ମୁଖ୍ୟ ଖବର

ଶ୍ରୀଜିଉଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ କଲେ କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହ
ଜାପାନ ସହଯୋଗରେ ଇସ୍ପାତ୍‌ ଶିଳ୍ପର ପୂର୍ବୋଦୟରେ ଓଡ଼ିଶା
ସିଏଏ ନାଗରିକତା ଦେବା ପାଇଁ, ନେବା ପାଇଁ ନୁହେଁ: ଶାହ
ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟରେ କ୍ୟୁରେଟିଭ୍‌ ପିଟିସନ୍‌ ଦାଖଲ କଲା ନିର୍ଭୟା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଆସନ୍ତା ମାର୍ଚ୍ଚ ୩ ତାରିଖରେ ୪ ନିର୍ଭୟା ଦୋଷୀଙ୍କୁ ଫାଶୀଖୁଣ୍ଟରେ ଝୁଲାଇବା ସକାଶେ କୋର୍ଟ ଡେଥ୍ ୱାରେଣ୍ଟ୍‌ ଜାରି କରିଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ୪ ଦୋଷୀ ଏହି ତାରିଖକୁ ପୁଣିଥରେ ଘୁଞ୍ଚାଇ ଦେବା ସକାଶେ ସେମାନଙ୍କ ଫନ୍ଦିଫିକର୍‌ ଚଳାଇଛନ୍ତି। ଏହି କ୍ରମରେ ଶୁକ୍ରବାର ଅନ୍ୟତମ ଦୋଷୀ ପୱନ୍‌ ଗୁପ୍ତା ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟରେ କ୍ୟୁରେଟିଭ୍‌ ପିଟିସନ୍‌ ଦାଖଲ କରିଛି। ଏହି କ୍ୟୁରେଟିଭ୍‌ ପିଟିସନ୍‌ରେ ପୱନ୍‌ ତା’ର ଫାଶୀଦଣ୍ଡାଦେଶକୁ ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡାଦେଶରେ ପରିବର୍ତ୍ତିତ କରିବା ସକାଶେ କୋର୍ଟଙ୍କୁ ନିବେଦନ କରିଛି। ପୂର୍ବରୁ ଦୁଇ ଦୁଇ ଥର ଫାଶୀ ଦଣ୍ଡାଦେଶକୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା ସକାଶେ ଡେଥ୍ ୱାରେଣ୍ଟ୍‌ ଜାରି ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଆଇନର ଗଳାବାଟର ଫାଇଦା ନେଇ ୪ ଦୋଷୀ ଏହାକୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରାଇ ଦେଇନାହାନ୍ତି।

ଓଡ଼ିଶାକୁ ସ୍ପେଶାଲ୍‌ ଫୋକସ୍ ଷ୍ଟେଟ୍ ଦାବି କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ୍ ଶାହ ଶୁକ୍ରବାର ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ପୂର୍ବାଞ୍ଚଳ ୨୪ ତମ ବୈଠକରେ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରିଛନ୍ତି। ଏହି ବୈଠକରେ ଓଡ଼ିଶା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ, ବିହାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନୀତିଶ କୁମାର ଓ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମମତା ବାନାର୍ଜୀ ସାମିଲ୍‌ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ରାମେଶ୍ବର ଓରାଓଁ ସାମିଲ୍‌ ହୋଇଛନ୍ତି। ତେବେ ପୂର୍ବାଞ୍ଚଳ ବୈଠକରେ ଓଡ଼ିଶାକୁ ସ୍ପେଶାଲ୍‌ ଫୋକସ୍ ଷ୍ଟେଟ୍ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ। ପୂର୍ବାଞ୍ଚଳ ରାଜ୍ୟ ପରିଷଦ ବୈଠକରେ ୪ଟି ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉଠାଇଛନ୍ତି ନବୀନ। ଲଗାତର ଭାବେ ଓଡ଼ିଶା ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟର ସାମ୍ନା କରୁଥିବାରୁ ଭିତ୍ତିଭୂମି ଉନ୍ନୟନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଅର୍ଥନୈତିକ ପ୍ୟାକେଜ୍ ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଏହି ଦାବି କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଅବସରରେ ‘ଫନି’ ସହାୟତା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ସେ ଧନ୍ୟବାଦ ମଧ୍ୟ ଜଣାଇଛନ୍ତି।

