ମୁଖ୍ୟ ଖବର

କ୍ରାଶ ଲ୍ୟାଣ୍ଡିଙ୍ଗ୍: ଏୟାର୍ ଇଣ୍ଡିଆ ବିମାନ ଦୁଇଖଣ୍ଡ, ୨ ମୃତ ଓ ୩୦ରୁ ଅଧିକ ଆହତ

ତିରୁବନନ୍ତପୁରମ: ଶୁକ୍ରବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ କୋଝିକୋଡ଼ ବିମାନବନ୍ଦରଠାରେ ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆ ଏକ୍ସପ୍ରେସର ଏକ ବିମାନ କ୍ରାଶ ଲ୍ୟାଣ୍ଡିଙ୍ଗ୍ ପାଇଲଟ୍‌ଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିବା ସହ ଯାତ୍ରୀମାନେ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଦୁବାଇରୁ ୧୯୧ ଜଣଙ୍କୁ ନେଇ ଆସିଥିବା ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆ ଏକ୍ସପ୍ରେସର ଏହି ବିମାନଟି ଓହ୍ଲାଇବା ସମୟରେ ରନୱେରୁ ଖସି ଯାଇଥିବା ଖବର ଆସିଛି। ବିମାନଟି ଦୁଇଖଣ୍ଡ ହୋଇ ଯାଇଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି। ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ୨ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବା ଓ ୩୦ରୁ ଅଧିକ ଆହତ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। ଏଥିରେ କ’ଣ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ଘଟିଛି ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜଣାପଡ଼ିନାହିଁ । ବିମାନଟି କେଉଁ କାରଣରୁ ରନୱେରୁ ବାହାରିଗଲା, ତାହା ମଧ୍ୟ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇନାହିଁ। ତେବେ ପ୍ରଚଣ୍ଡ ବର୍ଷା ଯୋଗୁଁ ଏହି ଘଟଣା ଘଟିଥିବା ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି।

ନୂତନ ଭାରତର ମୂଳଦୁଆ ପକାଇବ ଜାତୀୟ ଶିକ୍ଷା ନୀତି: ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଶୁକ୍ରବାର ଦେଶର ନୂତନ ଜାତୀୟ ଶିକ୍ଷା ନୀତି (ଏନଇପି) ଉପରେ ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରିଛନ୍ତି। ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଦ୍ୱାରା ଆୟୋଜିତ ‘କନ୍‌କ୍ଲେଭ ଅନ୍‌ ଟ୍ରାନ୍ସଫର୍ମେସନାଲ ରିଫର୍ମ୍ସ ଇନ୍‌ ହାୟର ଏଜୁକେସନ ଅଣ୍ଡର ନ୍ୟାଶନାଲ ଏଜୁକେସନାଲ ପଲିସି’ ନାମକ ଏକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଉଚ୍ଚ ଶିକ୍ଷା ଉପରେ ମନ୍ଥନ କରିଛନ୍ତି। ମୋଦୀ ଉଦବୋଧନ ଦେଇ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତିନିରୁ ଚାରି ବର୍ଷର ଅନେକ ଆଲୋଚନା ଏବଂ ବିଚାର ପରେ ନୂତନ ଶିକ୍ଷା ନୀତି ଅନୁମୋଦନ କରାଯାଇଛି। ଆଜି ପ୍ରତ୍ୟେକ ବିଚାରଧାରା ଲୋକମାନେ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ନେଇ ଆଲୋଚନା କରୁଛନ୍ତି। ଆଜି ଏହି ନୀତିକୁ କେହି ବିରୋଧ କରୁନାହାନ୍ତି, କାରଣ ଏଥିରେ ଏକପାଖିଆ ବୋଲି କିଛି ନାହିଁ। ଏବେ ଏତେ ବଡ ପଦକ୍ଷପକୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କିପରି କରାଯିବ ବୋଲି ଲୋକମାନେ ପ୍ରଶ୍ନ କରୁଛନ୍ତି।

