ମୁଖ୍ୟ ଖବର

୧୮୧୯କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା: ଆଜି ୯୬ ଚିହ୍ନଟ
ମୋଦିଙ୍କୁ ଭେଟିଲେ ଶାହ: ୧୪ ଦିନିଆ ହୋଇପାରେ ଲକଡାଉନ୍-୫

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଦେଶରେ କୋରୋନା ଭୂତାଣୁ ସଂକ୍ରମଣକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ସକାଶେ ଗତ ମେ’ ୧୭ ତାରିଖରେ ଚତୁର୍ଥ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଲକଡାଉନ୍ ଘୋଷଣା ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଏହାର ଅବଧି ଆସନ୍ତା ୩୧ ତାରିଖରେ ଶେଷ ହେଉଛି। ଏହି ଲକଡାଉନ୍ ଅବଧିକୁ ବଢ଼ାଯିବା ସଂକ୍ରାନ୍ତରେ ରାଜ୍ୟ ଓ କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀମାନଙ୍କ ସହ ଗୁରୁବାର ଅପରାହ୍ନରେ ସ୍ବରାଷ୍ଟ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ୍ ଶାହ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ। ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଶୁକ୍ରବାର ଶାହ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କୁ ଭେଟିଛନ୍ତି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ୭, ଲୋକ କଲ୍ୟାଣ ମାର୍ଗସ୍ଥିତ ବାସଭବନରେ ଭେଟିବା ସମୟରେ ଶାହ ଲକଡାଉନ୍ ୫ ସମ୍ପର୍କରେ ଆଲୋଚନା କରିଥିବା ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି। ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସୂତ୍ରରୁ ମିଳିଥିବା ସୂଚନାନୁସାରେ, ଦେଶରେ ଲକଡାଉନ୍ ୫ରେ ଦୁଇ ସପ୍ତାହ ଅର୍ଥାତ୍ ୧୪ ଦିନ ପାଇଁ କଟକଣା ଲାଗୁ ରହିବ। ଅବଶ୍ୟ ଲକଡାଉନ୍ ୪ ସମୟରେ ଅନେକ କଟକଣାକୁ କୋହଳ କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ପରବର୍ତ୍ତୀ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ବି ଆହୁରି କିଛି କୋହଳ ନେଇ ସରକାର ଘୋଷଣା କରିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି।

ରାଜ୍ୟ କ୍ୟାବିନେଟ୍‌ରେ ୨୨ ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ମଞ୍ଜୁରୀ

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ବିଜେଡି ସରକାରର ପଞ୍ଚମ ପାଳିର ପ୍ରଥମ ବର୍ଷ ପୂର୍ତ୍ତି ଅବସରରେ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ରାଜ୍ୟ କ୍ୟାବିନେଟ୍‌ର ଏକ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହି ବୈଠକରେ ୨୨ଟି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରସ୍ତାବ ଉପରେ କ୍ୟାବିନେଟ୍ ମୋହର ବାଜିଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। ପ୍ରବାସୀଙ୍କୁ ଜୀବିକା ଯୋଗାଇବା ଲାଗି ସରକାର ଅନେକଗୁଡ଼ିଏ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ଏଥିଲାଗି ୧୭ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ ଓ ୨୦୨୦ ଜୁନ୍‌ରୁ ୨୦୨୧ ମାର୍ଚ୍ଚ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ଅର୍ଥ ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିଛି। ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଭାବେ କୃଷିକ୍ଷେତ୍ରର ବିକାଶ ଲାଗି ୨୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ ଓ ଏହା ଦ୍ବାରା ୨୪ ଲକ୍ଷ ୫୦ ହଜାର ଚାଷୀ ଉପକୃତ ହେବେ। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ବିଭିନ୍ନ ବର୍ଗର ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ପାଇଁ ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ ୧୪୦ କୋଟି। ଅର୍ଥ, ରାଜସ୍ୱ, ଖାଦ୍ୟ ଯୋଗାଣ, ସମବାୟ, ସଂସ୍କୃତି ବିଭାଗର ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ଅନୁମୋଦନ ମିଳିବା ସହ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ପର୍ଯ୍ୟଟନ କ୍ଷେତ୍ରକୁ ଚଳଚଞ୍ଚଳ କରିବା ପାଇଁ ୨୦୧୬ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ନୀତିରେ ସଂଶୋଧନ ଆଣିଛନ୍ତି ରାଜ୍ୟ ସରକାର।

