ବିଶ୍ଵ

କୋରୋନାରେ ୨ କୋଟି ୨ ଲକ୍ଷ ସଂକ୍ରମିତ, ୭.୩୯ ଲକ୍ଷ

ୱାଶିଂଟନ୍: ବିଶ୍ବରେ କୋରୋନା ସଂକ୍ରମଣଜନିତ ସ୍ଥିତି ସୁଧୁରିବାର ନାଁ ଧରୁ ନ ଥିବା ବେଳେ ଇତିମଧ୍ୟରେ ଏହି ଭୂତାଣୁ ୨ କୋଟି ୨ ଲକ୍ଷ ୬୭ ହଜାର ୫୧୨ ଜଣଙ୍କ ଶରୀରରେ ପହଞ୍ଚିସାରିଲାଣି। ସେହିପରି ୭ ଲକ୍ଷ ୩୯ ହଜାର ୩୬୩ ଜଣଙ୍କର ଜୀବନ ଯାଇସାରିଥିବା ବେଳେ ୧ କୋଟି ୩୧ ଲକ୍ଷ ୯୭ ହଜାର ୬୦୩ ଜଣ ଏହି ଭୂତାଣୁକୁ ମାତ୍ ଦେଇ ହସ୍ପିଟାଲରୁ ଡିସଚାର୍ଜ ଅବା ସୁସ୍ଥତା ଲାଭ କରିସାରିଥିବା ୱାର୍ଲ୍ଡୋମିଟର ୱେବସାଇଟ ତଥ୍ୟରୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି। ସର୍ବାଧିକ ସଂକ୍ରମିତ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରଥମ ତିନିଟି ସ୍ଥାନରେ ଯଥାକ୍ରମେ ଆମେରିକା, ବ୍ରାଜିଲ୍ ଓ ଭାରତ ରହିଛନ୍ତି। ଆମେରିକାରେ ୫୨ ଲକ୍ଷ ୫୧ ହଜାର ୪୪୬, ବ୍ରାଜିଲରେ ୩୦ ଲକ୍ଷ ୫୭ ହଜାର ୪୭୦ ଓ ଭାରତରେ ୨୨ ଲକ୍ଷ ଉପରେ ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇସାରିଛନ୍ତି। ଏହାଛଡ଼ା ଚତୁର୍ଥରେ ଥିବା ରୁଷିଆରେ ୮ ଲକ୍ଷ ୯୭ ହଜାର ୫୯୯, ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାରେ ୫ ଲକ୍ଷ ୬୩ ହଜାର ୫୯୮, ମେକ୍ସିକୋରେ ୪ ଲକ୍ଷ ୮୫ ହଜାର ୮୩୬, ପେରୁରେ ୪ ଲକ୍ଷ ୮୩ ହଜାର ୧୩୩ ଜଣ ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇସାରିଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି।

