ମୁଖ୍ୟ ଖବର

ବିଜେଡି କର୍ମୀଙ୍କ ଗୁଣ୍ଡାଗିରି: ଶିଖ୍‌ ଯୁବକଙ୍କୁ ମରଣାନ୍ତକ

ଭୁବନେଶ୍ବର: ଶିଖ୍‌ ଯୁବକଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ ଘଟଣା ଏବେ ରାଜଧାନୀରେ ଚାଞ୍ଚଲ୍ୟ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। ଏହି ଘଟଣା ଏବେ ବେଳକୁ ବେଳ ରୋଚକ ହେବାରେ ଲାଗିଛି। ଘଟଣାରେ ନୂଆ ନୂଆ ଟ୍ବିଷ୍ଟ ଯୋଡ଼ି ହେବାରେ ଲାଗିଛି। ଗୋଟିଏ ପଟେ ଏହି ଘଟଣାରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ୩ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ସାଙ୍ଗେ ସାଙ୍ଗେ ଜାମିନ୍‌ ମିଳି ଯାଇଥିବା ବେଳେ ବିଜେଡି ବିଧାୟକ ଓ ପୋଲିସ୍‌ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ରାତି ଅଧିଆ ବିଜେକୁ ନେଇ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଛି। କଂଗ୍ରେସ ଏନେଇ ବିଧାୟକଙ୍କ ନାଁରେ ମାମଲା କରାଯିବାକୁ ଦାବି କରିଥିଲା ବେଳେ, ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କ ପ୍ରତି କୋହଳ ଦଫାକୁ ନେଇ ବିଜେପି ମଧ୍ୟ ବର୍ଷିଛି। ଅନ୍ୟପଟେ ଏହି ଘଟଣାକୁ ନେଇ କଡ଼ା ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ରଖିଛି ଶିରୋମଣି ଅକାଳି ଦଳ। ପରବିନ୍ଦରଙ୍କୁ ନ୍ୟାୟ ନମିଳିଲେ ରାସ୍ତାକୁ ଓହ୍ଲାଇବାକୁ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛି ଦଳ। ସେହିପରି ଏହି ଘଟଣାକୁ ନେଇ ବିଜେପି ନେତା ଜଗନ୍ନାଥ ପ୍ରଧାନ ବିଧାୟକ ଅନନ୍ତ ଜେନା ଏବଂ ଅନୁପ କାନୁନ୍‌ଗୋଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଲକ୍ଷ୍ମୀସାଗର ଥାନାରେ ଏତଲା ଦେଇଛନ୍ତି।

ଏଠି ମହିଳା ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ସୁରକ୍ଷିତ, ୨୦୧୮ରେ ଶୂନ

ଗତବର୍ଷ ହାଇଦ୍ରାବାଦର ଭେଟେରିନାରୀ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ ଓ ହତ୍ୟା ଘଟଣା ସମଗ୍ର ଦେଶର ବୁଦ୍ଧିଜୀବୀଙ୍କୁ ଲଜ୍ଜିତ କରିଥିବା ବେଳେ ୨୦୧୨ର ନିର୍ଭୟା କାଣ୍ଡ ଦେଶରେ ମହିଳାମାନେ ଯେ କେତେ ମାତ୍ରାରେ ଅସୁରକ୍ଷିତ, ତାହା ପ୍ରମାଣିତ କରିଦେଇଛି। ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଜଣେ ପାରା ମେଡିକାଲ୍‌ ଛାତ୍ରୀ ରାତି ୯ଟା ବେଳେ ନିଜ ଘରକୁ ଫେରୁଥିବା ବେଳେ ତାଙ୍କୁ ଯେପରି ଭାବେ ପାଶବିକ ଅତ୍ୟାଚାର କରାଗଲା, ସେପରି ଘଟଣା ବୋଧହୁଏ ଭାରତ ଇତିହାସରେ ପୂର୍ବରୁ କେବେ ଘଟି ନ ଥିଲା। ଅଧିକନ୍ତୁ ଗତବର୍ଷ ରାତିରେ ପୁଣିଜଣେ ଯୁବତୀଙ୍କୁ ମାନସିକ ବିକାରଗ୍ରସ୍ତ ଯୁବକମାନେ ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ କରିବା ସହ କିରୋସିନି ଢାଳି ନିଆଁ ଲଗାଇ ଅତି ଅମାନବୀୟ ଭାବେ ହତ୍ୟା କରିଥିଲେ। ଏହି ଦୁଇଟି ଘଟଣା ଭାରତରେ ମହିଳାଙ୍କ ପ୍ରତି ହେଉଥିବା ଅତ୍ୟାଚାରର ଉଦାହରଣ ମାତ୍ର। ଛୋଟ ଛୋଟ ଘଟଣା କେଉଁଠି କେତେ ଯେ ଘଟୁଛି, ତାହା ଇୟତ୍ତା ନାହିଁ। ଏପରି ସ୍ଥିତିରେ ଦେଶରେ ଏପରି ଏକ ଅଞ୍ଚଳ ଅଛି, ଯେଉଁଠି ବର୍ଷେ ଭିତରେ ଗୋଟିଏ ବି ଦୁଷ୍କର୍ମ ହୋଇନି, ତାହା କହିଲେ ବୋଧହୁଏ କେହି ବିଶ୍ବାସ କରିବେ ନାହିଁ। କିନ୍ତୁ ଏହା ନିରାଟ ସତ।

