ବିଶ୍ଵ

ଭାରତ-ପାକ୍‌ ସୀମାରେ କ୍ୟାମେରା ଖଞ୍ଜିଛି ଆଇଏସ୍‌ଆଇ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଭାରତ ଓ ପାକିସ୍ତାନ ସୀମାରେଖା ନିକଟରେ ପାକିସ୍ତାନ ନିୟମିତ ଭାବେ ଯୁଦ୍ଧବିରତି ନିୟମ ଉଲ୍ଲଙ୍ଘନ କରିଚାଲିଥିବା ବେଳେ ଆତଙ୍କୀ ସଂଗଠନର ସଦସ୍ୟମାନଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେବା ସକାଶେ ଉତ୍ତମ ମାନର କ୍ୟାମେରା ଖଞ୍ଜିଥିବା ଗୁଇନ୍ଦା ସୂତ୍ରରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି। ପାକିସ୍ତାନର ଗୁଇନ୍ଦା ସଂସ୍ଥା ଆଇଏସ୍‌ଆଇ ସୀମାରେଖା ନିକଟରେ କ୍ୟାମେରା ସହ ସିଗ୍ନାଲ୍‌ ଟାୱାର୍‌ ମଧ୍ୟ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିଥିବା ଭାରତୀୟ ଗୁଇନ୍ଦା ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି। ତା’ଛଡ଼ା ପାକିସ୍ତାନ ପଟୁ ଆତଙ୍କୀମାନେ ସୀମାରେଖାରେ ଭାରତ ପଟେ ରହିଥିବା ଗ୍ରାମଗୁଡ଼ିକରେ ଆଇଇଡି ବିସ୍ଫୋରଣ ଘଟାଇବା ସକାଶେ ମଧ୍ୟ ଷଡ଼ଯନ୍ତ୍ର କରୁଥିବା କୁହାଯାଇଛି। ଭାରତୀୟ ସେନା ପକ୍ଷରୁ ପାକିସ୍ତାନରେ ବଢ଼ୁଥିବା ଆତଙ୍କୀ ସଂଗଠନ ବିରୋଧରେ କୌଣସି ପ୍ରକାର ପଦକ୍ଷେପ ସମ୍ପର୍କରେ ଆଗୁଆ ସୂଚନା ପାଇଁ ଆଇଏସ୍‌ଆଇ ଏପରି ବନ୍ଦୋବସ୍ତ କରିଥିବା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି।

ଟିମ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ ୨-୧ରେ ଜିତିଲା ସିରିଜ୍‌, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଚିତ୍‌ପଟାଙ୍ଗ

