Pratinidhi Odia

କନ୍ଧମାଳରେ ନକ୍ସଲଙ୍କୁ ଜଗିବ ଡ୍ରୋନ


ଫୁଲବାଣୀ: କନ୍ଧମାଳ ଜିଲ୍ଲାରେ ନକ୍ସଲ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ତଥା ନକ୍ସଲଙ୍କ ଗତିବିଧି ଉପରେ ନଜର ରଖିବାକୁ ନୂତନ ଯୋଜନା ହାତକୁ ନିଆଯାଇଛି । ଜିଲ୍ଲା ପୁଲିସ ପକ୍ଷରୁ ଏଥିପାଇଁ ନୂତନ ରଣନୀତି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି । ନକ୍ସଲଙ୍କ ଗତିବିଧି ଠଉରାଇବା ପାଇଁ ଆକାଶମାର୍ଗରୁ ନଜର ରଖିବ ‘ଡ୍ରୋନ’ । ଏଥିପାଇଁ କନ୍ଧମାଳ ଜିଲ୍ଲାକୁ ଦୁଇଟି ଡ୍ରୋନ ଯୋଗାଇବୋକୁ ଜିଲ୍ଲା ପୁଲିସ ପକ୍ଷରୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରାଯାଇଥିବା ଜିଲ୍ଲାର ନୂତନ ଏସ୍‌ପି ମିତ୍ରଭାନୁ ମହାପାତ୍ରଙ୍କଠାରୁ ସୂଚନା ମିଳିଛି ।

ଡ୍ରୋନ୍ ଆସିବା ପରେ ଏହାକୁ ଜିଲ୍ଲାର ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳରେ ମୁତୟନ କରାଯିବ ବୋଲି ଏସ୍‌ପି କହିଛନ୍ତି । ଯୋଜନା ଅନୁସାରେ ଆକାଶମାର୍ଗରୁ ମାଓବାଦୀଙ୍କ ଗତିବିଧି, ଅସ୍ଥାୟୀ କ୍ୟାମ୍ପ ଏବଂ ତାଲିମ ଶିବିର ସମ୍ପର୍କରେ ଡ୍ରୋନ୍ ଜରିଆରେ ତଥ୍ୟ ସଂଗ୍ରହ କରାଯିବ । ଏହା ସହିତ ନକ୍ସଲଙ୍କ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ହମଲା ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଗୁଇନ୍ଦା ତଥ୍ୟ ହାସଲ କରିବାରେ ଡ୍ରୋନ ସହାୟକ ହେବ । ଡ୍ରୋନ ମୁତୟନ ସହିତ ଗୁଇନ୍ଦା ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ଅଧିକ ସକ୍ରିୟ କରାଯିବ । ଜିଲ୍ଲାର ଭୌଗୋଳିକ ସ୍ଥିତି ଓ ଅନ୍ୟ ବିଭିନ୍ନ ସମସ୍ୟାକୁ ନେଇ ରୋଡମ୍ୟାପ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଛି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ଏସ୍‌ପି ଶ୍ରୀ ମହାପାତ୍ର । 

ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ, କନ୍ଧମାଳ ଜିଲ୍ଲା ରାଜ୍ୟର କେନ୍ଦ୍ରସ୍ଥଳରେ ରହିଥିବାବେଳେ ଏହା ଘଞ୍ଚ ଜଙ୍ଗଲ ପରିବେଷ୍ଟିତ ହୋଇଥିବାରୁ ଏଠାରେ ମାଓ ଗତିବିଧି ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି । କଳାହାଣ୍ଡି, ବୌଦ୍ଧ, ନୟାଗଡ଼, ଗଞ୍ଜାମ, ରାୟଗଡ଼ା, ଗଜପତି, ବଲାଙ୍ଗିର, ଜିଲ୍ଲା ସୀମାନ୍ତକୁ ଲାଗିଥିବାରୁ କନ୍ଧମାଳରେ ମାଓ ଗତିବିଧି ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି । ଏପରିକି ମାଓବାଦୀ ଅନ୍ୟ ଜିଲ୍ଲାରେ ହିଂସାତ୍ମକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ କରି କନ୍ଧମାଳକୁ ଚାଲିଆସୁଛନ୍ତି । ଏଥିପାଇଁ ଏଠାରେ ମାଓ ମୁକାବିଲା ନୀତି ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଛି ।

କନ୍ଧମାଳରେ କଳାହାଣ୍ଡି-କନ୍ଧମାଳ-ବୌଦ୍ଧ-ନୟାଗଡ଼(କେକେବିଏନ) ଡିଭିଜନ ଏବଂ ବାଶଦାରା ଘୁମୁସର ନାଗାବଳୀ ଡିଭିଜନ ସକ୍ରିୟ ଅଛି । କେକେବିଏନ ଡିଭିଜନ ଅଧିନରେ ତିନୋଟି ଏରିଆ କମିଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ସକ୍ରିୟ ରହିଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି । ସିପିଆଇ ମାଓବାଦୀ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ କମିଟି ସଭ୍ୟ ଜମ୍ପନ୍ନା ଏବଂ ତାଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ଦୁର୍ଗା ଓରଫ ନବତା ଅଧିକ ମୁଣ୍ଡବ୍ୟଥାର କାରଣ ହୋଇଛି କନ୍ଧମାଳ ସମେତ ଚାରି ଜିଲ୍ଲାର ପୁଲିସ ପାଇଁ । କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଖମନଖୋଲ ଘାଟିରେ ମାଓ ଆକ୍ରମଣରେ ଜଣେ ଯବାନ ସହିତ ଅନ୍ୟ ୭ଜଣ ଆହତ ହୋଇଥିଲେ ।

Post Comment




  
Captcha
Cannot Read? Click Here to generate a new one.


ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ


କରେନ୍ସି କନଭର୍ଟର

ଜନମତ

କୁଳଭୂଷଣ ଯାଦବଙ୍କୁ ନିର୍ଯାତନା ଦେବା ସହ ପାକିସ୍ତାନ ଅମାନବୀୟ ଆଚରଣ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରୁଛି ଏବଂ ଏହାକୁ ଘୋଡ଼ାଇବା ପାଇଁ କୁଟନୈତିକ ଚାଲ୍‌ ଖେଳି ଚାଲିଛି। ଏଥିରେ ଆପଣ ଏକ ମତ ତ!