ବିଶ୍ଵ

ଆମେରିକାରେ ଲକଡାଉନ ଅବଧିକୁ ଏପ୍ରିଲ୍ ୩୦ ଯାଏ

ୱାଶିଂଟନ୍: ଆମେରିକାରେ କୋରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଲକ୍ଷେରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ବରେ ପହଞ୍ଚିଥିବା ବେଳେ ଏଠାରେ ଲକଡାଉନ୍ ଅବଧିକୁ ବଢ଼ାଇ ଦିଆଯାଇଛି। ଆସନ୍ତା ଏପ୍ରିଲ୍ ୩୦ ତାରିଖ ପର୍ଯନ୍ତ ଆମେରିକା ଲକଡାଉନଜନିତ କଟକଣା ଜାରି ରହିବ ବୋଲି ରବିବାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ୍ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ଦେଶରେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟସେବା ସହ ଜଡ଼ିତ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଆମେରିକାରେ ସ୍ଥିତି ଭୟାବହ ହେବ ବୋଲି ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କ ମତରେ ଯଥେଷ୍ଟ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆ ନ ଗଲେ, ଆମେରିକାରେ ଖୁବଶୀଘ୍ର ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଏକ ଲକ୍ଷ ଛୁଇଁବ। ଏପରିକି ଏହି ସଂଖ୍ୟା ଏହାଠାରୁ ଅଧିକ ହୋଇପାରେ ବୋଲି ମଧ୍ୟ ସେମାନେ ଆଶଙ୍କା ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କ ଏହି ଆଶଙ୍କା ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଟ୍ରମ୍ପ୍ କଠୋର ନିଷ୍ପତ୍ତି ପୂର୍ବକ ଆସନ୍ତା ଏପ୍ରିଲ୍ ୩୦ ତାରିଖ ଯାଏଁ ଲକଡାଉନ୍ ଅବଧିକୁ ବଢ଼ାଇ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏଥିସହ କିଛି ଦିନ ତଳେ ଦେଶରେ ଅଳ୍ପ ସପ୍ତାହ ଭିତରେ ପରିସ୍ଥିତି ସ୍ବାଭାବିକ ହେବ ଓ ସବୁକିଛି ପୂର୍ବବତ୍ ଚାଲିବ ବୋଲି କହୁଥିବା ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ସବୁ ବାହାଦୁରୀ ପଦାରେ ପଡ଼ିଯାଇଛି।

କୋରୋନା ମୁକାବିଲାରେ ଭାରତକୁ ଅଲିବାବାର ସହଯୋଗ
ସ୍ପେନରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ରେକର୍ଡ ମୃତ୍ୟୁ, ସାଢ଼େ ୬ ହଜାର ନୂଆ

ମାଡ୍ରିଡ୍: ସ୍ପେନରେ ସ୍ଥାନୀୟ ସରକାର ଲକଡାଉନ୍ ଘୋଷଣା କରିଥିବା ବେଳେ ରବିବାର ଏହା ୩ୟ ସପ୍ତାହରେ ପହଞ୍ଚିଛି। କିନ୍ତୁ ରବିବାର ଦେଶରେ ରେକର୍ଡ ପରିମାଣର ଲୋକ ଘାତକ କୋରୋନା ଭୂତାଣୁ ଆକ୍ରମଣରେ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଛନ୍ତି। ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୮୩୮ ଜଣ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଥିବା ବେଳେ ସାଢ଼େ ୬ ହଜାରରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ବ ଆକ୍ରାନ୍ତ ସୂଚୀରେ ସାମିଲ୍ ହୋଇଛନ୍ତି। ରବିବାର ଦେଶରେ ୮୩୮ ଜଣ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିବା ଫଳରେ ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୬ ହଜାର ୫୨୮ରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ସେହିପରି ଶନିବାର ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୭୨ ହଜାର ୨୪୮ ଥିବା ବେଳେ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ଭିତରେ ଏହା ୭୮ ହଜାର ୭୯୭ରେ ପହଞ୍ଚିଯାଇଛି। ଅର୍ଥାତ୍ ଦିନକ ଭିତରେ ଦେଶରେ ୬ ହଜାର ୫୪୯ ଜଣଙ୍କଠାରେ ଏହି ଭୂତାଣୁ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିବା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି। ଦେଶରେ ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ସ୍ପେନ୍ ଇଟାଲୀ ପରେ ଦ୍ବିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି।

ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆରେ ୯ ହଜାର ୫୩୮ ଜଣ ଆକ୍ରାନ୍ତ,

ସିଓଲ୍: ରବିବାର ସୁଦ୍ଧା ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆରେ କୋରୋନା ଭୂତାଣୁ ଦ୍ବାରା ସମୁଦାୟ ୯ ହଜାର ୫୩୮ ଜଣ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ୧୫୨ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ଯାଇସାରିଛି। ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଦେଶରେ ୧୦୫ ଜଣ ନୂଆ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି। ସେହିପରି ରବିବାର ୮ ଜଣ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିବା ଫଳରେ ଏହି ସଂଖ୍ୟା ଦେଢ଼ ଶହ ଟପିଯାଇଛି ବୋଲି ଦ କୋରିଆ ସେଣ୍ଟର୍ ଫର୍ ଡିଜିଜ୍ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ୍ ଏଣ୍ଡ୍ ପ୍ରିଭେନସନ୍ (କେସିଡିସିପି) ପକ୍ଷରୁ ଜାରି ଏକ ବିବୃତିରେ କୁହାଯାଇଛି। ଚଳିତ ମାସ ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆରେ ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ଓ ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟାରେ ହୁ ହୁ ହୋଇ ବଢ଼ୁଥିଲା। କିନ୍ତୁ ନିକଟ ଅତୀତରେ ଏଠାକାର ସରକାର ଏହି ଭୂତାଣୁର ବ୍ୟାପକତାକୁ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଏସବୁ ସତ୍ତ୍ବେ ସିଓଲ୍ ମେଟ୍ରୋପଲିଟାନ୍ ଅଞ୍ଚଳରେ ଏହି ଭୂତାଣୁର ବ୍ୟାପକତା ଉଦବେଗଜନକ ରହିଛି। ତା’ଛଡ଼ା ବିଦେଶରୁ ଆସୁଥିବା ଲୋକମାନେ ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ ସରକାରଙ୍କ ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା ବଢ଼ାଇଛନ୍ତି।

ମେଡ୍ ଇନ୍ ଚାଇନା: ଗୋଟିଏ ଦେଶର ଭୁଲ୍ ଭୋଗୁଛି ସାରା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: କୋରୋନା ଭାଇରସ୍ ଆତଙ୍କରେ ଆଜି ସାରା ବିଶ୍ଵ ଆତଙ୍କିତ। ଚୀନର ଉହାନ୍ ସହରରୁ ଆରମ୍ଭ ଏହି ମହାମାରୀ ଭାଇରସ୍ ଆଜି ସାରା ଦୁନିଆକୁ ମାଡ଼ିଯିବା ଫଳରେ ପୋକ ମାଛି ପରି ଲୋକ ମରିଯାଉଛନ୍ତି। ଇଟାଲୀ, ଆମେରିକା, ଫ୍ରାନ୍ସ ଆଦି ଅନେକ ଦେଶରେ ପରିସ୍ଥିତି ଅଣାୟତ୍ତ। କିନ୍ତୁ ଚୀନ କହୁଛି, ତାଙ୍କ ଦେଶରେ ଏବେ ଏହାକୁ ଆୟତ୍ତ କରାଯାଇଛି। ଜାନୁଆରୀ ୩୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚୀନ ଦୁନିଆକୁ ଏ ବାବଦରେ ଲୁଚାଇ ରଖିଲା। ଜାନୁୟାରୀ ୩୧ ତାରିଖରେ ଚୀନ ଏ ବାବଦରେ ବିଶ୍ଵ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଙ୍ଗଠନକୁ ଜଣାଇଲା। କିନ୍ତୁ ଏହା ଉପରେ ସେମାନେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରି ସାରିଲେଣି ବୋଲି ଚୀନ କହିଲା। ଜାନୁୟାରୀ ୧ ତାରିଖରେ ନୂଆ ବର୍ଷ ପାଳନ ପାଇଁ ଲକ୍ଷାଧିକ ଲୋକ ଉହାନସହରରୁ ନିଜ ଗାଁକୁ ଚୀନର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନକୁ ଯାଇଥିଲେ। ଏହା ସହ ଉହାନ ସହରରୁ ଲୋକେ ବିଶ୍ୱର ବିଭିନ୍ନ ଦେଶକୁ ଗସ୍ତ କଲେ।



ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