ପଛୁଆ ବର୍ଗଙ୍କୁ ସଂରକ୍ଷଣ ଦେବାକୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିଲେ

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଜ୍ୟର ପଛୁଆ ବର୍ଗଙ୍କୁ ଶିକ୍ଷା ଏବଂ ନିଯୁକ୍ତି କ୍ଷେତ୍ରରେ ସଂରକ୍ଷଣ ନ ଦେଇ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ସେମାନଙ୍କ ଗଣନା କରିବା ପାଇଁ ଆରମ୍ଭ କରିଥିବା ପ୍ରହସନକୁ ବିରୋଧ କରି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ। ଓବିସି ଓ ଏସଇବିସି ବର୍ଗ ପାଇଁ ଚାକିରି ଓ ଶିକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ରରେ ସ୍ଥାନ ସଂରକ୍ଷଣ ମାମଲାରେ ପୁଣି ଥରେ ଚିଠି ଲେଖି ଏହି ଉଭୟ ବର୍ଗ ପାଇଁ ସ୍ଥାନ ସଂରକ୍ଷଣ କ୍ଷେତ୍ରରେ ତ୍ୱରିତ ପଦକ୍ଷେପ ନେବା ପାଇଁ ପୁଣି ଦୃଢ ଦାବି ଜଣାଇଛନ୍ତି ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର। ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ବିଧାନସଭାର ପ୍ରସ୍ତାବ ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ କ୍ୟାବିନେଟ୍ ୨୦୨୧ ଜନଗଣନା ସହିତ ରାଜ୍ୟର ଏସ୍‌ଇବିସି ବର୍ଗ ଅନ୍ତଭୁକ୍ତ ଜାତି ଗୁଡ଼ିକର ଗଣନା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କର ଓବିସି ଓ ଏସଇବିସି ବର୍ଗ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ଉପଯୁକ୍ତ ସଂରକ୍ଷଣ ଅଧିକାର ନ ଦେବା ତଥା ଏହି ମାମଲାରେ ସରକାରଙ୍କର ଅପାରଗତା ଛୁପାଇ ରଖିବାର ଏକ ଉଦ୍ୟମ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

ନିର୍ଭୟା କାଣ୍ଡ: ଡେଥ୍ ୱାରେଣ୍ଟ୍‌ ଉପରେ ରୋକ ପାଇଁ ମୁକେଶର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଆସନ୍ତା ୨୨ ତାରିଖରେ ନିର୍ଭୟା ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ ଘଟଣାର ୪ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଫାଶୀଖୁଣ୍ଟରେ ଝୁଲାଇବା ସକାଶେ ଗତ ସପ୍ତାହରେ ଦିଲ୍ଲୀର ପଟିଆଲା ହାଉସ୍‌ କୋର୍ଟ ନିର୍ଦେଶ ଦେବା ସହ ସେମାନଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଡେଥ୍ ୱାରେଣ୍ଟ୍‌ ଜାରି କରିଥିଲେ। ତେବେ ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ବିଳମ୍ବିତ କରିବା ସକାଶେ ଅଭିଯୁକ୍ତମାନଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଭରପୂର ଉଦ୍ୟମ ଜାରି ରହିଛି। ପ୍ରଥମେ ଦୁଇ ଅଭିଯୁକ୍ତ ମୁକେଶ କୁମାର ସିଂହ ଓ ବିନୟ କୁମାର ଶର୍ମା କ୍ୟୁରେଟିଭ୍‌ ପିଟିସନ୍‌ ଦାଖଲ କରିଥିବା ବେଳେ ମଙ୍ଗଳବାର ଏହାକୁ ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟ ଖାରଜ କରିଦେଇଛନ୍ତି। ଏହି ପିଟିସନ୍‌ ଖାରଜ ହେବାର ତୁରନ୍ତ ପରେ ମୁକେଶ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ନିକଟରେ ରାଜକ୍ଷମା ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିଛି। ଏଥିସହ ବୁଧବାର ମୁକେଶ ଡେଥ୍‌ ୱାରେଣ୍ଟ୍‌ ଉପରେ ରୋକ ଲଗାଇବା ସକାଶେ ପଟିଆଲା ହାଉସ୍‌ କୋର୍ଟରେ ମଧ୍ୟ ଆବେଦନ କରିଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି।

