ବିଶ୍ଵ

ଇମ୍ରାନଙ୍କ ଖେଳ ଶେଷ: ଶେହବାଜ ହେବେ ପାକିସ୍ତାନର ନୂଆ

ଇସଲାମାବାଦ: ପାକିସ୍ତାନରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇମ୍ରାନ ଖାନଙ୍କ ରାଜନୈତିକ ଗୋଟି ଚାଳନା ଫଳ ହେଲା ଓଲଟା। ଇମ୍ରାନଙ୍କ ସୁପାରିସ କ୍ରମେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଆରିଫ ଆଲଭିଙ୍କ ସଂସଦ (ନ୍ୟାସନାଲ ଆସେମ୍ବ୍ଲି) ଭଙ୍ଗ ଓ ସାନି ନିର୍ବାଚନ ନିର୍ଦେଶକୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଅସାମ୍ବିଧାନିକ ଦର୍ଶାଇବା ସହ ସଂସଦକୁ ପୁନଃସ୍ଥାପନ ଓ ଅନାସ୍ଥା ପ୍ରସ୍ତାବ ଉପରେ ଏପ୍ରିଲ ୯ ତାରିଖରେ ଭୋଟ ଲାଗି ନିର୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଇମ୍ରାନ ସରକାର ଏହାକୁ ଯଥାସମ୍ଭବ ଏଡାଇବା ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରି ବିଫଳ ହୋଇଥିଲେ। ଶେଷରେ ଶନିବାର ମଧ୍ୟରାତ୍ରିରେ ପାକିସ୍ତାନ ସଂସଦରେ ହୋଇଥିବା ଆସ୍ଥା ଭୋଟରେ ଇମ୍ରାନ ସରକାରଙ୍କ ବିରୋଧରେ ୧୭୪ ଖଣ୍ଡ ଭୋଟ୍ ପଡ଼ିବାରୁ ସରକାର ହାରିଯାଇଛି। ଆଉ ଇମ୍ରାନ୍‌ଙ୍କୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ପଦରୁ ହଟାଇ ଦିଆଯାଇଛି। ପାକିସ୍ତାନ ଇତିହାସରେ ଇମ୍ରାନ ଖାନ୍‌ ପ୍ରଥମ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ଆସ୍ଥା ଭୋଟ ହାରି ବିଦା ହୋଇପାରିଛନ୍ତି। ବିରୋଧୀଦଳ ନେତା ଶେହବାଜ ଶରିଫ ପରବର୍ତ୍ତୀ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହେବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି।

ରୁଷର ଧମକ: ଦେଶର ଅସ୍ତିତ୍ବ ପ୍ରତି ବିପଦ ଆସିଲେ ପରମାଣୁ
ଇମ୍ରାନ୍‌ଙ୍କୁ ବଡ଼ ଝଟ୍‌କା: ଅନାସ୍ଥା ପ୍ରସ୍ତାବ ପୂର୍ବରୁ ବିରୋଧୀ

ଇସ୍‌ଲାମାବାଦ: ଆସନ୍ତା ୨୫ ତାରିଖରେ ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇମ୍ରାନ ଖାନ୍‌ଙ୍କ ବିରୋଧରେ ପାକିସ୍ତାନ ସଂସଦରେ ଅନାସ୍ଥା ପ୍ରସ୍ତାବ ଆଗତ ହେବ। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇମ୍ରାନ୍‌ଙ୍କୁ ବୁଧବାର ଏକ ବଡ଼ ଝଟକା ଲାଗିଛି। ଏକ ନାଟକୀୟ ଘଟଣାକ୍ରମରେ ଶାସକ ଦଳର ତିନି ପ୍ରମୁଖ ସହଯୋଗୀ ବିରୋଧୀ ମେଣ୍ଟରେ ଯୋଗଦେବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି ବୋଲି ସ୍ଥାନୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ଶାସକ ସରକାରଙ୍କ ତିନି ପ୍ରମୁଖ ମିଳିତ ସହଯୋଗୀ ମୁତାହିଦା କୌମି ମୁଭମେଣ୍ଟ ପାକିସ୍ତାନ (ଏମକ୍ୟୁଏମ-ପି), ପାକିସ୍ତାନ ମୁସଲିମ ଲିଗ-କାଏଦ (ପିଏମଏଲ-କ୍ୟୁ) ଏବଂ ବେଲୁଚିସ୍ତାନ ଆୱାମି ପାର୍ଟି (ବିଏପି) ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇମ୍ରାନ୍‌ଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଆଗତ ହେବାକୁ ଥିବା ଅନାସ୍ଥା ପ୍ରସ୍ତାବ କାଳରେ ବିରୋଧୀଙ୍କ ସହ ଠିଆ ହେବାକୁ ଓ ଅନାସ୍ଥା ପ୍ରସ୍ତାବ ସପକ୍ଷରେ ଭୋଟ ଦେବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି ବୋଲି ଜିଓ ନ୍ୟୁଜ ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ।

