ବିଶ୍ଵ

କ୍ଲିନସୁଇପ୍ ସହ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ମହିଳା ଦଳର ଅପରାଜେୟ

ମାଉଣ୍ଟ ମାଉଙ୍ଗାନୁଇ: ଚଳିତ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ୍ ବିପକ୍ଷ ଦ୍ବିତୀୟ ଦିନିକିଆରେ କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ୨୩ତମ ବିଜୟ ହାସଲ କରି ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ମହିଳା ଦଳ ପୁରୁଷ ଦଳକୁ ପଛରେ ପକାଇ ଦେଇଥିଲା। ଶନିବାର ସିରିଜର ୩ୟ ତଥା ଅନ୍ତିମ ଦିନିକିଆରେ ମଧ୍ୟ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ୨୪ତମ ବିଜୟ ହାସଲ କରିଛି। ଏଥିସହ ଦିନିକିଆ ସିରିଜରେ ୨୧ ରନରେ ବିଜୟୀ ହୋଇ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ କ୍ଲିନସୁଇପ୍ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଛି। ବର୍ଷା ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ଏହି ମ୍ୟାଚରେ ଉଭୟ ଦଳ ୨୫ ଓଭର୍ ଲେଖାଏଁ ଖେଳିବାକୁ ପାଇଥିଲେ। ପ୍ରଥମେ ବ୍ୟାଟିଂ କରି ଅଷ୍ଟ୍ରେଲି୍ରା ୭ ୱିକେଟ୍ ହରାଇ ୧୪୯ ରନ୍ କରିଥିଲା। ଦଳ ପକ୍ଷରୁ ଆଲିସା ହିଲି ୪୬, ବେଥ୍ ମୁନି ୨୮ ଓ ଜର୍ଜିଆ ୱାରହାମ୍ ଅପରାଜିତ ୧୮ରନ୍ କରିଥିଲେ। ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ପକ୍ଷରୁ ଲି କାସପରେକ୍ ୩ଟି ୱିକେଟ୍ ନେଇଥିବା ବେଳେ ଲି ତାହୁହୁ ୨ଟି, ଆମେଲିଆ କେର୍ ଓ ଜେସ୍ କେର୍ ଗୋଟିଏ ଲେଖାଏଁ ୱିକେଟ୍ ନେଇଥିଲେ।

ମିଆଁମାରରେ ସୁରକ୍ଷାକର୍ମୀଙ୍କ ଗୁଳିରେ ୧୧ ଆନ୍ଦୋଳନକାରୀ

ୟାଙ୍ଗୋନ୍: ମିଆଁମାରରେ ଗତ ଫେବ୍ରୁଆରୀ ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହରେ ଦେଶର ସାମରିକ ବାହିନୀ ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ପଦ୍ଧତିରେ ନିର୍ବାଚନ ଆଙ୍ଗ୍ ସାନ୍ ସୁ କୀ’ଙ୍କ ସରକାରକୁ ଗାଦିଚ୍ୟୁତ ସରକାରକୁ କ୍ଷମତାଚ୍ୟୁତ କରିବା ସହ ଜୁଣ୍ଟା ସରକାର କ୍ଷମତାକୁ ନିଜ ହାତକୁ ନେଇଥିଲା। ସେବେଠାରୁ ଦେଶର ଏପରି ଅଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ପରିଚାଳନା ପଦ୍ଧତିକୁ ବିଭିନ୍ନ ଦେଶ ବିରୋଧ କରିବା ସହ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ୍ ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କେତେକ ଦେଶ ମିଆଁମାର ସହ ସୋମାନଙ୍କ ସମ୍ପର୍କ ଛନ୍ନ କରିଛନ୍ତି। ଏବେ ଦେଶର ଜୁଣ୍ଟା ସରକାରକୁ ବିରୋଧ କରି ଗୁରୁବାର ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ ମିଆଁମାରରେ ଆନ୍ଦୋଳନକାରୀମାନେ ରାସ୍ତାକୁ ଓହ୍ଲାଇବା ଫଳରେ ଏହାକୁ ଦମନ କରିବା ସକାଶେ ଜୁଣ୍ଟା ସରକାର ଗୁଳି ଚଳାଇବାକୁ ପଛଘୁଞ୍ଚା ଦେଇନାହିଁ। ଗୁଳିକାଣ୍ଡରେ ୧୧ ଜଣ ଆନ୍ଦୋଳନ କରି ନିହତ ହୋଇଥିବା ସ୍ଥାନୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମ ତା’ର ରିପୋର୍ଟରେ ଦର୍ଶାଇଛି। ଆନ୍ଦୋଳନକାରୀମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ କେତେକ ହାତ ତିଆରି ବନ୍ଧୁକ, ଛୁରୀ ଓ ବୋମା ଧରି ଆନ୍ଦୋଳନରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ। ତାଜେ ସହରରେ ଆନ୍ଦୋଳନକାରୀଙ୍କ ସହ ମୁହାଁମୁହିଁ ଘଟଣା ଆରମ୍ଭ ହେବା ମାତ୍ରେ ସୁରକ୍ଷାକର୍ମୀମାନେ ଅଧିକ ସୁରକ୍ଷାକର୍ମୀଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ସହ ଯୋଗ ଦେବାକୁ କହିଥିଭେଳ ପୋଭଳୀ ମିଆଁମାର ନାଓ ଓ ଇରାୱାଡି ନ୍ୟୁଜ୍ ଆଉଟଲେଟରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି।