ବେଙ୍ଗାଳୁରୁ: ରୋହିତ୍ ଶର୍ମାଙ୍କ ଆକର୍ଷଣୀୟ ଶତକ ଏବଂ ବିରାଟ୍ କୋହଲିଙ୍କ ଜବରଦସ୍ତ ଇନିଂସ୍ ବଳରେ ଭାରତ ଏଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ତୃତୀୟ ତଥା ନିର୍ଣ୍ଣାୟକ ଦିନିକିଆରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ୭ ୱିକେଟରେ ପରାସ୍ତ କରିଛି। ଏଥିସହ ଭାରତ ତିନିମ୍ୟାଚ୍ ବିଶିଷ୍ଟ ସିରିଜକୁ ୨-୧ରେ ଜିତି ନେଇଛି। ପ୍ରଥମ ମ୍ୟାଚରେ ୧୦ ୱିକେଟରେ ହାରିଥିବା ଭାରତ ଦ୍ୱିତୀୟ ମୁକାବିଲାରେ ଜବରଦସ୍ତ କମବ୍ୟାକ୍ କରି ୩୬ ରନରେ ବିଜୟୀ ହୋଇ ସିରିଜକୁ ୧-୧ରେ ବରାବର କରିଥିଲା। ରବିବାର ଏମ୍‌. ଚିନ୍ନାସ୍ୱାମୀ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ସିରିଜ୍ ଡିସାଇଡର୍ ମୁକାବିଲାରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ପ୍ରଥମେ ବ୍ୟାଟିଂ କରି ଷ୍ଟିଭ୍ ସ୍ମିଥଙ୍କ ଶତକ ବଳରେ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ୫୦ ଓଭରରେ ୯ ୱିକେଟ୍ ହରାଇ ୨୮୬ ରନ୍ କରିଥିଲା। ସ୍ମିଥ୍ ସର୍ବାଧିକ ୧୩୧ (୧୩୨ ବଲ୍‌, ୧୪ ଚୌକା, ୧ ଛକା) ରନ୍ କରିଥିଲେ। ଜବାବରେ ଭାରତ ୪୭.୩ ଓଭରରେ ୩ ୱିକେଟ୍ ହରାଇ ୨୮୯ ରନ୍ କରି ବିଜୟୀ ହୋଇ ସିରିଜ୍ ହାତେଇଛି। ଭାରତ ପକ୍ଷରୁ ରୋହିତ୍ ଶର୍ମା ସର୍ବାଧିକ ୧୧୯ (୧୨୮ ବଲ୍‌, ୮ଚୌକା, ୬ ଛକା) ଏବଂ କୋହଲି ୮୯ (୯୧ ବଲ୍‌, ୮ ଚୌକା) ରନ୍ କରିଛନ୍ତି। ରୋହିତ ମ୍ୟାଚ୍‌ର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଖେଳାଳି ବିବେଚିତ ହୋଇଥିବାବେଳେ କୋହଲି ଶୃଙ୍ଖଳାର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଖେଳାଳି ହୋଇଛନ୍ତି।

ଏଫ୍‌ଆଇଏଚ୍‌ ହକି ପ୍ରୋ ଲିଗ୍‌: ଶୁଟ୍‌ ଆଉଟରେ ଜିତିଲା ଭାରତ

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ସମୟ ଖେଳ ୩-୩ରେ ସମାନ ରହିଲା। ଫଳାଫଳ ନିର୍ଣ୍ଣୟ ପାଇଁ ଶୁଟ୍‌ ଆଉଟର ସହାୟତା ନିଆଗଲା। ଏହି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଚାପର ବଶବର୍ତ୍ତୀ ନ ହୋଇ ଭାରତ ୩-୧ ଗୋଲରେ ବିଜୟୀ ହେଲା। ଭାଗ୍ୟ ସହାୟ ନ ହେବାରୁ ନେଦରଲାଣ୍ଡ୍ସ କ୍ରମାଗତ ଦ୍ୱିତୀୟ ପରାଜୟ ବରଣ କଲା। ଏଫ୍‌ଆଇଏଚ୍‌ ହକି ପ୍ରୋ ଲିଗ୍‌ର ଏପରି ଏକ ଉତ୍କଣ୍ଠାପୂର୍ଣ୍ଣ ମ୍ୟାଚ୍‌ କଳିଙ୍ଗ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ରବିବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଶୁଟ୍‌ ଆଉଟରେ ଫଳାଫଳ ନିର୍ଣ୍ଣିତ ହୋଇଥିବାରୁ ନିୟମ ଅନୁସାରେ ଭାରତ ୨ ଓ ନେଦରଲାଣ୍ଡ୍ସ ୧ ପଏଣ୍ଟ ହାସଲ କରିଛି। ଶନିବାର ଏହି ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ପ୍ରଥମ ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ଭାରତ ୫-୨ ଗୋଲରେ ବିଜୟୀ ହୋଇ ୩ ପଏଣ୍ଟ ପାଇଥିଲା। ତେଣୁ ପ୍ରୋ ଲିଗ୍‌ର ପ୍ରଥମ ଦୁଇ ମ୍ୟାଚ୍‌ ଶେଷରେ ଭାରତ ୫ ଓ ନେଦରଲାଣ୍ଡ୍ସ ୧ ପଏଣ୍ଟ ପାଇଛି।