କୋଭିଡ୍-୧୯ ଭୂତାଣୁର ଭୟାବହତା ଲକ୍ଷଣ ଉପରେ

ସିଓଲ୍: କୋଭିଡ୍-୧୯ ଭୂତାଣୁ ପାଖାପାଖି ୮ ମାସ ଧରି ବିଶ୍ବର ୨୧୫ଟି ଦେଶରେ ଭୟାବହ ପରିସ୍ଥିତି ଜାରି ରଖିଥିବା ବେଳେ ଲକ୍ଷଣ ଥାଉ ଅବା ଲକ୍ଷଣ ନ ଥାଉ, ପ୍ରତିଟି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏହା ଘାତକ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହେବାର ଯଥେଷ୍ଟ ଆଶଙ୍କା ରହିଛି ବୋଲି ନିକଟରେ ହୋଇଥିବା ଏକ ଗବେଷଣାରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି। ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆରେ ପ୍ରାୟ ୩ ଶହ କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ହୋଇଥିବା ଗବେଷଣାରୁ ଗବେଷକମାନେ ଏହା ଜାଣିବାକୁ ପାଇଛନ୍ତି। ସେମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କୋଭିଡ୍-୧୯ ଭୂତାଣୁ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ଶରୀରରେ କୌଣସି ଲକ୍ଷଣ ପ୍ରକାଶ ପାଉ କି ନ ପାଉ, ତାହାର ଭୟାବହତା ଉପରେ କୌଣସି ପ୍ରକାର ପ୍ରଭାବ ନ ଥାଏ। ଅର୍ଥାତ୍ ଲକ୍ଷଣଯୁକ୍ତ ଓ ଲକ୍ଷଣହୀନ ଉଭୟଙ୍କୁ କୋରୋନା ଭୂତାଣୁ ସମାନ ଭାବେ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ କରିଥାଏ ବୋଲି ଏହି ଗବେଷକମାନେ ମତ ଦେଇଛନ୍ତି। ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆର ଚିଓନାନ ସହରରେ ଥିବା ଏକ କୋରୋନା ଆଇସୋଲେସନ୍ ସେଣ୍ଟରର ୩୦୩ ଜଣ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ନମୁନା ସଂଗ୍ରହ କରି ଗବେଷକମାନେ ଗବେଷଣା କରିବା ପରେ ଉପରୋକ୍ତ ନିଷ୍କର୍ଷ ବାହାର କରିଥିବା କହିଛନ୍ତି।

ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ହିନ୍ଦୁ ପ୍ରୀତି: ମନ୍ଦିର ଯାଇ ସିନ୍ଦୂର

ଅକଲାଣ୍ଡ: ସାରା ବିଶ୍ବକୁ କୋରୋନା ଥରହର କରୁଥିବା ବେଳେ ନିଜ ଦେଶରେ ଏହାର ସଫଳତାପୂର୍ବକ ମୁକାବିଲା କରି ଚର୍ଚ୍ଚାକୁ ଆସିଥିବା ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଜେସିଣ୍ଡା ଆର୍ଡେର୍ଣ୍ଣଙ୍କ ହିନ୍ଦୁ ପ୍ରୀତି ଏବେ ନଜରକୁ ଆସିଛି। ତାଙ୍କ ହିନ୍ଦୁ ମନ୍ଦିର ଗସ୍ତ ଓ ବେଶଭୂଷାକୁ ନେଇ ସେ ଏବେ ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ରହିଛନ୍ତି। ନିକଟରେ ସେ ଅକଲାଣ୍ଡରେ ଥିବା ରାଧାକୃଷ୍ଣଙ୍କ ମନ୍ଦିରକୁ ପରିଦର୍ଶନରେ ଯାଇଥିଲେ। ସେଠାରେ ଚପଲ ଓହ୍ଲାଇ ମନ୍ଦିରକୁ ଯିବାସହ ମୁଣ୍ଡରେ ସିନ୍ଦୂର ଲଗାଇଥିଲେ। ଭାରତୀୟ ଖାଦ୍ୟ ପୁରୀ, ସୋଲା ତରକାରୀ ଏବଂ ଡାଲି ଖାଇଥିଲେ। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟର ଅଫିସିଆଲ ଟ୍ବିଟରରେ ଏହାର ଫଟୋ ଶେୟାର କରାଯାଇଛି। ଏହାସହ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡରେ ଅବସ୍ଥାପିତ ଭାରତର ଉଚ୍ଚାୟୁକ୍ତ ମୁକ୍ତେଶ ପରଦେଶୀ ମଧ୍ୟ ନିଜ ଟ୍ବିଟରରେ ଫଟୋ ଶେୟାର କରିଛନ୍ତି। ୪୦ ବର୍ଷୀୟା ଜେସିଣ୍ଡା ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ଜାତୀୟ ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଯୋଗ ଦେବା ଅବସରରେ ରାଧାକୃଷ୍ଣ ମନ୍ଦିର ଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ। ଭାରତୀୟ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇ ଖୁସି ଥିବା ଫଟୋରେ ନଜର ଆସିଥିଲେ ଜେସିଣ୍ଡା।

