ଦେଶ

ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକ ଓ ତବଲିଗି ଜମାତ୍ କୋରୋନା ମୁକାବିଲାକୁ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ସାମ୍ପ୍ରତିକ ସମୟରେ ଦେଖାଦେଇଥିବା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସଙ୍କଟ ସମୟରେ ଦୁଇଟି ଘଟଣା ଭାରତର କୋରୋନା ଭୂତାଣୁ ସହ ଚାଲିଥିବା ଯୁଦ୍ଧରେ ବିପଜ୍ଜନକ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଛି। ପ୍ରଥମତଃ ଗତ ସପ୍ତାହରେ ଆନନ୍ଦ ବିହାରରେ ହଜାର ହଜାର ସଂଖ୍ୟାରେ ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକ ଏକାଠି ହେବା ଫଳରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଲକଡାଉନ୍ ନିଷ୍ପତ୍ତି ପାଇଁ ଏକ ଚାଲେଞ୍ଜ୍ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଦିଲ୍ଲୀର ନିଜାମୁଦ୍ଦିନ୍ ତବଲିଗି ଜମାତଠାରେ ଧର୍ମସଭାରେ ମିଳିତ ହୋଇଥିବା ମୁସଲିମ୍ ଧର୍ମାବଲମ୍ବୀ ଆଉ ଏକ ଘାତକ ଘଟଣା। ଦେଶରେ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥିବା କୋରୋନା ଭୂତାଣୁ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଭିତରେ ଥିବା ବେଳେ ଏହି ଦୁଇଟି ଘଟଣା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟାକୁ ବହୁଗୁଣିତ କରିବାରେ ସହାୟକ ହୋଇଛନ୍ତି। ତେଣୁ ଏହି ଘଟଣା ଦେଶର କୋରୋନା ମୁକାବିଲାକୁ ପ୍ରତିହତ କରିଛି ବୋଲି ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦ କହିବା ସହ ଏନେଇ ଦୁଃଖ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ଶୁକ୍ରବାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି କୋବିନ୍ଦ ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟ ଓ କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳର ରାଜ୍ୟପାଳ, ଲେଫ୍ନନାଣ୍ଟ୍ ଗଭର୍ଣ୍ଣର୍ ଓ ପ୍ରଶାସନିକ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସହ ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍ସିଂରେ ଆଲୋଚନା କରିବା ପରେ ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭବନରୁ ଜାରି ଏକ ବିବୃତିରେ ଦେଶର ପ୍ରଥମ ନାଗରିକ ଉପରୋକ୍ତ ମତ ପୋଷଣ କରିଛନ୍ତି।

ଦିନକରେ ଭାରତରେ ୪୭୮ କୋରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ୬୨

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଭାରତରେ ଦିନକୁ ଦିନ କୋରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ତୀବ୍ର ଗତିରେ ବଢ଼ିଚାଲିଛି। ବିଶେଷକରି ତବଲିଗି ଜମାତରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଧର୍ମସଭାରେ ଯୋଗଦେଇଥିବା ମୁସଲିମ ଧର୍ମାବଲମ୍ବୀମାନେ ୧୪ଟି ରାଜ୍ୟ ଓ କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳରେ ପହଞ୍ଚିବା ଦ୍ବାରା ସେମାନଙ୍କ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସିଥିବା ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଠାବ କରାଯାଉଛି। ନିଜାମୁଦ୍ଦିନ୍ ଫେରନ୍ତା ଓ ସେମାନଙ୍କ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସିଥିବା ଲୋକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅଧିକାଂଶ କୋରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଠାବ ହେବାରୁ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନକ ଭିତରେ ଦେଶରେ ୪୭୮ ଜଣ ଠାବ ହୋଇଛନ୍ତି। ଦେଶରେ ଗତ ଜାନୁଆରୀ ୩୦ରୁ କୋରୋନା ରୋଗୀଙ୍କୁ ଠାବ କରାଯିବା ଦିନଠାରୁ ଶୁକ୍ରବାର ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ସର୍ବାଧିକ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ପାଖାପାଖି ୪ ଶହ ତବଲିଗି ଫେରନ୍ତା ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି। ଫଳସ୍ବରୂପ ଦେଶରେ ଅଦ୍ୟାବଧି ୨ ହଜାର ୫୪୭ ଜଣ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଥିବା କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ମନ୍ତ୍ରାଳୟର ଯୁଗ୍ମ ସଚିବ ଲବ ଅଗ୍ରୱାଲ୍ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ଏମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୨୩୨୨ ଜଣ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଥିବା ବେଳେ ୬୨ ଜଣ ଜୀବନ ହରାଇଛନ୍ତି ଏବଂ ୧୬୨ ଜଣ ସୁସ୍ଥ ହୋଇସାରିଛନ୍ତି।

