ମୁଖ୍ୟ ଖବର

ଷ୍ଟାର୍ଟଅପ୍‌ ଶଟ୍‌ଡାଉନ!

ଭାରତୀୟ ୟଙ୍ଗ ଇଣ୍ଟରନେଟ କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକ ବିଗତ ଏକ ଦଶନ୍ଧି ଧରି ବୈଶ୍ବିକ ନିବେଶକଙ୍କ ସହିତ ଏକ ଚମକପ୍ରଦ ବ୍ୟାବସାୟିକ ଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ବିପୁଳ ପୁଞ୍ଜିନିବେଶ ଆଧାରରେ ବ୍ୟାପକ ପ୍ରଚାର ପ୍ରସାର କରି ସେମାନେ କମ୍‌ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ବିଶ୍ବବାସୀଙ୍କ ହୃଦୟ ଜୟ କରିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ନୈରାଶ୍ୟଜନକ ଖବର ଏହି ଯେ ଏହିସବୁ କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକ ପୁଞ୍ଜିନିବେଶରେ ପଛରେ ନ ଥିବା ବେଳେ ବଡ଼ ଧରଣର କ୍ଷତିକୁ ସମ୍ମୁଖୀନ କରିଛନ୍ତି। ବ୍ୟବସାୟିକ ଗବେଷଣାକାରୀ ସଂସ୍ଥା ଟଫଲର ଅନୁଯାୟୀ ୨୦୧୮ ମାର୍ଚ୍ଚରେ ସମାପ୍ତ ହୋଇଥିବା ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ଅବସରରେ ପେଟିଏମ୍‌, ଫ୍ଲିପ୍‌କାର୍ଟ, ମେକ୍‌ ମାଇଁ ଟ୍ରିପ୍‌, ସ୍ବିଗି ଏବଂ ଜୋମାଟୋ ଆଦି ୫ ପ୍ରମୁଖ କମ୍ପାନୀ ମିଳିତ ଭାବେ ୧.୦୮ ବିଲିଅନ ଡଲାର ପ୍ରାୟ ୪,୮୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର କ୍ଷତି ସହିଛନ୍ତି।

ବାଲେଶ୍ୱର ଓ ସମ୍ବଲପୁରଠାରେ ସ୍ଥାପନ ହେବ ଡୋପଲାର୍‌

ଭୁବନେଶ୍ବର: ରାଜ୍ୟରେ ସର୍ବଦା ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ଲାଗି ରହିଛି। କେତେବେଳେ ବନ୍ୟା ତ ଆଉ କେତେବେଳେ ବାତ୍ୟା। ମରୁଡ଼ି, ବଜ୍ରପାତ, ଅଂଶୁଘାତ ଭଳି ବିପତ୍ତି ରାଜ୍ୟବାସୀଙ୍କୁ ଅସ୍ତବ୍ୟସ୍ତ କରି ପକାଉଛି। ପ୍ରାକ୍‌ ସୂଚନା ଅଭାବରୁ ଅନେକ ଧନ ଜୀବନ ନଷ୍ଟ ହେଉଛି। ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ରାଜ୍ୟ ସରକାର ପୂର୍ବ ସତର୍କତା ସୂଚନା ବ୍ୟବସ୍ଥା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି। ବାତ୍ୟାର ପ୍ରାକ୍‌ ସୂଚନା ପାଇଁ ପାରାଦୀପ ଓ ଗୋପାଳପୁରଠାରେ ୨ଟି ଡୋପ୍‍ଲାର ରାଡାର୍‍ ସ୍ଥାପନ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ବାଲେଶ୍ୱର ଓ ସମ୍ବଲପୁରଠାରେ ଆଉ ୨ଟି ରାଡାର୍‌ ସ୍ଥାପନ କରାଯିବ। ଏହି ଦୁଇ ସ୍ଥାନରେ ଡୋପ୍‍ଲାର ରାଡାର୍‌ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ନିମନ୍ତେ ପରୀକ୍ଷା ନିରୀକ୍ଷା ଚାଲିଥିବା ରାଜସ୍ୱ ଓ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପ୍ରଶମନ ମନ୍ତ୍ରୀ ସୁଦାମ ମାରାଣ୍ଡି ଗୁରୁବାର ବିଧାନସଭାରେ କହିଛନ୍ତି। ଏଥିସହ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଜାତୀୟ ବାତ୍ୟା ପ୍ରଶମନ ପ୍ରକଳ୍ପ ଅଧୀନରେ ୬ଟି ଉପକୂଳବର୍ତ୍ତୀ ଜିଲ୍ଲା ବାଲେଶ୍ୱର, ଭଦ୍ରକ, କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା, ଜଗତ୍‌ସିଂପୁର, ପୁରୀ ଓ ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲାରେ ଏହି ବ୍ୟବସ୍ଥା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହୋଇଛି। ଅନ୍ୟ ସମସ୍ତ ଜିଲ୍ଲାରେ ପ୍ରାକ୍‌ ସୂଚନା ବ୍ୟବସ୍ଥା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା ଲାଗି ରାଜ୍ୟ ସରକାର ୨୦୧୯-୨୦ ବଜେଟରେ ୧୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟବରାଦ କରିଛନ୍ତି ବୋଲି ମନ୍ତ୍ରୀ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

