ବିଶ୍ଵ

ପାକିସ୍ତାନକୁ ଶକ୍ତ ଧକ୍କା: ସିରିଜ ବାତିଲ କଲା ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ

ଇସଲାମାବାଦ: ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟର ପାକିସ୍ତାନର ଛବି ମଳିନ ହୋଇଛି। ପାକିସ୍ତାନରେ ଏବେ ବି ଅର୍ନ୍ତଜାତୀୟ ମ୍ୟାଚ ଖେଳିବା ସୁରକ୍ଷିତ ନୁହେଁ ବୋଲି ଯେଉଁ ଆଶଙ୍କା ଥିଲା, ତାହାର ପୁନରାବୃତ୍ତି ଘଟିଛି। ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ ସରକାର ସୁରକ୍ଷାର ଦ୍ବାହି ଦେଇ ପାକିସ୍ତାନ ବିପକ୍ଷ କ୍ରିକେଟ ସିରିଜକୁ ବାତିଲ କରିଛନ୍ତି। ଶୁକ୍ରବାର ମ୍ୟାଚ ଆରମ୍ଭ ହେବାର କିଛି କ୍ଷଣ ପୂର୍ବରୁ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ ଦଳକୁ ପଡ଼ିଆକୁ ନ ଓହ୍ଲାଇବା ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ନିର୍ଦେଶ ମିଳିବା ପାକିସ୍ତାନ ପାଇଁ ଶକ୍ତ ଧକ୍କାର କରଣ ହୋଇଛି। ଘଟଣାରେ ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇମ୍ରାନ ଖାନ ନିଜେ ହସ୍ତକ୍ଷେପ କରି ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଫୋନ କରି ସିରିଜ ବାତିଲ ନ କରିବା ପାଇଁ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲେ ବି ଖେଳାଳିଙ୍କ ସୁରକ୍ଷାକୁ ଗୁରୁତ୍ବ ଦେଇ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଅନୁରୋଧକୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରି ଦେଇଛନ୍ତି।

ଏସ୍‌ସିଓ ସମ୍ମିଳନୀରେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉଠାଇଲେ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଶୁକ୍ରବାର ଦୁସାନବେଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଶାଙ୍ଘାଇ କର୍ପୋରେସନ ଅର୍ଗାନାଇଜେସନ (ଏସସିଓ) ସମ୍ମିଳନୀରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉଠାଇଛନ୍ତି। ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍ସିଂ ଜରିଆରେ ଆୟୋଜିତ ଏହି ସମ୍ମିଳନୀରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ କଠୋରତାବାଦ ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ଏହାର ଉଦାହରଣ ଦେବାକୁ ଯାଇ ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ଚାଲିଥିବା କାଣ୍ଡ ସମ୍ପର୍କରେ ପରୋକ୍ଷରେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ଇରାନର ସଦସ୍ୟତାକୁ ସ୍ବାଗତ କରି ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏସସିଓ ବିଂଶତମ ବର୍ଷ ପୂର୍ତ୍ତି ପାଳନ ଅବସରରେ ଖୁସିର କଥା ଯେ ଆମ ସହ ନୂଆ ବନ୍ଧୁ ରାଷ୍ଟ୍ର ଯୋଡ଼ି ହେଉଛନ୍ତି। ଇରାନର ନୂଆ ସଦସ୍ୟତାକୁ ସ୍ୱାଗତ କରୁଛି ଓ ଆମ ପାର୍ଟନର ଇଜିପ୍ଟ,, କତାର ଓ ସାଉଦି ଆରବକୁ ମଧ୍ୟ ସ୍ୱାଗତ କରୁଛି ବୋଲି ମୋଦୀ ତାଙ୍କ ଅଭିଭାଷଣରେ କହିଛନ୍ତି।