ଇଣ୍ଡୋନେସିଆରେ ଆଗ୍ନେୟଗିରି ଉଦଗୀରଣ: ୫ କିମି ଉଚ୍ଚକୁ
ପାକ ଅଭିନେତ୍ରୀଙ୍କୁ ହତ୍ୟା ଧମକ, ମସ୍‌ଜିଦରେ କରୁଥିଲେ
ଏନ୍୯୫, ସର୍ଜିକାଲ୍ ଓ କଟନ୍ ମାସ୍କ କୋଭିଡ୍-୧୯ ଭୂତାଣୁ

ୱାଶିଂଟନ୍: ବିଶ୍ବରେ ସାମ୍ପ୍ରତିକ ସମୟରେ କୋରୋନା ଭୂତାଣୁ ସଂକ୍ରମଣ ୨୧୫ ଦେଶରେ ବ୍ୟାପିସାରିଥିବା ବେଳେ ଏହା ପ୍ରତିଟି ସରକାର ପାଇଁ ମୁଣ୍ଡବ୍ୟଥାର କାରଣ ହୋଇଛି। ଏହି ଭୂତାଣୁର ସଂକ୍ରମଣ ରୋକିବା ସକାଶେ ନାନାଦି ପ୍ରକାର ମାସ୍କ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଉଛି। ବିଶେଷକରି ଏନ୍୯୫ ଓ ସର୍ଜିକାଲ୍ ସହ ହାତ ତିଆରି ମାସ୍କର ଉପଯୋଗ କରାଗଲେ, ସାମ୍ନା ଲୋକ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିଲେ ବି ତାଙ୍କ ପାଟି ବାଟ ଦେଇ ଆସୁଥିବା କୋଭିଡ୍-୧୯ ଭୂତାଣୁକୁ ଏହା ରୋକିପାରିବ ବୋଲି କୁହାଯାଉଥିଲା। ତେବେ କିଛିଦିନ ତଳେ ଏନ୯୫ ମାସ୍କ କୋଭିଡ୍-୧୯ ଭୂତାଣୁକୁ ରୋକିବାରେ ସକ୍ଷମ ହେଉ ନ ଥିବା ନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଉପରୋକ୍ତ ତିନି ପ୍ରକାରର ମାସ୍କ ନିରାପଦ ଓ ଏହା ସଂକ୍ରମିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ କୋରୋନା ଭୂତାଣୁ ଦାଉରୁ ରକ୍ଷା କରିପାରିବ ବୋଲି ଆମେରିକାରେ ପ୍ରକାଶ ପାଉଥିବା ଏକ ପତ୍ରିକାରେ କୁହାଯାଇଛି। ସାଇନ୍ସ ଆଡଭାନ୍ସ ନାମକ ଏହି ପତ୍ରିକାରେ ଏପରି ଏକ ଖବର ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲେ ହେଁ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନଙ୍କର ଏ ସଂକ୍ରାନ୍ତ ଗବେଷଣା ଏବେ ବି ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ହୋଇପାରି ନ ଥିବା କୁହାଯାଇଛି। ତା’ଛଡ଼ା ଏହି ଗବେଷଣା ମଧ୍ୟ ଅଳ୍ପ କିଛି ଲୋକଙ୍କଠାରେ ପ୍ରୟୋଗ କରାଯାଇଥିବା ଆମେରିକାର ଡ୍ୟୁକ୍ ୟୁନିଭର୍ସିଟିର ଗବେଷକମାନେ କହିଛନ୍ତି।