ଭାରତ କମାଇଲା ଟିକା ରପ୍ତାନୀ ହାର, ୨୦ ଦିନରେ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: କୋରୋନାର ଦ୍ୱିତୀୟ ସଂକ୍ରମଣ ଉଭୟ କେନ୍ଦ୍ର ଓ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଚିନ୍ତା ବଢ଼ାଇଛି। ଏହାରି ଭିତରେ ଟିକାକୁ ନେଇ ରାଜନୀତି ଜୋର ଧରିଛି। ବିଶେଷ କରି ଭାରତ ପକ୍ଷରୁ ଅନ୍ୟ ଦେଶକୁ ଦିଆଯାଉଥିବା ଟିକାକୁ ନେଇ ବିରୋଧୀ ସରକାରଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିଛନ୍ତି। କଂଗ୍ରେସ ନେତା ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖି ଟିକା ପଠାଇବା ଉପରେ ତୁରନ୍ତ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇବାକୁ ଦାବି କରିଥିଲେ। ଆଉ ରାଜ୍ୟମାନେ ମଧ୍ୟ ଟିକା ତୁରନ୍ତ ଯୋଗାଇଦେବାକୁ ଦାବି କରୁଥିବାରୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଟିକା ରପ୍ତାନୀକୁ କମାଇ ଦେଇଛନ୍ତି। ସୂଚନା ମୁତାବକ ଭାରତ ୨୦ ଜାନୁୟାରୀ ୨୦୨୧ରୁ 'ଭ୍ୟାକ୍ସିନ୍ ଫ୍ରେଣ୍ଡଶିପ୍' କୂଟନୀତି ଅନୁଯାୟୀ ଅନ୍ୟ ଦେଶକୁ ଟିକା ପଠାଇବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା। ଏହା ଅଧୀନରେ ପ୍ରଥମେ ପଡୋଶୀ ଦେଶକୁ ଟିକା ପଠାଯାଇଥିଲା।

