Pratinidhi Odia

୪୦ ବର୍ଷର ସ୍କୁଲ, ଖୋଲିନି ୪୦ ଦିନ


ରାୟଗଡ଼ା: ଏହି ଜିଲ୍ଲାର ଦୁର୍ଗମ ଅଞ୍ଚଳ ଭାବେ ପରିଚିତ କଲ୍ୟାଣସିଂହପୁର ବ୍ଲକ ଶିରିପାଳ ପଞ୍ଚାୟତର ଅଟାଙ୍ଗ ଗାଁରେ ୪୦ ବର୍ଷର ଏକ ପୁରୁଣା ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟ ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ବନ୍ଦ ହୋଇପଡ଼ିଛି । ପିଲା ଅଛନ୍ତି । ସ୍କୁଲ ଘର ବି ତିଆରି ହୋଇଛି ହେଲେ ଶିକ୍ଷକର ମୁହଁ ଦେଖିନାହାନ୍ତି ଗ୍ରାମବାସୀ । ୧୯୭୬ ମସିହାରୁ ନିର୍ମାଣ ହୋଇଥିବା ଏହି ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଶିକ୍ଷକ କିଏ ଗ୍ରାମବାସୀ ଜାଣିନାହାନ୍ତି ।

ଉଦ୍‌ବେଗର ବିଷୟ ହେଉଛି ଏହା ଦିନେ ନୁହେଁ କି ଓଳିଏ ନୁହେଁ ବିଗତ ୪୦ ବର୍ଷର ଏକ ନିୟମିତ ଘଟଣା ହୋଇଛି । ୪୦ ବର୍ଷ ଭିତରେ ସ୍କୁଲଟି ୪୦ ଥର ଖୋଲିଥିବ କି ନାହିଁ ସନ୍ଦେହ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ଗ୍ରାମବାସୀ । ଶିକ୍ଷକ ଆସୁ ନ ଥିବାରୁ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ ବନ୍ଦ । ଦୁର୍ଗମ ଅଞ୍ଚଳ ହେଉଥିବାରୁ ଓ ରହିବା ଭଳି ପରିବେଶ ନ ଥିବାରୁ ଶିକ୍ଷକ ସବୁବେଳେ ଯିବା କ’ଣ ସମ୍ଭବ ବୋଲି ଓଲଟି ଓକିଲାତି କରୁଛନ୍ତି ଶିକ୍ଷାଅଧିକାରୀ ।

ବିଦ୍ୟାଳୟ ବନ୍ଦ ହୋଇ ରହିବାରୁ ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଠପଢାରେ ଡୋର ବନ୍ଧାଯାଇଛି । ସଭିଁଏ ପଢନ୍ତୁ, ସଭିଁଏ ବଢନ୍ତୁ ବୋଲି ନାରା ଦେଇ ସର୍ବଶିକ୍ଷା ଅଭିଯାନ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେଉଥିବାବେଳେ ଅଟାଙ୍ଗର ଶିକ୍ଷା ଭିତିଭୂମିର ଅଣ୍ଟା ଭାଙ୍ଗି ପଡ଼ିଛି ।

Post Comment




  
Captcha
Cannot Read? Click Here to generate a new one.


ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପହଡ଼ ଖୋଲା ଦର୍ଶନ


କରେନ୍ସି କନଭର୍ଟର

ଜନମତ

କୁଳଭୂଷଣ ଯାଦବଙ୍କୁ ନିର୍ଯାତନା ଦେବା ସହ ପାକିସ୍ତାନ ଅମାନବୀୟ ଆଚରଣ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରୁଛି ଏବଂ ଏହାକୁ ଘୋଡ଼ାଇବା ପାଇଁ କୁଟନୈତିକ ଚାଲ୍‌ ଖେଳି ଚାଲିଛି। ଏଥିରେ ଆପଣ ଏକ ମତ ତ!