ଚିନ୍ତା ବଢ଼ାଉଛି କୋରୋନା: ୫ ଦିନରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ସଂଖ୍ୟା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଦେଶରେ କୋରୋନା ଭୂତାଣୁର ସଂକ୍ରମଣକୁ ରୋକିବା ସକାଶେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ୨୧ ଦିନ ପାଇଁ ଲକଡାଉନ୍ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ଗତ ୨୪ ତାରିଖ ମଧ୍ୟରାତ୍ରରୁ ଲାଗୁ ହୋଇଥିବା ଏହି ଲକଡାଉନକୁ ଇତିମଧ୍ୟରେ ୧୦ ଦିନ ପୂରିଗଲାଣି। କିନ୍ତୁ ଏହାର ପ୍ରଭାବ କୋରୋନା ଭୂତାଣୁ ରୋକିବା କ୍ଷେତ୍ରରେ ବିଶେଷ ପଡ଼ୁଥିବା ପରିଲକ୍ଷିତ ହେଉନାହିଁ। ବରଂ ଗତ ୫ ଦିନରେ ଦେଶରେ ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଯେପରି ଭାବେ ବଢ଼ିଛି, ତାହା ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଚିନ୍ତାର କାରଣ ପାଲଟିବା ସ୍ବାଭାବିକ। ଭାରତ ଇତିହାସରେ ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ଯୁଦ୍ଧ ଲଢ଼ୁଥିବା ବେଳେ ଗତ ୫ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଦେଶରେ ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଦ୍ବିଗୁଣିତ ହୋଇଛି। ଯଦିଓ ଦେଶରେ କୋରୋନା ଭୂତାଣୁର ସ୍ଥିତି ୩ୟ ଷ୍ଟେଜ୍ ଅର୍ଥାତ୍ ଗୋଷ୍ଠୀ ସଂକ୍ରମଣରେ ପହଞ୍ଚିନାହିଁ, ତଥାପି ଯେପରି ଭାବେ ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ପରିମାଣ ବଢ଼ିଚାଲିଛି, ଖୁବଶୀଘ୍ର ଏହି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଭାରତ ଯେ ନ ପହଞ୍ଚିଯିବ, ସେପରି ସମ୍ଭାବନାକୁ ଅସ୍ବୀକାର ମଧ୍ୟ କରାଯାଇ ନ ପାରେ।

