ବିଶ୍ଵ

ଜର୍ମାନୀରେ ପିଲାଙ୍କୁ ଟୀକା ନ ଦେଲେ ୨ ଲକ୍ଷ ଜରିମାନା

ମ୍ୟୁନିକ: ଜର୍ମାନୀ ସରକାର ପିଲାଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ଲାଗି ଏକ ନୂତନ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛନ୍ତି। ଚାନ୍‌ସେଲର ଆଞ୍ଜେଲା ମର୍କେଲ ସରକାର ଏ ସଂକ୍ରାନ୍ତ ଏକ ବିଲ୍‌ ସଂସଦରେ ଆଗତ କରିଛନ୍ତି। ପିଲାମାନେ ସ୍କୁଲ୍‌ରେ ନାମ ଲେଖାଇବା ପୂର୍ବରୁ ମାତା ପିତା ସେମାନଙ୍କ ପିଲାଙ୍କ ଟୀକାକରଣ କରିବା ଜରୁରୀ ଓ ଏହା ନ କଲେ ଅଭିଭାବକଙ୍କୁ ୨,୫୦୦ ୟୁରୋ ଅର୍ଥାତ ୨ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଜରିମାନା ଦେବାକୁ ପଡିବ ବୋଲି ବିଲ୍‌ରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି। ଏହି ବିଲ୍‌ ପାସ୍‌ ହେଲେ ଅଭିଭାବକଙ୍କୁ ନାମଲେଖା ସମୟରେ ପିଲାଙ୍କ ଟୀକାକରଣର ପ୍ରମାଣପତ୍ର ଦେବାକୁ ପଡ଼ିବ। ଏହାପରେ ପିଲାଙ୍କୁ ସ୍କୁଲ ଯିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ। ମାରାମତ୍କ ରୋଗରୁ ପିଲାଙ୍କୁ ରକ୍ଷା କରିବା ଲାଗି ଏହା କରାଯାଇଛି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ଜର୍ମାନୀର ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ।

ପାକିସ୍ତାନ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ବାଥ୍‌ରୁମ୍‌ ଏଣ୍ଟ୍ରିରେ ବାୟୋମେଟ୍ରିକ ମେସିନ୍‌

ଇସଲାମାବାଦ: ଇମ୍ରାନ ଖାଁଙ୍କ ପାକିସ୍ତାନ ତେହେରିକ-ଇ-ଇନସାଫ(ପିଟିଆଇ) ସରକାର ଏବେ ବାଥ୍‌ରୁମ୍‌ ବାହାରେ ବାୟୋମେଟ୍ରିକ୍‌ ମେସିନ୍‌ ଲାଗାଇବା ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିଛନ୍ତି। ଉଦ୍ୟୋଗ ଓ ଉତ୍ପାଦନ ମନ୍ତ୍ରାଳୟରେ ଥିବା ବାଥରୁମ୍‌ ଗୁଡିକ ଯାହା ଟପ୍‌ ର଼୍ୟାଙ୍କର ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଛି, ସେଥିରେ ହିଁ ବାୟୋମେଟ୍ରିକ ମେସିନ୍‌ ଲଗାଯିବ ବୋଲି ସୂଚନା ମିଳିଛି। ଆଡିଶନାଲ ସେକ୍ରେଟାରୀ ଓ ତା'ଠାରୁ ଉପର ଅଧିକାରୀ ବା ସମାନ ପୋଜିଶନରେ ଥିବା ଅଧିକାରୀମାନେ ଅର୍ଥାତ୍‌ ଭିଭିଆଇପି ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା ବାଥ୍‌ରୁମ୍‌ରେ ଏହି ବାୟୋମେଟ୍ରିକ ମେସିନ୍‌ ଲଗାଯିବ। ଉଦ୍ୟୋଗ ଓ ଉତ୍ପାଦନ ମନ୍ତ୍ରାଳୟର ବୈଠକରେ ଯୋଗଦେବାକୁ ଆସୁଥିବା ଅଧିକାରୀମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହାକୁ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ। ପିଟିଆଇ ସରକାର ଭିଆଇପି ସଂସ୍କୃତିକୁ ସମାପ୍ତ କରିବାକୁ ଏଭଳି କରିଥିବା କୁହାଯାଏ।