ଟ୍ରେଭର୍‌ ବେଲିସ୍‌ ସନ୍‌ରାଇଜର୍ସ ହାଇଦ୍ରାବାଦର ମୁଖ୍ୟ କୋଚ୍‌

ହାଇଦ୍ରାବାଦ: ଆଇପିଏଲ୍‌ର ତ୍ରୟୋଦଶ ସଂସ୍କରଣ ସକାଶେ ପୂର୍ବତନ ଚାମ୍ପିଅନ୍‌ ସନ୍‌ରାଇଜର୍ସ ହାଇଦ୍ରାବାଦ ଇଂଲଣ୍ଡକୁ ଆଇସିସି ବିଶ୍ବକପ୍‌ ବିଜେତା ହେବାର ସ୍ବାଦ ଚଖାଇଥିବା ଟ୍ରେଭର୍‌ ବେଲିସ୍‌ଙ୍କୁ ମୁଖ୍ୟ କୋଚ୍‌ ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତି ଦେଇଛି। ଏଥିସହ ଗତ ୭ ବର୍ଷ ଧରି ଦଳର କୋଚ୍‌ ରହିଥିବା ଅଷ୍ଟ୍ରେଲୀୟ ଖେଳାଳି ଟମ୍ ମୁଡିଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ଶେଷ ହୋଇଛି। ମୁଡିଙ୍କ ସମୟରେ ଗତ ୨୦୧୬ରେ ହାଇଦ୍ରାବାଦ ଦଳ ଚାମ୍ପିଅନ୍‌ ହୋଇପାରିଥିଲା। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ବେଲିସ୍‌ ପୂର୍ବରୁ ଆଇପିଏଲ୍‌ର ଅନ୍ୟତମ ସଫଳ ଦଳ କୋଲ୍‌କାତା ନାଇଟ୍‌ ରାଇଡର୍ସ ସହ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି ଓ ଏହି ଦଳକୁ ଦୁଇ ଥର ଚାମ୍ପିଅନ୍‌ ମଧ୍ୟ କରାଇପାରିଛନ୍ତି। ବେଲିସ୍‌ଙ୍କ ସହ ଚୁକ୍ତି ନେଇ ହାଇଦ୍ରାବାଦ ଦଳ ପକ୍ଷରୁ ଟ୍ବିଟ୍‌ କରି ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି।

କର୍ଣ୍ଣାଟକ ବିଧାନସଭାରେ ହେଲାନି ଆସ୍ଥା ଭୋଟ, ପ୍ରତିବାଦରେ

ବେଙ୍ଗାଳୁରୁ: ଗତ ଜୁଲାଇ ୭ ତାରିଖଠାରୁ କର୍ଣ୍ଣାଟକରେ ଚାଲିଆସିଥିବା ରାଜନୈତିକ ଅଚଳାବସ୍ଥାରେ ଗୁରୁବାର ମଧ୍ୟ ପୂର୍ଣ୍ଣଚ୍ଛେଦ ପଡ଼ିପାରିନାହିଁ। ୧୩ ଜଣ କଂଗ୍ରେସ ଓ ୩ ଜଣ ଜେଡି (ଏସ୍‌) ବିଧାୟକ ବିଧାନସଭାରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେବା ଫଳରେ ମେଣ୍ଟ ସରକାର ସଂଖ୍ୟାଲଘୁରେ ପରିଣତ ହୋଇଥିବା ସତ୍ତ୍ବେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଏଚ୍‌ଡି କୁମାରସ୍ବାମୀ ତାଙ୍କ ପଦରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଇ ନ ଥିଲେ। ବରଂ ଗୁରୁବାର ବହୁମତ ସାବ୍ୟସ୍ତ କରିବେ ବୋଲି ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଗୁରୁବାର କୁମାରସ୍ବାମୀ ବିଧାନସଭାରେ ଆସ୍ଥା ଭୋଟ୍‌ ହୋଇପାରିନାହିଁ। ବରଂ ବାଚସ୍ପତି କେଆର୍‌ ରମେଶ କୁମାର ଆସନ୍ତା ଶୁକ୍ରବାର ପୂର୍ବାହ୍ନ ୧୧ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଗୃହକୁ ମୁଲତବୀ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ଏହାର ପ୍ରତିବାଦ କରି ବିରୋଧୀ ବିଜେପି ପକ୍ଷରୁ ବିଧାନସଭାରେ ଅହୋରାତ୍ର ଧାରଣା ଦିଆଯିବ ବୋଲି ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି।