ଉତ୍କଣ୍ଠା ବଢ଼ାଉଛି ‘ଗଙ୍ଗୁବାଇ କାଠିଆୱାଡି’
ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ହେଲା ଫାସ୍‌ ଟ୍ୟାଗ୍‌

ଭୁବନେଶ୍ବର: ପରିବହନ ବିଭାଗ ଓ ରାଜମାର୍ଗ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ସାରାଦେଶରେ ଫାସ୍‌ ଟ୍ୟାଗ୍‌ ଲାଗୁ ହୋଇଥିବାବେଳେ ବୁଧବାରଠାରୁ ଫାସ୍‌ ଟ୍ୟାଗ୍‌କୁ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ କରାଯାଇଛି। ପୂର୍ବରୁ ଏହା ଡିସେମ୍ବର ୧ ତାରିଖରେ ଲାଗୁ କରାଯିବାର ଥିଲା। ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ଏହାକୁ ଡିସେମ୍ବର ୧୫ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୋହଳ କରାଯାଇଥିଲା। ପରେ ଫାସ୍‌ ଟ୍ୟାଗ୍‌ ଷ୍ଟିକର୍‌ ଅଭାବ କାରଣରୁ ଏହାକୁ ଏକମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୋହଳ କରାଯାଇଥିବାବେଳେ ବୁଧବାର ଏହି କୋହଳର ସମୟସୀମା ଶେଷ ହୋଇଛି। ଗାଡ଼ିରେ ଏହା ନ ଲଗାଇଲେ ଡବଲ୍ ଜରିମାନା ଦେବାକୁ ପଡ଼ିବ। ଫାସ୍ ଟ୍ୟାଗ୍ ହେଉଛି ସେହି ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଯାହାଦ୍ବାରା ଇଲେକଟ୍ରୋନିକ୍ ଟୋଲ୍ କଲେକ୍ସନ୍ ସହଜରେ ହୋଇପାରିବ। ଫଳରେ ଟୋଲ୍ ପ୍ଲାଜାରେ ଗାଡ଼ି ଗୁଡ଼ିକ ଟୋଲ୍ ଟାକ୍ସ ଦେବା ପାଇଁ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ଲାଇନ୍ ରେ ରହିବେ ନାହିଁ।

ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ପାଇଁ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପ୍ୟାକେଜ ଘୋଷଣା କଲେ

ଭୁବନେଶ୍ବର: ରୋଜଗାର ଲାଗି ରାଜ୍ୟ ବାହାରକୁ ଦାଦନ ଖଟିବାକୁ ଯାଉଥିବା ଦାଦନ ଶ୍ରମିକ ଚାଲାଣ ରୋକିବାକୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି ପ୍ରୟାସ। ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ଓ ସହାୟତା ନିମନ୍ତେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପ୍ୟାକେଜ୍‌ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ବିଶେଷ କରି ରାଜ୍ୟର ୧୧ଟି ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକ ପ୍ରବଣ ଜିଲ୍ଲା ପାଇଁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପ୍ୟାକେଜ୍ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ। ଏଥିପାଇଁ ୫୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର କର୍ପସ ପାଣ୍ଠି ଗଠନ ହେବ ବୋଲି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି। ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କୁ ରାଜ୍ୟଭିତରେ କାମ ଦେବା ସହ ଉପଯୁକ୍ତ ମଜୁରୀ ପ୍ରଦାନ, ସେମାନଙ୍କର ଶିକ୍ଷା ଓ ଜୀବନ ଶୈଳୀରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିବା ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଏହି ପ୍ୟାକେଜ୍ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି।