କୋରୋନା ଟିକାକରଣ ବିନା ଜାତିସଂଘ ବୈଠକରେ

ବ୍ରାସିଲିଆ: ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୋରୋନା ଟିକା ନେଇ ନ ଥିବା ବ୍ରାଜିଲ୍‌ର ରା‌ଷ୍ଟ୍ରପତି ଜୈର ବୋଲ୍‌ସୋନାରୋ ଆଗାମୀ ସପ୍ତାହରେ ନ୍ୟୁୟର୍କରେ ହେବାକୁ ଥିବା ଜାତିସଂଘ କନ୍‌କ୍ଲେଭ୍‌ରେ ଯୋଗଦେବେ ବୋଲି ଗୁରୁବାର କହିଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଯେ କୌଣସି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଯୋଗ ଦେବା ପାଇଁ ‘ଟିକାକରଣ ପ୍ରମାଣ’ ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି ନ୍ୟୁୟର୍କର ସରକାରୀ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷମାନେ ନିକଟ ଅତୀତରେ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ବୋଲ୍‌ସୋନାରୋ କହିଛନ୍ତି, ଆଗାମୀ ସପ୍ତାହରେ ମୁଁ ୟୁ‌ଏନ୍‌ ଜେନେରାଲ୍‌ ଆସେମ୍ବ୍ଲି (ୟୁଏନ୍‌ଜିଏ)ରେ ଥିବି। ମଙ୍ଗଳବାର ସେଠାରେ ମୁଁ ଉଦ୍‌ଘାଟନୀ ଭାଷଣ ଦେବି। ମୋ’ ଭାଷଣ ବିବାଦରହିତ, ଖୁବ୍‌ ନିରପେକ୍ଷ ଏବଂ ଆମ ସ୍ବାର୍ଥଗତ ସମସ୍ୟା ଉପରେ ଆଲୋକପାତ କରିବ। ମହାମାରୀ କୋରୋନା ପ୍ରତି ବ୍ରାଜିଲ୍‌ର ଆଭିମୁଖ୍ୟ, ବ୍ରାଜିଲ୍‌ର କୃଷିଜାତ ବ୍ୟବସାୟ ଏବଂ ଶକ୍ତି ସଂକ୍ରାନ୍ତରେ ମଧ୍ୟ ସେ ଆଲୋଚନା କରିବେ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି।

ଆଜି ଏସସିଓ ବୈଠକ: ଇମ୍ରାନଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ଆତଙ୍କବାଦ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୭ ତାରିଖ ଶୁକ୍ରବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ସାଂଘାଇ କୋଅପରେସନ ଅର୍ଗାନାଇଜେନ (ଏସସିଓ) ବୈଠକ। ଏହି ବୈଠକରେ ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇମ୍ରାନ ଖାନଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ଭାରତର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଆତଙ୍କବାଦ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉଠାଇବା ଆଶା କରାଯାଉଛି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍ସିଂ ଜରିଆରେ ଏହି ବୈଠକରେ ଉଦବୋଧନ ଦେବ ଏବଂ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ଆତଙ୍କବାଦକୁ ନେଇ ଭାରତର ଚିନ୍ତା ପ୍ରକଟ କରିବେ। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ପାକିସ୍ତାନ ଦୀର୍ଘକାଳରୁ ନିଜ ଭୂଖଣ୍ଡରେ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ଆଶ୍ରୟ ଦେବା ସହିତ ଭାରତ ବିରୋଧରେ ଜମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରରେ ଛାୟାଯୁଦ୍ଧ ଚଳାଇଛି। ଭାରତରେ ହେଉଥିବା ସମସ୍ତ ବଡ ଧରଣର ଆତଙ୍କୀ ଆକ୍ରମଣର ସମ୍ପର୍କ ପାକିସ୍ତାନ ସହିତ ରହିଛି।

ବାଇଡେନ୍‌ ଭୁଲିଗଲେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲୀୟ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ନାଁ