ହାଫିଜ୍‌ ଗିରଫଦାରୀ ଏକ ନାଟକ, ପୂର୍ବରୁ ୮ ଥର ଦେଖିଛୁ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ୨୦୦୮ ମୁମ୍ବାଇ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ ଘଟଣାର ମୁଖ୍ୟ କାର୍ପଟଦାର ତଥା ଜମାତ୍‌-ଉଦ୍‌-ଦାୱା (ଜେୟୁଡି)ର ମୁଖ୍ୟ ହାଫିଜ୍‌ ସଈଦ୍‌କୁ ବୁଧବାର ଦେଶର ଆତଙ୍କବାଦୀ ନିରୋଧୀ ବିଭାଗ ଗୁଜରନ୍‌ୱାଲାରୁ ଗିରଫ କରିଥିବା ବେଳେ ଅହେତୁକ ଚାପର ବଶବର୍ତ୍ତୀ ହୋଇ ପାକିସ୍ତାନ ସରକାର ଏପରି ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛନ୍ତି ବୋଲି ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ୍‌ କହିଛନ୍ତି। ତେବେ ଭାରତ ଏପରି ଗିରଫଦାରୀକୁ ବିଶେଷ ଗୁରୁତ୍ବ ଦେଇନାହିଁ। କାରଣ ହାଫିଜ୍‌ର ଗିରଫଦାରୀ ପାକିସ୍ତାନର ଏକ ନାଟକ ଓ ଏପରି ନାଟକ ପୂର୍ବରୁ ୮ ଥର ଦେଖାଯାଇସାରିଛି ବୋଲି ଭାରତ ପକ୍ଷରୁ ଅଭିଯୋଗ କରାଯାଇଛି। ୨୦୦୧ ପରଠାରୁ ଭାରତ ଏପରି ନାଟକ ଅନେକ ଥର ଦେଖିସାରିଛି। ଏଥର ହାଫିଜ୍‌ ବିରୋଧରେ ତା’ର ଆତଙ୍କବାଦୀ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ସକାଶେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ହେବା ନେଇ ମଧ୍ୟ ଭାରତୀୟ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ମୁଖପାତ୍ର ରବୀଶ କୁମାର ସନ୍ଦେହ ପ୍ରକଟ କରିଛନ୍ତି।

ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ କା’ ମନ୍ତ୍ରୀ ବୋଲି ଆକ୍ଷେପ କଲେ ସାଲୁଜା
ପାକିସ୍ତାନକୁ ଡବଲ ଝଟ୍‌କା: ଆଇସିଜେ ପରାଜୟ ପରେ


ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ

ନୋବେଲ ଡିନର୍
ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର ଭଳି ନୋବେଲ ଡିନରର ମର୍ଯ୍ୟାଦା ଅତି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ ପରେ ପ୍ରତି ବର୍ଷ ଡିସେମ୍ବର ୧୦ ତାରିଖରେ ଷ୍ଟକହୋମ୍ ସିଟିର ବ୍ଳୁ ହଲ୍‌ରେ ଏହି ରାତ୍ରିଭୋଜନର ଆୟୋଜନ କରାଯାଏ। ଏଥିରେ ସ୍ବିଡେନର ରାଜ ପରିବାର, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ, ପଦସ୍ଥ ସରକାରୀ ବ୍ୟକ୍ତି, ନୋବେଲ ବିଜେତା ଏବଂ ଅତିଥି ଉପସ୍ଥିତ ରହନ୍ତି। ପ୍ରତ୍ୟେକ ନୋବେଲ ବିଜେତା ଏଠାକୁ ୧୬ ଜଣ ଅତିଥିଙ୍କୁ ସାଥିରେ ଆଣି ପାରିବେ। ଏହି ଭୋଜନର ସମୟ ସୀମା ୪ ଘଣ୍ଟା। ଏଥିରେ ନୋବେଲ ବିଜେତାମାନେ ସଂକ୍ଷିପ୍ତ ବକ୍ତବ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତି। ଚାରି ଦିନ ଆଗରୁ ୪୦ ଜଣ ରୋଷେୟା ୨୦୦ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସହାୟତାରେ ଭୋଜନ ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ଲାଗିଯାଆନ୍ତି। ୬୦ଟି ଟେବୁଲରେ ଥିବା ୭୦୦୦ ଥାଳି, ୫୦୦୦ ଗ୍ଳାସ୍ ଏବଂ ୧୦,୦୦୦ ରୁପା ବାସନରେ ଖାଦ୍ୟ ପରଷା ଯାଏ। ଏହି ଡିନରର ମୂଲ୍ୟ ୪ କୋଟି ଟଙ୍କା। ୧୯୭୯ ମସିହାର ନୋବେଲ ଶାନ୍ତି ବିଜେତା ମଦର ଟେରେସାଙ୍କ ଅନୁରୋଧ କ୍ରମେ ସେହି ବର୍ଷ ଏହି ଭୋଜନ ବାତିଲ୍‌ କରାଯାଇ ସେହି ଅର୍ଥ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା।