କୋଭିଡ୍‌-୧୯

୨୦୦ ଶଯ୍ୟା ବିଶିଷ୍ଟ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର କୋଭିଡ୍‌ ହସ୍ପିଟାଲ୍‌ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ

ଭୁବନେଶ୍ବର: ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଶନିବାର ଭିଡିଓ କନ୍‌ଫରେନ୍ସିଂ ଜରିଆରେ ଭବାନୀପାଟଣା ଠାରେ ବେଦାନ୍ତ ଗ୍ରୁପ ସହଯୋଗରେ ନିର୍ମିତ ଏକ ୨୦୦ ଶଯ୍ୟା ବିଶିଷ୍ଟ କୋଭିଡ ହସ୍ପିଟାଲ୍‌ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଛନ୍ତି। ଏଥିରେ ୧୬ଟି ଆଇସିୟୁ ଓ ୧୬ଟି ଏଚ୍‌ଡିୟୁ ଶଯ୍ୟା ସହିତ ଏକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଶିଶୁ ଚିକିତ୍ସା ୱାର୍ଡ ମଧ୍ୟ ରହିଛି। ଏଥିରେ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ଆଧୁନିକ ଚିକିତ୍ସା ଉପକରଣ ରଖାଯାଇଛି। ଏହାଦ୍ବାରା କଳାହାଣ୍ଡି ଓ ଆଖପାଖ ଅଞ୍ଚଳର ଲୋକମାନେ ଉନ୍ନତମାନର କୋଭିଡ ଚିକିତ୍ସା ପାଇପାରିବେ ବୋଲି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି। ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଥିଲେ ଯେ ଏକବିଂଶ ଶତାଦ୍ଦୀର କଳାହାଣ୍ଡି ବିଂଶ ଶତାଦ୍ଦୀର କଳାହାଣ୍ଡି ଠାରୁ ବହୁତ ଆଗକୁ ଯାଇପାରିଛି। କଳାହାଣ୍ଡି ଆଜି ସାରା ଦେଶକୁ ଖାଦ୍ୟ ଯୋଗାଉଛି ବୋଲି ପ୍ରକାଶ କରି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଥିଲେ ଯେ କଳାହାଣ୍ଡିର ଏ ରୂପାନ୍ତର, କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲ୍ଲାର ଚାଷୀଭାଇ, ଯୁବସମାଜ ଓ ମା’ମାନଙ୍କ ଉଦ୍ୟମ ଯୋଗୁ ସମ୍ଭବ ହୋଇପାରିଛି। ଏହି ହସ୍ପିଟାଲ୍‌ ପାଇଁ ବେଦାନ୍ତ ଗ୍ରୁପ ତଥା ଏହାର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଅନିଲ୍‌ ଅଗ୍ରୱାଲଙ୍କୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଧନ୍ୟବାଦ ଜଣାଇଛନ୍ତି।

ବେପରୁଆ ନ ହେବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଲେ କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହ ସଚିବ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: କୋରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ତଳମୁହାଁ ହେବା ମାତ୍ରେ ରାଜ୍ୟ ଓ କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳ ଲକଡାଉନ କଟକଣା କୋହଳ କରିଛନ୍ତି। କଟକଣା କୋହଳ ହେବା ପରେ ଏବେ ବିଭିନ୍ନ ବଜାର ଓ ଦୋକାନରେ ଅସ୍ବାଭାବିକ ଭିଡ଼ ଜମୁଛି। ଏହାକୁ ନେଇ କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ବରାଷ୍ଟ୍ର ସଚିବ ଅଜୟ ଭଲ୍ଲା ସବୁ ରାଜ୍ୟ ଓ କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳକୁ ଚିଠି ଲେଖି ବେପରୁଆ ନ ହେବା ପାଇଁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ସାମାନ୍ୟ ବେପରୁଆ ମନୋଭାବ ଆମ ପାଇଁ ବିପଦ ଆଣିବ ବୋଲି ଚେତାଇ ଦେଇ ଚିଠି ଲେଖିଛନ୍ତି। ସଂକ୍ରମଣକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ସେ ପଞ୍ଚସୂତ୍ରୀ ମନ୍ତ୍ର ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେବାକୁ କହିଛନ୍ତି। କୋଭିଡ ସଂକ୍ରମଣକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଜାରି ନିୟମକୁ ପାଳନ କରିବା ସହ ଟେଷ୍ଟ, ଟ୍ରାକ, ଟ୍ରିଟମେଣ୍ଟ ଉପରେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଗୁରୁତ୍ବ ଦେବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି।