ରାଜ୍ୟରେ କୋରୋନା ବେଲଗାମ: ଦିନକରେ ସର୍ବାଧିକ ୧୮୩୩ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଜୁଲାଇ ମାସ ପରି ଅଗଷ୍ଟ ମାସରେ ମଧ୍ୟ ବେଲଗାମ ହୋଇଛି କୋରୋନା। ମାସ ଆରମ୍ଭରୁ ଉପରମୁହାଁ ହୋଇ ମାଡ଼ି ଚାଲିଛି କୋରୋନା। ଛଅ ଦିନ ହେଲା ଲଗାତର ୧୩ ହଜାର ଉପରେ ନୂଆ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ ହେଉଥିବା ବେଳେ ଶୁକ୍ରବାର ରାଜ୍ୟରୁ ରେକର୍ଡ ସଂଖ୍ୟକ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି। ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ସର୍ବାଧିକ ୧,୮୩୩ ଜଣ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ ହେବାର ରେକର୍ଡ ହୋଇଛି। ସେହିପରି କୋରୋନାରେ ମୁଣ୍ଡ ପରେ ମୁଣ୍ଡ ମଧ୍ୟ ଗଡ଼ି ଚାଲିଛି। ଏହି ୭ ଦିନରେ ୧୦ ହଜାର ୬୭୩ ଜଣ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ୭୦ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇସାରିଲାଣି। ଏହି ତଥ୍ୟରୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ଜଣାପଡ଼ୁଛି ଯେ ଆଗକୁ କିଭଳି ସ୍ଥିତି ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ଆଜି ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିବା ୧,୮୩୩ ଜଣ ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କୁ ମିଶାଇ ରାଜ୍ୟରେ ମୋଟ ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ମଧ୍ୟ ୪୨ ହଜାର ୫୫୦ ରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ଆଜି ପୁଣି ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୨ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଇଛି କୋରୋନା। କୋରୋନା ମୃତ୍ୟୁ ରାଜ୍ୟରେ ବଢ଼ି ୨୪୭ ହୋଇଛି। ସେହିପରି ରାଜ୍ୟରେ ମଧ୍ୟ ଗତ ୪ ଦିନ ଧରି ରେକର୍ଡ ସଂଖ୍ୟକ ଆକ୍ରାନ୍ତ ସୁସ୍ଥ ହେଉଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ରାଜ୍ୟରେ ୨୬ ହଜାର ୮୮୮ ଜଣ ଆକ୍ରାନ୍ତ ସୁସ୍ଥ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏନେଇ ରାଜ୍ୟ ସୂଚନା ଓ ଲୋକ ସମ୍ପର୍କ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି।

ଆଜିଠାରୁ ଚାଲିବ ପ୍ରଥମ କିସାନ୍ ରେଳ: ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରୁ ବିହାର
ସୁଶାନ୍ତ ମୃତ୍ୟୁ ମାମଲା: ରିୟାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମାମଲା ରୁଜୁ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ବହୁଚର୍ଚ୍ଚିତ ସୁଶାନ୍ତ ସିଂହ ରାଜପୁତ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ ଦାୟିତ୍ୱ ନେବାର ଦିନକ ପରେ ସିବିଆଇ ମୁଖ୍ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତ କୁହାଯାଉଥିବା ଅଭିନେତ୍ରୀ ରିୟା ଚକ୍ରବର୍ତ୍ତୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମାମଲା ରୁଜୁ କରିଛି। ଏହି ମାମଲାରେ ରିୟା ଓ ତାଙ୍କ ପରିବାର ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କେତେକ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ନାମ ମଧ୍ୟ ସିବିଆଇ ପକ୍ଷରୁ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି। ପଳାତକ ଘୋଷିତ ମଦ ବ୍ୟବସାୟୀ ବିଜୟ ମାଲ୍ୟାଙ୍କ ମାମଲାର ତଦନ୍ତ କରୁଥିବା ସିବିଆଇ ଟିମ୍ ସୁଶାନ୍ତଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ମାମଲାର ପର୍ଦ୍ଦାଫାସ୍ ଦାୟିତ୍ୱ ନେଇଛି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ମୁମ୍ବାଇ ପୋଲିସ୍ ଗୁରୁବାର ତା’ର ତଦନ୍ତ ଜାରି ରଖି ସୁଶାନ୍ତ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିବାର ପୂର୍ବଦିନ ଅର୍ଥାତ୍ ଜୁନ୍ ୧୩ ତାରିଖରେ ପ୍ରଯୋଜକ ରମେଶ ତୌରାନି ଓ ନିର୍ଦେଶକ ନିଖିଲ ଆଡଭାନୀଙ୍କ ସହ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସିନେମାର ସ୍କ୍ରିପ୍ଟ ସମ୍ପର୍କରେ ଆଲୋଚନା କରିଥିବା ଜାଣିବାକୁ ପାଇଛି। ତା’ଛଡ଼ା ଟ୍ୟାଲେଣ୍ଟ୍‌ ମ୍ୟାନେଜର୍ ଉଦୟ ସିଂହ ଗୌରୀଙ୍କ ସହ ମଧ୍ୟ ବେଶ୍ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ ସେତେବେଳେ ତାଙ୍କ ମାନସିକ ଅବସ୍ଥା ଭଲ ଥିଲା ବୋଲି ମୁମ୍ବାଇ ପୋଲିସ୍ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଛି।

