ଦେଶ

ଗୃହ ପରିଚାଳନାରେ ରାଜ୍ୟପାଳ ହସ୍ତକ୍ଷେପ କରିପାରିବେ ନାହିଁ

ବେଙ୍ଗାଳୁରୁ: କର୍ଣ୍ଣାଟକ କଂଗ୍ରେସ-ଜେଡି(ଏସ୍‌) ବନାମ ବିଜେପି ମଧ୍ୟରେ ହାଇଡ୍ରାମା ଜାରି ରହିଛି। ଶୁକ୍ରବାର ଅପରାହ୍ନ ୧ଟା ୩୦ ସୁଦ୍ଧା ଆସ୍ଥା ପ୍ରସ୍ତାବ ଉପରେ ଆଲୋଚନା ଶେଷ କରିବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟପାଳ ଭଜୁଭାଇ ଭାଲା ଦେଇଥିବା ନିର୍ଦ୍ଦେଶକୁ ବାଚସ୍ପତି କେଆର୍‌ ରମେଶ କୁମାର ଗ୍ରହଣ କରିନାହାନ୍ତି। ଆସ୍ଥା ପ୍ରସ୍ତାବ ଉପରେ ଆଲୋଚନା ଶେଷ ହେବା ପରେ ହିଁ ଭୋଟ୍‌ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ ବୋଲି ବାଚସ୍ପତି ରମେଶ କହିଛନ୍ତି। ଏହିପରି ଏକ ସ୍ଥିତିରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଏଚ୍‌ଡି କୁମାରସ୍ବାମୀ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଏକ ପିଟିସନ ଦାଖଲ କରିଛନ୍ତି। ରାଜ୍ୟପାଳ ଗୃହ ପରିଚାଳନାରେ ହସ୍ତକ୍ଷେପ କରିପାରିବେ ନାହିଁ ବୋଲି କୁମାରସ୍ବାମୀ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଅଦଲତକୁ ଜଣାଇଛନ୍ତି। ତେଣୁ ରାଜ୍ୟପାଳ ବାରମ୍ବାର ଆସ୍ଥା ଭୋଟ୍‌ ଶେଷ କରିବାକୁ କହୁଥିଲେ ହେଁ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ପାଳନ କରାଯାଇ ପାରିବ ନାହିଁ ବୋଲି କୁମାରସ୍ବାମୀ ତାଙ୍କ ପିଟିସନ୍‌ରେ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି।

ରାଜ୍ୟସଭାରେ ଚିକେନ ଓ ଅଣ୍ଡାକୁ ନିରାମିଷ ଘୋଷଣା
କୁମାରସ୍ବାମୀଙ୍କୁ ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କ ଦ୍ବିତୀୟ ଚିଠି: ଶୁକ୍ରବାର ଆସ୍ଥା

