ଦେଶ

କେରଳରେ କୋରୋନାର ୩ୟ ୱେଭ: ବିଶେଷଜ୍ଞ

ଥିରୁବନନ୍ତପୁରମ: କେରଳରେ କୋରୋନା ମହାମାରୀର ୩ୟ ୱେଭ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ବୋଲି ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ମତ ଦେବା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। କେରଳ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ବୀଣା ଜର୍ଜ ଦ୍ବିତୀୟ ୱେଭ ଶେଷ ହୋଇ ନାହିଁ, ମାତ୍ର ଆମେ ୩ୟ ୱେଭ ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ କରିଛୁ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ହେଲେ ବିଶେଷଜ୍ଞ କିନ୍ତୁ ଭିନ୍ନ କଥା କହିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କ କହିବା କଥା ହେଲା ମହାମାରୀର ସଂକ୍ରମଣ କିଛି ଦିନ ପାଇଁ ସ୍ଥିର ରହିଲା ପରେ ତାହା ପୁଣି ଥରେ ବଢ଼ିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥାଏ ବୋଲି ମତ ରଖିଛନ୍ତି। କେରଳରେ ଠିକ ସମାନ ଅବସ୍ଥା ଦେଖାଦେଇଛି। ରାଜ୍ୟରେ ସଂକ୍ରମଣ କିଛି ଦିନ ପାଇଁ ସ୍ଥିର ରହିବା ପେର ଏବେ ପ୍ରାୟ ଏକ ସପ୍ତାହ ହେଲା ପ୍ରତିଦିନ ୨୦ ହଜାର ଉପରେ ରହୁଛି। ଅର୍ଥାତ ସଂକ୍ରମଣ ପୁଣି ବଢ଼ିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ କେରଳରେ ୨୩ ହଜାରରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ବ ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି। ସେହିପରି ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୧୪୮ ଜଣ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିବା କୁହାଯାଇଛି।

ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧିଙ୍କ ବ୍ରେକଫାଷ୍ଟ ରାଜନୀତି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: କଂଗ୍ରେସର ପୂର୍ବତନ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରାହୁଲଙ୍କ ଗାନ୍ଧିଙ୍କ ଦ୍ବାରା ବ୍ରେକଫାଷ୍ଟ ପାର୍ଟିର ଆୟୋଜନ ଓ ବାଇକ ଯୋଗେ ସଂସଦ ଭବନ ଯାତ୍ରାକୁ ନେଇ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିଲ୍ଲୀରେ ରାଜନୈତିକ ଉଷ୍ଣତା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ୧୫ଟି ବିରୋଧୀ ରାଜନୈତିକ ଦଳର ସାଂସଦ ରାହୁଲଙ୍କ ବ୍ରେକଫାଷ୍ଟ ପାର୍ଟିରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଆଉ ଏହି ବ୍ରେକଫାଷ୍ଟ ପାର୍ଟିରେ ପ୍ରାୟ ୧୦ଟି ପ୍ରମୁଖ ରାଜନୈତିକ ଦଳର କେହି ପ୍ରତିନିଧି ଯୋଗ ନେ ଦେବାକୁ ନେଇ ବି ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଛି। ମମତା ବାନାର୍ଜୀଙ୍କ ଟିଏମସି ସାଂସଦ ରାହୁଲଙ୍କ ବ୍ରେକଫାଷ୍ଟ ପାର୍ଟିରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲା ବେଳେ ମେହବୁବାଙ୍କ ପିଡିପି ଯୋଗ ଦେଇ ନାହିଁ। ସେହିପରି କେରଳରେ ବାମପନ୍ଥୀଙ୍କ ସହ କଂଗ୍ରେସର କଡ଼ା ଟକ୍କର ହୋଇଥିଲେଏ ବି ସେମାନେ ମଙ୍ଗଳବାର ବ୍ରେକଫାଷ୍ଟ ପାର୍ଟିକୁ ଆସିବାକୁ ନେଇ ବି ଭିନ୍ନ ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଛି।