ବିଶ୍ବରେ ୨ କୋଟି ଟପିଲା ସଂକ୍ରମିତ ସଂଖ୍ୟା: ୭.୩୪ ଲକ୍ଷ

ୱାଶିଂଟନ: ବିଶ୍ବରେ କୋରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ସୋମବାର ପୂର୍ବାହ୍ନ ସୁଦ୍ଧା ୨ କୋଟି ଅତିକ୍ରମ କରିସାରିଛି। ରିପୋର୍ଟ ଲେଖାଯିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୨ କୋଟି ୩୪ ହଜାର ୧୩୨ ଜଣ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇସାରିଥିବା ବେଳେ ମୋଟ ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୭ ଲକ୍ଷ ୩୪ ହଜାର ୧୩୧ରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ଏହାଛଡ଼ା ବିଶ୍ବରେ ପ୍ରଭାବିତ ୨୧୫ଟି ଦେଶରେ ୧ କୋଟି ୨୯ ଲକ୍ଷ ୪ ହଜାର ୫୬୧ ଜଣ ଆକ୍ରାନ୍ତ ସୁସ୍ଥତା ଲାଭ କରିସାରିଥିବା ୱାର୍ଲ୍ଡୋମିଟର୍ ୱେବସାଇଟରେ ଉପଲବ୍ଧ ତଥ୍ୟରୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି। ସଂକ୍ରମିତ, ମୃତ ଓ ସୁସ୍ଥତା ଲାଭ କରିଥିବା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟାରେ ଆମେରିକା ଏକ ନମ୍ବରରେ ରହିଛି। ଏଠାରେ ୫୧ ଲକ୍ଷ ୯୯ ହଜାର ୪୪୪ ଜଣ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ୧ ଲକ୍ଷ ୬୫ ହଜାର ୬୧୭ ଜଣ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିସାରିଛନ୍ତି। ଏହାଛଡ଼ା ଏହି ଦେଶରେ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୨୬ ଲକ୍ଷ ୬୪ ହଜାର ୭୦୧ ଜଣ ହସ୍ପିଟାଲରୁ ଡିସଚାର୍ଜ ଓ ସୁସ୍ଥତା ଲାଭ କରିସାରିଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି।

ନର୍ଥ କ୍ୟାରୋଲିନାରେ ୫.୧ ତୀବ୍ରତାବିଶିଷ୍ଟ ଭୂମିକମ୍ପ, ଶତାବ୍ଦୀର

ସ୍ପାର୍ଟା: ଆମେରିକାର ନର୍ଥ କ୍ୟାରୋଲିନାରେ ରବିବାର ୫.୧ ତୀବ୍ରତାବିଶିଷ୍ଟ ଭୂମିକମ୍ପ ଅନୁଭୂତ ହୋଇଛି। ଏହି ଭୂମିକମ୍ପରେ ଯଦିଓ କୌଣସି ଜୀବନ ହାନି ଘଟିବାର ଖବର ମିଳିନାହିଁ, ତଥାପି ଏହା ଗତ ଶହେ ବର୍ଷ ଭିତରେ ସବୁଠାରୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଝଟକା ବୋଲି ଗ୍ରୀନଭିଲେସ୍ଥିତ ଜାତୀୟ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି। ଏହି ଭୂମିକମ୍ପର ଝଟକା ନର୍ଥ କ୍ୟାରୋଲିନାବାସୀ ପ୍ରାତଃ ୮ଟା ୭ ମିନିଟରେ ଅନୁଭବ କରିଥିଲେ। ଏହା ପରେ ପରେ ଆହୁରି ଏକାଧିକ ଝଟକା ମଧ୍ୟ ଅନୁଭୂତ ହୋଇଥିବା କୁହାଯାଇଛି। ଭୂମିକମ୍ପର ଝଟକା ଅନୁଭୂତ ହେବା ପରେ ମାଇକେଲ୍ ହୁଲ୍ ନାମକ ଜଣେ ବାସିନ୍ଦା ଭୟରେ ବାହାରକୁ ପଳାଇ ଆସିଥିଲେ। ନିକଟରେ ମଧ୍ୟ କେତେଗୁଡ଼ିଏ ହରିଣ ଭୟରେ ଏପଟ ସେପଟକୁ ଦୌଡ଼ୁଥିବା ଦେଖିଥିବା ହୁଲ୍ କହିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭୂମିକମ୍ପର ଝଟକାରେ ଘରଦ୍ବାର ସବୁ ଥରିବାକୁ ଲାଗିଥିଲା। ଏହି କମ୍ପନ ଏତେ ଦ୍ରୁତ ଥିଲା ଯେ ସହଜରେ ଏହାକୁ ବିଶ୍ବାସ କରି ହୋଇ ନ ଥିଲା। ଭୂମିକମ୍ପର ଝଟକା ମଧ୍ୟ ବେଶ୍ ଶବ୍ଦଯୁକ୍ତ ଥିଲା। ଭଗବାନ ପାହାଡ଼କୁ ଦୋହଲାଉଥିବା ପରି ଶବ୍ଦମାନ ଆସିଥିଲା ବୋଲି ହୁଲ୍ କହିଛନ୍ତି।