ଲାଞ୍ଚ ମାମଲାରେ ପୁଣି ସିବିଆଇ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଗୋହି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ୨୦୧୮ ଅକ୍ଟୋବରରେ ସିବିଆଇର ତତ୍କାଳୀନ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ନିର୍ଦେଶକ ରାକେଶ ଅସ୍ଥାନାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଲାଞ୍ଚ ଗ୍ରହଣ ଅଭିଯୋଗ ଆସିଥିବା ବେଳେ ତତ୍କାଳୀନ ନିର୍ଦେଶକ ଆଲୋକ ବର୍ମା ଓ ଅସ୍ଥାନାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏହାକୁ ନେଇ ଦୋଷ ଲଦାଲଦି ପର୍ବ ବେଶ୍‌ ଚର୍ଚ୍ଚାର ବିଷୟ ହୋଇଥିଲା। ଏହି ମାମଲାରେ ଶୁକ୍ରବାର ପୁଣି ଦୁଇ ଜଣ ସିବିଆଇ ଅଧିକାରୀ ପରସ୍ପର ଉପରେ ଦୋଷ ଲଦିବା ଖବର ନଜରକୁ ଆସିଛି। ଶୁକ୍ରବାର ସିବିଆଇ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର କୋର୍ଟରେ ଏହି ଲାଞ୍ଚ ଗ୍ରହଣ ମାମଲାର ଶୁଣାଣି ହେଉଥିବା ବେଳେ ପୂର୍ବତନ ତଦନ୍ତକାରୀ ଅଧିକାରୀ ଅଜୟ କୁମାର ବସୀ ବର୍ତ୍ତମାନର ତଦନ୍ତକାରୀ ଅଧିକାରୀ ସତୀଶ ଡାଗର୍‌ଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଛନ୍ତି। ଏହି ମାମଲାରେ ଡାଗର୍‌ ବଡ଼ ବଡ଼ ଲୋକଙ୍କୁ ଜାଣିଶୁଣି ବଞ୍ଚାଇବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କରୁଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ମାମଲାରେ ପ୍ରମୁଖ ଅଭିଯୁକ୍ତ ମନୋଜ ପ୍ରସାଦକୁ ପଚରାଉଚରା ବେଳେ ସେ ଅନେକ ବଡ଼ବଡ଼ିଆଙ୍କ ନାମର ଖୁଲାସା କରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଡାଗର୍‌ ସେମାନଙ୍କୁ ତଦନ୍ତ ପରିସରଭୁକ୍ତ କରି ନ ଥିବା ବସୀ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି।

ନିରୀହଙ୍କ ଦୋଷ କ’ଣ? ଗଣହତ୍ୟା ପାଇଁ ଦାୟୀ କିଏ?

