ବିଶ୍ଵ

ବନ୍ଧୁକ ଛାଡ଼ି ଝାଡୁ ଧରିଲା ଚୀନ ସେନାବାହିନୀ
ଆଫଗାନୀ ସେନା ନିକଟରେ ୧୮ ଆଇଏସ୍‌ ଆତଙ୍କୀଙ୍କ

ଅଚିନ୍‌: ଇସଲାମୀୟ ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଂଗଠନ ଆଇଏସ୍‌ର ୧୮ ଜଣ ସଦସ୍ୟ ଶୁକ୍ରବାର ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ସେନା ନିକଟରେ ଆତ୍ମସମର୍ପଣ କରିଛନ୍ତି। ଅଚିନ୍‌ ଜିଲ୍ଲାରେ ଏହି ଆତଙ୍କୀମାନେ ଆତ୍ମସମର୍ପଣ କରିଥିବା ଶନିବାର ସେନା ପକ୍ଷରୁ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି। ଏହାଛଡ଼ା ସେମାନଙ୍କ ପରିବାରର ୨୪ ଜଣ ମହିଳା ଓ ୩୧ ଜଣ ଶିଶୁ ମଧ୍ୟ ସେନା ନିକଟରେ ଆତ୍ମସମର୍ପଣ କରିଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। ଆତ୍ମସମର୍ପଣ କରିଥିବା ୧୮ ଜଣ ଆଇଏସ୍‌ ଆତଙ୍କୀ ପଡ଼ୋଶୀ ତାଜିକିସ୍ତାନ, ଉଜ୍‌ବେକିସ୍ତାନ, ରୁଷିଆ, ଇରାନ୍‌, କୁର୍ଦ୍ଦିସ୍ତାନ ଓ ଇରାନୀୟ ବେଲୁଚିସ୍ତାନରେ ସକ୍ରିୟ ଥିଲେ ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିଛି। ଆଫଗାନୀ ସେନାର ବଳିଷ୍ଠ ଅଭିଯାନ କାରଣରୁ ଦିନକୁ ଦିନ ଆଇଏସ୍‌ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ଆତ୍ମସମର୍ପଣ ଘଟଣା ବଢ଼ିଚାଲିଛି ବୋଲି ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି।

ଶରିଫ୍‌ଙ୍କ ପ୍ରତି ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଆକ୍ରୋଶ ନାହିଁ: ଇମ୍ରାନ୍‌

ଇସଲାମାବାଦ: ପାକିସ୍ତାନର ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନୱାଜ୍‌ ଶରିଫ୍ ଏକାଧିକ ଦୁର୍ନୀତି ମାମଲାରେ ଜେଲ୍‌ଦଣ୍ଡାଦେଶ ଭୋଗୁଛନ୍ତି। ତେବେ ଗତ କିଛି ମାସ ହେଲା ତାଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟାବସ୍ଥାରେ ବ୍ୟାପକ ଅବନତି ଘଟିବା ଫଳରେ ସେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଅଛନ୍ତି। ଏପରିକି ତାଙ୍କୁ ଚିକିତ୍ସା କରୁଥିବା ଡାକ୍ତର ସେ ଅଳ୍ପଦିନର ଅତିଥି ବୋଲି ମଧ୍ୟ କହିସାରିଛନ୍ତି। ତେଣୁ ତାଙ୍କୁ ଉନ୍ନତ ମାନର ଚିକିତ୍ସା ସୁବିଧା ଯୋଗାଇଦେବା ସକାଶେ ପାକିସ୍ତାନ ସରକାର ତାଙ୍କ ଉପରେ ବିଦେଶ ଯିବା ନେଇ ରହିଥିବା କଟକଣାକୁ ମଧ୍ୟ ଉଠାଇ ଦେଇଛନ୍ତି। ତେବେ ଏହି ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପ୍ରତି ତାଙ୍କର କୌଣସି ପ୍ରକାର ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଆକ୍ରୋଶ ଭାବ ନାହିଁ ବୋଲି ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ବର୍ତ୍ତମାନର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇମ୍ରାନ୍‌ ଖାନ୍‌। ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ରାଜନୀତି ନୁହେଁ, ଅସୁସ୍ଥ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ସୁସ୍ଥତା ଲାଭ କରିବା ଅତି ଜରୁରୀ ବୋଲି ଇମ୍ରାନ୍‌ କହିଛନ୍ତି।