ରୁଷର ୟୁକ୍ରେନ ଆକ୍ରମଣ ଉପରେ ଭାରତର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦୁର୍ବଳ

ୱାଶିଂଟନ୍: ବର୍ତ୍ତମାନ ରୁଷ-ୟୁକ୍ରେନ ଯୁଦ୍ଧ ଅତ୍ୟନ୍ତ ବିପଜ୍ଜନକ ସ୍ଥିତିରେ ପହଞ୍ଚିଥିବା ବେଳେ ଭାରତ ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସିଧାସଳଖ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେବାକୁ ଏଡ଼ାଇ ଆସିଛି। କିନ୍ତୁ ‘କ୍ୱାଡ’ର ଅନ୍ୟ ସଦସ୍ୟ ଆମେରିକା, ଜାପାନ ଏବଂ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ୟୁକ୍ରେନ ଉପରେ ରୁଷର ଆକ୍ରମଣକୁ ଦୃଢ଼ ନିନ୍ଦା କରୁଥିବା ବେଳେ ଭାରତ ଯୁଦ୍ଧ ଆରମ୍ଭ ହେବା ପରଠାରୁ ରୁଷକୁ ସମାଲୋଚନା କରିବା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରହିଛି। ରୁଷ ସହିତ ପୁରୁଣା ବନ୍ଧୁତା ହେତୁ ଭାରତ ଏଭଳି କରିନାହିଁ। ତେବେ ‘କ୍ୱାଡ’ର ଅନ୍ୟ ସଦସ୍ୟମାନେ ଭାରତର ଆଭିମୁଖ୍ୟକୁ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଭାରତର ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦୃଢ଼ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଆସିପାରି ନ ଥିବା କହିଛି ଆମେରିକା। ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜୋ ବାଇଡେନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୟୁକ୍ରେନ ଉପରେ ରୁଷର ଆକ୍ରମଣକୁ ନେଇ ଭାରତର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦୁର୍ବଳ ରହିଛି। ଜାପାନ ଏବଂ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ୟୁକ୍ରେନ ଉପରେ ରୁଷର ଆକ୍ରମଣକୁ ଦୃଢ଼ ନିନ୍ଦା କରୁଥିବା ବେଳେ ଭାରତ ସିଧାସଳଖ ଏଭଳି କରିନାହିଁ।

ଦିନିକିଆରେ ବିଶ୍ବ ନଂ୧ ବୋଲର ଝୁଲନଙ୍କୁ ୨୫୦ ୱିକେଟ

ହାମିଲଟନ: ଦିନିକିଆରେ ବିଶ୍ବର ନଂ୧ ବୋଲର ତଥା ସିନିୟର ବରିଷ୍ଠ ଭାରତୀୟ ଦ୍ରୁତ ବୋଲର ଝୁଲନ ଗୋସ୍ବାମୀ ଆଉ ଏକ ନୂଆ କୀର୍ତ୍ତିମାନ ସ୍ଥାପନ କରିଛନ୍ତି। ସେ ବିଶ୍ବର ପ୍ରଥମ ମହିଳା ଦ୍ରୁତ ବୋଲର ଭାବେ ଦିନିକିଆ କ୍ରିକେଟରେ ୨୫୦ତମ ୱିକେଟ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି। ସେ ବୁଧବାର ମାଉଣ୍ଟ ମାଙ୍ଗୁନୁଇରେ ଖେଳାଯାଇଥିବା ଇଂଲଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷ ମ୍ୟାଚରେ ତାମି ବେମାଉଣ୍ଟଙ୍କୁ ଏଲବିଡବ୍ଳୁ ଆଉଟ୍‌ କରି ତାଙ୍କ ୨୫୦ତମ ୱିକେଟ ପୂରଣ କରିଥିଲେ। ସେ ୧୯୯ଟି ମ୍ୟାଚରୁ ୨୫୦ଟି ୱିକେଟ ନେଇଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ପଛକୁ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର କାଥରୟନ ଫିଟ୍‌ପ୍ରାଟିକ୍‌ ୧୮୦ଟି, ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ୍‌ର ଅନିସା ମହମ୍ମଦ ୧୮୦ଟି ,ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାର ଶବନିମ୍‌ ଇସ୍‌ମାଇଲ ୧୬୮ଟି ଓ ଇଂଲଣ୍ଡର କାଥରିନ ବ୍ରଣ୍ଟ ୧୬୪ଟି ୱିକେଟ ନେଇଛନ୍ତି। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ଜୀବନର ୫ମ ଦିନିକିଆ କ୍ରିକେଟ ବିଶ୍ବକପ ଖେଳୁଥିବା ଝୁଲନ ମହିଳା ଦିନିକିଆ କ୍ରିକେଟ ବିଶ୍ବକପ ଇତିହାସରେ ସର୍ବାଧିକ ୪୧ଟି ୱିକେଟ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି।