ବେଙ୍ଗାଳୁରୁ: କର୍ଣ୍ଣାଟକ ବିଧାନସଭାରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଏଚ୍‌ଡି କୁମାରସ୍ବାମୀ ଗୁରୁବାର ବହୁମତ ସାବ୍ୟସ୍ତ କରିବାକୁ ଥିଲେ ହେଁ ବାଚସ୍ପତି କେଆର୍‌ ରମେଶ କୁମାର ଗୃହକୁ ଶୁକ୍ରବାର ପୂର୍ବାହ୍ନ ୧୧ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମୁଲତବୀ କରିଥିଲେ। ତେବେ ଆସ୍ଥା ଭୋଟ୍‌ ପାଇଁ ସମୟ ଗଡ଼ିଚାଲିବା ଫଳରେ ରାଜ୍ୟପାଳ ଭଜୁଭାଇ ଭାଲା ଗୁରୁବାର କୁମାରସ୍ବାମୀଙ୍କୁ ଶୁକ୍ରବାର ଅପରାହ୍ନ ସୁଦ୍ଧା ଆସ୍ଥାଭୋଟ୍‌ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଶେଷ କରିବାକୁ ନିର୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ। କିନ୍ତୁ କଂଗ୍ରେସ-ଜେଡି (ଏସ୍‌) ମେଣ୍ଟ ଏହି ଡେଡ୍‌ଲାଇନ୍‌କୁ ସମ୍ମାନ ଦେଇ ନ ଥିବା ବେଳେ ଶୁକ୍ରବାର ରାଜ୍ୟପାଳ ପୁନର୍ବାର କୁମାରସ୍ବାମୀଙ୍କୁ ଦ୍ବିତୀୟ ଚିଠି ଲେଖିଛନ୍ତି। ଏହି ଚିଠିରେ ଭାଲା ଆସ୍ଥା ଭୋଟ୍‌ ଉପରେ ଜୋର୍‌ ଦେବା ସହ ଯେନତେନ ପ୍ରକାରେଣ ଶୁକ୍ରବାର ବହୁମତ ସାବ୍ୟସ୍ତ କରିବାକୁ କହିଛନ୍ତି। ଅବଶ୍ୟକ ପଡ଼ିଲେ ଗୃହ କାର୍ଯ୍ୟର ଅବଧିକୁ ବଢ଼ାଇ ଦିଆଯିବ ବୋଲି ଭାଲା କୁମାରସ୍ବାମୀଙ୍କୁ ଲେଖିଥିବା ଚିଠିରେ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି।

ଗରିବ ରଥରେ ଲାଗିବନି ବ୍ରେକ୍‌, ସ୍ପଷ୍ଟ କଲା ରେଳ ବିଭାଗ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଦିନକ ତଳେ ଏକ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ଗରିବ ରଥ ଆଉ ଚାଲିବ ନାହିଁ ବୋଲି ଖବର ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲେ ହେଁ ଶୁକ୍ରବାର ରେଳ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଏହାକୁ ଖଣ୍ଡନ କରାଯାଇଛି। ଗରିବ ରଥ ସ୍ଥାନରେ ରେଳ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍‌ ଟ୍ରେନ୍‌ ଚଳାଚଳ କରିବ ବୋଲି ଗଣମାଧ୍ୟମ ରିପୋର୍ଟରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା। ଗରିବ ରଥ ଦେଶର ଦରିଦ୍ର ଶ୍ରେଣୀର ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଉତ୍ତମ ଯାତାୟାତ ମାଧ୍ୟମ ହୋଇଥିବାରୁ ଏହା ବନ୍ଦ ହେଲେ, ଏହି ଶ୍ରେଣୀର ଲୋକମାନେ ବିଶେଷ ଭାବେ ପ୍ରଭାବିତ ହେବେ। କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ରେଳ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଏହି ଗରିବ ରଥର ଚଳାଚଳ ବନ୍ଦ କରିବା ନେଇ କୌଣସି ପ୍ରକାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇନାହିଁ। ଯଦି ଆବଶ୍ୟକ ପଡ଼େ, ତା’ହେଲେ ଏଥିନେଇ ଯଥେଷ୍ଟ ପୂର୍ବରୁ ସୂଚନା ଦିଆଯିବ ବୋଲି ରେଳ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି।