ଆଇପିଏଲ୍-୧୩ ପୂର୍ବରୁ ବିସିସିଆଇକୁ ଝଟକା: ସ୍ପନସରଶିପରୁ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ସାମ୍ପ୍ରତିକ ସମୟରେ ଆସନ୍ତା ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୯ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଥିବା ଆଇପିଏଲର ତ୍ରୟୋଦଶ ସଂସ୍କରଣ ନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚା ଜୋର୍ ଧରିଛି। ଗତ ମାର୍ଚ୍ଚରେ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଥିଲେ ହେଁ କୋରୋନା ଭୂତାଣୁ ସଂକ୍ରମଣ କାରଣରୁ ଏହା ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଏକ ନୂଆ ୱିଣ୍ଡୋରେ ଖେଳାଯିବା ସକାଶେ ଗଭର୍ଣ୍ଣିଂ କାଉନ୍ସିଲ୍ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି। ଗତ ରବିବାର କାଉନସିଲ୍ ବୈଠକରେ ଟାଇଟଲ୍ ସ୍ପନସର୍ ଥିବା ଚୀନ୍ ମୋବାଇଲ୍ ହ୍ୟାଣ୍ଡସେଟ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତକାରୀ କମ୍ପାନୀ ଭିଭୋ ସମେତ ସମସ୍ତ ପ୍ରାୟୋଜକଙ୍କୁ ବଜାୟ ରଖିବା ଉପରେ ସହମତି ହୋଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଭିଭୋକୁ ଟାଇଟଲ୍ ସ୍ପନସରଶିପ୍ ଭୂମିକାରେ ବଜାୟ ରଖାଯିବା ନିଷ୍ପତ୍ତି ଦେଶରେ ଜାରି ରହିଥିବା ଚୀନ୍ ସାମଗ୍ରୀ ବିରୋଧୀ ମନୋଭାବ ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ କଡ଼ା ସମାଲୋଚନାର ଶିକାର ହୋଇଥିଲା। ଗତ ଜୁନ୍ ୧୫ ତାରିଖ ରାତିରେ ଗଲୱାନ୍ ଉପତ୍ୟକାରେ ଚୀନ୍ ସେନାର ବର୍ବରତା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିବା ପରେ ଭାରତରେ ଚୀନ କମ୍ପାନୀ ଦ୍ବାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ କୌଣସି ସାମଗ୍ରୀ ବର୍ଜନ ପାଇଁ ଆହ୍ବାନ ଦିଆଯାଇଆସିଛି। ଏପରି ସ୍ଥିତିରେ ବିସିସିଆଇ ଭିଭୋ କମ୍ପାନୀ ସହ ଚୁକ୍ତିକୁ ବଜାୟ ରଖିବାକୁ ଏପରି ସଂଗଠନମାନେ ଗ୍ରହଣ କରିପାରି ନ ଥିଲେ। ଏହିପରି ଏକ ନକାରାତ୍ମକ ମନୋଭାବ ଚାପରେ ଭିଭୋ ଚାପଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଥିଲା ଓ ଆଇପିଏଲର ଗୋଟିଏ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜି ଏହି କମ୍ପାନୀ ଆଇପିଏଲ ସହ ରହିଥିବା ସମ୍ପର୍କକୁ ଛିନ୍ନ କରିବ ବୋଲି ପୂର୍ବାନୁମାନ ମଧ୍ୟ କରିଥିଲା। ତେବେ ଦୁଇ ଦିନ ଧରି ଏନେଇ ଚାଲିଥିବା ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ଗୁରୁବାର ବିସିସିଆଇ ପୂର୍ଣ୍ଣଚ୍ଛେଦ ପକାଇଛି। ଆଇପିଏଲ୍ ସହ ରହିଥିବା କମ୍ପାନୀର ଚୁକ୍ତିନାମାକୁ ଖାରଜ କରାଯାଇଛି ଓ ଭିଭୋ ୨୦୨୦ ଆଇପିଏଲର ଟାଇଟଲ୍ ସ୍ପନସରଶିପରୁ ବାଦ୍ ପଡ଼ିଛି ବୋଲି ବିସିସିଆଇ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି।