କାବୁଲ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ନିକଟରେ ବିସ୍ଫୋରଣ: ୯ ଛାତ୍ର

କାବୁଲ: ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ରାଜଧାନୀ କାବୁଲରେ ଶୁକ୍ରବାର ହୋଇଥିବା ଏକ ଆତଙ୍କବାଦୀ ବିସ୍ଫୋରଣ ପୁଣି ଥରେ ସମଗ୍ର ଅଞ୍ଚଳକୁ ଥରାଇ ଦେଇଛି। ଏଠାରେ ଥିବା ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ନିକଟରେ ହୋଇଛି ଏହି ବିସ୍ଫୋରଣ। ଏଥିରେ ୯ ଜଣ ଛାତ୍ରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଅନ୍ୟ ୩୩ ଆହତ ହୋଇଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି। ଆଗକୁ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ବଢିପାରେ ବୋଲି ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି। ଏହି ବିସ୍ଫୋରଣ ପାଇଁ କୌଣସି ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଙ୍ଗଠନ ନିଜକୁ ଦାୟୀ କରି ନାହାନ୍ତି। ଅବଶ୍ୟ କାବୁଲରେ ଏପରି ବିସ୍ଫୋରଣ ପ୍ରାୟ ପ୍ରତିଦିନ ଘଟୁଥିବା ବେଳେ ଦିନକୁ ଦିନ ଏହା ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି। ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରାଳୟର ପ୍ରବକ୍ତା ପ୍ରଥମେ ଏହି ଘଟଣା ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ଆଫଗାନ ସୁରକ୍ଷାବଳଙ୍କୁ ପ୍ରତିଦିନ ତାଲିବାନ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡୁଛି।

ଭାରୀ ପଡ଼ିଲା ପ୍ରଥମ ବିମାନ ଯାତ୍ରା: ଗଳିପଡ଼ିଲେ ମହିଳା

ଇସ୍ତାନବୁଲ: ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ବିମାନଯାତ୍ରା କରୁଥିବା ଜଣେ ମହିଳା ବିମାନ ବନ୍ଦର ପରିସରରେ ହଟହଟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛନ୍ତି। ଯାତ୍ରୀ ଜଣକ କାହାକୁ କିଛି ନ ପଚାରି ଏଭଳି ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ତୁର୍କୀର ଇସ୍ତାନବୁଲ ଏୟାରପୋର୍ଟରେ ଜଣେ ମହିଳା ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ବିମାନ ଯାତ୍ରା କରୁଥିଲେ। ଲଗେଜ୍‌ କାଉଣ୍ଟରର ବେଲ୍ଟ ଦେଇ ବିମାନ ଭିତରକୁ ଯିବା ପାଇଁ ରାସ୍ତା ଅଛି ବୋଲି ସେ ଭାବି ନେଇଥିଲେ। ଫଳରେ ଏଥିପାଇଁ ସେ ନିଜ ଜିନିଷପତ୍ର ସବୁକୁ ନେଇ ଲଗେଜ୍‌ କାଉଣ୍ଟରର ବେଲ୍ଟ ଉପରେ ରଖିବା ସହ ତାହା ଉପରେ ଛିଡ଼ା ହୋଇପଡ଼ିଥିଲେ। ଫଳରେ ଲଗେଜ୍‌ କାଉଣ୍ଟର ମେସିନ୍‌ ଉପରୁ ସେ ଅଚାନକ ତଳକୁ ଗଳିପଡ଼ିଥିଲେ। କିଛି ସେକେଣ୍ଡ ପରେ ମେଶିନ୍‌କୁ ବନ୍ଦ କରାଯିବାରୁ ମହିଳାଙ୍କୁ ସେଠାରୁ ବାହାର କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ସମସ୍ତ ଦୃଶ୍ୟ ସିସିଟିଭିରେ କଏଦ୍‌ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଏବେ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଭାଇରାଲ ହେବାରେ ଲାଗିଛି।

ଥାନାକୁ ଗଲେ ପେଙ୍ଗୁଇନ୍‌ ଯୋଡ଼ି

ଓ୍ବେଲିଙ୍ଗ୍‌ଟନ: ଶେଷରେ ପେଙ୍ଗୁଇନ ଗଲା ଥାନାକୁ। ନ୍ୟଜିଲାଣ୍ଡର ଓ୍ବେଲିଙ୍ଗଟନ୍‌ରେ ଏକ ଜାପାନୀ ମିଠେଇ ଦୋକାନରେ ଦୁଇଟି ପେଙ୍ଗୁଇନ ବାରମ୍ବାର ପଶି ଦେକାନୀଙ୍କୁ ସମସ୍ୟାରେ ପକାଉଥିଲେ। ସେମାନଙ୍କୁ ଦୋକାନରୁ ବାହାର କଲା ପରେ ପୁଣି ଆସି ପଶିଯାଉଥିଲେ। ଏହାପରେ ଦୋକାନୀ ବିନି ମୋରିସ୍‌ ପୋଲିସକୁ ଏ ବିଷୟରେ ଜଣାଇଥିଲେ ଓ ପୋଲିସ୍‌ ସେହି ପେଙ୍ଗୁଇନ୍‌ ଯୋଡିକୁ ଥାନାକୁ ନେଇଥିଲେ। ପେଙ୍ଗୁଇନ ଦୁଇଟିକୁ ପୋଲିସ ହେପାଜତକୁ ନିଆଯିବା ଏହା ପ୍ରଥମ ଘଟଣା। ଏହି ନୀଳ ପ୍ରଜାତିର ପେଙ୍ଗୁଇନ୍‌ ଲୋପ ପାଇ ଯାଉଥିବାରୁ ଏହାକୁ ସଂରକ୍ଷଣ କରାଯାଉଛି। ଏଣୁ ପୋଲିସ ପେଙ୍ଗୁଇନ ସଂରକ୍ଷଣ ବିଭାଗ ଓ ଓ୍ବେଲିଙ୍ଗ୍‌ଟନ ଚିଡିଆଖାନା ସହାୟତାରେ ସେମାନଙ୍କୁ ଓ୍ବେଲିଙ୍ଗଟନ ବନ୍ଦରରେ ଛାଡ଼ିଥିଲେ। ସେଠାରେ ଏହି ପ୍ରଜାତିର ଏହିପରି ୬୦୦ ଯୋଡ଼ି ପେଙ୍ଗୁଇନ୍‌ ରହିଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି।

