ମୁଖ୍ୟ ଖବର

ତାଳଚେର ସାର କାରଖାନାରେ କୋଇଲା ବାଷ୍ପୀକରଣ ୟୁନିଟ୍‌
ଚାକିରିଆ ଓ ନାବାଳକ ନାବାଳିକା ନେଇଛନ୍ତି କାଳିଆ ଟଙ୍କା

ଭୁବନେଶ୍ବର: କାଳିଆ ଟଙ୍କାକୁ କିଭଳି ଭାବେ ଅଯୋଗ୍ୟ ହିତାଧିକାରୀ ହଡ଼ପ କରିଛନ୍ତି ତାହାର ବିସ୍ତୃତ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି କୃଷିମନ୍ତ୍ରୀ ଅରୁଣ ସାହୁ। ୨୦୧୮ ମସିହାରେ କାଳିଆ ଯେଜାନା ଆରମ୍ଭ ହେବାପରେ ୨୦୧୯ ମେ’ ମାସ ସୁଦ୍ଧା ୩୬ ଲକ୍ଷ ୩୪ ହଜାର ୭୧୦ କ୍ଷୁଦ୍ର, ନାମମାତ୍ର ଓ ଭାଗଚାଷୀଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇ ସେମାନଙ୍କ ବ୍ୟାଙ୍କ୍‌ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ସିଧାସଳଖ ୫୦୦୦ ଟଙ୍କା ପଠାଯାଇଥିଲା। ସେହିଭଳି ୧୪ ଲକ୍ଷ ୭୦ ହଜାର ୫୮୦ ଭୂମିହୀନ ପରିବାରକୁ ଚିହ୍ନଟ କରଯାଇ ସେମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଏହି କାଳିଆ ଟଙ୍କା ଦିଆଯାଇଥିଲା। ମୋଟ୍‍ ୫୧ ଲକ୍ଷ ୫ ହଜାର ୨୯୦ ଜଣ ହିତାଧିକାରୀ ‘କାଳିଆ’ ଯୋଜନାରେ ସାମିଲ୍‌ ହୋଇ ଏହି ଟଙ୍କା ପାଇଥିଲେ। ତେବେ ସାମିଲ୍‌ ହୋଇଥିବା ଏହି ହିତାଧିକାରୀମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୩ ଲକ୍ଷ ୪୧ ହଜାର ଅଯୋଗ୍ୟ ହିତାଧିକାରୀ ବୋଲି ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି। ସବୁଠାରୁ ବଡ଼କଥା ହେଲା ଏହି ଯୋଜନାରେ ୨୦ ହଜାର ସରକାରୀ ଚାକିରିଆ ଓ ପେନ୍‌ସନ୍‌ଭୋଗୀ ସାମିଲ୍‌ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏଥିସହ ଏହି ଯୋଜନାରେ ଗୋଟିଏ ପରିବାରର ଏକାଧିକ ସଦସ୍ୟ, ନାବାଳକ ଓ ନାବାଳିକା ମଧ୍ୟ ଟଙ୍କା ନେଇଥିବା ମନ୍ତ୍ରୀ ସାହୁ ବିସ୍ତୁତ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

ଓଳିଆରୁ ଗଜା: ବୟସ ୬, ଅନର୍ଗଳ ଗୀତା ଭାଗବତ ଗାଉଛନ୍ତି
ମାଲକାନଗିରି ପାଇଁ କଣ୍ଟା ଅପପୁଷ୍ଟି: ୟେଲୋ ଜୋନ୍‌ରେ

ମାଲକାନଗିରି ବିକାଶ ପଥରେ ଏବେ କଣ୍ଟା ହୋଇଛି ଶିଶୁ ଅପପୁଷ୍ଟି। ପ୍ରାପ୍ତ ପରିସଂଖ୍ୟାନ ଅନୁଯାୟୀ ଜିଲାର ମୋଟ ଶିଶୁଙ୍କ ୨.୯୪ ପ୍ରତିଶତ ଶିଶୁ ଅପପୁଷ୍ଟିର ରେଡ୍‌ ଜୋନରେ ରହିଥିବା ବେଳେ ୬୧.୯୫ ପ୍ରତିଶତ ଶିଶୁ ୟେଲୋ ଜୋନ୍‌ରେ ରହିଛନ୍ତି। ବିଗତ ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷରେ ଶିଶୁ ମୃତ୍ୟୁ ହାର ଏହି ଜିଲାରେ ସର୍ବାଧିକ ରହିଥିବା ଉପରୋକ୍ତ ପରିସଂଖ୍ୟାନର ସତ୍ୟାସତ୍ୟ ବୟାନ କରୁଛି। ଅଥଚ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ସୁଷମ ଖାଦ୍ୟ ଓ ଉତ୍ତମ ଚିକିତ୍ସା ସୁବିଧା ଉପଲବ୍ଧ କରାଯାଇଥିବା କଥା କୁହାଯାଉଛି। ଅସଲରେ ଗ୍ରାମୀଣ ଇଲାକାରେ ଅପପୁଷ୍ଟିର ହାର ବୃଦ୍ଧି ପାଇ ଚାଲିଥିବା ବେଳେ ସମସ୍ତ ସରକାରୀ ସୁବିଧା ଅପହଞ୍ଚ ହୋଇରହିଛି। ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ସରକାର ସବୁ ଜାଣି ନ ଜାଣିବା ଭଳି ଅଭିନୟ କରୁଛି। ଏହି ନ୍ୟାୟରେ ଚେଇଁ ଶୋଇଥିବ ଯିଏ, ତାକୁ ଉଠାଇବ କିଏ ଉକ୍ତିର ଯଥେଷ୍ଟ ଯଥାର୍ଥତା ରହିଛି।

ପିଏସ୍‌ଏରେ ଫାରୁକ୍‌ ଅବଦୁଲ୍ଲା ଅଟକ, ବାସଭବନ ସହାୟକ

ଶ୍ରୀନଗର: ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରର ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା ନ୍ୟାସନାଲ୍‌ କନ୍‌ଫରେନ୍ସ ନେତା ଫାରୁକ୍‌ ଅବଦୁଲ୍ଲାଙ୍କୁ ସୋମବାର ତାଙ୍କ ଶ୍ରୀନଗରସ୍ଥିତ ବାସଭବନରେ ଅଟକ ରଖାଯାଇଛି। ପବ୍ଲିକ୍‌ ସେଫ୍‌ଟି ଆକ୍ଟ (ପିଏସ୍‌ଏ) ଅନୁସାରେ ତାଙ୍କୁ ଅଟକ ରଖାଯାଇଛି। ଗତ ଅଗଷ୍ଟ ୫ ତାରିଖରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ୩୭୦ ଧାରା ଉଚ୍ଛେଦ କରିବା ପରେ ଫାରୁକ୍‌ଙ୍କ ସମେତ ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରର କେତେକ ବରିଷ୍ଠ ନେତାଙ୍କୁ ନଜରବନ୍ଦୀ କରାଯାଇଥିଲା। ତେବେ ତାଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ବାସଭବନରେ ଅଟକ ରଖାଯିବା ନେଇ ରବିବାର ରାତିରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଛି। ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ଅନୁସାରେ ଫାରୁକ୍‌ଙ୍କ ଗୁପକାର ରୋଡ୍‌ସ୍ଥିତ ବାସଭବନକୁ ସହାୟକ ଜେଲ୍‌ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି। ତେବେ ନିଜ ବାସଭବନରେ ଫାରୁକ୍‌ଙ୍କୁ ଅଟକ ରଖାଯାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ନିଜର ସମ୍ପର୍କୀୟ ଓ ବନ୍ଧୁମାନଙ୍କୁ ଭେଟିବା ନେଇ ଫାରୁକ୍‌ଙ୍କ ଉପରେ କୌଣସି ପ୍ରକାର କଟକଣା ଲଗାଯାଇନାହିଁ। କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ବାସଭବନକୁ ସଂଯୋଗ କରୁଥିବା ପ୍ରତିଟି ରାସ୍ତାରେ ତାରବାଡ଼ ଲଗାଯିବା ସହ ସୁରକ୍ଷାକର୍ମୀ ମୁତୟନ ରହିଛନ୍ତି।

