ବିଶ୍ଵ

ହ୍ବାଇଟ ହାଉସ ଛାଡ଼ିଲେ ବିଦାୟୀ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଟ୍ରମ୍ପ
ପଡ଼ୋଶୀ ଦେଶକୁ କୋଭିଡ୍ ଟିକା ପଠାଇଲା ଭାରତ, ଭୁଟାନକୁ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଗତ ଶନିବାରଠାରୁ ଭାରତରେ କୋଭିଡ୍ ଟିକାର ଉପଯୋଗ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଅଦ୍ୟାବଧି ଏହା ବେଶ୍ ସୁରୁଖୁରୁରେ ଜାରି ରହିଛି। ତେବେ ଇତିମଧ୍ୟରେ ଭାରତ ବିଦେଶ ରାଷ୍ଟ୍ରକୁ କୋଭିଡ୍ ଟିକା ରପ୍ତାନୀ କରିବା ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ପ୍ରଥମ ଦଫାରେ ପଡ଼ୋଶୀ ରାଷ୍ଟ୍ରମାନଙ୍କୁ ଏହି ଟିକା ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବା ସକାଶେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଥିବା ବେଳେ ବୁଧବାର ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଟିକା ଯୋଗାଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ପ୍ରଥମ ପଡ଼ୋଶୀ ଦେଶ ଭାବେ ଭୁଟାନକୁ ଦେଢ଼ ଲକ୍ଷ ଡୋଜ୍ କୋଭିଡ୍ ଟିକା ପଠାଯାଇଛି। ମୁମ୍ବାଇସ୍ଥିତ ଛତ୍ରପତି ଶିବାଜୀ ମହାରାଜ ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ୍ ଏୟାରପୋର୍ଟରୁ ଭୁଟାନ୍ ଅଭିମୁଖେ ଏକ ବିମାନ କୋଭିଶିଲ୍ଡ ଟିକା ନେଇ ଯାତ୍ରାରମ୍ଭ କରିଛି। ଅପରାହ୍ନ ସୁଦ୍ଧା ଏହି ଟିକା ଭୁଟାନ୍ ରାଜଧାନୀ ଥିମ୍ପୁରେ ପହଞ୍ଚିବ ବୋଲି ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି। ଭାରତ ପକ୍ଷରୁ ଭୁଟାନକୁ ଉପହାର ଭାବେ ଏହି ଟିକା ପଠାଯାଇଛି। ପୂର୍ବରୁ କୋଭିଡ୍ କଟକଣା ସତ୍ତ୍ବେ ଭାରତ ଓ ଭୁଟାନ୍ ମଧ୍ୟରେ ନିୟମିତ ଭାବେ ଜରୁରୀ ସାମଗ୍ରୀ ଆଦାନପ୍ରଦାନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଜାରି ରହିଆସିଛି।

ଚୀନ ଓ ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚଓ ମୁଣ୍ଡରେ ଅଠା: କୋରୋନା ସଂକ୍ରମଣ

ଜେନେଭା: ଚୀନର ଉହାନ ସହରରୁ ଉତ୍ପତ୍ତି ଲାଭ କରିଥିବା ମହାମାରୀ କୋରୋନା ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ଜଙ୍ଗଲ ନିଆଁ ଭଳି ବିଶ୍ବର ଅନେକ ଦେଶକୁ ବ୍ୟାପିଯାଇ ପ୍ରଭ୍‌ତ କ୍ଷତି ଘଟାଇଛି। ଏଣୁ କୋରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ପାଇଁ ଚୀନ ଏବଂ ବିଶ୍ୱ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ (ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚ୍‌ଓ) ଦାୟୀ ବୋଲି ଏକ ରିପୋର୍ଟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି। ଚୀନ ଏବଂ ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚ୍‌ଓ କୌଣସି ସାବଧାନତା ଅବଲମ୍ବନ କରି ନ ଥିବା ରିପୋର୍ଟରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି। ଏହି ରିପୋର୍ଟ ଇଣ୍ଡିପେଣ୍ଡେଣ୍ଟ ପ୍ୟାନେଲ୍‌ ଫର୍‌ ପାଣ୍ଡେମିକ୍‌ ପ୍ରିପାଏର୍ଡନେସ୍‌ ଆଣ୍ଡ ରେସପନ୍ସ୍‌ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ରିପୋର୍ଟରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ଚୀନ ଚାହିଁଥିଲେ ମହାମାରୀ ସଂକ୍ରମଣକୁ ରୋକି ପାରିଥାନ୍ତା। ମାତ୍ର ଚୀନ ଏଭଳି ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ ନ କରିବାରୁ କୋରୋନା ମହାମାରୀ ପୃଥିବୀ ସାରା ବ୍ୟାପି ଯାଇଥିଲା।

