ବିଶ୍ଵ

ଚୀନୀ ଚମତ୍କାର: ୨୮ ଘଣ୍ଟାରେ ଛିଡ଼ାହେଲା ୧୦ ମହଲା

ବେଜିଂ: ନିକଟରେ ଚୀନର ଯନ୍ତ୍ରୀମାନେ ଏକ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଚକିତ କରିବା ପରି ଏକ କାର୍ଯ୍ୟ କରି ଦେଖାଇଛନ୍ତି। ମାତ୍ର ୨୮ ଘଣ୍ଟା ଭିତରେ ସେମାନେ ଏକ ୧୦ ମହଲା ବିଶିଷ୍ଟ କୋଠା ଛିଡ଼ା କରାଇପାରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଛନ୍ତି। ଚୀନର ଏକ ରିଅଲ୍ ଇଷ୍ଟେଟ୍ ଡେଭଲପର୍ ଏହି କରିସ୍ମା କରି ଦେଖାଇଛି। ଏହି କୋଠାର ନିର୍ମାଣ ସମୟର ଦୃଶ୍ୟ ସୋସାଲ୍ ମିଡିଆରେ ବେଶ୍ ଭାଇରାଲ୍ ହୋଇଛି। ଚୀନର ଚାଙ୍ଗଶା ସହରରେ ଏହି କୋଠାଟି ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ନିଜେ ରିଅଲ୍ ଡେଭଲପର୍ ସଂସ୍ଥା ବ୍ରଡ୍ ଗ୍ରୁପ୍ ଏହାକୁ ସୋସାଲ୍ ମିଡିଆରେ ଭାଇରାଲ୍ କରିଛି। ଏହି ୧୦ ମହଲା ବିଶିଷ୍ଠା କୋଠାଟି ଏକ ଭୂମିକମ୍ପ ନିରୋଧୀ କୋଠା ହୋଇଥିବା ବେଳେ ବ୍ରଡ୍ ଗ୍ରୁପ୍ ପୂର୍ବରୁ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଥିବା ମହଲା ବଡ଼ ବଡ଼ କ୍ରେନ୍ ସହାୟତାରେ ଫିଟିଙ୍ଗ୍ କରିଥିବା ଉକ୍ତ ଭିଡିଓରେ ଦେଖାଯାଇଛି। ଏକ କାରଖାନାରେ କୋଠାର ବିଭିନ୍ନ ରୁମ୍ ଓ ବିଲଡିଂ ମୋଡ୍ୟୁଲ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବା ପରେ ସେଗୁଡ଼ିକୁ ଟ୍ରକ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଉକ୍ତ କୋଠା ନିର୍ମାଣସ୍ଥଳକୁ ଅଣାଯାଇଥିଲା। କୌଣସି ଜାହାଜର କଣ୍ଟେନର୍ ଆକାର ପରି ପ୍ରତି ମହଲାର ମୋଡ୍ୟୁଲ୍ ରହିଥିବା ବେଳେ ସେଗୁଡ଼ିକୁ ଆବଶ୍ୟକ ପଡ଼ିଲେ ଫୋଲ୍ଡ ମଧ୍ୟ କରାଯାଇପାରିବ। ଏହାଦ୍ବାରା ଏହିସବୁ ବିଲ୍ଡିଂ ମୋଡ୍ୟୁଲର ପରିବହନ ବେଶ୍ ସହଜ ହୋଇପାରିବ।