ଚିରାଗ ଓ ତେଜସ୍ବୀ ମିଶିକି କାମ କରନ୍ତୁ: ଲାଲୁ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଆରଜେଡି ମୁଖ୍ୟ ଲାଲୁ ପ୍ରସାଦ ଯାଦବ ବିହାର ରାଜନୀତିକୁ ନେଇ ଏକ ମାଷ୍ଟର ଷ୍ଟ୍ରୋକ ଖେଳିଛନ୍ତି। ବିହାର ରାଜନୀତିରେ ସବୁଠୁ ପୋଖତ ନେତା ଭାବେ ଜଣାଶୁଣା ଲାଲୁ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଗଣମାଧ୍ୟମ ପ୍ରତିନିଧିଙ୍କୁ ଏକ ସାକ୍ଷାତକାର ଦେବା ଅବସରରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିହାରରେ ତେଜସ୍ବୀ ଓ ଚିରାଗ ମିଶିକି କାମ କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି। ଏଲଜେପିରେ ଯାହା ଘଟିଥିଲେ ବି ଚିରାଗ ହେଉଛନ୍ତି ଏଲଜେପି ନେତା। ତେଣୁ ଏଲଜେପି ଓ ଆରଜେଡି ମିଶିକି କାମ କଲେ ଭଲ ହେବ। ଲାଲୁଙ୍କ ଏପରି ମନ୍ତବ୍ୟ ପରେ ଚିରାଗ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୁଁ ତାଙ୍କ ମନ୍ତବ୍ୟକୁ ସମ୍ମାନ କରୁଛି। ମାତ୍ର ମୋତେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆଶୀର୍ବାଦ ଯାତ୍ରାକୁ ଆଗକୁ ନେବାକୁ ପଡ଼ିବ। ଲୋକଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ବିନା ଆଗକୁ ଯାଇ ହେବ ନାହିଁ। ନିର୍ବାଚନ ଆସିଲେ ମେଣ୍ଟ କଥା ବଚାର କରାଯିବ ବୋଲି ଚିରାଗ କହିଛନ୍ତି।

