ମୁଖ୍ୟ ଖବର

କୋଲ୍‌କାତାରେ ବିଜେପି ସମର୍ଥକଙ୍କୁ ଲାଠିଚାର୍ଜ, ୩୭ ଗିରଫ
ଜେଏନ୍‌ୟୁ ବିଦ୍ୟାର୍ଥୀଙ୍କ ଆନ୍ଦୋଳନ ଫଳବତୀ: ବର୍ଦ୍ଧିତ ହଷ୍ଟେଲ୍‌

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଜବାହରଲାଲ୍‌ ନେହରୁ ୟୁନିଭର୍ସିଟି (ଜେଏନ୍‌ୟୁ)ର ହଷ୍ଟେଲ୍‌ ଫି’ ଅହେତୁକ ଭାବେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିବାରୁ ଏହାର ପ୍ରତିବାଦରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ଓହ୍ଲାଇଥିଲେ। ଏହି ଆନ୍ଦୋଳନ କ୍ରମଶଃ ବ୍ୟାପକ ରୂପ ନେଇଥିବାରୁ ଶେଷରେ ମାନବ ସମ୍ବଳ ବିକାଶ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ଏପରି ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିନିଆଯାଇଛି। ୟୁନିଭର୍ସିଟିରେ ପାଠ ପଢ଼ୁଥିବା ଅର୍ଥନୈତିକ ଭାବେ ଦୁର୍ବଳ ଶ୍ରେଣୀର ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ସକାଶେ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ଏକ ଯୋଜନାର ପ୍ରସ୍ତାବ ମଧ୍ୟ ଦିଆଯାଇଛି। ଏହି ଯୋଜନା ଦ୍ବାରା ଆର୍ଥିକ ଭାବେ ଦୁର୍ବଳ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଆର୍ଥିକ ସହଯୋଗ ପାଇପାରିବେ। ତେଣୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆନ୍ଦୋଳନ ରାସ୍ତା ଧରିଥିବା ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ପାଠପଢ଼ାରେ ମନୋନିବେଶ କରିବାକୁ ଶିକ୍ଷା ସଚିବ ଆର. ସୁବ୍ରମଣ୍ୟମ୍‌ ଟ୍ବିଟ୍‌ କରି ଜଣାଇଛନ୍ତି। ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ଆନ୍ଦୋଳନ କରୁଥିବାରୁ ଜେଏନ୍‌ୟୁର କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ କମିଟି ବୈଠକ ୟୁନିଭର୍ସିଟିରେ କରା ନ ଯାଇ ବାହାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଏଥିରେ ଫି’ ବୃଦ୍ଧି ନିଷ୍ପତ୍ତି ପ୍ରତ୍ୟାହାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଛି।

ବ୍ରିକ୍ସ ସମ୍ମିଳନୀ ପାଇଁ ବ୍ରାଜିଲ ଗସ୍ତରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ
ସମୃଦ୍ଧି ଆଣିବ ଭାରତ-ଓପେକ୍‌ ଭାଗିଦାରୀ: ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର

ଭୁବନେଶ୍ବର: ଦୁଇଦିନିଆ ୟୁଏଇ ଗସ୍ତରେ ଥିବା କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ମଙ୍ଗଳବାର ଭିତୋଲ ଗ୍ରୁପର ମୁଖ୍ୟ ମାଇକ୍‌ ମିଲ୍ଲରଙ୍କୁ ସାକ୍ଷାତ୍‌ କରିଛନ୍ତି। ଭିତୋଲ ଗ୍ରୁପ୍‌ କମ୍ପାନୀକୁ ତୈଳ ଓ ଗ୍ୟାସ୍‌ କ୍ଷେତ୍ରରେ ପୁଞ୍ଜିନିବେଶ କରି ଭାରତର ବିକାଶ ଯାତ୍ରାରେ ସାମିଲ୍‌ ହେବାକୁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ କରିଛନ୍ତି। ସେହିପରି ପେଟ୍ରୋଲିୟମ୍‌ ରପ୍ତାନିକାରୀ ରାଷ୍ଟ୍ର ସମୂହ (ଓପେକ୍‌) ସହ ଭାରତ ନିଜ ଭାଗିଦାରୀକୁ ଅଧିକ ମଜବୁତ୍‌ କରିବ। ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ମଙ୍ଗଳବାର ଓପେକ୍‌ ମହାସଚିବ ଡ. ମହମ୍ମଦ ବାରକିଣ୍ଡୋଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରି ଏହା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ବୈଠକରେ ସାମ୍ପ୍ରତିକ ତୈଳ ଓ ଗ୍ୟାସ୍‌ ବଜାରର ବିକାଶ ତଥା ବିଶେଷ ଭାବେ ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ସ୍ତରରେ ତୈଳ ଦରରେ ଅସ୍ଥିରତା ଓ ଅଶୋଧିତ ତୈଳ ଯୋଗାଣ ଉପରେ ଉଭୟ ପକ୍ଷ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ। ଉର୍ଜ୍ଜା ସୁରକ୍ଷା ଓ ଉର୍ଜା ଦାରିଦ୍ର‌୍ୟର ସମାଧାନ ସହ ଭାରତ-ଓପେକ୍‌ ଭାଗିଦାରୀ ମଜବୁତ ପାଇଁ ଉଭୟେ ସହମତ ହୋଇଥିଲେ।

ସଙ୍ଗୀତପ୍ରେମୀଙ୍କୁ ଝୁମାଇବେ କେଟୀ ପେରୀ, କରନ ଦେବେ
କ୍ୟାରିଅରର ଦ୍ବିତୀୟ ଦଶନ୍ଧିରେ ପାଦ ଥାପିଲେ ଉମେଶ ଯାଦବ
ଘରୋଇ ଟି-୨୦ରେ ବି ଦୀପକଙ୍କ ଯାଦୁ: ତିନି ଦିନ ଭିତରେ

ତିରୁବନନ୍ତପୁରମ୍‌: ମାତ୍ର ୩ ଦିନ ଭିତରେ ଭାରତୀୟ ଦ୍ରୁତ ବୋଲର୍‌ ଦୀପକ ଚହର୍‌ ଦ୍ବିତୀୟ ଥର ପାଇଁ ହ୍ୟାଟ୍ରିକ୍‌ ଅର୍ଜନ କରିବାର ସଫଳତା ପାଇଛନ୍ତି। ଏହି ଡାହାଣହାତୀ ସିମର୍‌ ଗତ ରବିବାର ନାଗପୁରଠାରେ ଖେଳାଯାଇଥିବା ବାଂଲାଦେଶ ବିପକ୍ଷ ଟି-୨୦ ସିରିଜ୍‌ର ଶେଷ ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ମାତ୍ର ୭ ରନ୍‌ ଦେଇ ୬ଟି ୱିକେଟ୍‌ ନେବା ସହ ଭାରତ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରଥମ ବୋଲର୍‌ ଭାବେ ଏହି କ୍ଷୁଦ୍ରତମ ଫର୍ମାଟ୍‌ରେ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ହ୍ୟାଟ୍ରିକ୍‌ ଅର୍ଜନ କରିଥିଲେ। ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ଦୁଇଟି ରେକର୍ଡର ଅଧିକାରୀ ହୋଇଥିବା ଦୀପକଙ୍କ ଏହି ଚମତ୍କାରୀ ପ୍ରଦର୍ଶନ ଘରୋଇ କ୍ରିକେଟ୍‌ରେ ବି ଜାରି ରହିଛି। ମଙ୍ଗଳବାର ସେ ଏଠାକାର ଗ୍ରୀନ୍‌ଫିଲ୍‌ଡ ଷ୍ଟାଡିୟମ୍‌ରେ ଖେଳାଯାଇଥିବା ଘରୋଇ ସୟଦ୍‌ ମୁସ୍ତାକ୍‌ ଅଲୀ ଟି-୨୦ ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ମଧ୍ୟ ହ୍ୟାଟ୍ରିକ୍‌ ପାଇଛନ୍ତି।