କର୍ଣ୍ଣାଟକ ବିଧାନସଭାରେ ଆସ୍ଥା ଭୋଟ୍‌ ପ୍ରସଙ୍ଗ: ବାଚସ୍ପତିଙ୍କୁ

ବେଙ୍ଗାଳୁରୁ: କର୍ଣ୍ଣାଟକ ବିଧାନସଭାରେ ଶୁକ୍ରବାର ମଧ୍ୟାହ୍ନ ସାଢ଼େ ୧ଟା ସୁଦ୍ଧା ବହୁମତ ସାବ୍ୟସ୍ତ କରିବା ସକାଶେ ରାଜ୍ୟପାଳ ଭଜୁଭାଇ ଭାଲା ନିର୍ଦେଶ ଦେଇଥିବା ବେଳେ ରିପୋର୍ଟ ଲେଖା ହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଏଚ୍‌ଡି କୁମାରସ୍ବାମୀ ତାଙ୍କର ବହୁମତ ସାବ୍ୟସ୍ତ କରିନାହାନ୍ତି। ବରଂ ସେ ଗୁରୁବାର ପରି ବିରୋଧୀ ବିଜେପି ଉପରେ ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ ଦୋଷ ଲଦିଚାଲିଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଅସୁସ୍ଥତା କାରଣରୁ ହସ୍ପିଟାଲ୍‌ରେ ଥିବା ବିଦ୍ରୋହୀ କଂଗ୍ରେସ ବିଧାୟକ ଶ୍ରୀମନ୍ତ ପାଟିଲ୍‌ ବାଚସ୍ପତି ରମେଶ କୁମାରଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖି ତାଙ୍କୁ ଆଦୌ ଅପହରଣ କରାଯାଇନାହିଁ। ସେ ବାସ୍ତବରେ ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଅଛନ୍ତି। ଏଥିସହ ସେ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ବିଧାନସଭାରେ ଅନୁପସ୍ଥିତ ରହିବେ ବୋଲି ମଧ୍ୟ ବାଚସ୍ପତିଙ୍କଠାରୁ ଅନୁମତି ମାଗିଛନ୍ତି।



ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ

ନୋବେଲ ଡିନର୍
ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର ଭଳି ନୋବେଲ ଡିନରର ମର୍ଯ୍ୟାଦା ଅତି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ ପରେ ପ୍ରତି ବର୍ଷ ଡିସେମ୍ବର ୧୦ ତାରିଖରେ ଷ୍ଟକହୋମ୍ ସିଟିର ବ୍ଳୁ ହଲ୍‌ରେ ଏହି ରାତ୍ରିଭୋଜନର ଆୟୋଜନ କରାଯାଏ। ଏଥିରେ ସ୍ବିଡେନର ରାଜ ପରିବାର, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ, ପଦସ୍ଥ ସରକାରୀ ବ୍ୟକ୍ତି, ନୋବେଲ ବିଜେତା ଏବଂ ଅତିଥି ଉପସ୍ଥିତ ରହନ୍ତି। ପ୍ରତ୍ୟେକ ନୋବେଲ ବିଜେତା ଏଠାକୁ ୧୬ ଜଣ ଅତିଥିଙ୍କୁ ସାଥିରେ ଆଣି ପାରିବେ। ଏହି ଭୋଜନର ସମୟ ସୀମା ୪ ଘଣ୍ଟା। ଏଥିରେ ନୋବେଲ ବିଜେତାମାନେ ସଂକ୍ଷିପ୍ତ ବକ୍ତବ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତି। ଚାରି ଦିନ ଆଗରୁ ୪୦ ଜଣ ରୋଷେୟା ୨୦୦ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସହାୟତାରେ ଭୋଜନ ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ଲାଗିଯାଆନ୍ତି। ୬୦ଟି ଟେବୁଲରେ ଥିବା ୭୦୦୦ ଥାଳି, ୫୦୦୦ ଗ୍ଳାସ୍ ଏବଂ ୧୦,୦୦୦ ରୁପା ବାସନରେ ଖାଦ୍ୟ ପରଷା ଯାଏ। ଏହି ଡିନରର ମୂଲ୍ୟ ୪ କୋଟି ଟଙ୍କା। ୧୯୭୯ ମସିହାର ନୋବେଲ ଶାନ୍ତି ବିଜେତା ମଦର ଟେରେସାଙ୍କ ଅନୁରୋଧ କ୍ରମେ ସେହି ବର୍ଷ ଏହି ଭୋଜନ ବାତିଲ୍‌ କରାଯାଇ ସେହି ଅର୍ଥ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା।