପାରି ନ ଥିଲେ। ପୂର୍ବରୁ ଏହି ଦୁଇ ବିଚାରପତି ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥଙ୍କ ଲଭ୍ ଜିହାଦ ଆଇନକୁ ମଧ୍ୟ ସମର୍ଥନ କରିଥିଲେ। ବିଜେପିରେ ସାମିଲ୍ ହେବା ନେଇ ଗଣମାଧ୍ୟମ ପ୍ରତିନିଧିଙ୍କୁ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେଇ ଚିତାମ୍ବରେଶ କହିଛନ୍ତି, ମୁଁ ବିଜେପି ସହ ଥିଲି ଓ ଏବେ ସମସ୍ତ ପ୍ରକ୍ରିୟା ସହ ଦଳରେ ସାମିଲ୍ ହୋଇଛି। ହେଲେ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଥିବାରୁ କୋଚିରେ ଆୟୋଜିତ ସଭାରେ ଯୋଗ ଦେଇପାରିନାହିଁ। ପାଠ ପଢ଼ୁଥିବା ବେଳେ ତାଙ୍କର ଏଭିବିପି ସହ ବିଶେଷ ପ୍ରକାର ସଂଶ୍ଳିଷ୍ଟତା ଥିଲା ବୋଲି ଚିତାମ୍ବରେଶ୍ କହିଛନ୍ତି।

ସମସ୍ତ ବିଜେପି ସାଂସଦ ଓ ବିଧାୟକଙ୍କୁ ଦେୟଯୁକ୍ତ କୋଭିଡ୍

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ସୋମବାରଠାରୁ ଦେଶରେ ୩ୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ କୋଭିଡ୍ ଟିକାକରଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଏହି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୬୦ ବର୍ଷରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ବ ଓ ୪୫ ବର୍ଷରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ବ ରୋଗାକ୍ରାନ୍ତ ଲୋକଙ୍କୁ ଏହି ଟିକା ଦିଆଯାଉଛି। ଏହି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ସୋମବାର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ନିଜେ ଏହି ଟିକା ଗ୍ରହଣ କରିବା ସହ ସମସ୍ତେ ବିନା କୌଣସି ଭୟରେ ଏହି ଟିକା ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି। ଏଥିସହ ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟ ଓ କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳରେ ଥିବା ଟିକା ପ୍ରଦାନ କେନ୍ଦ୍ରରୁ ସମସ୍ତ ବିଜେପି ସାଂସଦ ଓ ବିଧାୟକମାନେ ତୁରନ୍ତ ଟିକା ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ ବିଜେପି ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି। ସପ୍ତାହକ ଭିତରେ ଏହି ଟିକା ନେବା ସକାଶେ ଦଳୀୟ ସୂତ୍ରରୁ ନିର୍ଦେଶନାମା ଜାରି ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଏହା ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ମନରେ କୋଭିଡ୍ ଟିକାକୁ ନେଇ ରହିଥିବା ଭ୍ରାନ୍ତ ଧାରଣା ଦୂର ହୋଇପାରିବ ଓ ସେମାନେ ଦ୍‌ଢ଼ ମନୋବଳ ନେଇ କୋଭିଡ୍ ଟିକା ଗ୍ରହଣ କରିବେ ବୋଲି ବିଜେପି ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି।