କ୍ରୀଡ଼ାବିତଙ୍କ ସହ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଆଲୋଚନା: ୫-ଏସ୍ ମନ୍ତ୍ର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ସାମ୍ପ୍ରତିକ ସମୟରେ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ବକୁ କୋରୋନା ଭୂତାଣୁ ଜନିତ ମହାମାରୀ ଗ୍ରାସ କରିବାକୁ ବସିଥିବା ବେଳେ ଭାରତରେ ଏହାର ବ୍ୟାପକତାକୁ ରୋକିବା ସକାଶେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଲକଡାଉନ୍ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି। ତେବେ ଏହି ଲକଡାଉନ ନିୟମ ପାଳନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅନେକ ସହଯୋଗ କରୁ ନ ଥିବା ଦେଖାଯାଉଛି। ତେଣୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଏହି ଲକଡାଉନର ଅବଶିଷ୍ଟ ଦିନଗୁଡ଼ିକୁ ସଫଳ କରିବା ସକାଶେ ଦେଶର ପ୍ରମୁଖ କ୍ରୀଡ଼ାବିତମାନଙ୍କ ସହଯୋଗ ଲୋଡ଼ିଛନ୍ତି। ଶୁକ୍ରବାର ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ଦଳର ପୂର୍ବତନ ଅଧିନାୟକ ତଥା ବିଶ୍ବର ମହାନ ଖେଳାଳି ସଚିନ୍ ତେନ୍ଦୁଲକର, ବର୍ତ୍ତମାନର ଅଧିନାୟକ ବିରାଟ କୋହଲି ଓ ପୂର୍ବତନ ଅଧିନାୟକ ତଥା ବର୍ତ୍ତମାନ ବିସିସିଆଇର ସଭାପତି ଥିବା ସୌରଭ ଗାଙ୍ଗୁଲିଙ୍କ ସମେତ ୪୦ ଜଣ ଖେଳାଳିଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଆଲୋଚନା ଅବସରରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ୫-ଏସ୍ ମନ୍ତ୍ର ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ବ ଦେଇଛନ୍ତି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମତରେ କୋରୋନାକୁ ପ୍ରତିହତ କରିବାକୁ ହେଲେ ଆମକୁ ସଙ୍କଳ୍ପ, ସଂଯମତା, ସକାରାତ୍ମକତା, ସମ୍ମାନ ଓ ସହଯୋଗ ଉପରେ ଫୋକସ୍ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ। କ୍ରୀଡ଼ାବିତମାନେ ଦେଶ ପାଇଁ ଗୌରବ ଆଣିବା ସହ ସମାଜର ନୈତିକ ମନୋବଳ ବଢ଼ାଇବା ଓ ସକାରାତ୍ମକତାର ବାତାବରଣ ସୃଷ୍ଟି କରିବାରେ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ନିର୍ବାହ କରିଥାନ୍ତି ବୋଲି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି।

ଭାରତରେ ୨୩ ଶହ ଟପିଲା କୋରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ସଂଖ୍ୟା,

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଭାରତରେ କୋଭିଡ୍-୧୯ ଭୂତାଣୁ ତା’ର ବ୍ୟାପକତା ଜାରି ରଖିଥିବା ବେଳେ ଶୁକ୍ରବାର ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୨୩ ଶହ ଅତିକ୍ରମ କରିଛି। ସେହିପରି ଶୁକ୍ରବାର ୩ ଜଣ ରୋଗୀଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଏହି ସଂଖ୍ୟା ୫୬ରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୨୦୮୮ ଜଣ ଏବେ ବି ବିଭିନ୍ନ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଅଛନ୍ତି। ଏହାଛଡ଼ା ୧୫୬ ଜଣ ସୁସ୍ଥତା ଲାଭ କରି ନିଜ ନିଜ ଘରକୁ ଫେରିଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟ ପକ୍ଷରେ ବିଶ୍ବ ସ୍ତରରେ ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୦ ଲକ୍ଷ ଅତିକ୍ରମ କରିଛି ଓ ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୪୫ ହଜାରରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ବ ହୋଇଛି। ରିପୋର୍ଟ ଲେଖାଯିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭାରତରେ ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୨୩୦୧ ରହିଛି। ଶୁକ୍ରବାର ସକାଳେ ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶର ସୋଲାନ୍ ଜିଲ୍ଲାର ଜଣେ ମହିଳା ଚଣ୍ଡିଗଡ଼ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଥିବା ବେଳେ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଛନ୍ତି। ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ଶୁକ୍ରବାର ୧୯ ଜଣ ନୂଆ ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କୁ ଠାବ କରାଯିବା ଫଳରେ ଏଠାରେ କୋରୋନାଜନିତ ସ୍ଥିତି ଜଟିଳ ରହିଛି।