କ୍ବିନ୍ ଏଲିଜାବେଥଙ୍କ ସ୍ବାମୀ ପ୍ରିନ୍ସ ଫିଲିପଙ୍କର ୯୯ ବର୍ଷରେ

ଲଣ୍ଡନ: ବ୍ରିଟେନ୍ ରାଣୀ କ୍ବିନ୍ ଏଲିଜାବେଥଙ୍କ ସ୍ବାମୀ ପ୍ରିନ୍ସ ଫିଲିପଙ୍କର ଶୁକ୍ରବାର ୯୯ ବର୍ଷ ବୟସରେ ପରଲୋକ ହୋଇଯାଇଛି। ଏ ସଂକ୍ରାନ୍ତରେ ଶୁକ୍ରବାର ବଙ୍କିଙ୍ଗହାମ୍ ପ୍ୟାଲେସ୍ ପକ୍ଷରୁ ଜାରି ଏକ ବିବୃତିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ପ୍ରିନ୍ସ ଫିଲିପ୍, ଦ ଡ୍ୟୁକ୍ ଅଫ୍ ଏଡିନବର୍ଗ ପ୍ରାତଃ ସମୟରେ ୱିଣ୍ଡସୋର କାଷ୍ଟଲଠାରେ ପରଲୋକ ଗମନ କରିଛନ୍ତି। ବ୍ରିଟେନରେ ଶାସନ କରିଥିବା ରାଜାମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରିନ୍ସ ଫିଲିପ୍ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ସମୟ ରାଜୁତି କରିଥିଲେ। ସେ ପାଖାପାଖ ୬୯ ବର୍ଷ କ୍ବିନ୍ ଏଲିଜାବେଥଙ୍କ ସହଯୋଗରେ ବ୍ରିଟେନର ରାଜା ଭାବେ ଗାଦି ସମ୍ଭାଳିଥିଲେ। ଶେଷରେ ଗତ ୨୦୧୭ରେ ସେ ସମ୍ରାଟ ଦାୟିତ୍ବରୁ ଅବ୍ୟାହତି ନେଇଥିଲେ। ପ୍ରିନ୍ସ ଫିଲିପଙ୍କ ଦେହାନ୍ତ ଖବର ପାଇବା ପରେ ଯୁକ୍ତରାଜ୍ୟ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ବୋରିସ୍ ଜନସନ୍ ଶୋକବାର୍ତ୍ତାରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରିନ୍ସ ଫିଲିପ୍ ରାଜକୀୟ ପରିବାର ସହ ରାଜଗାଦିକୁ ବେଶ୍ ସଫଳତା ପୂର୍ବକ ସମ୍ଭାଳିଥିଲେ। ଫଳସ୍ବରୂପ ଦେଶବାସୀଙ୍କ ଜୀବନ ବେଶ୍ ସୁରୁଖୁରୁରେ କଟିଥିଲା ବୋଲି ବିବିସି ସହ ଆଲୋଚନା ବେଳେ ଜନସନ୍ କହିଛନ୍ତି। କିଙ୍ଗ୍ ଫିଲିପ୍ ବ୍ରିଟିଶ୍ ରାଜ ପରିବାରର ଜଣେ ପ୍ରମୁଖ ସଦସ୍ୟ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ସେ ପାଖାପାଖି ୭ ଦଶନ୍ଧି ଧରି ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ବର ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ।

ଦୋହରାଇଲା ଦସାଲ୍ଟ: ରାଫେଲ୍ ଡିଲରେ କୌଣସି

ପ୍ୟାରିସ୍: ଭାରତର ସାମରିକ ଶକ୍ତି ବଢ଼ାଇବା ସକାଶେ ମୋଦୀ ସରକାର ଫ୍ରାନ୍ସ ସରକାରଙ୍କଠାରୁ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ଲଢ଼ୁଆ ରାଫେଲ୍ ଜେଟ୍ କିଣିବା ପାଇଁ ଚୁକ୍ତି ସ୍ବାକ୍ଷର କରିଛନ୍ତି। ଇତିମଧ୍ୟରେ ଦୁଇଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ରାଫେଲ୍ ଭାରତରେ ପହଞ୍ଚି ବାୟୁସେନାରେ ସାମିଲ୍ ହୋଇସାରିଛି। ତେବେ ଏହି ଚୁକ୍ତିରେ ବ୍ୟାପକ ଦୁର୍ନୀତି ହୋଇଛି ବୋଲି ଭାରତର ବିରୋଧୀ ଦଳମାନେ ବାରମ୍ବାର ଅଭିଯୋଗ କରିଆସିବା ସହ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ମଧ୍ୟ ଏନେଇ ଲୋକସଭା ଓ ରାଜ୍ୟସଭାରେ ଉତ୍ତର ଉପସ୍ଥାପିତ କରିସାରିଛନ୍ତି। ଏବେ ଗୁରୁବାର ଏହି ରାଫେଲ୍ ଜେଟ୍ ଯୋଗାଣ ନିମନ୍ତେ ଚୁକ୍ତିବଦ୍ଧ ହୋଇଥିବା ଦସାଲ୍ଟ ଆଭିଏସନ୍ କୌଣସି ପ୍ରକାର ଦୁର୍ନୀତିକୁ ପୂରାପୂରି ଖଣ୍ଡନ କରିଛନ୍ତି। ନିକଟରେ ଫ୍ରାନ୍ସର ଏକ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ରାଫେଲ୍ ଜେଟ୍ ସଂକ୍ରାନ୍ତ ଚୁକ୍ତିରେ ଦୁର୍ନୀତି ହୋଇଥିବାରୁ ଏହାର ତଦନ୍ତ କରାଯିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି ବୋଲି ଦାବି କରିଛି। ଉକ୍ତ ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଏହି ମାମଲାର ତଦନ୍ତ ଦୁର୍ନୀତି ନିବାରଣ ସଂସ୍ଥା ଦ୍ବାରା କରାଯିବାକୁ ଦାବି କରାଯାଇଛି। ରାଫେଲ୍ ଫାଇଟର୍ ଜେଟ୍ ଯୋଗାଣରେ ମଧ୍ୟସ୍ଥତା କରିଥିବା ସଂସ୍ଥାକୁ ଏହି ଚୁକ୍ତି ସ୍ବାକ୍ଷର କରିବା ସକାଶେ ଡସାଲ୍ଟ ପାଖାପାଖି ଏକ ନିୟୁତ ୟୁରୋ ପ୍ରଦାନ କରିଛି ବୋଲି ଉକ୍ତ ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି।