ସର୍ବଦଳୀୟ ବୈଠକ ପୂର୍ବରୁ ପାକ୍ ନାହିରେ ପୀଡ଼ା: ବେଆଇନ

ଇସଲାମାବାଦ: ଆସନ୍ତା ଜୁନ୍ ୨୪ ତାରିଖରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରର ୧୪ ଜଣ ଶୀର୍ଷ ରାଜନୈତିକ ନେତାଙ୍କ ସହ ସର୍ବଦଳୀୟ ବୈଠକ ଆହ୍ବାନ କରିଥିବା ବେଳେ ଏଥିରେ ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀର ଉପରେ କେତେକ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରଠାରୁ ତା’ର ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ରାଜ୍ୟ ପାହ୍ୟା ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିନିଆଯିବା ପରେ ଏହି ନୂଆ କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ନିର୍ବାଚନ କରାଯିବା ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଆଲୋଚନା ହେବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି। ତେବେ ଏହି ବୈଠକ ପାଇଁ ମୋଦୀଙ୍କ ଆହ୍ବାନ ପରେ ପରେ ପାକିସ୍ତାନ ନାହିରେ ପୀଡ଼ା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି। ଗତ ୨୦୧୯ରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ସମ୍ବିଧାନରୁ ଧାରା ୩୭୦ ହଟାଇଦେବା ପରେ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରତିକ୍ରିୟାଶୀଳ ହୋଇଉଠିଥିଲା ଓ ଏହାକୁ ଏକ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଭାବେ ଉପସ୍ଥାପନ କରି ବିଭିନ୍ନ ଦେଶର ସମର୍ଥନ ଲୋଡ଼ିଥିଲା। ଅବଶ୍ୟ ଚୀନ୍ ଓ ତୁର୍କୀକୁ ବାଦ୍ ଦେଲେ ଆଉ କେହି ଏହି ଦେଶକୁ ଆଦୌ ସମର୍ଥନ କରି ନ ଥିଲେ। ତେବେ ମୋଦୀ ଆହ୍ବାନ କରିଥିବା ବୈଠକରେ ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରକୁ ଭାଗ ଭାଗ କରାଯିବା ଆଶଙ୍କା କରି ପାକିସ୍ତାନ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଶାହ ମାହମୁଦ କୁରୈସୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତ କୌଣସି ପ୍ରକାର ବେଆଇନ ପଦକ୍ଷେପ ନେବାରୁ ନିଜକୁ ବିରତ କରିବା ଉଚିତ। ଭାରତ ଯେପରି କଦାପି କଶ୍ମୀରର ଭୌଗୋଳିକ ସ୍ଥିତିକୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା ନ କରେ ବୋଲି ମଧ୍ୟ କୁରୈସୀ ଚେତାଇ ଦେଇଛନ୍ତି।

ସ୍ନେହଙ୍କ ପ୍ରଶଂସନୀୟ ବ୍ୟାଟିଂ: ଭାରତ-ଇଂଲଣ୍ଡ ଏକମାତ୍ର

ବ୍ରିଷ୍ଟଲ୍: ଏଠାରେ ଚାଲିଥିବା ଭାରତ ଓ ଇଂଲଣ୍ଡ ମଧ୍ୟରେ ଏକମାତ୍ର ମହିଳା ଟେଷ୍ଟ୍ ବିନା କୌଣସି ଫଳାଫଳରେ ଶେଷ ହୋଇଛି। ଭ୍ରମଣକାରୀ ଭାରତ ପ୍ରଥମ ଇନିଂସରେ ୧୬୫ ରନ୍ ପଛରେ ରହିଥିବା ବେଳେ ଇଂଲଣ୍ଡ ଫଲୋଅନ୍ ଦେଇଥିଲା। ଫଳରେ ଭାରତକୁ ତୁରନ୍ତ ତା’ର ଦ୍ବିତୀୟ ଇନିଂସ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ପଡ଼ିଥିଲା। ୩ୟ ଦିନର ଖେଳ ସୁଦ୍ଧା ଭାରତ ଓପନର ସ୍ମୃତି ମନ୍ଧାନାଙ୍କ ୱିକେଟ୍ ହରାଇ ୮୩ ରନ୍ କରିଥିଲା। ଏହିଠାରୁ ଶେଷ ଦିନ ଅର୍ଥାତ୍ ଶନିବାର ଦୁଇ ଅପରାଜିତ ବ୍ୟାଟ୍ସଓମ୍ୟାନ୍ ଶେଫାଳୀ ବର୍ମା ଓ ଦୀପ୍ତି ଶର୍ମା ଦଳୀୟ ସ୍କୋରକୁ ଆଗେଇ ନେଇଥିଲେ। ୫୫ ରନରେ ଅପରାଜିତ ଥିବା ୧୭ ବର୍ଷୀୟା ଶେଫାଳୀ ନିଜ ଡେବ୍ୟୁ ଟେଷ୍ଟର ଉଭୟ ଇନିଂସରେ ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ ହାସଲ କରିବାରେ ଚତୁର୍ଥ ମହିଳା ହେବା ସହ ସର୍ବକନିଷ୍ଠା ମଧ୍ୟ ହୋଇଥିଲେ। ତେବେ ୧୧ଟି ଚୌକା ଓ ଗୋଟିଏ ଛକା ସହ ୬୩ ରନ୍ କରିଥିବା ବେଳେ ସେ ଦ୍ବିତୀୟ ୱିକେଟ୍ ଭାବେ ପ୍ୟାଭିଲିୟନକୁ ଫେରିଥିଲେ। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ସେ ଦୀପ୍ତିଙ୍କ ସହ ୭୦ ରନ୍ ଯୋଡ଼ିସାରିଥିଲେ। ଏହାପରେ ଦୀପ୍ତି ଓ ପୂନମ୍ ରାଉତଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବି ୭୨ ରନର ଭାଗିଦାରୀ ହୋଇଥିଲା। ଦୀପ୍ତି ତାଙ୍କର ପ୍ରଥମ ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ ହାସଲ ପୂର୍ବକ ୮ଟି ଚୌକା ସହ ୫୪ ରନ୍ କରି ଆଉଟ୍ ହେବା ପରେ ଅଧିନାୟିକା ମିତାଲି ରାଜ୍ ୪ ଓ ହରମନପ୍ରୀତ୍ କୌର୍ ୮ ରନ୍ ଓ ପୂନମ୍ ୫ ଚୌକା ସହ ୩୯ ରନ୍ କରି ଆଉଟ୍ ହୋଇଥିଲେ। ଫଳରେ ଭାରତ ଉପରେ ପରାଜୟର ବାଦଲ ଘନେଇ ଆସିଥିଲା।

