ମୁଖ୍ୟ ଖବର

କୋଭିଡ ମୃତକଙ୍କ ପରିବାରକୁ ୪ ଲକ୍ଷ କ୍ଷତିପୂରଣ ଦେବା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଦେଶରେ କୋଭିଡ୍ ଭୂତାଣୁର ଦ୍ବିତୀୟ ଲହରୀ ଭୟାବହ ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି କରିଥିବା ବେଳେ ଏହି ଭୂତାଣୁ ସଂକ୍ରମଣ କାରଣରୁ ପାଖାପାଖି ୩ ଲକ୍ଷ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇସାରିଲାଣି। ଏହାଛଡ଼ା ମୋଟ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ମଧ୍ୟ ୩ କୋଟି ନିକଟତର ହେଲାଣି। ତେବେ କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମଣ କାରଣରୁ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରୁଥିବା ଲୋକମାନଙ୍କ ପରିଜନଙ୍କୁ ୪ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଅନୁକମ୍ପା ମୂଳକ ସହାୟତା ରାଶି ପ୍ରଦାନ କରାଯିବା ଅସମ୍ଭବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର। ଏପରି ବ୍ୟବସ୍ଥା ଦ୍ବାରା ରିଲିଫ୍ ପାଣ୍ଠି ଏକରକମ ଦେବାଳିଆ ହୋଇଯିବ। କାରଣ ରିଲିଫ୍ ଫଣ୍ଡରେ ଏତେ ଅଧିକ ପରିମାଣର ଅର୍ଥ ରହିବା ଅସମ୍ଭବ ବୋଲି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଦାଖଲ ଏକ ସତ୍ୟପାଠରେ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି। କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମଣ ଦ୍ବାରା ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରୁଥିବା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ପରିବାରକୁ ସର୍ବନିମ୍ନ ସହାୟତା ରାଶି ଯୋଗାଇ ଦେବା ସକାଶେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଏକ ଜନସ୍ବାର୍ଥ ମାମଲା (ପିଆଇଏଲ୍) ଦାଖଲ ହୋଇଥିଲା। ଏ ସଂକ୍ରାନ୍ତରେ ନିଜର ପକ୍ଷ ରଖିବା ସକାଶେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ କହିଥିବା ବେଳେ ଏନେଇ କେନ୍ଦ୍ର ପକ୍ଷରୁ ଦାଖଲ ସତ୍ୟପାଠରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ଏହା ଦେଶର ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପରିଚାଳନା ଆଇନ ଅଧୀନରେ ଆସୁନାହିଁ। ଏହି ଆଇନ ଅନୁସାରେ କେବଳ ଭୂମିକମ୍ପ ଓ ବନ୍ୟା ପରି ପ୍ରାକୃତିକ ଦୁର୍ବିପାକରେ କେବଳ କ୍ଷତିପୂରଣ ଦିଆଯାଇପାରିବ ବୋଲି ଉଲ୍ଲେଖ ରହିଥିବା କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି।

