ବିଶ୍ଵ

ଟର୍ମିନେଟର୍‌ଙ୍କୁ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାରେ ଆକ୍ରମଣ
ଆଇସିସି ବିଶ୍ବକପ୍‌: ଇଣ୍ଡିଜ୍‌ ରିଜର୍ଭ ଲିଷ୍ଟ୍‌ରେ ୨ ଭେଟେରାନ୍‌

ଜାମାଇକା: ଆଗାମୀ ମେ’ ୩୦ ତାରିଖରୁ ଇଂଲଣ୍ଡରେ ଆରମ୍ଭ ହେଉଥିବା ଆଇସିସି ବିଶ୍ବକପ୍‌ ପାଇଁ ୱେଷ୍ଟ୍‌ଇଣ୍ଡିଜ୍‌ ତା’ର ଦଳ ଘୋଷଣା କରିସାରିଛି। ଏହି ଦଳରେ ଗତ ଆଇପିଏଲ୍‌ର ସବୁଠାରୁ ବିଧ୍ବଂସୀ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍‌ ଭାବେ ସାମ୍‌ନାକୁ ଆସିଥିବା ଆନ୍ଦ୍ରେ ରସେଲ୍‌ ସ୍ଥାନ ପାଇଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଆଇପିଏଲ୍‌ର ଆଇ ଦୁଇ ଜଣ ସଫଳ ଖେଳାଳି ଡ୍ବେନ୍‌ ବ୍ରାଭୋ ଓ କିରନ୍‌ ପୋଲାର୍ଡଙ୍କୁ ଦଳରେ ସ୍ଥାନ ମିଳି ନ ଥିଲା। ଏହି ଦୁଇ ଭେଟେରାନ୍‌ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ଦଳରୁ ବାଦ୍‌ ଦିଆଯାଇଥିବାରୁ ଏହା ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରଶଂସକଙ୍କୁ ନିରାଶ କରିଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଏବେ ସେମାନଙ୍କ ସକାଶେ କ୍ରିକେଟ୍‌ ୱେଷ୍ଟ୍‌ଇଣ୍ଡିଜ୍‌ (ସିଡବ୍‌ଲ୍ୟୁଆଇ) ଏକ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛି। ଏହି ଦୁଇ ଖେଳାଳଙ୍କୁ ରିଜର୍ଭ ଲିଷ୍ଟ୍‌ରେ ରଖାଯାଇଛି। ଏହି ଲିଷ୍ଟ୍‌ରେ ସମୁଦାୟ ୧୦ ଜଣ ଖେଳାଳି ରହିଥିବା ବେଳେ ପୂର୍ବରୁ ଘୋଷିତ ୧୫ ଜଣିଆ ଦଳର କେହି ଆହତ ହେଲେ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କୌଣସି କାରଣରୁ ବାଦ୍‌ ପଡ଼ିଲେ, ଏମାନଙ୍କୁ ବିଶ୍ବକପ୍‌ ଦଳରେ ସାମିଲ୍‌ କରାଯିବ ବୋଲି (ସିଡବ୍‌ଲ୍ୟୁଆଇ)ଚୟନ କମିଟିର ଅନ୍ତରୀଣ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରବର୍ଟ ହେନ୍ସ କହିଛନ୍ତି। ଆଗାମୀ ବିଶ୍ବକପ୍‌ ସକାଶେ ୱେଷ୍ଟ୍‌ଇଣ୍ଡିଜ୍‌ ଇଂଲଣ୍ଡରେ ପହଞ୍ଚିସାରିଛି ଓ ଦଳ ରବିବାରଠାରୁ ଆସନ୍ତା ଗୁରୁବାର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଟ୍ରେନିଂ କ୍ୟାମ୍ପ୍‌ର ଆୟୋଜନ କରିଛି। ଏହି କ୍ୟାମ୍ପ୍‌ରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ବିପକ୍ଷ ଏକ ୱାର୍ମଅପ୍‌ ମ୍ୟାଚ୍‌ ମଧ୍ୟ ସାମିଲ୍‌। ଏହି ମ୍ୟାଚ୍‌ଟି ଆସନ୍ତା ମେ’୨୨ ତାରିଖରେ ସାଉଥାମ୍ପଟନ୍‌ଠାରେ ଖେଳାଯିବ। ଏ ସଂକ୍ରାନ୍ତରେ କ୍ରିକେଟ୍‌ ୱେଷ୍ଟ୍‌ଇଣ୍ଡିଜ୍‌ (ସିଡବ୍‌ଲ୍ୟୁଆଇ)ର ସିଇଓ ଜନ୍ନି ଗ୍ରେଭ୍‌ କହିଛନ୍ତି, ଆମକୁ ଏଜିସ୍‌ ବାଉଲ୍‌ଠାରେ ଅଭ୍ୟାସ କରିବାର ସୁଯୋଗ ଦେଇଥିବାରୁ ହାମ୍ପଶାୟାର୍‌ ସିସିସି ଓ ଅଭ୍ୟାସ ମ୍ୟାଚ୍‌ ଖେଳିବା ସକାଶେ ରାଜି ହୋଇଥିବାରୁ କ୍ରିକେଟ୍‌ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ପ୍ରତି ଆମେ ଚିରୠଣୀ। ଏହି ଟ୍ରେନିଂ କ୍ୟାମ୍ପ୍‌ରେ ପୂର୍ବରୁ ଘୋଷିତ ୧୫ ଜଣିଆ ଦଳର ସଦସ୍ୟଙ୍କ ସହ ଆଇପିଏଲ୍‌ ଶେଷ ହୋଇସାରିଥିବାରୁ ବ୍ରାଭୋ ଓ ପୋଲାର୍ଡ ଏବଂ ରିଜର୍ଭ ଲିଷ୍ଟ୍‌ର ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଖେଳାଳି ଭାଗ ନେଇପାରିବେ ବୋଲି ଗ୍ରେଭ୍‌ କହିଛନ୍ତି। ରିଜର୍ଭ ଲିଷ୍ଟ୍‌ରେ ସାମିଲ୍‌ ଥିବା ଖେଳାଳିଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ନିକଟରେ ଶେଷ ହୋଇଥିବା ତ୍ରିରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସିରିଜ୍‌ରେ ଭଲ ଖେଳିଥିବା ସୁନୀଲ ଆମ୍ବ୍ରିସ୍‌ ଓ ଜନ୍ କ୍ୟାମ୍ପ୍‌ବେଲ୍‌ ବି ରହିଛନ୍ତି। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ଆଗାମୀ ବିଶ୍ବକପ୍‌ ପୂର୍ବରୁ ଇଣ୍ଡିଜ୍‌ ଆସନ୍ତା ମେ’ ୨୬ରେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଓ ମେ’ ୨୮ରେ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ୍‌ ସହ ୱାର୍ମଅପ୍‌ ମ୍ୟାଚ୍‌ ଖେଳିବ।

ବାବର୍‌ଙ୍କ ଶତକକୁ ଫିକା କଲେ ରୟ, ଇଂଲଣ୍ଡ ସିରିଜ୍‌ ବିଜୟୀ

ନଟ୍ଟିଂହାମ୍‌: ଚଳିତ ଦିନିକିଆ ସିରିଜ୍‌ରେ ଭ୍ରମଣକାରୀ ପାକିସ୍ତାନକୁ ପଛରେ ପକାଇ ଘରୋଇ ଇଂଲଣ୍ଡ ବିଜୟୀ ହୋଇଛି। ଦଳ ଶୁକ୍ରବାର ଏଠାରେ ଖେଳାଯାଇଥିବା ଚତୁର୍ଥ ଦିନିକିଆକୁ ୩ ୱିକେଟ୍‌ରେ ଜିତିନେଇ ଆଗାମୀ ବିଶ୍ବକପ୍‌ ସକାଶେ ନିଜର ଦୃଢ଼ ଦାବିଦାରୀ ପୈଶ କରିଛି। ପ୍ରଥମେ ବ୍ୟାଟିଂ ପାଇଁ ଆମନ୍ତ୍ରଣ ପାଇଥିବା ପାକିସ୍ତାନ ୭ ୱିକେଟ୍‌ ହରାଇ ୩୪୦ ରନ୍‌ କରିଥିବା ବେଳେ ଦଳ ପକ୍ଷରୁ ବାବର୍‌ ଆଜମ୍‌ ୧୧୫ ରନ୍‌ର ସୁନ୍ଦର ଇନିଂସ ଖେଳିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଇଂଲିଶ୍‌ ଓପନର ଜେସନ୍‌ ରୟ ୧୧୪ ରନ୍‌ର ଆକର୍ଷଣୀୟ ଇନିଂସ ଖେଳି ଦଳକୁ ବିଜୟୀ କରାଇବା ସହ ବାବର୍‌ଙ୍କ ଶତକକୁ ଫିକା କରିଥିଲେ। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଚଳିତ ସିରିଜ୍‌ରେ ଲଗାତର ତୃତୀୟ ଥର ପାଇଁ ତିନି ଶହରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ବ ସ୍କୋର୍‌ କରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଘରୋଇ ଦଳ ସଫଳତାର ସହ ତାହାକୁ ଚେଜ୍‌ କରିପାରିଛି। ଦ୍ବିତୀୟ ୱିକେଟ୍‌ ପାଇଁ ଶତାଧିକ ରନ୍‌ର ଭାଗିଦାରୀ କରିଥିବା ରୟ ମ୍ୟାନ୍‌ ଅଫ୍‌ ଦ ମ୍ୟାଚ୍‌ ବିବେଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ପାକିସ୍ତାନର ଦୁଇ ଓପନର ଇମାମ୍‌-ଉଲ୍‌-ହକ୍‌ ଓ ଫାଖର୍‌ ଜମାନ୍‌ ଇନିଂସ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ହେଁ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଭାବେ ୩ ରନ୍‌ କରିଥିବା ବେଳେ ମାର୍କ ଉଡ୍‌ଙ୍କ ବଲ୍‌ରେ କହୁଣିରେ ଆଘାତ ପାଇ ଇମାମ୍‌ ପ୍ୟାଭିଲିୟନ୍‌ ଫେରିଥିଲେ। ବାବର୍‌ ଅନ୍ୟତମ ଓପନର ଜମାନ୍‌ଙ୍କ ସହ ଯୋଗ ଦେଇ ଶତାଧିକ ରନ୍‌ର ଭାଗିଦାରୀ କରି ସ୍ଥିତିକୁ ସୁଧାରିନେଇଥିଲେ। ଜମାନ୍‌ ୫ ଚୌକା ଓ ୨ ଛକା ସହ ୫୭ ରନ୍‌ କରିଥିବା ବେଳେ ବାବର୍‌ ୧୧୨ ବଲ୍‌ ଖେଳି ୧୩ଟି ଚୌକା ଓ ଗୋଟିଏ ଛକା ଜରିଆରେ ୧୧୫ ରନ୍‌ର ଦୃଢ଼ ଇନିଂସ ଖେଳିଥିଲେ। ଏହାଛଡ଼ା ମହମ୍ମଦ ହାଫିଜ୍‌ ୨ଟି ଚୌକା ଓ ୩ଟି ଛକା ସହାୟତାରେ ୫୯, ଶୋଏବ୍‌ ମଲିକ ୪ ଚୌକା ସହ ୪୧ ଏବଂ ଅଧିନାୟକ ସର୍ଫରାଜ ଅହମ୍ମଦ ୩ ଚୌକା ସହ ଅପରାଜିତ ୨୧ ରନ୍‌ କରିବା ଫଳରେ ଦଳ ଇଂଲଣ୍ଡକୁ ୩୪୧ ରନ୍‌ର ଟାର୍ଗେଟ୍‌ ଦେଇପାରିଥିଲା। ଇଂଲଣ୍ଡ ପକ୍ଷରୁ ଟମ୍‌ କୁରାନ୍‌ ୪ଟି ଓ ଉଡ୍‌ ୨ଟି ୱିକେଟ୍‌ ନେଇଥିଲେ। ଜବାବରେ ଇଂଲଣ୍ଡ ପକ୍ଷରୁ ରୟ ଓ ତାଙ୍କ ଓପନିଂ ଯୋଡ଼ିଦାର ଜେମ୍ସ ଭିନ୍ସ ପ୍ରଥମ ୱିକେଟ୍‌ ପାଇଁ ୯୪ ରନ୍‌ ଯୋଡ଼ି ଦଳର ମୂଳଦୁଆ ଦୃଢ଼ କରିଥିଲେ। ଭିନ୍ସ ୬ ଚୌକା ସହ ୪୩ ରନ୍‌ କରି ବିଦାୟ ନେବା ପରେ ରାୟ ତାଙ୍କ ଶତକ ପୂରା କରିବା ସହ ଦ୍ବିତୀୟ ୱିକେଟ୍‌ ପାଇଁ ରୁଟ୍‌ଙ୍କ ସହ ୧୦୭ ରନ୍‌ର ଭାଗିଦାରୀ କରି ଦଳକୁ ବିଜୟ ଦିଗରେ ଅଗ୍ରସର କରାଇନେଇଥିଲେ। ୭୫ ବଲ୍‌ରେ ଶତକ ପୂରଣ କରିବା ପରେ ରୟ ୧୧ ଚୌକା ଓ ୪ ଛକା ଜରିଆରେ ୧୧୪ ରନ୍‌ କରି ଆଉଟ୍‌ ହୋଇଥିଲେ। ଏହାପରେ ପାକିସ୍ତାନ ୫୭ ରନ୍‌ ମଧ୍ୟରେ ଅଧିନାୟକ ଜୋସ୍‌ ବଟଲର୍‌ଙ୍କ ସମେତ ୪ ଜଣ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍‌ଙ୍କୁ ଆଉଟ୍‌ କରି ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ କିଛିଟା ରୋମାଞ୍ଚ ଭରିଥିଲା। କିନ୍ତୁ ସପ୍ତମ ୱିକେଟ୍‌ ପାଇଁ କୁରାନ୍‌ ଓ ଜନ୍‌ ଡେନ୍‌ଲି ୬୧ ରନ୍‌ ଯୋଡ଼ି ଇଂଲଣ୍ଡର ସିରିଜ୍‌ ବିଜୟ ନିଶ୍ଚିତ କରିଥିଲେ। ୧୭ ରନ୍‌ କରି ଡେନ୍‌ଲି ଆଉଟ୍‌ ହୋଇଥିବା ବେଳେ କୁରାନ୍‌ ୫ ଚୌକା ସହ ୩୧ ରନ୍ କରି ଅପରାଜିତ ରହିଥିଲେ। ତାଙ୍କ ସହ ଆଦିଲ୍‌ ରଶିଦ୍‌ ମଧ୍ୟ ଉପଯୋଗୀ ୧୨ ରନ୍‌ କରିଥିଲେ ଓ ଦଳ ୪୯.୩ ଓଭର୍‌ରେ ବିଜୟ ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ପହଞ୍ଚିଯାଇଥିଲା। ପାକିସ୍ତାନ ପକ୍ଷରୁ ଇମାଦ୍‌ ୱାସିମ୍‌, ମହମ୍ମଦ ହସନୈନ୍‌ ୨ଟି ଲେଖାଏଁ ୱିକେଟ୍‌ ନେଇଥିଲେ।