ମୋଦିଙ୍କ ହଷ୍ଟନ୍‌ ରାଲିରେ ଯୋଗଦେଇପାରନ୍ତି ଟ୍ରମ୍ପ୍‌

ୱାଶିଂଟନ୍‌: ଚଳିତ ମାସ ଶେଷ ଭାଗରେ ଭାରତର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଆମେରିକା ଗସ୍ତରେ ଯିବେ। ଏହି ଗସ୍ତ କାଳରେ ସେ ଦେଶର ଅନ୍ୟତମ ପ୍ରଖ୍ୟାତ ରାଜ୍ୟ ହଷ୍ଟନ୍‌ରେ ଏକ ରାଲି କରିବାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରହିଛି। ତେବେ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଚକିତ କରିଦେବା ଭଳି ଜଣେ ବିଶିଷ୍ଟ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ବ ଯୋଗ ଦେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ସେ ହେଉଛନ୍ତି ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍‌ଡ ଟ୍ରମ୍ପ୍‌। ଏନେଇ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ଖବର ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିବା ବେଳେ ଖୁବ୍‌ଶୀଘ୍ର ହ୍ବାଇଟ୍‌ ହାଉସ୍‌ ପକ୍ଷରୁ ଏନେଇ ବିଧିବଦ୍ଧ ଘୋଷଣା କରାଯିବ ବୋଲି ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି। ଏପରିକି ହ୍ବାଇଟ୍‌ ହାଉସ୍‌ ପକ୍ଷରୁ ଏନେଇ କୌଣସି ପ୍ରକାର ଘୋଷଣା କରାଯିବ ନାହିଁ ଓ ଅଚାନକ ରାଲିରେ ପହଞ୍ଚି ଟ୍ରମ୍ପ୍‌ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଚମକାଇ ଦେବେ ବୋଲି ଏହି ରିପୋର୍ଟରେ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସୂତ୍ରରୁ ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଆଧାରରେ କୁହାଯାଇଛି।

କଳାହାଣ୍ଡିରେ କାୟା ମେଲାଉଛି କିଡନୀ ରୋଗ

ଏକଦା ଦାରିଦ୍ର୍ୟ, ଅନାହାର, ପଳାୟନ ଓ ପିଲା ବିକ୍ରି ପାଇଁ ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ଥିଲା କଳାହାଣ୍ଡି। ଏବେ କିଡନୀ ଜନିତ ସମସ୍ୟା କଳାହାଣ୍ଡି ପାଇଁ ନୂଆ ବିପତ୍ତି ଭାବେ ଛିଡ଼ାହୋଇଛି। ଶହ ଶହ ଲୋକ କିଡନୀ ଜଡ଼ିତ ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇ ଦୁର୍ଦ୍ଦଶା ଭୋଗୁଛନ୍ତି। ବର୍ଷେ ଭିତରେ ରୋଗୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବହୁ ପରିମାଣରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଲାଣି। ଉପଯୁକ୍ତ ଚିକିତ୍ସା ଅଭାବରୁ ଅନେକ ମୃତ୍ୟୁର ଶିକାର ହୋଇଛନ୍ତି। କଳାହାଣ୍ଡିରେ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ଚିକିତ୍ସା ସୁବିଧା ନ ପାଇ ରୋଗୀମାନେ କଟକ ବଡ଼ ମେଡିକାଲକୁ ଆସୁଛନ୍ତି। ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ଅର୍ଥ ବ୍ୟୟ ସେମାନଙ୍କ ସାମାଜିକ ଓ ଅର୍ଥନୈତିକ ସ୍ଥିତି ଦୋହଲାଇ ଦେଇଛି। ଜିଲାରେ ଏଭଳି ପଞ୍ଚାୟତ ନାହିଁ, ଯେଉଁଠି କିଡନୀ ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ନାହାନ୍ତି। ପାନୀୟ ଜଳ ଏହାର କାରଣ ହୋଇଥାଇ ପାରେ ବୋଲି ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି।



ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