ତିନି ଦିନରେ ସରିଲା ଇନ୍ଦୋର୍‌ ଟେଷ୍ଟ୍‌; ଭାରତର ଇନିଂସ ବିଜୟ

ଇନ୍ଦୋର୍‌: ଏଠାରେ ଚାଲିଥିବା ବାଂଲାଦେଶ ବିପକ୍ଷ ଟେଷ୍ଟ୍‌ ସିରିଜ୍‌ର ପ୍ରଥମ ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ଘରୋଇ ଭାରତ ବୃହତ୍‌ ଏକ ଇନିଂସ ଓ ୧୩୦ ରନ୍‌ରେ ବିଜୟୀ ହୋଇଛି। ପ୍ରଥମ ଇନିଂସରେ ୧୫୦ରେ ବାଂଲାଦେଶ ଅଲ୍‌ଆଉଟ୍‌ ହୋଇଯିବା ପରେ ଭାରତ ୬ ୱିକେଟ୍‌ ହରାଇ ୪୯୩ ରନ୍‌ କରିଥିବା ବେଳେ ଅଧିନାୟକ ବିରାଟ କୋହଲି ଇନିଂସ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ। ଏହାପରେ ବାଂଲାଦେଶ ଶନିବାର ତା’ର ଦ୍ବିତୀୟ ଇନିଂସ ଆରମ୍ଭ କରି ୨୧୩ ରନ୍‌ କରି ଅଲ୍‌ଆଉଟ୍‌ ହୋଇଯିବା ଫଳରେ ମ୍ୟାଚ୍‌ଟି ତିନି ଦିନ ଭିତରେ ହିଁ ଶେଷ ହୋଇଯାଇଛି। ଭାରତୀୟ ଓପନର ମୟଙ୍କ ଅଗରୱାଲ୍‌ ୨୪୩ ରନ୍‌ର ବଳିଷ୍ଠ ଇନିଂସ ଖେଳି ଦଳର ବିଜୟରେ ମୁଖ୍ୟ ଭୂମିକା ନେଇଥିବାରୁ ତାଙ୍କୁ ପ୍ଲେୟର୍‌ ଅଫ୍ ଦ ମ୍ୟାଚ୍‌ ବିବେଚିତ କରାଯାଇଛି। ସିରିଜ୍‌ର ଦ୍ବିତୀୟ ତଥା ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ଟେଷ୍ଟ୍‌ ଆସନ୍ତା ୨୨ରୁ କୋଲ୍‌କାତାର ଇଡେନ୍‌ ଗାର୍ଡେନ୍ସଠାରେ ଖେଳାଯିବ। ଏହି ମ୍ୟାଚ୍‌ଟି ଦିବାରାତ୍ର ବିଶିଷ୍ଟ ହେବାକୁ ଥିବା ବେଳେ ଉଭୟ ଦଳ ସେମାନଙ୍କର ପ୍ରଥମ ପିଙ୍କ୍‌ ବଲ୍‌ ଟେଷ୍ଟ୍‌ ଖେଳିବେ।