ସ୍ନେହଙ୍କ ପ୍ରଶଂସନୀୟ ବ୍ୟାଟିଂ: ଭାରତ-ଇଂଲଣ୍ଡ ଏକମାତ୍ର

ବ୍ରିଷ୍ଟଲ୍: ଏଠାରେ ଚାଲିଥିବା ଭାରତ ଓ ଇଂଲଣ୍ଡ ମଧ୍ୟରେ ଏକମାତ୍ର ମହିଳା ଟେଷ୍ଟ୍ ବିନା କୌଣସି ଫଳାଫଳରେ ଶେଷ ହୋଇଛି। ଭ୍ରମଣକାରୀ ଭାରତ ପ୍ରଥମ ଇନିଂସରେ ୧୬୫ ରନ୍ ପଛରେ ରହିଥିବା ବେଳେ ଇଂଲଣ୍ଡ ଫଲୋଅନ୍ ଦେଇଥିଲା। ଫଳରେ ଭାରତକୁ ତୁରନ୍ତ ତା’ର ଦ୍ବିତୀୟ ଇନିଂସ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ପଡ଼ିଥିଲା। ୩ୟ ଦିନର ଖେଳ ସୁଦ୍ଧା ଭାରତ ଓପନର ସ୍ମୃତି ମନ୍ଧାନାଙ୍କ ୱିକେଟ୍ ହରାଇ ୮୩ ରନ୍ କରିଥିଲା। ଏହିଠାରୁ ଶେଷ ଦିନ ଅର୍ଥାତ୍ ଶନିବାର ଦୁଇ ଅପରାଜିତ ବ୍ୟାଟ୍ସଓମ୍ୟାନ୍ ଶେଫାଳୀ ବର୍ମା ଓ ଦୀପ୍ତି ଶର୍ମା ଦଳୀୟ ସ୍କୋରକୁ ଆଗେଇ ନେଇଥିଲେ। ୫୫ ରନରେ ଅପରାଜିତ ଥିବା ୧୭ ବର୍ଷୀୟା ଶେଫାଳୀ ନିଜ ଡେବ୍ୟୁ ଟେଷ୍ଟର ଉଭୟ ଇନିଂସରେ ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ ହାସଲ କରିବାରେ ଚତୁର୍ଥ ମହିଳା ହେବା ସହ ସର୍ବକନିଷ୍ଠା ମଧ୍ୟ ହୋଇଥିଲେ। ତେବେ ୧୧ଟି ଚୌକା ଓ ଗୋଟିଏ ଛକା ସହ ୬୩ ରନ୍ କରିଥିବା ବେଳେ ସେ ଦ୍ବିତୀୟ ୱିକେଟ୍ ଭାବେ ପ୍ୟାଭିଲିୟନକୁ ଫେରିଥିଲେ। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ସେ ଦୀପ୍ତିଙ୍କ ସହ ୭୦ ରନ୍ ଯୋଡ଼ିସାରିଥିଲେ। ଏହାପରେ ଦୀପ୍ତି ଓ ପୂନମ୍ ରାଉତଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବି ୭୨ ରନର ଭାଗିଦାରୀ ହୋଇଥିଲା। ଦୀପ୍ତି ତାଙ୍କର ପ୍ରଥମ ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ ହାସଲ ପୂର୍ବକ ୮ଟି ଚୌକା ସହ ୫୪ ରନ୍ କରି ଆଉଟ୍ ହେବା ପରେ ଅଧିନାୟିକା ମିତାଲି ରାଜ୍ ୪ ଓ ହରମନପ୍ରୀତ୍ କୌର୍ ୮ ରନ୍ ଓ ପୂନମ୍ ୫ ଚୌକା ସହ ୩୯ ରନ୍ କରି ଆଉଟ୍ ହୋଇଥିଲେ। ଫଳରେ ଭାରତ ଉପରେ ପରାଜୟର ବାଦଲ ଘନେଇ ଆସିଥିଲା।

ଲୋକେ ବେପରୁଆ ହେଲେ ୬ରୁ ୮ ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ତୃତୀୟ
ଡବ୍ଲୁଟିସି ଫାଇନାଲରେ ପ୍ରତିକୂଳ ପାଗ: ଭାରତ ୧୪୬/୩