ଦେଶରେ ଦ୍ବିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଟିକାକରଣ: ଟିକା ନେଲେ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଦେଶରେ ଦ୍ବିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କୁ ଟିକାକରଣ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ନିଜେ ଦିଲ୍ଲୀ ଏମ୍ସ ଯାଇ କୋରୋନା ଟିକା କୋଭାକ୍ସିନ ନେଇଛନ୍ତି। ଭିଡ଼ ଏଡ଼ାଇଇବାକୁ ମୋଦୀ ସକାଳ ୬ଟା ୧୫ରେ ଏମ୍ସ ପହଞ୍ଚି ଟିକା ନେବା ପରେ ଅଧ ଘଣ୍ଟାଏ ଅବଜରଭେସନରେ ରହିବା ପରେ ସକାଳ ୭ଟାରେ ହସ୍ପିଟାଲ ଛାଡ଼ିଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। ଟିକା ନେବା ନେଇ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନିଜେ ଟ୍ବିଟ କରିଛନ୍ତି। ଆଉ ତାଙ୍କୁ ଟିକା ଦେଇଥିବା ନର୍ସ ଓ ତାଙ୍କ ସହଯୋଗୀଙ୍କ ସହ ମଧ୍ୟ ବାର୍ତ୍ତାଳାପ କରିଥିବା ନେଇ ସୂଚନା ଆସିଛି। ଟିକା ନେଲା ବେଳେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନର୍ସଙ୍କୁ ନାଁ ଓ ସେ କେଉଁ ରାଜ୍ୟର ବୋଲି ପଚାରିଥିଲେ। ଟିକା ଦେଇଥିବା ନର୍ସ ନିଜକୁ ପି ନିଭେଦା ଓ ସେ ପୁଡ଼ୁଚେରୀର ବୋଲି କହିଥିଲେ। ଆଉ ମୁଖ୍ୟ ନର୍ସ ନିଭେଦାଙ୍କୁ ସହଯୋଗ କରିଥିଲେ କେରଳୀ ନର୍ସ ରୋସମା ଅନୀଲ।

ଆଉ ଏକ ସ୍ପିନ ଟ୍ରାକ ଅପେକ୍ଷାରେ ଭାରତ-ଇଂଲଣ୍ଡ ୪ର୍ଥ ଟେଷ୍ଟ

ଅହମଦାବାଦ: ଭାରତ ଓ ଇଂଲଣ୍ଡ ମଧ୍ୟରେ ୪ର୍ଥ ତଥା ଅନ୍ତିମ ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚ ଆସନ୍ତା ୪ ତାରିଖରୁ ଅହମଦାବାଦର ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଷ୍ଟାଡିୟରେ ଖେଳାଯିବାକୁ ଯାଉଛି। ୩ୟ ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚ ମାତ୍ର ଦୁଇ ଦିନରୁ କମ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଶେଷ ହେବାକୁ ନେଇ ସମାଲୋଚନା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ଏପରି ପିଚରେ ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚ ଆୟୋଜନ କରାଯିବା କଥା ନୁହେଁ ବୋଲି କେତେକ କ୍ରିକେଟର ମତ ରଖିଛନ୍ତି। ବିଶେଷକରି ଇଂଲଣ୍ଡର କେତେକ ପୂର୍ବତନ କ୍ରିକେଟର ପିଚକୁ ସମାଲୋଚନା କରିବା ସହିତ ଆଇସିସିକୁ ସମାଲୋଚନା କରିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ପୂର୍ବତନ ଅଧିନାୟକ ମାଇକେଲ ଭନ ଅହମଦାବାଦ ପିଚକୁ ସମାଲୋଚନା କରିବା ସହ ଆଇସିସିକୁ ଦନ୍ତହୀନ ବାଘ ବୋଲି କହିଥିଲେ। ଭାରତ ଯାହା ଚାହିଁବ, ତା’ର ଆଇସିସି କିଛି କରିପାରିବ ନାହିଁ ବୋଲି ସେ ଲେଖିଥିଲେ। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଭାରତୀୟ ଖେଳାଳିମାନେ ଏହି ସମାଲୋଚନାକୁ ବେଖାତିର କରି ସୋସାଲ ମିଡିଆରେ ପୋଷ୍ଟ କରିବା ମଧ୍ୟ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ଅଧିନାୟକ ବିରାଟ କୋହଲି, ରୋହିତ ଶର୍ମା, ରବିଚନ୍ଦ୍ରନ ଅଶ୍ବିନଙ୍କ ପରି ଖେଳାଳି ପିଚକୁ ସମର୍ଥନ କରି ଟ୍ବିଟ କରିଛନ୍ତି।

ମୋଦୀଙ୍କୁ ଆଜାଦଙ୍କ ପ୍ରଶଂସା, ବିଜେପିରେ ମିଶିବା ନେଇ

ଜମ୍ମୁ: କଂଗ୍ରେସରେ ସଂସ୍କାର ଆଣିବା ପାଇଁ କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ଦାବି କରିଆସୁଥିବା ଦଳର କେତେକ ବରିଷ୍ଠ ନେତାଙ୍କୁ ନେଇ ଗଠନ ହୋଇଥିବା ଜି-୨୩ ବିଦ୍ରୋହୀ ଗ୍ରୁପ ବୈଠକର ଦିନକ ପରେ ଏଥିରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିବା ଗୁଲାମ ନବୀ ଆଜାଦ୍ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ପ୍ରଶଂସାରେ ଶତମୁଖ ହୋଇଉଠିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି, ମୋଦୀ ନିଜ ସମ୍ପର୍କରେ କିଛି ବି ଲୁଚାନ୍ତି ନାହିଁ। ତେବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଆଜାଦଙ୍କ ଏଭଳି ପ୍ରଶଂସାକୁ ରାଜନୈତିକ ମହଲରେ ଭିନ୍ନ ଭାବେ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଛି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ପ୍ରଶଂସା କରିଥିବାରୁ ଦଳର ଏହି ବର୍ଷୀଆନ ନେତା ବିଜେପି କ୍ୟାମ୍ପକୁ ଡେଇଁପାରନ୍ତି ବୋଲି କଳ୍ପନାଜଳ୍ପନା ଜୋର୍ ଧରିଛି। ଜମ୍ମୁରେ ଏକ ଜନସମାବେଶକୁ ସମ୍ବୋଧନ କରିବା ଅବସରରେ ଆଜାଦ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିଭିନ୍ନ ନେତାଙ୍କର ଅନେକ କିଛି ଗୁଣ ମୋତେ ଭଲ ଲାଗେ। ମୁଁ ଗାଁରୁ ଆସିଥିବାରୁ ସେଥିପାଇଁ ବେଶ୍ ଗର୍ବ ମଧ୍ୟ ଅନୁଭବ କରେ। ଆମର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମଧ୍ୟ ଗାଁରୁ ଆସିଛନ୍ତି ଓ ଅତୀତରେ ସେ ଚା’ ବିକୁଥିଲେ। ଆମେ ତାଙ୍କର ରାଜନୈତିକ ପ୍ରତିଦ୍ବନ୍ଦ୍ବୀ ହେଲେ ମଧ୍ୟ ମୋଦୀଙ୍କର ଏହି ଖୋଲାମେଲା ମନୋଭାବକୁ ମୁଁ ବେଶ୍ ପସନ୍ଦ କରେ ବୋଲି ଆଜାଦ୍ କହିଛନ୍ତି। ପ୍ରାୟ ବର୍ଷକ ପରେ ନିଜର ଜନ୍ମମାଟି ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରକୁ ଫେରିଥିବା ଆଜାଦ୍ କହିଥିଲେ ଯେ ମୁଁ ରାଜ୍ୟସଭାରୁ ଅବସର ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ରାଜନୀତିରୁ ଅବସର ନେଇନାହିଁ।

କ୍ଷମତାକୁ ଆସିଲେ ପୁଡୁଚେରୀରେ ୪୦ ପ୍ରତିଶତ କମିବ

ପୁଡୁଚେରୀ: ନିକଟରେ ପୁଡୁଚେରୀ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭି. ନାରାୟଣସ୍ବାମୀ ସଂଖ୍ୟାଗରିଷ୍ଠତା ହରାଇବା ଫଳରେ ତାଙ୍କ ପଦରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଇଥିଲେ। ତେଣୁ ପୁଡୁଚେରୀରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଶାସନ ଲାଗୁ କରାଯାଇଥିଲା। ବିରୋଧୀ ଦଳକୁ ସରକାର ଗଠନ କରିବା ସକାଶେ ଆହ୍ବାନ କରାଯାଇଥିଲେ ହେଁ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନକୁ ସ୍ବଳ୍ପ ଦିନ ବାକି ଥିବାରୁ ଏହି ଦଳ ଆଗଭର ହୋଇ ନ ଥିଲା। ନିକଟରେ ମୁଖ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ କମିଶନ୍ (ସିଇସି) ପୁଡୁଚେରୀରେ ଗୋଟିଏ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ନିର୍ବାଚନ ହେବ ବୋଲି ଘୋଷଣା କରିସାରିଛନ୍ତି। ଏହି ନିର୍ବାଚନରେ ବାଜିମାତ୍ କରିବା ସକାଶେ ବିଜେପି ତା’ର ପ୍ରଚାର ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ରବିବାର କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ବରାଷ୍ଟ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ୍ ଶାହ ପୁଡୁଚେରୀ ଗସ୍ତ କରି ସେଠାରେ ଆୟୋଜିତ ଏକ ନିର୍ବାଚନୀ ରାଲିରେ ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହି କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳରେ ବିଜେପିକୁ କ୍ଷମତାକୁ ଆଣିଲେ, ବେକାରୀ ସମସ୍ୟା ସହ ଲଢ଼େଇ କରୁଥିବା ଯୁବପିଢ଼ିକୁ ବେଶ୍ ଆଶ୍ବସ୍ତି ମିଳିପାରିବ। କାରଣ ଏନଡିଏ ଏଠାରେ କ୍ଷମତାକୁ ଆସିଲେ ବେକାରଙ୍କ ପାଇଁ କର୍ମନିଯୁକ୍ତି ସୁଯୋଗ ସ୍‌ଷ୍ଟି କରାଯିବ। ଏହାଦ୍ବାରା ଏହି କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳର ବେକାର ସମସ୍ୟାକୁ ୪୦ ପ୍ରତିଶତ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କମାଇ ଦିଆଯିବ ବୋଲି ଶାହ କହିଛନ୍ତି।

କୃଷି ଆଇନ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ବ୍ରିଟିଶ୍ ସହ ତୁଳନା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଦିଲ୍ଲୀ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା ଆପ୍ ମୁଖ୍ୟ ଅରବିନ୍ଦ କେଜରିୱାଲ୍ କୃଷି ଆଇନ ବିରୋଧରେ ଚାଷୀମାନେ ଚଳାଇଥିବା ଆନ୍ଦୋଳନ ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ କଡ଼ା ସମାଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି। ଏପରିକି ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ବ୍ରିଟିଶ୍ ସରକାର ସହ କେଜରିୱାଲ୍ ତୁଳନା କରିଛନ୍ତି। ସେହିପରି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଲାଗୁ କରିଥିବା ୩ଟି କୃଷି ଆଇନକୁ ଚାଷୀଙ୍କ ସକାଶେ ମୃତ୍ୟୁର ପରୱାନା ବୋଲି ମତ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହି ଆଇନ ବଳରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଚାଷୀମାନଙ୍କ ଜମି ସେମାନଙ୍କଠାରୁ ଛଡ଼ାଇ ନେଇ ପୁଞ୍ଜିପତିଙ୍କ ହାତରେ ଟେକି ଦେବା ସକାଶେ ଉଦ୍ୟମ କରୁଛନ୍ତି ବୋଲି କେଜରିୱାଲ୍ କହିଛନ୍ତି। ମେରଠଠାରେ ଆୟୋଜିତ ଏକ କିସାନ୍ ମହାପଞ୍ଚାୟତକୁ ସମ୍ବୋଧନ କରିବା ଅବସରରେ କେଜରିୱାଲ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ନୂଆ କୃଷି ଆଇନ ଲାଗୁ ହେବା ପରେ ନିଜେ ଚାଷୀ ନିଜ ଜମିରେ କ୍ରୀତଦାସ ପାଲଟିଯିବ। ସେଥି ସକାଶେ ଚାଷୀଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି ଆଇନକୁ ବିରୋଧ କରିବା ଏକାନ୍ତ ଜରୁରୀ ହୋଇପଡ଼ିଛି। ଚାଷୀମାନେ ନିଜର ହକ୍ ପାଇଁ ଆନ୍ଦୋଳନ କରୁଥିବା ବେଳେ ସେମାନଙ୍କ ସ୍ବରକୁ ଚାପିଦେବା ସକାଶେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ସେମାନଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମାମଲା ରୁଜୁ କରିଛନ୍ତି। ଏପରିକି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଆନ୍ଦୋଳନ କରୁଥିବା ଚାଷୀମାନଙ୍କୁ ଆତଙ୍କବାଦୀ କହିବାକୁ ବି ପଛାଉନାହିଁ ବୋଲି କେଜରିୱାଲ୍ କହିଛନ୍ତି।