ଭାରତ ରାସ୍ତାରେ ଚୀନ୍: ସୀମା ବିବାଦରେ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ମଧ୍ୟସ୍ଥତା ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ଖାରଜ କଲା

ବେଜିଂ: ନିକଟରେ ଭାରତ ଓ ଚୀନ୍ ସେନା ମଧ୍ୟରେ ସୀମା ବିବାଦକୁ ନେଇ ମୁହାଁମୁହିଁ ପରିସ୍ଥିତି ସ୍‌ଷ୍ଟି ହୋଇଥିବାରୁ ଏହାକୁ ନେଇ ଉଭୟ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଉତ୍ତେଜନା ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା। ତେବେ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ଉଭୟ ଦେଶର ବରିଷ୍ଠ କମାଣ୍ଡରଙ୍କ ହସ୍ତକ୍ଷେପ ଫଳରେ ଏହି ସମସ୍ୟା ସାମୟିକ ସମୟ ପାଇଁ ଟଳିଯାଇଛି। ତେବେ ଏସିଆ ମହାଦେଶର ଦୁଇଟି ପ୍ରମୁଖ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଏପରି ବିବାଦ ଅଧିକ ଦିନ ଜାରି ରହିଲେ, ଆଞ୍ଚଳିକ ଶାନ୍ତି କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଥିବାରୁ ଏହି ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ପାଇଁ ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ୍ ଚଳିତ ସପ୍ତାହ ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ମଧ୍ୟସ୍ଥତା କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଥିଲେ। ତେବେ ପ୍ରଥମେ ଭାରତ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ଏପରି ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ଅଗ୍ରାହ୍ୟ କରିଥିବା ବେଳେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟ ସମାନ ପନ୍ଥା ଆପଣାଇଛି। ଏନେଇ ବେଜିଂ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ନିଜ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ବାଟ ଚୀନ୍ ନିଜେ ବାହାର କରିପାରିବ, ତେଣୁ ଭାରତ ସହ ରହିଥିବା ସୀମା ବିବାଦରେ କୌଣସି ତୃତୀୟ ପକ୍ଷର ହସ୍ତକ୍ଷେପ ଆବଶ୍ୟକ ନାହିଁ ବୋଲି ଚୀନ୍ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ମୁଖପାତ୍ର ଝାଓ ଲିଜିଆନ୍ କହିଛନ୍ତି।

ଦିନକ ଭିତରେ ବିଶ୍ୱରେ ୨ ହଜାର ୨୯୬ ମୃତ, ୫୭ ହଜାର ୮୫୬ ଆକ୍ରାନ୍ତ

ଓ୍ୱାଶିଂଟନ୍: ବିଶ୍ୱରେ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନକ ଭିତରେ ୨ ହଜାର ୨୯୬ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ୫୭ ହଜାର ୮୫୬ ଜଣ ନୂଆ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଠାବ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏଥି ମଧ୍ୟରୁ ସର୍ବାଧିକ ୪୪୭ ଜଣ ମେକ୍ସିକୋରେ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଥିବା ବେଳେ ୩୨୪ ଜଣ ଯୁକ୍ତରାଜ୍ୟରେ ଏବଂ ରୁଷିଆରେ ୨୩୨ ଜଣ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି। ଏଥିସହ ଶୁକ୍ରବାର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିଶ୍ୱରେ ୩ ଲକ୍ଷ ୬୩ ହଜାର ୮୪୫ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ମୋଟ ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୫୯ ଲକ୍ଷ ୫୮ ହଜାର ୭୬୩ରେ ପହଞ୍ଚିଯାଇଛି। ଏହାଛଡ଼ା ବିଶ୍ୱରେ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୨୬ ଲକ୍ଷ ୨୬ ହଜାର ୩୧୧ ଜଣ ସୁସ୍ଥ ହୋଇସାରିଛନ୍ତି। ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବିତ ଆମେରିକାରେ ମୋଟ ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୧ ଲକ୍ଷ ୩ ହଜାର ୬୬୮ରେ ପହଞ୍ଚିସାରିଛି। ଏହାଛଡ଼ା ଦେଶରେ ନୂଆ ୭ ହଜାର ୨୭ ଜଣ ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସମେତ ମୋଟ ସଂଖ୍ୟା ୧୭ ଲକ୍ଷ ୭୫୬ ହଜାର ୪୮୮ରେ ପହଞ୍ଚିଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ଥିବା ବ୍ରାଜିଲ୍‌ରେ ୨୬ ହଜାର ୭୬୪ ଜଣ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିସାରିଥିବା ବେଳେ ଏଠାରେ ୪ ଲକ୍ଷ ୩୮ ହଜାର ୮୧୨ ଜଣ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି।