ଦ୍ବିତୀୟ ଦିନିକିଆରୁ ବାଦ୍‌ ପଡ଼ିଲେ ପନ୍ତ୍‌, ପ୍ରଥମ ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ

ରାଜକୋଟ: ଚଳିତ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଓ ଭାରତ ଦିନିକିଆ ସିରିଜ୍‌ ମଙ୍ଗଳବାରଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ପ୍ରଥମ ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ଭ୍ରମଣକାରୀ ଦଳ ବେଶ୍‌ ସହଜ ବିଜୟ ହାସଲ କରିଛି। ଦୁଇ ଓପନର ଡେଭିଡ୍‌ ୱାର୍ଣ୍ଣର୍‌ ଓ ଅଧିନାୟକ ଆରୋନ୍‌ ଫିଞ୍ଚ୍‌ଙ୍କ ଅପରାଜିତ ଶତକ ବଳରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ୧୦ ୱିକେଟ୍‌ରେ ବିଜୟୀ ହୋଇ ୩ ମ୍ୟାଚ୍‌ ବିଶିଷ୍ଟ ସିରିଜ୍‌ରେ ୧-୦ରେ ଆଗୁଆ ରହିଛି। ସିରିଜ୍‌ର ଦ୍ବିତୀୟ ମ୍ୟାଚ୍‌ ଆସନ୍ତା ଶୁକ୍ରବାର ରାଜକୋଟଠାରେ ଖେଳାଯିବ। ତେବେ ଏହି ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ଭାରତର ନିୟମିତ ୱିକେଟ୍‌କିପର୍‌ ୠଷଭ ପନ୍ତ୍‌ ଖେଳିବେ ନାହିଁ। କାରଣ ଗତ ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ସେ ଆହତ ହୋଇଥିଲେ ଓ ଦ୍ବିତୀୟ ମ୍ୟାଚ୍‌ ପାଇଁ ସେ ଫିଟ୍‌ ହୋଇପାରିବେ ନାହିଁ। ଦଳ ବୁଧବାର ରାଜକୋଟରେ ପହଞ୍ଚିଥିବା ବେଳେ ପନ୍ତ୍‌ ବେଙ୍ଗାଳୁରୁ ଅଭିମୁଖେ ଯାତ୍ରା କରିଛନ୍ତି। ସେଠାରେ ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍‌ ଏକାଡେମୀ (ଏନ୍‌ସିଏ)ରେ ତାଙ୍କର ରିହାବିଲିଟେସନ୍‌ ହେବ ବୋଲି ବିସିସିଆଇ ପକ୍ଷରୁ ଜାରି ଏକ ବିବୃତିରେ କୁହାଯାଇଛି।