ନିର୍ଯାତନା ଅଭିଯୋଗରେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାର ବିଶ୍ବସୁନ୍ଦରୀ ଗିରଫ

କଲମ୍ବୋ: ନିକଟରେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାର ରାଜଧାନୀ କଲମ୍ବୋ ଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ସୁନ୍ଦରୀ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ଘଟିଥିବା ବିଚିତ୍ର ଘଟଣା ସାରାବିଶ୍ବରେ ଚର୍ଚ୍ଚାର ଶିଖର ମଣ୍ଡନ କରିଥିବା ବେଳେ ଏବେ ଏହାର ସାଇଡ ଇଫେକ୍ଟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। କଲମ୍ବୋର ନେଲୁମ ପୋକୁନା ଥିଏଟର ଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏହି ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ପ୍ରଥମେ ମିସ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ୨୦୨୦ ଘୋଷିତ ପୁଷ୍ପିକା ଡି’ ସିଲ୍‌ଭାଙ୍କୁ ପରେ ଅଯୋଗ୍ୟ ଘୋଷଣା କରାଯିବାରୁ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଥମେ ବିଜୟିନୀ ମୁକୁଟ ପିନ୍ଧାଇଥିବା ୨୦୧୯ର ମିସ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ତଥା ବର୍ତ୍ତମାନର ମିସେସ ୱାର୍ଲ୍ଡ କ୍ୟାରୋଲିନ ଜୁରି ପୁଣି ତାଙ୍କ ମୁଣ୍ଡରୁ ମୁକୁଟ କାଢ଼ିନେଇଥିଲେ। ହେଲେ ଏବେ ମଞ୍ଚ ଉପରେ ନିର୍ଯାତନା ଦେବାର ପୁଷ୍ପିକାଙ୍କ ଅଭିଯୋଗକ୍ରମେ ଜୁରିଙ୍କୁ କଲମ୍ବୋ ପୋଲିସ ଗୁରୁବାର ଗିରଫ କରିଛି। ଯଦି ଜୁରି ସର୍ବସାଧାରଣରେ କ୍ଷମାପ୍ରାର୍ଥନା କରନ୍ତି, ତେବେ ସେ କୋର୍ଟ ବାହାରେ ସମାଧାନ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ବୋଲି ଅଭିଯୋଗକାରୀ ପୁଷ୍ପିକା ଡି ସିଲ୍‌ଭା କହିଛନ୍ତି।

ଏପ୍ରିଲ୍ ୨୮ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡରେ ଭାରତୀୟଙ୍କ ପ୍ରବେଶ

ୱୋଲିଂଟନ୍: ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ୍ କୋରୋନା ଭୂତାଣୁ ଦ୍ବାରା ବିଶେଷ ଭାବେ ପ୍ରଭାବିତ .ହୋଇ ନ ଥିବା ବେଳେ ଏହି ଦେଶରେ ସବୁକିଛି ସ୍ବାଭାବିକ ରହିଛି। ତେବେ ଦେଶରେ କୋରୋନା ଭୂତାଣୁର କୌଣସି ପ୍ରକାର ସଂକ୍ରମଣକୁ ଏଡ଼ାଇବା ସକାଶେ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ୍ ସରକାର ଗୁରୁବାର କଟକଣା ଲଗାଇଛନ୍ତି। ଏହି କଟକଣା ଅନୁସାରେ, ଭାରରେ ଦୈନିକ ଲକ୍ଷେରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ବ ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ ହେଉଥିବାରୁ ଆସନ୍ତା ଏପ୍ରିଲ୍ ୨୮ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ଭାରତୀୟ ନ୍ୟଜିଲାଣ୍ଡରେ ପ୍ରବେଶ ପାଇଁ ଅନୁମତି ଉପରେ କଟକଣା କରାଯାଇଛି। ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ୍ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଜେସିଣ୍ଡା ଆର୍ଡର୍ଣ୍ଣ ଏହି ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ସେହିପରି ନିଜ ଦେଶର ପ୍ରବାସୀମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଯଥେଷ୍ଟ କୋଭିଡ କଟକଣା ଅବଲମ୍ବନ ସ୍ବରୂପ ଦେଶରେ ପ୍ରବେଶ ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ ବୋଲି ଜେସିଣ୍ଡା କହିଛନ୍ତି। ଏହି ନିର୍ଦେଶନାମା ରବିବାର ଅପରାହ୍ନ ୪ଟା ବେଳଠାରୁ ଲାଗୁ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଏହା ଆସନ୍ତା ଏପ୍ରିଲ୍ ୨୮ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଲାଗୁ ହେବ ବୋଲି ଜେସିଣ୍ଡା ଆୟୋଜିତ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ବିଉଟି କଣ୍ଟେଷ୍ଟରେ ବିଚିତ୍ର ଦୃଶ୍ୟ: ବିଜେତାଙ୍କଠାରୁ

କଲମ୍ବୋ: ନିକଟରେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ବିଉଟି କଣ୍ଟେଷ୍ଟରେ ଏକ ବିଚିତ୍ର ଘଟଣା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ବିଜେତାଙ୍କ ନାମ ଜୁରୀ ଘୋଷଣା କରିବା ପରେ ଗତ ବର୍ଷର ମିସ୍ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ବିଜେତାଙ୍କ ମୁଣ୍ଡରେ ମୁକୁଟ ପିନ୍ଧାଇ ଔପଚାରିକତା ପୂରଣ କରିଥିଲେ। ଉକ୍ତ ବିଜେତା ଜଣକ ମଧ୍ୟ କ୍ୟାଟୱାକ୍ କରି ତାଙ୍କର ସମସ୍ତ ପ୍ରଶଂସକ ଓ ଜୁରୀ ସଦସ୍ୟମାନଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଦେଇଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଉକ୍ତ ବିଜେତାଙ୍କ ଏହି ଖୁସି ମାତ୍ର କେଇ ସେକେଣ୍ଡ୍ ପରେ ଉଭେଇ ଯାଇଥିଲା। କାରଣ ତାଙ୍କୁ ଅଯୋଗ୍ୟ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିଲା ଓ ତାଙ୍କ ମୁଣ୍ଡରୁ ବିଜେତା ମୁକୁଟଟିକୁ କାଢ଼ିନିଆଯାଇ ରନର୍ସଅପ୍ ବିଜେତାଙ୍କ ମୁଣ୍ଡରେ ପିନ୍ଧାଇ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଏଥିରେ କ୍ରୋଧିତ ହୋଇ ବିଜେତା ଜଣକ ତୁରନ୍ତ ଶୋ’ ଛାଡ଼ି ସେଠାରୁ ପଳାଇଯାଇଥିଲେ। କୌଣସି ବିଉଟି କଣ୍ଟେଷ୍ଟରେ ଏପରି ଘଟଣା ବୋଧହୁଏ ପ୍ରଥମ ଥାର ପାଇଁ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ମିଳିଥିବା ସୂଚନାନୁସାରେ, ଗତ ରବିବାର ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ରାଜଧାନୀ କଲମ୍ବୋରେ ମିସ୍ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ବିଉଟି କଣ୍ଟେଷ୍ଟ୍ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ଏଥିରେ ପୁଷ୍ପିକା ଡି’ ସିଲଭାଙ୍କୁ ବିଜେତା ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିଲା। ଏହାପରେ ୨୦୧୯ରେ ମିସ୍ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ହୋଇଥିବା ତଥା ବର୍ତ୍ତମାନର ମିସେସ୍ ୱାର୍ଲ୍ଡ କ୍ୟାରୋଲିନ୍ ଜୁରି ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଔପଚାରିକତା ପୂରଣ କରିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ କିଛି ସମୟ ପରେ ଘୋଷିକା ଜଣକ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ ଯେ ମିସ୍ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଉପାଧି କେବଳ ବିବାହିତା ମହିଳାଙ୍କୁ ଦିଆଯିବାର ପ୍ରଥା ରହିଛି। ପୁଷ୍ପିକା ବିବାହିତା ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସେ ତାଙ୍କ ପତିଙ୍କୁ ଛାଡ଼ପତ୍ର ଦେଇସାରିଛନ୍ତି। ତେଣୁ ଏହି ମୁକୁଟ ସକାଶେ ସେ ଅଯୋଗ୍ୟ ବୋଲି ଘୋଷିକା ଜଣକ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ।



ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