ତୃତୀୟ ଦିନିକିଆରେ ସ୍ମିଥ୍‌ଙ୍କ ଶତକ, ଶମୀଙ୍କୁ ୪ ୱିକେଟ୍‌

ବେଙ୍ଗାଳୁରୁ: ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ବିପକ୍ଷ ତୃତୀୟ ଦିନିକିଆରେ ଘରୋଇ ଭାରତ ଆଗରେ ୨୮୭ ରନ୍‌ର ବିଜୟ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରହିଛି। ସିରିଜ୍‌ ବରାବର କରିବା ପରେ ଦୁଇ ଦଳ ରବିବାର ଏଠାରେ ମୁକାବିଲା ଜାରି ରଖିଥିବା ବେଳେ ପ୍ରଥମେ ବ୍ୟାଟିଂ କରି ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ୯ ୱିକେଟ୍‌ ବିନିମୟରେ ୨୮୬ ରନ୍‌ କରିଛି। ଦଳ ପକ୍ଷରୁ ମଧ୍ୟମକ୍ରମ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍‌ ଷ୍ଟିଭେନ୍‌ ସ୍ମିଥ୍ ଚମତ୍କାର ବ୍ୟାଟିଂ କରିଛନ୍ତି। ସେ ୧୩୨ ବଲ୍‌ ଖେଳି ୧୪ଟି ଚୌକା ଓ ଗୋଟିଏ ଛକା ସହାୟତାରେ ୧୩୧ ରନ୍‌ର ଇନିଂସ ଖେଳି ଦଳୀୟ ସ୍କୋର୍‌କୁ ମଜଭୁତ କରିବାରେ ସହାୟକ ହୋଇଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ମାର୍ନସ୍‌ ଲାବୁଶେନ୍‌ ୫ଟି ଚୌକା ସହ ୫୪ ରନ୍‌ କରିଛନ୍ତି। ଦୁଇ ଓପନର ଡେଭିଡ୍‌ ୱାର୍ଣ୍ଣର୍‌ ୩ ଓ ଅଧିନାୟକ ଆରୋନ୍ ଫିଞ୍ଚ୍‌ ୧୯ ରନ୍‌ କରି ଆଉଟ୍‌ ହେବା ପରେ ସ୍ମିଥ୍-ଲାବୁନେଶ୍‌ ଯୋଡ଼ି ସ୍ଥିତି ସମ୍ଭାଳିଥିଲେ। ଗତ ମ୍ୟାଚ୍‌ ପରି ରବିବାର ମଧ୍ୟ ଉଭୟଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଆଉ ଏକ ଦୃଢ଼ ପାର୍ଟନର୍‌ଶିପ୍‌ ହୋଇଥିଲା। ଉଭୟଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ୧୨୭ ରନ୍‌ର ପାର୍ଟନର୍‌ଶିପ୍‌ ହେବା ଫଳରେ ଦଳ ସମ୍ମାନଜନକ ସ୍କୋର୍‌ କରିଥିଲା।

ୟେମେନ୍‌ ସେନା ଶିବିର ଉପରେ ହାଉତି ଆକ୍ରମଣ: ୬୦
ପୃଥ୍ବୀଙ୍କ ଜବରଦସ୍ତ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ: ୱାର୍ମଅପ୍‌ ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ
ଆଜି ସୁପର ସଣ୍ଡେରେ ଭାରତ-ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ସୁପର ଫାଇଟ୍‌

