ବିଶ୍ଵ

ଡାଇମଣ୍ଡ୍‌ ପ୍ରିନ୍ସେସ୍‌ରେ ଯାତ୍ରୀ ଓ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ୨ ହଜାର

ଟୋକିଓ: ଘାତକ କୋରୋନା ଭାଇରସ୍‌ ଆକ୍ରମଣର ଶିକାର ହୋଇଥିବା ସନ୍ଦେହ କରି ଜାପାନର ୟୋକୋହାମା ବନ୍ଦରରେ ଡାଇମଣ୍ଡ୍‌ ପ୍ରିନ୍ସେସ୍‌ କମ୍ପାନୀର ପାଣି ଜାହାଜକୁ ଅଟକ ରଖାଯାଇଛି। ଏହି ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ଶରୀରରେ କୋରୋନା ଭାଇରସ୍‌ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିବା ସନ୍ଦେହ କରି ସ୍ଥାନୀୟ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ସେଥିରେ ଥିବା ଯାତ୍ରୀ ଓ କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କର ନିୟମିତ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା କରିବା ସହ ସେମାନଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟାବସ୍ଥା ଉପରେ ନଜର ରଖିଛନ୍ତି। ଏଥିସହ ସେମାନେ ଯେପରି କୌଣସି ପ୍ରକାର ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟଗତ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଲେ କିପରି ସହଜରେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହ ପରାମର୍ଶ କରିପାରିବେ, ସେଥିପାଇଁ ସେମାନଙ୍କୁ ୨ ହଜାର ଆଇଫୋନ୍‌ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଇଛି। ଜାପାନର ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ, ଶ୍ରମ ଓ କଲ୍ୟାଣ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ଏହି ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି। ଏହି ଆଇଫୋନ୍‌ ଯୋଗାଇଦେବାରେ ଘରୋଇ ବ୍ୟାପାର ଏବଂ ବହିଃବ୍ୟାପାର ଓ ଯୋଗାଯୋଗ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ସହଯୋଗ କରିଛି।

ଏଫ୍‌ଏଟିଏଫ୍‌ ପ୍ଲେନେରୀରେ ମାସୁଦ ଆଝାର ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉଠାଇବ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ବିଶ୍ବ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଘୋଷିତ ଜୈଶ୍‌-ଏ-ମହମ୍ମଦ ସୁପ୍ରିମୋ ମାସୁଦ ଆଝାର ଲାପତ୍ତା ବୋଲି ପାକିସ୍ତାନର ଦାବିକୁ ଭାରତ ପ୍ୟାରିସ୍‌ରେ ହେବାକୁ ଥିବା ଫାଇନାନ୍ସିଆଲ ଆକ୍ସନ ଟାର୍ସ୍କ ଫୋର୍ସ (ଏଫଏଟିଏଫ୍‌)ର ପ୍ଲେନେରୀ ସେସନ୍‌ରେ ଉଠାଇବ ବୋଲି କହିଛି। ମାସୁଦ ଆଝାର ଏବେ ବି ପାକିସ୍ତାନରେ ଆତ୍ମଗୋପନ କରିଛି ବୋଲି ଭାରତ ଏଫଏଟିଏଫ୍‌ର ପ୍ଲେନେରୀ ସେସନ୍‌ରେ ପ୍ରମାଣ ଉପସ୍ଥାପନ କରିବା ପାଇଁ ଦସ୍ତାବିଜ୍‌ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଛି। ଯାହାଦ୍ବାରା ଏଫ୍‌ଟିଏଫ୍‌ ଯେଉଁ ସବୁ କ୍ରାଇଟେରିଆ ପୂରଣ ପାଇଁ କହିଥିଲା, ତାହା ପାକିସ୍ତାନ ପୂରଣ କରି ନାହିଁ ବୋଲି ଭାରତ ଦର୍ଶାଇବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି। ବିଶେଷକରି ପାକିସ୍ତାନ ତା’ର ଆତଙ୍କବାଦୀ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ବନ୍ଦ କଲାଣି ନା ନାହିଁ ତାହା ଉପରେ ଏଫଏଟିଏଫ୍‌ ନଜର ରଖିଛି।

