ବିଶ୍ଵ

ହିଂସାରୁ ବର୍ତ୍ତିବାକୁ ସପରିବାର ବଙ୍କର୍ ଭିତରେ ଲୁଚିଲେ ଟ୍ରମ୍ପ୍

ୱାଶିଂଟନ୍: ଆମେରିକାର ମିନିଆପଲିସ୍ ଅଞ୍ଚଳରେ ନିକଟରେ ଜର୍ଜ ଫ୍ଲଏଡ୍ ନାମକ ଜଣେ କଷ୍ଣକାୟ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣାରେ ୱାଶିଂଟନରେ ବ୍ୟାପକ ହିଂସାକାଣ୍ଡ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ତେବେ ଏହି ହିଂସାକାଣ୍ଡରୁ ବର୍ତ୍ତିବା ସକାଶେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ୍ ତାଙ୍କ ପରିବାରର ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ସହ ବଙ୍କର୍ ଭିତରେ ଆତ୍ମଗୋପନ କରିଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। ଗତ ଶୁକ୍ରବାର ବିକ୍ଷୋଭକାରୀମାନେ ହ୍ବାଇଟ୍ ହାଉସ୍ ସମ୍ମୁଖରେ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବା ବେଳେ ସେମାନଙ୍କୁ ରୋକିବା ସକାଶେ ଉଦ୍ୟମ କରୁଥିବା ବେଳେ ସୁରକ୍ଷାକର୍ମୀଙ୍କ ସହ ସେମାନଙ୍କର ଭୀଷଣ ହିଂସାକାଣ୍ଡ ସ୍‌ଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା। ତେଣୁ ତୁରନ୍ତ ଟ୍ରମ୍ପ୍, ପତ୍ନୀ ମେଲାନିଆ ଓ ପୁଅ ବାରୋନ୍ ଏବଂ ତାଙ୍କ ପରିବାରର ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସଦସ୍ୟମାନେ ପାଖାପାଖି ଏକ ଘଣ୍ଟା ଧରି ହ୍ବାଇଟ୍ ହାଉସ୍ ଭିତରେ ଥିବା ଏମର୍ଜେନ୍ସି ଅପରେସନ୍ସ ସେଣ୍ଟରଠାରେ ଥିବା ବଙ୍କର୍ ଭିତରେ ରହିଥିଲେ ବୋଲି ସିଏନ୍ଏନ୍ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରକାଶିତ ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି।

ବିଶ୍ବରେ କୋରୋନା ନେଲାଣି ୩.୭୪ ଲକ୍ଷ ମୁଣ୍ଡ, ସାଢ଼େ ୬୨

ୱାଶିଂଟନ୍: ସୋମବାର ପୂର୍ବାହ୍ନ ସୁଦ୍ଧା ବିଶ୍ବରେ କୋରୋନା ଭୂତାଣୁ ୩ ଲକ୍ଷ ୭୪ ହଜାରରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ବ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ନେଇସାରିଲାଣି। ଏହାଛଡ଼ା ୬୨ ଲକ୍ଷ ୬୮ ହଜାର ୧୪୬ ଜଣ ଏହି ଭୂତାଣୁ ଦ୍ବାରା ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇସାରିଥିବା ବେଳେ ୨୮ ଲକ୍ଷ ୪୮ ହଜାର ୬୪୯ ଜଣ ସୁସ୍ଥ ହୋଇସାରିଛନ୍ତି। ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୨ ପ୍ରତିଶତ ଅର୍ଥାତ୍ ୫୩ ହଜାର ୪୦୫ ଜଣ ସଙ୍କଟାପନ୍ନ ଅବସ୍ଥାରେ ଅଛନ୍ତି। ସର୍ବାଧିକ ପ୍ରଭାବିତ ଆମେରିକାରେ ୧ ଲକ୍ଷ ୬ ହଜାର ୧୯୫ ଜଣ ପ୍ରାଣ ହରାଇସାରିଥିବା ବେଳେ ୧୮ ଲକ୍ଷ ୩୭ ହଜାର ୧୭୦ ଜଣ ଆକ୍ରାନ୍ତ ରହିଛନ୍ତି। ଏହାଛଡ଼ା ଦ୍ବିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ଥିବା ବ୍ରାଜିଲରେ ୫ ଲକ୍ଷ ୧୪ ହଜାର ୯୯୨ ଜଣ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏହି ଦେଶରେ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୨୯ ହଜାର ୩୪୧ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ମଧ୍ୟ କୋରୋନା ଭୂତାଣୁ ନେଇସାରିଛି। ଆହୁରି ରୁଷିଆରେ ୪ ଲକ୍ଷ ୫ ହଜାର ୮୪୩ ଜଣ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ୪ ହଜାର ୬୯୩ ଜଣ ପ୍ରାଣ ହରାଇସାରିଛନ୍ତି।