ବେଙ୍ଗାଳୁରୁ: ଭାରତ-ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ୩ ମ୍ୟାଚ୍‌ ବିଶିଷ୍ଟ ଦିନିକିଆ ସିରିଜ୍‌ ଦ୍ବିତୀୟ ମ୍ୟାଚ୍‌ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ଉଭୟ ଦଳ ୧-୧ ବରାବର ସ୍ଥିତିରେ ରହିଛନ୍ତି। ତେଣୁ ଯେଉଁ ଦଳ ତୃତୀୟ ମୁକାବିଲା ଜିତିବ ସେହି ଦଳ ସିରିଜ୍‌ କବ୍‌ଜା କରିବ। ତେଣୁ ସୁପର ସଣ୍ଡେରେ ବିଶ୍ବର ଦୁଇ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଦଳ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ସୁପର ମୁକାବିଲା ନେଇ ବିଶେଷଜ୍ଞ ମତ ଦେଇଛନ୍ତି। ମୁମ୍ବାଇରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଭାରତକୁ ୧୦ ୱିକେଟ୍‌ରେ ପରାସ୍ତା କରି ବଳବାନ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଥିଲା ବେଳେ ଭାରତ ରାଜକୋଟ୍‌ରେ ଦ୍ବିତୀୟ ଦିନିକିଆରେ ୩୪୦ ରନ୍‌ କରି ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ବିପକ୍ଷରେ ୩୬ ରନ୍‌ରେ ବିଜୟୀ ହୋଇ ସିରିଜ୍‌କୁ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କରି ସାରିଛି। ତେଣୁ ଦୁଇ ଦଳ ମଧ୍ୟରେ ତୃତୀୟ ମୁକାବିଲା କେଉଁ ଦଳ ସପକ୍ଷରେ ଯିବ, ତାହାକୁ ନେଇ ଚିତ୍ରପଟ୍ଟ ଅସ୍ପଷ୍ଟ ରହିଛି।

ଏଫ୍‌ଆଇଏଚ୍‌ ପ୍ରୋ ଲିଗ୍‌: ନେଦରଲାଣ୍ଡ୍‌ସକୁ ହରାଇଲା ଭାରତ
ନେପାଳରେ ଭୟଙ୍କର ହିମସ୍କଳନ: ୨୦୦ ଉଦ୍ଧାର, ଶତାଧିକ
ସାନିଆଙ୍କ ସଫଳ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ: ହୋବାର୍ଟରେ ଚାମ୍ପିଅନ୍‌

ହୋବାର୍ଟ: ଦିନକ ପରେ ଆରମ୍ଭ ହେଉଛି ବର୍ଷର ପ୍ରଥମ ଗ୍ରାଣ୍ଡ୍‌ସ୍ଲାମ୍‌ ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟ୍‌ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆନ୍‌ ଓପନ୍‌। ଏହି ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟ୍‌ ପୂର୍ବରୁ ଭାରତର ସବୁଠାରୁ ସଫଳ ମହିଳା ଟେନିସ୍‌ ଖେଳାଳି ସାନିଆ ମିର୍ଜା ଜବରଦସ୍ତ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି। ବିଶେଷକରି ପାଖାପାଖି ୨ ବର୍ଷ ପରେ କୋର୍ଟକୁ ଫେରିଥିବା ସାନିଆ ଏଠାରେ ଚାଲିଥିବା ଡବ୍‌ଲ୍ୟୁଟିଏ ହୋବାର୍ଟ ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ୍‌ରେ ଚାମ୍ପିଅନ୍‌ ହୋଇଛନ୍ତି। ସେ ୟୁକ୍ରେନ୍‌ର ନାଦିଆ କିଚେନୋକ୍‌ଙ୍କୁ ସାଥୀ କରି ଖେଳୁଥିବା ବେଳେ ଶନିବାରର ଫାଇନାଲ୍‌ରେ ଦ୍ବିତୀୟ ସିଡ୍‌ ଯୋଡ଼ି ଚୀନ୍‌ର ଏସ୍‌. ପେଙ୍ଗ୍‌-ଏସ୍‌. ଝାଙ୍ଗ୍‌ ଯୋଡ଼ିକୁ ୬-୪, ୬-୪ ସେଟ୍‌ରେ ପରାସ୍ତ କରି ତାଙ୍କ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ୟାରିଅର୍‌ରେ ଆଉ ଏକ ଟାଇଟଲ୍‌ ହାତେଇପାରିଛନ୍ତି।

କଶ୍ମୀର ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ପୂର୍ବରୁ ଭାରତ ସହ ଆଲୋଚନା

