ବିଶ୍ଵ

ପାକିସ୍ତାନରେ ଉଠିଲା ଦାବି: ୟୁଏନରେ ବେଲୁଚିସ୍ତାନ ପ୍ରସଙ୍ଗ
ଇମ୍ରାନଙ୍କୁ ମୁସଲିମ ଦେଶର ଉପଦେଶ: ମୋଦିଙ୍କ ବିରୋଧରେ
ଆଗାମୀ ଶହେ ବର୍ଷରେ ପୃଥିବୀରେ ମାଡ଼ହେବେ ୯ଶହ

ଓ୍ବାଶିଂଟନ: ଆମ ସୌରମଣ୍ଡଳକୁ ନେଇ ଏକ ଚମକପ୍ରଦ ତଥ୍ୟ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ଆସନ୍ତା ଶହେ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ପୃଥିବୀକୁ ୯ ଶହ ଗ୍ରହାଣୁ ଧକ୍କା ଦେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ଏହାଦ୍ୱାରା ପୃଥିବୀର ଜୀବଜଗତ ଉପରେ ନକାରାତ୍ମକ ପ୍ରଭାବ ପଡ଼ିବାର ବେଶ୍‌ ଆଶଙ୍କା ରହିଛି। ଏଥିନେଇ ୟୁରୋପିଆନ ସ୍ପେସ ଏଜେନ୍ସି ପକ୍ଷରୁ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି। ଏହାକୁ ନେଇ ପୃଥିବୀ ବ୍ୟାପୀ ବିଭିନ୍ନ ମହାକାଶ ସଂଗଠନ ଗୁଡ଼ିକ ପକ୍ଷରୁ ନାନା ପ୍ରକାର ଗବେଷଣା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି। ଆମେରିକୀୟ ମହାକାଶ ଗବେଷଣା ସଂସ୍ଥା ନାସା ପକ୍ଷରୁ ପୃଥିବୀର ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ମହାକାଶ ଗବେଷଣା ସଂସ୍ଥାଗୁଡ଼ିକର ମୁଖ୍ୟଙ୍କୁ ନେଇ କିଭଳି ଏସବୁ ଗ୍ରହାଣୁମାନଙ୍କଠାରୁ ପୃଥିବୀକୁ ବିପଦରୁ ରକ୍ଷା କରାଯାଇ ପାରିବ, ସେ ନେଇ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଉଥିବା ଖବର ମିଳିଛି।

ନିମ୍ନଗାମୀ ହେଉଛି ଚୀନର ଅର୍ଥ ବ୍ୟବସ୍ଥା: ୧୭ ବର୍ଷରେ ଶିଳ୍ପ

ବେଜିଂ: ଚୀନର ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥା ଦିନକୁ ଦିନ ନିମ୍ନଗାମୀ ହେବାରେ ଲାଗିଛି। ସରକାର ଦୁର୍ବଳ ଶିଳ୍ପ ଉତ୍ପାଦନ, ନିବେଶ ଓ ଖୁଚୁରା ବିକ୍ରି ସମ୍ପର୍କିତ ତଥ୍ୟ ଜାରି କରିଛନ୍ତି। ଯେଉଁଥିରେ ଦେଶ ଆହୁରି ଚାପଗ୍ରସ୍ତ ହେବାର ସୂଚନା ମିଳୁଛି। ଆମେରିକା ସହିତ ବାଣିଜ୍ୟ ଲଢ଼େଇ ମଧ୍ୟରେ ଚୀନର ଶିଳ୍ପ ଉତ୍ପାଦନ ବାର୍ଷିକ ଆଧାରରେ ବୃଦ୍ଧି ଅଗଷ୍ଟରେ ମାସରେ ୪.୪ ପ୍ରତିଶତ ରହିଛି, ଯାହାକି ୧୭ ବର୍ଷର ସବୁଠୁ ନିମ୍ନ ସ୍ତରରେ ରହିଛି। ଏହା ଜୁଲାଇର ୪.୮ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧିଠୁ ତଳେ ରହିଛି। ଏହି ଅନୁମାନ ବିଶ୍ଳେଷକ ଆଶା କରିଥିବା ତଥ୍ୟଠୁ ମଧ୍ୟ କମ୍‌ ରହିଛି। ବ୍ଲୁମବର୍ଗ ମଧ୍ୟ ନିଜର ସର୍ବେକ୍ଷଣରେ ଜିଡିପି ଅଭିବୃଦ୍ଧି ହାର ୫.୨ ପ୍ରତିଶତ ରହିବ ବୋଲି ଅନୁମାନ କରିଥିଲା। ଚଳିତ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷର ଦ୍ଵିତୀୟ ତ୍ରୟୋମାସ (ଏପ୍ରିଲରୁ ଜୁନ)ରେ ଚୀନର ସକଳ ଘରୋଇ ଉତ୍ପାଦର ଅଭିବୃଦ୍ଧି ହାର ୬.୨ ପ୍ରତିଶତ ରହିଛି। ଏହା ଗତ ତିନି ଦଶନ୍ଧିରେ ସବୁଠୁ ଦୁର୍ବଳ ସ୍ଥିତିରେ ରହିଛି। ଏହି ତଥ୍ୟ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ପରିସଂଖ୍ୟାନ ବ୍ୟୁରୋ ଜାରି କରିଛି।

