ଦେଶ

ବିହାରରେ ବିଶାଳ ମାନବ ଶୃଙ୍ଖଳ: ନୀତିଶଙ୍କୁ କଂଗ୍ରେସ କର୍ମୀଙ୍କ

ପାଟନା: ରବିବାର ବିହାରରେ ବିଶାଳ ମାନବ ଶୃଙ୍ଖଳ କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ଏଥିରେ ଭାଗ ନେଇଥିବା ଲୋକମାନେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନୀତିଶ କୁମାରଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ୍‌ କରିଛନ୍ତି। ମାନବ ଶୃଙ୍ଖଳରେ ନୀତିଶଙ୍କ ଫଟୋ ସମ୍ବଳିତ ପୋଷ୍ଟର୍‌ ଲଗାଯିବା ସହ ତାଙ୍କ ଅମଳରେ ରାଜ୍ୟରେ କୌଣସି ବିକାଶ ହୋଇନାହିଁ ବୋଲି ସେମାନେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ଏହିପରି ପୋଷ୍ଟର୍‌ କଂଗ୍ରେସ କର୍ମୀମାନେ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିବା ବେଳେ ବିଜେପି ଓ ଜେଡିୟୁ ମେଣ୍ଟ ସରକାର ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ଦେଇଥିବା ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ପୂରଣ କରିବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଛି। ଏବେ ବି ରାଜ୍ୟରେ ଯୌତୁକଜନିତ ବଧୂହତ୍ୟା, ଲୁଟ୍‌, ଦୁର୍ନୀତି, ଦୁଷ୍କର୍ମ, ବେରୋଜଗାରୀ ସହ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଅପରାଧିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପର ସ୍ଥିତି ଉଦ୍‌ବେଗଜନକ ରହିଛି ବୋଲି ସେମାନେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି।

ସରକାରଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି ସଠିକ୍‌ ଦର୍ଶାଇବାକୁ ଯାଇ ନିତି ଆୟୋଗ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ପାଖାପାଖି ୬ ମାସ ହେଲା ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରରେ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍‌ ସେବା ଉପରେ ରୋକ ଲାଗିଥିବା ବେଳେ ଏହାକୁ ନେଇ ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟ ତାଗିଦ୍‌ ମଧ୍ୟ କରିଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଅଦ୍ୟାବଧି ଏନେଇ କୌଣସି ଠୋସ୍‌ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇ ନ ଥିଲେ ହେଁ ଖୁବ୍‌ଶୀଘ୍ର ଏହି ସେବା ସ୍ବାଭାବିକ ହେବା ନେଇ ସଙ୍କେତ ରହିଛି। ଗତ ଅଗଷ୍ଟ ୫ ତାରିଖରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ସମ୍ବିଧାନର ଧାରା ୩୭୦ ହଟାଇବା ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ କୌଣସି ପ୍ରକାର ଅପ୍ରୀତିକର ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଏଡ଼ାଇବା ସକାଶେ ଏପରି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଥିଲା। ତେବେ ରବିବାର ନିତି ଆୟୋଗର ଜନୈକ ସଦସ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଏପରି ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ସଠିକ୍‌ ଦର୍ଶାଇବାକୁ ଯାଇ ବିଚିତ୍ର ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି। ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀର ଲୋକେ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍‌ର ବ୍ୟବହାର କେବଳ ଅଶ୍ଳୀଳ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଦେଖିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି ବୋଲି ଭିକେ ସାରସ୍ବତ କହିଛନ୍ତି।

ଉଦ୍ଧବଙ୍କୁ ବିରୋଧ: ଶିର୍‌ଡିରେ ଅନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ କାଳ ପାଇଁ ବନ୍ଦ