ଆଜି ପବିତ୍ର ମକର ସଂକ୍ରାନ୍ତି: ନୂଆ ଫସଲର ଖୁସି ଓ ଗୁଡ଼ିଉଡ଼ା

ଭୁବନେଶ୍ବର: ଭାରତୀୟ ସଂସ୍କୃତିରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ପର୍ବର ବିଶେଷ ମହତ୍ତ୍ୱ ଓ ଗରିମା ରହିଆସିଛି। ବିଭିନ୍ନତା ମଧ୍ୟରେ ଏକତାର ସର୍ବଶ୍ରେଷ୍ଠ ଉଦାହରଣ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଥିବା ଭାରତ ଧର୍ମୀୟ ଭାବନାକୁ ସବୁବେଳେ ପ୍ରାଧାନ୍ୟତା ଦେଇଆସିଛି। ଏଠି ବାରମାସରେ ତେର ପର୍ବ- ଉକ୍ତିକୁ ଯଥାର୍ଥରେ ପ୍ରମାଣିତ କରି ଆସିଛି ମକର ସଂକ୍ରାନ୍ତି। ଆଜି ହେଉଛି ପବିତ୍ର ମକର ସଂକ୍ରାନ୍ତି। ଆଜିଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କର ଉତ୍ତରାୟଣ ଗତି। ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁମାନେ ବୁଡ଼ ପକାଇ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଦେବତାଙ୍କୁ ଅର୍ଘ୍ୟ ଦାନ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ପର୍ବକୁ ସମସ୍ତେ ବେଶ୍‌ ଉତ୍ସାହର ସହିତ ପାଳନ କରନ୍ତି। ମକର ସଂକ୍ରାନ୍ତି ଦିନ ସୂର୍ଯ୍ୟ ମକର ରାଶିରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥାନ୍ତି। ସୌର ଗଣନା ଅନୁସାରେ ମକର ସଂକ୍ରାନ୍ତିକୁ ମକର ମାସର ପ୍ରଥମ ଦିନ ହିସାବରେ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଏ। ସଂକ୍ରାନ୍ତି ହେଉଛି ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କର ଗୋଟିଏ ରାଶିରୁ ଅନ୍ୟ ରାଶିକୁ ଚଳନ କରିବାର ଦିନ। ମକର ସଂକ୍ରାନ୍ତି ଦିନ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଧନୁ ରାଶିରୁ ମକର ରାଶିକୁ କ୍ରମଶଃ ଗମନ କରନ୍ତି। ଏହି ଦିନଠାରୁ ସୂର୍ଯଙ୍କର ଉତ୍ତରାୟଣ ଗତି ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥାଏ। ତେଣୁ ମକର ସଂକ୍ରାନ୍ତିରେ ଅନ୍ନବସ୍ତ୍ର ଓ ତିଳ ଦାନ ଦ୍ୱାରା ବିଶେଷ ପୁଣ୍ୟଫଳ ପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଥାଏ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ ରହିଛି। ଭାରତର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ମକର ସଂକ୍ରାନ୍ତିର ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ନାମ ରହିଛି। ସ୍ଥାନ ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ପର୍ବ ପାଳନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବିଭିନ୍ନ ରୀତିନୀତି ମଧ୍ୟ ପରିଲକ୍ଷିତ ହୋଇଥାଏ। ମକରରେ ଜଳାଶ୍ରୟରେ ଭୋର୍‌ରୁ ବୁଡ଼ ପକାଇ ଦେବଦର୍ଶନ କଲେ ଅପାର ପୂଣ୍ୟ ମିଳେ ବୋଲି ବିଶ୍ବାସ ରହିଛି। ସେଥିପାଇଁ ମକରରେ ଲୋକମାନେ ନଦୀ, ସମୁଦ୍ରରେ ବୁଡ଼ ପକାଇଥାନ୍ତି।

ପ୍ରମୋଦ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ପାରା କ୍ରୀଡ଼ାବିତ୍‌, ଦୀପଗ୍ରେସ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ମହିଳା

ମୁମ୍ବାଇ/ଭୁବନେଶ୍ବର: ବିଶ୍ବର ଶୀର୍ଷ ମାନ୍ୟତାପ୍ରାପ୍ତ ପାରା ବ୍ୟାଡ୍‌ମିଣ୍ଟନ୍‌ ତାରକା ତଥା ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ ପ୍ରମୋଦ ଭଗତ ସୋମବାର ବର୍ଷର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ପାରା କ୍ରୀଡ଼ାବିତ୍‌ ପୁରସ୍କାର ଲାଭ କରିଛନ୍ତି। ଓଡ଼ିଆ ହକି ଖେଳାଳି ଦୀପଗ୍ରେସ ଏକ୍କା ବର୍ଷର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ମହିଳା କ୍ରୀଡ଼ାବିତ୍‌ (ଦଳଗତ କ୍ରୀଡ଼ା) ପୁରସ୍କାର ପାଇଥିଲା ବେଳେ କ୍ରୀଡ଼ା ପ୍ରୋତ୍ସାହନରେ ଓଡ଼ିଶାକୁ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ରାଜ୍ୟ ପୁରସ୍କାର ମିଳିଥିଲା। ଶ୍ରେଷ୍ଠ ରାଜ୍ୟ ପୁରସ୍କାରକୁ କ୍ରୀଡ଼ାମନ୍ତ୍ରୀ ତୁଷାରକାନ୍ତି ବେହେରା ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ପ୍ରମୋଦ ଏହି ପୁରସ୍କାର ଦୌଡ଼ରେ ଥିବା ପାରା-ଜାଭେଲିନ୍‌ ଖେଳାଳି ସନ୍ଦୀପ ଚୌଧୁରୀ ଏବଂ ସୁନ୍ଦର ସିଂହ ଗୁର୍ଜରଙ୍କୁ ପଛରେ ପକାଇଥିଲେ। ମୁମ୍ବାଇରେ ସୋମବାର ଦ ସ୍ପୋର୍ଟ୍ସଷ୍ଟାର୍‌ ଏସ୍‌ ପକ୍ଷରୁ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଏବଂ ଦଳଗତ କ୍ରୀଡ଼ାରେ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଖେଳାଳିଙ୍କ ସମେତ କ୍ରୀଡ଼ା ଉନ୍ନତି ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟକରୁଥିବା ଅନୁଷ୍ଠାନ ଏବଂ ରାଜ୍ୟକୁ ପୁରସ୍କୃତ କରାଯାଇଥିଲା। ପୁରସ୍କାର ଚୟନ ସମିତିରେ ପୂର୍ବତନ ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍‌ ଦଳର ପୂର୍ବତନ ଅଧିନାୟକ ସୁନୀଲ ଗାଭାସ୍କର, କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ଚେସ୍‌ ତାରକା ବିଶ୍ବନାଥନ ଆନନ୍ଦ, ଦ ହିନ୍ଦୁ ପବ୍ଲିଶିଂ ଗ୍ରୁପ୍‌ର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଏନ୍‌ ରାମ, ପୂର୍ବତନ ଭାରତୀୟ ହକି ଦଳର ଅଧିନାୟକ ଏମ୍‌ଏମ୍‌ ସୋମୟା, ଅଲିମ୍ପିଆନ୍‌ ବନ୍ଧୁକ ଚାଳିକା ଅଞ୍ଜଳି ଭଗବତ ଏବଂ ବ୍ୟାଡ୍‌ମିଣ୍ଟନ୍‌ ତାରକା ଅପର୍ଣ୍ଣା ପୋପଟ ବିଚାରକ ଭାବେ ରହିଥିଲେ।

ଆରପାରିରେ ପ୍ରଖ୍ୟାତ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ନିର୍ଦେଶକ ମନମୋହନ
ଓସ୍କାର ସହ ଓଡ଼ିଶାକୁ ଯୋଡ଼ିଲେ ଜିତେନ୍ଦ୍ର ଓ ଶୁଭ୍ରାଂଶୁ

ଭୁବନେଶ୍ବର: ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଜଗତର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ସମ୍ମାନ ‘ଓସ୍କାର ଆୱାର୍ଡ’ ପାଇବାକୁ ସଦାସର୍ବଦା ଲାଗିଥାଏ ପ୍ରତିଯୋଗିତା। ପ୍ରତିବର୍ଷ ଓସ୍କାର ଦୌଡ଼ରେ ସାମିଲ୍‌ ହେବା ପାଇଁ ଅନେକ ଫିଲ୍ମକୁ ଚୟନ କରାଯାଉଥିବା ବେଳେ ସେଥି ମଧ୍ୟରୁ ଅଧିକାଂଶ ଫିଲ୍ମ ବାଦ୍‌ ପଡ଼ିଥାଏ। ଏହି କ୍ରମରେ ଭାରତରୁ ଅଫିସିଆଲ୍‌ ଏଣ୍ଟ୍ରି ହୋଇଥିବା ଏକମାତ୍ର ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଗଲି ବୟ ଏହି ଦୌଡ଼ରୁ ବାଦ୍‌ ପଡ଼ିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ଓଡ଼ିଶା ତଥା ଦେଶକୁ ମିଳିଛି ଖୁସି ଖବର। ଓସ୍କାର ଦୌଡ଼ରେ ସାମିଲ୍‌ ହୋଇଛି ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟସ୍ତରରେ ଖ୍ୟାତି ଅର୍ଜନ କରିଥିବା ଓଡ଼ିଶାରେ ଜନ୍ମିତ ଫିଲ୍ମ ପ୍ରଯୋଜକ ଓ ପ୍ରମୋଟର ଜିତେନ୍ଦ୍ର ମିଶ୍ରଙ୍କ ଫିଲ୍ମ ‘ଦ ଲାଷ୍ଟ୍‌ କଲର’। ଓସ୍କାର ଆୱାର୍ଡ ପାଇଁ ମନୋନୀତ ହୋଇଥିବା ୩୪୪ଟି ଫିଲ୍ମ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ଫିଲ୍ମଟି ରହିଛି। ଏହି ଫିଲ୍ମ ଜରିଆରେ ଓସ୍କାର ସହ ଓଡ଼ିଶାକୁ ଯୋଡ଼ିଛନ୍ତି ଦୁଇ ଓଡ଼ିଆ ଜିତେନ୍ଦ୍ର ମିଶ୍ର ଏବଂ ଏହି ଫିଲ୍ମରେ ଡାଇରେକ୍ଟର ଅଫ୍‌ ଫଟୋଗ୍ରାଫି(ଡିଓପି) ତଥା କ୍ୟାମେରାମ୍ୟାନ ଭାବେ ଦାୟିତ୍ୱ ତୁଲାଉଥିବା ଶୁଭ୍ରାଂଶୁ ଦାସ। ‘ଦ ଲାଷ୍ଟ୍‌ କଲର୍‌’ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ତାଲିକା ଭିତରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହେଲେ ଓଲିଉଡ୍‌ ଇତିହାସରେ ଏକ ସଫଳତାର ଫର୍ଦ୍ଦ ଯୋଡ଼ି ହେବ।