ସାଉଥାମ୍ପଟନ: ଭାରତ-ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ ବିଶ୍ବ ଟେଷ୍ଟ ଚାମ୍ପିଅନଶିପ ଫାଇନାଲ ମ୍ୟାଚଟି ଦ୍ବିତୀୟ ଦିନରେ ବି ପ୍ରତିକୂଳ ପାଗ ପାଇଁ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଛି। ପ୍ରଥମ ଦିନଟି ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ବର୍ଷାରେ ଧୋଇଯିବା ପରେ ଦ୍ବିତୀୟ ଦିନରେ ବି ଖରାପ ଆଲୋକ ପାଇଁ ବାରବାର ଖେଳ ସ୍ଥଗି ରହିବାରୁ ଭାରତ ୧୪୬/୩ ରେ ସୀମୀତ ରହିଛି। ଦ୍ବିତୀୟ ସେସନରେ ଖରାପ ଆଲୋକ ପାଇଁ ଚା’ପାନ ବିରତିକୁ ଆଗୁଆ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିଲା। ମାତ୍ର ଅନ୍ତିମ ସେସନରେ ଖରାପ ଆଲୋକ ପାଇଁ ମ୍ୟାଚ ଆଗେଇ ପାରି ନ ଥିଲା। ବାରମ୍ବାର ଖେଳ ବନ୍ଦ ରହିବାକୁ ନେଇ ଅଧିନାୟକ କୋହଲି ବିରକ୍ତି ପ୍ରକାଶ କରିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ଦ୍ବିତୀୟ ଦିନରେ କେବଳ ୬୪.୪ ଓଭର ବୋଲିଂ ସମ୍ଭବ ହୋଇଥିଲା ବେଳେ ଭାରତୀୟ ଦଳ ୧୪୬/୩ରେ ସୀମିତ ରହିଛି। କୋହଲି ୪୪ ଓ ରାହାଣେ ୨୯ ରନ କରି ଅପରାଜିତ ରହିଛନ୍ତି।

ବାସୋପଯୋଗୀ ଅନୁକୂଳ ରାଜଧାନୀ: ଦେଶର ଚତୁର୍ଥ ସ୍ଥାନରେ

ଭୁବନେଶ୍ବର: ରହିବା ପାଇଁ ସବୁଠାରୁ ଅନୁକୂଳ ରାଜଧାନୀ ତାଲିକାରେ ଭୁବନେଶ୍ୱର ସ୍ଥାନ ପାଇଛି। ଦେଶରେ ରହିବା ପାଇଁ ସବୁଠାରୁ ଅନୁକୂଳ ରାଜଧାନୀର ଟପ୍ ଟେନ୍‌ରେ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଚତୁର୍ଥ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି। ପ୍ରଥମ ସ୍ଥାନରେ ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ ଥିବାବେଳେ ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ଚେନ୍ନାଇ, ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ସିମଲା ରହିଛି। ସେଣ୍ଟର୍‌ ଫର୍ ସାଇନ୍ସ ଆଣ୍ଡ ଏନ୍‌ଭାୟର୍ନମେଣ୍ଟ (ସିଏସ୍‌ଇ) ପକ୍ଷରୁ କରାଯାଇଥିବା ନାଗରିକ ଅନୁଭୂତି ସର୍ଭେରେ ଭୁବନେଶ୍ବରକୁ ସର୍ବାଧିକ ୯୪.୮ ପ୍ରତିଶତ ସ୍କୋର କରିଥିବାବେଳେ ଉତ୍କୃଷ୍ଟ ଜୀବନଧାରଣର ସୂଚୀ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଭୁବନେଶ୍ବରକୁ ୧୦୦ରୁ ୫୯.୮୫ ମାର୍କ ମିଳିଛି ଏବଂ ସହଜ ଜୀବନଧାରଣ ସୂଚକାଙ୍କରେ ଚତୁର୍ଥ ସ୍ଥାନ ହାସ କରିଛି। ଏହା ଫଳରେ ଭୁବନେଶ୍ବରରେ ରହିବା ପାଇଁ ସବୁଠାରୁ ଅନୁକୂଳ ସ୍ଥାନ ଭାବେ ବିବେଚନା କରାଯାଇଛି। ଏହି ତାଲିକାରେ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଚତୁର୍ଥ ସ୍ଥାନରେ ଥିବାରୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସହଯୋଗୀ ଅରବିନ୍ଦ ଶର୍ମା ହେଲେ ଉତ୍ତର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ପାଖଲୋକ ବୋଲି କୁହାଯାଉଥିବା ପୂର୍ବତନ ଆଇଏଏସ ଅଧିକାରୀ ଅରବିନ୍ଦ ଶର୍ମା ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ରାଜନୀତିରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛନ୍ତି। ଶନିବାର ଅରବିନ୍ଦଙ୍କୁ ରାଜ୍ୟ ବିଜେପିର ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷ ଦାୟିତ୍ୱ ମିଳିଛି। ଗୁଜୁରାଟ କ୍ୟାଡରର ୧୯୮୮ ବ୍ୟାଚର ଆଇଏଏସ୍ ଅଧିକାରୀ ଅରବିନ୍ଦ ଶର୍ମାଙ୍କୁ ଜାନୁଆରୀ ୨୦୨୧ରେ ବିଜେପି ପ୍ରଦେଶ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ରଦେବ ସିଂ ଓ ଉପ-ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଦିନେଶ ଶର୍ମା ବିଜେପିର ସଦସ୍ୟତା ଦେଇଥିଲେ। ଏହାପରେ ସେ ଏମଏଲସି ନିର୍ବାଚନ ଭିତରେ ପୁରା ବିଜେପି ସହ ଯୋଡି ହୋଇଯାଇଥିଲେ। ପରେ ଦଳ ତାଙ୍କୁ ବିଧାନ ପରିଷଦର ସଭ୍ୟ କରିଥିଲା। ଏହାପରେ ଶନିବାର ତାଙ୍କୁ ଦଳର ରାଜ୍ୟ ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷ ପଦରେ ବସାଇବା ପରେ ଦଳ ଭିତରେ କିଛିଟା ଅସନ୍ତୋଷ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିବା ବେଳେ କିଛି ଦଳୀୟ ନେତା ଏହାକୁ ସହଜରେ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି।

୨୪ରେ ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀର ନେତାଙ୍କୁ ନେଇ ସର୍ବଦଳୀୟ ବୈଠକ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଆସନ୍ତା ୨୪ ତାରିଖରେ ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରର ପ୍ରମୁଖ ରାଜନୈତିକ ଦଳର ନେତାଙ୍କୁ ନେଇ ଏକ ସର୍ବଦଳୀୟ ବୈଠକ ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ବିଧିବଦ୍ଧ ଭାବେ ଆହ୍ବାନ କରିଛନ୍ତି। ନୂଆଦିଲ୍ଲୀରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ବାସଭବନରେ ଏହି ସର୍ବଦଳୀୟ ବୈଠକ କରିବା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବାକୁ ଥିବା ଏହି ବୈଠକରେ ଯୋଗଦେବା ପାଇଁ ନ୍ୟାସନାଲ କନଫରେନ୍ସ ମୁଖ୍ୟ ଫାରୁକ ଅବଦୁଲ୍ଲା, ପିଡିପି ସଭାପତି ମେହବୁବା ମୁଫତିଙ୍କ ସମେତ ମୋଟ ୧୨ଟି ଦଳର ଶୀର୍ଷ ନେତାଙ୍କୁ ଏହି ସର୍ବଦଳୀୟ ବୈଠକୁ ଆସିବା ପାଇଁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ କରାଯାଇଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି। ଏନେଇ ଗୃହ ସଚିବ ଅଜୟ ଭଲ୍ଲା ଚିଠି ଲେଖି ନିମନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ସହ କୋଭିଡ ନେଗେଟିଭ ରିପୋର୍ଟ ନେଇ ଆସିବା ପାଇଁ କହିଛନ୍ତି।

ୟୁରୋ ୨୦୨୦: ଫ୍ରାନ୍ସ-ହଙ୍ଗେରୀ ମ୍ୟାଚ ୧-୧ରେ ଡ୍ର’


ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