ରାଜପକ୍ଷ ଚତୁର୍ଥ ଥର ପାଇଁ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ

କଲମ୍ବୋ: ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ରାଜନୀତିରେ ମହିନ୍ଦା ରାଜପକ୍ଷଙ୍କ ରାଜୁତି ପୁଣିଥରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଏହି ବରିଷ୍ଠ ନେତା ରବିବାର ଦେଶର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ଶପଥ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି। ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ରାଜଧାନୀ କଲମ୍ବୋ ଉପକଣ୍ଠସ୍ଥ କେଲାନିୟାଠାରେ ଥିବା ବୌଦ୍ଧ ମନ୍ଦିର ରାଜମାହା ବିହାରାୟାଠାରେ ଚତୁର୍ଥ ଥର ପାଇଁ ରାଜପକ୍ଷ ଶପଥ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି। ଏ ସଂକ୍ରାନ୍ତରେ ଟ୍ବିଟରରେ ସୂଚନା ଦେଇ ରାଜପକ୍ଷ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦେଶବାସୀଙ୍କ ସେବା କରିବା ସକାଶେ ପୁନର୍ବାର ସୁଯୋଗ ମିଳିଥିବାରୁ ମୁଁ ସେମାନଙ୍କ ନିକଟରେ ଋଣୀ। ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଗୋଟାବାୟା ରାଜପକ୍ଷ, ପୋଡୁଜନ ପାର୍ଟି ସରକାର ଓ ମୁଁ ମିଳିମିଶି ଦେଶକୁ ପ୍ରଗତିଶୀଳ ପଥରେ ଆଗେଇ ନେବୁ ବୋଲି ଏହି ପୂର୍ବତନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି କହିଛନ୍ତି। ଏହି ଶପଥ ପାଠ ଉତ୍ସବରେ ତାଙ୍କ ଭାଇ ତଥା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଗୋଟାବାୟା ମଧ୍ୟ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ।

ବିଶ୍ବରେ କୋରୋନା ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୭.୩୧ ଲକ୍ଷ, ସଂକ୍ରମିତ

ୱାଶିଂଟନ: ବିଶ୍ବରେ ଇତିମଧ୍ୟରେ କୋରୋନା ଭୂତାଣୁ ୨୧୫ଟି ଦେଶକୁ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇସାରିଥିବା ବେଳେ ରବିବାର ରାତି ସୁଦ୍ଧା ମୋଟ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧ କୋଟି ୯୯ ଲକ୍ଷ ୧୯ ହଜାର ୬୫୭ରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ଏହାଛଡ଼ା ୭ ଲକ୍ଷ ୩୧ ହଜାର ୭୨୭ ଜଣ କୋରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇସାରିଥିବା ବେଳେ ୧ କୋଟି ୨୮ ଲକ୍ଷ ୧ ହଜାର ୩୫୧ ଜଣ ସୁସ୍ଥତା ଲାଭ କରିସାରିଥିବା ୱାର୍ଲ୍ଡୋମିଟର ୱେବସାଇଟରେ ଉପଲବ୍ଧ ତଧ୍ୟରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି। ଶୀର୍ଷ ସ୍ଥାନରେ ଆମେରିକା କାଏମ ରହିଥିବା ବେଳେ ଏଠାରେ ୫୧ ଲକ୍ଷ ୬୬ ହଜାର ୨୩୧ ଜଣ ସଂକ୍ରମିତ ରହିଛନ୍ତି ଏବଂ ୧ ଲକ୍ଷ ୬୫ ହଜାର ୨୬୯ ଜଣ ପ୍ରାଣ ହରାଇସାରିଛନ୍ତି। ସେହିପରି ଦ୍ବିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିଥିବା ବ୍ରାଜିଲରେ ୩୦ ଲକ୍ଷ ୧୮ ହଜାର ୨୮୬ ଜଣ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଏକ ଲକ୍ଷ ୬୬୭ ଜଣ ମୃତ୍ୟୁମୁଖରେ ପଡ଼ିସାରିଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ଦିନକ ଭିତରେ ଭାରତ ବିଶ୍ବର ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସମସ୍ତ ଦେଶକୁ ଟପିସାରିଛି। ତେଣୁ ଦେଶ ୩ୟ ସ୍ଥାନରେ କାଏମ୍ ରହିଛି। ଚତୁର୍ଥ ସ୍ଥାନରେ ରହିଥିବା ରୁଷିଆରେ ୮ ଲକ୍ଷ ୮୭ ହଜାର ୫୩୬ ଜଣ ସଂକ୍ରମଣର ଶିକାର ହୋଇଛନ୍ତି। ଏହାଛଡ଼ା ଏହି ଦେଶରେ ୧୪ ହଜାର ୯୩୧ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ମଧ୍ୟ ହୋଇସାରିଛି।

ଚୀନ, ରୁଷିଆ ଓ ଇରାନର ରାଡାରରେ ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି

ଓ୍ବାଶିଂଟନ: ଆସନ୍ତା ନଭେମ୍ବର ୩ରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବାକୁ ଥିବା ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ନିର୍ବାଚନ ଉପରେ ଏବେ ଚୀନ, ରୁଷିଆ ଓ ଇରାନ ନଜର ପକାଇଛନ୍ତି। ଏପରିକି ବିଭିନ୍ନ ଉପାୟରେ ଏହାକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା ଚଳାଇଛନ୍ତି ବୋଲି ଆମେରିକାର ଜଣେ ଶୀର୍ଷ ଗୁଇନ୍ଦା ଅଧିକାରୀ ସତର୍କ କରାଇ ଦେଇଛନ୍ତି। ବିଦେଶୀ ରାଷ୍ଟ୍ରଗୁଡ଼ିକ ଭୋଟର ମାନଙ୍କ ପସନ୍ଦକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କରୁଛନ୍ତି। ସେମାନେ ଆମେରିକା ନୀତିକୁ ବଦଳାଇବା ସହ ଦେଶରେ ବିବାଦ ବଢ଼ାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା ଚଳାଇଛନ୍ତି। ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଉପରେ ଆମେରିକାବାସୀଙ୍କ ଆସ୍ଥାକୁ ଦୁର୍ବଳ କରିଦେବା ସେମାନଙ୍କର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ବୋଲି ନ୍ୟାସନାଲ କାଉଣ୍ଟର-ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ ଆଣ୍ଡ ସିକ୍ୟୁରିଟି ସେଣ୍ଟର (ଏନ୍‌ସିଏସ୍‌ସି)ର ମୁଖ୍ୟ ଓ୍ବିଲିୟମ ଏଭାନିନା କହିଛନ୍ତି। ତେବେ ଭୋଟ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ହସ୍ତକ୍ଷେପ କରି ଫଳାଫଳକୁ ବଦଳାଇବା ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ କଷ୍ଟକର ହେବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।



ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