ଶିର୍‌ଡି: ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ଶିର୍‌ଡିରେ ସ୍ଥାନୀୟ ବାସିନ୍ଦା ଅନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ କାଳ ପାଇଁ ବନ୍ଦ ଡାକରା ଦେଇଛନ୍ତି। ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଉଦ୍ଧବ ଠାକ୍‌ରେ ପର୍‌ଭନି ଜିଲ୍ଲାର ପାଥରୀ ସହରକୁ ସାଇ ବାବାଙ୍କ ଜନ୍ମସ୍ଥାନ ଭାବେ ଘୋଷଣା କରିବା ସହ ତା’ର ବିକାଶ ସପକ୍ଷରେ ଯୁକ୍ତି ବାଢ଼ିଥିବା ବେଳେ ଏହାକୁ ଶିର୍‌ଡି ବାସିନ୍ଦା ବିରୋଧ କରିଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଏହି ବନ୍ଦ ଡାକରା ସତ୍ତ୍ବେ ସାଇ ବାବାଙ୍କ ଦର୍ଶନ ଉପରେ କୌଣସି ପ୍ରଭାବ ପଡ଼ିବ ନାହିଁ। ମନ୍ଦିର ରବିବାର ଖୋଲା ରହିବ ଓ ଦର୍ଶନାର୍ଥୀ ସାଇ ବାବାଙ୍କୁ ସ୍ବାଭାବିକ ଦର୍ଶନ କରିପାରିବେ ବୋଲି ଶ୍ରୀ ସାଇବାବା ସଂସ୍ଥାନ ଟ୍ରଷ୍ଟ୍‌ ସିଇଓ ଦୀପକ ମଦୁକର ମୁଗଲିକର୍‌ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ଏଥିସହ ବନ୍ଦ ଡାକରା ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଜାନୁଆରୀ ୧୯ ତାରିଖରେ ସାଇ ବାବାଙ୍କ ମନ୍ଦିର ବନ୍ଦ ରହିବ ଯେଉଁ ଖବର ପ୍ରଚାରିତ ହେଉଥିଲା, ସେଥିରେ କୌଣସି ସତ୍ୟତା ନାହିଁ ବୋଲି ମୁଗଲିକର୍‌ କହିଛନ୍ତି। ସେହିପରି ଦର୍ଶନ ପାଇଁ ଆସୁଥିବା ଦର୍ଶନାର୍ଥୀ କୌଣସି ପ୍ରକାର ସମସ୍ୟାରେ ପଡ଼ିବେ ନାହିଁ ବୋଲି ଟ୍ରଷ୍ଟ ସଦସ୍ୟ ବି. ୱାକ୍‌ଚୌରେ କହିଛନ୍ତି।

ସିଏଏ ସପକ୍ଷରେ ଦୁଇ କଂଗ୍ରେସ ନେତା: ମନା କରିପାରିବେନି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଗତ ବର୍ଷ ଡିସେମ୍ବରରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ନାଗରିକତା ସଂଶୋଧନ ଆଇନ (ସିଏଏ) ଲାଗୁ କରିଥିବା ବେଳେ ଏହାକୁ କେରଳ, ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଓ ଓଡ଼ିଶା ସମେତ ଅନେକ ରାଜ୍ୟ ଲାଗୁ କରିବେ ନାହିଁ ବୋଲି ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। କେତେକ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ବିଧାନସଭାରେ ଏହା ବିରୋଧରେ ବହୁମତ ହାସଲ ମଧ୍ୟ କରିସାରିଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଏହା ଅସାମ୍ବିଧାନିକ ଓ ଥରେ ସଂସଦ କୌଣସି ନିୟମ ଲାଗୁ କଲେ, ତାହାକୁ ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟ ଲାଗୁ କରିବା ସକାଶେ ବାଧ୍ୟ ବୋଲି ମତ ଦେଇଛନ୍ତି ବିରୋଧୀ କଂଗ୍ରେସ ଦଳର ଦୁଇ ଜଣ ବରିଷ୍ଠ ସାଂସଦ। କେରଳ ଲିଟରେଚର୍‌ ଫେଷ୍ଟିଭାଲ୍‌ରେ ଯୋଗଦେବା ଅବସରରେ କପିଲ ସିବଲ୍‌ କହିଛନ୍ତି ଯେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ କେହି ବି ବିରୋଧ କରିପାରିବେ। ସେହିପରି ସିଏଏକୁ ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କର ବିରୋଧ କରିବାର ଅଧିକାର ରହିଛି। ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହା ବିରୋଧରେ ବିଧାନସଭାରେ ବହୁମତ ହାସଲ କରିପାରିବେ। କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଉପରେ ସିଏଏ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିବା ସକାଶେ ଚାପ ମଧ୍ୟ ପକାଇପାରିବେ। କିନ୍ତୁ ଥରେ ସଂସଦ କୌଣସି ଆଇନ ଲାଗୁ କଲେ, କୌଣସି ରାଜ୍ୟ ଏହାକୁ ଲାଗୁ କରିବାରୁ ବିରତ ରହିପାରିବେ ନାହିଁ ବୋଲି ଉଭୟ ନେତା କହିଛନ୍ତି।