ୟୁରୋ ୨୦୨୦: ଫ୍ରାନ୍ସ-ହଙ୍ଗେରୀ ମ୍ୟାଚ ୧-୧ରେ ଡ୍ର’
ଡବ୍ଲୁଟିସି ଫାଇନାଲରେ ପ୍ରତିକୂଳ ପାଗ: ଭାରତ ୧୪୬/୩

ସାଉଥାମ୍ପଟନ: ଭାରତ-ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ ବିଶ୍ବ ଟେଷ୍ଟ ଚାମ୍ପିଅନଶିପ ଫାଇନାଲ ମ୍ୟାଚଟି ଦ୍ବିତୀୟ ଦିନରେ ବି ପ୍ରତିକୂଳ ପାଗ ପାଇଁ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଛି। ପ୍ରଥମ ଦିନଟି ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ବର୍ଷାରେ ଧୋଇଯିବା ପରେ ଦ୍ବିତୀୟ ଦିନରେ ବି ଖରାପ ଆଲୋକ ପାଇଁ ବାରବାର ଖେଳ ସ୍ଥଗି ରହିବାରୁ ଭାରତ ୧୪୬/୩ ରେ ସୀମୀତ ରହିଛି। ଦ୍ବିତୀୟ ସେସନରେ ଖରାପ ଆଲୋକ ପାଇଁ ଚା’ପାନ ବିରତିକୁ ଆଗୁଆ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିଲା। ମାତ୍ର ଅନ୍ତିମ ସେସନରେ ଖରାପ ଆଲୋକ ପାଇଁ ମ୍ୟାଚ ଆଗେଇ ପାରି ନ ଥିଲା। ବାରମ୍ବାର ଖେଳ ବନ୍ଦ ରହିବାକୁ ନେଇ ଅଧିନାୟକ କୋହଲି ବିରକ୍ତି ପ୍ରକାଶ କରିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ଦ୍ବିତୀୟ ଦିନରେ କେବଳ ୬୪.୪ ଓଭର ବୋଲିଂ ସମ୍ଭବ ହୋଇଥିଲା ବେଳେ ଭାରତୀୟ ଦଳ ୧୪୬/୩ରେ ସୀମିତ ରହିଛି। କୋହଲି ୪୪ ଓ ରାହାଣେ ୨୯ ରନ କରି ଅପରାଜିତ ରହିଛନ୍ତି।