ସମୋସା ମେକର୍ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲୀୟ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ, ସ୍ବାଦ ବଖାଣିଲେ

ମେଲବର୍ଣ୍ଣ: କୋରୋନା ଭୂତାଣୁ ସଂକ୍ରମଣ ରୋକିବା ସକାଶେ ଭାରତ ସମେତ ବିଭିନ୍ନ ଦେଶରେ ଲକଡାଉନ୍ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିବାରୁ ଲୋକମାନେ ସୁରକ୍ଷିତ ରହିବା ସକାଶେ ଘରେ ରହୁଛନ୍ତି। ଅବଶ୍ୟ ଇତିମଧ୍ୟରେ ଭାରତରେ କଟକଣାକୁ ଅନେକ ମାତ୍ରାରେ କୋହଳ କରାଯାଇସାରିଛି। କିନ୍ତୁ ଲୋକମାନେ ଲକଡାଉନରେ ଘରେ ବନ୍ଦ ରହିବା ସମୟରେ ନାନାଦି ସୁସ୍ବାଦୁ ଖାଦ୍ୟ ରାନ୍ଧିବାର ମଜା ନେଉଥିବା ବେଳେ ସେଲିବ୍ରିଟିମାନେ ସେମାନଙ୍କ ଏହି ନୂଆ ଦକ୍ଷତା ନେଇ ସୋସାଲ୍ ମିଡିଆ ମାଧ୍ୟମରେ ସୂଚନା ଦେଇଚାଲିଛନ୍ତି। ତେବେ ରବିବାର ଅଷ୍ଟ୍ରେଲୀୟ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ସ୍କଟ୍ ମୋରିସନ୍ ମଧ୍ୟ ନିଜର ରୋଷେଇ ଦକ୍ଷତା ପ୍ରମାଣିତ କରିଛନ୍ତି। ସେ ସୋସାଲ୍ ମିଡିଆ ଟ୍ବିଟରରେ ସମୋସା ବନାଇବାର ଚିତ୍ର ପୋଷ୍ଟ୍ କରିଛନ୍ତି। ସମୋସା ସହ ଆମ୍ବ ଚଟଣୀର ମଜା ନେଉଥିବା ମୋରିସନ୍ ଏହି ରୁଚିପୂର୍ଣ୍ଣ ଜଳଖିଆର ସ୍ବାଦ ଭାରତର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କୁ ବି ଦେବାକୁ ଚାହୁଁଥିବା ଉକ୍ତ ପୋଷ୍ଟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି।