ନାଗରିକତା କେବଳ ଅଧିକାର ନୁହେଁ, କର୍ତ୍ତବ୍ୟ: ପ୍ରଧାନ

ନାଗପୁର: ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ଜଷ୍ଟିସ୍‌ ଏସ୍‌ ବୋବଡେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ନାଗରିକତା କେବଳ ଅଧିକାର ନୁହେଁ, ଏହା ଆଉ ଏକ କର୍ତ୍ତବ୍ୟ। ନାଗପୁରର ଆର୍‌ଟିଏମ୍‌ଏନ୍‌ୟୁର ସମାବର୍ତ୍ତନ ଉତ୍ସବରେ ଜଷ୍ଟିସ୍‌ ବୋବଡେ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗ ଦେଇ ଜଣେ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ ଓ ଏହା ସହ ଜଡ଼ିତ ଶିକ୍ଷାର୍ଥୀଙ୍କ ବାବଦରେ ତାଙ୍କର ବିଶେଷ ଅଭିଜ୍ଞତାରୁ ମତ ରଖିଛନ୍ତି। ଜଷ୍ଟିସ୍‌ ବୋବଡେ କହିଥିଲେ ଯେ ସେ ଦେଖୁଛନ୍ତି କେତେଗୁଡ଼ିଏ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ବ୍ୟବସାୟ ପ୍ରବଣ ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି। ମାତ୍ର ବୌଦ୍ଧିକ ବିକାଶ ଓ ଚରିତ୍ର ଗଠନ କରିବା ହେଉଛି ଯେ ସେମାନଙ୍କର ମୌଳିକ କାର୍ଯ୍ୟ ସେମାନେ ତାହାକୁ ଆଜିକାଲି ଭୁଲି ଯାଉଥିବା ସେ ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି। ତେଣୁ ସମସ୍ତ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ ଏପରି ଭୁଲ ପଥରୁ ନିବୃତ୍ତ ହେବାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି।

ସଭରକରଙ୍କୁ ଭାରତରତ୍ନ ନେଇ ସଞ୍ଜୟ ରାଉତଙ୍କ ମନ୍ତବ୍ୟ
ଗୁଡିୟା ଦୁଷ୍କର୍ମ ମାମଲାରେ ୨ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଦୋଷୀ, ୩୦ରେ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ବହୁଚର୍ଚ୍ଚିତ ଗୁଡିୟାର ଦୁଷ୍କର୍ମ ମାମଲାରେ ଶନିବାର ଏଠାକାର କଡ଼କଡ଼ଡୁମା କୋର୍ଟ ୨ ମୁଖ୍ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ କରିଛନ୍ତି। ପ୍ରଦୀପ କୁମାର ଓ ମନୋଜ ଶାହ ନାମକ ଏହି ଦୁଇ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କ ବିରୋଧରେ ପୋକ୍‌ସୋ ଧାରାରେ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ସେମାନେ ଦୁଷ୍କର୍ମ, ଅପହରଣ ଓ ହତ୍ୟା ପାଇଁ ଉଦ୍ୟମ କରିଥିବା ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଛି। ତେବେ ଆସନ୍ତା ଜାନୁଆରୀ ୩୦ ତାରିଖରେ ଅତିରିକ୍ତ ଦୌରାଜଜ୍‌ ନରେଶ କୁମାର ମାଲହୋତ୍ରା ଦଣ୍ଡାଦେଶ ଘୋଷଣା କରିବେ। ପାଖାପାଖି ୭ ବର୍ଷ ତଳେ ଅର୍ଥାତ୍‌ ଗତ ଏପ୍ରିଲ୍‌ ୧୫, ୨୦୧୩ରେ ପୂର୍ବ ଦିଲ୍ଲୀର ଗାନ୍ଧି ନଗରର ଜନୈକ ଯୁବକ ଓ ତା’ର ସାଙ୍ଗ ୫ ବର୍ଷୀୟା ଗୁଡିୟା ନାମ୍ନୀ ଶିଶୁକନ୍ୟାକୁ ପ୍ରଥମେ ଅପହରଣ କରିନେଇଥିଲେ। ପରେ ସେମାନେ ତାଙ୍କୁ ଦୁଷ୍କର୍ମ କରିଥିଲେ। ଏପରିକି ସେମାନେ ଗୁଡିୟାର ଯୌନାଙ୍ଗରେ ଭୀଷଣ ଆଘାତ କରିବା ଫଳରେ ସେ ଗୁରୁତର ଭାବେ ଆହତ ହୋଇଥିଲା।