୮ ରାଜ୍ୟରେ ଆର ଫ୍ୟାକ୍ଟର ଅଧିକ: ସତର୍କତା ଜାରି କଲା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ମହାମାରୀ କୋରୋନା ନେଇ ସାପ୍ତାହିକ ତଥ୍ୟ ଦେବା ଅବସରରେ କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ୮ଟି ରାଜ୍ୟର ସ୍ଥିତିକୁ ନେଇ ଉଦବେଗ ପ୍ରକାଶ କରିଛି। ଏସବୁ ରାଜ୍ୟରେ ପୁନଃ ସଂକ୍ରମଣ ବା ଆର ଫ୍ୟାକ୍ଟର ଅଧିକ ରହିବା ଚିନ୍ତାଜନକ ବୋଲି ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ଯୁଗ୍ମ ସଚିବ ଲବ ଅଗ୍ରୱାଲ କହିଛନ୍ତି। ସଂକ୍ରମଣର ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହର ଏଯାଏ ଦେଶରେ ସରିନି। ୮ଟି ରାଜ୍ୟରେ ଆର ଫ୍ୟାକ୍ଟର କ୍ରମାଗତ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ଦେଶର ୪୪ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ସଂକ୍ରମଣ ହାର ଏବେ ବି ୧୦ ପ୍ରତିଶତ ଉପରେ ରହିଥିବା ବେଳେ ଡେଲ୍ଟା ଭାରିଏଣ୍ଟ ଯୋଗୁ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା କୋରୋନାର ଦ୍ୱିତୀୟ ୱେଭ ଏଯାଏ ଶେଷ ହୋଇନାହିଁ। ସେହିପରି ୧୮ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ଗତ ୪ ସପ୍ତାହ ହେଲାଣି ସଂକ୍ରମଣ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି ବୋଲି ନୀତି ଆୟୋଗ୍ୟ ସଦସ୍ୟ ଡା ଭିକେ ପଲ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ସତର୍କ ରହିବା ପାଇଁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ କଲେ ‘ଇ-ରୁପି’ର ଉନ୍ମୋଚନ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ସୋମବାର ନୂଆ ଡିଜିଟାଲ୍ ପେମେଣ୍ଟ୍ ବ୍ୟବସ୍ଥା ‘ଇ-ରୁପି’ର ଉନ୍ମୋଚନ କରିଛନ୍ତି। ହିତାଧିକାରୀମାନଙ୍କ ନିକଟରେ ସରକାରୀ ସ୍କିମ୍‌ର ଲାଭ ପହଞ୍ଚାଇବା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏହା ବିପ୍ଳବ ଆଣିବ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି। ଏହାକୁ ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କ୍ଷେତ୍ର ଲାଗି ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଛି। ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଇ-ରୁପିକୁ ବ୍ୟବହାର କରାଯିବ। ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ଲାଭ ହସ୍ତାନ୍ତର (ଡିବିଟି)କୁ ଏହା ଆହୁରି ପାରଦର୍ଶୀ କରିପାରିବ ବୋଲି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି। ଇ-ରୁପି ହେଉଛି ଏକ ଇ-ଭାଉଚର୍। ଏହାକୁ କ୍ୟୁଆର୍‌ କୋଡ୍ କିମ୍ବା ଏସ୍‌ଏମ୍ଏସ୍‌ ଭାବେ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ମୋବାଇଲ୍‌କୁ ପଠାଯିବ। ଇ-ରୁପିକୁ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଲାଗି କାର୍ଡ, ପେମେଣ୍ଟ୍ ଆପ୍ କିମ୍ବା ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ୍‌ ଦରକାର ପଡ଼ିବ ନାହିଁ।