ସଚିନ୍‌ ଓ ଡୋନାଲ୍ଡ ଆଇସିସି ହଲ୍‌ ଅଫ୍ ଫେମ୍‌ରେ ସାମିଲ୍‌

ଦୁବାଇ: ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍‌ ଦଳର ପୂର୍ବତନ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍‌ ତଥା ସର୍ବକାଳୀନ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍‌ ମଧ୍ୟରେ ଅନ୍ୟତମ ସଚିନ୍‌ ତେନ୍ଦୁଲକର ଓ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାର ପ୍ରଖ୍ୟାତ ଦ୍ରୁତ ବୋଲର୍‌ ଆଲାନ୍‌ ଡୋନାଲ୍ଡ ଆଇସିସି ହଲ୍‌ ଅଫ୍ ଫେମ୍‌ରେ ସାମିଲ୍‌ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏଥିସହ ଦୁଇ ଥରର ବିଶ୍ବ ଚାମ୍ପିଅନ୍‌ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ମହିଳା କ୍ରିକେଟ୍‌ ଦଳର ପୂର୍ବତନ ସଦସ୍ୟା ପ୍ୟାଥରିନ୍‌ ଫିଜ୍‌ପାଟ୍ରିକ୍‌ ମଧ୍ୟ ଏହି ଗୌରବ ଲାଭ କରିଛନ୍ତି। ଗତ ଜୁଲାଇ ୧୮ ତାରିଖରେ ଲଣ୍ଡନଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଏମାନଙ୍କୁ ଏହି ସମ୍ମାନ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି। ଏହା ତାଙ୍କ ପାଇଁ ବହୁତ ବଡ଼ ସମ୍ମାନ ବୋଲି ନିଜ ପ୍ରତିକ୍ରିୟାରେ ସଚିନ୍‌ କହିଛନ୍ତି। ୪୬ ବର୍ଷୀୟ ସଚିନ୍‌ ସାର୍‌ ଡୋନାଲ୍ଡ ବ୍ରାଡମ୍ୟାନ୍‌ଙ୍କ ପରେ ବିଶ୍ବ କ୍ରିକେଟ୍‌ର ସର୍ବଶ୍ରେଷ୍ଠ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍‌ ଭାବେ ପରିଗଣିତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ସେ ଟେଷ୍ଟ୍‌ ଓ ଦିନିକିଆ କ୍ରିକେଟ୍‌ରେ ସର୍ବାଧିକ ସ୍କୋରର୍‌ ଅଛନ୍ତି। ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍‌ରେ ଦୀର୍ଘ ୨୪ ବର୍ଷ ସକ୍ରିୟ ରହିବା ସହ ସଚିନ୍‌ ତିନିଟିଯାକ ଫର୍ମାଟ୍‌ରେ ୩୪ ହଜାର ୩୫୭ ରନ୍‌ କରିଛନ୍ତି ଓ ଏକମାତ୍ର ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍‌ ଭାବେ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍‌ରେ ଶହେଟି ଶତକ ହାସଲ କରିପାରିଛନ୍ତି।

ପୂର୍ବତନ ପାକ୍‌ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଅବ୍‌ବାସୀ ଗିରଫ

ଲାହୋର୍‌: ପାକିସ୍ତାନର ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା ପାକିସ୍ତାନ ମୁସଲିମ୍‌ ଲିଗ୍‌-ନୱାଜ୍‌ (ପିଏମ୍‌ଏଲ୍‌-ଏନ୍‌)ର ଅନ୍ୟତମ ବରିଷ୍ଠ ନେତା ଶାହିଦ୍‌ ଖାକନ୍‌ ଅବ୍‌ବାସୀ ଗୁରୁବାର ଲାହୋର୍‌ ଉପକଣ୍ଠସ୍ଥ ଏକ ସ୍ଥାନରେ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ଯୋଗଦେବା ସକାଶେ ଯାଉଥିବା ବେଳେ ତାଙ୍କୁ ନ୍ୟାସନାଲ୍‌ ଆକାଉଣ୍ଟେବିଲିଟି ବ୍ୟୁରୋ (ଏନ୍‌ଏବି) ପକ୍ଷରୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଛି। ଲିକ୍ବିଫାଏଡ୍‌ ଗ୍ୟାସ୍‌ ଆମଦାନି କଣ୍ଟ୍ରାକ୍ଟରେ ବହୁ କୋଟି ଟଙ୍କାର ହେରାଫେରି କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗରେ ଅବ୍‌ବାସୀଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଛି ବୋଲି ଦେଶର ପ୍ରମୁଖ ଖବରକାଗଜ ଡନ୍‌ରେ ପ୍ରକାଶିତ ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି। ପ୍ରଥମେ ଯଦିଓ ଗିରଫଦାରୀରୁ ବର୍ତ୍ତିବା ସକାଶେ ଅବ୍‌ବାସୀ ଉଦ୍ୟମ କରିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ସେ ଏନ୍‌ଏବି ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଦେଇଥିଲେ ବୋଲି ଉକ୍ତ ରିପୋର୍ଟରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି।