ସୋନୁ ସୁଦ୍‌ଙ୍କ ସହାୟତାରେ ଗାଁକୁ ଫେରିଲେ କେରଳରେ

ଭୁବନେଶ୍ବର/ ରାଜନଗର: ବେଶ କିଛିଦିନ ଧରି କେରଳର ଏର୍ଣ୍ଣାକୁଲମରେ ଫସି ରହିଥିବା ୧୭୭ ଜଣ ଓଡ଼ିଆ ଝିଅ ଆଜି ଭୁବନେଶ୍ବରରେ ପହଞ୍ଚି ନିଜ ନିଜ ଗାଁକୁ ଫେରିପାରିଛନ୍ତି। ଦେଶବ୍ୟାପୀ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ଯୋଗୁ କେରଳର ଏର୍ଣ୍ଣାକୁଲମ୍‌ର ଏକ ଘରୋଇ କାରଖାନାରେ ସିଲେଇ ଓ ଏମ୍ବ୍ରୋଡୋରୀ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ଏହି ଝିଅମାନେ ଓଡ଼ିଶା ଆସିବା ଲାଗି ଉଦ୍ୟମ କରୁଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସୁବିଧା ପାଇପାରୁ ନ ଥିଲେ। ସେମାନଙ୍କ ସମସ୍ୟା ସଂପର୍କରେ ଅବଗତ ହେବା ପରେ ବଲିଉଡ୍ ଅଭିନେତା ସୋନୁ ସୁଦ୍ ସହାୟତାର ହାତ ବଢ଼ାଇଥିଲେ। ଯାହାଫଳରେ ଆଜି ଏହି ଓଡ଼ିଆ ଝିଅମାନେ ଏୟାର ଏସିଆର ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ବିମାନ ଯୋଗେ ଭୁବନେଶ୍ବର ବିମାନ ବନ୍ଦରରେ ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି। ବିମାନରେ ଆସିଥିବା ମଧୁସ୍ମିତା ସାମଲ ସେମାନେ ସୋନୁ ସୁଦଙ୍କ ଉଦ୍ୟମ ଯୋଗୁଁ ଘରକୁ ଫେରିପାରିଛନ୍ତି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। କେବଳ ମଧୁସ୍ମିତା ନୁହନ୍ତି, ସୋନୁଙ୍କର ଏହି ସହାୟତା ଲାଗି ବିମାନରେ ରାଜ୍ୟକୁ ଫେରିଥିବା ସମସ୍ତ ପ୍ରବାସୀ ସୋନୁଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଜଣାଇଛନ୍ତି।

୧୫ ଜିଲ୍ଲାରୁ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୬୩ ନୂଆ ଆକ୍ରାନ୍ତ

ଭୁବନେଶ୍ବର: ପ୍ରତିଦିନ ରାଜ୍ୟରେ ବଢ଼ିଚାଲିଛି କୋରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା। ରାଜ୍ୟରେ ମୋଟ କୋରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୭ଶହ ଟପିଥିବା ବେଳେ ୭ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇସାରିଲାଣି। ଗୁରୁବାର ରାଜ୍ୟରେ ୬୭ ନୂଆ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଶୁକ୍ରବାର ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି ଆଉ ୬୩ ଆକ୍ରାନ୍ତ। ଆଜିର ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କୁ ମିଶାଇ ରାଜ୍ୟରେ ମୋଟ ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୭୨୩ ହୋଇଛି। ତନ୍ମଧ୍ୟରୁ ୮୮୭ ଜଣ ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଘରକୁ ଫେରିଥିବା ବେଳେ ୮୨୭ ଜଣ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଏବେ ବିଭିନ୍ନ ହସ୍ପିଟାଲରେ ରହି ଚିକିତ୍ସିତ ହେଉଛନ୍ତି। ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲାରେ ରାଜ୍ୟର ସର୍ବାଧିକ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଯାଜପୁର ଜିଲ୍ଲା ଏବେ ଆକ୍ଟିଭ୍‌ କେଶ୍‌ ମାମଲାରେ ଉପରେ ରହିଛି। ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିବା ୬୩ କୋରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୬୧ ଜଣ କ୍ବାରେଣ୍ଟାଇନ୍ ସେଣ୍ଟର୍‌ରେ ରହିଥିବା ବେଳେ ଜଣ ସ୍ଥାନୀୟ ବାସିନ୍ଦା ଥିବା ସୂଚନା ଦେଇଛି ରାଜ୍ୟ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ବିଭାଗ।

ଶନିବାର ବନ୍ଦେ ଉତ୍କଳ ଜନନୀ ଗାନ କରିବା ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଆହ୍ୱାନ
୨୦୨୧କୁ ଘୁଞ୍ଚିଲା ଫର୍ମୁଲା ୱାନ୍ ରେସର ଡଚ୍ ସଂସ୍କରଣ

ଜାଣ୍ଡଭୁର୍ଟ: ଗତ ମେ’ ୩ ତାରିଖରେ ଫର୍ମୁଲା ୱାନ୍ ୨୦୨୦ ସିଜନର ଡଚ୍ ଗ୍ରାଁପ୍ରି’ ପ୍ରତିଯୋଗିତା କୋରୋନା ଭୂତାଣୁ ସଂକ୍ରମଣ କାରଣରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇପାରି ନ ଥିଲା। ତେବେ ଏହାକୁ ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ଆୟୋଜନ କରାଯିବା ସକାଶେ ଆୟୋଜନ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। ଫଳସ୍ବରୂପ ରେଡ୍ ବୁଲ୍ ଦଳର ଡ୍ରାଇଭର୍ ମ୍ୟାକ୍ସ ଭେର୍ଷ୍ଟାପେନଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ଘରୋଇ ସମର୍ଥକଙ୍କ ଗହଣରେ ଫର୍ମୁଲା ରେସରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବା ସକାଶେ ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅପେକ୍ଷା କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ। ନେଦରଲ୍ୟାଣ୍ଡସର ନବନିର୍ମିତ ଜାଣ୍ଡଭୁର୍ଟ ସର୍କିଟରେ ଏହି ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଆୟୋଜିତ ହେବ। କୋରୋନା ଭୂତାଣୁ ସଂକ୍ରମଣ କାରଣରୁ ଚଳିତ ସିଜନର ଅଧିକାଂଶ ମୁକାବିଲାକୁ ବାତିଲ୍ କରାଯାଇଛି ଅବା ଘୁଞ୍ଚାଇ ଦିଆଯାଇଛି। ଏହି କ୍ରମରେ ଡଚ୍ ଗ୍ରାଁପ୍ରି’ ଆୟୋଜକ ଏହାକୁ ବିଳମ୍ବିତ କରିବା ସକାଶେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। ଫଳସ୍ବରୂପ ୧୯୮୫ ମସିହା ପରେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଦେଶକୁ ଫେରିବାକୁ ଥିବା ଗ୍ରାଁପ୍ରି’ ଆହୁରି ବର୍ଷେ ବିଳମ୍ବିତ ହେବ।

ପୁଲଓ୍ବାମା ବିସ୍ଫୋରଣ ପରି ଅଘଟଣ ଦୋହରାଇବା ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ଥିଲେ ଆତଙ୍କୀ