ସବୁ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବିଜ୍ଞାନର ବିସ୍ତାର ହେଲେ ପ୍ରଗତିର ରାସ୍ତା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଆଜି ମାସିକ ରେଡିଓ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ‘ମନ୍‌ କୀ ବାତ୍‌’ରେ ଜାତୀୟ ବିଜ୍ଞାନ ଦିବସ ଅବସରରେ ମହାନ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଡକ୍ଟର ସି.ଭି. ରମଣଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟ ସବୁକୁ ସ୍ମରଣ କରିଛନ୍ତି। ଜାତୀୟ ବିଜ୍ଞାନ ଦିବସ ଡକ୍ଟର ସି.ଭି. ରମଣଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଆବିଷ୍କୃତ ‘ରମଣ୍ ଏଫେକ୍ଟ’ ପାଇଁ ସମର୍ପିତ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି, ମୋର ଇଚ୍ଛା, ଯୁବବର୍ଗ ଭାରତୀୟ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର କୃତ୍ୱିତ୍ୱ ବିଷୟରେ ପଢ଼ନ୍ତୁ, ଜାଣନ୍ତୁ ଓ ବୁଝନ୍ତୁ। ‘ପରୀକ୍ଷାଗାରରୁ କ୍ଷେତ୍ରକୁ ନେବା’ ମନ୍ତ୍ର ଦ୍ୱାରା ବିଜ୍ଞାନକୁ ସମ୍ପ୍ରସାରଣ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ। ବିଭିନ୍ନ ବ୍ୟକ୍ତିବିଶେଷ ପଠାଇଥିବା ବାର୍ତ୍ତା ଉପସ୍ଥାପନ କରି ମୋଦି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ ବିଶ୍ୱର ଅନ୍ୟ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନଙ୍କୁ ଯେମିତି ଜାଣୁ, ସେହିପରି ଭାରତର ବୈଜ୍ଞାନିକମାନଙ୍କ ସମ୍ପର୍କରେ ଅନ୍ୟମାନେ ମଧ୍ୟ ଜାଣିବା ଉଚିତ। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି, ଯେତେବେଳେ ଦେଶର ପ୍ରତ୍ୟେକ ନାଗରିକ ନିଜ ଜୀବନରେ ସବୁ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବିଜ୍ଞାନର ବିସ୍ତାର କରିବେ, ସେତେବେଳେ ପ୍ରଗତିର ରାସ୍ତା ମଧ୍ୟ ଖୋଲିବ ଏବଂ ଦେଶ ଆତ୍ମନିର୍ଭର ମଧ୍ୟ ହେବ। ଆଉ ମୋର ବିଶ୍ୱାସ ଅଛି ଯେ ଦେଶର ପ୍ରତ୍ୟେକ ନାଗରିକ ଏହା କରିପାରିବେ।