ମୋସାଡେକ୍‌ଙ୍କ ରେକର୍ଡ ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ: ଦିନିକିଆରେ ବାଂଲାକୁ

ଡବଲିନ୍‌: ଆୟର୍ଲାଣ୍ଡ୍‌ରେ ଖେଳାଯାଉଥିବା ତ୍ରିରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଟ୍ରଫି ଶୁକ୍ରବାର ଉଦ୍‌ଯାପିତ ହୋଇଯାଇଥିବା ବେଳେ ଏଥିରେ ବାଂଲାଦେଶ ରେକର୍ଡ ସଫଳତା ହାସଲ କରିଛି। ଦଳ ଫାଇନାଲ୍‌ରେ ୱେଷ୍ଟ୍‌ଇଣ୍ଡିଜ୍‌କୁ ୫ ୱିକେଟ୍‌ରେ ପରାସ୍ତ କରି ଦିନିକିଆ କ୍ରିକେଟ୍‌ରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଚାମ୍ପିଅନ୍‌ ହୋଇପାରିଛି। ଦଳର ଏହି ବିଜୟରେ ମଧ୍ୟମକ୍ରମ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍‌ ମୋସାଡେକ୍‌ ହୋସେନ୍‌ଙ୍କ ୨୦ ବଲ୍‌ରୁ ଅର୍ଦ୍ଧଶତକୀୟ ଇନିଂସ ମୁଖ୍ୟ ଭୂମିକା ନିର୍ବାହ କରିଛି। ମୋସାଡେକ୍‌ ମାତ୍ର ୨୦ ବଲ୍‌ରେ ଅପରାଜିତ ୫୨ ରନ୍‌ କରିବା ସହ ନିଜ ଦେଶ ପକ୍ଷରୁ ଦ୍ରୁତତମ ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ ହାସଲକାରୀ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍‌ ହେବାର ଗୌରବ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ବର୍ଷା ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ପ୍ରଥମେ ବ୍ୟାଟିଂ କରିଥିବା ୱେଷ୍ଟ୍‌ଇଣ୍ଡିଜ୍‌ ଗୋଟିଏ ୱିକେଟ୍‌ ହରାଇ ୧୫୨ ରନ୍ କରିଥିବା ବେଳେ ବାଂଲାଦେଶକୁ ୨୪ ଓଭର୍‌ରେ ୨୧୩ ରନ୍‌ର ସଂଶୋଧିତ ଟାର୍ଗେଟ୍‌ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଦଳ ଏହାକୁ ୨୨.୫ ଓଭର୍‌ରେ ହାସଲ କରି ଚାମ୍ପିଅନ୍‌ ହୋଇଛି। ଟସ୍‌ ଜିତି ବାଂଲାଦେଶ ଫିଲ୍‌ଡିଂ କରିବାରୁ ୱେଷ୍ଟ୍‌ଇଣ୍ଡିଜ୍‌ ବ୍ୟାଟିଂ କରିଥିଲା। ଦଳ ପକ୍ଷରୁ ଦୁଇ ଓପନର ଶାଇ ହୋପ୍‌ ଓ ସୁନୀଲ ଆମ୍ବ୍ରିସ୍‌ ଜବରଦସ୍ତ ବ୍ୟାଟିଂ କରି ୨୨.୪ ଓଭର୍‌ରେ ୧୪୪ ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲେ। ହୋପ୍‌ ୬୪ ବଲ୍‌ ଖେଳି ୬ଟି ଚୌକା ଓ ୩ଟି ଛକା ସହ ୭୪ ରନ୍‌ କରି ଏକମାତ୍ର ଖେଳାଳି ଭାବେ ଆଉଟ୍ ହୋଇଥିଲେ। ଏହାପରେ ଅନ୍ୟତମ ଓପନର ଆମ୍ବ୍ରିସ୍‌ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଭାବେ ୭ଟି ଚୌକା ସହ ୬୯ ରନ୍‌ ଓ ଡାରେନ୍‌ ବ୍ରାଭୋ ୩ ରନ୍‌ କରି ବ୍ୟାଟିଂ କରୁଥିବା ବେଳେ ବର୍ଷା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ପାଖାପାଖି ୫ ଘଣ୍ଟା ପରେ ପୁନର୍ବାର ଖେଳ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ମ୍ୟାଚ୍‌ ରେଫରୀ ଇଣ୍ଡିଜ୍‌ ଇନିଂସକୁ ସମାପ୍ତ କରିଥିଲେ ଓ ବାଂଲାଦେଶକୁ ୨୧୩ ରନ୍‌ର ଟାର୍ଗେଟ୍‌ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଏହି ଲକ୍ଷ୍ୟର ପିଛା କରି ବାଂଲାଦେଶ ପ୍ରଥମ ୱିକେଟ୍‌ରେ ୫୯ ରନ୍‌ ଯୋଡ଼ିଥିଲେ ହେଁ ନିୟମିତ ବ୍ୟବଧାନରେ ୱିକେଟ୍‌ ହରାଇଚାଲିଥିଲା। ଦଳ ୧୪୩ ରନ୍‌ରେ ପହଞ୍ଚିବା ବେଳକୁ ୫ ଜଣ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍‌ ପ୍ୟାଭିଲିୟନ୍‌ ଫେରିସାରିଥିଲେ। ସୌମ୍ୟ ସରକାର ମାତ୍ର ୪୧ ବଲ୍‌ ଖେଳି ୯ ଚୌକା ଓ ୩ ଛକା ସହ ୬୬ ରନ୍‌ କରିଥିବା ବେଳେ ମୁସଫିକର୍‌ ରହିମ୍‌ ୨୨ ବଲ୍‌ରେ ୨ଟି ଲେଖାଏଁ ଚୌକା ଓ ଛକା ସହ ୩୬ ରନ୍‌ କରିଥିଲେ। ତେବେ ମୋସାଡେକ୍‌ଙ୍କ ଇନିଂସ ସବୁଠାରୁ ଆକର୍ଷଣୀୟ ଥିଲା। ସେ ମାତ୍ର ୨୦ ବଲ୍‌ରେ ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ ପୂରଣ କରିବା ସହ ୨୪ ବଲ୍‌ ଖେଳି ୨ଟି ଚୌକା ଓ ୫ଟି ଛକା ସହ ୫୨ ରନ୍‌ କରି ଅପରାଜିତ ରହିଥିଲେ। ଦଳକୁ ୨୨.୫ ଓଭର୍‌ରେ ବିଜୟ ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ପହଞ୍ଚାଇଥିବା ମୋସାଡେକ୍‌ ଷଷ୍ଠ ୱିକେଟ୍‌ ପାଇଁ ମହମ୍ମଦୁଲ୍ଲାଙ୍କ ସହ ମାତ୍ର ୪୩ ବଲ୍‌ରେ ଅବିଭାଜିତ ୭୦ ରନ୍‌ ଯୋଡ଼ିଥିଲେ। ସେ ନିର୍ଦ୍ବନ୍ଦ୍ବରେ ମ୍ୟାନ୍‌ ଅଫ୍‌ ଦ ମ୍ୟାଚ୍‌ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଇଣ୍ଡିଜ୍‌ ଓପନର୍‌ ହୋପ୍ ମ୍ୟାନ୍‌ ଅଫ୍‌ ଦ ସିରିଜ୍‌ ହୋଇଥିଲେ। ଏହି ସିରିଜ୍‌ରେ ଅନ୍ୟତମ ଦଳ ଭାବେ ଆୟର୍ଲାଣ୍ଡ୍‌ ଭାଗ ନେଇଥିଲା।

ଭାରତୀୟ କମ୍ପାନୀ ସହ ବୁଝାମଣା ଉପରେ କତାର

କତାର: ୟୁଏଇ ଭିତ୍ତିକ ବିମାନ ଚଳାଚଳ କମ୍ପାନୀ କତାର ଏୟାର୍‌ୱେଜ୍‌ ଭାରତୀୟ ବିମାନ ଚଳାଚଳ କମ୍ପାନୀ ସହ ବୁଝାମଣା କରିବା ଉପରେ ବେଶ୍‌ ଜୋର୍‌ ଦେଇଛି। ନିକଟରେ ଏହି କମ୍ପାନୀ ଭାରତରୁ ଦୋହାକୁ ଚଳାଚଳ କରୁଥିବା ବିମାନରେ ଅସ୍ଥାୟୀ ଭାବେ ଏହାର ଧାରଣ କ୍ଷମତା ବଢ଼ାଇବା ସକାଶେ ଅନୁରୋଧ କରିଛି। ତେବେ କୌଣସି ବି ଭାରତୀୟ କମ୍ପାନୀ ପକ୍ଷରୁ କିଛି ବି ପ୍ରସ୍ତାବ ଆସିଲେ, ତାହାକୁ ଏହି ବିମାନ ଚଳାଚଳ କମ୍ପାନୀ ଗୁରତ୍ବ ସହକାରେ ବିଚାର କରିବ ବୋଲି ଗୁରୁବାର ପ୍ରକାଶ କରିଛି। ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ-ଦୋହା ଓ ମୁମ୍ବାଇ-ଦୋହା ମଧ୍ୟରେ ଚଳାଚଳ କରୁଥିବା ୨୮ଟି ସାପ୍ତାହିକ ବିମାନର ଚଳାଚଳ ଉପରେ ରୋକ ଲାଗିଥିବାରୁ କତାର-ଭାରତ ବାୟୁମାର୍ଗରେ ଉଡ଼ାଣ ଭରୁଥିବା ବିମାନରେ କିପରି ଭାବେ ଅଧିକ ଯାତ୍ରୀ ଯାଇପାରିବେ, ତାହାର ଆବଶ୍ୟକତା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ବିଶେଷକରି ଭାରତୀୟ କମ୍ପାନୀ ଜେଟ୍‌ ଏୟାରୱେଜ୍‌ ଗତ ଏପ୍ରିଲ୍‌ ୧୭ ତାରିଖରେ ଏହାର ଉଡ଼ାଣ ବନ୍ଦ କରିଦେଇଥିବାରୁ କତାର ଏୟାରୱେଜ୍‌ ଉପରେ ଅଧିକ ଯାତ୍ରୀ ପରିବହନ ଚାପ ବଢ଼ିଯାଇଛି।

ଆମେରିକାରେ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣା: ଦୁଇ ଶିଖ୍ ଯୁବକ ମୃତ, ଜଣେ

ୱାଶିଂଟନ୍‌: ଆମେରିକୀୟ ସହର ଇଣ୍ଡିଆନାପୋଲିସ୍‌ରେ ଏକ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଦୁଇ ଜଣ ପ୍ରବାସୀ ଭାରତୀୟ ଯୁବକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଆଉ ଜଣେ ଗୁରୁତର ଭାବେ ଆହତ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। ଉକ୍ତ ଯୁବକମାନେ ଏକ ଏସ୍‌ୟୁଭି (ସ୍ପୋର୍ଟ ୟୁଟିଲିଟି ଭେହିକିଲ୍‌)ରେ ଯାଉଥିବା ବେଳେ ହଠାତ୍‌ ଗାଡ଼ିଟି ରାସ୍ତା କଡ଼ରେ ଥିବା ଏକ ଗଛ ସହ ପିଟିହୋଇଥିଲା। ଏହି ଯୁବକମାନେ ଶିଖ୍‌ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ହୋଇଥିବା ବେଳେ ସେମାନେ ଇଣ୍ଡିଆନାପୋଲିସ୍‌ର ଉପକଣ୍ଠସ୍ଥ ଫିଶର୍ସ ସହରରେ ବସବାସ କରୁଥିଲେ ବୋଲି କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ କହିଛନ୍ତି। ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଥିବା ଦୁଇ ଯୁବକଙ୍କ ପରିଚୟ ମିଳିଛି। ସେ ହେଲେ ୧୯ ବର୍ଷୀୟ ବରୁନ୍‌ଦୀପ ଏସ. ବ୍ରିଙ୍ଗ୍‌ ଓ ୨୨ ବର୍ଷୀୟ ଦବନୀତ୍‌ ଏସ. ଚହଲ୍‌। ବୁଧବାର ସକାଳେ ଏହି ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟିଥିବା ବେଳେ ଗୁରୁବାର ଏକ ସ୍ଥାନୀୟ ନ୍ୟୁଜ୍‌ ଚ୍ୟାନେଲ୍‌ରେ ଏହି ଖବର ପ୍ରସାରିତ ହୋଇଥିଲା।