ସିଏସ୍ଏ ବାର୍ଷିକ ଆୱାର୍ଡରେ ଏକାଧିକ ପୁରସ୍କାର ଦୌଡ଼ରେ

ଜୋହାନ୍ସବର୍ଗ: କ୍ରିକେଟ୍ ସାଉଥ୍ ଆଫ୍ରିକା (ସିଏସ୍ଏ) ପକ୍ଷରୁ ୨୦୧୯-୨୦ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଆସନ୍ତା ଜୁଲାଇ ୪ ତାରିଖରେ ବାର୍ଷିକ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ କରାଯିବାକୁ ଥିବା ବେଳେ ଶନିବାର ପୁରୁଷ ଓ ମହିଳା କ୍ରିକେଟର୍‌ମାନଙ୍କୁ ମନୋନୀତ କରାଯାଇଛି। ପୁରୁଷ ଖେଳାଳିଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବିଭିନ୍ନ ପୁରସ୍କାର ଦୌଡ଼ରେ ସୀମିତ ଓଭରର ନୂଆ ଅଧିନାୟକ କ୍ବିଣ୍ଟନ୍ ଡି’କକ୍ ଓ ଡାହାଣହାତୀ ଯୁବ ପେସର୍ ଲୁଙ୍ଗି ଏନ୍‌ଗିଡି ସାମିଲ୍ ହୋଇଛନ୍ତି। ସେହିପରି ମହିଳା କ୍ରିକେଟର୍‌ଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅଲ୍‌ରାଉଣ୍ଡର୍ ମାରିଜେନ୍ କାପ୍ ଓ ଲୌରା ଉଲଭାର୍ଟ ମଧ୍ୟ ଅଧିକାଂଶ ପୁରସ୍କାର ଦୌଡ଼ରେ ସାମିଲ ହୋଇଛନ୍ତି। କୋରୋନା ଭୂତାଣୁ ସଂକ୍ରମଣ କାରଣରୁ କୌଣସି ପ୍ରକାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆୟୋଜନ ଉପରେ କଟକଣା ଥିବାରୁ ଭର୍ଚୁଆଲ୍ ସେରିମନିରେ ଏହି ପୁରସ୍କାର ବିଜେତାଙ୍କୁ ପୁରସ୍କୃତ କରାଯିବ ବୋଲି ସିଏସଏ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି। ୱିକେଟ୍‌କିପର୍-ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ଡି’କକ୍ ଓ ଏନ୍‌ଗିଡି ଦେଶର ପୁରୁଷ କ୍ରିକେଟର୍ ଅଫ୍ ଦ ଇୟର୍, ଦିନିକିଆ କ୍ରିକେଟର୍ ଅଫ୍ ଦ ଇୟର୍ ଓ ଟି-୨୦ କ୍ରିକେଟର୍ ଅଫ୍ ଦ ଇୟର୍ ପୁରସ୍କାର ଦୌଡ଼ରେ ଅଛନ୍ତି। ଏହାଛଡ଼ା ଡି’କକ୍ ମଧ୍ୟ ଟେଷ୍ଟ୍ କ୍ରିକେଟର୍ ଅଫ୍ ଦ ଇୟର୍ ଦୌଡ଼ରେ କାଗିସୋ ରବାଡା ଓ ଆନରିଚ୍ ନୋରଜେଙ୍କ ସହ ପ୍ରତିଦ୍ବନ୍ଦ୍ବିତା କରୁଛନ୍ତି। ସେହିପରି ଏହି ତିନି ଖେଳାଳି ପୁରୁଷ ପ୍ଲେୟର୍ସ ପ୍ଲେୟର୍ ଅଫ୍ ଦ ଇୟର୍ ଆୱାର୍ଡ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ମନୋନୀତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଏନ୍‌ଗିଡିଙ୍କୁ ଷ୍ଟ୍ରୀଟ୍‌ୱାଇଜ୍ ଆୱାର୍ଡ ପାଇଁ ବି ମନୋନୀତ କରାଯାଇଛି।

ବିଶ୍ବରେ ଦିନକରେ ୧୫୬୧ ମୃତ, ୫୮ ହଜାର ୯୭୮ ନୂଆ

ୱାଶିଂଟନ୍: ବିଶ୍ବରେ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୧ ହଜାର ୫୬୧ ଜଣ କୋରୋନା ଭୂତାଣୁ ସଂକ୍ରମଣ କାରଣରୁ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଥିବା ବେଳେ ୫୮ ହଜାର ୫୬୯ ଜଣ ନୂଆ କରି ଏହି ଭୂତାଣୁ ଦ୍ବାରା ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। ଏଥିସହ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ବରେ କୋରୋନା ୩ ଲକ୍ଷ ୭୨ ହଜାର ୬୭ ଜଣଙ୍କର ଜୀବନ ନେଇସାରିଥିବା ବେଳେ ୬୨ ଲକ୍ଷ ୯ ହଜାର ୪୬୦ ଜଣ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇସାରିଛନ୍ତି। ସେହିପରି ଏହି ଭୂତାଣୁ ଦ୍ବାରା ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ୨୭ ଲକ୍ଷ ୭୦ ହଜାର ୩୨୨ ଜଣ ସୁସ୍ଥତା ଲାଭ କରିସାରିଛନ୍ତି। ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଆମେରିକାରେ ୧୪୧ ଜଣଙ୍କର ଜୀବନ ଯାଇଥିବାରୁ ଅଦ୍ୟାବଧି ଦେଶରେ ୧ ଲକ୍ଷ ୫ ହଜାର ୬୯୮ ଜଣ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିସାରିଛନ୍ତି। ସେହିପରି ନୂଆ ୬ ହଜାର ୫୬୯ ଜଣ ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସମେତ ମୋଟ ସଂଖ୍ୟା ୧୮ ଲକ୍ଷ ୨୩ ହଜାର ୩୮୯ରେ ପହଞ୍ଚିଯାଇଛି। ଗତ ଦିନକ ଭିତରେ ରୁଷିଆରେ ସର୍ବାଧିକ ୯ ହଜାର ୨୬୮ ଜଣ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି। ତେଣୁ ଦେଶରେ ମୋଟ ସଂଖ୍ୟା ୪ ଲକ୍ଷ ୫ ହଜାର ୮୪୩ରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ଏହାଛଡ଼ା ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୧୩୮ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ଯିବାରୁ ଏହି ସଂଖ୍ୟା ୪ ହଜାର ୬୯୩ରେ ପହଞ୍ଚିଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି।