ଇସ୍ରୋର ଆମାଜୋନିଆ-୧ ଉତକ୍ଷେପଣ: ସାଥୀରେ ଭାଗବତ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ରବିବାର ଭାରତର ମହାକାଶ ଗବେଷଣା ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ (ଇସ୍ରୋ) ସାଟେଲାଇନ୍ ଉତକ୍ଷେପଣ କ୍ଷେତ୍ରରେ ନୂଆ କୀର୍ତ୍ତିମାନ ସ୍ଥାପନ କରିଛି। ରବିବାର ଇସ୍ରୋ ଆନ୍ଧ୍ର ପ୍ରଦେଶର ଶ୍ରୀହରିକୋଟା ସ୍ପେସ୍ ସେଣ୍ଟରରୁ ଚଳିତ ବର୍ଷର ପ୍ରଥମ ଉପଗ୍ରହ ମହାକାଶକୁ ପ୍ରେରଣ କରିଛି। ଏହି ଉପଗ୍ରହକୁ ଶ୍ରୀହରିକୋଟାର ସତୀଶ ଧୱନ୍ ସ୍ପେସ୍ ସେଣ୍ଟରରୁ ଫେବୃଆରୀ ୨୮ ତାରିଖ ସକାଳ ୧୦.୨୪ ମିନିଟରେ ଉତକ୍ଷେପଣ କରାଯାଇଛି। ଏହି ମହାକାଶ ଯାତ୍ରାରେ ବ୍ରାଜିଲ ଦ୍ବାରା ତିଆରି ହୋଇଥିବା ପିଏସ୍ଏଲଭି-ସି୫୧ ସାଟେଲାଇଟ୍ ଆମାଜୋନିଆ-୧ ସହ ୧୮ଟି ଅନ୍ୟ ସାଟେଲାଇଟକୁ ମଧ୍ୟ ପଠାଯାଇଛି। ଏହା ମଧ୍ୟ ୨୦୨୧ ବର୍ଷର ପ୍ରଥମ ଉତ୍‌କ୍ଷେପଣ। ଏହି ଉତକ୍ଷେପଣ ପରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ବ୍ରାଜିଲ୍ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜେୟାର୍ ବୋଲସୋନାରୋଙ୍କୁ ବଧେଇ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହାଛଡ଼ା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ନ୍ୟୁ ସ୍ପେସ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଲିମିଟେଡ୍ (ଏନଏସଆଇଏଲ୍) ଓ ଇସ୍ରୋକୁ ମଧ୍ୟ ଏପରି ଏକ ଐତିହାସିକ ସଫଳତା ପାଇଁ ବଧେଇ ଜଣାଇଛନ୍ତି। ତେବେ ଏହି ଉତ୍‌କ୍ଷେପଣର ଏକ ବିଶେଷତ୍ବ ହେଉଛି ଯେ ଏଥିରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଭାଗବତ ଗୀତା ଓ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କ ଫଟୋଚିତ୍ର ମଧ୍ୟ ମହାକାଶକୁ ପଠାଯାଇଛି। ଫଳସ୍ବରୂପ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କର ଫଟୋଚିତ୍ର ଏବେ ସମଗ୍ର ପୃଥିବୀ ପରିକ୍ରମା କରିବ। ଇସ୍ରୋର ଏହି ସଫଳ ପରୀକ୍ଷଣ ସହ ଭାରତ ପକ୍ଷରୁ ଲଞ୍ଚ୍ କରାଯାଇଥିବା ବିଦେଶୀ ସାଟେଲାଇଟ୍ ସଂଖ୍ୟା ୩୪୨କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ରବିବାର ଲଞ୍ଚ ହୋଇଥିବା ପିଏସଏଲଭି-ସି୫୧ର ଉତ୍‌କ୍ଷେପଣ ସମୟ ସୀମା ୧ ଘଣ୍ଟା ୫୫ ମିନିଟ୍ ୭ ସେକେଣ୍ଡ ରହିଛି।



ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