ମୁଖ୍ୟ ଖବର

ନେତାଜୀଙ୍କୁ ଯେତେ ପ୍ରଶଂସା କଲେ ବି କମ୍ ହେବ: ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ

କୋଲକାତା: ନେତାଜୀ ସୁଭାଷ ଚନ୍ଦ୍ର ବୋଷଙ୍କ ୧୨୫ତମ ଜୟନ୍ତୀ ଅବସରରେ କୋଲକାତାର ଭିକ୍ଟୋରିଆ ମେ‌ମୋରିଆଲରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି, ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ରାଜ୍ୟପାଳ ଜଗଦୀପ ଧନକର ଓ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମମତା ବାନାର୍ଜୀ ଯୋଗଦେଇ ଶ୍ରଦ୍ଧା ସୁମନ ଅର୍ପଣ କରିଛନ୍ତି। ଏହାପରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ନେତାଜୀଙ୍କ ବୀରତ୍ବ ଗାଥା ବର୍ଣ୍ଣନା କରିବା ସହ ତାଙ୍କ ପାଇଁ ବେଙ୍ଗଲ ମାଟି କିପରି ଗର୍ବିତ, ତାହା ଅବତାରଣା କରିଥିଲେ। ସେଦିନର ନେତାଜୀଙ୍କ ବୀରତ୍ବର ଗାଥାକୁ ବର୍ତ୍ତମାନର ଏଲଓସି ଓ ଏଲଏସି ସହ ଯୋଡ଼ି ଆମ ଦେଶର ବୀର ଯବାନମାନଙ୍କୁ ପ୍ରଂଶସା ମଧ୍ୟ କରିବାକୁ ପଛାଇ ନ ଥିଲେ। ଆଜି ବିଶ୍ବବାସୀ ଭାରତତ ତାକତ ଦେଖୁଛନ୍ତି। ଏଲଓସିରେ ପାକିସ୍ତାନକୁ ଓ ଏଲଏସିରେ ଚୀନକୁ ଆମ ଯବାନ ମୁକାବିଲା କରି କଡ଼ା ଜବାବ ଦେଇ ଆସୁଛନ୍ତି।

ଚାଲିଗଲେ ‘ବେଶକ ମନ୍ଦିର ମସଜିଦ୍…’ର କଣ୍ଠଶିଳ୍ପୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ଚଞ୍ଚଲ
ନିଜ ସ୍କୁଲ୍‌ରେ ପରୀକ୍ଷା ଦେବେ ମାଟ୍ରିକ୍‌ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ

ଭୁବନେଶ୍ବର: କୋରୋନା ପାଇଁ ମାଟ୍ରିକ୍‌ ପରୀକ୍ଷା ଫି’ ଛାଡ଼ କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଚାପ ମୁକ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ମାଗଣାରେ ଟେଷ୍ଟ୍‌ ପେପର୍‌ ବା ‘ଶିକ୍ଷା ଦର୍ପଣ’ ବାଣ୍ଟିବେ ବୋଲି ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ। ଏହାପରେ ମାଟ୍ରିକ୍‌ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀଙ୍କ ପାଇଁ ଆଉ ଏକ ବଳିଷ୍ଠ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି ରାଜ୍ୟ ସରକାର। କୋରୋନା ସଂକ୍ରମଣକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଏଥର ନିଜ ସ୍କୁଲ୍‌ରେ ପରୀକ୍ଷା ଦେବେ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀ। ଏଥିସହ ପରୀକ୍ଷା ଅବଧିକୁ ମଧ୍ୟ ଅଧ ଘଣ୍ଟା କମାଇ ଦିଆଯାଇ ୨ ଘଣ୍ଟା କରାଯାଇଛି। ନିଜ ସ୍କୁଲ୍‌ରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ପରୀକ୍ଷା ଦେଉଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଅନ୍ୟ ସ୍କୁଲ୍‌ର ଶିକ୍ଷକ ପରୀକ୍ଷା ନିରୀକ୍ଷକ ଦାୟିତ୍ୱରେ ରହିବେ ବୋଲି ବିଦ୍ୟାଳୟ ଓ ଗଣଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଏଭଳି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି।

କଂଗ୍ରେସର ସିଡବ୍ଲ୍ୟୁସି ବୈଠକ: ମେ’ରେ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ନିର୍ବାଚନ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: କଂଗ୍ରେସ ୱାର୍କିଂ କମିଟି (ସିଡବ୍ଲ୍ୟୁଡିସି)ର ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୈଠକ ବସିଛି। ଶୁକ୍ରବାର କଂଗ୍ରେସର ଅନ୍ତରୀଣ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧିଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ସିଡବ୍ଲ୍ୟୁସିର ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ଏହି ବୈଠକରେ ଏକ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଛି। ଆସନ୍ତା ମେ’ ମାସରେ କଂଗ୍ରେସର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ପଦ ପାଇଁ ନିର୍ବାଚନ ହୋଇପାରେ ବୋଲି ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଛି। ଚାରିଟି ରାଜ୍ୟରେ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ଶେଷ ହେବା ପରେ ହେବାକୁ ଥିବା ଏହି ନିର୍ବାଚନରେ କଂଗ୍ରେସର ନୂତନ ଅଧ୍ୟକ୍ଷଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ନିର୍ବାଚିତ କରାଯାଇ ପାରେ। ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧି ମେ’ ୨୦୧୯ରେ କଂଗ୍ରେସ ସଭାପତି ପଦରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେବା ପରେ ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧି ମଧ୍ୟବର୍ତ୍ତୀକାଳୀନ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ହୋଇଥିଲେ। କଂଗ୍ରେସର ପୂର୍ଣ୍ଣକାଳୀନ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ନିର୍ବାଚିତ କରିବାକୁ କଂଗ୍ରେସର କେତେକ ବରିଷ୍ଠ ନେତା ଦାବି କରିଥିଲେ।

ଜନତା ମଇଦାନରେ ଆରମ୍ଭ ହେଲା ତୋଷାଳି ଜାତୀୟ ହସ୍ତଶିଳ୍ପ ମେଳା

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଗୁରୁବାରଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ଓଡ଼ିଶା ସରକାରଙ୍କ ହସ୍ତତନ୍ତ, ବୟନ ଓ ହସ୍ତଶିଳ୍ପ ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା ଆୟୋଜିତ ତୋଷାଳି ଜାତୀୟ ହସ୍ତଶିଳ୍ପ ମେଳା-୨୦୨୧। ଭୁବନେଶ୍ୱରସ୍ଥିତ ଜନତା ମଇଦାନରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଏହି ମେଳାକୁ ଭର୍ଚୁଆଲ୍‌ ମାଧ୍ୟମରେ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଛନ୍ତି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ। ଏହି ଅବସରରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି, ପୂର୍ବ ଭାରତର ସବୁଠାରୁ ବୃହତ ଏହି ମେଳା ଏକ ଅସାଧାରଣ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେଉଛି।ତେଣୁ ସମସ୍ତଙ୍କୁ କୋଭିଡ୍ ଗାଇଡ୍‌ଲାଇନ୍‌କୁ କଡ଼ାକଡ଼ି ଭାବରେ ପାଳନ କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ। ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଥିଲେ, ଓଡ଼ିଶା କଳା ଓ ସଂସ୍କୃତିର ଭୂମି ଏବଂ ଓଡ଼ିଆ କାରିଗର କୋଣାର୍କ ପରି ବିସ୍ମୟ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ ତଥା ଆମ କାରିଗରମାନଙ୍କର ଦକ୍ଷତାର ତୁଳନା ନାହିଁ। ଏଥି ସହିତ ସେ ରାଜ୍ୟ ହସ୍ତଶିଳ୍ପ ପୁରସ୍କାର ପାଉଥିବା କାରିଗରମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇଥିଲେ।

ଶିମୋଗାରେ ଡିନାମାଇଟ୍ ବିସ୍ଫୋରଣ: ୮ ମୃତ, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଶୋକ

ବେଙ୍ଗାଳୁରୁ: ଗୁରୁବାର ରାତିରେ କର୍ଣ୍ଣାଟକର ଶିମୋଗା ଜିଲ୍ଲାରେ ଡିନାମାଇଟ୍ ବିସ୍ଫୋରଣ ଘଟି ୮ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି। ବିସ୍ଫୋରଣ ଏତେ ଭୟଙ୍କର ଥିଲା ଯେ ଆଖପାଖ ଅଞ୍ଚଳରେ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ଅନୁଭୂତ ହୋଇଥିଲା। ଭୂମିକମ୍ପ ଯୋଗୁ ଏହି କମ୍ପନ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି ବୋଲି ପ୍ରଥମେ ଭ୍ରମ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଭୂତତ୍ତ୍ୱବିତ୍‌ମାନଙ୍କୁ ପଚରାଯିବାରୁ ଏହା ଭୂମିକମ୍ପ ନୁହେଁ ବୋଲି ସେମାନେ କହିଥିଲେ। ହେଲେ ପରେ ଏକ କ୍ରସର୍‌ ନିକଟରେ ଖନନ କରିବା ପାଇଁ ବିସ୍ଫୋରକ ନେଇ ଯାଉଥିବା ଏକ ଲରି ଟ୍ରକ୍‌ରେ ଏହି ବିସ୍ଫୋରଣ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଥିଲା। ଏହି ବିସ୍ଫୋରଣରେ ଅନ୍ୟୂନ ୮ ଜଣ ବ୍ୟକ୍ତି ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିବା ଜିଲ୍ଲାପାଳ କେବି ଶିବକୁମାର ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ବିସ୍ଫୋରଣ ପରେ ପୂରା ଅଞ୍ଚଳକୁ ସିଲ୍‌ କରି ଦିଆଯାଇଛି। ବିସ୍ଫୋରଣସ୍ଥଳରେ କିଛି ମୃତଦେହ ପଡ଼ି ରହିଥିବା ଆଶଙ୍କା କରାଯାଉଛି।