ପରିବା କିଲୋ ୮୨ ହଜାର ଟଙ୍କା!

ୱାଶିଂଟନ: ଦୁନିଆରେ ଏଭଳି ଏକ ପରିବା ରହିଛି, ଯାହାର ମୂଲ୍ୟ ସାମ୍ନାରେ ଆଳୁ, ଟମାଟୋ କି ପିଆଜ ଦର ବାଲିଗୋଡି଼ ସହ ସମାନ। ଅବିଶ୍ୱସନୀୟ ଲାଗୁଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସତ। ପରିବାଟିର ନାମ ହପ୍‌ ଶୁଟ୍ସ। ଏହାର ମୂଲ୍ୟ କିଲୋ ପ୍ରତି ୧୦୦୦ ୟୁରୋ ବା ଭାରତୀୟ ମୁଦ୍ରାରେ ପ୍ରାୟ ୮୨,୦୦୦ ଟଙ୍କା। ଏହାସତ୍ତ୍ୱେ ବିଭିନ୍ନ ଦେଶରେ ଏହାର ଚାହିଦା ଅଧିକ ରହିଛି। କେତେକ ଲୋକ ଏହାକୁ ତରକାରୀ କରିବା ବ୍ୟତୀତ ଆଚାର କରି ମଧ୍ୟ ଖାଇଥାନ୍ତି। ଏଥିରେ ଥିବା ଫୁଲ ପାଟିକୁ ଖୁବ୍‌ ରାଗ ଲାଗିଥାଏ। ବ୍ରିଟେନ, ଜର୍ମାନୀ ସମେତ ଅନ୍ୟ ୟୁରୋପୀୟ ଦେଶଗୁଡ଼ିକରେ ବାଇଗଣୀ ରଙ୍ଗର ଏହି ପରିବାକୁ କେବଳ ବସନ୍ତ ଋତୁରେ ଚାଷ କରାଯାଏ। ଏହି ଗଛର ସବୁଠୁ ବଡ଼ ବିଶେଷତ୍ୱ ହେଉଛି ଏହା ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ୬ ଇଞ୍ଚ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବଢ଼ିଥାଏ। ଭାରତର ହିମାଳୟ ପାଦଦେଶରେ ଏହି ଧରଣର ଅନ୍ୟଏକ ପ୍ରଜାତିର ପରିବା ଚାଷ କରାଯାଏ, ଯାହାକୁ ସ୍ପଞ୍ଜ ମଶରୁମ୍‌ ବୋଲି ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ।

ଆଫଗାନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ନିର୍ବାଚନୀ ରାଲିରେ ବିସ୍ଫୋରଣ: ୨୪

କାବୁଲ୍‌: ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଅଶରଫ୍ ଗନୀ ମଙ୍ଗଳବାର କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ପରୱାନ୍‌ ପ୍ରଦେଶରେ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ରାଲି କରୁଥିବା ବେଳେ ନିକଟରେ ବିସ୍ଫୋରଣ ହେବା ଫଳରେ ୨୪ ଜଣ ଲୋକ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିବା ବେଳେ ୩୨ ଜଣ ଗୁରୁତର ଭାବେ ଆହତ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। ମୃତକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅଧିକାଂଶ ମହିଳା ଓ ଶିଶୁ ରହିଥିବା ବେଳେ ସେମାନଙ୍କୁ ନିକଟସ୍ଥ ହସ୍ପିଟାଲ୍‌ରେ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିବା ଜଣେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି। ରିପୋର୍ଟ ଲେଖା ହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟ ଜାରି ରହିଥିବା ବେଳେ ଆହତଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅଧିକାଂଶଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ସଙ୍କଟାପନ୍ନ ଥିବାରୁ ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାର ଆଶଙ୍କା ବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି ପ୍ରାଦେଶିକ ହସ୍ପିଟାଲ୍‌ର ମୁଖ୍ୟ ଅବଦୁଲ୍‌ କାସିମ୍‌ ସାଙ୍ଗିନ୍‌। ତେବେ ଏହି ବିସ୍ଫୋରଣରେ ଗନୀଙ୍କର କୌଣସି କ୍ଷତି ହୋଇ ନ ଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି।