ବିଗତ ୩ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଦିଲ୍ଲୀର ରାଜରାସ୍ତା ଉପରେ ଲୋଟିଛି ଅନେକ ଶବ। ଶବଗୁଡ଼ିକର ବୟସ, ଠିକଣା, ଗଢ଼ଣ ଆଉ ଶରୀରରେ ଥିବା ପୋଷାକ ସବୁ ଭିନ୍ନ ହେଲେ ହେଁ ଗୋଟିଏ ସମାନତା ରହିଛି। ସେହି ସମାନତା ହେଉଛି ସେମାନେ ସବୁ ଦାନାପାଣି ଯୋଗାଡ଼ ପାଇଁ ଗାଁରୁ ସହରକୁ ଆସିଥିଲେ। ଜୀବିକା ପାଇଁ ଆସିଥିବା ଏହି ମଣିଷମାନେ ଏବେ ଶବ ହୋଇ ଫେରିଛନ୍ତି। ଦେଶର ରାଜଧାନୀରେ ସେମାନଙ୍କୁ ବିଚ ରାସ୍ତା ଉପରେ ନିର୍ମମ ଭାବେ ମାରି ଫୋପାଡ଼ି ଦିଆଯାଇଛି। ଏହା ସାଧାରଣ ମଣିଷକୁ ଦୋହଲାଇ ଦେଇଛି। ଆଧୁନିକ ଦୁନିଆର ସଭ୍ୟ ସମାଜର ଏତାଦୃଶ ଅସଭ୍ୟ ଆଚରଣ ମନକୁ ଆନ୍ଦୋଳିତ କରୁଛି। ତେବେ ନିରୀହ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ମାରିବାକୁ ହାତ ଗଲା କେମିତି? ଏଭଳି ଗଣହତ୍ୟା ପାଇଁ ଦାୟୀ କିଏ? ଏସବୁ ପ୍ରଶ୍ନ ମନରେ ଉଙ୍କିମାରୁଥିବା ବେଳେ ଦୋଷୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ କଠୋର କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ଦାବି ହେଉଛି।

ସିରିଆରେ ବ୍ୟାପକ ହିଂସା: ୩୩ ତୁର୍କୀ ସୈନିକ ନିହତ

ଅଙ୍କାରା: ସିରିଆର ଇଡଲିବ୍‌ ପ୍ରଦେଶରେ ଆକାଶ ମାର୍ଗରୁ ହୋଇଥିବା ଆକ୍ରମଣରେ ୩୩ ଜଣ ତୁର୍କୀ ସୈନିକ ନିହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏହି ଆକ୍ରମଣ ଦାମାସ୍‌କସ୍‌ ପକ୍ଷରୁ କରାଯାଇଥିବା ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି। ନାଟୋ ମୁଖ୍ୟ ଜେନ୍ସ ଷ୍ଟୋଲ୍‌ଟେନ୍‌ବର୍ଗ ଏପରି ଅବିରତ ଆକ୍ରମଣକୁ ନିନ୍ଦା କରିବା ସହ ଏଥିପାଇଁ ସିରିଆର ଅସଦ୍‌ ସରକାର ଓ ରୁଷିଆକୁ ଦାୟୀ କରିଛନ୍ତି। ଆକାଶମାର୍ଗରୁ ହୋଇଥିବା ଏହି ଆକ୍ରମଣରେ ୧୨ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ବ ସୈନିକ ଆହତ ମଧ୍ୟ ହୋଇଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କୁ ତୁର୍କୀରେ ଚିକିତ୍ସା ସୁବିଧା ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଇଛି ବୋଲି ସିରିଆ ସୀମାବର୍ତ୍ତୀ ଅଞ୍ଚଳର ତୁର୍କୀ ସହର ହାତେ ଗଭର୍ଣ୍ଣର୍‌ ରହମି ଡୋଗାନ୍‌ କହିଛନ୍ତି। ଗତ କିଛି ସପ୍ତାହ ହେଲା ବିଦ୍ରୋହୀମାନଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରୁଥିବା ଅଙ୍କାରା ଓ ମସ୍କୋର ସହଯୋଗୀ ଦାମାସ୍‌କସ୍‌ ମଧ୍ୟରେ ହିଂସାକାଣ୍ଡ ଘଟଣା ଜାରି ରହିଥିବାରୁ ଏହାର ପ୍ରଭାବରେ ଇଡଲିବ୍‌ ପ୍ରଦେଶର ଉତ୍ତର-ପଶ୍ଚିମାଞ୍ଚଳରେ ବ୍ୟାପକ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ଘଟିଚାଲିଛି।