ବିଶ୍ୱରେ ୧.୯ କୋଟି ଟପିଲା କୋରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ସଂଖ୍ୟା

ମାଡ୍ରିଡ୍: ବିଶ୍ୱରେ କୋରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧ କୋଟି ୯୦ ଲକ୍ଷକୁ ଟପିଯାଇଛି। ଗୁରୁବାର ରାତି ସୁଦ୍ଧା ବିଶ୍ୱରେ ୧ କୋଟି ୯୦ ଲକ୍ଷ ୯୩ ହଜାର ୯୬୪ ଜଣ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇସାରିଥିବା ବେଳେ ୭ ଲକ୍ଷ ୧୩ ହଜାର ୪୦୮ ଜଣ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିସାରିଛନ୍ତି। ସେହିପରି ୧ କୋଟି ୨୨ ଲକ୍ଷ ୫୪ ହଜାର ୯୬୬ ଜଣ ହସ୍ପିଟାଲରୁ ଡିସଚାର୍ଜ ଅବା ସୁସ୍ଥତା ଲାଭ କରିସାରିଥିବା ୱାର୍ଲ୍ଡୋମିଟର ୱେବସାଇଟରେ ଉପଲବ୍ଧ ତଥ୍ୟରୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି। ସର୍ବାଧିକ ପ୍ରଭାବିତ ଦେଶ ଆମେରିକାରେ ୪୯ ଲକ୍ଷ ୯୧ ହଜାରରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏହାଛଡ଼ା ଏହି ଦେଶରେ ୧ ଲକ୍ଷ ୬୧ ହଜାର ୩୫ ଜଣ ମଧ୍ୟ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଛନ୍ତି। ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ଥିବା ବ୍ରାଜିଲରେ ୨୮ ଲକ୍ଷ ୬୫ ହଜାର ୫୩ ଜଣ ସଂକ୍ରମିତ ଓ ୯୭ ହଜାର ୪୪୦ ଜଣ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି।