ଜାକିର୍‌ଙ୍କ ପ୍ରତ୍ୟର୍ପଣ ପାଇଁ ଭାରତ ଆଗ୍ରହୀ ନୁହେଁ: ମାଲେସୀୟ

କୁଆଲା ଲୁମ୍ପୁର୍‌: ବିବାଦୀୟ ବୟାନ କାରଣରୁ ଭାରତ ଛାଡ଼ି ମାଲେସିଆରେ ବସବାସ କରୁଥିବା ଜଣାଶୁଣା ମୁସଲିମ୍‌ ଧର୍ମଗୁରୁ ଜାକିର୍‌ ନାଏକଙ୍କ ପ୍ରତ୍ୟର୍ପଣ ପାଇଁ ଭାରତ ସେତେଟା ଆଗ୍ରହୀ ନ ଥିବା ଅନୁଭବ କରିଛନ୍ତି ମାଲେସୀୟ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମାହାଥିର ମହମଦ କହିଛନ୍ତି। ମଙ୍ଗଳବାର ଏକ ରେଡିଓ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ସାକ୍ଷାତକାର ଦେବା ଅବସରରେ ମହମଦ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚଳିତ ମାସ ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ଭାରତର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ମାଲେସିଆ ଗସ୍ତ କରିଥିବା ଅବସରରେ ଜାକିର୍‌ଙ୍କ ପ୍ରତ୍ୟର୍ପଣ ପାଇଁ କୌଣସି ପ୍ରକାର ଅନୁରୋଧ କରିନାହାନ୍ତି। ଜାକିର୍‌ଙ୍କ ପରି ଜଣେ ବିବାଦୀୟ ବ୍ୟକ୍ତିବିଶେଷ ବିଗତ ଦିନରେ ଭାରତ ପାଇଁ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିଥିବାରୁ ଭାରତ ପୁନର୍ବାର ଏପରି ବିବାଦୀୟ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ନିଜ ଦେଶକୁ ନେଇ ଅଧିକ ସମସ୍ୟାରେ ପଡ଼ିବାକୁ ଚାହୁଁନାହିଁ। ଏହି କାରଣରୁ ମୋଦି ତାଙ୍କୁ ପ୍ରତ୍ୟର୍ପଣ ପାଇଁ ଅନୁରୋଧ କରି ନ ଥିବା ସେ ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି ବୋଲି ୯୪ ବର୍ଷୀୟ ମହମଦ କହିଛନ୍ତି।

ପାକ୍‌ ହୋଟେଲ୍‌ରେ ହିନ୍ଦୁ ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ମୃତଦେହ: ଭାଇ ଆଣିଲେ

ଇସଲାମାବାଦ: ପାକିସ୍ତାନର ସିନ୍ଧ୍‌ ପ୍ରଦେଶରେ ଏକ ହଷ୍ଟେଲ୍‌ରେ ରହି ପାଠ ପଢ଼ୁଥିବା ଜଣେ ହିନ୍ଦୁ ମେଡିକାଲ୍‌ ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଶବ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି। ସୋମବାର ଲାର୍‌କାନାସ୍ଥିତ ଏହି ହଷ୍ଟେଲ୍‌ରୁ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ଏହାକୁ ଏକ ସୁଚିନ୍ତିତ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ବୋଲି ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଉକ୍ତ ମେଡିକାଲ୍‌ ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଭାଇ। ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରୁଥିବା ଛାତ୍ରୀ ଜଣକଙ୍କ ନାମ ନମ୍ରିତା ଚନ୍ଦାନି ଓ ସେ ଘୋଟ୍‌କି ତାଲୁକା ଅନ୍ତର୍ଗତ ମୀରପୁର ମାଥେଲୋର ନିବାସୀ ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିଛି। ସେ ଲାର୍‌କାନାସ୍ଥିତ ବିବି ଆସିଫା ଡେଣ୍ଟାଲ୍‌ କଲେଜରେ ପାଠ ପଢ଼ୁଥିଲେ। ପୋଲିସ୍‌ ତାଙ୍କ ଶବକୁ ହଷ୍ଟେଲ୍‌ ରୁମ୍‌ ଭିତରେ ଏକ ଖଟ ଉପରେ ବନ୍ଧା ହୋଇଥିବା ଅବସ୍ଥାରେ ଜବତ କରିଛି। ତାଙ୍କ ରୁମ୍‌ଟି ଭିତର ପଟୁ ତାଲା ପଡ଼ିଥିବା ବେଳେ ହଷ୍ଟେଲ୍‌ ୱାଚ୍‌ମ୍ୟାନ୍‌ ଦରଜା ଭାଙ୍ଗିବା ପରେ ଖଟ ଉପରେ ଅମ୍ରିତାଙ୍କ ଶବ ପଡ଼ିଥିବା ଦେଖିବାକୁ ପାଇଥିଲେ। ତେବେ ଏହା ଏକ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ କି ଆତ୍ମହତ୍ୟା, ତାହା କହିବା ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ସମ୍ଭବପର ନୁହେଁ ବୋଲି ପୋଲିସ୍‌ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି।