ଡେଲଟା ଭ୍ୟାରିଆଣ୍ଟ କବଳରେ ବ୍ରିଟେନ ଓ ମସ୍କୋ
ଏବେ ହବଲ୍‌ ସ୍ପେସ୍‌ ଟେଲିସ୍କୋପ ଅକାମି: ନାସା

ୱାଶିଂଟନ: ପ୍ରାୟ ୩୦ ବର୍ଷରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ବ କାଳ ଧରି ବିଶ୍ବ ବ୍ରହ୍ମାଣ୍ଡ ଉପରେ ଦୃଷ୍ଟି ରଖିଆସୁଥିବା ହବଲ୍‌ ସ୍ପେସ୍‌ ଟେଲିସ୍କୋପରେ ଗତ କିଛି ଦିନ ଧରି ତ୍ରୁଟି ଉପୁଜିଥିବା ଶୁକ୍ରବାର ନ୍ୟାସ୍‌ନାଲ୍‌ ଏରୋନଟିକ୍ସ୍‌ ଆଣ୍ଡ୍‌ ସ୍ପେସ୍‌ ଆଡମିନିଷ୍ଟ୍ରେସନ (ନାସା) ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି। ଗତ ରବିବାର ଠାରୁ ଗୋଟାଏ ପେ ଲୋଡ୍‌ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ଅକାମି ହୋଇଯିବାରୁ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ନାସା କହିଛି। କିନ୍ତୁ ଟେଲିସ୍କୋପ୍‌ ଏବଂ ସେଥିରେ ଥିବା ବୈଞାନିକ ଉପକରଣ ସବୁ ଠିକ୍‌ଠାକ୍‌ ଅଛି। ଉକ୍ତ ବୈଞାନିକ ଯନ୍ତ୍ରପାତିଗୁଡ଼ିକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ସହ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସମନ୍ବୟ ରକ୍ଷା କରିବା ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ନିରାପତ୍ତା ଉପରେ ଦୃଷ୍ଟି ରଖିବା ଥିଲା ଏହି ପେ ଲୋଡ୍‌ କମ୍ପ୍ୟୁଟରର କାମ।

ୟୁରୋ କପ୍‌: ସ୍ବିଡେନ୍‌ ବିଜୟୀ, ପ୍ରିକ୍ବାର୍ଟରରେ ନେଦରଲ୍ୟାଣ୍ଡସ

ସେଣ୍ଟ ପିଟର୍ସବର୍ଗ: ୟୁରୋ କପ୍‌ ଫୁଟବଲ ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟରେ ଶୁକ୍ରବାର ଗ୍ରୁପ୍‌ ଇ’ର ପ୍ରଥମ ମ୍ୟାଚ୍‌ ସ୍ବିଡେନ୍‌ ଓ ସ୍ଲୋଭାକିଆ ମଧ୍ୟରେ ଖେଳାଯାଇଥିଲା। ଏହି ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ସ୍ବିଡେନ୍‌ ୧-୦ ଗୋଲ୍‌ରେ ବିଜୟୀ ହୋଇଥିଲା। ୩ ମିନିଟ୍‌ରେ ସ୍ବିଡେନ୍‌ର ଲାରସନ୍‌ ପ୍ରତିପକ୍ଷ ଦଳର ଗୋଲପୋଷ୍ଟକୁ ଶଟ୍‌ ମାରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଗୋଲରକ୍ଷକ ଏହାକୁ ଅଟକାଇ ଦେଇଥିଲେ। ୫ ମିନିଟ୍‌ରେ ସ୍ଲୋଭାକିଆକୁ ଏକ କର୍ଣ୍ଣର ମିଳିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏହି ଦଳର ଖେଳାଳି ତାହାକୁ ଗୋଲ୍‌ରେ ପରିଣତ କରିବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଥିଲେ। ୧୩ ମିନିଟ୍‌ରେ ସ୍ବିଡେନ୍‌କୁ ଗୋଲ କରିବାର ସୁଯୋଗ ମିଳିଥିଲା। ତେବେ ପ୍ରଥମାର୍ଦ୍ଧ ଖେଳ ୦-୦ରେ ଶେଷ ହୋଇଥିଲା। ଖେଳର ୭୭ ମିନିଟ୍‌ରେ ସ୍ବିଡେନ୍‌ର କ୍ବାଇସନ୍‌ଙ୍କୁ ସ୍ଲୋଭାକିଆ ଗୋଲରକ୍ଷକ ଡି’ ଏରିଆ ମଧ୍ୟରେ ଫାଉଲ୍‌ ମାରିବାରୁ ସ୍ବିଡେନ୍‌କୁ ଏକ ପେନାଲଟି କିକ୍‌ ମିଳିଥିଲା। ସ୍ବିଡେନ୍‌ର ଏମିଲ୍‌ ଫୋର୍ସବର୍ଗ ପେନାଲଟିକୁ ଗୋଲ୍‌ରେ ପରିଣତ କରି ସ୍ବିଡେନ୍‌କୁ ୧-୦ ଗୋଲ୍‌ରେ ଅଗ୍ରଣୀ କରାଇଥିଲେ। ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦୁଇ ଦଳ ଆଉ କୌଣସି ଗୋଲ୍‌ ଦେବାକୁ ସକ୍ଷମ ହୋଇପାରିନଥିଲେ। ଏହି ବିଜୟ ଫଳରେ ସ୍ବିଡେନ୍‌ ୨ଟି ମ୍ୟାଚ୍‌ ଖେଳି ଗୋଟିଏ ବିଜୟ ଓ ଗୋଟିଏ ଡ୍ର ସହ ୪ ପଏଣ୍ଟ ପାଇଛି।