ଏସିଆରେ ପ୍ରଥମ: ତାଇୱାନ୍‌ରେ ସମଲିଙ୍ଗୀ ବିବାହକୁ ଅନୁମତି

ତାଇପେଇ: ଶୁକ୍ରବାର ତାଇୱାନ୍‌ରେ ସମଲିଙ୍ଗୀ ବିବାହକୁ ଆଇନର ଅନୁମତି ମିଳିଛି। ଏଥିସହ ତାଇୱାନ୍‌ ଏସିଆ ମହାଦେଶର ପ୍ରଥମ ଦେଶ ଭାବେ ଏପରି ବିବାହକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଥିବା ଦେଶ ହୋଇପାରିଛି। ଏ ସଂକ୍ରାନ୍ତ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଘୋଷଣା କରାଯିବା ପରେ ସଂସଦ ବାହାରେ ହଜାର ହଜାର ସଂଖ୍ୟାରେ ପ୍ରଦର୍ଶନକାରୀ ଖୁସି ମନାଇବା ସହ ଦେଶର ଜାତୀୟ ପତାକା ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ। ସଂସଦରେ ସମଲିଙ୍ଗୀ ବିବାହକୁ ଅନୁମତି ଦେବା ସକାଶେ ବିଲ୍‌ ଆଗତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଏହାକୁ ସଂଖ୍ୟାଗରିଷ୍ଠ ଡେମୋକ୍ରାଟିକ୍‌ ପ୍ରୋଗ୍ରେସିଭ୍‌ ପାର୍ଟି (ଡିପିପି)ର ସଦସ୍ୟମାନେ ସମର୍ଥନ କରିଥିଲେ। ଏହି ବିଲ୍‌କୁ ୬୬ ଜଣ ସାଂସଦ ସମର୍ଥନ କରିଥିବା ବେଳେ ୨୭ ଜଣ ବିରୋଧ କରିଥିଲେ। ତେବେ ଏପରି ନିଷ୍ପତ୍ତି ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ହେବାକୁ ଥିବା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ନିର୍ବାଚନରେ ସାଇ ଇଙ୍ଗ୍‌-ୱେନ୍‌ଙ୍କୁ ଦ୍ବିତୀୟ ଥର ନିର୍ବାଚିତ ହେବା ଦିଗରେ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିବାର ଯଥେଷ୍ଟ ଆଶଙ୍କା ରହିଛି। ଏପରି ଏକ ଐତିହାସିକ ଆଇନ ସଂସଦରେ ଗୃହୀତ ହେବା ପରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ସତ୍ତ୍ବେ ସଂସଦ ବାହାରେ ହଜାର ହଜାର ସଂଖ୍ୟାରେ ପ୍ରଦର୍ଶନକାରୀ ଏକାଠି ହୋଇଥିଲେ ଓ ଏପରି ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ସହର୍ଷ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ଏପରି ଆଇନ ଲାଗୁ ହେବା ପରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଦେଶରେ ସମଲିଙ୍ଗୀ ବିବାହ କରୁଥିବା ଦମ୍ପତିମାନଙ୍କୁ ଆଇନର ସୁରକ୍ଷା ମିଳିପାରିବ। ଅବଶ୍ୟ ଅଦ୍ୟାବଧି ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇପାରିନାହିଁ ଯେ ସମଲିଙ୍ଗୀ ବିବାହ କରୁଥିବା ଦମ୍ପତିମାନଙ୍କୁ ସାଧାରଣ ଦମ୍ପତି ପାଉଥିବା ପୋଷ୍ୟ ସନ୍ତାନ ଗ୍ରହଣ ପରି ଅଧିକାର ମିଳିବ କି ନାହିଁ, ତାହା ଅଦ୍ୟାବଧି ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇପାରିନାହିଁ। କାରଣ ରିପୋର୍ଟ ଲେଖା ହେବା ବେଳକୁ ତାଇପେଇସ୍ଥିତ ସଂସଦରେ ଏହା ଉପରେ ଆଲୋଚନା ଜାରି ରହିଥିଲା।

୨୦୨୦ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସରୁ ବାଦ୍‌ ପଡ଼ିବ ପାକ୍‌ ହକି ଦଳ!

କରାଚୀ: ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ଜାପାନ ରାଜଧାନୀ ଟୋକିଓଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ। ଏଥିରେ ଭାଗ ନେବା ସକାଶେ ଯୋଗ୍ୟତା ପାଇବା ପାଇଁ ହକି ଦଳମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଆସନ୍ତା ମାସଠାରୁ କ୍ବାଲିଫାଇଙ୍ଗ୍‌ ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟ୍‌ ଖେଳାଯିବ। ଶୁକ୍ରବାର ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ହକି ମହାସଂଘ (ଏଫ୍‌ଆଇଏଚ୍‌) ପକ୍ଷରୁ କ୍ବାଲିଫାଇଙ୍ଗ୍‌ ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟ୍‌ ପାଇଁ ଦଳ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ପାକିସ୍ତାନକୁ ଏଥିରେ ସାମିଲ୍‌ କରାଯାଇ ନ ଥିବାରୁ ଆଗାମୀ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସରେ ଏହି ଦଳ ଭାଗ ନେବା ନେଇ ଯଥେଷ୍ଟ ସନ୍ଦେହ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ଏହାକୁ ପାକିସ୍ତାନ ହକି ପ୍ରତି ଏକ ବଡ଼ ଧକ୍କା ବୋଲି ପାକିସ୍ତାନ ହକି ମହାସଂଘ (ପିଏଚ୍‌ଏଫ୍‌)ର ମହାସଚିବ ଆସିଫ୍ ବାଜୱା କହିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗତ ଫେବ୍ରୁଆରୀ-ଏପ୍ରିଲ୍‌ରେ ଖେଳାଯାଇଥିବା ଏଫ୍‌ଆଇଏଚ୍‌ ପ୍ରୋ-ହକି ଲିଗ୍‌କୁ ଆମେ ଦଳ ପଠାଇ ନ ଥିବାରୁ ଏଫ୍‌ଆଇଏଚ୍‌ ଏପରି ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛି। ତେବେ ପାକିସ୍ତାନକୁ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସରେ ଭାଗ ନେବା ସକାଶେ ସୁଯୋଗ ଦେବା ନେଇ ପୁନର୍ବିଚାର ପାଇଁ ସେ ଏଫ୍‌ଆଇଏଚ୍‌କୁ ଚିଠି ଲେଖିବେ। ଅତି କମ୍‌ରେ କ୍ବାଲିଫାଇଙ୍ଗ୍‌ ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟ୍‌ରେ ଦଳକୁ ସାମିଲ୍‌ କରିବା ସକାଶେ ସେ ଅନୁରୋଧ କରିବେ ବୋଲି କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ଖେଳାଳି ଶାହବାଜ୍‌ ଅହମଦଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ ପିଏଚ୍‌ଏଫ୍‌ର ମହାସଚିବ ଦାୟିତ୍ବ ପାଇଥିବା ବାଜୱା କହିଛନ୍ତି। ଏଥିସହ ସେ ପାକିସ୍ତାନରେ ହକିର ଭବିଷ୍ୟତ ସମ୍ପର୍କରେ ସେ ସରକାରୀ ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କ ସହ ମଧ୍ୟ ଆଲୋଚନା କରିବେ ବୋଲି ବାଜୱା କହିଛନ୍ତି। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ଗତ ପ୍ରୋ-ହକି ଲିଗ୍‌ରେ ଭାଗ ନ ନେଇଥିବାରୁ ଏଫ୍‌ଆଇଏଚ୍‌ ପିଏଚ୍‌ଏଫ୍‌ ଉପରେ ୧ ଲକ୍ଷ ୭୦ ହଜାର ୟୁରୋର ଜରିମାନା ମଧ୍ୟ କରିସାରିଛି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଆବଶ୍ୟକ ଅର୍ଥାଭାବରୁ ପାକସ୍ତାନ ଅଲିମ୍ପିକ୍‌ କ୍ବାଲିଫାଇଙ୍ଗ୍‌ ଇଭେଣ୍ଟ୍‌ରେ ପାକିସ୍ତାନ ଭାଗ ନେଇପାରି ନ ଥିଲା।



ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ


କରେନ୍ସି କନଭର୍ଟର

ନୋବେଲ ଡିନର୍
ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର ଭଳି ନୋବେଲ ଡିନରର ମର୍ଯ୍ୟାଦା ଅତି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ ପରେ ପ୍ରତି ବର୍ଷ ଡିସେମ୍ବର ୧୦ ତାରିଖରେ ଷ୍ଟକହୋମ୍ ସିଟିର ବ୍ଳୁ ହଲ୍‌ରେ ଏହି ରାତ୍ରିଭୋଜନର ଆୟୋଜନ କରାଯାଏ। ଏଥିରେ ସ୍ବିଡେନର ରାଜ ପରିବାର, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ, ପଦସ୍ଥ ସରକାରୀ ବ୍ୟକ୍ତି, ନୋବେଲ ବିଜେତା ଏବଂ ଅତିଥି ଉପସ୍ଥିତ ରହନ୍ତି। ପ୍ରତ୍ୟେକ ନୋବେଲ ବିଜେତା ଏଠାକୁ ୧୬ ଜଣ ଅତିଥିଙ୍କୁ ସାଥିରେ ଆଣି ପାରିବେ। ଏହି ଭୋଜନର ସମୟ ସୀମା ୪ ଘଣ୍ଟା। ଏଥିରେ ନୋବେଲ ବିଜେତାମାନେ ସଂକ୍ଷିପ୍ତ ବକ୍ତବ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତି। ଚାରି ଦିନ ଆଗରୁ ୪୦ ଜଣ ରୋଷେୟା ୨୦୦ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସହାୟତାରେ ଭୋଜନ ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ଲାଗିଯାଆନ୍ତି। ୬୦ଟି ଟେବୁଲରେ ଥିବା ୭୦୦୦ ଥାଳି, ୫୦୦୦ ଗ୍ଳାସ୍ ଏବଂ ୧୦,୦୦୦ ରୁପା ବାସନରେ ଖାଦ୍ୟ ପରଷା ଯାଏ। ଏହି ଡିନରର ମୂଲ୍ୟ ୪ କୋଟି ଟଙ୍କା। ୧୯୭୯ ମସିହାର ନୋବେଲ ଶାନ୍ତି ବିଜେତା ମଦର ଟେରେସାଙ୍କ ଅନୁରୋଧ କ୍ରମେ ସେହି ବର୍ଷ ଏହି ଭୋଜନ ବାତିଲ୍‌ କରାଯାଇ ସେହି ଅର୍ଥ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା।

ଜନମତ

ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଭକ୍ତଙ୍କ ଦର୍ଶନକୁ ଶୃଙ୍ଖଳିତ ଓ ବ୍ୟବସ୍ଥିତ କରିବା ନିମନ୍ତେ ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦେଶ କ୍ରମେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଧାଡ଼ି ଦର୍ଶନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ସହ ଆପଣ ଏକମତ ତ ?