ଦେଶ

ଦିଲ୍ଲୀର ସୀମା ସିଲ୍, ଭିତରେ ସବୁ ଖୋଲିବାକୁ କେଜରିୱାଲଙ୍କ
ଚାଷୀ, ଉଠା ଦୋକାନୀ ଓ ଏମଏସଏମଇ ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର
ଭାରତରେ ବଢ଼ୁଛି କୋରୋନା ସୁସ୍ଥ ହାର, କମୁଛି ମୃତ୍ୟୁ ହାର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଦେଶରେ କୋରୋନାରୁ ସୁସ୍ଥ ହୋଉଥିବା ଲୋକଙ୍କ ହାର ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି। ସେହିପରି ମହାମାରୀରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇ ପ୍ରାଣ ହରାଉଥିବା ଲୋକଙ୍କ ହାର କମିବାରେ ଲାଗିଛି। ଉଭୟେ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଫଲଫଳ ସକାରାତ୍ମକ ଥିବାରୁ ଏହା ଆମ ପାଇଁ ଖୁସି ଖବର ବୋଲି କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ରିପୋର୍ଟରୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି। ସୋମବାର କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଦେଇଥିବା ତଥ୍ୟ ଅନୁସାରେ ଦେଶରେ କୋରୋନାରୁ ସୁସ୍ଥ ହେଉଥିବା ଲୋକଙ୍କ ହାର ବଢ଼ି ୪୮.୧୯ ପ୍ରତିଶତରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ସେହିପରି ପ୍ରାଣ ହରାଉଥିବା ଲୋକଙ୍କ ହାର କମି ୨.୮୩ ପ୍ରତିଶତ ହୋଇଛି। ଏହା ନିଶ୍ଚିତରେ କୋରୋନା ଭୟକୁ ଅନେକ ମାତ୍ରାରେ କମ୍ କରିଛି। କୋରୋନା ହେଲେ ଜୀବନ ଯିବା ସମ୍ଭାବନା କମ୍ ବୋଲି ଲୋକେ ବୁଝିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି।

ମଝି ସିଟ୍ ଖାଲି ରଖ, ନଚେତ୍ ସେଫ୍ଟି କିଟ୍ ଦିଅ: ଡିଜିସିଏ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଗତ ୨୫ ତାରିଖରୁ ଭାରତରେ ଘରୋଇ ବିମାନ ସେବା ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ସକାଶେ ବ୍ୟାପକ ପ୍ରତିଷେଧକମୂଳକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଆପଣାଇବା ସକାଶେ ବିମାନ ପରିଚାଳନା କମ୍ପାନୀମାନଙ୍କୁ ବେସାମରିକ ବିମାନ ଚଳାଚଳ ବିଭାଗ ନିର୍ଦେଶାଳୟ (ଡିଜିସିଏ) ପକ୍ଷରୁ ତାଗିଦା କରାଯାଇଛି। ବିଶେଷକରି ସାମାଜିକ ଦୂରତା ବଜାୟ ରଖିବା ସକାଶେ କୌଣସି ବିମାନର ମଝି ସିଟ୍‌କୁ ଖାଲି ରଖିବା ସକାଶେ କୁହାଯାଇଛି। ତେବେ ବିମାନର ଚାହିଦା ଅଧିକ ରହୁଥିବାରୁ ଓ ବିମାନ ଚଳାଚଳ କମ୍ପାନୀମାନେ ଯେପରି କ୍ଷତି ନ ସହିବେ, ସେଥିପାଇଁ ଡିଜିସିଏ ପକ୍ଷରୁ ନୂଆ ନିର୍ଦେଶନାମା ଜାରି କରାଯାଇଛି। ଏହି ନିର୍ଦେଶନାମାରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ବିମାନ ଚଳାଚଳ କମ୍ପାନୀରେ ମଝି ସିଟ୍ ଖାଲି ନ ରଖନ୍ତୁ, ଯଦି ସେମାନେ ଏହା ନ କରନ୍ତି ଓ ଅଧିବ ଚାହିଦା କାରଣରୁ ଉକ୍ତ ସିଟ୍ ବୁକ୍ ହୋଇଥାଏ, ତେବେ ମଝିରେ ସିଟରେ ବସିଥିବା ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ସେଫ୍ଟି କିଟ୍ ଯୋଗାଇ ଦେବାକୁ କୁହାଯାଇଛି।

କେରଳରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୌସୁମୀ, ପୂର୍ବାନୁମାନକୁ ସଠିକ୍ କହିଲା
ଆରବ ସାଗରରେ ଦାନା ବାନ୍ଧୁଛି ବାତ୍ୟା ‘ନିସର୍ଗ’! ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଓ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ବଙ୍ଗୋପସାଗର ପରେ ଏବେ ଆରବ ସାଗରରେ ଦାନା ବାନ୍ଧୁଛି ଆଉ ଏକ ବାତ୍ୟା ‘ନିସର୍ଗ’! ଦକ୍ଷିଣ ପୂର୍ବ ଓ ମଧ୍ୟ ପୂର୍ବ ଆରବ ସାଗର ଓ ଲକ୍ଷାଦ୍ବୀପ ଅଞ୍ଚଳ ଉପରେ ସୃଷ୍ଟ ଲଘୁଚାପ ଆଜି ସନ୍ଧ୍ୟା ସୁଦ୍ଧା ଅବପାତର ରୂପ ନେଇପାରେ। ଏହାର ପରବର୍ତ୍ତୀ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଏହା ସାଇକ୍ଲୋନିକ୍‌ ଷ୍ଟର୍ମ ବା ସାମୁଦ୍ରିକ ବାତ୍ୟାର ରୂପ ନେଇ ବୁଧବାର ସୁଦ୍ଧା ମୁମ୍ବାଇ ପାଖ ଦେଇ ଅତିକ୍ରମ କରିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ଆସନ୍ତାକାଲି ସକାଳ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହା ଉତ୍ତର ଦିଗକୁ ଗତି କରିବ। ଏହାପରେ ଦିଗ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରି ଉତ୍ତର ଓ ଉତ୍ତରପୂର୍ବ ଦିଗରେ ଗତି କରିବ। ଜୁନ୍‌ ୩ ତାରିଖ ସକାଳ ସୁଦ୍ଧା ଏହା ଉତ୍ତର ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଓ ଗୁଜରାଟ ଉପକୂଳ ଛୁଇଁବା ନେଇ ଭାରତୀୟ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ (ଆଇଏମ୍‌ଡି) ପକ୍ଷରୁ ପୂର୍ବାନୁମାନ କରାଯାଇଛି।

ଜୁନ୍‌ରେ ୧୧ ଦିନ ବ୍ୟାଙ୍କ୍ ବନ୍ଦ, ଆଗୁଆ ଜାଣିନିଅନ୍ତୁ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଚଳିତ ମାସରେ ଆପଣଙ୍କର ଯଦି ବ୍ୟାଙ୍କରେ ବିଶେଷ କିଛି କାମ ଅଛି, ତା’ହେଲେ ଆମର ଏହି ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ। କାରଣ ବ୍ୟାଙ୍କ୍ ସେବା ଉପରେ ନିର୍ଭରଶୀଳ ଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିମାନଙ୍କୁ ସବୁବେଳେ ଗୋଟିଏ ଦିଗ ଉପରେ ବିଶେଷ ନଜର ଦେବାକୁ ପଡ଼ିଥାଏ। ତା’ହେଲା ବ୍ୟାଙ୍କରେ ମାସକ ଭିତରେ କେତୋଟି ଛୁଟିଦିନ ରହିଛି। ଜୁନ୍ ମାସ ସମ୍ପର୍କରେ ଆମେ ଆଲୋଚନା କଲେ, ଏହି ମାସରେ ଆପଣଙ୍କୁ ମାସର ତିନି ଭାଗରୁ ଏକ ଭାଗରୁ ଅଧିକ ବ୍ୟାଙ୍କ୍ ସେବା ଉପଲବ୍ଧ ହେବ ନାହିଁ। ଅର୍ଥାତ୍ ଜୁନ୍ ମାସରେ ବିଭିନ୍ନ ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ୍ତ ବ୍ୟାଙ୍କ୍ ୧୧ ଦିନ ବନ୍ଦ ରହିବ। ଅବଶ୍ୟ ଏହି ୧୧ ଦିନ ସବୁ ରାଜ୍ୟରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ବ୍ୟାଙ୍କ୍ ବନ୍ଦ ହେବ ବୋଲି ଆମେ କହୁନାହୁଁ। କାରଣ କେତେକ ରାଜ୍ୟରେ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ପର୍ବପର୍ବାଣୀ କାରଣରୁ ଉକ୍ତ ରାଜ୍ୟର ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡ଼ିକ ପାଇଁ ସ୍ଥାନୀୟ ଛୁଟିଦିବସ ରହିଛି। କିନ୍ତୁ ଜୁନ ମାସରେ ୬ ଦିନ ସମସ୍ତ ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ୍ତ ବ୍ୟାଙ୍କ ଛୁଟି ରହିବ।