ରଥଯାତ୍ରା ପାଇଁ ସେବାୟତଙ୍କର ହେବ ୪ ଥର କୋଭିଡ୍‌ ଟେଷ୍ଟ୍‌

ପୁରୀ: ଗତ ବର୍ଷ ଭଳି ଚଳିତ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟ କୋଭିଡ୍ କଟକଣା ଭିତରେ ପୁରୀରେ ଆୟୋଜନ ହେବ ରଥଯାତ୍ରା। କୋଭିଡ୍‌ କଟକଣା ଭିତରେ ବିନା ଭକ୍ତରେ ହେବ ରଥଯାତ୍ରା। ଏଥିପାଇଁ ପୁରୀ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଏକପ୍ରକାର ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ତେବେ ରଥଯାତ୍ରାରେ ସାମିଲ୍‌ ହେବାକୁ ଥିବା ସେବାୟତ, ପୋଲିସ୍‌ ଏବଂ ମନ୍ଦିର କର୍ମଚାରୀଙ୍କ କୋରୋନା ଟେଷ୍ଟ୍‌ କରାଯିବ। ସ୍ନାନ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା, ଗୁଣ୍ଡିଚା ଯାତ୍ରା, ବାହୁଡ଼ା ଯାତ୍ରା, ନୀଳାଦ୍ରି ବିଜେର ୪୮ ଘଣ୍ଟା ପୂର୍ବରୁ କୋରୋନା ଟେଷ୍ଟ୍‌ କରାଯିବ। ସେବାରେ ଯୋଗଦେବାର ୪୮ ଘଣ୍ଟା ପୂର୍ବରୁ ରୀତିନୀତିରେ ଜଡ଼ିତ ସମସ୍ତ ସେବାୟତଙ୍କ ପାଇଁ ଆରଟି-ପିସିଆର ପରୀକ୍ଷା କରାଯିବ ବୋଲି ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଛି।

ଟିକାକରଣ ଦ୍ବାରା ହସ୍ପିଟାଲ ଭର୍ତ୍ତି ୭୫ରୁ ୮୦ ପ୍ରତିଶତ କମିଛି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଦେଶରେ କୋଭିଡ ସଂକ୍ରମଣ ତଳମୁହାଁ ହୋଇ ଚାଲିଥିଲା ବେଳେ ଏହାକୁ କିପରି ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଭିତରେ ରଖାଯାଇପାରିବ ତା’ ଉପରେ ସମସ୍ତଙ୍କ ନଜର କେନ୍ଦ୍ରୀଭୂତ ହୋଇଛି। କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ତଥ୍ୟ ଅନୁସାରେ କୋଭିଡ ପରବର୍ତ୍ତୀ ଅବସ୍ଥାରେ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି ହେବା ମାତ୍ରା ୭୫ରୁ ୮୦ ପ୍ରତିଶତ କମିଛି। ସେହିପରି ଅକ୍ସିଜେନ ଆବଶ୍ୟକତା ୮ ପ୍ରତିଶତକୁ କମି ଆସିଛି ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି। ବିଶେଷକରି ଯେଉଁମାନେ କୋରୋନା ଟିକା ନେଇ ସାରିଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏହି ଉପକାରିତା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ତେଣୁ ଯେତେ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଟିକାକରଣ କରାଯାଇ ପାରିବ ଆମର ସମସ୍ୟା ସେତେ ଦୂର ହୋଇ ପାରିବ ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି। ନୀତି ଆୟୋଗ ସଦସ୍ୟ ଡାକ୍ତର ଭିକେ ପଲଙ୍କ କହିବା ଅନୁସାରେ ଟିକାକରଣ ଯୋଗୁ ଆଇସିୟୁକୁ ଆସିବା ସଂଖ୍ୟା ବି ୬ ପ୍ରତିଶତକୁ କମି ଆସିଛି।

ଦିନକରେ ୬୭ ହଜାର ୨୦୮ ଜଣ ସଂକ୍ରମିତ, ୨୩୩୦ ମୃତ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଭାରତରେ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୬୭ ହଜାର ୨୦୮ ଜଣ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ୨ ହଜାର ୩୩୦ ଜଣ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି। ଏଥିସହ ଦେଶରେ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମୋଟ ୨ କୋଟି ୯୭ ଲକ୍ଷ ୩୧୩ ଜଣ ସଂକ୍ରମିତ ଠାବ ହୋଇ ସାରିଛନ୍ତି। ଏହାଛଡ଼ା କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମଣ କାରଣରୁ ଅଦ୍ୟାବଧି ୩ ଲକ୍ଷ ୮୧ ହଜାର ୯୦୩ ଜଣଙ୍କର ପ୍ରାଣହାନି ଘଟିସାରିଛି। ଏଥିସହ ଦେଶରେ ଏବେ ୮ ଲକ୍ଷ ୨୬ ହଜାର ୭୪୦ ଜଣ ସଂକ୍ରମିତ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଅଛନ୍ତି, ଯାହାକି ଗତ ୭୧ ଦିନ ଭିତରେ ସର୍ବନିମ୍ନ ବୋଲି କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି। ଦିନକ ଭିତରେ ପୁଣିଥରେ ନୂଆ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ତୁଳନାରେ ସୁସ୍ଥତା ଲାଭ କରିଥିବା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଅଧିକ ରହିଛି। ଗତ ବୁଧବାର ଦିନକ ଭିତରେ ୧ ଲକ୍ଷ ୩ ହଜାର ୫୭୦ ଜଣ ସଂକ୍ରମିତ ସୁସ୍ଥ ହୋଇଛନ୍ତି। ତେଣୁ ଦେଶରେ ମୋଟ ସୁସ୍ଥତା ଲାଭ କରିଥିବା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୨ କୋଟି ୮୪ ଲକ୍ଷ ୯୧ ହଜାର ୬୭୦ ଜଣ ସୁସ୍ଥତା ଲାଭ କରିଥିବା ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଦେଶରେ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମୋଟ ୩୮ କୋଟି ୫୨ ଲକ୍ଷ ୩୮ ହଜାର ୨୨୦ ଜଣଙ୍କ ନମୁନା ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛି, ଯେଉଁଥିରୁ ୧୯ ଲକ୍ଷ ୩୧ ହଜାର ୨୪୯ ଜଣଙ୍କ ନମୁନା ଟେଷ୍ଟ୍ ହୋଇଥିବା ଭାରତୀୟ ଭେଷଜ ଗବେଷଣା ପରିଷଦ (ଆଇସିଏମଆର୍) ପକ୍ଷରୁ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି।

୧୮ ଜିଲ୍ଲାରେ ଶହେ ତଳେ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ

ଭୁବନେଶ୍ବର: ରାଜ୍ୟରେ ଦୈନିକ କୋରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଲଗାତର ଭାବେ ହ୍ରାସ ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି। ଗତ ୨ ଦିନ ଧରି ରାଜ୍ୟରେ ୪ ହଜାର ତଳକୁ କୋରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଆଜି ମଧ୍ୟ ୪ ହଜାର ତଳକୁ ପଜିଟିଭ୍‌ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି। ରାଜ୍ୟରୁ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ରାଜ୍ୟରେ ୩,୬୩୧ ନୂଆ ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିବାବେଳେ ୧୮ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ସଂକ୍ରମଣ ସଂଖ୍ୟା ଶହେ ତଳେ ରହିଛି। ଆଜି ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିବା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୨୦୬୯ ଜଣ କ୍ୱାରେଣ୍ଟାଇନ୍‌ ସେଣ୍ଟର୍‌ରୁ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିବାବେଳେ ବାକି ୧୫୬୨ ଜଣ ସ୍ଥାନୀୟ ସଂକ୍ରମିତ ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିଛି। ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲ୍ଲା ଲଗାତାର ଭାବେ ରାଜ୍ୟରେ ଏକ ନମ୍ବର ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି। ନୂଆ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ ୫୦୬ ଜଣ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି। ଅଧିକାଂଶ ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ଜିଲ୍ଲାରେ ସଂକ୍ରମଣ ଦୁଇ ଅଙ୍କରେ ସୀମିତ ରହିଛି। ସବୁଠାରୁ କମ୍‍ ମାତ୍ର ୧୮ ଜଣ ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି ଗଜପତି ଜିଲ୍ଲାରେ।