ସିରମ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ: ପୋଡ଼ିହୋଇ ୫ ମୃତ
ଦ୍ବିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ କୋରୋନା ଟିକା ନେବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ!

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଓ କେତେକ ରାଜ୍ୟର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଦ୍ବିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ କୋରୋନା ଟିକାକରଣରେ ସାମିଲ ହେବେ ବୋଲି ସୂଚନା ମିଳିଛି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କିମ୍ବା କୌଣସି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସୂତ୍ରରୁ ଏନେଇ ସରକାରୀ ଭାବେ ସୂଚନା ମିଳି ନାହିଁ। ମାତ୍ର ନିକଟତମ ସୂତରୁ ମିଳିଥିବା ସୂଚନାନୁସାରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଓ କେତେକ ରାଜ୍ୟର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ନାମ ଦ୍ବିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ସାମିଲ ହେବାକୁ ଥିବା ୨୭ କୋଟି ଲୋକଙ୍କ ତାଲିକାରେ ସ୍ଥାନ ପାଇବାର ଯଥେଷ୍ଟ ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ସରକାରଙ୍କ ଘୋଷଣା ଅନୁସାରେ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀଙ୍କୁ ଟିକାକରଣ ସରିବା ପରେ ଦ୍ବିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାରେ ଦେଶରେ ୨୭ କୋଟି ଲୋକ ଟିକା ନେବେ। ଯେଉଁମାନଙ୍କ ବୟସ ୫୦ ବର୍ଷରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ବ ଓ ଯେଉଁମାନଙ୍କର ବହୂବିଧ ରୋଗବ୍ୟାଧି ରହିଛି ସେମାନେ ଟିକାକରଣରେ ସାମିଲ ହେବେ।

ଅସ୍ତ ହୋଇଗଲେ ରବି
ଅନେକଙ୍କ ଆଖି ଖୋଲିଦେଲେ ଖୋଲି: ଇଜିପ୍ଟର ପ୍ରଥମ ମହିଳା ମୋଟର ମେକାନିକ

ମହିଳାଙ୍କୁ ନେଇ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟର ଲୋକଙ୍କ ଚିନ୍ତାଧାରା ବଦଳିବାରେ ଲାଗିଛି। ଆଜି ସେମାନେ ପୁରୁଷଙ୍କ ସମକକ୍ଷ ହୋଇ କାମ କରୁଛନ୍ତି। ସମାଜ ଯଦିଓ ମହିଳାଙ୍କୁ କାମ କରିବାକୁ ସ୍ବାଧୀନତା ଦେଇଛି, କିନ୍ତୁ କେଜାଣି କାହିଁକି ଲୋକେ ନିଜ ମସ୍ତିଷ୍କରେ ମହିଳା କେତେକ ସୀମିତ କ୍ଷେତ୍ରରେ କାମ କରିପାରିବେ ବୋଲି ଚିନ୍ତାଧାରା ରହିଛି। ଅର୍ଥାତ ମହିଳାମାନେ ଅଫିସରେ କାମ କରିବା ଠିକ ରହିବ ବୋଲି ଭାବିଥାନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଯଦି ମହିଳାମାନେ ରିପେୟାର ୱାର୍କଶପରେ କାମ କରୁଥିବା ଦେଖନ୍ତି, ତେବେ ଲୋକେ ତାଙ୍କ ବିଷୟରେ କଥା ହେବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି। ଏହି ଆଧୁନିକ ଯୁଗରେ ମଧ୍ୟ ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ସାମାଜିକ ଶିକୁଳି ଛିଣ୍ଡିନି। କିନ୍ତୁ ଏସବୁ ମଧ୍ୟରେ ଇଜିପ୍ଟର ଲେଖା ଅଲ ଖୋଲି ନାମ୍ନୀ ଜଣେ ମହିଳା ଅନ୍ୟ ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରେରଣା ପାଲଟିବା ସହ ଅନେକଙ୍କ ଆଖି ଖୋଲି ଦେଇଛନ୍ତି।



ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