‘ଛପାକ୍‌’ରେ ଛାଇଗଲେ ଚିତ୍ତରଞ୍ଜନ: ଓଡ଼ିଆ ଅଭିନେତାଙ୍କ

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଚଳିତ ସପ୍ତାହରେ ଏସିଡ ପୀଡିତାଙ୍କ ଜୀବନ ସଂଘର୍ଷର କାହାଣୀକୁ ନେଇ ରିଲିଜ ହୋଇଥିବା ଦୀପିକା ପାଦୁକୋନଙ୍କ ବହୁଚର୍ଚ୍ଚିତ ଫିଲ୍ମ ‘ଛପାକ୍‌’ର ରହିଛି ଓଡ଼ିଶା ଲିଙ୍କ୍‌। ଏହି ଫିଲ୍ମକୁ ନେଇ ଏବେ ସବୁଠି ଚର୍ଚ୍ଚା। ଏସିଡ୍‌ ଆକ୍ରମଣର ଶିକାର ହୋଇଥିବା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଅଗ୍ରଓ୍ବାଲଙ୍କ ଜୀବନର ସଂଘର୍ଷପୂର୍ଣ୍ଣ କାହାଣୀ ଉପରେ ଆଧାରିତ ଏହି ଫିଲ୍ମ ଗତ ଶୁକ୍ରବାର ରିଲିଜ୍‌ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଏହାକୁ ନେଇ ନିକଟରେ ବହୁ ବିବାଦ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ହେଲେ ଫିଲ୍ମର ଦୃଢ କାହାଣୀ ଏବଂ ଦୀପିକାଙ୍କ ଦମ୍‌ଦାର ଅଭିନୟ ଏହାକୁ ବକ୍ସ ଅଫିସରେ ହିଟ୍‌ କରିଥିବାବେଳେ ରାଜନୈତିକ ବିରୋଧ ସତ୍ତ୍ୱେ ମଧ୍ୟ ହଲ୍‌ରେ ଦର୍ଶକ ଏହାକୁ ପସନ୍ଦ କରିଛନ୍ତି। ବିଶେଷକରି ଏସିଡ୍‌ ପୀଡ଼ିତା ମାଳତୀ ଚରିତ୍ରରେ ନଜର ଆସିଥିବା ଅଭିନେତ୍ରୀ ଦୀପିକା ପାଦୁକୋନଙ୍କ ଅଭିନୟକୁ ଦର୍ଶକ ବେଶ୍‌ ପସନ୍ଦ କରିଛନ୍ତି। ତେବେ ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କଥାହେଲା ଏହି ଫିଲ୍ମ ସହ ଯୋଡ଼ିହୋଇ ରହିଛି ଓଡ଼ିଶା ଲିଙ୍କ୍‌। ଏହି ଫିଲ୍ମରେ ଓଡ଼ିଆ କଳାକାର ଚିତ୍ତରଞ୍ଜନ ତ୍ରିପାଠୀ ଜଣେ ପୋଲିସ୍‌ ଅଧିକାରୀ ଭୂମିକାରେ ଦମ୍‌ଦାର୍‌ ନଜର ଆସିଛନ୍ତି। ସିଲଭର୍ ସ୍କ୍ରିନ୍‌ରେ ତାଙ୍କର ଦମ୍‌ଦାର ଅଭିନୟ ଦର୍ଶକଙ୍କ ପ୍ରଂଶସା ସାଉଁଟିଛି।



ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