ଇରାନରେ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟକୁ ଫେରିଲେ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀ,

ଦୁବାଇ: ଶନିବାର ଇରାନରେ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀମାନେ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟକୁ ଫେରିଛନ୍ତି। ତା’ଛଡ଼ା ଖୁବଶୀଘ୍ର ଦେଶରେ ମସଜିଦଗୁଡ଼ିକରେ ପ୍ରାର୍ଥନା ଆରମ୍ଭ ହେବ ବୋଲି ମଧ୍ୟ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ହସନ୍ ରୁହାନୀ କହିଛନ୍ତି। ଅବଶ୍ୟ ଏବେ ବି ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ କୋରୋନା ଭୂତାଣୁ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଉଦବେଗଜନକ ଭାବେ ବଢ଼ିଚାଲିଛି। କିନ୍ତୁ ଇରାନ୍ ସରକାର ଦେଶରେ ସ୍ବାଭାବିକ ସ୍ଥିତି ଫେରାଇ ଆଣିବା ସକାଶେ ପଦକ୍ଷେପ ନେଉଥିବା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି କହିଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ପୂର୍ବରୁ ଦେଶରେ ବିଭିନ୍ନ ମଲଗୁଡ଼ିକୁ ସନ୍ଧ୍ୟା ୬ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଖୋଲାଯିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଥିଲେ ହେଁ ଖୁବଶୀଘ୍ର ଏହି ସମୟକୁ ଆହୁରି ବଢ଼ାଯିବ। ତେବେ ଖୁବଶୀଘ୍ର ମସଜିଦ୍ ଖୋଲିବ ବୋଲି ରୁହାନୀ କହିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏନେଇ କୌଣସି ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ତାରିଖ ଘୋଷଣା କରିନାହାନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଯେଉଁଠାରେ ବି କଟକଣା କୋହଳ କରାଯାଇଛି, ସେଠାରେ କୋରୋନା ଭୂତାଣୁ ସଂକ୍ରମଣକୁ ରୋକିବା ସକାଶେ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ସାମାଜିକ ଦୂରତା ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ନିରାପତ୍ତା ନିୟମ ପାଳନ କରିବାକୁ ରୁହାନୀ କହିଛନ୍ତି। ତା’ଛଡ଼ା ବସ୍ ଓ ମେଟ୍ରୋ ଟ୍ରେନରେ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧି ନ ଥିବା ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଯାତ୍ରା କରିବାର ଅନୁମତି ନ ଦେବାକୁ ମଧ୍ୟ ନିର୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି ବୋଲି ଜାତି ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଅଭିଭାଷଣ ଦେବା ବେଳେ ରୁହାନୀ କହିଛନ୍ତି।

୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ରୁଷିଆରେ ୮୯୫୨ ଜଣ ନୂଆ ଆକ୍ରାନ୍ତ,