ସ୍ବଦେଶ ଫେରିଲେ ବ୍ରୋଞ୍ଜ୍ ପଦକ ବିଜେତା ସିନ୍ଧୁ, ବାଇ ଓ ସାଇ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଟୋକିଓରେ ଭାରତ ପାଇଁ ଦ୍ବିତୀୟ ପଦକ ଜିତିଥିବା ତଥା ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ବର୍ଗରେ ପ୍ରଥମ ଭାରତୀୟ ମହିଳା ଅଲିମ୍ପିକ୍ସରେ ଦୁଇଟି ପଦକ ହାସଲ କରିବାର ରେକର୍ଡ ନିଜ ନାମରେ କରିଥିବା ମହିଳା ବ୍ୟାଡମିଣ୍ଟନ୍ ତାରକା ପିଭି ସିନ୍ଧୁ ମଙ୍ଗଳବାର ସ୍ବଦେଶ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କରିଛନ୍ତି। ମଙ୍ଗଳବାର ଅପରାହ୍ନରେ ସିନ୍ଧୁ ଏଠାକାର ଇନ୍ଦରା ଗାନ୍ଧି ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବିମାନବନ୍ଦରରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ସିନ୍ଦୁଙ୍କୁ ଭବ୍ୟ ସ୍ବାଗତ କରାଯାଇଥିଲା। ଭାରତୀୟ ବ୍ୟାଡମିଣ୍ଟନ୍ ସଂଘ (ବାଇ) ଓ ଭାରତୀୟ କ୍ରୀଡ଼ା ପ୍ରାଧିକରଣ (ସାଇ)ର ଅଧିକାରୀମାନେ ବିମାନବନ୍ଦରରେ ପହଞ୍ଚି ସେମାନଙ୍କୁ ଫୁଲତୋଡ଼ା ପ୍ରଦାନ ପୂର୍ବକ ସ୍ବାଗତ କରିଥିଲେ। ବିମାନବନ୍ଦରରେ ଗଣମାଧ୍ୟମ ପ୍ରତିନିଧିମାନଙ୍କୁ ନିଜର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେଇ ସିନ୍ଧୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସରେ ରେକର୍ଡ ପଦକ ଜିତିବା ପରେ ମୁଁ ବହୁତ ଖୁସି ଓ ବେଶ୍ ଉତ୍କଣ୍ଠିତ। ରେକର୍ଡ ପଦକ ଜିତିବା ସକାଶେ ଯେଉଁମାନେ ମୋତେ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିଛନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରତି ମୁଁ ସବୁଦିନ ପାଇଁ ଋଣୀ ହୋଇ ରହିବି। ବିଶେଷକରି ବାଇର ଅଧିକାରୀମାନେ ଧନ୍ୟବାଦର ପାତ୍ର। ମୋତେ ସମର୍ଥନ ଓ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଯୋଗାଇଥିବା ପ୍ରତିଟି ବ୍ୟକ୍ତିବିଶେଷଙ୍କୁ ମୁଁ ଧନ୍ୟବାଦ ଦେବି ବୋଲି ସିନ୍ଧୁ କହିବା ସହ ଏହା ତାଙ୍କ ପାଇଁ ସବୁଠାରୁ ଖୁସିର ମୁହୂର୍ତ୍ତ ବୋଲି ସିନ୍ଧୁ କହିଛନ୍ତି। ସେହିପରି ବ୍ରୋଞ୍ଜ୍ ପଦକ ଜିତିବା ଦିନ ତାଙ୍କ ପାଇଁ ବେଶ୍ ଖୁସିର ଦିନ ଥିଲା ଓ ତାହା କଦାପି ତାଙ୍କ ପାଇଁ କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ ସମୟ ନ ଥିଲା ବୋଲି ମଧ୍ୟ ବିମାନବନ୍ଦରରେ ସିନ୍ଧୁ ମତ ଦେଇଛନ୍ତି।

ସ୍ବାଧୀନତା ଦିବସ ପରେଡରେ ଅଲିମ୍ପିଆନ୍ ହେବେ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଚଳିତ ଟୋକିଓ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସରେ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ବ କରୁଥିବା ଭାରତୀୟ ପ୍ରତିଯୋଗୀମାନଙ୍କୁ ଆସନ୍ତା ଅଗଷ୍ଟ ୧୫ରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବାକୁ ଥିବା ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପରେଡରେ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଅତିଥି ଭାବେ ଆମନ୍ତ୍ରଣ କରାଯାଇଛି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ସ୍ବାଧୀନତା ଦିବସରେ ଲାଲ କିଲ୍ଲାରେ ସେମାନଙ୍କ ମନୋବଳ ଓ ଉତ୍ସାହ ବଢ଼ାଇବା ସକାଶେ ସେମାନଙ୍କୁ ଆମନ୍ତ୍ରଣ କରିଛନ୍ତି। ଏଥିସହ ମୋଦୀ ମଧ୍ୟ ନିଜ ବାସଭବନରେ ଅଲିମ୍ପିଆନମାନଙ୍କୁ ସାକ୍ଷାତ କରି ସେମାନଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରିବେ ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିଛି। ମଙ୍ଗଳବାର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଗୁଜରାଟରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଗରିବ କଲ୍ୟାଣ ଅନ୍ନ ଯୋଜନାର ହିତାଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ସମ୍ବୋଧନ କରିବା ଅବସରରେ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚଳିତ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସରେ ଭାରତ ପକ୍ଷରୁ ସର୍ବାଧିକ ପ୍ରତିଯୋଗୀ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି। ବିଶେଷକରି ଗତ ଶତାବ୍ଦୀ ଭିତରେ ମାନବ ସମାଜକୁ ଦୋହଲାଇ ଦେଇଥିବା ସବୁଠାରୁ ଭୟଙ୍କର ମହାମାରୀ କୋରୋନା ପ୍ରତିଯୋଗୀମାନଙ୍କୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିଛି। କିନ୍ତୁ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ବାଧାବିଘ୍ନକୁ ପଛରେ ପକାଇ ଭାରତୀୟ ପ୍ରତିଯୋଗୀମାନେ ସେମାନଙ୍କ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ପ୍ରଦର୍ଶନ ପୂର୍ବକ ଟୋକିଓରେ ପହଞ୍ଚିପାରିଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅନେକ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ପରି କ୍ରୀଡ଼ା ମହାକୁମ୍ଭରେ ସାମିଲ୍ ହେବାର ସୁଯୋଗ ପାଇଛନ୍ତି ବୋଲି ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି।