କୋଭିଡ୍ ଯୋଦ୍ଧାଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ ଓ ରୁକ୍ଷ ବ୍ୟବହାର ଗ୍ରହଣୀୟ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଦେଶରେ କୋରୋନା ଭୂତାଣୁ ସଂକ୍ରମଣ ରୋକିବା ଦିଗରେ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ନିର୍ବାହ କରୁଥିବା ଡାକ୍ତର, ନର୍ସ, ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀ ଓ ସଫେଇ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପ୍ରତି ଆକ୍ରମଣ ଓ ରୁକ୍ଷ ବ୍ୟବହାର ଘଟଣା ଥମିବାର ନାଁ ଧରୁନାହିଁ। ତେବେ ଏପରି ଘଟଣା ବାରମ୍ବାର ଘଟୁଥିବା ନେଇ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ କରିବା ସହ ଏହା କୌଣସି ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରୁ ଗ୍ରହଣୀୟ ନୁହେଁ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ଦେଶରେ ସେବାରତ ଡାକ୍ତର, ନର୍ସ ଓ ସଫେଇ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଉଦ୍ୟମକୁ ସାଧୁବାଦ ଜଣାଇବା ସହ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି ଏପରି କାର୍ଯ୍ୟଠାରୁ ଲୋକମାନେ ଦୂରେଇ ରହିବା ଉଚିତ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। କର୍ଣ୍ଣାଟକର ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧି ୟୁନିଭର୍ସିଟି ଅଫ୍ ହେଲଥ ସାଇନ୍ସେସର ରୌପ୍ୟ ଜୟନ୍ତୀ ଉତ୍ସବର ଉଦଘାଟନୀ ଅବସରରେ ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍ସିଂ ମାଧ୍ୟମରେ ମୋଦି ଉପରୋକ୍ତ ମତ ଦେଇଛନ୍ତି।

ପୁଣି ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗିଲା ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ସଂଖ୍ୟା,

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଭାରତରେ ପୁଣିଥରେ ରେକର୍ଡ ସଂଖ୍ୟକ କୋରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବ୍‌ଦ୍ଧି ପାଇଛି। ୨୪ ଘଣ୍ଟା ଭିତରେ ସର୍ବାଧିକ ୮ ହଜାର ୩୯୨ ଜଣ ନୂଆ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଠାବ ହୋଇଥିବାରୁ ଦେଶରେ ମୋଟ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧ ଲକ୍ଷ ୯୦ ହଜାର ୫୩୫ରେ ପହଞ୍ଚିଯାଇଛି। ସେହିପରି ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ୨୩୦ ଜଣ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହେବା ଫଳରେ ଦେଶରେ ମୋଟ ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୫ ହଜାର ୩୯୪ରେ ପହଞ୍ଚିଥିବା କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି। ତଥ୍ୟାନୁସାରେ, ଏବେ ଦେଶରେ ୯୩ ହଜାର ୩୨୨ ଜଣ ବିଭିନ୍ନ ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଥିବା ବେଳେ ୯୧ ହଜାର ୮୧୮ ଜଣ ଆରୋଗ୍ୟ ଲାଭ କରିସାରିଛନ୍ତି। ଏହା ମୋଟ ଆକ୍ରାନ୍ତ ସଂଖ୍ୟାର ୩୮.୧୯ ପ୍ରତିଶତ ବୋଲି ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି।

ପରଲୋକରେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ସଙ୍ଗୀତକାର-ଗାୟକ ଓ୍ୱାଜିଦ୍‌ ଖାନ

ମୁମ୍ବାଇ: ବଲିଉଡ୍‌ର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ସଙ୍ଗୀତକାର ଯୋଡ଼ି ସାଜିଦ୍‌-ୱାଜିଦ୍‌ଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ସଙ୍ଗୀତ ନିର୍ଦେଶକ- ଗାୟକ ଓ୍ୱାଜିଦ୍‌ ଖାନ୍‌ଙ୍କ ପରଲୋକ ହୋଇଛି। ରବିବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ମୁମ୍ବାଇର ଏକ ଘରୋଇ ହସ୍ପିଟାଲ୍‌ରେ ୱାଜିଦ୍ ଶେଷ ନିଶ୍ୱାସ ତ୍ୟାଗ କରିଛନ୍ତି। ମୃତ୍ୟୁ ବେଳକୁ ତାଙ୍କୁ ୪୨ ବର୍ଷ ବୟସ ହୋଇଥିଲା। ତେବେ ତାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁର କାରଣ ଜଣାପଡ଼ିନାହିଁ। କିଛିଦିନ ତଳେ ସେ କୋରୋନାରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଥିବାରୁ ଏଥିପାଇଁ ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥାଇପାରେ ବୋଲି ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଛି। ହେଲେ କୋରୋନାରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇ ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିବା ନେଇ ଏବେ ଯାଏ ୱାଜିଦ୍‌ଙ୍କ ପରିବାର ପକ୍ଷରୁ ସ୍ପଷ୍ଟ କରାଯାଇନି। ଓ୍ୱାଜିଦ୍‌ଙ୍କ ବିୟୋଗରେ ବଲିଉଡ୍‌ରେ ଶୋକର ଛାୟା ଖେଳି ଯାଇଛି। ଏନେଇ ସୋସିଆଲ୍‌ ମିଡିଆରେ ଅନେକ ବିଶିଷ୍ଟ ଅଭିନେତା ଓ ଅଭିନେତ୍ରୀ ଟ୍ୱିଟ୍ କରି ନିଜର ଶୋକ ବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି।