ଗୁଡବାଏ ‘କିଙ୍ଗ୍ ଅଫ ସ୍ପିନ’: ଯାଦୁକରୀ ସ୍ପିନର ଶେନ୍ ଓ୍ବାର୍ଣ୍ଣଙ୍କ

ବ୍ୟାଙ୍କକ/ମେଲବର୍ଣ୍ଣ/ମୁମ୍ବାଇ: ବିଶ୍ବର କ୍ରିକେଟପ୍ରେମୀଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଦୁଃଖଦ ଖବର। ଆଉ ନାହାନ୍ତି କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ସ୍ପିନର ଶେନ୍ ଓ୍ବାର୍ଣ୍ଣ। ପୂର୍ବତନ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲୀୟ କ୍ରିକେଟର ତଥା କ୍ରିକେଟ ଇତିହାସର ମହାନ ସ୍ପିନରଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅନ୍ୟତମ ଶେନ୍ ଓ୍ବାର୍ଣ୍ଣଙ୍କ ହୃଦଘାତରେ ପରଲୋକ ହୋଇଛି। ମୃତ୍ୟୁବେଳକୁ ତାଙ୍କୁ ମାତ୍ର ୫୨ ବର୍ଷ ବୟସ ହୋଇଥିଲା। ଥାଇଲାଣ୍ଡ ଗସ୍ତରେ ଥିବାବେଳେ ତାଙ୍କର ପରଲୋକ ହୋଇଥିବା ଜଣାଯାଇଛି। ଯାଦୁକରୀ ସ୍ପିନ ବୋଲିଂ ପାଇଁ ବେଶ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଓ୍ବାର୍ଣ୍ଣ ତାଙ୍କ ୧୪ ବର୍ଷର ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟ କ୍ୟାରିଅରରେ ଅନେକ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ମ୍ୟାଚରେ ଦଳର ବିଜୟରେ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ଏହି ସ୍ପିନ ଯାଦୁକରଙ୍କ ବିୟୋଗରେ କ୍ରିକେଟ ଜଗତ ସ୍ତବ୍ଧ ହୋଇଯାଇଛି। ଶେନ୍ ଓ୍ୱର୍ଣ୍ଣଙ୍କ ପରଲୋକକୁ ନେଇ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ସମେତ ବିଶ୍ବର ବିଭିନ୍ନ ମହଲରେ ଶୋକର ଛାୟା ଖେଳିଯାଇଛି।

ଚାହରଙ୍କ ଲଢୁଆ ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ ବେକାର: ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାଠାରୁ

କେପଟାଉନ: ବିଜୟର ନିକଟତର ହେବା ପରେ ପରାଜୟ ବରଣ କଲା ଭାରତ। ଫଳରେ ଯୁବ ଅଲରାଉଣ୍ଡର ଦୀପକ ଚାହରଙ୍କ ଲଢୁଆ ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ ବେକାର ଗଲା। ଯୁବ ଅଲରାଉଣ୍ଡର ଦୀପକ ଚାହରଙ୍କ ଉଦ୍ୟମ ଭାରତକୁ ବିଜୟ ଦେଇ ପାରି ନାହିଁ। ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଓ ଭାରତ ମଧ୍ୟରେ କେପ୍‌ଟାଉନ୍‌ର ନିଉଲ୍ୟାଣ୍ଡସ୍‌ ଷ୍ଟାଡିୟମ୍‌ରେ ରବିବାର ଖେଳାଯାଇଥିବା ତୃତୀୟ ତଥା ‌‌ଶେଷ ଦିନିକିଆରେ ଭାରତ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାଠାରୁ ୪ ରନ୍‌ରେ ପରାସ୍ତ ହୋଇଛି। ଏଥିସହିତ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଦିନିକିଆ ସିରିଜକୁ ୩-୦ରେ ପୋଛି ନେଇଛି। ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ପ୍ରଥମେ ବ୍ୟାଟିଂ କରି ୪୯.୫ ଓଭରରେ କ୍ବିଣ୍ଟନ୍ ଡି' କକଙ୍କ ଲଢୁଆ ଶତକ ଓ ରାସି ଭାନ୍ ଡର୍ ଡ୍ୟୁସେନଙ୍କ ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ ବଳରେ ୨୮୭ ରନ୍ କରି ଅଲଆଉଟ୍ ହୋଇଥିଲା। ଜବାବରେ ଭାରତ ୪୯.୨ ଓଭରରେ ୨୮୩ ରନରେ ଅଲଆଉଟ୍ ହୋଇଥିଲା। ଧୂଆଁଧାର ବ୍ୟାଟିଂ କରି ଶତକ ହାସଲ କରିଥିବା କ୍ବିଣ୍ଟନ୍ ଡି' କକ୍ ପ୍ଲେୟର ଅଫ୍ ଦ ମ୍ୟାଚ୍ ଓ ପ୍ଲେୟର ଅଫ୍ ଦ ସିରିଜ ବିବେଚିତ ହୋଇଥିଲେ।

ଆଜି ଭାରତ-ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ପ୍ରଥମ ଦିନିକିଆ

ପାର୍ଲ: ସଂଘର୍ଷପୂର୍ଣ୍ଣ ଟେଷ୍ଟ ସିରିଜର ସମାପ୍ତି ପରେ ବୁଧବାରଠାରୁ ଘରୋଇ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଓ ଭାରତ ମଧ୍ୟରେ ଦିନିକିଆ ସିରିଜ ଆରମ୍ଭ ହେଉଛି। ପ୍ରଥମ ମ୍ୟାଚ୍‌ ବୋଲାଣ୍ଡ ପାର୍କରେ ଖେଳାଯିବ। ଟେଷ୍ଟ ସିରିଜରେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାର ବୋଲର ଦଳକୁ ଜିତାଇଥିଲେ। ପ୍ରଥମ ଟେଷ୍ଟରେ ବଡ଼ ପରାଜୟ ପରେ ପରବର୍ତ୍ତୀ ୨ଟି ଟେଷ୍ଟରେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଚମତ୍କାର ଢଙ୍ଗରେ ସିରିଜକୁ ଫେରି ଉଭୟ ମ୍ୟାଚ୍‌ ଜିତିଥିଲା। ଏହାର ପ୍ରତିଶୋଧ ନେବା ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ଭାରତୀୟ ଦଳ ଏହି ଶୃଙ୍ଖଳା ଖେଳିବ। ପୁଣି ଦିନିକିଆ ଅଧିନାୟକ ପଦରୁ ବିରାଟ କୋହଲି ବିଦାହେବା ପରେ ଏହା ପ୍ରଥମ ଦିନିକିଆ ସିରିଜ ହେବ। ରୋହିତ ଶର୍ମା ଆହତ ଥିବାରୁ ପ୍ରଥମଥର ପାଇଁ କେଏଲ୍‌ ରାହୁଲ ଦଳର ନେତୃତ୍ବ ନେବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି। ତେଣୁ ବିଜୟ ସହ ତାଙ୍କ ନେତୃତ୍ବର ଇନିଂସ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ରାହୁଲ ଚାହିଁବେ। ଗତଥର ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଗସ୍ତରେ ଭାରତ ଦିନିକିଆ ସିରିଜକୁ ୫-୧ରେ ଜିତିଥିଲା। ମୋଟଉପରେ କହିବାକୁ ଗଲେ ଏହି ସିରିଜ ବେଶ୍‌ ସଂଘର୍ଷପୂର୍ଣ୍ଣ ହେବ।