ମୟଙ୍କଙ୍କ ଆଉ ଏକ ଦ୍ବିଶତକ, ଇନ୍ଦୋର୍‌ ଟେଷ୍ଟ୍‌ରେ ଭାରତର

ଇନ୍ଦୋର୍‌: ଚଳିତ ବାଂଲାଦେଶ ବିପକ୍ଷ ଟେଷ୍ଟ୍‌ ସିରିଜ୍‌ର ପ୍ରଥମ ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ଘରୋଇ ଭାରତ ଦ୍ବିତୀୟ ଦିନର ଖେଳ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ନିଜର ସ୍ଥିତିକୁ ବେଶ୍‌ ମଜଭୁତ କରିପାରିଛି। ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ଦଳର ବୋଲର୍‌ମାନେ ଭ୍ରମଣକାରୀ ବାଂଲାଦେଶକୁ ମାତ୍ର ୧୫୦ ରନ୍‌ରେ ଅଲ୍‌ଆଉଟ୍‌ କରିଦେଇଥିବା ବେଳେ ଦ୍ବିତୀୟ ଦିନରେ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍‌ମାନେ ସେମାନଙ୍କ ଦାୟିତ୍ବ ସୁଚାରୁ ରୂପେ ତୁଲାଇବା ଫଳରେ ଭାରତ ତା’ର ପ୍ରଥମ ଇନିଂସରେ ୬ ୱିକେଟ୍‌ ହରାଇ ୪୯୩ ରନ୍‌ କରିଛି। ଦଳକୁ ବଡ଼ ଅଗ୍ରଣୀ ଦେବାରେ ଓପନର ମୟଙ୍କ ଅଗରୱାଲ୍‌ଙ୍କର ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ରହିଛି। ଗତ ସାଉଥ୍ ଆଫ୍ରିକା ବିପକ୍ଷ ଟେଷ୍ଟ୍‌ ସିରିଜ୍‌ରେ ପ୍ରଥମ ଦ୍ବିଶତକ ଅର୍ଜନ କରିଥିବା ମୟଙ୍କ ସାଥୀ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍‌ ରୋହିତ ଶର୍ମାଙ୍କୁ ସଅଳ ହରାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଶୁକ୍ରବାର ଦୃଢ଼ତାର ସହ ବ୍ୟାଟିଂ କରି ପୁଣି ଥରେ ଦ୍ବିଶତକ ଅର୍ଜନ କରିଛନ୍ତି। ସେ ୨୪୩ ରନ୍‌ କରି ଆଉଟ୍‌ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଅଜିଙ୍କ୍ୟ ରାହାଣେ ୮୬ ଓ ଚେତେଶ୍ବର ପୂଜାରା ୬୦ ରନ୍‌ର ଯୋଗଦାନ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହାଛଡ଼ା ବାମହାତୀ ଅଲ୍‌ରାଉଣ୍ଡର୍‌ ରବୀନ୍ଦ୍ର ଜାଡେଜା ଅପରାଜିତ ୬୦ ରନ୍‌ କରିଥିବା ବେଳେ ଶୁକ୍ରବାରର ଖେଳ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ଭାରତ ୩୪୩ ରନ୍‌ରେ ଆଗୁଆ ରହିଛି ଓ ଦଳ ହାତରେ ଏବେ ବି ୪ଟି ପ୍ରଥମ ଇନିଂସ ୱିକେଟ୍‌ ବାକି ରହିଛି।

ଇଣ୍ଡିଜ୍‌ ବ୍ୟାଟିଂ ଫେଲ୍‌: ମହିଳା ଟି-୨୦ ସିରିଜ୍‌ ଜିତିଲା ଭାରତ

ପ୍ରୋଭିଡେନ୍ସ: ଚଳିତ ୱେଷ୍ଟ୍‌ଇଣ୍ଡିଜ୍‌ ବିପକ୍ଷ ଦିନିକିଆ ସିରିଜ୍‌କୁ ୨-୧ରେ ଜିତିବା ପରେ ଭାରତୀୟ ମହିଳା ଦଳ ଟି-୨୦ ସିରିଜ୍‌ରେ ବି ବିଜୟୀ ହୋଇଛି। ଶୁକ୍ରବାର ଭୋର୍‌ ସମୟରେ ଏଠାରେ ଖେଳାଯାଇଥିବା ସିରିଜ୍‌ର ତୃତୀୟ ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ଭାରତୀୟ ଖେଳାଳିମାନେ ବେଶ୍‌ ଶୃଙ୍ଖଳିତ ପ୍ରଦର୍ଶନ ଜରିଆରେ ୫ ମ୍ୟାଚ୍‌ ବିଶିଷ୍ଟ ଟି-୨୦ ସିରିଜ୍‌ର ପ୍ରଥମ ତିନିଟି ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ବିଜୟୀ ହୋଇ ସିରିଜ୍‌ ନିଜ ନାମରେ କରିନେଇଛନ୍ତି। ଭାରତୀୟ ସ୍ପିନର୍‌ଙ୍କ ଯାଦୁକରୀ ପ୍ରଦର୍ଶନ କାଏମ ରହିବା ଫଳରେ ଘରୋଇ ଇଣ୍ଡିଜ୍‌ ଦଳର ବ୍ୟାଟିଂ ଫେଲ୍‌ ମାରିଥିଲା ଓ ଦଳ ୨୦ ଓଭର୍‌ରେ ୯ ୱିକେଟ୍‌ ହରାଇ ମାତ୍ର ୫୯ ରନ୍‌ କରିଥିଲା। ଜବାବରେ ଭାରତ ମାତ୍ର ୩ଟି ୱିକେଟ୍‌ ହରାଇ ହାତରେ ୨୨ଟି ବଲ୍‌ ବାକି ଥିବା ବେଳେ ବିଜୟୀ ହୋଇଛି। ଅପରାଜିତ ୪୦ ରନ୍‌ କରିଥିବା ଭାରତର ମଧ୍ୟମକ୍ରମ ବ୍ୟାଟ୍ସଓମ୍ୟାନ୍‌ ଜେମିମା ରଡରିଗ୍ସ ପ୍ଲେୟର୍‌ ଅଫ୍‌ ଦ ମ୍ୟାଚ୍‌ ବିବେଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ସିରିଜ୍‌ର ଚତୁର୍ଥ ମ୍ୟାଚ୍‌ ଆସନ୍ତା ୧୭ ତାରିଖରେ ଏଠାରେ ଖେଳାଯିବ।

ବ୍ରିକ୍ସ ସମ୍ମିଳନୀରେ ଆତଙ୍କବାଦ ବିରୋଧରେ ଲଢ଼ିବାକୁ
ଘରୋଇ ହିଂସାକାଣ୍ଡ ନେଇ ଶାରଜାହରେ ଭାରତୀୟ

ଶାରଜାହ: ଏଠାକାର ଜଣେ ଅପ୍ରବାସୀ ଭାରତୀୟଙ୍କୁ ଘରୋଇ ହିଂସାକାଣ୍ଡ ମାମଲାରେ ଗିରଫ କରାଯାଇଛି। ଉକ୍ତ ମୂଳ ଭାରତୀୟଙ୍କ ପତ୍ନୀଙ୍କୁ ଶାରୀରିକ ନିର୍ଯାତନା ଦିଆଯାଉଥିବା ନେଇ ସେ ସୋସାଲ୍‌ ମିଡିଆରେ ସୂଚନା ଦେବା ପରେ ସ୍ଥାନୀୟ ପୋଲିସ୍‌ ତାଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି। ଉକ୍ତ ମହିଳା ଜଣକ ଟ୍ବିଟର୍‌ରେ ଏକ ଭିଡିଓ ଅପଲୋଡ୍‌ କରିଥିଲେ। ଉକ୍ତ ଭିଡିଓରେ ସେ ଘରୋଇ ହିଂସାକାଣ୍ଡର ଶିକାର ହେଉଛନ୍ତି ବୋଲି ମହିଳା ଜଣକ ଦର୍ଶାଇଥିଲେ। ଉକ୍ତ ଭିଡିଓରେ ତାଙ୍କ ଆଖିରୁ ରକ୍ତର ଧାର ଛୁଟୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଏହି ଭିଡିଓ ସୋସାଲ୍‌ ମିଡିଆରେ ଭାଇରାଲ୍‌ ହେବା ପରେ ସ୍ଥାନୀୟ ପୋଲିସ୍‌ ଉକ୍ତ ମହିଳାଙ୍କ ପାଖରେ ପହଞ୍ଚିବା ସହ ତାଙ୍କ ୪୭ ବର୍ଷୀୟ ସ୍ବାମୀଙ୍କୁ ଗତ ବୁଧବାର ରାତିରେ ଗିରଫ କରିଥିବା ଗଲ୍‌ଫ ନ୍ୟୁଜ୍‌ରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ଉକ୍ତ ମହିଳାଙ୍କ ନାମ ଜସ୍ମିନ୍‌ ସୁଲତାନ୍‌ ଓ ତାଙ୍କର ବୟସ ୩୩ ବର୍ଷ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଗତ ନଭେମ୍ବର ୧୨ ତାରିଖରେ ସେ ଏହି ଭିଡିଓଟି ଅପଲୋଡ୍‌ କରିଥିଲେ।

ଭାରତର ଶାଣିତ ବୋଲିଂ: ପ୍ରଥମ ଟେଷ୍ଟ୍‌ରେ ବାଂଲାଦେଶ

ଇନ୍ଦୋର୍‌: ଏଠାରେ ଗୁରୁବାରଠାରୁ ଭାରତ-ବାଂଲାଦେଶ ପ୍ରଥମ ଟେଷ୍ଟ୍‌ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଏହି ଦୁଇ ମ୍ୟାଚ୍‌ ବିଶିଷ୍ଟ ଟେଷ୍ଟ୍‌ ସିରିଜ୍‌ର ପ୍ରଥମ ମ୍ୟାଚ୍‌ର ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ଭ୍ରମଣକାରୀ ଦଳ ମାତ୍ର ୧୫୦ ରନ୍‌ କରି ଅଲ୍‌ଆଉଟ୍‌ ହୋଇଯାଇଛି। ଭାରତୀୟ ବୋଲର୍‌ମାନେ ଘରୋଇ ପରିବେଶର ଭରପୂର ଫାଇଦା ଉଠାଇ ପ୍ରଥମ ଦିନର ଖେଳ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ଦଳକୁ ବେଶ୍‌ ଦୃଢ଼ ସ୍ଥିତିରେ ପହଞ୍ଚାଇଦେଇଛନ୍ତି। ବାଂଲାଦେଶର ପ୍ରଥମ ଇନିଂସ ଶେଷ ହେବା ପରେ ଭାରତ ତା’ର ପ୍ରଥମ ଇନିଂସରେ ୨୬ ଓଭର୍‌ ଖେଳି ଓପନର୍‌ ରୋହିତ ଶର୍ମାଙ୍କ ମୂଲ୍ୟବାନ ୱିକେଟ୍‌ ହରାଇ ୮୬ ରନ୍ କରିଛି। ଅନ୍ୟତମ ଓପନର ମୟଙ୍କ ଅଗରୱାଲ୍‌ ୩୨ ଓ ଚେତେଶ୍ବର ପୂଜାରା ୪୧ ରନ୍‌ କରି ଅପରାଜିତ ଅଛନ୍ତି। ଭାରତ ପକ୍ଷରୁ ମହମ୍ମଦ ଶମୀ ସର୍ବାଧିକ ୩ଟି ୱିକେଟ୍‌ ନେଇଥିବା ବେଳେ ଈଶାନ୍ତ ଶର୍ମା, ଉମେଶ ଯାଦବ ଓ ରବିଚନ୍ଦ୍ରନ୍‌ ଅଶ୍ବିନ୍‌ ୨ଟି ଲେଖାଏଁ ୱିକେଟ୍‌ ନେଇଛନ୍ତି।



ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