ଖବରକାଗଜ ବିତରଣ ରୋକିବା ଅପରାଧ: ବରିଷ୍ଠ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: କୋରୋନା ଭୂତାଣୁର ବ୍ୟାପକତା ରୋକିବା ସକାଶେ ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ଲକଡାଉନ୍ ଜାରି ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ଖବରକାଗଜ ଉପରେ ପଡ଼ିଥିଲା। ଫଳସ୍ବରୂପ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏହାକୁ ଜରୁରୀକାଳୀନ ସେବା ପରିସରଭୁକ୍ତ କରିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଏହାସତ୍ତ୍ବେ ଖବରକାଗଜ ବିତରଣ କରୁଥିବା ହକରମାନଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ ସମୟରେ ପୋଲିସ୍ ହାତରୁ ମାଡ଼ ଖାଇବାକୁ ପଡ଼ୁଥିବା ଘଟଣାରେ ଦେଶର ବରିଷ୍ଠ ଆଇନଜୀବୀମାନେ କ୍ଷୋଭ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ଖବରକାଗଜ ବିତରଣରେ କୌଣସି ପ୍ରକାର ବାଧା ଦେବା ଆଇନଗତ ଅପରାଧ ଓ ଜରୁରୀକାଳୀନ ସେବା ପରିଚାଳନା ଆଇନ (ଇଏସ୍ଏମ୍ଏ) ଅନୁସାରେ ଦଣ୍ଡନୀୟ ଅପରାଧ ବୋଲି ବରିଷ୍ଠ ଆଇନଜୀବୀ ହରିଶ ସାଲଭେ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ପୂର୍ବରୁ ଦେଶର ସଲିସିଟର୍ ଜେନେରାଲ୍ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିସାରିଥିବା ଜଷ୍ଟିସ୍ ସାଲଭେ ଭାରତ ପକ୍ଷରୁ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କୋର୍ଟରେ କୁଲଭୂଷଣ ଯାଦବଙ୍କ ମାମଲାରେ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ବ କରିଥିବା ସାଲଭେ ଦେଶରେ ଖବରକାଗଜ ବିତରଣ କ୍ଷେତ୍ରରେ ହକରମାନେ ଭୋଗୁଥିବା ସମସ୍ୟା ନେଇ କ୍ଷୋଭ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ନିବେଦନ: ଏପ୍ରିଲ ୫ ରାତି ୯ଟାରେ ୯ ମିନିଟ୍‌

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: କୋରୋନା ଭାଇରସ୍‌ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ଆତଙ୍କ ଖେଳାଇ ଚାଲିଥିବା ବେଳେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ କୋରୋନା ବିରୋଧରେ ମହାଲଢ଼େଇ ଲଢ଼ିବା ପାଇଁ ଆହ୍ବାନ ଦେବା ସହ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୫ରେ ୨୧ ଦିନ ପାଇଁ ସାରା ଦେଶ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ହେଲା ବୋଲି ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ। ଦେଶ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ର ୧୦ମ ଦିବସରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥିବା ବେଳେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଶୁକ୍ରବାର ପୂର୍ବାହ୍ନ ୯ଟାରେ କୋରୋନା ସହ ଲଢୁଥିବା ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ ଏକ ଭିଡିଓ ବାର୍ତ୍ତା ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହି ବାର୍ତ୍ତାରେ ଏପ୍ରିଲ ୫ ରବିବାର ରାତି ୯ଟାରେ ଘରର ସମସ୍ତ ଲାଇଟ୍‌ ବନ୍ଦ କରି ଘର ଫାଟକ, ଝରକା ପାଖରେ କିମ୍ବା ବାଲକୋନୀକୁ ଯାଇ ୯ ମିନିଟ୍‌ ପାଇଁ ମହମବତୀ, ଦୀପ, ଟର୍ଚ୍ଚ, ମୋବାଇଲ ଫ୍ଲାଶ ଲାଇଟ୍‌ ଆଦି ଜଳାଇବାକୁ ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି। ମୋଦି ପରାମର୍ଶ ଦେଇ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆପଣ ଦୀପ ଜାଳିଲେ ଆଲୋକର ସେଇ ମହାଶକ୍ତିକୁ ଅନୁଭବ କରିପାରିବେ ଯେଉଁଠି ଆମେ ସମସ୍ତେ ଗୋଟିଏ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଏକତ୍ରିତ ହୋଇ ଲଢେଇ କରୁଛୁ। କୋରୋନା ଚେନ୍‌ ଭାଙ୍ଗିବାକୁ ଏହା ଏକ ବଡ଼ ରାମବାଣ। କୋରୋନା ଭାଇରସ୍ ଦ୍ୱାରା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ଅନ୍ଧକାରରୁ ଆମେ ଆଲୋକ ଆଡ଼କୁ ଯାତ୍ରା କରିବା। ମୋଦି କହିଛନ୍ତି, ପ୍ରଦୀପ ପ୍ରଜ୍ଜ୍ୱଳନ ସମୟରେ ସାମାଜିକ ଦୂରତ୍ୱ ବଜାୟ ରଖନ୍ତୁ; ଘରେ ରୁହନ୍ତୁ । ଆମ ଉଚ୍ଛ୍ୱାସ ଓ ଆଗ୍ରହ ଠାରୁ ବଳି ଆଉ କୌଣସି ଶକ୍ତି ଟାଣୁଆ ନୁହଁ।