ଶ୍ରୀନଗର: ଗତ ବର୍ଷ ଫେବ୍ରୁଆରୀ ୧୪ ତାରିଖରେ ପାକିସ୍ତାନ ଭିତ୍ତିକ ଆତଙ୍କୀ ସଂଗଠନ ଜୈଶ୍-ଏ-ମହମ୍ମଦ ପକ୍ଷରୁ ଆତ୍ମଘାତୀ ବିସ୍ଫୋରଣ ଘଟାଯିବା ଫଳରେ ୪୦ ଜଣ ସିଆରପିଏଫ୍ ଯବାନ ଶହୀଦ ହୋଇଥିଲେ। ଏହା ଭାରତ ଇତିହାସରେ ଅନ୍ୟତମ ଭୟଙ୍କର ଆତଙ୍କୀ ହମଲା ଭାବେ ପରିଗଣିତ ହୋଇଥିଲା। ଏହାର ଜବାବ ଦେବାକୁ ଯାଇ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା ମଧ୍ୟ ପାକ୍ ଅଧିକ୍‌ତ କଶ୍ମୀର (ପିଓକେ)ରେ ସର୍ଜିକାଲ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ କରିଥିଲା। ତେବେ ଗୁରୁବାର ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ପୁଲୱାମା ଜିଲ୍ଲାରେ ଏକ ସାଣ୍ଟ୍ରୋ କାରରୁ ବ୍ୟାପକ ପରିମାଣର ଆଇଇଡି ଜବତ କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ଏହା ହିଜବୁଲ୍ ମୁଜାହିଦ୍ଦିନ୍ ଓ ଜୈଶର ମିଳିତ ଉଦ୍ୟମ ଯୋଗାଣ ହେଉଥିବା ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀର ପୋଲିସ୍ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି। ଏହି ବିସ୍ଫୋରକକୁ ଗତ ବର୍ଷର ଅଘଟଣ ପରି ଆଉ ଏକ ଆତ୍ମଘାତୀ ବିସ୍ଫୋରଣ ଘଟାଇବା ସକାଶେ ନିଆଯାଉଥିବା ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀର ଆଇଜି ବିଜୟ କୁମାର କହିଛନ୍ତି। ଜବତ ସାଣ୍ଟ୍ରୋ କାରର ମାଲିକ ଆଦିଲ୍ ଜଣେ ହିଜବୁଲ୍ ଆତଙ୍କୀ ଥିବା ବେଳେ ତା’ର ସମ୍ପର୍କ ଜୈଶ୍ ସଙ୍ଗଠନର ସଦସ୍ୟମାନଙ୍କ ସହ ରହିଥିବାରୁ ଉଭୟ ସଂଗଠନର ସଦସ୍ୟମାନେ ମିଳିତ ଭାବେ ଆଉ ଏକ ବଡ଼ ଧରଣର ଅଘଟଣ ଘଟାଇବା ଯୋଜନାରେ ଥିଲେ ବୋଲି ବିଜୟ କୁମାର କହିଛନ୍ତି।

ବିଶ୍ବରେ କୋରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ସଂଖ୍ୟା ୫୮.୬୧ ଲକ୍ଷ, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୩.୫୭ ଲକ୍ଷ

ୱାଶିଂଟନ୍: ବିଶ୍ବରେ ସମୁଦାୟ କୋରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଗୁରୁବାର ପୂର୍ବାହ୍ନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୫୮ ଲକ୍ଷ ୬୧ ହଜାର ୭୦ରେ ପହଞ୍ଚିଥିବା ବେଳେ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୩ ଲକ୍ଷ ୬୦ ହଜାର ୬୨ ଜଣଙ୍କର ଏହି ଭୂତାଣୁ ସଂକ୍ରମଣ କାରଣରୁ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇସାରିଛି। ସେହିପରି ୨୫ ଲକ୍ଷ ୬୬ ହଜାର ୬୭୨ ଜଣ ସୁସ୍ଥତା ଲାଭ କରିସାରିଛନ୍ତି। ଏହା ମୋଟ ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟାର ୮୮ ପ୍ରତିଶତ। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ମୋଟ ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୧୨ ପ୍ରତିଶତ ସଂକ୍ରମିତ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଛନ୍ତି। ସର୍ବାଧିକ ପ୍ରଭାବିତ ଆମେରିକାରେ ୧୭ ଲକ୍ଷ ୫୮ ହଜାର ୯୦୯ ଜଣ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଏଠାରେ ୧ ଲକ୍ଷ ୨ ହଜାର ୮୭୨ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇସାରିଛି। ସେହିପରି ବ୍ରାଜିଲରେ ଦ୍ବିତୀୟ ସର୍ବାଧିକ ୪ ଲକ୍ଷ ୧୯ ହଜାର ୩୪୦ ଜଣ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୨୫ ହଜାର ୯୪୫ ରହିଛି। ରୁଷିଆରେ ୩ୟ ସର୍ବାଧିକ ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୩ ଲକ୍ଷ ୭୯ ହଜାର ୫୧ ରହିଥିବା ବେଳେ ୪ ହଜାର ୧୪୨ ଜଣଙ୍କର ଏହି ଭୂତାଣୁ କାରଣରୁ ଜୀବନ ଯାଇଛି। ଏହାଛଡ଼ା ଅନ୍ୟତମ ୟୁରୋପୀୟ ଦେଶ ସ୍ପେନରେ ୨ ଲକ୍ଷ ୮୪ ହଜାର ୯୮୬ ଜଣ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଦେଶରେ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୨୭ ହଜାର ୧୧୯ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ମଧ୍ୟ ହୋଇସାରିଛି।

ପ୍ରବାସୀଙ୍କ ଦୁର୍ଦ୍ଦଶା ନେଇ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ସୋନିଆଙ୍କ ଟାର୍ଗେଟ୍

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଲକଡାଉନଜନିତ କଟକଣା ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକମାନେ ଦୁଃଖଦୁର୍ଦ୍ଦଶାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଏଥିପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ୍ କରିଛନ୍ତି ବିରୋଧୀ କଂଗ୍ରେସ ଦଳର ଅନ୍ତରୀଣ ସଭାନେତ୍ରୀ ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧି। କଂଗ୍ରେସର ‘ସ୍ପିକ୍ ଅପ୍’ ଅଭିଯାନରେ ଯୋଗଦେବା ଅବସରରେ ସୋନିଆ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦୁଇ ମାସର ଲକଡାଉନ୍ କାରଣରୁ ଦେଶ ବ୍ୟାପକ ଆର୍ଥିକ ସଙ୍କଟର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛି। କୋଭିଡ୍-୧୯ ଭୂତାଣୁ ସଂକ୍ରମଣ ରୋକିବା ସକାଶେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଲକଡାଉନ୍ ଘୋଷଣା କରିବା ଫଳରେ ସ୍ବାଧୀନତା ପରେ ଦେଶ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଏପରି ସଙ୍କଟଜନକ ସ୍ଥିତିର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛି। ବିଶେଷକରି ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ଦୁଃଖଦୁର୍ଦ୍ଦଶା ସମସ୍ତଙ୍କୁ ବ୍ୟଥିତ କରିଛି। ନିଜ ନିଜ ଜନ୍ମମାଟିକୁ ଫେରିବା ସକାଶେ ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ଯାବତୀ ହଇରାଣ ହରକତ ହେବାକୁ ପଡ଼ୁଛି। ଖାଲି ପାଦରେ ଚାଲି ଚାଲି ସେମାନଙ୍କ ପାଦରୁ ଚୋପ ଛାଡ଼ିଯାଉଛି। କିଏ ରାସ୍ତାରେ ପଡ଼ି ଜୀବନ ହାରିଲାଣି ତ ଆଉ କିଏ ଖାଇବାକୁ ନ ପାଇ ଭୋକ ଉପାସରେ ଜୀବନ ହରାଇଲାଣି। ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ଏପରି ଦୁଃଖଦୁର୍ଦ୍ଦଶା ସମଗ୍ର ଦେଶ ଦେଖିପାରୁଛି, କିନ୍ତୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଦେଖିପାରୁନାହାନ୍ତି ବୋଲି ସୋନିଆ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି।



ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