ୱାଶିଂଟନ୍: ବିଶ୍ବରେ ଶନିବାର ସୁଦ୍ଧା ମୋଟ ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୬୦ ଲକ୍ଷ ୮୬ ହଜାର ୪୬୩ରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ଏଥି ମଧ୍ୟରୁ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୬୦ ହଜାର ୪୫ ଜଣ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି। ସେହିପରି ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ବିଶ୍ବରେ ମୋଟ ୨ ହଜାର ୫୦ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ଯିବା ଫଳରେ ମୋଟ ସଂଖ୍ୟା ୩ ଲକ୍ଷ ୬୮ ହଜାର ୪୭୨ରେ ପହଞ୍ଚିଯାଇଛି। ଏହାଛଡ଼ା ବିଶ୍ବରେ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୨୬ ଲକ୍ଷ ୯୭ ହଜାର ୨୫୮ ଜଣ ସୁସ୍ଥତା ଲାଭ କରିସାରିଛନ୍ତି। କେବଳ ରୁଷିଆରେ ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ୮ ହଜାର ୯୫୨ ଜଣ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଆମେରିକାରେ ଦ୍ବିତୀୟ ସର୍ବାଧିକ ୮ ହଜାର ୭୦୬ ଜଣ ନୂଆ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଠାବ ହୋଇଛନ୍ତି। ଫଳସ୍ବରୂପ ଆମେରିକାରେ ମୋଟ ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୮ ଲକ୍ଷକୁ ଟପିଯାଇଛି। ରିପୋର୍ଟ ଲେଖାଯିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆମେରିକାରେ ମୋଟ ୧୮ ଲକ୍ଷ ୨ ହଜାର ୨୩୬ ଜଣ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇସାରିଥିବା ବେଳେ ୧ ଲକ୍ଷ ୪ ହଜାର ୭୯୦ ଜଣ କୋରାନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇସାରିଛନ୍ତି। ଏହାଛଡ଼ା ବ୍ରାଜିଲରେ ଦ୍ବିତୀୟ ସର୍ବାଧିକ ଆକ୍ରାନ୍ତ ୪ ଲକ୍ଷ ୬୯ ହଜାର ୫୧୦ ଜଣ ରହିଥିବା ବେଳେ ୨୮ ହଜାର ୧୫ ଜଣ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିସାରିଛନ୍ତି। ସେହିପରି ରୁଷିଆରେ ମୋଟ ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୩ ଲକ୍ଷ ୯୬ ହଜାର ୫୭୫ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଏଠାରେ ୪ ହଜାର ୫୫୫ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି।

ଭାରତ ମୁଣ୍ଡରେ ସୁନା କଳସ, ଚୀନକୁ ଧିକ୍କାର

ୱାଶିଂଟନ: ଏସିଆର ଦୁଇ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ରାଷ୍ଟ୍ର ଭାବେ ଚୀନ ଓ ଭାରତ ରହିଆସିଛନ୍ତି। ସୁପରପାୱାର ଚୀନ ସବୁବେଳେ ଭାରତ ଠାରୁ ଆଗରେ ରହିଆସିଛି। କିନ୍ତୁ କୋରୋନା ପରବର୍ତ୍ତୀ ଦୁନିଆରେ ସବୁକିଛି ଓଲଟପାଲଟ ହୋଇଯାଇଛି। ଏପରି ସ୍ଥିତିରେ ଭାରତ ଏସିଆର ନୂଆ ନାୟକ ଭାବେ ଉଭା ହୋଇଥିବାବେଳେ ଚୀନକୁ ସାରା ବିଶ୍ବ ଖଳନାୟକ ଭାବେ ଅଭିହିତ କରିଛି। ଏକେ ତ ମହାମାରୀ କୋରୋନା ଚୀନରୁ ବାହାରି ସାରା ଦୁନିଆକୁ ଅସୁବିଧାରେ ପକାଇଛି, ଦ୍ବିତୀୟରେ ଚୀନର ବିସ୍ତାରବାଦୀ ନୀତି ଯୋଗୁ ଏହାକୁ ଢେର ଅପବାଦ ମୁଣ୍ଡାଇବାକୁ ପଡ଼ୁଛି। ଆମେରିକାର ଗ୍ଲୋବାଲ ଡାଟା ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ କମ୍ପାନୀ ମର୍ଣ୍ଣିଂ କନସଲ୍ଟ ପଲିଟିକାଲ ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ ଅନୁସାରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ଭାରତ ଏସିଆର ନେତ୍‌ତ୍ବ ନେବାକୁ ଯାଉଛି। ଏହିକ୍ରମରେ ଏପରିସ୍ଥଳେ ଭାରତ ମୁଣ୍ଡରେ ହାତୀ ସୁନାକଳସ ଢାଳିଛି କହିଲେ ଭୁଲ ହେବନି।



ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