ଲକଡାଉନ୍ ଶେଷ ବେଳକୁ ୧୦ ହଜାର ଟପିବ କୋରୋନା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଦେଶରେ କୋରୋନା ଭୂତାଣୁର ବ୍ୟାପକତା କ୍ରମଶଃ ବଢ଼ିଚାଲିଛି। ଏହି ଭୂତାଣୁର ବ୍ୟାପକତାକୁ ରୋକିବା ସକାଶେ ଭାରତ ସରକାର ୨୧ ଦିନ ପାଇଁ ଲକଡାଉନ୍ ଘୋଷଣା କରିବା ସତ୍ତ୍ବେ ପ୍ରତିଦିନ ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବେଶ୍ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବଢ଼ିଚାଲିଛି। ଫଳସ୍ବରୂପ ସପ୍ତାହକ ଭିତରେ ଦେଶରେ ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଅଢ଼େଇ ଗୁଣରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ବ ହୋଇସାରିଛି। ଗତ ଗୁରୁବାର ଦେଶରେ ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୭ ଶହ ଥିବା ବେଳେ ଗୋଟିଏ ସପ୍ତାହ ଭିତରେ ଅର୍ଥାତ୍ ଚଳିତ ସପ୍ତାହର ଗୁରୁବାର ସୁଦ୍ଧା ଏହି ସଂଖ୍ୟା ୨୦୦୦ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚିଯାଇଛି। ଗୁରୁବାର ସୁଦ୍ଧା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୯୬୫ରେ ପହଞ୍ଚିଥିବା ବେଳେ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୧୭୬୪ ଜଣ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଥିବା ବେଳେ ୫୦ ଜଣଙ୍କର ଜୀବନ ଯାଇସାରିଛି ଓ ୧୫୦ ଜଣ ସୁସ୍ଥତା ଲାଭ କରିସାରିଛନ୍ତି। ତେବେ ଯେଉଁ ହାରରେ କୋରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବଢ଼ିଚାଲିଛି, ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଘୋଷଣା ହୋଇଥିବା ଲକଡାଉନର ଅବଧି ପୂରିବା ବେଳକୁ ଏହା ୧୦ ହଜାର ଟପିଯିବାର ଆଶଙ୍କା କରାଯାଉଛି। ଅବଶ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଉଛି। ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଟେଷ୍ଟିଂ କିଟ୍ ଯୋଗାଇ ଦେବା ସକାଶେ ସରକାର ଉଦ୍ୟମ କରୁଛନ୍ତି। ତେବେ ସରକାରଙ୍କ ପଦକ୍ଷେପର ଫଳ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିବା ସକାଶେ ଅତି କମ୍‌ରେ ୨ରୁ ୪ ସପ୍ତାହ ଲାଗିବ ବୋଲି କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଡା. ହର୍ଷ ବର୍ଦ୍ଧନ ଏକ ଗଣମାଧ୍ୟମ ସହ ଆଲୋଚନା ବେଳେ କହିଛନ୍ତି।

