ମୁଖ୍ୟ ଖବର

ମୋଦିଙ୍କ କେଦାରନାଥ ଯାତ୍ରା ଆଚରଣ ବିଧିର ଉଲ୍ଲଙ୍ଘନ

କୋଲ୍‌କାତା: ରବିବାରର ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଭୋଟ୍‌ ଗ୍ରହଣ ପୂର୍ବରୁ ଶନିବାର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଶୈବପୀଠ କେଦାରନାଥରେ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା କରିବା ସହ ସେଠାରେ ଧ୍ୟାନମଗ୍ନ ହେବା ଘଟଣା ବେଶ୍‌ ଚର୍ଚ୍ଚାର ବିଷୟ ହୋଇଛି। ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ବାରାଣସୀରେ ନିର୍ବାଚନ ହେଉଥିବାରୁ ଏଠାରୁ ପ୍ରାର୍ଥୀ ହୋଇଥିବା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି ବିଜୟୀ ହେବା ସକାଶେ କେଦାରନାଥଙ୍କ ଶରଣ ପଶିଥିବା ସାଧାରଣ ଲୋକେ କହୁଥିବା ବେଳେ ସେ କୌଣସି ପ୍ରକାର ଅଭିଳାଷା ନେଇ ଧ୍ୟାନମଗ୍ନ ହୋଇ ନ ଥିବା ମୋଦି କହିଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ମୋଦିଙ୍କ କେଦାରନାଥ ଦର୍ଶନକୁ ବିରୋଧୀମାନେ ବିରୋଧ କରିଛନ୍ତି। ତୃଣମୂଳ କଂଗ୍ରେସ ଏହାକୁ ଆଦର୍ଶ ଆଚରଣ ସଂହିତା (ଏମ୍‌ଏମ୍‌ସି)ର ଘୋର ଉଲ୍ଲଙ୍ଘନ ବୋଲି ଅଭିଯୋଗ କରିବା ସହ ଏନେଇ ନିର୍ବାଚନ କମିଶନ୍‌ (ଇସି)ଙ୍କ ଦ୍ବାରସ୍ଥ ହୋଇଛି।

ସପ୍ତମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଭୋଟିଂ ଆରମ୍ଭ, ୧୦ଟା ସୁଦ୍ଧା ୧୨ ପ୍ରତିଶତ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଚଳିତ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନର ସପ୍ତମ ତଥା ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ମତଦାନ ରବିବାର ସକାଳୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ପୂର୍ବାହ୍ନ ୧୦ଟା ସୁଦ୍ଧା ୧୨ ପ୍ରତିଶତ ଭୋଟର୍‌ ସେମାନଙ୍କ ମତାଧିକାର ସାବ୍ୟସ୍ତ କରିଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। ଗତ ଏପ୍ରିଲ୍‌ ୧୧ ତାରିଖଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ସପ୍ତଦଶ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନର ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶର ବାରାଣସୀ ସମେତ ଦେଶର ୫୯ଟି ଲୋକସଭା ଆସନରେ ମତଦାନ ହେଉଛି। ୭ଟି ରାଜ୍ୟ ସହ ଗୋଟିଏ କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳ ଚଣ୍ଡିଗଡ଼ରେ ନିର୍ବାଚନ ହେଉଥିବା ବେଳେ ପ୍ରାତଃ ୧୦ଟା ସୁଦ୍ଧା ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡରେ ସର୍ବାଧିକ ୧୫ ପ୍ରତିଶତ ମତଦାନ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ପଞ୍ଜାବରେ ସର୍ବନିମ୍ନ ୧୦.୦୧ ପ୍ରତିଶତ ଭୋଟିଂ ହୋଇଥିବା ନିର୍ବାଚନ କମିଶନ୍‌ (ଇସି)ଙ୍କ ୱେବ୍‌ସାଇଟ୍‌ରେ ଉପଲବ୍ଧ ସୂଚନାରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି।