ହାଫିଜ୍‌ ଗିରଫଦାରୀ ଏକ ନାଟକ, ପୂର୍ବରୁ ୮ ଥର ଦେଖିଛୁ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ୨୦୦୮ ମୁମ୍ବାଇ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ ଘଟଣାର ମୁଖ୍ୟ କାର୍ପଟଦାର ତଥା ଜମାତ୍‌-ଉଦ୍‌-ଦାୱା (ଜେୟୁଡି)ର ମୁଖ୍ୟ ହାଫିଜ୍‌ ସଈଦ୍‌କୁ ବୁଧବାର ଦେଶର ଆତଙ୍କବାଦୀ ନିରୋଧୀ ବିଭାଗ ଗୁଜରନ୍‌ୱାଲାରୁ ଗିରଫ କରିଥିବା ବେଳେ ଅହେତୁକ ଚାପର ବଶବର୍ତ୍ତୀ ହୋଇ ପାକିସ୍ତାନ ସରକାର ଏପରି ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛନ୍ତି ବୋଲି ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ୍‌ କହିଛନ୍ତି। ତେବେ ଭାରତ ଏପରି ଗିରଫଦାରୀକୁ ବିଶେଷ ଗୁରୁତ୍ବ ଦେଇନାହିଁ। କାରଣ ହାଫିଜ୍‌ର ଗିରଫଦାରୀ ପାକିସ୍ତାନର ଏକ ନାଟକ ଓ ଏପରି ନାଟକ ପୂର୍ବରୁ ୮ ଥର ଦେଖାଯାଇସାରିଛି ବୋଲି ଭାରତ ପକ୍ଷରୁ ଅଭିଯୋଗ କରାଯାଇଛି। ୨୦୦୧ ପରଠାରୁ ଭାରତ ଏପରି ନାଟକ ଅନେକ ଥର ଦେଖିସାରିଛି। ଏଥର ହାଫିଜ୍‌ ବିରୋଧରେ ତା’ର ଆତଙ୍କବାଦୀ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ସକାଶେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ହେବା ନେଇ ମଧ୍ୟ ଭାରତୀୟ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ମୁଖପାତ୍ର ରବୀଶ କୁମାର ସନ୍ଦେହ ପ୍ରକଟ କରିଛନ୍ତି।

ପାକିସ୍ତାନକୁ ଡବଲ ଝଟ୍‌କା: ଆଇସିଜେ ପରାଜୟ ପରେ
ମାଣ୍ଡେଲାଙ୍କ ବିବାହ ପେଡ଼ି: ବିବାହକୁ ଡରି ଘରୁ ପଳାଇଥିଲେ,