ଦେଶରେ କୋରୋନା ନେଲାଣି ୫୩ ମୁଣ୍ଡ, ୨ ହଜାର ଟପିଲା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଗୁରୁବାର ଅପରାହ୍ନ ସୁଦ୍ଧା ଭାରତରେ କୋରୋନା ଭୂତାଣୁ ୫୩ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଇସାରିଥିବା ବେଳେ ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୨ ହଜାର ଟପିଛି। ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୨୩୫ ଜଣ ନୂଆ ରୋଗୀ ଠାବ ହେବା ଫଳରେ ସଂଖ୍ୟା ୨ ହଜାର ୬୯ରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ସେହିପରି ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଦେଶରେ ୩ ଜଣ ରୋଗୀଙ୍କ ଜୀବନ ଯାଇଥିବା କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି। ବିଭାଗୀୟ ତଥ୍ୟରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ଦେଶରେ ୧୮୬୦ ଜଣ ରୋଗୀ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଥିବା ବେଳେ ୧୫୫ ଜଣ ସୁସ୍ଥତା ଲାଭ କରିସାରିଛନ୍ତି। ତେବେ ଦେଶରେ ତବଲିଗ୍ ଜମାତ୍ ଘଟଣା ଭୟର ବାତାବରଣକୁ ଜନ୍ମ ଦେଇଥିବା ବେଳେ ଏମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୨ ଜଣଙ୍କର ଜୀବନ ଯାଇସାରିଛି। ସେହିପରି କେରଳରେ ଅଦ୍ୟାବଧି ୧୫୭ ଜଣ ତବଲିଗ୍ ଜମାତ୍ ଫେରନ୍ତାଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇ ସେମାନଙ୍କ ସମ୍ପର୍କରେ ସବିଶେଷ ତଥ୍ୟ ହାସଲ କରାଯାଇଥିବା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପିନାରାୟି ବିଜୟନ୍ କହିଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅଧିକାଂଶଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ଘର ସହ ହସ୍ପିଟାଲରେ ନିଃସଙ୍ଗବାସରେ ରଖାଯାଇଥିବା ବିଜୟନ୍ କହିଛନ୍ତି।

ହସ୍ପିଟାଲରେ ନିଜାମୁଦ୍ଦିନ୍ ଫେରନ୍ତାଙ୍କ ଉତ୍ପାତ: ଅଶ୍ଳୀଳ ଆଚରଣ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଗତ ମାସ ୧୩ରୁ ୧୫ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦିଲ୍ଲୀର ନିଜାମୁଦ୍ଦିନ୍ ଅଞ୍ଚଳରେ ଥିବା ତବଲିଗ୍ ଜମାତଠାରେ ଆୟୋଜିତ ଧର୍ମୀୟ ସଭାରେ ୨ ହଜାରରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ବ ମୁସଲିମ୍ ଯୋଗଦେଇଥିଲେ। ତେବେ ଦେଶରେ କୋରୋନା ଭୂତାଣୁର ଭୟାବହତା ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ସେମାନେ ଜଣେ ଜଣେ ସ୍ପ୍ରେଡର୍ ସାଜିଥିବା ସନ୍ଦେହ କରାଯାଉଛି। ଏହି ମୁସଲିମ୍ ଧର୍ମାବଲମ୍ବୀମାନେ ସରକାରଙ୍କ ସମସ୍ତ ଉଦ୍ୟମକୁ ପାଣିରେ ପକାଇବା ସକାଶେ ଷଡ଼ଯନ୍ତ୍ର କରୁଥିବା ପରି ମନେ ହେଉଛି। ସେମାନେ ନିଜ ସମ୍ପର୍କରେ ସରକାରଙ୍କୁ ସୂଚନା ଦେଉନାହାନ୍ତି, ବରଂ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦେଶର ଇନ୍ଦୋରରେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ କରିବାକୁ ପଛାଇ ନାହାନ୍ତି। ତା’ଛଡ଼ା ସେମାନଙ୍କୁ ନିଃସଙ୍ଗବାସରେ ରଖିବା ସକାଶେ ନେବା ବେଳେ ଜଣେ ନିଜାମୁଦ୍ଦିନ୍ ଫେରନ୍ତା ବ୍ୟକ୍ତି ସୁରକ୍ଷାକର୍ମୀଙ୍କ ଉପରକୁ ଛେପ ପକାଇବା ଭଳି ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ଆଚରଣ କରିଛନ୍ତି। ତେବେ ଏହି ନିଜାମୁଦ୍ଦିନ୍ ଫେରନ୍ତାଙ୍କ କାରନାମା ଏତିକିରେ ସୀମିତ ରହିନାହିଁ। ଗାଜିଆବାଦ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଥିବା କେତେକ ମୁସଲିମ୍ ସେଠାରେ ଉତ୍ପାତ କରୁଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। ସେମାନଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ଦାୟିତ୍ବରେ ଥିବା ଡାକ୍ତର ଓ ନର୍ସମାନଙ୍କୁ ସେମାନେ ଅଶ୍ଳୀଳ ଆଚରଣ କରିବା ସହ ହସ୍ପିଟାଲ୍ ପରିସରରେ ଉଲଗ୍ନ ହୋଇ ବୁଲୁଛନ୍ତି ବୋଲି ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି।

ଇନ୍ଦୋର ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀଙ୍କୁ ଢେଲାମାଡ଼ ଘଟଣାରେ ୭ ଗିରଫ

ଇନ୍ଦୋର୍: ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦେଶର ଇନ୍ଦୋର୍ ସହରରେ ବୁଧବାର କେତେକ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀ ଜନୈକା ମହିଳା କୋରୋନା ଭୂତାଣୁ ଦ୍ବାରା ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିବା ସନ୍ଦେହ କରି ତାଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ସହ ହସ୍ପିଟାଲ୍ ଯିବାକୁ କହିଥିଲେ। ତେବେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ ଏହାକୁ ବିରୋଧ କରି ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀମାନଙ୍କୁ ଢେଲାପଥର ମାଡ଼ କରିବା ସହ ମରଣାନ୍ତକ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ। ଏପରି ଏକ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣାରେ ସ୍ଥାନୀୟ ପୋଲିସ୍ ତଦନ୍ତ କରି ଗୁରୁବାର ଅପରାହ୍ନରେ ୭ ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। ଏହି ମାମଲାରେ ସମୁଦାୟ ୧୦ ଜଣଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମାମଲା ରୁଜୁ କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୭ ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଛି ବୋଲି ଇନ୍ଦୋର୍ ଜୋନର ଆଇଜିପି ବିବେକ ଶର୍ମା କହିଛନ୍ତି। ଏହି ଘଟଣା ସମୟର ଭିଡିଓ ଓ ସ୍ଥାନୀୟ ଅଞ୍ଚଳର ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷଦର୍ଶୀଙ୍କ ସୂଚନା ଆଧାରରେ ୧୦ ଜଣଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମାମଲା ରୁଜୁ କରାଯିବା ସହ ଅଭିଯୁକ୍ତମାନଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଉଥିବା ଶର୍ମା କହିଛନ୍ତି।

ଲକଡାଉନ୍ ନିୟମ ଭାଙ୍ଗିଲେ ଗିରଫ କର: କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ବରାଷ୍ଟ୍ର ସଚିବ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଦେଶରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀମାନେ କୋରୋନା ଭୂତାଣୁର ବ୍ୟାପକତା ହ୍ରାସ କରିବା ପାଇଁ ନିଜ ଜୀବନକୁ ପାଣି ଛଡ଼ାଇ ଆକ୍ରାନ୍ତମାନଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା କରୁଥିଲେ ହେଁ କେତେକ ସ୍ଥାନରେ ସେମାନଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣର ଶିକାର ହେବାକୁ ପଡ଼ୁଛି। ତା’ଛଡ଼ା କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଲକଡାଉନ୍ ଘୋଷଣା କରି ଭୂତାଣୁ କବଳରୁ ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ ରକ୍ଷା କରିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କରୁଥିଲେ ହେଁ ଏହି ନିୟମକୁ ପାଳନ କରିବାକୁ କେତେକ ସ୍ଥାନରେ ଲୋକେ ଉଚିତ ମଣୁନାହାନ୍ତି। ଏପରି ସ୍ଥିତିରେ କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ବରାଷ୍ଟ୍ର ସଚିବ ଅଜୟ ଭଲ୍ଲା ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟ ଓ କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳର ସଚିବମାନଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖି କଡ଼ା ନିର୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ନିର୍ଦେଶାନୁସାରେ, ଏଣିକି ଲକଡାଉନ୍ ନିୟମ ଭାଙ୍ଗୁଥିବା ଅବା ଚିକିତ୍ସା କିମ୍ବା ସେବା କାର୍ଯ୍ୟରେ ନିୟୋଜିତ ଥିବା କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ଦାୟିତ୍ବ ତୁଲାଇବାରେ ବାଧା ସୃଷ୍ଟି କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯିବ। ଏପରିକି ଆବଶ୍ୟକ ପଡ଼ିଲେ ସେମାନଙ୍କୁ ୨ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜେଲଦଣ୍ଡ ମଧ୍ୟ ଭୋଗିବାକୁ ପଡ଼ିବ ବୋଲି ଭଲ୍ଲା ତାଙ୍କ ଚିଠିରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି।