ଏକ୍‌ମୋ ଏକ ଚିକିତ୍ସା ପଦ୍ଧତି ନୁହେଁ, ଏହା କେବଳ ଏକ

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଜାରି ରହିଛି କୋଭିଡ୍‌ ପରାମର୍ଶ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ। ବୁଧବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଦୀର୍ଘମିଆଦି କୋଭିଡ୍, ଏକ୍‌ମୋ ଚିକିତ୍ସା, ହାପି ହାଇପୋକ୍ସିଆ ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ପ୍ରଫେସର ବାନାମ୍ବର ରାୟ ଏବଂ ପ୍ରଫେସର ଜୟନ୍ତ କୁମାର ପଣ୍ଡା। ଏକ୍‌ମୋ ବା ଏକ୍ସଟ୍ରା କର୍ପୋରିଆଲ୍ ମେମ୍ବରେନ୍ ଅକ୍ସିଜେନେସନ୍ ଚିକିତ୍ସା ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଶ୍ବାସକ୍ରିୟା ଜନିତ ଗୁରୁତର କୋଭିଡ୍ ରୋଗୀଙ୍କୁ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟସେବା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଉଛି। ଏକ୍‌ମୋ ମେସିନ୍‌ରେ ଶରୀର ବାହାରେ ରକ୍ତର ଦୂଷିତତାକୁ ପରିଷ୍କାର କରି ଶରୀରର ବିଭିନ୍ନ ଅଙ୍ଗକୁ ଛଡ଼ାଯାଇଥାଏ। ଫୁସ୍‌ଫୁସ୍‌ ଖରାପ ଥିବା ଅବସ୍ଥାରେ ଫୁସଫୁସର କାର୍ଯ୍ୟକୁ ଏକ୍‌ମୋ ମେସିନ୍ ସହାୟତାରେ କରାଯାଇଥାଏ। ଶରୀର ଭିତରେ ଥିବା ରକ୍ତ ପରିଷ୍କାର କରି ପୁଣି ଶରୀରକୁ ଛାଡ଼େ ଏକ୍‌ମୋ। ଯେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଫୁସଫୁସ୍‌ ଖରାପ ଥିବ, ସେଯାଏ ଏକ୍‌ମୋ ରକ୍ତ ପରିଷ୍କାର କାମ କରିବ। ସ୍ୱାଇନ୍‌ ଫ୍ଲୁ, ନିମୋନିଆ, ଲଙ୍ଗସ ଫାଇବ୍ରୋସିସ୍‌ ହେଲେ ଏକ୍‌ମୋ ବ୍ୟବହାର ହୋଇଥାଏ। କାହାର ଫୁସ୍‌ଫୁସ୍‌ ଟ୍ରାନ୍ସପ୍ଲାଣ୍ଟ ହେଲେ ଏକ୍‌ମୋ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥାଏ। ଏକ୍‌ମୋ ଏକ ଚିକିତ୍ସା ପଦ୍ଧତି ନୁହେଁ, ଏହା କେବଳ ଏକ ସପୋର୍ଟ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ସମ୍ ହସ୍ପିଟାଲ୍‌ ଡାକ୍ତର ପ୍ରଫେସର ବାନାମ୍ବର ରାୟ।

ଖାଦ୍ୟାଭାବ ଓ କୋଭିଡ୍ କଟକଣା ବଢ଼ିବା ନେଇ ସଙ୍କେତ

ପୋଙ୍ଗ ୟାଙ୍ଗ୍: ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଦେଶରେ ଖାଦ୍ୟ ସଙ୍କଟ ଦେଖା ଦେବ ବୋଲି ଉତ୍ତର କୋରିଆ ରାଷ୍ଟ୍ରମୁଖ୍ୟ କିମ୍ ଜୋଙ୍ଗ୍ ଉନ୍ କହିଛନ୍ତି। ଏଥିସହ ଦେଶରେ ଜାରି ରହିଥିବା କୋଭିଡ୍ କଟକଣା ଅବଧି ମଧ୍ୟ ଆହୁରି ଅଧିକ ଦିନ ବଢ଼ିବ ବୋଲି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି। ଦେଶର ଅର୍ଥନୀତି କ୍ରମଶଃ ତଳିତଳାନ୍ତ ହେବାକୁ ଯାଉଥିବା ବେଳେ ଏଥିରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ସକାଶେ ନିକଟରେ କିମ୍ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ରାଜନୈତିକ ନେତାମାନଙ୍କୁ ନେଇ ସମ୍ମିଳନୀର ଆୟୋଜନ କରିଥିଲେ। ଏହି ସମ୍ମିଳନୀରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଆଲୋଚନା ହେବାର ଥିଲା। ଦେଶର ଜାତୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମ ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ୍ ନ୍ୟୁଜ୍ ଏଜେନ୍ସି ପକ୍ଷରୁ ବୁଧବାର ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିବା ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ସାମ୍ପ୍ରତିକ ସମୟରେ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ପରିସ୍ଥିତି ଯାହା ରହିଛି, ତାହାର ମୁକାବିଲା କିପରି ଭାବେ ଉତ୍ତର କୋରିଆ ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବ, ସେନେଇ ଆଲୋଚନା କରିବା ସକାଶେ କିମ୍ ଏହି ବୈଠକ ଆହୂତ କରିଥିଲେ। ତେବେ ଦେଶର ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସମ୍ପର୍କ କାହା ସହ ସୁଧାରିବା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ବ ଦେବା ସକାଶେ ଏହି ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲେ ହେଁ ଆମେରିକା କି ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଦେଶ ଆଡ଼କୁ କିମ୍ ଇଙ୍ଗିତ କରିଛନ୍ତି, ସେ ସମ୍ପର୍କରେ କିଛି ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ତଥ୍ୟ ଦେଇନାହାନ୍ତି। ଅଦ୍ୟାବଧି ବିଭିନ୍ନ ବିଦେଶୀ ରାଷ୍ଟ୍ର କିମଙ୍କ ସହ ଦ୍ବିପାକ୍ଷିକ ପରମାଣୁ ସହଯୋଗ ନେଇ ଆଲୋଚନା ପାଇଁ ଆଗ୍ରହ ଦେଖାଇ ନ ଥିବା ବେଳେ ଦୁଇ ବର୍ଷ ତଳେ ଶେଷ ଥର ପାଇଁ ଆମେରିକାର ତତ୍କାଳୀନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ୍‌ଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ।

କୋଭିଡ ଟିକା ପ୍ରଭାବରେ ପ୍ରଥମ ମୃତ୍ୟୁ ମାନିଲେ ସରକାର
ନକଲି କୋରୋନା ଔଷଧ ଛାନ୍‌ଭିନ୍‌: ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଟିମ୍ ଗଠନ କଲା

ଭୁବନେଶ୍ବର: ମହାମାରୀ କୋରୋନା ସମୟରେ ବଢ଼ି ଚାଲିଛି ନକଲି ଔଷଧ କାରବାର। ନକଲି ଔଷଧର କାରବାର କରି ଲୋକଙ୍କର ଜୀବନ ସହ ଖେଳିବାକୁ ପଛାଉ ନାହାନ୍ତି ମୁନାଫାଖୋର ବ୍ୟବସାୟୀ। କଟକରୁ କଳାହାଣ୍ଡି, ବଲାଙ୍ଗିରରୁ ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ସବୁଆଡ଼େ ମାଡ଼ି ଚାଲିଛି ନକଲି ଔଷଧର ଚେର। ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଚଢ଼ାଉ ପରେ ଜବତ ହୋଇଥିବା ଔଷଧ ନକଲି ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିବା ପରେ ଗତକାଲି ଏହାର କ୍ରାଇମ୍‌ବ୍ରାଞ୍ଚ ତଦନ୍ତ ନିର୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ। ଏହାପରେ ଆଜି କ୍ରାଇମ୍‌ବ୍ରାଞ୍ଚର ସ୍ପେଶାଲ ଟ୍ରାକ୍ସ ଫୋର୍ସ ପକ୍ଷରୁ ଏକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଟିମ୍‌ ଗଠନ କରାଯାଇଛି। ଏନେଇ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ପୋଲିସ୍‌ ଡିଜି ଅଭୟ। ଡ୍ରଗ୍ସ କଣ୍ଟ୍ରୋଲର୍‌ଙ୍କ ସହ ବିଚାର ବିମର୍ଷ କରାଯାଇ ପରବର୍ତ୍ତୀ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ। ଖୁବ୍‌ଶୀଘ୍ର ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ ହେବ ବୋଲି ଡିଜିପି କହିଛନ୍ତି। ସେପଟେ ଏସ୍‌ଟିଏଫ୍‌ ସହ ଆଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି ଡ୍ରଗ୍ସ କଣ୍ଟ୍ରୋଲର।