ପୁଣି ଇରାନ ଟାର୍ଗେଟ୍‌ରେ ଆମେରିକା: ବାଗଦାଦରେ

ବାଗଦାଦ: ଆମେରିକା ସେନା ଆକ୍ରମଣରେ ଇରାନ ସେନାଧ୍ୟକ୍ଷ କାସିମ ସୁଲେମାନିଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ତିକ୍ତତା ପୁଣି ଉଗ୍ରରୂପ ଧାରଣ କରିଛି। ସୁଲେମାନିଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ତତ୍‌କ୍ଷଣାତ୍‌ ଇରାନ ପକ୍ଷରୁ ବାଗଦାଦକୁ ଟାର୍ଗେଟ୍‌ କରାଯାଇ ସେଠାରେ ଥିବା ଆମେରିକା ଦୂତାବାସ ନିକଟରେ ଏକାଧିକ ଥର ଏୟାରଷ୍ଟ୍ରାଇକ କରାଯାଇଥିଲା। ତେବେ ଏହାପରେ ବେଶ୍‌ କିଛିଦିନ ଚୁପ୍‌ ରହିଥିବା ଇରାନ ପୁଣିଥରେ ଇରାକର ରାଜଧାନୀ ବାଗଦାଦ ଉପରେ ଇରାନ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ମାଡ଼ କରିଛି। ପ୍ରତିଶୋଧ ନେବା ପାଇଁ ଇରାନ ଏଭଳି କରିଥିବା କୁହାଯାଉଛି। ଆମେରିକା ସୈନ୍ୟ ଶିବିର ଉପରେ ଇରାନ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ମାଡ଼ କରିଥିବା କୁହାଯାଉଛି। କିଛି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଇରାକରେ ଥିବା ଆମେରିକା ଦୂତାବାସ ନିକଟରେ ପଡ଼ିଛି। ତେବେ ଆମେରିକା କିମ୍ବା ଇରାନ ଏନେଇ କୌଣସି ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇ ନାହାନ୍ତି।

ୟେମେନରେ ସାଉଦି ଆରବର ଏୟାରଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍‌: ୩୧ ମୃତ
ଭାରତ-ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ୍‌ ଏକାଦଶ ଅଭ୍ୟାସ ମ୍ୟାଚ୍‌ ଡ୍ର’ରେ ଶେଷ

ହାମିଲଟନ୍‌: ଭାରତର ଚଳିତ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ୍‌ ଗସ୍ତରେ ଏକମାତ୍ର ଅଭ୍ୟାସ ମ୍ୟାଚ୍‌ଟି ରବିବାର ବିନା ଫଳାଫଳରେ ଶେଷ ହୋଇଛି। ଟେଷ୍ଟ୍‌ ସିରିଜ୍‌ ପୂର୍ବରୁ ଭାରତ ଖେଳିଥିବା ଏହି ଅଭ୍ୟାସ ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ପ୍ରଥମ ଇନିଂସରେ ୨୮ ରନ୍‌ରେ ଆଗୁଆ ଥିବା ବେଳେ ଦ୍ବିତୀୟ ଇନିଂସରେ ୪ ୱିକେଟ୍‌ ହରାଇ ୨୫୨ ରନ୍‌ କରିବା ସହ ଦଳର ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍‌ମାନେ ଅଭ୍ୟାସର ଭଲ ସୁଯୋଗ ପାଇଛନ୍ତି। ଦୁଇ ଅପରାଜିତ ଓପନର ପୃଥ୍ବୀ ଶ’ ଓ ମୟଙ୍କ ଅଗରୱାଲ୍‌ ୭୨ ରନ୍‌ ଯୋଡ଼ିବା ପରେ ପୃଥ୍ବୀ ୬ ଚୌକା ଓ ଗୋଟିଏ ଛକା ସହ ୩୯ ରନ୍‌ କରିଥିଲେ। ପରେ ୨୯ତମ ଜନ୍ମଦିବସ ପାଳନ କରୁଥିବା ଅଗରୱାଲ୍‌ ଓ ୠଷଭ ପନ୍ତ୍‌ ମଧ୍ୟ ଦମ୍‌ଦାର ବ୍ୟାଟିଂ କରିଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ପ୍ରଥମ ଇନିଂସ ପରି ଦ୍ବିତୀୟ ଇନିଂସରେ ଯୁବ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍‌ ଶୁବମାନ ଗିଲ୍‌ ବିଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି। ପ୍ରଥମ ଇନିଂସରେ ସେ ଖାତା ଖୋଲି ପାରି ନ ଥିବା ବେଳେ ଦ୍ବିତୀୟ ଇନିଂସରେ ୮ ରନ୍‌ କରିଛନ୍ତି।

ଡାଇମଣ୍ଡ୍‌ ପ୍ରିନ୍ସେସ୍‌ରୁ ନିଜ ନାଗରିକଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର ପାଇଁ ଜାହାଜ