ଫ୍ରାନ୍ସରେ ନୂଆ ପ୍ରଜାତିର କୋରୋନା ଭୂତାଣୁ ଠାବ

ପ୍ୟାରିସ୍: କୋରୋନା ବା ସାର୍ସ-ସିଓଭି-୨ର ଓମିକ୍ରନ ପ୍ରଜାତି ଭୂତାଣୁ ଏବେ ସାରା ବିଶ୍ବରେ କାୟାବିସ୍ତାର କରିଚାଲିଥିବାବେଳେ ଏହାର ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ପ୍ରକରଣ ବିଶ୍ବବାସୀଙ୍କୁ ଆତଙ୍କିତ କରିବାରେ ଲାଗିଛି। ଗତ ବର୍ଷ ଡେଲ୍‌ଟା ପରେ ସମ୍ପ୍ରତି ଓମିକ୍ରନ୍‌ ପ୍ରଜାତି ମାଡ଼ିମାଡ଼ି ଚାଲିଛି। ଗତ ସପ୍ତାହରେ ଇସ୍ରାଏଲରେ ‘ଫ୍ଲୋରୋନା’ ନାମକ ଆଉ ଏକ ପ୍ରଜାତିର ଭୂତାଣୁ ଠାବ ହୋଇଥିଲା। ‘ଫ୍ଲୁ’ ବା ଥଣ୍ଡା ଓ କରୋନାର ମିଶ୍ରଣରେ ଏହାର ନାମକରଣ କରାଯାଇଛି। ଏହି ପ୍ରଜାରତିର ଭୂତାଣୁ ସଂକ୍ରମଣ ଏବେ ଇସ୍ରାଏଲରେ ବ୍ୟାପୁଥିବାବେଳେ ମଙ୍ଗଳବାର ଫ୍ରାନ୍ସରେ କୋରୋନାର ଆଉ ଏକ ନୂଆ ପ୍ରଜାତି ଭୂତାଣୁ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛି। ଆଗକୁ ଆହୁରି ଏମିତି କେତେ ପ୍ରକାର ପ୍ରଜାତିର ମୂତାଣୁ ଆସିବା ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି ବୋଲି ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ସତର୍କ କରାଇ ଦେଇଛନ୍ତି।

ଦ୍ବିତୀୟ ଟେଷ୍ଟରେ ଶାର୍ଦ୍ଦୁଲଙ୍କ ଘାତକ ବୋଲିଂ: ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା


ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ

୩୨ତମ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ଉଦଯାପିତ: ଟୋକିଓକୁ
ଟୋକିଓ: ୧୭ ଦିନ ଧରି ଚାଲିଥିବା କ୍ରୀଡ଼ା ମହାକୁମ୍ଭ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସର ୩୨ତମ ସଂସ୍କରଣରେ ରବିବାର ପୂର୍ଣ୍ଣଚଛେଦ ପଡ଼ିଛି। ଗତ ୨୦୨୦ରେ ସଂସ୍କରଣଟି ଆୟୋଜିତ ହେବାକୁ ଥିଲେ ହେଁ କୋରୋନା ମହାମାରୀ କାରଣରୁ ଏହାକୁ ବର୍ଷେ ଘୁଞ୍ଚାଇ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଜାପାନରେ ଗତ ୨୩ ତାରିଖରେ ସଂସ୍କରଣ ଆରମ୍ଭ ପୂର୍ବରୁ ରାଜଧାନୀ ଟୋକିଓରେ ଏମର୍ଜେନସି ଜାରି ହେବା ସତ୍ତ୍ବେ ଆୟୋଜକଙ୍କ ଦୃଢ଼ ଇଛାଶକ୍ତି ଓ ଅଂଶୀଦାର ଦେଶର ସହଯୋଗ ବଳରେ ଅନତର୍ଜାତୀୟ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ କମିଟି (ଆଇଓସି) ଓ ଟୋକିଓ ୨୦୨୦ ସୁଚାରୁ ରୂପେ ଶେଷ କରିଛନ୍ତି। ସଂସ୍କରଣଟି ରବିବାର ଉଦଯାପିତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ବିନା ଦର୍ଶକରେ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ବିଶ୍ବବ୍ୟାପୀ ଦର୍ଶକ ଏହାକୁ ମନଭରି ଉପଭୋଗ କରିଛନ୍ତି। ଆକର୍ଷଣୀୟ ଉଦଘାଟନୀ ଉତ୍ସବ ସହ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଅଲିମ୍ପିକ୍ସର ୩୨ତମ ସଂସ୍କରଣଟି ରଙ୍ଗିନ ଆଲୋକମାଳା ସହ ରଙ୍ଗବେରଙ୍ଗର ଆତସବାଜି ସହ ଶେଷ ହୋଇଛି। ଆତସବାଜିରେ ଟୋକିଓ ଆକାଶ ପ୍ରଜ୍ଜ୍ବଳିତ ହେବା ସହ ଅଲିମ୍ପିକ୍ ରିଙ୍ଗଗୁଡ଼ିକର ଚିତ୍ର ପ୍ରତିଫଳିତ ହୋଇଥିଲା, ଯାହାକି ବେଶ୍ ଉପଭୋଗ୍ୟ ଥିଲା। ଏଥିସହ ଜାପାନ ରାଜଧାନୀରେ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ଇଭେଣ୍ଟ ଉପରେ ପରଦା ଟଣାଯାଇଛି ଓ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସଂସ୍କରଣର ଆୟୋଜକ ପ୍ୟାରିସକୁ ପତାକା ହସ୍ତାନ୍ତର କରାଯାଇଛି। ଏହି ପତାକା ହସ୍ତାନ୍ତର ସହ କୌଣସି ପ୍ରକାର ବାଧାବିଘ୍ନ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ପରି କ୍ରୀଡ଼ା ମହାକୁମ୍ଭ ଆୟୋଜନରେ ବାଧକ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ, ଏପରି ଏକ ବାର୍ତ୍ତା ମଧ୍ୟ ଦିଆଯାଇଛି। ତା’ଛଡ଼ା ଘାତକ କୋରୋନାରେ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଥିବା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ସ୍ମରଣ କରାଯାଇଥିଲା। ଉଦଯାପନୀ ଉତ୍ସବରେ ଭାରତର ଧ୍ବଜାବାହକ ଦାୟିତ୍ବ ବ୍ରୋଞ୍ଜପଦକ ଜିତିଥିବା ପୁରୁଷ ରେସଲର୍ ବଜରଙ୍ଗ ପୁନିଆ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ପ୍ରଦର୍ଶନକାରୀ ପ୍ରତିଯୋଗୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ବ ନେଇଥିଲେ।
ପ୍ରମୋଦ ଡେଇଁପଡ଼ି ମୋତେ କୁଣ୍ଢାଇବେ ବୋଲି ଭାବି ନ
ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଭାରତୀୟ ବ୍ୟାଡ୍‌ମିଣ୍ଟନ୍ ଇତିହାସରେ ଏହା ଏକ ଅବିସ୍ମରଣୀୟ ଦୃଶ୍ୟ । ଟୋକିଓ ପାରାଲିମ୍ପିକ୍ସର ପୁରୁଷ ଏସ୍‌ଏଲ୍‌୩ ବ୍ୟାଡ୍‌ମିଣ୍ଟନ ଇଭେଣ୍ଟର ଫାଇନାଲ ମ୍ୟାଚ୍ ଜିତି ସ୍ବର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ହାସଲ କରିବା ପରେ ଓଡ଼ିଆ ବ୍ୟାଡ୍‌ମିଣ୍ଟନ ଖେଳାଳି ପ୍ରମୋଦ ଭଗତ ଉତ୍ସବମୁଖର ନ ହୋଇ ସିଧା ଭାରତୀୟ ଦଳର ପ୍ରଶିକ୍ଷକ ଗୌରବ ଖାନ୍ନାଙ୍କ ପାଖକୁ ଦୌଡ଼ିଯାଇ ତାଙ୍କୁ ଆଲିଙ୍ଗନ କରିଥିଲେ। ପ୍ରମୋଦ ଏତେ ଖୁସି ହୋଇ ଯାଇଥିଲେ ଯେ ଗୌରବଙ୍କୁ ସେ ଆଲିଙ୍ଗନ କରି ଝୁଲି ପଡ଼ିଥିଲେ। ଗୌରବ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ଅପ୍ରତ୍ୟାଶିତ ଥିଲା ଏବଂ ପ୍ରମୋଦ ଏପରି କରିବେ ବୋଲି ସେ ଆଦୌ ଆଶା କରି ନ ଥିଲେ। ପ୍ରମୋଦଙ୍କ ଏପରି ଆଚରଣ ତାଙ୍କୁ ବହୁତ ଖୁସି ଦେଇଥିଲା ବୋଲି ଭାରତୀୟ ଜାତୀୟ ବ୍ୟାଡ୍‌ମିଣ୍ଟନ ପ୍ରଶିକ୍ଷକ ଗୌରବ କହିଛନ୍ତି।