ଅଢ଼େଇ ମାସ ଭିତରେ ସର୍ବନିମ୍ନ ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ, ୨ ହଜାର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଦେଶରେ କ୍ରମାଗତ ଭାବେ କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା କମିଚାଲିଛି। ଫଳସ୍ବରୂପ ପୂର୍ବ ଦିନ ତୁଳନାରେ ପ୍ରତିଦିନ କମ୍ ସଂଖ୍ୟକ ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ ହେଉଛନ୍ତି। ସୋମବାର ଦିନକ ଭିତରେ ମଧ୍ୟ ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟା ଜାରି ରହିଛି। ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଦେଶରେ ମୋଟ ୬୦ ହଜାର ୪୭୧ ଜଣ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇଛି, ଯାହାକି ଗତ ଅଢ଼େଇ ମାସ ଭିତରେ ସର୍ବନିମ୍ନ ବୋଲି କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି। ଫଳସ୍ବରୂପ ଦେଶରେ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୋରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୨ କୋଟି ୯୫ ଲକ୍ଷ ୭୦ ହଜାର ୮୮୧ରେ ପହଞ୍ଚିଯାଇଛି। ତା’ଛଡ଼ା ଗତ ଦିନକ ଭିତରେ ୨ ହଜାର ୭୨୬ ଜଣ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହେବା ଫଳରେ ମୋଟ ସଂଖ୍ୟା ୩ ଲକ୍ଷ ୭୭ ହଜାର ୩୧ରେ ପହଞ୍ଚିଯାଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। ତା’ଛଡ଼ା ଗତ ଦିନକ ଭିତରେ ୧ ଲକ୍ଷ ୧୭ ହଜାର ୫୨୫ ଜଣ ହସ୍ପିଟାଲରୁ ଡିସଚାର୍ଜ ଅବା ସୁସ୍ଥତା ଲାଭ କରିଥିବା ବେଳେ ମୋଟ ସଂଖ୍ୟା ୨ କୋଟି ୮୨ ଲକ୍ଷ ୮୦ ହଜାର ୪୭୨ରେ ପହଞ୍ଚିଯାଇଛି। ଏଥିସହ ଦେଶରେ ଏବେ ୯ ଲକ୍ଷ ୧୩ ହଜାର ୩୭୮ ଜଣ ସକ୍ରିୟ ସଂକ୍ରମିତ ରହିଥିବା ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି। ଏହାଛଡ଼ା ଦେଶରେ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୨୫ କୋଟି ୯୦ ଲକ୍ଷ ୪୪ ହଜାର ୭୨ ଜଣଙ୍କୁ କୋଭିଡ୍ ଟିକା ଦିଆଯାଇସାରିଛି।

ସାଢେ ୩ ହଜାରକୁ ଖସିଲା ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ

ଭୁବନେଶ୍ବର: ରାଜ୍ୟରେ ଦୈନିକ କୋରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଲଗାତର ଭାବେ ହ୍ରାସ ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି। ଗତ ୩ ଦିନ ଧରି ରାଜ୍ୟରେ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ ୫ ହଜାର ତଳେ ରହିଥିବା ବେଳେ ଆଜି ସାଢେ ୩ ହଜାର ତଳକୁ ଖସିଛି। ରାଜ୍ୟରୁ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ରାଜ୍ୟରେ ୩୪୦୫ ନୂଆ ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିବାବେଳେ ୨୧ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ସଂକ୍ରମଣ ସଂଖ୍ୟା ଶହେ ତଳେ ରହିଛି। ଆଜି ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିବା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୧୯୪୨ ଜଣ କ୍ୱାରେଣ୍ଟାଇନ୍‌ ସେଣ୍ଟର୍‌ରୁ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିବାବେଳେ ବାକି ୧୪୬୩ଜଣ ସ୍ଥାନୀୟ ସଂକ୍ରମିତ ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିଛି। ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲ୍ଲା ଲଗାତାର ଭାବେ ରାଜ୍ୟରେ ଏକ ନମ୍ବର ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି। ନୂଆ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ ୫୦୦ ଜଣ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି। ଅଧିକାଂଶ ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ଜିଲ୍ଲାରେ ସଂକ୍ରମଣ ଦୁଇ ଅଙ୍କରେ ସୀମିତ ରହିଛି। ସବୁଠାରୁ କମ୍‍ ମାତ୍ର ୯ଜଣ ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି ଝାରସୁଗୁଡା ଜିଲ୍ଲାରେ।

ଡୋର ଟୁ ଡୋର ଟିକାକରଣ ବ୍ୟବସ୍ଥାର ବିରୋଧୀ: କେନ୍ଦ୍ର


ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