ଆଇପିଏଲ୍‌-୧୩ରେ ଖେଳିପାରିବେନି ପ୍ରବୀଣ ତାମ୍ବେ

ମୁମ୍ବାଇ: ଆସନ୍ତା ୨୯ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେଉଛି ଆଇପିଏଲ୍‌ର ତ୍ରୟୋଦଶ ସଂସ୍କରଣ। ଏହି ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟ୍‌ରେ ନିଜ ନିଜର ଦମ୍‌ଦାର ପ୍ରଦର୍ଶନ ପାଇଁ ୮ଟିଯାକ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜି ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରସ୍ତୁତିକୁ ବେଶ୍‌ ଜୋର୍‌ଦାର କରିସାରିଥିବା ବେଳେ ପ୍ରତିଯୋଗିତାର ଅନ୍ୟତମ ସଫଳ ଦଳ କୋଲ୍‌କାତା ନାଇଟ୍‌ ରାଇଡର୍ସକୁ ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟ୍‌ ଆରମ୍ଭ ପୂର୍ବରୁ ଜବରଦସ୍ତ ଝଟ୍‌କା ଲାଗିଛି। ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜି ଗତ ଡିସେମ୍ବରରେ କୋଲ୍‌କାତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଅକ୍ସନ୍‌ରେ ମୁମ୍ବାଇର ଭେଟେରାନ୍‌ ସ୍ପିନର୍‌ ପ୍ରବୀଣ ତାମ୍ବେଙ୍କୁ ଦଳରେ ସାମିଲ୍‌ କରିଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଏବେ ଏହି ଡାହାଣହାତୀ ସ୍ପିନର୍‌ଙ୍କୁ ଆଗାମୀ ସଂସ୍କରଣରେ ଖେଳିବାର ସୁଯୋଗ ମିଳିବ ନାହିଁ ବୋଲି ଆଇପିଏଲ୍‌ ଗଭର୍ଣ୍ଣିଂ କାଉନ୍‌ସିଲ୍‌ ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍‌ ବ୍ରିଜେଶ ପଟେଲ୍‌ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି।

ରାଜଧାନୀରେ ଶିଶୁ ବିକ୍ରି ଘଟଣାରେ ୪ ଗିରଫ

ଭୁବନେଶ୍ବର: ରାଜଧାନୀରେ ଶିଶୁ ବିକ୍ରି ହେଉଥିବା ନେଇ ଅଭିଯୋଗ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ମାତ୍ର ୧୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ପାଇଁ ୧୯ ଦିନର ଶିଶୁ ପୁତ୍ରକୁ ଅନ୍ୟ ହାତରେ ଟେକି ଦେଇଛି ମା’। ସିଡବ୍ଲୁସି ଠାରୁ ଖବର ପାଇ ଶିଶୁର ବାପା-ମା’ଙ୍କୁ ଥାନାକୁ ଆଣି ପଚରା ଉଚରା କରିବା ପରେ ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା। ଏହି ଶିଶୁପୁତ୍ର ବିକ୍ରି ଘଟଣାରେ ୪ ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି ଖଣ୍ଡଗିରି ଥାନା ପୋଲିସ୍‌। ଶିଶୁର ବାପା, କିଣିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ପ୍ରଶାନ୍ତ କୁମାର ଗୋଚ୍ଛାୟତ ଓ ୨ ମହିଳା ଦଲାଲଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି ଖଣ୍ଡଗିରି ପୋଲିସ। ୪ ଜଣଙ୍କ ନାଁରେ ଜୁଭେନାଇଲ୍‌ ଜଷ୍ଟିସ୍‌ ଆଇନରେ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଥିବା ସୂଚନା। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଶିଶୁଟିକୁ ଠାବ କରିବାକୁ ଦିନତମାମ୍‌ ବୁଲି ବୁଲି ରାତି ୮ଟାବେଳେ ମଞ୍ଚେଶ୍ବର ଥାନା ଅଧୀନ ରଙ୍ଗମାଟିଆ ଅଞ୍ଚଳରୁ ଉଦ୍ଧାର କରିଛି। ତେବେ ମୁଖ୍ୟ କାର୍ପଟଦାର ଆଶାକର୍ମୀ ଫେରାର୍ ହୋଇ ଯାଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି।

ସେନ୍‌ସେକ୍ସ ଉପରେ କୋରୋନା ପ୍ରହାର: ନିବେଶକଙ୍କ ୫ ଲକ୍ଷ

ମୁମ୍ବାଇ: ଚୀନ୍‌ର ଉହାନ୍‌ ସହରରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଘାତକ କୋରୋନା ଭାଇରସ୍‌ ପ୍ରଭାବରେ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ବ ଏକ ଆଶଙ୍କିତ ପରିବେଶ ମଧ୍ୟରେ ରହିଥିବା ବେଳେ ଶୁକ୍ରବାର ଷ୍ଟକ୍‌ ମାର୍କେଟ୍‌ ଉପରେ ଏହାର ଗୁରୁତର ପ୍ରଭାବ ଅନୁଭୂତ ହୋଇଛି। ଶୁକ୍ରବାର ଓପନିଂ ସେସନ୍‌ରେ ସେନ୍‌ସେକ୍ସରେ ବ୍ୟାପକ ୧୧୦୦ ପଏଣ୍ଟ୍‌ ହ୍ରାସ ହେବା ଫଳରେ ନିବେଶକାରୀଙ୍କର ପାଖାପାଖି ୫ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ଗୋଲ୍‌ ହୋଇଯାଇଛି। ଚୀନ୍‌ ବାହାରେ ବି କୋରୋନା ଭାଇରସ୍‌ର ପ୍ରଭାବ କ୍ରମଶଃ ବଢ଼ୁଥିବାରୁ ଶୁକ୍ରବାର ଓପନିଂ ସେସନ୍‌ରେ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବଜାରରେ ଅସ୍ବାଭାବିକ ଭାବେ ଇକ୍ବିଟି ବିକ୍ରି ହେବା ଫଳରେ ନିବେଶକମାନଙ୍କୁ ବଡ଼ ଧରଣର କ୍ଷତିର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡ଼ିଛି। ୩୦-ଶେୟାର୍‌ ଇଣ୍ଡେକ୍ସ ୨.୭୭ ପ୍ରତିଶତ ଅର୍ଥାତ୍‌ ୧ ହଜାର ୧୦୦.୨୭ ପଏଣ୍ଟ୍‌ ହ୍ରାସ ପାଇ ୩୮ ହଜାର ୬୪୫.୩୯ରେ ପହଞ୍ଚିଥିବା ବେଳେ ଏନ୍‌ଏସ୍‌ଇ ନିଫ୍ଟି ୨.୮୩ ପ୍ରତିଶତ ଅର୍ଥାତ୍‌ ୩୨୯.୫୦ ପଏଣ୍ଟ୍‌ ହ୍ରାସ ପାଇ ୧୧ ହଜାର ୩୦୩.୮୦ରେ ପହଞ୍ଚିଯାଇଛି। ଶୁକ୍ରବାର ଓପନିଂ ସେସନ୍‌ରେ ବ୍ୟାପକ କ୍ଷତି ସହିଥିବା କମ୍ପାନୀ ମଧ୍ୟରେ ଟାଟା ଷ୍ଟିଲ୍‌, ଟେକ୍‌ ମହିନ୍ଦ୍ରା, ଇନ୍‌ଫୋସିସ୍‌, ମହିନ୍ଦ୍ରା ଏଣ୍ଡ୍‌ ମହିନ୍ଦ୍ରା, ବଜାଜ୍‌ ଫାଇନାନ୍ସ, ଏଚ୍‌ସିଏଲ୍‌ ଟେକ୍‌ ଓ ରିଲାଏନ୍ସ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରୀଜ୍‌ ଆଦି ପ୍ରମୁଖ।



ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