ୱାଶିଂଟନ୍‌: ଗତ ୨୦୧୮ରେ ପାକିସ୍ତାନର ନୂଆ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ପୂର୍ବତନ କ୍ରିକେଟର୍‌ ଇମ୍ରାନ୍‌ ଖାନ୍‌ ଶପଥ ନେବା ପରେ ପଡ଼ୋଶୀ ଭାରତ ସହ ଦ୍ବିପାକ୍ଷିକ ଆଲୋଚନା ଉପରେ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ବ ଦେବେ ବୋଲି କହିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ଉଭୟ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ କୂଟନୈତିକ ସମ୍ପର୍କ କ୍ରମଶଃ ତିକ୍ତ ହୋଇ ଚାଲିଛି। ବିଶେଷକରି ଗତବର୍ଷ ଅଗଷ୍ଟ ୫ ତାରିଖରେ ଭାରତ ସରକାର ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରଠାରୁ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ରାଜ୍ୟ ପାହ୍ୟା ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିନେବା ପରେ ପାକିସ୍ତାନକୁ ଏହା ବେଶ୍‌ ବାଧିଥିଲା। ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଭାରତକୁ ଘେରିବା ସକାଶେ ପାକିସ୍ତାନ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ଉଦ୍ୟମ କରିଥିଲେ ହେଁ ଏହା ହାତରେ ସଫଳତା ଲାଗି ନ ଥିଲା। କିନ୍ତୁ ପାକିସ୍ତାନ କଶ୍ମୀର ପ୍ରସଙ୍ଗରେ କଦାପି କୌଣସି ବୁଝାମଣା କରିବ ନାହିଁ ବୋଲି ଜୋର୍‌ ଦେବା ସହ ପ୍ରଥମେ ଏହି ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ହେବା ଦରକାର ବୋଲି ଜୋର୍‌ ଦେଇଛି। କଶ୍ମୀର ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ନ ହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭାରତ ସହ କୌଣସି ପ୍ରକାର ଶାନ୍ତି ଆଲୋଚନା ହେବ ନାହିଁ ବୋଲି ଶୁକ୍ରବାର ପାକିସ୍ତାନର ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଶାହ ମାହମୁଦ୍‌ କୁରୈଶୀ କହିଛନ୍ତି।

ଚିନ୍ତାରେ ଚୀନ୍‌: ୭୦ ବର୍ଷରେ ସର୍ବନିମ୍ନ ସ୍ତରରେ ଶିଶୁ ଜନ୍ମ ହାର

ବେଜିଂ: ଚୀନ୍‌ ନିଜର ଲୋକସଂଖ୍ୟା ହ୍ରାସ କରିବା ସକାଶେ କିଛି ବର୍ଷ ତଳେ ନେଇଥିବା ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ଗତ ୨୦୧୬ରେ କୋହଳ କରିଦେଇଥିଲା। ବରଂ ଅଧିକ ସନ୍ତାନସନ୍ତତି ଜନ୍ମ କରିବା ସକାଶେ ପିତାମାତାମାନଙ୍କୁ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ମଧ୍ୟ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଇଆସୁଛି। କିନ୍ତୁ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ବିଶେଷ ଭାବେ ପରିଲକ୍ଷିତ ହେଉନାହିଁ। ଫଳସ୍ବରୂପ ଗତବର୍ଷ ଦେଶରେ ଶିଶୁ ଜନ୍ମ ହାର ସର୍ବନିମ୍ନ ସ୍ତରରେ ପହଞ୍ଚିଯାଇଛି। ୧୯୪୯ରେ ଏହି କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ଦେଶ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେବା ପରଠାରୁ ୭୦ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଗତ ବର୍ଷ ସବୁଠାରୁ କମ୍‌ ସଂଖ୍ୟାରେ ଶିଶୁ ଜନ୍ମ ହୋଇଛନ୍ତି। ଫଳସ୍ବରୂପ ଦେଶର ମନ୍ଥର ଅର୍ଥନୀତି ଉପରେ ସଙ୍କୁଚିତ ହେଉଥିବା ମାନବସମ୍ବଳ ଓ ବୟସାଧିକ୍ୟ ସମାଜ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବାର ଯଥେଷ୍ଟ ଆଶଙ୍କା କରାଯାଉଛି।



ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