ଚୋରର ଜାଗିଲା ମାନବିକତା: ପାର୍ସଲରେ ପଠାଇଲା ଚୋରି

କୋଏମ୍ବାଟୁର୍: କୋରୋନା ଭୂତାଣୁ ସଂକ୍ରମଣ କାରଣରୁ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ବରେ ଏବେ ହାହାକାର ପରିସ୍ଥିତି। ଲକଡାଉନ୍ କାରଣରୁ ବେଉସା ହରାଇ ବସିଥିବା ଲୋକମାନଙ୍କୁ ସହାୟତା ଯୋଗାଇ ଦେବା ସକାଶେ ସରକାର ନାନାଦି ଘୋଷଣା କରୁଛନ୍ତି। ତେବେ ପ୍ରଶାସନିକ ସ୍ତର ଦେଇ ଏହି ସହାୟତା ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ପାଖରେ ପହଞ୍ଚିବା ବେଳକୁ ସହାୟତାର ସିଂହଭାଗ ବାଟମାରଣା ହୋଇଯାଉଛି। ମଣିଷ ଜାତି କୋରୋନା ମହାମାରୀଜନିତ ବିପର୍ଯ୍ୟସ୍ତ ସମୟ ଦେଇ ଗତି କରୁଥିବା ବେଳେ ପ୍ରଶାସନିକ ଅଧିକାରୀ ଓ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ମାନବିକତା ମରିଯାଉଥିବା ପ୍ରତୀୟମାନ ହେଉଛି। କିନ୍ତୁ ଏପରି ଏକ ଦୁଃସ୍ଥିତି ସମୟରେ ଜଣେ ଚୋର କିପରି ଭାବେ ମାନବିକତା ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛି, ତାହା ଶୁଣିଲେ କେହି ବି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯିବେ ଓ ଏହା ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ କୌଣସି କାଳ୍ପନିକ କାହାଣୀ ବୋଲି ମନେ କରିବେ। କିନ୍ତୁ ଏହା ଏକ ବାସ୍ତବ ଘଟଣା ଓ ନିକଟରେ ତାମିଲନାଡ଼ୁରେ କୋଏମ୍ବାଟୁର୍ ସହରରେ ଏପରି ଘଟଣା ଘଟିଛି।

ପୁଣି ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗିଲା ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ସଂଖ୍ୟା,

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଭାରତରେ ପୁଣିଥରେ ରେକର୍ଡ ସଂଖ୍ୟକ କୋରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବ୍‌ଦ୍ଧି ପାଇଛି। ୨୪ ଘଣ୍ଟା ଭିତରେ ସର୍ବାଧିକ ୮ ହଜାର ୩୯୨ ଜଣ ନୂଆ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଠାବ ହୋଇଥିବାରୁ ଦେଶରେ ମୋଟ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧ ଲକ୍ଷ ୯୦ ହଜାର ୫୩୫ରେ ପହଞ୍ଚିଯାଇଛି। ସେହିପରି ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ୨୩୦ ଜଣ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହେବା ଫଳରେ ଦେଶରେ ମୋଟ ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୫ ହଜାର ୩୯୪ରେ ପହଞ୍ଚିଥିବା କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି। ତଥ୍ୟାନୁସାରେ, ଏବେ ଦେଶରେ ୯୩ ହଜାର ୩୨୨ ଜଣ ବିଭିନ୍ନ ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଥିବା ବେଳେ ୯୧ ହଜାର ୮୧୮ ଜଣ ଆରୋଗ୍ୟ ଲାଭ କରିସାରିଛନ୍ତି। ଏହା ମୋଟ ଆକ୍ରାନ୍ତ ସଂଖ୍ୟାର ୩୮.୧୯ ପ୍ରତିଶତ ବୋଲି ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି।



ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