ସ୍ୱଚ୍ଛ ଭାରତକୁ ‘ଫୋନି’ ଝଟ୍‌କା

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ୨୦୧୯ ସୁଦ୍ଧା ଦେଶକୁ ସ୍ବଚ୍ଛ କରିବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ନେଇ ସ୍ବଚ୍ଛ ଭାରତ ଜନ ଆନ୍ଦୋଳନ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଥିଲା ତା’ ଉପରେ ଫୋନି ମାଡ଼ ହୋଇଛି। ବାତ୍ୟା ‘ଫୋନି’ ମାଡ଼ରେ ସହର ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଗାଁ ଗହଳରେ ସ୍ୱଚ୍ଛଭାରତ ଯୋଜନାରେ ନିର୍ମାଣ ହୋଇଥିବା ଶୌଚାଳୟ ମଧ୍ୟରୁ ସଂଖ୍ୟାଧିକ ଏବେ ମାଟିରେ ମିଶିଯାଇଛି। ଏଥିଯୋଗୁଁ ଚଳିତବର୍ଷ ଅକ୍ଟୋବର ଦୁଇ ତାରିଖ ମଧ୍ୟରେ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଶୌଚାଳୟ ଯୋଗାଣର ଯେଉଁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରହିଥିଲା ତାହା ପୂରଣ ନେଇ ଆଶଙ୍କା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ପ୍ରଭାବିତ ଅଞ୍ଚଳରେ ଭାଙ୍ଗି ଯାଇଥିବା ଶୌଚାଳୟଗୁଡ଼ିକର ତତ୍କାଳ ପୁନରୁଦ୍ଧାର ଓ ନିର୍ମାଣ ଏତେଟା ସହଜ ନୁହେଁ। କାରଣ ଏବେ ବି ବହୁ ଅଞ୍ଚଳକୁ ସଡ଼କ ଓ ବିଜୁଳି ସଂଯୋଗ ହୋଇପାରି ନାହିଁ। ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ପାଇଖାନା ନିର୍ମାଣ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଓଡ଼ିଶା ପଛରେ ଥିବାବେଳେ ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଧାର୍ଯ୍ୟ ସମୟସୀମା ମଧ୍ୟରେ କିଭଳି ଲକ୍ଷ୍ୟ ପୂରଣ କରାଯିବ ତାହା ଏବେ ଚିନ୍ତାର କାରଣ ପାଲଟିଛି।

ଆଜି ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ନିର୍ବାଚନ: ବାରାଣସୀ ସମେତ ୫୯

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଚଳିତ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନର ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ମତଦାନ ଆସନ୍ତା ରବିବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ଗତ ଏପ୍ରିଲ୍‌ ୧୧ ତାରିଖଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ମତଦାନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ରବିବାର ଶେଷ ହେବ। ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୭ଟି ରାଜ୍ୟ ଓ ଗୋଟିଏ କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳର ୫୯ଟି ଆସନରେ ନିର୍ବାଚନ ହେବ। ଏଥିରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ପୁନର୍ବାର ନିର୍ବାଚିତ ହେବା ସକାଶେ ପ୍ରାର୍ଥିପତ୍ର ଦାଖଲ କରିଥିବା ବାରାଣସୀ ରହିଛି। ରାଜ୍ୟଗୁଡ଼ିକ ହେଲା ବିହାର, ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡ, ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦେଶ, ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶ, ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ, ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶ ଓ ପଞ୍ଜାବ ଏବଂ କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳ ହେଉଛି ଚଣ୍ଡିଗଡ଼। ମତଦାନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ପ୍ରାତଃ ୭ଟା ବେଳୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ସନ୍ଧ୍ୟା ୬ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜାରି ରହିବ। ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ଶନିବାର ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡସ୍ଥିତ ପ୍ରଖ୍ୟାତ ଶୈବପୀଠ କେଦାରନାଥରେ ପହଞ୍ଚି ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା କରିଛନ୍ତି।

ରାଜନୈତିକ ହିଂସା ପାଇଁ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ମାଟି ଉର୍ବର