ଜେଏନୟୁ କ୍ୟାମ୍ପସ୍ ହିଂସାକାଣ୍ଡ ମାମଲାରେ କାହାରିକୁ ଗିରଫ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ପାଖାପାଖି ଦେଢ଼ ବର୍ଷ ତଳେ ରାଜଧାନୀର ଜବାହରଲାଲ୍ ନେହରୁ ୟୁନିଭର୍ସିଟି (ଜେଏନୟୁ) ପରିସରରେ ଘଟିଥିବା ହିଂସାକାଣ୍ଡ ମାମଲାରେ କାହାରିକୁ ବି ଗିରଫ କରାଯାଇନାହିଁ ବୋଲି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ସଂସଦରେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ଘଟଣା ଦିନ କେତେକ ଗୁଣ୍ଡା ଶ୍ରେଣୀୟ ଲୋକ ଜେଏନୟୁ ପରିସରରେ ପ୍ରବେଶ କରି ଅତର୍କିତ ଆକ୍ରମଣ କରିବା ଫଳରେ କେତେକ ବିଦ୍ୟାର୍ଥୀ ଆହତ ହୋଇଥିଲେ। ସଂସଦରେ ଉପସ୍ଥାପିତ ଏକ ଅଣତାରକା ଚିହ୍ନିତ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତରରେ ସ୍ବରାଷ୍ଟ୍ର ମନ୍ତ୍ରାଳୟର ରାଷ୍ଟ୍ର ପାହତ୍ୟା ମନ୍ତ୍ରୀ ନିତ୍ୟାନନ୍ଦ ରାଏ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସ୍ ପକ୍ଷରୁ ୨୦୨୦ ଜାନୁଆରୀ ହିଂସାକାଣ୍ଡ ମାମଲାରେ ମାତ୍ର ୩ଟି ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଏହି ଘଟଣାକୁ ଇତିମଧ୍ୟରେ ଦେଢ଼ ବର୍ଷ ପୂରିଯାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଜଣକୁ ବି ଗିରଫ କରାଯାଇନାହିଁ। ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସ୍ କରିଥିବା ତଦନ୍ତରେ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷଦର୍ଶୀ ବା ସାକ୍ଷୀମାନଙ୍କ ବୟାନ ରେକର୍ଡ କରିବା ସହ ସିସିଟିଭି ଫୁଟେଜ୍ ସଂଗ୍ରହ କରି ଯାଞ୍ଚ୍ ଓ ସନ୍ଦିଗ୍ଧମାନଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟ କରାଯିବା ଭିତରେ ସୀମିତ ରହିଛି। କିନ୍ତୁ ଏହି ମାମଲାରେ ଅଦ୍ୟାବଧି କୌଣସି ଗିରଫଦାରୀ ହୋଇ ନ ଥିବା ରାଏ ତାଙ୍କ ଉତ୍ତରରେ ସଂସଦରେ ସୂଚନା ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି।

ଦିନକରେ ୩୦ ହଜାର ୫୪୯ ନୂଆ କୋରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୫

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଭାରତରେ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ପୂର୍ବଦିନ ତୁଳନାରେ ଯଥେଷ୍ଟ କମ୍ ସଂଖ୍ୟକ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇଛି। ଗତ ୬ ଦିନ ହେଲା କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ୪୦ ହଜାର ଉପରେ ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ ହେବାରେ ଲାଗିଥିବା ବେଳେ ସୋମବାର ଏହାଠାରୁ ଯଥେଷ୍ଟ କମ୍ ସଂଖ୍ୟକ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କୁ ଠାବ କରାଯାଇଛି। ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରଭାବିତ ରାଜ୍ୟ ଓ କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳରେ ୩୦ ହଜାର ୫୪୯ ଜଣ ନୂଆ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇଛି। ସେହିପରି ଗତ ଦିନକ ଭିତରେ ୪୨୨ ଜଣ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କର ପ୍ରାଣହାନି ଘଟିଛି। ଏଥିସହ ଦେଶରେ ମୋଟ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୯୭.୩୮ ପ୍ରତିଶତ ସୁସ୍ଥତା ଲାଭ କରିଛନ୍ତି। ଅର୍ଥାତ୍ ଦେଶରେ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୩୮ ହଜାର ୮୮୭ ଜଣ ସଂକ୍ରମିତ ସୁସ୍ଥ ହେବା ଫଳରେ ଏହି ସଂଖ୍ୟା ୩ କୋଟି ୮ ଲକ୍ଷ ୯୬ ହଜାର ୩୫୪ରେ ପହଞ୍ଚିଯାଇଥିବା କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି। ସେହିପରି ସର୍ବାଧିକ ପ୍ରଭାବିତ ୫ଟି ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିବା ମୋଟ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୭୭.୪ ପ୍ରତିଶତ ରହିଛନ୍ତି। ଏଥି ମଧ୍ୟରୁ କେବଳ କେରଳରେ ୪୫.୭୮ ପ୍ରତିଶତ ଅର୍ଥାତ୍ ୧୩ ହଜାର ୯୮୪ ଜଣ ସଂକ୍ରମିତ ରହିଥିବା ବେଳେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ୪ ହଜାର ୮୬୯, ତାମିଲନାଡ଼ୁରେ ୧ ହଜାର ୯୫୭ ଜଣ, ଆନ୍ଧ୍ର ପ୍ରଦେଶରେ ୧ ହଜାର ୫୪୬ ଓ କର୍ଣ୍ଣାଟକରେ ୧ ହଜାର ୨୮୫ ଜଣ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇଛି ବୋଲି ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି।

ପୁଣି ମତ ବଦଳାଇଲେ ବାବୁଲ ସୁପ୍ରିୟୋ
ଚାପୁଡ଼ା ମାରିଥିବା ଲକ୍ଷ୍ନୌ ମହିଳା ବିରୋଧରେ ମାମଲା ରୁଜୁ

ଲକ୍ଷ୍ନୌ: ସୋସାଲ ମିଡିଆରେ ଭାଇରାଲ ହୋଇଥିବା ଏକ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା ନେଇ ଲକ୍ଷ୍ନୌର ଜଣେ ମହିଳା ନାଁରେ ପୋଲିସ ଶେଷରେ ମାମଲା ରୁଜୁ କରିଛି। ମହିଳା ଜଣଙ୍କ ଜଣେ ଟ୍ୟାକ୍ସି ଡ୍ରାଇଭରକୁ ଗାଡ଼ି ଭିତରୁ ଭିଡି ଆଣି ଚାପୁଡ଼ା ପରେ ଚାପୁଡ଼ା ମରି ଚାଲିବା ଘଟଣାକୁ ନେଇ ସୋସାଲ ମିଡିରେ ଜୋରଦାର ଚର୍ଚ୍ଚା ହେବା ପରେ ଲକ୍ଷ୍ନୌ କ୍ରିଷ୍ଣାନଗର ପୋଲିସ ଶେଷରେ ଚାପରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ମହିଳାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମାମଲା ରୁଜୁ କରିଛି। ଏଠାରେ ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ଗତ ୩୦ ତାରିଖରେ କ୍ରିଷ୍ଣାନଗର ଅଞ୍ଚଳରେ ଜଣେ ମହିଳା ବିନା ଟ୍ରାଫିକ ସିଗନାଲରେ ରାସ୍ତା ପାର ହେଉଥିଲେ। ଏତିକି ବେଳେ ଗୋଟିଏ କାର ରାସ୍ତାରେ ଆସୁଥିବା ବେଳେ ଡ୍ରାଇଭର ଜଣଙ୍କ ସଡନ ବ୍ରେକ ମାରି କାର ଅଟକାଇଥିଲେ। ଆଉ ମହିଳା ଜଣଙ୍କ ସୁରକ୍ଷିତ ରହିଥିଲେ। କାର ତାଙ୍କ ଦେହରେ ଆଦୌ ବାଜି ନ ଥିଲା।

ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ତାମିଲନାଡ଼ୁ ଗସ୍ତ ପାଇଁ ୫ଥାକିଆ ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଆସନ୍ତା ମଙ୍ଗଳବାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦ ତାମିଲନାଡ଼ୁ ଗସ୍ତରେ ଯିବେ। ତାମିଲନାଡ଼ୁ ବିଧାନସଭାର ଶତବାର୍ଷିକୀ ଅବସରରେ ଆୟୋଜିତ ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଯୋଗଦେବା ସକାଶେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଏହି ଗସ୍ତ କରିବେ। ତେବେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ଏହି ଗସ୍ତ ପାଇଁ ବ୍ୟାପକ ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ହାତକୁ ନିଆଯାଇଛି। ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ପାଇଁ ୫ ଥାକିଆ ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ପାଖାପାଖି ୫ ହଜାର ପୋଲିସ୍ କର୍ମୀଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷା ଦାୟିତ୍ବରେ ରଖାଯାଇଛି। ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଫୋର୍ଟ ସେଣ୍ଟ୍ ଜର୍ଜ ପରିସରସ୍ଥ ବିଧାନସଭା ହଲ୍ ଓ ରାଜ୍ୟ ସଚିବାଳୟ ସହ ରାଜଭବନ ମଧ୍ୟ ଗସ୍ତ କରିବାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରହିଛି। ଉପରୋକ୍ତ ସ୍ଥାନ ସହ ବିମାନବନ୍ଦରରେ ପାଞ୍ଚଥାକିଆ ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଛି। ଚେନ୍ନାଇ ପୋଲିସ୍ କମିଶନର୍ ଶଙ୍କର ଜିୱାଲଙ୍କ ନେତୃତ୍ବରେ ଏହି ପୋଲିସ୍ କର୍ମୀମାନେ ମୁତୟନ ରହିବେ। ସୁରକ୍ଷା ଦାୟିତ୍ବରେ କମାଣ୍ଡୋମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ରଖାଯାଇଛି। ସେହପିରି ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ କାରକେଡ୍ ଯେଉଁ ଯେଉଁ ବାଟ ଦେଇ ଯିବ, ଉକ୍ତ ପଥରେ ମଧ୍ୟ ପୋଲିସ୍ କର୍ମୀମାନଙ୍କୁ ମୁତୟନ କରାଯିବ। ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ସକାଶେ ଜିୱାଲଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ବରିଷ୍ଠ ପୋଲିସ୍ ପଦାଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ନେଇ ଏକ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଉକ୍ତ ବୈଠକରେ ସୁରକ୍ଷା ଦାୟିତ୍ବର ସମୀକ୍ଷା କରାଯିବା ସହ ଏହି ଗସ୍ତ ସମୟରେ କ’ଣସବୁ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯିବ, ସେନେଇ ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ଜଣାଇ ଦିଆଯାଇଛି।



ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