ଦିଲ୍ଲୀରେ ଆପ୍‌କୁ ଝଟ୍‌କା: କଂଗ୍ରେସରେ ମିଶିଲେ ଶାସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ନାତି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଆସନ୍ତା ଫେବ୍ରୁଆରୀ ୮ ତାରିଖରେ ଦିଲ୍ଲୀ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ଏହି ନିର୍ବାଚନରେ ବାଜିମାତ୍‌ କରିବା ସକାଶେ ପ୍ରତି ଦଳ ସେମାନଙ୍କ ଲବିକୁ ଜୋର୍‌ଦାର କରିଥିବା ବେଳେ ଇତିମଧ୍ୟରେ ପ୍ରାର୍ଥିପତ୍ର ଦାଖଲ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ଶାସକ ଆପ୍‌ ଏଠାରେ ପୁଣିଥରେ ସରକାର ଗଠନ କରିବା ସକାଶେ ଦାବି କରୁଥିବା ବେଳେ ବିରୋଧୀ ବିଜେପି ପୁଣିଥରେ କ୍ଷମତାକୁ ଫେରିବା ସକାଶେ ଆଶା ବାନ୍ଧିଛି। ଅନ୍ୟତମ ବିରୋଧୀ ଦଳ କଂଗ୍ରେସ ମଧ୍ୟ ଆଗାମୀ ନିର୍ବାଚନରେ ନିଜର ସ୍ଥିତିକୁ ସୁଧାରି ନେବା ପାଇଁ ଉଦ୍ୟମ ଚଳାଇଛି। ଶନିବାର ଆପ୍‌କୁ ଝଟ୍‌କା ଲାଗିଛି ଓ କଂଗ୍ରେସ ସାମାନ୍ୟ ଶକ୍ତି ପାଇଛି। କାରଣ ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଲାଲ ବାହାଦୁର ଶାସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ନାତି ତଥା ଆପ୍‌ ବିଧାୟକ ଆଦର୍ଶ ଶାସ୍ତ୍ରୀ କଂଗ୍ରେସରେ ଯୋଗଦେଇଛନ୍ତି। ଦିଲ୍ଲୀ ପ୍ରଦେଶ କଂଗ୍ରେସ କମିଟି ମୁଖ୍ୟ ସୁଭାଶ ଚୋପ୍ରା ଓ ବରିଷ୍ଠ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ପିସି ଚାକୋଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ଆଦର୍ଶ ହାତ ଧରିଛନ୍ତି।

କାର୍‌ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଶବାନା ଆଜ୍‌ମୀ ଆହତ

ମୁମ୍ବାଇ: ବଲିଉଡ୍‌ର ବର୍ଷୀୟାନ୍ ଅଭିନେତ୍ରୀ ଶବାନା ଆଜ୍‌ମୀ ଶନିବାର ଏକ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ପୁଣେ-ମୁମ୍ବାଇ ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍‌ୱେ’ରେ ଖାଲାପୁର ଟୋଲ୍‌ ପ୍ଲାଜା ନିକଟରେ ତାଙ୍କ କାର୍‌କୁ ଗୋଟିଏ ଟ୍ରକ୍‌ ଧକ୍କା ଦେବା ଫଳରେ ଶବାନାଙ୍କ ନାକରେ ଆଘାତ ଲାଗିଛି। ତାଙ୍କ ସହ ସ୍ବାମୀ ତଥା ବିଶିଷ୍ଟ ଗୀତିକାର ଜାଭେଦ୍‌ ଅଖ୍‌ତର ମଧ୍ୟ ଯାଉଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। ଜାଭେଦ୍‌ଙ୍କର ବିଶେଷ କୌଣସି କ୍ଷତି ହୋଇ ନ ଥିବା ବେଳେ ଉଭୟଙ୍କୁ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ପନ୍‌ଭେଲ୍‌ସ୍ଥିତ ଏମ୍‌ଜିଏମ୍‌ ହସ୍ପିଟାଲ୍‌ରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। ଶବାନାଙ୍କ ଶରୀରରେ ନାକ ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ଆଘାତ ଲାଗି ନ ଥିବା ହସ୍ପିଟାଲ୍‌ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଥିଲେ ଯେ ଏହି ଅଭିନେତ୍ରୀ ଜଣକ ମାନସିକ ଭାବେ ଭୟଭୀତ ହୋଇପଡ଼ିଥିବା କୁହାଯାଇଛି।

ନିର୍ଭୟା ଦୋଷୀଙ୍କୁ କ୍ଷମା କରିଦେବାକୁ ଆଇନଜୀବୀଙ୍କ


ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