ଆଇସିସି ଟେଷ୍ଟ୍‌ ରାଙ୍କିଙ୍ଗ୍‌: କୋହଲିଙ୍କଠାରୁ ଢେର୍‌ ଆଗରେ ସ୍ମିଥ୍‌

ଦୁବାଇ: ରବିବାର ଦ ଓଭାଲ୍‌ଠାରେ ଶେଷ ହୋଇଛି ଇଂଲଣ୍ଡ-ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଆଶେସ୍‌ ସିରିଜ୍‌। ଶେଷ ମ୍ୟାଚ୍‌କୁ ଇଂଲଣ୍ଡ ୧୩୫ ରନ୍‌ରେ ଜିତି ୨-୨ରେ ସିରିଜ୍‌ ବରାବର କରିଛି। ୧୯୭୨ ମସିହା ପରଠାରୁ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଆଶେସ୍‌ ସିରିଜ୍‌ ଡ୍ର’ ହୋଇଛି। ୧୯୭୨ରେ ଉଭୟ ଦଳ ୨ଟି ଲେଖାଏଁ ମ୍ୟାଚ୍‌ ଜିତିଥିଲେ। ତେବେ ଏହି ସିରିଜ୍‌ରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ପୂର୍ବତନ ଅଧିନାୟକ ତଥା ବଲ୍‌ ଟ୍ୟାମ୍ପରିଂ ଅଭିଯୋଗରେ ବର୍ଷେ ଦଣ୍ଡାଦେଶ କାଟିବା ପରେ ଟେଷ୍ଟ୍‌ କ୍ରିକେଟ୍‌କୁ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କରିଥିବା ଷ୍ଟିଭେନ୍‌ ସ୍ମିଥ୍‌ ଚମତ୍କାର ପ୍ରଦର୍ଶନ ପୂର୍ବକ ୭୭୪ ରନ୍‌ ସଂଗ୍ରହ କରି ପ୍ଲେୟର୍‌ ଅଫ୍ ଦ ମ୍ୟାଚ୍‌ ବିବେଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଶେଷ ଟେଷ୍ଟ୍‌ରେ ସ୍ମିଥ୍‌ ୮୦ ଓ ୨୩ ରନ୍‌ କରିବା ସହ ଆଇସିସି ପକ୍ଷରୁ ସୋମବାର ଘୋଷିତ ସଦ୍ୟ ଟେଷ୍ଟ୍‌ ରାଙ୍କିଙ୍ଗ୍‌ରେ ତାଙ୍କର ସ୍ଥିତିକୁ ଆହୁରି ମଜଭୁତ କରିଛନ୍ତି। ସେ ଦ୍ବିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ଥିବା ଭାରତୀୟ ଅଧିନାୟକ ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କଠାରୁ ୩୪ ପଏଣ୍ଟ୍‌ ଆଗରେ ରହିଛନ୍ତି। କୋହଲିଙ୍କର ରାଙ୍କିଙ୍ଗ୍‌ ପଏଣ୍ଟ୍‌ ସଂଖ୍ୟା ୯୩୭ ଥିବା ବେଳେ ସ୍ମିଥ୍‌ଙ୍କ ପଏଣ୍ଟ୍‌ ସଂଖ୍ୟା ୯୭୧ରେ ପହଞ୍ଚିଛି।



ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