କୋଲ୍‌କାତା: ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଦେଶର ପଶ୍ଚିମ ଭାଗର ଏକ ପ୍ରମୁଖ ରାଜ୍ୟ। ଏଠାରେ ଅଦ୍ୟାବଧି ବାମପନ୍ଥୀ ସରକାର ଅଧିକ ଦିନ କ୍ଷମତାରେ ରହିଥିବା ବେଳେ ଗତ ୨୦୧୪ଠାରୁ ମମତା ବାନାର୍ଜୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ବାଧୀନ ତୃଣମୂଳ କଂଗ୍ରେସ (ଟିଏମ୍‌ସି) କ୍ଷମତା ଉପଯୋଗ କରିଆସୁଛି। ଭାରତ ପରି ଏକ ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ରାଷ୍ଟ୍ରରେ ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ସରକାର ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ନିରାପତ୍ତା ଯୋଗାଇ ଦେବା ଏକ ବାଧ୍ୟବାଧକତା ଥିବା ବେଳେ ଦେଶର ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟ ତୁଳନାରେ ଏଠାରେ ମଣିଷ ଜୀବନ ଅପେକ୍ଷାକୃତ ଶସ୍ତା ଥିବା ପରି ମନେହୁଏ। କାରଣ ଏଠାରେ କ୍ଷମତା ହାସଲ ପାଇଁ ସବୁବେଳେ ମଣିଷକୁ ବଳି ଚଢ଼ାଯାଇଛି। ବିଶେଷକରି ଗତ ୩୦ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ବାମପନ୍ଥୀ ଦଳମାନେ ଶାସନର ଗାଦି ହାତେଇବା ସକାଶେ ଶହ ଶହ ଲୋକଙ୍କୁ ବଳି ପକାଇ ଦେଇଛନ୍ତି। ୧୯୯୦ରେ ୪ ଶହ ଲୋକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହେଉ କିମ୍ବା ଗତ ବର୍ଷର ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନରେ ୫୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ବ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ଯିବା ହେଉ, ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ରାଜନୈତିକ ହିଂସାର ଏକ ଲମ୍ବା ଇତିହାସ ରହିଛି। ଚଳିତ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ମଧ୍ୟ ଇତିହାସ ନିଜକୁ ଦୋହରାଇଛି। ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ମତଦାନଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଗତ ୧୨ ତାରିଖରେ ଶେଷ ହୋଇଥିବା ଷଷ୍ଠ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ମତଦାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହା ଜାରି ରହିଛି ଓ ଅଦ୍ୟାବଧି ୪୦ ଜଣ ଲୋକ ସେମାନଙ୍କ ବହୁମୂଲ୍ୟ ଜୀବନ ହରାଇସାରିଲେଣି ବୋଲି ଏକ ମିଡିଆ ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି।

ବିଶ୍ବକପ୍‌ କୋହଲିଙ୍କ ନେତୃତ୍ବ ପାଇଁ ଅଗ୍ନି ପରୀକ୍ଷା

ମୁମ୍ବାଇ: ମେ ୩୦ରୁ ଜୁଲାଇ ୧୪ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଇଂଲଣ୍ଡ ମାଟିରେ ଖେଳାଯିବାକୁ ଥିବା ବିଶ୍ବକପ୍‌ ଭାରତୀୟ ଦଳର ଅଧିନାୟକ ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କ ପାଇଁ ଅଗ୍ନି ପରୀକ୍ଷା। ପ୍ରଥମ ଭାରତୀୟ ଅଧିନାୟକ ଭାବେ କୋହଲି ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ମାଟିରେ ଟେଷ୍ଟ ସିରିଜ୍‌ ଜିତିବାର ଗୌରବ ଲାଭ କରିବା ପରେ ତାଙ୍କ ଉପରେ ଯେଉଁ ଭରସା ନେଇ କୋଟି କୋଟି ଫ୍ୟାନ ଅପେକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି, ତାହାକୁ ଯଥାସାଧ୍ୟ ପ୍ରମାଣିତ କରିବା ପାଇଁ ଏହା ଏକ ବଡ଼ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ। ନିଜକୁ ଜଣେ ଚାମ୍ପିଅନ୍‌ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ ଭାବେ ପ୍ରମାଣିତ କରିଥିବା କୋହଲିଙ୍କୁ କିନ୍ତୁ ଜଣେ ସଫଳ ଅଧିନାୟକ ହେବାକୁ ହେଲେ ବିଶ୍ବକପ ସଫଳତା ନିହାତି ଜରୁରୀ। ପୂର୍ବରୁ କପିଳ ଦେବ ଓ ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂହ ଧୋନିଙ୍କୁ ଯେଉଁ ଗୌରବ ମିଳିଛି, ତାହା ପାଇବାରେ କୋହଲି କେତଦୂର ସଫଳ ହେବେ ତାହା ଆସନ୍ତା ବିଶ୍ବକପ୍‌ରୁ ହିଁ ଜଣାପଡ଼ିବ।