‘ଆରୋଗ୍ୟ ସେତୁ’ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ନୂଆ କୋରୋନା ଟ୍ରାକର୍

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: କୋରୋନା ଭୂତାଣୁର ବ୍ୟାପକତା ସମ୍ପର୍କରେ ଜାଣିବା ସକାଶେ ପ୍ରତି ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ଦେଶର ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଉତ୍କଣ୍ଠା ରହିଥିବା ବେଳେ ସେମାନଙ୍କୁ ତ୍ବରିତ ସୂଚନା ଦେବା ସକାଶେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଗୁରୁବାର ଏକ ନୂଆ ଆପ୍ ଲଞ୍ଚ୍ କରିଛନ୍ତି। ଏହି କୋରୋନା ଟ୍ରାକର୍ ଆପ୍‌ର ନାମ ରହିଛି ‘ଆରୋଗ୍ୟ ସେତୁ’। ଏହି ଆପ୍ କୌଣସି ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଲୋକେସନ୍ ଡାଟା ଓ ବ୍ଲୁଟୁଥ୍‌ର ଉପଯୋଗ ପୂର୍ବକ ତାଙ୍କ ଆଖପାଖରେ କେହି କୋରୋନା ଭୂତାଣୁ ସଂକ୍ରମିତ ବ୍ୟକ୍ତି ଅଛନ୍ତି କି ନାହିଁ, ସେଥିନେଇ ସୂଚନା ଦେଇପାରିବ। ଫୋନ୍‌ର ଲୋକେସନ୍ ଡାଟା ଆଖପାଖରେ ଥିବା କୋରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଠିକ୍ ଲୋକେସନ୍ ଠାବ କରିପାରିବ। ସେହିପରି ବ୍ଲୁଟୁଥ୍‌ କନେକ୍ସନ୍ ଉକ୍ତ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କଠାରୁ ୬ ଫୁଟ୍ ଦୂରତାରେ ଉକ୍ତ ଆପ୍ ବ୍ୟବହାରକାରୀ ଅଛନ୍ତି କି ନାହିଁ, ତାହା ଜଣାଇଦେବ। ଏହାକୁ ଭିତ୍ତି କରି ଏହି ନୂଆ ଆପ୍ ଆପଣ ହାଇ ରିସ୍କ ଜୋନ୍‌ରେ ଅଛନ୍ତି କି ନାହିଁ, ସେଥିନେଇ ତ୍ବରିତ ସୂଚନା ଦେଇପାରିବ। ଯଦି ଆପଣ ହାଇ ରିସ୍କ ଅଞ୍ଚଳରେ ଅଛନ୍ତି, ତା’ହେଲେ ଆପ୍ ଆପଣଙ୍କୁ ତୁରନ୍ତ ନିଜର ପରୀକ୍ଷା କରାଇନେବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେବ। ଅଧିକନ୍ତୁ ଉକ୍ତ ଆପ୍ ତୁରନ୍ତ ୧୦୭୫ ଟୋଲ୍ ଫ୍ରି ନମ୍ବରକୁ ଯୋଗାଯୋଗ ପୂର୍ବକ ନିକଟସ୍ଥ ଟେଷ୍ଟିଂ ସେଣ୍ଟର୍‌ରେ ଏକ ଆପଏଣ୍ଟ୍‌ମେଣ୍ଟ୍ ମଧ୍ୟ ସ୍ଥିର କରିଦେବ।



ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