ୱାଶିଂଟନ/ଲଣ୍ଡନ/ସିଡ୍‌ନୀ: ଆମେରିକୀୟ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜୋ ବାଇଡେନ୍‌ ଦେଉଥିଲେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲୀୟ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ, କିନ୍ତୁ ଲଜ୍ଜାବୋଧ ଅନୁଭବ କଲେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲୀୟ। କାରଣ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ତଥା ନୂତନ ସାମରିକ ମେଣ୍ଟରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିବାରୁ ଗୁରୁବାର ଆମେରିକୀୟ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ବାଇଡେନ୍‌ ଧନ୍ୟବାଦ ଦେବା ବେଳେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲୀୟ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ନାଁ ଭୁଲିଯାଇଥିଲେ। ସମ୍ଭବତଃ, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲୀୟ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ସ୍କଟ୍‌ ମୋରିସନ୍‌ଙ୍କ ନାଁ ମନେ ନ ପଡ଼ିବାରୁ ବାଇଡେନ୍‌ ତାଙ୍କୁ ‘ଦ୍ୟାଟ୍‌ ଫେଲୋ ଡାଉନ୍‌ ଅଣ୍ଡର୍‌’ ଅର୍ଥାତ୍ ‘ଅଷ୍ଟ୍ରେଲୀୟ ବନ୍ଧୁ’ ଭାବେ ସମ୍ବୋଧନ କରିଥିଲେ। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଏବଂ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ ଭଳି କେତେକ ଦେଶକୁ ଇଂରାଜୀ ଭାଷାରେ ‘ଡାଉନ୍‌ ଅଣ୍ଡର୍‌’ କୁ‌ହାଯାଏ।

ଜାତିସଂଘରେ କଶ୍ମୀର ପ୍ରସଙ୍ଗ: କଡ଼ା ଜବାବ ଦେଲା ଭାରତ

ନ୍ୟୁୟର୍କ: ମିଳିତ ଜାତିସଂଘର ମାନବାଧିକାର ପରିଷଦ (ୟୁଏନଏଚଆରସି)ରେ ପାକିସ୍ତାନ ଓ ଅର୍ଗାନାଇଜେସନ ଓ ଅଫ୍ ଇସଲାମିକ କୋପରେସନ (ଓଆଇସି) କଶ୍ମୀରରେ ମାନବାଧିକାର ଅଧିକାର କ୍ଷୁଣ୍ଣ ହୋଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରିଛି। ଆଉ ଭାରତୀୟ ପ୍ରତିନିଧି ପୱନ ବାଧେ ଏହାକୁ ଖଣ୍ଡନ କରିବା ସହ ପାକିସ୍ତାନ ଓ ଓଆଇସି ଉପରେ ବର୍ଷିଛନ୍ତି। ପାକିସ୍ତାନ ଭଳି ଗୋଟିଏ ବିଫଳ ଓ ଆତଙ୍କୀଙ୍କ ଆଡ୍ଡାସ୍ଥଳ ପାଲଟିଥିବା ଦେଶ ଆମକୁ ମାନବାଧିକାରର ପାଠ ନ ପଢ଼ାଉ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ସେହିପରି ୫୭ଟି ଦେଶକୁ ନେଇ ଗଠିତ ଓଆଇସି ଅସହାୟ ଭାବେ ନିଜକୁ ପାକିସ୍ତାନ ପାଖରେ ବିକ୍ରି ହୋଇଯାଇଛି ବୋଲି ପୱନ କହିଛନ୍ତି। ୟୁଏନଏଚଆରସିର ୪୮ତମ ସାଧାରଣ ଅଧିବେଶନରେ ଭାରତ ପଡ଼ୋଶୀ ପାକିସ୍ତାନ ଉପରେ ଜୋରଦାର ଆରୋପ ଲଗାଇଛି। ପୱନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱ ଭଲ ଭାବେ ଜାଣିଛି ଯେ ପାକିସ୍ତାନ ଖୋଲାଖୋଲି ଭାବେ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ସହାୟତା କରୁଛି। ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ପାଣ୍ଠି ଯୋଗାଡ଼ କରୁଛି ଓ ତାଲିମ ମଧ୍ୟ ଦେଉଛି।

ଟାଇମ ମାଗାଜିନର ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ବ୍ୟକ୍ତି ତାଲିକାରେ ମୋଦୀ,


ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ

୩୨ତମ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ଉଦଯାପିତ: ଟୋକିଓକୁ
ଟୋକିଓ: ୧୭ ଦିନ ଧରି ଚାଲିଥିବା କ୍ରୀଡ଼ା ମହାକୁମ୍ଭ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସର ୩୨ତମ ସଂସ୍କରଣରେ ରବିବାର ପୂର୍ଣ୍ଣଚଛେଦ ପଡ଼ିଛି। ଗତ ୨୦୨୦ରେ ସଂସ୍କରଣଟି ଆୟୋଜିତ ହେବାକୁ ଥିଲେ ହେଁ କୋରୋନା ମହାମାରୀ କାରଣରୁ ଏହାକୁ ବର୍ଷେ ଘୁଞ୍ଚାଇ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଜାପାନରେ ଗତ ୨୩ ତାରିଖରେ ସଂସ୍କରଣ ଆରମ୍ଭ ପୂର୍ବରୁ ରାଜଧାନୀ ଟୋକିଓରେ ଏମର୍ଜେନସି ଜାରି ହେବା ସତ୍ତ୍ବେ ଆୟୋଜକଙ୍କ ଦୃଢ଼ ଇଛାଶକ୍ତି ଓ ଅଂଶୀଦାର ଦେଶର ସହଯୋଗ ବଳରେ ଅନତର୍ଜାତୀୟ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ କମିଟି (ଆଇଓସି) ଓ ଟୋକିଓ ୨୦୨୦ ସୁଚାରୁ ରୂପେ ଶେଷ କରିଛନ୍ତି। ସଂସ୍କରଣଟି ରବିବାର ଉଦଯାପିତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ବିନା ଦର୍ଶକରେ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ବିଶ୍ବବ୍ୟାପୀ ଦର୍ଶକ ଏହାକୁ ମନଭରି ଉପଭୋଗ କରିଛନ୍ତି। ଆକର୍ଷଣୀୟ ଉଦଘାଟନୀ ଉତ୍ସବ ସହ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଅଲିମ୍ପିକ୍ସର ୩୨ତମ ସଂସ୍କରଣଟି ରଙ୍ଗିନ ଆଲୋକମାଳା ସହ ରଙ୍ଗବେରଙ୍ଗର ଆତସବାଜି ସହ ଶେଷ ହୋଇଛି। ଆତସବାଜିରେ ଟୋକିଓ ଆକାଶ ପ୍ରଜ୍ଜ୍ବଳିତ ହେବା ସହ ଅଲିମ୍ପିକ୍ ରିଙ୍ଗଗୁଡ଼ିକର ଚିତ୍ର ପ୍ରତିଫଳିତ ହୋଇଥିଲା, ଯାହାକି ବେଶ୍ ଉପଭୋଗ୍ୟ ଥିଲା। ଏଥିସହ ଜାପାନ ରାଜଧାନୀରେ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ଇଭେଣ୍ଟ ଉପରେ ପରଦା ଟଣାଯାଇଛି ଓ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସଂସ୍କରଣର ଆୟୋଜକ ପ୍ୟାରିସକୁ ପତାକା ହସ୍ତାନ୍ତର କରାଯାଇଛି। ଏହି ପତାକା ହସ୍ତାନ୍ତର ସହ କୌଣସି ପ୍ରକାର ବାଧାବିଘ୍ନ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ପରି କ୍ରୀଡ଼ା ମହାକୁମ୍ଭ ଆୟୋଜନରେ ବାଧକ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ, ଏପରି ଏକ ବାର୍ତ୍ତା ମଧ୍ୟ ଦିଆଯାଇଛି। ତା’ଛଡ଼ା ଘାତକ କୋରୋନାରେ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଥିବା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ସ୍ମରଣ କରାଯାଇଥିଲା। ଉଦଯାପନୀ ଉତ୍ସବରେ ଭାରତର ଧ୍ବଜାବାହକ ଦାୟିତ୍ବ ବ୍ରୋଞ୍ଜପଦକ ଜିତିଥିବା ପୁରୁଷ ରେସଲର୍ ବଜରଙ୍ଗ ପୁନିଆ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ପ୍ରଦର୍ଶନକାରୀ ପ୍ରତିଯୋଗୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ବ ନେଇଥିଲେ।