ଡ୍ରାମାଟିକ୍‌ ଲୁକ୍‌ ପାଇଁ ଟ୍ରୋଲ୍‌ ହେଲେ ଦୀପିକା

କାନ୍ସ ଫିଲ୍ମ ଫେଷ୍ଟିଭାଲ ୨୦୧୯ରେ ବଲିଉଡ୍‌ ଷ୍ଟାର୍‌ମାନଙ୍କ ଜଲୱା କାଏମ ରହିଛି। ଏହି ଅବସରରେ ଦୀପିକା ପାଦୁକୋନ, ପ୍ରିୟଙ୍କା ଚୋପ୍ରା, କଙ୍ଗନା ରାନାୱତଙ୍କ ଭଳି ଅଭିନେତ୍ରୀ ଗ୍ଲାମରର ଜଲୱା ଦେଖାଇଛନ୍ତି। ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ସାରା ସୋସାଲ ମିଡିଆରେ ଦୀପିକା କାନ୍ସ ଫିଲ୍ମ ଫେଷ୍ଟିଭାଲର ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ଲୁକ୍‌ ଶେୟାର କରିଥିଲେ। ଦୀପିକା ପ୍ରଥମେ ବ୍ରାଉନ୍‌ ଓ କ୍ରୀମ୍‌ ରଙ୍ଗର ଗାଉନ୍‌ରେ ରେଡ୍‌ କାର୍ପେଟ୍‌ରେ ଏଣ୍ଟ୍ରି ନେଇଥିଲେ। ଏହାପରେ ସେ ତାଙ୍କର ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ଲୁକ୍‌ ଶେୟାର କରିଛନ୍ତି। ଏବେ କାନ୍ସରେ ତାଙ୍କର ଲାଟେଷ୍ଟ ଲୁକ୍‌କୁ ନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚା ଜୋର୍‌ ଧରିଛି। ତାଙ୍କର ଏହି କ୍ରେଜି ଲୁକ୍‌ ଦେଖିବା ପରେ ଲୋକେ ତାଙ୍କୁ ଟ୍ରୋଲ୍‌ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିବା ସହିତ ରଣବୀରଙ୍କ ସହ ତୁଳନା କରିଛନ୍ତି।

ପଞ୍ଚଦଶ ବିଧାନସଭା ଭଙ୍ଗ କରିବାକୁ ସୁପାରିସ କଲା ରାଜ୍ୟ

ଭୁବନେଶ୍ବର: ପଞ୍ଚଦଶ ବିଧାନସଭାକୁ ଭଙ୍ଗ କରିବାକୁ ସୁପାରିସ କରିଛି ରାଜ୍ୟ କ୍ୟାବିନେଟ୍‌। ଶନିବାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ବସିଥିବା ଏହି କ୍ୟାବିନେଟ୍‌ ବୈଠକରେ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି। ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କ ନିକଟକୁ କ୍ୟାବିନେଟ୍‌ ନିଷ୍ପତ୍ତି ପ୍ରସ୍ତାବ ପଠାଯାଇଛି। କ୍ୟାବିନେଟ୍ ବୈଠକ ପରେ ମୁଖ୍ୟ ସଚିବ ଆଦିତ୍ୟ ପ୍ରସାଦ ପାଢ଼ୀ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ପଞ୍ଚଦଶ ବିଧାନସଭାର ଶେଷ କ୍ୟାବିନେଟ୍‌ ଥିବାରୁ ଉପସ୍ଥିତ କ୍ୟାବିନେଟ୍‌ ମନ୍ତ୍ରୀମାନେ ଭାବବିହ୍ବଳ ହୋଇପଡ଼ିଥିଲେ। ନିର୍ବାଚନ ଫଳାଫଳ ମେ’ ୨୩ ବାହାରିବାକୁ ଥିବାରୁ କାହାର ଭାଗ୍ୟରେ ହାତୀ ସୁନା କଳସ ଢ଼ାଳିବ ତାଙ୍କୁ ନେଇ ମନ୍ତ୍ରୀମାନଙ୍କ ଭିତରେ ଏବେ ବି ଉତ୍କଣ୍ଠା ରହିଛି। ସରକାର ପୁଣି କ୍ଷମତାକୁ ଫେରିବ କି ନାହିଁ, ଯଦି କ୍ଷମତାକୁ ଫେରିବେ ତେବେ କ୍ୟାବିନେଟ୍‌ ମନ୍ତ୍ରୀ ହେବାର ସୁଯୋଗ କାହାକୁ ମିଳିବ ଏଭଳି ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରଶ୍ନ ମନକୁ ଆନ୍ଦୋଳନ କରିଛି।

ରାହୁଲ, ଅଖିଳେଶ ଓ ମାୟାବତୀଙ୍କୁ ଭେଟିଲେ ଚନ୍ଦ୍ରବାବୁ
ରାଜ୍ୟ କ୍ୟାବିନେଟ୍‌ରେ ବାତ୍ୟା ପରବର୍ତ୍ତୀ ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ

ଭୁବନେଶ୍ବର: ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଶେଷ ହୋଇଛି ପଞ୍ଚଦଶ ବିଧାନସଭାର ଶେଷ କ୍ୟାବିନେଟ୍‌ ବୈଠକ। ଏହି ବୈଠକରେ ବିଧାନସଭା ଭଙ୍ଗ ପାଇଁ ସୁପାରସ କରାଯିବା ସହ ବାତ୍ୟା ‘ଫୋନି’ର କ୍ଷୟକ୍ଷତି ନେଇ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଛି। ‘ଫୋନି’ରେ ମୋଟ ୧୪ଟି ଜିଲ୍ଲାର ୧୫୯ଟି ବ୍ଲକ୍‌ ଓ ୫୧ଟି ସହରାଞ୍ଚଳର ୧.୬୫କୋଟି ଲୋକ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ପ୍ରାଥମିକ ଆକଳନ ଅନୁସାରେ ବାତ୍ୟାରେ ମୋଟ ୧୨,୯୪୩.୯୧ କୋଟି ଟଙ୍କାର କ୍ଷୟକ୍ଷତି ହୋଇଛି। ଏଥିରେ ସରକାରୀ ଓ ଘରୋଇ ସମ୍ପତ୍ତି ବାବଦରେ ୬୧୭୬ କୋଟି ଟଙ୍କା ଏବଂ ରିଲିଫ ଓ ପୁନରୁଦ୍ଧାର ବାବଦରେ ୬୭୬୭.୬୫ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଆବଶ୍ୟକତା ଥିବା ରାଜ୍ୟ କ୍ୟାବିନେଟ୍‌କୁ ଅବଗତ କରାଯାଇଥିଲା ବୋଲି ମୁଖ୍ୟ ସଚିବ ଆଦିତ୍ୟ ପ୍ରସାଦ ପାଢ଼ୀ କହିଛନ୍ତି। ବାତ୍ୟା ପରବର୍ତ୍ତୀ ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟ ଲାଗି କ୍ୟାବିନେଟ୍‌ରେ ଅର୍ଥ ରାଶି ମଞ୍ଜୁର ହୋଇଛି।



ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ


କରେନ୍ସି କନଭର୍ଟର

ନୋବେଲ ଡିନର୍
ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର ଭଳି ନୋବେଲ ଡିନରର ମର୍ଯ୍ୟାଦା ଅତି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ ପରେ ପ୍ରତି ବର୍ଷ ଡିସେମ୍ବର ୧୦ ତାରିଖରେ ଷ୍ଟକହୋମ୍ ସିଟିର ବ୍ଳୁ ହଲ୍‌ରେ ଏହି ରାତ୍ରିଭୋଜନର ଆୟୋଜନ କରାଯାଏ। ଏଥିରେ ସ୍ବିଡେନର ରାଜ ପରିବାର, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ, ପଦସ୍ଥ ସରକାରୀ ବ୍ୟକ୍ତି, ନୋବେଲ ବିଜେତା ଏବଂ ଅତିଥି ଉପସ୍ଥିତ ରହନ୍ତି। ପ୍ରତ୍ୟେକ ନୋବେଲ ବିଜେତା ଏଠାକୁ ୧୬ ଜଣ ଅତିଥିଙ୍କୁ ସାଥିରେ ଆଣି ପାରିବେ। ଏହି ଭୋଜନର ସମୟ ସୀମା ୪ ଘଣ୍ଟା। ଏଥିରେ ନୋବେଲ ବିଜେତାମାନେ ସଂକ୍ଷିପ୍ତ ବକ୍ତବ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତି। ଚାରି ଦିନ ଆଗରୁ ୪୦ ଜଣ ରୋଷେୟା ୨୦୦ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସହାୟତାରେ ଭୋଜନ ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ଲାଗିଯାଆନ୍ତି। ୬୦ଟି ଟେବୁଲରେ ଥିବା ୭୦୦୦ ଥାଳି, ୫୦୦୦ ଗ୍ଳାସ୍ ଏବଂ ୧୦,୦୦୦ ରୁପା ବାସନରେ ଖାଦ୍ୟ ପରଷା ଯାଏ। ଏହି ଡିନରର ମୂଲ୍ୟ ୪ କୋଟି ଟଙ୍କା। ୧୯୭୯ ମସିହାର ନୋବେଲ ଶାନ୍ତି ବିଜେତା ମଦର ଟେରେସାଙ୍କ ଅନୁରୋଧ କ୍ରମେ ସେହି ବର୍ଷ ଏହି ଭୋଜନ ବାତିଲ୍‌ କରାଯାଇ ସେହି ଅର୍ଥ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା।

ଜନମତ

ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଭକ୍ତଙ୍କ ଦର୍ଶନକୁ ଶୃଙ୍ଖଳିତ ଓ ବ୍ୟବସ୍ଥିତ କରିବା ନିମନ୍ତେ ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦେଶ କ୍ରମେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଧାଡ଼ି ଦର୍ଶନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ସହ ଆପଣ ଏକମତ ତ ?