ଗାବା ଟେଷ୍ଟ ଜିତି ବିଶ୍ବ ଟେଷ୍ଟ ଚାମ୍ପିଅନଶିପ ମାନ୍ୟତା ଶୀର୍ଷରେ
ଗାବାରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଦବଦବା ଶେଷ, ଭାରତର ୩ୟ

ବ୍ରିସବେନ୍: ମଙ୍ଗଳବାର ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ବିପକ୍ଷ ଟେଷ୍ଟ୍ ସିରିଜର ଶେଷ ମ୍ୟାଚକୁ ଭାରତ ୩ ଓ୍ବିକେଟରେ ଜିତି ଘରୋଇ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ଧୂଳି ଚଟାଇବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଛି। ଏହି ମ୍ୟାଚରୁ ଭାରତର ଏକାଧିକ ତାରକା ଖେଳାଳି ଆହତ କାରଣରୁ ବାଦ୍ ପଡ଼ିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଯୁବ ଖେଳାଳିମାନେ ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରତିଭାର ପରିଚୟ ଦେଇ ଘରୋଇ ଦଳ ଉପରେ ବେଶ୍ ଭାରୀ ପଡ଼ିଥିଲେ। ଶେଷ ଦିନରେ ବିଜୟ ପାଇଁ ୩୨୪ ରନ୍ ଆବଶ୍ୟକ କରୁଥିବା ଭାରତ ମ୍ୟାଚକୁ ଡ୍ର’ ରଖିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କରିବ ବୋଲି ସାଧାରଣରେ ଏକ ଧାରଣା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଦୁଇ ଯୁବ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ଶୁବମାନ ଗିଲ୍ ଓ ଋଷଭ ପନ୍ତ୍ ଯଥାକ୍ରମେ ୯୧ ଓ ୮୯ ରନ୍ କରିବା ଫଳରେ ଭାରତ ଟିମ୍ ପେନଙ୍କ ନେତୃତ୍ବାଧୀନ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ୨-୧ରେ ଟେଷ୍ଟ୍ ସିରିଜ୍‌ରେ ପରାସ୍ତ କରିବା ସହ ବର୍ଡର-ଗାଭାସ୍କର ଟ୍ରଫି ବଜାୟ ରଖିଛି। ଏହି ଚମତ୍କାର ବିଜୟ ସହ ଗାବାରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ଦୀର୍ଘ ୩ ଦଶନ୍ଧିର ରାଜୁତିରେ ପୂର୍ଣ୍ଣଚ୍ଛେଦ ପଡ଼ିଛି। ଗତ ୧୯୮୯ରୁ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଏଠାରେ ଖେଳିଥିବା ଟେଷ୍ଟଗୁଡ଼ିକରେ ଗୋଟିଏ ବି ପରାଜୟ ବରଣ କରି ନ ଥିଲା। ଗତ ୨୦୧୯ରେ ଦଳ ଏଠାରେ ଶେଷ ଟେଷ୍ଟ୍ ଖେଳିଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଭାରତର ଯୁବ ଖେଳାଳିମାନେ ଅଭିଜ୍ଞତାସମ୍ପନ୍ନ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ମାତ୍ ଦେବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଛନ୍ତି। ଆଲୋଚ୍ୟ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଏଠାରେ ୩୧ଟି ଟେଷ୍ଟ୍ ଖେଳିଥିଲା।

ଗିଲ୍ ଓ ପନ୍ତ୍‌ଙ୍କ ସାହସିକ ବ୍ୟାଟିଂ: ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ଧୂଳି ଚଟାଇ

ବ୍ରିସବେନ୍: ପିଙ୍କ୍ ବଲ୍ ଟେଷ୍ଟରେ ଲଜ୍ଜାଜନକ ୩୬ ରନରେ ଅଲ୍ଆଉଟ୍ ହୋଇଥିବା ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ନିଜର ପ୍ରଦର୍ଶନରେ ଏକରକମ ସଂସ୍କାର ଆଣିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଛି। ପ୍ରଥମ ଟେଷ୍ଟରେ ୮ ୱିକେଟରେ ପରାଜୟ ବରଣ କରି ୪ ମ୍ୟାଚ୍ ବିଶିଷ୍ଟ ଟେଷ୍ଟ୍ ସିରିଜ୍‌ରେ ୦-୧ରେ ପଛୁଆ ଥିବା ଭାରତ ପରବର୍ତ୍ତୀ ୩ଟି ଟେଷ୍ଟରେ ପ୍ରଶଂସନୀୟ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛି। ଫଳସ୍ବରୂପ ଭ୍ରମଣକାରୀ ଦଳ ୨-୧ରେ ଟେଷ୍ଟ୍ ସିରିଜ୍ ଜିତି ବର୍ଡର୍-ଗାଭାସ୍କର ଟ୍ରଫି ବଜାୟ ରଖିଛି। ଏଥିସହ ଭାରତ ଦୁଇ ବର୍ଷ ତଳେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଗସ୍ତରେ ଐତିହାସିକ ବିଜୟ ହାସଲ କରିଥିବା ବେଳେ ମଙ୍ଗଳବାର ଏହି ଧାରା ବଜାୟ ରଖିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଛି। ବ୍ରିସବେନ୍ ଟେଷ୍ଟର ପଞ୍ଚମ ଦିନରେ ଭାରତ ବିଜୟ ପାଇଁ ୩୨୪ ରନ୍ ଆବଶ୍ୟକ କରୁଥିବା ବେଳେ ଯୁବ ଓପନର ଶୁବମାନ ଗିଲଙ୍କ ୯୧ ଓ ବିସ୍ଫୋରକ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ଋଷଭ ପନ୍ତ୍‌ଙ୍କ ଅପରାଜିତ ୮୯ ରନ୍ ସହାୟତାରେ ମାତ୍ର ୭ଟି ୱିକେଟ୍ ହରାଇ ବିଜୟ ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ପହଞ୍ଚିଯାଇଛି। ଏଥିସହ ଦୀର୍ଘ ୩୨ ବର୍ଷ ଧରି ଏଠାକାର ଗାବା ଗ୍ରାଉଣ୍ଡରେ ଅପରାଜିତ ରହିଥିବା ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ପରାଜୟର ସ୍ବାଦ ଚଖାଇବାରେ ଭାରତୀୟ ଖେଳାଳିମାନେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଛନ୍ତି। ୧୩୮ଟି ବଲ୍ ଖେଳି ୯ଟି ଚୌକା ଓ ଗୋଟିଏ ଛକା ଜରିଆରେ ୮୯ ରନ୍ କରି ଅପରାଜିତ ଥିବା ପନ୍ତ୍‌ଙ୍କୁ ମ୍ୟାନ୍ ଅଫ୍ ଦ ମ୍ୟାଚ୍ ଓ ସିରିଜରେ ୨୧ଟି ୱିକେଟ୍ ନେଇଥିବା ଅଷ୍ଟ୍ରେଲୀୟ ପେସର୍ ପ୍ୟାଟ୍ କମିନ୍ସଙ୍କୁ ମ୍ୟାନ୍ ଅଫ୍ ଦ ସିରିଜ୍ ବିବେଚିତ କରାଯାଇଛି। ଗସ୍ତରେ ଭାରତର ୧୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ବ ଖେଳାଳି ଆହତ ହେବା ଓ ୪ ଜଣ ଖେଳାଳି ଡେବ୍ୟୁ କରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କ ଉପଯୁକ୍ତ ଯୋଗଦାନ ମାଧ୍ୟମରେ ଭାରତ ଏହି ସ୍ମରଣୀୟ ବିଜୟ ହାସଲ କରିଛି।



ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