କୋଭିଡ୍ ଯୁଦ୍ଧ ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଦେଲେ ୮୯୦ କୋଟି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଭାରତରେ ଦିନକୁ ଦିନ କୋରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବଣନିଆଁ ପରି ବଢ଼ିଚାଲିଥିବା ବେଳେ ଇତିମଧ୍ୟରେ ଦେଶରେ ୨୦ ଲକ୍ଷ ପାଖାପାଖି ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇସାରିଲେଣି ଏବଂ ୪୦ ହଜାରରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ବ ଜୀବନ ମଧ୍ୟ ଯାଇସାରିଲାଣି। ଏହି ଭୂତାଣୁ ଭାରତର ହାତଗଣତି ରାଜ୍ୟ ଓ କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳକୁ ଛାଡ଼ିଦେଲେ ବାକି ସବୁ ରାଜ୍ୟ ଓ କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳରେ ତା’ର ଭୟାବହତା ଜାରି ରଖିଛି। ଏହି ଭୂତାଣୁ ବିରୋଧରେ ଚାଲିଥିବା ଯୁଦ୍ଧରେ ରାଜ୍ୟ ଓ କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ସରକାରମାନେ ଯେପରି ଦୁର୍ବଳ ହୋଇ ନ ଯିବେ, ସେଥିପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଗୁରୁବାର ୮୯୦.୩୨ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଅନୁଦାନ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଇଛି। ଦେଶରେ କୋରୋନା ଭୂତାଣୁ ସଂକ୍ରମଣ ଆରମ୍ଭ ହେବା ପରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଦ୍ବିତୀୟ ଥର ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ଓ କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳକୁ ଏପରି ଅନୁଦାନ ଯୋଗାଇ ଦେଇଛନ୍ତି। କୋଭିଡ୍-୧୯ ବିରୋଧରେ ଚାଲିଥିବା ଯୁଦ୍ଧରେ ଏହି ଅନୁଦାନର ଉପଯୋଗ ଦେଶର ୨୨ଟି ରାଜ୍ୟ ଓ କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳ କରିପାରିବେ ବୋଲି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି।

ଓଡ଼ିଆ ଝିଅଙ୍କ କମାଲ୍‌: ରାଜ୍ୟର ସର୍ବକନିଷ୍ଠ ଆଇଏଏସ୍‌

ଭୁବନେଶ୍ବର: ବିଭିନ୍ନ ସମୟରେ ବିଭିନ୍ନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଓଡ଼ିଶା ପାଇଁ ଗୌରବ ଆଣୁଛନ୍ତି ଓଡ଼ିଆ। ଗତ ଦୁଇଦିନ ତଳେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିବା ଭାରତୀୟ ଲୋକସେବା ଆୟୋଗ (ୟୁପିଏସ୍‌ସି) ଦ୍ବାରା ପରିଚାଳିତ ସିଭିଲ୍‌ ସର୍ଭିସ୍‌ ପରୀକ୍ଷାରେ ୨୧ ଜଣ ଓଡ଼ିଆ କୃତକାର୍ଯ୍ୟ ହୋଇ ଓଡ଼ିଶା ପାଇଁ ଆଉ ଏକ ଗୌରବ ଆଣିଛନ୍ତି। ଏହି ପରୀକ୍ଷାରେ ଟପ୍‌ ଟେନ୍‌ରେ ୨ ଜଣ ଓଡ଼ିଆ ସ୍ଥାନ ପାଇଁ ଓଡ଼ିଶାକୁ ଗୌରବାନ୍ବିତ କରିଥିବା ବେଳେ ଆଉ ଜଣେ ଓଡ଼ିଆ ଝିଅଙ୍କୁ ମିଳିଛି ବିରାଟ ସଫଳତା। ସଫଳତା ପାଇବା ପାଇଁ ଅନୁଭୂତି ବା ବୟସର ମାପକାଠି ଆବଶ୍ୟକ ପଡ଼େନାହିଁ ବୋଲି ଏହି କଥାକୁ ପ୍ରମାଣିତ କରି ଦେଖାଇଛନ୍ତି ଓଡ଼ିଆ ଝିଅ। ମାତ୍ର ୨୨ ବର୍ଷରେ ସେ ଏହି ସଫଳତା ଅର୍ଜନ କରିଛନ୍ତି। ମାତ୍ର ୨୨ ବର୍ଷ ବୟସରେ ପ୍ରଥମ ପ୍ରୟାସରେ ୩୧ ତମ ରାଙ୍କ୍‌ ରଖି ଆଇଏଏସ୍‌ ହୋଇଛନ୍ତି ଓଡ଼ିଆ ଝିଅ ସିମି କିରନ୍‌। ସିମି ସର୍ବକନିଷ୍ଠ ସିଭିଲ୍‌ ସର୍ଭିସ୍‌ କୃତୀତ୍ୱ ଭାବେ ଏକ ବିରଳ ରେକର୍ଡ଼ ସ୍ଥାପନ କରିଛନ୍ତି।



ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