ପାଞ୍ଚ ମିନିଟ୍‌ ପାଇଁ ଶତ୍ରୁ ହେଲେ ମିତ୍ର

ଭାରତ ଓ ପାକିସ୍ତାନର ସମ୍ପର୍କରେ ତିକ୍ତତା କାହାକୁ ଅଛପା ନାହିଁ। ବିଶେଷକରି ଊରି, ପଠାନକୋଟ୍‌ ଓ ପୁଲ୍‌ୱାମାରେ ଆତଙ୍କୀ ଆକ୍ରମଣ ପରେ ପାକିସ୍ତାନର ବାଲାକୋଟ୍‌ ଉପରେ ଭାରତର ସର୍ଜିକାଲ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍‌ ଏବଂ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ଜମ୍ମୁ ଓ କଶ୍ମୀରରେ ଧାରା ୩୭୦ ଉଚ୍ଛେଦକୁ ନେଇ ଦୁଇ ପଡ଼ୋଶୀ ରାଷ୍ଟ୍ର ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ପର୍କ ଅହି-ନକୁଳ ସଦୃଶ ହୋଇଛି। ଏପରି ସ୍ଥଳେ ଦୁଇ ଦେଶର ରାଷ୍ଟ୍ରନେତା ନିଜ ନିଜ ବୟାନବାଜି ମାଧ୍ୟମରେ ଏହାକୁ ଏକାଧିକ ଥର ପୁଷ୍ଟ କରି ଆସିଛନ୍ତି। ଏହିକ୍ରମରେ ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇମ୍ରାନ ଖାନ୍‌ ଓ ପଞ୍ଜାବ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କ୍ୟାପଟେନ୍‌ ଅମରିନ୍ଦର ସିଂହ ମଧ୍ୟ ପରସ୍ପର ଉପରେ ବେଶ୍‌ ଆରୋପ ପ୍ରତ୍ୟାରୋପ ଲଗାଇଛନ୍ତି। ତେବେ ନିକଟରେ କରତାରପୁର କରିଡର ଉଦ୍‌ଘାଟନୀ ଅବସରରେ ଏହି ଦୁଇ ଶତ୍ରୁ ଦେଶର ନେତାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପାଞ୍ଚ ମିନିଟ୍‌ର ସାକ୍ଷାତ ଆଲୋଚନାରେ ଉଭୟଙ୍କ ଭାବର ଆଦାନପ୍ରଦାନ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି, ଯାହାକି ଚର୍ଚ୍ଚାକୁ ଖୋରାକ ଯୋଗାଇଛି।

ଉପନିର୍ବାଚନ ଲଢ଼ିପାରିବେ କର୍ଣ୍ଣାଟକର ଅଯୋଗ୍ୟ ଘୋଷିତ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: କର୍ଣ୍ଣାଟକ ବିଧାନସଭାର ଅଯୋଗ୍ୟ ଘୋଷିତ ୧୭ ଜଣ ବିଧାୟକ ଆସନ୍ତା ଡିସେମ୍ବର ୫ରେ ହେବାକୁ ଥିବା ଉପନିର୍ବାଚନ ଲଢ଼ିପାରିବେ ବୋଲି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ରାୟ ଦେଇଛନ୍ତି। ତତ୍‌କାଳୀନ ବାଚସ୍ପତି ରମେଶ କୁମାର କଂଗ୍ରେସ ଓ ଜେଡି(ଏସ୍‌)ର ଯେଉଁ ୧୭ ଜଣ ବିଦ୍ରୋହୀ ବିଧାୟକଙ୍କୁ ଦଳ ବିରୋଧୀ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ଅଯୋଗ୍ୟ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ, ତାହାକୁ ମଧ୍ୟ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ କାଏମ ରଖିଛନ୍ତି। ବାଚସ୍ପତିଙ୍କ ସାମ୍ବିଧାନିକ ଅଧିକାର ଉପରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ହସ୍ତକ୍ଷେପ କରିବେ ନାହିଁ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ମାତ୍ର ଚଳିତ ବିଧାନସଭାର କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅଯୋଗ୍ୟ ଘୋଷିତ ବିଧାୟକ ନିର୍ବାଚନ ଲଢ଼ିପାରିବେ ନାହିଁ ବୋଲି ବାଚସ୍ପତି ଯେଉଁ ନର୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ, ତାହାକୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଖାରଜ କରିଛନ୍ତି।



ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