ହଂକଂ: ସାମ୍ପ୍ରତିକ ସମୟରେ ଜାପାନର ୟୋକୋହାମା ବନ୍ଦରରେ ଡାଇମଣ୍ଡ୍‌ ପ୍ରିନ୍ସେସ୍‌ ଜାହାଜ ଅଟକି ରହିଛି। ଏହି ଜାହାଜରେ ଏକାଧିକ ଦେଶର ନାଗରିକ ଓ ଜାହାଜ କର୍ମଚାରୀ ରହିଥିବା ବେଳେ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ କେତେକଙ୍କଠାରେ କୋରୋନା ଭାଇରସ୍‌ ଠାବ ହୋଇଛି। ତେବେ ଏହି ଜାହାଜରେ ରହିଥିବା ନିଜ ଦେଶର ନାଗରିକଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରିବା ସକାଶେ ହଂକଂ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଜାହାଜ ପଠାଇବ ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିଛି। ଜାପାନ ସରକାର ଏହି ଜାହାଜରେ ରହିଥିବା ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ମୁକ୍ତ କରିବା ସକାଶେ ସଙ୍କେତ ଦେବା ପରେ ହଂକଂ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ସେମାନଙ୍କୁ ସ୍ବଦେଶ ଫେରାଇ ଆଣିବା ସକାଶେ ବିହିତ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯିବ ବୋଲି ଶନିବାର ବିଳମ୍ବିତ ପ୍ରହରରେ ସିକ୍ୟୁରିଟି ବ୍ୟୁରୋ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି। ତେବେ ଏହି ଯାତ୍ରୀମାନେ ହଂକଂରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ୧୪ ଦିନ ଧରି ନିଃସଙ୍ଗ ବାସରେ ରହିବେ ଓ କାହା ସହ ମିଳାମିଶା କରିବେ ନାହିଁ। କାରଣ ମିଳାମିଶା ଦ୍ବାରା ଏହି ଭୂତାଣୁ ଅଧିକ ବ୍ୟାପିବାର ଯଥେଷ୍ଟ ଆଶଙ୍କା ରହିଛି।

ଦେଢ଼ ହଜାର ଟପିଲା କୋରୋନା ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା: ୧୪ ଦିନିଆ

ବେଜିଂ: ଚୀନ୍‌ରେ ଘାତକ କୋରୋନା ଭାଇରସ୍‌ ଆକ୍ରମଣରେ ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା କ୍ରମଶଃ ବଢ଼ି ଶନିବାର ଦେଢ଼ ହଜାରକୁ ଟପିଯାଇଛି। ଶନିବାର ଆହୁରି ୧୪୩ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିବା ଫଳରେ ଚୀନ୍‌ ସରକାର ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଯାଞ୍ଚ୍‌ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ଆହୁରି କଡ଼ାକଡ଼ି କରିଛନ୍ତି। ବିଶେଷକରି ବେଜିଂକୁ ବିଦେଶରୁ ଫେରୁଥିବା ଚୀନ୍‌ ନାଗରିକଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟାବସ୍ଥାର ଯାଞ୍ଚ୍‌ ପାଇଁ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଆଇନ ଲାଗୁ କରାଯାଇଛି। ବାହାର ଦେଶରୁ ବେଜିଂରେ ପହଞ୍ଚୁଥିବା ଚୀନ୍‌ ନାଗରିକଙ୍କୁ ଅତି କମ୍‌ରେ ୧୪ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯାଞ୍ଚ୍‌ ବ୍ୟବସ୍ଥା ମଧ୍ୟ ଦେଇ ଗତି କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ। ତା’ଛଡ଼ା ସେମାନେ ୧୪ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅନ୍ୟ କାହା ସହ ମିଶିପାରିବେ ନାହିଁ ଓ ପୃଥକ୍‌ ଭାବେ ଜୀବନଯାପନ କରିବେ ବୋଲି ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଆଇନ କରାଯାଇଛି। ଯିଏ ଏଥିରେ ଖିଲାପ କରିବ, ତା’ ବିରୋଧରେ ଆଇନଗତ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ ବୋଲି ଶୁକ୍ରବାର ରାତିରେ ବେଜିଂ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ଚୀନ୍‌ର ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ଛୁଟି ଚାଇନିଜ୍‌ ନ୍ୟୁ ଇୟର୍‌ (ସିଏନ୍‌ୱାଇ)ର ଅବଧି ବଢ଼ିଥିଲେ ହେଁ ଇତିମଧ୍ୟରେ ଏହା ଶେଷ ହୋଇସାରିଛି ଓ ବିଦେଶକୁ ବୁଲି ଯାଇଥିବା ଚୀନ୍‌ ପର୍ଯ୍ୟଟକମାନେ ଏବେ ସ୍ବଦେଶ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କରୁଛନ୍ତି।



ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