ନେପାଳରେ ବର୍ଷା ବିତ୍ପାତ: ୧୬ ମୃତ୍ୟୁ, ୨୨ ନିଖୋଜ

କାଠମାଣ୍ଡୁ: ପଡ଼ୋଶୀ ନେପାଳରେ ବର୍ଷା ବିତ୍ପାତ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଏହି ବର୍ଷାଜନିତ ବନ୍ୟା ଓ ଭୂସ୍ଖଳନ କାରଣରୁ ୧୬ ଜଣଙ୍କର ଜୀବନ ଯାଇସାରିଥିବା ବେଳେ ୨୨ ଜଣ ଏବେ ବି ନିଖୋଜ ଅଛନ୍ତି। ଗତ ରବିବାରଠାରୁ ଏଠାରେ କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ବର୍ଷା ଜାରି ରହିଥିବାରୁ ଏହାର ପ୍ରଭାବରେ ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତି ଦେଖାଦେଇଛି। ତା’ଛଡ଼ା ଏହି ହିମାଳୟ ପାଦ ଦେଶରେ ରହିଥିବା ଦେଶରେ ମୌସୁମୀର ଆଗମନ ସହ ବ୍ୟାପକ ବର୍ଷା ଜାରି ରହିଛି। ଏ ସଂକ୍ରାନ୍ତରେ ସ୍ବରାଷ୍ଟ୍ର ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ସୂଚନାନୁସାରେ, ଦେଶର ୬ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ବର୍ଷା ପରିମାଣ ସର୍ବାଧିକ ରହିବା ଫଳରେ ୧୬ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି। ମୃତକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ୩ ଜଣ ବିଦେଶୀ ନାଗରିକ ମଧ୍ୟ ରହିଛନ୍ତି। ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ମୁଖପାତ୍ର ଜନକରାଜ ଦହଲ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅଦ୍ୟାବଧି ବର୍ଷା ଓ ବର୍ଷାଜନିତ ବନ୍ୟା ଓ ଭୂସ୍ଖଳନରେ କେତେ କ’ଣ ନଷ୍ଟ ହୋଇଛି, ସେନେଇ କୌଣସି ସଠିକ୍ ସୂଚନା ମିଳିପାରିନାହିଁ। ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରଶାସନିକ ଅଧିକାରୀମାନେ ଉଦ୍ଧାର ସହ ଅନୁସନ୍ଧାନ କାର୍ଯ୍ୟ ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି। ଏଥିସହ ପ୍ରଭାବିତ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ରିଲିଫ୍ ସାମଗ୍ରୀ ମଧ୍ୟ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଉଛି। ଗତ ରବିବାରଠାରୁ ଜାରି ରହିଥିବା ବର୍ଷା, ବନ୍ୟା ଓ ଭୂସ୍ଖଳନ କାରଣରୁ ୧୧ ଜଣ ଆହତ ମଧ୍ୟ ହୋଇଛନ୍ତି ବୋଲି ଦହଲ୍ କହିଛନ୍ତି।

ମହିଳା ଟେଷ୍ଟରେ ଭାରତ ଫଲୋଅନ୍, ପୁଣି ଶେଫାଳୀଙ୍କ

ବ୍ରିଷ୍ଟଲ୍: ଚଳିତ ଏକମାତ୍ର ମହିଳା ଟେଷ୍ଟରେ ଘରୋଇ ଇଂଲଣ୍ଡ ତା’ର ସ୍ଥିତିକୁ ବେଶ୍ ସୁଦ୍‌ଢ଼ କରିପାରିଛି। ବିଶେଷକରି ଭାରତର ପ୍ରଥମ ଇନିଂସକୁ ଇଂଲଣ୍ଡ ୨୩୧ ରନରେ ସୀମିତ ରଖିବା ପରେ ଫଲୋଅନ୍ ଦେଇଛି। ଭାରତ ପ୍ରଥମ ଇନିଂସ ପରେ ଦ୍ବିତୀୟ ଇନିଂସରେ ୩ୟ ଦିନର ଖେଳ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ଗୋଟିଏ ୱିକେଟ୍ ବିନିମୟରେ ୮୩ ରନ୍ କରିଛି। ଓପନର ସ୍ମୃତି ମନ୍ଧାନା ମାତ୍ର ୮ ରନ୍ କରି ଆଉଟ୍ ହେବା ପରେ ପ୍ରଥମ ଇନିଂସରେ ୯୬ ରନର ଜବରଦସ୍ତ ଇନିଂସ ଖେଳିଥିବା ୧୭ ବର୍ଷୀୟା ଡେବ୍ୟୁଟାଣ୍ଟ୍ ଶେଫାଳୀ ବର୍ମା ୫୫ ରନ୍ କରି ଅପରାଜିତ ଅଛନ୍ତି। ସେ ନିଜ ଡେବ୍ୟୁ ଟେଷ୍ଟରେ ୪ର୍ଥ ବ୍ୟାଟ୍ସଓମ୍ୟାନ୍ ଭାବେ ଉଭୟ ଇନିଂସରେ ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ କରିଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ସହ ଦୀପ୍ତି ଶର୍ମା ୧୮ ରନ୍ କରି ଅପରାଜିତ ଥିବା ବେଳେ ଭାରତ ଏବେ ବି ୮୨ ରନରେ ପଛୁଆ ରହିଛି। ଶନିବାର ମ୍ୟାଚର ଚତୁର୍ଥ ତଥା ଶେଷ ଦିନ ହୋଇଥିବାରୁ ଏହି ମୁକାବିଲାଟି ଅମୀମାଂସିତ ଭାବେ ଶେଷ ହେବାର ଯଥେଷ୍ଟ ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି।

ବର୍ଷା ଧୋଇଲା ବିଶ୍ବ ଟେଷ୍ଟ ଚାମ୍ପିଅନଶିପ ଫାଇନାଲର ପ୍ରଥମ

ସାଉଥାମ୍ପଟନ୍: ଭାରତ-ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ ବିଶ୍ବ ଟେଷ୍ଟ ଚାମ୍ପିଅନଶିପ ଫାଇନାଲ ପ୍ରଥମ ଦିନ ବର୍ଷାରେ ଧୋଇ ଯାଇଛି। ଫାଇନାଲ ମ୍ୟାଚରେ ବର୍ଷା ବାଧକ ସାଜିବା ନେଇ ଯେଉଁ ଆଶଙ୍କା ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା ତାହା ସତ୍ୟ ହୋଇଛି। ଦିନ ତମାମ ତୁହାକୁ ତୁହା ବର୍ଷା ଲାଗି ରହିବାରୁ ପିଚ ଓ ଆଉଟ ଫିଲ୍ଡକୁ ଘୋଡ଼ାଇ ରଖାଯାଇଛି। ଦୁଇ ଫିଲ୍ଡ ଅମ୍ପାୟାର ମାଇକେଲ ଗଫ ଓ ରିଚାର୍ଡ ଇଲିଙ୍ଗଓର୍ଥ ବାରବାର ପଡ଼ିଆକୁ ଆସି ଅନୁଧ୍ୟାନ କରିବା ପରେ ଭାରତୀୟ ସମୟ ସନ୍ଧ୍ୟା ୭ଟା ୩୦ରେ ପ୍ରଥମ ଦିନ ଖେଳ ବାତିଲ ହେଲା ବୋଲି ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ଫଳରେ ଆଇସିସି ନିୟମ ଅନୁସାରେ ଫାଇନାଲ ପାଇଁ ରଖାଯାଇଥିବା ରିଜର୍ଭ ଡେ’ରେ ମ୍ୟାଚ ଖେଳାଯିବା ଏକପ୍ରକାର ନିଶ୍ଚିତ ହୋଇଛି। ଅର୍ଥାତ ପ୍ରଥମ ଦିନ ଖେଳ ବାତିଲ ସତ୍ତ୍ବେ ପୂରା ୫ ଦିନ ମ୍ୟାଚ ଖେଳାଯିବା ନେଇ ଦୁଇ ଦଳ ପାଖରେ ସୁଯୋଗ ରହିଛି। ଏବେ ମ୍ୟାଚର ଷଷ୍ଠ ଦିନକୁ ପଞ୍ଚମ ଦିନ ଭାବେ ନେଇ ମ୍ୟାଚ ଖେଳାଯାଇ ପାରିବ।



ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