କେପ୍‌ ଟାଉନ: ବର୍ଣ୍ଣବୈଷମ୍ୟକୁ ନେଇ ସ୍ବର ଉତ୍ତୋଳନ କରିଥିବା ଦକ୍ଷିଣ ଆଫିକ୍ରାର ନେତା ନେଲସନ ମାଣ୍ଡେଲା ଘରେ ଘରେ ପରିଚିତ। ତାଙ୍କୁ 'ଚାମ୍ପିଅନ ଅଫ୍‌ ଫ୍ରିଡମ' ବୋଲି କୁହାଯାଏ। ବର୍ଣ୍ଣବୈଷମ୍ୟକୁ ନେଇ ସେ ତାଙ୍କ ଜୀବନକାଳ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରାୟ ୨୭ ବର୍ଷ କାଳ ଲଢେଇ କରିଥିଲେ। ତାଙ୍କୁ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାର ଦ୍ୱିତୀୟ ଗାନ୍ଧି ବୋଲି କୁହାଯାଏ। କାରଣ ସେ ଗାନ୍ଧିଜୀଙ୍କ ଭଳି ଅହିଂସାରେ ବିଶ୍ୱାସ କରୁଥିଲେ। ଗାନ୍ଧିଜୀଙ୍କୁ ସେ ତାଙ୍କ ପ୍ରେରଣା ଭାବେ ଗ୍ରହଣ କରିବା ସହ ତାଙ୍କ ପଥ ଅନୁସରଣ କରୁଥିଲେ। ମାଣ୍ଡେଲା 'ଭାରତ ରତ୍ନ' ସମେତ 'ନୋବେଲ ଶାନ୍ତି ପୁରସ୍କାର'ରେ ମଧ୍ୟ ସମ୍ମାନିତ। ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାର ସେ ଥିଲେ ପ୍ରଥମ କୃଷ୍ଣକାୟ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି। ୧୯୧୮ ଜୁଲାଇ ୧୮ରେ ଜନ୍ମ ନେଇଥିବା ମାଣ୍ଡେଲା ପ୍ରଥମରୁ ବର୍ଣ୍ଣବୈଷମ୍ୟର ଶିକାର ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଏହା ବିରୋଧରେ ସ୍ବର ଉତ୍ତୋଳନ କରି ଆସିଥିଲେ।



ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ

ନୋବେଲ ଡିନର୍
ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର ଭଳି ନୋବେଲ ଡିନରର ମର୍ଯ୍ୟାଦା ଅତି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ ପରେ ପ୍ରତି ବର୍ଷ ଡିସେମ୍ବର ୧୦ ତାରିଖରେ ଷ୍ଟକହୋମ୍ ସିଟିର ବ୍ଳୁ ହଲ୍‌ରେ ଏହି ରାତ୍ରିଭୋଜନର ଆୟୋଜନ କରାଯାଏ। ଏଥିରେ ସ୍ବିଡେନର ରାଜ ପରିବାର, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ, ପଦସ୍ଥ ସରକାରୀ ବ୍ୟକ୍ତି, ନୋବେଲ ବିଜେତା ଏବଂ ଅତିଥି ଉପସ୍ଥିତ ରହନ୍ତି। ପ୍ରତ୍ୟେକ ନୋବେଲ ବିଜେତା ଏଠାକୁ ୧୬ ଜଣ ଅତିଥିଙ୍କୁ ସାଥିରେ ଆଣି ପାରିବେ। ଏହି ଭୋଜନର ସମୟ ସୀମା ୪ ଘଣ୍ଟା। ଏଥିରେ ନୋବେଲ ବିଜେତାମାନେ ସଂକ୍ଷିପ୍ତ ବକ୍ତବ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତି। ଚାରି ଦିନ ଆଗରୁ ୪୦ ଜଣ ରୋଷେୟା ୨୦୦ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସହାୟତାରେ ଭୋଜନ ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ଲାଗିଯାଆନ୍ତି। ୬୦ଟି ଟେବୁଲରେ ଥିବା ୭୦୦୦ ଥାଳି, ୫୦୦୦ ଗ୍ଳାସ୍ ଏବଂ ୧୦,୦୦୦ ରୁପା ବାସନରେ ଖାଦ୍ୟ ପରଷା ଯାଏ। ଏହି ଡିନରର ମୂଲ୍ୟ ୪ କୋଟି ଟଙ୍କା। ୧୯୭୯ ମସିହାର ନୋବେଲ ଶାନ୍ତି ବିଜେତା ମଦର ଟେରେସାଙ୍କ ଅନୁରୋଧ କ୍ରମେ ସେହି ବର୍ଷ ଏହି ଭୋଜନ ବାତିଲ୍‌ କରାଯାଇ ସେହି ଅର୍ଥ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା।